ONS BLAD )5 35 g 1 Ki N G )S N MAANDAG 20 APRIL 1931 EEN LEERZAAM RAPPORT JOH. LAUWERS >E dit nummer bestaat uit twee bladen VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. *1 f40 f 125. f50 In de modder gestikt VOORNAAMSTE cKIEUWS Noodlanding in sneeuwstorm in D IN De narcotica uit Nederland? De Staatsgreep in Spanje Schilderiienzwendel AD Brand te Amsterdam f Tarwe wet Muziek van de „VARA” W inkelsiuitings wet BOEKBESPREKING Noodlottige aanrijding West Friesland nummer Winst voor de Chr.-Socialen Tragisch einde J 0 0 0 0 0 2600 typografen bij het conflict betrokken Dienstbode doodelijk gewond aan den weg gevonden Fransch marine-luchtschip afgedreven 2 *«50 Staking der krantendrukkers in Belgie Handelaren verdoovende middelen gearresteerd Begrafenis van de slachtoffers van de „Noordpool" PAYGLOP 3 ALfUIAAB Brillen en Face’s main Rooster der retraiten St Petras Canisius Retraitenhuis te Bergen N.H. DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL f 3000.. oi^oX f 750.- f 250.- AAN6IFTE “0ET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERUJX St. Clemensretraitenhuis te Noord wijkerhout Landdagverkiezingen in Opper-Oostenrijk NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Twee lichtgewonden Groote brand te Delft. het twee In Roemenië ie een kabinet-lorna limaè Typografenstaking in Brneml. Drie oplichters te Oosterbeek aangehonden kleine beschouwingen Barometerstand 9 uur Tm. 760, Vooruit. 1 «50 van «50 6M «5« Datum van inwerkingtreding. «50 «50 Verboden in een militaire cantine? «50 in Op 1 Juli tx in werkte*. 6.50 Motorrijder gedood, fietser gewond 0. 6.50 f «50 «50 «50 «50 «50 van het Internationaal Artsifc lende de bestrijding der werk- bli rartlsB vaa *a anderen vinder «50 «50 «50 «50 650 SM f f 10- f f Betrefenk der slachtoffers van de „Noord pool" te IJmuiden en Egmond aan Zee. 0 0 0 in is dienst Genève, 6.50 650 De procureur-generaal bfj het Haagaehe Gerechtshof beeft in hooger beroep tegen den dader van den moord in de Willebror- dusstraat te Botterdam levenslang geéiachL De Winkelsluitingswet sal op 1 Juli aa. in werking treden en de Tarwewet op 15 Mei. Voorst* bureau t loosheid. geld. JEK. ABGNNEMENTS PRIJS per kwartaal, voor Alkmaar t. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger dag- vak- Het Tweede Kamerlid de heer Ter Laan heeft den minister van Defensie de volgen de vragen gesteld: Is het waar, dat de commandant van de 2de infanterie-brlgade heeft verboden, mu ziek. uitgezonden door de VARA., in de cantine ten gehoore te brengen? Zoo ja, is de minister dan bereid om te zorgen, dat alle omroepvereenigingen gelijk behandeld worden? Naar de „Msb.” verneemt, zal de inwer kingtreding van de nieuwe Tarwewet wor den bepaald op 15 Mei as. Een onderhoud met den Spaanacben gezant. Licht op De lantaarns moeten mnegan worden opgestoken om 758, Program van het diocesaan congres inzake bet dansvraagstuk te Tilburg. Bij Oostenrijk Handelaren in verdoovende middelen ge arresteerd. ui de hand ■tijen. COS fijne ls- Ul- 35 Op den Straatweg EnschedéHengelo is Zaterdagmiddag onder de gemeente Lonne- ker de aannemer 8. uit Hengelo op zjjn motor in aanrijding gekomen ipet een fietsenden jongen. De motor reed tegen een boom en de heer 8. werd met verbrijzelden schedel dood opgenomen. De jongen werd niet levens gevaarlijk gewond. In Opper-Oostenrijk hebben landdagver- kiezingen plaats gehad, die in zooverre een verrassing werden, dat de Chrlste1 ijk-socia len een aanzienlijke winst boeket^, terwijl het Heimatblok meer dan de helft van zijn stemmen verloor. De natkmaa 1 -aorla listen gingen in stemmen tal met een 3 pet. vooruit, hetgeen echter nog niet voldoende was voor een „Grundmandat". Volgens de voorloopige. berekeningen zal de nieuwe landdag er als volgt uitzien: 28 Chr.-soc., 14 soc.-dem. en 8 leden van het Econ. blok. De Directie van het St. Petrus Canisius Retrai tenhuis Bergen. N.