ONS BLAD LI >en :he □I DE STATENSTEMBUS Hi TE OPENHARTIG? PIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 23 APRIL 1931 VUF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1774* VR f40 VOORNAAMSTE cKIEUWS te Wanroy De uitvoering der Tarwe wet De Paus en koning Carol Verbroken verloving 5J4 BOEK EN BLAD De arrestatie van Moulin te Milaan Brand te Beverwijk Sigarenmakerij in vlammen opgegaan te Verkoop van minder goede waar Fabrieksdirecteur aan de gevolgen van een ernstige mishandeling overleden Nederlandsch B.-Elftal Southefld United 13 tö i Verder 15 Jaar tuchthuisstraf en verlies van burgerlijke rechten Undsche bloemen in Belgie St. Clemensretraitenhuis Noord wijkerhotrt Het bezoek van Z. K- H. Prins Hendrik aan Den Helder Duitscher schiet op zijn ex-meisje en haar vader *>•/.- advertentiefrijs» v«u j—s regels 1.35: elke regel meer «AS. RECLAME per regel f «75 voeg de eerste pagina; voer de overige pagina's f «.50. Kurten negen maal ter dood veroordeelci Pastoor J. J. G. Hafkenscheidt JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 i ALKMAAR Verbandartikelen en Verbanddoozen (7M._ KJ.™,..,™. f250. f125_. ISO.- AMGIHE MOET, OP 3TRAFFE VAK VERLIES VM RLLE RECITER, 6ESCRIEREI UITERUJK DRIEMAAL VIER ER TWIRTIG ORER RA HET 0R6EVAL NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD =3 Dr schilder Cei overleden. TelearsteDend spel der omen. Ben eteenhandlr eehrtfven vaa den H. Vader 8 d. en d. Berg Internationale Studentenactie? I den heer Hofland, die In de 650 Jonge* en Onxe goede naam in het gedrang mannen «50 6.50 650 G van o Koen XM f f fletten voor deze vergadering in verspreid. «50 6.50 6.50 «50 ,Jn verband met de menigvuldige adver- l tenties in de dagbladen, waarbij bloembollen zijl (Groningen) en tot secretaris de beer Ir. W. 3. m. Dekker te Haarlem. Uitslag van de 5tatenverWeaingen. Brand te Beverwijk. I De onderhandelingen ever het vlootaccoerd. 5 0 4 0 7J4 tegen Peter Romondt. Kesteren (allen H. B. 8.) en bil verlies van *n anderen vinger i% j ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal, voor Alkmaar f V- Voer buiten Alkmaar 2.A5 Met Geïllustreerd Zondagsblad b.M hooger 2*/. 0 7y« 5 de onge- d. V., in zijn omgeving «ort roods De agenda der aanstaande volkrnbemds- raadseitUng. De H. Vader heeft aan koning Carol van Roemenië een eigenhandig geschreven brief gericht en tevens zijn portret met onder schrift In kostbare MJst doen toekomen. Beide geschenken zijn bedoeld als bewijs van erkentelijkheid voor de waardevolle icoon, die koning Carol eenigen tijd geleden aan den H. Vader ten geschenke gaf. De brief en het portret van den Vader werden aan koning Caro; overhandigd tij dens een plechtige audiëntie door den apos- tollschen nuntius te Boekarest, mgr. DolcL Bij deze audiëntie waren alle hoogwaar- dlgheidsbekleeders van het koninklijk hof en ook de Roemensche minister van buitenland- sche zaken tegenwoordig. De koning, die in gala-uniform verscheen, gaf den pauselijken nuntius zijn groote blijd schap te kennen over de huldeblijken van den H. Vader. Mi een breuk van of arm Gedurende de laatste weken worden de Belgische bladen en in het bijzonder de Antwerpsche overstroomd met groote ad vertenties van zekere Nederlandsche firma’s waarin tegen zeer lage prijzen heele pakken bloembollen en planten worden aangeboden. Naar aan de Jdsb." gemeld wordt, zijn vele perarmen, die bestellingen deden, niet weinig teleurgesteld over de ontvangen col lectie. Het schijnt ook, dat velen, die hun geld opzonden. nog niets hebben bekomen. Gistermorgen stond in een der Antwerp sche bladen de volgende waarschuwing: 10- 650 6 50 10- 3 koeien geiten; •95-1.10. van M 40-350. 