LENTETIJD IS SCHOONMAAKTIJD ALS T ZOMER WORDT..;; BEITSEN VAN GRONDEN EN HOUTWERK WAT ZULLEN WE KOKEN? HET SPEELKAMERAADJE ALS OPVOEDER PYAMA VOOR JONGENS VAN 6 JAAR Bij Mow Goedkoope Patronen sSftSt OP VERZOEK b 11F I t OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN i MACHTEED. we in flg. MARY H. stekende blouse POLA Men presenteert er gefruit rel oven DINY ADRIANA KNUIST—POLLEPEL ANEMOON. 5 I men goede als schuren. De volgende week zullen we meerdere beitsmethoden bespreken. men. verkleurt deze wel. wanneer ze wordt bloot gesteld aan sterk «nn licht Stelt u belang in een artistiek effect van uw grond, door de houtnerf meer uit te la ten komen, dan is het nu mogelijk chem. Men draait de gaskraan tit, dat er nog slechts kleine vlammetjes blijven van het Voor kattetongen wordt hetzelfde deeg in lange reepjes op het bakblik gespoten, op een behoorlijken afstand van elkaar. Ze zjjn gaar In ongeveer 8 minuten. gewone een spe ciale houtvulling nemen, een mengsel van zaagmeel en lijm, dtt gebruikt u ook voor de gehavende deelen. Nadat het ontdaan van i tweede groote werk. njn. bet schuren, eerst met grof, daarna met fijn schuur papier. Het beste is een schuurblok te nemen of een vlak stuk hout met schuur papier er over heen. Dtt schuren is een serieus werkje, bet gaat niet zoo maar even luchtig er over been, neen U vordert slechts langzaam. vulsel geheel droog is en de grond dus beitsen te verkrijgen, geschikt voor alle alle spijkers begint het zachte houtsoorten. Deze beitsen zijn in poedervcrm te verkrijgen en slechts te gebruiken op nieuw hout of hout dat weer als nieuw is door afschaven en de beide voorkanten een 4 cM. breeden zoom instikt. Aan den onderkant van het jasje maakt ge een zoom, welke 3 C.M. breed is. Den onderkant van de mouwtjes werkt ge op dezelfde manier als de pijpen af; deze biezen knipt ge 28 c.M. lang en 8 cJd. breed. Het kraagje neemt ge even eens van effen stof; het wordt 34 c_M. lang en 16 c.M. breed geknipt, dubbel gestikt en op het jasje gezet en wel zóó. dat het kraagje precies tot middenvoor sluit. De 2 c.M. overslagen, welke dan aan weerszijden overblijven, worden tegen el kaar ingeslagen en overhands genaaid Bjj het inzetten der mouwen neemt ge den mouwuaad 2 cM. meer naar voren dan den zijnaad van het jasje. De mouw wordt op het jasje overgestikt. Het zakje, dat 9 C.M. lang en breed wordt geknipt, voorziet ge aan den bovenkant van een klepje. Daarna rondt ge de hoekjes even bij. waarna ge het op de daarvoor aange geven plaats opstikt. De knoopsgaten maakt ge in de rechterhelft op 2, 13 en 23 c-M. vanaf den bovenkant, waarna ge links de knoopen-aanzet. doorheen en dan. zoo luchtig mogelijk, de boter en de bloem. Van tevoren heb ik dan me vorm al klaar gemaakt. Ik neem er *n tulbandvorm voor, die ik eerst goed met boter bestrijk en dan be strooi met *n mengseltje van bloem en poedersuiker. Daar gaat het beslag dan dadelijk in en meteen in den heeten oven, dien ik. zooals ik al zei, na 5 minu ten op half draal, natuurlijk zonder den oven open te maken. Na "n half uurtje onderzoek ik vast eens, met een breipen, of het gebak misschien al gaar ia Maar meestal heeft X dan nog wel *n minuutje of 10 noodlg eer het goed ia Als me tulband afgekoeld la bestrooi ik hem met poedersuiker. Weet u, dat u op dezelfde manier Xi chlpolatataart kunt bakken? U neemt dan precies hetzelfde recept, maar in plaats van krenten, rozijnen en sucade neemt u dan 1 ons geconf jjte kersjes. Zraara asuraAra. tna ra imnyw ma *ra, ara< Sa wnrl><4>r4r teSros «m liniyti ararta aaaaate.