KOFA I 75 ct. WEEK HEDEN 4 pCt. GEMEENTE ALKMAAR 1931 Koers van uitgifte 98 pCt. PAASCH-ATTRACTIE I Burgerlijke Stand van Alkmaar TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 MAART 1931 LAATS TE DAG Ongeval onze Zie de advertentie en etalages Pastoor H. J. Micklinglioff O.P. GEMENGD NIEUWS Ernstig ongeval Twee Chaplins in Weenen? Gevonden voorwerpen STADSNIEUWS Een zilveren zaken-jubileum OFFICIEELE MEDEDEELINGEN STOOMVAARTLIJNEN DE LANGE DE MORAAZ te Alkmaar Inspecteur van politie Aardbeien zonder slagroom A. P. S. V. I I Krulsverbond „St. Bernardus” Aanbesteding LANDBOUW EN VEETEEL1 Steun aan de suikerbietenteelt I De Landbouw in Noord-Holland en de Wieringermeer t r Kath. Jonge Mlddenstands- vereenlging BLADZIJDE I op «e- vervol- verband ziekte niet ongunstig. Werkloos actew hoodt Weenen voor den rek Havre BEKENDMAKING Bestrijding rapsenplaag Amsterdam politie naar acliade wordt toege- te naar 18 Maart te Cu- Hamburg te 19 Rotterdam te Maart IS Maart van Rlo d? Java, Conatanaa van 1» Maart Monte vide} van te Aan de Alkmaarsche Exportveiling werden vanmorgen de eerste aardbeien aangevoerd door den heer P. Bas te Heer Hugowaard ▼erhoogfng der RUksbHdrage van f tot f O* Purmerend. 12.700; HOLLAND—WE8T-AFRIKA-LIJN GANYMFDES 18 Maart van Weet-Afrika te Amsterdam. H. Veldman 8. Tusschen Rassen en De Inschrijving op bovengenoemde uitgifte is te Alkmaar opengesteld op Dinsdag 24 Maart 1931 (van 94 uur) bij de Firma HOLLAND—BR ÏT «TH - IN D»E - LIJN BOVENKERK 19 Maart Bremen. HOOGKERK (thuisr.) Perim. verder vooral heer A. Weleerw Hot Jazz, The New Rhythm Style, Syncopati ons! Nieuwe benamingen voor vreemde, zeer vrije speelwijze, bijzonder op rhythmtoch ge- r gerhytB- iprovisatie. amturg Maart van Rotter - uit Haarlem. Lohman Pater E van --van de ..Dally Mail" het volgende vermakelijke JAVA—NEW-YORK-LIJN KOT A BABOE. New-York naar passeerde 19 Maart Gibraltar. 8ALEIER, New-York naar Java. 19 Maart van Suez. ten wo- een eru it ON HOLL. LLOYD ASKANIA 18 Maart van Bremen te Ham burg. EEMLAND thuisreis) 18 Maart van Rlo Janeiro. WATERLAND 18 Maart van Hamburg te Amsterdam. BATAVIER H, 19 Maart v.m. uur 15 van Rotterdam te Gra- esend. 18 Maart van Lezing van Pater V. D. over: Chineezen. r De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Stationsweg vanaf het Stationsplein tot het Scharloo, met ingang van heden tot nadere aankondi ging voor alle rijverkeer is afgesloten. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND' JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (uit reis) 19 Maart te Genua. KANOEAN 19 Maart van Java l. te Amsterdam. Ci TALI8SE (thuisreis) 18 Maart te Genua. wenscheiyk het bestrijding» werk uit te voeren, daar de ervaring heeft, dat de uitbreiding van het rupsennesten zeer snel plaats vindt spoedig aan vrucht- en andere belangrijke Gistermiddag heeft op het Sportpark, al hier, een ontmoeting plaats gehad tusschen A. P. 8. v. I en Zaandam L welke In een 4—1-overwlnning voor Zaandam la geëin digd, nadat de rust met een 1—0-voorsprong voor A. P. 8. was ingegaan. Daar A. P. 8. V. sinds half Januari niet Meer gevoetbald heeft, is deze uitslag wel tsnigirlns te verklaren. Vergeleken bij den uitslag van de serlewedstryden te Haarlem van het vorige Jaar valt het eigenlijk nog vel mee. De heer 8. Trtfbetz, Langestraat, alhier, herdenkt Maandag as. een zilveren zaken jubileum. Het is n.l. 25 jaar geleden, dat ny zijn eerste zaak opende in de Magdalenen- straat In het perceel, waarin thans de kolf'* baan van café „Central” gevestigd 1a. Twaalf Jaar heeft hij in dat pand zijn zaken gedreven om daarna naar den over kant zijn zaak te verplaatsen, waar hij 10 jaar gevestigd bleef. Toen kon hij zijn wensh in vervulling doen gaan een fraaien winkel. Alkmaar waardig, in de voornaam ste winkelstraat, de Langestraat te vestigen. Reeds drie jaar weten we daar den mooten galanteriewinkel, waarvan de goodvoorriene etalages steeds tot een kijkje uitlokken. Natuurlijk wil de