7 BERVOETSl N 0 n JJ a' I !S 3 R.K. Kiezers en Kiezeressen Burgerlijke Stand van Alkmaar A TWEEDE BLAD BLADZIJDE I MAANDAG 13 APRIL 1931 STADSNIEUWS De a.s. Gemeenteraadsverkiezingen Even vastleggen Maat naar I Adres aan den Raad Rede Mr. Bomans De electrificatie-werkzaamheden St. Laurentlus 27 Aan de gevolgen overleden r Wie z’n duif is dat? De tunnelbouw van het station AR ELCK WAT WILS 3 Personalia SPORT EN SPEL VOETBAL Klaartje van Volendam De tweede klassers in actie Gemeenteraad van Alkmaar Alc. VictrixNed. Politie elftal Schoolwedstrijden Alkmaar 1931 (In Amsterdam lijst 3) - Stichting cursus voor winkeliers en winkelbedienden De collectie Boendermaker in het Gymnasium Een advocaat uit Roemenië aanvoerder van een bende i DOET UW PLICHT! STEMT OP WOENSDAG 22 APRIL den bovensten candidaat van in NOORD-HOLLAND: LIJST 6 VOOR IETS GOEDS NAAR De burgemeester STILLE OMGANG TE ALKMAAR. De V D.-wht candidaten het 6. den aan t Welk doende, enz. zyn werkzaamheden ten stadhuize hervat. Verbeterde accomodatie te Uitgeest de van «e- Twee wedstrijden gespeeld Groote nederlaag van Hollandia o. Een aardige wedstrijd Verder Groote belangstelling en IS r hield f/ Ij 3.15 uur. 4 2 0 I I en aan tem van naar i den voren Door den heer 3. Janken, Dtfkgracht 38 alhier, is opgevangen een postduif gemerkt 63(8427 die, het de die Dultsch-Amerikaan. Zwitser zijn paspoort, die in handen Murgulescu vervalscht BELG 31 De eigenaar kan hem aldaar terugbeko men. en de Colberi-Costuums 45— Fantesie-Demi’s 38— Regen jassen 40— ide Jei costuumvak kundig, met zorg en naar de laatste mode. U zult zich prettig gevoelen in die kleeding, want ons firma-etiket aan den binnenkant is een garantie voor absolute tevreden heid! Onze Voordamsche vriend en collega pleegt des Zaterdags in een hoofdartikel z’n muziek te doen klinken over Alkmaar en deszelfs omgeving. Nu eens is het een zoet klinkend menuet over de zwanen langs de Vest of een mar motje in den Hertenkamp, dan weer een ju- belhymne over een feestvierende vereeni glng Wanneer echter de dagen komen, dat ze kere electorale gebeurtenissen opdoemen, IS het de gewoonte, dat al de wijsjes op een bepaalden toon worden afgestemd. Als het geen muzikale ketterij was. aou- den we zeggen, dat ze in den V. B -sleutel worden getransponeerd! J. 1. Zaterdag was deze toonaard weer dui delijk te herkennen in het artikel: „De ge meente en de vereeniglng voor Volkshuis vesting". Met de wetenschap dus, dat hier „Hls Mas ters Voice” klonk, zou er voor ons geen aan leiding zijn op deze beschouwing in te gaan, ware het niet, dat we er een enkele opmer king in vonden, belangrijk genoeg om even vast te leggen. We bedoelen niet de pluim, die onze vrién delijke collega ons op den hoed steekt als hij schrijft: Neen, veel belangrijker dan deze aanval op onze nederigheid, zijn de woorden, natuurlijk innig gemeend, verderop in artikel staan: Voor de tweede klasse zijn gisteren twee wedstrijden gespeeld. Hollandia kreeg een groote nederlaag te slikken van Zeeburgia en nog wel op eigen veld. 7». V. V. won haar laatsten wedstrijd en wel met 21 van W. F. C. „Reeds den volgenden dag deed het Noord- Hollandach Dagblad een aanval op dit bouw plan en het was zoo volkomen Ingelicht over alle bijzonderheden daarvan, dat het duide lijk was. dat men daar begrepen had, dat van R. K zijde tegen deze plannen stelling moest worden genomen.” de centrale verwarming." „Een rare manier om Je eigen te verstrooien hou je er op na." De werkzaamheden aan den bouw van de tunnel aan het station zijn dusdanig gevor derd. dat in den loop van deze week het eerste gedeelte, de verbinlng tusschen het eerste en tweede perron, in gebruik zal wor den genomen. Voor de reizigers, die gebruik maken van de van het derde perron vertrekkende trams zal een speciaal pad naar de luchtbrug wor den afgebakend, dit natuurlijk om eventu eels