Rond het Kürten-proces R.K. Kiezers en Kiezeressen LIJST 6 Mond- en Klauwzeerbestrijding OFFICIE ELE MEDEDEELINl 1EN GEMENGD NIEUWS Van onzen correspondent (In Amsterdam lijst 3) VRAGENBUS DOET UW PLICHT! STEMT OP WOENSDAG 22 APRl HOORN Kürten 's vrouw als &etui&e Zesde dag HOOGKARSPEL den bovensten candidaat van SCHAGEN Gemeenteraad (Vervolg) Waarschuwingen KROMMENIE I PROVINCIAAL NIEUWS SCHERMERHORN ZWAAG aan het woord ENKHUIZEN Sacris (1 Sachs») pi Block. het verzoek van T. t, over de Hellooérbrug, of over de Frieeche- de Bergerpoort, de iten Mis vereenigde de Zeereerw. „Ha Zeel meer identiteitskaart Amsterdamsche Directie, R. C AJax HUve te De M 't «pelen, en stf is Neurer, t Dei TUI Lee Lee HO Scl Keritberlcht In de week zün de H.H. Missen te 730 uur en 8.15 uur. Woensdag 7 en 8 uur congregatie voor de jongens. Donderdag half 11 uur gezongen Hoogmis; des avonds 7 uur Lof. Zaterdag van 40 uur biechthooren. sprak met c derbaarHJk sieraad is i trekkelük vendigen jt OfficjfirXa J0rög: Wi Meld, dat door stof vuil geworden is, weer schoon krijgen? Dat Zw An 1. V Wate Ahrei i. O. Bekroningen. Bü de banketbakkerüwed- strijden op de Sulkertentoonstelllng te Am sterdam, behaalde de Hoomsche Brood- en Koekfabriek een tweeden prijs in de afdee- llng ontbijtkoek en in de afdeellng sucade-, gember- en andere gevulde koek. Antw.: Dat hgt wel aan de verf. maar misschien brengt vim hier uitkomst. Vr.: Welk middel moet men aanwenden. Rivi I. I R. C 8chi SloG Deel Blia I. D WUh Emmabloem-collecte De Eknmabloem- collecte heeft alhier opgebracht ruim 180. Kin O. 1 Mee A. 1 Cult R«P Z. 1 Vooi Oiyi Een Peter Kflrten-fUm Vapavond zal er voor de pers een Peter Kürten-fUm worden afgedraaid. WU kómen op terug. Het zijn opnamen, ,ts van het misdrijf werden urten zelf, tert, zijn er reeds daar later n< die op de p gemaakt, als ook van Naar men ons vei maatregelen genomen, om deze fUm in het buitenland te laten loopen, wanneer zij In Duitschland niet zou worden toegelaten. We moeten tegenover deze film de uiterste reserve In acht nemen, als men deze In het openbaar zou vertoonen, ook al is deze film van crimlnallstlsch standpunt en technisch nog zoo gewichtig. Dl. Hoeveel personen mogen uit een gezin hierop mede? AntwoordX. Waterleiding. Amsterdam. U en m. Een tg jaarkaart kost f 8 «n geelt toegangsrecht aan den houder, wiens foto op de kaart wordt geplaatst, en vier metgezellen; in totaal dus aan vijf personen. Ook worden dagkaarten verstrekt, kosten de 0.10 per persoon Brand. Bij den landbouwer de Brander, werd door de vrouw des huizes brand ont dekt in en cm den schoorsteen. Met em mers water wist men hem te blusschen. te Alk- dat ter lars-vee- het vee, de markt worden langs Portu Xer» Nepti D. H D. C C. V men een crème in NOORD-HOLLAND: „Waarom zucht je zoo?” „Dat Is de invloed van de lente.” ..„O. zeker liefdedroomen.” „Nee ^ilis—slhk^’ R.K. Tooneelvereenlging „Constantia” Zondagavond gaf „Constantia” een uitvoering in het Patronaat. Voor een bijna geheel ge vulde zaal riep de Voorzitter, de beer Ant. Deutekom het welkom toe aan de aanwezigen. Hjj herinnerde eraan, dat „Constantia” on langs het gewestelijk kampioenschap heeft be haald en er den wensch bü voegend dat a-s. Dinsdag, wanneer „Constantia” met hetzelfde stuk voor het voetlicht zal komen als dezen avond ook het Landskampioenschap zal mo gen behalen. Het stuk dat werd opgevoerd is getiteld .Blind", tooneelspel in drie bedrijven door B. A. Odijk, waarvan het laatste bedrijf in twee tafereelen. Over het stuk zelve niets dan lof. Het geheel werd gedragen door den hoofdpersoon, die van de rol van Bertus van Doorn een sublieme vertolking gaf. Zoowel in dictie als In gebarenspel was deze rol af Alle anderen hebben verdienstelijk ge speeld.. Jammer was het, dat het publiek, al was het In hoofdzaak jonge element, een ver ontschuldiging, niet voldoende met het spel medeleefde bij het derde bedrijf. Op zoo'n dra matisch moment diene men zioh van alle ge- gichel te onthouden. De grimeur, de heer C. P. Oudejans bleek de kunst goed te verstaan, terwijl de regie bij den heer J. Ha Settels in goede handen bleek te zijn. Aa. 21 April, zie'advertentie in dit blad, wordt een tweede avond gegeven voor donateurs, waarbij ook anderen zeer wel kom zijn. Alsdan zal de jury aanwezig zijn ter beoordeeling van het Landskampioenschap Met „Constatia" dingen mede de RK. Too- neelvereeniglngen uit Rotterdam, Enschede en 's-Hertogenbosch. i „Constantia”, bet beste beentje voorl Wij wekken gaarne allen op Dinsdagavond aanwezig te zijn. „Constantia” heeft getoond onze belangstel ling zeer zeker te verdienen. V. V Lugdt Alphe D. o. Trans D H Rifswl Conco Het adres der Vereenlglng „Algemeen Be lang" alhier, aangaande schoolbouw. stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor, voor kennisgeving aan te nemen. De heer De Vries vindt het al te gek. dat dit adres, dat reeds de vorige vergadering was ingekomen, eerst heden ter tafel komt. Waarom heeft U. mijnheer de voorzitter, niet gebruik gemaakt van art. 87? Het Is ab surd dat op deae manier de meenlng van een groote groep der burgerij op zij geschoven wordt. Dit zijn geen goede manieren. Het is gewoonweg absurd nu nog met dit adres aan te komen, nu alles is afgedaan inzake den schoolbouw; de aanbesteding is reeds ‘ge weest, de bouwer kan oeglnnen. Spr. hoopt, dat zulks in de toekomst niet zal herhalen. Zoo aanstonds zal hjj op de zaak nog terug komen bij het adres van de Wonlngbouw- ereenlging „Behagen", dat een zelfde geval Oudste Inwoner Vandaag wordt Scha- gen's oudste inwoner, de heer E. J. Flumans, 95 jaar. Zijn leeftijd In aanmerking genomen, Is hij nog een vrij kras oudje. de Zeereerw. Heer Pastoor het woord en stelde In het licht de groote verdiensten van den jubilaris als lid van het Kerkelijk Armbe stuur en later mede als president van dit college. Spreker hoopte, dat het den heer Honig moge gegeven zijn nog langen tijd zijn beste krachten te mogen geven aan de weliswaar moeilijke doch mooie taak. Na mens het kerkbestuur bood spreker den ju bilaris een cadeau aan. Hierna werd het woord gevoerd door den heer J. H. Putman, secretaris-penning meester van het Armbestuur. Spreker com plimenteerde de jubilaris met dit jubileum en schetste hem als een collegiaal medewer ker. Het geheele college vtn het Armbe stuur viert dit feest met u mede, zei spr. Van een college als het onze kan zeker nog heel wat energie worden gevraagd. Dan zal noodig zijn een groote samenwerking en een gezamenlijk blikken in de toekomst. Echter zijn hiervoor alle voorwaaiyien aan wezig en daarom is er reden, dit jubileum feestelijk te herdenken. Namens het college van U Armbestuur werd den jubilaris een blijvend aandenken aangeboden. De heer Honig dankte met enkele harte lijke woorden voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en ook hü hóópte, dat hij met de leden van het college van het Armbestuur en met den Zeereerw. Heer Pastoor nog wel moge arbeiden aan de schoone taak, weggelegd voor een parochiaal Armbestuur. Ten huize van den jubilaris ontving deze nog vele felicitaties. Een deputatie van de Vln&ntiusvereenlgtng schonk namens de Vlhcentiusvereenlglng een cadeau. Herbenoemingen Door Z. H. Exc. den Biaschop van Haarlem werden herbenoemd als kerkmeester de heeren M. J. Botman en 3. Stavenulter en tot armmeester werd her benoemd de heer K. Honig. over de op belde De verdediger acht Kürten ontoerekenbaar Prof. Berg is ook vandaag weer zeer om zichtig 1q zijn uitdrukkingen. Na deze ge wichtige verklaringen stelt de verdediger de vraag, prof. Berg-aa. Maandag opnieuw te hooren In verband met een eventueele toe passing van artikel 51 van het Dulteche Wetboek van Strafrecht, waarin n.l. gehan deld wordt over personen, die ontoereken baar zijn. Hierdoor is het proces in een nieuw stadium getreden: de verdediger houdt Kürten voor ontoerekenbaar. kend is. Ook aal het bouwrijp maken nagenoeg niet goedkooper worden dan de grond in t Heerenbosch. terwijl de spoedige bouw ook niet wordt bereikt. De heer v. Rijswijk boomt nog wat na over deze zaak, waarna de openbare vergadering gesloten wordt en de Raad in comité gaat. De Commissaris van Politie der Centrale Recherche te Rotterdam, waarschuwt het publiek tegen de practijken van M. van Weerden, wonende Schledamsche weg te Rotterdam, die zaken doet onder de namen ..Algemeen® Spaar- en Credletbank” (post box 50), „Particuliere 8pa»r- en Voorschot bank” (postbox 841) en r„Van Weerden's Nieuwe Rotterdamsche Spaarbank” (post box 1198). Tevens wordt gewaarschuwd tegen W. J/ de Haas, wonende aan de Oppert te Rotter dam. die zaken doet onder de namen: „NV. Maatschappij Nationaal Belang" (postbox 801) en ..Administratie- en Trustee kantoor", belde gevestigd aan de Leuvehaven 43a. te Rotterdam. Al deze Instellingen houden zich bezig met credletverleening. De ge gadigden moeten echter vooruit een zeker bedrag storten voor