heer Trijbetz ook zijn clientèle In de jubileumvreugde doen deelen. Daarom heeft hij vóór deze gelegenheid de prijs van zijn artikelen gereduceerd, terwijl bij diverse artikelen een jubileum-geachenk wordt aangeboden. Mogen de komende kwarteeuw de zaken van den ^heer 8. Trijbetz evensoo in bloei en groei toenemen als in de voorbije 25 jaren. ▼oor nadere bijzonderheden over de at tractie zie men de advertentie in dit num mer. Ondanks den ernst van den toestand, acht de behandelende geneesheer het verloop der voorval. Johann Schwefel, een werkloos tooneelspe- ier, kreeg in zijn hoofd. Chaplin te imiteeren. HU slaagde er in. sen zeer getrouwe naboot sing van het uiterljjk van den beroemden filmspeler tot stand te brengen, en ging toen in het traditioneels Chaplln-costume, met alle attributen op z"n dooie gemak door de voornaamste straten van Weenen wandelen! Natuurlijk had hij in een oogenbllk tljds een ontzaglijke menigte menschen achter zich aan. t wero een complete massajietoo- glng. De politie wist er geen raad mee en liet zich zelfs zóó voor den mal houden, dat zij den Charley-Chaplin van-de-film on gehinderd het Imperial-Hotel liet binnen gaan. waar Inderdaad de echte acteur zijn Intrek genomen had. Hier pas nam het spelletje een einde, door dat Schwefel, die zich doodkalm naar de appartementen van Chaplin wou begeven, in botsing kwam met diens Japanschen ka merdienaar. die te goed van de gewoonten van zijn "meester op de hoogte waa, om er ook in te loopen. en die dus eindelijk den indringer ontmaskerde. De echte Chaplin vertrok Woensdag uit Weenen en reisde naar Venetië; hij komt echter den vierden April in Weenen terug, vcor de eerste opvoering van zijn film „City Lights" aldaar. In verband met het verblijf te Weenen Charley Chaplin meldt de correspondent bied. Hoe scherper en zonderlii meerd. liefst geheel vrij la hoe beter. Althans bij een zekere categorie personen, die in gewone Jazz-muzlek blijk baar geen genoegen meer kunnen scheppen Deze categorie van ultra-moderne jaza-lief- hebbers schijnt, te oordeelen naar het aan tal nieuwe platen, wat voor haar in den han del wordt gebracht, nogal groot te zijn. Het regent hotlazz-platen, meest tamelijk onbe kende en onbenullige dansen, gespeeld op een manier, die spoedig verveelt en naar iets an ders doet verlangen. Enkele platen maken hierop een uitzonde ring. Er schijnt ook in de Syncopations goed en minder goed, weloverwogen en lukraak spel te bestaan. Men luistere een» naar New Rhythm-style Series No. 55 (Odéon): What kind o’ Man Is You." door Eddie Lang's Orchestra. No. 54, ..Muggles”, gespeeld door Louis Armstrong and his Orchestra, No. 57 .Moanin Low” alle drie foxtrots gespeeld door speciale Jazz orkesten. maar bovenal ..Ring dem Bells", 71 foxtrot met vocaal refrein door „The Harlem Footwarmers.” Het is eigenaardig hoe men hier het menschelijk geluld met dat der Jazz-instrumenten vermengd. Nu iets geheel anders. Bij de HM.V. ver schenen van den Russlschen componist Bo rodin de marsch en twee dansen uit ..FUrst Igor", gespeeld door het orkest der Staats- opera t'e Beriiin onder leiding van Leo Blech. Geweldige dynamische en rhythmiache con trasten bereikt Blech in deze nummers, zeer interessante opnamen. Ultraphoon bracht os. een alleraardigste Wiener LledW Potpourri, gespeeld door het bekende Meister-Schrammel-trio. Een Schrammelorkest is eigenlijk een tuin-orkest, met een speciale samenstelling: violen, con trabas, guitaar en bandoneon. Vooral de laatstgenoemde instrumenten vervullen een belangrijke rol. De nummers zijn goed ge- speeld en de opnamen bijzonder geslaagd. In dezelfde bezetting brengt de Supra- phcon” twee nummers, de ongewekte, po pulaire liederen: „lm Prater blühn wieder die BAume” en „Ich musz wieder elnmal in Grinsing sein.” Het eerste heeft een wals- refreln. het tweede is geheel in walsmaat ge schreven. Eveneens fraai uitgevoerd en goed opgenomen. Verder dienen nog te worden vermeld: een leuk plaat ie van Odéon: ..Hlrsch allerlei” ge- naamd. Een operette-revue, gezongen door Fritz Hlrsch met orkest-accompagnement. Zeer geestig voorgedragen. Een plaat. die geweldig zal gaan. Dan nog een paar bij zondere platen speciaal voor onerette- bezoekers en Tauber-vereerdersle. (Fleder- maus”. van Joh. Strauss Aan de eene zijde de finale der tweede akte ..Herr Chevalier, ich grilsse Sie,” aan de andere zijde uit dezelfde operette: „Genug danut, genug.” 