-H. spreken. fabriek, die De revolutie op de Asoren sou iiiiilmhMI zijn. 14 Aug.: Onderwijzers Zij. die wenschen deel te nemen De familie J. 8. te Nijmegen werd door een tragisch ongeluk in droevige rwnstan- aigheden gebracht. Mej. J. 8., moeder van twee kleine kinde ren. viel bij Tiet doen van huishoudelijken arbeid van de trap en bleef dood in de gang liggen. De man, een reiziger, die ’s avond thuis kwam, vond zijn vrouw met gebroken hals, terwijl de kinderen boven in de kamer den geheeien dag onverzorgd waren gebleven en tevergefs om moeder geroepen hadden. «50 >650 10 - «50 6-50 Zaterdag is op het marinestation Roche fort een klein luchtschip losgeslagen van den ankerpaal. Het luchtschip dreef af. Aange zien het de bemanning niet gelukt is de motoren op gang te krijgen, manoeuvreerde de zich aan boord bevindende officier zoo danig. dat hij het luchtschip tot op onge veer 30 Meter boven den grond kon brengen, waarna hij een lange Hjn liet uitwerpen, welke door eenlge boeren, die zich in de om geving bevonden, aan een boom werd beves tigd. Het luchtschip is niet beschadigd. ADVERTENTIEPRIJS: Vaa 1—5 regels f 155: eflte regel useer «AR RECLAME per regel «sar de eerste pagina; voer de overige pagina's 050. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" Mj vooruitbetaling per els string IM per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer «.12 de Landdagverkiezingen in Opper- hebben de ChjfrteUjk-aoetalen winst behaald. „Ons Nederland", het officieele orgaan der A.NVV. (uitgave A J. G Strengholt. «-n titer dam) is een bijzonder mooi maandschrift op toeristisch gebied. Het ziet er altijd smaakvol uit en is steeds vol met frissche foto’s. Zoo is nu ook weer het jongste nummer rist aan West-Friesland gewijd is. Aan Enkhulzen en Medemblik en waarin het het een en ander gezegd wordt van den nieuwen Wieringer- meerpolder. Een vlot nummer weer! De politie te Oosterbeek is er in geslaagd drie geraffineerde oplichters te arresteeren, die door verkoop van vrijwel waardelooze schilderijen tegen fabelachtig hooge prijzen den heer C. te Oosterbeek voor vele duizen den guldens hebben benadeeld. Zij spiegel den hun slachtoffer voor, dat hij de ge kochte schilderijen gemakkelijk later met veel winst zou kunnen verknopen aan een Amerikaan, dien zij kenden en die een Hol- landsche kunstverzameling wilde aanleggen. Inderdaad verscheen dezer dagen een ..Ame rikaan’’ bjj den heer C. die inderdaad een ongehoord bedrag bood voor de schilderijen, waarop de heer C. natuurlijk gretig Inging. Eenlge dagen later kwamen de oplichters weer bij hem, met het verzoek hun 15.000 gulden te willen leenen om daarmee een lastigen schuldelscher te behalen Hij kou dan de schilderijen als onderpand heffen. De verkwistende levenswijze der hoeren trok echter de aandacht der politie, met bet gevolg, dat zij nu. te zamen met den pseudo-Amerlkaan zijn Ingerékend. Het zijn de 34-jarige 8, de 50-jarige K. D. en de 36-jarige Q. Volgens het „Hbld.” is binnenkort een Kon. Besluit te verwachten, waarin zal worden bekend gemaakt, dat de Rijkswlnkelsluitings- wet op 1 Juli as. in werking zal treden. In deemiswekkenden toestand werd te Doom een Dultsche dienstbode nabij den Molenweg gevonden. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, bleken de levensgeesten re«ds geweken te zijn. Of hier aan een onge luk moet worden gedacht is nog niet be kend. Een Dultsch vliegtuig, dat den geregelden onderhoudt tusschen Marseille en is boven de Jura in een hevlgen sneeuwstorm geraakt. Aangezien De Geschiedenis der oude havens van VUasingen. Van de hand van den heer H. G. van Grol, archivaris der gemeente Vllerlnwwn is verschenen de brochure, getiteld: „De Geschiedenis der oude havens van VUsain- gen. alsmede de Invloed van Oranje op hare verdere ontwikkeling" welke