ONS BLAD S. KROM r L. Frankenberg - Alkmaar Wh VRIJDAG 13 VRIJDAG B MAART 1931 JOH. LAUWERS Belgie STOOMERIJ EN VERVERIJ TAPIJTREINI GING van aahgifte moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterli jk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN f40 VOORNAAMSTE cNTEUWS Waar Labour regeert Afkeuring door de „Osservatore” Plaatselijk-Leidersdag te Utrecht Het ijs in de Zuiderzee Het Marker Veer Litauen en het Vaticaan Een oplossing In *t zicht Doorgebroken dam Groote schade Russisch graan in In een tram geboren Invoerverbod opgeheven Geweldige koude in Mandsjoerije Bijzondere Vrijwillige Landstorm Scheepsbrand op de Jangtse Een nieuwe radio-rede van den Paus? Meer dan 1000 menschen doodgevroren Vermoedelijk 200 opvarenden verdronken De schoonheids koninginnen VUT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 61 PAYGLOP 3 Warm waterzakken en Windkassen* „RELIGIEUS” GOED VOORBEELD VERWANT De begrafenis der* slachtoffers van de „Noordpool” te Fraserburgh NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 4 Alle «bonne’* ot> dit blad «l)n Ingevolge de vereekeringevoorw.arden te Utrecht. tot steun aan mobiHsntte- Het Nieuw Rotterdamach TooneeL Nieuwe radio-rede van den Paus. Brltech-Indië en de eouaei ratieven. en staaltje van Barometerstand 9 uur vun.: IK stilstond. Avondpost" Toespraak Minister Donner. zeer de Paus Wijziging der wet RtfkspostepaarbanJk door de Tweede Kamer aangenomen. ABONNEMENTSPRIJS* Per kwartaal, voor Alkmaar L— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Invoerverbod Russisch graan in BelgU op- gebeven. De begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer. Geweldige koude in Mandsjoerije MM menschen doodgevroren. ..Huldiging van den oud-burgemeester van ’A-Gravenhoge, mr. J. A. N. PattJn. Ontvoering van 200 Cubaansche politieks gevangenen. Scheepsbrand op de Jangtee 2M dos den. .Ken andere dialectiek zorgde er voor dat de atheïstische Inzichten van boven naar beneden ook by de lagere klassen doordrongen en dus lag het In de iyn dat Marx en Engels In den modernen zin van het woord vrijdenkers genoemd kunnen worden. De socialistische bewe ging als beweging is geboren uit en door de vrijdenkers. Zooals de kerk zich ont popte als de hevigste vijand van het so cialisme, werd het atheïsme een vyan- dlge macht tegenover het kapitalisme, omdat het den geest der arbeiders vrij maakte.” Een vrouw die op weg was naar het zie kenhuis schonk dezer dagen te Boedapest plotseling het leven aan een kind, terwijl rij zich In de tram bevond. De vader verzocht daarop den eersten di recteur van de tranunaatschappy het peter- schap op zich te willen nemen. Deze willigde het verzoek in en hy bezorgde zyn petekind een spaarbankboekje met 500 pengo, terwijl hy bovendien de ziekenhuiskosten voor de moeder op zich nam. Wetsontwerp slachtoffers. ophoudt wapenen de huishoudelijke bijeenkomsten der afdee ling; bet voorbereiden van de gezamenlijke reizen naar landdagen, gewestelijke verga deringen en schletwedstryden en het huis bezoek by veraf wonende vrijwilligers. zy verleenen den Korpscommandant hun medewerking voor de voorbereiding van de opkomst der vrijwilligers en worden ook in de meeste gevallen belast met de Instructie by de schietoefeningen. Met het parool: „Naar de 100.000 leden", besloot spr. zyn met veel applaus beloonde voordracht. Oplossing in het zicht tusschen Lltsaf en het