HET PROCES Stadsnieuws TEGEN DEN DUSSELDORFSCHEN MASSA-MOORDENAAR TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG 14 APRIL 1931 De motorraces van a-s. Zondag Zijn bekentenissen (Van onzen eigen correspondent) Vertrokken personen Hoe zorg ik voor mijn man? Cursus Errgelsch Eervol ontslag Liefhebbers gezocht Marionettentheater „De Oiyftack” De nieuwe statlons-restauratie St. Laurentius Lil Aanvullingsagenda Gemeentelijke Arbeidsbeurs Gevonden voorwerpen l M.KATER ALKM AAR MIENT26* Alg. afd. Zlekerfods Alkmaar en omstreken „lm Westen niebts Neues” Paaschuitvoering van „Pro Domo” hebben zü in de CORRESPONDENT Alkmaar, 10 April 1931. Centraal Oebeaa Meisjes-Congregatie Dominlkanerparochie) R. Dr. v. d. veelbesproken acht de zaak thana van van werd bet ook voor- I l de bedraagt som van een tüdelijk leeraar contrlbutles Voorjaarsmarkt te Alkmaar Alkmaar te op hoek een een DistrictsArbeidsbews Doelenstraat 30, Telefoon 838 gewone cursus Groote voorjaarsmarkt Vcensdag 22 April aa. Paardenmarkt op Woensdag 29 April seerende tot goedkeuring en décharge van den penningmeester. Aldus werd a h. st. besloten. merweg IS; rij wiel pomp, straat 19; porten Stationsweg 188 meer of minder dan de financiën bijeen te spelen, benoodigd voor een nieuwe tooneel- mal. Jonge menschen hébben vaak stoute plannen. Maar de aanhouder wint en... bet idee is goed. jsovwm wi De sitting Onder buitengewone belangstelling van de zijde der Pers werd de zitting begonnen. Ta! van deskundigen, rechercheurs en opvoed kundigen waren er bü tegenwoordig. De eerste dag van het proces werd hoofd- mkeljjk besteed aan het verhaal van de le- ven'geschledenis van Peter KUrten. Nadat de gezworenen den eed hadden af gelegd werd KUrten gevraagd om eenlge na dere mededeellngen te doen. gevaren moeten we kennen en niet onder- rchatten. maar er rekening mee houden bij de opvoeding der Jeugd.... d. Sluis wil. kan niet juridisch uitgemaakt worden. De heer Oreeuw geeft in overweging bet gebouw eerst maar te stichten en later uit te maken, wie recht op het gebouw heeft. Spr. stelt voor het voorstel in handen van het bestuur te geven. Dr. v. d. Sluis meent, dat als deae 20.000 gebruikt wordt voor een gebouw voor *t A A. Z. A. totaliter, dat dan de reservefonds kwestie meteen uitgemaakt Is. Op voorstel van den voorzitter voorstel aangehouden tot d< volgende ver gadering. Bij de rondvraag stelt de heer P. Hart (Koedijk) voor een bepaling in het regle- ment. op te nemen waarbij het verzekerden verboden is. nevenfondsen te hebben. De voorzitter deelt mee. dat dit de aan dacht van het bestuur heeft. Na een woord van dank sloot de zitter de vergadering. De directeur voornoemd: ED. v. d. HEUVEL Er blijkt voor de eerste motorraces dit jaar op de Alkmaarsche grasbaan zeer veel animo te bestaan. Geweldig veel inschrij vingen zijn binnen gekomen, zoodat aan on geveer 30 renners moest worden medege deeld, dat zü niet in aanmerking konden komen. 56 inschrijvingen met 50 verschillende motorrenners zijn door V.V.V. geaccepteerd en wel: 18 in de Nieuwelingenklasse. 19 in de Juni- oresklasse en 19 in de Senloresklasse, waar onder Jac. Al, M. v. d. Berg. H. Be verdam, N. Bovée. L. F. Breeman, C. A. van Dalsum. G. J. van DUk. WM. van Gent, A. P. Vv Hamersveld. N Kuyper, p. G. Oosterbaan G. van Pelt en J. H. Rijk. Met gelatenheid betrad KUrten zün plaats: zijn woorden kwamen er uit zonder horten of stooten: er lag een zekere ontroering in zijn stem. Dit proces is een experiment, maar in leder geval een experiment dat genomen moet worden. Voor de pers is het een buitengewoon moei lijke taak, want zij kan niet in oijronder- heden afdalen, omdat 'dit niet alleen op de jeugd., maar ook op de groote meerderheid der menschen een verteerden indruk zou maken WIJ brengen over dit proces alleen datgene, wat van belang is. Het proces KUrten moge dan een verschijnsel zijn, toch n.oeten we niet vergeten, dat onze Jeugd ook nog aan dergel’.'ke gevaren bloot staat: en die ngezetenen. onderstaande evonden aangegeven op (pril 1931- Bcekje. C. Buisink. Baanslngel 34; dam handschoen. P. Zentveld. Kooimeerlaan M Helloo; postduif, 8. Boersma. C. W. Bruin vlschstraat 10; alsvoren J. Janken, DWk- -- graafstraat 30; hengselmand, O Kok, Scber- I verdeelde sympathie bij hunne landgenooten. meilieden, 2 verwarmlngmonteurs. 