rns? Waarom Likd Laatste Nieuws I Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen SIS „VRIESIA” JAN DE VRIES ZAADMARKT 58 - Tel. 324 - ALKMAAR Burgerlijke Stand van Alkmaar ;,V x DLJXD MAANDAG 23 MAART 1931 STADSNIEUWS Schaken Deze helpt direct Meisjes-congrggatie St. Dominions Aanvarlngen op de Elbe OFFICIEELE Graalkoor-repetitle MEDEDEELINGEN St. Gerardus Majella Drankwet Het pensioenfonds in de typografie PROVINCIAAL NIEUWS De eerste bloemkool Ernstig ongeluk te Zaandam R. K. Kiesvereniging ELCK WAT WILS Zeven eeuwen Bayreuth Benoemd Vertrokken personen Groote brand te Setzaete Opening garage en showroom Londensche „zaken" Het spoorwegongeluk in Frankrijk 1% Gebruikt de echte Likdoorn Tinctuur 35 cent per flacon Nederlandsche R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius” omoo Pdtano 27.— s. DROGISTERIJ ZUID-SCHARWOUDE Chemische wasscherij en ververij Kroon van Diest 2<6»4 7*'» in»/, 83% 58»/, 258»/, 88 EGMOND-BINNEN BLADZIJDE Charley Chaplin te Parijs Herdenkincsplechtlxheld voor de zangeres Nellie Melba rond- Ook een Nederiandeeh «chip gehavend HINDERWET. eeeeeee* hun Etech ontaecd van AFDKELING ALKMAAR VOORJAAR MAANDAG, S3 MAART 1931 Man levend verbrand PASTOOR H. J. MICKLINGHOFF CLP. de t museum vormt. Geen brandweer In het stadje 8»/m 110 390 f -loon WD». N if 3 N bekenden Wagner - wordende Een galerij blikt hoog- 5% Nederland 19» SS Nederland 19» <M NederL 19» 4K NederL 1911 4J4 NJnd. 19MB Vorige Koereen 56 I 90 Stationstraat 39. naar Aalsmeer. 8. Tuit- bof, geen, ab., van Tulpstraat 7, naar Graft C. J Zut, r.k., dienstbode, van Spoor straat 64. naar Sint Maarten. llngsUed van Nellie Melba, „Jesu. lover at my soul”, ten gehoore gebracht. 144 131 149% 57»/. 90 78% 65 9% Koen X» „Wahn- heeriyke 274»/. 22 290»/. 157% 972 10»/, 8*/.. <09% 91 62% 37 74% 34 59% 46 4»/. 39C% 27 105 8) 286»/. 160 ‘A Robber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rolt -Tapsuioeli Serbadjadl Sllau V ICO. Allied Intercontln Rubber Spurwegea Wabash :hlc Mil* St Paul Kansas City South Erie Raür Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-Ml). - Tabak Dell Batavia Jude Den xmktut lenembah Maxwell 9.70 34.70 >2.11% 2.49 59.40 47.95 13.— 26.50 66.70 66.75 66.65 7.30 35.— 9.80 34.80 12.12% 2.50 59.50 48.05 13.10 26.70 66.80 66.85 66.75 7.40 35.10 29.— X X Petroleum Dortache Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU indastr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8. Leather Intern. Nickel 80% 65‘<.. 20*/, Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 58 254 87 334 Aan de veiling alhier werd hedenmorgen door den heer N. Zut te Waarland de eerste bloemkool aangevoerd. Scheepvaart Holl Amerika mn dito Gem Eigenu Kon. Ned 8 voorn o Scheepvaart- Unie Marine comm Marine pret Vergadering op Woensdag 25 Maart, te 8 uur. in het lokaal St Wllllbrord. Agenda: Opening Notulen Ingekomen stukken Installatie nieuwe leden Rede hoofdbestuurder X Varia 7. Sluiting De samenstelling van de definitieve groslttst van candidaten voor lid Gemeenteraad. De burgemeester heeft met Ingang van 1 April 1931, benoemd tot Inspecteur van po litie den heer A. J. Stienstra, Inspecteur van politie 3e klasse te Dordrecht. MAANDAG, 23 MAART 1931 Zaterdagmiddag te 3 uur heeft de offl- eteele opening plaats gehad van de nieuwe garage en showroom van de bekende auto- boa-ondernemers, de heeren Kok. Tuinman en Wllker, die den dienst Alkmaar—Oud- karspel exploiteeren. Voor dese opening bestond groote belang stelling. zoowel van de zijde van de familie leden en cliënten als van die van de leveran- 192 >9% De toestand van den Zeereerw. Pater H. J. Mlckllnghoff O. P pastoor der St. Domini- cuakerk. was hedenmiddag naar omstandig- heoFn redelijk wel. Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Candidaten gemeenteraadsverkiezing Door het bestuur der R. K. Klesvereeniging Is de volgende alphabetteche lijst van candi daten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing opgemaakt: C Bekker. O. Bekker (aftr), P. Berkhout, P. Bruin Jzn, Jac. Groen Az. (aftr), J. van Kleef, C. Kramer (aftr.), J. Kramer Gz.. N Sneekes en Jac. Weel. Voor de definitieve yolgorde zal Zondag 39 Maart a s. In de R. K. Naaischool de stemming plaats hebben. Men schrijft ons: Dezer dagen komt onze nieuwe demon- stratlevlag gereed en zal waarschijnlijk Dinsdagavond reeds tentoongesteld kunnen worden tijdens de Graalkoor-repetitle In het gymnastieklokaal, Emmastraat. Donderdagavond tijdens de Congregatie feestelijke vaandelwjjding, waartoe behalve de leden, ouders en belangstellenden wor den ultgenoodigd. 61 64 315»/, I >01»/, «100*/, >02»/, >03»/, 98»% •U* 10!%- 100»/. 102»/. 103»/, 98% 334% '4% 12*/, 53% 132»/, 15»/, BU het statte Etampee ontspoorde de trein ParOs-Berdeoux Een der vorspttatarde wagen» Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van c Berkel e Pat Nieuwe Philips Kuch. Accouattek Ned. Ford Te Amsterdam is een consultaUe-schaakpartlj gespeeld. Hierboven de wedstrijd tiuschen dr. Aljechln (links) en Jhr. J. H. O. v. d. Bosch (rechts) Nadere bijzonderheden Nader vernemen wij, da; het ongeval aan het bouwwerk der Centrale Ambachtsschool voor de Zaanstreek hedenmorgen zich als volgt heeft toegedragen. Kort voor het schaftuur is bij verplaat sen van een heimachine een der wielen van de machine door de gladheid van zijn steun punt geraakt, tengevolge waarvan de zware heimachine omsloeg. Een der arbeiders, de ruim 40-jarige S. Heynls, van Koog aan de Zaan kon niet spoedig genoeg wegkomen en kwam onder de zware heimachine terecht. Toen de machine gelicht kon worden, bleek de man reeds te zijn overleden. De ongelukkige laat een vrouw en drie kin deren achter. hartverlamming.... Wat er nu verder moet gebeuren mevr. Smith, daar behoeft u zich niet over te bekommeren. Welke krant leest u? ..Daily Mail"?.... UitstekendIn dit geval krijgt u duizend pond uitgekeerd van de verzekering Wees u maar gerust.... laat u alles maar aan onze firma over, wat betreft de begrafenis van uw man. U behoeft niets anders te doen dan dit bestelblljet te teekenen Een scène zooals hier vermeld wordt, is In Londen geen zeldzaamheid. Hoe is het mogelijk dat de zakenlui van Londen zoo bliksemsnel kunnen werken?.... Engeland Is het klassieke land van den „concurren tiestrijd” In Engeland wacht de zakenman niet af tot de klant tot hem komt, maar hl) jaagt hem na. Gaat een vreemdeling door een winkelstraat en kijkt hij met een schuin oog naar de étalage, dan kan hjj er zeker van zijn, dat hij op hetzelfde moment aan den arm getrokken wordt, door iemand, die hem beschouwt als een kooper. Hun bliksem snelle informaties omtrent ongelukken oi sterfgevallen krijgen de Engelsche begrafe nisondernemingen door omkooping der em- ployé’s die de auto’s van de ..Eerste Hulp by ongelukken” bedienen. En de jacht op <een klant geschiedt In zóó n snel tempo, dat de vertegenwoordigers vaak de helden zijn, die de achtergeblevenen het eerst de droevige tijding van het ongeluk brengen. Beneden bevinden zich de chemische was- .cherlj en de ververij, terwijl boven de »trljk- en persafdeellng ta ondergebracht Men zie de advertentie in ons