q&nnenlandsch Nieuws ropi&i Vloot Le&er en Voor de Huiskamer Aan de gevolgen overleden Hooge Raad van Arbeid De Koloniale Reserve te Nijmegen Hijschkraan omgeslagen KERKNIEUWS Werktijdenbesluit voor kantoren Massa-bekeering in China EERSTE KAMER Samenwerkende bonden voor de behartiglng der gezinsbelangen GEMENGD NIEUWS Rangeerder gedood Vice-admlraal Quant V De rationalisatie bij de Spoorwegen 7* Jongetje uit den trein gevallen f rara ELCK WAT WILS Hongerdood van een millionalr Handelaar in blanke slavinnen gearresteerd verzacht de pijn de wond „Ons ventje” Herdenking van het 49-jarig bestaan Een 70-jarige werkman zwaar gewond Een geheele stad wil katholiek worden Bio-Vacan tieoord Opbrengst Paaschcolleete Kranige schipper In eenlge uren tijds drie menschen gered Meer samenwerking In Noord-HoOand op pluimvregebied Vergadering van Dinsdag 14 April. (Een persoonlijke herinnering)-*. 9.40 uur ge- vrouw. De man bekent Afscheid der Amatirts—rbi Marine vlaggen den SSB Vergadering van 84 Raphaël te Utrecht. Best affeloopen wat soms HU Inbrekers te Eindhoven Viermaal hl 14 «w I f *fi wa 1 bo 1 nl« 1 Is ee kl Vele heidenen hebben geprofiteerd van zijn actie Voor weldadigheid gedurenden den hongersnood in dit gebied. j O Gisteravond tusschen negen uur en half tien is op de Hollandsche Spoorstation te Den Raag een rangeerder door een trein ge grepen en onmiddellUk gedood. d n h nlseeren, gen wat Te Olrechoi is dr. C. Vrtens, aan de gev-lgen - van opgeloopen brandwonden bij het vallen ie een putje met af ge werk ten stoom, overle den. de te gvd ra- V cl u Vl ki rendl (ond Baaf Wj W ov hl; be P» I jan N<x 1 een mei ma vaa Het sjjn met beh ken het de Lek in c self leldi stro plat katt zich heef O Kooi prov kapt num van maa meei Spar, zevei oVoc tlge gsm; hongerdood van het 1 gevonden, zilveren en koperen munten. bioscopen hier te lande ten J „Bio-VUcantieoord" heeft bijna f 25.000 opgebracht. vriend getuige van een opmerkelijk tooneel. en maakte moeder zenuw- Maandagmiddag hebben onbevoegden zich tijdens de afwezigheid van de bewoners toe gang verschaft tot bet huls van den heer P Bergman aan de Schalmstraat te Eindhoven. Toen de bewoner eenlgen tijd later thu s kwam, bleek dat uit een grooten koffer een bedrag van 900 was gestolen. Maandagavond is door de maréchaussee van Waalwijk en de gemeentepolitie van Zevenbergen te Oudemolen gearresteerd een handelaar in blanke slavinnen, tegen wien de Officier van Justitie te Breda had ge waarschuwd. De man beeft een bekentenis afgelegd. Het ondersoek is in vollen gang. De man is voorloopig te Moerdijk in bewaring ge steld. schipper Arie de Koek te Nijmegen, Maandagmiddag drie menschen het Tooneelen. gelijkend op die, welke in de Handelingen der Apostelen verhaald worden, kon men zien, toen Z. H. E. Blsschop Evarist Chang Apostolisch vicaris van Tsinlng tn Noordeljjk-China, de leer der .Katholieke Kerk verklaarde voor 5000 heidenen der stad Tsjangkaol. De stad, welke een bevolking van 7000 In woners heeft, heeft door middel van haar leiders verzocht In haar geheel In de Kerk te worden opgenomen. Bij den blsschop wa ren 2 priesters en 40 leden van de katholieke actie. Om deze groote groep bekeerlingen den catechismus te leeren zlin thans scholen In gewijd, welke onder leiding staan van één priester en zeven leeken-apostelen. Het Christendom in Tsinlng dateert reeds van voor 200 Jaar en zijn geschiedenis ver haalt van menlgen held, die voor het geloof tijdens de verschillende vervolgingen zijn le ven gaf. Blsschop Chang, vroeger professor aan het stedelijk college der Propaganda Fide té Ro me, werd 29 Januari 1929 benoemd tot apos tolisch vicaris van Tsinlng. 