I derde blad DE KINDEREN VAN DEZEN TIJD EN DE GRAALBEWEGING Roode Handen PUROL Limburgtche Bedevaart naar LOURDES BLADZIJDE 1 ZATERDAG 28 MAART 1931 (jOMADUS Vertrekt 24, 25 ee 26 Jeei DE S1GAAD VOOD U I Kip. P. DRIESSEN - Gronsveld (L) Kaascontrole-station „Noord-Hoiland’’ Botercontrole station „Noord-Hoiland” URSEM OUDORP Prospectus en Ge vaart stinkend f post de Hierna het 3e Wed. 40 ver- tot Passiè-Zondag 1031 had koine of het Crucifix, bevestigt ze KUNST, n is Palmzondag-gr bralfc la Zwiaeriand t» inlichtingen bij: van van en een Bestuarzverkiezing Aan de orde was hierna de verkiezing van een bestuurslid, wegens aftreding per 1 Jan. van den heer J. N. van Baar te Beemster. De afgetredene werd met algemeene stem men herkozen. We bekreunden ons niet om de gerechtigheid; bepaling dat de inning ge- pvartaal, worde een nieuwe ver- de heffing van schoolgeld er op. dat op de voorko- de yer- We bleven koel voor het leven der onterfden. We hadden geen liefde voor hen, die derfden De exploitatierekening over het boekjaar 1930 sloot in ontvangst en uitgave op een to taalbedrag van 70.586,01 met een voordeelig saldo van 14.374,81. De balans sloot per 31 December 1930 met een totaalbedrag van 27.272,45. De reserve Daar de rondvraag niets opleverde, sloot I bedraagt 10.000.en de buitengewone re de voorzitter de vergadering. serve 2085,14. veror- nage- Gistermiddag te kwart over 2 had in het ..Landbouwhuis" te Alkmaar een algemeene ledenvergadering plaats van het kaas-con- trólestation „Noord-Hoiland". De Voorzitter, de heer G. Nobel, opende de vergadering met een woord van welkom. Het verheugde spr dat de artikelen in dezen tijd gedekt werden door een goed merk. Spr drukt zijn verheugenis uit, dat van de zijde van den Ned. Zulvelbond een verzoek was ge richt tot de regeering, om steun te mogen ontvangen om nieuw afzetgebied te krijgen. Spr. hoopt, dat de regeering goedgunstig op dit verzoek zou beschikken. Door den secretaris werden de notulen ge lezen. welke onveranderd werden goedgekeurd De voorzitter deelt mede, dat bij Konlnkl. besluit van 23 Februari j.l. de koninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten is ver kregen. Voor kennisgeving aangenomen. Voorts deelt spr. mede, dat op 31 December 1929 het ledental 585 bedroeg, n.l. 68 kaas- en boterfabrieken, 32 kaasfabrleken en 485 zelf- kazende boeren. In den loop van 1930 zijn uitgetreden 66 leden. n.1. 2 kaas- en boter fabrieken en 6 kaasfabrleken. wegens ophef fing, benevens 58 zelfkazers Verder traden 9 leden toe, nl. 3 kaas- en boterfabrieken en 6 zelfkazers. terwijl tenslotte nog 4 kaasfabrie- ken werden omgezet in kaas- en boterfabrie- ken. Op 31 December 1930 bedroeg het leden tal dus 528. n.1. 73 kaas- en boterfabrieken, 22 kaasfabrleken en 433 zelfkazende boeren. Daarna zijn nog uitgetreden 1 kaas- en bo- terfabriek en 11 zelfkazers. zoodat het leden tal op dit oogenblik bedraagt 516, n.1. 72 kaas- en boterfabrieken, 22 kaasfabrleken en 422 zelfkazende boeren. Voor kennisgeving aangenomen Januari 1931 te bepalen op 0 15 per K W.U. Besloten werd by alle krachtverbruikers een sperklok te doen aanbrengen, waarvoor een huur van 1 per maand zal worden berekend. Zoo gauw bedoelde sperklokken zijn aangebracht, zal voor den krachtstroom een prijs van 10 cent worden berekend. Op boven de deur van huis of stal, steekt re tusschen de dakpannen en planken der schuur, hangt re in den schoorsteen, enz. Bij een of ander dreigend gevaar worden ze te voorschijn gehaald, by voorbeeld wan neer een zwaar onweer komt opzetten of bij het uitbreken van een hevigen brand ver brandt men in Neder-Oostenryk en Hessen palmtakken op den haard Natuurlijk heeft ook het bijgeloof zich van deze christelijke gebruiken meester ge maakt. Als in de evengenoemde streken een blijde gebeurtenis in een familie heeft plaats gevonden, legt men palmbladeren in de schoenen van de jonge moeder, om haar