- aram ra >raa>, «aar raa aaSW ra S« Hak. «aaria W aaariara ra SaaaawvJu. M«a rara Sm« rara raagaa *a McArara racSr aaSa Sr arraa War. srwaa stol. raaéa raars •aasiZt polijsten beitsen ten kan uitloopende manchetlijn. Het 'ceintuurtje begint bij de zakken en sten we alleen asm de rugzijde. r De keurige manteljapon, die 8178 zien, is van bruine foulard-zijde, dié bezaaid is met groote en-kleine witte moezen. De rok heeft ‘n tot de kniete reikende tuniek. Platte plooien versleren zoowel het corsage als den rok. X> Wit of crème vest, met dubbele fichu van crêpe georgette, is geheel in overeen stemming met het gedistingeerde toiletje. 'n Gezellig, sportief ensemble voor meisjes van tien tot twaalf jaar geeft ons flg. 4193. We moeten hiervoor 'n paar pittige kleuren nemen, zooals bruin on geel, wat zeer .jen vogue” is, rood en grijs, of blauw en wit; het rokje van de donkerste en blouse en jasje van de lichtste kleur. I ara a ara» ragaaaaa* re» *V" rarSrafSrar raa ysrwbwr. N. i. Haartea. OrtrauerfV*» «Sa Nu we de schoonmaak achter den rug hebben, beginnen we eerst met volle overgave aan de instandhouding van onze garderobe. Oud en jong moeten In het nieuwe pak gestoken en voor elk lid van het huisgezin kunnen we een pa troon bestellen bij het Patronenkantoor te Haarlem. No. 4198 te een aardig jurkje voor een meisje van vier A zes jaar. *n Effen mousseline of linnen wordt verwerkt tot een kort lijfje, met ruim aangezet rokje. Het leuke, frlssche geheel verkrijgen we door den uitgetanden kraag en biezen langs de korte mouwtjes. No. 6158 te de mantel, die op X oogen- bllk en vogue te. Degelijk en practisch en vooral voor de businessgirl *n ult- dracht, maar we zullen haar gauw *n beetje „alledaagsch” gaan vin den. ’n Aardig effect krijgen we wel door de groote Ingestikte zakken en de wijd- maakt glad. Ten slotte worden de buitenkanten van de cake dan bestrooid met chooolade- hagelslag. die gemakkelVk aan de crème vastplakt. Den bovenkant kan men zoo men wil, nog garneeron met gehakte amandelen. mot koesteren. De werkelijke opvoeding der kleintjes moeten deze dus steeds zelf ter hand nemen en het jongste In X nest moet makkertjes hebben van gelijken leeftijd. Intelligentie en milieu. De juiste manier om een kind te lee ren, égards jegens andere menschen te hebben, wanneer'het eenmaal volwassen zal zijn, te: het égards te leeren jegens andere kinderen, zoolang het nog klein tel andere dingen van noode; en ook hier voor moet de grondslag. Indien ooit, in de jeugdjaren gelegd worden. We moeten er minder op bedacht zijn, een braaf kind, dan wel een goed mènseh van hem te maken! Zjjn verhouding tot óns mag dus niet onze uitsluitende aandacht hebben. Min stens evenveel ot liefst méér zorg moe ten we besteden aan X bestudeeron van de gebreken, die in zijn omgang met z’n gelijken aan den dag treden, en aan X bestrijden daarvan door X beoefenen der tegenovergestelde deugd. Het eenlge kind moet vanaf den leeftijd vanaf anderhalf A twee jaar een of meer speelmakkertjes v»n X zelfde slag hebben. Ze zijn heusch wel zonder al te veel moeite te vinden en In huls te halen I X Moet leeren, er zjjn lekkers mee te deelen, er zijn speel goed door te laten bekijken en gebrui