nummer van Zaterdag JL Op Dinsdag 34 Maart ax te 8 uur wordt een lichtbeeldenavond gehouden in de groote zaal van den R.K. Volksbond. Spre ker: H. L. W. VoorhuUzen. bondsvoorzitter. Onderwerp: Paus Leo XIII en het sociale vraagstuk. De Bolsjewistische gruwelen In Rusland, toegellcht met lichtbeelden WIJ rekenen op al onze leden met echtgenoote of verloofde. Tevens toegankelijk voor de leden den R.K. Volksbond. Benoemd Tot tUdelljk onderwijzer aan de St Jozefschool werd benoemd de heer Spit, van Haaksbergen De Eerste Kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed heden uitspraak in het be kende geschil tusschen den heer Clausing en den Alg Typografenbond Inzake het pen sioenfonds In de grafische vakken. Zooals men zich zal herinneren weigerde de heer Clausing de premie voor het pensioenfonds te betalen, waarna hij als lid van den bond werd geroyeerd, zqpdat hl) niet meer In het georganiseerd dnAersbedrijf kan werken. In verband hiermee had de heer Clausing een burgerlijk geding aanhangig gemaakt, daar hU meent, dat het royement onrechtmatig is geschied. De rechtbank ontzegde eischer zijn eiach. Omstreeks één uur vannacht brak brand uit in de mouterij van Gebr. De Clerq te Selzaete. De brandweer van Gent België), ca. 20 K.M. verwijderd van Selzaete. moest worden gealarmeerd en was spoedig ter plaatse. Zjj kon echter niet voorkomen, dat een der gebouwen met Inhoud een prooi der vlammen werd. Een groote partij gerst en andere grondstoffen gingen verloren. Van morgen om 9 uur kon de brandweer weer inrukken. De schade, die zeer aanzienlijk is. wordt door verzekering gedekt De oorzaak is onbe kend. Ondanks het feit, dat Selzaete circa 10 000 inwoners telt, beschikt deze gemeente niet over een brandweer In perceel Zaadmarkt 52, waarin voorheen meubelzaak van de fa. Zut gevestigd is geweest, opent de heer Kroon van Diest he den een Chemische Wasscherij en Ververij. Het pand Is door den aannemer Jul. Ha gy doelmatig verbouwd en de meest mo derne machinerieën, voor dit bedrijf benoo- dlgd, zijn er In aangebracht. Ons nieuwe vaan. Geboren: Agnltta Hanny Bertha, d. v. An- tonius van der Mee en Cornelia Joman; Emma Evertine, d. v. Wouter Bruin en Ca tharina Ouldemond: Engel, z. v. Cornells Sloot en Antje Sloot: Bernardus Adrlanus, z. v. Johannes Geels en Anna Vesterlng; Trijntje, d. v. Jacob Koopman en Antje Da vids; Franclsca Hendriks Adriana Maria d. v. Charles Ludwig en Cornelia Geels; Si mon, z. v. Jan Sluys en Trijntje Klinger; Jelle. z. v. Predericus van Vegten en Christi na Kooistra. Overleden: Pleter Verhoeve, 64 jaar; Dirk Otter, 75 jaar. Hendrik Geels, 81 jaar. Charley Chaplin is gisteren te Parijs aan gekomen, waar hem wederom een buitenge woon enthousiaste ontvangst la ten deel ge vallen. De polltie had voor een behoorlijke afzetting gezorgd, maar zon niet voorkomen dat de enthousiaste menigte door het cor- -'-ong. tot op de treeplank va’- Charley's auto en dat eenige enthousiaste Parjjsche jongedames Charley Chaplin ter verwelkoming hartelijk kusten. Er wordt gebeld aan de woning van Mevr. Smith In Londen. Mevr. Smith doet open en er komt een jongeman naar bin nen. een gewone verschijning. „Goeden morgen, mevr. Smith,’’ zegt de on bekende. „Goeden morgen, mijnheer, wat wenscht u?" De onbekende vertrekt zijn gezicht alsof hij een bittere pil doorslikt en zegt: ..Excu seer me, dat Ik u stoor, mevr Smith, Ik kom namens de bekende firma Brown, en Stan ley. Onze begrafenisonderneming bestaat reeds 100 jaar en bezit zooveel filialen. U zult onze firma zeker niet voorbijgaan De vrouw is