VRIESIA WATERVERF 10 N •L JS n „VRIESIA” JAN DE VRIES TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 MAANDAG 13 APRIL 1931 ALKMAAR Ned. Fabrlekarbeidersbond II Verduistering In dienstbetrekking Rilkspostspaarbank KEGELEN De wereld ki het jaar 2500 27 GEMENGD NIEUWS Krabben marcheeren in regimenten AR 3 Tholen en Van Lier b PROVTNCIAAL NIEUWS BLOKKER BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Studiereis naar Palestina EGMOND AAN ZEE De moeilijkheden voor de Portugeesche regeering Onder!, wedstrijden Alkm. Kegelbond De macht In handen der opstandelingen van Madeira Het Marlonetten-Theater .De Olijftack” tóch nog te Alkmaar I alls klearea 25 cent per pak ZAADMARKT SS - Tel. 324 - ALKMAAR CASTRICUM Docdelijk ongeluk op zee Stam, dan Van 17—26 April der en te r tot i Een droeve tocht S L 1 0 B Het raim van 4e .Victoria", waarin straks de kisten met het stoffelijk overschot der alachtotten van de Jitwdpaal" vanen narden geborgen, wordt vóór bet vertrek gesloten Kunstzb naars een •r is m en gelsche geestelijken en de berocmue confe rencier van de Notre Dame te Parijs, pater Pinard de la Boullaya. Op het perron was bet Matuur van den K. R. O. vertegenwoordigd door de heeren Kraus en Gryplnk. die by bet vertrek den paters een goede rets wc nachten. Met Pinksteren zijn de oaters weer terug. Emmabloem De opbrengst van de «m- mabloemcoilecte was 122-20. maand ingelegd Der ide iel Niet alleen uit een oogpunt van hygiëne verdient het gebruik voor dat doel aanbeveling, doch bij *n Kleuren Combinatie verkrijgt men een veel smaak voller en artistieker effect dan met behangselpapier. Aan deze waterverf kan 5 i 10 pCt. Kleurstof toegevoegd worden, ter ver krijging van verschillende tinten. Een welkome afwisseling van bet alledags- leven is een avondje-luteteren-naar-het- duo-Tholen en Van Lier. Zij doen een mensch eens alles om zich heen vergeten en zyn geest een vertrisschend bad bezorgen. ZU brengen een programma, dat aantrek kelijk is. omdat het voor ieder wat wils geeft. Daar vinden we ernst en luim, satyre en sarcasme, blijheid en stemmigheid. Van Lier zit aan t klavier en speelt trio len, terwijl Van Tholen met veel charme zijn liedjes declameert. Zijn talenten toonde hij op Zn best In het realistische liedje „De wouw van de straat", waarmee hU veel suc ces oogstte. Ook het liedje, waarin hij het oudergeluk om het bezit van een kindje bezingt, was fijn van effect. Komisch was hij tn „Talkie” en ..Dat was bijkantoren werd in den oop der spaarbankboekjes terugbetaald f 32906.17 Ingelegd dan terugbetaald Raad huiren en vergaderzalen onder water. De zeeanemone als jachthond. Verstandshu welijken tusschen zwammen en koraalriffen. Woensdagavond is alhier opgericht een afd van den land- en tulnbouwarbeldersbond JBt. Deus Dedlt”, met aanvankelijk 6 leden. Raad huize gehouden. Afwezig waren mevr. KujjsPiepers wethouder Louter. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat een schrijven is Ingekomen --een spoed- In den loop van 1930 bestonden er nlan- ben om het artistiek-beroemde Marlonetten- Theater ..De OHJftack” naar Alkmaar uit te noodigen. Door omstandigheden moest van deze plannen worden afgezien. Thans beeft zich een klein comité gevormd, dat er in geslaagd is, op een nauer bekend te maken datum, twee opvoeringen van dit gezelschap mogelijk te maken, alvorens een toumée door 1 buitenland wordt ondernomen. Het Marionetten-theater „De OHjftaek" is in 1923 opgerxht door den heer O. J. M. Brugman, en bedoelt te zijn een sulver- ranst- Hnn ge onderneming. De leider, zoowel als de medewerkenden beoogden niet op de eerste plaats een finan cieel succes; slechte het kunstzinnige weegt, en mogelijk is deze factor mede oorzaak van Talrijke berichten bevestigen thans, dat de Portugeesche garnizoenen op de Azoren tot de opstandelingen zijn overgeloopen. Medegedeeld wordt, dat de revoiutionnai- ren gerulmen tijd weerstand zouden kunnen bieden en dat zij voldoende geschut en an dere strijdmiddelen zouden bezitten. Ook omtrent den toestand op Madeira heeft men thans nadere berichten ontvangen. Een Engelsch vrijmetselaar die had deel genomen aan de inwijding van de vrijmet selaarsloge op bet eiland verklaarde, dat de revolutionnalre beweging op Madeira de zelfstandigheid van het eiland beoogt. De mi litaire dictator heeft een manifest uitgevaar digd waarin wordt gemeld, dat de volledige autonomie van het eiland de eenlgst