ken. zich te schikken naar de plannetjes van den ander, te troosten als hij op z*n neus valt, zonder afgunst blij te zijn, als hij alleen Iets krijgt. Den last van een tweeden dreumes over den vloer moeten en zullen we er voor over hebben; het doel te het dubbel en dwars waard. Kinderen, die iets jongere en iets oudere broertjes en zusjes bezitten, heb ben veel voor, en omdat die anderen eveneens onze kinderen zijn, schenken we vanzelf meer aandacht aan het vraagstuk der onderlinge verhoudingen. Maar nakomertjes hebben aan de oude ren, aan wier zorg ze heel dikwijls wor den overgelaten, niét voldoende. Het op timistisch beweren: „de grooten voeden de kleintjes op” geldt eigenlijk alleen van X materieele gedeelte: X aan en ult- kleeden, kammen en neuzen-snuiten! Kinderen kunnen onmogelijk geschikte opvoeders hun eenlg hebben Immers ongeduld, heerschen doende. ais men X liever modem gezegd wil heb ben, dan gaan de schilderijen van den muur en de gordijnen van de ramen en we kijken onze kamer er eens flink op aan nu ze geheel ruim is en de meubelen er uit. En dan komt X probleem van de weder aankleeding. Zullen we nu alles weer precies op de oude plaats hangen en neerzetten, ofzullen we het In terieur nu eens anders maken. Een mijner kennissen zou leder jaar wll’en verhuizen, omdat zij dan hare ka mers weer anders kan Inrichten. ..Maar,” vroeg ik. „is daar verhuizen voor noo dlg?” Ja. voor vele vrouwen te het eigenlijk nooit een vraag geweest; het gold van zelfsprekend. dat vaders stoel in den linkschen hoek bij den schoorsteen be hoorde te staan en de plant op het bloe mentafeltje precies midden voor het raam, en de portretten der familie jaar in jaar uit op dezelfde plaats aan den muur moesten hangen. Laten we nu eens met deze sleur breken, al hebben we nog zooveel respect voor die groote degelijk heid van vroeger. Desnoods verwisselen we sommige kamers geheel en al. Het mag op het eerste gehoor revoiutlonnalr lijken, en men zal zich misschien verwonderd afvragen hoe dat in iemands brein kan opkomen, maar toch probeert u het eens om een nieuwe Indeeling in uw huls te brengen, en u zult versteld staan van het verrassend resultaat. U zult den indruk krijgen van In een geheel nieuwe woning te huizen en van een vernieuwd jong leven; vooral als u er tevens in slaagt de gezelligheid te verhoogen. wat aan uw huis nieuwe aantrekkelijkheid zal ver- leenen. Die verandering van woning zal den smaak in de huiselijkheid ook doen toenemen, omdat die verandering het ge vaar voor verveling verdrijven zal. Het veranderen van plaats der schilderijen zal dlkwij's moeilijkheden opleveren, door het verschieten van het behangsel en men Iaat nu maar niet zoo maar direct de kamers opnieuw behangen. Probeer dan of bet met bijplakken niet te vinden te, en anders kan men tegenwoordig de kamermuren zelf artistiek bekleeden met gebloemde of gestreepte stof, overeenko mende met de bekleedlng der meubelen en gordijnen. En dan de kussens Xi nieu wen overtrek. *n nieuwe poef op den vloer, Xi nieuw kleedje hier, X> frisch tapijtje daar, de schoone at nieuwe all- overnets voor de ramen, en de schoon maaktijd heeft in uw huis nieuwen Lente tijd getooverd. Uit ruime beurs bekostigd of uit een schrale portemonnale bijeengeschraapt, X kan op beide manier»" «en even dankbaar effect hebben. Benoodigd: 2.50 M. flanel S M. effen flanel, 3 knoopen, 1 M. pyamaband. Men