over dit voorstel zóó geschrok ken, dat zij geen woord kan uiten. „Het spijt me zeer, dat u nog niets schijnt te weten.... Ik vrees dat Ik u een zeer droevige tijding moet brengen. Uw man....” In haar eersten schrik grijpt mevr Smith naar den deurpost om steun te zoeken: „Wat vertelt u me daar nog geen half uur geleden heeft ml)n man m'n woning pas verlaten en te naar zijn kantoor ge gaan I De onbekende trekt weer een gezicht als of hl) een bittere pil doorslikt en houdt dan met half beleedlgde half meewarende uit drukking op zijn gezicht de volgende toe spraak: „U bent nog jong mevr. Smith. In 'shemels naam Ik smeek u.... spaar toch uw gezondheid en windt u niet op. Uw man heeft een ongeluk gekregen. Twintig tninu- ten geleden geraakte hü onder de wielen Neurenberg van een auto en van schrik kreeg hl) een Te Zaandam heeft hedenmorgen aan het bouwwerk der Centrale Ambachtsschool voor de Zaanstreek, In het schaftuur een ernstig ongeluk plaats gehad. Door een tot nog toe onbekende oorzaak te een der arbeiders van de heimachine in aanraking gekomen met het vuur en levend verbrand. De politie stelt een onderzoek naar de Juiste toedracht in. woordlgers zijn voor Alkmaar en Omstreken, mede-flrmante^* dè'^^en *^rS Voorts werden gelukwenschen aangeboden namens de Renaultfabrieken te Parijs en namens de Dion Bouton-fabrieken. Daarna werd het woord gevoerd door den Edelachtb. heer A j. WUnveldt, burgemees ter van Oudkarspel, die de firmanten geluk wenschte met hun onderneming, om ook in Alkmaar een garage te stichten. Spr. wees er met voldoening op, dat Oudkarspel vanuit Alkmaar 16 maal per dag kan worden be reikt, waarbij men nooit klachten verneemt het materiaal goed Is en bet personeel zich op uitstekende wijze van zijn plichten kwijt. Na nogmaals zijn beste gelukwenschen te hebben aangeboden, eindigde spr. ^V^^olgens werden ververschlngen J. M J. Schulte, rJc., verpleegster, van Wllhelmlnalaan 11, naar Helmond. O. J. F. Staa en gezin, rX, timmerman, van Oos- terburgstraat 8a. naar Oudorp S. Kroo- nenburg en gezin, nJï.. groentenhandelaar, van Forestusstraat 5, naar Hoorn. A. D. van Latum, r k., z.b van Schermcrweg 1, naar Amsterdam. M G Veen, nil., LI. verpleegster, van Wllhelmlnalaan 11. naar Amsterdam M Duin, r.k., dienstbode, van Landstraat 56, naar Nibbixwoud A. H. Lucker, r.k., slager, van Oudegracht 229, naar Den Helder M J. A Lxihman en Ch. D. Lohman. r.k., handelsagent en xb, van Verdronkenoord naar Haarlem. R. Ruljter, geen, lljnwerker. van Waterschap straat 8, naar Amsterdam. A. Dikstaal, nJi.. z_b van Wllhelmlnalaan 8. naar Hoorn. C F Barbier! en echtgenr k„ metselaar, van Hoeverkade Ha. naar Rotterdam. J. Kemmerling, r.k., z.b., vxn Oudorperdljkje 15. naar Duitschland M. M Belleman, r.k., dienstbode, van Magdalenastraat 17, naar Egmond-Binnen. L Blauw en gezin, geen, fabrieksarbeider, van K. van 't Veer- straat 48, naar Helloo. C. Molenaar, r.k., dienstbode, van Tesselsch adestraat 6. naar Obdam. M. Meijer, nJv, huishoudster, van Nabjj Brunsbuttel zijn tengevolge van den mist nog eenige scheepsongevallen voorge komen. Het Italiaansche stoomschip .