Köster’s Volkszaak 2 o Werkmanskleeding JAN DE VRIES a Voor Brillen, Breukbanden, Buikbanden, Windkussens, IJszakken enz. I o o o o o o o bergen BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD DONDERDAG 5 MAART 1931 ALKMAAR 0 0 Nederland sche Spoorwegen 0 LET OP ONZE EXTRA LAGE PRIJZEN 0 0 Doodslag op zijn beide kinderen 13 April voor de rechters Een hittegolf In Buenos Aires groot BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE VRAGENBUS PROVINCIAAL NIEUWS ZAADMARKT 58 - ALKMAAR TELEFOON 324 u De Dusseldorfsche moordenaar Overeenstemming tusschen en den onder-Konlng Hoe prof. Einstein zich een pacifist denkt Bond van R. K. Rljwlelclubs „St. Chrlstophorus” M. KATER ALKMAAR MIE-NT2-M De trawler-stranding op de Schotsche kust LIMMEN Het einde van een probleem SCHAGERBRUG De Fascistische Raad en de Vlootovereenkomst Gandlil HEILOO MicDac9BC9BC3BCPBC3ac>ac3ioB>aoac9«<=>acDaoBC9acpac»B0a Magdalenenstraat Speciale aanbieding De vergane trawler de „Noordpool” HOOGKARSPEL De voor be- op sluit hierna de openbare I- wer- 1 den hoepitaal- elf de Curaqaosche militaire K K AFDEELING OPTIEK met nog oen de ▼redigen. Vraag omtrent loten. Antwoord. Geen uitgeloot. samen werH-g steeds vriendschappelijk vergadering voorzitter Juiste schjjnt klaard Melkprijs Deze week is de melkprijs met 1 cent per liter verlaagd en gebracht op 11 cent. 1 r Voor halve Schuljt h’bben alles”, de be- ooder- Candldaatstelling Gemeenteraad In da bestuursvergadering van de R.K. Kiesveree- nlging alhier, zijn de navolgende heeren can- d.daat gesteld voor de a_s. gemeenteraads verkiezing: J Adrlchem, Jb. Bakkum, Nlc. de Groot, G. Hageman, Nlc. Kuys, C. Pep ping, Jan van der Peet, J. Valkerlng Ts. en M. Dekker Pz. Besloten werd de algemeene ledenverga dering te houden op Woensdag IS Maart in het Pat: onaat. Tot en met Zondag 15 Maart kunnen de leden nog candidateniysten inleveren by den secretaris J. Kimman. Deze lijsten moeten zooals artikel 10 van het reglement aan wijst, onderteekend zijn door 15 leden. Ko men onverhoopt géén lijsten binnen, dan zal op de algemeene vergadering de groslijst moeten worden aangevuld. werd vervolgens de stemming de alphabetlsche groslijst te doen hou- Zaterdag 28 en Zondag 28 Maart a-S. i voor iver te Besloten over den De trawler is voor t 90.000 verzekerd. De familie Gravemaker, waarvan vader en zoon by deze ramp zijn omgekomen, is wel zeer zwaar hierdoor getroffen, want reeds vroeger vond een lid van deze familie den dood In de golven. Deze mag rijn vaderland niet verdedigen Op zijn doorreis van Passadena in Callfor- nlë naar het Oosten heeft professor Alben Einstein tijdens een kon verbiyt te Chicago voor een vergadering van ongeveer sOO paci fisten een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat een oprecht pacifist onder al le omstandigheden zot moeten weigeren, de wapens te dragen of te bsnteeren voor de verdediging van zyn vaderland. De na num der slachtoffers. Schipper was de ongeveer 56-jarige J. Gravemaker, gehuwd en wonende te IJmul den. HU was na gedurende geralmen tijd wegens ziekte aan den wal geweest te zyn. voor het eerst weer naar zee vertrokken. Verder bevond zich aan boord de ongeveer 30-jarige zoon Willem als stuurman. Machinist was A. van Onselen, wonende te Maassluis. Stokers waren Van Sprong en P. van den Ende, belden wonende te Maassluis. Verder waren aan boord Hennevanger, Premmgr, wonende te Maassluis; Noordzy, kok, eveneens te Maassluis. Matrosen waren Varenkamp, Maassluis; Rog, Schevenlngen; L. Groen, Alkmaar en D. Prins, Egmond aan Zee. Diefstallen Tijdens afwezigheid van de bewoners Is Ingebroken In een schuur 'taande bij een won’ng aan de van Borse- lenlaan. Een rijwiel wordt vermist. Ook van den schoenmaker Br werd eenlge ge leden een rijwiel ontvreemd. Begin van Brand BU een bewoner .van de St. Antonlusstraat ontstond gisteren een begin van brand, doordat een courant, welke men b'j het eten koken op een —sstel over de pan gelegd had. vlam vatte. Op het ge roep om hulp schoot de Rllksveldwachter V, die dicht bU woont. Ijlings toe. Met een em mer water wist hy den brand te blueachen en dus erger te voorkomen. Geslaagd Voor het te Den Haag gehou den examen voor onderwijzeres, ungerievak. Is onze