Van Alles en van Overal ALCMARIA VICTRIX I MED. POLITIE ELFTAL ZONDAG a.t. 2 UUR Burgerlijke Stand 22 APRIL OP No. 1 VAN LIJST 6 in alle kieskringen (behalve Am sterdam). van Alkmaar TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 10 APRIL 1931 HET WIT-GELE-KRU1S ENBOUTEM GEMENGD NIEUWS u- STADSNIEUWS Postduif te bekomen Nieuwe zaak Vader staat ’t eerst Verlaagde prijzen. Seizoenkaarten niet geldig. Aspiranten en Junioren geen toegang tot de tribune op I Glas- De Vrijdag en het getal 13 Bijlagen tot den Raad f ARTHUR TER VOO REN Collecte voor dezen Jeugddag oe Kindervoeding en -kleeding. Gevonden voorwerpen DE LIEFDE V AN EEN MOEDER De eerste postelein Meisjescongregaties Dominlcaner-parochles R. K. Huisvestingscomité Aid. Alkmaar v”Ttelt hoe hy de beele familie „rtt" houdt. Jeugddemonstratie 17 Mei op het A. R. C.-terreln By den heer 8. Broersma, Bruinvisstraat 10 alhier is een postduif komen aanvliegen. De rechtmatige eigenaar kan zich aldaar vervoegen om zijn beestje wederom in ont vangst te nemen. Hedenavond geen conferentie, doch vol gende week Vrijdagavond 8. IS uur. wil wel heb ik van die tentoonstelling toen daarover een rondgang ■erd door een aantal vertegen der pers, daartoe door het be- BEMANGSELPAPIERFABRICAGE in j NEDERLAND Bosma, Van o De Roomsche vlag In top De goed velen Is de Maandag voorbij, dan is voor velen reeds de halve week gewonnen. Door den heer J. Noort. Heilooërdyk. al hier, werd beden aan de Alkmaarsche Ex portveiling de eerste postelein aangevoerd. In den winkel is het atelier Ingebouwd, hetgeen seer practlscb is. De nieuwe zaak wordt hedenavond ge- opgnd. aan- des het Hollandsche behangselpa- aan populariteit by de massa Alle R. K. Klezeressen en Kiezers wekken wij met den meesten aan- j drang op, bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten, te stemmen op No. 1 der R. K. lijst. Dit is voor Noord-Holland het binnenhuis, op welker gebied te hei, buitenland was geduld. Naarmate pierproduct Onnoodlg n lang artikel te schrijven om de Katholieken van het Dekenaat Alkmaar te overtuigen dat het zoo redelyk is, dat voor de bestryding van de onkosten, een kleine bydrage gevraagd wordt. Dat een Jeugddag gehouden wordt heeft zyn beteekenls voor onze Roomache jongens. Deze beteekenls wil Ik aangeven, door te zeggen, dat onze jongens zich reeds vroegtijdig bewust moeten maken, dat zy leder afzonderiyk een deel uitmaken van het groot geheel, een stuk raderwc.k In de groote machine, een afzonderiyke plant In óen levenden tuin, een lidmaat van een lichaam, een steen van het groote levende bouwwerk vin God’s redelyke schepping. De jongens moeten vroegtydlg begrijpen dat zy niet alleen staan, hedemaal op zich zelf, maar dat zy elk afzonderiyk als een steentje zyn In het mozaïek der wandversie ring van-de kathedraal, de Kerk van Chris tus. Geen van de mozaïeksteentjes kan gemist worden, daar anders het geheel ver broken wordt en tegeiyk ook andere steentjes komen los te liggen. De jc.rgens moeten begrijpen, dat zy met elkaar zulk een groote kracht vormen, zyn ais een machtigen dyk, samengebracht uit duizenden wagens and, als een pier, met haar vele rotsblok ken, als een ducdalf. waaraan anderen een goede houvast hebben, een machtig stutblok tegen de aanstormende kracht van b-iiten. Eerst met deze ideeën in hun jongens hoofden, met deze gevoelens in hun klop pende harten, met deze kracht In hun ster ken wil, zullen zy hun beteekenls bewust worden en er toe komen om veel terrein te veroveren. Daarom zulk een jeugddag, daarom zulk een demonstratie! Om dit te kunnen uitvoeren is er geld noodig Iedere afdeeling heeft dikwyis slechts genoeg om voor zich zelf de zaken loopende te houden. Daafbm ook anderen in de ge- Zoo hebben byvoorbeeld de Kristal en Aardewerkfabrieken „De Sphinx" met haar muur- en vloertegels heel aardige din gen weten te bereiken en staat er een kiosk, geheel van Isoleerplaten van geperste houtvezels gebouwd, die gezien mag Worden Een heel mooie stand heeft ook de P. T. T., die ook deze tentoonstelling weer heeft beschouwd als een middel om reclame te maken voor de post, zooals de modern- tl- recteur onzer Posteryen dat zoo goed ver staat en zoo staag In toepassing brengt. Maar al kunnen niet alle stands even aantrekkelijk zijn voor den leek, belangwek kend voor den vakman zyn ze allemaal. Er worden toch op deze tentoonstelling ver schillende nieuwigheid jes op het gebied van de bouwmaterialen getoond, die hun waarde hebben en waarvan door den vakman met belangstelling zal worden kennis genomen Dat de Phlllpsfabrieken er ook vertegen