•1 ALKMAAR Z] g» PROVINCIAAL NIEUWS 1 ENKHUIZEN Wai SCHAGEN B HEEMSKERK Am Sta Sti rt B< pe eei ge- Ro pei 2. Mui vur Gee bes) Arm tred ST. MAARTEN <DE WEERE 1- TEXEL OUDORP NOORD-SCHARWOUDE HOORN NIBBIXWOUD ’T VELD EGMONDBINNEN Overzicht Haringcampagne voorjaar 131 CALLANTSOOG ANDIJK ASSENDELFT WERVERSHOOF SCHOORL HEERHUGOWAARD-NOORD ST. MAARTENSBRUG HEER-HUGOWAARD UITGEEST WESTWOUD WINKEL OUD-KARSPEL CASTRICUM bedraagt de som van Zon- Hier ile In orde nu definitief Is bepaald als volgt: I het Ro 179866. Zet R.K. Roe het om spr. Daarna d. Sluis wil, kan niet Juridisch werd bet v F fa I uur volden lan tel fvertng van 32 wagons kunst- i Wleringermeerpolder, nJ. 16 Fosfaat, 8 wagons kallzout 40 Plechtige eerste steenlegging Woensdag morgen zal de plechtige eerste steen-,egging plaats hebben van het R.K. Vereenlgingsge- bouw. Men hoopt het gebouw einde Mei in gebruik te kunnen nemen De (groep dr. Prat hieu ma werk Overgeplaatst. De beer A. Schiffard leert, machinist bij de Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem, wordt overgeplaatst naar hier. gingen allen om ongeveer naar huis. Het patronaat is onder de Oudorper vef- eeniglngen niet de minste! G R. K. Volksbond Woensdag 15 April houdt de R. K. Volksbond, afdeellng Heems- keik, een ledenvergadering in het R. K. Ver- eenigingsgebouw. des avonds half acht. Op de agenda komt als hoofdpunt voor: be spreking deelname der afdeeling aan de te houden encycltekfeesten te Beverwijk. C. 1 H. 15. Jzn. 18; Stel seer bekl Grcx vani RTU Het aller dent, naar j Rt re te de de 'Or- ter plaatse is na een inleidend woord van een predikant te Kromme^ het kerkgebouw der Nedert. Here. Gemi ’een afdeellng gesticht van Kerk en Vrede. ■I neemt dit echter bü intuï tie accountant kan het niet |pr. meent, dat de bultenge- len kunnen zijn, als ze van ruik kunnen maken. Formeel niet; moreel recht kan men men. luis merkt ób, dat de bulten- Burgert. Stand over de maand Maart '1931 Geboren: Gezlna Anna, d. van Cornells Meijles en Trijntje GJaltema All, d. van Steven Korf en Neeltje de Geus Willem, z. van Jannis de Kraker en Cornelia Rus Hendrlka, d. van Gerrit Cornells Sloof en Marijt.e Katharina de Maüer. Overleden: Trijntje Aarsen, 73 j„ wed. van Lcendert Visser Jan Koom, 83 j„ wednr. van Aogtje Krans Machlel BUpost, 83 j„ echtgen. van Antje de Beurs. Diamanten bruiloft Den 23sten Anril hoopen de heer P. Groot en echtgenoote den dag- te herdenken van hun 60-jorige echt- vereenlging. De jubelarissen zijn nog flink en gezond. De heer Groot is 40 Jaar Commissaris ge weest van het Onderlinge Veefonds te N Nledorp en verscheidene jaren voorzitter van de R K. Klesvereenlging. Het zal dien dag den heer Groot en Echtge- noote niet aan belangstelling ontbreken. waarna en met gekozen werd de heer J. Hof den gekozen C. Jon? Jz., J. G. *t Veld en P. Kullboer te Zijdewind voor Harenkarspel de Slootgaard. Tot secretaris werd gekozen C. Jong Jz. en tot penningmeester J. G. Impink. Totaal 83435 'tal Ui 1930 was de aanvoer 86000 tal met een besomming van 24400?.— en 1939 111000 tal, besomming f 133000. volgende resultaat: Uitbetal'ng fabriek De zuivelfabriek ,J3e Hoop'* betaalde uit over het tijdvak 27 Febr. tot 13 Maart 1931 gemiddeld per liter melk 690 cent. ■Besloten werd een dergelijke vergadering te houden in October as. Tenslotte wekte de voorzitter de aanwezi gen op, alle medewerking te willen verlee- nen voor den as. strijd, opdat wij zoowel bij de Staten- als bij de Gemeenteraadsverkie zingen met een schitterend cijfer uit de bus mogen komen Vóór de as. Raadsverkiezingen zal er nog een propaganda-vergadering gehouden wor den. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet, met dank aan de aanwezigen. tijd dat het eigen lokaal niet ter beschikking was; het is de laatste maal dat Hier een ouderravond wordt gehouden, want het eigen lokaal is thans weer vrij. Daarna had de prü'ultdeeling plaats. De prijzen bestonden uit boekwerken. Door de jongens waren eenige tooneelstukjes Inge studeerd, die ten zeerste de aanwezigen heb ben vermaakt. De Jongens speelden zonder uitzondering goed. Na een dankwoord van kapelaan Uitzending van zwakke kinderen Za terdag zijn de kinderen, die door bemiddeling van het R. K. Huisvesting Comité, afd. Wer- vershoof waren uitgezonden naar het va- cantle-koloniehuls „8t Joseph" te Egmond aan Zee weer teruggekeerd. Het was een blijde aankomst en een heer- Burgert. Stand van 7 tot en met 10 April Geboren: Flora, d. van Pieter Kriek en Mina Kluit Bernards Janny, d. ran Ger- brand Dros en Annaatje Bakker. On Hertrouwd: Reijer Eelman en Klaske Vogelzang. patronaat Zondagavond hield de Wel eerw. Heer Kapelaan wederom een ouders- avond in bet café van MeJ. G. Morsen. Z.Eerw sprak er zijn genosgen