2 vor mers, 1 winkelbediende, 18 Uzerwerkers, 77 losse arbeiders. Geplaatst. 20 grondwerkers, 1 kistenma ker. 1 metselaar, 2 timmerlieden, 2 losse ar beiders, 1 werkster. Aan de agenda voor de op 16 April as te horden raadsvergadering is het volgende -”nt toegevoegd: 3a. Benoeming van c„„ L 'r-n h't Gymnasium (bijlage nr. 74). Burgemeester en Wethouders hebben met Ingang van 11 April eervol ontslag verleend aan A. S. F. Stadegaard en J. Ris als brandweerlieden en benoemd tot brandweer man bi) het ladderkorps M. Westerbeek en tot brandweerlieden bü het korps Burger plicht J. Kuiper en M. Duinmatjer, allen alhier, laatstgenoemde met toekenning van geliJkt jdlg eervol ontslag als brandweer man bü het ladderkorps. De directeur van bovengenoemden jlienst maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: 5 bakkers, 1 banketbakker. 3 bank werkers, 1 betonwerker, 1 boekbinder. 3 chauffeurs. 3 electiiciens, 11 grondwerkers, 1 Incasseerder, 5 kantoorbedienden. 1 kell- ner, 3 ketelmakers, 1 klinker. 1 letterzetter 3 machinisten, 3 magazijnbedienden, 1 mach, houtbewerker, 2 metaalslijpers. 2 metselaars, 1 meubelmaker. 4 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 1 pianostemmer. 3 plaat werkers, 3 reizigers, 1 schilder, 27 slgAfèh- makers, 2 slagers, 1 smid, 2 stokers, 7 tim- Besloten werd de bijdrage der Verzeker den onveranderd te laten; de accountant, de heer De Groot, werd herbenoemd. Geopend van 913 uur. Voor werkgevers van 9—1 en 3—5 uur. Maandag- en Donder dagavond. Voor vrouwelük pc»»oneel af- zonderlüke - ingang. Bemiddeling kosteloos. J. Mets, Lange- inzie J. D. Geertjema, rüwielbelastingmerk in étuT Van Essen. Verdronxenoord 113; calotje, TL de Vries. Rltsevoort 40: koperen gewicht, M. Smorenberg. Scnoutenstraat 15; sokken. Bakker. Ridderstraat 8; hondenhal'band met penning. O. Doeschot. Koningsweg 65: pa piertje. inhoudende eenlg geld. F. Mulder, IJndenlaan 19; bril in étui mr. Wünnè Naz- saulaan H; jongensjas. J. Doe-chot. Tuin straat 40; muts, Rla Boots. Achterdam 7, pakje; D. Appelman. Stuartstraat 23. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van Politie. en De der sieve uitingen der kleinkunst: Brugmans Poppenspelen De vergelijking met bet buitenland kan met succes doorstaan worden Werkelijke en oorspronkelijke zeer geslaagde regie. Wonderlik expressieve en zeer talrijke collectie nieuwe poppen. Sterk, origineel en fantastisch**. Toen voor een tiental jaren geleden het beroemde Münchener Marionet'enspiel een tournée door ons land maakte, waren de zalen te klein, stonden er kolommen vol van in de dagbladen, gaven de tijdschriften, voor al de tooneel- en artistieke roemvolle recen- sis naast talrijke foto's Het Marionettentheater .JDt Oiyftack** la het éénlgste Marlonettentheaer van Holland- sche nationaliteit. Het wordt gesteund door vooraanstaande p-rsonen op leder gebied, en mag zich zelfs over de grenzen, in een bui tengewone waardeering verheugen. De too- neelconstructie is van een dusdanigen aard, dai het overal in het buitenland de bewon dering van vakmenschen geniet. De licht installatie voorzien van de nieuwste vindin gen, trekt ook in Uxmeelkrlngen de aan dacht. Ofschoon het grootste gedeelte van deze onderneming het werk is van den irtlstleken letd r den h<er flrrman, werken egenwoordig bekende persoonlijkheden op het gebied van beeldhouwkunst en muziek met hem samen. Wanneer dan Maandag en Dinsdag as. dit gezelschap met als huafdnummer van zijn programma „Doctor Johannes Faust" <5 be drijven) naar het oude handschrift van den Middeleeuwschen poppenspeler Geirse'breoht, welke tekst Goethe Inspireerde» te Alkmaar ral optreden, moge een voltallig» belongs ai ling van de slide van het Alkmaarsche j ibllek b Udeae laatste voorstellingen hier te Unde desen kunstenaars op hun buttenland- schen tocht de voldoen‘ng meegeven van on- T. Nestra, nh reiziger, van Frlescheweg 40 naar Oudorp. J. Boersma en gezin, n.h., zonder beroep, var