woordigd zyn, spreekt haast vanzelf en dat de „Maatschappij tot verkoop van elec-ri- schen stroom der Staatsmijnen in Limburg" niet Is achtergebleven, Is niet meer dan na tuurlijk. Want al Is licht nu wel niet bepaald een bouwmateriaal, het is toch Iets waar bouwers van huizen rekening mee moeten houden by den bouw. Enfin, zoo is er, zoowel in de groote hou ten tentoonstellingshal aan den Schamer- weg als in de prachtige oude Dominlkaner- kerk veel te zien wat het zien dubbel waard Is en dat het er druk zal zyn de tien dagen dat de tentoonstelling duurt, daaraan valt niet te twytelen. We zyn immers in Maastricht en wie de Maastrichtenaars kent, die weet wel dat die van een „ult-je” houden vooral als daar, zooals dat met de ENBOUTEM het geval Is, een Luna-park aan verbonden is. Wat zal het dAAr 's avonds Limburgsch vrooiyk toegaan. of vijf mi»! per week, tot op heden bui ten medeweten van myn vrouw en kinde ren. Ik sta altyd 1 eerst op en doe een hal- ven theelepel Kruschen in den theepot, waar- ult leder zyn eersten op krijgt. Zoodat. wat vier jaar geleden een zlekeiyk huishouden was, nu tot myn vreugde een gezonde en flinke familie is. zy hebben altyd eetlust en genieten van hun maaltyd Altyd opgewekt vlug en actief en nooit vermoeid, alles dank zy myn geheim, om in de morgenthee een half theelepeltje Kruschen te doen.” C. D. Als slechts alle ouders zoo waakten voor de inneriyke reinheid hunner kinderen als voor de ulterlijke zou er heel wat minder hoofdpyn worden geleden, er zou niet meer met lange tanden worden gegeten, er zou niet meer worden gc 'ruild. terwijl de bleeke gezichtjes zouden verdwynen Kruschen Salts laat het lichaam dagelyks zyn belangrijksten plicht doen. Zyn zacht-purgeerende werking verzekert het goed functlonneeren van lever en nieren, zoodat deze afvoerorganen het lichaam van alle belemmerende afvalstoffen zuiveren. Kruschen zorgt zoo voor een zui veren bloedstroom, die gezondheid en kracht door het geheele lichaam voert. Kruschen Balts is verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten A 040 en 1.00 per flacon. (Adv.) Geboren: Wilhelmina Gerarda Maria, d van Lou wrens Tuin en Cornelia van Hees; Marla Christina, d. van Bernardus Bruin en Idskle Honuna. Ondertiouwd: Krijn Olie en Gerarda Hout; Pieter Smit en Wlllemyntje Stoop; Jasper van t Woud en Maria Keja; Leendert van der Plank en Wilhelmina de Jong; Cornells Breed en Cornelia Vendel. Overleden: Jan Beekman TO jaar. Eikelenbergstraat 66; Engelenhoven, Water- De R en D.-fabriek beschikt over een per fecte verkoops-organlsatie. Twaalf voorraad- magazynen over de landkaart van Nederland verdeeld, met eigen auto-expedltle -systeem zorgen voor een vlugge aflevering aan en brengen de goederen dicht onder het bereik van de behangerabranchede schakel tus- schen het publiek en de fabriek. Eigen toonzalen in axle voornaamste steden des lands. De R i D-fabrlek doet alles om den smaak van het publiek te ontwikkelen, het de oogen te openen voor de verrassende decoratieve mogelykheden door goede aan wending Dat bewijzen os. de vele geïllus treerde brochures door haar uitgegeven. De nieuwste uitgaaf 1931, die wy zagen. Is geti teld ..Kleuren en uw omgeving" en bevat zeer Interessante afbeeldingen en „tips”. De volledige collectie 1931 omvat een verscheidenheid van circa 4000 behangstalen over diverse series verdeeld. 13 Februari en 13 Maart vielen dit jaar op een Vrijdag. BUgeloovige menschen zullen zich daarover gewe’dlg opwinden en zy zullen daar dit jaar nog een keer reden voor heb ben. daar ook 13 November op een Vrydag valt. „Men moet toegeven", schrijft Maurice Condierre in de ,Xyon Midi”, dat ta'rijke historische gebeurtenisren den grooten angst, dien bygeloovige menschen voor Vrydagen en het getal 13 hebben, schynen te rechtvaar digen. Hendrik IV en President Carnot, die op tragische wijze om het leven zouden ko men, werden op een 13en geboren, Hendrik III. die onder de messteken van Jacques Clements viel, werd op een 13en gekroond. Het einde der wereld werd haast altijd op een 13en voorspeld. Gabriel d’Annunzlo kreeg op een Vrijdag, den 13en Dec 1907 een on geluk. waarbij hy een oog verloor. Hy nam (het was in Rome) een rijtuig, dat het droechkennummer 13 droeg. Aan het einde van den langen rit vroeg de koetsier 13 lire Toen hy weer thuiskwam, vond Gabriel 13 brieven in de brievenbus, 's Avonds zaten er 13 gasten by hem aan tafel. En toen hy naar het Argentlnla-theater ging, om een repetitie van zyn nieuw werk „La Nax” by te wonen, en zich tegen een balkon haast het hoofd te pletter stootte, zei