S.J.A.Keesom I RECLAME-WEEK Fa. Sidonius de Jong MIENT 19, t.o. Langestraat, ALKMAAR Het koopea bij om waarborgt U kwaliteit Adv art entiën SPAARBÓEKJES Laatste Nieuws -4 FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR 8.85 8.90 0.39 7.95 1.09 4.90 1.65 2.95 0.69 0.85 1.45 3.95 0.32 2.45 Miant 25, Alkmaar, Tel. 152 90 cM 0.1 61 0.85 TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 11 APRIL 1931 STADSNIEUWS Snt Laurentlus-Parochie naar Tholen en Van Lier Adres aan den Raad Alc. VictrixNed. Politie-eiftal Sluiting Handelsbank Lodz GEMENGD NIEUWS ^Krabben marcheeren in regimenten rente 31!? procent Studiereis naar Palestina Rijkspostspaarbank Ned. Fabriekarbeidersbond Kerkbericht voor Alkmaar Docdelijk ongeluk op zee Zaterdagavondmarkt KEGELEN De moeilijkheden voor de Portugeesche regeering Leeraar M.0. Boekhoadea Accountant Controleeren van boeken De macht in handen der opstandelingen van Madeira Jongenscongregatie St. Laurentius Het Marionetten-Theater „De Olijftack" tóch nog te Alkmaar Onder!, wedstrijden Alkm. Kegelbond M.KATER ALK MAAR MIENT2-M Verduistering In dienstbetrekking De „Graf Zeppelin” Palestina de Meisjescongregatie De wereld in het jaar 2500 de de Aan den Raad der gemeente Alkmaar, eerbied te verschuldlgden met Oudes Een tweetal arrestaties ZONDAGSSLUTTING APOTHEKEN. Hulpbetoon tot verordeningen uw Raad jongens C. p. G Persoon, Dir.-Pr. Propaganda* vergadering Eerste H. Common!» der Kleintjes beleefd O Van 17—26 April 1 1 QK prima fabr. l.dJ 'A A Pater Borromaens en Pater Henri de Groeve vertrokken Piqué Spreien 2-persoons Ruige Deurmatten prima kwaliteit J. SMIT, voorzitter. COMBÊE, secretaris. Landhuisstof 100 breed, moderne strepen Pluchette Gordijnen afgepast, met rand Zijden Damast 120 breed, nieuwste dessins Flouclé - Loopers 50 cJd. breed, in de nieuwste dessins De Alkmaarschc Kegelbond houdt dit Jaar zijn voorjaarsconcours van 17 tol en met 26 April op de banen van het gebouw „De Unie* Behalve den gewone korpswedstrijd, waar van uit- Stracula 200 br., in prachtige dessins Ribs tof 120 c.m. breed zware kwaliteit Velvet Kapstokkleeden prachtige dessins van te Balatum 183 br de mooiste dessins Etamine wit geruit, breed kander en met de haren een soort kleed en wekken zoo den Indruk, als"f hun bui’heer de heeft nieuw Een ver- Bagdadstores moderne kl„ p. paar Tapis Belge- Karpetten 12-els mod. dessins maand ingelegd Der en een Zaken, Hat ruim vaa de .Victoria”, waarin straks de UjkkLtep zullen warden geborgen, wordt ----het vastrak gealaiiu -- In verband met de sluiting van de Handels bank te Lodz werden op bevel van de justitie de dlrecteui-generaal van de bank. Oor- dowski, en een der hooggeplaatste ambtena ren, Kotzyk, gearresteerd. In verband met de asphalteerings-wcrk- zaamheden aan de Laat zal de Zaterdag avondmarkt op de Nieuwesloot worden ge houden. d. P wonende te Katwijk aan Zee. had n.i. het ongeluk bij het Inha len van het net tusschen de lijn en de lier bekneld te raken, waardoor hij zóó ernstig werd gewond, dat hü eenlgen tijd later over leed. De ongelukkige was nog slechts 31 jaar en laat een vrouw en een kind achter. Aan boord van den hedenmorgen te Umul- den binnengekomen logger K. W. 147 heeft zich In den af geloopzo nacht bjj het uit oefenen der visscherij een doodelijk ongeval voorgedaan De schipper A. De eerste H. Communie der kinderen ral in de drie kerken van Alkmaar plaa’-s heb ben op Dinsdag 28 April; inplaats van op Woensdag 29 April. Namens de Zeereerw. Pastoors Ed. P. RENG3, Deken. Linoleum 200 br., 1 Zijden Spreien 2-per*., moderne kl. onderneming ook van gezaghebbende zijde