J. B. Koster V Amsterdamsche WRIJF WAS Beurs Cheque-koersen KLEEDING NAAR MAAT f 78.- f 58.- Alkmaar Laatste Nieuws N. V. „VRIESIA” JAN DE VRIES ZAADMARKT 58 - Tel. 324 - ALKMAAR o o o o o o Burgerlijke Stand van Alkmaar o o o ■B TWEEDE BLAD BLADZIJDE I DONDERDAG 9 APRIL 1931 STADSNIEUWS 0 Tiaar de Missie 0 0 0 0 Schola Musica De Jeugddemnostratie op 17 Mei Altena Ongeval Naar de Bloembollenvelden faillissementen De revolutie op Madeira De Tol-Unie De Stille Omgang Wit Braia Zwart Rood Vraagt Uwen winkelier FABRIKAAT ait zoivere grondstoffen. Groote pot 20 cent De electrificatie der Spoorwegen Ned. Ver. tot bescherming van Dieren Ringers’ chocoladefabrieken op de tentoonstelling „De Suiker” Wereldvlucht van een jonge Duitse be Mr. A. D. van Regten 7*71. M - A Weer een verzekerlngsbedrox Henderson en Lord Alexander over de ontwapening De eerste proefritten 13.47 Stoutmoedig plan de minuut *71 Directeur: H. A. Maas (coolei wegge- De Aanrijdingen rem en DONDERDAG 9 APRIL Pater A. Verhoeren O. F. zou De uitsluiting in Noorwegen Heden begonnen Verbinding met het vaste land. 97 en 46 Een beslissing van Briand. 128 De uitvoering der Tarwewet De inventarisatie nog niet geschied 280 Mei van overeenkomsten aldaar te ar de i%% Besmettelijke ziekte o 1 v. EK1 129% 124% 145% 268 280 58 334 281 167 130 124 Koers II» Wilt U *n chique en degelijk maatcostuum Bekijk dan eens onze modellen en stoffen. Reclame-serle f 68.- Tabak Jell Batavia Jude Dell KMtkust ïenemtxh ’laxwell 207*/, 113% 89 51% 232% 81% 303% Vorige Koersen 51 83 Algemeene deelneming van jongens tot 17 jaar. Een Maria leden gansch Petroleum □ortsche Petr. Gaboe» - Kon Olie - Perlak Peudswa Continental OU 4nell Union OU 'ndusff. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 0 8 Leather Intern. Nickel 377% 25»/, 101*/, 76.60 94»/, 72*/, 48% 27 53% 24 46 46 3*1/,. C. P. G. PERSOON pr Voorzitter. 265 283% 54% 331 42 strild Ka- 9.70 34.65 12.11% 2.49 59.35 48.— 13.— 26.40 66.65 66.70 66.65 7.30 35.— 27.— !82%Exc 16*,, 6»/. 35 27% van het regee- i uitvoering van de lar%,ter directie van Abbtnk, de commissie advies en bUstand voor de uitvoering 101»/, 10C»/„ 1C2% 102»% 99*/, 9.75»/. 34.69% 12.11*/. 2.49*/, 59.40 48.C3 13.r5 27.50 66.75 66.80 66.70 7.39 35.10 29.— Gewentensgeld By den Inspecteur der directe belastingen alhier, ie afdeellng. is onder letter Z. 22.20 aan gewetensgeld ingekomen. 258% 24 276% 165 6»/, 9*’/n 77,. 67»/, 56 i.lker H V A. ’oerworedjo 'orsténlanden Xctlons idem 65»/, 54 9% 177>. 17% 6% de naar Staatsleeningen Nederland 1919 i% Nederland 1918 4'4 Neder, 1919 ,4H Nederl 1917 414 N.fnd. U26 B Wy vernemen uit goede bron, dat de in voorraden 1930 nog ParUs Brussel tonden New-York Berlijn' ZUnch Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag - Weenen Warschau de den nadruk op de door internationale O Omstreeks 2.30 uur. had gistermiddag een aanrijding plaats op de brug bij den Ac cijnstoren tusschen een auto-bestuurder, ge naamd H wonende alhier, en ’n wielrijder, genaamd F. J. 1. Van het rijwiel werd een spaak, band vernield. Een en ander wordt nader onderzocht. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). DONDERDAG 9 APRIL "7. IC*/ 124»/, 12% H instrumentalist voor r- aoline-orkest). 