vakken Kleeding 22 E. W. VET VRIESIA WATERVERF Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs luchtvaart Laatste Nieuws c o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o voor alle o o 2 2 1.11 2 o LANGESTRAAT 36 ALKMAAR 1.H 1.11 „VRIESIA” JAN DE VRIES GEMENGD NIEUWS Gevaar voor de Engelsche regeering VRAGENBUS MARKTNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS De toestand In Madeira ADVERTENTIÊN iQioioioioioioio 0 0 0 0 Het verhoor van Kuerten 7 BOEK EN BLAD 0 Voorjaarsgidsjes van den A. N. W. B. 0 0 0 u 0 0 0 Zware brand te Beekbergen 0 n b De rechtbank tegen den Dusseldorf schen moordenaar SPORTHEMDEN 79 cent In bet donker boven Nederlands vier groote steden Cursus voor melkcontroleurs Hoorn IJmuiden 42 H a o| n 0 o BERGEN 0 o 0 0 DRILLEN BROEKEN 2.U LINNEN DROEKEN 2.H SLAGERSJASSEN 2.“ BAKKERSBUIZEN LANGE STOFJASSEN GRIJZE JASJES OVERALLS Kn voorb bij <j katho tlever ANNA PAULOWNA De staking te Enschede begonnen De Raadsverkiezingen in Spanje 0 - MANCHESTERDROEKEN 2 HET MANCHESTERHUIS WERKTESTEN 1.Z1 5 Dliuw keperen Broeken 0 LINNEN SPORTJASSEN 2.U 2 Blauw keperen Jassen ZAADMARKT 58 - Tel. 324 - ALKMAAR iu a lit klauraa 25 crat per pak OBDAM SCHAGEN OUDORP 4 NachtTlwcht boren Holland en Utrecht l na- wU Motte van wantrouwen. grove t 2 40—390, kan men het Lloyd- grteven ge MAANDAG 13 APRIL Exportvelllng „8t (cable) de Troepen te Madrid gerequlreerd MAANDAG U APRIL 128% L 71!. WH Door de Bollen- en Vrnchtboomenstreken De 128 (Wordt vervolgd) 375 1%% Prolongatie IOIOIO1OIOIOIOIO- 4 e h Ontevreden ..kleine reeders” te De uitslag kon niet erger zijn voor de regeering Grieven tegen het bestuur der Reeden- vereeniging een en i»ia 1918 1916 1917 2S8 274 57% 327*4 128% 124 145% 47 76% Vorige Koereen 275 146 Jkd- 47 75 Koen IU kol d« 1 d v v I „De konlng kan vertrekken" De definitieve uitslag van de verkiezingen in Barcelona Is 25 gekozenen van de Republl- keins-Cata'aansche partij en 12 monarchisten en 13 republikelns-radicalen. In een luid toegejuichte rede aelde kolonel Macla. dat bij deze triomph van de republi keinen de konlng niets anders kan doen dan vertrekken. Anders zou hij genoodzaakt zjjn een -dicta tuur in te stellen, die zeer bloedig zou zijn, daar het volk zich zou verzetten. Koningen. die niet aan den wil van hun volk beantwoorden, moeten denzelfden weg Suiker H V A ■■’•erworedjo Vorstenlanden Actions idem de mi ee: he he b« P« tü V vc vc Industr. Buftenlaad Anaconda Bethlehem Steel O. 8 Leather Intern. Nickel Petrateem Dortsche Petr.- Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Onion OU Lezing met lichtbeelden. Morgenavond om 8 uur houdt in het Retraltenhuis de Zeer- Eerw. Pater Heldeman een lezing met licht beelden over het retraitenwerk. Alle Bergenaren zijn van harte welkom. De toegang voor personen boven 16 jaar is vrij. 17 6»', 67*/. 53»/, 9*/, •7% 173% 17*/,. 6**/, 35% 28 Parijs Brussel Londen New-York Berlijn ZOricb Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau -- Tabak Dell Batavia Oude DeU xmkust Senembab Maxwell Banken Koloniale Bank Indische Bank Oert. Handel-Ml). 0’ 101*/. 100*/, 102*/, ,04 ord inal Ave bov wij ken reel M O M dat tievi W tot i Ie lem ah dat motl deze feest de waai bent len muil ons AU eenli 8 I ite”! meeg •the voon krees tQdei maar kendi de i kathe en verva Bn Octot feest. Zoo by c leest. Mei baste. Gteti too mi Westei Makin, 101% 80 68% 54 212% 117 234 83 306% Opdracht Door het bestuur van den Anna Paulownapolder is het maken van een gecombineerden grond- en Inlaatdulker te van Ewijcksluis bij onderhandsche aanbeste ding gegund aan den heer J. de Vries te Heemstede. Hedenochtend is de staking in de weve rijen van de firma N. ter Kuiten te En schede begonnen. Geen der wevers is de fabriek binnen gegaan De weverijen staan dan ook geheel stil. Alles is rustig verloopen. Treedt de regeering af? Men rekent er op, dat de regeering zal af treden ten behoeve van een concentratle- kablnet onder leiding van den Senator San Diago Alba. dat wellicht door de democrati sche elementen versterkt zal worden. 