plaatsgenoote mej. J. Roovers ge slaagd. d. Meulen en Zn. Heerenveen Zullen te Zwolle f 33.400: P. v. Maarleveld en Zn. te Alkmaar f 33.700; C. Kloosterboer te Broek op Langvndlik f 33 800; P. Veenls te Amsterdam p 33.833; L. R. Jansen te Groningen f 33.950; D. Kranen burg te Assendelft f 34.200; M. K. de Groot te Heerenveen f 34.200; J. Kry tenburg te Harlingen f 34 300: W. Aafjes en N. Boon te As-endelft f 34500: O. Bartels te Zwolle f 34 500: v. Splunder's Aann. en Handel MIJ. te Ridderkerk f 34.717; fa. Bouwmeester en Co. te Amsterdam f 34.750 8. de Vries te Zaandam f 34.780; R. Bijker te Haarlem f 34.829; H. T. Dammer’s Bouwbedrijf te Am sterdam f 314T0: W. Giltjes te Broek Langendljk f 36660. De beruchte Dusseldorfsche moordenaar. Peter Kurten, die beschuldigd wordt van 9 geval'en van moord en van 7 pogingen tot moord, zal waarschijnlijk op 13 April «s voor de rechtbank te Dusseldorf terecht staan. Gevonden en verloren voorwerpen Ge vonden: Een kinderbeursje met een geld stukje, een dienstbodeschortje, een r Ij wiel - kilometerteller, een knipmes, een vleugel moer, eenig geld, een buigtang, een vulpot lood, een rywlelpomp, een Ijzeren gewicht, een RK. kerkboekje. Verloren; Een beige, klndertaschje, een bruine gebreide handschoen, een belge-gryze gebreid* dameshandsclioen. een bruin met bont dameshandschoen. een portemonnaé met eenig geld, weggeloop-n een bruine her dershond met halsband, een lederen rijwlel- kussen, een leeren riem, een handschoen, een paar handschoenen, een zwarte wandel stok, een rijwlelbelastlngplaatje. een bruine mantelcelntuur, een paarlen kettinkje, een lichtgrijze ceintuur, een ovaal verzilverd broche met gekartelde randen. Wendt Arbeid. Vraag: Welke personen zijn met de Dela- hta. welke ongeveer Kerstmis uit Rotterdam vertrokken Is, medegegaan? Antwoord: Ons onbekend. Vraag: I. Wanneer ouders een testament laten maken: „Wie X langst leeft, en na het overlijden van een dier ouders, één der kinderen zijn deel der na latenschap verlangt, moet er dan een boe delscheiding plaats hebben? (Al de kinderen zijn meerderjarig). II. Kan er na het overlijden van een der ouders, tusschen vader of moeder en de kinderen een onderlinge overeenkomst wor- Ant woord: Neen, tenzij sulks tevoren-Is overeengekomen. Vraag: Wanneer men twaalf Jaar eigen baas is geweest, maar door omstandigheden moest vertrekken, heeft men dan nog recht op e*n rentekaart? Antwoord: WIJ begrijpen uw vraag niet Wendt u echter eens tot een Raad van onzichtbaar maken? Antwoord: deelen. Da: iemand uw '1 Vraag: Welk is het adres, waar men moet solllclteeren, om bu politie te komen? Antwoord: Wendt u tot het Departement van Kploniën, Den Haag. Vraag; I. Wat omvat het beroep van ma kelaar. II. Welke rechten heeft een beëedigd makelaar? UI. Zijn er In den handel boeken betreffende de makelarij, welke? Antwoord: Begtitwoordlng van uw vragen zou te uitvoerig worden. In een goeden boek handel zult u echter wel de boeken kunnen ▼inden, die uw weetgierigheid kunnen be- Het springen van den ketel oorzaak der ramp. wy vernamen nog. dat de trailer Zater dagmorgen door een te IJmulden binnenge komen stoomtrcLer Is gepraald. Korten tijd daarna beeft men een explosie waargenomen vermoedeiyk. tengevolge van het springen van den ketel Schipper Gravemaker stond bekend als een uitstekend schipper. Hij had verschei dene reizen naar de Moray Firth onder nomen, zoodat bil volkomen bekend was met de gévaren van de Schotscbe kust. Bemaling door motor In de Woensdag gehouden vergadering van molenfeesten en Ingelanden van den polder C. werd met alge meene stemmen besloten de waterbemaling van dien polder te doen geschieden door mIH. del van een ruw-olle-motor Burgerlijke Stand Geboren: Johannes NI- colaas. x. van Johannes Schaaper en Jansje Nlpshagen; Christina Jacoba, d. van Eliza Bertus Johannes Vahl en Geertje de Ruiter; Johannes Theodoras, z. van Nlcolaas de Waard en Wilhelmina Leeuw; Hedwig Ever- dlna Wilhelmina, d. van Hendrtkus Kaal en Therese Wanda Leskau. Overleden: Arendje Geertrulda. d. van Cornells Hoeben en Guurtje Kuiper. 