2e. „Zi- geunerbaron”. van denzelfden componist, met de finale der tweede akte. ..Er 1st Baron” en Ein Fürstenkind, eln Winder 1st ge- schehen.” Tot de opnamen dezer fragmenten hebben niet minder medegewerkt dan: Lotte Leh mann. Richard Tauber. Hans Lange. Greta Merrem-Nlkisch. het Staatsorkest en bet koor der Staateopera. Het geheel stond onder leiding van Dr. Weissmann. Grandioos uit gevoerde finales. Een betere vertolking is niet denkbaar! Er is daar met veel entrain gezongen en gegpeeld. 17845; C. W. de Wit, De toestand van den ZeerEerw. Pater H. J. Micklinghoff O. P. is momenteel zeer em- stlg. De gisteren verrichte operatie te onder broken moeten worden. Op zichzelf behoeft dit echter geen ongerustheid te verwekken, omdat een operatie, zooals Pastoor Mickling hoff moet ondergaan, als regel niet in één keer ten einde wordt gebracht Oosthuizen, 13.400; K. de Smet. Enkhutzen, 13900; O. Groot, Purmerend, 17.820. J. M Strijland Uithoorn f 13.500; S. Kraay en A de Konlng Edam f 14.200; E. de Bruin Hoogland f 16.200; fa. J. B. Overtoom en Zoon Amsterdam f 18.200; fa. J. Anthonlus Zaandam f 17.979; N. V. v. Splunder, Ridder kerk f 13999; O. R. Stuv Baarn f 13980; W. de Jong. Purmer t 15.100; J. Ooms Aven- horn f *12.434. W J. Karssen, Alkmaar, 12.900: P. J. Blauw, Hoorn. 13.200; Bennemeer. Utrecht. 13.100; A. Boerma, Bussum, f 16.180; fa. d. Steeg Co., Amsterdam, 14357; N. daar naast onultputtelljk In humor. Uit deze uiteenzetting kan aanstonds worden gecon cludeerd. dat pater Veldman den aanwezigen een hoogst interessanten avond heeft be zorgd. Maar niet enkel deed de spreker zich kennen als een echt missionaris, hij ver stond ook de kunst zijn gehoor te boelen. Reeds dadelijk was het gewenschte contact tusschen pater Veldman en de aanwezi gen tot stand gekomen. "Volgens zijn ge woonte ving hjj zjjn lezing aan met het bidden van een Wees Gegroet, alle aanwe zigen maakten eerbiedig een kruis, om ver volgens verwonderd naar het tooneel te zien, vanwaar een onverstaanbaar gebrab bel de zaal indrutechte Na het beëindigen van het gebed klonk het dood-nuchter uit den mond van pater Veldman: ..Dat was nu Chlneesch.” Men begrijpt, dat het ijs aanstond, gebroken was. Voor de pauze be handelde pater Veldman zijn reis vanuit zijn mlssle-statle (Turkestan) over Rusland naar Holland. Uit de door hem genoemde clifers bleek duidelijk, de ongelooflijke uit gebreidheid van die mlssie-gebieden. de voor ons onbekende moeilijkheden en ontberin gen om van de eene plaats naar de andere te reizen De listen, gebezigd om op een ongeldigen pas Rusland binnen te komen, werkten weldadig oo de lachspieren, terwijl de verhalen over de toestanden in de step pen ons deden huiveren. Uit eigen erva ring deelde spr mede, dat hij voor 5 roebel (f 6.30) in de steppen geen half pond sui ker kon krijgen, terwijl op geregelde tijden groote karavanen, beladen met suiker, naar China worden gezonden. Zoo gaat het ook met zoovele andere producten, die naar Moskou worden gewnden ter verwerking, om later weer naar China te worden terugge zonden. ter afbetaling van de Russische schulden. Aan de hand van mededeeltngen en onderzoekingen verhaalde spr. van de ontzettende toestanden die daar heerschen, van de duizenden blsschoonen en priesters, die in de mijnen moeten werken, alleen omdat ze priesters zijn. Het meest treffend was het deel van het reisverhaal waarin door pater Veldman op zoo boeiende wijze de martelende uren door gebracht in een snerpenden sneeuwstorm bil een temperatuur van 40 gr. Celsius* onder 0 worden verhaald. Met steeds stijgende be langstelling volgden de aanwezigen deze episode, waarbij twee menschenlevens op schier wonderbaarlijke wiize aan den dood werden ontrukt, de in de zaal heerschen- de stilte was beklemmend. Nog werden door pater Veldman in sombere kleuren de toe standen geschilderd waarin de z^. wilde1 NEDERLAND8CHE SCHEREN ALCOR, 17 Maart van B.