Iedere aangevraagde t 100 en krijgen dit bedrag eerst na eenlge jaren terug, terwijl het verlangde crediet meestal niet wordt verleend. De Kraideniersbeurs De Eerste Krom- menleér Krulden lersbeurs behoort wederom tot het verleden. Vrijdagavond te 11 uur sloot de voorzitter van de Wlnkellersvereeni- ging, de heer S. He ij nis. met een enkel woord deze in alle opzichten geslaagde beurs en den wensch uit dat de exposanten resultaten van deae beurs tevreden zijn. Het aantal bezoekers wordt ge schat op pl.m. 4000. De voorzitter kan hiertegen slechts In brengen, dat de zaak dan maar eerder naar voren gebracht had moeten worden. De beer Gorter sluit zich aan bü de woor den van den heer De Vries en voegt er aan toe, dat het college van B. en W. zaken, die haar niet welgevallig rijn, zoo maar ver schuift. Er .bad rekening gehouden moeten RoemerW. B. C. Onder groote belang stelling is dezer dagen een onderlinge blliart- wedstrüd gehouden tusschen „de Roemer' en „W. B. C.” De eindstand luidt, in voor deel „de Roemer 30731689. Met overtuigende cijfers kwam de hier voor uitgeloofde beker in het bezit van „de Roemer". Persoonlijk prijzen werden behaald door: H. Koome (R O. Klous, (WA.C.), C. Nells (R.) en H. Molenaar <E.>. Dear belang laatste rerzch vormd' «rijd v. Es dig ha Beter *Jax j legena lelijk voordi In d De Commissaris van Politie te Hilversum waarschuwt neringdoenden tegen de han delingen van twee als heer gekleeds per sonen, die op verschillende plaatsen kleine bestellingen deden en daarbij deaandacht trachtten af te leiden. Zü deden alsof zü haast hadden en gaven dan een Belgisch 5- francs-stuk In betaling, waarvan het uiter- Hjk vrijwel overeenkomt met een rfjksdaal- der, waarvoor zü dit geldstuk dan ook lieten In ^en laatsten tüd doen zich weder ver scheidene mond- en klauwzeergevallen voor bü vee van markten afkomstig, of gevallen, waarbü men omtrent de herkomst der ziekte geheel in het duister tast. Zü zün in den re gel kenteekenen. dat de mogelijkheid niet Is uitgesloten, dat men weer aan het begin van nieuwe uitbreiding van het mond- en klauw zeer staat. Derhalve moet èn veehouder én veehandelaar er van doordrongen zün, dat al len eendrachtige samenwerking van alle be trokkenen kan helpen. Het Veeartsenükndlg staatstoezicht is zonder medewerking van al len, zoowel van burgemeesters als van vee houders en leiders van zuivelfabrieken, met alle hem ten dienste staande middelen niet bü machte, 3en strijd tot een goed einde te brengen. Het is van het grootste belang, dat leder zün plicht indachtig zü en leder de grootst mogelüke medewerking verleent. Door de Vereenig ng tot Ontwikkeling van den Landbouw in Noord Holland's Noorder kwartier worden in brochurevorm cenige wen ken gegeven omtrent hetgeen door de veehou ders kan worden gedaan ter bestrijding van deze besmettelüke veeziekte. Moeder: „Wat doen jullie daar met de baby?" De Dove onschuld: „We zün tremmetje degene, die overreden wordt.” W vee over Popmansbrug of de belde iggen is verboden. vanaf den Schermerweg neer ge markt gebracht moet over de Schermervlot- brug en den Achterweg worden vervoerd. Vaartuigen met voor de markt bestemd vee moeten gelost worden aan de Handels kade, de Havenmeester zal de hopla» t«m aan wü zen. In verband hiermede zullen, voor zooveel noodig, de schepen welke een ligplaats aan de Handelskade hebben, op aanwüxlng van gevraagde bouwterrein aan hem te verkoopen voor den prüs van f 7.per M2., op de ge wone voor het grondbedrijf vastgestelie vol waarden, behoudens goedkeuring door Gede puteerde Staten dezer provincie. Aangaande het voorstel tot wijziging der raadsbesluiten tot het aangaan van geld- leenlngen. stellen B. en W. den Raad voor, in verband met de aanbieding van de Maat schappij voor Gemeenteeredlet te Amsterdam Inzake geldleeningen groot f 14.400— en f 180.000—, de raadsbesluiten, vastgesteld in de vergadering van 11 Maart j-L, te wü- ook hooren In deze bonte mengeling van ernstige voornaamheid, drukke bedrijvigheid en zeldzame nieuwsgierigheid, die aan de deur te loeren staat.... Vandaag worden weer drie moorden en een moordaanslag behandeld. Düsseldorf—Grafenberg misdaad c.. Deze week tot en met Donderdag geen H. MIs te kwart over 8. Heden geen Congregatie. Dinsdag. 