over uit, dat aoovelen der ouders en donateurs aan wezig waren. Een bijzonder woord van wel kom richtte spr. tot den zeereerw. heer pas toor en de edelachtbare heeren burgemees ter Bos en wethouder de Boer. In zijn inleiding gaf zijneerw. een verkla ring van de Ideeën der Jeugdbeweging in bet dekenaat. Met genoegen vermeldde spr„ dat de gehouden collecte had opgebracht een bedrag van 52.Spr. bracht dank aan MeJ. Morsch voor de loyale hulp en huis lijk gezicht, die vijf en twintig kinderen blo zend en gezond, luid en levenslustig te zien aankomen. In totaal waren de 35 kinderen honderd zes en veertig pond zwaarder geworden en in lengte 48 c.M. gegroeid. Vanverschillende ouders mocht bet co mité vernemen, boe blij en gelukkig zij wa ren met het behaalde resultaat. Moge dit resultaat voor velen een aanleiding zijn, deze nuttige vereeniglng zooveel mogelijk te steu nen. R.K. Kies vereeniglng De «temming tot vaststelling van de lijst van candidaten voor den gemeenteraad, die Zondag 12 April plaats had.had tot uitslag, dat de volgende werd samenge- SchriJver, aftr.; A Welsenborn; 5. N. 7. G. de Boer; Damclub „Manoury" Op Donderdag 16 April a.s. zal de offlcieele openingsavond van deze nieuwe damclub plaats vinden. Bevolking De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December 1929; 1442 inwo ners, n.L 720 m. en 722 vr. Op 31 December 1930 bedroeg dit 1437, nl. 731 m. en "07 vr. Blijkens de volkstelling be droeg het aantal 1454, tengevolge van eenige niet in de registers ingeschreven personen Landarbeidersbond „St. Deus Dedit” Vrijdag werd de tweede of oprichtingsver gadering gehouden van geno-mden bond in in het lokaal van J. P. Stemming De Zondag door de R. K Kiesve eeniging gehouden stemming van candidaten voor den gemeenteraad had het ALG. AFD. ZIEKENFONDS ALKMAAR A OMSTREKEN RUkspostspaarbank Aan het postkan toor Hoorn werd in den loop der maand Maart op spaarbankboekjes ingelegd 23.29393 en terugbetaald 15.15533, der halve meer Ingelegd dan terugbetaald 8.137.90. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 21. Door tusschen- komst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 500. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. De aanvoer in het voorjaar 1931 bedroeg: Reepharing 58000 tal Kuilharing 16578 tal Sleepharmg 118 tal Fuikharing 311 tal Zegenharing 3089 tal Kamerharing 539 tal Drielingen 4800 tal Th. W. Straathof v. d. Molen, aftr. 371. P. Melkei 193, F. M. van de Reep 166, J. Llefting 163, G. Tervoort 91, O. Otty 86 en W. Dekker 89 punten. Uitslag stemming De uitslag der stem ming voor de plaatsing der candidaten voor de as Gemeenteraadsverkiezing is als volgt: 1. D. Steltenpool; 2. K. Koopman; 3. Jb. Neefjes; 4. P. Kraakman; 6. P. Schoenma ker; 6. C. Boon; 7. Jb. Dekker; 8. Nlc. Koop- ritan; 9. J. Langedljk. Voor de candidaten plaatsvervangende le den: 1. C. Laan Cz.; 3. 8. Tensen; 3. Jb. Koomen Jzn.; 4. Doede Kok. Polderverkieztng Tot Heemraad van den polder Callantsoog, werd gekozen de heer Jb. Stammes. Er werden 39 stembrief je» ingeleverd De heer Stammes verkreeg daarvan 37 stemmen de heer Ia Kam be kwam 8 stemmen; er waren 3 blanco en 1 ongeldige stem. 1. C. P. Spaansen; 2. P. de Vries aftr.; 3. H. Hemmer aftr.; 4. J. de Nfjs aftr.; 5. G. Lou ter aftr.; 8. G F. Res; 7. A. Llefting; 8. B. Res Wzn.; 9. H Steevers; 10 D. de Winter; 11. P. Twisk; 12. Mevr. Kuljs-Plepers13. S. Twl'k; 14. J. B. Konman; 15. B. J. Pepers; 16. F. de Wildt; 17. P. M. Borst; 18. E. Hop man; 19. R. DuUn en 20 G. Kujjs aftr. De definitieve lijst heeft thans door deze stemming een geheel ander aanzien gekre gen; de heeren De Vries en De Nljs zijn 3 plaatsen leder naar boven gegaan de heer G. Louter 4 pi.; de heer Hemmer is één plaats gëEakt. 'de heer O. F. Res is van 11 op 6 ge- kdRaen. H. Steevers van 8 op 9 gekomen, de heer De Winter van 5 op 10 en de heer G. Kuijg is van 12 naar 30 verhuisd. De candidaten van de gaspartU hebben het moeten afleggen tegen de arbeiders en andere die in den bestaanden raad zitting hadden. De heer B Res, die de vorige ver kiezing op de alpb lijst op no. 2 kwam is thans van no 3 naar no. 8 verhuisd. definitieve Candida tenljjst steld: 1. P. Dujjves; 3. L. 3. A. Schuifelen; Groot; 6. K. Bekker Pz.; B. MeJ. N. SchaapNes. J. Apeldoorn, aftr. 631, aftr. 440, P. v. C 136877.— 34016.