IN EN OM ALKMAAR den Alkmaarschen Raad Teer - Carbolineum - Zoutzuur Zwavelzuur - Gedistilleerd water JAN DE VRIES 4 BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD MAANDAG 2 MAART 1931 Afdeeling Optiek TELEFOON 324 ALKMAAR PROVINCIAAL NIEUWS MARKTNIEUWS GROOTEBROEK ALKMAAR TEXEL WARMENHUIZEN ST. MAARTEN mr. eert goed Eerlek. door ling der agenda en volgde sluiting. hier die be- kiezen uit wat onze collega wist te vertel- CANDIDAATSTELLING V. D. be is Na volgde in hoofdzaak ultgevoerd t wethouder als doorge- Vrijheldsböndsch gekwalificeerd Als dit „verslag" niet volledig is. mag er nooit meer een zoo genoemd worden I Er zitten echter aan deae zaak een paar •takcllga kantjes. ons, functlonneerende ALGEMEENE JAARVERGADERING „DE TUINBOUW" onze Dat van 134 bouwen, om Kosten N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIENHANDEL de druif, die dit jaar hier voor het eerst werd geveild en met succes. In ons Westerhof fourneerd Bonsema hierover de wethouders en de j „overtuigd waren" en aelfs wat de Burgemeester en de heer Westerhof .aanvoelden”. Tot slot werd zelfs nog voorspeld: „Vast staat wel. dat men door aan neming van deze voorstellen den weg van steeds zwaardere offers en steeds drukkender belastingen zal opgaan." van armenzorg als de katholieke Amster- damsche wethouder Kropman zich volkomen met de hem voorgelegde Alkmaarsche rege ling kon vereenlgen. (Eerlijkheidshalve moet erkend, dat, naar men ons mededeelde, dit met een andere katholieke autoriteit, Tepe uit Lelden, niet het geval was). Met dit vooroogen moeten we dan Bovenstaande was al geschreven, toen ons de „verklaring” van de heeren Keesom en Geels onder de oogen kwam. Deze verandert echter aan onze meenlng niets. Een raadslid heeft andere middelen te zUner beschikking om zijn „tegen” tot uiting te brengen, dan een verklaring in de pers. Naar we vernemen, is na gehouden refe rendum de lijst in de gecombineerde Kies kringen ZaandamHoorn voor de Vrijzinnig Democratische partij, voor zoover het' de eerste plaatsen betreft, als volgt samenge steld: L 2. 3. 4. 5. 6. Sportterrein Te Den Hoorn wordt door de gemeente aangelegd een gymnastlekter- rein, bestemd voor oefenterrein voor de leer lingen der O. L school te Den Hoorn. Dit terrein zal tevens voor sportterrein gebruikt mogen worden, 't Is op een zeer gunstig punt gelegen, terwijl er bovendien nog hoo rnen rondom geplant worden. De voor dit terrein bestemde gronden worden door t Staatsboschbeheer aan de ge meente in erfpacht gegeven voor den tijd van 30 Jaren tegen betaling van f 35.per jaar. De kosten van het in orde brengen (plant- soen-aankoop inbegrepen) zijn geraamd op f 2500.—. 't Werk wordt door werkloozen. Burgerlijke Stand van 21 tot en met Tl Februari 1931 Geboren: Willem Johan, z. van Willem Johan van Heerwaarden en Maria Veegers. Jannetje Gerrit je. d. van Jan Gerrit Schoenmaker en Helena van der Weide. Overleden: Johan Cornells Hendrik Ma rt oesai 10 mnd. Kors Saris 84 jaar. wedn. van Jannetje Roeper. Rl-kjen Bunning, 78 jaar, gehuwd met L. v. Wijk. Gerrit Platvoet. 87 jaar wedn. van Jantje Kujjper. Trijntje Klnt, 89 jaar, wed. van Gouke Bakker. Statuten De ..Staatscourant" bevat de statuten van de afdeellng Warmenhuiaen van den R. K. Diocesanen Land- en Tuin bouwbond in het Bisdom Haarlem, geves tigd alhier. zusterorgaan, door Donderdagmiddag dat B en W. den directeur van de Eindelijk zijn we dan gekomen aan de groote al dan niet uitgesproken grief van velen: deze regeling zal zooveel geld gaan kosten, dat belastlngverhooging niet kan ultblijven. Onze collega van de Voordam heeft voor enkele weken reeds de stormklok geluid, toen hfj schreef: per Het die van genbosch boech 100 teerde c— Verder werd nog medegedeeld, wat de heeren Woldendorp en geiden”, waarvan gascommissleleden de I AMSTERDAM, 28 Febr. 1931 De aard appelprijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 1039 HL. kwaliteiten der drie uitver korenen uit de .groslijst” van candldaten voor het drijven. Ziehier len: heeft ieder lid het recht Is anders de openbare behande- aanval en verdediging? om tijdens de debatten van opinie te veran deren. Wie overtuigd wordt door de argu menten van zijn collega’s, mag, neen moet als eerlijk man z'n zwaai maken. Maar hij erkenne dat dan vóór de stemming en blüve niet, zooals hier, tot het laatst felle oppositie voeren. Dan doet het er absoluut niets aan toe, of men vooruit met zekerheid kan nagaan, bij een eventueele stemming in de minder heid te blijven. Het „tegen" heeft dan ook nog als laatste en opperste getuigenis van een afwijkende meenlng, z’n waarde. Wil men uit égards