moeilijkheden te voorkomen. Een drietal trappen voeren de reizigers naar deze tunnel. n.I. 3 vanaf het Sta tionsplein en de andere vanaf het 1ste per ron. Ook de werkzaamheden asm het tweede ge deelte, n.l. van het 2e naar het 3e perron vorderen reers aanmerkelijk. „Ik heb in een oogen- blik van verstrooiing mijn neus gestooten aan De Burgemeester roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwoning eener verga dering op Donderdag 16 April 1931, nam. 1 uur, ten einde te beraadslagen en te beslui ten omtrent de hieronder vermelde punten: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stuk ken. 2. Benoeming van een Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, tevens Secretaris van het Bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon (bijlage No. 60). 3. Idem van een tijdelijk, leeraar aan de Handelsschool (bijlage no. 73) 4. Voorstel tot aanwijzing van de groepen der bevolking waaruit zullen worden gekozen Te 's-Gravenhage slaagde voor het machl- nlsten-examen diploma C (theoretisch deelte) de heer W. J. Vosman, alhier. Bij de Kamer van Koophandel is heden van de directie der Nederlandsche Spoorwe gen bericht binnengekomen, dat aan het verzoek der Kamer tot verbetering van de accomodatie van het perron te Uitgeest te gemoet zal worden gekomen, door het aan brengen van tochtschermen aan de perron- banken aldaar. 'Heden avond om half 8, belangrijke verga dering van alle leidsters van het Meisjes jeugdwerk in onze parochie, in het clubhuis Verdronkenoord. Opkomst dringend ge- wenachtl ExcelsiorI Alleluja! VooruitI Hij werd Roemeense!) Na gehouden referendum is de Vrijzinnig Democratische lijst voor de gemeenteraads verkiezingen als volgt samengesteld: 1. De heer A. Sietsma. 2. Mej. N. Carets. 3. de heer W. J. F. F. Brink. 4. de heer J. M. Reijnders. 5. de heer W. Balk. de heer C. Kerdel. 7. de heer A. Englander. 8. de heer K. Kroon. 9. de heer Jb. Cloeck. Men schrijft ons: As. Vrijdagavond geven de zangklassen van den heer Joh. Kuiper een uitvoering In de Harmonie. Het programma wordt geopend met ‘n aantal liederen der meisjes- en jon gens-zangklassen, afgewisseld door vlool-soli van den heer Tj. Dito, solo-viollst te Den Helder (leerling van den heer Louis Zim merman). Daarna wordt de hoofdschotel op- gediacht, nJ. een nieuwe operette in 3 be drijven, getiteld: „Kaartje van Volendam". De alleraardigste tekst is van den heer Jan Haakman te Bergen, die tevens de regie zal verzorgen. De heer Joh. Kuiper die reeds eerder veel succes behaalde als componist van het .Moorenschlp” heeft de muziek voor dese operette geschreven. En wat de critici van zijn eerste Het Moorenschlp getuigden, zal ook nu gezegd kunnen worden: ..De mu ziek blijft frlsch van begin tot eind en ty peert uitmuntend.” Aan deze operette werken niet minder dan 120 personen mede. De begeleiding bestaat uit "n volledig strijkorkest waarbij de heer Jan Lieneset de klavler-partU zal spelen. De rollen voor de oudere personages die het geheel omlijsten zijn verdeeld tus schen bekende Alkmaarsche tooneellsten en zangers, als de dames Bottemann. Slerkstra, Ktlhne en Netten en de heeren V. Keysper, Hoogervorst en v. d. Aakster. Het belooft alzoo Vrijdag 'n mooie en genoeglijke avond te worden. Stelt u voor, al die Volendamsche meisjes en Jongens in hun oryiglneele costumes en dan die keurige klompendansjes. Werkelijk, dat zal nu ’n avond zijn waar bij groot en klein zich uitstekend amuseeren. Dus ouders met uwe kinderen as Vrijdag avond naar de Harmonie. Men leze verder de advertentie in dit num mer voorkomende. We zijn zoo vrij geweest een zinnetje even vgt te drukken om het zeer in het bijzonder onder de aandacht te brengen van onze le zers. Ziet U het nu. vaders, die ondanks al uw zoeken, er niet in slaagt, een woning te vin den, waarin gij uw kinderen behoorlijk kunt onderbrengen, van wie u hulp te