I Waarom Likdoorns? N. V. „VRIESIA” JAN DE VRIES ZAADMARKT SS - Tel. 324 - ALKMAAR TWEEDE BLAD MAANDAG 23 MAART 1931 BLADZIJDE 1 ALKMAAR Deze helpt direct Gemeentelijke Arbeidsbeurs BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE 4 PROVINCIAAL NIEUWS ’n Een manifest van dr. Aug. Borms 1 Vereeniging voor Gezinsverpleging Gebruikt de echte Likdoorn Tinctuur 35 cent per flacon Alkmaarsche Bloemistenpatroons- vereeniging Het Centraal Neutraal Ziekenhuis en de verpleegkosten DE VRAGEN VAN DEN HEER THOM SON EN HET ANTWOORD VAN B. EN W. KROMMENIE OUDE NIEDORP WORMERVEER' DROGISTERIJ ZIJPE HOOGKARSPEL ongeluksdag Vrijdag was het te plaatse ten opzichte van ongevallen ZUID-SCHARWOUDE BINNENWIJZEND EGMOND-BINNEN CALLANTSOOG „Raad van Vlaanderen” gesticht MEDEMBLIK ENKHUIZEN BLOKKER ANDIJK OUD-KARSPEL TEXEL NIEUWE ZAKEN Hollander Sr AARDVERSCHUIVING IN INDIE Twee dooden en een gewonde N ZAL LORD PASSFIELD AFTREDEN? k met Bescheidener is de vernieuwing van winkelperceel van den heer J. J. C. Wolteri: met sluit ligde 7 zijde) om in 1921 naar het tegenwoordige d L N Door toepassing van kunstmatige ademha ling konden de levensgeesten weder worden opgewekt. dat de meer een halt jaar verzekeren om zich dezelfde tarieven in Kerkbericht In de week zijn de H H Missen te half 8 en kwart over 8 uur. Woens dag 7 uur Jongens-Congregatle afd. I; om 8 uur Melsjes-Congregatie afd. II. Donderdag 7 uur Lof. Vrijdag 7 uur oefening van den H. Kruisweg Zaterdag van 4 tot 9 uur biecht- hooren. Woningbouw Door de Soc. Dem. Woning- bouwvereeniging zijn bU den Raad plannen Ingediend voor den bouw van een 10-tal ar beiders-woningen en 2 winkelhuizen in het Noordelijk deel der gemeente. In verband met de groote werkloosheid is het te hopen, dat deze plannen spoedig tot uitvoering zullen komen. 26 Maart 1931, des namid- de o 1. schooi te Oude- herlnenting der gz- derdag dags 1932. Tuindeneredlet Bij B. en W. dezer ge meente zjjn 18 aanvragen om tuinbouwvoor- scbotten Ingediend. Benoeming De heer P. Waterdrinker, commies bij de Nederlandsche Spoorwegen, alhier, is met Ingang van 1 April aa. be noemd tot stationschef te Zevenbergen. Donderdagavond had een aardverschuiving plaats op de grens van de onderneming Tjl- nangrang van de CultuurmU. Assam-thee- twee «e- Leden- K. Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30 de de raad Een dezer geen gelukkige dag Was des morgens een zekere O. uit Lutjehroek. werkzaam in den toren van pl.m. 10 M. hoogte gevallen en dooo opgenomen, in den namddag kreeg de lood- gietersknecht van den heer J Kunst zekere v. A. uit Westwoud, bij het vullen der ben- ztnelamp een uitslaande vlam in aangezicht en hand en moest zich na voorlooplg te zijn verbonden onder geneeskundige behandeling stellen. Paardensportver. V. V. P. Groote belang stelling bestond er Vrijdagavond voor de al hier op te richten Paardensportvereenlglng. Het café van den heer Ekkerman. waar deze bijeenkomst plaats vond, getuigde van de be langstelling, die hier ter plaatse voor deze sport bestaat. Niet minder dan een 40-tal aanwezigen gaf zich als lid op. Aan het voor- looplg comité, gevormd uit de Heeren: C. Woud, N. Breeuwer. W. Dekker en W. van der Stroom, werd een zestal leden toegevoegd, die mede op huisbezoek gaan, ter uitbreiding van het ledental. Inenting Ten behoevevan zetenen van Noord-Züpe zal worden gegeven tot koetelooze Inenting en herinenting: Op Woensdag 25 Maart 1931, des namid dags te 2 uur in de o. L school te *t Zand; herinenting aldaar. Woensdag April aa., hetselfde uur; op Donderde dags te 4 uur sluis; herinenting aldaar Donderdag 9 April hetselfde uur. Het verdient aanbeveling, dat de ouders hun trouwboekjes meenemen. batig saldo gaf van f 476 93* De heer J. Schild verklaarde de boeken en bescheiden van den penningmeester in de beste orde te hebben bevonden Voor het nieuwe vereenlglngsjaar werden tot het nazien van de boeken aangewezen de heeren Weselman en C Loots. De heeren C. Stapel. D. P. Beekhoven en J Rinkema werden herkozen tot bestuurs lid Het bestuur werd vrij mandaat gegeven, wat betreft de viering van het 25-jarig be staan. De rondvraag leverde geen stof tot bespre king op, waarna de vergadering *erd ge sloten Wegenschoaw De jaarlijksche wegen schouw voor deae gemeente aal gehouden worden op 28 Maart e.k. Brievenbus In deur! Naar wij vernemen zal binnenkort een rondgang door Gemeente en Rijkspolitie worden gehouden door deae gemeente, ter controleertng