voor sommige haast- bebbende raadsleden den omslag van een boofdelljke stemming voorkomen, dan be staat er altijd nog zoo iets als een verkla ring, dat men geacht wil worden, te heb ben tegengestemd. Nu van dit alles niets is geschied, zal men het ons niet kwalijk nemen, dat we de oppositie tegen dit door B. en W. vóór den aan vang der vergadering nog belangrijk gewijzigde voorstel, al heel weinig ernstig noemen: dat we het geheeie debat van dezen Donderdagmiddag een vertoonlng achten, welke het aanzien en prestige van den Raad nu niet bepaald verhoogen zal. In normale omstandigheden zou het weinig of geen sin hebben, nog na te plei ten over een voorstel, dat door alle uitver korenen der burgerij eenstemmig is aan vaard. In dit bijzondere geval echter voelen we ons verplicht het nieuw geschapen in stituut het voor en het tegen, toch nog •ven zij het uiteraard héél vluchtig te bekijken. 10 van kostbare „roodruggetjes" graag wat zekerheid heeft dan de belofte van gebleken nteuw-benoemden llchtbedrijven. den heer A. J. Th Hof man richt. De N V. Alkmaarsche Exportveiling heeft plannen gemaakt om een nieuwe loods te voldoende plaats zal bieden de aangevoerde producten te bergen. 15000, beschikbaar bezit 5000, zoodat 10 mille door leenlng moet worden verkregen. Omdat een bank voor die kostbare „roodruggetjes" meer het velllngsbestuur, werd aan de gemeente gevraagd voor deze som borg te zijn. Ais 1 ware om de gemeente weer te vrijwaren, hebben 90 tuinders, kooplieden en anderen een verklaring geteekend, in houdende, dat zij zich tegenover de ge- gemeente als achterborg verbinden, ieder voor een bedrag van 100 gulden, terwijl een vereentg«-j van grossiers zich verbindt voor 1000 gulden. Op het oog zoo een eenvoudige zaak. Als aangetoond kan warden en daar is, dunkt goed Resumeerend willen we als onze eerlijke meenlng te kennen geven, dat deze nieuw,? orlënteerlng op het gebied van Armenzorg, zonder groot enthousiasme, maar ook zon der zwartgallige voorgevoelens te aanvaar den is. Men betreedt een nieuw gebied en het is best mogelyk, dat hier of daar misgetast is. De vader van het ontwerp, wethouder Westerhof. heeft zélf toegegeven, dat het, als alle menschenwerk, fouten kan hebben. Maar het is toch ook -'aarachtig geen Wet van Meden en Perzen. Blijken er in de praktijk onjuistheden en fouten te zijn, dan is de Raad zélf baas, om die te schrap pen. aan te vullen of te verbeteren. Men moet het nieuwe Instituut een eeriyke kans geven, om te bewijzen, dat het beter en niet duurder is, dan het oude. Daartoe is noodig de medewerking van allen, óók van de oorspronkelijke tegenstanders. Nu de heer Hofman kan weten, dat de raad in geen geval wenscht dat net college met zijn wil speelt, te het zeker niet uitgesloten, dat deze de benoe ming niet aanvaardt. kan warden en daar te, geen twyfel aan dat een exportveiling een belang te voor de gemeente, mag deae ook gerust het zeer kleine risico dragen. En toch kwam er oppositie tegen dit voorstel, hoewel minder dan we verwacht hadden. Alleen de heer v. Drunen was er tegen, fel tegen zelfs. Deze betoogde, dat het bestuur dit voorstel aan de geii«xuL maar op eigen houtje had gedaan, zonder de Algemeene Vergadering der N.V. er in te kennen; waartegenover de heer Wester hof opmerkte, dat een en ander alleen dan doorging, als de Algemeene Vergadering er haar sanctie aan gaf. Men kan in zulk soort zaken natuurlijk altijd twee wegen kiezen: eerst de leden laten beslissen en dan de gemeentehulp vragen, maa{ óók: zich eerst overtuigen, dat gemeentehulp zal komen en gewapend daarmee, aan de Algemeene Vergadering machtiging vragen. Op zichzelf e» in normale gevallen zijn beide methoden goed, maar gezien de in wendige verhoudingen bij deze veiling; ge zien ook het feit, dat deze Vennootschap, die toch zoo nauw met de gemeentefinan- clén verbonden te, nu en dan bedenkelijk de openbaarheid schuwt, hadden we toch maar liever gezien, dat eerst de aandeel houders de verbouwing en de aanvrage officieel hadden bekrachtigd de Kerkelijke instellingen onmachtig Nergens echter schrijft ons beginsel voor, dat die secundaire overheidssteun niet zoo goed mogelijk mag zijn, integen deel gebiedt juist de christelijke liefde voor ongelukklgen en armen, die aanvullende hulp zoo goed te maken als mogelijk te. Als nu vast staat het te door de felste tegenstanders niet aangevochten dat de Kerkelijke instellingen door deze nieuwe regeling NIET in haar zegenrijken arbeid worden tegengewerkt, integendeel door een kleine, op verzoek der katholieken aange brachte wijziging, nog meer dan voorheen, in zorg worden betrokken, blijkt