hy by zich zelf„Dat moest zoo komen!” -Ook het leven van Richard Wagner stond onder den Invloed van het getal 13. Zyn voor en achternaam hebben samen 13 letters. Hy werd in 1813 geboren, stierf op een 13en Februari en leed op een 13en Maart by ge legenheid van de beroemde „Tannhauser- opvoerlng, de grootste smart van geheel zyn leven. Voor Paus Leo XIII was 13 echter het geluksgetal Hy was een van de 13 Pausen, die hun Bisschopsjubileum mochten vieren. De 13e Paus van zyn naam stierf In 1903. wanneer men deze cyfers by elkaar optelt krijgt men 13 tot uitkomst. In New York bestaat een club van der tien, die door meer of minder smaakvolle grappen bekend geworden is. Zy geeft b.v. diners aan n tafel, waaraan 13 gasten zitten en laat in 13 schedels, die in kandelabres veranderd zyn, ieder 13 kaarsen branden. Op leder servet ziet men als „wapen" een doodkist, de kellners zyn als doodgravers gekleed, enz. Overigens legenheld gesteld voor een kleine bydrage. Deze gelegenheid wordt aan de katho.ieken aa. Zondag in het heele Dekenaat by den uitgang der kerk geboden, wy v. agen dan een offertje voor eigen parochleele afdee- lingen, voor eigen jongens. Wat wy ontvan gen wordt voor uw eigen jongens besteed. Hun onkosten zyn daardoor niet zoo hoog. Myn Giro is 173059 Wanneer wy dit na mens uw jongen of een ander vragen, dan wil ik ook namens hen u daaivoor bedanken. C. P. G. PERSOON, pr. Voorzitter Feestcomité. By een verkeersongeval, dat zich dezer dagen in de straten van Triest voordeed, werd een oude dame uit den gegoeden bur gerstand in het ziekenhui opgenomen, die reeds jaren op soek is naar haar eenlgen zoon, die sedert den oorlog vermist wordt. De echtgenoot van deze vrouw is van ver driet gestorven. De moeder liet echter de hoop, om haar kind nog eens terug te vinden, nooit varen. Zy is geabonneerd op een aantal van de grootsche dagbladen uit alle landen der we- re’d en zy houdt geregeld de rubrieken by. waarin eentje mcdedeeling wordt gedaan over het lot der krygegevangenen In Siberië Zy heeft reeds de voornaamste landen van Europa, ook R’. 'and, bereisd. om itts om trent haar kind te weten te kunnen komen. Ze is zelfs naar New-York gegaan, naar aan leiding van een portret, dat In een Ameri- Itaansche krant stond. Jammer gen ecg is het 1 vAn deze beklagenswaardige moeder nog niet bevredigd geworden. (Uitzending van kinderen naar Kolonle- huiaen) Reeds eenlgen tyd werd de behoefte ge voeld om het bestuur van het R. K Huis vestingscomité te Alkmaar uit te breiden Hierin zyn wy geslaagd. En nu is het be stuur aldus samengesteld: A. O. Bos, voorzitter. Oude Gracht. P. K. van Doornik, vlce-voorx. Metiusgr. Jac. de Wys. penningmeester Houttil. J. Merkx, propagandist. Laat. R. Visser, secretaris. Houtweg Zooals bekend, wordt net zwakke kind naar Kolonlehulzen uitgezonden tot herstel van gezondheid. Vele goede resultaten zyn reeds in den loop der jaren verkregen, dank uwe gqede bijdragen. Waar de drang tot uit zending toeneemt, daar wordt aan de kas van het comité steeds hooger elschen ge steld. De bijdragen der ouder* zy.i In de meeste gevallen óf uiterst gering óf nihil. U kunt dus begrijpen, dat van uw< goede gaven het moet komen om dit liefdewerk vdt te houden. Eerdaags zal weder worden aangeboden de kwitantie van de donateurs over 1931. Voldoe die met genoegen en spoor uw vrienden en kennissen aan om dona .eur te worden van dit schoone liefdewerk. By ieder der bestuursleden kunt u zich aangeven als donateur. Vrees niet, het ons te lastig te maken kom maar gerust en met genoegen schryven wy uwe namen op de lijst der donateurs Daardoor toch worden wy in staat gesteld het zwakke kind uit te zenden en het de gezondheid, den grootsten schat, te hergeven. gaf mgr. Hopmans voorschriften, één betreffende de en won en allerwegen toepassing vond, begon ook de Nederlandscne kunstwere.d zich meer voor het behang te interesseeren. Architec ten en kunstenaars van naam zagen in. dat de verbeterde techniek bereikbare mogelyk heden opende voor de weergave van kunst- zlnnlg-getrouwe decoratie, ook in behangsels, voor bescheiden koopkracht. Dit principe was de hoofd-aanleiding, dat meester-architecten als Dr. Berlage, de evenreer bekende interieur-archltect C. A. Llor. Cachet en andere groote binnenauis- sierkunstenaars als Nieuwenhulzen. Postu- ma. spontaan hun medev erking aan „oden en artistieke ontwerpen Indienden, welke bet behangselpapier als wandversiering op hoo ger p?il brachten Het vierde jaar kenmerkte zich door toe nemende productie der R. en D.