HET VERGAAN VAN DE „NOORDPOOL” zyre deelneming van de inwoners Fraserburgh van FINANCIËN PROVINCIAAL NIEUWS BERKHOUT Ver. Koil Papierfabrieken Van Gelder Zonen VRAGENBUS HEM u V» Gi M u a Am 'T ZAND PURMEREND OBDAM WORMERVEER UITGEEST Bewijs van SCHAGEN RAADSOVERZICHT ANDIJK WOGNUM WADWAY LUTJEBROEK ZWAAG SCHOORL NIBBIXWOUD WERVERSHOOF dlt tear Eerw. J. K. MacKenrie. High aangeland bü het aankoop ver- ▼an werd be- 1 1 i in totaal f 49066439. Faastaf: t «0481103, loopende rekening reserve t 3459551, koenwlnat- Oo Heren Zeist M E B 1 Z E J 1 1 No eye to see what them befell. No tongue of their last grim struggle can tell, Alome they died on a foreign shore, ‘And their homes in Holland will know them no more. 3. Stephen, Hexagon. him met All Be Ve COOP. BOERENLEENBANK K. P H. R Spart Vrier Voles U. V Ahn a i Rin Hee Zaai Hall T. I s r Kan Lare Vied Elin) Jaar, en Logde B E. Hill Inc L F. D. O. Laakk Trans' 0. O. D. V. M. A. R. V. RUswt Steeds Rising Leerds O. N. r nlngen Wi He An Ora Ket O. D. D. Voo Alp L. I Olyt Bpart Ale. Z. V. Meer A. F Bl. V Z. F. D. W J. O. WUh. Het eerst i Toor t angeve aanval ponds sens e de thu die m< «it eer Wedstr Periode plukte eooren der Na d geweest dan ran a Tan <1 Bruyn De gas V en I dan de «iet «x Toor he •tin lai hjj Meh in deze zaak gedragen heeft, is niet van partijdigheid ontbloot. Over degenen, die ook thans weder door dl^c en dun het regeerlngswagentje hielpen trekken, behoorde thans mede de heer Van Rijswijk. De wagenbestuurder heeft niet te klagen, gewillig en gedwee als de paarden hun werk doen. Het beste paard is wel de heer Kooy, die steeds, sender eenlg tegen spartelen in deze zitting-periode zich liet aanspannen en medellep met de anderen op den tot heden toe vrijwel steeds zorgvuldig afgebakenden weg. Het eindpunt Is in richt. Zal men het zonder struikelen bereiken? Nog eenlge kleine bemerkingen. In zeke ren hoek van de Raadszaal was het bijzonder stU dezen keer. Stilte, die den storm voorafgaat? Nieuwbouw Op het land, eigendom van de 8t. Radboudstichting te Utrecht en in ge bruik bü A. Noordatrand te Callantsoog zal een boerderij worden gebouwd door de aan nemersfirma Doedens en Schilder. reserve f 568.14, etc. In de commissie tot na zien rekening werden benoemd de heeren Jn. Schoenmaker Jacq., C. Elders en 8. Besse- ling. Na eontröle werd bü monde van den beer 8. Besseling medegedeeld dat de kas in ortje was bevonden, en stelde voor den kassier voor zijn beheer te déchargeeren (applaus). Door den voorzitter werd dank gebraefit aan den kassier voor zijn nauwkeurig beheer en de bereidvaardigheid waarmede hij ten alle tijde bereid was iedereen te helpen. Verkiezing Ud R. v. T. wegens periodieke aftreding van den heer G. Bot. Bij acclama tie herkozen. De heeren P. Nan, D. Vriend en T. Daan, werden herkozen. Uit het jaarverslag van den kassier teeke- nen wü op: er zijn 8 nieuwe leden bij geko men en 4 leden uitgetreden, er zijn uitgege ven 43 nieuwe spaarbankboekjes, 15 ingetrok ken en in omloop zijn 663 stuks. Dagboek- posten spaarbank 1366 en .Boerenleenbank 1410, in totaal 2776, totale omzet f 12211238. Gehouden zijn er 15 vergaderingen, te we ten 11 bestuursvergaderingen. 3 met Raad van Toezicht en 1 algemeene vergadering. MededeellngenDe rente van vodrschotten wordt gebracht van 5,28 pet. op 5 pet., loo pende rekening blijft 538 pet. voor coredit, en 3 5 pet. voor debet. Vastgeld 436 pet. en spaargeld 3.60 pet. Nieuwe te verstrekken voorschotten worden verstrekt voor niet langer dan 10 jaar, met de bepaling dat ieder jaar 10 pet. moet worden afgelost. Wanneer voorschotnemers in gebreke blijven aflossing en rente te voldoen, zal be stuur genoodzaakt zijn strengere maatregelen te nemen. De voorzitter wijst er nogmaals op wanneer groote bedragen worden opgevraagd, hiervan minstens 8 dagen tevoren de kassier kennis te geven; wanneer men dit niet doet, krijgt men de kans voor niets te komen. De rondvraag leverde niets bijzonders op. De collecte studiebeurs bracht f 9.19 op. Niets meer aan de orde zijnde dankte de voor zitter de verschillende functionarissen voor hun medewerking en de leden voor hun op komst, en sloot de vergadering met den chr. groet. Afslagvereenlging B. F. en O. Blijkens het verslag van de gehouden bestuursverga dering van bovengenoemde vereen'gtng O. N. D. kampioen Na een zeer span nenden strijd is het onze R. K. Damclub an dermaal gelukt W I. K. uil Onderdijk te slaan, en wèl met 2216. Hierdoor hebben de Obdammers het kam pioenschap van West-Friesland behaald, het geen yoor de Jonge vereeniglng een schitte rend succes genoemd mag worden en een hsrtoi'jke felicitatie waard 1st W. L K. was do laatste 3 Jaren kampioen en had ook nu weer de beste kansen. Edoch. D. £eeft door de twee laatste overwin - i getoond de sterkste te zijn en is met jMf' gaan strijden. Het t Minuut *>d 1». I* «tri, Mhe De Mas Dezer dagen hield bovengemelde Boeren leenbank hare Jaarvergadering in bet Patro- naatsgebouw. Aanwezig bestuur. Raad van Toezicht en 118 leden. De voorzitter de heer Jac. Ruijter opende met den christelüken groet de vergadering en heette allen welkom. Dat het afgeloopen Jaar een jaar geweest is van slechte financieele uitkomsten is ook in de Leenbank tot uiting gekomen. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Vervolgens werden door den kassier, den heer G Grandlek. de verschillende bedragen van rekening en balans voorgelegd. Hieruit teeke- nen wij op: in kas op 31 December 1930 was f 13305.73; ontvangen spaargelden f 16021030; terugbetaalde voorschotten f 70433.03; terug- loopende rekening t 79369831; verkochte of uitgelote waardepapieren f 38574.17; Intrest bü voorschotten f 1142236; Intrest loopende rekening f 12815,81 In totaal t 1110616. Uitgaven: Spaargelden f 20638230, nieuwe voorschotten f 4035830; loopende rekening f 816 40737. Intrest spaargeld t 17381 35, loo pzode rekening t 3668.19 Balans actief: kas f 8021.66, uitstaande spaargelden f 36339639, loopende rekening f 163.168.78, waardepapier f 5508337; in totaal ----- - Spaarders X 5778430; De begrafenis van de slacht offers Donderdagmiddag vond de begrafenis van twee van de slachtoffers plaats van „The Isolation Hospital" te Fraserburgh naar de I Klrkton-begraafplaats. Zij werd bijgewoond door den provoost en een aantal van «ie vooraanstaande Inwoners van Fraserburgh en door vele vfsschers van het district, !n totaal ongeveer 200. De dienst werd geleld door Z. Eerw. J. K. MacKenzle, High Church, bijgestaan door den heer J. R. Mac Donald, havenzendeling te Aberdeen. Langs den weg naar het 'kerkhof sloegen honder- Sandhaven, Brqadsea, Caimbulg, Inverallo- chy, St. Combs uit een omtrek van 14 mij len. Zes kisten, omhangen met Nederlandsche vlaggen en de Engelsche vlag werden op een motor lorry, gedrapeerd met zwart laken, ge plaatst en een kist in een lijkkoets De slip pendragers waren de aanwezige Drifter- schlppers en de hoofdrouwdragenden waren negen mannen van de bemanning van den IJmuider trawler „Proef H", die van Aber deen gekomen waren om hun landgenooten de laatste eer te bewijzen. Duizenden droevig gestemde toeschouwers stonden langs den weg. die een halve mijl lang was, toen de stoet langzaam door de straten ging. Alle gordijnen waren neerge laten en het scheen, alsof slechts heel wei nigen van de bevolking ontbraken om met aanwezigheid medeleven te betuigen deze zeelieden, die voorbijgingen, om neergelegd te worden In vreemde aarde, ver weg van degenen, die hen liefhebben. Op het kerkhof werden de kisten naast elkaar geplaatst, alle met dezelfde naam plaat, n.l. „Drowned at sea, March the Irst, 1931 Nearer my God to thee" (Verdron ken op zee, 1 Maart 1931 Nader mijn God tot U) en een identlteitsnumemr. Een kist werd geplaatst in het graf, waar de twee kameraden Donderdags werden begraven, en twee graven aan weerskanten ontvingen leder drie kisten. De dienst werd geleid door De. 3. K. Mackenzies, High Church, Fraserburgh, die Ingelicht door een Hollandsche vlsscher, den dienst uit den Duitschen Bijbel voorlas, daar niet allen Engelsch verstonden. Duizend menschen verdrongen zich op het kerkhof, toen de kisten door hun Hollandsche kame raden werden neergelaten, die voordat zV heengingen eerilge woorden van afscheid spraken aan de geopende graven. Ondertus- seben woedde een storm over de baal van Fraserburgh en de klokken galmden een re quiem voor de dooden. De sneeuwjacht, die gedurende de begrafenis was onderbroken kwam weer opzetten, Juist toen de rouwen den vertrokken. Stille Omgang Wil men den Stillen Omgang meemaken, dan kan men ilch op geven ulterlljk tot aa. Woehsdag bij A. V. d. Geest, T. Schopt O. Kula, Andjk. Jaarvergadering R.K. Propagandaelnb Vrijdagavond hicgld de R.K. Propagandaclub ..St Paulus" haar jaarvergadering in het R.K. Vereenfglngsgebouw alhier. De voorzit ter, de heer T. A. v. d. Laan Jz„ opende de vergadering met den chrlstelijken groet en heette de talrijk opgekomen propagandisten hartelijk welkom. Daarna las de secretaris, de heer P. de Groen, de notulen der vorige vergadering en het jaarverslag voor Uit dit laatste bleek het vele werk, dat de Propa gandaclub In het afgeloopen jaar voor de katholieke zaak in onze parochie heeft ver richt. Uit de rekening van den penningmeester den heer G. Oudejans bleek, dat de inkom sten hadden bedragen f 813 en de uitgaven f 614.15, zoodat het batig saldo f 19835 be droeg. Bü de gehouden stemming werden de af- Oudejans, H. Sely en 3. Puls met büna al gemeene stemmen herkozen. De voorzitter deelde hierna mede, dat het 20-jarlg bestaan der R.K. Propagandaclub na de vasten op feestelüke wijze zal her dacht