o.i. duidelijk, dat men deze aaak moet bezien, los van beginselkwestles en prtnclpen. Ten overvloede zij er hier nog op gewe zen. dat in meerdere plaatsen, ox. Am sterdam en Arnhem een dergelijke regeling getroffen te met medewerking der katho lieke fractie; dat een autoriteit op het gebied Allereerst, hoe te bet met de feiteiyke juistheid van de hier gegeven voorstelling van zaken? Wü constateeren dan: primo, dat er van eenlg protest der oppositie niets gebleken te; secundo. dat er voor de uitverkiezing van den heer Hofman geheel andere motieven golden, dan zijn specialiteit in radio-dtetrt- butie, welke redenen wij in het belang der gemeente niet oirbaar achten publiekelijk te vermelden; tertio, dat op het tijdstip dat dit bericht gezet en gedrukt werd, de heer Hofman in het college van B. en W. heel kalmpjes zat te vertellen, dat hjj zijn benoeming tóch aanvaardde. Een andere zijde van het vraagstuk is echter deze- mag een raadslid uit een be sloten zitting klappen? (Met opzet vragen we niet: mag een journalist zulke „gehei men publiceeren. Naar onzen smaak te een krantenman slechts aan zijn eigen gewe ten verantwoording schuldig, of hd op eer lijke wijze verkregen inlichtingen al dan niet publiceert). Het antwoord, dat de Voorzitter op deze vraag van den heer Bakker gaf. heeft ons niet weinig verwonderd. De Burgemeester verklaarde nJ., dat enkel gezwegen moet over het verhandelde, waarvoor geheimhouding is opge egd; over kwesties, die behandeld worden gesloten deuren mseten de leden „We moeten deze voordracht zuiver za- keiyk bekijken,” zei Donderdagmiddag de Burgermeester, minderheid in het college en tegenstander der voorgenomen omzet ting van Burgerlijk Armbestuur in een Instituut voor Maatschappelijk Hulpbetoon, hier vertier körtweg M. H. genoemd. Met deze burgervaderiyke stelling zijn we het op buitengewone wijze eens. Er te ge tracht door den heer Hoytink en den heer Keesom. om deze kwestie naar het terrein der beginselen over te brengen, waartegen anderen, ojl de heeren Venneker en Wol dendorp zich even beslist hebben verzet. Laten we deze kwestie hier eens even na- der bezien. Wat etecht ons katholiek beginsel Inzake armenzorg? Heel weinig, maar ook heel veel. Primair (het eerst) moet zijn de Kerkelijke en par ticuliere hulp, terwijl de overheid slechts aanvullend mag optreden, dus daar helpen, waar zijn. Het wordt nu tijd; eens even aandacht te schenken aan de practteche zijde van het vraagstuk. Het gaat niet aan in het kort bestek van een raadsoverzlcbt de geheeie bijlage te resu- meeren. Wie er belang In stellen kennen die reeds uit ajize uitvoerige publicaties en de anderen, och een beknopte samenvatting zou hen toch niet wegwijs maken. Beter en vruchtbaarder te het oi dan ook enkel maar de bezwaren te bezien, die naar voren werden gebracht. We zouden die, on.daan van alle bijkom stigheden en franje kunnen terugbrengen tot deze twee: le. de samenstelling van het bestuur te niet in orde; 2e. de verbinding Arbeidsbeurs-Armenzorg deugt niet. Oorspronkelijk had de wethouder zich een bestuur gedacht van 14 personen, plus den wethouder van het Armwezen ambtshalve als voorzitter. Van deze 14 personen zouden 8 raadslid moeten zijn, 4 uit de vakcentrales voorkomen en 4 uit de andere kringen der burger?) moeten genomen worden. Hiertegen was felle appositie. „Het aantal raadsleden te te groot, dat maakt de zaak te politiek,” beweerde de een; „de keuze moet geheel vrij gedaan kunnen worden uit menschen die liefde hebben voor de armen,” klaagden anderen; terwijl een derde groep vreesde dat menschen, uit de vakbeweging niet vrij en onpartijdig zouden staan tegenover steunaanvragen, dis het meest uit hun kringen zouden voortkomen. Al deze bezwaren werden door Wethouder Westerhof in «ijn verdediging een goede rede, alleen niet vrij van vermoeiende her halingen - onder handen genomen en, naar ons bezien der zaak, tamelijk wel weerlegd. Het aantal raadsleden werd, gelukkig, te- ruggebracht tot 4, waardoor de vrees voor politieke overheerschlng uit de wereld was en tevens wat meer zekerheid werd gekre gen, dat uit het kleine gezelschap van 18 straks 20 menschen, zulke personen geko zen kunnen worden, die tijd, liefde en am bitie hebben voor dezen mooien, doch het zal in de praktijk wel blijken uiterst zwa- ren en tydroovenden arbeid. Gemakkelijker zal zijn te 2700 georganiseerde arbeiders. Alleen: hier zal de Raad moeten worden voorgelicht. En wie kunnen dit beter doen, dan de besturen der Vakcentralen? Van hen toch mag ver wacht warden, dat zy het beet kunnen be- oordeelen, wie hunner leden de meeste kwa liteiten