2e der 9 Dinsdagen welke vooraf gaan aan het feest van den H. Antpnius; 7 uur Lof. Ave Verum p. 153, lied 75. Woensdag, kwart over 8 Congregatie der jongens. Donderdag, 7 uur hot ter eere van het H. Sacrament. Sacris Solemnlls, lied 37. Vrijdag, kwart over 8 gezongen H. Mis ter gelegenheid van een 12 H-jarig huwelüks- feest. Des avonds te 7 uur oefening van den H Kruisweg. Stabat Mater. K. 43’. Te kwart over 8 Congregatie voor de mannen. Zaterdag, feestdag van den H. Marcus. Vóór de H Mis wordt de litanie gebeden van Alle Heiligen; half 12 blechthooren voor de kinderen; 4 uur voor de overige geloovi- gen; te 7 uur Rozenhoedje «oor de bekeering van ons vaderland. October 1939 werd Elisabeth Dörrier in vermoord. Toen de _J ontdekt werd, toonde het slacht offer nog teekenen van leven. Zü werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zü zon der tot bewustzün te komen, is overleden. Toen de justitie een onderzoek instelde op de plaats van het misdrijf, bleek, dat zich daar dezelfde sporen van de misdaad ver toonden als bü den moord op Ida Reuter. Toen Kürten later bü de Rochuskerk ge arresteerd werd, had hü een pakje bü zich, waarin zich een handdoek en een stuk zeep bevond Was hü toen weer op weg om een misdaad te gaan bedrijven en dan zün met bloed bezoedelde handen weer rein te was- schen? De eene moordzaak na de andere wordt zoo gewoonweg behandeld, alsof bet de een voudigste zaak van de wereld is. 36 October 1939. dus nog geen veertien dagen Jater. pleegde Kürten weer een slag. Het «isnh toffer. Hubertine vertelde de bovengenoemd aanbod. De ontwerp-beslulten, waarin de wüzlging is opgenomen, worden overgelegd. Aangezien Ged. Staten bazwaar hebben tegen een loop tijd van 50 jaar voor laatstgenoemde leening. wordt voorgesteld den looptijd daarvoor te bepalen op 40 jaatr Daar het antwoord over deze zaak pas kort geleden is ingekomen, komt deze zaak nu eerst ter sprake. De geme«nte-ontvanger, de heer Mol, heeft een speciaal bezoek gebracht aan de Griffie te Haarlem aangaande deae zaak. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Punt 4. bepaling voorschot bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1930 ten behoeve van het R K. Schoolbestuur, wordt vastgesteld. Allen voor. Hlerbü bleek o.a„ dat de R. K. school bezocht wordt door 186 leerlingen. Betreffende het voorstel tot uitbreiding van het aantal leerkrachten aan de U. L. O.- school tot vier, stellen B. en W den Raad voor, naar aanleiding van het gesprokene in de comitézlttlng van, den Raad d.d 11 Maart JX, betreffende bovengenoemd onderwerp, het aantal leerkrachten aan de U L. O - school uit te breiden tot vier, ingaande 1 Mei as. Allen voor. Punt 6 Vastgesteid als bedoeld in artikel Punt 7. Vastgesteld grondslag van den directeur der llchtbedrü- ven, den heer Bleezer, op f 2750.en van den heer Deenlnk op f 4060 Bü de rondvraag vraagt de heer v. Erp Inlichtingen aangaande het adres van bewo ners aan den Molenweg. Kan er alsnog niet een lichtpunt worden aangebracht bü de brug bü de woning van den heer Groot? De voorzitter antwoordt, dat eertijds aan de bewoners aldaar gevraagd is of zü gas wenschten. waarop niet is ingegaan. Gas leiding ligt daar dus niet en electrisch licht wordt te duur. Ook zou iemand moeten wor den aangesteld voor het aan en uit doen De heer v. Erp merkt op. dat een der be woners zulks op zicii zou kunnen nemen. Voorri^er wil het alsnog In overweging nemen. De heer De Vries informeert naar de be kende gevallen van stormschade. De voorzitter antwoordt, dat de burge meester van Harenkarspel goede resultaten heeft bereikt. De uitkeeringen hebben plaats gehad. De heer v. Rüswük komt nog eens terug op hetgeen hü heeft gezegd bü het wonlng- bouw-debüt aangaande het bouwrüpmaken van hét land van Raven, waarbü de voor zitter op de kosten wüst. De wethouder ziet niet op tegen het bouwrüp maken van een beetje grond, dat is bekend. Indertüd is echter aanmerking gemaakt door der. Raad, met verder bouwrüp maken niet door te gaan. Ook zün er nog andere beswaren, daar doorgaan. De eene is ongeveer 30 Jaar oud, lang pijn. 1.80 M, mager bleek gelaat, zonder baard of knevel, gekleed met donkerblauwe ratlné overjas met fluweelen kraag, lichtgrijze slappen hoed en lakschoenen aan; de andere is 23 k 23 Jaar oud. lang pijn. 1.65 M.. heeft een gezet postuur, geen baard of kne vel, is gekleed met lichtgrijze overjas en grijzen, slappen hoed op. GROOTE VOORJAARS-VEEMAJtKT. De Directeur van het Marktweze maar brengt ter algemeene kennli gelegenheid van de groote Voor, markt op Woensdag 33 April aA4 hetwelk men niet per vaartuig niir brengt, alleen a den Heldersch de Schermervlj brug. j Aanvoer van Emmabrug, d< rustieke voeJAr Vr.: Hoe kan men uit een blauw crêp^zde chine }apon biervlekken verwüderen? Antw.: Met alcohol van 90 pet. Vr.: 1. Hoe oud moet men zün om auto te mogen rijden? Vr.: 3. Hm oud voor een motorrijwiel? Antw.: 18 jaar. 2. 