Gemengd oJGieuws ^innenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer F Tl De vrouw uit de fabriek Een 102-iarige te Groningen Kind doodgevallen FAILLISSEMENTEN De „moordaanslag” in den trein ONZE OOST Indische Dienst De fluit van den De begrafenis Nederlandsche R. K. Tooneelbond De haven te Scheveningen „De Tribune "-kwestie Ned. R. K. Middenstandsbond Arbeidstijden Behoud van natuurmonumenten KERKNIEUWS 1 Werkloozen met millioenea verdiensten Dl ah W- tesf Wijk “tgeg ouden Frits” Rapport na een studiecommissie. Hollywood bedreigd gevallen UITGESPROKEN ,,’t Was maar een lolletje" Verliest >Un nationaal karakter (.At. Janski.’’). verlamming. en BlUft te Hilversum uit de O. I» verwijderd Bijeenkomst van het hoofdbestuur In de heerenkleeding-industrie De jaarverraderinr ant en t t I I Begrafenis kapelaan J. H. Krabbenborg van zal De „heilige" zweeg en streek met de hand het magere gerimpeld gezicht. Toen te van en de i ■du jaar dort We Ta vai rin 11 te i tut 8 D nuu pan wed over vervolgde hij: ,,Geen gerecht in deh t adres 3 redt vind zich bus dlgii part Mn de p wig Part vers part Part Revi Her van aan de 1 ta>P land of t den de i erat men «ync oom plan Mar part Dl *üt> negt gin» gees staa gin» ,W! stele ache akke send kom hope Ujste ten geld! verd Wai dan men Kame Daa Party, Platte Comm ten wc Ka the de An fewon hadde Zied wacht We multi zici Hm mli nie WO PM Kai goe rim den Wa fout? HU Mr 1 ■een kond J den evei rich par! Hie dat Mn Kai van goe< wijl vaal dlge TO* veel •oudei K-'s a< frth. In zijn vergadering van IS December 1830 heeft het Hoogeerw. Episcopaat om. als volgt besloten: „Aan het bestuur van den Nationalen R K. Tooneelbond wordt meegedeeld, dat de Aarts bisschop van Utrecht alsmede de bisschop pen van Breda 's Hertogenbosch en Roer mond met het oog op de veranderde tijds omstandigheden besloten hebben hun Bis dommen uit den Bond te doen treden, zoodat deze wordt een diocesane bond van Haarlem en dus zijn Nationaal karakter verliest. Het Bestuur geve van dit besluit kennis aan de aangesloten vereenigingen in de vier genoemde Bisdommen.’*, Avonds werden in de stampvolle kerk Metten en den volgenden morgen voor het H. Misoffer de Lau- van Natuurmonumenten, die geen schaamte kent, die de Nederlanders den en ondergaan dat vooral - schoonheid van hun eigen land. De Vereeniging is Hollandsch, ook in dien zin. dat zij brengt de daad. Zü doett Laten wjj, die de natuur vrij willen houden, dewe mooie daden van particulier initiatief steu nen met volle kracht I De boeiende, meesleepende voordracht van prof. Brom is langdurig toegejuicht en mr. Van Tienhoven heeft den spreker hartelijk bedankt. Nadat nog eenige opmerkingen waren ge maakt. sloot de voorzitter de vergadering. d. 's-GravenhageJ. gesagh. b. h. Blnn. Best., Heeren- Maart: A. Ras. handelende onder de A. RasDöhmen. winkelier tn stof- Maastricht. Spilstraat 18. R.c mr Hustinx. Cur. mr. Rlkmenspoel. Maastricht. 19 Maart: O. Voorshuys. veehouder, Wa- verveen, gem. Vlnkeveen en Wsverveen. R.c. mr. J. J. Wijnstroom. Cur. mr. H. N. J. Bink, Utrecht. 19 Maart: H. Btrulkmans. winkelier, Wir- dum. R-c. mr. J. Meihuizen. Cur. mr. R. J. Mulder, Leeuwarden. 19 Maart: M. Verhagen, koopman in ma nufacturen, Gemert. Rr mr. H. Diephuls. Cur. mr. F. de Wit, Helmond. Zondag .39 Maart as. zal de weduwe Tjadens-Poetema wonende in de Achterstraat te Groningen, haar 102den verjaardag vieren Te Werkendam is een kind van 16 maan den van den landbouwer Baelde uit een kinderstoel gevallen en aan de gevolgen overleden. In broodbakkerijen Voorts is ten behoeve vgn broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks een van de ge bruikelijke afwijkende regeling der arbeids tijden vastgesteld tegen Paschen, Hemel vaartsdag en Pinks te ren, waaromtrent de beschikking van 20 Maart bijzonderheden be- De pastoor van het dorp was van mee rling (en er waren gegronde redenen voor) dat de vrouw van houthakker Brecht in een vlaag