maakt het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Dan legt ge de patronen zóó op de stof, dat ge eerst de broek, daaronder de voorpanden, dan den rug en daar weer onder de belde mouwtjes weg kunt knip pen. Onder aan X jasje en boven aan de broek wordt nog 3 cM. extra voor zoom bijgeknipt en middenvoor nog 5 c.M. extra voor den terugslag. Dan kunt ge 7 cM. van den voomaad en den geheelen achternaad van de broek met ‘n platten naad verbinden, waarna ook den kruis naad. Voor het splitje wordt links een stukje tegengestikt. dat na afwerking 3 CM breed te. terwijl men rechte een stukje van gelijke breedte aanstikt. Het laatste stukje knipt ge dan 7 c.M. breed; bet wordt aan-, en overgestikt. Dan maakt ge bovenaan een 3 c.M broeden zoom In. De pilp onderaan wordt met een effen bies afgewerkt, welke ge 39 c.M lang ea 8 c.M. breed knipt, en dan aan- en opgestikt wordt. Vervolgens kunt ge mouw-, zjj- en schoudernaden met een platten naad verbinden, waarna ge aan Vanillenootjes. Daar neem ik hetzelfde recept voor als voor kattetongetjes. lyt ons bloem, 1% ons poedersuiker, 1 ons boter, 3 eiwitten en uitgeschrapte va nille. De boter wordt tot room geroerd, de eiwitten stijf geklopt en erbij gevoegd met de vanille, dan roer ik er, om de beurt, ■n beetje gezeefde bloem door en ge zeefde poedersuiker, tot alles op is. Ik spuit van dit beslag zéér kleine hoopjes op een met boter bestreken bakblik en zet ze dan In een matig wannen oven, staar ze in ongeveer 10 minuten licht bruin en gaar worden. Moaeevisch gebak Voor de lezeres, wier morcovlsch gebak tot dusver altijd mislukte, zal ik het recept er van nog eens precies opgeven. Lukt het haar op deze manier niet, dan zal de fout aan haar oven liggen, ofwel aan de oven warmte- Voor moscovisch gebak moet de oven goed heet zün als bet beslag er in komt na 5 minuten moet die hitte echter ge temperd worder dan zooveel dl zeer gas Maar nu het recept. Ik neem op 125 gram bloem: 5 eieren. 1 ons suiker, 1 ons boter en 1 ons krenten, rozijnen en sucade, door elkaar gemengd. Ik wasch dan eerst de krenten en roztfnen en iaat die drogen, terwijl ik de sucade snipper. De eierdooiers roer ik 18 tot 20 minuten met de suiker, tot alles mooi glad is. De bloem zoef ik. leg er de boter op en snijd er die met twee messen doorheen tot ze zoo klein te als broodkruim onge veer. Het elwtt klop Ik zoo stijf mogeltjk. daar roer ik suiker en dooiers vlug heb weer verschillende verzoeken gekregen óm bepaalde recepten, die Ik hier vandaag even zal behandelen. En omdat we elk diner beginnen met soep, zal ik maar beginnen met het gevraagde recept voor: voor kinderen zijn, wanneer gezag wordt toegekend. Ze ook hun humeur, hun hun eigenzinnigheid; ze be- i zichzelf nog lang niet vol- en kunnen, hoe hartelijk van nature ook, voor de kleintjes Ónmogelijk dié teederheld voelen, die de ouders er Zoo tusschen Paschen en Plnksteren. als X buiten weer mooi zonnig gaat wor den; de boomen en struiken weer lete als een groen waasje over zich krijgen, ont wakend uit wlntersche starheid; de wei landen weer malsch gras beginnen te leveren, waarin de koelen en kalveren en de schapen met haar lammeren, de paar den en veulens naar nartelust ronddar telen, en alles weer als hernieuwd en herboren te voorschijn treedt, dan weten we dat X Lentetijd is. En de Hollandsen» huisvrouw voelde het allang weer tintelen en