brochure uitgegeven wordt ter gelegenheid van de plechtige opening van de havenwerken, al daar, door H. M. de Koningin Mi verlies vaneen band f 4OE Mi verlies van een f Cf) Mi aan braak van een voet of een ooe duim of viiavlnner wU.” been M erm zijn ingeburgerd); voorts be kennis van de Nederlandsche staat te zijn hun gedachten onder woorden te brengen; eenvoudige solllcitatle-brlefjes te schrij ven zonder storende taalfouten enz. Accuraat rekenen (de 4 hoofdbewer kingen met geheele getallen en eenvou dige 10-deellge breuken), waarbij ver schillende ook wijzen op het belang van vlug uit het hoofd kunnen rekenen en op de geschiktheid voor het praktische rekénwerk, dat In het dagelijkse he leven voorkomt. (Daar hebben de leerlingen meer aan, dan aan het kennen van’ Ingewikkelde beredeneersommen, yooals één antwoord opmerkt). Alle verlangen voorts ook net, dui delijk handschrift. - Van de verdere eischen die gesteld worden, kunnen genoemd worden eenlge (vooral praktische) kennis van aard rijkskunde: algemeene beginselen van de aardrijkskunde van Nederland, Ne- derlandsch-Indié en Europa, namen en ligging van de voornaamste Nedertand- sche gemeenten en eenig inzicht In de ekonomische beteekenls der verschil lende streken van ons land. Op de hoogte zijn van het gebruik van spoor- en tramboekjes cn dergelijke meer. Wat geschiedenis betreft achten som mige van belang kennis van de hoofd punten der vaderlandsche en algemeene geschiedenis sinds de Fransche revolu tie; vooral niet alleen leeren van jaar tallen, maar begrip bijbrengen van de ontwikkeling der toestanden. Enkele antwoorden verlangen ook nog eenlge kennis van staatsinrichting; wat algemeene ontwikkeling; elementair be grip van techniek; eenig idee van boek houding; kunnen invullen van postwis sels, giro-blljetten en dergelijke; be kendheid met gevaren van electric!telt; verkeersregelen en gedrag op straat; gezondheidsgevarer enz. Dit is nu een leerplan, opgesteld door mannen van het praktische zakenleven, dat echter in weinig of niets afwijkt van wat de vakmenschen, i.c. de onder wijzers, volgens hun officieele leerplan nen willen bereiken. Algeheele wijziging van die leerplannen zal dus, ook naar de meening der praktij k-menschen, ons sukkelend onderwijs idet gezond kun nen maken. Maar welke middelen moet men dan wel daartoe aanwenden? Dat is de car- dinale vraag, de sluitsteen van deze ge heele enquête. t Is begrijpelijk, dat de antwoorden op deze vraag niet maar In een paar woorden zijn samen te vatten, dat de een als universeel geneesmiddel aan prijst, wat een ander vergif acht. Er zijn echter wel enkele punten, waaromheen de vele antwoorden kun nen gegroepeerd worden. Daar is allereerst de verlenging van den leertijd. Hiervoor spreken zich uit 12 antwoorden, tervijl nog 2 andere een verlenging wel gunstig, maar niet vol strekt noodzakelijk noemen. Weinig ver wachting van verlenging hebben 4 ant woorden, terwijl er tegen zich 5 ult- Hleronder Is o.m. een groote verklaart zeer tegen het zevende leerjaar te zijn, omdat de jon gens anders te laat op de fabrieksschool en in het praktische werk komen. Kan de middelbare school zich op het oogen- blik niet aanpassen bij een 6-jarige la gere school, dan moet zij haar aan- vangs-eischen maar wat lager stellen. De uitspraken ten gunste van leertijd- verlenglng toonen natuurlijk ook gra dueel» verschillen. Enkele achten uit breiding tot 8 jaar gewenscht. Een wil leerplicht tot 14 i 15 jaar, waarbij dan in de hoogste 3 klassen gelegenheid ge geven moet worden tot het leeren naar keuze der beginselen van een vak. Ook wordt bepleit een zoodanige verlenging, dat aansluiting met de Arbeidswet ver kregen wordt. Belangrijk is, wat opgemerkt wordt In een vorige beschouwing hebben we aangestipt, aan welke kwalen volgens de berichtgevers van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del