van waanzin gehandeld had, toen haar lijk (nadat men twee dagen tevergeefs naar haar gezocht had) uit het water werd opgehaald. Bovendien kan het ook niet af held zoo onafscheidelijk aan de Vereeniging zijn verbonden, terug zal zijn van sün reis naar Nederlandsch Indlë, dit Jubileum te vieren op een wijze, waardig aan de Ver eeniging. Het zeer uitvoerige jaarverslag vermeldt in details, wat de voorzitter reeds had aan gestipt over de successen der Vereeniging met betrekking tot het behoud van stukken heide en van andere aankoopen, die minder omvangrijk maar toch van beteekenis zijn, o.a. bij de Hulsthorster Hout en op Texel. Het verslag maakt voorts gewag van aller lei bemoeiingen der Vereeniging: ’t spreekt over de Zuid-Hollandsrhe plassen, over be- dreigde terreinen op Texel enz De mededeellngen uit het Jaarverslag, uit gebracht door den heer J. Drltver, ontlokten i eenige ma’en een hartelijk applaus, evenals de hulde gebracht aan jhr dr mr-A Röell. voor zUn bemoeiingen Inzake het Gooische Natuurreservaat. Het ledental steeg van 11840 tot 12 529 en het contributiebedrag van f 51 206 tot f57 184. De aftredende bestuursleden werden her kozen Voorts is in het bestuur benoemd mr. H Westerman, secretaris van Hendrick de Kevaer”. Vervolgens sprak prqf dr Gerard Brom H. Blekkingh, 1ste luit, der art, Leiden) dr. J. G. W. Schotsman, mil. paardenarts 2e kl., Rotterdam; W. O. A. van Beek, 1ste lult, der inf., Voorburg. GepensionneerdenA. H. M. van Easel, contr. 1ste kl. b. d. pandhulad., 's-Oravenha- ge; J. R. Davtjt, hoofd der openb. speciale school voor kinderen van Amboineesche mi litairen te Malang, Rotterdam; dr. L. J. H. Stedhouder, mil. paardenarts le kl Haar lem; A. R. H. Braun, luit-kol. intend.. Nice; O. Pape, kap. der inf., 's-Gravenhage; F. H. E. Bicknese, dlr. apoth. 1ste kl., Wassenaar; W. A. Bor, maj. der inf., ’s-Gravenhage. NleuwbenoemdenW. C. Bpruitenburg, Amsterdam; M. K. Veldt, Oegstgeest; E. J. Btemellnk, 's-Gravenhage. allen off. van ge- zondh. 2de klasse. Het Tweede Kamerlid, de heer Duymaer van Twist heeft de Ministers van Waterstaat en van Defensie, de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat op 18 Februari een Urker botter op de Noordzee in de nabijheid van de haven van Scheve ningen is verongelukt, doordat dit schip tengevolge van den aanwezigen drempel en de geringe diepte van de haven niet kon binnenveren? Zoo deze vraag bevestigend wordt beant woord, zijn dan de ministers bereid om de maatregelen te treffen dlekioodig zijn, opdat zulk een scheepsramp niet meer kan voor komen? Dezer dagen wilde men de historische schatten, toebehoorende aan prins Friedrich Leopold van Pruisen, uit het huis Hohen- zollem, verkoopen. Desa schatten bevonden zich in het slot Gllenecke, bij Potsdam, dat eigendom van den prins is. Onder de tallooss kunstvoorwerpen en souvenirs, bevindt zich ook de fluit van Fre derlk den Groeten. De kruk en de fluit wa ren, zooals men weet, de meest besproken voorwerpen in het leven van Frederlk den Grooten. De kruk van den Prulslschen ko nlng nam Napoleon, toen hij als overwin naar van het Pruisische leger in 1806 het graf van den „ouden Frits” in Potsdam be zocht, mee naar Frankrijk. De fluit zou deser dagen onder den ha mer komen. De „Oude Frits” was, zooals een hartstochtelljk fluitspeler. instrument, componeerde ook voor de fluit en bij de con- „Geen gerecht klaagde mU aan. geen mensch verweet mij ietsniemand be schouwde mij als een moordenaar. Doch ik wist zelf, dat ik de gemeenste moordenaar ter wereld was.... Ik klaagde mezelf aan., ik had hevig berouw.... en besloot te boe ten voor wat ik misdeed. En toch bleef mün leven zonder doornen, en mijn kruis be stond alleen in het bewustzijn, dat er een zware schuld op mijn schouders drukte. De menschen noemden mij den heilige mij die slechts boete doet voor een misdaad. die niet beter is. dan zij, die achter de tra lies van de gevangenis smachtenEr ij maar één onderscheid: Ik boet vrijwillig cn die worden door de wet gestraft. De men schen noemen de vrouw van den houthak ker zondares. Ik vraag me echter af: Wie is de schuld van haar dood? Wie dreef haar tot wanhoop en waanzin? Deze vragen beantwoordt God! Ik weet alleen dat er moordenaars zijn die het we reldlijk gerecht niet in zijn bank der be klaagden roept!” Geringe diepte oorzaak van het vergaan van een botter? Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond. onder leiding van den heer C. J. G. Struycken, Den Haag. Mededeellng werd gedaan van de oprich ting van een tweetal nieuwe vakbonden, n.l. die van de R K. Molenaars, Graan en Meel handelaren en van de R. K. Mineraalwater- fabrikanten en Bierhandelaren, terwijl de organisatie der R. K. Muziekhandelaren in ’n vergevorderd stadium van voorbereiding is. Besloten werd deel te nemen aan de In ternationale R. K. Vredesactle. welke in ver band met de in 1932 te houden ontwapenings conferentie zal worden georganiseerd. Besproken werd de van 8 tot en met 20 Mei a s. door den Ned. R K Middenstands bond te organiseeren reis naar Rome en de deelneming aan de Internationale feestelijk heden. te houden bij de herdenking van de encycliek Rerum Novarum. Besloten werd aan de diocesane bonds be st uren voor te stellen, het wederzijds ver plichte lidmaatschap voor nieuwe leden van de standsorganisatle te doen Ingaan op 1 Januari 1932. Na bespreking van enkele punten van huls- houdelilken aard werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. 174. Het scheelde niet veel of Mauwtje had het angstig piepende diertje te pakken. Met opgezwollen staart en blazende uit woede era Inspanning, scheen hij eindelijk zijn prooi te zullen panten. Ook Bollebuisje, die wel van een avontuur hield, bleef de Jacht volhouden. Ook Toekie rende, ofschoon het hem niet kon schelen, want hij hield niet van muizen. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam is Zaterdagmiddag de algemeene ledenver gadering gehouden van de „Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Neder land" onder leiding van den voorzitter mr. P. O. van Tienhoven. die er zich over ver heugde, dat er thans zooveel medestrijders zijn in de gelederen der vereeniging. 9 Spreker kon een opgewekten toon doen hooien, omdat er in het afgeloopen Jaar veel is tot stand gebracht. De Rhedensche en Worth-Rhedensche Heide 1400 H.A. als voornaamste deel van den Veluwezoom is behouden: tn Drente mocht men de vol doening smaken een hetdeterreln van 620 HJl te behouden en onlangs werd perfect bet Oooische Reservaat, in een dicht cen trum van bevolking gelegen, 1526 H A groot Ten slotte vroeg spr. de aandacht voor een feit, dat in de geschiedenis van de Ver eeniging hoogst belangrijk is te noemen. Op desen eersten dag der lente, zoo zeide hij, is voor onze Vereeniging afgesloten een tijd vak van een 25-jarlg bestaan. Het bestuur stelt zich voor in het najaar als dr. ThiJsse, wiens naam en persoonHJk- De Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van onderne mingen. waarin heerenkleeding als maatwerk en detallconfectie wordt vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in hun ondernemingen van 30 Maart tot en met 6 Juni en van 12 October tot en met 28 November aa. door arbeiders van zestien Jaar of ouder, niet zijnde coupeurs, in afwij king van het bepaalde bij de artt. 23 en 24 der Arbeidswet, gedurende 9H uur per dag en 53 uren per week J.l. arbeid wordt ver richt, onder voorwaarde, vermeld in *S ministers beschikking van 20 Maart j.l. 173. Eindelijk vloog het muisje de trap af, daar op redding hopende. De kat liet zich langs de traptreden glijden. Bollebuisje sprong er met twee treden tegelijk af. terwijl Toekie voetje voor voetje ging. Zoo n muls kon hem nieu schelen, hjj had veel liever een versch been gehad. Jammer dat hij was verstoord, dat been uit zijn droom smaakte zoo lekker. m^»en over „Ons landschap”. Spr. stipte aan. dat de Nederlanders vaak ren valsche