te beschermen tegen heksen! In Duitsch-Bohemen slikt men de katjes van palmboomen in, om gevrijwaard te blij ven van koorts, keelpijn en andere ziekten. In Zuld-Duitschland slaat de herder zijn zijn vee. als dit voor bet eerst naar de wei gaat, kruisgewijs met een palmtak op den rug, om te verkrijgen, dat het vee goed zal groeien en gezond blijven. In Dultsch Bohemen deelen de kinderen elkaar slagen uit. om niet lui te worden en ook om geen rugpijn te krijgen Elders weer plant men palmtakken op de vier hoeken van een akker, om de velden voor hagelslag en misoogst te bewaren. Het in vroegere eeuwen veel verbreide gebruik, dat bij de processies op Palm-Zon- dag. wanneer de Intocht van den Heiland werd voorgesteld, ook een priester op een ezel meereed, of dat men waarmede men later genoegen nam een houten ezel op wielen of op een wagen meevoerde, is reeds lang in verval geraakt Deze houten ezels tegenwoordig nog hun bestaan In museum. De sportnaam „palmezel" Van den accountant, den heer J. O. Ooster- beek te Edam was bericht Ingekomen, dat boeken en bescheiden in oHe waren bevon den, terwijl van de flnancleele commissie, be staande uit de heeren K Kuiper Oostwoud. P. Jensma, Lutjewinkel en P. B. Wiel een eensluidend rapport was binnengekomen. Tevens kwam hierbij in behandeling een voorstel van het bestuur om den leden 20% van de door hen over 1930 betaalde contri butie te restitueeren. Aldus goedgekeurd en besloten. De begroot!ng sluit in ontvangst en uit gave op een bedrag van 55.33932. met <S”. post onvoorziene uitgaven, groot 139 32 Den heer Kaay heeft het bevreemd, dat het ledental zoo Is afgenomen. In dit verband vroeg spr. of het aantal controleurs niet kon worden verminderd. Voorts vroeg spr. of de salarissen eventueel niet kunnen worden ver laagd. De voorzitter antwoordt, dat in een be staande vacature niet zal worden voorzien. Door het nieuwe station voor melkfabrieken, waaronder vier groote bedrijven, is het be stuur van meening. dat het personeel niet kan worden verminderd. Wat betreft de sa larissen zei spr.. dat het bestuur hieraan de noodige aandacht heeft geschonken, doch niet heeft kunnen besluiten om tot verlaging over te gaan. De secretaris deelt nog mede, dat er mo- momenteel 6 controleurs zjjn. Ook in den win ter zijn de werkzaamheden aanzienlijk De heer Kaay vroeg, of indien het aantal boeren met 132 vermeerderd was. het aantal controleurs ook kon zijn vermeerderd. De se cretaris wees erop, dat deze meening foutief was. Bijna ieder jaar zijn er 200 zelfkazers. die niet kazen, zoodat de vermindering van het aantal leden geen Invloed heeft op het aantal controleurs. De begrooting werd aldus vastgesteld 1 Januari 1933 aal de prijs nader onder de oogen worden gezien Hierna sluiting De exploitatie-rekening over 1930 eindigde op een totaalbedrag van f 13 390 79. met een batig saldo van f 3.505.90 De balans sloot op een totaal-bedrag van Het Paaschfeest wordt ingeleid door den Palm-Zondag. welks naam ons herinnert aan de palmtakken, welke gestrooid werden op den weg, toen onze Goddelijke Zaligma ker Zijn intocht deed in Jeruzalem, om er het Paaschfeest te vieren. Om dese reden ook is het by ons. Katholieken, gebruikelijk, palmtakken onder het treken des kruises met wijwater te besprenkelen. In Dultachland echter kan men de echte palmtakken niet bekomen en daarom heeft men er iets anders voor in de plaats gesteld. Deze ..Ersatz" bestaat ót uit takken van boomen, welke steeds groen zjjn, zooals de iep, de palmboom, de steekpalm. óf uit tak ken van boomen. die het vroegst groen wor den, zooals de berk, de hazelaar, de zilver- populier. In sommige streken brengt men niet, zooals het gewoonljjk gebruikelijk is, een paar takken van deze boomen mee naar de kerk, om daar gewijd te worden, maar draagt men aelfs heele stammen aan. In het Oostenrijksche Innviertel. Beieren, Böhmerwald. Saterland, enz. stellen de jon gens of