ons lager onderwijs lijdt. Logisch is, dat aan dezelfde kritici óók gevraagd werd: hoe stelt u zich dan een volkomen gezond onderwijs voor? M.a.w. welke eischen meent u te mogen stellen aan personen, die niet meer dan algemeen vormend lager onderwijs heb ben genoten? Ziehier een samenvatting van de ant woorden: In het algemeen kan gezegd worden, dat van leerlingen der lagere scholen verlangd wordt behoorlijk te kunnen lezen met begrip van het gelezene (ook kennis van de in couranten enz. voor komende vreemde woorden, die hier min of meer hoorlijke taal; in duidelijk Gisteren hadden wij een onderhoud met den Spaanschen Gezant te Den Haag, Graaf de Pjadère, die juist van een reis naar Spanje is teruggekeerd, waar hij particulie re aangelegenheden had te regelen. Zooals wjj reeds hebben medegedeeld, heeft de ge zant aan de nieuwe regeering ontheffing gevraagd uit zijn functie, welke hem is ver leend met Ingang van den dag van aan komst van zjjn opvolger. Graaf de Pradère ontving ons in zijn woning aan het Swee- lipclcplein. De eerste vraag, die wjj hem stelden, was, of hl) te Madrid was tijdens de pro clamatie der revolutie en welke indrukken hij daarbij heeft opgedaan? Ik was te Madrid vertelde de gezant, voor particuliere aangelegenheden en Ik was er toevallig juist tijdens de gemeente raadsverkiezingen, die op Zondag 12 dezer gehouden werden, s. Avonds dineerde Ik in een restaurant en alles was toen nog vol maakt rustig. Zoo rustig als hier en de heer de Pradère wees naar bulten, waar het stille Sweelinckplein Inderdaad een toonbeeld van Zondagochtendrust was. Maar nog geen uur later toen de uitslagen bekend waren geworden, was met één slag iyt geheele tooneel veranderd. De straten stroomden stampvol, een enorme menigte waa op de been, schreeuwend en singpnd. Kr was een geweldig enthousiasme en een uitbundige vreugde. Maar ongeregeldheden gebeurden er niet. Er viel geen schot, er be hoefden geen arrestaties te worden gedaan, er werd niemand gemolesteerd. Het was een zeer merkwaardige revolutie Het feest duur de den heelen verderen avond, den nacht en de volgende dagen voort en volgens de bladen is bet tot nu toe rustig gebleven, op enkele opstootjes hier en daar na. die niet van groote beteekenls zijn. Hebt u den Koning of een lid van de ko ninklijke familie gesproken? Neen. Zooals ik zei, was ik voor parti culiere zaken te Madrid en ik moest spoe dig weer naar Den Haag terug. Bovendien moest ik nog voor mijn terugkeer naar den Haag elders zijn. Op den terugweg naar Holland kwam ik in Parijs aan drie uur voor de aankomst van den koning en toen heb ik getracht hem te ontmoeten. Het is mij niet gelukt. Ik was op het perron van het Gare de Lyon, waar zijn trein arriveerde, maar het was onmogelijk den koning te nade ren. Nooit heb ik zooiets gezien. Het sta tion was stampvol menschen. die dicht opeengepakt stonden, zoodat men geen voet kon verzetten. En er was een enthousiasme, een geroep van ..leve de Koning!”, dat wer kelijk verrassend was. Dat was niet alleen zoo in het station, maar langs den geheeien weg naar het hotel, waar de koning zijn Intrek nam, en dat was een afstand van niet minder dan 5 K M. Het is mij zelfs niet gelukt het hotel te bereiken. Was men co den staatsgreep voorbe reid? Naar mijn meening in het minst niet, zoowel voor de royalisten als voor de repu blikeinen was de uitslag der verkiezingen ’n verrassing. Hoe is de houding der royalisten ge weest? De royalisten hebben van den aanvang af een af wachtende houding aangenomen en dat doen zij ook thans nog, evenals de koning zelf. Na de gemeenteraadsverkiezin gen moeten eerst de provinciale en daarna de Kamerverkiezingen plaats hebben. Ver moedelijk zullen de provinciale niet gehou den worden, maar zijn binnen twee weken de Kamerverkiezingen te verwachten, en men wacht op den uitslag daarvan. Dat