moge lijke oplossing der moeilijkheden is. De Engelsche consul op Funchall heeft de Engelsche touristen aangeraden Madeira te verlaten, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat geen schepen meer uitloopen en men het eiland niet meer zal kunnen verlaten. Het zakenleven ligt geheel stil en de be volking heeft zoo veel mogelijk levensmidde len ingeslagen en bij de banken zooveel geld opgenomen, als mogelijk was De revolutionnairen hebben de telefoon verbindingen verbroken en een strenge cen- cuur Ingesteld. De uitvarende schepen wor den streng door hen gecontroleerd en bet geheele motorbootverkeer langs de kust is in bun handen. De om wen tel Ingspl innen zijn door erva ren personen tot op een onderdeel uitgewerkt. Wanneer de Portugeesche regeeringstroe- pen arrlveeren zal men allereerst trachten in onderhandellng met hen te treden. Wanneer de troepen een poging zouden doen, om te landen, zouden de revolution nairen trachten dit met geweld te verhinde ren. Alle regeerlngsgetrouwe ambtenaren en officieren zijn gearresteerd. De toestand In Portugal-Zuid is ondanks alle verzekeringen van het tegendeel door de regeering, tame lijk critlek. Generaal Norton die bij het slagen van een omwenteling waarschijnlijk President van de Portugiesche republiek zou worden, zou in het militaire hospitaal te Lissabon in arrest worden gehouden. Zijn Dultsche en Engelsche schlagers de den het goed. Met banjo of gultaar bege leidde hij zijn „Hawal”-nummer en ..Mijn Spaansche gultaar**. Van ..Sous les tolls de Paris” werd de mooie melodie gebruikt, die echter niet harmonieerde met den ietwat stun- tellgen. wellicht elgen-gefabrtoeerden tekst In „Talkie” zweemde het wat naar de ver keerde richting, toen met het ..Sonny boy" van Joll Alson lichtelijk de spot werd ge dreven Daarvoor hoede Tholen zich. Van Lier toonde zich een knap pianist en voortreffelijk accompagnateurzijn muzikale kwaliteiten kwamen niet minder goed uiting In zijn vervaarlijke „uithalen", die het publiek hartcljjk deden lachen. Ja, het publiek heeft zich kostelijk ge amuseerd; het repertoire van dit duo was alleszins beschaafd we «ouden haast zeg gen: „kunstzinnig" en het schiep een frte- •che sfeer. We zien ze graag nog eens terug en dan Biet één, maar twee avonden met een tjok volle zaal Ze verdienen het ten volle. Gemeenteraad Een spóedeischende raadsvergadering werd Zaterdagmorgen ten In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Wouw <N_Br.) deelde de burgemeester mede dat na het overlijden voor enkele weken van den ontvanger en penningmeester van het Burgerlijk Armbe stuur, diens boeken en kas waren nagezien en op een klein verschil na in orde waren be vonden. Bij het nazien evenwel der effecten, die volgens de boeken in het bezit moesten zijn van het Burgerlijk Armbestuur bleek, dat er een tekort aan effecten was van 10.500. terwijl by een nader onderzoek aan het licht kwam, dat de penningmeester reeds sedert 1914 renten heeft verantwoord, terwy de ka pitalen er niet meer waren. Verdere mede- deelingen wenschte de burgemeester niet te doen en op zijn verzoek werden er ook geen vragen gesteld. De meening van Amerikaansche onder zoekers Veel jongens staan al met gemengde ge- voetens tegenover de invoering van het 7e leerjwfjwat zullen dan onze achterkleln- klhdefen wel zeggen, wanneer eventueel ge beurt. wat hun te wachten staat: Een school- en leertijd van 40 jaar! Op initiatief van de Amerikaansche ver- eeniglng tot bevordering der wetenschappen had kortgeleden in Cleveland een samen komst plaats van bekende vakgeleerden, die de kwestie zouden bespreken, hoe naar alle waarschijnlijkheid uitgaande van de er varingen der laatste eeuw de mensch zich tot het jaar 2500 ontwikkeld zou hebben. Dr. Ogburn van de Universiteit van Chi cago voorzag een buitengewone vermeerde ring van het aantal uitvindingen. Dit zou gepaard gaan met een snelle verandering van aanschouwing en de menschen nog on tevredener en rusteloozer maken m.a.w.; De veelgeroemde vooruitgang gunt het geplaag de menschdom nog minder tijd dan tot nu toe, om zich te verheugen in hun leven. Dr. Ogburn meent verder, dat de mensch in het jaar 2500 veertig Jaar kind zal blij ven, d.wx. het zal hem dan onmogelijk zijn om in korteren tijd een helder beeld van zjjn oneindig gecompliceerde omgeving krijgen. Hij zal niet meer zooals wij op ongeveer 20-jarigen leeftijd uitgestudeerd zijn, maar eens zooveel