24.150 katholie ken zijn aan zijn zorgen toevertrouwd. Vele heidenen hebben geprofiteerd Demonstratief congres? Nog werd besloten het hoofdbestuur te ver zoeken een demonstratief congres te orga- ten einde naar bulten uit te dra- er onder het personeel leeft. Voorts is "s nachts ingebroken op drie plaatsen aan den StratumschedUk. waar de Inbrekers door vernieling van ruiten aan de achterzijde de verschillende winkels zijn binnengedrongen. Hier worden eenlge kleine geldbedragen alsmede een rijwiel vermist. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn Maandag jX, onder leiding van prof. dr. W. H. Nolens gehouden vergadering zijn advie- iVQiersD&rs Vergoeding bouwmeester Vrijman Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging en verhooglng van het zevende hoofd stuk B der Rjjksbegrootlng voor 1930 (ult- keering van vergoedingen aan den gewezen rjjksbouwmeester J. A. W. Vrijman). De heer WIBAUT (S.D.) spreekt de hoop uit, dat de aanneming van het ontwerp voor den heer Vrijman een zwakke vergoeding zal zijn voor het leed, hem naar spr.’s cvercui- gtag. onverdiend aangedaan. Spr. Is van oor deel, dat de veroordeellng ten onrechte Is geschied en dat deze zuivering veel te laat komt. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Eveneens wordt z. h. s. aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van artikel 66 der Drankwet, gewijzigd bij de wet van 28 Maart 1930. De vergadering werd om sloten. De vlaggen wapperden gisteren van de marine-gebouwen te Amsterdam: vtee-admi- raal I, J. Quant was gekomen cm Afscheid van Amsterdam te nemen. Van de hoofd- stedelijke autoriteiten maar in de eerste plaats natuurlijk van de marine aldaar. Te 11 uur 30 kwam de admiraal bij de marine-kazeme aan. Achter op het exercitle- terrein hadden de officieren, onderofficieren en manschappen een carré gevormd onder be vel van den len officier kap. lult, ter see C. SchlUter. Drie roffels weerklanken toen de admiraal, begeleid door dén ondercomman- dant der marine te Amsterdam, kapt, ter see H. A. Romswinckel, het terrein betrad. Van alle officieren nam de admiraal met een handdruk afscheid, vervolgens inspecteerde hij voor de laatste maal de troepen. Het carré werd verkleind en de admiraal nam nu voor allen duidelijk verstaanbaar het woord, waarbij <te heer Quant er allereerst aan herinnerde, dat hem met Ingang van 31 Gisterochtend elf uur is te Den Haag een hijschkraan van een ZandexploltattemU., welke aan de Slachthuiskade op een zolder schuit was gemonteerd, omgeslagen. Ver moedelijk Is een bak met zand, welke door de Kraan uit een schuit op de kade werd ge- heschen, uit bet lood geraakt. Dz machinist kon nog op de kraan klimmen en zich in veiligheid brengen, maar de 70-jarige werk man Van Elk. die juist uit de schuit op de kade wilde klimmen, kreeg de kraan op een zijner beenen. dat verbrijzeld werd. De man Is In zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis vervoerd. ren voor verwezenlijking dezer billijke el- schen; roept bet Katholieke buitendienst- en bu reau-personeel bij de spoor- en tramwegen op zich te organlseeren In St. Raphaël en besluit deze motie ter kennis te brengen van het Hoofdbestuur. Ook te Brussel De Brusselsche politie heeft heden een Franschman aangehouden wegens handel in blanke slavinnen. De man leefde onder een valschen naam en was vroeger reeds veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens diefstal. De arrestatie geschiedde in verband met een aanhouding aan de Fransch Spaansche grens van twee Belgische vrou wen, die op weg waren naar Barcelona en wier papieren niet In orde waren. Men vond toen een spoor, dat naar den Franschman in Brussel leidde en men mocht er in slagen, den man op te sporen en te arres tee ren. Op het oogenblik worden er onderhande- Ungen gevoerd tusschen