-Alftere” kwam in botsing met het binnenkomende Engelsche stoomschip .JLapwing”. Belde schepen liepen schade op. Tusschen Cuxhaven en Brunsbuttel kwam tengevolge van den mist bet binnenkomende Ned. ss. „Poelau Roebiah" van de Stoom- vaartmlj „Nederland” In botsing met een voor anker liggend schip, waardoor de voor steven vrij ernstig werd beschadigd. Omtrent de aanvaring van het sa. „Poelau Roebiah" deelt de directie van de Stoomvaarten]]. .Nederland" ons mede, dat de aanvaring niet van emstlgen aard te. Het schip, dat 9351 ton meet en gedeeltelijk geladen uit Amsterdam kwam, heeft be trekkelijk geringe schade opgeloopen en te opgestoomd naar Hamburg. De nieuwe garage en showroom, die gele gen zijn aan den Stationsweg, daar, waar vroeger bet bekende café „De Locomotief” stond, maken een grootsteedschen indruk. Op den hoek Stationsweg—Perronstraat bevindt zich de showroom; daarnaast te de eigen lijke garage, die het voordeel biedt, dat men de auto's zoowel vanuit de Perronstraat ate den Stationsweg kan binnenrijden. Naast deze garage bevindt zich een garage van touring cars, waarvan een 4-tal aldaar zijn gesta- tlonneerd, plaats biedende aan 2333 per sonen. Een van deze touringcars is verdeeld in een rook- en niet-rook-compartiment, welke beide ook vereenigd kunnen worden. De wagens zijn geheel In staal uitgevoerd, terwijl de carrosserieën in de eigen werk plaatsen te Oudkarspel z]jn vervaardigd. Achter deze beide garages bevindt zich de waschplaats. die een oppervlakte van onge veer 200 M2, heeft. Rechts hiervan bevindt zich de reparatle-lnrichtlng voor luxe- auto's. Boven de garages bevindt zich een ruim kantoor, waarnaast de onderdeelen-kamer is gelegen. Voorts bevinden zich hier oe comfortabel ingerichte woningen van den heer Tuinman en van den boekhouder. Het geheele gebouw wordt centraal ver warmd. terwijl voorts onder den grond nog een bandenbergplaats te gemaakt. De verschillende stopcontacten zijn vonk- vrU gemaakt, waardoor het overspringen van vonken ónmogelijk is geworden en het brandgevaar tot een minimum is terugge bracht. De plannen werden ontworpen door den Alkmaarschen architect D. Staal, terwijl de werken werden uitgevoerd door den heer J. kL de Jong uit Broek op LangendUk. De showroom was in een waren bloemenhof herschapen; niet minder dan 50 bloemstuk ken waren binnengekomen, o.a. van ver schillende autobus-ondernemers en van de abonné's van de bus van 7.58 uit Alkmaar We wenschen de firmanten veel succes met deze keurige garage. Heden is Ingekomen een verzoek van Si mon Kopjes alhier, om verlof tot den ver koop van alcoholhoudende dranken, ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop In het perceel Ritae- voort nr. 22 Binnen twee weken na dagteekenlng dezer kan een ieder schrlftelljk bezwaren tegen het verkenen van dit verlof Indienen. Alkmaar. 23 Maart 1931 Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Het eerste kievitsei In Noord-Holland is hedenmorgen gevonden door den heer Th. Smit, in het land van den heer Jonker in de Bergermeer Een ongekend schouwspel leverde giste ren Adelaide op. tijdens den herdenkings dienst voor de op 23 Febr. JJ. overle/en eertijds beroemde Australische zangeres Nellie Melba De dienst werd bijgewoond door tachtig duizend menachen een zoo groot aantal, dat men te Adelaide nog nooit bij elkaar heeft gezien. Het orkest, dat medewerking verleende, bestond uit 600 personen en het koor was samengesteld uit verschil lende vereentglngen, zoodat bet een sterkte had van 5000 personen. De plechtigheid werd draadloos ultge- loncten. Poor een klein koortje wen! bet Urn- BU besluit van 20 Maart 1931 U aan den heer W. Muur link, alhier, vergunning ver leend tot het oprichten van een emailleer- en vemlkkellnrtchting, met plaatsing daar in van een electro-motor van 5 P.K., tot aandrijving van een slljpstiel en een dy namo en twee moffelovens in het perceel Heiligland no. 7. Alkmaar, 21 Maart 1931. Burgemeester en Weth. van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Parijs