der door B. en W. gerichte aanschrijving aan de bewoners om een brievenbus in hun deur te laten maken. Men zij dus gewaarschuwd, en wie dus nalatig mocht gebleven zijn, vervulle alsnog zijn plicht, om proces-verbaal te voor komen. Bijtijds gered. Zaterdagmiddag had de 55-jarige L. Roos het ongeluk te vallen van een platte zolderschuit en kwam terecht in de Djjkgracht. Het ongeluk werd eerst ontdekt toen hij reeds bewusteloos was en bijna was ver dronken. Candidaten gemeenteraadsverkiezing Door het bestuur der R. K. Klesvereeniglng is de volgende alphabetische lijst van candi- daten voor de as. gemeenteraadsverkiezing opgemaakt: C. Bekker. G. Bekker (aftr), P Berkhout, P. Bruin Jzn., Jac. Groen Az (aftr). J. van Kleef, C. Kramer (aftr.), J. Kramer Gz.. N Sneekes en Jac. Weel. Voor de definitieve volgorde zal Zondag 29 Maart as. in de R. K. Naaischool de stemming plaats hebben. de inge- ge legenheid De heer Thomson had aan B. en W. de volgende vragen gesteld ie. Hebben B. en W. in verband met het verzoek van de Vereeniging R.K. Dekenale Jeugdraad, te Alkmaar, om subsidie, inder daad, gelijk Wethouder Westerhof namens Uw college heeft medegedeeld, rechtstreeks of met rechtstreeks kennis genomen van de Statuten dier Vereeniging ae. Zijn B. en W. bereid du Statuten alsnog voor den Raad ter inzage te leggen Ik heb n.l. alleszins gegronde vrees, dat de Raad gisteren een besluit heeft genomen op grond van gansch onjuiste inlichtingen. Na lange voorbereidingen to thans een .Raad van Vlaanderen" opgericht, onder lei ding van Dr. Aug. Borms. Aan bet Vlaamsche volk is een manifest gericht, waarmede de oprichting van den Raad heden wordt bekend gemaakt. Daarin lezen wij om.: De regeeringen van den Belgischen Staat, die elkaar sedert 1830 zijn opgevolgd, hebben de verfranschingspolitiek stelselmatig en met volharding voortgezet. De kolenrijkdom onder den Vlaamachen bodem is uitgeleverd aan de winzucht van vreemde. Waalse he en Fransche kapitalisten. Een geheim Pransch-Belgisch militair ver drag stelt de bloem van onze Vlaamsche jongelingschap ter beschikking van den Fran- schen Generalen Staf om in den eerstvolgen- den Europeeschen oorlog voor Frankrijk te worden geofferd. Een fortengordel van de Zwitsersche grens naar Maaseik en vandaar over Antwerpen en Gent naar de Noordzee zal de militaire grens van Frankrijk verleggen naar het hart van Vlaanderen. Zelfs de schijn van een onafhan- kelyken Belgischen Staat zal hiermede ophou. den te bestaan. In den wereldoorlog, toen de nood het hoogst was, scheen echter de redding dicht bij In den nacht der oorlogstijden zijn uit dit volk vrouwen en, mannen opgestaan, die de redding van Vlaanderen hebben ter hand ge nomen. Hun woord en hun daad vonden weerklank a in de Vlaamsche volksziel. Vlaanderen, ons vaderland, aal leven! Om de franskiljonse!» macht to breken, om de ontplooiing der Vlaamsche volkskracht mogelUk te maken is er maar één middel: de zelfstandigheid van Vlaanderen ook in staatkundig opzicht. Het Vlaamsche volk moet meester zijn in eigen huls. De wetgevende, bestuurlijke en rechterlijke macht over Vlaanderen moet ge heel en uitsluitend in handen gelegd worden van eigen Vlaamsche volksgenooten. leden niet aanwezig was. •det veel belangstelling. perceel, Mient 109 te worden overgebracht. Goed zakenman als de heer Woltering is, besefte hij heel goed, dst de tegenwoordige t^d andere eischen stolt aan een winkel, spe ciaal een waarin artikelen van smaak ver kocht worden. En op waarlijk Amerikaan- sche wijze werd de zaak aangepakt binnen 10 dagen viel de beslissing omtrent de ver bouwing, die op haar beurt weer in 14 dagen gereed moest zijn I In die korte spanne tijds is bet perceel ge- *““l-<h>j gewijzigd. Een keurige gevel is opgetrokken, vervaardigd van het r----Itering- Wackers. Maar ook hier mag gezegd worden dat deze verbouwde zaak aan hooge eischen voldoet en een sieraad is geworden van dit steeds meer winkelwijk wordend stadsgedeel te. Reeds dertig laar bestaat deze bekende zaak in heeren-modeartikelen. Sinds 1901 waa zij gevestigd op het Verdronkenoord, werd in 1909 verplaatst naar de Mient (West en te Heerhugowaard met 800 leden, terwijl in andere gemeenten de oprichting van der- grujke vereenigingen in voorbereiding is. Hieruit blijkt wel, hoezeer deze vereeni gingen m gemeenten, die tot dusver geen subsidies in het exploitatie tekort van het ziekenhuis toekenden, in een behoefte voor zien en de veronderstelling