voor deze functie bezitten. We kunnen de oppositie tegen deze voor dracht uit de vakcentralen niet goed begrij pen. Niemand te er tegen, dat ook arbeiders over steun en ultkeerlngen mede oordeelen en de praktijk der laatste Jaren bij het B. A. ging reeds in die richting. Waarom mag nu een gewoonte, welke Iedereen goed vindt, niet in een verordening worden vastgelegd? Temeer nog, daar ook voor de 4 „andere burgers" een nadere omschrijving zal volgen en dus b.v. ookide Middenstand zal verte genwoordigd worden. Desondanks hadden ook wij tegen dit ar tikel eenlg bezwaar, dat echter voor een deel te opgeheven door de uitdrukkelijke ver klaring, dat deze menschen geen zitting hebben als vertegenwoordigers der vakcen tralen, maar eenmaal gekozen, als vrije en onafhankelijke mannen de hun toevertrouw de belangen zullen dienen. Om dit laatste nog beter te doen uitko men, hadden we gaarne het denkbeeld van den heer Keesom gesteund om uit art. 13 deze bepaling te lichten: „eindigt de hoe danigheid. waaraan het lid zijn benoeming ontleent, dan houdt hij terstond op, lid van het bestuur te zijn.” Dat Wethouder Westerhof deze wijziging na zijn bovengenoemde verklaring onaan nemelijk achtte, konden we niet begrijpen, maar stom verbaasd waren we er over dat niemand der tegenstanders dit amendement ondersteunde, zoodat het niet eens in be handeling kon komen. WU betreuren dit feit ten zeerste. Dat de directeur der Arbeidsbeurs ook di recteur van het Bureau voor sociale zaken en secretaris van het M. H. wordt, heeft in en bulten den Raad aanleiding gegeven lot eenige agitatie. troffen we JJ. Dinsdagavond een schok kende publicatie aan. Daarin werden niet meer of minder dan de allergehelmste ge beurtenissen onthuld, welke zich vorige week Donderdag achter de hermetisch ge sloten raactezaaldeuren, die bovendien nog door CerberusStoorvogel waren bewaakt, ■ouden hebben afgespeeld. Er te daar toen, alvorens In openbare zitting een keuze werd gedaan, uitvoerig gesproken over de capaciteiten en kwaliteiten der drie uitver- -. - _«aa_a.M -- ambt van directeur der llchtbe- D Kooiman, Purmerend. Mevr. A. AukesTimmer Bakkum A. Sietsma, Alkmaar. W. Balk, Alkmaar. Jb Cloeck, Alkmaar. P. v. Me ven. Zaandam. De om set f 650.000 minder dan in 1929 Vrijdagmiddag had de algemeene Jaarver gadering plaats van „De Tuinbouw" in „Het Wapen van Grootebroek.” De voorzitter, de heer Th. Roosje, bracht in zijn openingswoord hulde aan alle tuin- bouwafdeelingen, in het bijzonder het cen traal bureau van veilingen, dat zich ver dienstelijk heeft gemaakt In de actie voor spoorwegtariefverlaging. waarna de notulen zonder verandering goedgekeurd werden. Met tegenzin bracht de secretaris, de heer P. J. Jong, het jaarverslag uit over het veel bewogen jaar van ongekende depressie. We ontleenen er aan, dat de vereenlglng 1700 leden benadert Bij al de moeilijkheden is de homogeniteit in het bestuur gehandhaafd gebleven en eensgezind te gewerkt met den voorzitter. Het bestuur heeft een zeer ernstige taak gehad in het organlseeren van een droge- bollenvetling. Door de verandering van cul tuur moesten de bakens worden verzet, wat met eenige onkosten voor de vereenlglng ge paard ging.’ In 1930 te de omzet f 2 606.328 39 tegen 3.259.363.67 in 1929. De omzet was dus In 1930 rond f 650.000 minder dan in 1929, Algemeen valt op. dat aardappelen roode kool, witte kool en bieten belangrijk 'minder zijn aangevoerd. Dit Jaar was het garantie-aantal wagons gesteld op 6667. Bij normalen aanvoer was dit getal gemakkelijk bereikt. Nu kwam men 926 wagons te kort, wat f 2.777 kost. Het te grootendeete aan onverkoopbaarheid van vele koolsoorten enz. en verzieken van aard appelen. Geschat wordt, dat door de aard appelziekte 500 A 600 wagon* op het land zijn gebleven. Alleen de bloemkool blijkt nog een rugge- verband. als tusschen Sportpark, Marktwezen J steun te blijven, evenals de nieuwe cultuur en Grondbedrijf, die ook één directeur heb ben. - Wij z|jn zoo vrij met onzen geachten col lega van meenlng te verschillen en te beweren, dat zulks absoluut niet vast staat. Eigenaardig ook, dat in den Raad dit argument niet naar voren te gekomen. Zelrt bezuinigers met middelbare acte, als de heeren Govers en Thomsen zwegen er over. Waarheid te, dat op dit oogen blik nie mand nog met zekerheid kan zeggen of het nieuwe stelsel goedkooper danwel duurder zal werken dan het oude. Waarom toch ook zou reeds hij voorbaat vast staan, dat een bestuur, waarin behalve de tegenstanders, de kampioenen der zui nigheid óók zitting hebben 5 raadsleden, het geld over den balk zal gooien? Ligt niet juist in de aanwezigheid