261% 273% 58 331 Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott Tapanoeli Serbadjadl SUau V I O O. Allied intercontln Rubber Union Pacific Wabash Jhlc Milw 8t Paul Kansas City South Erie RaUr Scheepvaart Holl Amerika cjjn lbo Gem Elgena Kon Ned Stoomt Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine prei. 10*1, 46% 128 Staatelrentngew Nederland 1 5% Nederland I 4H Neder) i 4H Neder! 1 4K NJnd. i&aes 0 o 212% 118% 94*/, 53 234% 82*/, 305% Laat in den nacht was in de straten van Madrid een zekere nervositeit merkbaar. De regeering heeft derhalve 4000 man van de 3de divisie geroepen, die te zamen met da belde te Madrid gedetacheerde huzaren-/’ regimenten, de voornaamste punten van de hoofdstad bezet houden. De versterkte cavalerie bewaakt bet paleis van dfn konlng. 258 25% 275% 162% 8% 9% 7”/,. trachtte hei vuur met zand te bestrijden. De brandweer kon weinig uitrichten. be villa 6n de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De brand la vermoe delijk ontstaan in den schoorsteen. Mijnbouw Boeten Mijnbouw Alg Exploratie Opstandelingenkabinet op Madeira De opstandelingen op Madeira deelen in hun Informatieblad mede, dat zij een kabinet hebben gevormd met aan het hoofd als Mi nister-President den overste Prelria en als opper-bevelhebber overste Mendes de Reis. Zij hebben een oproep gericht tot de voor Madeira liggende kanonneerboot ,Jboa”, om zich bij de revolutlonnalre beweging aan te sluiten. Een antwoord hebben zij tot nog toe echter niet ontvangen. De berichten, dat de voor de Azoren liggende kanonneerboot „Tamao” naar de opstandelingen zou zijn overgeloopen, schijnen onjuist te zijn. Van Engelsche zijde zou men voornemens zijn. Indien de regeerlngstroepen tot een blok kade van het eiland zou overgaan, de Brlt- sche bevolking te doen evacueeren. De op standelingen zouden den Britschen consul hebben verzocht bemiddelend te willen op treden tusseben ben en de regeering te Lis- sfthnn mduttrieèn Unilever Oalvs Delft Alg. Kunstzijde Van Berbers Pat Nieuwe Philips Kuch Accousttek Ned, Ford De „Graf Zeppelin** terug in Eriedrlchtshafen Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden morgen vroeg van zjjn vlucht naar Egypte en Palestina te Friedrichshafen terugge keerd en vlot geland. Passagiers en be manning zijn vol lof over het genotene. Op 26 April as wordt de volgende passa- glersvlucht gemaakt naar Frankfurt am Main. Niet alleen uit een oogpunt van hygiëne verdient het gebruik voor dat doel aanbeveling, doch by *n Kleuren Combinatie verkrijgt men een veel smaak voller en artistieker effect dan met behangselpapier. Aan deze waterverf kan 5 k 10 pCt. Kleurstof toegevoegd worden, ter ver krijging van verschillende tinten. Vernietigende ultelag voor de regeering. In een onderhoud met eenige journalisten verklaarde Graaf Romanones. dat de verkie zingsuitslag vernietigend was en voor de re geering niet erger bad kunnen uitvallen. De ministerraad, die morgen gehouden zou worden, zal nog vanmiddag bijeenkomen om den nieuwen toestand onder het oog te zien. Romanones voegde hieraan toe dat de door de regeering aan te nemen houding van zeer groote beteekenis voor de toekomst van het land was. Wanneer de monarchisten thans zijn ver slagen. is dit voornamelijk te wijten aan de dictatuur en de slechte