Vaticaan. Ml verlta» van anderen vingor LICHT OP. De lantaarns moeten marsen worden opgestoken om: 8.29. C^fevrouw, Zend ons uw bedden, dekens, gordijnen, kleeden en meubelen ten behandeling. Onze naam waarborgt prima aflevering bij een break van af arm Bij gelegenheid van een voor enkele dagen te Amsterdam gehouden „Marxis tisch Week-end”, Is door een tweetal sprekers het onderwerp „Atheïsme en Kapitalisme” behandeld. Een der sprekers was de welbekende sociaal-demokraat en vrijdenker A. H. Gerhard, die rondweg erkende, dat het socialisme in zijn oorsprong atheïstisch wasvolgens het verslag In de sodaal- demokratische pers zei hij ■I e „Ja, het begrip „religie” is zeer rek baar, maar dat het rekbaar genoeg zou zyn, om zelfs atheïsten te omvatten, weigeren wy aan te nemen. Er zyn menschen, en ook, ongetwijfeld, socialis ten, die slechts één kracht „bulten hen” erkennen: het noodlot. Dus: zy zouden religieus zyn? De begrippen „religie” en ..godsdienst dekken elkander niet, maar dat rij el kaar dicht naderen, staat vast. Daar om k a n een atheïst niet religieus zijd.” Wel, dat is vandaag geen pretje. Als je bygeloovlg bent! Vrydag, en nog wel op 13, Is nu juist niet preferent. U mag heden niets beginnen. Want dan loopt het toch niet goed. En u moet by alles denken. Wat u zoo vandaag al doet; Heden Vrijdag, heden 13. Heden Is het onglukadag. Eb dan raakt u zonder twijfel Wel voldoende overstag! Bpeek vandaag vooral een trekpot Of een vaasje of een ruit. Anders kunt u nooit meer zeggen: Zie je wel, het komt toch ult| Maak een ander zenuwaohtlg. Maak hem angstig en gedrukt. Tracht hem stevig bij te brengen. Dat hem heden niets gelukt! Jed're dag brengt ongevallen En Je weet niet altijd hoe. Schrijf, wat heden mocht gebeuren, Den fatalen datum toe! Want wanneer nu met die dwaasheid Ook door u wordt meegedaan. Biyft het bygeloof tenminste Weer een tijdje voortbestaan! MARTIN BERDEN. „zyn boeiend en zeer veelzydlg be toog met een paar, naar hy seide, zeer aanvalbare stellingen. HIJ betoogde nl, dat elk goed socialist en elk goed his torisch materialist religieus is, want z|j erkennen de onvoorwaardelljke onder werping aan krachten buiten hen.” „ter De Belgische minister van Binnenlandse!» Zaken heeft een decreet in voorbereiding, waarby het verbod tot invoer van Russisch graan wordt opgeheven. Teneinde Inlandsche graanverbouwers te steunen, zal de regee ring een stelsel van invoervergunningen van tarwe Instellen. Dit stelsel zal dan voor den tarwejnvoer van alle landen gelden. Het doet ons werkelijk goed, dat we nu eens kunnen wijzen op een socialis tisch goed voorbeeld. Een goed voorbeeld van groote ac- tueele beteekenis. Terwijl de soclaal-demokraten hier te lande zich in naam van de heilige vrijheid sterk verzetten tegen de voor genomen strafbaarstelling van gods lastering, zegt de sociaal-demokratlsche minister In de hoofdcommissie van den Pruisischen Landdag, dat de op zich gerechtvaardigde meenlngsvrij heid van de organisaties van vrijdenkers haar grenzen heeft, waar het gevoelen van andersdenkenden gekwetst wordt. De grove beschimping van kerk of godsdienstige kringen kan niet langer geduld worden. Uit deze overweging heeft nu minis ter Severing zelf bij den rijksminlster van binnenlandscriè zaken het voorstel ingediend, om een conferentie van de ministers van blnneniandsche zaken der verschillende landen bijeen te roe pen. om aan die