verwachten hebt? En ook gij, moeders van een talrijk kroost, die slapelooze nachten doormaakt, omdat ge niet weet, hoe de eindjes aan elkaar te knoo- pen, onthoudt het eens even: hulpverleenlng aan groote gezinnen is een specifiek katho lieke actie. Er zal de eerstvolgende maanden een paar maal gelegenheid voor u zijn om practise!) er aan mede te werken, dat de partij, die uw speciale hulp is, wat meer te vertellen krijgt. Denkt bij uw gang naar de stembus dan eens aan bovenstaande bekentenis uit onver- dachten mondt Naar wjj vernemen is Mr. W. C. Wendelaar alhier ter stede teruggekeerd en heeft hy en onveilig maakte. In Weenen, Rome en Parijs is Murgulescu vroeger reeds veroordeeld wegens vervalsch'ng van cheques. In Parijs ligt het begin van de geschie denis der bedriegerijen, die hem ook naar Keulen voerden. zekeren dag verdwenen daar een Traveller-chèques. ter waarde van verdenking. chique en pas daar om belde zaken te on en toen hil terugkwam, was de verdwenen. de leden die nevens de Raadsleden en dï door de plaataelljke vakcentrales aan te wjjzen personen, zullen uitmaken het Bestuur der Gemeentelijke Instelling voor Maatschap- pelijk Hulpbetoon (bijlage no 56). 5. Idem tot aanvulling van het bU Raads besluit van 26 Februari jj. vastgestelde Re glement voor de Gemeentelijke Instelling voor Maats^hanpel ’k Hulpbetoon (bijlage No. 65). 6. Idem tot ingebruikgeving van de mu ziekinstrumenten van. het opgeheven Stede- UJk Muziekkorps aan de door oudleden van dat korps opgerichte vereenlgngen (bijlage 65). 7. Hedenmorgen is In het St. Ellsabethzle- kenhuls alhier overleden de heer N. Laan, die JJ. Woensdag aan de Noorderkade een ernstig ongeval had gehad met een kg. „mallejan.” Eerder moeten we waarschuwen, niet te laat te komen, wil men een zitplaats be machtigen. In verband met Congregaties begint vergadering om half negen. Allen morgen naar ,,’t Gulden Vlies." Idem tot vaststelling van het verslag Inzake Kindervoeding en -kleeding (bijlage no. 58) 8. Idem tot aanvulling van het Raadsbe sluit van 26 Februari J.I., waarbij de beta ling van rente en aflossing van een door de N.V. Alkmaarsche Exportveiling van Land en Tuinbouwproducten te sluiten geldleenlng groot 10 000.wordt gegarandeerd (bijlage no. 61). 9. Voorstel tot het maken van een nieuwen toegangsweg naar het z.g. eiland aan het Af gesneden Kanaalvak (bijlage no. 62). 10. Idem tot het toekennen van een sub sidie voor R. Kath. wijk- en wjjkkraam- verpleglng benevens voor voorziening in ver loskundige hulp aan de afdeeling Alkmaar van het Wit Gele Kruis (bijlage no. 63). 11. Idem tot het vaststellen eener supple- toire gemeen tebegrootlng dienst 1930 (bijlage no. 64). 12. Idem tot wijziging van bedrijfsveror- denlngen (bijlage no. 66). 13. Idem tot het verleenen van een subsi die van ten hoogste 700.ten behoeve van een op te richten consultatiebureau voor kleuters (bijlage no. 68). 14. Idem tot het verleenen van gedeelte lijke kwijtschelding van de huur van eenige perceelen grond aan den Westerweg (bijlage no. 69). 15. Idem tot het Instellen van beroep in cassatie tegen het arrest van het Gerechts hof te Amsterdam, gewezen tusschen de Algemeene Vereeniglng van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs en de Gemeente (bijlage no. 70). 16. Idem tot het verleenen van een nader crediet voor de uitzending van t.b.c. patiën ten naar sanatoria (bijlage no. 71) Holpverieening aan groote gezinnen is een specifiek katholieke actie en het ligt dus in de Hjn der omstandigheden, dat in het bij zonder „Goed Wonen” In haar bouwplannen met deze bewoners rekening houdt. o Installatie Geest. Adviseur. Na afloop der vergadering van den Stillen Omgang is de nieuw benoemde geest, advi seur van den R. K. Bond van RUwlelclubs in Noord-Holland boven het IJ, de Z. Eerw. heer Rector C. Vis, geïnstalleerd. De voorzitter van den bond, de heer