worden Vooraf gaat de kerkelijke vie ring: een H Mis tot intentie van de leden der club, waaronder algemeene H. Commu nie. Verder spoorde hü de propagandisten aan om deel te nemen aan den Stillen Omgang te Amsterdam op 23 Maart ax. Bü de rlond vraag drong de heer Alden- hoff er op aan de brochure van den Wel- eerw. Pater Vrümoed: „Socialisme of Ka tholicisme” aan te schaffen. Verder kwam de ax. gemeenteraadsverkiezing ter sprake, waarbij de R.K. Propagandaclub in overleg met de R.K. Kiesvereentging de noodlge propaganda zal voeren. Na bespreking van eenlge hul-houdelüke zaken, werd de ver gadering met den christelüken groet ge sloten. Wegverbetertng Namens B. en W. werd Vrijdag door den architect Joh. Verderns te Hoorn aanbesteed: Perceel A: het opnemen en herleggen van de bestrating ten behoeve van den Nieuwen weg G. Vertelman, f 369—Sj. de Vries. 275 Wed. Jn. Botman, f 346.— Perceel B: het grondwerk voor breeding in de s.g.n. Bocht KI. Beemster- boer, 499.—; D Kok. 73230; W. Bank. 936—, Perceel O: het maken van Mn hekwerk in genoemde bocht. M. de Haan, 34630; 3. ---- - Muide-, 366.—; Jn. Nleuwboer, f 388.—: Santpoort, Haarlem. Bennebroek, HMegom. Gebr Botman, f 347.— C. Vink, >77—. - -- Borgerlüke Stand Geboren: 8. van A. Terol en B. Bakker d. van J. Molenaar en J. Tromp d. van W. Laan en O. F. Dekker. Overleden: Hendrik Gerard, z. van P. van Twuüver en G. C. J. Blom, 1 maand P. Rüs, gehuwd met N. Winkel, 71 Jaar. Wit-Gele Kruis De vergadering vajl Wlt-Oele Kruis was matig bezocht. Na lezing der notulen gaf de nieuwe pen ningmeester. de heer J. Louwe, een nauw keurig overzicht van den toestand der fi nanciën. Duidelük bleek daarbü en daaruit, dat een gemeentelijke subsidie geen overbo dige weelde zou geweest zijn. Met grooten aandrang uit de aanwezige leden, werd ge pleit voor diocesane aansluiting, waartoe besloten werd. Met algemeene stemmen werd tevens een voorstel van een der aan wezige leden aangenomen, waarbü de con tributie met 10 cent per jaar, in 2 termü- nen te betalen, werd verhoogd. Op voorstel van den heer J. TWaalfhoven zal getracht worden kleine, rentelooze voorschotten te krügen, om daardoor de allemoodigste fi nancieele uitgaven mogelük te maken. Wreek W the trawler Noordpool. The moon was hid by a flying cloud And faint was her light; thro' the Arctic shroud, No kindly ray of a twinkling star To light the gloom as the elements war. Aloft to the Heavens, the waves were tossed, As they rushed with a hungry roar to the coast Like maddened beasts, with the lust to slay, Abroad and eager for their prey. Driven by the gale as relentless as doom Thro' the driving drift and flying spume Nearer the fatal rooks she drew, That ill-starred trawler and her crew. Cold and hard rose the wintry sun. On the andful work the storm had done, For there on the rocks where the wild waves breek. Lies their versel, a bacterred and pityful wreck And the ravenous waves that seized their ship Had seized her c^ew in their merciless grip, In the cleft of a rock the sea had made. Their bodies were found, but the spirit had fled. Eenlge slachtoffers gelndentificeerd. De negen menschen van de bemanning van den Hollandschen trawler „Proef II" van IJmulden, die naar Fraserburgh waren ge komen om de begrafenis van hun zeven landgenooten bü te wonen, werden In den voormiddag met auto’s naar Roschearty ge bracht om het wrak in oogenschouw te ne men. Daarna werden ze naar de doodeniuu van het Isolation Hospital gebracht, waar een lid van de bemanning uit IJmulden eenlge van de dooden kon identlflceeren. Het wa ren Arte Rog. 28 jaar, matroos, gehuwd, 2 kinderen; G. Dekker, matroos; P. v. d. En den. stoker; A. van Oenselen, matroos. De man, die de dooden herkende., Th. Stol, stoker van de .J’roef", is in verband met de hem getoonde foto’s van meenlng, dat de schipper Job Gravemaker en zün soon. Willem, de stuurman, de twee waren, die Dondtrdag in hetzelfde graf werden begraven. De schipper was gehuwd en had vüf kinderen, en zün zoon was 22 Jaar, ongehuwd. Indien dit Juist is, ia het lük, dat op twee mül afstand van het schip pp den dag van het ongeluk is ge vonden, dat van den schipper. Schipper v. d. Zwan van de „Proef" seide in een interview met de Fraserburg Herold, dat de schipper van de Noordpool 58 Jaar oud was en goed bekend met de Moray Firth, waarin hü reeds 28 Jaar vlschte. HU dacht dat de „Noordpool" een bemanning had van 13 menschen, waarvan 8 getrouwd, zoodat er dus nog drie niet waren gevonden. Naar zün meenlng gevraagd omtrent de oorzaak van het ongeluk, zelde hü, dat het wel mogelük was, dat de machine onklaar was geraakt, of dat het trawlnet overboord was gespoeld en in de schroef was geraakt. In de kerken te Fraserburgh zün 's Zon dags gebeden ingevoegd voor de getroffen nabestaanden van de bemanning. Het