TAKKENBEZEMS - HANDSCHROBBERS ONDERTROUW „VRIESIA” JAN D3 VRIES STOOMERIJ EN VERVERIJ TRPIJTREINIGING van PROVINCIAAL NIEUWS NaAekomen Kerkberichten HEEMSKERK ENKHUIZEN ZAADMARKT 58 - Tel. 324/- ALKMAAR SCHAGEN Alle te behandelen goederen nog voer Patched tong. Onze naaa waarborgt II correcte aflevering. ZWAAGDIJK KALVERDIJK AND1JK WERVERSHOOF k/W ANNA PAULOWNA ANDIJK HEILOO ANNA PAULOWNA OUD-KARSPEL WIERINGERWAARD MEDEMBLIK OBDAM BLADZIJDE I ZATERDAG 28 MAART 1931 R. K. Volksbond HET ADRES TE ALKMAAR kaarled leveren wij in groote eor- teering met moderne lettersoorten lezing Jb goedge- christeiykën den De bekroningen zUn g»’- Bouman, de plaats Out, tenslotte het verzocht wordt re- Armbestuur der» hun plichten niet kunnen PERSONALIA. A. Zwanenberg. Ruyter. Beemster C. D. de Groot, Doorverbinding telefoon. Het telefoneeren voor deze gemeente in sluitingstijd van bet telefoonkantoor, dat voor eenlge maanden kon geschieden by den Burgemeester onder no. 30, is thans weder overgebracht op no. 6 by den gemeente-veldwachter In voorkomende gevallen zal men zich dus daar moeten vervoegen. 1. 2 7 1. 2. 78 67 61 57 53 43 37 31 27 25 22 12 7 zersiyst bevat een totaal van 1906 kiezers voor de Prov. Staten en 1855 voor den ge meenteraad. P. E. N.-Inspecteur. Tot inspecteur by het P E. N met standplaats Schagen Is be noemd de heer A. van Tienhoven, thans te Utrecht. Onderhandschr verkoop By onder- handschen verkoop ging de rentenierswo- nlng van den heer C. Koopman in eigen dom over aan den heer J Klaver. G. Ente» t In den ouderdom van bijna 56 jaren is alhier overleden de heer O. Entes. gedurende 38 jaren lid en een der oprichters van het kerkzangkoor der pa rochie van den H. Jacobus den Meerderen te Tuitjenhorn. Tal van jaren was hy een van de beste krachten van genoemd koor en in de laatste jaren fungeerde hy als diri gent. In het katholieke vereeniglngsleven nam de overledene een belangryke plaats in; zoo was hy van de oprichting af bestuurslid van de Derde Orde en lid van de onlangs opgeheven zang- en tooneelvereenlglng en van vele andere parochiale en plaatseiyke organisaties. Hy was In vele vereenigingen een groote stuwkracht en de muziek- en zangllefheb- bers hebben in hem veel verloren. Dat hy ruste in vrede. No^ 10 27 Maart K Te Amsterdam Is geslaagd voor het exa men apothekers-arsl.tent onze stadgenoot de beer o. E. J. Rengs. Amsterdamsche Paaschvee- tentoonstelllng Door Z E. werd hierna een mooie lezing gehouden over het onderwerp „Oolgotha". Op meesterlijke wijze hoorden we beschrij ven het landschep om Oolgotha en werden beschreven de personen die handelden op Golgotha ten tilde van het groote Krulsl- gingsdrama Z. E. had met deze lezing veel succes. De voorzitter sprak een. haitsWk dankwbord en den werjsch uit. dat de Pas- Ontslag. Tegen 1 Juni as. verzoekt mej Werner eervol ontslag als onderwijzeres aan de Westerschool. R. K. Kiesvereenlging. Donderdagavond was de R. K. Kiesvereenlging in algemeene vergadering bijeen in het Patronaat. De waarnemend voorzitter de heer Buysman opende met den chr groet en verwelkomde In het byzonder den gemeen- te-secretaris en de raadsleden. De notulen werden ongewijzigd keurd. Vaststellen groslyst Het bestuur had toor nog menigmaal met deijgeljke schoooe lezingen in de club zou willen optreden. Na eenlge bespreking werd hierna de con tributie dre club bepaald op 1 per Jaar. Door mej. Spykerman werd vervolgens een declamatie gegeven „De hoogste Stand”, welke zeer in den smaak viel. Nog werd besloten dat na Paschen 0e slot vergadering zal worden gehouden in dit sei zoen. welke vergadering een feestelyk karak ter zal dragen. Hierna sluiting. Altaarwacht Maandag as., des avonds 8 uur, vindt in het R.K Vereenlglngsge- gebouw de eerste vergadering plaats van de in deze parochie sinds kort opgerichte Al- taarwacht. Het bestuur vertrouwt, dat allenWdie zich hiervoor hebben opgegeven, aanwezig zul len zijn; ook is de bjeenkomst toegankelijk voor overige belangstellenden, die zich als nog aan wenschen te sluiten. Raadsvergadering. De