M. T. Niele heette den geest, adviseur hartelljk welkom en zette bet doel van den bond nader uiteen. Het nut en de noodzakelijkheid bond werd door hem duidelijk gebracht. Met genoegen kon spr. op den bloei van den bond wijzen. Het was spr. een genoegen Rector Vis als geest, adviseur van den bond te mogen in- stalleeren. De geest, adviseur hierna het woord ver krijgende. dankte voor de woorden tot hem gericht en sprak daarna woorden van echte Roomsche propaganda. Met genoegen mocht Z. E. constateeren, dat in dezen bond de sport dienstbaar gemaakt wordt aan de Roomsche zaak. Ook de voorzitter van het genootschap van den Stillen Omgang sprak nog eenige woorden, waarna de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. 1 Is een open deur Intrappen, als we onze lezeressen en lezers aansporen, de vergade ring van morgenavond bij te wonen. Immers, als mr. Bomans spreekt, is er al tijd een’ stampvolle zaal, is er laaiende geestdrift. Getrouwd: Tonnis Bouman en Wlbblna Elema. Geboren: Henricus. z. van Johannes van den Idsert en Martha Torenvlied. Adriana Magdalena en Anna Oerrltdlna, drs. van Si mon Tismeer en Anna Beverwijk. Jacob Hermanns, z. van Theodor us van Diepen en Johanna Roet. Galske Jansje, d. Meindert Ruiter en Jantje Dijkstra. Overleden: Cornells Ad n&nus Verhagen. 74 jaar. Wilhelmina Haak, gehuwd met Johannes Brouwer. 54 jaar. Op bundel 2400 dollar, die het eigendom waren van een Dultsch-Amerikaan. Verder vermzte een van Murgulescu teruggevonden werd en keurig vervalscht was. Hjj plakte er zijn eigen toto op, wischte het schrift uit en schreef er den naam van den Duitsch- Amerikaan in. wiens handteekenlng op een hoek der gestolen chèques aangebracht was. Met dezen pas verscheen hij eerst in Am sterdam. Daar wist hij bij een bank op vertoon der chèques 600 dollar los te maken. Een tweede poging mislukte, omdat de kassier wantrouwig werd en de chèque liet onderzoeken. Toen verdween Murgulescu en keerde niet m-er terug. Begin October van het afgeloopen jaar was hl) in Keulen. Daar gelukte het hem 400 dollars los te krijgen. Bi) een tweede poging had hij ook hier aan een andere bank geen geluk meer. De kassier kreeg U zoekt «tol, dessin, kleur jgi model. En dan maken wij den in New-York gearresteerd. in Boekarest geboren, was advocaat, raakte echter aan lager wal en stelde zich ten slotte aan het hoofd van een Internationale bende be driegers en vervalschers die uit Roemenen Polen bestond en den heeien Bsdkan derzoeken, bedrieger verdwenen. De pas verried hem echter. Aan de hand van het portret, stelde crlmineele politie van Keulen vast, dat lang gezochte internationale oplichter niemand anders was dan Murgulescu. Hoe handig de man te werk ging, blijkt wel hieruit, dat hij den naam van den Dultsch-Amerikaan pas in tegenwoordigheid van den kassier op de chèque schreef, om dezen vertrouwen in te boezemen. Even groot als de zekerheid van den man was, even nauwkeurig was de gelijkenis van de valsche handteekenlng met de origlneele. Nu verscheen Murgulescu met zijn bende in Belvlè. Hi) had een nieuwe truc bedacht. Een bank werd telefonisch gevraagd, ot zij een tamelijk groote som dollars verkoopen kon Zij moest dan een bode met 500 dollar in het nabtleelegen hotel sturen. Men ont ving den bode in een kamer, nam het geld in ontvangst en verdween er mee in een aangrenzend vertrek, om Belgisch geld te balen Later bleek, dat dit nevenvertrek een eigen uitgang bezat. On dezelfde manier werden ook eefi Bank In Weenen voor 5003 dollar en een In Praag voor 7500 pond op- gellcht. Nu werd hem In Europa de grond te warm en hjj verdween naar Amerika. Uit alle landen volgden brieven met verzoek tot aanhouding, tot hij ten slotte In N»w- De gistermiddag in ,.’t Gulden Vlies” te Alkmaar gehouden vergadering van het Genootschap van den Stillen Omgang te Alkmaar was goed bezocht. De voorzitter, de heer