ondervindt. Veel hoorden we in de laatste jaren spre ken van Duitsche marionetten-theaterej die met meer of minder artistiek succes oen toumée door ons land maakten. Dit éérste Nederlandsche streven, om te geraken tot een goed eigen marionettenspel is een bewijs van de taaie energie der onder nemers, aan wier artistieke gaven dezen opzet volkomen mag worden toevertrouwd. Kunstzinnig Alkmaar bereide dezen kunste naars een belangstellende ontvangst. In den loop van 1930 bestonden er olan- nen om het artlstlek-beroemde Marionetten- Tbeater „De Olijftack" naar Alkmaar uit te nood gen. Door omstandigheden moest van deze plannen worden afgezien. Thans heeft zich een klein comité gevormd, dat er in geslaagd is, op een nader bekend te maken datum, twee opvoeringen van dit gezelschap mogeljjk te maken, alvorens een toumée door ‘t buitenland wordt ondernomen. Het Marionetten-theater „De Olijftack" is in 1923 opgericht door den heer O. J. M. Brugman, en bedoelt te zijn een zulver-kunst- zinnige onderneming. De leider, zoowel als de medewerkenden beoogden niet op de eerste plaats een finan cieel succes; slechts het kunstzinnige weegt, en mogelijk is deze factor mede oorzaak van de belangstelling en waardeering, welke de In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Wouw (N Br.) deelde de burgemeester mede dat na het overlijden voor enkele weken van den ontvahgér en penningmeester van het Burgerlijk Armbe stuur. diens boeken en kas waren nagezien en op een kieln verschil na in orde waren be vonden. Bij het nazien evenwel der effecten, die volgens de boeken in^het bezit moesten zijn van het Burgerlijk Armbestuur bleek, dat er een tekort aan effecten was van 10.500, terwijl bij een nader onderzoek aan het licht kwam, dat de penningmeester reeds sedert 1914 renten heeft verantwoord, terwijl de ka pitalen er niet meer waren. Verdere mede- deellngen wenschte de burgemeester niet te doen en op zijn verzoek wenden er ook geen vragen gesteld. Een welkome afwisseling van het alledags- leven is een avond je-lulsteren-nasr-het- duo-Tholen en Van Lier. ZU doen een mensch eens alles om zich heen vergeten en zyn geest een verfrisschend bad bezorgen. Zjj brengen een programma, dat aantrek kelijk is. omdat het voor leder wat wils geeft. Daar vinden we ernst en luim, satyre en sarcasme, blijheid en stemmigheid. Van Lier zit aan 1 klavier en speelt trio len, terwijl Van Tholen met veel charme zijn liedjes declameert. Zjjn talenten toonde hij op s'n best in het realistische liedje „De vrouw van de straat", waarmee hjj veel suc ces oogstte. Ock het liedje, waarin hy het oudergeluk om het bezit van een kindje bezingt, was fijn van effect. Komisch was hij in „Talkie” en „Dat was Samor-Matten 140X180, de nieuw- *w nr- ste kleuren f .«JQ Schoorsteen loopers - In prachtige mod. dessins As. Zondag begint weer om 7 uur de Con gregatie voor de jongens vot 17 jaar. Deze congregatie-oefeningen worden nu weer in de kerk gegeven, dus niet meer in de kapel van de Sint Josephgezellen. Alle Jongens vanaf de aannemlngsleering tot 17 jaar en uit onze parochie worden as. Zondag om 1 uur na het gewone Zondagsche Lof in de kerk aan het Verdronkenoord verwacht. Jongens allemaal present. Aan den uitgang van de kerk worden de toegangskaarten voor den feestavond in de zaal der Sint Josephgezelien uitgereikt. Deze feestavond .begint un 8 uur. Zondag is deze avond voor de leden van de Congre gatie en Maandag om 8 uur 'W de dona teurs van ons jeugdwerk en verdere belang stellenden. Komt zien en hooren, wat de deden. Woensdagavond is alhier opgericht een afd. van den land- en