tijd daarvoor noodtg hebben. De verhooglng van den algemeenen levens standaard zal tot gevolg hebben, dat leder mensch een universitaire opleiding geniet, dat de leidekker en iedere handwerksman in zjjn vrijen tijd Artetoteles leest. Het gezin tot nu toe de basis van ons politiek en cultureel leven zal veel ge leden hebben, wanneer het niet gelukt, door een of andere uitvinding een huisindustrie mogeiyk te maken. Dit laatste zou van even groot belang zijn als een herleving van het handwerk en als de terugkeer tot het In dividualisme. Wanneer deze zegenrijke wen ding niet intreedt, dan kan men gerust re kenen op een groote vermeerdering van het aantal echtscheidingen en ongelukkige hu welijken. Minder optimistisch zijn de voorspellingen van den archaeoloog Dr. Kidder. Deze meent, dat onze beschaving momenteel haar hoogtepunt bereikt heeft en evenals vroe gere ten ondergang gedoemd is. De snel heid, waarmede onze beschaving zich ont wikkeld heeft, geeft grond om te vreezen, dat de daling een val zal zijn. Het is nu de taak van onzen tijd, dezen val zooveel mo- gelljk te verzwakken. Wanneer men het gemiddelde neemt van de voorspellingen der drie bekende geleerden, dan komt men tot de conclusie, dat onze tijd, ondanks alle gebreken, toch nog beter is dan de toekomst belooft te zijn. Aan boord van den hedenmorgen te Umul- den binnengekomen logger K. W. 147 heeft zich in den afgeloopen nacht bij het uit oefenen der vlsscherij een doodelijk ongeval voorgedaan De schipper A. v. d. P wonende te Katwijk aan Zee. had nJ. het ongeluk bij het inha len van het net tusschen de ujn en de lier bekneld te raken, waardoor hij zóó ernstig werd gewond, dat hij eenlgen tijd later over leed. De ongelukkige was nog slechts 31 Jaar en laat een vrouw en een kind achter. DE VEILING8VEREENIGING Na een vergadering van aandeelhouders, had in het patronaatsgebouw een buitenge wone algemeene vergadering plaats van de veillngvereenlging „Op Hoop van Zegen”, welke buitengewoon veel belangstelling trok. Naar we vernemen werd, na daartoe ge dane voorstellen door het bestuur aan de aandeelhouders, in beginsel besloten, met een lager rentetype dan waarvoor de lee- nlngen zijn geplaatst, genoegen te nemen. Na opening der algemeene vergadering deelde de voorzitter mede, dat in de aan deelhoudersvergadering een renteverlaging van 5 tot 4 en 3 pct. was aangenomen. Na goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding van de vorige vergadering er stemmen waren op gegaan om te onderzoeken naar den stand van zaken betreffende de flnancieele geste der vereeniglng. Als gevolg van dit onder zoek is bewezen, dat het heerschende mis verstand, als zou door verschillende func tionarissen fraude zfjn gepleegd, ongegrond te. Met vreugde kan spr. verklaren, dat be doelden functionarissen geen schuld treft en hij stelde de vergadering voor, deze personen in eere te herstellen. Met applaus werd deze mededeel ing ont vangen. Rapport over de emballage. Door den ac countant der vereeniglng, den heer Roose - laar, werd toegelicht, dat een nauwkeurig onderzoek heeft plaats gehad van 1924. het jaar waarin de heer De Vries als controleur werd aangesteld, af. Uit bedoeld rapport is te constateeren, dat de schuld wegens in omloop zijnde emballage belangrijk hooger is dan op den balans 1930 was vermeld, waardoor een hooger verliessaldo is ont staan. Bestuursverkiezing. In de vacature G. Sluis werd benoemd de heer A. Groot te Ooster-Ölokker. Daar geen 10 leden uit de gemeente West- woud aanwezig waren, werd voorziening in de vacature W. Vriend aan het bestuur overgelaten. De voorzitter deelde mede, dat de vol gende week nog op Dinsdag en Donderdag zal worden geveild en de week daarop des Maandags, Woensdags en Vrijdagmorgens, terwijl op de tusschendagen gelegenheid zal worden gegeven tot het aanbieden van sla. Wegens een geschil over betaling was dan Met den Parijschen trein zijn hedenmor gen uit Den Haag vertrokken de bekende kanselredenaars pater Borromaeus de Greeve O.F.M. en pater Henrl de Greeve SJ„ tot het ondernemen van een studiereis in Pa lestina, georganiseerd door het Bybellnstl- tuut te Rome. De reis gaat naar Rome, alwaar zich on derscheidene Europeesche kanselredenaars zullen aansluiten oi. twee Poolscne en En- Hlerna leest hij het Ingekomen rapport voor, hetgeen van den volgenden inhoud is, welke verkort hier Is weergegeven. Uit de hem verstrekte gegevens van