Westerweg 12 naar Hil versum. S. R. Boeser-Stolker geen, zonder beroep, van Heul 28 naar Haarlem. B. T. H. Groot, r kwinkelbediende, van Verdron kt noord 36 naar ’s-Gravenhage. Wed. M. E. Claasen-Hoffmelster, n.h.. van Van Steijn- straat 28 naar Hoorn M. D. H. Claaten. geen, zonder beroep, van Van Steljnstraat 28 naar Amsterdam A Bakkum, rk Inspecteur van politie, van Kanaalkade 30 naar Tilburg. M. Hulbers. n.h zonder beroep van Emmastraat 41 naar Broek op Langenoük. C. Paula en T*zin. geen, machinist N. 8.. van Bergerweg I2a naar Amsterdam. A. F. Dlckhout, nh, van Krelagestraat 8a naar Amsterdam. L. V. Ledeboer. n.h.. zonder beroep, van Kruislaan 3 naar "s-Qravenhage. O. J. L. A. Pekel haring. r.k. leeraar Ambachtsschool, van Langestraat 38 naar Maastricht. 8. B. Zee man. n h.. dienstbode van Wllhelminalaan 11 naar 's-Gravenhage. C G. Vendel, rk.. zon der beroep, van Nleuwstraat 13 naar Scher merhorn A. Veen, ge—n. arbeider, van Over- dlestraat 71 naar Hoogwoud. A. Wlenen. geen, sigarenmaker, van Dijkgraaf straat 12 naar Beverwijk P. Talsma. gk. broodbakker, van Mient 4 naar Schermerhorn. H. J. Meer man, n.h, machinist ter koopvaardij van Nieuwpoortslaan 5 naar Curasao. J. C. Meurs. nJ), kapper, van Oudegracht 371 naar Wormer H. de Vries en gezin, geen, vertegenwoordiger, van Bierkade 8 naar Haarlem. G. N. L Heüsters. rk., kok. van Langestraat 70 naar Leeuwarden. J. C. Heep en gezin nh, accountant, van Koningsweg 4 naar Bergen. G J. Bomlnaar. rk, onder- wijzer, van Nassaulaan 30 naar Oudenboseb Een droeve jeugd in een slechte om geving Peter KUrten werd 26 Mei 1883 te Keulen- Mulhelm geboren. Hü had een heel droeve Aanwezig aan het Bureau van Politie, La .- gestraat en aldaar te bevragen op alle wer. - dagen tusschen 11 én 1 uur. de navolgend voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 10 11. 12 en 13 April 1931: Sleutels. 2 schopjes en 2 emmertjes, hand- choenen. auto'llnger, zakkammetje met étui. >-oodzakJe en broche. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende voorwerpen, al- 10, 11, 12 en 13 De bestuursleden, dr. Hartong V. Ark (groep apotheekhoudende geneeskundigen), dr. Splerlngs (groep huisartsen-bui tenge meenten) en Langendük (groep Verzeker den) werden herkozen; tot plaatsvervanger van dezen laatste werd de heer WUlemse te Anna Paulowna gekozen. Tot lid van de kascommissie 1931 werd herbenoemd mej. Schultema. te Alkmaar. bovenstaanden titel In 't oog lyüge bUkkelük de hierna volgende regel resseerd in zich zullen opnemen. En, waarde lezer<ek). wat denkt u van de heeren. zouden zij zich ook alleen tot het kopregel ver- ExcelslorAllelujaVooruit 1 Donderdag, direct na het Lof, dus ms- schen Lof en Congregatie, belangrtjk- bjjeenkomst voor alle Spreekkoordeelneem- sters uit onze parochie. Meisjes t Is belangrijk en in jullie voor deel det je allen komt. We rekenen op allen. Donderdag van half acht tot acht dus patronaat. Af gesproken! Bü den heer Verwer, Baanstraat. Oudegracht. alhier, zün te bekomen tweetal mooie katjes, een witte en zwarte. Liefhebbers gelieven zich des avonds al daar te vervoegen. niet voorheen gebeurd Is, toonden hun be- langst.-llmg. Bü dezz gelegenheid vond plaats de in gebruikname van L— - Lr* keurige t-- •- Jeugd. Zün vader was een dronkaard. Tel kens legt KUrten er den nadruk op, dat de sociale positie van het gezin met 10 kinde ren buitengewoon treurig was. Als vader niet tl’Uis kwam, was het nog veel erger. In deze omgeving groeide Peter KUrten op: in zün jeugd voelde hü zich e?nzaam. hü stond vreemd tegenover zün ec.ioolkameraden. die wisten hoe de toestand bü hem thuis was. Colf“toen hij als leerjongen op de fabriek kwam, werd *t niet beter, want de jonge man had allerlei plegen.en en mishandelin gen te verduren. Hü werd b.v. op zekeren dag door zijn kameraden levend begraven: alleen zün hoofd stak nog boven den grond uit! Deze leven'b*’zonderheden zün van groot gewicht. Ook in de puberteitsjaren stond hij alleen In het leven, waartegen hü niet was opgewassen. Zün jeugd staat hem duldelük voor den geest. Dan vertelt hü. hoe hü op zekeren dag loongelden had verduisterd en dat hü