is hetgeen de hertog de Miranda te Parijs een gesprek heeft medegedeeld en het ook geheel mijn meening. Meent u, dat de nieuwe regeering staat zal Zijn zich te handhaven en de een heid in het Rijk te bewaren? Ik geloof dat zij sterk genoeg is om den toestand te beheerschen en ik hoop, dat het haar gelukt de rust te verzekeren. Men kan dienaangaande natuurlijk niets met zeker heid zeggen. De republiek is pas slechts eenlge dagen oud en steunt op republikei nen, socialisten en communisten. Dat is in zekeren zin een „salade" en men moet afwachten of de toestand duurzaam zal zijn. Indien er eenig gevaar zou dreigen, zou het, naar mijn meening, van de zijde der com munisten komen. Weliswaar houden zij zich eenlgszins op den achtergrond, maar de organisatie der Derde Internationale is sterk en beschikt over zeer veel geld. En Rusland heeft er belang bij ook in het zuiden van Europa vasten voet te krijgen. Weet u al wie uw opvolger zal zijn? In het geheel niet. Men heeft mij ge vraagd op mijn post te blijven tot mijn op volger zal zijn gekomen, maar ik weet ab soluut niet, wie dit zal zijn. Alleen de nieu we gezanten te Berlijn en te Londen zijn bekend, verder nog geen enkele. Wanneer mijn opvolger zal komen, weet Ik e: mmln. En keert u dan naar Spanje terug? Niet onmlddellijk. Ik ga eerst op reis naar Parijs en naar Rome, om mijn vrien den daar te bezoeken en na den zomer wanneer het, zooals u weet, te Madrid te warm is omstreeks September zal ik ver moedelijk naar Spanje terugkeeren. Mijn plannen dienaangaande zijn nog niet de- flnittef. mannen van Schiedam e.a. plaatsen 47 Juli: Mannen en Jongelin gen 1114 Juli: Mannen en Jongelin gen 14—17 Juli: Dames Middenstand 1831 Juli: Mannen en Jongelin gen 31—34 Juli: Meisjes 28 38 Juli: Mannen en Jongelin gen 18—22 MeL Meisjes 23—36 Mei: Mannen en Jongelin gen 26—29 Mei: Meisjes 6— 9 Juni: Mannen Maria A’dam 11—14 Juli: St. Jozef-Gezellen, Amsterdam I 1831 Juli: Jongens-Patronaten, Amsterdam 21—34 Juli: Meisjes-Congregatie 2528 Juli: Mannen St. Ignatius- club. Amsterdam 28—31 Juli: Graal-Retraite Gisteravond zou op alle drukkerijen te Brussel het werk door de letterzetters wor den neergelegd. Tot de laatste oogenbllkken waren besprekingen gevoerd om de staking te voorkomen. De arbeiders houden echter vast aan al hun eischen, zoodat overeenstemming niet te verkrijgen viel. Bij het conflict zijn 3.600 typografen be trokken. De Brusselsche kranten hebben Intusschen aangekondlgd, ondanks de staking toch te zullen uitkomen. Het voornemen schijnt te zijn, de copy, die op de redactie op de schrijfmachine getikt wordt, te laten cll- cheeren. Daar de clicheurs en de drukkers aan den arbeid blijven, zou op deze wijze het uit komen van de bladen gewaarborgd blijven. De politie heeft te Yperen, Moeskroen en Maldegem een vijftal personen aange houden, die een ultgebrelden groothandel in cocaïne dreven. De verkoop vond voornamelijk plaats te Brussel, Antwerpen, Gent. Luik en de kust plaatsen. Volgens mededeeling van het parket te Yperen. kwam de coco uit Nederland. De smokkelaars, die in verbinding blijken te staan met internationale handelaars in verdoovende middelen, brachten de narcotica voor 70.000 Fr. per K.G. aan den man, ter wijl de groothandelsprijs gemiddeld 16.000 Fr. bedraagt. 10- aan een retraite, gelieven zich te wenden tot de Di rectie van het Retraitenhuis te NoordwU- kerhout. (Telefoon 6048). 5— 8 Mei: Gereserveerd 10—13 Mei: Meisjes 1619 Mei: Zelatricen van het Apostolaat des Gebeds 1933 Mei: Vrouwen-Congr. v. d. Vredeskerk, A’dam 2326 Mei: Mannen en Jongelin gen IJmuiden-Oost 29 Mei1 Juni: Verpleegsters 25 Juni: Dames-Congregatie Den Helder 913 Juni: Vrouwen Derde Orde 1316 Juni: 8t. Jcoef-Gezellen Amsterdam IV Meisjes- «50 10.