18 Jaar. Met uitzonde ring van motorrijtuigen op twee wielen, waarmede geen grootere snelheid kan wor den bereikt dan 30 K M. per uur. Hiervoor is 16 jaar voldoende. Vr.: Waarmee kan men rtjwielolle uit een lichtblauwe züden jurk verwüderen? Antw.: Met petroleum-aether. Vraag: Hoe lang mort men in Holland vertoeven, om belastingplichtig te zün? Antw.: Uw vraag Is te algemeen gesteld. Wilt ons tenminste mededeelen welke be lasting u bedoelt. Vr.: Omtrent successierechten van ouders bü overlüden aan de kinderen. Antw.: Dat ligt aan het aantal kinderen, MisachlesUs-jje geheele erfenis wel vrij. kan i De Commissaris van Politie te Dordrecht geeft belanghebbenden in overweging in lichtingen in te winnen aan zün bureau. Groenmarkt 69, afd. recherche, alvorens re laties aan te knoopen met A. L. van de Graaf, wonende Brouwersdük 160 te Dor drecht, die onder den naam „Volkacredtet Dordrecht”, advertenties in de dagbladen plaatst, waarin geld wordt aangeboden. Barg. Stand over Maart. GeborenJo hanna Margaretha Hendrlna, dochter van J. Th. van Saase en van A. Büvoet. Allda Geertruida. d. van J. N. Knook en van KI. W Kramer. Albert Francois, x. van V. M. de Cock en van G. M. de Block. Anna Margaretha. d. van 8. Stokman en van H. M Blokdijk. Overleden A. Stoel, oud 58 jaar, echtge noot® van P. Pauw. T. B. c.-bestrüdlng. De opbrengst der ge houden Emmabloem-collecte voor de T. B. C.-bestrijding heeft opgebracht f 38.31. De eerste druiven. Ter veiling van „Ban- gert en Omstreken" werd aangevoerd dx>r den heer P. Buis Jz. alhier de eerste drui ven, die den prüs opbra^hten van f 3A0 per K.G. Kooper werd ie Singer van Andük. wordt de verordening 178 der Gemeentewet, wordt de pensioen- Düsseldorf, 18 April 1931. Een stralende lentemorgen ligt breede Könlgsallee uitgespreid; oevers van de Düssel een schitterende asfalt- baan, aan ^reerszüden beplant met kastanje- boomen, waaruit weer opnieuw het jonge leven ontspruit: door al dat jeugdig groen speelt 'n zonnig licht haar rüke kleurenspel. Op de banken van de stadsparken zitten tal rijke werklooeen zich te koesteren in de zon: dat is voor ben nog de eenlge verkwikking in hun droef bestaan van gedwongen nietsdoen. De eelt In hun handen, die week geworden zün, is verdwenen en hun armen hangen slap langs hun lichaam, dat sinds lang geen voldoende voedsel meer kreeg. Voor de ka zerne der politietroepen, waar bet Kürten- proces behandeld wordt, ligt de Tannen- strasse eenzaam en verlaten in het vroege morgenuur. Er staat weer een uitgebreide po litiewacht bü den Ingang van de kazerne, die uit gele steenen is opgetrokken, terwül rood- gekanteelde banden de randen omzoomen. Op de binnenplaats hebben we nog den kort onderhoud met Dr. v. Koolwück, Raads heer bü bet gerechtshof.die den schakel vormt tusschen de Rechtbank en de Pers. Voor men dê elgenlüke rechtszaal betreedt komt men door een soort manége, waar tal rijke gymnastiektoestellen staan opgeborgen. De deskundigen staan in groepjes te pra ten: de gezworenen zün weer trouw op hun post: üverige journalisten zitten reeds druk te pennen. Op de publieke tribune zün ver schillende plaatsen onbezet. Door de groote ramen valt een zonnig licht naar binnen, dat op de geel geverfde muren weerkaatst en een warme sfeer in de zaal schept, waar zich zoo'n droevig stuk afspeelt, waar al die tra gische büzonderheden van zooveel levensleed thans zoo afgemeten, gevoelloos haast, op nieuw worden verhaald: het eene geval is al tragischer dan het andere. Intusschen zün de rechters binnengeko men: de President, een gemoedelüke oude heer, dlkhoofdlg. een glanzend kale schedel. Rechts naast hem een rechter met een won de» ulterlUk, wiens neus geen vobrzün aanschün. Links een be- jeugdig raadsheer met een le- •llk, intelligent, scherpzinnig. De n Justitie, die een geheel afzon- -tferïüke plaats inneemt, ver van de recht bank verwijderd, doet me telkens aan dien hoekigen kop van Arthur van Schendel her inneren. zooals we dezen vaak in kranten en dichtbundels zagen af geheeld. Het podium, waarop de heeren gezeten zün. is zoo klein, dat Rechters, gezworenen en deskundige als haringen in een ton op elkaar zitten gepakt. Kürten is wéér naar