tulnbouwarbeidersbond ,Bt Deus Dedit", met aanvankelijk 8 leden. Het Duitsche luchtschip „Draf Zeppelin” is hedenmorgen te kwart over zeven te Cairo voor een vlucht naar Palestina gestart. krab In. trekt door den bloed-omloon den verhuurder en blijft tenslotte als zak onder het pantser zitten. Vandaar zendt de parasiet holle draden, uit de wortels" naar ahe deelen van het krabben- l'cbaam. Alleen de eleenittke leven-or-anen van den huisheer worden in het e’-~n be- ’anw van den huurder gespaard. De nara- ~*et ’""ft nu "ebwel on ko-r-n van -i*n "mo ten bloed verwe”t. d«en htj tn ulter!"k tn niets meer «mlUkt en htj gevoelt er rich «oed by. De krab schftnt n<et erg te lilden onder dezen toestand, men beeft tenminste nog ■reen enkel geval aangetroffen, waarin een dier door den oarasiet gedood werd. Dr. Ward meent, dat de eenlge uitwendige verande- I ring, die hij kon constateeren, hierin be- stond, dat mannrijjkr krabtan na «te koamt bieden en dal zij voldoende geschut dere strijdmiddelen zouden bezitten, omtrent den toestand op Madeira heeft thans nadere berichten ontvangen. Een Engelsch vrymetseiaar die had deel genomen aan de inwyding van de vrijmet selaarsloge op het eiland verklaarde, dat de revolutlonnalre beweging op Madeira de zelfstandigheid van het eiland beoogt. De mi litaire dictator heeft een manifest uitgevaar digd waarin wordt gemeld, dat de voüedige autonomie van het eiland de eenigst moge- lyke oplossing der moeilijkheden is. De Engelsche consul op Vunchail heeft de EngeUche touristen aangeraden Madeira te verlaten, aangezien de mogelykheid bestaat, dat geen schepen meer uitloopen en men het eiland niet meer zal kunnen verlaten. Het zakenleven ligt geheel stil en de be volking heeft zoo veel mogelyk levensmidde len Ingeslagen en bij de banken zooveel geld opgenomen, als mogeiyk was De revolutlonnalren hebben de telefoon verbindingen verbroken en een strenge cen- cuur Ingesteld. De uitvarende schepen wor den streng door hen gecontroleerd en het geheele motorboot verkeer langs de kust is in bun handen. De omwentellngsplannen zyn door erva ren personen op een onderdeel uitgewerkt. Wanneer de Portugeesche regeeringstroe- pen arriveeren. zal men allereerst trachten in onderhondellng met hen te treden. Wanneer de troepen een poging zouden doen, om te landen, zouden de revolutlon- nairen trachten, dit met geweld te verhinde ren. Alle regeeringsgetrouwe ambtenaren en officieren zyn gearresteerd. De toestand tn Portugal-Zuld is. ondanks alle verzekeringen van het tegendeel door de regeering. tame lijk critlek. Generaal Norton die by het slagen van een omwenteling waarschyniyk President •an de Portugeesche republiek zou worden, zou in het militaire hospitaal te Lissabon in arrest worden gehouden. Overbodig wellicht maar desondanks toch nog maar eens gezegdIk sta er op. dat meis jes die tot bovengenoemde parochie behoo ren en niet ouder zyn dan 13 A 14 jaar over ouderen zwijg ik dan nog maar haar eigen parochle-congregatie bezoeken: dit is wil en wet van onzen Blsschop! van den parasiet van geslacht veranderen Waaraan deze eig naardlge metamorphose toegeschreven kan worden, is nog niet be kend. Talryke berichten bevestigen thans, dat de Portugeesche garnizoenen op de Azoren tot de opstandelingen zyn overgeloopen. Medegedeeld wordt, oat de revolutionnai- ren geruimen tyd weerstand zoudrn kunnen en an- Ook men Op as. Zondag 12 April zal de apotheek van Mevrouw SchoutenOele, Koorstraat 47, geopend zyn; de andere apotheken zyn ge sloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week ’s nachts geopend. De andere apothe ken zyn behalve ’s