de HoU. MIJ. van Landbouw, den Aartsdiocesanen Boeren- en Tulndersbond (L.TB den Bond voor Pluimveehouders In Noord-Holland (B.P N_H.), om te komen tot een regeling Inzake samenwerking op plu'mveegebied. als keu- 1 ring van foktoomen. het gezamenlijk orga- nlseeren van plulmveedagen, enz. De stand der onderhandellngen doet ver- wachten, dat genoemde drie organisaties tot overeenstemming zullen komen. zich te verwijderen, tot de eersté storm voorbij was en sprak vervolgens met mijn Hij speelde op tegen z’n vrouw, die goed was en den jongen niet genoeg strafte, en stortte toen zijn hart uit tegen de school. „Waarvoor," zoo riep hij, „betaalt men schoolgeld a’s de onderwijzers de bengels Verplegingsbeslult Een meerderheid in den Raad (30—16) kan zich met de voorgesteldc wijziging van het verplegingsbeslult 1938, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, voor bijzondere estegoi teëu van verplegtagstarichttagen van de normen betreffende den wekelijkschen rusttijd af te wijken, vereenlgen. De Minister van Arbeid. Handel en Nijver heid woonde de vergadering bij. Pa zat In z’n kamer opgesloten een verschrikkelijk spektakel. De stond met den sleutel in de hand achtig te schreien, terwijl „ons ventje", van zestien jaar met een norsch. onverschillig gezicht en z’n turnden in de zakken, lui op een stoel zat. Ik wi’de me verwijderen, maar de vrouw van m’n vriend verzocht me te blijven en even te luisteren. Daarop deelde ze mij mee: „Ons ventje” had op school een kameraad bestolen en was daarom naar huls gestuurd. Papa, in woede ontstoken, wilde den jongen aan den lijve tuchtigen, maa- deze had verklaard eenvoudig uit het venster te zu’len springen als z’n vader het hart had hem aan te raken. Toen had mama in doodsangst haar man z’n kamer ingeetuurd en gauw het slot omgedraald. Ze wist niet meer wat ze doen moest; „ons ventje” was zeker een ondeugende jongen, maar papa sloeg er ook altijd maar op los en daar kon ze niet tegen. Ik trachtte de opgewonden vrouw, wtet zenuwachtig en ziekelijk gejaagd voorko men mij nu eerst goed opviel, tot bedaren Maandag 12 April beeft te Utrecht ta hotel ..Pomona” een bespreking plaats ge had tusschen telden voor den Ned R K. Bood voor Groote Gezinnen en den Christe- Wken Bond voor de behartiging van Gezins- bplangen. s. Tegenwoordig waren de heer J. C. van Goudoever en de beer O. J, Pels, respectie velijk voorzitter en hoofdbestuurslid van Chr. Bond en het Dagel. Bestuur van dep Ned. R. K. Bond, de heeren J. W. F. van Meegeren, J. H. Kray en Ir B. J. W. Reuser. Bericht van verhindering was ingekomen van den edelachtbaren heer F. Crot, bur- gemesater van Uithulzermeeden, secretaris en den beer J. B Heutlnk. hoofdbestuurslld van den Chr. Bond. Het doel der samenkomst waa om te ko men tot nadere samenwerking der belde bonden om te bevorderen, dat een gezonde greinsposltle zal worden gevoerd. In deze bijeenkomst kwam tot uiting, dat van Prot. Chr. zijde nog niet die mede werking wend verleend aan deze ideéele zaak, waarop toch had mogen worden gerekend. Als resultaat van deze belangrijke samen komst mag met reden worden verwacht, dat voortaan meer daadwerkelijk door belde Bonden aan deze zaak langs de geheele Christelijke Unie zal worden gearbeid, het welk ongetwijfeld zal leiden tot meerdere verheffing, veredeling en bescherming van het gezin. zen vastgesteld, omtrent de door den Minister van Arbeid. H. en N. bij dm Raad aan hangig gemaakte voorontwerpen van een Werktijdenbesluit voor Kantoren en een wij ziging van het verplegingsbeslult 1928. Een meerderheid in den Raad (27—10) achtte het gewenscht, thans de bepalingen van de Arbeidswet, welke op kantoren be trekking hebben, ta werking te doen tre- d6n. Dé Raad is bovendien