Jac. Baart, opende deze propaganda-vergadenng met een woord van welkom er op wijzende, dat het op wekkend woord van Rector Vis niet over bodig was, zoowel voor hen, die steeds en bouw den Omgang meemaken als en vooral) voor F en, die nog nimmer mee gingen ter Stillen Ommegang. Waar, aan den Stillen Omgang te Amster dam, die het H. Sacrament onder de gedaante van Brood vereert, dit jaar een 70.000 man nen deelnamen, acht spr. het aantal van 3000, dat deelneemt aan den Alkmaarschen Omgang, die het H. Bloed vereert, lang niet groot genoeg. Na er op gewezen te hebben, dat de Omgang toch de wensch is van O. L. Heer, Die dit door Zijn H. Wonder geopen-, baard heeft, eindigde spr. met den wensch, dat deze vergadering ertoe mocht bijdragen dat de deelname aan den Stillen Omgang zal toenemen. (Appl.) Het R. K. Mannenkoor, onder leiding van den heer N. Al, bracht hierna op voortref felijke wijze ten gehoore „O, Salutaris Hostia”, en „Coenantibus”. Uit het door den heer J. A. Netten uitge brachte jaarverslag bleek, dat het aantal leden en aangesloten vereenigingen station- nair is gebleven. Aan den Omgang te A’dam namen 751 mannen, waarvan aga uit Alk maar, deel. Overwogen zal worden, volgend jaar in Amsterdam een andere Kerk ter beschikking te krijgen en middelen te be ramen, om gelden bijeen te zamelen voor een gebrandschilderd raam in de nieuwe St. Bavo te Haarlem. Blijkens het finantieel verslag bedroegen de ontvangsten as 17,0- faaoï.si; alzoo ƒ316,46 Voor het gebrandschilderd raam in de nieuwe „St. Bavo” werd 100.gevoteerd. De voorzitter wekte de aanwezigen op, om de collectes goed te gedenken, daar de opbrengst besteed wordt voor het Raam van het H. Bloed in de Kathedrale Kerk te Haarlem. Op Vrijdag 10 April werd door den heer G. Nobel, voorzitter der stichting, by het geven van de laatste les in verkoopkunde door den heer J. Traast, directeur van de Handelsschool tot opleiding van verkoop sters te Amsterdam, de cursus var dit sei zoen officieel gesloten. De heer Nobel bracht den docenten mej. C. Meijer en den Iieeren J, Traast, H. de Raat. J. H. de Groot, dr. D. Mol, J. G. de Joode en H. Schuyt dank voor de wyze, waarop zy de verschillende onder- deelen van den cursus hadden geleid of hun medewerking daaraan hadden gegeven. Bovendien deelde spr. nog mede, dat de heer Kamsma uit Haarlem deze maand nog een drietal lessen in etaleeren zal geven en aan de leerlingen, die daarop prijs stel len, by het trouw volgen der lessen een getuigschrift zal worden uitgereikt. Spr. hoopte, dat voor den volgenden cur sus, welke in October zal aanvangen, de leerlingen zich wederom in groote mate zul len aanmelden. Het verheugde spr. in ver band hiermede reeds te kunnen mededeelen, dat de heer Traast zich bereid heeft ver klaard de lessen in verkoopkunde. die een uitbreiding en een vervolg van het thans gebodene zullen zyn, dan geheel voor zyn rekening te nemen. stad Alkmaar noodig hebben, om Zijn bood schap van barmhartigheid aan de wereld te brengen. De Stille Omgang moet den Christus propageeren en ons Eucharistisch ev*n verdiepen. Als wij trouw maken die zwijgende parade van den Eucharistischen Koning door de duistere straten van onze mirakel-stad, zullen we eens komen qp de wegen van de Hemelsche lichtstad. Moge de Stille Omgang tot vrucht hebben, dat onze mannen veelvuldig naderen tot de H. Tafel, zoo mogelijk dagelijks, anders wekelijks en zeker maandelijks. (veel applaus). Na een dankwoord van den voorzitter tot Rector Vis sprak de H.E. Deken Rengs de vergadering toe, daarbij nog eens krachtig onderstreepende de opwekking van den redenaar tot de veelvuldige H. Communie. De H. Communie van den man, van den vader en de moeder achtte spr. de grootste daad van opvoeding. Spr. wekte allen op om den Stillen Om gang vooral als biddende processie te be schouwen want honderd bidders bette kenen meer dan