is niet gewaagd, dat het voorbeeld van Schagen, Warmenhui zen en Heerhugowaard in thans nog geen vereeniging den gevolgd. Immers de so voor jaarlijks moet en staat in geen Geopend van 912 uur. Voor werkgevers van 91 en van a— 5 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemidde ling voor kantoorpersoneel op Donderdag avond. Voor vrouwelijk personeel afzonder lijke ingang. Bemiddeling kosteloos. Het College heeft op deze vragen het volgende geantwoord ie. De meerderheid van ons College, die het voorstel tot subsidieering deed, was met den inhoud van de Statuten der vereeni ging, hetzij rechtstreeks, hetzij middellijk, bekend. De minderheid heeft niet naar de Sta tuten gevraagd en ze met gelezen. Evenmin is in de vergadering van de Commissie van bijstand voor de financiën, waarin het verzoek is besproken en waarbij u aanwezig was, inzage van de Statuten, rekening of begrooting der Vereeniging verlangd. ae. De Statuten liggen voor den Raad ter inzage tot diens eerstvolgende vergade ring. Wegverbetering De werkzaamheden aan den openbaren weg langs de BinnenwUsend. van Hoogkarspel tot Blokker geheel ge- aaphalteerd en verbreed, nadert zijn vol tooiing, hetwelk voor het tamelijk druk ver keer langs dezen weg een groote vei betering beteekent. Benoemd Tot tijde lijk onderwijzer aan de St Jozefschool werd benoemd de heer Spit, van Haaksbergen Burgerlijke Stand van 13 tot en met 19 Maart 1931 Geboren: Ernestuz, zoon van Johannes Jan Eiling en Jantje van der Woude; Mettje, dochter van Steven van der Struik en Janna Barelts; Gerardus Joseph, zoon van Gerrit Baltus en Columba Ooster- meUer. Ondertrou wd landbouwer, en jaar, zonder Züpe. Overleden: Neeltje Vos, 57 Jaar, weduwe van Jan Kapitein. leenten, waar itaat, zal wor- som die men daar- opbrengen, is zeer gering -ƒ verhouding tot de aanspra ken, die men zich daardoor verwerft. Gemeenteraad Vrijdag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer Mr. D. Breebaart. De voorzitter opent deze eerste vergadering in 1932 met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering onveran derd worden vastgesteld De voorzitter deelt mede, dat blijkens de gehouden 11de algemeene volkstelling de gemeente 1035 Inwoners telt, ge splitst in 523 mannen en 512 vrouwen. Onder de ingekomen stukken en verslagen waren benoemingsaanvaardingen. <en schrij ven van den Inspecteur der Directe Belastin gen. mededeelende dat de aanvankelijk ge raamde zuivere opbrengst der aandeelen van de grondbelasting f 2600, van de opcenten op de Grondbelasting f 1000 en van de hoofd som der Personeele Belasting f 4600 bedraagt. De opbrengst der Gemeentelijke Inkomsten belasting wordt nader geraamd op f 14400. Oorspronkelijk was geraamd f 12500, hetge^ beteekent een meevaller van f 1900 De Centraal-Zlekenhuls-Commtosle voor bijdragende gemeenten in het exploitatie tekort van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar verzoekt een bijdrage te willen ver- leenen van 1/4 cent per inwoner ter bestrij ding van de onkosten der voormelde com missie Met algemeene stemmen wordt be sloten de bijdrage te verleenen. De gemeenteraad van Arnemulden ver zoekt adhaesie te willen betuigen aan een aan H. M de Koningin gericht adres, be treffende de verplichting van het instellen van het vak J, lichamelijke oefening voor alle scholen met 1 Januari 1936, met verzoek de Staten-Generaal te willen voorstellen de L.O.-wet 1920 te wijzigen In dien zien, dat ook na 1 Januari 1936 van de verplichting vrijstelling kan worden verleend. B. en W. stellen voor, dit stuk voor kennis geving aan te nemen, aangezien In deze ge meente het vak j reeds Is geregeld. Na bespreking wordt het voorstel van B en W. In stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Veul tegen De heer H. v. d. Vaart verzoekt een gel- deljjke tegemoetkoming in de kosten van 't bezoeken van een bijzondere school te Koe- gras van twee zijner kinderen Besloten wordt het stuk In handen te stellen van B. en W om prae-advies Naar aanleiding van de notulen der ver- vergadering van den Vleeschkeurlngsdlenst merkt de heer Veul op. dat het hem heeft bevreemd, dat bU den brand te Koegras bij den heer D. Geerllgs zoo goed als geen koe, terwijl er 26 zijn verbrand, door de ver- werklngslnrichtlng kon worden verwerkt Voorzitter deelt mede, dat hij dezelfde meening to toegedaan als de heer Veul, doch de Directeur van den Keuringsdienst had geantwoord, dat dit om technische redenen niet mogelijk