7 Jaar; □uurtje Modder, echtgenoote van Jan Mod der, 38 jaar; Hendrik Bult, weduwnaar van Barbara Beeldman, 86 Jaar; Jacobus Hen- drikus, z. van Gerardus Bleeker en Hulberta Maria Kroes: Dleuwertje Agnes van der Bijl, oud 36 jaar; Aaltje du Gardljn, wedu we van Christiaan Hellings, 78 Jaar. Getrouwd: Arian van Tlel, 38 Jaar, koop man, wonende te Alkmaar, weduwnaar van Aafje de Hart en Cecilia Kalksma, 40 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Ondertrouwd; Roelof Frederlk Willem Dekker, broodbakker, 34 Jaar, wonende te Winkel en Geertje de Bruin, dienstbode, 23 Jaar, wonende alhier. De Itallaansche Minister van Buitenland- sche Zaken Grand* beeft sen der. Groot en Fasclstlschen Rard rapport ultge*)rauht over de Itallaansch-Fransch-Engélsche Vloot- overeenkomst, terwijl de Mlnlste- van Marine Slrlanni mededeellngen -feed omtrent de technische bijzonderheden der overeenkomst. Tenslotte sld Mussolini een rede, waarin hjj de beteekenls der overeenkomst kort samenvatte, waarna de groote Fascistische Raad de volgende resolutie aannam: ..De Groote Fascistische Raad acht, na ge hoord te hebber de uiteenzettingen van de Ministers Grandt en Slrlanni. het Itall- aansch-Fransch-Engelsche vloot-accoord In elk opzicht bevredigend *n dankt Grar.dl en Slrlanni voor de door hen verrichte werk zaamheden.” De Raad hield zich voorts bezig met den toestand der Fascistische Party en besloot voorlooplg. tot 3 Octooer 1932, de Inschrij ving van nieuwe leden te beperken. De partij zal zich voorts voorlooplg onthoud*.) van Journalistieke bemoeiingen. Dit laatste be sluit beteekent waarschijnlijk, dat de Fascis tische Partij geen eigen kranten ml uitgeven of er eigen redacties op na zal houden. VERGADERING VAN DEN RAAD De Raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag voltallig ten raadhuize. Naar aanleiding van de notu en, herin nert de heer Keesman aan een compromis tusschen raadsleden, waarin werd overeen gekomen zooveel mogelijk des avonds re vergaderen, opdat ook de arbeliers-afce- vaardlgden zonder moeilijkheden de verga dering kunnen meemaken. De voorzitter deelt mee, dat deze verga dering des middags gehouden wordt met het oog op den verjaardag van den secre taris; spr. feliciteert den secretaris met z’n verjaardag, den wsnsch uitsprekende, dat hem nog vele Jaren gegeven mogen Vraag: Een boeclékarpet bevat eenlge brandgaatjes. Op welke manier kan men ze Dat kunnen wy zoo niet beoor- arvoor zult u een vakkundig taptt moeten toonen. DEN HAAG, 4 Maart Het Gerechtshof alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den gewezen portie;- P. Stap, die door de Rechtbank te Rotterdam wegens doodslag, gepleegd op zfjn belde kinderen, Is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. Het Gerechtshof veroordeelde S geheel overeenkomstig het requisitoir van den Pro- cureur-Generaal Mr. de Visser, tot vyf jaren gevangenisstraf, door te brengen In een by- zondere strafgevangenis en daarna ter schikking stelling van de r'-geering. Beerputten en rioleer'ng Van den heer E. Vlesslng was een, reeds eerder In dit blad opgenomm, adres Inge komen, waarin maatregelen werden ver zoekt om te komen tot opruiming van heer Sengers herinnert er aan, dat het rioleeringsplan reeds lang in deze ge meente in bespreking is; daar er geen uit weg nog te vinden is, laat dit lang op zich wachten. De heer Uitslag van de op 3 Maart om 3 uur te Utrecht gehouden openbare aanbesteding van bestek no. 1428 HS. Het omhoo’brengen voet- en bagagebrug, wijzigen onderbouw en bordessen, verlengen van deze brag, wegbreken trappen wijzigen en maken van llftkuilen, maken van fundee- ringen voor overkapping 2e perron en bijko mende werken op het statlonsemplacement Alkmaar. Raming f 35.000. Ingekomen 29 bil jetten t.w.: H. Vermeulen te Den Haag f 30.800; Geel’s Aann. bedrijf te Aerdenhout f 30982; Aann. Mij. „Noord-Holland” te Heemskerk f 31798; J. M. Stryiand te Uithoorn f 31800; Bouw en Montagebedrijf te Rotterdam f 31956; J. O. Steensma te Lemmer t 32.700; R. K. Kop pen en Zn. Alkmaar f 32.730; W. J. Karssen te Alkmaar t 32790; J. H. Leurdyk te Win terswijk f 32325; C. Dubbeld te Bergen f 33’00; N. V. Meester’s Gew. Beton te Am sterdam f 33133; O. Kllnkert te Oudkarspel f 33 184: L. - f 33 265: W. Onze correspondent te IJmulden seinde hedenmorgen: Thans bestaat wel volkomen zekerheid, dat de op de Schotsche kust