schaamte koesteren voor het landje", dat zü klein noemen. Maar klein is eigenlijk alleen de kleinzieligheid om niet te willen erkennen wat groot is. En groot is de liefde voor den geboortegrond. Velen er kennen niet de schoonheid van ons land al hebben zij haar leeren zien door de schil ders. Neen, zjj erkennen de schoonheid niet, omdat het niets kost er naar te kijken. En wat niets kost heeft geen waarde De natuurvrienden weten, dat het anders Is. Ons land is één groote schilderswerk plaats. waar het zonlicht altijd binnenvalt gezeefd door de wolken, door de Hollandsche luchten, die het mooiste zijn van Gods heer lijke schepping. Velen schamen zich de schoonheid van ’t eigen land te erkennen. Daar Is echter de Vereeniging tot Behoud valsche leert de plechtigheid bij. Vele studie-vrienden cn klasgenooten waren tevens aanwezig. De groote 8t. Callixtuskerk was tot in alle hoe ken gevuld met geloovigen. ook uit de om geving. als Eibergen, Zieuwent, Beltrum, terwijl bovendien een deputatie uit de pa rochie Beek, waar kapelaan Krabbenborg vroeger stond, aanwezig was. De zeereerw. heer H. F. van de Horst, pas toor te Beltrum, droeg de H. Mis op, daarbij geassisteerd door de weleerw. heeren G. Blankenheijm, kapelaan te Arnhem en Th. W. van Dijk, kapelaan te Overdinkei. Na de H. Mis hield dc zeereerw. heer H. F. van de Horst een Indrukwekkende pre dikatie. waarin hij zich in aangrijpende woorden wendde tot de familie, het werk zame leven van dezen zoo eenvoudlgen, ede len priester schetste en woorden van deel neming richtte tot de parochianen van Oroenlo. Onmlddellljk daarna had de begrafenis plaats, waarbij behalve de vele eerw. heeren geestelijken, ongeveer 1500 personen tegen woordig waren. De beaardingsplechtigheid. waarbij het kerkkoor de gezangen uitvoerde, geschiedde eveneens door den Zeereerw. heer H. F. van de Horst. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indlë: A. G. Verheljden, leeraar O. M. O.. Amster dam. Verlofgangers: K. A. F. Bisset, oomm. kantoord. v. h. B.B. -- Drenth, -„1 veen; R O. van der Hout, gedipl. geaagh. b. h. Blnn. Best., 's-Gravenhage; A. J. War- ta, ambt. v. d. handelszaken v. d. Dienst v. h. Boschw ’s-Gravenhage; H. J. E. Moll, ass.-res. b. h. Blnn. Best. 's-GravenhageJ. R. Baank. onderw. 1ste kl. b. h. openb. Wes- tersch lager onderw., 's-Gravenhage; J. Schlieker. onder-comm. van pol.. 's-Graven hage; J. van Breen, leeraar b. h. techn on derw.. Amsterdam;J. P. van Dam, contr. 1ste kl. b. h. Blnn Best. Oegstgeest; F. A. Gits, kap., mil. adm., 's-Gravenhage; J. H. v. d Meer Mohr. 1ste lult, der art.. Wasse naar; P. L. Tiberghlen de Moulin, off. van gezondheid. 2de kl., 's-Gravenhage; J. H. Welbers. onder-lult. der Inf., 's-Gravenhage; Iets ongehoords dreigt werkelijkheid worden: Hollywood het Hollywood Fairbanks, Pickford, Gilbert, Griffith Talmadge zal spoedig tot de geschidenls van het verleden behooren. De sterrdn van gisteren zijn aan het verbleeken. De dra gers van beroemde namen trekken zich of wel in het privaat leven terug, ofwel zij komen meer te voorschijn aan den theater- hemel van Broadway. In New York wemelt het van beroemde Hollywood-sterren. De bureaux van de theater-agenten zijn over vol. „Hollywood heeft afgedaan." „Men moet iets anders leeren, zich op iets andere toeleggen.' „Het theater is een goede school." Met deze en dergelijke gezegden trachten de gevallen grootheden zich te troosten om het feit, dat Hollywood hen niet meer noo- dig heeft. Zoo radicaal heeft de sprekende film zich ingeburgerd. Daar is b.v. de blonde Vllma Banky en haar interessante man Rod la Rocque, de zwartharige Colleen More met haar vrien din Virginia Valley, verder de zoetsappige Llna Basquette, zij voert onderhandelingen om als danseres te mogen terugkeeren. Zelfs een Lilian Gish vertoeft in New York en zoekt in contact te komen met de spre kende film. Tot de „vluchtelingen" behoo ren verder Lia de Putti, Greta Nissen uit Noorwegen en