— 117— 163 1596 470— 6627 kunstmest voor de Wiertngeriueei Aan de „Coftp. Ver^ Akkerbouw” alhier, is op gedragen de Ir^-- mest voor del wagons super! pet., en 8 wagons chilisalpeter. Uefdadigticidsuitvoering. Zondag werd door de tooneeivereer-iglng ..St Wllllorord", onderaxdeeling van de 8t. Jozeigeseilenver- eaaising, voor de tweede maal opgevoerd t blijspel .Met Plezier” van G. von Mozer, nu ten bate van de kerk. Met deze uitvoering besloot ..St. Wililbrord” het seizoen, een waardig slot van ae reeks uitvoeringen. Het spel stond op een hoog peil en de aanwezigen aeüben genoten van de kostelijke momenten, die in dit blijspel voorkomen Met voldoening kunnen de tooneelisten en speciaal de regisseur, de heer J. Huijse, op hun werk terugzien Nog vermelden we. dat de jongste aan winst in de parochie, het muziekensemble „Ons Eigen Strijkje", onder leiding van den heer J. Jak. op uitstekende wijze de pauzen agpyulde met populaire muziek. deze omgeving Pepping, aan de Weel. Bü de aanwerving van leden', werd totaal van 24 bereikt. De verkiezing van het bestuur had tot uitslag, dat bij eerste stemming voor een voorzitter met 15 stemmen werd gekozen de heer Jacob Jong Jz.. die echter om gezond heidsredenen daarvoor bedankte, een tweede vrije stemming volgde 13 stemmen Sr., te *t Veld, Nieuwe Nledorp. Tot bestuursleden voor Oude-Nledorp wer- Impink te en heer J. Nolten te Jaarverslag Jaarverslag herinnerde aan bet tot yvredenheid opgeloste bestuurs-incl- gs gevolg waarvan de wei tchelijkheid oren werd gebracht om statuten en mt zoodanig te wijzigen, dat 't bestuur "üBu bestaan uit negen leden, benevens een lid-voorzitter door de drie groepen van be stuursleden* gezamentlijk te benoemen. Door de geruchten, dat de Ziekenfondsen wet begin 1931 in behandeling zou komen, is de uitvoering dezer wenschen met het oog op verder» aanpassingen achterwege geble ven. In de bestuursvergaderingen plannen in voorbereiding geweest vlottere financleele verrekening apotheekhoudend geneeskundigen. Het bestuur wijdde ook zijn aandacht aas een nieuw te betrekken gebouw. Door de met 1 Jan. 1930 in werking getre- bestuursleden, dr. Hartoog v. Ark apotheekhoudend geneeskundigen), Splerings (groep huisartsen-buitenge meenten) en Langendjjk (groep Verzeker den) werden herkozen; tot plaatsvervanger van dezen laatste werd de heer WlUemse te Anna Paulowna gekozen. Tot lid van de kascommissie 1931 werd herbenoemd mej. Schuitema, te Alkmaar. Besloten werd de bijdrage der Verzeker den onveranderd te laten; de accountant, de heer De Groot, werd herbenoemd. Gevonden en verloren vooi wei pen Ge vonden: een portemonnale met Inhoud. Ver loren: een gouden ring met steen. Inlichtin gen bij den Gem. Veldwachter. Uitslag stenunirig voor de candidaatstel- ling voor den Gemeenteraad „KK. Staats partij" De uitslag van de gehouden stem ming is als volgt: 1. L. Zonneveld 324; 2. P. Twaalfhoven 296; 5. A. Zonjee 216; 6. L. A. van Monttoort 164; 7. A. van der Eng Hzn. 65; 8. G. Veldmans 57; 9. C. D^an 36; 10. C. P. Goeman 33; 11. J. C. Merz 30; 12. C. N. Schaar 30; 13. H. J. Gul jé 26; 14 O. Molenaar 25; 15. N. Mors 22; 16. N. Zonjée R. K. Kiesvereenigiog Maandagavond hield bovengenoemde vereeniglng een alge- meene ledenvergadering. De voorzitter, de beer J. Beitels, opende de vergadering met den Christelijken groet en heette de niet zeer talrijke aanwezigen, ons groot aantal leden in aanmerking genomen, hartelijk welkom en stelde de vergadering onder bescherming van onzen patroon St. Joseph. Vervolgens deed hij mededeeling, dat onze beide R. K. raadsleden zeer tot hun spijt verhinderd waren deze vergadering bij te wonen. De notulen werden door den secretaris, I den heer W. v. Leuven, gelezen en onver anderd goedgekeurd. De voorzitter bedanzt ien aij, et reden se cretaris, den heer J. BrUgeman. voor het vele werk, dat hij als secretaris voor de Kies- vereeniglng heeft gedaan. Met de Propagandaclub .weft er reeds een vergadering plaats gehad en deze zijn met een heilig vuur bezield voor den aa. strijd voor de verkiezingen van Prov. Staten en Gemeenteraad. Hierna werden eenige Interne aangelegen heden besproken betreffende de propaganda en wordt een ingekomen schrijven van de Statenkieskring voorgelezen. By het volgend punt, vaststelling' candida- tenlijst voor den gemeenteraad, maakt de heer A Deutekom een aanmerking op can didaten, die zich aan het vereenigingsleven niets laten gelegen liggen, waarbij hij door den voorzitter uitvoerig van antwooid wordt gediend. Ook de heer Van Leeuwen beantwoordt spreker en is ook van meening, dat in col leges allereerst moet gezocht worden naar personen, die actief deelnemen aan het sociaal vereenigingsleven. wat ook door het bestuur gedaan is. maar door gebrek aan voldoende Candidaler aangezochte personen hadden bedankt' komt men dan bij een an dere categorie terecht. Vervolgens werden definitief candidaat gesteld voor den gemeenteraad in alphabe- tlsche volgorde de heeren: P. Admiraal, W. Dekker, L. van Gastel. C. Hulbert». H Kager, P. Klaver, H. van Nuland (aftr.), Th. Over toom (aftr.), J. Schaaf, 1. Schll-ier en 8. Stam. Nadat eerst door een c-xnmissie, bestaande uit de heerên