STEMBILJET S.J.A.Keesom 4 Laatste Nieuws SPAARBOEKJES Cheque-koersen 1 UNDERWOOD SCHRIJFMACHINE Kalenderblaadje WEER NAAR DE STEMBUS voor de STEMMING in de R.K. Kiesver. Recht” te Alkmaar op ZONDAG 26 APRIL 1931 voor de dit jaar te houden Gemeenteraadsverkiezingen POLITIEK ADVIES G. VAN SLINGERLAND W. GROOT H. KLAVER V. P. KEIJSPER D. J. WOLDENDORP H. W. KOOPMEINERS S. J. A. KEESOM J. H. RAAT C. VENNEKER C. G. RAMS FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR D. GEELS J. N. RANZIJN H. KRIELEN J. WEIJLING P. K. VAN DOORNIK T 9 g 4 Mient 25, Alkmaar, Tel. 152 o „Vrijheid en MALAISE GEKHEID VAN FUTTEN.& OOK 1 MEIJER TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 25 APRIL 1931 STADSNIEUWS Telegrafisch Weerbericht Fietsclub „Het Vliegend Rad” GEADVISEERDE LIJST VRIJE LIJST renté 3^2 procent BINNENLANDSCH NIEUWS De Oceaanvlucht van Lindbergh 0 0 Een erkenning van Vrijz.-Dem. zijde W* Men jnag slechts één hokje rood maken Rust of onrust In Portugal? De Alkmaarsche Kegelbond PROVINCIAAL NIEUWS Jubilea St. Joseph Gezellen Vereeniging De Statenverkiezingen in Brabant Electrificatie van het Engelsche spoorwegnet niet wenschelijk Lterair M.O. Boekhouden Accents at Coitroleerei vaa boeken ten JM ire- R. K. Bouwvereenlging „Goed Wonen” TEL. 658, ALKMAAR. TOONKAMERS VERDRONKENOORD 30 BERGEN Het geheimzinnige zakje. EONDAGSSLUITING APOTHEKEN. Examen makelaardij den plichtsge- Naar de bollenvelden! De koeten zonden f 4400 mlllloen bedragen FAILLISSEMENTEN in- ter. Waarom geen „Fokker” gebndkt werd Centrale stierenkeuring volkomen Parlementsverkiezing in Turkije Afcmaria Vlctrix II wint den beker Meerderheid voor de Volkspartij. in ,JDe avond de de lijsten net De Zaterdagavondmarkt wat Nu lA Een herinnering Wy kunnen niet nalaten dit vijftal met (ca ole' o- mite niet aan te die <Dm» pagina gedeeltelijk gecorrigeerd) n. ren eze STORM WAARSCHUWINGSDIENST Geseind heden aan de Posten van IJmuiden tot Noord-Hlnder: ^Weeat op Uw hoede!" seerd. na den laatsten worn volgt de mede- deellng. De beker is gewonnen met 327. Vandaag wordt de Zaterdagavondmarkt wederom op de Laat gehouden. Wij herinneren er aan, dat tot des namiddags 4 uur de hun stemrecht kunnen gebruik ofwel in het St Jozefgezellenhute, in Het Gulden .1 ZATERDAG 25 APRIL Onzerzijds nemen wij van deze erkenning dankbaar nota! de ▼au ten bU sar Ut 9.70 34.55 12. C9 2.48»zi 59.25 47.90 13. — 24.90 66.50 66.60 66.50 7.30 3 345 I R. rd. I l” Op as. Zondag 26 April zal de apotheek van den heer Dr. H. Hartong van Ark, Lan- gestraat 1. geopend zfjn; de andere apothe ken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apothe ken zjjn behalve 's Zondags en op feestda gen ook gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. 48 tr. 47 tr. tr. 48 tr. De geheele uitslag der gisteren gehou- bekend. Voor eenige dagen hebben alle leden dei R.K Klesvereeniglng een oproeping ontvan gen voor de stemming over de groslijst der gestelde candldaten voor lid van den Ge meenteraad. morgen van leden van maken. Verdronkenoord 13 of wel Vlies, Roerstraat. ande-s zoo rustige rentenier het geheimzinnige puntzakje, Uverigen agent den Inhoud en vraagt: ..Nu kan ik zeker wel dóórgaan, hè?" Agent af! De ex-verdachte van een moord», nsl.g pakt de houten deurknop” weer in het puntzak 1e en gaat zijn vrouw vertellen, hoe nieuwsgle-lg w