-Ayres Santa Fé ANNIE. 18 Maart te APOLLINARI8 III, dam te Yeney. d. Steeg Co., Am- C. Dubbeld, Bergen, laagste Inschrijver, 10.373. Perceel IV: W Bakker. secretaris en 8. Agricoja, 2de penningmees ter, met groote meerderheid op hun p aata Een drietal nieuwe leden werd vervolgens geïnstalleerd, waarvan er twee waren, die hun sporen bij J8t. Franclscus” al verdiend hadden. De voorzitter wekte hen allen op voor de grootmaking van het Krulsverbond. Alsnu kwam het 25-jarig bestaan aan de Hoewel dit reeds In dese maand is, 2P_J° Mel morden gevierd; vele --) geopperdgoedgekeurd i voor EXPRES. Kingslyn. HARDFNBEHG, Janeiro te B.-Ayres MINNEWATER, 10 Maart van B.-Ayres tl Santa Fé. OOTMAR8UM, 16 Maart va l Santa Fé t Huil. OUDEWATER, 18 Maart, van Eouaan r Bremen. 8LIEDRECHT 18 Maart te Havre. TARA, B.-Ayres. TOW A, 18 Maart Ftnlsterre gep. Antwer pen naar Montevideo. WE8TPLEIN. 19 Maart Udslre gep. Ham- burg naar Narvik. zeemeeuw, ma. it Maart van Kopen hagen te Holtenau. TELAMON 18 Maart van Castellon Barcelona. THESEUS Vigo. TITUS 19 Maart van Bremen te Amster dam. VENEZUELA (uitreis! racao. VESTA 18 Maart van Oran naar Lisaa- bon. ZEUS 18 Maart van Cadix naar Amster dam. meer werken, een zoodanige behoefte arbeiders heeft, dat van een tekort gespro ken moet worden. Het ligt voor de hand dat een groot aan tal der in de Wieringermeer werkende ar beiders bereid is, Indien zich werkgelegen heid in den landbouw in hun eigen gemeen te e. o. voordoet, dit werk te aanvaarden. Voor hen komt bet er op aan. dat het voorkomende landbouwwerk wordt aangebo den. Immers, ingeval landarbeiders werkloos zijn, zullen zij zelf de landbouwers opzoeken en om werk vragen. Nu zij werk hebben, blijft dit zoeken veelal achterwege, doch uit het feit, dat zich niet veel arbeiders om werk aanmelden, behoeft de landbouwer nog niet de conclusie te trekken, dat er geen arbei ders beschlklbaar zijn. Hier nu kunnen de organen der openbare arbeidsbemiddeling goed werk doen. Wanneer de landbouwers zich slechts tot die organen willen wenden, kan de arbeid aan de arbeiders, die thans in de Wieringermeer werkzaam zijn, worden aangeboden. De voorlooplge directie van den Wlerin- germeerpolder is volkomen bereid medewer king te verleenen om door den landbouw begeerde krachten vrij te maken. Zelfs op korten termijn. De landbouw, w.o. natuurlijk ook tuinbouw enz. gerekend wordt, behoeft niet te lijden onder gebrek aan arbeiders. Temeer niet omdat, ingeval er in de omgeving niet vol doende k. achten beschikbaar zijn, uit an dere streken arbeiders kunnen komen. In verschillende deelen van Noord-Hol land bestaat In bepaalde tijden des jaars behoefte aan vreemde arbeiders. Tot nog toe wachtten de landbouwers maar af, wie en wat er komen wilde. Het is zeer goed mo- gelük om, door gebruik te maken van de openbare arbeidsbemiddeling, ook in deze behoefte te voorzien. Landbouwers, die be hoefte aan personeel hebben, of binnenkort zullen krijgen, wordt dus dringend aangera den zich bij de correspondenten der open bare arbeidsbemiddeling te vervoegen. In iedere gemeente is een correspondentschap en bovendien kan men zich tot de districts arbeidsbeurzen te Alkmaar, Hoorn ot Den Beider wenden. Landarbeiders, die in den Wleringermeer- polder werkzaam zijn, kunnen hun plaatsi.ig in den land- en tuinbouw bevorderen door zich daarvoor b‘j den correspondent der ar beidsbemiddeling In hun woonplaats op te geven. 