A. Deutekom, F Wiegman en J. Bijwaard onderzocht was of de formali teiten waren in acht genome*. Aangezien bleek, da. het reglement hier omtrent nogal vaag was, val tegelegener tijd hierin aanvullend worden voorzien. Ons Ka tholiek kiezersaantal. zeide de voorzitter, is merkbaar toegenomen, zoodat redelijker wij ze verwacht mag worden, dat wij wederom met drie raadsleden in den nieuwen Raad zullen terugkeeren. daar wij thans eigenlijk leven beneden onzer, stand. De klacht kwam naar veren dst er bij de vorige raadsverkiezing niet voldoende ge werkt is door het bestuur, althans dat er niet vo’doende huisbezoek is gedaan. Wat de voorzitter bestreed. Wel zal thans zeker goed gescnleden, daar wij nu de beschikking hebben over een propaganda club. wat vier jaar terug niet het eeval waa. Als datum voor de proetstemming, bepa ling van de rangorde van de 'ijst, werd voor- loopig vastgesteld Zondag 36 April van 8 tot 10 uur en vanaf na de Hoogmis tot 4 uur. De heer G. van Gastel verzocht aan de leden van het stembureau opdracht te wil len geven aan de klezeressen en kl-zers vol doende inlichtingen te geven bij die stem ming. Bij de rondvraag besprak de heer J. Bij waard het maken van reclame met de wit kwast. waarvan hij een tegenstander was. Andere wederom waren hier voorstanders van. Wel werd aangedrongen, wat ook zal geschieden, om een anders eigendom niet te beschadigen en de plaatsen voor kerken vesting van het patronaat gedurende den Tooneel ten bate van A. D. O. dagavond werd in het R. K. Vereenlgings- gebouw, alhier, een uitvoering gegeven door de R. K. Tooneelve eenlgtng ..Ons Genoe gen” en de tooneelclub van de St. Jozefge- te ontzien. De heer A. Deutekom bepleit in het najaar het houden van een vergadering en hierop een Tweede Kamerlid uit te noodigen, om te spreken over de tariefregelingen, welke er voor ons land bestaan De voorzitter noemde hiervoor het Tweede Kamerlid Dr. Kortenhorst, een bij uitstek -vndlg man op dit gebied. Vooral om de ontevredenheid welke er angaande deze materie heerscht bü den handel en in land- en tulnbouwkringen werd Vugt een uiteenzetting zeer gewenscht geacht. Na een welkomstwoord van den voorzitter van het Krulsverbond. waarbij hij tevens enkele woorden wijdde aan de kwestie van het Jeugdwerk, dat weldra ter hand zal worden genomen, was het woora aan den heer A. Tieken uit Hoorn. Deze richtte zich in een korte propagandistische rede vooral tot de jongeren en zette uiteen het nut en de noodzakelijkheid der drankbestrijding ook nog in onze dagen, vooral wijzend op de nieuwe levensverhoudingen in den geest des tüds. Bpr. spoorde de aanwezige Jongeren uui eeh voorbeeld te geven en toe te treden tot de drankbestrijdingsorganisatle Sobriëtas, om aldus in te gaan tegen den geest van genotzucht, die onzen tijd bezielt. De ge mengde tooneelvereenlging voerde hierna op werkelijk aardige en amusante wijze op het blijspel in drie bedrijven: „Haar laatste WH”, dat na leder bedrijf een dankbaar applaus aan de talrijk opgekomenen ont lokte. Santos-fonds De bloeinpjesdag ten bate van het Middenstandsfonds „Santos” gehouden, heeft in totaal 157 opgebracht. Bisschoppelijk besoek. Het was Maandag avond in Behagen asn te zien, dat er iets bijzonders ging gebeuren Vooral in den om trek van de Molenstraat werd er druk ge vlagd en toen vdan ook om half acht de klokken hun plechtige klanken deden hoo- ren, was er in den omtrek van de kerk veel publiek op de been. Het wachtte duurde maar kort want reeds arriveerde daar per auto de hooge gast, Z. H. Ezc. Mgr. Aengenent, vergezeld van den Hoogeerw. heer Deken Guillonard en een der secretarissen van het Bisdom, den Zeer eerw. heer Pichot. Na den auto verlaten te hebben gaf Mgr. aan de vele aanwezigen aan weerszijden ge knield op het trottoir, ziin zegen. Het was een plechtig moment: dan schreed Monseigneur verder over ten looper, waar langs een mooie beplanting was aangebracht, naar de pastorie. Monseigneur zal aan circa 140 jongens en meisjes het H. Vormsel toedienen. Als Peter en Metei zullen fungeeren de heer P. Klaver, kerkmeester en olens echt genoot». volwassenen. 4489 kinderen, bctslenden, dus 14659 zielen. Op 31 December 1929 waren deze cljferi 9756 volwassenen, 4398 kinderen. 3773 be talend. Aan contributies werden ontvangen f 14791994. met het saldo 1929 ad 7553.25 bedroegen de ontvangsten totaal 157424.49. Uitgegeven werd 'n bedrag van 157945.78, zoodat Alkmaar sloot met een nadeelig saldo van 531.29. Onder de uitgaven komen voor, salarissen Deelnemers 76599.55. Medicamenten 18196.66. Specialisten 29426.92, Tandart sen 8694.83, Ziekenhuizen f 6886.90, Ge-\ zinsverpleglng f 1500. Hierbij dient de opmerking, dat de rente van het reservefonds vanaf 1 Mei niet ten voordeel» van Alkmaar is gekomen, maar afzonderlijk gehouden, zoodat, Indien in de toekomst deze rente of een deel daarvan weer ten goede aan Alkmaar komt, een slui tende rekening verwacht mag worden. Het aantal apothekers, specialisten on huisartsen veranderde niet en bedroeg res pectievelijk 6. 