de laatste vier Jaren, welke hij alle heeft nage gaan en juist heeft bevonden, komt hij tot de conclusie, dat gas te Castricum kost in den gashouder 3.1 ct. per M3, en van Bever wijk 3.73 ct. per M3., wat dus 0.63 et. per M3, hooger is. Voorts verwerkt hij eventueele uit breidingen bijtoename van het debiet en concludeert, dat ook bij toename van de jaarlijksche kosten de prijzen voor Bever wijk ongunstig afsteken by die van eigen fabricage. De berekening van de perskosten van gas van Beverwijk naar Castricum zijn zJ. laag aangenomen en zullen in de prak tijk hooger blijken te zijn, waaruit ook kan geconcludeerd worden, dat daardoor de prijs van Beverwijk in het nadeel zal uitvallen. Als slot van zijn rapport schrijft de heer Wlrtz, dat hier het eigen bedrijf voor uwe gemeente, dat is dus voor Castricum, voor- deellger blijkt te zijn; dit moet voor een groot deel worden toegeschreven aan de goede leiding, die van de directie uitgaat. De heer De Vries brengt B. en W. dank voor het beleid in deze aangelegenheid en spreker meent, dat ook hij een woord van dank mag brengen namens het overgroote deel van den raad en hoopt, dat de rust in de gemeente nu zal terugkeeren. De heer Res zegt als raadslid steeds te hebben aangedrongen op onderzoek, wat B. en W. niet wilden. Spreker zegt als raadslid ook zitting te hebben genomen in de kies- vereenlgingscommlssie. Op aandringen van den voorzitter, als hij het rapport, dat aldaar is uitgebracht, wil gaan bespreken, noemt hij de adviseurs van die commissie, nJ. de hee ren De Groot en Maters van Beverwijk. Waarop de voorzitter constateert, en met genoegen, dat in zijn inleidend woord de indruk, dien hij van dat rapport en desselfs opstellers had. Juist was. Deze heeren kunnen natuurlijk geen ob jectief oordeel vormen, en zien alleen het belang van Beverwijk. De heer Res zegt nog. niet te willen spre ken over de productieprijzen en vraagt de vrijheid met de adviseurs van Beverwijk rapport te mogen uitbrengen. De voorzitter wijst er op, dat Ir. Wlrtz juist de vertrouwensman was van de klesvereen.- commissle, en nu dit rapport van den groo- ten deskundige niet naar haar zin uitvalt, wil de commissie, hier de heer Res, er geen doen mede hebben. Deze houding kwalifi ceert spreker als een schande. Hjj merkt nog op, dat de commissie, wanneer zij van fatsoen had willen getuigen, direct haar bevindingen ter bevoegde plaatse had moeten deponee- ren. maar niet langs de straten had moeten rondvertellen. De heer Aukes brengt B. en W. eveneens een woord van dank en stelt de oom missie uit de klesvereenlglng aansprakelijk voor den laster, dien zij over de gemeente heeft ver spreid en waarover hij zijn zeer ernstige verontwaardiging uitspreekt. De heer De NUs zegt, dat het B. en W. tot eer strekt, dit onderzoek te hebben in gesteld en constateert, dat opnieuw is komen vast te staan, dat de opheffing van het gas bedrijf in strijd sou zijn met het algemeen belang. Spreker brengt daarom een woord van hulde aan den leider van het bedrijf en het doet hem genoegen, dat deze hulde bij hem verstrekt is door bet rapport van den deskundige in Nederland. De voorzitter beengt den sprekers, die hulde aan B. en W. hebben gebracht, een wroord van dank en zegt, dat deze vergadering een zegen zal zijn voor de fatsoenlijke menschen in Castricum, die er gelukkig nog velen zijn. De heer Res zegt nog, dat hij vertrouwen stelt in de leiding, maar dat hij, als niet- technicus. daar waar mogelijk, zich heeft, laten voorlichten. De heer Aukes dringt er op aan, dat de heer Res nu eens zegt, waarin dat vertrou wen in den bedrijfsleider dan bestaat? Een antwoord hierop hebben we echter niet kun nen vernemen. De heer Res is zoo onbegrij pelijk. dat wellicht niemand in de vergade ring hem begrijpt en ook niet op de hoogte komt van zfjn graad van vertrouwen in den directeur. De voorzitter wijst er nog op, dat den heer Res vier jaar lang lid is geweest van de be- drjjvencommissie en in die vier jaren op de comm.