was. aangezien er spijkers In de cadavers waren, waardoor verwerking er van gevaren op zou kunnen leveren voor de machines. Voorts spreken de heeren Vries en Veul er hun afkeuring over uit, dat de cadavers van meer dan 20 koelen worden begraven in de onmlddellljke nabijheid der boerden). De heer Vries keurt de handelwijze verwerklngsinrlchtlng niet goed, nu overgegaan kan worden tot verwerking De Daily MaU” schrijft wederom to weten, dat de Britsche minister van kolonlén, lord Passfleld (Sydney-webb) bereid zou zijn, zijn functie neer te legen, indlen Macdonald zulks wensebte. Reeds bil de besprekingen over de Palesti- na-kwestie kwam de mogelijkheid van zijn aftreden ter sprake, doch de toen in de pers vertchenen berichten werden herhaaldelijk tegengesproken. De .Daily Maü” acht het aftreden van lord Passfield thans echter waarschijnlijker, omdat Macdonald een aantal ambtenaren in zjjn kabinet zou willen opnemen. onderneming Eng Djln Hln te Bandoen^ legen In het district Soemedang waarbij vrouwen werden gedood en een vrouw wond. Inlandache huisjes zijn weggeslagen. Een HJk is nog niet gevonden. De heer Veul deelt mede, dat hij, wegens vertrek uit de gemeente, zijn ontslag zal In dienen als lid van den Raad. Voorzitter zegt. Indien dit de laatste ver gadering to. welke door den heer Veul als lid zal worden bezocht, den heer Veul al t goeds te willen toewenschen In zijn nieuwe woon plaats. Spr brengt den heer Veul dank voor al hetgeen hij In het belang der gemeente heeft gedaan. Hij brengt onder aandacht, dat het oordeel van den heer Veul steeds op prijs werd gesteld. Tevens wordt den heer Veul dank gebracht voor de prettige samenwerking In den Raad. De heer Veul dankt den voorzitter voor de woorden tot hem gesproken. Spreker wijst er op, dat hij zoo goed mogelijk alles heeft ge daan. wat In het belang der gemeente was. Spreker hoopt, dat de samenwerking, zooals die de laatste jaren tn den Raad bestond, mag blijven bestaan. Voor zijn opvolger hoopt spreker, dat deze dezelfde medewerking van den Raad zal ondervinden, voor welke mede werking hij den leden dank Is verschuldigd. Spreker besluit met den wensch, dat de de de verbouwing, die medio November ving, een, we zouden haast zeggen, mentaal winkelpand verrezen, met een mas sieven en sprekenden voorgevel, waarvan de pui in teakhout is uitgevoerd en waarin het mmepniijsts Beiersch graniet een solieden indruk vestigt. Aan weerskanten van den in gang is een ruime etalage voor den winkel Ugt een trottoir van mozaiktegels. De winkel zelve is ruim en doet bijzonder aangenaam aan. De betimmering ia in mahoniehout uitgevoerd met gepatineerde paneelen en afgezet met het fijne coromandel. De beschildering boven de betimmering is van hetzelfde gedistingeerde motief als net gias-in-lood in pui en interieur, afkomstig uit het atelier-Kerrebijn. Het plafond is van nickelwerk, gespoten met goud-brona en daarna gewikkeld. Vooral dit plafond ia van bijzondere uit voering, waaraan de even origmeele lamp- ornamenten in den vorm van vierkante kubussen van melkglai, zich al heel juist un- passen. De verlichting, geleverd door den neer Ko Bottemanne, doet het zeer goed bet licht ia royaal en diffuus. Voor Je be schildering van het winkelinteneur komt den heer S. Koster ’n woord van bijzonderen lof toe. De etalages, welke goed verzorgd zijn, heb ben een vloer van ongebijtst manonie-parket en wanden van eschdoornhout, met een coromandel decoratief. De vloer is van blokjes rubber, waarvan bet motief zich waardig bij het geheel aan- past. In den achterwinkel, die licht beschilderd to, vinden we dezelfde mooie verlichtingen alsook het zeer eenvoudige instrument, te vens wekkerklok, waarmee de centrale ver warming van de nieuwe olie-stookinrichting bediend wordt, welke installatie door den heer de Vries, Spanjaardstraat op de IJsten- toonstelling gedemonstreerd en hier gele verd werd. Op de ruime boveneteges bevinden zich drie goed-voorziene en wat meer zegt gezellige salons voor de clientèle. Tapijt- bedekking neemt hinderlijke geluiden weg, terwijl we ook hier weer de unieke verlich ting aanwezig zien. Voorts bevinden zich op de bovenétage, die door den heer S. Molenaar beschilderd is. een atelier en expe- ditie-ruimte. Tenslotte een uitgebreid maga- Zgn met een uitgebreide collectie hoeden. Den aannemer van deze verbouwing, den heer P. v. d. Waal, komt een woord van lof toe voor de keurige wijze van uitvoering. Het a zeker onnoodig te