Raad dezer meente komt in openbare zitting byeen as. Dinsdag 31 Maart te twee uur De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen 2 Voorstel tot het verleenen van voor schotten ingevolge art. 101 der L. O. Wet. 3. Voorstel wyziging Gemeente-begrootlng 1931 en 1930 4. Voorstel wyziging borgtocht Gemeente ontvanger. Candldaatatelllng Gemeenteraad. De can- didaatstelling van leden voor den Gemeen teraad heeft plaats op Dinsdag 12 Mei 1931, van des voormiddag» 9 tot des namiddags 4 uur, by den burgemeester ten Raad- hulze. GroalUst De groslyst der Vryz Dem Party bestaat uit: 1. T. Groot, aftr.; 8. Scheer. P. Groot Tz., E. Vegher, M Beem ster, W. Velt, P. Singer en J. Goudsblom. Verkieclng Gemeenteraad. Als datum, waarop de stemming voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad zal plaats hebben, is voor deze gemeente vastgeM ld Woensdag 17 Juni 1931. t Prop. Club „81. Frans. Xarertws" De Prop Club hield Donderdagavond een leden-, vergadering In het 8t Gomarusgebouw. HoeJ wel de opkomst bevredigend is. had de voor-J zltter toch meer bezoekers verwacht, te mee» daar de Zeereerw. heer Pastoor een lezlnl zou houden. Spreker memoreerde het prachl tige verloop van den Stillen Omgang. N'J deelde hy mede dat op de statut-n der clud de Bisschoppelijke goedkeuring is ontvangel en dat als geestelijk adviseur der club is bel noemd de Zeereerw. Heer Pastoor. Sprekel feliciteerde de club met dit adviseurschap en verwachtte hiervan veel goeds voor club Ook Pastoor werd gelukgewenscht mJ deze onderscheiding De geestelyk advlseM dankte voor de vriendelijke woorden. M hem gesproken, en zei toe dat de propagi^H daclub steeds sprekers belangstelling M hebben. R.K. Kiesvereenlging De R K Kiesver eenlging hield in de mal van den heer Kuin een algemeene jaarvergadering. Op deze ver gadering werd de groslyst als volgt samenge steld: No 1. KI Meester Dzn; No. 2. Jb. v d. Gullk Pzn Plaatsvervangers waren de heeren P. SUm Jz. en Jn. Rinkel. De heeren i# Deen en Jb. V. d. Gullk vormden het stembureau. Sluiting Tuinbowwcnnn». Dezer dagen had de elndles plaats van den 2-jarigen tuinbouwcursus Aanwezig waren de heer Rietaema, Rykstulnbouwoonsulent, de leer aren Card en Vader en de cursisten Verder eenlge genoodigden, os burgemeester N J. Raat, de wethouders Schoenmaker en Koop man. den pastoor der parochie, den Zeer eerw. heer Karskens en het bestuur van den L. T. B De leeraren stelden den cursisten verschil lende vragen, die by na allen naar genoegen werden be Daarna toepasseiyi citeerde j diplom aft de pei^onen K feester Klz., Jn. Slim Pz.. W Vértelman, C. "Pronk Pz.. A. Pronk Pz Jb. Steltenpool Jnz.. P Kuin. C. Pauw. Jn. Deen. D. Hauwert. P. Koopman, P. SmitJ H Steltenpool. Jn Hulsman Pa., A. Ruiten Sz. en Jb. Ruitet Sz. I Eenlge konden geen diploma behalen. N Na het uitreiken van de diploma's weJ nog het woord gevoerd door Pastoor Kar-M ken» burgemeester Raat, de leeraren CardN en Vader en den voorzitter van den L. T B..| den heer Jb Neefjes Pz. welke sprekers alle woorden van dank spraken tot de or- ganiseerende vereenlglng. den L. T B en de cursisten feliciteerden, waarna deze ge animeerde bijeenkomst werd gesloten. te óe heer Rietsema met een voord de diploma’s uit en feli- tengens met het succes De ■rdkb ultgeretkt aan de volgen- Tuinbouwclub V. Z. O. 8. Donderdag 28 Maart was deze club In ledenvergadering byeen'in het café van den heer L. Henne- man. De voorzitter opende te pl m. 8 uur de bijeenkomst met een woord van welkom, waarna voorlezing der notulen volgde, welke onveranderd werden goedgekeurd. Het woord werd alsdan verleend aan den heer R. Beentjes, die behandelde het on derwerp: „Iets over de sociale wetgeving en hetgeen een patroon hiervan dient te weten." Na afloop der causerie werden door ver schillende aanwezigen vragen gesteld, welke alle uitvoerig werden beantwoord Dan volgde de jurykeuring vzn eenlge Inzendingen, waarbij R Muljerz Inzen ding Darwintulp Bartlgon 5 punten Elisabeth 7 punten Irissen 5 punten r- en Rhabarber 8 punten. over China