duizenden ommegangers, die er niet bij bidden. Met een aansporing tot dankbaarheid voor de groote genade van het H. Mirakel en den wensch dat we eens in openbare pro cessie den Christus Eucharisticus mogen ronddragen, eindigde Deken Rengs zijn enthousiast woord, (applaus). Met een woord van dank sloot de voor zitter hierna de vergadering. Zooals wel te verwachten was. bestond zoor dezen wedstryd groote belang telling waartoe het prachtige weer niet weinig medewerkte. De toeschouwers zyn getuige geweest van De heer P. Boendermaker, te Bergen, die reeds voor het Stadsziekenhuis alhier een 150-tal schilderijen uit zyn groote verzame ling in bruikleen afstond, heeft thans ook ten opzichte van het Gymnasium alhier, een geiyke daad gesteld. Niet minder dan honderd schilderijen, etsen en teekenlngen van byna twintig Holtandsche artlsten, hebben deze Paasch- - vacahtle een plaatsje gekregen in de lo kalen en gangen van het gymnasium. Vooral de Bergensche School is daar goed vertegenwoordigd. De boech- en polder landschappen van A. Calnot, de stillevens van Cees Boendermaker, de portretten van een Elsa Berg, de symbolische doeken van Matthieu Wiegman, ze vormen hier een kostbare wandversiering. Van Matthieu Wiegman vinden we o. a. het mooie doek de „Barmhartige Samari taan” en „de opgebaarde doode”. Van D. H. W. Fllarsky treffen we een groot aantal buitentandsche stads- en haven gezichten aan, welke zich voor wandversie ring in deze leslokalen byzonder leenen. Van W. Schumacher zien we enkele knappe teekenlngen in Oost-Indlsche inkt. Van Charly Toorop o. a. ,X>e kennis te Schoort", in diepe kleuren. Leo Gestel is aanwezig met een groot aantal knappe etsen en teekenlngen, enkele uit de Beemster. De ,Job" van Gregoire mag niet onver meld biyven. Ook van Harrie Kuyten trof fen we vele fijne teekenlngen aan. In de rectorskamer hangen twee doeken van Jelle Troelstra. vinden we nog doeken van Piet Wiegman. P. v. d. wyngaardt, G. W. van Blaaderen, Fr. Huysman, G. de Jong Ton Kelder. Met deze 100 doeken echter is uit een duizendtal voor dit gebouw een goede keus gedaan; voor de gymnasiasten zal het na de Paaschvacantle een welkome verrassing zijn. Jammer is het, dat in dit allesbehalve moderne, ja haast bouwvallige gebouw, aeze doeken van onze hedendaagvehe Hollandsche artlsten zoo weinig tot hun recht komen. Met den rector, dr. J. Hemelrijk, uiten we echter den stillen wensch. dat deze kost bare wandversiering eens in een meer aan de eischen des tyds beantwoordend gebouw, beter tot haar recht zal mogen komen. Den heer P. Boendermaker, die thans reeds 1040 schilderijen voor diverse ge bouwen in den lande iq bruikleen afstond, komt zeker een woord van hulde en dank toe voor deze sympathieke daad. De uitslagen van de voor de 2e ronde ge speelde wedstrijden luiden als volgt: Afd. A I Handelsschool I—R H.BJB. n 3—0. R.HB8 I—Rykskweekschool 2—1. A n Ambachtsavondschool IIR.K.U.L.O. 60. Gymnasium IIAmbachtsschool IH 0—3. A in Ambachtsschool VI -R.H.BB. V 3—5. Ambachtsschool VÜLO. Alkmaar 51. B I Gemeenteschool 6 IO.LJ3. Koedyk 11. Na strafschoppen gewonnen door Gemeente school 6. Gemeenteschool 3Gemeenteschool 4 11. Na strafschoppen gewonnen door Ge meenteschool 4. B II Gemeenteschool 4 nWilhelmina school 21. Gemeenteschool 1Gemeente school 6 II 11. Na strafschoppen gewonnen door Gemeenteschool 1. Zaterdag 18 April spelen in afd. A I: Handelsschool I—RH3B I te 3 uur, en een aardige ontmoeting en vooral vóór de rust was het een aantrekkeiyke strijd. Na de rust, toen Alcmarla den stand geleldeiyk op voerde, geraakte de spanning een weinig er uit. Het was voor de toeschouwer» wel een te leurstelling, dat het Polltle-elftal een twee tal invallers had, waaronder ook de inter- nationaal Lagendaal. Velen hadden zich er op gespitst dezen middenvoor eens te zien spelen, maar daarvan bleef men verschoond, omdat deze