behandeling, die de politieke partijen gedifbende dezen tijd heb ben moeten verdragen. Muitende troepen in Portugal Volgens betrouwbare berichten van de Por- tugeesche grens zijn verscheidene regimenten in de provincie aan het muiten geslagen. Te Barrelra en te Caldas da Ralnha zijn regee- rlngsgetrouwe troepen geconcentreerd. Te Oporto vonden Zaterdag en Zondag tegen de regeering gerichte betoogtngen plaats. In de straten van alle groote steden wordt door troepen gepatrouilleerd. De bekende Portu- geesche vlieger Aragao heeft in talrijke groo te rteden propaganda tegen de regeering ge maakt. BIJ deze gelegenheid kreeg de com mandant van het vliegveld te Amadora van bet Ministerie van Oorlog bevel Aragao te aresteeren. Inplaats van dit bevel op te vol gen. sloot hij zich bij Aragao aan en verge zelde hem op zijn verdere vlucht. BRAND TE ECHTEN De kapitale boerderij, bewoond door den heer Jan Kraak te Echten, brandde heden morgen tot den grond toe af. Bijna 100 stuks vee- verbrandde Een belangrijke twriy hooi en een groot gedeelte van het meubilair wei den door de vlammen verteerd. De oorzaak te te zoeken in een schoorsteen brand. 97% 75% 52 28% 55 24 50% 46 3% volgen als Lodewijk XVI van Frankrijk, nx den weg naar de Guillotine. Te Mfdrtd hebben de Ilnker-partljen 30 ze tels en de monarchisten 20. Aznar heeft zich Maandagochtend naar het koninklijk paleis begeven om een onderhoud te hebben met den konlng. Omstreeks middernacht beeft men in da voorsteden een bewaking van politie te voet en te paard Ingesteld. 9.80 34.70 12.11% 2.50 59.40 48.05 13.10 27.60 66.80 66.75 66.80 7.40 35.05 29.— 101»/, 100*/, 102*/, 102% 96*/, Voor de Engelsche Labourregeering dreigen nieuwe moeilijkheden, daar de Liberalen niet voldaan zjjn over de werkloosheids-polltlek van den ministerpresident MscDona’d. Indien de Liberale afgevaardigden niet zullen worden tevredengesteld door de re- geerlngsverklaring van Donderdag aa.. zullen zU voor de conservatie motie van wantrou wen stemmen. AMSTERDAM. 13 April. Aardappelprijzen De prijzen waren hed enonveranderd. Aan voer 1 lading 900 H L HEILOO. 10 April Exportveiling JBt Wlllibrordus’ Brusselsch witlof, ie soort. 0.25—0 29. 2e soort ƒ0 16—0 22, 3e soort 0.060.14 per K.O.; Spinazie 0.850S6 per kist; Kropsla 10 90—11.80 per 100; Ra dijs 3.40—5.10; Prei 2 90—4.70 per 100 boa. AMSTERDAM 13 April Veemarkt Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 561 vette koeten, waarvan de prijzen waren: ie kw. f 0.96—1.06, 2e kw. 0.80—0.94. Se kw. 0.70— 0.80. mindere soorten 0.63—0.70, per KG slachtgewlcht. 106 melk- en kalikoeien 280—360 per stuk, 141 Vette kalveren: 2e kw. 0 86—096, 3e kw. 0-740 85 per K G. levend gewicht. 202 nuch tere kalveren 7—13, 39 schapen 34—38 per stuk.. Vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. f 0.510.52. zware varkens 0.48050, vette varkens 0.46—u.48 per K G slachtgewlcht. 168 paarden t 80200 per stuk Aan het abattoir waren heden aan gevoerd 13 wagons geslachte runderen, afkomstig uit Denemarken. 9.70 34.60 12.10% 2.49 59.30 47.95 13.— 27.40 66.60 66.65 66.60 7.30 34.95 27.— Raadsvergadering De Raad onzer ge meente vergadert Vrijdag 17 April, des middags te kwart over 7 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Mededeeltngen van den Voorzitter. 