vrij denkersbuitenspo righeden een einde te maken en even tueel nieuwe wetten uit te vaardigen. Zoo spreekt en zoo handelt een ras echt soclaal-demokraat in Duitschland. Onze soclaal-demokraten mogen een voorbeeld aan hem nemen! LONDEN, 9 Maart. (Part.) Het staat thans vast, dat Rouse geen gratie krijgt en Dinsdag in de gevangenis van Bedford aal worden opgehangen. Clynes heeft, alvorens uitspraak te doen, stappen gedaan, die een minister van Blnneniandsche Zaken ge- wooniy k niet aanwendt. HIJ heeft niet al leen den rechter, die Rouse ter dood ver oordeelde, ondervraagd, doch ook Lord Hewart, die het hof van beroep presideer de. Daar beide rechters volhielden, dat Rouse schuldig is, beeft Clynes geen gratie verleend. „De Maasbode" stelt hlerby twee vragen: Verschillen deze werkloosheldsultkeerlngen zooveel van die In Nederland? En is de Engelse!» labour-minister een bar baar, nu hy de doodstraf laat toepaasen? ADVERTENTIEPRIJS: Van 1— regels L25: elke regel meer/8KS. RECLAME per regel de eerste pagina: voor de everige pagina's 8JB. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” b|j vooruitbetaling per plaatsing f SM ver advertentie van 5 regeh; Iedere regel meer 9-12 Volgens de „Olomale d'Ita’ia” 7— Zaterdag voor Paschen een nieuwe rede voor radio houden. Donderdagmiddag heeft men onder groote belangstelling pogingen aangewend, het ijs in het Monnikendammer Gat te’ breken, waardoor de Marker motorboot (veerboot der T. N. H. Tr.) weer den steiger zou kun nen aandoen. Na vergeefsche pogingen moest men echter weer terugkeeren, aangezien de Usdlkte in het Gat van dien aard was. dat breken uitgesloten was. Door den N.W. wind begint het Zulderzee- water te werken, waardoor het jjs langs en om Markéh wegdryft, zoodat buitengaats de zee voor de scheepvaart weer geschikt is. Het Monnikendammer Gat aal echter gebroken moeten worden aangezien het Gat den vorm van een trechter heeft, waardoor wegdryven van het ijs uitgesloten is. Na half vier werd de dienst van het Mar ker Veer stopgezet. Dat noemen wij een katheder-dronkenschap Elk goed socialist en elk goed histo risch materialist 13 religieus. En waarom? Omdat beiden de onvoorwaardelljke onderwerping aan krachten bulten hen erkennen! Ziedaar de atheïsten opeens tot reli gieuze menschen omgetooverd. Nog nooit hebben wij met het woord religieus zoo zien sollen. Heel Juist merkt „De naar aanleiding hiervan op: Vervolgens sprak, namens de regeering; de Minister van Justitie, Z. Exc. mr. dr. J. Donner. Spr. begon met mede te deelen, dat zijn ambtgenoot van Defensie tot zyn groo- ten spyt verhinderd was hier aanwezig te zyn, omdat hy In de Eerste Kamer de De fensie begroeting moest verdedigen. Spr. wees er vervolgens op, dat een sa menkomst als deze verheffend en stlmulee- rend moet werken, omdat deze groote op komst der leiders een bewys is van den sa menhang van het geheel. Dat geheel heeft zyn groote waarde. Om ons heen ziende In de wereld vallen er verontrustende ver schijnselen waar te nemen, ook Nederland heeft zyn deel gekregen van den economt- schen nood. Wanneer er welvaart la, is da kwestie van gehoorzaamheid aan het wettig gezag niet zoo moeiiyk; daarom is het een verheffend gezicht, dat wij in dezen meer ernstIgen tyd de honderden hier bijeen zien als representanten van de duizenden, ge tuigend van beproefde trouw onder alle omstandigheden. (Applaus) Een gelukkig verschijnsel