van oordeel, dat het gewenscht is, bet systeem, dat ten grond- wijzigen. Zij laten fabrieken van De Paaschcolleete. welke ta verschillende uimoupen nier re lanae ten bate van de srlch’ing ..Bio-Vacantleoord” is gehouden. De eerste maal, dat ik „ons ventje" zag, lag hij in een prachtige wieg, onder een hemel van lichtblauwe zijde, ta wolken van roomkleurige kant en was zijn gezichtje rood van kwaadheid. Hij schreeuwde, dat de vensterruiten er van ramme'den, en de Jon ge moeder, die naast de wieg stond, deed vergeefsche moeite om hem tot bedaren te brengen. „Heb je 1 zoo warm, ventje? Ben je koud? Wil Je wat melk hebbsn? Of een beschuitje?’ Alles was verlo en moeite; hij moest papa hebben, en eerst toen in vader uit z’n stu deervertrek was gehaald, „ons ventje” op den arm nam. met den kleinen bengel op en neer drentelde, hem op en neer wierp en allerlei gekheid met hem maakte, begon „ons ventje" zich in z’n lot te schikken en ge- waardlgde zich te glimlachen. Nu kwamen er andere bezoekers.' verwan-' te brengen. Daarop verzocht ik ..ons ventje" ten en vrienden des huizes; allen stonden opgetogen over „ons ventje’ en riepen een parig, dat ze nog nooit zoota lief kind ge^J vriend, zien hadden. Ik kon echter moeilijk hun^Re go« meenlng deelen. en deed er daarom maar hej zwijgen toe. „Ons ventje” scheen echter met de wel willendheid zijner bewonderaars ten hoogste Ingenomen en stelde zich zoo lief en aardig aan. als van een jongmensch van zijn leef tijd met mogelijkheid maar -te verlangen is. Hij vond het heerlijk van den eenen arm op den anderen over te gaan, trok grootpa aan z’n langen grijzen baard, rukte nichtje Bertha de twee vergeet-mjj-ntet.'es van haar gelen, strooien hoed en beet oom Daan met z’n fijne tandjes zóó geducht ta de vingers, dat het bloed over ’s mans wit plqué-vest spatte. Maar Iedereen vond dat aardig. Alles wat ons ventje” deed was altijd ..ijselijk lief”. Hij was en bleef voor de heele familie het alleraardigste, snoezlgste kind van de wereld en z’n ouders zagen met van vreugde stralende oogen op hun lieveling neer. Schreeuwde hij en dat deed hij om een haverklap dan werd de kracht van zijn longen geroemd en meende men reeds ts be speuren, dat hij een prachtige tenorstem zou krijgen. Was h|j lastig en dwingerig, dan verheugde men zich over de levendigheid en opgewektheid van het veelbelovende zoontje, wien het zeker niet aan voo: tvarendheid en activiteit zou ontbreken. Was hij brutaal en ongezeglijk, dan roemde men z’n schran derheid en voorspelde hem een schitterende toekomst. „Ons ventje” kon niets doen of het had z’n beteekenls; alles verried z’n bui tengewonen aanleg en bracht z’n ouders ta veriukking. Het kon niet anders, of hij was een wonderkind. Toen ik vier jaren later weer te M. kwam en mijn ouden vriend bezocht, voelde ik. de kamer binnentredend, op eens een vinnigen steek als met een stopnaald, ter hoogte van de knie. ,A1.” riep Ik, en van achter de por- tlè.e sprong lachend een kleine jongen met een vrij verwilderd gezicht. Z’n vader lachte hartelijk, terwijl hij me de band drukte. „Zoo’n weergasche guit!” riep hjj. jO, dat Is „ons ventje’1, zei Ik. .Ja, de jongen begint het me lastig te maken.” „Hij is nu, vjjf Jaar oud. Is X niet?” „Precies, maar Ik vrees, dat hij wel wat achterlijk is voor zijn jaren. Alleen in X doen van kattekwaad Is hij een bolleboos. Maar, wat zal ik er aan doen? Ik heb geen tijd om me veel met de opvoeding van den jongen bezig te houden, en wat m’n vrouw betreft, bet is niet te verwonderen, dat de deugniet haar soms driftig en zenuwachtig maakt. Dan kan ze hem soms zoo afsnau wen dat kan ik niet goed hooren. Zoo heeft men altijd wat. .Maar a's hij wat ouder ts. zal bet wel beter gaan." klaagde de moeder