vergane trawler is de „Noordpool”, Um. 133. Men heeft 1. den spiegel van een scheepsboot gevonden, waarop het nummer 450 voorkomt, welk nummer behoort aan de „Noordpool.” Zooals reeds gemeld, bestond de beman ning uit 11 koppen. Alle namen kon men ons hedenmorgen nog niet mededeelen. De verhoogde temperatuur houdt nog aan Buenos Aires wordt geteisterd door de he vigste hittegolf, die men In de afgeioopen 30 Jaar heeft gehad. In 17 gevallen zyn per sonen tengevolge van de hitte overleden, ter wijl de ziekenhuizen talryke patiënten, die door de hitte ongesteld zyn geworden, of een zonnesteek hebben’gekregen, moesten opne men. De weerberichten vóórspellen ook voor de komende week dezelfde temperatuur. Ondercommlssie. Onder voorzittersdmp van den heer P. Schoen hield de Ouder- commlsiie haar JaarL bijeenkomst. By de bestuursverkiezing werd in plaats van mej. Dekker—Gorter, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer O. Valentein. die de benoe ming aannam Hierna hield de heer van der Kuur, een Irileldlng over school en mis, In welk belang hy de medewerking verzócht van de ouders om bun kinderen niet te vreeg naar school te zenden, btjv. niet meer dan een half uur voor schooltijd, dit met het oog op toezicht door het onderwijzend per soneel. Bij de rondvraag werden een paar vragen gesteld over de verwarming der "schoolloka len en of t wel noodzakeiyk en nuttig is. dat de kinderen onderwijs ontvangen in vader’.andsche geschiedenis. Vrager meen de dat dit de vechtlust by de jeugd aan- wakkerde. Inzake de schooluren In den zo- mertyd. achtte de beer v. d. Kuur, hoewel zelf neutraal, de geschikt te oplossing, geen heel, maar een half uur vroeger te begin nen. Administrateur G. E. B. Ten slotte was aan de orde een voorstel tot intrekking van de benoeming van C. ten Brugjencate tot administrateur van het G. E. B. en benoeming van een admi nistrateur. (Men zal zich herinneren, dat de heer C. ten Bruggencate In de" raadsvergadering van 15 Januari ld. met 6 tegen 5 stemmen tot administrateur van het G. E. B wtu benoemd. De heer J. Bol ten te B okker ver kreeg toen 5 stemmen, nJ. die der R.K fractie. In de vergadering van 11 Februari besloot de Raad unaniem te beschikken op een verzoek van den heer Ten Bruggen- cate om uitstel van indiensttreding, ten einde een reis naar N. O. I. te kunnen ma ken. Nadat de Raad thans een klein half uur over deze kwestie In comité vergaderd had, deelde de voorzitter mede, dat op verzoek van den heer Ten Bruggencate B. en W. den datum van Indiensttreding, welke aan vankelijk op 16 Febr. was gesteld, hadden verlengd tot 2 Maart, njet het oog op d* cnderhandelingen, die genoemde heer nog had te voeren met zyn principalen. Daar Ten Bruggencate echter op 2 Maart ae betrekking nog niet kon aanvaarden, ste len B. en W. voor, diens benoeming in te trekken, onder aanbieding van de oude aanbeveling, waarop alphabetlsch nog voorkomen de heer J. Bolten te Blokker en C. van Niekerken te Alkmaar. Z. h. st. besluit de Raad de aanbeveling In te trexken. De heer Schuyt herinnert aan het in vo rige vergaderingen over deze kwestie ge sprokene; spr. wil thans niet spreken over capaciteiten en aanbevelingsbrieven van de candidaten; spr. vraagt eerstens of het hem worden. De notulen worden daarna goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen een van Gel Staten injekomen besluit tot goedkeuring van het raadsbesluit Inzake de geldleenlng van 50.000; dankbetuigingen van den heer C. Lodder voor de toe aje over 1931; van het R K. fanfarecorps ,£t. Caecllla”, de Ge tenfokvereeniglng en de plaatseiyke afdeeling van het Moblll-attc- kruis voor over 1931 ontvangen subsidie. Van mevr. MaasGeesteranus was be richt Ingokomen, dat zij haar benoeming tot lid van het Burgeriyk Armbestuur aan neemt. Van mevr. v. d. KommerStikkel was bericht Ingekomen, dat zy wegens vertrek naar Alkmaar eenzelfde benoeming niet kan aanvaarden. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mee, dat een nieuwe voordracht tegemoet kan worden gezien. Van den Raad van Arnemuiden was een adres Ingekomen verzoekende adhae-le te willen betuigen aan een adres, gericht aan de Konlng.n. Inzake onderwys In lichame lijke oefening. Conform voorstel van B. en W. werd z. h. st. afwijzend op dit adres beschikt. Van de wed. C. Morsch was een verzoek ingekomen om baar een pensioen te ver- leenen. -De heer Morrch was Indertijd als besteder van gemeentewege aangestel l by het spoor B. en W. stellen voor, f 300 Jaarlijks te geven, met t coj op de trouwe plichtsvervulling van den heer Morsch. De heer Keesman Is niet tegen dit voor stel als van gratificatie gesproken wordt en niet van pen-loen. Conform dit voorstel wordt z. h. st. be sloten. den gesïotzn over de nalatenschap, of moet dit per se door een notaris geschieden? III. Indien geen boedelscheiding plaais vindt, moet er dan ook successierecht be taald worden? Hoeveel bedraagt dit vader en kinderen? Antwoord: L Ja, tenzy op een andere wijze bevrediging Is te verkrijgen; II. Er kan ook zonder notaris een overeenkomst worden getroffen; HL Ja; het bedrag is afhankeiyk van de hoegrootheid der erfenis. Vr.: wy zyn aan het Nederlandsch pan doeren. A. annonceert een praatje en komt uit met ruiten 8 als troef. B. we pt ruiten 7 by. C. heeft geen troef, dus gooit een andere kaart by en D. heeft alleen troef-boer. Mag nu troef-boer verzaakt worden? Antw.: Ja. Vraag I: Welke is de mooiste weg per auto van Llsserdyk naar Warmenhulzen? Antw. I: Lisserdljk, Llsse, Hlllegom, den- nebroek, Vogelenzang (Station). Aerdenhout. Elswout, Overveen, Bloemendaal, Duin- er. Daal, Ruïne van Brederode, Dum- en Kruid- berg. Driehuis—Velsen, Beverwyk, Assum- merhek. Uitgeest, Llmmen, Heiloo. Alkmaar. Schoorldam, Wannenhulzen. Afstand 67 A K.M. Vraag: Wanneer men twaalf jaar eigen b^, u geweest, maar door omstandigheden moest vertrekken, heeft men dan nog recht op een rentekaart? Antwoord: Wanneer U den leeftijd van 35 jaar nog niet hebt bereikt en arbeid In loondienst verrichi tegen een loon van niet meer aan 2000 gulden psr Jaar, kan U nog In de verplichte verzekering Ingevolge de Invaliditeitswet worden opgenomen. Vraag I: Hoe is de geboorte-datum van Z. H. Paus Pius XI? II: Hoe de datum van zyn H. Priester- wydlng. Antw. I: 31 Mei 1857. II: 20 December 1879. Vraag: Hoe kan men een drankvlek uit een lichtgeel beige mantel kragen? Antwoord: U deelt ons niet msde welke soort drankvlek het Is. Anisette b.v. moet anders behandeld worden dan advocaat- vlekken. Vermoedeiyk zult u het leed eenter kunnen verhelpen door met een propje schoone ontvette watten de vlek te betten, maar niet te naL Vraag: Geschiedt de Statenverkiezing nu volgens de nieuwe klezersiyst, die 1 Apnl wordt vastgesteld, of gebeurt dat weer vol gens de oude kiezerslijst? Antwoord: Kiezers voor de Statenverk’e- ingeschrevenen op de nieuwe Voorts werd medegedee’d. dat het lof te Formerend zal zyn om 10 uur Zaterdag avond, en det de bond zich verzamelt In Am'terdam by het Postkantoor on den N. Z. Voorburgwal, vanwaar vertrokken zal worden cm kwart voor vier. De H. MIs wordt opv-dracren te kwart over vyf. H’rrnn nam Rector Verwar het woord. Z’<n Eerw. zei, in een lastigs positie te ▼erkeeren. HM moet vertrekken, waar hy zoo gaarne had gobleven. De Paters Ré- demntorlsten hebban het retra’tev,uls over- geBomen. Het Is met leedwezen, dat h11 af- echel'1 moet nemen. In de twee J*ar. dat hij geestel’’k leider is gewee-t. heeft h’1 alt’ld met het grootste genoegen samengewerkt Spr. was verheugd, de laatste gebeurtenis, nl. de Btsschopre’Uke goedkeuring te mo gen m*emak*n HU fel’clt-erde den bond, ook met de keuze van Rec’or V’s tot g»e’- telljken adviseur. HU hoopte, dat het den bond goed zal gaan, dat hit tot grooten bloei zal komen en dat de der sfdeellngen moge biyven. Namens allen zegt de voorzitter den Rector hartelijk dank voor het vele, dat hU ▼oor den bond gedaan heeft en wen»c*-t Zijn Eerw. alle goeds voor zyn verder leven. Hierop neemt de Rector van alle aan wezigen persoonlijk afscheid. De voorzitter stelde voor, dat uit dank baarheid, tydens het optrekken naar de H. Stede, een Rozenhoedje wordt gebeden ▼oor het belang van den scheldenden geerieiyken leider. (Applaus). Tevens werd besloten een stoffeiyk blijk van dankbaarheid aan te b’eden. waartoe alle afdeellngen In de gelegenheid worden gesteld, waarna ook uit de Bonskas een bijdrage afgezonderd wordt. Na de rondvraag werd de met een dank woord door den