36500 1. Deen- G. uien !tn drie- »’/l. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bjj vooruitbetaling per plaatsing 0.M per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.11 in hechtenis genomen en gevankelijk 's-Hertogenbosch doen overbrengen. Naar de „Telegraaf” vernam, te de echt- genoote van den verslagene door den zeeh aan een daarna Men zal niet kunnen ontkennen, dat de heer Colijn hier openhartig zijn meenlng geeft, maar de vraag mag ge steld, of het niet een tieetje t e openhar tig is, te meer, daar de pertoon niet te scheiden is van de functies, die hij be kleedt. Als de heer Colijn deze meenlng (die mogelijk ook wel die Is van de meerder heid der ekonomen in ons land) verkon digde als voorzitter van de A.-R.-partij, nis oud-minister en zelfs als Kamerlid, kon niemand er Iets op tegen hebben, maar hij is zelf de leider van de onder- handeUngen voor de regeering en dat moest hem tot grooter voorzichtigheid manen. Ons land bevindt zich, voor wat onze handelspolitiek betreft, In een moeilijke positie en wij hebben groot belang bij een zoo snel mogeljjke verlaging van de Dultsche tariefposten. Hoe zal nu de heer Colijn, als voorzitter van onze on- derhandelingscommissie, daar nu nog op aan kunnen dringen, als hij zelf ver kondigt, dat de onderhandelingen thans belangrijk vertraagd zullen worden en tevens/dat de teleurstelling over de uit komsten niet heel groot behoeft te zijn! In het Internationale milieu te Ge nève was het steeds de heer Colijn, die tot het laatst de hoop levendig hield en aan mislukking niet wenschte te den ken; thans echter geeft hij zich reeds bij het begin der onderhandelingen ge wonnen door te schrijven, zooals hij nu gedaan heeft. Invloed van zijn kant kan feitelijk niet meer worden uitgeoefend, nu hjj zelf verkondigt, niet te kunnen Inzien, hoe Duitschland de onderhan delingen met ons zou kunnen beëin digen. We zullen de opvatting niet bestrij den, maar meenen toch, dat de leider van de onderhandelingen, ook al is hij voor zijn persoon overtuigd, dat hjj de waken juist ziet, ze niet bad mogen ver kondigen. Het Is heel eerlijk dat hij het gedaan heeft, maar .het te t e openhar tig en daarmede wordt aan de zaak die ht1 dienen moet en wil geen dienst be- wezen. 'eemaitt 230-MM; 149-300. 'dekoeien ’luhnvee- 56 000 K. «0—450; 1 eieren 150 per Gisteren vergaderden te Haarlem de afge vaardigden der gezamenlijke gewestelijke tar- we-orgenieaftee teneinde te komen tot de oprichting der Centrale Tarweorganimtie welke zal optreden als verkooper der inland- sche tarwe. Daar de Koninklijke goedkeuring op de statuten der Gewestelijke Organisaties nog niet afgekomen te. kon echter niet tot defini tieve oprichting overgegaan worden. Tot voorzitter deze centrale werd benoemd Een Nederlandsche commissie te onder voorzitterschap van Dr. Colijn in op dracht van de Regeering In onderhan- deling met Duitschland over de herzie ning van ons handelstractaat. Over de gevoerde besprekingen wordt geheel overeenkomstig onze vaderlandsche di plomatieke gewoonte het diepste stil zwijgen bewaard. Alles Is hier geheim, maar de heer Co lijn heeft toch verklaard, dat de onder handelingen op de meest aangename en vriendschappelijke wijze gevoerd wor den, ook al mocht daaruit geen enkele conclusie getrokken worden voor een gunstig resultaat. In het maandblad „De Volkenbond” plaatst de heer Colijn nu een uitvoerige beschouwing over de Dultsch-Oosten- rijksche plannen, omdat het hem juister schijnt te spreken van plannen dan van een tolunie als voldongen feit. Volgens hem mag men wel aannemen dat ook al zijn zekere verschuivingen onvermij delijk, de aanvaarding van het tol verbond geen ernstig verzet