-fabriek en export naar het bulten’and. In alle landen der wereld, waar behangselpapier toegepast wordt, bleek levendige belangstelling te be staan voor het uit Holland afkomstige pro duct, dermate dat een telgngri<ke omzet op die bultenlandsche ma:kten het gevolg was. Niet alleen elk jaar een geheel nlsuve col lectie nieuwe drssln» in r aeuw- kleurcom binaties, doch ook steeds een technische schrede verder! is het duidelijk devies der R en D. fabriek. Weer betere dessins, betere kleurcombina ties. betere afwerking, beter kwaliteit bleken voor 1931 mogeiyk. Dit ke r heeft hieraan, naast de ontwerpende sierkunstenaars, ook de wetenschap haar medewerking verleend. De voortschrydende ontwikkeling der psy chologische wetenschap had vooral in de laatste jaren waardevolle onderzoekingen verricht op het gebieo van kleu~- en vorm- reactles by den mensch in zyn dagelyksche omgeving (woning, kantoor werkkamer, ate lier. ziekenhuizen enz.» Door practische proefnemingen constateerde men den mach tigen invloed der kleuren op de menaT.eiyke stemming, ook reeds by kinderen in school lokalen! Hoewel deze studie zich nog in een beginstadium bevindt, bleken de bijeenver zamelde vaste punten van voldoende prac tische waarde om alvast als nuttig richt snoer te kunnen dienen. De leiders der R. en D. fabriek namen het initiatief deze nieuwe vordering der wetenschap te benut ten en In gezamenlyk overleg met den be kenden psycholoog Prof. Dr. F. J. J. Buy- tendyk en Nederlands beste interieur-teeke- naars ontstond een overzlct.teiyk geordende reeks behangselpapieren van een harmoni sche eenheid tusschen wetenschap en kunst. Ingevolge artikel 11 van het Koninkiyk besluit van 19 November 1900. Stbl. nr. 203, tot vaststelling van regelen, waarnaar de gemeenteraad bevoegd is aan schoolgaande kinderen, ter bevordering van het schoolbe zoek. voeding en kleoding te verstrekken, of met dat doel subsidie te verleenen, is de Raad verplicht na het verstrijken van het dienstjaar aan Gedeputeerde Staten verslag uit te brengen aangaande de wyze. waarop de op de geme-rtebegrooting toegestane be dragen voor het in artikel 36 der Leerplicht wet ontschreven doel zyn besteed. B. en W. geven den Raad in overweging het verslag vast te suilen, dat het college Ur inzage zal leggen. Wat de techniek der fabricage betreft, kan nog het volgende worden medeged.'dó: Het behang kan verdeeld worden m twee grooU groepen. nJ. de naturelpapicren en de papieren met een gekleurd fond. De naturelpapleren zyn die, waarby het paplsr zelf reeds een bepaalde kleur krijgt by de fabricage, welke kleur tevens als fond dient en dus naast het opgedrukte dessin zicht baar is. Deze kleur bezit het papier dan door en door, zoodat de achterkant dezelfde kleur heeft als het fond aan den voorkant. De tweede categorie heeft een vooraf opge bracht fond. De voomaamsU machines zyn die. welke het dessin op het papier aanbrengen: druk machines dus. Hieraan wordt het pa pier in blanke strooken toegevoerd, om deze geheel gereed, in de verschillende kleuren bedrukt, weder te verlaten. Het naturelpapier kan direct met het des sin -bedrukt worden en het papier, waar eerst de fondkleur op is aangebracht, moet vooraf geheel droog zyn. Het essentieele deel der drukmachines zyn de walsen, welke het dessin op het papier drukken. Voor elke kleur uit het dessin, loopt een wals, waarop zich de fragmenten van het dessin bevinden, welke in een bepaalde kleur op het papier moeten worden afge drukt. Daar voor één dessin meerdere wal sen. 3, 4 of 5 noodig zyn, deze geheel uit do hand bewerkt moeten worden en de buiten omtrek precies gelyk moet zyn, zal men ge- makkeiyk Inzien, dat het samenstellen van de walscombinatle voor één dessin, een ge compliceerde bezigheid is. Een ander belangryk onderdeel van de drukmachine. is het opbrengen der verfstof op de walsen en wel voomamelyk de hoe veelheid verf. Na het verlaten van de drukmachine heeft de opgebrachU verf gerulmen tyd noodig om te drogen, zoodat het bedruk te papier, nu dus het behangsel, niet direct kan opgerold worden. Een ingen.euze Instal latie is daartoe om het drogen te bevorderen, «cliter de drukmachine opge te’d. De be- hangselpapierbaan wordt door die installatie automatisch opgehangen, lussen vormend elk 4 a 5 Meter hoog Deze lussen-reeks schuift steeds circa 20 c.M. voort over een lange rulmU, waaronder een verwertnlrgsbuis loopt, die een warmte van ongeveer 100 gr. Fahrenheit ontwikkelt. Aan het einde van den drogingsweg zyn de eeret uit de ma chine geltomen lussen intusschen droog en voor verdere behandeling geschikt, nleu re lussen dringen zich op