-vergaderingen nimmer een ernstige aanmerking, bemerking of opmerking heeft gemaakt. Spreker noemt het daarom een schande, dat zoo iemand zich leent om tegen de verkiezingen met anderen stemming te wekken tegen het bedrijf. Vraagt men feiten en bewijsstukken, dan zijn ze niet te ver strekken of worden om wille van het stem ming maken in de gemeente, achterbaks ge houden. Wat het soort vertrouwen betreft, dat de heer Res in den directeur stelt, is eigenlijk zoo, dat hjj vertrouwen stelt, zoo lang hij hem ziet, maar aan dat vertrouwen heeft men geen behoefte. Dan vestigt hjj den aandacht op de con trole door het veriflcatiebureau van de ver- eeniging van Ned. Gemeente, dat geregeld per drie maanden plaats heeft Ook bij be handeling van die rapporten heeft de heer Res nimmer van zijn belangstelling en in teresse blijk gegeven, noch hier noch in de commissie-vergaderlng. Binnenkort zal deze contróle ook haar bevindingen ter zake uit brengen. De heer Hemmer vraagt ot de heer Res den moed aal hebben de indertijd in de be- grootingsvergadering gedane belofte in te lossen, door nu het rapport van een onpar tijdige deskundige is ingekomen, zijn hou ding te wijzigen. Maar men heeft het reeds bemerkt. Ook dit rapport is niet naar zijn zin uitgevallen. Spreker verklaart daarom de indert jd ge dane toezeggingen voor praatjes, die hij, de heer Res. aan zijn laars lapt. Gelooft worden de laster van ongure per sonen. die aelfs niet overdag, maar des avonds, hiermede tê koop loopen en op een toon en een wijze, die bedenkelljk riekt naar laster. Spreker noemt het een funeste pxa- nier om voor de verkiezingen roet in het eten te gooien. Dit stippelt bij nog nader uit. De voorzitter vraagt tot slot of iemand der leden de onwaarheid van het rapport van Ir. Wirtz wil betwisten, waarop de heeren Res en Twlsk verklaren, het antwoord schuldig teblijven. De voorvltter sluit de vergadering met de hoop, dat de goedwil'ends burgen zich dank baar zullen t >on-n voor het volle Heat da’ op deze zaak geschenen beeft. sen, waarop zij leven en draagt ze nu aan de stengels met zich rond als twee para- plules. Dr. Ward is ervan overtuigd, dat de krab de zeeanemonen als wapen gebruikt, omdat deze door middel van haar netel- organen zelfs dieren kan dooden. Hierdoor kan de krab zich heel wat gemakkelijker voedsel verschaffen Interessant is ook de levenswijze der Spln- krab, een familielid van de wolhandkrab, die sinds enkele jaren zeer terecht in Noord- Duitschland gevreesd wordt. Haar panteer is met sterke haren bedekt. Hierop spiest de krab afgesneden stukken levende zwammen. De stukken groeien door en vormen met el kander en met de haren een soort kleed en wekken zoo den Indruk, alsof hun huisheer zelf een zwam Is. Deze mlmikry beschut de krab voor menig gevaar en de zwam heeft het voordeel, telkens weer naar een nieuw jachtgebied gedragen te worden. Een ver standshuwelijk! Minder aangenaam voor den huls het samenleven tusschen aparte kraï hun familieleden de wortelkrabben. Een de zer soorten boort zich daar, waar een haar uit het panteer groeit in het inwendige der van een uit zg. vorigen marktmeester nog geen volledige décharge verleend. Gezien de oppositie, zei de accountant, had het bestuur gemeend deze kwestie in de algemeene vergadering te moeten bespreken. Zonder verder over deze persoonlijke kwestie veel te praten, zou spr. willen ad- vlseeren het bestuur deze kwestie met de betrokken personen te doen afhande en. Na een rumoerige discussie vroeg het be stuur vrij mandaat, welk voorstel met 67 tegen 17 stemmen en 8 blanco werd ver worpen. De secretaris kreeg gelegenheid mededee llng te doen nopens de redenen zijner ont slagaanvrage. In zeer opgev-onden toestand zette de neer Sluis de onverkwikkelijke aan gelegenheden uiteen, wat een even onver kwikkelijk en vaak heftig debat uitlokte. De voorzitter maakte een einde aan de zaak door de discussies hierover te sluiten Het gevraagde ontslag als secretaris-pen ningmeester en veilinglelder werd ten slotte op voorstel van den heer P. de Boer op de meest eervolle wijze verleend, onder applaus der vergadering, verleend. Als allen medewerken, «el de heer De Boer, zal de veiling na tijden van donkere wolken ook blijde zonneschijn mogen ver wachten. Met een warm hart en koele hoof den voortgaande, het bestuur steunend, zal de vereeniglng den moeilijkheden het hoofd weten te bieden en in groei en bloei toene men. Het in de vorige vergadering benoemde bestuurslid, de heer W. SUp. inmiddels pen ningmeester der vereeniglng geworden, vroeg ontslag al^,bestuurslid, waarop de voorzitter genoenaRn heer verzoekt op dit besluit te willen terug komen. De voorzitter sloot daarna onder dank de vergadering. de belangstelling en waardeering, welke de onderneming ook van gezaghebbende zijde ondervindt. Veel hoorden we in de laatste jaren spre ken van Dultsche marionetten-theaters, die met meer of minder artistiek succes een tournée door ons land maakten Dit éérste Nederlandsche streven, om te geraken tot een goed eigen marionettenspel is een bewjjs van de taaie energie der onder nemers. aan wier artistieke gaven dezen opzet volkomen mag worden toevertrouwd. Kunstzlrtui^: Alkmaar bereide desen xunste- ide ontvangst. Aan het postkantoor te Alkmaar en zijne |^4 4 A - Maart op f 39562 64 en halve meer f 6656.47. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 33. Door tusschepkomst dezer kantoren werd Ier Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f isno krab in. trekt door den bloedsomloop den verhuurder en blijft tenslotte als zak onder het pantser zitten. Vandaar zendt de parasiet holle draden, uit de „wortels" naar alle deelen van het krabben lichaam. Alleen de eigenlijke levensorganen van den huisheer worden in het eigen be lang van den huurder gespaard. De para siet leeft nu geheel op kosten van zijn groe ten bloedverwant, dien hij in ulterlijk in niets meer gelijkt en hij gevoelt er zich goed bjj. De krab schijnt niet erg te lijden onder dezen toestand, men heeft tenminste nog geen enkel geval aangetroffen, waarin een dier door den oarasiet gedood werd. Dr. Ward meent, dat de eenlge uitwendige verande ring. die hij kon constateeren, hierin be stond. dat mannelijke krabben na de komst van den parasiet van gesl-.cht veranderen Waaraan deze eigenaardige metamorphr.se toegeschreven kan warden, is nog niet be kend. Vlak voor de Noordkust van Australië ligt het groote Barrier rif, dat dank «ij de fan tastische wonderwereld van zijn koraalrif fen den laatsten tijd de speciale aandacht der zoölogen op acih getrokken heeft. Tot de geleerden, die het groote Barrier Rif tot jachtgebied uitverkoren hebben, behoort ook de Australische zoöloog Dr. Ward. Eenlgen tijd geleden deed laatstgenoemde,enkele in teressante mededeellngen omtrent zijn nieuwste onderzoekingen. Hoofdzakelijk leg de hij zich toe op het bestudeeren van het leven der krabben. Zoo vertelt Dr Ward van de „Soldaten krabben”, die aan het strand leven en on geveer 5 cM. lang worden. Zij marcheeren over het scherpe zand als soldaten in lange rijen, waarvan de orde uiterst zorgvuldig bewaard wordt. Ofschoon de geleerde tot nu toe nog geen leider kon ontdekken, is hij er toch van overtuigd, dat deze regimenten hun oversten bezitten. Zij zijn uitstekend gerecruteerdzoodra de eerste groepen der marschcolonne een of. ander gevaar zien dreigen, graven zij zich in een minimum van tijd in het zand in en dan volgt de eene groep na de andere het voorbeeld. In enkele minuten tijd is van het heele regi ment geen spoor meer te zien. Verschillende landkrabben weten uit hun pijpen echte labyrinthen te maken. Bij som mige soorten loopen alle kanalen naar een groote holte, die het raadhuis of het veree- niglngalokaal van het krabbendorp schijnt te zijn. Andere soorten kennen een echten bruiloftsdans, dien het mannetje voor het kleinere vrouwtje uitvoert. Wordt de liefde van den minnaar beantwoord, dan pakt hij de uitverkorene met een zijner scharen vast en draagt haar naar huls. De wonlngkwestle weten sommige krab ben op hoogst eenvoudige manier op te los sen. De larve zoekt een geschikt plaatsje op een of andere koraal en laat verder alles aan den huisheer over. Deze bouwt nam’Hjk zijn koraalmuren om den ongevraagden gast been en wanneer de larve zich tot een krab ontwikkeld heeft, dan vindt deze het huls klaar. Een opening dient tot in- en uit gang. Maar meesta) gaat de krab, wier pantser dezelfde kleur bezit als de koraal, eenvoudig tn de huisdeur liggen en laat zich het voedsel in de keel zwemmen. Zij is in dit geval niet van de koraal te onderschei den. Een «eer eigenaardig type is de krab, die alleen in gezelschap van twee zeeanemonen gaat wandelen. Zij knijpt ergens twee van deze Interessante zeedieren af, die er uit zien als bloemen van de onderzeesche rot- In *t St. Wlllibrordusgebouw was Vrijd»»- avond een propaganda vergadering belegd door de afd. Alkmaar van den Ned. Fabrieks- arbeidersbond ,jBt. Wllibrordus.” De belangstelling kon niet groot genoemd worden, maar de moeite door het bestuur van den R K. Volksbond gegeven werd in zoo verre toch nog beloond, dat eenlge nieuwe leden tot de organisatie toetraden. Wegens ontstentenis van den heer Btam. werd deze vergadering geopend door den vlce- voorzltter