is het. dat, waar er een categorie bestaat, welke zich haar beslissing Inzake gehoorzaamheid aan het wettig gezag wenacht voor te behouden, wtJ hier zien, dat er ook nog anderen zyn (da verend applaus). Trouw aan uw plicht en uw God. besloot srp. kunt gij gerust voor waarts gaan, op Hem vertrouwend, doch, als het moet, vastberaden, om het gezag te handhaven, het bestaan waarvan altijd een waarborg zal zyn voor onze vrijheid (da verende toejuichingen). Opnieuw zongen allen hierna een couplet van het „Wilhelmus", alsook twee couplet ten van het „Landstorm-lied”. De voorzitter gaf tenslotte nog het woord aan den heer F. W. van Beek, Voorzitter van het oudste verband in Nederland ..De Meie rij". die ook de aanwezigen opwekte, aan de handhaving van het wettig gezag getrouw te biyven medewerken. Na enkele korte woorden van dank «sn de sprekers sloot de heer Duymaer van Twist de byeenkomst. Op buitengewoon ordeiyke wijze men kon zien dat men hier te doen had met lie den, die weten wat diclpllne Is! begaven de afdeellngen. welker namen één voor één werden afgeroepen, zich naar bulten. Kor ten tijd later was een groote stoet gefor meerd. welke korpsgewijze en met de tam boers en pypers van Rotterdam aan het hoofd, opmarcheerde naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar de ge meenschappelijke lunch zou worden ge bruikt. Onder de vrooiyke tonen der mu ziek trokken de voormannen van den Blj- zondelten VriJwilllgen Landstorm in marach— tempo door de straten, waarbij het aan da belangstelling van de Utrechtenaren aller minst ontbrak! Na de lunch was er gelegenheid voor eeo bezoek aan de Jaarbeurs; de pers was aan een kofflemaaltlld in de pas geopende Diet- sche Taveerne de gast van de Nationale «Jo'ons.v.llen verzekerd voor f3000.- f750- «toenonaeral met f OCQ MJ rerlh. ven een tond f195- bii wli“ f 50.- Iteeentweo verliee .en belde ermen. beide beenen of beide oogen doodelliken afloop AUU.” eea voet ot een oo« duim of wij».Inzer 1 been Een leaer van ..Het Volk" vraagt, hoe hoog de werkloozensteun in Engeland Is, wie de premie betalen en of alle arbeiders verzekerd zijn. De heer Henri Polak antwoordt: Verzekerd zijn alle arbeiders, uitgezonderd landarbei ders, huispersoneel en eenlge andere groepen. Arbeiders, werkgevers en de Staat betalen gezamenlijk de premies en wel (normaal) onderscheldelljk 35. 40 en 37 cent per week. De ultkeerlng bedraagt 10.80 per week voor ongehuwden; gehuwden ontvangen boven dien 5.80 voor hunne echtgenoote en 1A0 voor elk van hen voor zUn onderhoud af- hankeiyk ktnd. Dtt allee geldt dan In de hoogste klasse garangschlkten. Br zijn ette lijke lagere klassen, de laagste zynde die der meisjes beneden den 17-Jsuigen leeftijd. „Het Volk” meldt: Het «A, I. D.” meldt, dat In het meer van TJlsaroea, te Slndanglaja een dam is door gebroken. Het meer is geheel leeggeloopen. De weg Is over een lengte van zestig tot zeventig meter weggeslagen, evenals twee bruggen over de Tji-WaJen aan den re- gentschapsweg en den weg naar Marywattl De Poentjakpas is aan de oostzyde afge sloten voor het verkeer. Het herstel der wegen zal eenlge maanden duren. Heeft u dat goed gelezen? „De socialistische beweging als bewe ging Is geboren uit en door de vrijden kers”! Is het nu niet ondenkbaar dat de so cialistische beweging sindsdien haar af stamming verloochend zou hebben? Het socialisme is nog steeds atheïs tisch. Merkwaardig is Intusschen wat de beer Gerhard nog verder vertelde; vol gens bedoeld verslag eindigde hU: Rode luIt-Generaal L. F. Duymaer van Twist. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter der Nationale landstorm Commissie, lult.-generaal L. F. Duymaer VU Twtuk Hoé ia d—e CummïCTio, welke den Plaatselljk Leidersdag beeft georganiseerd. Wanneer de geschiedschrijver aldus spr. te zyner tyd in den kring zijner be schouwingen ook het instituut van den By- zonder VriJwilllgen Landstorm zal betrekken, zal hy ongetwyfeld de samenkomst in -Ti voli” te Utrecht op 12 Maart 1931 als een belangrijke gebeurtenis In het leven van den Bijzonder VriJwilllgen Landstorm te boek stellen (applaus). Op de presentielijsten, die van de onderscheidene Gewestelyke Verban den by de Nationale Landstorm Commissie zyn binnengekomen, vinden wy de namen der plaatselyke leiders vermeld, zoowel van de afdeellngen op het eiland Texel en van die der Waddenkusten, als die van de afdee llngen in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuld- Llmburg! Spr herinnerde vervolgens aan den schitterend geslaagden Nationalen Land- stonndag van 37 September 1928, toen meer dan 25.000 vrijwilligers, defileerden voor H M. de Koningin en de’ Koninkiyke fami lie, met heilig enthousiasme de trouw en liefde voor Vorstenhuis en Vaderland ver nieuwden en bezegelden. Zich tot de verschillende autoriteiten richtende, reide spr. hun dank voor hunne aanwezigheid, om er voorts op te wijzen, dat deze tegenwoordigheid het bewys levert van hun liefde en sympathie voor het mooie Instituut, vaaraan het Nederlandse!» volk zooveel dank verschuldigd is. In dit Insti tuut neemt de Instelling van den plaatselilk leider een belangrijke plaats In; deze instel ling is de ruggegraat van het instituut en de Nationale Landstorm Commissie kan er niet dankbaar genoeg voor zyn toen te goeder ure het plaatseiyk leiderschap werd tngesteld. In den kring van de afdeeling Is de plaatseiyk leider de ziel van de beweging, hy is de spil, waaromheen het leven der afdeeling «jraalt. Gy leiders verricht schitterend werk, zeide spr.. en wij kunnen u niet missen. Ga zoo voort, geeft uw beste krachten aan den ar beid die u lief is geworden, opdat onder Gods zegen en onder uwe leiding ons mooie instituut zich blyve ontwikkelen tot een hecht en stevig bolwerk, dat in staat zal zyn recht en gerechtigheid onder ons volk te handhaven. (Luide toejuichingen). Spr. wenscht vervolgens de bereidverkla ring der aanwezigen, een telegram van eer biedige hulde en trouw te zenden aan H. M. de Koningin. Onder daverend applaus werd hiertoe besloten, waarna het muziekcorps het „Wilhelmus” Inzette, dat door allen staande werd meegezongen Aan boord van het ss. „Pachl”, dat 300 passagiers, waaronder 100 soldaten, vervoer de. had een ontploffing plaats. Het schip, dat zich op de Jangste bevond, 70 myien van Shanghai, is gezonken. Men gelooft, dat 200 opvarenden verdren ken zyn. De brand zou ontstaan zijn door het Weg werpen door soldaten van sigaretteneindjes In een lading katoen, waarop een ontploffing volgde. De 100 overlevenden worden baar Shanghai gedirigeerd. Het pauseiyk orgaan de „Osscrvatore” spreekt zijn afkeuring uit over de zooge naamde schoonheidswedstryden, welke het blad kwalificeert als .heldensche wedstryden’ van ydelheid, naaktheid en schaamteloos heid”. Deze afkeuring Is een gevolg van het ver- schynen van een