zoolang de ingewik kelde drukmachine haar werk doet. Ook het mengen dèr verven is een zeer in teressant onderdeel en de keuze der toe te passen verven, welke door de chemische in dustrie tegenwoordig in een groote ver scheidenheid worden gemaakt, is een even belangryk punt. De Mient, die zich steeds meer als een winkelcentrum ontwikkelt, is vanaf heden weer een aardige zaak ryker geworden. De heer L. v. Eyk heeft in perceel Mlent 12 de zaak overgebracht, die tot dusverre gevestigd was in het smalle huisje met dat typische oud-Hollandsche geveltje aan het Luttik-Oudorp. Reeds een menschenleeftyd heeft de naam van Van Eyk In de klokken- makersbranche een góeden klank. In 1860 vestigde de heer Jan van Eyk, die leerling was van Lambertus Schouten, den stads klokkenist. zich in het Fnidsen. tusschen Nleuwstraat en St. Annastraat. Zyn zoon, P. C. van Eyk, zette de zaak, wegens ouder dom van zyn vader, voort en vestigde zich omstreeks 1888 op het Luttik-Oudorp. waar we tot heden de zaak kenden. De kleinzoon van den stichter, de heer L. van Eyk, be- grypt op zyn beurt weer zyn tyd en ge dachtig de woorden: recedant vetera, nova sint omnia, vestigde hy een nieuwe zaak op de Mlent. Het Is een aardige winkel met een gezellig Interieur en een mooie pul. Een numo sor- teerlng klokken, waaronder er zijn van de modernste architectuur en met den nieuwsten gong- en bim-bam-slag is er aanwezig. Voorts een ruime collectie horloges, waar onder de bekende H.U.GA. Door het bestuur van het Wtt-Gele-Kruls hier ter stede werd ondergeteekende in zyn kwaliteit als algemeen geestelyk adviseur en Rector van het R.K. Ziekenhuis aangezocht, wegens ziekte van Pastoor Mlckllnghoff. den bisschoppeiyk-aangestelden propagandist van genoemde vereeniging, om de propa- gandaklok te lulden over Kennemer.and. en de bewoners van de lage landen in en om Alkmaar te verzamelen onder de wit-gele vlag der R.K. verpleging. Dit vriendelyk verzoek hebben wy niet willen en kunnen afwyzen, vooreerst, omdat het hier een groot katholiek belang geldt en vervolgens, omdat de Wit- Oele-Kruis-beweglng reeds lang onze sym pathie en belangstelling heeft. Eer- tyds werd ondergeteekende door Z. H. Kxc. Mgr Aengenent belast met de oprichting van het Wlt-Gele Kruis in Zeeland en de schitterende resultaten, die wy hiervan mochten aanschouwen, hebben ons voorgoed voor deze echt Roomsche zaak gewonnen Welnu, waarom zou de wit-gele vlag ook hier geen triumphen kunnen behalen? Maar daarvoor is noodig. dat onze katholieken het groote geestelyke belang inzien van deze katholieke beweging. En zoover zyn we nog lang niet! Maar waarom nu weer 'n wit-geel kruis? Waarom nu weer een kruis met de kleur van Rome? We hebben hier al zoo veel ja ren „het Witte Kruis", een vereeniging. die, hoewel niet specifiek katholiek, de volksge zondheid en de verpleging zoo uitstekend behartigt Waarom nu weer splitsing en verdeeld heid? Waarom toch telkens weer op ieder terrein die angstvallige scheiding? Ik zou «i deze klemmende vragen wel len beantwoorden met het zacht verwyt van den Christus, op den avond-stlllen weg naar Emmaus „O. gy tragen in 't begrypen en onverstandlgen, zyt gij dan nog vreem delingen in Jeruzalem?” (Luc. XXIV). Weet gy dan nog niet, dat het de drin genden wensch is van uwen blsschop. dat het Wlt-Gele Kruis in iedere parochie zal worden opgericht? Uwe medewerking met deze mooie katholieke beweging mag echter niet enkel berusten op eerbiedige gehoor zaamheid aan uw kerkelyke overheid, hoe lofwaardig deze op zich ook moge wezen, neen, ze moet berusten op inzicht in de zaak Ziedaar het doel van deze bescheiden explicatie over doel en werk wyze van ge noemde vereeniging. Wat Is het Wlt-Gele Kruis? .Het is de eenlge vereeniging in Neder land, welke door het Doorluchtig Fplccopaat is aangewezen om de hulseiyke ziekenver pleging in haar vollen omvang volgens Katholieke beginselen te bevorderen.” Welnu, het Witte Kruis verpleegt voor eerst en voornameiyk het lichaam van den zieke; het Wlt-Gele Kruis tracht by de ver pleging van het lichaam ook tevens het heil van de ziel te bevorderen en verleent hulp aan den geheelen mensch. d.i. aan lichaam én ziel; ze beoogt by haar verpleging ook de godsdienstlg-zedeiyke belangen van haar leden te behartigen. En nu zult ge meteen begrypen, waarom wy beweerden, dat het hier een groot ka tholiek belang geldt. Gold het hier dus enkel de lichameiyke verzorging van den zieke, men zou zich rus tig by de neutrale vereenlgingen, die hier voor op uitstekende wyze zorgen, mogen aansluiten. Nu het echter de verpleging van