zeggen, dat in zoo’n óp-top winkel de artikelen gevonden worden die navenant zijn. Uit de eerste modekringen van Parijs en Weenen vinden da dames hier de nieuwste modellen in de grootste prijsschakeeringen. Voor ieder wat wils daartoe draagt ook bij het eigen atelier van de firma, die zoo langzamerhand de wenschen van haar uitgebreide clientèle be gint te kennen. We wenschen de firmanten veel gelu deze nieuwe phase, heden ingetreden. meerderheid rekening zal houden minderheid. Niets meer aan de orde zijnde, voorzitter de vergadering en gaat In comité. Burgerlijke Stand van 1320 Maart 1931 Overleden: Jan Bneeks, 75 jaar. onge huwd. Marinus Jacobus Poptna, s. v. Hendrik Popma en Geertrulda van de Heiden, De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden staan ingeschreven: i Aanhouder 3 bakkers 1 bankwerker 1 banketbakker 1 betonvlechter 3 boek binders 1 bouwk. opzichter 6 chauffeurs; 1 constructiewerker 1 electricien 15 grondwerkers1 incasseerder 1 kaasma ker 1 kapper 1 kantoorbediende 1 kell- ner a ketelmakers 1 kleermaker 1 kis tenmaker 1 loodgieter 1 loopjongen letterzetters 3 mach, houtbewerkers machinista magazijnbedienden a me taal- draaiers a metaalslijpers 1 metselaar a meubelmakers 3 meubelstoffeerders i In de Unie vergaderde Vrijdagavond de Vèreenlglng voor Gezinsverpleging ter be handeling van een voorstel tot wijziging aer •tatuten, waarvoor in de op 10 Maart JJ. Behouden vergadering het veretochte aantal leden niet aanwezig was. Ook nu was er “let veel belangstelling. Bulten ses be- •hiursleden. waren geen leden aanwezig. Na opening en vaststelling der notulen, •telde de voorzitter, mr. C. A. de Groot, Mn de orde t voorstel tot wijziging der sta- *®ten in dier voege, dat In art. 3 bepaald Ptedt. dat de vereeniging op 26 Mei aA weder wordt aangegaan voor 29 Jaar, tot M Mei 1960. Voorts stelde het bestuur voor artikel 7 te wijzigen, dat de Inkomsten, behalve contributies enz. ook kunnen bestaan subsidies, giften schenkingen, legaten en **»telllngen; terwijl art. 12 van de statuten heel van ui terlijk gewijzigd, nieuwe gevel is ópgetrokken, van mooie handvormsteen uit Tegelen. Er is nu een portiek gebouwd en twee zeer ruime étalage-kasten Hierdoor krijgt de heer Wol tering gelegenheid zijn specialiteit hoe den en petten op z'n voordeeligst te éta- ieeren. Het blanke glas in de étalageramen bii dag, en een rijkelijk aangebrachte electriscne in stallatie bij avond, zorgen voor de meest gun- •tije verlichting. Natuurlijk is alles ook nog eens in frissche kleuren opnieuw geschilderd. De verbouwing is geschied onder leiding van den architect Maj. Cijffers te Bergen en werd uitgevoerd door de aannemers Koot en Molen, alhier. Het schilderwerk werd verricht door den “•er A. Leeuw, terwijl de electrische instal latie werd aangebracht door den heer Er- katnp. Verkieaing gemeenteraad. In de verga dering van de Antl-Rev. Klesvereeniglng werd de volgende candidatenlüst opgemaakt voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad 1. A. Sluis aftr. 2 D Vte, 3. N. S Groot. 4. K Nobel. 5t Jb Zwaan, 6. Ph. van der Deure, 7. A. J Koolhaas, 8. J. Broeksma Het aftredend lid, de heer R. Zwaan, heeft geen nieuwe candklatuur willen aanvaar den. Cornells Asjes. 26 Jaar, HUlegonda Reselman, 20 beroep, beiden wonende te Men schrijft ons In verschillende gemeenten, die geen sub sidie voor de exploitatie van het Gemeente lijk Ziekenhuis aan de Wilhelminalaan te Alkmaar verleenen, zijn reeds vereenigingen opgericht of worden daartoe pogingen in het werk gesteld, welke vereenigingen haar le den regen beuling van een zeer matige con tributie van ongeveer f 0.30 per iaar het recht verzekeren om zich op gelijken voet en tegen dezelfde tarieven in net ziekenhuis ter ver pleging te doen opnemen, welke ten aanzien van patiënten uit Alkmaar en uit de subsi die erende gemeenten worden toegepast. Zoo is te Schagen een vereeniging gesticht voorloopig met 307, Warmenhuizea mM 634 De werkloosheid Het is een verblijdend teeken, dat wederom enkele ontslagen ar beiders aan de Nederlandsche Linoleumfa- brlek alhier te werk zijn gesteld. Dit ontslag is dus van korten duur geweest. Te hopen is. dat de werkloosheid hier ter plaatse, die, zij het langzaam, minder wordt, spoedig hebbe plaats gemaakt voor betere tijden. Ontwikkelingsavond Vanwege de pro pagandaclub werd hier Donderdag in het Patronaatsgebouw een ontwlkkellngsavond gehouden, die zeer goed was bezocht. De voorzitter van