advertentie -n een Ro- melnsch blad, waarin meisjes geviaagd wer den om deel te nemen aan de aanstaande schoonheldswedstryden te Nizza en San Re mo. De „Osservatore” raadt deze deelneming met den meesten nadruk af, en wyst er op, hoe he treeds met verschillende der .konin ginnen” misgeloopen is. In Mandsjoerije heerscht op het oogen- bllk een koudegolf, die reeds zeer veel slachtoffers heeft gemaakt. In Charbln alleen reeds zyn meer dan 1000 menschen omgekomen van koude. De straten zyn ab soluut uitgestorven, want niemand durft zich bulten te wagen, tenzy in geval van uiterste noodzaak. Het is voorgekomen, dat enkele dronken menschen by het naar huls gaan gevallen zyn en niet meer konden op staan en daar niemand hen kwam helpen, zijn ze op elendlge wyze om het leven ge komen. Vooral aan de Siberische grens van Mandsjoerije is de koude verschrlkkeiyk. Te Fraserburgh (Schotland) vond de begrafenis plaats van de slachtoffers van den trawler „Noordpool Um. 132”, die tijdens den jongsten storm in de Moray Firth verging. De deelneming der bevolking was groot. Onze foto bevestigt de juistheid van onze berichten, die spraken van een kilometerlangen lijkstoet Zooals bekend Is, zullen de gevallen, dappere zeelieden naar Holland worden overgebracht, om daar te worden begraven. Moge hun teraardebe stelling hier niet minder plechtig ztjn Onbeperkte garantie alleen b« Conklin Vulpenhouder. Elk onderdeel wordt gratis vernieuwd, onverschillig door welke oorzaak de breuk Is ontstaan. Alleen vergoeding van portokosten voor opzending naar en van de fabriek Vraagt inlichtingen. Alleenverkoop xoonea. Laten de atheïsten zich liever zonder smoesjes atheïsten blijven noe men en het woord religieus niet ont wijden met hun godloochenaarsmond Natuurlijk blijft de Vrijdenkert-ver- eenlging ,.De Dageraad” niet In gebreke, een actie tegen de voorgenomen straf- - baarstelling van godslastering op touw te zetten. Zoo zien wij aangekondigd, dat er Maandag as. te Amsterdam vanwege JDe Dageraad” een openbare protest- vergaderlng zal gehouden worden bespreking van het aangekondigde voornemen der regeering om een straf bepaling Inzake godslastering te ont werpen”. Dat is natuurlijk hun edele vrljden- kerspllcht. Maar en nu komt het pikante VIe zullen er de sprekers zijn? „Het Volk” weet mee te deelen, dat ..als sprekers zullen optreden onze par- tljgenooten Edo Flmmen, J. Hoving en P. J. Schmidt”, „Onze par|Ugenooten”. Drie sociaal-democraten vormen het sprekers-college van een ,J)ageraads”- vergaderlng, welke zal elschen, gods lastering niet strafbaar te doen blij ven, omdat ze naar hartelust God wil len mogen lasteren. Vrijdenkerij en socialisme, wèl verwante dingen. Gerhard heeft toch maar groot ge lijk. Men kan ook zeggen, dat de drie ge noemde heeren hier optreden, omdat 2U naar Gerhard’s opvatting zoo waar „religieus” zijn. Dat komt volgens hem toch op het- zelfde neer. Voordracht door den secretaris der N. L. C. Het woord was vervolgens aan den secre taris der Nationale Landstorm Commissie, den Res. Ie Lult, der Veld-Artlllerle G. F. Boulogne, die een voordracht hield over het Plaatseiyk Leiderschap, waaraan het vol gende is ontleend: Spr. zette uiteen, dat het Plaatseiyk Lei derschap een functie In den Byzonderen VriJwilllgen Landstorm is, welke zoodra de vrijwilligers onder de komen. De Plaatselijke Leiders verrichten hun wrek- zaamheden voor de afdeellngen