den geheelen mensch geldt en dus ook zyn hoogste belangen betreft, nl zyn godsdien stig en zedeiyk welzyn, kunnen de neutrale organisaties, hoe uitstekend en zorgvuldig zy ook de lichameiyke en stoffelijke belan gen mogen behartigen, geen voldoende en veilige waarborgen geven, die wy van de katholieke vereeniging: het Wlt-Gele Kruis, mogen en moeten elschen. eischt de ware christelijke .Myn huisgezin bestaat uit zes personen vier jongens en twee meisjes tusschen 23 en 12 jaar en een zwakke vrouw, en toen vier jaar geleden allen onwel waren, nam ik de teugels zelf In handen. Het eten smaak te hun niet en medicynen geven stond gelyk met straf uitdeelen. Gedurende vier jaren Rebruik ik nu geregeld Kruschen Salto vier Aanwezig aan het Bureau van Politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 3 tot en met 9 Maart 1931: Broche, R.K. kerkboekje, als voren, sleutels, hand schoenen, rywielpomp, klnderportemonnaie met inhoud, paar poppenschoentjes, kinder- taschje, damestaschje, rywlelbelastingmerk in étui, portemonnaietje met Inhoud. Aanwezig en te bevragen by de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden* aangegeven op: 3 tot en met 9 Maart 1931Zakjes bloemzaad, A. de Haan, Drebbelstraat 15; rywlelbelastingmerk in étui, J. Burgers, Zeglis 45; signaalhoorn, van een auto, J. M. de Jong, Broek op Langendyk; herdershond, C. Stelnvoort, P. C. Hooftstraat 45. twee gekleurde dassen, J. de Hoog, Verlengde Landstraat 39; ten nisballen, rozenkrans, schapstraat 16; portemonnale, J. Leegwater, Overdlepolder 51; damestaschje met Inhoud, Chr. Kuipers. Geesterslngel 58; jongensjas. J. Gaarthuls, Lindenlaan 75; vulpotlood, D. Lansen, Laat 150; R.K. kerkboekje, J. de Jong Hekelstraat 9; portemonnale met in houd, G. Kuhnen, Bchermerweg 17; da- meshandschoen, H. de Vries, Ritsevoort 40; actetasch met Inhoud, B. Kok, Varnebroek 27; autoped, A. Swart, le Kanaalstraat 18; dameshandschoen, B Schipper, Laat 134; vulpotlood, H. de Vries, Ritsevoort 40, jon gens pull-over (gevonden te Bergen), C. Wltziers, Leeuwenhoekstraat 36. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. Circa 5 jaar geleden werd opgericht de Eerste Nederlandsche Behangselpapierfa- briek van Rath en Doodeheefver te Schie- broek. Voor het eerste jaar bepaalde de Neder landsche fabriek zich er toe, evenals de bul tenlandsche producenten, dié genres behang te maken, welke de verkoop vroeg. Daar de tehangselpapier-fabrlcatie volkomen paste in bet kader der Nederlandsche industrie en deze alle benoodlgde grondstoffen biedt, kon direct op de meest voordeelige wyze gefabri ceerd worden. Het tweede jaar werd ingezet met het in den handel brengen van Hollandsche des- sins in Hollandsche kleursamenstellingen. I De Nederlandsche sierkunstenaars kregen gelegenheid, den zuiver HoUandschen smaak weer te geven ook In de wandbekleeding van lang Vandaag opent mr EOJ M baron van Hövell van Weseveld tot Westerfller. Com missaris der Koningin in Limburg, officieel de ENBOUTEM. Nu mag men daar in het Zuiden al aoo zoetjes aan weten, wat men met dit geheim zinnige woord, dat eigenlyk geen woord is. zeggen, hier in het Noorden zal het noodig zyn. dat ik vertel, dat achter die klanken zich verschuilt de ..Eerste Ne derlandsche Bouwmaterialen Tentoonstel ling te Maastricht”, waarvan voorzitter Is mr. L B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht en mr. R. A. H. M. Gielen secre taris. Gisteren iets gezien, gemaakt wi woord igers stuur ultgenoodigd. maar veel was het nog niet. want, zooals^het met elke tentoonstel ling gaat en onvermydelyk schynt te moé ten gaan, was alles, daags vóór de opening, nog maar voor hoogstens een kwart klaar. Maar we hebben den rondgang gemaakt en we hebben gekeken naar wat er dan al wél was, eerst in het groote tydelyke ge bouw aan den Scharnerweg en daarna In de oude Dominlkanerkerk en we zyn er wel van overtuigd geworden, dat er daar in Limburg op dit gebied toch ook nog wel het een-en-ander wordt voortgebracht. Want het meeste van wat er te zien Is, en dat is niet meer dan natuuriyk. is van Limburgsche firma’s, al zyn er ook wel an dere tusschen en zelfs enkele bultenlsmd- kche. Zooals dat altyd op elke tentoonstelling het geval is. zyn er mooie en minder mooie stands, de eene inzender heeft er wat ineer voor over gehad om goed voor den dag te komen dan de andere of wel zVn artikel leende er zich beter toe, er een aardige stand van te maken. Benoeming Directeur Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, tevens «eeretaris van het Bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maat- *schappeiyk Hulpbetoon. Krachtens artikel 2 der Verordening op het Gemeenteiyk Bureau voor Sociale Za ken, vastgesteld by Raadsbesluit van 26 Fe bruari jj„ staat aan het hoofd van dat Bureau een directeur, die benoemd wordt door den Raad op een aanbeveling van zoo mogelyk drie personen, door het College van B. en W. op te maken, gehoord de betref fende Commissie van Advies en het Bestuur der Gemeenteiyke Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon. De te benoemen directeur is, krachtenS het laatste lid van artikel 2 van het eveneens by bovenaange haald Raadsbesluit van 26 Februari JJ. vast gestelde Reglement voor de Gemeenteiyke I.