Zondags en op feestda gen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. Kuiper Ooms Rootring v. d. Vall Lengers Bos de Jong Peereboom de Koning Hamstra Voor dezen wedstrijd -S een beker be schikbaar gesteld, er is muziek van „St. Louis". Wat wil men nog meer? Hoogst waarschyniyk zal de samenstelling van het Nederiandsch Polttle-elftal wel een wyzlging ondergaan daar Lagendaal vermoe- deiyk de kan-cn var. zyn elf Al zal -floeten helpen verdedigen. Zekerheid hieromtrent bestaat momenteel echter nog niet. zyn Duitsche en Engelsche schlagers de den het goed. Met banjo of gultaar bege leidde hy zyn „Hawaï”-nummer en „Myn Spaansche gultaar". Van .Sous les toits de Paris" werd de mooie melodie gebruikt, die echter niet harmonieerde met den ietwat stun- teligen, wellicht eigen-gefabriceerden tekst. In „Talkie" zweemde het vat naar de ver keerde richting, toen met het ..Sonny boy” van Joll Alson llchteiyk de spot werd ge dreven. Daarvoor hoede Tholen zich. Van Lier toonde zich een knap pianist en voortreffeiyk accompagnateur; zyn muzikale kwaliteiten kwamen niet minder goed uiting in zyn vervaariyke „uithalen”, die het publiek hartciyk deden lachen. Ja, het publiek heeft zich kosteiyk ge amuseerd; het repertoire van dit duo was alleszins beschaafd, we zouden haast zeg gen: „kunstzinnig" en het schiep een fris- sche sfeer. We zien ze graag nog eens terug en dan niet één, maar twee avonden met een tjok volle zaal. Ze verdienen het ten volle. Met den Parljschen trein zyn hedenmor gen uit Den Haag vertrokken de bekende kanselredenaars pater Borromaeus Greeve O.F.M. en pater Henri de Oreeve SJ., tot het ondernemen van een studiereis in Pa lestina, georganiseerd door het Bybellnsti- tuut te Rome. De reis gaat naar Rome, alwaar zich on derscheidene Europeesche kanselredenaars zullen aansluiten os. twee Poolscne en En gelsche geesteiyken en de beroemde confe rencier van de Notre Dame te Parys, pater Pinard de la Boullaya. Op het perron was het bestuur van den K. R. O. vertegenwoordigd door de heeren Kraus en Gryplnk. die by het vertrek den paters een goede reis wenschten. t Met Plnksteren zyn de paters weer terug. Nu de zomer weer aanstaande is, zag ik Maandags om zeven uur weer graag alle meisjes onder de 17 jaar in haar eigen Con gregatie. ook dus diegenen, die, omdat ze wat ver weg wonen, gedurende de winter maanden verlof hebben gehad om thuis te bUjven. Boekjes worden vóór de oefening door de onderprefectesren aan de meisjes uitgereikt en deze ontvangen ook ’n vaste plaats in een der eerstvolgende oefeningen. Voor meisjes boven de de 17 jaar be it van nu af aan gedurende de zomermaanden de oefening Donderdags kwart over acht; zy die wegens haarwerkkring in den winter niet in staat zyn in de Congregatie te wezen zag ik nu gaarne deze kans benutten en trouw opkomen volgens haar eenmaal gege ven woord. Ook zy die nog geen 17 jaar zyn mogen van my de oefening van Donderdag meemaken als ze op Maandag onmogelyk aanwezig kunnen zyn. Ik zou dit dan wel graag even van naar hooren, voordat Congo begint. Langs dezen weg kom ik tevens by Ouders even aankloppcn en hun vragen om de meisjes naar de Congregatie te laten gaan en om er op te staan, dat ze tenminste in dezen tyd trouw de oefeningen by wonen volgens eenmaal genomen besluit en plechtig uitgesproken belofte. ,.'n Man een man, *n woord een woord!" hoeft toch immers geen uitsluitend en onaanvechtbaar eigendom van mannen en jongemannen te wezen, of wel?? Kap. DE WIT Raadhuizen en vergaderzalen onder water. De zeeanemone als jachthond. Verstandshu welijken tusschen zwammen en koraalriffen. Door het