's Zaterdags s Woensdags) „Nieuwe Doele", Do< lingen kunnen zie Spoorstraat 56 of 's opgeven. (Zie de advei Scheepvaart Holl Amerika cjjn llto Gem Elgenu Kon Ned Stoomt Scheepvaart-Ome Marine comm Marine pret. llOIOIOIOIOIOIOIOIODIOBOIOIOIOCOiOlÖaOI ■I CDBCDICDBCOgCDgCDB 1, gej gcDBCDBCDEORCDB werd C. P., wonende alhier j waarin een alhier van een lord ,eg- wr. tot Prolongatie te Alkmaar. De kinderwagen werd vrij ernstig bescha digd, doch er hadden geen persoonlijke on-, gelukken plaats. De politie stelt een nader onderzoek In. 213% 117 94% 52 242 82% 310 Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Tn de afgeloopen week zijn In deze ge meente 4 gevallen van roodvonk voorgeval len. industrieën Onliever Ca.'ve Delft Alg Kunstzijde Van Berbers pat Nieuwe Philips Kuch Accousttek Ned. Ford 101*/, 100»/1, 102»,, 102% 99*/, Onze zorgen beginnen zich meer en meer te richten op het welslagen van den as. Jeug-- dag. welke gehouden wordt op 17 Mei. Langs dezen weg hoop ik de voornaamste punten van het verloop der verschillende gebeurtenissen van dien dag te melden. Vooral vraag ik dan den belanghebbenden even Inzage te doen van het een en ander over dit onderwerp, opdat wy toch verze kerd kunnen zijn, dat leiders en Jongens op versterkt. Henderson zelf had steeds den Volkenbond vodrtge- zou alles doen om de ontwapening te doen verweaen- ,.-V, '4 voor behartiging gemeenschappelijk Gisteren Is mr. A. D. van Regteren Altena tot nu verbonden aan de rechtbank alhier, en benoemd tot rechter in de Utrechtsche Rechtbank, voor het begin van de civiele zitting aldaar, als zoodanig geïnstalleerd. Nadat de acte van beëedlging was voorge lezen. heeft mr. Havelaar, p-esldent van de Rechtbank, den nieuwen rechter met diens Eenlge dagen geleden vonden boeren in een bergkloof by Villandera een jongeman half gekleed en zwaar gewond. Hy deelde mede een Dultscher te zyn, Hemilrti GUn- -ther. die te Brtxen vertoefde voor het on dergaan van een kuur. Hy zou door twee onbekenden zyn overvallen uitgeplunderd en dan in de kloof geworpen. Het ingestelde onderzoen wees schter uit. dat de roofoverval gefingeerd was en dat Günther had willen probeeren verzenerings- bedrog te plegen. Hy bekende, dat hy zich van het leven had willen bc-oovet:, omdat hy geen uitweg zag voor de betaling van zyn groote schulden. Hy was toen op de ge dachte gekomen on: een roofoverval te fln- geeren en liet zich vooraf •'U een Duitsche verzekeringsmaatschappy voor een hoog be drag tegen diefstal verzekeren Günther Is ter beschikking van de justitie te Bozen gesteld ontwapening te komen, aangezien En geland alleen niet ontwapenen kon. Het resultaat zou afhangen van de vraag, of de unde r mogendheden bereid zouden zyn de Engelsche politiek te steunen. Door een Europeesche vlootovereen- komst konden de tnoeliykheden worden opgelost, die een openiyke behandeling van het ontwapeningsvraagstuk op de komende conferentie nog in den weg hadden ge staan. Een de: gelijke overeenkomst zou ook lelden tot verbetering van de betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk. Naar gemeld wordt zou Briand maatrege len nemen, om de Duitsch-Oostenryksche Tolunie te vernietigen of althans het gevaar er van te verminderen. Om de deelname aan den omgang zoo groot mogelilk te daen zijn en tevens de pelgrims te doordringen van de beteekenis en de waarde van een derg’lijken Omgang, zal Zondagmiddag as. te drie uur t „Gul den Vlies”, door den bekenden spreker, den Zeereerw. Rector C. Vis een propegandarede worden gehouden, met als onderwerp: „Mis kenning en Eerherstel’. De toegang is grheel vrfl, en zoowel dames als heeren zijn van harte welkom. Door een zangkoor zullen voorts eenlge liederen ten geboore worden gebracht. Op d»s allen naar deze propaganda-vergade- ring. De stand van Ringers’ Chocoladefabrieken op de tentoonstelling ,JJe Suiker" beslaat een Cprzi’vlakte van 400 M2. s Rondom de fabrieksinstallatle In dezen stand is een podium gebouwd, vanwaar men rustig het bedrijf in werking kan gadeslaa. De in den staijd geplaatste machines dom wat hun aantal betreft niet onder voor oe cd ectieve inzending van de Belgische Choco ladefabrikanten op de Were dtentoonstelllng te Antwerpen. Een chocdadewals v_a de a’lerg ootste capaciteit zal