— Onder buitengewone belangstelling had Za terdagmiddag te Egmond aan 2tee de begrafe nis plaats van het stoffelijk overschot van de belde, naar hier overgebrachte slachtoffers van de .Noordpool”, L. Groen en D. Prins. Nadat de kisten in de groeve waren nederge- laten nam burgemeester Eyma het woord en herinnerde er aan, dat er een. angstige rilling door de geheele vlsschersbevolking ging, toen de mare verspreid werd, dat er een Neder landsche trawler op de Schotsche kust was gestrand. Een verlichting voor velen, doch grooter angst voor andere gezinnen, toen de berichten ons vertelden, dat er enkele letters van den naam bekend waren. Eindelijk de harde en droeve zekerheid: „Noordpool". Dan richtte spreker zich tot de diepbe droefde familieleden en bracht naar voren, hoe de vlsschersbevolking van bet plaatsje aan de Schotsche kust met gevaar van eigen leven de lichamen uit de golven heeft opgevlscht. Zij voelen ook wat het zeg gen wil voor een moeder of vrouw, als zoon of man zoo verre van huis, op zee gebleven Is. Spreker achtte het hier de aangewezen plaats om het Landelijk comité woorden van dank te brengen. Hierna nam de heer Wendelaar, burgemees ter van Alkmaar, het woord en sprak zijn hartelijke deelneming uit en bracht woorden van dank aan het Landelijk Comité. Spreker memoreerde het slachtoffer L. Groen als een braaf man en een liefhebbend vader. De voorzitter van het Landelijk Comité, het woord nemende, herinnerde aan de groote moeite die de Schotten zich hebben getroost om de lijken aan wal te brengen. Voorts bracht spreker naar voren dat twee opvarenden nog niet teruggevonden zijn en sprak de hoop uit, dat deze, omdat het schip gekanteld is, in den aanstaanden zomer mis schien teruggevonden konden worden. Verder bracht spreker dank voor den steun, welke het comité genoten heeft van H. M. de Koningin. Hierna nam Ds. Heida het woord en zette uiteen het warme medeleven van de Schotten. Spr. heeft daar namens de familie en ook na mens de O.-K. gemeente dank kunnen bren gen aan 12 k 1400 toehoorders. Nu nam de heer van Kleef het woord en vervolgde o.a.: Laten we dankbaar ztjn, dat we onze dooden hebben kunnen doen rusten aan den voet van de duinen, waar zij als kind hebben gespeeld, waar zij eens de trots waren hunner ouders. Zij rusten nu in de schaduw van het monu ment, waar de namen van bijna honderd staan geschreven, die geen andere rustplaats hebben dan de zee. Burgemeester Eyma dankte voor de belang stelling. Door de burgerij was een som gelds bijeen gebracht voor kransen. en Jonge lingen 912 Juni Gemeentewerklieden 1316 Juni Jonge Dames 1619 Juni: Politiebond 2023 Juni: Meisjes 27—30 Juni: Gehuwde Op zoek naar middelen tot verbetering van de onderwijsresultaten 1619 Juni: Raadsleden Congregatie 2336 Juni: Dames 3730 Juni: Meisjes-Patronaten, Haarlem 30 Juni3 Juli: Meisjes Congrega- nlsten 47 Juli: St. Jozef-Gez. Amster dam L afd. Leerlingen «50 710 Juli: Vrouwen H. Farm, H. Magd. Por. over de z.g. differentiatie naar de be stemming der leerlingen. Hoewel ook hier niet alle antwoorden eenstemmig luiden, heeft de commissie toch een bepaalde conclusie willen trekken. Zij betoogt, dat de eischen, die gesteld wor den aan leerlingen, die na de lagere school verder geen algemeen vormend onderwijs zullen genieten, geheel an dere zijn dan die, welke de middelbare en voorbereidend hoogere school aan haar leerlingen moet stellen. Het is dan ook volstrekt onmogelijk door een niet- gedifferentleerde lagere school aan deze beide, zoo verschillende eischen te doen beantwoorden. De commissie is tot de slotsom gekomen, dat het lager onder wijs voor alle kinderen in de eerste plaats moet omvatten een 4-jarige al gemeene grond-school. Daarna moet gesplitst worden naar gelang de kinde ren voor middelbaar, dan wel voor lager eind-onderwijs bestemd zijn, waarbij natuurlijk zooveel mogelijk de gelegen heid open gelaten moet worden, dat kin deren, waarvan eerst later blijkt, dat