speler verhinderd was naar Alk maar te komen. Toch was het een goed elftal, waarover de polltle-mannen beschikten. De spelers waren nog wat onwennig, maar toch vlotte het dlkwyis zeer goed. Alleen voor het doel was men niet doortastend genoeg, slechts een enkele maal werd er goed geschoten. De beide achterspelers, vooral de rechts achter, hebben zich goed van hun taak ge kweten. Menige aanval van Alcmarla werd door hen gebroken. Doelman Verbaan b eek ons niet zoo op dreef, want een tweetal doel punten had hy wel kunnen voorkomen. De mlddenllnle speelde heel goed, terwijl de voorhoede dlkwyis aardig combineerde, maar 1 te veel tyd noodig had. Daardoor kregen de Alcmaria-achterspelers veelal gelegenheid In te grupen. Alcmarla kan op een goeden wedstrijd te rugzien. De mlddenllnle was weer uitstekend, terwyi de achterhoede goed op dreef was, hetgeen wel de uitslag verklaart. In de voorhoede was Peereboom goed op schot en ondanks het feit, dat de linksbin nen wat vreemd was In deze combinatie, vlotte het meermalen goed. De linksbinnen was wel beweeglijk en actief. Voor de nut nam Alcmarla door Feere- boom de leiding. Na de hervatting werd de stand geleidelijk opgevoerd tot 5—0. Ondanks de krachtige pogingen der politiemannen om de eer te redden, mocht dit niet gelukken. A Scheidsrechter Katoen leidde den falren stryd uitstekend, terwijl „St. Louis" door op gewekte muziek voor de goede «temming zorgde. Rede Rector C. Vis De Z.E. Rector C. Vis hield hierna een propaganda-rede. Spr. ving aan met te schetsen, hoe God dik wijls in den mensch werd teleurgesteld. Teleurstelling ondervond God van Zijn uitverkoren volk der Joden en Mozes' gebed was noodig, om dit volk voor God's toorn te sparen. Aan het Altaar bidt de priester eiken dag, om de weemoedige klacht van eeuwen door den teleurge^elden God geuit, te troosten. Teleurstelling ondervindt God in dezen tijd in zijn H. Mysterie. Hij het Licht der Wereld ziet de menschen ronddolen in de duisternis van den nacht. Het is Zijn teleurstelling, dat er menschen gevonden worden op aarde, die slechts eenmaal in het iaar aanzitten aan Zijn disch. En vanuit Zijn tabernakel klaagt Christus Waar zijn al die anderen T Dat is de teleurstelling van den Eucharistischen God. Als ik spreek over miskenning aldus spr. dan bedoel ik niet de biute openbare onteering, maar de heimelijke miskenning van hen, die Hem niet groeten, wanneer zij Zijn tempel passeeren de miskenning vergetelheid, die Hij ondervindt van menschen, die Hem niet bezoeken in de H. Eucharistie. Hulde daarom aldus spr. aan uw sympathieke vereeniging, die Eerherstel wil brengen aan den teleurgestelden Emmanuèl. We mogen wel niet in jubelende processie den Eucharistischen Koning eeren maar wij hebben onzen Sullen Omgang, die wel een zwijgend, maar toch een sprekend eer herstel geeft aan den miskenden Emmanuel, den God onder broodsgedaante. (Applaus). Publieke Sacramentsprocessies zijn ver boden. maar duizenden brengen den Eucha- ristischen Koning hun hulde tijdens den Stillen Omgang. De intentie, net vorig jaar van den Stillen Omgang, was een machtig protest, een krachtig eerherstel voor de oneer, den God en den Godsdienst in Rusland gedaan. Dui zenden mannen in de tjokvolle kerken baden stil Adoro Te devote wij aanbidden u eerbiedig, verborgen Godheid. De Stille Omgang beoogt geen meetings met redevoeringen op de markt, maar een stil eerherstel in den nacht, een nachtelijk gebed in onze kerken. U hebt het voorrecht aldus spr. te wonen in een mirakelstad Alkmaar staat in het vurige teeken van de liefde tot den Eucharistischen God omdat de straten dezer stad eens gekleurd werden met bloed van martelaren. Onze stad is niet groot, maar zal wedijveren met het groote Amsterdam. Kom Alkmaarders en mannen van daar buiten, aldus spr., in groote getale deelnemen aan den Stillen Omgang op den eersten Meizondag om