blad bevatte voorts het volgende ge dicht: Wanneer wü gevo g geven aan een reeds eerder gevormd plan voor onze lezers W Schagen en wijde omgeving een overzicht te echrtjven van wat Schagen's vroede vade ren rond de groene tafel wrochten, dan doek wü dat vooral ook, omdat wü Schagm be schouwen als centrum-gemeente mluden in den kop van Noord-Holland. Wü zullen trachten zoo objectief mogelük heeft de veiling in het afgelospen jaar "een in opbouwenden zin onzen lezers een beeld te geven van hetgeen er geschiedt en daarbü onze meenlng ten beste geven. Jammer vooreerst vonden wü het. dat Schagen, dat zelf geen groote gemeente is, op voorstel van den heer Van Nuland, geen adhaesle heeft betuigd aan het adres der gemeente Arnemuiden inzake het niet- verplichtend stellen van het vak Uchame’-üke Oefening. Wü hadden daar de hand kunnen reiken aan onze kleine zuster-gemeenten, ronder dat het iets gekost had, ook al ver- keeren we zelf aanstonds in een toestand, dat wü het niet noodlg hebben. Al heel spoedig zaten wü midden In het „The Fraserburgh Herald” meldt omtrent de ramp en de begrafenis van de slachtoffers bet volgende: De onbekende Trawler, die te Rosehearty op Zondag 1 Maart met de geheele beman- nlng is vergaan, werd Donderdagavond als „Noordpool" van IJmulden gelndentlfl- H ceerd. B Negen slachtoffers zün reeds opgevischt B en men veronderstelt, dat er nog twee slacht- offers niet gevonden zün. Deze week be- I zochten duizenden van heinde en ver de B plaats van het onheil en sloegen de pogingen K van de vlsschers om de lijken, die tusschen de golfbrekers waren gezien, te bergen. gade. I Vanaf den dag. dat het schip op de kust I liep is dapper gewerkt in het moeUüke werk om de Ujken van de verdronken zeelieden te bergen. I Zooals wü reeds mededeelden, werd het lük van een man op den dag van het on- I geluk twee mijlen ten Westen van Ro- sehearty gevonden. Maandag werden eenlge I lijken in 't water gezien Ir een diepen in- I ham. drie honderd yards ten Westen van I de plaats des onheils. bekend onder den I naam van Sweet Hole”. Dadelük werden I de bergingswerkzaamheden begonnen door I een dreglün van den eenen kant naar den I anderen van den Inham te trekken. 'sMaan- I dags bleef dit zonder succes, maar Dinsdags- I middags werd een man van 20—25 Jaar aan I land gebracht. Op zün linker benedenarm I was de naam D. Moerman getatoueerd en I daaronder de figuur van een meisje, die de I Nederlandsche vlag omhoog houdt I 's Woensdags had men meer succes, zes lü- I ken werden aan land gebracht, drie 'met een I worp van de lün. Dikwijls kwamen de ha- I ken ledig terug met massa's zeewier en visch van den trawler. I Alle lijken waren ongekleed en de leeftü- I den varieerden kiaarblükelük van 17 tot 35 I Jaar. De meesten hadden tatoveeringen op I den arm. ankers, meisjes en vlaggen. Eeni- I ge van de ongelukklgen waren door de rot sen deerlijk verminkt I Donderdagmiddag werden de overblüfselen I van een Jongen van ongeveer 17 Jaar ge borgen, waarmede het aantal tot negen I steeg. Om zes uur ging dien avond inspec teur Michie, die de bergingswerkzaamheden I leidde, vergezeld van den heer Mar. schel- I kundige te Rosehearty aan boord van het I wrak. Dit geschiedde met levensgevaar. Zü bereikten het schip, dat nog steeds in zün zelfde houding lag, op zü, zonder ongeluk ken, en klommen aan boord, waarbü zü slechts steun vonden In de voegen van de platen. Inspecteur Mlchle deelde later aan een vertegenwoordiger van de „Herald” mede, dat het hem .onmogelijk bleek In het ruim van het schip door te dringen, daar het half vol water stond. Hü kon slechts een gedeelte van den naam zien, maar op den boeg zag hü het nummer IJm. 132. hetgeen het vermoeden bevestigde, dat het de „Noord pool" van IJmulden was. De Inspecteur zegt, dat bet schip (het is slechts twee jaar oud) 110 voet lang is. voorzien is van elec- I triach licht en de nieuwste Uitrusting. De schroef ia vernietigd en de stuurstoel en de luchtkoker zün verdwenen. De eene zijde ligt vaat in de rotsen en is waarschünlük stukgestooten. .Hü veronderstelde, dat de meest geschikte wüze om toegang te krügen tot het ruim verkregen moest worden, door aan stuurboord met acetyleen een gat te boren. Dit, zoo zegt hij. moet zoo spoedig mogelük gedaan worden, voordat de vloed weer komt opzetten. Vrüdag en Zaterdag was het weer onstui mig met veel sneeuw- en hagelbuien en of schoon de wacht bleef uitgezet, werden geen slachtoffers, noch op de plaats des onheils, noch langs de kust gevonden. Zondag waren de omstandigheden nog even ongunstig en Maandag werden geen nieuwe ontdekkingen meer gedaan. Geftenfokvereeniglng De Geitenfok- l vereeniglng hield dezer dagen een algemeene I jaarvergadering in het café „de Meiboom" van Jb Dekker. De voorzitter opende en heette allen wel kom. Daarna werden de notulen goedge keurd en kwam in bespreking jonge- of melkgelten van elders. Na eenlge bespreking vond dit büval. 