bestur van den Bestuurders- bond is het volgende adres aan den Raad gezonden: Morgen wacht den voetballiefhebbers een byzondere wedstrijd Dan toch komt de bloem van de Nederlandsche politlevoetbal naar Alkmaar om zich tegen Alcmaria nog eens te oefenen. Voor de bezoekers van Alkmaar en om streken is het niet alleen liet feit, dat Alc maria weer eens in het veld komt, dat de belangstelling heeft, maar '»ok dj internatio naal Lagendaal. die in den Interland-wed- stryd tegen België twee doelpunten maak te. komt naar Alkmaar. Eer mooie gelegen heid dus om eens met zyn spel kennis te maken. Bovendien wordt net doel der poli tiemannen verdedigd door een ild der Alkm. Polltle-Sportvereeniging. o Het zyn dus wel meerdere factoren, die een groote belangstelling doen verwachten. Alcmaria komt met het volgende elftal uit: De meening van Amerikaansche onder- zoekers Veel jongens staan al met gemengde ge voelens tegenover de invoering van het 7e leerjaar. Wat zullen dan onze achterklein kinderen wel zeggen, wanneer eventueel ge beurt, wat hun te wachten staat: Een school- en leertud van 40 jaar! Op initiatief van de Amerikaansche ver- eeniging tot bevordering der wetenschappen had kortgeleden in Cleveland een samen komst plaats van bskende vakgeleerden, die de kwestie zouden bespreken, hoe naar alle waarschijnlijkheid uitgaande van de er varingen der laatste eeuw de mensch zich tot het jaar 2500 ontwikkeld zou hebben. Dr. Ogburn van de Unlversiteit van Chi cago voorzag een buitengewone vermeerde ring van het aantal uitvindingen. Dit zou gepaard gaan met een snelle verandering van aanschouwing en de menschen nog on tevredener en rusteloozer maken m.a.w.: De veelgeroemde vooruitgang gunt bet geplaag de menschdom nog minder tyd dan tot nu toe, om zich te verheugen in hun leven. Dr. Ogburn meent verder, dat de mensch in het jaar 2500 veertig jaar kind zal biy- ven, d wz. het zal hem dan onmogelyk zyn om in korteren tyd een helder beeld i zyn oneindig gecompliceerde omgeving krijgen. Hy zal niet meer zooals wy op ongeveer 20-jarigen leeftyd uitgestudeerd zyn. maar eens zooveel tyd daarvoor noodlg hebben. De verhooging van den algemeenen levens standaard zal tot gevolg hebben, dat leder mensch een universitaire opleiding geniet dat de leidekker en iedere handwerksman in zyn vrijen tyd Aristoteles leest. Het gezin tot nu toe de basis van ons politiek en cultureel leven zal veel ge leden hebben, wanneer het niet gelukt, door een of andere uitvinding een huisindustrie mogelyk te maken. Dit laatste zou van even groot belang zyn suis een herleving van het handwerk en als de terugkeer tot het in dividualisme. Wanneer deze zegenryke wen ding niet Intreedt, dan kan men gerust re kenen op een groote vermeerdering van het aantal echtscheidingen en ongelukkige hu- weiyken. Minder optimistisch zyn de voorspellingen van den archaeoloog Dr. Kidder. Deze meent, dat onze beschaving momenteel haar hoogtepunt bereikt heeft en evenals vroe gere ten ondergang gedoemd is. De snel heid, waarmede onze beschaving zich ont wikkeld heeft, geeft grond om te vieezen. dat de daling een val zal zyn. Het is nu de taak van onzen tyd. dezen val zooveel mo gelyk te verzwakken. Wanneer men het gemiddelde neemt van de voorspellingen der drie bekende geleerden, dan komt men tot de conclusie, dat onze tyd, ondanks alle gebreken, toch nog beter is dan de toekomst belooft te zyn. Sneekes, die allen welkom heette in het by- zonder den spreker, den heer P. J. Kleys, voorzitter van den Ned. R. K. Fabrieksarbei- derzbond. Nadat de voorzitter nog enkele mededee- llngen gedaan had, kreeg de heer Kleys