zal ont moeten en dat h»t ook geen storenden Invloed op de ekonomle van Europa zal uitoefenen. Natuurlijk Is men den heer Colijn, als gezaghebbend man op dat gebied, dankbaar voor de ontwikkeling van zijn Inzichten, maar Iets anders wordt het, als hij een afzonderlijk woord gaat schrijven over den Invloed van de plannen op ons eigen land. Daarna verwondt hij zichzelf doodeljjk Eenigen Duitscher juffrouw gracht te Amsterdam. Van die kennismaking kwam een verloving. De verloving werd echter dezer dagen weer verbroken door het meisje. De jongeman heeft toen alle brie ven, die hij van haar ontvangen heeft, in een pakje b(j elkaar gebonden en gister avond laat in de brievenbus van de woning van ztjn vroegere verloofde gedaan. Dat eenigszins wichtige pakje veroorzaakte toen het in de ledige bus viel leven. Het jonge meisje te toen naar de voordeur geloopen, om te zien, wat er in de bus was geworpen. Op dat zelfde oogenblik klonk op straat een schot. Zij deed de deur open en zag toen haar vader en haar verloofde. Door den laatste was een schot, dat geen doel had ge troffen op haar vader gelost. Meteen klon ken nog twee schoten, die op haar door R werden gelost. Vader en dochter vluchtten en toen klonk een vierde schot, dat later bleek, dat R op zichzelf had gelost. Van alle kanten kwam op het lossen van de schoten publiek toeloopen. Het bleek, dat R zwaar gewond was. Hij had zichzelf voor het hoofd geschoten. Door den Geneesk. Dienst werd hjj naar het Wil helmina Gasthuis vervoerd- Hij is spoedig na aankomst aldaar overleden. Het meisje was heel erg overstuur: een van de twee revolverkogete had haar even aan het dijbeen geraakt. Ter kalmeering te zj) eenigen tijd in het ziekenhuis geweest en toen weer naar huis gekeerd. De vader van het meisje was ongedeerd. Toen hij den jongeman voor de woning ontmoette richtte oeze plotseling de browning op hem en trok af. Waarom de jonge Duitscher naar het leven stond van zijn aanstaanden schoon vader zal niet meer opgehelderd worden. ’•73% 4.60 2.10»/,. 2.49*/h 9.30 7.97 3.05 4.84 6.62% 6.70 6.60 7.37% 9 tijd geleden kwam de 24-jarige R. in kennis met de 20-jarige F-, wonende op de Admiralen sou hebben, doch of dit juist te, zal nader moeten blijken. De aangehouden neef staat gunstig bekend. De verhoorden schijnen weinig of niets omtrent de toedracht der zaak te willen uitlaten. In bet kippenhok roeten alle sporen van het voorgevallene zijn uitgewischt. terwijl de kleeren van den getroffene verbrand zouden zijn. De overleden directeur was ongeveer vijf tien Jaar gehuwd en had twee kinderen. i Pastoor Hafkenscheidt te aan de linkerzijde Omtrent de ziekte van den Zeereerw. Heer 3. 3. G. Hafkenscheidt. pastoor te Kwakel, die Dinsdagavond in de pastorie te Bulten- veldert door een beroerte werd getroffen, wordt nader gemeld, dat de lijder gistermid dag op advies van den geneesheer mocht worden overgebracht naar het Marla-pavil- joen te Amsterdam. In zijn toestand te ove rigens nog weinig verandering gekomen, verlamd. fig van ooi 1650 t», idem leenschs n 350- :n 050, belde achterspelers, een goede uprtij speeld. De rest was hopeloos slecnt. In de eerste helft hebben wij twee goede Hollandsche aanvallen gezien, een schot van Romondt naeen voorzet van rechts in eens in de richting van het doel, doch de keeper stopte, by den tweeden goeden aanval kopte Van Kesteren onbereikbaar voor den doelman op het doel, doch een Engelsch achterspeler trapte den bal op de doellijn weg. De Engelschen waren vrywel voortdurend in den aanval. Van der Windt stopte achtereenvolgens prachtige schoten van den linksbinnen, rechtsbinnen en den spil, zelfs een harden kopbal na een voor- zet van links, tipte