de club, de heer A. Rood, opende den avond met den christeUJ- ken groet en een woord van welkom. Bijzon der welkom wordt geheeten aan den Edei- acht. Heer Burgemeester Oostveen, die ,J*e gemeenteraadsverkiezingen" zou behande len. Na ook de R.K. raadsfractie, welke vol tallig aanwezig was. te hebben verwelkomd, was het woord aan den Inleider. Spr stelde het verloop eener verkiezing aanschouwelijk voor en wees daarbij op het gevaar om met verschillende lijsten uit te komen. Na de gestelde vragen te hebben beant woord, zegde de voorzitter hartelijk dank aan den inleider en hoopte, dat de lessen, heden getrokken, er mogen toe aansporen, dat de kiezers trouw en In eenheid hun stem zullen uitbrengen op de katholieke lijst en de aanwezigen propagandist zullen zijn om dit doel te bereiken. Na persoonlijk dank te hebben betuigd aan de zittende leden van de R.K. fractie voor wat ze in de laatste vier jaren hebben gepresteerd, sloot spr dezen goed geslaag den ontwikkelingsavond. a het strand alhier niet verontreinigd wordt 1 door het vuilnis, dat bij Den Helder In zee gestort wordt. Voorzitter zal hierover met Hst is ongetwijfeld een gelukkig verschijn- gel, dat onze Alkmaarsche zakenmenschen niet bij de pakken neer blijven zitten. In paste van in onvruchtbaar gejeremieer over malaise en crisistijden hun tijd te verdoen, zien ze uit naar nieuwe wegen, om hun debiet te doen stijgen. Een der middelen daartoe is het moderni- eeeren van winkels en bedrijven. Dat lijkt ons zeer goed gezien, want wanneer binnen kort de electrische, dus betere verbinding met Amsterdam zal tot stand zijn gekomen, zullen alleen modern ingerichte zaken de concurrentie met de hoofdstedelijke winkel- paleizen kunnen volhouden. Zaterdag waren het weer twee zaken op de Mient, die zijn gerestaureerd en haar deuren wijd voor het koopend publiek openzetten. Allereerst noemen we de schitterend ver bouwde panden van het damesmodemagazijn der firma H. Lind. We namen Vrijdag eens een kijkje tn dese nieuwe zaak en constateerden, dat hier een winkelzaak is tot stand gekomen, welke onder de eersten in Alkmaar genoemd moet wor den. Op verschillend gebied is hier iets nieuws aangedurfd, zooals wij dat nog ner gens zagen hier ter stede. De architecten F. Huisman te Amsterdam en E. Kal verboer, alhier, hebben hier iets bijzonders gewrocht, apaciaal op het gebied van verlichting en decoratie. In plaats van een dubbel pand, is thans door aan- monu- Indel, waarbij ig was. - -- _3>racht van de pers. Voorts deed spr. mededeeling gedaan van een schrijven van het gemeente bestuur, waarin werd toegezegd, dat ge meentewerklieden geen werk voor derden mochten verrichten. In een uitgebracht praeadvies wordt, ondanks de toezegging van den heer Aster volgehouden, dat door hem «en tuin is aangelegd bij den heer J. Ringers. Voorts herinnerde spr. een voorval d.d. 14 November 1930, waarbij den heer Hoek was opgedragen het rooien van hoo rnen langs de Israëlitische begraafplaats. Dit werd ter kennis gebracht van het gemeente bestuur. In haar antwoord werd medegedeeld dat door haar (het gemeentebestuur) bericht was ontvangen van het bestuur van de Israë litische begraafplaats, dat bedoeld werk niet was uitgevoerd. Het bestuur van de Isr. Be graafplaats was een tegenovergesteld be richt mgekotnen, hetgeen ook door enkele arbeiders was bevestigd. Van den heer Hoek was bericht ingekomen, dat hij geen zeggingschap heeft over zijn werklieden na bezetten tijd. Spr. wees erop dat in den afgeloopen winter het zeer slecht was voor het bedrijf, zoodat bedoeld werk zeer goed door de bloemisten-patroons kon worden verricht. Spr. stelde voor bij hoogere colleges (bij Ged. Staten n.1.) dan het ge meentebestuur, pogingen aan te wenden, om dezen toestand te veranderen. Door den heer Schermer afgeva; van den Algem. Bond van Overheid neel werd betoogd, dat men bij Ged. Staten ónmogelijk succes zou kunnen krijgen. Voorts merkte spr. op dat hij het den arbei ders niet kwalijk kan nemen als zij iets extra kunnen verdienen. De heer Wittenberends wees erop, dat spoedig een nieuw ambtenaren- en werklie denreglement in behandeling zal komen. In dit verband sympathiseerde deze spreker met het streven van de vereeniging om te voorkomen dat door overheidspersoneel werk werd verricht voor derden, onder voor behoud dat deze actie ook gericht zou wor den tegen het administratief personeel. Meerdere aanwezigen betoogde dat ge tracht moet worden net in de