12, 10. Door vestiging te Helloo werd ais apo theekhoudend geneeskundige aangenomen de heer Henrar; terwijl de te Wleringen ge vestigde artsen Beeker en de Groot zich als deelnemers bü ons fonds aansloten. Wegens vertrek bedankte de heer Schipper te Eg mond aan Zeeg, wiens plaats werd Ingeno men door den heer Belonje, zoodat het fonds op 31 Deo. 1930, 40 apotheekhoudend ge- neesk. deelnemen had. Bü monde van den heer Bouman rappor teerde de kascomiplssie goedgunstig, advi- seerende tot goedkeuring en décharge- van den penningmeester. Aldus werd a h. st. besloten. den scheiding, heeft het fonds dien datum twee geheel gescheiden adgilniriraties, die slechts het kantoorlokaal en personeel ge meen hebben. Allereerst zij gememoreerd, dat de accountant alle boeken en beschei den heeft nagezien en accoard bevonden. Wat de buitengemeenten betreft, deze hadden per 31 Dec. 1930, 19388 volwassenen. 13329 kinderen, waarvan 10229 betalende, m totaal 32717 zielen, waarvan 3100 of bijna 10 pCt. niet betalenden. Deze cijfers waren rp 31 December 1939 respectievelijk 17443 volwassenen, 11907 kinderen, waarvan 9194 betalenden. De contributies bedroegen 274.863.63. De totale ontvangsten bedroegen 62916.4L De uitgaven 6231850. waaronder: Specialis ten 38835.72, Ziekenhuizen 8435.05. Tand artsen 5134.08. Als etndsaldo 1164.82. Alkmaar had op 31 December 1930: 10170 waa: /an 3863 Gecombineerde Propagandavergadering De R. K. Klesvereenlging en de L. T. B. hielden in de groote tooneelzaal van Jn. v. Velzen Vrijdagavond een groote propaganda- vergadering in verband met de as. verkie zing voor de Provinciale Staten. De voorzitter van de R. K. Klesvereenlging. de heer P. Slagter, opende de vergadering met den Christelijken groet en heette allen welkom, in het bijzonder de sprekers van dien avond, n 1. Dr. Kortenhorst. Tweeden Kamerlid, welke zou spreken over „Econo mische Politiek” en den heer Machielsen, onderwijzer aan de L. T. d.-schooi te Groo- tebroek. Verder den Zeereerw heer Pastoor Karstens en burgemeester Raa. Dr. Kortenhorst kreeg vervolgens het woord, fepr. zette uiteen wat de regeering doet voor den land- en tuinbouw en wat zü nog zal doen. 8pr wees op de hooge invoer rechten voor onze producten in het buiten land en besprak de afzetgebieden voor deze producten. In Juli 1931 is Nederland weer vrü om Invoer te verbieden Verschülende landen hebben met elkander onderhandeld, maar voor Nederland bestaat nog geen groote hoop op verbeteringen. Spr. 13 van gedachte, dat Nederland nu niet meer moei afw achten en de handen kruislings over de borst slaan, maar wc-ken moet Spr meent dat door samenwerking met België nog veel te bereiken is. Spr. zegt ve-oer, dat de L. T. B., de B. E. T. B enz. b'j de regeering moeten aankloppen en deze alzoo wakker houden. Daarna bestond er gelegenheid vragen te stellen. krügt de heer Machielsen het woord, welke sprak over de noodzakelijkheid van het organlseeren om alzoo meer kunnen bereiken. Daarna moedigde bi ouders aan, hun kinderen u* sturen naar Tuinbouwschool te Grootebroek. Daa- k den rif opgeleid tot vakmenschcn. Wü leven in een heel anderen tijd 1 30 A 40 jaar terug. Van ->ns wordt reeds 1 meer verlangd, dus ook van de toekomst menschen Spr. eindigde mer den wensch, dat er nog veel meer kinderen naar de L. T. B.-school zullen gezonden worden. De voorzitter dankte beide sprekers voor hun leerzame woorden en sioot de vergade ring met den Christelijken groet. Uitslag stemming Zondag werd alhier gestemd ter vaststelling van de katholieke candidaterilijst voor den gemeenteraad. De stemming geschiedde door middel van het puntenstelsel en gaf den volgenden uitslag: N. Kaag, aftr., 653 punten; A. Bül. aftr., 557 punten; J. Dapjjer, 491; F. Kaandorp, 376; J. Kruif, 351; J. Dells Sr., 317; P. Stam, 153; J. Krimp 145; J. Rietveld, 133; A. Praat 74. De zes eerst genoemden zullen in de zelfde volgorde op de candldatenlüst worden ge plaatst. Aan de stemming werd door 189 personen deelgenomen; 19 biljetten waren ongeldig. In „Hotel-Proof vergaderdeglsteravond het algemeen Afdeellngs-Zlekenhuls der afd. Alkmaar en Omstreken van de Ned. MIJ. tot bevordering der Geneeskunst. In zün openingswoord releveerde Dr. Schröder met genoegen de goed» oplossing van bet^geschil in het vorig jaar, dat het gevolg was van een misverstand. Betreffende de komende Ziekenfondswet deelt spr. mee. dat de statuten en reglement geen Ingrij pende verandering in verband daarmee be hoeven te ondergaan. De uitvoerige notulen van de 14 April 1930 gehouden vergadering werden gelezeii. sn conform vastgesteld. 