pardonhoe ijverig onre politieagenten rijn. (Historisch). Op 26 April as. is er door de congregatie- fietsclub een uittocht per fiets georganiseerd naar de bloembollenvelden. De deelneemsters mogen niet jonger zjjn dan 15 jaar, moeten zorgen dat haar fietsen perfect in orde zjjn, dat ze eenig geld voor consumptie bij zich hebben, en eenigen mondvoorraad voor de pic-nic. Strikte gehoorzaamheid aan de hoofdleidsters Is streng verplichtend, en nie mand mag zich van de groep verwijderen. Vertrek 10 uur; terugkomst ongeveer 6 uur. Als verzamelpunt is vastgesteld: Laat, vóór hét Vlaanderhof. Dus tot Zondagmorgen op de Laat! Namens het hoofdbestuur. CL. BESTEMAN. M. GROOT. Indien U maar Offertes, Prospecti, Circulaires, enz. verzendt. Maak deze echter uitaluitend met een en vermenigvuldig ze dan op de geheel automatische Cyclostyle de „Geha Rotary” Zij zorgen dat uw aanbiedingen niet in den papierbak terecht komen VRAAGT DEMONSTRATIE. PRIJS, GEHEEL COMPLEET, f 14#.— Bekijkt men dit stembiljet, dan blijkt, dat er op drie wjzen gestemd kan worden. Ie. Wie accoord gaat met het uitge brachte politiek advies, make het allerbo venste hokje rood, waarachter staat: Poli tiek Advies. Bij vorige stemmingen kwam het nog al eens voor, dat xU, die de bedoeling hadden het geheele politiek advies te stemmen, het hokje rood maakten van No. een der ge adviseerde lijst. Dat is niet juist al geeft het ook practlsch precies hetzelfde resultaat. 2e. Het kan voorkomen, dat men aan een der personen van de geadviseerde lijst de Hoogste barometerstand 766.8. Stockholm. Laagste barometerstand 7385 te Valencia. Verwachting: Matige tot krachtlgen. Zui delijke tot Zuld-Oosteiyken wind, meeat zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen buien, weinig verandering in temperatuur. G. Genefaas en Joh. Diepen wisten elk 45 te werpen. Bjj de Juniores hadden dit succes de hoe ren B. Masee. J. Elckholt en G. A. Blaauw. Eerstgenoemde staat In zijn afdeeling num mer een. Dames Vrjje baan: De dames MetSwa- ger en H. Buys wierpen belden 43. ParenwedstrijdDe stand te gewijzigd. Mevr. P. Kokkes en de heer A. Köllmann wierpen 5147: terwijl Mevr. MetSwager en de heer G. Genefaas zich met 4945 te vreden moesten stellen. Rest nog Kampioenswedstrijd: De stand heeren bleef onveranderd, by de dames be haalde Mevr. Nordemann 72 hout. Met 9-9 als eindcijfers wist zij Mevr. H. Buys te kloppen en staat nu aan de spits. Aan de rechtbank alhier zijn gedeponeerd de eenige ultdeellngslljsten Inzake <fe fal’- liasementen van K. Lambert, aannemer te Den Helper en P. Hollenberg, bloembollen handelaar te Castricum, met geen ultkee- rtng aan concurente schuldeischers. Jaarverslag secretaris In het uitgebrachte jaarverslag werd me- dedeellng gedaan van de gevoerde onder» handelingen met B. en W. van Alkmaar, tav. het nieuwe plan en de verdere gedane werkzaamheden In verband met bedoeld bouwplan, n.l. het bouwen van 42 woningen, bestaande uit 24 woningen van gewone grootte en 18 voor groote gezinnen. Dank baar werd gevraagd van de tegemoetkomen de houding van het gemeentebestuur inzake de extra-exploltatlekooten van de woningen aan den Baansingel. Het verslag werd onder dankzegging vast gesteld. Uit het door den penningmeester, den heer A. Bulsslnk uitgebrachte jaarverslag stippen we aan dat de activa en passiva in totaal bedroegen f 