gesloten. Alarmeeren by brand Van de Vereenlglng voor den HandeldrU- venden en Induatrlcelen Middenstand kwam een adres In behandeling. Inzake het alarmeeren van de brandweer. Ge vraagd werd om meerdere aangeslotenen bij het telefoonnet, het recht te gsven, In geval van brand, de brandweer te Alk maar te mogen alarmeeren. B. en W. meenen afwijzend te moeten beschikken, omdat hulp by brand steeds spoedig aanwezig Is; verschi lende offlcieele personen hebben reeds machtiging de brandweer te alarmeeren. De heer Van X Veer betoogt, dat het toch wel goed is, dat men b.v. op Kapel ^en in de Boekelermeer het recht heeft de 'Alkmaareche brandweer op te bellen. De heer Keesman zag gaarne het aantal posten, vanwaar uit kan worden opgebeld, ultgebreld. De heer Schuljt acht het niet noodig aan het verzoek te voldoen; spr. vreest dan misbruiken; wel zag spr. gaarne meer pu bliciteit gegeven Inzake de vaste posten. De voorzitter vindt dit een goede opmer king en betoogt voorts, dat de brandweer niet komt, als niet door offlclee.e personen kennis gegeven wordt. De heer Van ’t Veer vraagt wat er’ tegen is als aan het aantal posten uitbreiding wordt gegeven. De heer Sengers meent, dat het alarmee ren even spoedig gaat, wanneer men het vla de bekende offlcleele flosten doet. De heer Keesman vraagt uitbreiding van het aantal posten, waar men den brand meester Rus kan opbellen. Na nog eenlge discussie wordt conform het voorstel van B. en W. besloten, terwijl publiciteit zal worden gegeven van de of- flcleele posten. In het R. K. Vereenlging-g’bouw te Alk maar vergaderde de Bond van R. K. Ry- wielclubs in Noord-Holland J3t. Chrlsto phorus”. In het openingswoord deed de voorzitter mededeeling van de Blsschoppeiyke goed keuring op de statuten. Tot geesteiyk adviseur is benoemd de Zeereerw. heer Rector Vis. te Alkmaar. De voorzitter feliciteert den bond met het behaalde succes. (Applaus). De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, waarna volgde het verslag van den afgevaardigde, die de verga-lertrg van bet Genootschap van den Stillen Om gang te Amsterdam heeft bUgewoond. Voor den Bond zal de Stille Omgang plaats heb ben In den nacht van 31 op 23 Maart. Als kerk is aangewezen de Posthoorn. De voorzitter heette dan welkom den Zeereerw. heer rector Verwer en deelde hem mede, dat de Bisschoppelijke goedkeu ring op de statuten is afgekomen en dat het den bond zeer teleurstelt, dat Z. Eerw van hem gaat schelden. Hy zal den steun altijd herdenken en spr. hoopte dat de Rec tor den bond ook niet zou vergeten. Hierna werd medegedeeld, dat te Zwaag- dltk een rijwie'.club was opgorlcht, die de 17e afdeeling van den bond is. De afdeeling Wannenhulzen deelde mede, dat de Weleerw. heer kapelaan met die af deeling meegaat en vroeg den bond te wil len zorgen, dat Z. Eerw. In Amsterdam de H. MIs kan lezen. WU1 het nog al moeilijkheden opleveri. om voor den bond een geestelijke te krij ten. is hierdoor dit vraagstuk radicaal op gelost. In dien geest zou aan genoemde af deeling worden bericht. De voorzitter vroeg de afdeellngen Om. behalve de intenties voor den Omgang, een rozenhoedje te bidden naar aanleiding van den vastenbrief van Mgr. Aengenent, „dat er geestelUke roepingen mogen komen uit de leden van den bond of hunne kinderen" Rector Verwer betuigde zijn volle lnst?m- mlng hiermede. Uit New-Delhl wordt gemeld, dat spreklngen tusschen Gardhl en den Korting Lord Irwln Dinsdag den geheeien avond hebben geduurd en eerst laat In den nacht, Woensdagmorgen tegen half twee, werd overeenstemming bereikt. Hoewel de oerwaarden nog niet bekend zyn, Gandhi zien bereid te hebben ver- de burgeriyke ongehoorzaamhelds- campagne te staken, waar tegenover de on der-Konlng eveneens belangryke concesslss heeft gedaan. Het maker, van zout, dat tot nog toe een monopolie v?n het gouveras ment was. zal voortaan worden toegestaan aan de bewoners van de kust-streken. Het wegens belastingwelgerlng in tes sg genomen land, zal den eigenaars worden teruggegeven. Het recht van vreedzaam pos’en w’rdt er kend Ook de Inbeslagwenomen eigendommen vsn het congres worden teruggegeven, zy- nerzyds zou Gandhi hiertegenover hebben afgez'en van zijn elsch van een onen baar onderzoek naar het optreden der