toen de vlucht nam. Hij werd gestraft en komt op straat: het leven van een vagebond. Dan wordt hü gearresteerd, omdat nü In een tuin den nacht doorbracht. Hier begint KUrten een felle aanklacht tegen het systeem, dat hij later nog sterker op den voorgrond zal doen treden als motief voor zün handelwijze en laakbare daden. In levendige bewoordingen beschrijft hü. hoe hü op zekeren dag door de straten van Düsseldorf werd gevoerd, geboeid aan een ketting: misschien hielden re me toen reeds voor een moordenaar!” Hij poogt uit de gevangenis te ontvluchten en dan moet hü In het donker cachot. Hü leert een vrouw kennen, die zich over hem ontfermt. Maar ook hier moet hü weer weg. omdat hij wordt weggelaagd door een rechercheur. Het Is niet noodig alle bijzon derheden uit de jeugd an den beklaagde te herhalen. Hij wordt nog hernaaldelük ver oordeeld en hü wordt van de eene misdaad in de andere gejaagd door Iets boosaardigs, dat hem b-zielt. Bü den eersten moord In Keulen-Mulhelm op Christine Klein, een slapend meisje, zoo vertelt hij. stond hem Ineens voor oogen, hoe hü met het oude systeem van bestraffing in aanraking was gekomen. Dan wordt de zaak voor een korte wüle met gesloten deuren behandeld. Met zijn gezicht op zün hand geleund, ver telt KUrten. na heropening der zitting, dat hü in Leipzig getrouwd was, doch kort na dien weer naar Düsseldorf kwam, omdat hü daar zün sadistische neigingen gemakkelüker kon bevredigen. Verder geelt hü een uit voerige beechrijvlng hoe hü een meisje in een waseb huis wurgde, hoe hü een vrouw met een schaar bewerkte: In totaal heeft hü een beschrijving gegeven van 16 moorden en moordaanslagen. Telkens tracht KUrten er op neer te komen, dat zijn innerlijke aan drang hem tot die moorden en daden dreef. Om 12.45 wordt de zitting gesloten. Men schrijft ons: Wü maken ons sterk, dat alle dames die Ügen, oogen- -_-‘ls geïnte- --uur alle deelneemsters aan *t St. Agnes- ongetwüfeld zuilen in de toekomst nu zeer velen van deze mooie restauratie- het nieuwe tooneel. het, zalen gebruik maken en we wenachen den pachter, den heer Timmerman veel succes toe. Jaarverslag Het jaarverslag herinnerde aan het tot aller t'vredenheid opgeloste bestuurs-lncl- dent, als gevolg waarvan de wei chelükheld naar voren werd gebracht om statuten en reglement zoodanig te wijzigen, dat t bertuur zou bestaan uit negen leden, benevens een Ud-voorzitter, door de drie groepen van be stuursleden gezamenlijk te benoemen. Door de geruchten, dat de Ziekenfondsen- wet begin 1931 in behandeling zou komen. Is de uitvoering dezer wensch met het oog op verdere aanpassingen achterwege geble ven. In de bestuursvergaderingen plannen In voorbereiding geweeet vlottere flnancieeje verrekening apotheekhoudende geneeskundigen. Het bestuur wijdde ook zün aandacht aan een nieuw te betrekken gebouw. Door de met I Jan. 1930 in werking getre den scheiding, heeft het fonds dien datum twee geheel gescheiden administraties, die slechts het kantoorlokaal en personeel ge meen hebben. Allereerst zü gememoreerd, dat de accountant alle boeken en beschei den heeft nagezien en accoord bevonden. Wat de buitengemeenten betreft, dese hadden per 31 Dec. 1930, 19338 volwassenen. 13329 kinderen, waarvan 10229 betalende, in totaal 32717 zielen, waarvan 3100 of büna 10 pCt. niet betolenden. Deze cijfers waren 31 December 1029 respectievelijk 17443 volwassenen, 11907 kinderen, waarvan 9194 betalen den. De contributies bedroegen 274.863.62. De totale ontvangsten bedroegen 62916.41. De uitgaven f 62313.50. waaronder: Specialis ten 38835 72. Ziekenhuizen 8435.05, Tand artsen 5131.08. Het elndsaldo 1164.82. Alkmaar had op 31 December 1930: 10170 volwassenen, 4489 kinderen, waarvan 3863 betalenden, dus 14659 zielen. Op 31 December 1929 waren deze c'Jferr 9756 volwassenen. 4398 kinderen.. 