4 le den gaven zich bü het bestuur op. Om deze «aak verder uit te werken werd een oommls- I zie, beetaande uit de volgende heeren. be noemd. P Harlaas en A. Kerkenaar. Daar de rondvraag niet veel opleverde sloot de voorzitter de vergadering. Kesteleeee inenfng en HerinenUng op Woensdag 18 Maart als volgt: Oostersohool van 3 303 uur; Geref, school van 8.183 46 uur; Middenschool van 430 uur; We t'rmhool van 4 46—6.15 uur. Dringend wordt aangeraden, trouwboekjes te nemen. tdden In het wonlngbouw-debat, den hoofdschotel van dien avond. B. en W konden zich In deze niet geheel schoon praten. Men voelde, dat er wat aan haperde. Onmlddellük willen we hieraan echter toe voegen, dat de Bouwvereen'ging „Goed Wonen” slechte van de gelegenheid gebruik maakte, nu zü voorzag, dat de baan voor Rüwlelchib De rüwlelclub ,jBt. Hierony mus" vergaderde dezer dagen ten huize van den heer J. Mooü. Wegens ziekte van den voorzitter werd de vergadering geleld door den vlce-voonitter den heer KI. Vlaar. Medegedeeld wordt, dat de Stille Omgang 'laar Amsterdam zal worden gehouden In den nacht van 31 op 22 Maart. Het vertrek Zal plaats vinden vanaf het café ,jDe Stoomboot" om half 7. Om 10 uur zal er Lof te Purme- rend zün. Voor rijwielstalling is te Purme- rend aangewezen het lokaal van den heer De Wit te Amsterdam bü het Centraal Sta tion. Als kerk is aangewezen De Posthoorn, aanvang der H. MIs om half zes. Onder het Lof te Purmerend zal een collecte worden gehouden voor het waslicht In de kerk te Amsterdam. De alvemeene Intentie is dit jaar. dat de Encycliek van den Paus over het huwelük. het gezinsleven de geheele wereld ten zegen moge strekken. Gedurende den fietstocht mogen geen an dere rtldende clubs worden gepasseerd. Medegedeeld wordt, dat bü den Bond be richt Is Ingekomen, dat de Blsachoppelüke -oedkeurtng op de statuten is verkregen en dat tot geestelük adviseur is benoemd de Zeereerw. heer Rector Vis te Alkmaar. Het voorstel van den Bond, om den scheldenden rector Verwer een stoffelük geschenk aan te bieden en hiervoor op de vergaderingen der diverse clubs te collecteeren. vindt algemee- nen büval. De collecte bracht op f 3 10. De vergadering wordt hierna met den ge- bruikelüken groet gesloten. den weg naar het 'kerkhof sloegen honder den schoolkinderen en vrouwen dezen droe- vtgen stoet gade, hun gelaat drukte het ge voel van medeleven uit. dat hen beheerschte. De begrafenis van de andere zeven ver dronken zeelieden had Zaterdagmiddag van uit het ..Isolation Hospital" plaats De be volking van Fraserburgh is na het vergaan van den driemaster Veteran 57 jaar geleden, waarbü elf menschen op een bemanning van 31 man verdronken, niet meer zoo diep be wogen geweest door een catastrophe op zee. Het feit, dat de namen van de mannen. <fie naar hun laatste rustplaats werden ge bracht onbekend waren en dus geen namen op hun kisten droegen, alleen een nummer, maakte deze tragedie nog drukkender. Niettegenstaande de hevige koude, füne sneeuwstorm en een ü«kouden snijdenden wind was het aantal menschen dat de stof- felljke overschotten der overledenen naar het Klrkton-kerkhof volgde, grooter dan In deze gemeente ooit was gezien. De dienst werd geleld door den Rev. Jas Gibbe. van Rosehearty en daarachter vorm de zich een stoet van ongeveer 2000 perso nen. waaronder de Provoost en de vooraan staande burgers van Fraserburgh en vls- scbtrs van Aberdour, Rosehearty, Pitullie, Saldo winst 1839 496.434 (v. j. 3.433.7161 Alleen 6 pCt. dividend op 6s oom. pref. aand. Aan het verslag over het jaar 1930 dzr N.V. Vereenlgde Konlnklüke Paplerfabrielwn der Firma Van Gelder Zonen te Amsterdam ontleenen wü het volgende: Ons bedrijf ondervond In bet afgeloopen Jaar in hooge mate den terugslag van Jz algemeene malaise. Terwül in de eerste bslft van het Jaar reeds geen voldoende afzet voor onze artikelen kon worden gevonden, «elf» bü dalende paplerprüzen, nam In de tweed» helft van het Jaar het verbruik, niettegen staande verdere belangrijke prijsverlagingen van verschillende papiersoorten, zoodanig af, dat onze productie nog meer moest wor den ingekrompen. De productie onser fa brieken bedroeg in het vorig Jaar 116300 ton. terwül dese na de belangrüke uitbreidingen aanmerkelük booger had kunnen zün. De financieele uitkomsten van 1930 sterk achtergebleven bü die van de laatste Jaren, wü kunnen niet anders voorstellen dan een dividend van 6 pet. op de cumula tief preferente aandeelen uit te koeren. Aan ui tbs ii Minjan en iw betering» heb ben wü in het afgeloopen jaar 3378538 besteed. Het op de emissie verkregen agio, vermin derd met de kosten van uitgifte bedragend® per recto I.4M387, ie geboekt op de reke ning Agio-reserve. Het reservefonds werd met 5 pet. rente 176333 verhoogd en zal 3.760.438 beAa- gen. De vooruitzichten zün tot ons leedwezen nog niet bevredigend, de eerste twee maan den van 1931 hebben geep verbetering 8«- bracht De winst- en verlleerekenlng staat: debet voor: afschrüvlng op terreinen, ge bouwen. enz. 1377388 1303302); schrüvlng op vervoermiddelen 3139» Interest f 63793 30.0W); 496.434 3.433.710); en credit voor. Exploit*th?2-lw.v*» 8. 