dezer raads leden, die toch voor de gemeentefinanclén verantwoordelijk zijn, een waarborg, dat niet verder zal worden gesprongen dan de gemeentelijke stok lang is? t Is mogelijk, dat het vergroote ambte lijke apparaat een paar duizend gulden méér zal vragen, maar insiders betoo- gen. dat dit offer meer dan vergoed zal worden door een strengfeis toegepast ver- haalrecht. (Wij zijn het met den heer Vo gelaar roerend eens, dat een steviger aanschroeven van dit verhaalrecht, behalve geldelijke óók nog moreele voordeelen heeft). elndlgd. dus ongeveer SepMujber, de bloem- koolmarkt te doen begii'nen sTnosgfcns fliM 10 uur. omdat ds(n iedere bouwer in de ge- legenheid te in den kortst -nogelijkeu tijd en zoo frisch mogelijk zijn bloemkool aan te voeren. Iedere aanvoerder steeds In één dag van zijn gesneden bloemkool af te en. omdat dit een belangrijke besparing van arbeids kracht beteekent, welke door de wijziging der cultuur in den herfst vooral voor lederen bloemkoolbouwer van een niet gering voor deel te. Het bestuur zou gaarne mot dit voorstel willen meegaan, doch acnt de uitvoering hiervan practisch ónmogelijk. De voorzitter licht toe dat de handel ernstig zal worden benadeeld wanneer voor 12 uur geen bloemkool kan worden verladen. Voorsteller wil het prac-advies omkeeren en de practtfk probeeren. De heer A. Llgthart. Lu’jebroek, wil aan het bezwaar van den voorzitter tegemoet ko men en probeeren de bloemkoolmarkt op tijd te laten beginnen en daarnaast nummer- afgeven tot 10 uur. Na eenige discussie vroeg de voorzitter vrij mandaat om het gewijzigde voorstel van den heer A. Llgthart in conler-mtle met de han delaren te bespreken, waarin het bestuur alle pogingen zal doen om net te probeeren. Aldus goedgevonden. Nog kwam in behandeling een voorstel van den heer Jac. BuIjsman Jz.. Grootebroek, om geen marktgeld te heffen 'an uien, die we gens ziekte worden afgekeurd. Het bestuur te van oordeel, dat het niet gewenscht is om op dit voorstel in te gaan, daar dit besluit de goede sorteering van dit product zal. benadeelen Na een heftige woordenwisseling tusschen voorsteller en voorzitter, werd het voorstel niet voldoende gesteund en dus niet In stem ming gebracht. BU de rondvraag hield de heer D. Korter. Bovenkarspel. een pleidooi over het verplicht vellen van trekbloemen. waarmede het be- 8tuur Instemde en toezegde dat in Mei een vergadering van trekkers zei worden belegd. Na nog eenige besnrekingen dankte de voorzitter allen voor de zakelijke behande- Als vorige week een sterveling had dur ven voorspellen, dat de voordracht van de meerderheid van B. en W. om het Burger lek Armbestuur om te zetten in een Insti tuut voor Maatschappelyk Hulpbetoon, ■onder hoofdelijke stemming, wat dus wil ■eggen: met algemeene stemmen, zou wor den aangenomen, dan zou dit schepsel voor politiek-zwakzinnig zijn uitgekreten en niemand zou zoon zlekeiyke optimist au ■erteux hebben genomen. En toch, tot stomme verbazing van den Raad, pers en de weinige tribunebezoekers (als dit kleine aantal evenredig te met de belangstelling, welke er onder de burgerij voor dit belangrtjk onderwerp leeft, te het er al heel droevig mee gesteld) was het resultaat van de vele kostbare debaturen aóó en niet anders. TerwUl meerdere leden zich tot’ het laatst heftig tegen dit voorstel hadden verzét; ter wijl de heer Keesom tot staving van zUn verzet zelfs zijn consciëntie in het geding had gebracht, deed op het critleke oogen- bllk, toen de voorzitter vroeg, of iemand der leden stemming verlangde, niemand een mond open, en langzaam, als een laat ste ultnoodlging, om toch Iets te doen, viel toen de hamerslag, we.ke de bijlage her schiep in een aangenomen wet. gezegd: wij kunnen deze wijze van handelen door sommige vroedschaps leden al heel slecht begrijpen en nog min der waardeeren. Natuurlijk waarvoor ling met toch ernstig er tegen waarschuwen om deae zaak tot een beginselkwestle te maken: principes zijn een te kostbaar en een te teer bezit om er maar roekeloos mee rond te zwaaien. Indien dus vast staat, dat het hier een vrUe kwestie betrof, had ook leder lid der fractie het recht op een eigen oordeel en gaat het niet aan, dat voor- en tegenstan ders elkaar verketteren, als zijnde niet vast in de leer. Het zou al heel wonderlijk zijn ge weest als allen deze zuiver practteche kwestie op precies dezelfde wijze gezien hadden. Er te echter nog ’n ander kantje aan deze zaak, hetwelk met wat goeden of liever kwa den wil tot iets beginselachtigs gemaakt kon worden, omdat goede trouw en gegeven woord in het geding kwamen. Hadden nJ. de katholieken zich bU het compromis