vrywillig en belangeloos, zy zyn ambtshalve lid der Plaatselyke Landstorm Commission. Tot hun arbeid behoort het aanhouden van een register van hun afdeeling; het overgeven van de vrijwilligers by verhui zing naar andere afdeellngen; het voorbe reiden van de propaganda-vergaderingen en BUREAU: HOF A ALKMAAR Telefoon: Administratie No. <33 Redactie No. 833 Dr. Zanlys. de gezant van Litauen by het Vaticaan, zal dezer dagen in Kowno aankomen. In politieke kringen is men van oordeel, dat deze reis van den gezant in verband staat met het conflict, dat tusschen de regeering en de geesteiykheid Is ont staan en tengevolge waarvan een gespan- nen verhouding is gerezen tusschen Kowno en het Vaticaan. Tot nu toe was men steeds zeer pessimistisch gestemd omtrent de kan sen voor een oplossing dezer moeliykheden, maar thans vernemen wy, dat men ook in regeertngskringen van oordeel is, dat er spoe dig een overeenkomst tusschen beide par tyen zal worden gesloten. Massa-bUeenkomst in „Tivoli" Redevoe ringen van IniL-generaal L F. Duymaer van Twist en van Minister Donner De leiders van niet minder dan ruim dui zend afdeellngen van het byna 70.000 vrij willigers tellende Instituut van den uyzon- deren VriJwilllgen Landstorm zyn gisteren binnen Utrecht’s veste vereenigd geweest, ter versterking van de saamhoorlgheid onder de vrijwilligers en tot het aanwakkeren van den goeden geest onder de leden van het instituut. By dezen Plaatseiyken Leidersdag heeft ook de bedoeling voorgezeten, om, waar over het algemeen t Korps Plaatseiyk Leiders In stilte zyn belangryken en belange- loozen arbeid verricht, hen eens op den voorgrond te brengen en hen van de groote waardeertng voor hun werk in het openbaar te doen biyken. Tusschen half tien en elf uur arriveerden gisterenmorgen, terwyi nu en dan een flk- sche hagelbui neerkletterde, het meerendeei der korpsen op het stationsplein, waarna deze, onder gelelde van officieren, optrok ken naar het gebouw „Tlvoll” aan den Witte Vrouwensingel. Te kwart over 11 waren de groote zaal en de gaanderij geheel gevuld Dank zy een uitstekende organisatie wist leder zyn plaats zonder moeite te vinden. Het muziekcorps van het regiment genie troepen, dat voor het podium was opgesteld, deed zich vóór den aanvang der plechtigheid eenlge malen hooren. hetgeen er niet weinig toe bijdroeg, dat de goede stemming er reeds van den aanvang af in zat! Op het podium hadden tal van autoritei ten plaats genomen, o.a. Z. Exc. mr. dr. J. Donner. Minister van Justitie, lultenant- generaal J. H. Borel, Inspecteur van den Vrywilligen Landstorm, de heeren Mr. A. G A. Ridder van Rappard en J. R. Snoeck Henkemans. leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Nationale Landstormcommissie. dr. H. Th. ’s Jacob Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Dr. J. P. Fockema Andreae, burge meester van Utrecht, de heeren J. H. Th. O. Kettlitz, lid van Gedeputeerde Staten en voorzitter van de Gewestelyke Landstorm Commissie „Nieuwe Hollandsche Waterlinie" en W. Graadt van Roggen, secretarls-gene- raal der Jaarbeurs, lultenant-kolonel O. L M. H. Hlgly, gamlzoens-commandant, kapi tein F. L. E. Maurenbrecher, plaataelyk adjudant, de heer A. M. Fleskens, lid der Tweede Kamer en lid der Nationale Land stormcommissie en kolonel G. C. Beltman, commandant van het regiment Genietroe pen. 11*4244

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1