-tel.lrjg voor Maatschappelyk Hulpbetoon, tevens ambtshalve secretaris van het bestuur van laatstbedoelde instelling. De omstandigheid, dat by de oprichting van belde Instellingen de bedoeling voorzat zooveel mogelyk gebruik te maken van het reeds aanwezige personeel by de Arbeids beurs en het Buigeriyk Armbestuur, geeft B. en W. aanleiding, in afwyking van het bovenaangehaad voorschrift daaromtrent, de onderstaande aanbeveling voor de te ver vullen vacature voor de eerste maal te doen bestaan uit één persoon. n.l. den tegenwoor- dlgen Directeur van den gemeentelUken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, den heer E M. J. W. van óen Heuvel. Aan het voorschrift om deze aanbeveling op te maken, de Commissie van Advies voor het Bureau voor Sociale Zaken en het Be stuur der Gemeenteiyke Instelling voor Moatrchappe yk Hulpbetoon gehoord, heb ben B en W daarbij evenmin kunnen vol doen. omdat de leden daarvan nog niet zyn benoemd en de bystand van den te benoemen directeur, juist bij de inrichting van het Bureau, het noodzakelyk maakt diens be noeming daaraan te doen vooraf gaan. Omtrent de jaarwedde-regellng van den nieuwen titularis hebben B. en W. het ad vies Ingewonnen van de Commissie van overleg voor de ambtenaren. Een voorstel daaromtrent zullen B. en W. den Raad bin nenkort doen toekomen. B. en W stellen den Raad voor thans over te gaan tot de benoeming van een Directeur van het Gemeenteiyk Bureau voor Sociale Zaken, tevens Secretaris van het Bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon en daartoe, met in gang van een door het College van B. en W. te bepalen datum, te benoemen den heer S. M. J. W. van den Heuvel, alhier, aan -wien, by benoeming, tegelijkertijd eervol ontslag ware te verleenen als Directeur van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. onderlegde verpleegsters en kraamverzorg sters. die vóór alles goed katholiek zyn. en haar taak niet enkel beschouwen als een „carrière", waardoor zy zich een stoffelyk bestaan veroveren of die haar voordeelige huweiykskanaen opent, maar als een hooge roeping, waardoor zy zich met hart en ziel aan bet Ixhametyk in geestelyk welzijn der verpleegden kunnen wyden, en die dan ook de lichamelijke gezondheidsleer niet als einddoel nastreven, maar als middel om hooger doel te bereiken. nJ. het eeuwig heil van den evennaaste en het hoogste belang der menschelyke samenleving Wie zal na dit alles nog durven vragen Waarom mort ik als katholiek nu weer lid worden van het Wlt-Gele Kruis? Rector C VIS. Algemeen Adviseur. heeft men in Amerika goede redenen om het getal 13 In eere te houden. Op een 13en werd Amerika ontdekt. De eerste Amerlkaansche vlag bestond uit 13 strepen en 13 sterren. Het Amerlkaansche devies pluribus unum" telt 13 letters. De adelaar op het wapen houdt in een klauw een oiyftak met 13 bladeren, in de andere een bundel met 13 stralen. Iedere vleugel heeft 13 veeren. De tooneelspeelster Mistlnguette, die her- haaldeiyk verzekerde, dat alle gelukkige gebeurtenissen in haar leven op een 13en voorvielen, droeg een armband, waaraan een hangertje met het getal 13 erop hing. Grooten Invloed had het getal 13 ook op het leven van den dramaturg Henry Kisten- maekers. Zyn familienaam bestaat uit 13 letters. Hy werd op een 13en October ge boren. kreeg op een 13en bericht, dat Sara Bernhardt zyn drama .Martha" in studie genomen had en kon van het begin af aan constateeren, dat haast elk van zyn stukken op een 13en voor het eerst opgevoerd wer den. Ten slotte werd Kistenmaekers op een 13en tot ridder in het legioen van eer be noemd. Massenet, die op een 13en in het jaar 1912 (optelling: 13) stierf, gebruikte nooit het getal 13. De bladzijden van zyn manuscripten nummerde hy: 12, 12a, 14. Napoleon I beschouwde het getal 13 en Vrydag als twee onhellspe1 lende dingen. Op St. Helena zei hy eens: .Met was op een Vrydag. dat ik Saint Cloud verliet, om naar Rusland te trekken." Van den anderen kant moet ook weer gezegd worden, dat Bona parte op een 13en tot vertegenwoordiger van het volk gekozen en dat Corsica met Frank rijk vercenlgd werd. Van Oscar Wilde vertelt men. dat by zyn dood in een kamer van een buitenwijk 13 personen hun hoofd ontblootten voor een doodkist, waarop het getal 13 stond. Toen er op zekeren keer, by gelegenheid van een diner, waaraan TheopMJe Gautier en Du mas deelnamen. 