8. Jonker, Anna Paulowna, f 2570; C. P. Stuyg, Baarn, 2550; A. Dienaar. Den Hel der, 3420; J. Booms, Avenhom, 2919, W. J. Karssen. Alkmaar, 3000; C. Bot, Den Helder, 2674 50; C. Silver. Hoogwoud 3000; P. J. Blauw. Hoorn, 2790; C. Pik. Barsln- gerhorn, 2884; P. Tuin, t Zand, f 2900 R. Bljker. Haarlem, 2646; J. C. v. d. Plas, Den Helder, f 2715; F. D. Dienaar. Den Helder, 2975; P. Buis, Oudorp, f 2800; Beunemeer, Utrecht, f 3024; A. Boerma. Bussum, 3400; C. Klinker, Oudkarspel, 3238; C. Dubbeld. Bergen. 3251; W. de Wit. Utrecht, f 3421; H. Hagen. Den Helder. 2980; fa. Gebr v. Pelt. Den Helder, f 1530. Perceel Tl: P. de Haan, IJmuiden 10.870; J. M. Strijland. Uithoonr 5345; N.V. van Splunder’s Aann. en Hande'smij, Ridderkerk 5337; P. den Das, Schoor! 6843; A. Borst, Bakkum 6533; J. Ooms, Avenhom 6569; P. J. Blauw, Hoom 6850; A. Pik, Barsinger- hom 5484. P. Tuin, t Stand, f 9000; R. Bljker, Haar lem. 5930; P. Buis, Oudorp, f 6950; fa. v. d. Steeg Co., Amsterdam, f 5954; C. Klinker, Oudkarspel, f 7500; D. Eriks Azn., Burgerbrug, 8900; C. Dubbeld, Bergen. f 5530; W. de Wit. Utrecht, f 8923; W. J. Karssen, Alkmaar, f 5320 laagste inschrij ver). Perceel III: P. de Haan, IJmuiden. f 13.470; J. M. Strij land. Uithoorn, f 10.945; J. W. Polderman, Spaamdam, f 13.797; fa. J. Anthonlus. Zaan dam. 11.400; N.V. Splunder, Ridderkerk, 10.741; C. P. Stuy, Baarn, f 11.081; J. Ooms Avenhom, 12.720; W. J. Karsen, Alkmaar, f 10.750. R. Bljker, Haarlem, 11.290; V. Braun Zoon, Beverwijk, 10.600; Tromp. Bever wijk. 10.845; fa. - - - sterdam. 13.890; Verslag nopens het Wetsontwerp tot wijzi ging van hoofdstuk V der Rjjksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (ultkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten). Hieraan is het volgende ontleend: De begrenzing van de Rljksbljdrage tot f 4 berust, meer dan de andere in deze ma terie gebezigde gegevens, op een waardee- ring van abstracte elementen en geeft mits dien meer dan die andere cijfers aanleiding tot verschil van Inzicht. Vooropgesteld, dat de Rljksbljdrage op practiscbe gronden moest worden begrensd, is in het bedrag van f 4 neergelegd een taxatie van het algemeen belang, verbonden aan het behoud van een zekere mate van bietencultuur in ons land Het spreekt dus vanzelf, dat men. uitgaande van een taxatie, uitsluitend gegrond op overwegingen, ont leend aan het belang van het landbouwbe drijf. tot hoogere cijfers geraakt. Nu de fitten zóó liggen, was eerder aan leiding. ernstig te overwegen of een ver- hooglng van een maximum-bedrag tot f 490 kan worden aanvaard, dan indien het om sluitende bewijsvoeringen ging In aanmer king genomen den sterken achteruitgang in die richting in het V. V. uitgeoefend, en de, daarmede overeenkomende gevoelens in den landbouw, meende de minister, zonder aan het beginsel der regeling afbreuk te doen t- ien overgaan tot een verhooging van he imum tot f 490; zulks echter geenszins in de overtuiging dat f 4 In de practljk niet voldoende zou kunnen blijken, doch, waar het hier veelzins om imponde rabilia gaat, het de voorkeur verdient om een cijfer te aanvaarden, dat meer algemeen erkenning vindt, dan een, waaraan, wat de uitwerking betreft, zoozeer wordt getwijfeld als met f 4 het geval is. De Minister is bereid de regeling aan te vullen met de navolgende bepaling: In het bijzonder geval, dat in met den suikerprijs de garantie zou moeten worden gekort en tegelijkertijd de gezamen lijke opbrengst van pulp en melasse lager is dan f 290 per 1000 K G bieten, wordt deze korting niet toegepast voor zooveel boven bedoelde mindere opbrengst van pulp en melasse, berekend per 1000 K G. bieten de stijging van den suikerprijs, eveneens be rekend per 1000 K.G. bieten heeft geneu traliseerd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de heer J. Stienstra, vroeger adjunct-Inspec teur van politie alhier, thans inspecteur van politie te Dordrecht, benoemd tot in specteur van politie alhier en wel In de va cature, ontstaan door het vertrek van den heer Zoll naar Leeuwarden. Woensdagavond hield het Krulsverbond •Un jaarvergadering in het „Rosa”-patro- ■>**t aan het Vamebroek. Circa 8 uur