30; 12. C. N. I Gul Jé 26; 14 C. Mors 22; 16. N. 17. J. Twaalfhoven 14; 18. G. J. Waardük 10; 19. K Laan 9; 20 N. Mul 5 stemmen. Uitgebrachte waren 377 stemmen, waarvan 4 ongeldige stemmen. Tooneeiavonden Het dameriooneel voerde op „Haar Offer”. Het spel was zoo Intens mooi, dat het Jammer zou zün, wan neer de Dinsdagavond geen volle zaal gaf. Vooral de gehuwden worden verwacht. Als slot werd gegeven .De ontevreden Wasch vrouw”. dat het vormd is. Dr. v. d. Sluis merkt op, dat zeker in 1925 ook de buitengemeenten aan het re ding is echter niet juist aan te geven, servefonds hebben bijgedragen; de verhou- tlng het gebouw een Juridische eigenaar Dr. Bromberg betoogt dat bü de stjph- moet hebben. Zoo heeft het A. A. Z. A. geen rechtspersoonlijkheid bezit, zal er een stich ting van gemaakt moeten worden of de MIJ. tot Bevordering der Geneeskunde, zal al» Juridische eigenaresse moeten worden aan gewezen. Wat dr. De heer Greeuw geeft in overweging het uitgemaakt worden, gebouw eerst maar te stichten en later uit te maken, wie recht op het gebouw heeft. Spr. stelt voor het voorstel in handen van - het bestuur te geven. Dr. v. d. Sluis meent, dat als deze ƒ20.000 gebruikt wordt voor een gebouw-voor het H. H. Z. A, totaliter, dat dan de reservefondz- kwestle meteen uitgemaakt is. Op voorstel van den voorzitter voorstel aangehouden tot de volgende ver gadering. Bü de rondvraag stelt de heer P. Hart (Koedük) vom- een bepaling in het regle ment op te nemen waarb'j het verzekerden verboden K nevenfondsen te hebben. De voorzitter deelt mee, dat dit de aan dacht van het bestuur heeft. Na een woord van dank sloot de voor zitter de vergadering. (GedeeltelUk gecorrigeerd) zellanvereenlging. ten bate van A. D O. De voorzitter, de heer J. Tromp, opende den avond en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de beide Eerw. heeren kape aans. Spr. dankte de gevers van verschillende voorwerpen, bestemd om tijdens de pauze te worden verloot. Ruim 25 mooie prijzen waren voor dit doel geschonken. Dan kwgm „Ons Genoegen" voor het voet licht met het tooneelstuk „Pastor Bonus”, hetwelk op verdienstelijke wijze werd opge voerd. In de pauze werden de loten verkocht. Hierna werd door de gezellenvereeniglng opgevae. d „Radio madjo.' Was het eerste stuk een en al ernst, het laatste stuk bracht de lachspieren danig in beweging. Het muzikale gedeelte werd goed verzorgd door mej. C. Putker, viool, en de heeren C. Groot, piano, en Nlc. de Jong, fluit. Aan het eind van dezen uitstekend ge slaagden avond, dankte de heer Tromp allen die hadden medegewerkt tot het welslagen hlei van, en deelde mede., dat de verloting de mooie som had opgebracht van ruim 1 f 65 Verbetering. Ouder leiding van den polderopzicnter, den heer J. Veeris, hebben de crlsls-werkloozen een mooi stuk werk ver richt. De bocht in den Dorpsweg in de Lan ge Helt heeft een groote verbetering onder gaan. De sloot is gedempt en de weg is hierdoor breeder en veiliger geworden. Verder is dit gedeelte van ons dorp een plantsoen rijk ge worden. dat er nu nog wel doodsch uitziet, dqch bü eenige beplanting zeker een verfraai ing zal geven. Ook heeft men er 'n tweeden wég bijgemaakt, die echter met voer het doorgaand verkeer bestemd U, doch straks dén bewoners der in sanbeu-v zijnd» percee- len aan den overkant va.i <ie nieuw gegra ven sloot toegang tot hun woningen moet o geven. Opdracht Aan de firma Schaaf en Stegerhoek te Alkmaar, Is als laagste in schrijf ster gegund: het afbreken van de be- staande en het opbouwen van een nieuw fabrieksgebouw en directeurswoning van de Coöperatieve Stoomzulvelfabriek ,D» Eensgezindheid”, voor de som van f 90.600. De begroeting bedraagt f 95 980. Uit Indlë 6'rnir Zuster J. Prins, hoofd verpleegster aan het Petronella-Hospitaal te Batavia, hoopt na een meer dan zeven-- ja. verb-’üf in Indii, Zaterdag 18 April weder in het ouderlijk huis te arriveeren. Drankbestrijding De afdeelingen van de Mariavereeniglng en 't Krulsverbond hielden Zondagavond een feest- en propa- ganda-avond in het St. Gomarusgebouw. Buitengewoon Vrijwillige Landstorm Aan den korps wedstrijd met K. 8. O.