992.962.40; het te verrekenen verllessaldo bedraagt f 12 986 96*4. De verlies- en winstrekening sluit In ont vangsten en uitgaven op een bedrag van f 62.900.45; het nadeellg saldo bedraagt f 21.801.27. Dank werd gebracht aan de le den voor het wekelijkse!) bijdragen van een extra-contrlbutie van 10 cent. Voorts werden de moeilijkheden gereleveerd, die het onder houd der woningen met zich mee brengt. Op reap. 1 en 7 Mei aa. hopen de heeren J. 8. Siegers en D. Mun tenaar den dag te -Menken waarop zij voor 25 jaar In d’e--* Zaden bij wijlen den heer M. de Wild, jzerhandelaar. alhier, thans de N.V. Ho' landsch IJzermavariin voorheen M. de Wild. De eerstgenoemde als vertegenwoordiger de tweede als magazijnmeester. Het zal belde m genoemde raak ook bekende en sympa thieke personen op vermelde dagen zeker niet aan belangstelling ontbreken, maal niemand teleurgesteld behoeft te wor- den, en dat eenieder lid a-s. (Zondag zijn plicht als goed gezel zal tonnen 9.80 34.85 12.10 2.49^ 59.35 48.— 13.10 25.10 66.70 66.80 66.70 7.0 35.05 De leden worden er attent op gemaakt, dat zy slechts een hokje mogen invullen. Men mag stemmen hetgeen men zelf ver langt. AUe stemmen zijn geldig mits niet meer dan een hokje is Ingevuld. Tevens vermelden wij. dat de heer J. H. Raat zich heeft teruggetrokken als candl- daat; omdat dit pas geschiedde, nadat de «temblljetten reeds waren besteld, naam op de biljetten gekomen. maar rechts natuurlijk! de R.K. komen te staan op het stembiljet. Een belangrijk deel der kiezers hebben mechanisch het gegeven parolo „stemt no. 1 van lijst 2” opgevolgd, niet op het lijstctf- fer gelet, dat boven de candldatenlljsten ge drukt stond, maar afgeteld één, twee, kip ik heb je!" Bliksem Ingeslagen Tijdens het onweer, dat gistermiddag boven deze streek woedde, sloeg in een tweetal boomen voor Huize ..Majella” in de Dorpstraat, alhier, de blik sem in. In de nabijheid werkten twee gemeente werklieden, die hevig ontstelden, doch onge deerd bleven. Gaarne willen we voor oningewyden nog enkele wenken geven over deze verkiezing. Natuurlijk niet betreffende de personen: daar blijven we als courant volkomen neu traal In. t Is ons om het even, wie er ten slotte wordt aangewezen, als de geko zene maar een goed onderlegd, principieel en degelijk katholiek is. We bedoelen dus enkel maar een paar technische aanwijzingen (e geven. Ieder lid der klesvereeniglng heeft dezer dagen een oproeplngskaart thuis gekregen Gewapend daarmee begeve men zich naar een der beide stembureaux, het 8t. Joeeph- gezellenhuis aan het Verdronkenoord of het „Gulden Vlies” aan de Choorstraat. Men is volkomen vrij te gaan naar welk bureau men wil. Alleen moeten zij, wier oproeplngs kaart is weggeraakt, of die er geen ontvan gen hebben en meenen toch lid te zjjn, zich vervoegen aan het St. Josephgezellengebouw, waar het hoofdstembureau is gevestigd. Tegen inlevering der oproeplngskaart ont vangt men dan een stembiljet, dat er als volgt uitziet. Eerst thans wordt een aardige bijzonder heid bekend van de eerste geslaagde Oceaan vlucht van ChaHes K, Lindbergh met zt»‘ vliegtuig „Spirit of Sint Louis” van Amerika naar Parijs. Voor deze vlucht wilde Lindbergh - een. Fokker-machine koopen. De adviseur van de verkoopafdeeling der Fokker-fabrieken deel de onzen landgenoot Fokker echter mede, dat Lindbergh een stuntvlieger