opende de heer O. Venneker fcze vergadering met den christelljken groet *n herdacht vervolgens het overlijden van *n heer J. C. Wouters. Spreker wees op vete werk, door den overledene in het belang der drankbestrijding verricht en Woorde allen aan zijn voorbeeld te volgen. Ken Onze Vader en Weesgegroet werden «l)n zlelerust gebeden en binnenkort Ml een H Mis op Zondag in de St Joseph- berk worden opgedragen Ma de notulen en de Ingekomen stukken bwam aan de orde het Jaarverslag van dm •zeretarls, den heer Rams, dat de werk- "•mheden in het afgeloopen jaar volko- ■*n weergaf. Het verslag van den penningmeester, den *>«er Du Pau, was als altyd in orde en het Pluimpje van den voorzitter aan het adres secretaris en penningmeester was zeer «»eeht. ®D de bestuursverkiezing bleven de hee- W. Groot. 2de voorzitter, O. G. Ramz, Hedenmiddag werd op het station alhier door den ingenieur van weg en werken aan besteed: het verrichten van herstelling»- en vernteuwlngswerken met bDleverlng der ma terialen aan gebouwen kunstwerken en in richtingen. behoorende tot de lijnen Den Helder—Amsterdam. Haarlem— Uitgeest, Vel lenIJmulden-OostIJmuiden, Zaandam HoornEnkhulsen. Alkmaar—Hoorn, Hoorn -Medembllk. HoornVenhuizenBoven- Varwoel Koed«k—Scharen en Behagen— EwUckaluls in 6 peroeelen. Ingeschreven was als volgt: Perceel I: J. de Vries Purmerend f 3290; J. M. Strüland Uithoorn f 2470; H. A Ran Den Helder f 2840; J. Schenk Barslngerhorn I 2489. E. de Bruin, Hoogland (U.) f 3196; J. W. Polderman Spaamdam f 6249; H Oou- vert Alkmaar f 2790; N V. Van Splunders, Aann. en HandelmU. Ridderkerk t 3M*. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 15 tot en met 19 Maart 1931: klnder- taschje, rDwlelbelastlngmerk in étui, overjas, bril. Aanwezig en te bevragen by de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 15 tot en met 19 Maart 1931: Prentenboek, P. Bierman, Hooftatraat 1; armbandhorloge, P. Blanken- daal, Elkelenbergstraat 76; kop van een ry- tulglantaam. W. Purmer. Nleuwesloot |la; nummerplaat van motorrijtuig, w- Heiligen berg, brugwachter Vlotbrug; rywlelbelastlng- rnerk in étui, K. Dulnenveld, Oudorperdykje 39; rozenkrans. C. Helder, Achterweg 41; portemonnale, J. Brasser, Oudegracht 180; horlogeketting, 8. van Ctraalen, 2de Land- dwarastraat 9; broche, O. de Haan, Claris sen buurt 29; knipmes. M. Smoren berg, Schoutenstraat 15; kunstgebit. Stadsreini ging. Zeglls; rDwlelbelastlngmerk, G. Th. de Jong. Tienenwal 1 I; Insigne, J. Engelsman, Druivenlaan 53; bril In étui, J. de Cocq van Delwynen, Heul 13; alsvoren, F. J. Hoom, Stuartatraat 1; beertje, V. Dingerdls, pa. De Lange, Groot Nieuwland 4; portemon nale met Inhoud, M. E. de Loose, R. VU- scherstraat 12; heerenhoed, W. van Stam, Kennemerstraatweg 36; stofjas, J. WUnker, Zeglls 83; rozenkrans, E. de Wild, Heflooër- dyk 4; shalw, V. Keysper, St. Annastraat 5; klnderhandschcen, N. van Twuyven, Ach terom 13 en damesportemonnate met inh„ A. L. Bellekom, Torenburg 7. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. Hedenmorgen te ongeveer kwart over 8 reed de 16-jarige W. Kaal, wonende Clke- lenbergstraat 17, op den Helderachenweg. toen hy plotseling kwam te vallen, doordat Mjn bagagedrager afknapte en tusschen de spaken terecht kwam. De jongen werd bin nengedragen in het abottoir en kaagde over pyn In de borst. Een onmlddeiyk gewaarschuwde genees heer adviseerde overbrenging van den pa tiënt per brancard naar zyn ouderiyke wo ning. Ernstige afwyklngen konden door hem niet worden geconsateerd. Per poltlebrancard is de Jongen gens naar zyn huis vervoerd. Zoo heeft de Alkmaarsche afdeellng van de K. J. M. V. gisterenavond voor het eerst uiting gegeven aan reeds lang gekoesterde en op den laatsten feestavond gepropageer de plannen, om naast de zorg voor de ei gen leden, ook de Alkmaarsche katholie ken datgene aan te bieden, waarvoor zy belangstelling moeten hebben. Deze eerste stap in die richting heeft aanstonds be waarheid de spreuk: Alle begin