2. In- 3. Voorstel tot wijziging Raadsbesluiten tot het aangaan van Bepaling voorschot, bedoeld Zondagavond tegen 6 uur ontstond er hevige brand in de villa van den heer Johan P aan den Leuvenschen weg te Beekbergen. De villa, voor een groot gedeelte uit bout opgetrokken, werd in zijn geheel een prooi der vlammen, evenals ee* kostbare verzame ling schilderijen en een tweeduteendtal boe ken. welke zich daarin bevonden. De brand weer was spoedig ter plaatse aanwezig, maar kon door gebrek aan water, daar bet land huis te midden der bosschen is gelegen, geen blusschlngswerk verrichten. De brandweer Dezer dagen kwam een aantal reeders van stoomtrawlers eigenaars van ongeveer 90 booten te IJmuiden bUeen tot het houden van een bespreking over de ernstige crisis in het visscherijbedrUf Verschillende ernstige grieven werden naar voren gebracht tegen het bestuur der Reedersvereenlging, omdat men van mee- nlng was. dat dit bestuur de belangen der reeders niet naar behooren behartigt. In de eerste plaats was men ontevreden over het dezer dagen geteekende contract met de zeevisschers. Verder betreurde men, dat het bestuur nooit maatregelen had genomen tegen het slechte Ijs, de dure kolen en de putvisscherlj. alle feiten, die een gezonde ontwikkeling van het bedrijf in den weg staan. Het antwoord van B. en W. op de vragen van den heer J. de Nobel, lid van den Raad van Velsen. kwam eveneens ter sprake. Het antwoord werd algemeen afgekeurd. De grieven zullen op de eerstvolgende ver gadering der Reedersvereenlging ter sprake worden gebracht. Engelsche commentaren. In de nog zeer spaarzame commentaren op de Spaansche verkiezingen in de Engel sche pers komt een zekere bezorgdheid tot uiting over het lot der Spaansche monarchie. De Engelsche belangen hebben er tot nog toe steeds toe geleld, dat de monarchie van bepaalde Engelsche zijde een zekeren steun heeft gekregen tegen de republikeinen, een houding van de zijde van Engeland waar tegenover vooral Frankrijk zeer gereserveerd stond. Men acht de ontwikkeling der gebeurtenis sen niet zonder belang voor het verdere ver loop van de Mlddellandsche Zee besprekingen. Vraag: 1. Waar Register krijgen? 2. En waar het Internationaal Seinboek? Antw.: 1. Bij Secretary of Lloyd’s Londen E. C. De prijs is heel duur. 2. Bij L. J. Harri, Prins Hendrikkade 90, Amsterdam. Een brandje. Het geroep: „Brand op t Oude Hof” bracht gistermiddag om half een heel wat opschudding teweeg. Het mooie lenteweer was oorzaak, dat er veel wandelaars op de been waren en spoe dig bewoog alles, fletaeis en wandelaars, zich naar ’t Oude Hof. Tot onze groote voldoening constateerden we, dat het statige oude kastee’ nog onge schonden in zijn oude rust stond. Het was dus loos alarm voor soover het betrof het gerucht, dat het Oude Hof in brand stond. Maar in de nabijheid, op het stukje wet land. temidden van het bosch, ten noorden van de boerderij van Ligt hart was er wel wat gaande Dikke rookwolken stegen op tusschen de boomen. Wat was het geval? De heer L. die Zaterdagmiddag daar ter plaatse wat vuil verbrand had. had het restant van dit brand je verwaarloosd, met het gevolg, dat het smeulende vuur zich door den veenachtlgen, drogen boschgrond verspreid had en een oud» hooiklamp had aangetast, die Zondag morgen heviger begon te oranden Reeds was het vuur door den grond tot op enkele meters afstand van een houten schuur genaderd De brandweer was met de motorspuit spoedig ter plaatse en gaf met een straal water uit de vijver van de Mnsselenbuurt. Dit was voldoende om het gevaar, dat zich reeds tot een rookende en smeulende hool- klam^i beperkt had. te bezweren. Het blusschingswerk werd door zeer velen gadegeslagen. Ofschoon dit brandje zich nogal onschuldig liet aanzien, had het van groote gevolgen de oorzaak kunnen zijn, daar het te midden van het uitgestrekte en droge bosch en nabij een met een rieten dak gedekte houten schuur ontstond. Was net vuur in den nacht aangewakkerd geweest, zeer waarschijnlijk zou het mooie bosch groot gevaar geloopen hebben. Muziekconcours 1931 Naar w|j verne