de geliefde Amerikaansche Lilian Rode. Intuscben rusten de sterren van den tweeden rang in Hollywood uit. Daar ver toeft momenteel een heel aantal kunste naars, die, niettegenstaande hun werkloos heid mlllloenen verdienen Deze filmsterren ontvangen hun geld alleen omdat zij ntet spelen. Zoo is het b.v. geen geheim, dat Corinne Griffith van haar maatschappij, de First National, een kwart millioen dollar ontvan gen heeft, omdat zij afstand deed van haar contract. Monte Blue kreeg 50.000 dollar, omdat h(j zich bereid verklaarde, af te zien van zijn recht om bij Warner Brothers te spelen. Nadat John Ollbert#met zijn eersten spre kenden flkn een fiasco had. bood zijn maat schappij hem een half millioen dollar, al leen opdat hij zoo snel mogelfjk zou ver dwijnen en „uitrusten.” Gilbert liet zich echter met deze som niet afschepen, maar voert nog altijd onderhandelingen over een verhooging van de afstand-premie. Het half millioen dollar heeft hü in leder geval ze ker. Het komt vaak voor, dat kleinere fllm- tooneelspelers, die voor „slechts" 100 000 dollar voor drie maanden gecontracteerd zijn, om dezelfde redenen 50.000 dollar ont vangen. De filmmaatschappijen meenen nog altijd hiermee betere zaken te maken dan met den gewonen film, zooals die lederen dag gedraaid worden. Typisch was het geval met Ina Claire, de jonge vrouw van John Gilbert. De pathé-MaatachappU sloot met de kunste nares een contract voor twee klankfilmen met een honorarium van 175 000 dollar. Na het verschijnen van den eersten film, die geen succes had, kocht de maatschappij zich vrij. Zjj betaalde de eerste film met 75000 dollar. Nu engageerde de Paramount Ina Claire voor de film: „De koninklijke familie" en nu geschiedde het absurde dat de Pathé Mataachappij voor grof geld deze film van de Paramount afkocht. Corinne Griffith is een geweldige zaken vrouw Nog maar enkele jaren geleden was zfj de magneet aan de cassa der First Na tional. Haar wekelijksche ontvangsten wer den op minstens 8000 dollar geschat Nu is ook zij een slachtoffer van de klankfilm ge worden. Haar maatschappij heeft haar een kwart millioen geboden, als zjj afstand wilde doen van hun contract. Zij gin g hier mede accoord en zij rust thans uit; maar in werkelijkheid neemt zij echter les In het declameeren, want men kan nooit weten,. Ook de werklooze Billie Dove heeft de hoop op 'n nieuwe kans nog niet opgegeven. In ieder geval heeft zij 4 klankfilmen bjj de First National met een honorarium van 5000 dollar per week achter zich. De maatschappij was echter nog niet tevreden met het suc ces van deze filmen Zoo kreeg de tooneel- speelster een som van 300 000 dollar wanneer zji afstand teekende. Monte Blue ontving .slechts” 50 000 dollar; hü is er accoord mee gegaan, want hij is zelfs volgens Amerikaansche begrippen een schatrijk man. en de tooneelspelers zich niet zoo gemakkelijk afschepen, maar staan op t volledig nakomen van hun contract. Dan blijft de maatschappij ten slotte niets anders "yej- dan de heele som uit te betalen. Daar om worden tegenwoordig contracten met sterren alleen nog maar voor een heel aparte rol afgesloten. de filmmaatschappijen zijn toch eindelijk eens wijzer geworden. Zaterdagmorgen te 10 uur had in de Pa rochiekerk van den H. Callixtus te Oroenlo de plechtige uitvaartdienst plaats van den weleerw. heer J. H. Krabbenborg. overleden ten gevolge van het auto-ongeluk. dat Dins dag j.l. op een onbewaakten overweg bij Neede plaats had. Nadat Vrijdagavond onder klokgelui het stoffelijk overschot van het St. Vlncentlus gasthuis naar de kerk was overgebracht en dav was opgebaard, trokken honderden, zelfs velen uit aangrenzende gemeenten, al biddende langs 't lijk van den zoo bemin den overledene. 