den geheelen dag in we: king zyn. Voorts zal er worden ge mengd. gewreven, get-mpereerd, gev -md. geklopt, gekoc’d, ge'ort geperst, machinaal gevouwen, gegoten, geglaceerd en gedeco reerd. De aand. yving van de machines geschiedt door e.ectrom?toren met een totale capaci teit van 75 PK. Voor de ve,-warming en koeling zyn stoom- en waterleidingen aangelegd. Bovendien zullen dageiyks 35 personen in de tentoon- stelllngsfabrlek werkzaam zyn. Het geheel is omgeven door een etalage van werkstukken, vervaardigd van suiker en chocolade. Aan het rapport over het eer-te kwartas! 1931 van den Inspecteur van de Afdrellng Alkmair en Omstreken van de Nederland- landsche Vereenlging tot Bescherming van Dieren ontleenen wy het volgende: De markten werden door mij op geregelde tijden gecontroleerd. Vele aanmerkingen werden gemaakt op te volle korven met pluimvee. Waar dit noodig bleek, werd aan gegeven hoe men kippen en konijnen moet dragen. Eenmaal moest ik zeer ernstig op treden by ruw inladen van varkens. In vbrband met het moeliyke vervoer van nuchtere kalveren per auto maakte ik een reis mede naar Uithoorn. Het bleek, dat dit vervoer niet kwellend genoemd kan worden, Te omstreeks 44)5 uur werd de Politie gistermiddag telefonisch medegedeeld, dat er een ongeluk had plaats gehad aan de Noor- derkade, alhier. By een ingesteld onderzoek bleek, dat de sleeper KI. L.. een boom van een mallejan zoodanig op zyn rug had gekregen, dat hy ovej- erge pyn klaagde. De oorzaak hiervan is, dat twee zijner knechts bezig waren rails van de mallejan cf te laden eh door de zwaarte der rails de boom van de mallejan, welke door hen werd vastgehouden niet meer konden houden waardoor L_ die achter de mallejan een ket- .Uag wilde losmaken, den boom op zijn rug kreeg. Hy is per ziekenauto naar het 8t. Elisabeth- Zlrkenhuls. alhier, overgeb-acht. Zl'n toestand wa- hedenmorgen, naar om- sto"dlgb*den. goed. Van schuld Is In deze niet gebleken. benoeming geluk gewenscht en de hóóp uit gesproken, dat mr. Altena by de Utrechtsche Rechtbank een aangenomen werkkring mogen vinden. Sedert hedenmorgen vroeg zyn In Noor wegen 43.000 arbeiders uitgesloten, welk aantal tot ló April ai. minstens tot 33.000 zal zijn gestegen. De regeering verklaatt, slechts te zullen ingrypen wanneer werkge vers en arbeiders zulks wenschen. Men verwacht een algemeen d.ankverboo .oolang het arbeldscoafllct duurt. De Ryksbemlddelaar deelt mede, dat de werkgevers een loonsverlaging van twaail tot vyftien procent wenschen door te voeren voor de minimum- en uurloonen en een loonsverlaging van 15 tot 35 pct. van de ac- coordloonen. De arbeiders elschc daarentegen vermin dering van de werkweek van 48 op 42 uur en verhooglng van de uurloonen met 10 tot 20 pet., beperking van het aantal overuren en verschillende wuzigingen in de algemeene jtrbeiosvoorwaarden. Inzake de loonkwestle bleek overeenstem ming onmogeiyk. Op het oogenbLk wordt 'jetracht. althans overeenstemming te be reiken voor «.e kustscheepvaart, in welke oedryfstak een groot aantal der uitgesloten irbelders werkzaam is. Installatie commissie De Minister van Binnenlandsche Zaker en Landbouw beeft in tegenwoordigheid van' het administratief hoofd rings bureau voor de tarwewet den referend' den landbouw W M. Al van van de tarwewet met een rede geïnstalleerd. Schola Musica wordt (by voldoende deelname ook ivang 2 uur. gebouw ilestraat gehouden. Leer- h van nu af aan huls. Zaterdags aan de Doele éntle). Om dit te bereiken, roept het bestuur alle Noord-Hollanders op deel te nemen aan de vereenlging van net H. Bloed. Komt, Kennemers en West-Friezen, be zielt uzelve met het heilig enthousiasme, dat uw voorvaderen vroeger bezielde, waar het gold den A’znachtige eer te brengen: komt dan