men. is het R.K. Fanfarecorps ..Genot door Kunst" te Noord-Scharwoude, dir. de heer H. A. Maas te Alkmaar, bereid gevonden ter gelegenheid van het muziekconcours 1931 te Obdam een concert te geven op Donderdag 18 Juni ax De jaarlljkscha- cursus tot opleiding van melkcontroleurs voor rundveefokvereenl- gingen, zuivelfabrieken en melkinrichtin gen. welke van half September 1930 tot begin April 1931 vanwege het Rljkszulvel- consulentschap voor Noord-Holland is ge geven werd gevolgd door 24 leerlingen. Na afgelegd eindexamen ontvingen 21 deelnemers het diploma, n.l. J. de Boer Wz., Edam; P. Boersma, Opmeer; Tj. Bollema, Berkhout; J. Butter Pzn., Hauwert; F. Ep- plnga. rfeerhugowaardP. Haker Dz„ Abbe- kerk; M. Hiemstra, Oudendijk; C. Hout- kopper, Hensbroek; J. Jonge jan. Berkhout; P. J. v. Leuzen, Edam; J. v. Leyen, Schel- llnkhout; P. MaUer. Betts; A. van der Meer. Jullanadorp; G. van Meerveld. Zunder- dorp; Ph. J. Mol Berkhout; J. Peper. Rus tenburg; Th. A. Schipper, Spanbroek; M. van Tlel, Graft; Jb. J. Visser. Wijde War mer; D. Weedcr Kz Houwert; Jb. Zoon. Heiloo. ving van een aantal tochten door die stre ken van ons land, welke in aanmerking komen voor een bezoek gedurende den bloei der vruchtboomen. Door de Betuwe (met overzichtskaartje van het gebied tusschen Gorlnchem. Nijmegen, Arnhem en Vlanen) zijn 20 rijwiel- en autotochten aangegeven, met Tlel als centrum en 7 wandelingen; in Zuld-Limburg 4 auto- en rijwlelroutes en 3 wandelingen en voorts tochten door Zuid- Beveland. naar de Beemster (van Amster dam uit), naar de Bangert bij Hoorn en naar de Langeraksche polderlanden, met Gouda als punt van uitgang. De routes zijn thans samengesteld volgens het beproefde systeem van de binnen- en bultenlandsche reiswijzers van den Bond en de loop der tochten is gemakkelijk op de bijgevoegde kaartjes na te gaan. Bij de wandelingen zijn somtijds een spoorwegsta tion of tramhalte als begin- of eindpunt gekozen maar meestal zal men deze nog ge- makkelljker kunnen bereiken met .een van de vele autobussen, welke in deze streken geregelde diensten onderhouden. Toeristen van allerlei gading zullen van deze gidsjes vee! gemak en voorlichting kun nen hebben. Flaatselljk Belang Wij vernemen, dat de klesvereenlging „PlaatselUk Belang’- by de gemeenteraadsverkiezingen zal uitko men met een eigen lijst. De vlaggen uit Ingevolge het gedane verzoek van den kansel, wekken wij de parochianen op. bij het bezoek van onzen beminden Bisachop. de vlaggen uit te ste ken. Z. H. Excellentie arriveert met dij trein, welke heden (Maandagavond te 7.25 uur aankomt. Monseigneur zal eenige dagen de hooge gr-’t zijn van den hoogeerw. heer deken, in verband met het toedienen van het H. Vormsel te Behagen en eenige plaat sen in den omtrek. Stemming over de groslijst in de R.K. Klesvereenlging. Gisteren We.-d alhier de stemming gehouden over de groslijst voor de as. gemeenteraadsverkiezing. De uitslag was als volgt: A. de Boer. 55 st.: P. N. Leering. 6 st.; Jan Kunst. 3 st.; E. J. Kuiper. 5 st.; C. Laan, 11 st.; zoodat het politiek advies tezamen 82 «temmen verwierf. De candidaten der vrije iyst: C. v. Wees. 16 st.; H. v. Wonderen, 3 st.; A. J. Schut, 2 st.; G. Vader. 2 st.; C Groenland. 2 st 8 Vadr-r 6 st. en C. Jon ker. 36 stemmen, tezamen 67 st. Van on waarde 4 st. Alzoo waren uitgebracht 153 stemmen. Door deze stemming werd de volg orde der candidaten door het bestuur der R.K. Klesvereenlging als volgt: No. 1. A. de Boer. 2. P. N. Leering. 3. C. Jonker. 4. Jan Kunst. 5. E. J. Kuljjer, 6. C. Laan. 7. C. v. Wees. 6. 