zij ook voor het volgen van middelbaar onderwijs in aanmerking komen, daar toe alsnog toelating kunnen krijgen. In verband hiermede wordt aanbevo len het Haagsche stelsel, indertijd uit gewerkt door de commlssle-Verdenlus. Overigens worden nog vele wenschen geult betreffende wijziging van het leer plan, opleiding voor onderwijzers, toe zicht op het onderwijs enz. Hoogst interessant is de uiteenzetting welke wordt gegeven oyer het systeem van school-organisatie; door den heer Visser aan zijn inrichting te Oosterbeek toegepast. Bespreking hiervan gaat ech ter uit boven het bestek van een blad-artikel en hoort meer in de pers thuis. Bovenstaande uiteraard zijn zeer onvolledig. Wij hebben bijvoorbeeld slechts één onderdeel, het lager onderwijs, wat meer in bijzonder heden behandeld en moesten de andere niet minder belangrijke punten als: onderwijs na de lagere school, het U. L. O. en het middelbaar onderwijs geheel laten rusten. Een gedetailleerde en kritische be spreking van dit rapport zal ongetwij feld door autoriteiten en onderwtfs- menschen plaats vinden. Gaarne willen wij hopen, dat een der- gelljke bespreking vrucht moge dragen! Ons doel was slechts de aandacht te vestigen op deze leerzame brochure, de aandacht óók van hen, die, staande bui ten het eigenlijke onderwijs, toch belang stellen In de zaken van school en opvoe ding. Dat dit niet in de laatste plaats de ouders van schoolgaande kinderen zijn, behoeft geen betoog! Zaterdagmiddag is de 19-jarige jongen A. Z„ Hoogstraat te Utrecht, op droeve wijze om het leven gekomen. De jongen, een zenuwlij der. was in den polder van Maartensdijk juist in een sprong om over, de sloot te tanen, toen hjj door een toeval werd getrof fen. Hij kwam in het water terecht, zakte in de modder en is daarin gestikt. Toen voorbijgangers hem bemerkten en op bet droge brachten, waren de levensgeesten reeds geweken. Het droeve gebeuren wekte groote deelneming. BUREAU: HOF C ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633 niet de luchthaven van Genève kon bereiken, heeft de bestuurder in de Fransche Jura een noodlanding ge maakt. waarbij de machine wegens het slechte landingsterrein beschadigd werd. Van de zes Inzittenden bekwamen lichte verwondingen, terwijl de overigen on gedeerd bleven! Zondagmiddag tegen half één bemerkte een voorbijganger, dat rook te voorschijn kwam uit het geljjkstraatsche gedeelte van perceel Sarphatistraat 3 te Amsterdam. In deze ruimte bevond zich het kantoortje van de vischzaak der firma A. van Wltzenburg. de daarachter gelegen winkel komt uit op de Galerij. Onmiddellijk werd de brandweer fcewaar- schuwd, die het wisse voor het onwisse nam en met veel materiaal uitrukte Spoedig, na dat de brandwachts zich toegang tot het kantoortje verschaft hadden, bleek, dat de brand ontstaan was in een kast welke onder een aan het kantoor grenzende stell-oploo- pende trap is gelegen. In deze kast bevond zich een hoeveelheid papier, boeken en an der brandbaar materiaal. Het vuur, dat zich dadelijk over de kantoorruimte verspreid had. zoodat het daar lustig vlamde en knet terde. werd met een straal van een motor- spuit aangetast; reeds vrij spoedig moest het de overmacht van het water erkennen; Het kantoorvertrek was echter nagenoeg uitge brand. Ook de winkel bleek eenlge brand schade te hebben opgeloopen. Na eenen kon de brandweer er zich toe bepalen het nog smeulende hout van de kast te sloopen. een en ander ten aanschouwe van een vrij tal rijke schare nieuwsgierigen, die door de politie commissaris de Jong van het bu reau Stadhouderskade was eenlgen tijd ter plaatse op een afstand werd gehouden. Des middags 13 uur was er, naar men ons mededeelde, nog iemand in de zaak ge weest. Over de oorzaak van den brand staat niets met zekerheid vast. Verzekering dekt de schade.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1