allen, mannen en jongelingen, om eerherstel te brengen aan het H. Bloed en uw H. geloof te versterken. Om de deelname aan den tlons, 17 minuten duurde. De maximumsnelheid, waarmede op dit baanvak zal worden gereden bedraagt 33 KM. Tijdens de proefritten hadden zich geen stonden voorgedaan. Zeer vele autoriteiten op spoorweggebied maakten deze proefritten' mede. Voorts vernemen wy nog, dat de lucht brug. die enkel voor het goederenvervoer zal worden bestemd, 75 cM de hoogte in gébracht za' worden. De beide trappen zullen woe den broken en vervangen door liften. Rabber idam Rubber Bandar Dell Batavia Ruob Rott Fapanoeli Serbedjadl Sllau V 1 c O.- APied tntercontln Rubber wanneer men 4 nuchtere kalveren per M2, vervoert, een norm, die door allé inspecteurs voor vesvervoer van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren gesteld wordt. Het is evenwel wenscheiyk in den auto een tus- schenxhot aan te brengen, ten einde by plotseling remmen of by het maken van scherpe bochten, al te groote opeenhooplng te voorkomen. C»n auto, die met meer dan 4 kalveren per M2, geladen was. heb ik laten overladen. Ook met het laden van een anderen auto werden moeilijkheden ondervonden. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur aan B. en-W. van deze gemeente moeten thans de markthokken. bestemd voor nuchtere kalveren door of vanwege de aan voerders van stroo worden voorzien. Voor de pasgeboren, z.g natte kalveren zyn reeus vanwege het marktweden, een paar hokken van stroo voorzien. De aanvoerders van nuchtere kalveren dienen in het vervolg zelf een weinig stroo mede te nemen, waarop de dieren in de markthokken kunnen liggen. Nauwkeurig werden vele klachten onder zocht. Een klacht over het onthouden van het noodlge levensonderhoud aan dieren en slechte behan-ellng werd in handen gege ven van de Rykspolitie. Te Kocdyk deed zich een ernstig geval van mishandeling voor. Een hond moest we gens vertrek van den eigenaar afgemaakt worden. In plaats van het drer naar de as- phyxiatie-inrichting in het abattoir te Alk maar te brengen om daar te la-en afmaken, trachtte men den hond door ophanging te dooden, hetgeen mislukte, waarna het dier met een spade bewerkt werd en de hersens ingeslagen werden. Dit geval is in handen gegeven van de rykspolitie te Koedyk. P.o- ces-verbaal is opgemaakt en de zaak wordt vervolgd. Acht honden en zes katten werden door my geplaatst. Door den Jeugdbond van „Dierenbescher ming” wordt wederom eene verloting ten bate van een te stichten dierenasyl alhier gehouden en ik verzoek thans alle dieren vrienden vrlendeiyk de prijzen, die zy voor deze verloting (goedgekeurd door B. en W. te Alkmaar d.d. 28 Maart 1&31 no. 1.762.1) beschikbaar wilden stellen vóór 15 April aan myn adres C. Verwer. Baanstraat, hoek Oudegracht, te willen Inleveren. Failliet verklaard: SJ. Wagenaar, arbeider, te Venhuizen, mr J. Krabbe, r.-c., mr. O. A. de Lange cura tor. Opgeheven is het faillissement van D Born, landbouwer te Ursum; opgehev^n by gebrek aan baten. - ventarisatle van de aanwezige inlandsche tarwe van den oogst niet heeft plaats gehad. Volgens verzamelde voorlooplge gegevens, bevindt zich vermoedeiyk in Zuid- en Noord-Holland de meeste van den oogst 1930 overgebleven tarwe Het cijfer van de voorraden bedraagt ech ter nog niet een zesde gedeelte van den in een der bladen genoemden aanwezigen voorraad van 119.000 ton. waarop men voor het geheele land zou kunnen rekenen. wy vememeip voorts, dat besprekingen gaande zyn tusschen verschillende groepen van koopers van tarwe hunner belangen in overleg. Voor zoover bekend, is nog niemand aan gewezen, die namens hen als inkooper zal optreden, terwyl ook geenszins vaststaat, of bepaalde commissiehandel daarmede voor alle belanghebbenden