was en dat het voor den naam van de Fokkertoesellen niet goed zou zijn, dat iemand een stunt- vlucht zou mak enmet een Fokkertoestel. waarop Fokker weigerde Lindbergh eén zijner machines te verkoopen. De voorzitter dankte den penningmeester voor het uitgebrachte verslag en de vele ver richte werkzaamheden. ïn het door de Commissarissen uitge brachte rapport werd geadviseerd den pen ningmeester décharge te verleenen; onder dankzegging voor het gehouden beheer. Aldus z.h.s. besloten. maar nu het recht gebruiken we zouden bijna zeggen: den plicht vervullen om op volkomen wettige en reglementaire wijze den man zijner keuze naar voren te bren gen. Hoe grooter het aantal deelnemers aan de partijstemming te, des te meer zullen uitverkorenen zich de vertolkers weten wil en meenlng der Roomsche kiezers. Het was een emotievolle Unie”. Wie zou den beker bemachtigen? „De Twee Duifjes” staat met 314 aan de «pits, doch „Onze Club” met 2 vijftallen. JUcmarla Vlctrix” Idem, „Op de Lat” en ^Koekoek” moeten nog deelnemen. De beide vijftallen van „Onze Club" wier pen respectievelijk 308 en 304 hout, ..Alcma- rla Vlctrix I" 260, ,Op de Lat I” 270. Hierna treedt „Koekoek I", op wie aller oogen gevestigd zijn, voor de baan. „De man 63 hout en de beker is ons, was het parool”. Edoch, de voorgooier begint met 42 en allen bulten den veteraan, den heer Buys weten porsie te gooien. „Koekoek stelde hiermede niet alleen te leur, maar komt niet eens voor den Eere- korpswedstrjjd in aanmerking. ,JDe Duiven” met hun voorzitter aan het hoofd, jubelen. Het prosit is in vollen gang als het tweede vijftal van ..Alcmarla" als hekkensluiter van dit concours den strijd aan vangt. De heer G. Ooslnga opent met 69, hierna H. de Viseer 60. De gemoederen komen in beweging; «Dn die van plan? Nummer drie de heer O. Siewerts stelt evenmin teleur, niet minder dan 68 hout. Nu de heer C. A. Witte, deze weet als baanhouder precies den loop der plank en eindigt met 71.. De laatste man, de heer C. Balder, zonder zenuwen vangt aan. By den zevenden bal breekt een overwel digend applaus los „De Duiven” zijn gepas- De in Engeland door den minister van verkeerswezen in September 1929 benoemde commissie tot het onderzoeken van de eco nomische mogelijkheid tot het electriflcee- ren van het geheele spoorwegnet, heeft thans haar rapport gepubliceerd. De kosten der electrificatie worden in dit rapport op 281 mlllloen pond sterling ge schat, welke door de spoorwegmaatschappij te dragen zou zijn. BU deze kosten komen nog 80 mlllloen pond, die aan de electriache centralen zou den moeten worden betaald, verder nog 45 mlllloen pond voor het electrificeeren van den Londenschen buurtspoorweg. Hoewel de commissie zegt, dat door de uitvoering van het plan de prijs der electri- cltelt zou dalen, acht zU de uitvoering van het plan niet wenschelijk. In het café van den heer Th. van Gijzen aan de Breedstraat had gisteravond de jaar vergadering plaats van Dovengenoemde ver eeniging. De voorzitter, de heer van Mlerlo, opende de goed bezochte vergadering met den chr. groet en heette de aanwezigen welkom. Spr. memoreert de medewerking van de gemeente voor de ondervonden medewerking. Vervolgens werden door den secretaris den heer J. H. Jacobse de notulen van de vorige vergadering welke onverandert werden goedgekeurd. Dai ijs Brussel uonden