Brussel Londen New-York (cable) Berlijn ZUrich- Rome i Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Van de door het bestuur der kiesvereenl- ging op 10 Maart gepubliceerde candidaten hebben er vier bericht gezonden, geen can- didatuur te wUlen aanvaarden, t.w.: de heer F. Fe yen. de heer H. J. Hanraads, de heer Mr. O. Smal en mej. D. Wanna. Vier groepen X>n leden der Kiesver. heb ben van het recht geregeld In Art 11 ge bruik gemaakt om candidaat te stellen den heer P. K. van Doornik, den hr. V. P. Keys- per. den hr. H. Kooptnelners, en den hr. J. H. Raat. Zoodat thans de groslijst in alphabetteche volgorde er uit ziet ate volgt: P. K. van Doornik. D. Geels. W Groot B. J. A. Keesotn. V. P. Keysper. H. Klaver. H. Koopmelners H. Krielen. J. H. RaSt. C. O. Rams (alleen voor plaateverv.) O. N. RanzUn O. van Slingerland. C. Venneker J. Weyltng. D. Woldendorp. IB verband met de verschillende Kerk diensten op Woensdagavond, wordt de ver gadering niet te acht uur, maar om half ne ten gehouden, in het St. Joeefgeeellenhute. Verdr Oord 12. Dinsdagavond om half 8 te er opnieuw repetitie voor het Graalkoor, lokaal Enuna- atraat. (Ook de deelneemsters aan het Graalkoor uit de Congregatie van St. Lau- renUus zijn van harte welkom). Tevens begint de verkoop van bootkaarten. Men betale zoo spoedig mogelijk voor reis en costume. uit den „Meistersinger” met zang, dans en feestvreugde. Daar lokt In „Tannhauser” Venus In haar „Zauberberg” tot minnespel en liefdelust. Hier stijgt Lohengrin van z]jn zwaan. Uit de betooverlng van het Rljngoud. uit de heerlijkheid van den Oraateberg, uit den glans der ..Festspiele" met hun ridders, helden en góden, met hun menschelljke smarten en menschelljke vreugden, verheft zich de kunst van een Richard Wagner, ate een lichte zonneboog, als een vredesburg, die alle harten en alle volken, veeeenlgt. Slechts een gering gedeelte van hen, die in „Wahnfried” de atmosfeer van den ge nla len mensch Wagner zoeken, kennen en vinden den weg naar een ander oord vol herinneringen, naar het nieuwe Richard Wagner-Museum in het Nieuwe Slot te Bayreuth. Een vrouw, Helene Wellem. uit Bayreuth, heeft hier met opofferende liefde en zorg, in onvermoeiden arbeid, uit een zeer bescheiden begin na zes jaar het funda ment van een Richard Wagner-Museum gelegd. De verzameling kon verleden jaar. bij het begin van de „Festspiele”, aanmer kelijk worden uitgebreid. De nauwkeurig, volgens de verschillende perioden van het leven van den meester. Ingerichte Richard Wagner-zaal. die, met de bibliotheek van Von Glasenapp, den biograaf, den grondslag van het bezit thans ook een aantal voorwerpen, waardoor de aantrekkelijkheid van het museum zeker zal worden verhoogd; zoo, bijvoorbeeld, een nabootsing van het vertrek, waarin Wagner In het Palazza Ven- dramin te Venetië overleed met den divan, waarop hij voor immer de oogen sloot, en het heerlijke doodenmasker. alsook het tot nu toe nog nimmer vertoonde doodenmas ker van Coslma. Men vindt hier verder tal van voorwerpen, die in het leven van Wag ner een rol hebben gespeeld of met sfjn leven innig verbonden zijn geweest, zooals zijn fluweelen baret, waarmede hij op alle schilderijen en portretten der latere jaren van zijn bestaan staat afgebeeld. zijn laat ste schrijftafel, zfjn zetel en voorts een aan tal roerende herinneringen, zooals een haar lok van den Meester en een vlechtje van het grijze haar van Coslma. naast een uiterst fijn potloodportretje, dat Richard Wagner zelf van Blandine von Bulow teekende Voorts te hier vereenigd de volledige ver zameling van handschriften, schetsen, brie ven en boeken van den Meester Dit museum te sinds een Jaar een nieuwe bezienswaardig heid. dat Bayreuth, de Wagner-stad, aan de Wagner-bedevaartgangers toont. 