8. Vader, 9. H. v. Wonderen (na loting), 10. C. Groenland, IL A. J. Schut, IX G. Vader. Vandaag is te Düsseldorf de rechtzaak begonnen tegen den DUsaeldorfschen moor denaar. Nadat de dagvaarding is voorgelezen, verzoekt de voorzitter Kuerten een beschrij ving te geven van zijn jeugd en de ver houdingen in zijn ouderlijk huls. Kuerten verklaart, dat zijn ouders, toen hij nog jong was, herhaaldelljk van woning moesten veranderen, omdat zjjn vader drankzuchtig was en in zijn dronkenschap zooveel burengerucht maakte, dat het gezin na korten tijd bijna elke woning moest ver laten. BU hem thuis werd dan oog altijd getwist. Zijn vader mishandelde zyn moeder en sloeg het huisraad stuk. Op 8-Jarigen leeftyd had Peter Kuerten voor de eerste maal bet ouderlijk huls verlaten. Drie we ken lang zwierf hij rond en leefde grooten- deels van de opbrengst van kleine dief stallen en straatroof. Zijn vader had ver schillende misdaden begaan en moest dan ook dikwijls gevangenisstraf uitzitten, roo dst zijn moeder met tien kinderen thuis dikwijls de bitterste armoede leed. Op de vraag van den voorzitter, of bet juist was. dat zjjn vader, wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen tot tuchthuisstraf was veroordeeld, antwoordde Kuerten bevestigend. Kuert verklaarde verder, dat hU on geveer op zijn 15de jaar, wegens het ver duisteren van hem toevertrouwd geld voor de eerste maal twee maanden gevangenis straf kreeg. Bij deze gelegenheid kwam hij in de strafgevangenis voor de eerste maal In contact met err.-tige misdadiger» Als .melkmuil” werd hij daar over verschil lende dingen, waaromtrent hij tot nog to* geen idee had. ingellcht. Later kreeg hij, wegens huisvredebreuk en bedreiging, voor de tweede maal gevange nisstraf. gekomen stukken. der geldleningen. in art. 101 der L. O-Wet 1920 ten behoeve van het R. K Schoolbestuur. 5. Voorstel tot uitbreiding van het aantal leerkrachten aan de U. L. O.-school tot vier. 6. Vaststelling pensioengrondslagen gemeente-ambtenAren. R. K. Klesvereevniging Behalve de ge stelde candidaten van het bestuur. nJ. de heeren W. Dekker. L v. Gastel O. Huiberts, P. Klaver. H. v. Nuland (aftr.). Th. Over toom (aftr.) en J. Schilder, zijn nog lijsten Ingeleverd voor de heeren 8. Stam, P. Ad miraal. J. Schaaf en H Gager De ledenvergadering wordt gehouden he denavond te 8 uur in het Patronaat. De vorige week heeft er reeds een gecombineer de vergadering plaats gehad van het bestuur met de Prop.-club. Het zal speciaal voor katholiek Schagen een eerezaak zijn, nu onze plaatsgenoot, de heer H. v. Nuland no. 1 op de lijst staat, met een schitterend cijfer uit de bus te komen bij de Provinciale Statenverkiezing op 22 April. De uitslagen. Volgens de voorloopig bekende resultaten hebben de republikeinen in 29 van de 50 pro- vinote-steden de meerderheid behaald. Ook te Madrid zyn de verkiezingen succes voor de republikeinen geworden werden al hun 30 candidaten gekozen. Te Barcelona moesten de monarchisten het afleggen tegen de republikeinen. Eveneens was in zeer vete kleine steden de overwinning voor de republikeinen. Te Saragossa werden al hun candidaten gekozen. Te Guadalajara werden 14 republikeinen gekozen teven 16 monarchisten. In vele steden van CataloniC behaalden de republikeinen een overweldigende meerder heid Tegenover de 30 republikeinen in den ge meenteraad van Madrid staan slechts 30 mo narchisten. Indien de monarchisten in geheel Spanje een totale meerderheid houden danken zy dit voornamelijk aan de dorpen De definitieve uitslagen worden door de re geering eerst hedenavond bekend gemaakt. Zaterdagavond beeft een vliegtuig, ken baar aan zijn navigatiellchten en de aan dacht trekkend door het geronk der moto ren, een aantal roode, witte en groene Uchtkogels af geschoten boven Amsterdam. Haarlem. Den