de knechten er een groote eer in, een zoo mooi en groot mogelijk „palm boompje" op te sieren en te laten wijden. Op den morgen van Palm-Zondag gelijkt de kerk dan op een echt mlnlatuur-bosch. In het land van Bazel snijdt men de tak ken van een dennenboom tot op de kleine, sierlijke kroon af en schilt den bast in kunst- slangen wendingen, bindt vervolgens van een palmboom om den stam, hem met gekleurde, wapperende Vaststelling bijdragen kwam aan de orde de vaststelling van de bijdrage der leden per 100 K.G. boter over 1931 Het bestuur stelt voor deze als volgt samen te stellen: le klasse 29 cent met minimum van f 25; 2e klasse 26.1 cent mln. f 29; 3e klasse 233 cent mln. f 65.25 4e klasse 20.3 cent mln. f 116; 5e en hoogere klassen 17.4 cent mln. f 203. Dit voorstel beteekent dus een contributie verlaging van 9 pCt. Aldus besloten. Ten slotte stelt het bestuur nog voor de minimum-contributie voor de leden der 1ste klasse met f 5 te verlagen en te stellen op f 25. Aldus besloten. en ons volgde bjj eiken tred. Wij willen door geen schaduw van boven langer der aarde lach laten dooven, wfj willen geen kruis dat ons verplet. Daarmee ligt het Christendom dus voorgoed! En nu vooruit naar de stad! al wordt daar, zoo raadt de geest, het meest geleden. 1 meest misdreven en het minste liefgehad. En nu weten we dus wat re willen: O stad, in wier schoot alle levenstarwe groeit. met sterke armen en begeertge kaken storten wy ons in Uw betooverd woud. Wjj gaan U tot onze kampplaats maken; wij gaan onre spitse willen in u haken om ons vol te zuigen met macht en goud Waarop de belde Geesten der Erbarmlng het eerste bedrijf sluiten met een hartroe rend gebed. In het tweede bedrijf komt dan de wreede ontgoocheling Aangrijpend is daarvan voor al de daemonic der verschijning van ont rechten: Om de banden waarin ge ons hebt geslagen. Om de verned'ring, die g'ons leerdet ver dragen slijten menig welke gegeven wordt aan iemand, die op dezen dag het laatst opstaat of met zijn palm te laat in de kerk komt is van deze gewoonte af te leiden Veelal ook had op Palm-Zondag de eer ste H. Communie der kinderen plaats. In Zwitserland ten slotte viert men dezen dag als „kransjesdag". De kinderen zoeken op de velden en bergen bloemen, laten deze door oudere meisjes tot kransen binden en trekken dan onder trompetgeschal en voor zien van wapperende vlaggen feestelijk het dorp binnen ging artikelen. De voorzitter antwoordde, dat de Zuurbier heeft toegestemd de verschillende gereedschappen en wagens tegen f 250 per week te stallen. Spr wees op de moeilijkheid om een terrein te krijgen waar een gebouw zou kunnen worden opgetrokken Besloten werd op het voorstel van de Wed. Zuurbier in te gaan, terwijl de voorzitter toezegde op een volgende vergadering met nadere plannen te komen. 7. Voorstel tot het aanschaffen van een andere schrijfmachine op het raadhuis, vóór een bedrag van f 160. De andere machine wordt voor een bedrag van f 60 aan het G. EB overgedragen. Aldus besloten. 8. Voorstel om den burgemeester te mach tigen de kascontrole bij den ontvanger alleen te verrichten. Na eenlge discussie werd aldus besloten. 9. Voorstel om een deel van dën Oudorper- weg opnieuw te bestraten en den Achterweg verder te verbeteren. Aldus besloten. 10 Voorstel inzake eventueele verhuring van land achter de R. K. scholen. De voorzitter merkte op. dat het terrein 125 bunder groot te. Het was de bedoeling van B. en W. bet terrein te bezaaien en als sportterrein in te richten. De heer Kunst wilde het geheele terrein liften effenen. Op het oogenblik is het niet als sportterrein geschikt. De voorzitter wilde het andere gedeelte In den volgenden winter door de werklooren in orde laten brengen. Aldus besloten. 