jeuken In haar vingers; het is Lente tijd daarbuiten, en Lentetijd daarbinnen!! Wat beteexent schoonmaaktijd in een Hollandsche huishouding. Alles van z*n plaats, van onder tot boven. Geen hoekje, geen gaatje mag worden overgeslagen. Overal moet er stofgezogen worden en flink met spons en lap. met water en zeep, met boen- en wrijfwaa een frisschen glans in huls gebracht woraen. In sommige huishoudingen- is de huis moeder al veel vroeger begonnen, maar meestentijds wordt toch gewacht, totdat de dagen wat langer zjjn geworden en de tijd der kachels zoo zachtjes aan op z’n einde loopt. De moderne, degelijke huisvrouw, die met den stofzuiger gewapend geregeld haar huis stofvrij weet te houden, zegt: „ik maak niet meer schoon, mijn huis Is altijd schoon." Zeker mevrouwtje, dat te zeer In u te prijzen en X ware te wenschen. dat ieder een er zoo over dacht. Maar eens in X jaar móéten toch de hoekjes en gaatjes ook een beurt hebben, de kisten en kof fers eens nagezien worden, de gordijnen en dekens gewasschen en gezuiverd van X wlntersche vuil, dat, al te men nog zoo zindelijk en nog zoo netjes aangelegd, er toch aan blijft hangen. En er zal toch wel eens wat te ver nieuwen zijn of op te knappen In huls, dat hoort er nu eenmaal bij En dan be ginnen we de ramen open te Betten en overal het nieuwe zonlicht binnen te laten. En we gaan eerst de solder-etage een beurt geven, om vervolgens kamer voor kamer onderhanden te nemen. Kas ten uithalen en weer op orde gebracht; nleawe kastranden of. zooals Ik self het al heb, zoolang Ik getrouwd ben, schoone kastranden. Ik heb nJ. kastranden van linnen kant In al m*n kasten, die geregeld gewasschen en gestreken worden en veel practtecher sijn, dan die van papier. Die scheuren, krullen om en geven aan de kasten een slordig aanzien. Mijn linnen kastranden worden vastgezet met witte punaises en z|jn altijd netjes en frisch Als we aan onze kamers een schoon maakbeurt geven, of een „extra" beurt. Men is vaak in de veronderstelling, dat hat beitsen van vloeren en houtwerk alleen maar gedaan wordt, indien men zeil of linoleum wenscht uit te sparen. Dit te een verkeerde gedachte, want ge beitste vloeren ziet men in de kost baarste landhuizen. Een prachtig gebeit ste vloer, hier en daar met een mooi tapijtje belegd, staat fraai, vooral bij het ouderwetsche type meubelwerk. Inderdaad kunt u het uitstekend toe passen, daar waar u zeil wilt besparen, doch in de eerste plaats: doe het goed! Een slecht gebeitste vloer staat armoe dig. Beitsen beteekent voor het meeren- deel een vlugge afwerking voor houten vloeren en houtwerk beperkt tot een paar kleuren bruin, voorstellende eiken hout, notenhout en mahoniehout. De amateur schijnt het niet op prijs te stellen, dat er nu beitsen verkrijgbaar zijn in heldere kleuren, zooals geel, groen, rood, oranje enz., niet te vergeten een uitgebreid aantal tinten van natuurlijke houtsoorten van licht-grijs tot donker bruin. Zjjn de donkere kleuren practisch wanneer u den vloer praehtig glad wilt hebben. Is uw grond eerder al behandeld met vuurlak, dan dient hij afgeschaald te worden en daarna geschuurd, om hem geheel schoon te krijgen. Nu de kwestie: welke beits gebruiken we. Waterbeltsen zijn het goedkoopst en daar, waar groote vlakken behandeld moeten worden, aan te raden. De kleur- verscheidenheid hierin echter is niet zoo groot. Een van de eenvoudigste bruine