eerste plaats aan de hoogere ambtenaren te verbieden werk voor derden te verrichten. De voorzitter stelt voor, de voorstellen naar de beide Middenstandsvereenigingen te zenden en adhaesie te betuigen. De heer N. Schats drong erop aan, d»t de vereeniging moest zorgen, dat ook de beide Middenstandsorganisaties hun steun ver leenen om de z.g beunhazerij tegen te gaan. Spr. wees erop, dat men zich belachelijk zou maken als men zou besluiten te verbieden werk te verrichten voor derden en daarvoor in de plaats een loonsverhooging te stellen. Spr. was van oordeel, dat in den Raad wel een meerderheid zou kunnen worden ver kregen voor dit adres, zij het wellicht niet in zijn geheel. Na nog ampele discussie werd besloten, dat het bestuur van de Bloemistenpatroons- vereemging zich in verbinding zaï stellen met de beide middenstands-orgamsaties, om ver volgens een adres naar den Raad te zenden met het verzoek gemeente-ambtenaren en werklieden te verbieden werk te verrichten voor derden. Gewetens<eld BU den Ontvanger Directe Belastingen alhier to 40 wetenageld ingekomen. In hotel „de Nachtegaal'* aan de Lange* straat, kwam Vrijdagavond te 8 uur de Alk maarsche bloemistenpatroonsvereemging in vergadering bijeen. wegens verhindering van den voorzitter werd de vergadering gepresideerd door den secretaris, den heer Bruijn. Spr. zegde dat deze vergadering is belegd om de belangen van de bedrijven te beschermen. Spr. deed mededeeling van de op 14 Mei 1938 ge houden vergadering, welke vergadering werd gepresideerd door den heer Endel, wi de heer B. Hoek ook tegenwoordig Deze vergadering is niet ter kennis gel eeniging stelde voor de gemeenteraadsver kiezingen de volgende groslijst samen: 1. O. Ruiter, aftr. 2. J. Koolman, aftr. 3. G. Prins, sftr. 4. J. Sluis, aftr. 5. A. van Dokkum. 6. J. Brouwer. 7. K Nlerop. 8. J. Kort. 9. Jb. Vriend. 10 K. Nlerop. Benoemd. Onze plaatsgenoot de heer J. Kooljtnan Wz_, is benoemd tot klerk op het kantoor der registratie te Hoorn. Keuring dienstplicht De keuring voor den dienstplicht voor deze gemeente zal plaats hebben te Heerhugowaard op Don den 16en April 1931. des voormid- te 9.30 uur en wel voor de lichting Harddraverljverrenlging Enkhuisen en Omstreken. De harddraverljvereeniglng Enkhulzen en omstreken hield haar jaarver gadering In „de Doele". De voorzitter, de heer C. Stapel, sprak een kort welkomstwoord, waarna het woord werd gegeven aan den secretaris, den heer D F. Beekhoven, voor het lezen van de notulen en het jaarverslag. Het jaarverslag vermeldt 1930 als een gun stig jaar. Aan de reserve kon weder worden toegevoegd een bedrag van f 478.93 Het aan tal leden bedroeg op 31 December 1930 567, welk getal volgens het verslag gemakkelijk nog kon worden opgevoerd, waarvoor vooral het vereenlglngsjaar 1931 ato het 25-jarig Ju bileum wordt gevierd, een goede gelegen heid Is. In 1931 aal door het bestuur van de Ned. Kon. Harddraverij- en Renvereeniging het kampioenschap op de korte baan te Enk hulzen worden verreden. Het Jaarverslag ge noot een enthousiaste ontvangst De heer Rinkema git hierna het finan cieel verslag, hetwelk aantoonde' dat 1930 een Burgerlijke Stand van 14 tot en met 20 Maart 1931 Geboren: Jan Gerrit Bastiaan, zoon van H. Boer en Chr. de Jong Trijntje, dochter van P. Eelman en A de Haas Hen driks, dochter van D. Terpetra en A. Zljl- stra. Overleden: Klaas Kalis, 66 J., gehuwd met Anna Margaretha Sophia Kuiper Alb. de Ruljter, 62 j., geh. met Betje Slot. Maart zal plaats hebben. De voorsltter wees er nog op, dat aan da bepalingen van de statuten to voldaan, door deze en de vorige vergadering per adverten tie In de plaateelljke bladen bekend te ma- ken. DeeerretaiesM bracht het Jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er 1753» verpleegdagen »»ren In het jaar 1930 en 375 patiënten w. o. 95 mannen, 207 vrouwen en 73 kin- deren; 325 waren protestant. 