8. 8. Vrijdagavond was de gymnastlek- vereeniglng S. S. S. In Jaarvergadering bü- een. De voorzitter, de heer F. Duin, opende op de gebruikelijke wüze en verwelkomde In het büzonder den geestelüken advlseui, ka pelaan Pouw. Het afgeloopen Jaar, aldus spr., heeft het eerste lustrum afgesloten. De ver- eenlging gaat steeds crescendo. De secretaris, de heer Jn Baas, las no tulen en jaarverslag voor, welke ongewij zigd werden goedgekeurd. Het financieel .verslag dat uitgebracht werd door den heer N. Buijsman sloot met een kassaldo van f 39 93. De heer KI. Jong bracht namens de finan- cleéle commissie dank voor het accurate be heer. De aftredende bestuursleden, de heeren Jn. Baas, KI. Jong en N. Buljsman, werden met algemeene stemmen herkozen. De heeren K. Jong en Jac. Wittenberg werden benoemd in de financieele com missie. Nog werd medegedeeld dat de trekking van de loterü is uitgesteld tot nader te be palen datum. De geestelük adviseur zei bü zün slot woord, dat, in samenwerking met bestuur en leden, de gymnastiek een steun zal blüven voor de jeugdvormlng. tot heil voor de leden en zegen voor de parochie. Na rondvraag volgde sluiting op de gebrui kelijke wüze. Vraag: Welke la de kortste weg per au» van Heer-Hugowaard naar achtedam. hoe veel K.M Antw.: Heer-Hugowaard, Alonaar, ■«- loo, Limmen, Castricum, Beverwijk. Vete»°« Usee. Basaenhelm, Oegztgeest (Ixldêebe buurt). Leiden, Zoeterwoude. 8tcmp»V« Zoetermeer. Zegwaard, Den Hoorn, Knne- weg, BJetewük. Bergschenhoek. HillegerrteW Rotterdam. Delfzhaven, Schiedam. AfstaM 1083 K3L FloraUa „Floralla" vierde haar tulpen, dag. Door de koude waren wellicht eenl«e inzendingen thuis gezonden. Wat Ingezon- den was. was van goede kwaliteit en ge tuigde van het meer en meer kunnen der inzending. Naast tulpen waren ook Azalla’i, Cyclamen en Begonia's In mooie verschei denheid Ingezonden. Het was voor de Jury de heeren W Tensen en A. v. d. Helde dan ook niet licht een keuze te doen. Ieder, die maar even kon, bezocht de teo- toonstelllng ten huize van den heer Buis. Ook de verloting werd door velen büge- woond. Vooral de kinderen, wlen gratis bol len waren afgestaan, glunderden, als zij een prijs bekwamen. De uitslag der bekroningen was: Klwderplanten (Murlliof1ste prijs Gr Paauw, 3de prtjs M. Balk, 3de prtjs N. Vi»J ser, 4de prijs T. Laan, 5de prijs J. Leeuw 6de prtjs N. Nap, 7de prtjs O. Nap, 8ste T. Penning, 9de prtjs W. Rol, 10de prils G PÜL Ouderplanten (Bartlgon): 1ste prijs W Balk. 2de prtjs J. Paauw, 3de prijs O. Koek- man. Copland: 1ste prijs M. Gorter, 2de prtti G. Penning, 3de prtjs N. Balk. Kasbroel: le prijs W. Balk, 3de prijs W. Kooiman. Huisbroel: le prijs K. Nap, 3de prü* G. Penning, 3de prijs K. Kinderman. Eerv. vermelding de heer O. Schipper met een bloemenmand. De heer Dorhout uit Hoorn hield een le zing over Drente met lichtbeelden. De verloting had den volgenden uit*).,- 1ste prü» M. Balk, 2de prijs O. Schipper, 3de prijs T. Kooiman, 4de Prijs O. Gootjes. De vereeniglng kan met voldoening op deze dagen terugzlen. BurgerUBe Stand van 6—13 Maart 1831 Gebaren: Corrie, d. van Pieter Thomasz on Aafje Kuiper. Ondertrouwd: Johannes Jacobus Manne, veld. 35 jaar, schipper en Baartje Doom, 35 Jaar, zonder beroep, belden te Züpe. Overleden: Allardus Jacobus Kruüer, M Jaar, weduwn. van Gerarda Sloothoofd Jan Schotvanger, 77 jaar. echtgen. van Ouurtje Rentenaar. De Postweg We kwamen op onze Zon dagswandeling eens op den alouden Post weg, welke zoo rustig ligt aan den voet van het stelle duin. Op vele plaatsen constateerden we, dat het geen overbodige zorg, doch zeer drin gend noodlg la, dat er wordt ingegrepen om het verder afbrokkelen van den duinwand te voorkomen en zoowel het duin, als d» rustieke weg voor vernieling te besparen. Waarschünlük door den grooten regenval tijdens de natte winterperiode heeft bet duin veel zand losgelaten, zoodat aan den duinrand de wortels van de mooie iparren en bet weelderige eikenhout open en bloot in de lucht hangen en tevergeefs voeling* sullen Boeken in den grond. Reeds zün er verscheidene sparren en andere boompjes gesneuveld, doordat het zand onder hun wortels werd weggespoeld en als niet spoe dig wordt ingegrepen, zal de verwoesting groot zün. Ons dunkt, dat met een walmuur van berkenstammetjes, om in de sfeer van den Postweg te blüven, al veel bereikt kan wor den. Ook het wegdek van den