zün .Aast*' gebracht: zün bewaker is heengegaan. De verdediger die Kürsten Is toegevoegd. Dr. Wehner, is een markant jeugdig figuur, wiens haren onberispelük over zün hoofd geplakt liggen. Het gelach van blüde kinderen, die bulten in den tuin spelen, dringt door tot In de <«,,1 Niemand hoort het. niemand wil het ook hooren In deze bonte mengeling van den Havenmeester tüdelük worden verlegd. Het veel langs den Helderschen weg en per vaartuig aangevoerd aan de Handelskade mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nleuwesloot van de Handels kade af. Bü de Schermervlottirug, de Frieschebrug. de Hellooérbrug en aan de Korte Nleuwesloot zal het aan te voeren vee deskundig worden onderzocht) en zal het verschuldigde markt- geld moeten worden voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaan deskundig onderzoek en betaling van het marktgeld. De toegangen tot de markt zullen worden opengesteld op Woensdag 23 April des voor- mlddags 7 uur. Na 10 uur wordt geen vee meer ter markt toegelaten. De Burgemeester voornoemd. D. SCHENEN Kttrten's vreaw aan het woord Na de pauze wordt bekend gemaakt, dat as. Maandag de zaak met gesloten deuren zal behandeld worden, maar wü gelooven niet, dat san dit verzoek zal worden vol daan. De Officier van Justitie deelde nog mede, dat de bekentenis, die door KUrten gisteren werd afgelegd, ook als volkomen juist is erkend. Het waren zeer tragische momenten, toen de verklaringen van de vrouw van Kürten werden voorgelezen. Het ging zeer vlug; als een film rolde bet aan onzen geest voorbü: de eerste kennismaking, de reis naar Düsseldorf, werkloosheid, zün prikkelbare stemming, zün omgang met an- >dere vrouwen, een vreeselük huwelüksleven, zoo diep tragisch en ongelukkig, dat er geen woonfen voor te vinden zün. Kürten heeft eerst op het laatst alles aan zün vrouw bekend; toen wtst zü, dat haar man de moordenaar was. waar men zoo lang naar gezocht had. Ofschoon Kürten van huls uit katholiek was, heeft de godsdienst nooit eenlge plaats van beteekenls in zün leven ingenomen; dat spreekt boekdeelen. Zün plichten heeft hü nooit waargenomen; eerst in de gevangenis is hü tot inkeer gekomen. De eerlüke bekentenissen van vrouw Kür ten hebben ons diep gteroffen. Zü spreekt de waarheid, tot In de kleinste büzonderhe- den: welk parfum hü gebruikte, welk poeder. Juist deze bekentenissen zün van zeer veel waarde, want het werpt een heel schril licht op het leven van Kürten, die met zün vrouw een normaal huwelüksleven heeft gehad. Zü heeft nooit iets gemerkt van zün gruwzame dadsn Vrouw Kürten woont thans In een klein stadje tn Midden-Duitschland. waar zü haar juiste toedracht der ouden mrisjrenaam weer beeft aangenomen. Jeblleum K. Honig Zondag werd kerke- lijk gevierd het 25-jarig jubileum van den heer K. Honig als lid en voorzitter van het Parochiaal Armbestuur Aan het prachtig-versierde hoofdaltaar werd de H. Mis opgedragen tot intentie van den jubilaris door den pastoor der parochie. Door het zangkoor werd voor den aanvang der H. MIs gezongen een vierstemmige Veni- Creator, terwü' werd uitgevoerd de drie stemmige mis Sanctae Familie van A. Pon ten. Na de H Heer Pastoor den jubilaris en diens familie met het college van het Armbestuur in pasUnle aan een ontbüt Hier nam de De Burgemeester van Oldemarkt waar schuwt leder tegen de practüken van een zekeren P. Roels, vermoedelük woonachtig te Bergen op Zoom, die zich uitgeeft voor opticien-specialist en met brillen de ver schillende provincies bereist. Deze persoon tracht bü minder ter zake kundige -personen brillen tegen zeer hooge prijzen te verkoopen, hetgeen hem meer malen gelukt. zaak. Zü kwam van baar werk an toen zü uit de tram stapte, werd zü door een man aangesproken, die met ba^r mede ging. Onmiddellük voelde zü, dat er iets vreese- lüks ging gebeuren en dat haar leven geen oogenbllk zeker was. Plotseling gaf Kürten baar een slag met een hamer en toen zü weer tot bewustzün kwam, bemerkte zü, dat men haar beroofd had. De dokter, die haar behandelt, stelt er prüs op te weten, of Kürten zün slachtoffer In het ziekenhuis wilde bezoeken Kürten antwoordt: Jteen.” Denzelfden dag heeft Kürten nog een moordaanslag gepleegd op Klara Wanders in ü«t stadspark 7 November 1939 werd de kleine Gertrud Albermann vermoord. Deze moord werd weer op dezelfde manier bedreven als bü Christine Klein. Het ongelukkige kind werd met meer dan 30 steken gedood. Ook de kleeren van de arme kleine waren nog