11. Voorstel om by de O. L. school een overdekte fietsenbergplaats en een schuil plaats voor de kinderen te bouwen. Aldus bestoten. De voorzitter deelt mede, dat van de Ame rican Petroleum Comjxny een verzoek te in gekomen om een pomp te plaatsen vhor de voormalige leerfabriek. Besloten werd dit verzoek op nader te stellen voorwaarden toe te slaan. Voorts stelde de voorzitter voor 2 aandee- len van 1000 aan te koopen van de Bank van de Ver. van Ned. Gemeenten. Aldus besloten Voorts werd besloten den heer v. Gieaeti ontbeffglng van de Bouwverordening te ver leen en Den heer Dresch wen} nog een bedrag van f 50 toegekend voor het in orde brengen van het archief zyn dwingende oogen en de schaduw van zyn kruis, die stond tusschen ons en het licht der vreugde f 8.998.23 De reserve bedroeg per 31 December 1929 f 5492 23. Het bestuur stelde nu voor deze reserve te brengen op f 7000 en dan te be palen. dat deze reserve niet hooger meer zal worden opgevoerd. De boeken en verdere bescheiden waren gecontroleerd door den heer J G Ooster- beek. accountant te Edam, waarbij alles in orde was bevonden Van de financieele com missie. bestaande uit de heeren K. Bregman Jzn„ voor de Coöp Zuivelfabriek „Concordia" te Oudendijk en A. Zijp, voor de Coöp. Zui velfabriek „Westfriesland" te Abbekerk was een eensluidend rapport binnengekomen. De rekeningen werden ongewijzigd vastge steld. De begrooting voor 1931 sluit in ontvang sten en uitgaven op een totaalbedrag f 11.448.23. met een post onvoorzien f 248 23 Aldus vastgesteld JAN Lid van gemeld College. De voorzitter stelt voor de huidige school- geldhetfing te handhaven. De heer Kunst wees er op. dat er school gelden worden geheven per half jaar. Spr kan zich dit wel eenigszins begrijpen wees er op. dat het schoolgeld over half jaar. een te groot bedrag te De voorzitter wees er op. dat er een ach terstand moest worden ingehaald De heer Kunst wees schoolbrieven verschillende data men. Spr. dringt er op aan. dat ordening veranderd wordt De voorzitter wijst er op. dat Oudorp de laagste achoolgeldhefflng wordt toegepast De voorzitter zegde overweging toe. Een schrijven van den heer J Zeeman verzoekende zlekte-iiitkeertng gedurende weken van zijn ziekte De voorzitter merkte op, dal de beer Zee man niet hei recht heeft op slekte-premle. volle i takken versiert doeken, bonte strooken papier en papieren rozen en hangt er ten slotte nog mooie, rood-wanglge appels aan. In het land van Munster «Oldenburg) hangt men aan den boom ook uit koekdeeg gevormde vogelfiguren („palmvogeltjes", die de verkondigers der lente symbolteeeren», kettingen van gebakken fruit alsmede sui kerwerk. en op den top komt een groote krakeling In Holland kent men nog op vele plaatsen de eigenaardig gevormde ..palmpaasch", waaraan eveneens allerlei gebak, in het bij zonder hanen en zwanen, maar ook broodjes en andere lekkernijen worden bevestigd De gewijde palm wordt tot den volgenden Palm-Zondag bewaard Men hangt ze in de kamer, steekt ze achter den spiegel, de hei ligenbeelden en ruwe, schrijnende handen door schoonmaak of door nat of ruw werk in het algemeen, worden weer spoedig gaaf, zacht en blank door Vooral ook avonds tam Hun Doos 30 en 60 ct. BU Apoth en Drogisten. Wat elk van ons In overvloed ontving. Ja, de kinderen van dezen tijd laten zich door de geesten van raad gedwee vernede ren Ge hieldt tegen den groei der gerechtigheid. van zelfzucht en hoovaardlgheid. Na zoo n deemoed kiemt de hoop van we- derkeerende genaden, en zij herademen bij het zeggen: We hooren een verren roep, we zien een schemerende klaarte. Een kracht doorstroomt ons. haar warmte ontdoet ons gemoed. Licht wordt het hart dat boog onder looden zwaarte en een hand grijpt onze hand. We zijn niet verloren, we worden herboren het land. In het „Landbouwhuis" te Alkmaar gistermiddag te half 3 een algemeene leden vergadering plaats van het botercontroiesta- tion „Noord-Hoiland" De voorzitter, de heer A. Commandeur, opende de vergadering met een woord van welkom Het verheugde spr dat zoovele le den aanwezig waren, in tegenstelling met vo-tge vergaderingen De flnancleele uitkomsten van de boter- productle zijn Inderdaad niet rooskleurig ge weest Spr hoopt dat 1931 betere uitkom sten zal mogen geven. Door den secretaris, den heer D C de Waal, werden de notulen van de vorige, te Hoorn gehouden vergadering gelezen welke onveranderd werden goedgekeurd De secretaris deelt mede, dat op 1 Janu ari 1930 het ledental bedroeg 73. nJ. 51 su» velfabrieken. 