Haag, Rotterdam en Utrecht Ongetwijfeld was het een fraai schouwspel, dat kleurige vuurwerk tegen den donkeren nachthemel, langzaam neerdalend van het vliegtuig naar de aarde, doch uitdoovend voordat deze bereikt was. Hoe fraai dit schouwspel ook was. het kan niet vergele ken worden met het schouwspel, dat dienge nen geboden werd, die het geluk hadden, tot de inzittenden van het vliegtuig te be hooren. Dank zy de vriéndelijke ultnoodiging van de N. V. Uitgevers Mij. Elsevier, die dezen tocht gearrangeerd had als Intro ductie van een nieuw door haar uit te ge ven tydschrift de afgeschoten lichtsig nalen vormden letters, die een verwijzing geven naar den naam van het tijdschrift en aangezien er prijzen beschikbaar zjjn ge steld voor diegenen, die de lichtsignalen weten te ontcijferen, zullen wij dezen naam hier nog niet verklappen -s, mochten bijna twee uur lang genieten van het sprookjesachtige schouwspel, dat wij onder ons zagen: de gewone verlichting van ste den en dorpen gemetamorphoseerd in een feestilluminatte van gloeiende HchtlUnen van Nederland Te ruim half negen steeg de P. K.-A. F. I., de nieuwe, voor Indié bestemde drle-moto- rlge F. XII. bestuurd door Geyssendorfer, van bet vliegveld Schiphol op. Bij de K. L. M. geldt onder alle omstandigheden het safety first, en aangezien aan een nacht vlucht nog altijd grootere risico's verbonden zyn dan aan het vliegen by daglicht, wa ren de noodige voorzorgsmaatregelen getrof fen. Behalve de piloot bevonden zich aan boord nog een mecanicien en een marco-” nlst, terwijl twee groote lichtbommen wa ren meegenomen om in geval van nood bij een noodlanding op onbekend terrein vol doende licht te kunnen verspreiden. Maar zoover is het niet gekomen Met vaste hand trok „Geys" pas weer terug in dienst van de K. L. M. na zijn omzwervingen met den inmiddels om het leven gekomen Amerl- kaanschen milllonair Van Lear Black, de machine omhoog, zoodat het roode neon licht van den signaaltoren en de roode puntjes van de nachtverlichting van Schip hol snel wegzonken. Enkele stippellijnen van licht zijn de verlichte straatwegen, die naar de stad voeren Dan verdichten deze lynen zich tot guirlandes van licht, kris kras door elkaar en steeds talrjjker. totdat de geheele aarde onder ons bezaaid is met licht en we vliegen boven Amsterdam. Scherp teekenen de contouren van de stad zich in de duisternis af en duidelijk onder scheidt men nu den halve-maanvorm. waar in Amsterdam gebouwd is. den grachtengor del met de straten daartusschen als een reusachtig sptnneweb van licht, en daar tusschen de roode. groene en blauwe lich ten van de lichtreclames van de binnen stad Men herkent den Dam. Leidschepleln, Frederikspleln en zoo geleidelijk ook andere punten van de stad. Als bewegende lichtjes schuift af en toe een speelgoedtrammetje over een brug of door een straat. Kapitein Van Dorst opent sen raampje en knalt met een soort revolver de verschillende kleuren lichtkogels, te zamen de afgesproken tee- kens vormend, naar bulten. Ev.-i weerkaatst het licht in de cabine en tegen de beide buitenmotoren, dan schiet de gekleurde vlam snel naar beneden weg. Dat schieten herhaalt zich boven elke stad, die we „aandoen". Van Amsterdam vliegen we naar Haarlem, over donker land, doorsneden door enkele lichtlijnen. Haarlem toont uit de lucht niet dezelfde compacte llchtmassa als Amsterdam. De koepelgevangenis is ook-’s avonds uit de lucht duidelijk te her kennen. Dan gaat het langs de verschillen de plaatsjes van de bollenstreek, die als lichtnetten met groote mazen onder ons lig gen. Als we het licht in de cabine dooven, kien we de smalte strandstrook onder ons wit schemeren en flitsen de