z»l worden belast. Een algemeene bestuursmaatregel voor de uitvoering van de tarwewet is nog in voor bereiding. De volgende week zal de definitieve stich ting plaats hebben van de centrale tarwe- organisatie, zoodat eerst dan tusschen ver- koopers en inkoopers de noodzakelyke be-, sprekingen zullen kunnen plaats hebben. De Algemeene Vereenlging voor Bloem bollencultuur heeft het voorbeeld van zoo vele andere groote organisaties in den lande gevolgd en gaat door een reclamefilm de aandacht vestigen op het Hollandsche pro duct, In casu. de ooi bloem. Voor de afdeel Ing Alkmaar van genoemde vereenlging werd gisteravond in *t Gulden Vlies deze film vertoond. Vooral waren er veel toeschouwers uk de buitengemeenten. De film: „Van bol tot bloem" was heel In teressant. De bollencultuur in al haar vor men werd er duidelyk in beeld gebracht. Hoe in t najaar de bollen aan den grond worden toevertrouwd en daarin des winters rusten onder een zacht sneeuwkleed. In t voorjaar, als In trekkas en huiskamer de to'len al In vollen bloei staan, wordt het dekriet van de bedden geharkt en op hooge rnyten gestapeld. Achtereenvolgens komerr de crocussen, de narcissen, de hyacinten, de tulpen, de iris sen en de gladiolen. Door zeldzaam mooie, versnelde opnamen naar de natuur werd ons in deze film de teere schoonheid van de bolbloem getoond. Het was een lust de gesloten knoppen te zien zwellen en openblozlen tot een rijke pracht van een onep kelk. We maakten met zoovelen een tochtje langs de ult’estrekte bollenvelden in bloei en het ontbrak er aUeen nog maar aan. dat we al die heeriykheld ook konden ruiken. De zoete geuren van de bloeiende bollen velden vermocht de film ons niet te geven. Verder gaf de film een kykje in het bol- lenbedryf; de teere bloemkelken van hya cinten, narcisren en tulpen worden onbarm hartig verwyderd en op de mestvaalt ge bracht; het is noodig om de bol tot volle wa'dom te doen komen. We zien hoe de bo'len gerooid, gepeld, verpakt en verzonden worden in groote kl'ten en met groote stoo- mers als de „Statendam” naar de verre lan den. over heel de wereld- ..Grown in Holland” Is de leus, waaronder onze gewassen op buitenlandsche markten hun faam moeten handhaven. Op de pleinen der wereldsteden zien we de Hollandsche bolblosmen ten verkoop aangeboden: we zien ze bewonderd In de deftige stadsparken en vlllatulnen van Londen en Parys. waar ze voor de vele wandelaars een welkome at tractie zyn.' We gelooven, dat deze film van de Alge meene Vereenlging voor Bloembollencultuur het wel dom zal- als reclame-mlddel, zoo wel In 't binnenland als in het buitenland, zal zy haar doel niet missen. Vrijdag n vertrekt onze plaatsgenoot, de Zeereerw Pater A. Verhoeven OJ». met het ss. jBtatendam” van de Holland-Amerlka- Ujn naar da missie der Paters Dominicanen op het eiland Porto Rlco. Het is thans voor den derden keer dat Pa ter Verhoeven, die 45 Jaar oud is, zyn va derhuis en vaicrland verlaat om in het verre mlscle-land zyn apostolisch werk te gaan verrichten. Voor den eersten keer vertrok hy In 1913 naar Span.'e, vanwaar hy na in dit land een Jaar te hebben vertoefd voor het aan- leeren van het Spaansch in 1914 naar Porto-Rlco vertrok. Na 8 jaar mfs le-arbeld repatrieerde hy om in 1922 voor de tweede maal de rets naar de nieuwe wereld te aan vaarden. Het vorig Jaar kwam Pater Ver hoeven weer naar Holland om nieuwe kracht en gezondheid op te doen en thans is hy waardij gekeurd om voor de derde maal heen te gaan om mede te werken van kerstening van het verre missiegebied Met hem vertrekt de Zeereerw. Pater G. van Kalmthout OP. uit Nymegtn voor den tweeden keer. De Zeereerw. Pater R Jansen O.P., thans assistent der St. Domlnlcus-parochle alhier, die drie Jaar in de missie van