Postweg be hoeft eenlge zorg Dit is voor wandelaan verre van gemakkelük. Op verschillende plaatsen ligt lastig rijshout en groote tak ken bü wüze van wegverharding. We radm de raadsleden aan er eens een kükje la gasui nemen en er zorg voor te dragen, dat bü den intocht van het nieuwe seizoen de weg in orde is. Geen wachtgeld of (ratificatie Blüksra een nota van inlichtingen van den minister van waterstaat Inzake bet adres van K. VU- ser te Züpersluls betrefende toekenning van wachtgeld, of een gratificatie na diens ont slag uit den dienst bü den RUkswatentaat, komt het den minister voor, dat in het adres het besteen van een moreels verplichttng van t Rük om Viseer een wachtgeld of gra tificatie toe te kennen niet wordt aangetoond en dat ook overigens daartoe geen aanlei ding bestaat. Verge during vaa den raad De raad de zer gemeente vergadert Donderdag ax. dss morgens om 10 uur. R. K. Rüwielelab De algemeene verga dering van de R. K. Rüwlelclub ..Plétes" werd In 't lokaal van den heer Haring ge houden. De voorzitter opende met den Christelüken groet en heette in het büzonder welkom den Zeereerw. Pater. De notulen werden goedgekeurd, evenals het verslag van den penningmeester. Bü monde van den heer P. Vriend. Ud van de kascommissie, werden boeken en beschei den In orde verklaard. Het verslag ran de algemeene vergadering te Alkmaar wordt bü monde van den heer Kleftenburg voorgelezen. Bü de bestuursverkiezing werden de aftre dende heeren 3. Rood, J. Knol en J. Ooie vaar Iterkoeen. Hierna volgde bespreking Stille Omgsmg op Zondag 22 Maart. Besloten werd om Zaterdagavond om kwart voor 7 aanwezig te zün bü café Wes ter Het vertrek la bepaald op 7 uur. Om 10 uur plechtig Lof te Purmerend. Hier aal voor het laatst wat mogen worden gebruikt. Degenen die nog lid wenschen te worden, kunnen zich opgeven bü den pennlngmeeeter J. Rood. Ook zü die mee willen naar Am sterdam per fiets, kunnen rich bü de ver eeniglng aansluiten, kosten 50 cent, waarbü stalling ia inbegrepen. Volgende punt was: oprichting Retralte- fonds Het doel is uit een gedeelte van de contributie een fonds op te richten, waar door bü loting ieder Jaar 5 of 6 leden kun nen op retraite gaan. Na eenlge dlsqusrie werd dit aangenomen. Degenen die hierover meer willen weten, vervoegen zich bü het bestuur. Bü de rondvraag werd besloten bü te dra gen aan een gedachtenis voor den scheiden den geestelijken adviseur van den Bond. De heer Rood stelde voor, bü overlijden van een lid een H. MIs te laten lezen voor rekening van de vereeniglng. Dit werd goedgevonden. Hierna verkreeg de Wellis w Pater het woord, die ox. het doel ran den Stillen Om gang besprak en volgde sluiting door den voondtter Berg. Stand over de maanden Januari en Februari 1931. Geboren: Martlnus Ntoo- laas, z. van Petrus Scnultemaker en Anna Bakker. Johannes Cornells, a. ran Theo- dorus Cornells Berkhout en Anna Marla Jong. Elisabeth, d. van Gerardus Koomen en Wilhelmina Bezuyen. Theodoras, z. van Johannes Lindeboom en Marla van Kam pen. Adrianuz, z. van Gerrit Vriend en Christina Anna Koelemeljer. Elisabeth, d. van Cornells Dekker en Afra Visser. Petrus Adrianus, z. van Adrianus Schellevis en Cornelia Schotvznger. Elisabeth Maria, d. van Herlbertus Loos en Cornelia Zwart. Cornells, z. van Nlcolaas Smit en Catharina Komen. Petrus Antonlus, x ran Simon de Boer en Catharina Buüs. Lucia Geer- traida, d. van Jacobus Cornells Kooter en Elisabeth Hooiveld. Overleden: Simon Kay, oud 85 Jaren, we duwnaar van Dieuwertje Leegwater. Theo doras, oud 2 dagen, a. van Johannes Linde boom en Maria van Kampen. Nlcolaas, oud 7 maanden, z, van Nlcolaas Koomen en Aaltje Boerse. OeertraldA Mol, oud 26 Jaren. Veronica Catharina Marla, oud 1 d van Nlcolaas riermanus Blokdük Cornelia Karel. Getrouwd: Petrus Hardebil met Johanna Maria Broedersz, wonende te Medemblik. Godefridus Cornelia van der Meer met Aal tje Beerepoot, wonende te Castricum. Ja cob Koopman en Maria Boon, wonende te Wervershoof. Petrus Karsten en Johanna Maria Karsten, wonende te Andük maakte, nu zü voorzag, dat de baan haar open stond. Terecht merkte de heer Bakker op. beide bouwvereenlgingen, zoowel St. Christo- forus als „Goed Wonen" steeds worden ach teruitgedrongen. Deze woordvoeder der 8 D. A. P. heeft den heeren Vrijzinnigen nog meer rake woorden gezegd, toen hü zei o. a.: „Het is hier niet anders dan dat men de macht in handen wil houden." Ook meende hü hun te moeten treffen, toen hü een hunner voormannen in T sociaal leven verweet: „Bü het gunnen van woningen persoon!ük belang na te streven.