's Avonds werden in de stampvolle kerk de den aanvang van den gezongen Meer dan 50 Eerw. Heeren geestelijken, waaronder o.m. de vertegenwoordiger van Z. H. Exc. Mgr. den Aartsbisschop, de zeer eerw. heer dr. J. A. Geerdlnk, woonden de bekend is, HU bespeelde ntet alleen het maar liet zijn composities opvoeren certen, die hij, zooals men weet, in het slot Sanssouci, gewoon was te arrangeeren. Voltaire, die een tijdlang de gunsteling van den monarch was en den konlng op die schitterende avondpartijen met vleierijen overlaadde, roemde Frederlk den Grooten wegens zijn hartstocht voor de muziek en speciaal voor het fluitspel als den „gekroon- den Orpheus”. De konlng componeerde de fluitsoll gedu rende de morgenuren, terwijl hij voor een piano zat en de hofkapper hem friseerde, 's Avonds werden de composities dan ten gehoore gebracht. De fluit was het eenige Instrument, dat Frederlk de Groote bespeel de en feitelijk ook het eenige Instrument, dst hij bij zijn concerten duldde, alle andere be schouwde hü als ondergeschikte instrumen ten. Er werden natuurlük ook andere com posities dan die van den konlng opgevoerd. Gewoonlük begonnen de concerten des avonds om 7 uur. Er was altüd een kleine, maar zeer uitgezóchte kring van toehoor ders aanwezig en het gold natuurlijk als een buitengewone onderscheiding tot dezen uit gelezen kring te behooren. Frederlk beweerde, dat het fluitspel ook bevorderlijk was voor de spüsverteering. Daarom was hü gewoon, na lederen maal tijd een kwartiertje op zün geliefde fluit te muslceeren. Een halve eeuw lang be steedde hü ieder vrfj oogenblikje aan het fluitspel tot het verlies züner tanden hem ten zeerste hinderde in het beoefenen deser kunst en het hem ten slotte onmogelük maakte De fluit werd op „non-activiteit” ge steld. Haar roem bleef echter onverganke- lük. Op het laatste oogenbllk werd de fluit, op bevel van Prins Frederlk Leopold, aan de verknoping onttrokken. Zi) zal in het be zit der vorstelüke familie blüven. Het hor loge van Frederlk den Grooten werd voor f 4000 het eigendom van het vroegere Kei zerlijke Huis. N Maart opgegeven door V, d. Graaf Co. N.V. (afd. HandeWnformaUes) 18 Maart: K Baas, landbouwer. Polsbroek R.c. mr. A. J. Marx. Cur. mr. C. Jonker. Gouda. 18 Maart: N.V. Algemeene Rotterdamsclie Electriciteitamaatachappü, Rotterdam, Sta tionsweg 42. R.c. mr. A. J. Marx. Cur. mr. J. A. van der Lee. Rotterdam 18 Maart: C B. Breset, kleermaker, Rot terdam, Jerichoiaan 18b. Re. mr. A. J. Marx. Cur. mr. M. Koderitsch. Rotterdam. 18 Maart: C. Ladage, Rotterdam. Hove- nterstraat 24. R.c mr. A. J. Marx. Cur. mr W Jallnk, Rotterdam. 18 Maart: A. Lagerwaart. caféhouder, Rotterdam. Kruiskade 27. R.c. mr. A. J. Marx. Cur. mr. F. baron van der Feltz, Rot terdam. 19 firma fen, Waar aanleiding van de enquête over de •conomlsch-maatachappelüke inrichting der nieuwe samenleving, heeft zich een studie club gevormd, die zich ten doel stelt, de sociale en economische verschünselen te be- Studeeren met als richtlünen de katholieke leer en moraal. Deze club heeft een uit voerig rapport het licht laten zien over het j vraagstuk van den fabrieksarbeid van vrou- wen en meisjes. Aan de conclusies is het volgende ont leend: Het komt ons voor, dat het strijdig is met de katholieke beginselen in te stemmen met den fabrieksarbeid van vrouwen en meisjes in de huidige bedrüfsordeningen. Onder dit wel niet onmiddellük te ver- werkelüken ideaal staan de secundaire doel einden, waarnaar te streven valt. Veel zou er misschien al te breiken zün. als men kon geraken tot een „ordening van arbeid”, waardoor een scheiding tusschen mannelijke en vrouwelüke beroepen tot ho^i^ZaaTde''RK UnivereitaH te“Nü- stand kwam, als m.a.w., beroepen speciaal - - - geschikt voor mannen en arbeid meer ge schikt voor vrouwen en voor deze dan zoo min mogelük In het fabriekskader. onder scheiden en gescheiden eerden. En als practische conclusies kunnen daar aan toegevoegd worden: le. de noodzakelükheld. die door de fa briek weer eens te meer naar voren komt, maar ook buiten de fabriek niet minder dringend is, naar betere godsdienstige scho ling, naar betere ontwikkeling en betere ka raktervorming onzer Roomsche