aan, welke hy lantaarnplaatjes illustreerde Hy schetste uit eigen ervaring het alle- dags-leven der Chlneezen, hun zeden en levensgewoonten, hun rechtspraak, famllie- gebrulken en godsdlenst-leven Verder vertelde ny van hun eetgewoon ten en tooneel, muziek enz. Zelfs liet hij, door middel van een gramofoon. wat Chi- neesche muziek hooren, die ons Hollanders wel wat vreemd In de ooren klonk. Het publiek had interesse voor zyn be toog en dankte hem met een spontaan applaus. ZONDAG, Palm-Zondag De H.H Missen te half 8 en 10 uur de Hoogmis. Begin van den Paaschtyd Colleete voor het Land. Vóór de Hoogmis wordt de palm gewyd. Na de Hoogmis wordt ze uitgedeeld. Geen na- leering. Na de H H. Missen betalen der plaatsengelden <2dc termyni. DINSDAG-avond Maria-Congregatie voor de meisjes WOENSDAG: Na schooltijd komen de kinderen biechten. Van 68 uur gelegen heid om te biechten. DONDERDAG. Witte Donderdag. uur plechtige H Mis en processie naar het H Graf. Heel den dag aanbidding, 's Avonds 8 uur plechtige heidenklng van het H. Uur der instelling van het H. Sacrament. VRIJDAG, Goede Vrydag 7 uur uitstel ling 8 uur plechtigheid der passie, gebeden. Krulsvereenng. processie en H. Mis onder ééne gedaante en ontblooting van ’t altaar. 3 uur plechtige oefening van den H. Kruis weg ZATERDAG, Paasei-Zaterdag Half 7 de plechtigheden van de wyding van het Vuur, de Paaschkaars en het Doopvont. Om 8 uur de Paasch-mls met het eerste Alleluja Biechthooren van 48 uur. Om 12 uur eindigt de vasten. Op Paaschmorgen wordt de H Communie uitgereikt om half 7. Volkstelling. Op 1 Januari JJ. waren volgens de gehouden .volkstelling alhier woonachtig 4188 Ingezetenen en wel 2180 mannen en 2008 vrouwen. Aanwezig waren 965 bewoonde woningen, terwyi er acht in aanbouw waren. „St. Deosdedlt" Donderdagavond werd in een der lokalen van het „Bruno-gebouw" een propaganda-vergadering gehouden door bovengenoemde vergadering De vergadering was goed bezocht. De voorzitter, de heer G. Schouten, open de de byeenkomst met den Chrlsteiyken groet en heette allen welkom. Spr. bejam merde het, dat zoo weinig niet-leden deze by eenkomst by woonden Er was slechts één nlet-lld aanwezig. De propaganda-lezlng, te houden door «jen heer J. Salman, heeft nu betrekkeiyk weinig nut. Spr gaf het woord aan genoemden heer, die een bespreking gaf over bedryfsraden. 8pr gaf een breedvoerige, duideiyke uit eenzetting van den hedendaagschen toestand en gaat na wat het liberalisme gebracht heeft, een vryheid, die we niet wenschen. Ook wat de socialisten willen, socialisatie van de bedryven. willen we niet Eigendom is diefstal, redeneeren zy. En dit is evenmin juist. Spr. geeft met een voorbeeld aan dat eigendom gein diefstal is. b.v. voor iemand, die zich ten koste van zuinig leven en hard werken omhoog heeft gewerkt, van knecht tot eigen baas Breedvoerig gaat spr de wen schen van het socialisme na, om te bewyzen dat het utopieën zfjn wy streven naar verandering, naar ver betering. maar op Chrlsteiyken grondslag. Er wordt wel beweerd, dat het Christen dom hierby niet noodlg is. en men wyst op de beschaving van het Romeinache Ryk. Spr. gaat dan den loop der geschiedenis na tot het liberalisme. Wat moet er gebeuren om Gods wetten ook In het openbare leven tot naleven te brengen? Dit kunnen we bereiken door de stichting van bedryfsraden, waar de werk nemer geiyk berechtlgd is met den werk gever. Om te beginnen willen we bedryfsraden van advlseerende bevoegdheid Als we hebben een bedryfsraad. dan is 1 buitengesloten, dat een patroon alles op één kaart kan zetten. De arbeider moet voelen dat hy wat te ver tellen heeft; dat geeft liefde voor het bedryf. Als er medezeggenschap is. dan draagt de arbeider de tegenslagen met veel meer liefde. Als iemand de toekomst inkykt. dan ziet hy maar twee wegen: ofwel het Katholiek solldarlsme, waarby wel de patroon overleg moet plegen met zyn volk, ofwel het bolsje wisme. Hierna bedankte de voorzitter den spre ker voor zyn mooie pakkende rede. Tot leden der contröle-commissle tot nazien van de