is moeiiyk. Niet dat de spreker niet aan de verwach tingen heeft voldaan straks zullen we ons dienaangaande wel verder uitlaten niet, dat dë orwantsatle néet in orde was, datgene, wat door het bestuur van de K J. M V. wordt ondernomen, wordt tot in de finesses op accurate wyze afgewerkt. Neen, wy bedoel-n de brian^t-lling. De opkomst was niet slecht te noemen, menige vetee- niging zou zich gelukwenschen als op een lezing 150 menschen aanwezig waren maar voor de K. J. M. V is dat aantal te gering We vertrouwen dan ook. dat op een volgenden avond de zaal geheel ge vuld zal «itn. de K. J. M. V verdient het Een verklaring mag wellicht nog opgeld doen, n.l. de non-ha'ance van de katholie ken, waar het een lezing over de Missie betreft. Indien men zich a ter deze ver klaring heeft verscholen, heeft men zich ten eenen m«ie geheel en al vergi’t. Zelden of nooit hebben we op een dergeltik prettige en onderhoudende wijze een missionaris over tOn leven hoeren vertellen In de geheele lezing van pater Veldman lag Iets karak teristiek» dat den volbloed mlss'onaris tee- H kende. Vol medelliden. waar het den door f ziekten en geswellen getroffen mensch be treft; vol vuur en heilig enthousiasme, waar het ds belangen van de «tol gold; maar Gisteravond omstreeks uur heeft huize van den heer O. J. van den Idsert, nende 2e Tuindwarsstraat, alhier, stlg ongeval plaats gehad. De 32-Jarlge dienstbode, mej. O. Siyker- man, uit Warmenhuizen, verloor. te»n zy zich op een dakje bevond, haar evenwicht en viel door een glasen dak, waarby «y «ich ernstig verwondde. Zy werd naar het St. Ellsabethziekenhuis overgebracht en is bereids van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. Toen de werkzaamheden voor het in cul tuur brengen van den Wieringermeerpolder verleden jaar een aanvang namen, werden daarby allereerst een groot aantal arbeiders van buiten Noord-Holland aangenomen De directie vreesde een tekort aan arbeiders m het landbouwbedryf in Noord-Holland, tn- dien volop tot aanneming van arbeiders uit de omgeving overgegaan werd. In den loop van 1930 bleef evenwel het aanbod van ar beider» uit de omringende gemeenten «sn- houden, zelfs nam dit regelmatig* toe, waar door de overtuiging gevestigd werd, dat zon der bezwaar voor den omringenden land bouw de zich aanbiedende arbeiders aange nomen konden worden. Zoodoende is het aantal arbeiders, dat in de omgeving woont in de Wieringermeer, steeds toegenomen. Vooral gedurende de wintermaanden is de toeneming zeer belangrijk geweest. Thans doet zich de vraag voor of het landbouwbe drijf in Noord-Holland door het onttrekken van arbeiders, die thans in de Wleringer- j aan Verschenen is ds Memorie van Antwoord aaa do Tweede Kamer op het Voorlooplg Door de rupsen van den bastaardsatDn- vllnder ontstaat een toenemende kans op het kaal vreten van laanboomen, hagen ea boomgaardboomen. Dese rupeenplaag kan op doelmatige wijze worden bestreden door het afknippen en bet vernietigen van winternesten. Het te volledig geleerd aantal en zeer hoornen bracht. Vooral eiken en beuken, soms ook iepen, meidoorn, van de vruchtboomen peren en appels, worden aangetast. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- nlngen zal gaarne overal, waar dit noodlg is. zoowel door advies als door lezingen en besprekingen, medewerken by de organisa tie der bestrijding. Voorts zyn de afdeellng Alkmaar van de Konlnkljlke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (adres: Landbouwhuls. kamer no. 10) en de Plant soendienst der gemeente (dlrecteui.de hee; B. Hoek) bereid op daartoe gedaan ver zoek advies te geven ten aanzien van het verdelgen der rupsennesten. Belanghebbenden verwijzen wy voorts naar bet kastje, aangebracht aan den ge ve! van het politiebureau in de Lange straat. waarin zich eenlge rupsennesten van den bastaardsatljnvltnder bevinden. Alkmaar. 