New-York Berlijn Zünch Rome Madrid □b» Stockholm Kopennagen Praag Weenen Warschau Men schrjjlt ons: De leden der Gez. Vereeniging worden nog eVen herinnerd aan de Algemeens H. Com munie op sz. Zondag 28 April, des morgens 8 uur In eigen kapel. WU kopen dat alle Gezellen, wegens het feest van onzen Beschermheilige en Patroon St. Joseph, hierbij contributie aanzuiveren, waarvoor Zaterdagavond gelegenheid is tot 9 uur, daar wederom dezelfde maatregelen zullen getroffen worden, dat eenieder, die meer dan 4 weken achterstand heeft, niet hierbij tegenwoordig kan zijn. Wij vertrouwen, dat evenals de vorige 327 314 308 306 304 302 302 294 294 289 Twee vfjftallen-pr „Onze Club" 612. half duizend stemmen Noord-Brabant. Maar waar kwathen dan die 8637 stem men, in 1927 op onze lijsten uitgebracht, vandaan? Een vooruitgang van 4840 stem men in 1923 op 8837 In 1927 was werkelijk phenomenaal! Al dadelijk gingen er stem men op, dat onze partij dit hooge stemcjjfer verkregen had dank zij de vergissingen van tallooze roomsche kiezers. <Ue het vierkantje achter in plaats van dat vóór hun uitver koren candldaat rood maakten. Ik heb* dat niet willen gelooven. Dat eenige honderden kiezers Je kan hem of beter haar, soms aanzien, dat ze niet goed weten, wat in t stemhokje te doen! verkeerd «temmen, neem ik gaarne aan. Maar dat eenige dui zenden zoo hun kiesrecht verbruiken, zoo dat zelfs een heele zetel terecht komt bij een partij, voor wie die zetel niet bestemd is. dat wilde er bij mij niet in. Ik heb dat steeds tegengesproken. Mijn vertrouwen in de oot- wikke'ing van de Nederlandscbe staatsbur gers was te groot. Maar thans geef ik mij gewonnen, kan ik er niet langer aan twijfelen, dat Mr. van Leeuwen gedurende vier Jaren de ver trouwensman is geweest van eenige dutsen- den roomsche kiezers en kiezeressen. die op lijst 5 wilden stemmen, maar per abuis hun stem op lijst 6 uitbrachten. Mijn vertrouwen in de ontwikkeling van de Nederlandse!» staatsburgers is ernstig geschokt. Deze overtuiging put ik niet alleen uit den teruggang van ons stemcjjfer tot het niveau van de jaren 1923. 1925 en 1929. Ik heb meerdere bewijzen tot mijne beschikking. In 1927 verwierf de R. K. Volkspartij 9682 stem men, thans behaalde die partij 14.728 stem men. dus 5046 meer Prachtig nietwaar? Maar bedenkt dan. dat In 1931 de R. K Volkspartij 'lijst 4) bet vororecht had. ach ter de R. K. Staatsnart.il (lijst 2) te komen! Maar in d-n kieskring Tilburg had de R K Staatspartij een IMrt Ingediend, die niet verbonden was met de ov?rtge R. K. lijsten en d*e a’s no. 10 geheel achteraan kwam Daar konden dus dn R. K kiezers n*et stem men op een candldaat reehte van hun uit verkorene. Wie kan na deze bevtjfertng no» twijfelen aan het Julrte Inzicht dergenen. die na de verkiezingen van 1927 reeds dadelijk betoomden, dat het stemeijfer. door ons in dat jaar behaald, alles behalve een juist beeld gaf van onze kracht in deze provincie? Wij zien het.... en doorgronden het. Mr. van Leeuwen moet nu maar geduld Jbebben totdat wij weer een# tmmiddelWk naast den parlementsverkiezing is reeds Volgens de offldeele cijfers krijgt de Volkspartij 287 van de 317 zetels. Van de 30 door de Volkspartij aan onafhankelijke can dldaten afgestane mandaten verkregen zU Op een rustige lentemorgen, wandelde de altijd-rustlge heer 8r„ die hier ter stede rustig