3773 be talend. Aan contributies werd ontvangen f 147919M. met het saldo 1929 ad 7553.25 bedroegen de ontvangsten totaal 157424.49 Uitgegeven werd *n bedrag van 157945.78, zoodat Alkmaar sloot met een nadeelig saldo van 521 29. Onder de uitgaven komen voor, salarissen Deelnemers 76599 55 Medicamenten 18196.65. Specialisten 29426.92, Tandart sen 8604.83. Ziekenhuizen 6886.90. Ge zinsverpleging 1500. Hlerbü dient de opmerking, dat de rente van het reservefonds vanaf 1 Mei niet ten voordeele van Alkmaar is gekomen, maar afzonderlük gehouden, zoodat. indien in de toekomst deze rente of een deel daarvan weer ten goede aan Alkmaar komt, een slui tende rekening verwacht mag worden. Het aantal apothekers, specialisten en huisartsen veranderde niet en bedroeg res- pectievelük 6, 12, 10. Door vestiging te Helloo werd als apo- cheekhoudend geneeskundige aangenom'r de heer Henrar; terwijl de te Wleringen ge vestigde artsen Beeker en de Groot zich ais deelnemers bü ons fonds aansloten. Wegen- vertrek bedankte de heer Schipper te Eg mond aan Zee, wiens plaats werd ingent- men door den heer Belan Je. zoodat het fonof op 31 Dec. 1930, 40 apotheekhoudend ge neesk. deelnemers had. Bü monde van den heer Bouman rappor teerde de kascommissie goedgunstig, advl- De Dusseldorfsche massa-moordenaar Peter KUrten Is dan gisteren voor den wereldlü- ken rechter verschenen. Vanaf Februari 1929 tot Mei 1930 hebben zün moorden en moord aanslagen de stad Dusseldorf =n de geheelc beschaafde wereld In rép en roer gebracht. De politie heeft ruim 12000 verschillende spo ren gevolgd om den misdadiger te achterha len. De justitie kreeg meer dan 100 aanbie dingen van „Graphoiogen” ischrif(deskundi ger) terwijl meer dan 200 helderzienden en waarzegsters hun diensten aanboden: maar bü de meesten was het nergens anders om u doen, dan om een vrüe reis naar Dusseldorf te krUgen. Het is merkwaardig; evenals In Nederland bü de moordzaak-Lans, zoo kwamen ook In Dusseldorf tal van menschen zichzelf be schuldigen. Meer dan 200 menschen kwamen zich bü de Justitie aangeven, dat zü den moord begaan hadden. Dat Peter KUrten de dader rou zijn, had men niet gedacht: een oud-collega van KUrten. die met hem op het „pensionaat" geweest was. had weliswaar en kele aanwijzingen gegeven, maar daartegen over stonden verschillende verklaringen om trent het goede gedrag van KUrten. Andere mededeellngen kwamen weer niet overeen met den werkelüken leeftüd van den moor denaar. De ontdekking van Peter KUrten als de massa-moordenaar was een verrassing. Toch stond de Dultsche Justitie voor een massa problemen en raadsels waarover wel licht in dit leven nooit het volle licht zal schünen. Het vooronderzoek Is zeer omvang rijk geweest en KUrten heeft belangrijke be kentenissen gedaan: hij heeft alles toegege ven en vaak zelf den rechter van instructie het spoor gewezen, dat leidde tot ontdekking van de bewijzen. Van sommige züden wordt dit proces tot *n groote sensatie gemaakt, waarbij alle vraag stukken omtrent *s menschen vrijen wil en verantwoordelijkheid in het geding komen. Daarom heeft de Justltlt voeling gehou den met de pers en büzondere maatregelen getroffen, opdat vooral de jeugd door de pu blicatie omtrent deze moordzaak niet ge ërgerd zou worden. Een gymnastieklokaal als rechtbank Het gerechtshof van Dusseldorf stond voor een moeilüke taak: er was geen enkele ge rechtzaal. die alle getuigen, geneesheeren, politle-autorltelten en persvertegenwoordigers kon bevatten. Men heeft toen zün toevlucht genomen tot de gymnastiekzaal der Schupo’s en deze ruimte omgetooverd in een geïmpro viseerd gerechtshof: doelmatig en toch waar dig. De muren zün warm-geel geschUderd. Rechts van het Hof zitten de ambtenaren der recherche, links de deskundigen, geneeshee ren psychiaters en geleerden. Voor de pers is goed gezorgd. Zelfs uit De nemarken en Zwitserland ontmoetten wü collega s. Voor de Publieke Tribune zün slechts 30 plaatsen gereserveerd voor diege nen. die in bet bezit zün van een toegangs kaart. De beklaagde Peter KUrten wordt ver dedigd door advocaat Dr. Wehner uit Dus seldorf. Hedenavond in de gewone lokaliteit slultlngsavond van den cursus Engelsch. Boeken, etc. avp meebrengen en achter stallige gelden betalen. Blijkens een bericht in de advertentie kolommen van dit blad, zal het Nederland- sche Marionettentheater Jie Oiyftack” op Maandag 20 en Dinsdag 21 Apr.l te Alk maar twee voorstellingen geven in de Schouwburgzaal „Het