polltie by de nationalistische demonstraties. In Engelsche kringen in Indlë oefent men scherpe crltlek op de overeenkomst betref fende het zoutmaken Men acht het -mmoge- tUk, den kustbewoners het maken van zout toe te staan en he* den bewoners van het binnenland te verbieden. niet beter Is voor de gemeente, dat uitge zien wordt naar Iemand, die financieel onafhankelUk is; spr. heeft hier absoluut geen persoonlijke bedoelingen op het oog; voorts concludeert spr.. dat van de elf personen, welke hun bestaan vinden in dienst van de gemeente, er slecnta drie Roomsch-Katholiek zyn; in verhouding van het zielenaantal vindt spr. deze ver houding onjuist. Spr. zag gaarne, dat ook de niet-roomsche raadsleden met deze onjuiste verhouding rekening wilden hou den. Weth. Opdam vindt het jammer, dat B. en W. geen voordracht hebben gemaakt. Er zyn momenteel twee gelijk waardige candi daten volgens spr.; als er een voordracht van B en W. was. wist de raad, waaraan hy zich te houden had. Voor de betrokken candidaten Is het het meest gewenscht, dat zy met a gemeene stemmen worden be noemd. Spr. vraagt, of het niet mogeiyk is, dat het lot hier beslist, welke candldaat benoemd wordt, daarna kan de Raad dan nog stemmen. Spr. stelt de candidaten, die alleen van principe verschillen, geiyk, doch dit principe mag geen doorslag geven. De heer Sengers vraagt wat er tegen is, als de benoeming voor een Jaar voorlooplg zal gelden; als de benoemde dan biykt ce voldoen, kan men overgaan tot benoeming voor vast. Spr. zou het op prijs stellen als de Raad met dit voorstel meeging. De heer Van 1 Veer betoogt, dat dit niet kan, omdat den candidaten niet is medege deeld, dat de benoeming voorlooplg voor een Jaar Is. De heer Keesman zegt, dat bU hem reeds vast staat, wlen hij benoemt; of die ka tholiek Is of niet, dat doet by spr. niets ter zake. Indertyd, by de benoeming voor het Burgerlijk Armbestuur, Is een candl daat van de S. D. A. P.. spr.’s inziens altyd nog niet aanvaard. De heer Schuyt en anderen: Dat is niet juist! De heer Keesman: Ik bedoel de candlda- tuur van een vrouwclijke candldaat. Het gaat er bij spr. niet om, of een candldaat roomsch Is; van belde candidaten weet spr. kwalyk wat ze ayn; het gaat er bij spr. om, wie de beste is. Op dien zal spr. steiumen. De heer Vrijburg merkt n. a. v. net door den heer Opdam in de vorige vergadering gesprokene op. dat ook de candldaat Van Niekerken een gebrek heeft, nl. dat hy protestant is. Deze candldaat kan. volgens spr., aanbevolen worden, daar hü 20 Jaar dienst had by* de Bataafsche. De voorzitter acht het cuet overeenkosi)- stlg het reglement van orde. dar. net lot beslist; over personen moet schriftelyk ge stemd worden. Spr. sluit de discussie, waarna gestemd wordt. De heer C. van Niekerken U Alkmaar verkreeg 6 stemmen; de h-er J. Bolten te Blokker 5 stemmen. Eerstgenoemde Is dus gekozen. De voorzitter vergadering. zing rijn de klezersiyst. Vraag: Wanneer men by Protestante menschen werkt, 15 Jaar oud en niet sterk is, moet men dan vasten, of mag men meermaal per dag vleesch gebruiken? Antwoord: De door u bedoelde persoon behoeft niet te vasten en mag meermalen per dag vleesch gebruiken. Vraag: Wanneer iemand verloofd is ge weest, heeft haar vroegere verloofde dan nog reeht op de cadeaux, dis hy haar m*t St. Nicoiaas en met haar verjaardag heeft gegeven? Antwoord: Neen, maar fatsoeniyk Is het wel de cadeaux terug te grven voor zoover die gegeven zün om te dienen In de huis houding bij een aanstaand huweiyk. Vraag: Welk Is bet recept, om advocaat te maken? Antwoord: Er zyn voor benoodlgü: 30 eieren. 