boeken en bescheiden van den pen ningmeester werden door den voorzitter be noemd de heeren O. Schouten en G de Jong. Na nog eenlge hushoudelyke besprekingen sluit de voorzitter de vergadering met aen Christeiyken groet. R. K Kiesvereenlging. De R. K. Kies vereenlging in de parochie O. L. V. Prae- sentatie vergaderde in café Alkemade aan de Spoorbuurt. Daar de voorzitter en vice-voorzttter ver hinderd waren de vergadering bij te wo nen. berustte de leiding by den penning meester. den heer H. Op ’t Veld. Deze heette de aanwezigen welkom en opende de verga dering met den Chr. groet, waarna spr. een beroep doet op de vergadering om de be sprekingen van dezen avond zakelyk te doen zyn, daar hy er niet op voorbereid was de zen avond te moeten lelden Door den secretaris den heer A. Komen Jr worden de notulen van de vorige verga dering gelezen, alsmede van de oprich tingsvergadering te Breezand Onder dank voor de samenstelling worden deze vastge steld. De voorz. deelt mede, dat de heer G v. d. Berg zich wederom beschikbaar stelt als candldaat voor de as. gemeenteraads verkiezingen: spr noemt dit een gelukkige oplossing, wat door de aanwezigen wordt be aamd. Aan de orde Is nu: eandidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen. De voorz deelt mede, dat in overleg met het bestuur van Breezand is besloten ieder met 4 cand. uit te komen, zoodat de groslyst minstens uit 8 personen zal bestaan Door ons be stuur zyn gesteld de heeren W Komen Jz. 'aftr.l, J. W 8tolte. A. L. Kloosterman en H Op 't Veld terwyi nog een llist is in gekomen voor de candidatuur F W v. Lle- rop. Daar deze lijst niet by onze klesvereen. doch in Breezand thuis hoort, worden de onderteekenaren naar dat bestuur verwe zen De heeren 8 tol te. Kloosterman en Op t Veld zyn bereid gevonden een candidatuur te aanvaarden, alleen de heer Komen moet nog gevraagd worden Daar gen heé? ter vergadering aanwezig is. vraagt voorz. hem of hU wederom een candidatuur wil aan vaarden. De heer Komen dankt het Bestuur voor het in hem gestelde vertrouwen en antwoordt bevestigend Het adviescollege door het Bestuur sa mengesteld, bestaat uit de heeren A. v. d Berg Gz Th Smits, Th. v. Zanten, A Ko men Jr J. v. Nuland en F van Kooten Door de vereen, te Breezand zal ook een gelijk aantal hieraan worden toegevoegd, terwyi dan een oopartydlg voorzitter zal worden gekozen Zoodra dit college het Pol. Advies heeft uitgebracht, sal de proef stem ming worden gehouden en wel op Zondag 12 April aa. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met den chr groet, den wensch ultapre- kende, dat de gemeenteraadsverkiezingen voor ons gunstig zullen verloopen Mrhibeeldenavond. Woensdagavond om 8 uur zal in de zaal van den heer P. Swaerta een lichtbeeldenavond worden gegeven door den Zeereerw Heer Pastoor M Vinck. Het te behandelen onderwerp zal zyn Het Paszie- spel van Oberammergau, zeer geëigend voor de laatste dagen van de Goede Week. Voorzitter deelt mede, dat degenen, die een candldaat willen stellen dit kunnen doen, mits zy hiervoor een candldateniyst halen, welke verkrygbaar is by den secre taris. den heer Jn. Ooyevaar. tot en met 30 Maart Ook móeten zy zorgen, dat die lyst voorzien is van 10 handteekenlngen. De proefstemming zal worden gehouden op Zondag 12 April in ..de ..Burg” te Noord- Scharwoude. Na eenlge besprekingen van hulshoudeiy- ken aard uit de voorzitter den wensch. dat met de komende verkiezingen iedere kiezer trouw zyn plicht zal vervullen en dat de uit slag gunstig moge zijn voor de Katholieke zaak. Hierna sluiting met groet. W Nleuwboer A. Panera» D. Peerdeman R. K. Kiesvereenlging Ledenvergadering van ue K. K. n.ieavere«;n>diiig „oei^z 'keent te ouuzarspei. op Vvoe>.suag 25 Maart 1931, ten huize van oen neer O. Ouuuuis. De voorzitter opent de vergadering met den Cnruuelvxen g.oet en spreeze zyn leed wezen uit ovdb de geringe upKomat, waarna vooriezmg oer noluren oer vurige vergade ring. we*ze onveranderd weruen goedge keurd. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat <ie steiuming voor de Provinciale staten zal plaats hebben op 22 April e.k. Nog ueelt de voorzitter meue, oat degenen, die uien oag op een andere plaats aan wezig zyn, daar hun stemplicht kuruien vervullen, mits zy dit voor 8 April hebben aangevraagd in de plaats hunner inwoning Nog wordt medegedeeld, oat by de stem mingen een bus sal ryden voor hen, die an ders hun plichten niet kunnen vervullen. Zy worden verzocht, dit tydig by het be- 1 stuur kenbaar te maken. Ook wordt medegedeeld, dat door het be stuur huisbezoek zal worden gedaan. Bespreking candldateniyst. De voorzitter deelt mede, dat «oor het be stuur candldaten zyn gesteld, die. na hen te hebben gevraagd, allen dit hebben aan genomen. De volgorde der candlaten is: B Bommer. P. Rijper. Jn. Spanjaard K. Ooyevaar Jnz. O. Bruin Hzn. P Appel. K Bruin Azn. De candldaten werden allen dcor de ver gadering ovei genomen. Hoofdprijs De hoofdpry» v- n de ver loting. verbonden aan de Par..<‘.tentoonstel ling te Schagen. is gewonnen door een loce- ryclubje van 5 personen gevestigd in het cafe van den heer D. Kuiper alhier. De ge lukkige debutant is de heer A. v. Zoonen. Verlaagd. Be prys van de melk is van 13 vt. verlaagd tot 12 ct per L. Nog een vry hooge prys. Kiezerslijst. De thans vastgestelde kie- Voor een zeer matig bezette zaal hield de heer Kuiper uit Haarlem, hoofdbestuurslid van den R. K. Landarbeidersbond, een lezing over „Landbouw" (vroege: en nil). Nadat de vergadering door den waam voorzitter was geopend met den Christeiy- ken groet en spr. de aanwezigen had ver welkomd, nam aanstonds de heer Kuiper t woord. Spr. ving zyn lezing aan met te zeggen bet landbedryf in de middeleeuwen te plaat sen tegenover de toestanden, zooals we deze thans kennen. De landbouw Is zoo oud als de menschheid zelf, hoewel het toencertyd zooals zeer begrypelljk, zeer pnml ief was De toestand van de kleine er. vrye grondbe zitter» was, vooral door de Invallen van de Noormannen, by na geheel verdaenen. Het grondbezit was In handen van de kasteel- heeren en van de kloosters. Het land werd bewerkt door boeren, die half-vry of onvry waren. De opbrengst was grootendeels voor eigen gebruik, slechte een klein gedeelte was voor derden bestemd. Vooral de kloosters hebben den landbouw bevorderd, door het aanleggen van dyken en wegen, het graven van kanalen enz. SpA zette de toenmaals geldende toestan den nader uiteen, waaruit bleek, dat'de landheer enkel voor zyn hoeve zorg droeg en zyn verder bezit aan onderhoorigen ter beheer overllet De bevolking kon worden verdeeld in landsheeren. edelen, vrye wel geboren lieden en de onvryen Uit de door spr. gegeven citaten bleek, dat de onvryen die onder de kloosters ressorteerden, in meer bevoorrechte positie leefden, dan zy, die zich onder de landsheeren bevonden. Tusschen grondbezitters en grondbewer kers ontstonden langzamerhand rechten, waardoor het geheel een soort gemeenschap vormde. Van politieke rechten was geen sprake; sociale rechten bestonden in zeer bescheiden mate Toch mogen de toestanden niet ongunstig genoemd worden, daar de boeren byv een eeuwig erfpacht hadden; een voorrecht waarnaar op het oogenblik wordt gesnakt. De landliouw vormde toen den volledigen economlschen grondslag der sa menlevlng. terwyi ae gehecle staatkundige organisatie en Indee'.ing ,sn hel land er voomamelyk op was gebaseijd Ook had de landbouw een groote godzdlenstlg-iedeiyke waarde. Spr kwam nu tot de positie van het land- bouwbedryt van thans. -De landman is over he^ algemeen godsdienstig, zedig en houdt van den hulseiyken naerd. Voorts is de landman niet enkel gezond van gees’, maar <x>k van lichaam Hy is de grondslag van de geheele maatschappij Gaat het hem slecht, dan gaat het de geheele maatschap- py slecht, aldus citeerde :pr. uit „Het leer boek der Sociologie van Prol Aengenent. In economisch opzicht is ook de landbouw voor den Ned. Staat van de grootste beteeke- nis By de gehouden telling In 1920 is ge bleken, dat ongeveer 23 pet van de bevol king werkzaam was In den landbouw. Dit percentage Is echter veel hooger, daar