hü net uit zijn doel. Toen de linksbinnen wederom uit een voor- zet van links van eenige meters afstand een keihard schot loste, wist van der Windt ook dit schot onschadeltjk te maken. Na een half uur spelen nam Southend United de leiding. De rechtsbuiten kreeg den bal in buitenspelposltie. op zijn voorzet liep van der Windt uit, doch kon den bal niet be reiken. de mldvoor Shankly schoot onhoud baar in. Met een 10 stand voor Southend kwam de rust. Na de rost een paar niet gevaarlijke aan vallen van de Hollanders, hierbij trapte een der Engelsche achterspelers haast in eigen doel toen hjj op den keeper terug speelde. Na een mooien aanval van den Engel schen rechtervleugel scoorde de Engelsche rechtsbuiten Barnett Geen minuut later trapte Ophorst uit een voorzet van Ham- stra den bal in het Engelsche doel 12. De Engelschen zijn nu steeds in de meer derheid. B|j een aanval van den linker vleugel van de Engelschen zet de links buiten mooi voor en Shankly kopte onhoud baar langs van der Windt 13. In het laatste kwartier vonden de En gelschen het welletjes, zij lieten aardig sa menspel zien, maar spanden zich niet in om de score hooger op te voeren. De Hol landsche aanvallen beteekenden practtech niets meer. Zoo kwam bet einde van dezen teleur stellenden wedstrijd, die door scheidsrechter Castelein goed geleid werd, al had hü het uit den aard der zaak heel gemakkelijk. Het B.-elftal was als volgt samenge steld: Doel: v. d. Windt (V. S. V.) Achter: Haak (Stormvogels) Oriendt (VJB.V.) Midden: Sterk (Het Gooi), (Snarta) en Paulissen (P.8.V.) Voor: Viergever Spartat Ophorst en Hamstra (Alcmarla Vlctrlx). In het proces tegen den DOsseldorfer massamoordenaar Peter Kürten werd Woensdagmiddag te 4.10 uur door de Jury rechtbank te Düsseldorf, nadat deze 1% uur in Raadkamer was geweest, vonnis geteld. Onder geweldige spanning van de geheel bezette zaal heeft de Gerechtsdlrecteur Roee het volgende vonnis uitgesproken: De beklaagde te schuldig verklaard aan negen gevallen van moord, verkrachting en aan gewelddadige onzedelijke handelingen. HU wordt voor eiken moord ter dood ver oordeeld. verder wegens poging tot moord in zeven gevallen tot een totale straf van 15 Jaar tuchthuis veroordeeld met verlies van zijn burgerlUke rechten voor altUd. Bo vendien wordt hU onder politietoezicht ge steld. De bij de misdaden gebruikte instrumen ten worden door het Gerecht in beslag ge nomen. De koeten van bet proces komen tenlaste van den beklaagde. De Brusselsche studentenvereenigingen hebben gisteravond aan de Studentenveree nigingen In Duitschland, Nederland. Veree- nigde Staten, Spanje, Zwitserland en Enge land telegrammen verzonden, waarin zU voorstellen het voeren van een internationa le actie in verband met de aanhouding van den Belg Dr. Leo Moulin te Milaan. Verder is een telegram gezonden naar de Fascistische studentenorganisaties te Rome, waarin een beroep wordt gedaan op het Idealisme van de Italiaansche studeerende Jeugd. De actie heeft ten doel van de Italiaan sche regeering te verkrijgen, dat het dossier- Moulin openbaar gemaakt wordt en dat de behandeling van zijn zaak voor het gewone gerecht plaatsvlnde en niet voor een bijzon dere Fascistische rechtbank. Verder zal Moulin een Belgischen verdediger toege voegd moeten krijgen. Morgenavond zal te Brussel een openbare protestvergaderlng worden gehouden, alwaar het liberale Kamerlid Dlerckx en de socia listische leider Vandervelde het woord zul len voeren. Op het oogenblik worden duizenden pam- de stad f 650 6.50 f 10- aan een retraite, gelieven zich te wenden tot de Di- kerhout. (Telefoon 0046). worden te koop aangeboden, wordt eenieder in zijn eigen belang aangeraden het consu laat der Nederlanden te raadplegen, alvorens tot bestelling over te gaan. Gaarne vernamen wy ook welke onzer lezers vooraf betaalden, wanneer zU dit de den en ot zij gevolg op hunne bestelling kregen.” Het te te betreuren, dat eerst thans van Nederlandsche zijde wordt ingegrepen, want de handelingen van sommige dezer Neder landsche bloembollen-firma's hebben niet weinig bijgedragen om den goeden naam van de N'ederlandsche bloembollencultuur in het gedrang te brengen. 