mij De redde leven Twee Jongelui, die op de Waal asm het zeilen waren, geraakten In den golfslag van een sleep. Hun boot sloeg om. Een van de twee, die een beetje kon zwemmen, wist zijn vriend boven water te houden, tot schipper A. de K. hen redde. Eenlge uren later raakte de 9-jarige H. de B. spetende In de Wasd. De schipper, die het gevaar zag, sprong opnieuw te water ’en mocht het genoegen smaken den knaap op het droge te brengen. de manschapfien weiden ta den.mta" ka- en sportspelen georganiseerd. Hedenavond zal een feest uitvoering In de VereenIglng worden gehouden, terwijl de of ficieren een avondpartij aan hun gasten sul len aanbieden. De Donderdag wordt gewijd aan militaire -pelen en concerten. Een jaar later haar nood. „M’n man is te goed." zei ze; „hij straft den Jongen te weinig Hij bemoeit zich haast niet met hem. Vroeger was dat an ders en dan.... ik weet niet.... ik geloof, dat hij wat hardleersch is. Och. wat liet het zich toch mooi aanzien, toen h(j nog ta de wieg lag. Maar nu is het eiken morgen nieuwe zorgen. Men kan toch niet altijd het opg op hem houden en hij is geen minuut aan zich, zelf overgelaten, of hij voert aller lei kattekwaad uit. Ik weet niet van wien hij het heeft en ik weet er soms geen raad mee. Spreek ik m’n man er over, dan lacht hU of wordt ongeduldig en driftig en dan heet het- .Kom, kom. dat komt later van zelf terecht; X is nog maar een kind.” Ook de tantes, oom Daan en nicht Ber tha trof ik er weer aan. Nicht Bertha sprak nog altijd met geestdrift over „ons ventje,” maar de tantes en oom Daan waren wel een beetje b-koeld en schudden bedenkelijk het hoofd, als zij getuigen waren van het mordwl'llg gedoe van ..ons ventje." Sedert waren tten jaren verloopen en een paar dagen oeleden. zag ik „ons ventte" weer. Toevallig was ik ten huize van mijn In den sneltrein die om 8.10 uur ta Gro ningen moet arrlveeren bevond zich gisteren een familie, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen afkomstig uit Stadskanaal. Op onverklaarbare wijze is tusschen de stations Hooghalen en Assen een der kinderen, de 7-jarige Hllbrand Poppen, uit den trein ge vallen. De vader trok onmiddellijk aan de noodrem, waarop de trein even later tot stil stand werd gebracht. Een spoorwegbeambte uit Hooghaalen ging op de fiets langs de baan en vond het kind tusschen de rails liggen, dat hem toeriep: Laat me maar loepen”. De beambte heeft den knaap meegeno men In den trein. Inmiddels werd naar Assen getelefoneerd, waar een dokter werd gewaarschuwd. Toen de trein ta Assen arri veerde onderzocht dr. Wlellnga het ventje, dat een hoofdwonde en een hersenschud ding had bekomen. Zijn toestand kan niet gunstig worden genoemd. Het is naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De trein kwam met 20 minuten vertraging te Gro ningen binnen. April sa eervol ontheffing is verleend van het bevel der'marine ta Nxlerland, waarna hij den 30en <La.v. de zeemacht gaat verla ten. X Is zelde de admiraal mijn wensch geweest persoonlijk van Amsterdam afscheid te komen nemen. Ik heb de behoefte u allen, van alle rangen, dank te zeggen voor da medewerking, ondervonden tijdens de vier Jaren van mijn bevel. Zonder die medewer king zou X niet mogelijk zijn geweest bet bevel zóó te voeren, dat men tevreden af scheid kan nemen. Met opgewektheid, toe wijding en plichtsbetrachting hebben alten medegewerkt en zij. die zoo hun werk doen, dragen er toe bij om te komen tot een krach tig geheel der marine, de marine, die een kostbaar doch noodlg instituut van de weer macht te. Daarvoor alten mijn besten dank en ook mijn beste wenschen voor uw persoon, uw familie en uw marlne-loopbaan. Ieder moet bij deze loopbaan trachten het hoogste eindpunt te berrlken, al twijfelt