ge legenheid het nut en de noodzakeiykheid van de organisatie uiteen te bétten. Allereerst sprak de beer Kleys over de voordeelen van een collectief arbeidscontract, dat vele voordeelen voor de arbeiders vast legt, als het loon, vacantleregellng, scheids gerecht enz. Wanneer thans de toestand voor de werk nemers niet zoo rooskleurig Is en spr. wees op de werkloosheidsverzekering, dan dragen de arbeiders zelve daarvan de schuld. Het aantal arbeiders, dat bulten de organisatie, staat, is nog zeer groot. Indien iedere arbeider lid is van zyn or ganisatie en zyn verplichtingen als georga niseerde nakomt, zou de toestand veel beter zyn. Zoo staat het ook ten opzichte van de rechtspositie der arbeiders. Wanneer de ar beiders georganiseerd zyn, kan by de actie voor een arbeidscontract, veel meer kracht bygezec worden. Spr. wees er dan op, hoe het staat ten opzichte van den ouden arbeider, die na zyn beste krachten gegeven te hebben ten slotte veelal zonder meer aan den dyk gezet wordt. Daarom is het noodlg, dat een goede pen sioenregeling Ingesteld wordt, want pensioen is elgeniyk een loon, dat men reeds verdiend beeft. De toestand is echter op het oogenbllk ge heel anders en werken vele arbeiders onder rechtsverkrachting. Daarom is het noodlg. dat allen zich aansluiten by hunne rêzp. vakbonden Het is echter niet alleen noodzakeiyk. dat men zijn contributie betaalt, maar vooral dat men doordrongen is van het nut en de noodzakeiykheid van de organisatie. Dat is van ^root belang. Een treurig verschijnsel noemde spr. het, dat de jongere arbeiders zco weinig gevoe len voor de organisatie, zy hebben er geen besef van wat de oudere arbeiders hebben moeten doen voor hunne organisatie en welke offers zy daarvoor hebben moeten brengen De jeugdige arbeiders profiteeien thans van de voo”declen door vakbeweging behaald, maar het is goed, d zij bedenken wat de ouderen daarveor hel* n moeten doen. Er wordt wel eens geklaagd over de hooge eo.Jtributle, maar spr. wees er op. dat een actie duteenien guldens kost, want econo- m'oeh zfn de werkgevers nog zeer sterk. Als een staaltje van rechtsverkrachting noemde rpr. het feit, dat onlangs een Kroot industrie aan de aandeelhouders een dividend uitkeerde van 2^ pCt.. terwUl aan de andere zyde 40 arbeiders ontslagen werden. Ieder hééft nu den plicht te zorgen, dat dergelijke practtjken niet kunnen voorkomen. En dat kan alleen bereikt worden door de organl- Cok uit godsdienstig oogpunt beschouwd is organisatie een plicht en spr. herinnerde aan spraak van Mgr. Aengenent. een opwekking om tot de organisatie toe te treden, eindigde spr. Eenlge vragen den spreker gesteld werden door hem beantwoord. Ten slotte deed ook de voorzitter nog een krachtlgen oproep tot organisatie, waarna hy de vergadering met een woord van dank, in het bijzonder aan den spreker, met den chr. groet sloot. huis klaar. Een opening dient tot in- en uit gang. Maar meesta] gaat de krab, wier panteer dezelfde kleur bezit als de koraal, eenvoudig In de huisdeur liggen en laat zich het voedsel In de keel zwemmen. Zij is In dit geval niet van de koraal te onderschei den. Een zeer eigenaardig type is de krab, die alleen in gezelschap van twee zeeanemonen gaat wandelen, zy knijpt ergens twee deze interessante zeedieren af. die er zien als bloemen van de onderzeesche rot- een, waarop zy leven en draagt ze nu aan de stengels met zich rond als twee para- Nuies. Dr Ward is ervan overtuigd, dat de krab de zeeanemonen als wapen gebruikt, omdat deze door nrddel van haar netel- orpanen ze'fs dieren kan dooden. Hierdoor kan de krab zich heel wat gemakkelyker voedsel