19 Maart 1931. Burg, en Weth. van Alkmaar: WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. kinderen in groepen van 40 tot 60 leven, de nachten worden doorgebracht In mest- kelders, terwyi ze alleen nog respect hebben voor soldaten, met blanke bajonetten op het geweer. De llchameiyke toestand waar in deze kinderen verkeeren, tart alle be schrijving. Na de pauze deed pater Veldman aller eerst eenlge interessante mededeellngen over de levensvdjze en kleederdrachten der Klrgiezen, om vervolgens In een nadere be schouwing het leven der Boedhlsten na te gaan. In een daarop volgende causerie schetste spr. de ontzettende gebeurtenissen by de jJ. plaats gehad hebbende aardbe ving. welke ramp spoedig werd gevolgd door een grooten hongersnood, die de llende tot het uiterste deed stDgen. Door de verschillende lantaarnplaatjes werd het gedeelte na de pauze aantrekke- iyk gemaakt, terwyi nu duldeiyk naar vo ren kwam welk een ontzettende verwoes ting de aardbeving heeft aangericht. Een dankbaar applaus beloonde pater Veldman voor dese zoo schitterende lezing. De voorzitter van de Alkmaarsche afdee llng, de heer Th. Wortel, had den avond met enkele woorden van welkom en een opwekking om de vereenleing te steunen, geopend, terwyi hy na afloop den spreker hartelijk dank bracht voor het gesprokene. Onder de aanwezigen merkten we op den Zeereerw. Rector C. Timp Bondsmoderator, den Bondsvoorzlt ter, den Teppema OP., moderator van de afdee’lng pastoor E. Kösters. reetor C Vis. pat-r W de Mo! O P., kapelaan C. Persoon en kape laan Th. van Vugt van Oudorp. Door een strijkje werd ter afwisseling voor vrooiyke muziek zorg gedragen. 18 Maart zal het plannen werden werd een voorstel van het bestuur, om voor dit feest het „Gulden Vlies” af te huren en in samenwerking met de Mariavereenl- ging dese herdenking op waardige wyze te vieren. Na rondvraag sloot de voorzitter brulkeiyke wyze de vergadering. Ondertrouwd: Jacob den NOs en Johanna van EIburg; Cornells Jansen en Catharina Fckhardt; Klaas Stadtman tn Jacob je Veen- stra; Hermanns de Langen en Cornelia Schutz; Arie Boesen en Suzanna Stolker; Alfonso Dozzl en Geirtruida Bakker; Lau ren flus van Eyk en Elisabeth van Ruiten. Geboren: Jacobus Jozef, s. v. Johannes Berger en Agatha Rood. Overleden: Jan Berger. 89 jaar. van Oporto naar P. Brinkman, Dubbeld, Bergen. Utrecht, f 15.923. C. L. Bregt, Beet, 13.900; C. de Vries, Purmerend, f 14.170; P. de Groot. Purmer end, f 15.277; J. Steensma. Lemmer, laagste inschryver, 12.120. Perceel TV J. M. Stryiand. Uithoorn, 5490; K. H* Kaat, Hoorn, 5150; fa. Wed. P. A de Smet. Bovenkarspel, f 4337; J. Bot, Bovenkarspel, 5240. J. Moeien, Obdam. 5825; J. Ruiter. Op perdoes, f 4800; H. Koeverd. Alkmaar, 4697; N.V. v. Splunder, Ridderkerk 5900; W. J. Karssen. Alkmaar, 5500; P. J. Blauw, Hoom. f 4890; A. Pik, Barsin- gerhom, 5784. K. Bakker, Bobeldyk f 4850; C Kllnkert? Oudkarspel f 6000; C. Dubbeld, Bergen f 5550; K. Keetman, Hoom f 5787; G. Jon-i ker, Anna Paulowna f 4480. I Perceel VI: J. M. Stryiand, Uithoor^ f 3900; J. Schenk, Barslngerhorn f 2089; J. Ruiter. Opperdoes f 4100. H. Koeverd. Alkmaar, f 3840; Schuurman. Ammerstol, f 3360; N. V. v. Splunder, Rid derkerk, f 3287; P. J. Blauw. Hoom. f 4160; A. Pik. Barslngerhorn, f 3984; P. Doom. 8t. Maartensbrug, f 2580; P. Buis. 1 Zand. f 3000: C. Kllnkert. Oudkarspel. f 4200. C Dekker. Eenigenburg. St Maarten f 1995; laagste inschryver. De gunning is aangehouden. KON. NED. STOOMBOOT MAAT8CH. BARNEVELD 19 Maart van Antwerpen te Amsterdam. BODEGRAVEN (uitreis) 18 Maart van Cristobal naar Buenaventure. CERES 18 Maart van Bourgas naar Var na. EPS 19 Maart van Malta te Amsterdam EUTERPE 17 Maart van Danzlg naar Rostock. FAUNA (thuisreis) passeerde 19 Maart vm. 4 uur Lydd. HERCULES 18 Maart van naar Hamburg. NEREU8 18 Maart van Amsterdam Kopenhagen. OBERON 19 Maart van Rotterdam Amsterdam. ORESTES 18 Maart van Karabiga Malta. ORION 19 Maart van Amsterdam te Rot terdam. ORPHEUS 18 Maart van Hamburg naar Amsterdam. STELLA 18 Maart van Ceuta te Genua naar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 15