Gulden VUea”. Men mag dit optreden te Alkmaar zeker een evenement noemen in het Alkmaarsch tooneelleven. Niet alleen omdat het moge lijk gebleken Is, dit Marionettentheater nog juist bütüds, vóór dat het gezelschap een langdurige bultenlandsche tournée gaat maken, voor Alkmaar te engageeren. Maar vooral en op de eerste plaats om het fijne genot en de hooge kleinkunst, die hier zal geboden worden, en wel door het éénige Marionettenspel hier te lande. Dit kan al blüken uit de namen van het comité van aanbeveling, dat dit kunste naarsgezelschap zich wist te verzekeren. Men ireft daar namen aan van Henrietta Roland Holst, prof. R. Roland Holst, Jan Musch. Frank Luns, Pierre Monteux. eau Maar ook de staat van dienst is een be langrijke bü dit gezelschap. In de acht jaren van aun oesiaan trad dit Marionetten theater op in tientallen plaatsen van ons land; in het seizoen 1930 1931 in niet min der dan 26 grootere plaatsen Dit is te op merkelijker, omdat de onderneming (om dit woord te gebruiken) op ideéelen grondslag staat: niet het financieel gewin Is het eerste doel, maar de bevordering van dezen tak van kleinkunst in ons land. Het gezelschap treedt daarom uitsluitend op na uitnoodl- ging door kunstzinnige vereenlgingen, comités en personen. Het tot nog toe geoogste succes waar borgt ook voor Alkmaar een avond van heerlijk kunstgenot. De N. R. C schreef: „De hoofdstad beschikt over een c'mpleet Marionetten*heater, dat noch artistiek, noch technisch voor de Münchener Marionetten behoeft onder te doen, dat daarbü nog vóór heeft, dat bet, wat het snijwerk der pop pen en de vernuftige outillage en tooneel- machinerleën betreft, geh*el zelfstandig werk levert”. De Maasbode noemt het op treden „een fijne kunst en edele ontspan ning", „zonder voorbehoud prachtig", „zuivere harmonie superieure dingen weergalooze evenwich’gheid tusschen gebaar expressen en begeleidende muziek”. Groene Amsterdammer schrijft: „Een bekoortijkste en tegelijk meest exclu- ultingen der kleinkunst: Meester zün tot een met de Zeer verdlenstelük Paaschweek gespeeld. Wleïï De leden van de Tooneelvereeniglng .Pro Domo’, onderafdeeling der St. Williorord- gezellen die wederom een afdceling' is van de hosfdvereenlgingvan de St. Fidelis- veraeniging. Opjevcerd is er voor de jongens, hun ouders, voor de medehelpers en helpsters, en voor de donateurs en weldoeners. Het stuk van den avond droeg den titel van Hellas”. Het gewone, naar oud gebruik, kluchtspel- letje toe. heette Flips en Flaps". Waarlük de jon-ens zün een betere speelgelesenheid waardig, want Hellas” was niet gemakke- lljk, enze brachten het er goed af. Men ken het spel, af gezien van enkele vlekjes ▼olop genieten. ..Flips en Flaps” is als klucht en om bet jongensspel van nature, “eer geügend om lachsucces te behalen. Hulde daarom ean den regisseur die zulk uitstekend spel wist te bereiken. Zeer ver dienstelijk hebben ze gespeeld. Ondanks de primitieve schouwburgzaal Wijven de bezoekers goed het zaaltje vullen. Verschillende Alkmaarsche geestelijken Eerw. Broeders, de H E. Deken en zelfs een wetbouder van ---- - t Was te voorzien dat, in verband met de Ingrijpende veranderingen aan het stations-emplacement, ook de resteuratte dusdanig zou worden gemetamorphoeeerd, dat den reizigers meer comfort werd ger boden, dan in de oude restauratie-zalen het geval was. Ter plaatse, waar vroeger het bestelgoe- derenkantoor was aan de zuidzijde van het station is thans een rülme 3e klasse wachtkamer, die reeds aanstonds bü het binnentreden een goeden indruk maakt. Deze wachtkamer grenst aan den ingang van den nlewwgebouwden tnunel. terwül zü tevens een mooi uitzicht biedt op den Stationsweg en Stationsplein. Deze zóaI wordt van de 2e klasse wacht kamer gescheiden door de keuken met een tweetal bükeukens. Deze keukens zün zeer hygiënisch Ingericht, terwül hier een groot gasformuls Is geplaatst, waarin eigen gebak en brood wordt bereid; hierdoor kunnen de reizigers des morgens vroeg reeds van een versche boterham genieten. Voorts bevindt zich hier een ruime, fiisrciie kelder, waarm verschillende dranken en vruchten koel worden bewaard. De 