lichten van de verschillende vuurtorens onder ons langs. Dan komt Den Haag, waarvan vooral de hel-verllchte. bijna geheel glazen gebouwen van „De Bijenkorf" en van de coöperatie ,J2e Volharding" het best te herkennen zijn Delft en Schiedam, en dan weer Rotterdam, warnet van lichtende strepen, waartusschen de Cools ingei afsteekt als een helder-wit verlichte band. Het glazen gebouw van Van Nelle ziet men reeds op grooten afstand, en de hel-verllchte groote Maasbrug vormt een witte lichtstreep over de donkere Maas Dan gaat het weer over het donkere land. Een dunne stipneliyn van lichtjes toont ons den loop van den Hollandschen IJssel, en dan zyn we boven het Sticht. We zien de Neu- de het helst verlicht, en zetten ons horloge gelijk met de Dom-klok, wier wijzerplaat verlicht is: drie minuten over tien. We zien nog een treintje rijden in de richting van Amsterdam en over de donkere Ankeveen- sche plassen, die we slechts kunnen raden, stevenen we op Schiphol aan. We dalen. Veilig zet Geyssendorfer ons weer op den grond en uit het sprookje treden we weer in de „verlichte" werkelijkheid. BROEK OP LANOENDUK. 13 April 2100 Roode kool 13—18 '0; 6000 (tele kool 5 40—6.60: doorschot 556—5.40. ALKMAAR, 13 April Veemarkt 51 vette Koelen 225 —385. handel matig; 4 vette Kalveren f 60100, Idem per K.G. f 1.301.50. 184 nuchtere Kalveren, slacht, per stuk 7—22. ld. Fokkalveren 18—38, 585 vette Varkens, zware f 0.40—0.44 per K.G.. Zouters 0 410.42 per K.G. Handel matig ALKMAAR, 11 April K.V. EterveUtng voor Hollands Noorderkwartier Aanvoer 330 000 Klpeleren: 56/58 3.70—4.00: 58/60 3 60—4.10; 00'62 4 00—4.40; 62/64 4.16— 5.00; Bruin 60/66 f 4 00—5.»; 70.000 Eend. eieren f 3.70—350. NOORD-SCHARWOUDE. 13 April. 8006 K.G. gele kool f 550—6.00; 1100 K.G. Firm sche witte kool f 5.606.10; 3700 K.G. uien t 3.60—3.00, grove f 2 40—290, drielingen f 156—170 HOORN. 11 April 1931 5 melkkoeien f 300—360; 4 jonge stieren f 175—375 3 pin ten 150160 3 nuchtere 1012; 4 eeugen 50—70; 13 schrammen 18—30; 356 biggen 7— 14: 34 schapen f 36; Lammeren met schapen f 4352 1 paard f 175. Handel vlug. A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne? derland heeft een paar nieuwe gidsjes sa mengesteld. met beschrijving van tochten voor wandelaars, fietsers, motorwielnjders en automobilisten door streken van ons land, die in het voorjaar, tydens den bloei van de bollenvelden of van de vruchtboo men. bijzondere aantrekkelijkheid hebben. Deze gidsjes zijn thans gereed gekomen, zoodat de toeristen er nog dit voorjaar ge bruik van kunnen maken. Het eene gidsje: „Per rijwiel, te voet, per auto of motor naar de Bloembollen velden", bevat een beschrijving van 25 verschillende wandelingen ten Zuiden en 8 ten Noorden van Haarlem, met verscheidene kaartjes, waarop die wandelingen zyn aangegeven. Bovendien geeft dit boekje zeven verschil lende rijwlelroutes in de streek tusschen Alkmaar en Den Haag en drie autoroutes, met Amsterdam en Den Haag als uitgangs punt. De tochten, aangeduld op een over- richtskaari je. zijn zóó samengesteld, dat ver- acheldene er van gecombineerd kunnen worden, zoodat leder aan de hand van de Bondsatlasbladen, of van de Bondsautokaart zijn tochten desgewenscht kan uitbreiden. Een uitvoeriger beschrijving van de be- ztenswaardlgheden van Haarlem en van verschillende wandel- en fietstochten met deze stad als beginpunt, vindt men vermeld in de eveneens door den A. N. W. B. uitge- geven boekjes: Haarlem (Wandelingen) en Haarlem i Ry wleltochlen) Het tweede nieuw uitgegeven gidsje: ..Per rijwiel, te voet, per auto of motor naar de bloeiende boomgaarden”, bevat de beschrlj-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13