renteniert, door de nog rustige Lange- straat. Moeder de vrouw, die aan de schoonmaak was, had om den In dezen tijd steeds tes- tlgen heer desh uizes maar kwijt te zijn hem om een boodschap uitgestuurd en hij zooals een goede rentenier zulks betaamt liet zich sturen. In de rustige Langestraat liep, behalve de heer L. ook een politle-agent, zooals altfjd. evensens rustig. Het hebbedingetje, dat de heer L. voor zijn vrouw had gekocht, zat netjes In een punt zakje geborgen, dat onze rentenier noncha lant heen en weer zwaaide. Misschien was het nog onder de Invloed van de zoo vreedzaam verloopen revolutie In Spanje, of van de mln of meer sensationeele verslagen der Peter Kürten-rechtzaak, dat onze agènt nummer zooveel argwaan kreeg, toen hij dat geheimzinnige puntzakje ont dekte. Nu ziet onze heer L. er niet bepaald uit als een anarchist of een of andere misdadiger. Maar het was ook niet zoozeer de rustige ver schijning van den vreedxamen rentenier, doch het geheimzinnige zakje, dat den agent op het denkbeeld bracht: dat Is geen zuivere koffie. En hij meende zijn plicht te moeten doen door den heer L. te vragen„Wat heeft u daar in dat zakje?" Verbaasd over zooveel ongepaste nieuws gierigheid vroeg de heer L» of het zoo nood zakelijk was op deze vraag antwoord te geven. „Ik moet het zien!” zei de trouwe politieman gedecideerd. ..Moet je dan alles zoo maar laten zien wat Je bij je hebt?” vroeg de man met het geheimzinnige pakje. ..Als u niet wilt laten zien, wat er In dat pakte zit, aal Ik u naar het politiebureau moeten brengen.” ,.D’t zit toch niets bijzonders In. zei. een beetje benairwd. de heer L.. die zx>g nooit met de politie In aanraking was geweest. ..Zit er soms een revolver tn?" ..Fen wat ..Een revolver!" v' Met een zucht van verlichting opende de zenuwachtig toont den dit succes te fellclteeren en verwachten met zoo'n vijftal nog vele lauweren voor „Alc- marla Vlctrix". Uitslag Korpswedstrijd heeren: .Alcmarla Vlctrix II ,Twee Duifjes” „Onze Club I” ....f.- „De Club I” „Onze Club IX” JZ. E. K. Z.? I” „De Unie I’ Burg I” „Centraal I” „Op de Lat I” Deze clubs benevens de 3 winnende da- mesclub nemen Zaterdag en Zondag den Eere-Kótpswedstrijd deel. De Eere-prtjzen zijn ongewijzigd. Vrije baan Seniores: De heeren Q. Jonker, f voorkeur wenscht te geven. Dan make men het hokje voor diens naam rood. 3e. In de tweede kolom staat de zg. vrije lijst, waarop de candldaten In alfabe tische volgorde voorkomen. Wie daarin de man zijner keuze vindt, make het hokje vóór diens naam rood. Tenslotte willen we er nog op wijzen, dat door de goede zorgen van het Bestuur der Klesvereeniglng in beide lokalen stemhokjes (precies als de offlcleele!) aanwezig zijn, zoodat lang wachten voorkomen wordt en het geheim der stemming bewaard blijft. er 23. In de districten Stamboel, Samsoen en Rodostc werden zeven zetels nog niet be zet, daar de kiezers de onafhankelijke can dldaten onwaaraxg achtten te worden geko zen. Ten aanzien van deze zetels zal het presidium der Volkspartij een beslissing ne men. Huurkoopsys temen De voorzitter achtte het bezit van een eigen woning een groot volksbelang. Zjjn er gegadigden voor een eigen woning zoo ge lieve men zich schriftelijk tot het bestuur te wenden. Het bestuur overweegt het hou den van een propaganda-vergadering en vraagt machtiging om eventueele