10 melkinrichtingen en 12 han delaren. In den loop van 1930 zijn 2 leden uitgetreden n.l 1 zuivelfabriek en 1 melk inrichting en Zijn 3 zuivelfabrieken toegetre den. zoodat het ledental op 1 Januari 1931 bedroeg 74. nl. 53 zuivelfabrieken. 9 melk inrichtingen en 12 handelaren. Voor kennisgeving aangenomen I»e aa. verkiezingen Donderdag zijn bt) de R K Kiesvereeniging alhier voor de aa. gemeenteraadsverkiezing alsnog Candidas t gesteld de heeren: J Dol faftr.J. J. L. Koop man. J. A. Groot. Jb van Diepen. J. Pater en de heer 8. Oud. wlen op het politiek ad vies een veel te laag nummer is toegekend. De heer A. G. Genefaas, die onlangs be dankt heeft voor een hernieuwing van Rjn lidmaatschap voor den Raad, heeft thans ontslag genomen als lid en voorzitter van de Klesvereeniglng B en W stellen voor hem 80% van zün ver diensten te geven, zijnde het bedrag dat hem zou worden uitgekeerd. Indien hij viel onder de ziektewet. De heer Kunst kan zich wel vereenigen met het voorstel, .doch achtte de basis niet juist. Spr. wilde als basis nemen het gemid deld loon dat in de laatste 3 weken is ver diend. De voorzitter antwoordt dat dit onmogelijk is. Het voorstel werd z. h s. aangenomen. Een schrijven van de Bouwmaatschappij ..Het Ooievaarsnest", verzoekende overname van een nieuw aangelegde straat, n.1. de Kie- vitstraat. De heer Bruin wees op den slechten toe stand waarin de weg verkeert. Besloten werd deze straat over te nemen mist zij in goede conditie verkeert. 3 Voorstel om ingaande 1932 het contract met het PEN betreffende toezicht op bet G E B te beëindigen De voorzitter deelt mede, dat de kasten 150 bedragen. Aldus besloten. 4 Voorstel inzake benoeming stembureaux voor de te houden verkiezingen. Besloten werd dat B. en W ais leden en de raadsleden als plaatsvervangers zullen fungeeren. Tot leden van het hoofdstembureau werden benoemd de heeren Leering en Bruin. 5. Voorstel tot aansluiting by den bood „Heemschut", inzake nieuwbouw. De voorzitter wees op de voordeelen die aansluiting by den bond Heemschut" met zich brengen Op een desbetreffende opmerking van den heer Leering wees wethouder De Boer er op. dat veel grootere gemeenten bij dezen bond zyn aangesloten. Aldus besloten. 6. Voorstel tot het bouwen van een berg plaats voor een vuilniswagen en voor opber- gemeentelijke werkverschaffings- Beal wursverk lezing Vervolgen» kwam aan de orde de bestuurs verkiezing Aftredend waren de heeren H Davelaar te Stompetoren en K Booy te Krommenie De aftredenden werden met groote meer derheid van stemmen berkoaen. By de vaststelling der nieuwe verorde- worde rekening gehouden met het eenig juiste standpunt voor iedere dening, dat ze stipt kan worden leefd e. In de te maken verordening zal het schoolgeld worden berekend naar het be lastbaar inkomen (dus na toepassing van een kinderaftrek overeenkomstig de wet op de inkomstenbelasting! artt 37 en 38 der Wet op Ink. Bel. d In de te maken verordening duldeiyk uit het beginsel „belasting naar draagkracht". Hoe hooger het Inkomen, hoe hooger het schoolgeld. Het schoolgeld worde minder als het kindertal vermeer dert. Hetwelk doende enz De golven dragen ons, we zien Als de zoo diep menscheiyke Jezus hlerby tegenwoordig was geweest, was het zeker op een maaltijd met den verloren zoon ult- geloopen Maar Mevr Roland Holst herin nert zich uit haar eigen leven veel prach tige llefde-oogenbllkken. die ten slotte toch weer niet tot de verhoopte eindoplossing hebben geleid en daarop komen nu geesten van Raad