van November JJ. gebonden om vóór deze voor dracht te stemmen? Het antwoord is natuur lek vanzelfsprekend: neen. Hierom alleen al, wUl toen in de verste verte nog niet vast stond, hoe dit voorstel er uit zou zien. Maar bovendien, de toezegging gold toen alleen het principe van M. H. Wat de uitwerking ervan betrof, hadden de R.K. zich uitdrukkelijk alle vrijheid voorbehouden. Indien dus een lid van onze fractie overwegende bezwaren tegen deze uitwerking had, had hy als compromls- onderteekenaar het volste recht hieraan uiting te geven. Alleen zij hier opgemerkt, dat, zooals by alle compromissen, eenige soe pelheid wel gewenscht te en men terwllle van de goede verstandhouding, wel eens over be denkingen. mits niet van practtechen aard, moet heenstappen. Tot hun eer zy gezegd, dat de socl's in het geheeie debat het argument: woordbreuk, dan ook niet gebezigd hebben. WU willen dan ook opmerken, dat. On danks den wensch van velen, van ’t .jiuwe- Wk tusschen zwart en rood nog altyd geen echtscheiding te aangevraagd.” Natuuriyk te van prinoipleele tegenstanders van echtscheiding als de katholieken zyn, niet anders te verwachten! We willen dit overzicht niet eindigen, zonder ons van harte aan te sluiten t>U den lof, die door alle fracties, speciaal ook door den Burgemeester, te gebracht aan het huidige Burgeriyk Armbestuur, wy hebben er eenmaal een kykje mogen nemen, maar zelfs deze korte kennismaking was vol doende, om ons de overtuiging te schenken, dat hier door een paar mannen in alle stilte een pracht-werk is verricht voor den lydenden medemensch. Hóé zwaar die ar beid was, hoe ondankbaar soms ook, zal nooit een buitenstaander bevroeden. Het te onze innigste wensch, dat deze weldoeners der arme burgerij de kroon op hun werk van zelfverloochening zullen zetten, door niet te weigeren, wanneer hun gevraagd zal worden, zitting te nemen in het Instituut voor Maatschappelijk Hulpbe toon. Hun ervaring, hun kennis van per sonen en toestanden, kan daar ónmogelijk gemist worden. Alvorens echter hiertoe over te gaan, vra gen we nog voor een paar andere puntje* een weinig van des lezers aandacht: Ook de snUbloemen maakten figuur in den afgeloopen «inter. Tenslotte wordt mg gememoreerd, hoe de droge bollen-veUing tot stand kwam. De provincie Noord-Holland verdient hul de, aldus het verslag, dat zy de mogeiykheld van bestaan door credletgarantle voor velen heeft verleend. Maar dit nobele gebaar zal niet helpen als er niet naar gestreefd wordt om de rentabiliteit der bedryven te verzeke ren. Immers de crediet-verleenlng te geen mid del tegen de kwaal, maar alleen een middel om de kwaal te kunnen overleven. Als er dus niets wordt gedaan om de kwaal weg te nemen, dan zal het levensverlengen niet baten. Het verslag besluit: Laten we hopen, dat God een weinig barmhartiger te en dat zyn onmisbare hulp bedryven weer rendabel mag maken, wy dan. niettegenstaande de sombere vooruitzichten, toch een ruimer toekomst te gemoet mogen gaan, is de wensch van uw secretaris. Dit keurig gesteld jaarverslag werd zonder aanmerking goedgekeurd en geteekend. Namens den Raad van Beroep bracht de heer P. Groen. Lutjebroek, hulde aan het bestuur. Daar den heer de Groot (Andyk) verhin derd was, brengt de heer Jn. Lak"man (Lut jebroek) verslag van de flnancleele commis sie uit. waarin hy den penningmeester be dankt voor de curate en gemakkelyke optel ling. De post onvoorziene uitgaven werd den voorzitter nader ultgelesd. i Daarna applaudisseerde de vergadering tot goedkeuring van de rekening en verant woording. Tot lid van de Flnancleele Commissie werd wederom iemand van Andyk benoemd en wel de heer W. Dekker Jnz. De aftredende bestuursleden, de heeren Th. Roosje en G Bakker Dz. te Groote broek en J. Hemke te Andyk, werden her kozen. Het periodiek aftredende 'ld van den Raad van Beroep, de beer P. Groen, te Lutjebroek, we'd eveneens herkozen. Hierna volgde bespreking omtrent het doen maken van een geschikte laadplaats voor autos. Dit is nog in bespreking met de maatschap- py. Doch als dit niet lukt vraagt het bestuur volmacht om f 1000.uit te trekken voor het geiykmaken van den Noordkant van de lijn. Het bestuur zal al het mogelyke doen om den Zuidkant te krijgen en kreeg na eenige discussie volmacht voor zyn voorstel. Bespreking om aan het bestuur het recht te geven, zoo noodig minimum prijzen vast te stellen voor daarvoor in aanmerking ko mende producten. Na eenige discussie werd het bestuur vry mandaat gegeven. Behandeling en goedkeuring van de grooting voor het jaar 1931. By de marktgelden, welke met een vierde pet. verhooging staan, werd langdurig stil