verschaffen. Interessant is ooh de levenswijze der Spin- krab. een faml'ielld van de wo’handkrab, die rinds enkele jaren zeer t-re-ht in Novd- Du’tschland «’evree'd wordt. Haar pantser is met sterke baren bedekt. Hiero-» sniest de krab afve^neden stukken levende zwamm-n. De stukken groel-n door en vormen met el- dlging In de Commissie van Advies voor de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling, door benoeming o. m. van een lid van den toenmaligen Neutralen Bestuur- dersbond. en welke vertegenwoordiging zeer zeker tot nu toe zou zyn bestendigd, ware het niet, dat die B. B. inmiddels is opge heven; de laatstbedoelde commissie zal worden opgeheven en worden vervangen door een Commissie van Advies voor sociale zaken, in welke o. L ook de neutrale vakbeweging behoort te zyn vertegenwoordigd; redenen, waarom wy uw Raad verzoeken te willen besluiten, dat van de vier centrales die zullen worden i voordrachten In te zenden voor de benoe ming van leden van de Gemcentelyke In stelling voor Maatschappelyk en van het Gemeentelyk Bureau voor So ciale Zaken, éón zal zyn van onze vak- centrale, en van de drie andere leden één zal worden voorgedragen door de Moderne. Geeft kennen. het bestuur van den Bestuurdersbond aUtmuAr" afdeellng van de Nederlandsche Vakcentrale, ten deze domicilie kiezende, ten huize van zyn secretaris, J. J. Combée. Wildemanstraat 14, alhier, en waarby zijn aangesloten, behalve neutrale organisaties van overheids, seml-overhelds- en spoor wegpersoneel. neutrale organisaties van werknemers in de particuliere bedrijven, o. a. van handels- en kantoorbedienden, bouwvakarbeiders, typografen, landarbei ders, arbeiders in de kleedlnglndustrie en in de voedingsbedrijven, enz. wier leden van zelfsprekend ten na'uwste betrokken zyn by de werkloosheldszorg en alles wat daarmede verband houdt; dat uw Raad by besluit van 26 Februari JJ. heeft opgericht een Gemeenteiyke in stelling voor Maatschappelyk Gemeentelyk Bureau voor Sociale sainen te stellen op nader In de desbetreffende verordeningen aangegeven wijzen; dat biykens hyiage nr. 56 B en W. uwen Raad voorstellen te bzpalen, uit welke groe pen der bevolking zulten wórden gekozen de vier leden van Maatschappelyk Hulpbetoon, die niet tot de andere aangewezen groepen behooren; dat, naar het ons voorkomt, aan ditmaal tien prijzen verbonden zijn voor den dameskorpswedstryd drie zyn er de kamploenwedstrjjd. de paren-wedstrijd, de verschillende vrije baan wedstrijden voor dames en heeren. Tenslotte de propaganda vrije baan wed strijd, uitsluitend voor niet-leden van den A. K. B. op baan A. Voor de deelnemers aan de vrije baan wedstrijden is wel van belang de volgende bepaling, opgenomen ondei de algemeene bepalingen: „Voor alle vrije baan wedstrijden is het verboden een worp op de oude kaart ge daan, op de nieuw» over te brengen". Dit lykt ons wel een belangryke bepaling, welke wel van invloed zal zyn op het aantal 5 X Voor de wedstrijden zyn verschillende mooie pryzen beschikbaar gesteld en wy twyfelen er niet aan, of de belangstelling zal weer groot zyn. Voor de kegelaars breekt in ieoér geval een prettige tUd aan. Aan het postkantoor te Alkmaar en zyne bijkantoren werd in den loop der Maart op f 39562.64 en halve meer f 6656.47. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 33. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 1800. relf een zwam is. Deze mtmikry beschut krab voor menig gevaar en de zwam het voordeel, telkens weer naar een iachteebied gedragen te worden, stardshuwelijk Minder aangenaam voor den huisheer is het samenleven tusschen a"arte krabben en hun familieleden de wortelkrahben. Een de zer soorten boort zich daar, waar een haar uit het pantser groeit tn het inwendige der van een uit In het St. Wllllbrordusgebouw was gister avond een propagandavergadering belegd door de afd. Alkmaar van den Ned. Fabrleks- arbeldersbond ,J3t. Wilibrordus." De 'belangstelling kon niet groot genoemd worden, maar de moeite door het bestuur van den R K. Volksbond gegeven werd in zoo verre toch nog beloond, dat eenlge nieuwe leden tot de organisatie toetraden. Wegens ontstentenis van den heer Stam, werd deze vergadering geopend door den vlce- voorzltter vtyi den R. K. Volksbond, den heer Vlak voor de Noordkust van Australië ligt het groote Barrier rif, dat dank zy de fan tastische wonderwereld van zyn koraalrif fen den laatsten tyd tfe speciale aandacht der zoölogen op zclh getrokken heeft. Tot de geleerden, die het groote Barrier Rif tot Jachtgebied uitverkoren hebben, behoort ook de Australische zoöloog Dr. Ward. Eenlgen tyd geleden deed laatstgenoemde enkele in teressante mdfjedeellngen omtrent zjjn nauwste onderzoekingen. Hoofdzakeiyk leg de hy zich toe op het bestudeeren van het leven der krabben. Zoo vertelt Dr. Ward van de „Soidaten- krabben", die aan bet strand leven en on geveer 5 c M. lang worden, zy marcheeren over het scherpe zand als soldaten in lange rijen, waarvan de orde uiterst zorgvuldig bewaard wordt. Ofschoon de geleerde tot nu toe nog geen leider kon ontdekken, is hy er toch van overtuigd, dat deze regimenten hun oversten bezitten, zy zijn uitstekend gerecruteerdzoodra de eerste groepen der marschco!onne een of ander gevaar zien dreigen, graven zy zich in een minimum van tyd in het zand in en dan volgt de eene groep na de andere het voorbeeld. In enkele minuten tyd is van het heele regi ment geen spoor meer te zien. Verschillende landkrabben weten uit hun pypen echte labyrlnthen te maken. By som mige soorten loopen alle kanalen naar een groote holte, die het raadhuis of het veree- niglngslokaal van het krabbendorp schynt te zyn. Andere soorten kennen een echten i bruiloftsdans. dien het mannetje voor het i kleinere vrouwtje uitvoert. Wordt de liefde van den minnaar beantwoord, dan pakt hy de uitverkorene met een zyner scharen vast en draagt haar naar huis. De wonlngkwestie weten sommige krab ben op hoogst eenvoudige manier op te los- een overeenkomstig besluit zal behooren te nemen ten aanzien van de leden, vertegen woordigende de plaatselyke centrales van vakvereenlgingen, aangezien uit deze groep vier leden zullen worden gekozen, terwijl alhier, voor zoover ons bekend, rijf derge- lyke centrales zyn, zoodat vooraf dient té worden beslist, welke van die centrales voordrachten zullen kunnen aanbieden; dat o. 1. alleen dan ter zake een bevre digende regeling kan worden getroffen, wanneer vertegenwoordigd zyn de vtor hoofdgroepen in de vakbeweging, nJ. de Moderne, de Christeiyke, de Roomsch- Katholleke en de Neutrale; dat uw Raad reeds by besluit van van 24f$£ei 1924 heeft erkend de aanspraak van de neutrale vakbeweging op vertegsnwoor- kv van uc uitgenoo- i sen. De larve zoekt een geschikt plaatsje op Hulpbetoon I cen of andere koraal en laat verder alles p aan den huisheer over. Deze bouwt nameiyk zyn koraalmuren om den ongevraagden gast heen en wanneer de larve zich tot een krab ontwikkeld heeft, dan vindt deze bet één door de Christelijke en één door de R. K. vakbeweging. Met de meeste hoogachting, het Bestuur voornoemd. spaarbankboek jes terugbetaald f 32906.17 Ingelegd dan terugbetaald Hohair-TafelUeeden moderne kleuren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13