meisjes, dus betere opleiding tot haar taak van Room sche moeder; 2e. de noodzakelükheld om ook in de be drijven een geest van godsdienstzin te kwee- ken, waartoe we In de fabriek een uitstekend middel hebben in de E. K. en de Graal; 3e. de noodzakelükheld van een juiste sexueele voorlichting aan het meisje, dat naar de fabriek zal gaan. Nog al te veel worden duizenden meisjes aan de grootste gevaren blootgesteld zonder dat zü deze ge- varqn kennen Er kan nu reeds in veel sterker mate preventief gewerkt worden dan gebeurt; 4e. de noodzakelükheld om uit de bedrij ven alles te weren, wat de meisjes (maar ook de mannen) In gevaar kan brengen en in verband daarmee o.a.: a. zorg voor den aard van het werk; b. zorg voor de schaft lokalen en privaten; c. geen gemengde ar beid voor man en vrouw; d. geen gehuWde vrouw in de fabriek; e. beperking niet al leen van den arbeidstüd. maar ook van den tijd, noodig voor het gaan naar de fabriek en naar huisdus geen tweeploegenstelsel en geen tewerkstelling van arbeidsters van buiten Degenen. die den fabrieksarbeid voor meisjes niet in die mate verwerpelük ach ten als de meer princtpieele tegenstanders, dringen er op aan. dat de bovengenoemde vier practische conclusies door alle Katho lieken. en In het büzonder door de katho lieke werkgevers, als urgent en dringend noodig worden beschouwd, zoodat een ieder met woord en daad er aan dient mede te werken, dat, althans in de bedrijven Katholieken, aan deze elschen volledig worden voldaan. doende bewezen worden, dat zü werkelük zelfmoord had gepleegd. Het kon immers best zün, dat zü b.v. bü het bessenplukken aan den stellen kant naar beneden gegle den en In het water terecht gekomen was. Dit was wel zeer onwaarachünlük, maar toch in ieder geval mogelük. Hoe het ook zü, de pastoor van het dorp weigerde haar de kerkelüke begrafenis niet, ja, hü las zelfs nog een H. Mis voor hare zlelerust Er volgden slechts enkele personen ach ter de baar; de pastoor, de koster, de mis dienaars, enkele kinderen, oude vrouwen en mannen en nog Iemand die men in het dorp de Heilige” noemde. Hü was een man van in de zestig, met langen, sneeuwwltten baard. Hü was groot en mager, liep wat voorover en keek onder het gaan rechts noch links. De „heilige" bekommerde zich om geen mensch, sprak zelden met iemand en leefde teruggetrokken en eenzaam als een kluizenaar aan den rand van het dorp. De dorpelingen lachten met de geweldig dikke zolen van zün schoenen en beweerden, dat die aan het einde van zün leven nog niet doorgeloopen konden zün. Hü leefde van een kleine rente, doch had zóó weinig noo dig, dat hü er altüd nog wat van aan de armen en behoeftlgen kon geven. lederen morgen ging hü te communie en ook over dag bracht hü vele uren door in de kerk. Hü rookte niet en dronk niet en nooit zag men hem bü eenige feestelükheid of ver maak. Ging hü door het dorp dan hield hij altijd het midden van de straat omdat hü bang was zoo beweerde men tenminste dat hü anders iemands eigendom met z'n voeten zou kunnen beschadigen. Ongetwü- feld was hQ de braafste en heiligste man van het dorp en daarom stonden de dorpelin gen dan ook hoogst verwonderd, toen zü hem achter het lük van de zelfmoordenares zagen gaan. Na de begrafenis wilde het toeval. dat de pastoor den „heilige'’ ontmoette. Hü hield hem aan en zei met droefheid In de stem: „Zoo'n treurige begrafenis heb ik nog nooit gehad.... Ik had nooit gedacht, dat men haar ook na haar dood nog zou verachten." De „heilige” keek peinzend voor zich uit. „Men wilde haar niet in gewüde aarde hebben." De pastoor zuchtte „Zoo blindelings als bü deze vrouw heeft men nog nooit met steenen geworpen," ze! hü- Ja. zelfs nu. nu zü dood is, kan men het nog niet laten.” „Zü beweren, dat zü een goddelooze vrouw was een zelfmoordenares „Maar u gelooft het niet?” „Ik laat het over aan net alwüze oordeel van God om te vonnissen en te straften, want Hü alleen kent de geheimste schuil hoeken der ziel, de