zeer vele personen, die gerangschikt staan onder de rubriek „nyverheid” in werkeiyk- heid ressorteeren by den landbouw Hieruit biykt duideiyk de groote die de landbouw in onze Nederlandsche Staat Inneemt. De waarde van de landbouw producten bedroeg wat de zuivere productie betreft f 1054 900 000 Hiervan werd uitge voerd f 364.900 000. Deze cyfers zyn over het Jaar 1923. hetgeen als een crisisjaar mag worden aangemerkt, daar de opbrengst van de tuinbouwproducten zeer laag was. Aan de hand vzn meerdere cyters wees spr op de groote waarde <an den landbouw Ook In sociaal opzicht is de landbouw van groote beteekenis De zociale organisatie- gedachte is in den landbouw tot hooge ont wikkeling. Spr wyst in dit verband cp de groote or ganisaties, coöperatieve instellingen enz. om vervolgens nader de totstandkoming na te gaan van de bedryfsraden. die onderver- dgeld zyn in gewestelyke landbouw-bedryfs- raden Deze instelling noemde spr. van ontzagge- iyk veel nut voor den boeren- en tulnder»- staad. Reeds Jaren lang hebben de boeren hua eigen vrije ongevallen-verzekenng Deze instelling heeft tot het totótgnd komen van de ongevallenwet zeer veel bygedragen. Al dus mag worden geconcludeerd, dat door de boeren- en tuinders-otgCnisatles zeer veel baanbrekend werk Is verr'cat. Spr kwam nu tot de pachtkwestie. In Ne derland wordt het landbouwvraagstuk door het pachtvraagstuk beheerscht. Als m-in den economlschen belangenstrijd rondom het pachtvraagstuk gaat ontleden, dan is deze strijd, die in wezen er een is om groote so ciale rechtsbeginselen ook van de allergroot ste beteekenis voor de R. K. arbeidersbewe ging. De zelfde beginsel- en rechtenstryd. die men nu in de Indurtrieele bedryv-n mee maakt, wordt ook gestreden op het terrein van het pachtvraagstuk. v De ondememer-werkgever in de in dustrieel bedryven tracht zich door con centratie en rationalisatie nog zooveel mo- gelyk aan den druk van de vak-organisaties te onttrekken, omdat zy iiebben te zorgen, dat aan het alles overheerschende rentabi- lltelte- principe voldaan wordt. Spr. zette de katholieke opvatting van het eigendomsrecht meer uitvoerig uiteen, om te concludeeren, dat het privaat-recht onaan tastbaar moet biyven, waardoor de katho lieken nooit kunnen medegaan met den eisch van socialisten en communisten, om alles In handen te geven van de overheid. Wel wordt toegegeven, dat aan het eigendomsrecht so ciale verplichtingen zyn verbonden In nor male omstandigheden zyn in het landbouw- bedryf 2 krachtige tendenzen van belang Ten eerste, dat de grond beschouwd wordt als handels- en ruilobject en voor kapitaal bezitters een begeerd belegglngz-object la. Daarnaast Is er gebrek aan cultuurgron den, waarvan het gevolg is, dat voor een boerdery veel te hooge prijzen worden be taald. Dit alles wyst op een ongunstige po sitie voor den pachter. De katholieke boerenbond is daarom van meenlng, dat het een gebiedende eisch In de huidige omstandigheden is om den pachter een wetteiyke bescherming te geven, in de zen gin. dat als een pachter zyn plicht doet hy, tegen den wil van den eigenaar, door tusschenkomst van de rechteriyke macht verlenging van de pacht kan krygen Deze meenlhg is in de door de 1>weede Kamer reeds aangenomen Pachtwet opgenomen. Na nog gewezen te hebben op de omstan digheid. dat voor de geheele arbeidersbewe ging in dezen een grooten taak la wegge legd, n 1. dat de bezitter» van een bepaald kapltaal-goed. n.l. de bodem, aan bepaalde normen worden gebonden, eindigde spr Een dankbaar applaus beloonde den heer Kuiper voor zyn uiteenzetting. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruimschoots gebruik gemaakt, teams de voorzitter de vergadering sloot ■net den Chr. groet. 10 candldaten gesteld. 3 Candldaten zyn nog ingeleverd door de leden. Door stemming werd de groslyst als volgt gerangschikt G. P. Kenter K. Neuvel 171. Roosje G. Nleuwboer R. Berkhout Jb. Buysman Jb. KomenRun N. de Wit C. Bakker Dz. 10. F. Tulp 11. 12. 