13 personen aan tafel zaten, wilde bygeloovige Gtutier zich verwyderen. Salnte Beuve echter noodigde vlug den jongsten soon van den gastheer uit om mee te eten. Een dergeiyke gebeurtenis speelde zich eens in café Anglais af. Carolus Duran. Dérou’ède, Morenes Sully. Hïuner, Sully Prudhomme en anderen zaten aan tafel en toen men begon te tellen, ontdekte men. dat er 13 gasten waren; Carolus Duran en Sully Prudhomme waren daar zeer ontsteld over. Déroulède verzocht een veertienden gast te mogen halen en kwam even later met een koetsier terug. De kott ier was zoo geroerd over de groote attentie. d4e men hem bewees, dat hy heete tranen in de soep weende Dat er nu verschillende noodlottige fei ten op een Vrydag, die bovendien nog op den 13en viel, voorgevaren zyn, moet na tuuriyk als zuiver toeval beschouwd worden. Waren de gebeurtenissen niet op Vrijdag den 13en voorgevallen, dan waren zy op een anderen dag gebeurd. Vrydag heeft reeds menigeen even geluk als ongeluk gebracht. En voor ts Maandag de s'echtste dag der week. Immers wat naastenliefde? Het eerste en hoogste gebod voor lederen katholiek luidt nog. dat wij onzen even naaste moeten beminnen gelyk ons zélf. En hoedanig moet de liefde zyn, waar mede wy ons zelf moeten beminnen? Die liefde móet bovennatuurlijk zyn. De mensch bestaat uit ziel en lichaam; de ziel vraagt onze grootste zorg, doch ook ons lichaam moeten wy met een bovenna- tuuriyke liefde beminnen en alle redelyke zorg besteden aan het behoud van leven en gezondheid. Maar aangezien het heil der ziel van meer belang Is dan het heil van het lichaam, mogen wy tot behoud onzer licha meiyke gezondheid nooit middelen aanwen den, welke de gezondheid der ziel aan ern stige gevaren zouden kunnen boot stellen. Indien lichaam en ziel beide ziek zyn, moet onze eerste zorg zyn, de ziel te gene zen. Ziedaar de groote katholieke beginselen, welke onze handelingen moeten lelden bij de verzorging en verpleging van onzen even naaste; de lichamelijke gezondheidszorg mag dus nooit het een'g en uitsluitend doel zyn onzer handeling by de ziekenzorg, zoo als dit by het „Witte Kruis" het geval is. Nooit en nimmer mogen wy katholieken tot behoud der gezondheid of tot genezing van ziekte middelen toepassen, welke de ziel kunnen schaden, zooals dit by het „Witte Kruis” kan voorkomen. „Immers het gevaar is niet denkbeeldig,” aldus de Nieuwe Haarl. Courant 29 Dec. 1929, „dat tydens neutrale verpleging In neutrale Instellingen of consultatie-bureaux adviezen worden ge geven. die lynrecht in stryd zyn met de katholieke zedenleer." By de stichting van het Wlt-Gele Kruis heeft mgr. Hopmans, blsschop van Breda, genoemde katholieke beginselen na drukke- lyk vastgelejd in de volgende voorschriften: „Onze opzet is, eerst en vooral de gods- dlenstlg-zedeiyke belangen der aangesloten gezinnen te behartigen en by de verpleging van het lichaam vooral het heil der ziel te bevorderen. Dit is het kenmerk, dat onze katholieke vereenlgingen moet onderscheiden van de neutrale, welke in onzen materlalistischen en naturallstlschen tyd uitsluitend de dacht wyden aan de verzorging lichaams." Ten einde nu de grootst mogelyke zeker heid te hebben, dat by het Wlt-Gele Kruis werk van deze beginselen niet zou worden afgeweken. gaf mgr. Hopmans een tweetal leiding, en één betreffende de verpleeg krachten; nJ.: t Aan het hoofd der vereenlgingen moeten staan echt godsdienstige en voorbeeldige personen, die zich niet door bloot natura lisme en louter phllantropie. maar door bovennatuuriyke beweegredenen laten lei den en aan de vereeniging een bovenna tuuriyke richting weten te geven. Als verpleegsters dienen aangesteld te worden personen, die een degeiyke gods dienstige opleiding hebben genoten met het oog op de ziekenverpleging.... Het moeten zyn personen, die solide deugd bezitten, die bestand zyn tegen de gevaren, waaraan de hoogst verdienstelykc bediening haar bloot stelt Ziehier de voorschriften, die het Wlt-Gele Kruis als richtsnoer aanvaardt. Aldus wordt door het Wit-Gele Kruis de 1 gezinsverpleging geleid door technisch goed

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 15