beitsen worden verkregen door oplossing van kristallen permanganaat van pot- asch in warm water. Dese kristallen kunt u in een goede drogisterij koopen. U moet er voor zorgen, dat alle kristal len geheel oplossen, voordat men de beits-oplossing gebruikt. Maakt u een groote hoeveelheid te gelijkertijd, dan verdient het aanbeveling de oplossing te zeven door een gazen doekje, daar de onopgeloste deeltjes, indien zij in aan raking komen met het bout, vlekjes ge ven. De sterkte der oplossing hangt geheel van de kleur af Pas echter op met de behandeling van dit goedje, grant permanganaat van potasch vlekt alles waar het mede in aanraking komt, kwasten worden er door verwoest, de haren worden weggevreten, in dien de kwast een tijdje in de beits blijft staan. Maak het aan in een jampot of. wanneer het een groot oppervlak betreft, In een kan van weinig waar de. Beitst u groote vlakken, zooals "n vloer, neem daar voor dan een ka toenen prop, of een oude spons, voor de kanten kunt u een kwast gebruiken. Ofschoon met een wasbehandeling en na het verschie- voorko- Choeolade-eake zonder oven. Een re cept voor de lezeres, die geen oven heeft en toch graag eens zelf cake sou willen bakken. Op 154 ons colombijn-blacuits neemt men 4 roepen chocolade, 1 eetle pel koffle-extract, 1 ons boter, 1 et en 3 eetlepels suiker. De chocoladereepen laat men smelten met het koffle-extract (ofwel met 1 le pel melk). Het mengsel mag echter niet koken. De boter laat men zoo week worden, dat ze gemakkelijk te roeren is; ze mag niet smelten. Het el wordt met de suiker mooi glad geklopt, waarna men er. beurt om beurt, een lepel gesmolten chocolade en een lepel zachte boter door roert tot alles op is en het geheel een mooi gelijke dikke massa Is geworden. Dan stapelt men de biscuits op in den vorm van een cake en doet er telkens wat van de crème tusschen, om ze goed bij elkaar te houden. Heeft men zoo van alle bis cuits een goed geheel gemaakt, dan be strijkt men den buitenkant rondom met de crème, zoodat er van de biscuits niets meer te zien is. Met een warm mes men het geheel dan nog mooi Schildpadsoep. Voor Xi flinke pan schildpadsoep, voldoende voor 10 A 12 personen, neem ik een kalfspoot, 54 pond runderschenkel, 3 groote uien, de helft van Xi winterwortel, 30 peperkorrels, 6 laurierbladen, Xi takje thüm. 1 ons bo ter, schraal 1 ons bloem en 'n scheutje Hngelsche saus. Het vleesch en den kalfspoot laat ik in ongeveer 3 liter water gaar trekken met den wortel en de kruiden. De uien snijd Ik fijn, braad die mooi bruin In boter, roer er dan langzaam de bloem door en de overige boter, tot het geheel een glad bruin papje is en als de bouillon klaar is, roer Ik dien er door heen. Dan zeef ik de heele geschiedenis en laat ze daarna weer doorkoken. Het vleesch snijd ik aan dobbelsteentjes en doe die in de soep. Vóór het opdienen doe Ik er Xi klein scheutje Engelsche saus in. In plaats daarvan kan men ook madera nemen. Soms braad ik het vleesch even bruin eer ik het laat aftrekken. Dat geeft weer Xi anderen en nog pittiger smaak aan de soep. Soep van bruine boonen noemt men ook wel eens nagemaakte schildpadsoep. Die is natuurlijk weer voordeeliger. Men neemt er het nat van bruine boonen voor met de overgeschoten boonen. die men nog Xi poosje laat koken, met Xi beetje prei en selderij, tot ze geheel zaeht zijn. Dan braadt men een of meer fijn gesneden uien mooi