19-33 Mei: Meisjes 2326 Mei: Mannen en Jongelin gen 26— 29 Mei: Meisjes 69 Juni: Mannen llngen 913 Juni' Gemeentewerklieden 1316 Juni: Jonge Dames 16—19 Juni: Politiebond 30— 23 Juni: Meisjes 2730 Juni: Gehuwde van Schiedam eju plaatsen 47 Juli: Mannen en Jongelin gen 1114 Juli: Mannen en Jongelin gen 14— 17 Juli: Dames Middenstand 1331 Juli: Mannen en Jongelin gen 31— 34 JuH: Meisjes 14 Aug.: Onderwijzers Zij, die wenschen deel te nemen In bet dorp Wanroy heeft zich Zaterdag avond een drama afgespeeld. Sedert meer dan twintig jaren stond al daar als directeur aan bet hoofd der Coöperatieve Stoomzuivelfabrlek veer 40-jarige heer algemeen geacht. Zaterdagavond omstreeks half acht ia de beer v. d. V. per autobus van een drledaag- sebe reis teruggekeerd en heeft zich nog in de avonduren naar de klppenkooi begeven, cm als naar gewoonte voor de kippen te sorgen. Daar schijnt zich een drama te hebben af gespeeld. waarover nog mln of meer de sluier der geheimzinnigheid hangt. Vast staat, dat de heer v. d. V. een hevlgen slag op het hoofd heeft ontvangen, dat zijn lichaam vervolgens met petroleum te over- goten en in brand geraakt. Te ongeveer negen uur des avonds heeft de 30-jarige neef, die tijdens de afwedgl.eld van den heer v. d. V. het beheer der fabriek heeft gevoerd en ook in het zuivelvak werk zaam te. zich in hoogst overspannen toestand bij den veldwachter aangemeld, ongeveer met de woorden: „Neem mij maar gevan gen, want ik heb mijn oom gedood!” De veldwachter begaf zich terstond naar de fabriek en vond in de directeurswoning den getroffene met bloedende hoofdwonden en ten deeie verbrand lichaam. De genees heer, dr. Arnz, te Min, werd terstond ge waarschuwd en dese heeft de eerste hulp verleend. De beer v. d. V. te echter, na on geveer 36 uur vreeselUke pijnen doorstaan te hebben, bezweken. Des morgens is door de marechaussee, uit Boxmeer, het eerste onderzoek Ingesteld, met het gevolg, dat de justitie te ’s-Herto- genbosch werd gewaarschuwd. Het parket, vertegenwoordigd door mr. Van Schuilen- burg en jhr. mr. Van Asch van WUck, beeft, na onderzoek, den ongeveer 20-jarigen neef in hechtenis genomen en gevankelijk naar Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.41 uur. „In het algemeen zal die invloed”, zoo schrijft deze staatsman, „overeenkomen met wat ik hiervoor zelde. Maar er te éta punt te noemen, dat voor Neder land meer in het bijzonder van belang is. W(j hebben, evenals Engeland, onder handelingen Ingeleid over verlaging van Dultsche tariefposten. Die onderhande lingen sullen m.L door de tolunie-plan- nen noodzakelijkerwijze niet onbelang rijk vertraagd worden. Immers valt niet in te zien, hoe Duitschland In staat zou zijn die onderhandelingen te beëindigen, zoolang men niet met Oostenrijk tot overeenstemming te gekomen over het gemeenschappelijk tarief. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat thans van allen kapt denkbeelden ge opperd sullen worden, die het Dultach- OostenrUksche plan doorkruteen en de totstandkoming ervan allicht zullen ver tragen. En ook dat oefent Indirect weer invloed op den gang der bilaterale be sprekingen, zoodat men gerechtigd te de opmerking neer te schrijven, dat het Protocol van 19 Maart 1931 het voor uitzicht op een vlot verloop der bilate rale onderhandelingen niet verbeterd heeft. Met het oog daarop zou men dan kun nen zeggen, dat Nederland geen reden heeft om de hangende plannen met in genomenheid te begroeten. Natuurlijk te de grootte der teleur stelling, over de geringere vooruitzich ten Op Dultsche tariefverlaglngen in een nabije toekomst, afhankelijk van de ver wachtingen die men aan de uitkomst der bilaterale onderhandelingen had vastgeknoopt. En dan kan men op goede gronden ook weer staande houden, dat die teleur stelling niet heel groot behoeft te zijn Te Rotterdam heeft gistermiddag op het Sparta-terrein, waar ongeveer 5000 toe- scheuwers aanwezig waren, het Neder landsch B.-elftal met 31 van Southend United, een team van de Zuidelijke Engel sche League, verloren. De Engelschen hadden met groote cijfers kunnen winnen, maar doelman van der Windt was voor de rust uitstekend op dreef en in de tweede helft speelde de En gelschen een beetje voor de galerij of te wel voor de tribunes. Behalve van der Windt hebben Haak en van der Griendt, de ge- ..Katholiek Nederland”. Encyclo paedic.' Dl. L Samengesteld onder leiding van den Z5terw. heer W. No- let. Ten Hagen's Drukkerij en Uitg. My. N.V., Den Haag. Het eerste, omvangrijke deel van het 10- deellge werk dat onder den titel „Katholiek Nederland", bedoelt een trouwe en zoo vol ledig mogelijke weergave te zullen zijn, van het rjjke katholieke leven In ons vaderland, ligt voor ons. En we moeten bekennen, dat dit werk er mag zijn, zoowel wat den in houd, als wat de uitvoering betreft, en dat het een belofte inhoudt voor hetgeen nog volgen gaat. We weten, welke ifioeilijkhdeen aan het vergaren van zulk een verscheidenheid van gegevens en het zoeken en aanboren van bronnen zijn verbonden, en dat het vaak ontstellend moeilijk valt, anderer arbeid te ordenen en te verwerken en samen te voe gen tot een geheel: het te veel te besnoeien, het te kort zoo mogelijk aan te vullen. Dit was en te hier de zeer verdienstelijke, zij het dan misschien niet altijd even dankbare of bevredigende taak van den Z.Eerw. heer thans pastoor Nolet. Er was inderdaad behoefte aan dit werk. Herhaaldelijk toch bleek ons al was 't alleen maar op Missie-tentoonstellingen dat weinigen in ons Roomsche Nederland bekend zijn met de groote verscheidenheid den echten Roomschen Rykdom van Or den. Congregaties en stichtingen, die alle een min ot meer belangrijke plaats bekleeden in de ontplooiing van het geestelijk leven in Nederland en ook daarbuiten. Vaak kent men er niet eens den naam van. laat staan die van den stichter, of het doel en de middelen waarmee dit wordt nagestreefd zijn het on derwerp van vage gissingen. Deze Encydo- paedlsche uitgave maakt aan alle onzeker heid daaromtrent een einde, door in zoo goed mogelijke alphabetteche volgorde de seculiere en reguliere geestelijkheid te behandelen, door na een korte schets der Nederlandsche bis dommen, van alle congregaties, orden en stichtingen, m enkele meestal geïllustreerde bladzijden, geschiedenis, doel en middelen aan te geven. Daarna volgt een korte schets der bestaande retraitehuizen en van de H. Landstichting, dit alles van een passende en uiterst overzichtelijk* inleiding voorzien, waarin we zeker wel de hand mogen zien van den geschiedkundigen leider, wiens taak het is. de afzonderlijke deelen tot een geheel sa men te voegen. Het is juist dit historisch overzicht dat aan dit werk mede z’n groote waarde ontleent en z*n verdienste nog accen tueert Zoo mag van .HoUandia docet” ook hier gesproken worden. We twijfelen er dan ook niet aan. of naar de volgende negen deelen zal met groote