hier zeggen: Het land is ver, onnooeelen! Misleidt U niet opnieuw. En als de pasbekeerden nu Ineens Apos telen willen worden en de wereld met man en macht veroveren, moeten zij zich laten gezeggen O kinderen, Kinderen van dezen tyd, van dezen nacht, Van deze wereld en haar koninkryken. Gij hebt nog altijd niet begrepen En gij verdoolt al by den eersten stap. Hoe zoudt g* anders zoo ijd’le woorden spreken? Macht kan het ryk, macht kan het ryk niet bouwen. Geen stelsel kan het. Hier geldt groot noch klein. Liefde, geduld en onwrikbaar vertrouwen Moeten daarvan de steen zyn. Opnieuw komt een deus ex machina, de geestverzehyningen der vroegere en der komende geslachten, hier deze les heiligen vanuit een hoogere geestenwereld: En de geesten van Raad vragen het nog eens: Hebt ge gehoord? Hebt ge verstaan? Denkt aan de korrel die moet vergaan Zoo het zaad wil kiemen en rypen. Wat weer het koor beaamt: Wy hooren. wy begrypen. En dan eindigt het stuk; ons toch nog slechts half bevredigend ten slotte. En dat is juist de bedoelde tragiek. Dat zy vrede moeten nemen, zelfs met een halve waar heid, die pas heel langzaam, na eeuwen en eeuwen, algeheel zal worden vervuld. En de kinderen van dezen tijd eindigen dan ook met de resignatie: Wy zyn het geslacht, dat staande in het onzek’re licht van de kenterende tijden, geen bedding vond gereed, om te samen zijn kracht; zoekende zyn wy nog, we zyn nog verspreiden wij moeten ons zelven uit menigen waan nog bevrijden; we moeten nog worden hen, waar de wereld op wacht. En ai eindigen nu de Geesten van Er- barmlng met van hen te verklaren „Nu niet meer kinderen van dezen tijd, maar kinderen Gods", toch zyn wy door dit einde niet bevredigd, vooral niet als ons by het naar huis gaan, nog die andere verzen te binnen vallen uit de geestver- schyning van het verleden: Volgt ons na. genooten draagt het licht, draagt het en geeft het door aan den makker. Niet hoe gy leeft niet hoe gy sterft is het groote maar of over den menschenakker ook verder de gloeiende fakkel zweeft Wordt hier de praktyk van de deugd, de eene vogel dien wy in de hand hebben, naar Mevr. Roland Holst eigen woord toch niet prijsgegeven voor tien in de lucht? Is er in die resignatie misschien toch ook weer geen verfynde trots van troost! Geen decadente gratie van gelatenheid? Is die overgave aan een God ten slotte wel deemoedig genoeg, en vol vertrouwen op Hem? UJkt die God niet wat te passief, alsof wy alles moesten doen? Staan de Gees ten van Raad ten slotte niet te veel als een soort theosophische demlurgen tusschen God en ons en dan weg, om met den Vader in de hemelen het onmiddeliyke contact te kunnen vinden? Is vooral de smaad des kruises wel voldoend weerlegd en harmonisch opgelost? Moeten wy het inderdaad met zoo kale en abstracte troost stellen? Is die troost althans wel concreet genoeg voor de vrouw van heden? Althans voor de groote menigte van jonge vrouwen, geiyk wy ze kennen en trachten te vormen in de Graal? wy sullen In een volgend artikel op dese vraag antwoord geven. MIA VAN DER KALLEN. Vr van Nazareth. hier te Vaststelling bijdragen Hierna kwam aan de orde de vaststelling van de bydragen der leden per 100 K.G. kaas voor 1931. In de gegeven toelichting deelt het bestuur mede, dat de totale kaasproductie met merk bedroeg in 1930 20 533.950 K G terwUl dit in 1929 was 19 860 755 K G een vermeerdering dus van 673.195 K.G Er kan contributie wor den geheven over een totale productie van 20 483 276 K G Het bestuur schat de totale opbrengst der contributie op f 40.000. terwyl het volgende contributie-schema wordt voorgesteld le klasse 55 cent; 2e klasse 33 cent; klasse 275 cent; 4e klasse 22 cent; 5e klasse 19 25 cent; 6e klasse 165 cent; 7e klasse 14.3 cent; 8e klasse 12 65 cent; 9e klasse 11.55 cent: 10 klasse 11 cent; 11e klasse 1045 e.; 12e klasse 9.9 cent; 13e klasse 9.35 cent; 14e klasse 8.8 cent; 15e en hoogere klassen 