door stoken. Ook voor dit geval is het wettig en over tuigend bewüs geleverd door de talrijke ge- tulgenverklarlngen, die werden afgeleid. om pissebedden uit schuur en om het huis te verwüderen? Antw.: Men geeft ons het volgende middel op. Borax met suiker mengen en strooien op de plaatsen, waar de ongewenachte gasten loopen of te voorschün komen. Vr.: Is men verplicht ontheffing inzake de Hinderwet aan te vragen b[j plaatsing van een machine met P*K. motor? Antw.: Ja. Vraag Welke papieren moet een vrouw hebben, wier man, die rijkspensloen genoot, overleden Is, als zü zelf In het genot van pensioen wil worden gesteld? Antwoord: De weduwe moet een verzoek richten tot den Pensioenraad te 's-Graven- hage om pensioen te mogen ontvangen, om dat haar man, die rijkspensloen genoot (te vermelden uit welken hoofde het pensioen gegeven werd) overleden is. Zü moe^ daarbü overleggen een acte van overlüden van den echtgenoot; een huwelüksacte, af gegeven na den datum van overlüden; een geboorte- acte van de weduwe; als er minderjarige kin deren zün 'n geboorteacte van deze minder jarige kinderen. Als het pensioen over het kwartaal, waarin de man is overleden, nog niet Is uitgekeerd moet ook een bewijs van erfrecht worden overgelegd. Vraag: 1. Waar kan een aangevraagd worden? II. Waar woont een consul om te laten vlseeren? Antwoord: I en II. Wü kunnen uw vragen, daar zü onduldelük gesteld zü>* niet beant- waarden. Het beste Is, dat u. zien om In lichtingen wendt tot de politie in uw ge meente, afdeellng Vreemdelingendienst. Vraag: I- Waar kan ik een selzoenkaarf aanvragen voor de duinen der Amsterdam- sche Waterleiding? n. Hoeveel zün de kosten? worden met de strekking Thans heeft het geen zin meer. De voorzitter denkt er niet aan. zaken, die na het convoceer en zün blnnengekomen. zoo maar ter tafel te brengen en herhaalt, dat dat maar eerder had moeten komen. Aangaande het verzoek van het bestuur van Behagen s Harmonlekapel betreffende het aantal volksconcerten, stellen Burge meester en Wethouders den Raad voor, het vei zoekt B. en W. nu tevens den verbouw van Ingekomen was een verzoek van W. Bant, om eervol ontslag als or.derwüzer der open bare lagere school. Naar aanleiding van dit verzoek hebben Burgemeester en Wethouders de eer den Raad voor te stellen, gehoord de mededeellng van het hoofd der school, het gevraagde ontslag met Ingang van 1 Mei ia eervol te verleenen Het Ingekomen verzoek van C. Berkhouwer inzake verwijdering luifel waaggebouw, stel len Burgemeester en Wethouders den Raad voor, gehoord de mededeelirg van den ge meente-oprichter, in te willigen. Den heer v. Erp doet het genoegen, dat B. en W. dit besluit hebben genomen. Hü verzoekt B en W. nu tevens de verbouw van het politiebureau onder handen te nemen. De voorzitter vindt dit een kostbare ge schiedenis in «tegen slechten economischen tijd. Wel ral op eenvoudige wüze aan den gevel en ingang eenlge verandering worden ‘‘aan gebracht. i Naar aanleiding vetfi Wonder alhier, om aankoop van bouwterrein, stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor, het door adressant gevraagde bouwterrein aan hem te verkoopen voor den prüs van f 7.per M2., op de gewone voor het- grondbedrijf vastgestelde voorwaarden en overigens met inachtneming van de door adressant gestelde büzondere voorwaarde, behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten dezer p-ovlncie. Ook aangaande dit verzoek wordt door eenlge heeren opgemerkt, dat het eerder ter tafel gebracht had kunnen worden De heer Gorter is voorts tegen de bepa lingen, door den heer Wonder gemaakt. Hü legt hierdoor een bepaald servituut. Wü be geven ons hiermede op glad ijs. Ook den heer De Vries waren de bepalingen onbekend, toen de heer Wonder bü hem was geweest, was hem dat niet medegedeeld. De voorzitter meent, dat er in de prkktük geen bezwaren zün, wat ook de heer v. Rüs wük betoogt. Büna alle huizen immers wor den met erkers gebouwd. Bü stemming verklaarden zich de heeren De Vries. Gorter en v. Erp tegen (De heer v. Rjjswük begon ook thans weer tijdens de stemming zün stem te motiveeren. Een onge- neeslüke kwaal! -g Red.). Naar aanleiding van verzoeken van de Wonlngbouwvereenlging .Behagen", om aan koop van bouwterrein en om een voorschot uit de gemeentekas, stellen B. en W. voor aan den Raad, daar deze verzoeken van adressante betreffende bovenvermeld onder werp voor het grootste gedeelte slaan on de gronden, welke bü raadsbesluit van 11 