1 flesch brandewyn en 409 gr. suiker. Bereiding: Klop de eierdooiers g’durende een kwartier, voeg er largraam, al klop pende, de suiker toe en vervo’gene op de zelfde manier den brandewijn. H’t zeer styf geklopte eiwit wordt afzonderlijk bU advocatenborrel gepresenteerd. Vraag: Hoe lang moet een soldaat dienen In Breda? Antwoord: Ziekenverplegers moeten maanden en ziekendragers 5K maand die nen. Vraag: Hoe kan men petroleum uit een scteLtasch verwijderen? Antwoord: Met petroleum-aether en met was nawryven. Vraag: Wanneer men werkzaam is in een comestlbleswlnkel. is de patroon dan ver- PlI-ht vacantle te geven, hoeveel dagm dan? waarin om te beerputten. B. en W. stellen voor, het adres kennisgeving aan te nemen en niet Sv gaan tot het aangaan van een overeen komst met Alkmaar in deze. De heer Keesman is met dit praeadvies niet tevreden. Een oplossing van het bcer- vraagstuk Is in deze gemeente evenzeer noodig als oplossing van het rioleerings- vraagstuk. Spr. acht het gewenscht, dat deze kwestie wordt aangemeden en ste t voor een commissie ad hoe in den Raad te benoemen. Om kapitaalkrachtigs menschen naar dese gemeente te krijgen moet men deze gemeente ook bewoonbaar maken. De heer Koomen wUst op Heemstede, waar de gemeente ér nog een slaatje uit staat en de beer voor 3 per wagen aan de tuinders verkoopt De heer Vahl acht het voor onze ge meente niet gewenscht dat de beer over de tuinen gaat. De heer X Veer bepleit ook rioJeering. Vrijburg voelt niets voor een raadscommissie en zag gaarne dat B. en W. voor de komende begrooting een plan maken voor gedeeltelUke rioleering. De heer Schuyt meent, dat de menschen er wel een geldeltjk offertje voor over hebben om de putten geledigd te krijgen. De heer Vrijburg is daar tegen; dit is gemeentezorg en moet niet aan particu lieren worden overgelaten. De voorzitter herinnert aan een reeds eerder bestaande commissie, die in Bergen een onderzoek instelde en tot de conclusie kwam, dat de beer niet in de rioleering gebracht kan worden. Toen is de belang stelling wel wat bekoe d voor dit vraagstuk. Een rioleering moet uitwateren op hst Kanaal of de Hoevervaart, hetgeen groote kosten met zich brengt, waar onze ge meente nog niet tegen Is opgewasschen. Door den hevlgen regenval van de laat ste maanden laat de waterloozlng we', wat te wenschen over; dit wordt echter wel beter als het wat droger weer wordt. Spr. verwacht van een overeenkomst met Alk maar te veel ko'ten. die de bewoners niet willen betalen. Er zün altyd wel tuinders die het voor niets doen. De heer Kee-man Is er niet tegen, dat de tuinders de beer weghalen, doch wel te gen de manier waarop dit geschiedt. Spr. acht rlo eering, die een betere afwatering brengt al een stuk op weg naar de goeoe oplossing. De heer Opdam betoogt, dat het voor beter gesitueerden niet behoeft af te schrikken; dezen hebben voor afvoer steeds terrein genoeg. De heer Keesman stelt voor. B. en W. op te dragen een rapport samen te stellen. De voorzitter zegt, dat B. en W. al het mogeiyke zullen doen om de zaak tot een ge de oplossing te brengen. De heer Van X Veer komt terug op het verzoek van den heer Vlesslng en verschilt van mecnlng met B. en Wdie den tyd nog niet gekomen achten voor een over eenkomst met Alkmaar. De heer Keeeman: Wanneer is de tUd dan wel gekomen De voorzitter: We zullen de zaak zoo goed mogelijk bekijken. Verdere toezegging kunnen B. en W. niet doen. Spr. sluit hierna de discussie; conform voorstel van B. en W. wordt z. h. st. besloten. Van den heer W. P. Swart e.a. was een adres Ingekomen om een bedrag beschik baar te stellen voor het onderhoud van den Paulusdijk. Gevraagd wordt een subsidie van 50. Verdere kosten zullen adressan ten leder Jaar zelf bijdragen. B. en W. stellen vcor tot wederopzeggens toe het gevraagde bedrag te verieenen, con form voorstel van de commissie van by- stand voor de wegen. Conform z. h. st. besloten. Voorts was aan de orde een voorstel tot onbewconbaarverklarlng van een woning, toebehoorende aan den heer Kops, Ryks- straatweg A 372.’ Conform z. h. st. besloten. Aan de orde was hierna een voorstel tot vaststelling der vergoeding voor de R.K. Scholen over 1C28, de afrekening der R.K. Meisjesschool over 1026, 1927 en 1928 en het voorschot voor de R.K. Scholen voor 193 L Conform besloten z. h. st. Tot leden van het hcofdstembureau den voor den tyd van 4 Jaar benoemd: Voorzitter, de burgemeester, ambtshalve; leden de heeren De Jager, Schuyt, Vrijburg en Keesman. Plaatsvervangers: de heeren Van X Veer, Opdam en Vahl. stemdistrict I: voorzitter ambts- de burgemeester; leden’ de heeren en De Jager; plaatsvervangers de heeren Maas Geesteranus en Vrijburg. Van stemdistrict II: voorzitter, weth. Opdam, ambtshalve; leden de heeren Van X Veer en Keesman; plaatsvervangers de heeren Sengers en Vahl.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5