Curasao en Gistermiddag, omstreeks 4.10 uur, C. B., huisvrouw van C toen zy met een kinderwagen 1H-Jarig kind zat, op de Vlotbrug aangereden door den bestuurder aangespannen voertuig genaamd V., wonende vyf -jaar in die van Porio-Rlco werkzaam is geweest, keert niet weder terug daar heen. Gemeld wordt, dat de revolutlonnalren op Madeira in verbinding zouden staan met eidende persoonlykheden op het vaste land. In Lissabon is het verre van rustig moeilijkheden worden verwacht. Toen wy dezer dagen onzen Alkmaarschen missionaris een bezoek brachten, kwam na tuurlijk het gesprek op de mlssie-arbeld in Porto Rlco. Met het echte tnlssle-werk onder absolute heidenen, souals in den Congo en In andere Afrlkaansche missiën, is deze Porto Rlcynsche missie niet te vergeiyken. Voor de vrymaklng van de Spaansche overheerschlng in 1898 was de bevolking in haar geheel Katholiek. Thans echter, nu Porto Rlco Amerlkaansch bezit is. heerscht er de godsdienstvrUheld. met het gevolg dat. behalve de Katholieke godsdienst, er een tiental verschillende sec- ten bestaan: vrymetsciary. spiritisten en zelfs theosofen zyn er niet zonder Invloed. Behalve een twintigtal Hollandsche Domi nicanen werken er ongeveer dertig Amerl- kaansche Redemptoristen ran de zielzorg: er zyn twee bisschopeetels, die te San Juan en die te Ponce (Redemptoristen). De andere secten beschikken over een nog grooter aantal zendelingen. Daar Amerika in het a’gemesn een protestantsch land is, is de mlsslonrering cr nogal mocllyk. Re- geeringssubsldle voor het Katholiek onder wijs wordt er niet gegeven, zoodat de Ka tholieke Kerk ook de flnancleele zorg voor het onderwijs te draden heeft. En daar de meenlng vast zit, dat, wil men zich in het protestante Amerika een be hoorlijke pcsitle verwerven, men protestan te scholen bezocht moet hebben, ondervindt het Katholiek onderwys veel nayver van de protestante scholen, waar het onderwijs meest gegeven, wordt door personeel, dat tot de vrijmetselarij behoort. Er zijn op het eiland Porto Rlco, dat 1/3 maal zoo groot Is als Nederland en 1.400.000 Inwoners telt. 40 pet. analphabeten. Het Katholieke onderwijs wordt gegeven aan 8-klarslge scholen der zes parochies, terwyi er twee Hoogere Bjrgtrscno’.en zijn met 4 klassen, een zg. commerclil class, Handclscursus Is daaraan verbonden. Het onderwijs wo-dt voornamelyk gegeven door Amerlkaansche zusters en leeken-onderwy- keressen. een 15-tal Poi to-Rlcynsche meis jes wordt voor dit onderwys opgeleid. De secte der Presbyterianen bezit be halve gewone scholen, een groote normaal school en een goed geoutilleerd hospitaal. De zielzorg wordt vanuit de zes parochies not in een 14-tal buitenkapellen uitgeoefend, welke ook voor onderwys geberigd worden. De’ reis naar deze blik» nellen wordt door de Paters te paard afgelegd en duurt hoogstens 2H uur. De scholen en de kapellen zijn de plaat sen, vanwaar uit het Katholieke geloof en het Katholiek onderwys verbreid wordt Zooa’s hieruit biykt. heeft de protestante rendeling materieel vrel voor boven onre missionarissen. Temeer daat de oude haat teven Span’e by de bevolking vereen zelvigd is geworden met de haat tegen de Rorensch Katholieke Kerk, heeft d“ missio naris geen gemakkeiyke taak en is da i tegen het verwaterde geloofsleven der tho’leken heel moeliyk. We zullen onze missionarissen, die daar voor de tweede of derde maal heen gaan, om Christus’ Ryk op aarde daar uit te brei den. geen lof toezwaaien. Dat verlangen zy niet; het Is de liefde tot Christus, die hen dwingt hun apostolisch werk te doen. Laten we echter een stil ge bed naar den hemel zenden om door de voo-spraak van de Sterre der Zee. die ook de Koningin der Anostelen is, te verkrygen. dat zy na een velllre reis behouden in hun missieland