Maart JJ. aan de Wonlngbouwvereenlging „Goed Wonen" zün toegewezen, daarop afwüaend te beschikken. Burgemeester en wethouders wenschen er echter de aandacht op te vestigen, dat in een dezer verzoekschriften de indruk wordt ge vestigd. als zou bü de mondelinge aanvrage door den voorzitter der vereenlglng. den heer Schmalz, een prijs van f 2 50 per M3, zün genoemd, hetgeen een onjuiste voorstelling van zaken geeft, aangezien de heer Schmalz voornoemd den grond vroeg om niet of voor een héél klein beetje, b.v. f I.per M3, en in zooverre dus het bedoelde adres als een geheel nieuw verzoek is te beschouwen. De heer De Vries vindt het advies van B en W. niet sympathiek. Het werpt geen Juist licht op deze zaak. Het slot van bet onderhoud, dat de voor- zltter met den heer Schmalz heeft gehad, was, dat B. en W. zouden doen weten op welke voorwaarden zü genegen zouden zijn tot grondverkoop. Het antwoord is echter steeds uitgebleven. Hierna Is de vereenlglng „Goed Wonen" gekomen; toen veranderde de situatie, maar toen juist Is de band met de bouwvereenlglng ..Behagen" verbroken. Dat Is geen handelsusance. Dit adres had in behandeling moeten komen op de vorige ver gadering. Thans is het mosterd na den maal tijd. Er is van zekere zijde nog een protest ingediend bü Ged. Staten. Wü moeten dus afwachten. Spr. zal er geen woord meer over neggen. De heer v. Erp vindt bet ergste van dit geval, dat er door deze strubbelingen thans geen arbeiderswoningen komen. Hü is voor belde vereenlglngen en betreurt het daarom, dat, waar er groote drang is naar arbeiders woningen, thans de saak stagneert. De heer Gorter kan wel met de conclusies van B. en W. medegaan, echter op geheel andere gronden. Hü meent ook thans nog. dat er in 't Heerenbosch geen plaats is voor arbeiderswoningen. Zoo wordt er nog eenige tild gediscussieerd over bet verloop van deze zaak, waarop de discussie doodloopt, nadat wethouder Schoort nog in 't midden heeft gebracht, dat B. en W. wel bereid geweest zijn tot overleg. Beide besturen zün ultgenoodigd. Alles stuitte ech ter af op den onwil van de bouwvereenlglng .Behagen”, De woorden van den heer Schmalz: „Wü kunnen er niet veel voor seven ot een beetje.” De prüs werd toen genoemd var f 1.per M3. Dat antwoord was voor B. en W. beslis send. Toen hierop „Goed Wonen” kwam met een aanbod van f 250, is daarop ingegaan. De heer Gorter gaat nogal heftig te keer tegen wethouder Schoori, waarop de voor zitter hem tot kalmte aanmaant. De heer v. Rüswük wl] alsnog pogen belde vereenlglngen tot elkaar te brengen Hü is echter een groot tegenstander tot verkoop van grond beneden den kostprijs, maar hü is ook groot voorstander van arbeiderswo^, nlngen. Spr. brengt hlerbü het land van Rt ter sprake, om daar arbeiderswonlngei bouwen. De heer Bakker zegt: JQ* is langen Itijd gesproken over het tekort aan arbeiders woningen Opgedragen is aan B. en wl te schrijven aan de bouwvereenlglng „Schagejj” om hierin te voorrien. Het antwoord kwam. Ze waren niet noodig. Toen zün wü self ge komen. B. en W. hebben inschlkkelükheid betoond. De bouwvereenlglng „Behagen” wilde echter niet, t Is alles gezwam In de ruimte, t Is enkel partsucht. Wü waren in keurige stemming toen wü zoover waren, dat wü konden beginnen, maar onze stemm'ng werd vergald door het sausje dat er over heen geworpen werdgeen arbeiders in t Heerenbosch. Intusschen het raadsbesluit Is er. Wü moeten nu maar afwachten, tot schade en schande van de gemeente.” De voorzitter zegt de teekenlngen te heb ben gezien van de bouwvereenlglng „Goed Wonen”. Het worden keurige woningen. De heer v. Rüswük merkt den heer Bakker op, dat hü niet is tegen arbeiderswoningen in 't Heerenbosch. terwül de heer De Vries geen agitatie bedoelt tegen „Goed Wonen”. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelüke stemming aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van N. J. C. van Geelen om aankoop van bouwterrein, hebben Burgemeester en Wethouders de eer, den Raad voor te stellen, het door adressant Bruggenbouw. Het is met den bruggen bouw in onze gemeente in den Streek weg weer een en al bedrijvigheid. Brug 36 nabü bet Tolhek wordt enkele meters westwaarts gebracht, al daar is men druk aan bet graafwerk begonnen en brug 34 nabü de koekfabriek ondergaat een belangrijke her stelling. waarvoor een hulpbrug over de bestaai.de brug is aangebracht. O P P b< tl r ht tw Et wt it ei d DO

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6