be langstelling worden uitgezien. Inmiddels te. naar we hopen, veler hoekenkast weer ver rijkt met een vraagbaak, waarin man op de aangegeven gebieden alias vinden zal, wat men er van wenscht te weten. Zoowel den leider van bet werk als de uitgeefster, welke kosten noch moeite meer de om het tot zulk een fraai geheel op te voeren, sij er geluk mede gewenscht en alle In den afgeloopen nacht, omstreeks 2 uur, is. door tot nog toe onbekende oorzaak, een hevige brand uitgebroken in de sigaren fabriek „Gevali", gevestigd aan de Klooster straat te Beverwijk. De brand werd ontdekt door een zoon van onmiddellijke nabijheid woont en die door een hevig ge knetter werd gewekt. Omniddellijk waarschuwde bij de politie, die de brandweer alarmeerde. Toen deze met de motorspult ter plaatse kwam, stond het gebeele gebouw reeds in lichte laaie. Het vuur vond gretig voedsel in de aanwezige voorraden, terwijl het houten dak eveneens een dankbaar prooi was voor de vlammen. Binnen zeer korten tijd had het vuur dan ook zijn verwoestend werk voltooid en was van het gebouw dan ook niet veel meer dan een ruïne overgebleven. Een oogenblik scheen het, dat ook bet perceel van den heer W aan den Patersweg. vlam zou vat ten. doch men slaagde er hier in het gevaar te bezweren. Niettemin werd er vrij ern stige schade aangericht. Van de sigarenfabriek bleef niets meer over. Enkele muurbrokken, die nog over eind stonden, werden door de brandweer omver gehaald. Hierbij werd een der brand weerlieden. de heer Duin, wonende aan den Romerkerkweg door 'n neerstortenden balk getroffen. Hij bekwam een vrij ernstige hoofdwonde, die In het Roode Kruiszieken huis te behandeld, waarna de heer D„ naar zijn woning kon terug keeren. Een gedeelte van bet gebouw was in ge bruik bij den stoffeerder M. Deze slaagde er nog tn enkele meubelen, die in reparatie waren, te redden. Zijn materiaal en ge reedschappen zijn echter verbrand. M. was niet verzekerd. Het fabrieksgebouw was eigendom mevr, de wed. W, te Beverwijk. Nadat op 15 April IX de verkiezingen voor de Prov. Staten in Noord-Brabant, Limburg en Groningen plaats gehad hebben, werden gisteren de klezers- krachten gemeten In de zeven provin ciën: Noord-HolUnd. Zuid-HoUaad, Zee land, Friesland, Drenthe, Overljsel en Gelderland. Nu zal Utrecht nog moeten volgen en allerwegen zijn we In Nederland weer van nieuwe Statenleden voorzien. Het heet altijd, dat de kiezers voor de Statenverkiezingen niet warm zijn te krijgen en reeds maanden tevoren zoe ken volksredenaars en journalisten naar de juiste en pakkende argumenten om den eenvoudlgen kiezer het besef bij te brengen van wat toch heüsch waar Is: dat we óók bij de verkiezingen voor de provinciale Staten onzen plicht moeten doen, dat ook déze verkiezingen van principieel en materieel belang zijn, dat we ook hierbij getuigenis moeten afleg gen voor ons heilig beginsel. Onze eerste en natuurlijk nog heel voorlooplge indruk is dan ook, dat de Katholieken hun plicht over *t algemeen geenszins verzaakt hebben, en als men de totaal-aantallen uitgebrachte stemmen In de verschillende provincies bekijkt en vergelijkt met die, welke er In 1929 voor de Kamerverkiezingen wer den uitgebracht, dan zou men geneigd zijn te concludeeren, dat vrijwel over de heele linie een trouwe klezersopkomst heeft plaats gehad, In aanmerking genomen natuurlijk, dat Statenverkie zingen nooit de attractie van Kamer verkiezingen kunnen inhouden in Noord-Holland werden thans uit gebracht 678.777 stemmen (in 1939: 677357) in Zeeland thans: 109.807 stemmen (In 1939: 110.253) In Friesland thans: 177.385 stemmen (in 1929: 189.599) in Drenthe thans 86.736 stemmen (In 1929: 87.931) in Overljsel