gestaan. waarby het Ingediende voorstel van den heer N. de Wit, Grootebroek, in behan deling kwam. Deze stelde voor, het percen tage niet te verhoogen. daar het hem voor komt, dat niet, dan in uiterste noodzaak, meer directe lasten op de bedrijven mogen worden gelegd. Het bestuur w^s eenstemmig van oordeel, dat verhooging van het marktgeld met yt pet. niet alleen noodig is om het tekort te dekken, doch ook om te zoggen, da» de ver- eeniging in de toekomst aan haar verplich tingen kan voldoen Na langdurige discussie en na repliek van den heer de Wit. die by zyn voorstel bleef, werd dit in stemming gebracht. Het bestuursvoorstel tot verhooging K pet. werd verworpen met 198 tegen stemmen. De voorzitter betreurde hét genomen sluit. Daarna werd de post ontvangsten door af trek van y, pet. f 7000 minder gesteld. By den post uitgaven had de heer N. de Wit van bestuur een witriging verwacht. Het bestuur verwachtte het van de verga dering, waarna de heer Knip. Andyk. met een voorstel van 10 pcs. salarisverlaging kwam dat door den heer Schermer. Hoog- karsoel. gesteund werd De heer J. Lakenman wil het salaris handhaven in verband met de bloembollen- veilins'. De heer A. Llgthart steunt dit voorstel. Burgemeester Bchrttnder relde met nadruk, dat een groote vereeniping zooals „De Tuin bouw” in de moetllike tilden niet het risico moet nemen om bekwame leiding te verlie zen De heer B. Machielse sprak in den zelf den geest en had liever eerst de laatste pun ten genomen, omdat salarisverlaging een prjkkel kan zyn voor minder activiteit. In dién de vergadering consequent is, dan moet ze nu met 25 pet. verlaging komen om het nadeellg saldo te dekken. De post uitgaven werd hierna zonder hoof- deiyke stemming aangenomen met 10 pet. salarisverlaging. Na lange discussie werd een voorstel van het bestuur om den tweeden post der uitga ven met 5 pet. te verlagen in stemming ge bracht; teven voorstel-Knlp Andyk. dat 10 pet. verlaging wilde. Het bestuursvoorstel werd verworpen met 201 tegen 101 stemmen. De begrooting werd verder afgehandeld. De rente en aflossing werd met f 3000 ver minderd. Voor het reclamefonds wordt f 1325 uit getrokken. waarmee de begrooting was af gehandeld. In bespreking kwapi nu het tweede voorstel van den heer N. de WH Pz. Grootebroek en bespreking wyze van aanvocren van vroege aardappelen. le. Moeten de vroege aardappelen worden aangevoerd in fust? (manden of kisten). 2e. Wanneer dit wordt aangenomen, dan een vasten termUn bepalen. De heer de Wit stelde vuor. een dergelijke regeling niet langer te laten duren dan twee weken na de opening van de markt. Het bestuur was van oordeel, dat de aan voer van vroege aardappelen in manden of kisten by dén aanvang der camp-igne de kwa’itelt en bygevolg ook de te maken prij zen zal bevorderen doch acht een termyn van twee weken hiervoor te kort en stelt voor, den vast te stellen termijn van aan- voer op deze jaarvergadering te bespreken. Na eenige wyzlglngen werd het voorstel aangenomen; nl het bestuur heeft vry man daat oen den termyn, welke zoo kort moge- lyk aal worden gesteld, te bepalen. Het bestuur kon niet meegaan om na den termijn den aanvoer in manden of kisten te verbieden. De beer N. de Wit Ps., Grootebroek. stelde verder voor, wanneer de mjddagmarkt te ge- te' ’s-Hertogenbosch hebben be- dat de raad hem met 14 van de 19 stemmen heeft benoemd, onder be paling. dat ieder geval, waarin de benoemde als adviseur van gemeenten voor het inrichten van Gemeenteiyke Radlo-dlstrlbutienetten zal mogen op treden. door het college afzonderiyk zal worden beoordeeld, ligt het in het voornemen van de oppositie om daar tegen protest aan te teekenen. aange zien deze omschrijving in strijd is met de beslissing van den raad. B. en W. en de gascommissie ver klaarden zich Donderdag in de comité- vergaderlng van den raad vooral daai'- «n voor de benoeming van den heer Hofman. omdat gebleken was. dat genoemde heer een organisator van gemeentelijke radlo-dlstributiebedrijven excellence kon worden genoemd, vorig Jaar had genoemde heer in kwaliteit 25000.