249 256% M 4 315% Met een eenvoudige plechtigheid zal stad Bayreuth op 28 Maart as haar zeven- honderdsten verjaardag vieren. De oudste nog bestaande oorkonde, waarin Bayreuth ate stad vermeld staat, dagteekent uit het jaar 1231. Men vermoedt echter, dat Bayreuth, als nederzetting, reeds meer dan duizend Jaar oud te. Bayreuth deze naam te muziek, te als een bruisende zee van melodieën en motieven. Een parade van stralende wezens en bonte gestalten. Bayreuth het te alsof het Walhalla open voor u ligt. In de ziel van eiken Dultscher leeft Bayreuth als een sprookjesstad. Het wezen van deze stralende stad te een voudig, zooals de tijd der Markgraven was onder den „Soldatenkonlng”. Het ulterlük der stad te gezellig'— maar donkergrijs van ouderdom. In het midden der stad staat de oude burcht der Markgraven. De zuster van Frederik den Grooten heeft zich smalend uitgelaten over het .sombere onbewoonbare” slot en zijn verbleekte pracht, van ongeveer honderd statuen llanstrasse. Op waardige wijze omringen een aantal burgerhuizen met eigenaardige barok- daken of trapgevels het oude kasteel. In de Stadtlrchke met haar twee torens rusten de Markgraven van Bayreuth. Een kleine bron klatert voor de kerk. Jean Paul de Duitsche dichter en alom geroemd voor beeld van den goeden smaak, wandelde eens door deze straten. In de herberg „Roll- wenzel” pleegde hij zich te goed te doen aan het lekkere bier. In het oude Bayreuth droomt men op klaarlichten dag van Markgraven. Elk oogenbllk verwacht men een hunner met hooge laarzen en een krulprulk door de straten te zien rijden. Ginds staat de sierlijke Opera In Itallaanschen rokokoetjjl. De Jaren hebben den gevel van dit gebouw zwart ge maakt. maar binnenin te deze Opera nog stralend ate In vroegere tijden. Karossen komen aangereden en een hofdame met hooge. gepoederde pruik, In een crinoline, verheft zich uit de zachte kussens en ver dwijnt in Ae hel-verllchte vestibule van den schouwburg Zoo was het eers Achter het nieuwe Rokokopalete van Markgraaf Friedrich, strekt zich het Slot park uit. Tusschen steenen ridders en godinnen, op kaarsrechte, welverzorgde wegen, met perken, een vijver en romanti sche groepjes boomen, zouden ook heden, ate weleer, de demoiselles en cavaliers uit den RokokotUd kunnen stoeien, spelen en flirten De roem van Bayreuth te de „Eremitage" de versteende Rokokodroom van Markgravin Wilhelmine. De zuster van Frederik den Grooten Het dit slot, een nabootsing van dat van’ den Zonnekoning Lodewljk XIV van Frankrijk, bouwen De „Eremitage” te een kostbaar symbool uit vervlogen tijden. De oude Markgravenstad Bayreuth heeft door Richard Wagner nieuwen roem ver worven. Hier verheft zich zijn fried”, verscholen achter hooge, kastanjeboomen Duizenden brengen, gedu rende de „Festspiele”. een bezoek aan de drie, in de benedenverdieping gelegen ver trekken v^^£et huls: de vestibule, de lila salon en <^Mk|l’’. die de bibliotheek en de schrljftafH^H^den meester bevat. In den achter „Wahnfried” ligt, on der een geweldigen marmeren steen, het stoffelijk overschot van Richard Wagner en van Coslma. zijn vrouw, begraven. Zijn wer ken sullen echter, onsterfelijk, blijven voortleven. ZIJ vieren elk jaar hun herle ving in den tempel op den ..Feldsplelhligel’’ aan de BUrgersreutherstraase. Daar bloeit dan do bonte feestwolde van I"-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13