van den R. K. Volksbond, den heer Bneekes, die allen welkom heette in het bij wonder den spreker, den heer P. j. Kleijs voorzitter van den Ned. R. K. Fabrieksarbei- dersbond. Nadat de voorzitter nog enkele mededee- llngen gedaan had, kreeg de heer Kleijs ge legenheid het nut en de noodzakelijkheid van de organisatie uiteen te zetten. Allereerst sprak de heer Kleijs over de voordeelen van een collectief arbeidscontract, dat vele voordeelen voor de arbeiders vast legt, al» het toon, vacantleregellng. scheids gerecht enz. Wanneer thans de toestand voor de werk nemers niet zoo rooskleurig is en spr. wees op de werkloosheidsverzekering, dan dragen de arbeiders zelve daarvan de schuld Het aantel arbeiders, dat bulten de organisatie staat is nog zeer groot. Indien Iedere arbeider lid is van zijn or ganisatie en zijn verplichtingen als georga niseerde nakomt, zou de toestand veel beter z^n. Zoo staat het ook ten opzichte van de rechtspositie der arbeiders Wanneer de ar beiders georganiseerd zijn, kan by de actie voor een arbeidscontract, veel meer kracht bijgezet worden. w 6pr. wees er dan op, hoe het staat ten oprichte van den ouden arbeider, die na zijn beste krachten gegeven te hebben ten slotte veelal zonder meer aan den dijk gezet wordt Daarom is het noodtg. dat een goede pen- sicenregeling ingesteld wordt, want pensioen is eigenlijk een loon, dat men reeds verdiend beeft De toestand is echter op het oogenblik ge heel anders en werken vele arbeiders onder rechtsverkrachting. Daarom®s het noodlg. dat allen zich aansluiten by hunne reep vakbonden Het is echter niet alleen noodzakeiyk, dat men zyn contributie betaalt maar vooral dat men doordrongen is van het nut en de noodzakeiykheld ran de organisatie. Dat is van groot belang. Een treurig verschijnsel noemde spr. het. dat de jongere arbeiders zoo wetnlg gevoe len voor de jrganisatle Zij hebben er geen besef van wat de oudere arbeiders hebben moeten doen voor hunne organisatie en welke offers zy daarvoor hebben moeterf brengen. De jeugdige arbeiders proflteeien* thans van de voordeelen door vakbeweging behaald, maar het is goed, dat zij bedenken wat de ouderen daarvoor hebben moeten doen. Er wordt wel eens geklaagd over de hooge contributie, maar spr. wees er op, dat een actie duizenden guldens kost, want econo misch zyn de werkgevers nog zeer sterk. Als een staaltje van rechtsverkrachting noemde spr. het feit, dat onlangs een groot industrie aan de aandeelhouders een dividend uitkeerde ran 25 pCt„ terwyi aan de andere «yde 40 arbeiders ontslagen werden. Ieder heeft nu den plicht te zorgen, dat dergeiyke practi.lken niet kunnen voorkomen. En dat kan alleen bereikt worden door de organi satie. Cok uit godsdienstig oogpunt beschouwd is organisatie een plicht en spr. herinnerde aan de uitspraak van Mgr. Aengenent. Met een opwekking om tot de organisatie toe te treden, eindigde spr. Eenlge vragen den spreker gesteld werden door hem beantwoord. Ten slotte deed ook de voorzitter nog een krachtlgen oproep tot organisatie, waarna hy de vergadering met een woord van dank, in het byzonder aan den spreker, met den chr. groet sloot. De Alkmaarsche Kegelbond houdt dit jaar zyn voorjaarsconcourr van 17 tol en met 26 Ajxil op de banen van het gebouw „De Vnle Behalve den gewone korpsv-edstnid, waar aan ditmaal tien pryzen verbonden zyn voor den dameskorpswedstryd drie zyn er de kampioen wedstrijd, de paren - wedstrijd, de verschillende vrye baan wedstrijden voor dames en heeren. Tenslotte de propaganda vrije baan wed strijd. uitsluitend voor niet-leden van den A. K. B. op baan A. Voor de deelnemers aan de vrije baan wedstryden is wel van belang de volgende bepaling, opgenomen onder de algemeene bepalingen: „Voor alle vrije baan wedstryden is het verboden een worp op de oude kaart ge daan. op de nl»uw< over te brengen". Dit Wkt ons wel een belangrijke bepaling, welke wel van Invloed zal rijn op het aantal 5 X Voor de wedstrijden zyn verschalende mooie pryzen beschikbaar gesteld en wy twyfelen er niet aan, of de belangstelling zal weer groot zyn. Voor de kegelaars breekt in lener geval een prettige tijd aan. Pater Borromaeus en Pater Henri 4e Greeve vertrokken opent de vergadering van drie raadsleden met verzoek c~ elschende vergadering te willen uitschrijven betreffende den toestand van het gasbedrijf. Hy geeft den eersten onderteekenaar de ge legenheid zyn verzoek nader toe te lichten. De