— verdient en dat bedrag 2S pCt. aan 's-Herto- uitbetaald. Nu ’s-Hertogen- pCt wilde hebben, sollicl- de heer Hofman naar Alkmaar, onder voorwaarde, dat men hem vrij heid Het om als adviseur op het gebied van de gemeenteiyke radiodistributie op te treden. Alkmaar zou dan 25 pCt krijgen van hetgeen de heer Hofman op dit terrein zou verdienen en vooral wethouder Bonsema was van oordeel dat Alkmaar zich de kans niet mocht laten ontgaan om zich een directeur te verzekeren, die, wanneer het hem op ander gebied een beetje meeloopt, zyn salaris weer in de gemeentekas stort. De opjxjBltie betoogde dat het toch waariyk niet aanging om dergeiyte voorwaarden in te willigen en dit te meer niet, waar een ambtenaren-regle- ment in voorbereiding was. om het waarnemen van by betrekkingen onmo gelijk te maken. worden speciaal awlere achter zelf maar oordeelen, of ze zwygen of pra ten willen. Mèt den heer Klaver zyn we van mee nlng. dat zóó het hek van den dam is. Wordt geen geheimhouding opgelegd, dan bevatten voortaan beide bladen natuurlijk een officieel verslag. Doch dan is het toch veel beter, de deuren maar wijd open te gooien, opdat officieel en juist wordt gepubliceerd, wat anders langs een omweg tóch, maar dan onvolledig en mis schien onjuist, tot het publiek komt. We willen den heer Thomsen niet het Fransche spreekwoord voorhouden„qui s' excuse s' accuse" (wie zich verontschul digt, beschuldigt zich), maar zyn veronder stelling, dat de wetenschap van deze zaak ook langs een ander kanaal tot de krant kon zyn gekomen, was voor zoon ouden politicus llchteiyk naïef. Ten slotte: we zullen maar niet onder zoeken, in hoeverre het feit, dat de nieuwe directeur katholiek is, invloed heeft gehad op het rumoer, dat rondom deze benoe ming is ontstaan en evenmin ons afvragen, of teleurgestelde verwachtingen van ande ren hier soms een rol spelen. Een feit is, dat van zekere zyden waarschynlijk met politieke bedoelingen stemming verwekt wordt tegen de 8. D. A. P ers in het bijzonder tegen wethouder Bonsema die aan dese benoeming hebben meegewerkt. Burgerplicht De voorzitter, da heex Jac. Zutt, opende met een woord van welkom, waarna de notulen onveranderd werden vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek dat het afgeloo pen jaar voor de vereenlglng gunstig kan worden genoemd en dat het ledental het zelfde is gebleven. De voorzitter bracht dank aan den secre taris voor het werk, dat door hem in het celang van de vereeniging is verricht. Volgde Jaarverslag van den penningmees ter. Ontvangen was f 21.50 en uitgegeven f 1190, zoodat er een saldo was van t 9.80. Dt bedrag, gevoegd by de f 57.72 dat in kas was, maakt een kassaldo van f 6732 zoodat de vereenlging er financieel niet slecht voor staat. De rekening werd door de heeren C. Dalenberg en 8. Krijgsman nagezien en In orde bevonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor het goede beheér. Het bestuursvoorstel otn salarissen van de bestuursleden onveranderd vast te stellen, werd zonder stemming aangenomen. De aftredende bestuursleden K. Kalf en A. Kossen werden alX zoodanig herkozen. Een bestuursvoorstel om voor zieke leden, evenals vorig Jaar wederom zes heele en zeven halve weken te werken, werd onge- wyzigd aangenomen. Voorgesteld werd voorts, wanneer een ziek lid, op advies van den dokter, weer lichte werkzaamheden mag verrichten, hem dan met een heele, maar een halve week een man te sturen. De meeste leden waren er voor om in de bestaande regeling geen ver andering aan te brengen en derhalve werd het bestuursvoorstel afgewezen. Hierna werd vanaf de bestuurstafel de vraag gesteld of een ziek lid verplicht is om zegels te plakken, wanneer er by hem wordt gewerkt. Ook werd gevraagd of degene die den zieke door zijn arbeid hulp biedt, ook by die hulp verzekerd is tegen ongevallen. Nadat een Mik was geslagen in de Ziekte en Ongevallenwet, bleek dat een ziek lid voor een hulp geen zegel behoeft te plakken en deze ook niet verplicht is om zich aan te sluiten by een ongevallenverzekering, omdat de hulpbiedende geen loon ontvangt voor zyn arbeid. I* de hulpbiedende echter een arbeider en dus gestuurd door den werkge ver, dan moet de werkgever wel zegels plak ken en moet hy dien arbeider ook verzekerd hebben tegen ongevallen. Na een geanimeerde rondvraag sluiting. Er is zelfs een vergadering voor belegd, waarop een mynheer uit Amsterdam de fu nestheid van deze combinatie Is komen be pleiten. 1 Is best mogeiyk, dat voor groote steden die bezwaren inderdaad bestaan. •*t Is óók mogeiyk, dat een andere combi natie, b.v. met het secretariaat van den Ar- tn^raad aanbevelenswaardlg ware geweest, m*ar dat in een stad als Alkmaar voor de Arbeidsbeurs nadeelige gevolgen zyn te vree- zen, vermogen we nog niet in te zien. Men moet de toestand in kleine steden niet door een grootstad-bril bekyken. Ook ons is deze combinatie louter een zaak van economisch beheer. Kan de directeur van een Alkmaarsche arbeidsbeurs deze taak er by hebben, prachtig, dan bespaart het ons een nieuwen hoofdambtenaar.' Maar bovendien, er is toch tusschen Ar beidsbeurs en Armenzorg minstens evenveel

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5