men er bij bet begin van zijn loopbaan ook aan of men het bereiken zal Ook Ik heb als Jong officier nooit gedacht als admiraal afscheid te zullen nemen. Die weg staat voor teder open, dte met toewijding en plichtsbetrachting zijn taak vervult. De marine aldus vervolgde de admiraal te ta stijgende lijn om te worden het Insti tuut, dat berekend te voor zijn taak. Dit be wijze het nieuwe materieel en de personeels organisatie. En dat te noodlg om onze taak te vervullen en bij te dragen tot het bewa ren van de onafhankelijkheid van ons land. En als we daarover spreken, gaan onze ge dachten naar H. M. de Koningin. Met een driewerf door allen herhaald „Leve de Koningin”, besloot de admiraal zijn toe spraak. Kapt, ter zee Romswinckel richtte hierna namens allen een woord van afscheid tot den admiraal: De naam van admiraal Quant te bekend bU hoog tot laag en men weet hoe de admiraal steeds voor de belangen van de koninklijke marine en voor de persoonlijke belangen van de leden der marine te opge komen. Uw voorbeeld zal een spoorslag voor ons zijn om ons naar beste krachten te wijden aan de marine. Wij dienen allen onder hare majesteit en wij weten hoe H. M. uwe dien sten op prijs heeft gesteld. WIJ wenschen en uw gezin het beste ta uw verder teven 1 Een laatste saluut en admiraal Quant ver liet de Amsterdamsche martae-kazerne. Gisteravond werd admiraal Quant ten huize van commandant Romswinckel een afscheidsmaaltijd aangeboden. -w- v vuo VV4- schaffen, waardoor contróle mogelijk te. Dit. afgezien van de mogelijkheid tot het ver krijgen van bijzondere overwerkvergunnln- gen. Sommige leden van den Raad hebben van hun afwijkende meenlngen In het advies doen blijken. Een aantal leden van den Raad, dat ecb- tér ta de minderheid te gebleven, Is van oordeel, dat de bepalingen van de Arbeids- wct- die op kantoren betrekking hebben, ta geen geval behooren te worden Ingevoerd, alvorens die bepalingen ta den geest, als hierboven is aangegeven, zullen zijn ge wijzigd. Een meerderheid in den Raad te echter van oordeel, dat die wijziging niet behoeft te worden afgewacht. Bergteteren kwam het buitendienst- en bureau-personeel. georganiseerd ta den Ncd. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel St. Raphaël te Utrecht ta het gebouw voor K. en W. ta druk bezochte vergadering bijeen. Er heeracht momenteel een groote ontevre denheid onder dit personeel over de wijze, waarop bij het spoorwegbedrijf de rationa lisatie wordt doorgevoerd. De bondsambtenaar van 8t. Raphaël, de heer Koster, hield glster^een stevige inleiding o mte doen zien, dat A. Raphaël ten zan den van deze zaak diligent te. Verschillende afgevaardigden voerden nog het woord. Aangenomen werd de volgende motte: De vergadering van buitendienst- en bu reau-personeel, georganiseerd ta den Nea. RK. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel .jst. Raphaël”, gehouden op 13 April te Utrecht, geboord de uiteenzettingen over de toe passing der diénst- en rusttijden en over de scherp doorgevoerde reorganisatie- en ratio- nahsatiemaatregelen bij de N. 8.; stelt vast, dat de huidige toepassing der dienst- en rusttijden, vooral de zucht om de diensttijden te verlengen, het spoorwegper soneel hoe langer hoe meer ten aanzien van den arbeidstijd in een uitzonderingspositie plaatst en de dienst- en rusttUden-bepalta- gen boe langer hoe minder den geest der Arbeidswet ademen; constateert, dat de reorganisatie- en ratto- nalteatle-maatregelen spec’aal drukken op de middelbare ambtenaren en beambten om. dtoor verminderde promotiekans; acht „bet een etech van rechtvaardigheid le. de dienst- en rusttijden van het spoor wegpersoneel ten spoedigste ta werkelijkhelo geregeld worden volgens den geest der Ar beidswet; 