-geweer, spil len op Viüdag 24 April ook deelnemen 5 af gevaardigden schutters van de afdeelinj, Heemskerk. De schietwedstrijd wordt gehouden te Haar lem in gebouw „Olympla.” Het af te vaardigen vüftal schutters be staat uit de navolgende heeren: J. Duin Kzn„ C. de Ruljter Ozn M. Kunnen, A. Smit en Jac. Tuin. Centraal Gebouw Aan de orde was voorts het bestuurs voorstel om 20.000 beschikbaar te stellen voor een Centraal Administratiegebouw voör het A. A. Z. A. De rest van het reserve fonds 611Jft eigendom van *t plaatselijk on^ derdeel Alkmaar. Dr. v. d. Sluis zag graag vastgelegd, voor welk percentage de buitengemeenten en d» stad Alkmaar ieder recht op het gebouw zullen hebben; deze vraag zou aan de orde kunnen komen, als er eventueel een schei ding zou komen tusschen stad en buitenge meenten. Den vooraitter lijkt het niet aanbevelens- waardlg dit voorstel in de notulen vast te leggen. Het bestuur zal dit echter in de be stuursvergadering bespreken. Dr. Bromberg vraagt, of het ook nog in de algemeen» vergadering komt, óf dat het bestuur efti decisie neemt. Spr. vraagt op welken rechtsgrond dr. v. d. Sluis zün voor stel baseert. Dr. v. d. Sluis herinnert er aan, dat is komen vast te staan, dat ook de buitenge meenten aan het reservefonds hebben bij gedragen. Door vestiging van het gebouw, zouden de buitengemeenten terug ontvan gen wat ze indirect in het fonds hebben gestort. Dr. Bromberg meent, dat de communis opinie zegt, dat er geen rechtsgrond is, dat de buitengemeenten aan het reservefonds deelnemen; m< tie aan. Zelfs waar maken. I meenten tevre het gebouw gel recht is er 1 moeilijk aanta Dr. v. d. gemeenten haar Onafhankelijkheid zouden verkoopen, door dit voorstel zoo aan te nemen. Dr. Bromberg acht de zaak thans van zoo groote beteekenis, dat hü deze kwestie gaarne na vooraf rijp beraad op een andere vergadering behandeld zag; spr. zou thans niet een voor de toekomst bindende beslissing willen nemen. De heer Bpnsema meent, dat men de schei ding tusschen platteland en stad te scherp stelt en de hoofdzaak een gebouw te veel uit het oog verliest. Het HJkt spr. het beste het voorstel aan te nemen, zooals het er ligt, zonder nadere omschrijving van eigendomsrecht. Nu het compromis er ligt, dat bet gebouw voor het gebruik van heel het A. A. Z. A. zal dienen, zag spr. het voorstel graag aldus aangenomen. De voorzitter betoogt, dat door de goed keuringen van de rekeningen op de alge- meene vergaderingen ten tüde dat het bet reservefonds gevormd werd, uitgemaakt is. reservefonds door Alkmaar ge- 1 Uitvoering Zondagavond gaf de nieuw opgerichte R. K. Tooneelvereenlging „Nieuw Leven" in de groote tooneelzaal van den heer Jb. Wester alhier, onder leiding van den Weleerw. Kapelaan Dekker haar eerste uitvoering. Opgevoerd werd De Burge- meeeter van Heideheuvel” als hoofdnummer en als naspel Samson en Mooi”. De zaal was flink bezet en uit de stem ming bleek wel, dat het publiek met het spel meeleefde. Als wü in overweging ne men, dat alle tooneelisten nog nooit aan tooneelspel hadden gedaan, dan moeten wjj zeker lof brengen aan den leider. Kapelaan Dekker, die ih betrekkeiijk korten tijd zoo veel van de jongens heeft weten te maken. Heden (Dinsdag) a vond .komen zü nog maals op de planken, speciaal voor de ouderen. Jubilemn De heer D. Gaasbeek her dacht dezer dagen onder veel blijken van waardeering. zoowel van den kant der direc tie, als van dien züner mede-arbeiders, den dag. waarop hü voor 25 jaren in dienst trad bü de N.V. Melksuikerfabriek. Priesterfeest Na een tüdsverloop van nog geen jaar heeft de parochie van den H. Martinos te Westwoud andermaal het groote voorrecht gehad van een barer zonen op de meest voortreffelijke wijze een priester feest te vieren. Op Zaterdag in den namiddag 5 uur was *t bekend dat de Weleerw. Pater Gerard Groot S.V D. benoemd als eerste Hollandsche Mis sionaris voor de Missie in Japan met zün fa milie aan de grens der parochie Zwaag Westwoud bü den Rijweg de parochie sou binnenkomen om op Zondag 13 April in de parochiekerk van den H. Martinus zün eerste plechtige H. Mis aan God op te dragen. Op het daartoe gestelde uur h«.d het Feest comité, het R. K. Kerk- en Armbestuur, de R. K. Raadsfractie, ruiters te paard en en kele met sjerp omhangen, met vlag en wim pel uitgeruste fietsers zich opgesteld om den neomist op feestelijke wijze bü diens optocht te begroeten, terwül het fanfarecorps Dr. Nuyens onder leiding van den wn. directeur, den heer A. Buiteman door verschillende prachtnummers de feestvreugde vergrootte. De geheele optocht waaronder een 14-tal auto's zette zich in beweging en nam de vol gende route: Oudük Hoek Westwoud, door Westwoud over Hoogkarspel, via Nieuwe weg door Blnnenwüeend over het Boekert, Hoek Westwoud. door Westwoud en bereikte te 6.30 de R. K. Kerk. Inmiddels waren vele parochianen en be langstellenden te dezer plaatse aanwezig, om van de plechtige ontvangst getuige te kunnen zün. Nadat bü den ingang van de Kerkstraat alwaar een prachtige eerepoort was opgesteld werd stilgehouden, was het burgemeester Haverkamp die namens de parochianen van Westwóud den gewljden feesteling een harte lijk welkomstwoord toesprak en in duidelijke woorden den priester waardig aanhankelijk heid en liefde vertolkte, waarop een gloed volle van dankbaarheid getuigende rede door den eerw. neomist volgde. Verv. werd, gaande als het ware door *n overdekte versierde laan, zulks onder leiding v. d. Eerw Zusters door tal van bruidjes verricht, de intrek in de !