heer De Vries zegt hierop, dat er in de gemeente groote onrust heerscht over den toestand aan het gasbedrijf. Er wordt be weerd. dat er zelfs fraude is gepleegd. Men beweert o.a. dat B. en W. geen onderzoek willen Instellen, omdat zy zeker weten dat de uitslag ongunstig zal zyn. Spreker vraagt, of het B. en W. bekend is, dat ernstige cri tlek op dit bedrijf wordt uitgeoefend cn vraagt voorts of het college in de gelegen heid is aan deze ernstige critlek een einde te maken óf eenlge opheldering te verstrek ken. De voorzitter antwoordt: le dat in een dorp, zooals Castricum, elke critlek B. en W. natuuriyk bekend 1b. Mocht dit blyven by critlek, dan zou hierop gemakkelyk een ant woord te geven zyn. Maar deze critlek be staat uit praatjes of liever gezegd klets praatjes, die in elk dorp gretig worden aan- hoord. Daarom antwoordt spreker ten 3e hierop, dat het moeliyk is voor B. en W. om hieraan, aan praatjes, een einde te maken, omdat het niet in hun bevoegdheid ligt, want zegt hy, hem is ter oore gekomen, by geruchte, dat de directeur der lichtbedrijven zou zyn gevangen genomen en naar Alkmaar overgebracht. Wat hier van te zeggen, als de directeur vrij en frank rondloopt. Ik zeg dit ook alleen om te laten uitkomen en na- drukkeiyk te laten uitkomen, dat critlek, die gevoerd wordt, niet door de juiste personen in goede banen is geleid. By geruchten even eens zyn hem eenlge bemerkingen van het rapport, dat in de R. K. Kiesvereeniging is voorgelezen, ten gehoore gebracht. Van het rapport zijn de ontwerpers niet bekend Spreker verklaart namens het college van B. en W„ dat, zoolang dit rapport niet in turnden is van het bevoegde college, volledig onderteekend. het voor hem van nul en geener waarde is. Hy beschouwt dit geschrilt dan ook alleen om dienst te doen om 'n zekere stemming in de gemeente te maken. Naar hem ter oore kwam, moet dit rapport zyn ingegeven door den directeur van het gas- bedryf te Beverwyk en den heer Maters. Ud van de commissie voor de bedryven aldaar. Wanneer het deze heeren zyn, die dit rap port hebben opgemaakt, dan zegt spreker voorzeker niet te veel, als hy beweert, dat dit niet objectief kan zyn samengesteld en alleen het belang van de gemeente Bever wyk beoogt. Een einde maken aan de klets praatjes, die In de gemeente de ronde doen, kan spreker niet. Maar ernstig gevoerde cri tlek, daarvoor zullen B. en W. niet schromen. Iemand, die lid is van de bedrij- vencommlssie ter plaatse en zich gewaardlgo heeft, na vier jaren als commissielid zyn er varing te kunnen opdoen, zitting te nemen in de commissie. Ingesteld door de R. K. Kiesvereeniging, om de gesties van het gas bedrijf te onderzoeken, van dat lid had spre ker verwacht, zich niet te zullen storen aan praatjes, waarvan nu de gemeente overloopt B. en W. stellen zich echter op een ander standpunt. Zy meenen. dat zy een bestuurs taak te vervullen hebben, waaronder ook oe- hoort rust te brengen in de gemeente. Spre ker zegt daarom, zoover het in zyn vermogen ligt, een einde te willen maken aan de ge voerde critlek en verklaart dat by hem een rapport is ingekomen van den directeur van het Ryksinsutuut voor Brands tof ren Econo mie, Ir. Wlrtz, waarin de leden der kiesver eeniging-commissid zelf verklaren vertrou wen te hebben^ gesteld. De leden van de commissie hebben indertyd beweerd, dat vanuit Den Haag, waar dit instituut is ge vestigd, het gemeentebestuur gedecreteerd sou worden 'het gasbedrijf stop te zetten. Spreker zegt, een onderhoud te hebben ge had met genoemden heer Wirtz. Deze deelde hem mede, dat hy aan de commissie rapport zou hebben uitgebracht, wanneer zy de gempolltiek sou laten rusten in afwachting van dat rapport. Dit heeft de commissie echter niet gewild en daarom dacht deze heer er niet over, hen van advies te dienen. De burgemeester heeft het echter in het belang van de gemeente dringend verzocht, op die weigering terug te komen, hetgeen door hem is aangenomen. Dit rapport is nu olnnengekomen en de deskundige by uitstek, de vertrouwen-man van de kiesvereeniging commissie, de adviseur van Ryk en Provinere verklaart, dat Castricum er niet aan denken moet, gas te betrekken van Beverwyk. Spre ker zegt, dat, wanneer de heeren niet in strijd zouden komen met de zedenpolitie, hy dan sou zeggen, dat zy spiernaakt staan, maar zy hebben nog een hemd aan, dat echter bedenkelljk bevuild te.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5