3e. dat de voordeelen van reorganlsatle- en rattonallaatte-maatregelen mede ten goe de komen aan het personeel; verzoekt bet H. B. ten krachtigste te ijve- slag ligt aan deze bepalingen, te Deze bepalingen zijn te stroef niet, zooals de bepalingen voor of werkplaatsen, voldoende verschuiving den werktijd toe. De Raad heeft daarom den Minister ta overweging gegeven, de desbetreffende be palingen van de Arbeidswet als volgt te wijzigen: Dé hoofden van ondernemingen mogen een ander werkrooster invoeren, mits het jaarmaxlmum niet meer te dan 2350 uur. en de weekmaxlma voor jeugdige personen, 'louwen en volwassen mannen worden ge steld op resp. 4855 en «2 uur. De hoofden der ondernemingen behoeven niet voor elk geval een speciale vergunning van zulk een rooster in te voeren, mits zij aan de ar beidsinspectie het werkrooster en de verdere door de wet voorgeschreven gegevens ver- Kortgeleden stierf ta Zuid-Frankrijk. ten gevolge van chronische ondervoeding, de Fransche mllllonair Create, die uitgebrelde bezittingen in de departementen van Zuid- Frankrijk had en algemeen bekend stond als een echte zonderling. Deze schatrijke man had nooit een bankconto gehad ouderteë- kende nooit wissels of chéques, Let zich met geen financieels speculaties ta, speelde ntet aan de Beurzen en hield rijn aandee en of effecten bij zich. Deze millionalr hield er typische gewoonten op na. Jarenlang oertond zijn kost uit aardbeien, boonen en vijgen Het landgoed, waarop mijnheer Create woonde, bevond zich ta den besten toestand. Hij be heerde het zelf en verrichtte persoonlijk alle werk ta huis en hot. Geen knecht cn geen dienstbode wilden ta het huis wonen, waar zij geen eten kregen. Interessant was het bovendien, dat Create, die rijn eigen behoef ten tot een minimum beperkte. g<en vrek ta den eigenlijken zlr van het woord was. Boeren, die van hem land in huur hadden, betaalden de laagste pocht. De zonderling stelde bun de voorwaarde, dat rij de huur op den eersten dag van het kwartaal, bij zonsopgang en in klinkende munt betaalden. Papieren geld ontving de oude Croste ntet Eens kreeg hij van zijn broer, die op ster ven lag, effecten ter waarde run enkele hon derdduizenden. De zonderling wist niet beter te doen met deze stukken, dan er de kachel tnee aan te maken. Eenlge dagen geleden vond men den mllllonair dood ta zijn slaap kamer. De dokters constateerden, dat bij 1 gestorven was. In de kelders huls werden twee groo’e tonnen dte gevuld waren met gouden. toch ntet leeren zich behoorlijk gen?” Z’n vrouw zat aan X raam, zweeg en weende ta stilte. Ik dacht aan de jeugdige moeder, van voor dertien, veertien Jaren met haar zlelvolle oogen en gelukkigen glimlach; aan de wieg met den blauwzijden hemel en de fijne kanten. Ik zag er .jms ventje” met z’n rond gezlcht’e en z’n spar telende beentjes nog in liggen, waarna z’n vader hem er uit nam en, z’n traantjes af kuste en vervolgens als een dolleman met hem de kamer rondsprong. Zoo zaten we alle drie, ta ernstige ge dachten verdiept en geen onzer waagde het de vraag op te werpen, wat er toch van den Jongen moest terecht komen. En „ons ventje?” Dte trachtte tatusacben de aangedane beleedlgtag te vergeten ta een koffiehuis. Toen ik daar een kwartier tater voorbij ging en mijn blik toevallig door bet raam viel, zag ik hem aan X biljart staan. Hf) probeerde juist z’n keu, legde het bo venlijf over den rand van X biljart en maakte een stoot, die den Jeugdigenkornui ten dte hem omringden, een eenstemmig „bravo” ontlokte: Het was een prachtige stoot, een meester- stoot geweestmaar wie telt de stoo- ten, die hij reeds aan X ouderhart had toe gebracht en nog zou toebrengen? Echter, was „ous ventje” wel de groote schuldige? Vandaag en morgen worden te