aankomen en nog vele jaren met vrucht moven werk'-am zyn in dat deel van den wyngaard des Heeren. Zaterdag 18 April hoopt Pater Verhoeven te New York aan te komen, vanwaar hy den 23sten d a v scheen gaat op een stoo- mer van de Porto-Rlco-iyn Maandag 27 dezer hoopt hy tlveeren. Van deze plaats zy hem van harte een „goede reis” gewenscht. De Schola Musica is een voortzetting van de opgeheven Stedelyke Muziekschool en staat eveneens onder leiding van den heer H. A. Maas. Het doel ervan Is: da gelegen heid te geven zich te kunnen bekwamen als en orkest-speler (zoowel Symphonic-. Harmonie- als voor Man- 'Jnion Pacific Wabash Jhic Mllw 8t Pau. Kansas City South Ene Rallr De Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken. Arthur Henderson, heeft de Wool wich een rede gehoudm over de crisis ’n de bulten-andsche politiek. Hy verklaarde o.a dat de mogendheden slechts overtuigd zouden kunnen worden van de weinige resultaten van een nieuwen oorlog en van de nood- zakeiykheid om den oorlog af te schaffen wanneer op de komende ontwapenings conferentie des taande legers tot op tiet aagste minimum ve minderd zouden wor den. dat de nationale veiligheid toeliet Engeland heeft een politiek gevoerd, waardoor de waarbo gen tezen den oor.op zijn de politiek zet en door lijken. Ook de Minister van Marine. Alexander, die te Huil een rede hield noodzake; y kheid overeenkomsten jongedame uit Beleren, Christel Schultes geheeten, die drie Jaar ge baar vliegbrevet behaalde en over Europa en half Afrika reeds vlieg tochten heeft gemaakt, is thans van plan om met een kleine Klemm-machine begin Mei as. een wereldvlucht te ondernemen. Van Berlijn uit zal de vlucht over Moskou naar Peking gaan, vervolgens naar Japan en dan per schip naar San Franc SCO. Van daar uit noopt de koene vliegster naar New-York te vliegen en dan over Groenland weer naar Europa. Fraulein Schultes, die zeer voortvarend is zy is journal ste van beroep: heeft de vlucht duchtig voorbe reid. Haar vader, die zeer welgesteld is, is reeds verschillende malei) „oker de brug” moeten komen om het sportenthous asm? van zyn dochter te kunnen bevredigen. Met zyn steun en met dien van eenlge binnen- en buitenlandsche bladen, hoopt zij naar vlucht te kunnen volbrengen. Getrouwd: Jacob den Nys en Johanna van El burg; Cornells Jansen en Catharina Eck hardt. Geboren Charlotte Judith, dochter van Henri Hak en Hennina Plomp; Antoon, zoon van Gerrit Kooy en G jsje van der Linden: Franclscus, zoon van Dirk Buter en Jose fina Winter. Hedenmorgen hebben op het baanvak Alkmaa'Ultjeest de eerste proefritten p aats gehad met een electrischen trein. Deze trein bestond uit twee motorwagens en twae tusschenrytuigen. De eerste trein arriveerde te Alkmaar te ongeveer kwart voor elf en vertrok In de richting Uitgeest om 11.03 uur. Om 12A7 uur arriveerde in Alkmaar tweede trein, die om 13.08 uur weer i Uitgeest ve.trok. De derde trein arriveerde hier om uur en vertrok weder om 13 55 uur. By Informatie deelde men ons mede, dat het traject AlkmaaUitgeest zonder stop pen kan worden afge’.egd in 12 minute;.. Tijdens den tweeden proefrit in de rich ting Alkmaar waren de navolgende tjden gemaakt: UitgeestCastricum 4 minuten. CastricumHeiloo 6 minuten. HellooAlkmaar 5 minuten. Aan elk station had men 1 minuut ge wacht. zoodat de reis Uitgeest--Alkmaar met het aandcen der belde tusschen gelegen sta de hoogte zyn wat en hoe alles zal verloopen. Wil deze demonstratie ook door getal haar kracht naar bulten toonen, dan moeten vele Jongens worden gemobiliseerd en daarom roepen wy op niet alleen al de jongens van de patronaten, die tot heden nog zyn de organisaties van onze schoolvrije Jeugd, al is dan ook de methode van leiding met dl hedendaagsch verplichte groepsindeeling