855 cent. Aldus besloten. De heer Stapel „West Friesland" van Abbe kerk vroeg hoe het bestuur zich de propa ganda dacht. De voorzitter antwoordde dat door den Ne derlandse hen Zuivelbond een adres aan de Regeering is gericht om op groote schaal en ruime basis een propaganda te voeren voor de boter en de kaas. Spr. hoopt van harte dat de regeering voor dit groote belang een aan- Zieniyk bedrag zal reserveeren. Het ligt in de bedoeling een commissie samen te stellen die deze propaganda ten uitvoer zal brengen Voorts vroeg de heer Stapel of er geen verandering in de kaasmerken kan worden aangebracht daar deze alle in dezelfde lijn h«*en De voorzitter antwoordde, dat het in de bedoeling ligt van den Nederlandschen Zui velbond om een commissie samen te stellen, die aal onderzoeken of het mogelyk is. voor de soorten beneden de kwaliteit van geen merken beschikbaar te stellen. Daar de rondvraag niets meer opleverde volgd sluiting VERGADERING VAN DEN RAAD De raad dezer gemeente kwam gisteren avond te 7 uur in openbare vergadering by- een onder voorzitterschap van burgemees ter W. Bos. 1 De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. De notulen van de vorige op 27 Januari gehouden vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld Ingekomen stukken Ingekomen was oa. een schryven van het R.K. Schoolbestuur alhier, verzoekende voorschot 1931 tot instandhouding barer scholen. B. en W. stellen voor dit voorschot weer te verleenen. De kosten per kind bedroegen 16.78. Het schoolbestuur zal dit jaar een bedrag van 3670.90 ontvangen. Een schrijven van B en W van Arne- muiden, verzoekende adhaesie te betuigen aan hun adres aan de Kroon om ontheffing te vragen van de invoering vak lichameiyk onderwys aan de byzondere scholen. De heer Kunst wilde geen adhaesie be tuigen. Besloten werd adhaesie te betuigen Een schyven van B. en W. tan Alkmaar, houdende aanbledingsbegrootlng keurings dienst voor waren 1931. De voorzitter deelt mede, dat de kosten voor deze gemeente per Inwoner bedragen f 14.97 cent. Voor kennisgeving aangenomen Een schryven van den heer J. Kunst, houdende bericht, dat hy niet accoord gaat met toepassing van de verordening tot hef fing van schoolgelden. Dit schryven ging gepaard met het vol gende voorstel: a. Met ^e schlede perWw ordening vastgesteld b. ning Rondvraag De heer De Boer vroeg of reeds nader bericht was ingekomen betreffende de gas voorziening. De voorzitter antwoordde ontkennend. Voorts zag de heer De Boer gaarne een verordening samengesteld betreffende de maxlmum-snelheid in deze gemeente. De heer Kunst wees er op. dat de hekken zoo beschadigd werden door de schooljeugd. Spr drong op, meer toezicht aan. De voorzitter zegde toe. Hierna ging de Raad in comlte Na heropening kwamen een tweetal adres sen in behandeling, n.1.: Een schryven van diverse krachtverbrui kers daarin verzoekende den prijs van den krachtstroom te verlagen, en Een schryven van den heer J. Kunst, hou dende voorstel den krachtstroom Ingaande 1 I. Ieder die in dezen winter het leekespel van Mevr. Roland Holst gezien heeft, is stü ge lukkig naar huis gekeerd, dat ook in onze droeve eeuw toch nog profeten en ziena- ressen opstaan, om de verdoolde kinderen van dezen tyd terecht te wijzen, al hebben zy .misschien self nog niet de heele waar heid gevonden. Want inderdaad, ons tegenwoordig tooneel groeit weer uit tot een leer- en oefenschool van de inneriyke zielegrootheld der men- schen, tot een blijde boodschap van vrede en verbroedering. En juist als weleer in het oude Grieken land Alschulos en Sophokles machtiger en aangrijpender dan wetgevers en wijsgeeren het Grieksche volk tot hooge deugd ver maanden. zoo is het ook thans weer wer- keiykheid aan het worden onder ons. Te lang had het individualisme in de kunst de aesthetics van de koren en reien vergeten en versmaad; reeds te lang luis terden wy op het tooneel naar de klachten van