eerherstel <e brengen aan den miskenden God der H. Eucharistie. (Ap plaus). Nadat het koor nog eenige gewijde liederen ten gehoore had gebracht, zette Rector Vis zijn rede voort. Behalve een acte v^n eerherstel is de Stille Omgang een treffend beeld van ons leven. Velen onzer gaan in de duisternis zonder God door het Teven ze roepen niet meer om het Eucharistisch Hemelbrood in stil gebed, maar schreeuwen om brood en spelen dat was de leus ook van het heidensch amphi theater. De twee grootmachten der wereld, het christendom en het socialisme, bekampen elkaar. De goudenciborie met het Levend Brood is ons symbool der overwinning de roode hamer is het symbool, waarmee Mos kou denkt te overwinnen. Maar spr. zegt Noli timere, vreest niet onze eind-overwinning ligt in de .kracht van het Hemelbrood onze banier is die van het Kruis. De vredesvorst van Rome en niet de potentaat van Moskou zal de wereld re- geeren. Rome zal blijven door de Kracht van het Hemelbrood. Wij volgen het program van Christus, dat vervat ligt in het H. Evan gelie. In de H. Eucharistie putten de eerste Christenen van de Catacomben de kracht om hun bloed te storten in de arena in den tijd der reformatie zochten onze voorvaderen den moed en kracht om pal te staan in het ongeloof, in de schuilkerken, op de zolders bij de H. Eucharistie. Als straks de strijd gevoerd moet wor den tusschen Roomsch en rood, tusschen Rome en Moskou, dan zullen ook wij kracht vinden in de H. Eucharistie. De Stille Omgang mag niet verdwijnen, want wij moeten den moed hebben om recht te eischen van openbare processie, recht ook voor het geloof onzei vaderen. (Applaus). God’vZoon ging in stilte over de wegen der wereld. Zoo zullen wij Hem steeds in stilte ronddragen in ons hart. Ons leven moet zijn een Stille Omgang met den mis kenden Emmanuel in ons hart. Stil, mét Hem door het leven. Door deze vergadering moeten we ons Eucharistisch leven en onze liefde tot den Eucharistischen God verdiepen. Als we Christus eerst ontvangen aan de Communie bank, kunnen we Hem uitdragen in de wereld. Beter dan een Eucharistisch congres, beter dan een Stille Omgang van duizenden is de veelvuldige H. Communie. De Christus wil de mannen van den Stillen Omgang, de mannen van de Mirakel- -»g bedroegen 17de uitgaven als batig saldo. Wasile Murgulescu is een man, die zyn vak verstaat. Maandenlang zat de heele politie hem op de hielen. Elndeiyk werd hy Kealsche Bank koesterde verdenking Z0n paspoort heeft hem verraden Heden werd het volgend adres Raad gezonden: De ondergeteekenden, P. Piersma en C. van Meerland, respectleveiyk Voorzitter en Secretaris en handelende namens den Chrls- teiyken Besturenbond te Alkmaar; kennisgenomen van het voorstel van het College van Burgemeester en Wethouders, vervat In by lage no. 55 overwegende, dat de gronden, waarop het College meent het verzoek van de vereeni glng Volkshuisvesting te moeten afwyzen, huns inziens niet kunnen bevredigen; overwegende, dat het gevaar, hetwelk het College vreest, alleen dan zou kunnen ont staan, als de loonen over het algemeen zoo hoog waren, dat zonder eenlg bezwaar een hooge huur zou kunnen worden opgebracht; overwegende, dat voor een behooriyke wo ning toch altyd nog betaald moet worden een huurprys van tenminste vyf gulden per week; overwegende, dat deze huurprijs, gelet op hunne flnancieele positie voor een zeer groote groep arbeiders veel te hoog is; overwegende, dat ook zeer vele nette ar- belders-hvurders slechts belang kunnen hebben by een behooriyke woning tegen een huurwaarde van 3% gulen per week; verzoeken Uwen Raad het voorstel van het College van Burgemeester en Wethou ders niet aan te nemen en op het verzoek van Volkshuisvesting alsnog gunstig te be schikken. -~te Amsterdam, kmaarders en mannen van daar- den Stillen Omgang op den eersten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12