>•- rochlekerk genomen, terwül ook hier de Eerw. feesteling zich een weg moest banen door aan belde kanten van *t middenpad opgestelde -■Iji ultfjês' kètirlg in wit gekleed en kroontje» op het hoofd met palmen in de hand. Nadat door den Zeereerw. heer L. Th. Mulder een 'korte toespraak was gehouden en de pries terlijke zegen door den Jeugdigen priester was gegeven, werd door den neomist een plechtig Lof gecelebreerd, waarbij zeer vele pa rochianen hun belangsteUlng toonden. Des Zondagsmorgens naderden zeer velen tot in tentie van den Eerw. feesteling tot de H. Tafel en was de kerk bü gelegenheid van de eerste plechtige H. Mis te 10 uur tot in de hoeken gevuld. Zeer velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Door den Weleerw. heer O. H. Desslng, oud-kapelaan dezer parochie, werd de feestpredikatie ge houden. Des middags te 1.30 had in de oude Zusterschool receptie plaats voor genoodlg- den en werd den eerwaarden feesteling het geschenk der parochianen aangebo ren. Nadat de Jeugdige priester op de meest spontane wijze, onder lelM ig van onderwü- zers en onderwijzeressen, daarbij mede bijge staan door de Eerw. zusters, was gehuldigd, bestond voor alle parochlanejMn belangstel lenden gelegenheid den feestvierenden pries ter geluk te wenschen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Tot besluit van dit in alle opzichten, zoo buitengewoon ge slaagd priesterfeest werd te 7 uur een plech tig Lot gehouden, waarin de Eerw. feestellnj de parochianen in dankbare bewoordingen beloofde hen in de gebeden steeds te geden ken. Zoo heeft de joarochle van Westwoud weer eens getoond oprechte liefde voor de pries ters te bezitten Vakonderwijs De tentoonstelling der vereeniglng tot bevordering van het vak onderwijs in West-Friesland, aUiler, dit Jaar gehouden, is door ongeveer 500 personen bezocht. Aan den leerling der teekenschool afd. Winkel, J. Bvrgmeller te t Veld, die dit Jaar Eindexamen heeft gedaan, is xen bekroning toegekend, uit het Mr. Haün Smeenge fonds, welke bekroning 4 Juli a.s. te Paterswolde wordt uitgereikt. R.K. Staatspartij, afd. Hoorn De R.K. Staatspartij, afd. Hoorn, zal op Woensdag 15 April as. des avonds 8.15 uur een algemeene vergadering houden in het Gezellenhuls. De agenda luidt: Stemming over de volgorde der Candidaten voor de gemeenteraads-ver- kiezing. De groslijst in alphabetische volg orde luidt: 1. J. F. J. Baesjou; 2. J. van Boekxmeer; 3. A de Boer; 4. Mw. H. G. Kaaienbrood- Kerkvliet; 5. G. Lampe; 6. N. J. Lieshout; 7. J. F. Quax; 8. Mw. A, Rupert-Dróog; 9. P. G. Smits; 10. J. J. H. Stultiens; 11. E. J. v. d. Veer. R.K. Klesvereenlging Zondag 12 April werd de definitieve Ijjst van candidaten voor den Gemeenteraad vastgesteld die, overeen komst.g het advies, luidt als volgt: 1. B. Bommer, aftr.: 2. P. Rijper, aftr.; Spanjaard; 4. K. Ooljevaar Jz.; 5. C. Bruin Hz.; 6. P. Appel; 7. K. Brujjn Az. Stemming Politiek Advies Gisteren had in de R. K. Klesvereenlging de stemming plaats over de volgorde van de candidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag van de stemming was als volgt: a. uitgebracht 431 stemmen, stemgerech tigd waren 500,kiezers, van onwaarde 6, soo- dirt van waarde overbleven 425 stemmer). Op het politiek advies waren ultgebtacht 16 stemmen op de navolg nde candidaten van het advies: C. P. Spaansen 55, H. Hemmer 26. B. Res Wzn. 13, totaal 110. Op de candidaten van de alphabetische lüst de navolgende stemmen: G. Kuü» 4; A. Llef ting 37; G. Louter 50: J. de NÜS 53; G. F. Res 45; H. Steevers 29 en P. de Vries 97, zoo dat aan de hand van het reglement de volg- Burgerljjke stand Geboren: Ariaantje, dochter van P. J. G. Steeg en P. Paay; Jan Hendrikus. zoon van A. Smit en K. Poot, Thea, dochter van W. te Lintei Hckkert en K. Kramer; Maria, dochter van J. W. Mole naar en D. M. Appelman: Hcerke, zoon van F. E.‘Nljdam en S. de Vries; Cornelia Geertrui, dochter van J. v. Wingerde en M. C. Herman. Overleden: Coert Rustenburg, 68 Jaar. weduwnaar van E. v. d. Gracht; Jan Ploe ger, 67 Jaar, laatst weduwnaar van G. var Dijk; Anna Kahlman, 33 Jaar, echtgenoot» van O. H. Schotten; Marijtje Veis, 24 Jaar. echtgenoot» ,van W. de Jong, wonende te Schellinkhout. Ondertrouwd: Jan Hendrjjc Appel en Ma- rütje Pranger; Jan IKoster en Aaltje Sel man; Dillan L. G. van den Broek en Agnes B. Sprenkels. Getrouwd: IJpe Koldijk en Albert Je de .Jong; Cornells W. Ramselaar en Apatha C. Rjjkenberg. zün ook tot een met de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6