oorzaken, die zoovele levensbooten in den storm brengen en laten stranden. Ik ben wel het allerminst gewet tigd een oordeel over haar te vellenU wellicht meer eerwaarde, want zü was uw bieehtelinge, u kende de toestanden van haar ziel „Dat is waar Ik heb haar dus ook de be grafenis niet geweigerd, want ik ben er van overtuigd, dat ongeluk en ellende haar geest benevelde dat zü in een vlaag van waan zin handelde, toen zü de vreeselüke daad steldewat mü echter wel bevreemdt, dat is de houding der menschen." „De heilige" lyhte smartelük woordde: f „Zü moesten op hun eigen borst kloppen. Wie weet wat de overledene in den dood dreef? Misschien hebben velen al sinds Jaren den giftdrank toegediend. die haar ten slotte tot vertwüfellng en waanzin dreef Wellicht Heten ook zü dan allen beschaamd de steenen vallen, die zü thans nog naar de arme vrouw werpen, wanneer Christus voor hen trad en zei: „Wie van u zonder zonden is, werpe den eersten steen!” De pastoor knikte en vrouwde de handen de andere vervolgde: „De meeste menschen zün lichtzinnig en onrechtvaardig in hun oordeel. Zün er ntet velen, die in hun hart de armoede reeds als een misdaad beschouwen?.... Men straft de moordenaars, die van vergif en wapens ge bruik maken zoo streng mogelük, maar de moordenaars, die met woorden en daden doodslag bedrijven worden niet gestraft en blüven geacht. Doch alleen voor het wereld- lük gerecht, en zeker niet voor dat van In de vergadering van het bestuur der openbare leeszaal te Hilversum is met 11 te gen 6 stemmen een motie verworpen, behel zende er bü het dagelüksch bestuur ten sterkste op aan te dringen ,De Tribune” op de oude wüze ter lezing aan te bieden. J3e Tribune’’ wordt dus verwüderd. Nader wordt gemeld, dat de getroffene, J. H. is. 38 jaar, koopman, wonende te Eindhoven. De verdachte v. d. E. bekende, dat hü met J. H. samen gereisd heeft van Oss naar Den Bosch, terwül er niemand anders in de coupé zat. Hü ontkent echter J. H. ge stoken te hebben. Overigens Is er uit hem geen enkele verklaring te krügen. J. H. had, na aankomst van den trein In Den Bosch uit Oss. nog uit den trein kunnen stappen, maar zakte toen op het perron in elkaar. Hü werd toen onmiddel lük naar het ziekenhuis overgebracht. Vrijdagavond wees hü d- E- als den dader aan. Zaterdagmorgen relde hü. dat v. d. E. het niet gedaan heeft, maar dat het maar een lolletje was. De steek aan den hals is toegebracht met een mes van den getroffene zelf. De verwondingen blüken niet van zulk een ernstigen aard te sün als aanvankelijk werd gedacht. God!..., Is het niet verwonderlük, dat men mü den „heilige" noemt en de vrouw van den houthakker een afschuwelüke zondares? En toch ben ik er van overtuigd, dat ik veel meer misdaan heb dan zü. Haar weg was steil en met doornen bezaaid. Hoevele malen moet zü onder het kruis, dat sü te torsen kreeg, bezweken sün! Ik self kende de zorgen en het leed des levens haast niet, mün weg was glad en effen. Mü bescherm den llefdevolle ouders, tot Ik volwassen was. sü moet reeds als kind een verlaten wees geweest sün.... De beste vrouw schonk mü hare liefde. Mün geluk was groot, maar mün hoogmoed nog grooter.... Ik verdiende veel geld, begon te drinken.... gaf me over aan de meest dWase genoegens.... en bemerkte niet eens hoe mün vrouw daaronder leed. De drank had mü In zün macht en liet mü niet meer los. Ruw, vaak onmenschelük be- /izndelde ik in mün dronkemansroes mün arme vrouw.... Zü werd bleek en stekalük, kwünde weg als een bloem voor de ruwe, koude herfstwinden.... ik ging mün gang. Zü maakte me nooit de minste verwijten, zei geen woord wanneer ik 's nachts dron ken naar huis kwam. Koud en bevend wachtte zü eiken nacht tot Ik thuis kwam en zwügend maakte sü nog wat eten ge reed... Toen eens toen ik tegen 3 uur 's nachts thuis kwam, lag zü dood in een fauteuil.... Dokter constateerde hart- maar Ik wist, dat ik haar gedood had....”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10