13. De 5 zittende raadsleden verwierven de 5 eerste plaatsen. Mededeelingen Van 3 bestuursleden was een schryven Ingekomen waarin zy ontslag namen van hun functie. De waamemend- Voorzitter stelde voor om het bestuur niet aan de vullen voor de as. jaarvergadering Aldus besloten. Nog werd medegedeeld, dat waarzehyn- lyk eerf propaganda-tocht zal worden ge houden by de verkiezingen voor de Provin ciale Staten De stemming voor den meenteraad is gesteld on 6 Mei. Na rondvraag volgt sluiting op de gebrul- keiyke wyze t De voornaamste pryzen leerstel der Am- sterdamsche Paaschveetentoonstelllng de volgende: Vet rundvee (ossen): C. v. Tilburg, Steen bergen; C. van Oeveren. by Zierikzee. H. Slpman, Eist (O. B Vaarzen: Erven W. J. Zwetsloot. Lelden en Gebr Manasse. Eist (OB Schotten: N. 8. Struik. Stanunerdyk. Die men; D. Haremaker. Koog a d. Zaan. Gebr. Heteren (O.B.); A. Runsburger Tzn., Leiderdorp (in 2 klassenen G. Kooy, Heer-Hugowaard N.-H. Koeien: G. J. van Schalk, Baambnigge. A Rynsburger TznLeiderdorp. J. J Breu- nlsae. Siyk-Ewyk (OB.) en J. Ph Schroder Ezn Amsterdam. Runderen voor de slagery: Erven W J. Zwetsloot, Leiden, en Jb. de Ridder, Pur- mer Pynste en best gemeste Vaars: W. Kroes, Overzchle. Pynste en best gemeste koe: D. Rooden- burg. Delft. Mooiste collectie vet vee: A. Rijnsburger Tzn.. Leiden; Jac. de Ridder, Purmer, en J. van Hoff, Nykerk. Kalveren: Jac. Vecht, EUxug, firma Vecht en v. Engel. Beverwyk; Exportcentrale C.B. te Boxtel (A. V Berkel en M V. Doom) te Eindhoven-Veghel <4 klassen), en T. Koo- men. Wormer Fokvee (kalfdragend) Bodegraven (3 pryzen); J (2 pryzen), en D G. Doete, Loozdrecht. Melkgevende koeien; J. Ruyter. Beemster (4 pryzen)WJ. de Vink, Bodegraven (3 pryzen). Stieren: D. Verwey en G. Vendrig, Wees- perkarspel-Ntgtevegt (kampioen), Gebr. Kerssens, Assendelft; D. Jonge» Dzn.. Noord- Beemster; D. G. Doete. Looedrecht; W C. Verhoef. Harmelen, en C. v. Brienen. Bode graven. Handelsklasse gebrulksvee Jb. Purmerend. P. Schukking, Buiksloot, Rynsburger, Leiderdorp; G. C. Korrel, Ouderkerk aan den Amstel; Abcoude Hengsten: F 8. D. v. Wiertngen, Abbenes; Merrlën: B. Biesheuvel, Spaarndam (3 prij zen HandelspaardenJ. E. Dyk en Zonen, Zwolle. Remontepaarden J. E Dijk en Zo nen. Zwolle'; Koudb'.oed: J. F Haarteen, Halfweg <2 pryzen iA. J Kort. Heofddorp „Prins Hendrik" De jaarvergadering der Harddraveryvereeniging „Prins Hendrik" werd Woensdag gehouden. De voorzitter, de heer P Kooy. heette de leden welkom, waarna de notulen onder dank werden goedgekeurd. De rapport-commissie 1930, bestaande uit de heeren A. de Vries. P Koomen en P Geu- zebroek, rapporteerde alles accoord. Kas saldo 1 Jan. 1930 was 915.98, kassa'do 1 Jan. 1931 f 1140 54. vooruitgang 18856. De beanopbnengst was f 700 hooger dan vorig jaar. Het ledental was met 125 geste gen Uitgave vergoeding paarden bedroeg 250 tegen 95.in 1929 De commissie achtte dezen post bezwaariyk. In de commissie 1931 werden benoemd de heeren P Meurs. J. Ve molen en Honing De bestuursverkiezing wegens periodiek af treden van de heeren P. Kooy, J F. Teuni» en Th de Jong had tot uitslag, dat alle le den werden herkozen. Het bestuur stelde daarna voor vast te stellen de paa'denkeuring op 2 Septhard- dravery op 21 Sept, en de verloting op 7 October De heer J Schoon besprak de groote Itarddravery te Enkhuizen op 28 Sept meen de dat hierdoor minder publiek te Medem- blik zal komen en zag liever de harddraver y 14 dagen eerder. Het bestuur zal een en ander overwegen, doch meent, gezien de mooie baan te Me- demblik. dat er veel volk zal komen De heeren P. J. Koomen en Joh Vermeu len klagen over het hinder.yke venten In de baan tijdens de draverijen. Algemeen werd hierover geklaagd. Het bestuur zegde toe. dat dit zal verboden worden De heer J Schoon stelde voor, geen ver goeding te geven; de goede paarden komen even goed. Het bestuur zegt, dat het voorheen 10. was, vorig jaar is 15.gegeven en er wa ren veel paarden; wat ook weer meer pu bliek trekt. Het bestuur sal deze zaak be spreken. De heer Schoon stelde voor, 8 goede pryzen en troostpryzen te geven en geen vergoe ding. Het bestuur zal een en ander over wegen. De heer Joh. Geuzebroek achtte het wel gewenscht. vergoeding te geven; vroeg te vens aan het bestuur kaarten te verstrekken aan de eigenaars en pikeurs voor de baan en niemand anders toe te laten. Verder stelde hy voor aan het einde der baan meer zand te storten. Ook hiermede zal het be lt uur rekening houden In het slotwoord wydde de voorzitter mooie woorden aan de nagedachten!