37 RJC. en 13 Israëliet. Er waren 146 betalende patiënten; 190 fonds- en 35 gratis verpleegde patiënten; 85 maal werd de laatste hulp verleend, terwijl 88 maal den dokter assistentie was ver leend. Het verslag van de kraamverpleglng ge tuigde van evenveel activiteit. Blijkens de rekening en verantwoording bedroegen de contributies f 1642.75 (y. J. A?52 78’ »en>leeggelden beliepen f 191641H (v. J. 1648). Eerwerden 17538 be- zoeken afgelegd v. J. 14675). Er waren 146 <v. J. 131) betalende patiënten. Voor de kraamverpleglng bedroegen de ontvangsten f 1149131 J. f 1140543), de uitgaven f 12.73141 J4 (v. J. f 12.155.83). De geheele rekening sloot met een na- deellg slot van f 840. De commissie tot nazien der rekening bestaande uit de heeren V. d. El burg en Huizinga, had tot goedkeuring en tot dé charge van den pennlngmeesteresse gead- vtoeerd, waartoe z. h. st, werd besloten. De begrooting werd aangeboden en goed- ^*300 *n 0ntvan6Bten en uitgaven op De bestuursleden, mevrouw Kuitman en mr- Joeephus Jltta, werden met algemeene stemmen herkosen, terwijl in de vacature- d. EIburg. die tusschentyds bedankt had. mr. Offers en in de vacature van mej. v. d' Hagen, die ongeveer 29 jaar in het bestuur zitting had en thans bedankte, mevrouw Van Scnsbeek werd gekosen, eveneens met algemeene stemmen. De voorzitter richtte woorden van waar- deering aan het adres van mej. v. d. Hagen en stelde voor haar tot het eerste eerelid van de vereeniging te benoemen, waartoe bij acclamatie besloten werd. Hierna sluiting. TT 7e‘“r 3 Directeur der Reiniging onderhandelen meubelmakera; a meubelstoffeerders; 1 h—v.„i d.t hu wegens opperman 6 pakhuisknechts 4 plaatwer kers a reizigers a schilders 30 sigaren makers a slagers 1 smid 1 steenbikker I steenhouwer 1 stoker 1 stucadoor 14 timmerlieden 2 tuinlieden a verwarmings- monteurs a voegers a vormers 16 ijzer werken 79 losse arbeiders a werksters. Geplaatst 9 grondwerkers 1 kantoor bediende 1 loodgieter 4 metselaars 1 opperman 1 schilder a scheepstimmerlie den a timmerlieden 6 losse arbeiders a werksters. Gevraagd jeugdig fabriekspersoneel. Alkmaar, ao Maart 1931. De Directeur voornoemd, ED. v. d. HEUVEL. der niet van verbrand vee. Op deze wijze beantwoordt de inrichting niet aan haar doel HU wil echter niet nalaten den voorzitter van den Raad zijn dank te betuigen voor de medewerking die deze heeft verleend. De heer Vries vraagt of de voorzitter in de vergadering van den Vleeschkeurings- dienst kan vragen, of de tijdsduur van het verrottingsproces niet verkort kan worden. Voorzitter zal dit ter sprake brengen. Het verzoek om ontheffing van honden belasting voor 1930 van J. komt daarna In behandeling. De voorzitter deelt medé, derheid van B. en W. voor ontheffing is. Spreker was er tegen, aange zien het verzoekschrift te laat is Ingediend. Na korte bespreking wordt het voorstel van B. en W om een half jaar ontheffing te verleenen. aangenomen met vier tegen drie stemmen; die van de heeren Veul, Vries en v. d. Plas tegen Het kohier van de hondenbelasting voor 1931 wordt vastgesteld tot een bedrag van 377.—. Het voorstel van B en W. een voorschot, ten bedrage van 2130.te verleenen aan P. ten Boekel Gzn., Ingevolge art. 15 der Landarbelderswet, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De pensioengrondslag van den heer mr. D. Breebaart als ambtenaar van den Burger- lyken Stand wordt met ingang van 1 Jan. 1931 vastgesteld op 75. Met algemeene stemmen wordt aangeno men het voorstel tot vaststelling eener ver ordening. Inzake het hooren van ambtena- renorgantsatles bij het vaststellen, aanvullen wijzigen of Intrekken van eenig algemeen bindend voorschrift, de ambtenaren betref fende. zulks Ingevolge de bepalingen der Ambtenarenwet 1929 Als organisatie van Ambtenaren wordt aangewezen de onderaf- deellng „Het Noorden" van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren. Voorstel tot het verleenen van een credlet ten bedrage van ten hoogste f 650 voor de aanschaffing van een brandkast In het Road- huto. De heer Veul vraagt, hoe hoog de kosten zijn van een kluis. Voorzitter zegt, dat dit eveneens is onderzocht, doch de kosten wa ren te hoog. Het voorstel wordt na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt de begrooting voor 1930 te wUzigen tot een bedrag van Inkomsten en uitgaven van f 750 30; idem voor 1931 tot 71 bedrag van f 2008.80. Voorstel tot het benoemen van de leden van de Commissie van Toezicht op het cor respondentschap der Arbeidsbemiddeling In gevolge de desbetreffende verordening. Na een bespreking in comité worden na heropening de door B. en W. aanbevolen leden met algemeene stemmen benoemd. De Commissie zal bestaan uit de heeren Mr. D. Breebaart, voorzitter. Leden-werkgevers: de heeren F. Daalder en K. Tensen. werknemers: de heeren J. Wed Pzn. en ten Boekel Gzn. BU de rondvraag vraagt de heer A. Kruit of het geen aanbeveling verdient eens te onderzoeken, of door de Stadsreiniging te Den Helder niet gezorgd kan worden, dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5