2e klasse wachtkamer noodigt tot een zitje, wat nog aangemoedlgd wordt door de schitterende verlichting, de makkelijk zit tende stoelen en het fraaie uitzicht. De restauratle-zalen op het tweede per ron geven een groot-stecdschen Indruk. Dit valt te meer op, waar de andere gebouwtjes, die zich nog ter plaatse bevinden, het cachet van een perron in een provincie stadje hebben behouden. De belde oude wachtkamers zün met den grond gelük ge maakt en daarvoor in dekplaats zün geko men een tweetal restauratiezalen, d'.e ge heel aan de verwachtingen en d- te stellen elschen voldoen. Deze zalen toonen het zelfde aspect als die te Amsterdam: ze zün echter lets breeder, waardoor er aan weers zijden ruime tafeltjes kunnen worden ge- plaatst. Doordat alles bijna geheel uit glas is opgetrokken, heeft men een ruim uit zicht over de perrons. De vloer is van hout-granlet, terwül het plafond uit triplex is vervaardigd. Waar voorts voor een uitstekende ventilatie is zorg gedragen, heerscht er een aangename tem peratuur. Nabü elk buffet bevindt zich een loket, waardoor de reizigers in staat zün. zonder de wachtkamers te moeten door- loopen, toch iets te kunnen koopen. Dit is Inderdaad zeer geriefelük. De toegang tot de zalen bevindt zich aan de zuidzijde. Alle wachtkamers zün centraal verwarmd, ter wül tevens Ingebouwde etelagekasten zün aangebracht, waarin een groote sorteer ng chocolade, sigaren en sigaretten is opge borgen. D^ld^rTer^^V7n^n°dn^ellJknb^!d^lt^t 7^’de koortsaJhUge stemming, die het optreden van den Dusseldo rfschen moordenaar veroorzaakte. lezen van deze veelom va t tenden beperken? Zün zü belden niet zeer langend om te weten, hoe er nu werkelük voor een man gezorgd moet worden? Welnu dan. de oplossing van deze be langrijke vraag wordt Donderdag ia des avonds te 8 uur in *t Gulden Vlies, in bet büzün van naar wü hopen, talrijke toe schouwers (sters) door 't Frits Bouwmeester- Ensemble op een voor ieder aangename wijze gegeven. De manier oa waarop 't vrouwtje In *t stuk voor haar man zorgt en de talrijke dolle zullen de en timmerwerkje van een vüftal St. Jooephgezellen. onder leiding van den heer J Franse. Ook werd een avond, bij aanwezigheid der ouders, uit: lag eh prijsuitdeellng gegeven van herhalingsonderwüs en hulsvlütcursus, in tegenwoordigheid van Breeder Paschalls en meester Tuin die belden ook dit jaar „ter eere Gods" dit onderwijs hebben willen geven Beneden in de achterzaal was een keurige tentoonstelling van eigengemaakte huisvlüt- voorwerpen ingericht, van den laatsten cursus afkomstig. De traditioneels verloting en Amerikaan- sche verkoop deden de pauze gedurende de uitvoering aangenaam en voor St. Fidelis voordeel!? heenspoeden. In de kapel war de H. Paaschtüd ook een tijd van voldoening en vreugde geweest. Zcoate gewoonlljk, ontbraken ook nu weer niet enkele Eerst Communicantjes, het moeizame, een der meest schoone wer ken in de vereeniglng Zeer verdlenstelük was dus weder de schoone Pae.rchtljd voor St. Fidelis. Moge vooral de jonge toone.'lclub „Pro Domo" AlkmaaFs V«te. wzt nog groeien en bloeien. Want haar doel is niets nemen. Dr. Bromberg zoo groote betcekenls. dat hü deze kwestie gaarne na vooraf rijp beraad op een andere vergadering behandeld zag; spr. zou thans niet een voor de toekomst bindende be'li-rlng willen n-men. De heer Bonsema meent, dat men de schei ding tusschen platteland en stad te scherp stelt en de hoofdzaak een gebouw te veel uit het oog verliest. Het lijkt spr. het beste het voorstel aan. te nemen, zooals bet er ligt, zonder nadere omschrijving eigendomsrecht. Nu het compromis er ligt, dat bet gebouw voor het gebruik van heel het A. A. Z. A zal dienen, zag spr. het voorstel graag aldus aangenomen. De voorzitter betoogt, dat door de goed keuringen van de rekeningen op de alge- meene vergaderingen ten tijde dat bet bet reservefonds gevormd werd, uitgemaakt is, dat bet reservefonds door Alkmaar ge vormd is. Dr. v. d Sluis merkt op, dat zeker in 1925 ook de buitengemeenten aan bet re servefonds hebben bügedragen; de verhou ding is echter niet juist aan te geven. Dr. Bromberg betoogt dat bij de stich ting het