* van den heer M v d Velde, waarna hy onder dank de vergadering sloot. oer Meulen mede, dat in Mei excursie» zullen worden gehouden naar de Bloem- boUententoonstelllng te Den Helder naar Bergen en naar Texel. Daarna ving de heer Pilger zyn met tal van Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergaderde jj. Donderdagmiddag in voltal lige zitting. Mededeedng werd gedaan van de ver- stiekte tuinderscredieten. Er waren 54 aan vragen ingekomen tot een bedrag van f 50.000.waarvan er door Ged. Staten twee varen afgewezen en andere verlaagd, zoodat er tenslotte een bedrag van f 36.000. 4 f 37 000.aas verstrekt, waarvoor de ge meente voor 30 pet. borg moet zyn. Aan de orde kwam meina het schryven van den inspecteur L. O inzake den bouw eener nieuwe o. I. school, welk schryven In de vorige vergadering naar B. en W. was verwezen om prae-advles. De voorzitter deelde namens B. en W. mede, dat de inspecteur tuer h.i. wel lete te ver gaat. By de bestaande schooi Is een gymnastieklokaal, dat met het vorig jaar aangekocht terrein voor lichamelijke oefe ning voldoende mag worden geacht De In specteur heeft een vergeiyklng gemaakt met de by zonde re school en met de openbare school te Hensbroek, doch dit mag geen mo tief zyn om de bestaande school af te bre ken. Temeer gaat dit niet op, waar de in specteur nog twee maanden geleden ten overstaan van het hoofd oer school zyn te vredenheid over de lokaliteiten heeft be tuigd en deze hiermede zelf ook zeer tevreden is. Voor de byzonder school is het onderwys in llchameiyke oefening vóór 1936 met ver plicht en daarna kan men altyd weer zien. Voor de 300 leerlingen der bijzondere school Is in ieder geval een ruim terrein noodlg en kan men het gymnastieklokaal t.z.t. toch beter daar zetten. Het zou onzin zyn. voor beide scholen ten gymnastiek lokaal te stichten, vooral waar de o. J School slechte 20 leerlingen telt. B en W. vragen machtiging, in overleg met den Inspecteur het terrein verder in orde te brengen Uit de vergadering punt aan te htAiden De voorzitter wyst er op. dat het punt geenszins belangrijk is. da»r de zaak nog In een beginstadium verkeert. Spr. heeft de overtuiging, dat er steeds het noodige aan de school is gedaan en z.l. zal er desnoods nog wel een mogelykheid zijn, ook het zon licht toegang te verschaffen. Spr vermoedt, dat het aantal leerlingen nog wel beneden de 20 zal dalen en dan mag men wel ernstig overwegen, alvorens hier 20 k 30 mille uit te geven. De overige leden biyken het standpunt van B en W te deelen. zo.'dat met op een na algemeene stemmen wordt besloten, niet op het verzoek var den Inspecteu. In te gaan De heer Harp deelt nog -lede, dat de Vry- zinnlgen hiertegen in beroep zullen gaan waarop de heer De Boer repliceert, dat dit niet mogeiyk is, omdat er tot niets is be sloten. Aan het bekende adres van Arnemulden inzake vrijstelling van onuerwys 11-hame- lyke oefening, wordt adhae.ie betuigd Tot schatters Rijkslnkomstenbelastlng worden herbenoemd de heeren Harp. De Boer en Munster, terwijl in plaats van den heer Buis de heer Henseimans wordt ge kozen. De rekening van het Alg wordt z.hst. goedgekeurd. Tenslotte komt aan de orde een voorstel van B en W tot verlaging der hondenbe lasting, n.l. voor honden le klasse van f 6op f 3 en voor honden 2e klasse van f 4.op f 150.ingaande 1 Januari 1932 Na rondvraag volgt sluiting. Maand^Bknd worden de leider» voor de rerscltille^K groepen aangewezen en programnia^an het biduur bekend maakt De eerste nachtelyke aanbidding plaats hebben in den nacht van Witten Donderdag op Goeden Vrydag as.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5