Nijmegen de feesten gevierd ter herdenking van het 40- jarig bestaan der Koloniale Reserve aldaar. Hedenochtend om 7 uur blies de muziek der Koloniale Reserve het feestelijk reveille door heel Nijmegen. Om 8 uur werden de troepen, onder com mando der officieren, opgesteld op het be- vlagde middenterrein der Prins Hendrik- kazerne. Daarna werden de troepen geïn specteerd door den gecommitteerde voor In dische Zaken, jhr. mr. O. K W. Six. secre taris-generaal van het Departement van Ko loniën en den commandant der Koloniale Reserve, overste J. J. Barendse. Dan werden de troepen toegesproken, al lereerst door den commandant der Koloniale Reserve, overste J. J. Barendse. De gecommitteerde der regeering, jhr. mr. O. E W. Six, vertolkte de gelukwenschen namens de regeering en den gouvemeur- generaal van Ned.-Indlë. Spr. eindigde rijn rede met een algemee- nen gelukwensch en dé mededeeilng. dat het H. M. de Koningin behaagd had enkele on derscheidingen te verleenen aan leden der Koloniale Reserve. Overste Barendse las vervolgens den ge lukwensch voor van den legercommandant en het hoofdkwartier te Bandoeng, comman dant M N. Cramer. De legerpredlkant, majoor J. H. Ruysch vah Dugteren sprak vervolgens de feestrede uit en betoogde, dat de Koloniale Reserve een keurkorps In den vollen zin des woords moge zijn. Vervolgens trokken de manschappen met muziek voorop naar het terrein aan den Bijleveldstagel, onder commando van overste J. J. Barendse. Een groot gezelschap van militaire en bur gerlijke autoriteiten was hier reeds bijeen gekomen om met duizenden Njjmegenaars getuige te zijn van de plechtige vaandtiuit- relktag. welke geschiedde namens de burgers door den bur gemeester v. Nijmegen den heer Jos. Stetaweg. die zijn groote waardeering uitsprak voor de goede verstandhouding, vei le er steeds geheerscht had tusschen de Ko loniale Reserve en de burgers. De Korpscommandant. overste J. J. Ba rendse. aanvaardde het schitterend $e- •chenk met groote vreugde en deelde mede, door Hooger Hand gemachtigd te rijn het vaandel voor zijn korps van de .burgerij te i kunnen aanvaarden. Het vaandel werd vervolgens ta den troep opgenomen, waarna de commandant officie ren en manschappen toesprak en hen op wekte steeds trouw te blijven aan hun vaan del als symbool van eenheid en eer. Dan speelde de muziek en werd een eere- defilé ghouden voor het vaandel. Vete autoriteiten woonden dit bU- Opge merkt werden o.m ZK H. Prins Hendrik, de Zeereerw heer J. J. Notrfdman. hoofdakl- moezenler van Leger en Vloot, de Weleerw. Heer Huys. aalmoezenier van het Leger en verder vele officieren en burgerlijke auto- riteiten. Om half twaalf werd een dnik bezochte receptie gehouden In de militaire sociëteit der Kol. Reserve. In het middaguur vereenlgde de comman dant, overste Barendse, Z. K. H Prins Hen drik en de verdere hooge gasten, dte ook de vaandelultrefklng hadden bijgewoond aan een feest lunch ta ,JDe Vereenlging”. Voer de manschappen werden in den ml<T 311. Snarkey Cook, die op den harden rug van den beer was gevallen, had zich erg ta zijn rug bezeerd. Hij viel van den beer op den harden rotsgrond en kermde geducht. Gelukkig waren de beer, de oerang oetang en Bollebuisje bij de band om hem te helpen en naar huls te dragen, want hij had zijn been bezeerd en kon ntet loopen. 313. Bol’ebuteje en de anderen legden hem op zijn bed en de aap en Mauwtje legde hem een verband om hoofd en om bet linkerbeen, dat door den val erg veel pijn deed. „Ik ben toch wel een boffert," dacht Snarkey Cook, „in al mijn’ ongeluk, als ik de beesten ntet goed had behandeld, dan zouden zü mb zeker niet zoo goed bijstaan. Ook van dieren kan men dankbaarheid verwachten.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8