gebouw een jurtdlschen eigenaar moet hebben. Zoo het A. AZ. A. geen rechtspersoonlükheld bezit, zal er een stich ting van gemaakt moeten worden of de Mij. tot Bevordering der Geneeskunde, zal als juridische eigenaresse moeten worden aan gewezen. Wat dr. ElndUük dan komt deze film ook In Alkmaar. Van vele theaters in den lande was deze schitterende antl-oorlogsfilm bét suc ces en we vertrouwen ook, dat Alkmaar en omgeving zich niet onbetuigd zullen laten en de komende dagen een bezoek zullen brengen aan het Victoria-Theater, waar reeds vanaf heden plaatskaarten In voorverkoop ver krijgbaar zün. Velen zullen deze film al wel In Amster dam of elders gezien hebben, maar toch zul len ook zü nog graag eenmaal deze aan grijpende rolprent wilen zien, die een mach tige antl-oorlogspropaganda Inhoudt. Verdere aanbeveling Ujkt o. L geheel overbodig. Aan de orde was voorts het bestuurs voorstel om f 20.000 beschikbaar te stellen voor een Centraal Administratiegebouw voor het A. A. Z A. De rest van het reserve fonds blüft eigendom van t plaatselük on derdeel Alkmaar. Dr. v. d. Sluis zag graag vastgelegd, voor welk percentage de buitengemeenten en de stad Alkmaar ieder recht op het gebouw zullen hebben; deze vraag zou aan de orde kunnen komen, als er eventueel een schei ding zou komen tusschen stad en buitenge meenten. Den voorzitter lükt het niet aanbevelens- waardig dit voorstel in de notulen vast te leggen. Het bestuur zal dit echter in de be stuursvergadering bespreken. Dr. Bromberg vraagt, of bet ook nog in de algemeene vergadering komt, óf dat het bestuur een decisie neemt. Spr. vraagt op welken rechtsgrond dr. r. d. Sluis zijn voor stel baseert. Dr. v. d. Sluis herinnert er aan, dat is komen vast te staan, dat ook de buitenge meenten aan het reservefonds hebben bü- gedragen. Door vestiging van het gebouw, zouden de buitengemeenten terug ontvan gen wat ze indirect in het fonds hebben gestort. Dr. Bromberg meent, dat de communis opinio zegt, dat er geen rechtsgrond is, dat de buitengemeenten aan het reservefonds deelnemen; men neemt dit echter bü intuï tie aan. Zelfs de accountant kan het niet waar maken. Spr. meent, dat de buitenge meenten tevreden kunnen zün. als ze Van het gebouw gebruik kunnen maken. Formeel recht is er niet; moreel recht kan men moeilük aantoonen. Sluis merkt op, dat de bulten- haar onafhankeUjkheld zouden door dit voorstel zoo aan te situaties, die hieruit ontstaan lachspieren danig in beweging brengen u een echt vroolüken avond bezorgen. „Utr. Nieuwsbl." schrijft over dit stuk ojn.: ,JJe aanwezigen hebben van de vlotte vertoonlng genoten en hun dankbaarheid geult door een hartelük applaus na eik be- drüf.” .Jdaasbode”: „Met zeer veel kleur, heeft Sophie Stein ..her Husband’s Wife” laten leven. Maar ook de anderen hebben het hunne er toe büge- dragen, dat de klucht zoo In ruime mate amiieoorrio IPvG» --X— moederde jonge echtgenoot. 1 gaf diens jeugdigen zwager Dick weer terwül de geniale oom, die niets anders deed, dan voor anderen de kastanjes uit het vuur halen, ter vertolking in goede handen was van Jan van Dommelen. Jo Koster's lach als de vriendin. bezat een groote aantrekkelükheld en Dolly Bouw- meester, die hier het dienstmeisje moest zün. blüft met haar klnderlük stemmetje en Ueve maniertjes nog altüd een graag gezien tooneelflguurtje.” „Centrum”: .JDe voorstelling onder Flits Bouwmees ters leiding, was uitstekend. In „Hotel-Proot” vergaderde gisteravond 't algemeen Afdeellngs-Zlekenfonds der afd. Alkmaar en Ometreken van de Ned. Mü. tot bevordering der Geneeskunst. In zün openingswoord releveerde Dr. Schröder met genoegen de goede oplossing van het geschil in het vorig jaar. dat het gevolg was van een misverstand. Betreffende de komende Ziekenfondswet d—It spr. mee dat de statuten en reglement geen ingrij pende verandering in verband daarmee be hoeven te ondergaan. De uitvoerige notulen van de 14 April 1930 gehouden vergadering werden gelezen sn conform vastgesteld. dragen, dat de klucht amuseerde. Frits Bouwmeester was de be- gemeenten --- Adolf verkoopen, Belden i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 15