thans 225.090 stemmen (In J929: 224.741); bier was de belang- otelllng voor de Stoten dus schijnbaar nog grooter dan die voor de Kamer! *i Is echter niet zoo mooi als het *hUnt Bij het vorenstaande is Immers geen rekening gehouden met het accres van het aantal kiesgerechtigden; en dat is een factor van het grootste belang. Nu weten wij wel, dat de kiezerslijsten voor Kamer en Staten elkander niet vol komen dekken, en óók, dat we bij deze beschouwing rekening moeten houden met de ongeldige stemmen, maar dit alles neemt oX niet weg, dat ook nü weer de Statenverkiezingen getoond hebben, de attractie van Kamerverkie zingen te missen, al herhalen wij dan ook met voldoening, als onzen indruk, dat de Katholieken over *t algemeen trouw ter stembus gekomen zijn. ter-commissarte ten gemeentehuize langdurig verhoor onderworpen en op vrije voeten gesteld. Omtrent de motieven, die tot de vermoede- Hjke misdaad hebben geleld, te nog geen klaarheid verkregen. Het vermoeden te ge- reaen, dat men met een liefdesdrama te doen PUIIEAU» BOF A ALKMAAR Tetefoem AdmtaüstraUe Na 433 ItedaeUr N». C33 Omtrent het bezoek van ZaK? H. Prins Hendrik aan Den Helder jg^bijwonlng van aldaar te houden Roode J^iiis- en padvln- dersoefenlngen, alsmedjedBr bezichtiging van de B. O. L. T. H. A., Si bloemententoonstel ling in de Donkere Öulnen, kan nog worden gemeld, dat de Prins daarbij zaj worden ver- gezeld door den Commandant der Marine, Schout bij Nacht O. J. E. Brutel de te Ri viere. Deze zal zich daartoe naar IJmuiden begeven, waar h(j zich inscheept aan boord van Hr. Ms. Van Nes, welke bodem, zooals gemeld te, den Prins en zijn gevolg naar Den Helder zal vervoeren. De Commandant zal dan met den Prins de oefeningen bijwonen; Prins Hendrik zal in de Marineclub dlneeren. Van marinezjjde zal tijdens het verblijf van Z. K. H. van top worden gevlagd. Op ver zoek van den Prins zal bet brengen van bij zondere eerbewijzen achterwege blijven. Op *t oogenblik, dat wij dit schrijven, kunnen wij nog geen totoal-beeld van de gisteren gehouden verkiezingen schet sen: de uitslagen van Zuid-Holland en Gelderland zijn momenteel nog niet be kend, maar als onzen Indruk meenen we wel te mogen zeggen, dat de Katholieken over vrijwel de heele Unie, behoudens Drenthe, waar door een dubieuse minderheid van 5 stemmen een zetel verloren ging, ’hun positie ongeschokt handhaven en door naar ver houding grootere aantal uitgebrachte «temmen hun positie nog ver stevigd hebben; de 8. D. A. P. schijnt, evenals b.v. in Noord-Brabant het geval wa^ eenigen vooruitgang te vertoonen; In vijf van de provincies, welke gisteren aan bod waren, won zij tenminste zeven zetels; gaat men echter de In verschlUende provincies op de 8. D.A. P. uitgebrachte stemmen na, dan blijkt er bijna overal achteruitgang. De communisten vertoonen eenigen vooruitgang, maar behalve in Friesland, waar zij opééns van 3097 op 8414 stem men sprongen, is de vooruitgang nergens verontrustend en beantwoordt deze ze ker niet aan de verwachtingen van Moskou. De christelijke partijen wisten zich ofwel te handhaven, ofwel ze wonnen of verloren hier of daar een zeteltje; in Zeeland kreeg de Staatkundig Ge reformeerde partij er een zetel bij, maarondanks acherultgang in «temmen tol. Groote, opzienbarende verschuivingen hebben er dus naar we de zaak voor- loopig kunnen bezien -r- gisteren niet plaats gehad. De' uitslagen zijn echter nog te onvol ledig bekend en de indrukken zijn nog te versch. dan dat wij het bovenstaande als ons elnd-oordeel beschouwd zouden willen zien. We zullen nog volop gelegenheid heb ben op dese Statenverkiezingen terug te komen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1