bruin, voegt daar Xi paar lepels bloem bij en laat die, onder voortdurend roeren, ook bruin worden in de pan. Dit mengseltje wordt in de soep mee gekookt, waarna alles door de zeef gaat. De soep wordt dan met water aangelengd tot de gewenschte hoeveelheid en met X> stuk boter of ‘n paar bouillonblokjes smakelijker 'ge maakt. Ook kan men er gehaktballetjes in doen. Men presenteert er gefruit brood bij. Het is tienmaal gemakkelijker, in een kind goede karaktereigenschappen aan te zweeken, wanneer het geregeld andere kinderen om zich heen heeft, dan wan neer het X eenlge kind in huls Is. Vrien delijkheid. meegevoel, geduld, hulpvaar digheid, belangstelling in andere aange legenheden dan zijn eigene, en allerlei anoere loffelijke eigenschappen kunnen veel beter aangekweekt worden, wanneer het speelkameraadjes heeft. Ook hier wordt, evenals bU allerlei overige opvoedlngs-détalls, veel te wei nig aandacht geschonken aan het ge wicht der eerste kinderjaren, vóór den schoolplichtlgen leeftijd. Geeft men zich veel moeite, te zorgen, dat het kind reeds in die jaren geschikte kameraadjes heeft? Zelden. Wanneer het geen broer tjes of zusjes beeft, wordt het geacht, zich in dien eersten kleutertijd uitste kend te kunnen amuseeren met beertje of blokkendoos; als X eenmaal op school is. zal X wel makkertjes vinden, en vóór dien tijd, vóór X oud genoeg is om flink te ravotten, heeft X er heuseb zooveel behoefte niet aan, meent men. Tóch wel! Zijn karakter heeft er be hoefte aan! Daar is allereerst het eenlge kind. Makkertjes van denzelfden leeftijd vor men bij onze opvoedende lessen als X ware het aanschouwelijk materiaal ze zijn als de plaatjes in een leerboekje! Hoe kunnen we een kind leeren, zóó. dat X Indruk maakt en In praktijk gebracht kan worden dat X lief en Inschikke lijk voor anderen moet zijn, wanneer er geen anderen te rtnden zijn dan groote menschen, tegenover wie X weer heel andere plichten heeft dan die deugden, die beoefend worden In den omgang met gelijken? En die zjjn X toch juist, die In zijn later leven bet vaakst en het langdurigst te pas zullen komen. Onze manier van opvoeden la over X algemeen veel te veel gericht op het instampen van de tijdelijke plichten van stipte gehoorzaamheid en kinderlijke onderwor penheid en te weinig op de, voor het verdere lange leven zoo onmisbare eigen schappen, In verband staand met naas tenliefde. Er komt eens een tijd, dat de volstrekte onderdanigheid, waarop al onze lessen hameren, totaal Is uitgescha keld In X leven van ons kind; dat X niet meer onder gezag staat, maar als vrij, volgroeid mensch tegenover een wereld van gelijken. Slechts 'n twintig jaar kan hij zjjn nut doen met wat wij hem bijna uitsluitend Inpompen; een verdere vijftig of zestig heeft hij heel te gebruiken voor alle hout soorten, de lichte tinten ztjn slechts geschikt voor wit hout. Willen we goed resul taat bereiken, dan moeten we serieus te werk gaan, liefheb berij is de hoofdoorzaak. Bij het beitsen van een vloer b.v. zullen de voorbereidingen het grootste geduld van u verlan gen en tevens van het groot ste belang zijn. Alle spijkers moeten verwijderd worden en spjjkergaatjes en naden ge vuld met was in de kleur, welke u voor den grond kiest, ten minste Indien u was beits gebruikt. Voor de waterbeits-behandeling kunt u houtvulling nemen, zaagmeel

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11