vereenzaamde helden en hun grooten strijd, zonder de echo's er van op te willen vangen In de schare. Maar pas uit de samen werking van heldenrol en koorzang, pas uit het heroïeke voorbeeld, geiyk de menigte het verstaat en de goed gelelde massa het be- grypt, kan voor de wereld redding dagen. Zoo heeft het trouwens het Christendom al tijd begrepen, al ging de moderne tooneel- ontwikkeling haar eigen wegen. Ja zelfs vinden wy Sophokles op Aischuios niet zoo n vooruitgang meer en zeker Euri pides niet. In technischen bouw staat het stuk van Mevr. Roland Holst zonder twy- M veel dichter by de oudsten der Griek sche tragici, by wie het koor, de rel eigeniyk alles was en de gesprekken der helden slechts een prikkelend Intermezzo. Martyn en Rogier. Maryt en Peter zijn dan ook niet de hoofdrollen van dit stuk, maar slechts episodes. De hoofdrol speelt e het kosr der kinderen van dezen tfjd. be staande uit ,jiiet minder dan zestien man nen en vrouwenDe nevenroi zyn de gees ten van erbarmlng en raad. En de „ver- schynlngen" van de ontrechten, van hen die waren en die komen, spelen hier de door Gheon's mirakelspelen voor het eerst weer ontdekte rol van den sinds eeuwen misver stanen Deus ex machina; waaronder de on derwereld en de bovenwereld deel nemrn aan het wereldspel. In die oeroude dramatische kunst ont moeten elkander immers alle primitieve wereldvolkenen wy met al onze moderne beschaving moeten by hen weer ter achole gaan. Hoe aangrijpend begint het stuk met de bede van een der geesten van erbarmlng Erbarm U Heer, over de kinderen van dezen tyd. Over hun hoogmoed (hun) zingenot (en) hun opstan digheid maar zy. de Kinderen van dezen tyd, zyn nog in een heel andere stemming Van een groot heil ging het gerucht, dat ergens hing in de nabye dagen. Aan leuzen van liefde en offer doen zy niet meer En al protesteeren de geesten van Raad met alle kracht: O myn broeders, de sterren zyn niet gedoofd; O myn broeders, de bronnen zyn niet verzand: om- De halfkoren antwoorden pertinent het gekeerde En allen besluiten: wy willen leven Een geslacht van billen Die geen aarzllng verzwakt. Die geen twyfel knakt. De meisjes maken het dan nog erger: Onze zinnen willen wy niet meer sterven Ons vleesch heeft lang genoeg geboet Voorbij, voorby, voorby het bltt're derven, Voorby, voorby. voorby, voorby voorgoed. En dan nemen zy elkander. Peter en Maryt, alleen uitsluitend omdat zy elk genieten willen. Voorby de kwelling van het versterven. Na bloeit ons vleesch; nu zingt en danst ons bloed. De andere geest van Erbarmlng beklaagt haar: Groot is myn deernis voor de vrouw. Die de kern verried van haar diepste wezen. Haar wil is tegen de wet opgerezen In haar gegrift door een wijze natuur: Haar vreugde zal voos en kortstondig wezen. Maar dat hooren zy niet, en zy vermeten zich nu tot een smaad op het nu elndeiyk voluit genoemde „kruis". Wy zyn uitgetogen uit het vaderhuis, wy hadden genoeg van Weest veivloekt! Om de schoonheid, die g'in ons vermoordet, Om de goedheid, dte ge in ons smoordet. Weest vervloekt Om de kwellingen, waaraan ge ons ketent. Die g’in koelen bloede uitdenkt en berekent. Weest vervloekt! En dan die rei Rood is de haal Rood is het bloed Rood is de wraak Rood en zeer zoet Veel korter had dit bedryf kunnen zyn. Juist de Individueele geschiedenis van Ro sier, Peter en Maryt nemen hier nog te Wel plaat* in Maar het geheel is ver pletterend Het derde bedryf is, als wy on» niet ver- flmen. door de wolk van Mevr. Roland Holst» eigen agnostische levensovertuiging taor een overigens zoo fel spel, iets te veel I •eerschaduwd en in half duister gezet Het begint met een prachtige, eeriyke j biecht van zelfinkeer en zelfbeschuldiging: We waren trotoch op wat we wisten. wat «we vermochten. We maten de wereld met hoogmoedigen blik; Al wat we zonnen, al wat we zochten Wae verheffing van het eigen Ik.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9