** Op dat moment was er weer een gelegSki- held voor den burgemeester om in het debat in te grijpen Dergïlijke persoonlijke aanvallen, daarenboven zonder bewüs, waren ontoelaatbaar. Zeer ad rem attakeerde hem hierop de heer Gorter, bijgevallen door den heer De Vries, maar toen weerklonk de hamer. Dat de Katholieke afgevaardigden voor het voorstel ran B. en W. zouden stemméh, was te voorzien. Het zou al heel Inconse quent wezen, wanneer zü anderen zouden weigeren, wat zü zelf begeeren. Met alle mogelüke middelen toch was zü In vroeger Jaren tegengewerkt zich te ontplooien. Wethouder Legult werd het blükbaar te warm, waarop hü trachtte bakzeil te halen, maar daarvoor stak zün collega Schoor! tüdlg een stokje. Het voorstel van den heer Van Rijswijk, om alsnog tot een compromis te komen, was in dé gegeven omstandigheden minstens naïef. Dit raadslid wil graag van twee wal letjes eten, maar men moet ook ronduit durven zeggen, waar het op staat Het debat toch wordt onder de slappe leiding van onzen burgervader, al genoeg gerekt. Over allerlei vrü onbelangrüke on derwerpen wordt aan de heeren in tweede en derde instantie het woord gegeven. Het re sultaat is steeds: vervallen in eindeloom herhalingen. Die houding van den voorzitter mag nu wel van büzonder groote welwil lendheid getuigen, maar geeft juist daardoor tevens getuigenis van weinig kracht. Over het besluit zelf arbeiderswoningen bouwen in het Heerenbosch, zün wü minder enthousiast gestemd. De financieele bezwaren van den heer Overtoom voor het grondbedrijf, voelen wü zeer zeker aan, maar vooral het feit, dat daar zullen komen een ander soort wonin gen, is voor ons een groot bezwaar. Dit Is ook het geval met de plaatsing van de nieuwe openbare lagere school. Het gebouw zelf zal het aspect niet verlagen, hoe denken de bewoners daarover, maar wanneer straks lederen dag de rustige atmosfeer zal verstoord worden door de aanwezigheid van onze lieve Jeugd? Zoo zün wü tevens laatste punt van de agenda: „Plan van den bouw Openbare Lagere School". Velen hadden hierover zeker nog een groot debat verwacht, mede naar aanleiding van de gehouden vergadering van „Algemeen Belang". (Waar is dat adres gebleven?) Na de geheime zitting was er nl mand meer, die in openbare vergadering het woord verlangde, zeker niet het minst tot ver wondering van den voorzitter zelf. Was dit een stil prdtest van de tegenstanders na de ondervonden negatie van het meerderhelds- bloc? Deze heele affaire heeft van den beginne af onze sympathie niet gehad. Men begrüpe ons goed. De Katholieken zün niet tegen een nieuwe openbare school. Het bezwaar gold, zün wü goed ingelicht, alleen de plaats waar en tüd wanneer. Wanneer nu een op dit gebied alleszins deskundige als de heer Overtoom een serieuze berekening maakt en die wordt zonder meer verwezen door B. en W. en de meerderheid naar de prulle- mand, dan Is hlqpnede voldoende gedemon streerd de misstand, die er heerreht in dan tegenwoordigen Raad, waar het geldt de be langen dar gemeente. Veel kwaads zegt men ran onren burge meester. Kwaad, dat hü zelf veelal had kun nen voorkomen. Toch mocht mea hem bil- lükheldshalve een zekere mate van eerlük- hzid nkw ontzeggen» maar de Wües, wnennn omzet gehad van f 843.649.49, waarvan de Provinciale Comlmsle een veertigste procent zal ontvangen als contributie. Blijkens de ingediende accountantsrap porten van den heer Oosterbeek, bleken boeken en kas in orde te zün. De inspecteur der Directe Belastingen te Purmerend, heeft afwüzend beschikt op een bezwaarschrift door het bestuur Ingediend, naar aanleiding van den aanslag In de per- soneeel belasting Nader zal worden onder zocht of beroep hierop resulaat kan heb ben. Tot afgevaardigden naar de Jaarvergade ring van het Centraal Bureau ran de veilin gen. werden benoemd de heeren Bakker en Knook. Tot ondervoorzitter ran de vereeniglng werd benoemd de heer A. Bakker. Ingevolge een tngekomen schrijven de Amsterdamsche kooplieden, sloten ipet dezen een conferentie aan te gaan over de vraag of het statiegeld voor emballage kan worden verlaagd. In prin cipe Is het bestuur daartoe bereid. In verband met den door zouters en ex porteurs geulten wensch tot verbetering van de aflevering der augurken, heeft een bespreking plaats gehad ten kantore ran het Centraal Bureau te Den Haag. Daarbü waren tegenwoordig de velllgsvereenlglngen ran Venlo, Ter Aar, Roelofarendsveen en Purmerend en verschillende zouters en expor teurs. Na deze bespreking was men algemeen van oordeel, dat. wil de afslagvereen'glng B. P en O. haar goeden naam op dit ge bied behouden, de sorteering vua de augur ken iets moet verbeteren. Besloten werd dan ook met Ingang van het nieuwe seizoen de U. O. B. sorteering voor augurken in te voeren. Tevens werd be sloten, op iedere augurken veiling een 15- 4 X-tal aanvoerders te storten, ter contro- leerlng. De reparatie aan kisten en kratten heeft circa f 320 gekost. Overwogen werd werk voortaan aan te besteden. De bürekenlng van de loods bedroeg f 36033.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6