en vrije clubvormlng geheel veranderd maar ook roepen wy op. zoo mogeiyk, de jongens der congregaties, die gemakkelyker toch overal worden opgericht, dan een Jeugdorganisatie en zeker als deze beantwoorden moet aan de ideeën van heden. Voor de uitvoering hiervan heeft men veel noodig. een gebouw waar de jongens kun nen te zamen komen voor de groepsverga deringen en de diverse clubavonden, naast den priester mannen die godsdienstig en maatschappeiyk onderlegd zyn om de jon gens in te lelden In het groote mystieke lichaam van Gods Kerk en het andere groo te lichaam de maatschappy en nog vele andere, die hun tlid en hun werkkracht of feren voor onze jeugd. Dat de congreganisten ook meedoen Is ge- voegiyk aan onze opzet om een algemeenen jeugddag te houden en geen louter patro natendag. al gaat deze demonstratie ook van den districtsbond van patronaten uit. Voor Alkmaar Is dit van bslang, daar er naast het getal van patronaatsjongens zeker nog een even groot getal Jongens zjjn d'e niet op het patronaat zyn, terwyi voor de bui tenparochies patronaat en congregatie zoo goed als samenvalt, tenminste waar naast de congregat'e ook een jeugdorganisatie is in de parochie. Is het getal van de demonstratie van eenl ge beteeken»s, bovenal het gehalte. Ja veel beter een klein geordend leger, dan te moe ten zeggen, dat er wel gedemonstreerd wordt met een groot getal Jongens, maar dat het was alsof Alkmaar door een vandalenleger was overvallen, of een gedeelte van de Rus sische jeugd op bezoek was. Wy willen belde bereiken nJ. laten zien wat er groeit, maar ook wat er bloe.t in het katholieke kamp. In ieders persoonlyk leven is er tucht en orde noodig, maar bovenal, wanneer men in een demonstratie wat naar buiten wil laten zien van zün kracht de dikste kabel breekt In de handen van een kleinen jongen, wanneer de vezels Biet in draden en stren- gn by elkaar liggen, het grootste ongedis ciplineerde leger kan door een klein in slag orde geschaard leger worden verslagen, eer slecht bestuurd land kan door een handje vol communisten worden overvallen. Daarom moet ge. manneiyke jeugd, op 17 Mei door Alkmaar gaan, met de bsenen in gesp.etdm stap gespannen, de borst vooruit, de handen naast het Wf, recht met den pink op der. naad van uw jongensbroek, een Mus'ollni- trek om de lippen, een scherpen blik de toe komst in. fier, als de Jonge garde van Ko- nlng Christus en Zyn Kerk. Wanneer dan op deze wüze enkelé” hon derden Jongemannen demon.rtreeren, dan be reiken wc. wat we willen, de Jongens gaan meer voelen dat ze niet alleen staan dat een honderdkoppige men.gte boven de haag van het Roomsch erf wacht met ongeduld om voor de rechten van Christus en zyn Kerk te stryden, dat steeds duideU)ker In het licht treedt de noodzakeUjkhelo om nauw met elkaar samen te werken in 't le ven. dat de ordegeest beproefd wordt en ge leerd wordt, om, als dat weer noodig is, steeds beter diocesaan en nationaal verband te demonstreeren. Jongens, dit wordt bereikt voor het Deke naat als je op 17 Mei in kerk, op straat, op terrein en in de zaal je leider sUpteiyk volgt en niet den jeugddag beschouwt als louter en alleen een „uitje” zooahs men zich met elkaar gaat vermaken In het duin en aan t strand. Welaan dan Jongens van heel het Dekenaat Alkmaar toont Je nu eens ech te soldaten van uw Goddelyken Koning Jezus Christus. Zoo tegen den tyd, dat de maand wederom in zicht komt, begm» het hoofd bestuur van het Alkmsar?ch Genootschap van den Stillen Omgang, weer allerwege haar piopaganda te voeren, om de deelname aan den Alkmaarschen Omgang zoo groot mogeiyk te doen zyn. De laatste jaren ging het steeds crescendo en op dezen Ingeslagen weg dient men voort te gaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12