voorstellen voor huurkoopsysteem nader te onderzoeken. De heer Bruinenberg vroeg hoe het be stuur zich het huurkoopsysteem hadden ge dacht. De voorzitter merkte nogmaals met nadruk op, dat het bestuur geen bepaald systeem ten uitvoer wil brengen' het wil zich slechts op de hoogte stellen, hoe de leden zich tegen over deze plannen stellen. Het systeem zal eventueel gelden voor een nieuwe op te Bet ten plan. Besloten werd bedoelde propagandaverga- Jering te beleggen. Bij de rondvraag, waaraan door vele aan wezigen werd deelgenomen, vroeg de heer Haaks of het bestuur Iets kan doen om speeltuinen voor de kinderen in te richten. De voorzitter weee op de groote moeilijk heden. die aan dit voorstel zijn verbonden. Spr. zegde overweging toe. Hierna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Nauwelijks te men bekomen van de Inspan ning der Statenverkiezing, of weer worden onze Roomsche kiezers althans voor zoo ver ze op 1 Januari J.l. Ud waren van de R. K. Klesvereeniglng ter stembus op geroepen. Wel Is waar betreft het nu geen offlcleele verkiezing, maar wie zal durven beweren, dat ons partij-stemmen over de groslijst voor de tz. gemeenteraadsverkiezing min der belangrijk is? Practlsch gesproken toch wordt morgen beslist, wie In de volgende vierjarige periode als vertegenwoordigers van het Katholieke Vfdksdeel de stadsbelangen zullen beharti- grfa. Op den 17den Juni wordt eigenlijk niet anders gedaan dan officieel uitgemaakt ot er dit zes, waarschijnlijk zeven of misschien wel acht zullen zijn! Het moest daarom niet noodig zijn op het gewicht der stemming v<an as. Zondag ie wijzen, want wat raakt inniger onze meest directe belangen dan juist het stadsbestuur. Een feit Is echter, dat juist op dit terrein vaak een verbasterende onverschilligheid heerscht. „De politiek” staat tn het bekende slechte boekje en het Is zoon beetje mode smalend er over te spreken en te verkondi gen, „dat men er niet aan doet”. Beseffen djzulken eigenlijk wel, dat zij. door niet aan de samenstelling van de lijst mee te werken, bet recht verbeuren later critlek uit te oefe nen op richting of beleid der gekozenen? Gaan gepolltlseer op de stoep na afloop, De uitslag der Bekroningen te als volgt: Eenjarige Slieren. 1 Dina’s Wodan, fa. Ruyter. Ooster-Blok ker; 2 Mina's Meine, Idem; 3 Blok Max 9, C, Stapel Pz., Hoogkarspel; 4 Excellent, fa. Ruijter. Ooster-Blokker; 5 Marie’s Melk bron, N. D. Kaan, Wleringerwaard. Fokker: Gm. Dekker, Ooster-Blokker; 6 Dirk 2, A. Brak, Sint Maarten; 7 Lux L 15, C. Kramer GUjnls, Stompetoren; 8 Blok Max 9, Jb. J. Bakker, Venhuizen; 9 Meine van Juliana 12, W. Zilver. Binnenwijzend; 10 Wodan Meine, D. Kaan Klz., Wleringerwaard. Fokker: Gm. Dekker, Ooster-Blokker; 11 Max Meine. J. Rujjter, Beemster; 12 TrUntjB's Wilson, J. J. Bakker, Venhuizen; 13 Frans Max 7, Jn. Schenk, Wleringerwaard; 14 Frans Max 10, C. R. Blaauboer, idem. De premies bestonden uit medailles. Tweejarige SUeren. De 15 uitgeloofde aanhoudings-premies werden behaald door: 1. Jane's Wodan, fa. Ruyter, Ooster-Blok ker; 2. Lena's Meine, W. Koelemay. Beem ster. 3. Wodan Jan 5, Fokker P. Otjes Mz., Beemster elg. Fotlds ter verbetering der Rundveefokkery In Nederland, Wteringer- waard. 4. Booy’s Jonge Wodan J. v. Berkel, Wognum. 5. Jonge Meine. A. Wiering, Zw>ag- dyk, Fókk. J. Ruyter, Beemster. 6. Meine 23, C. Hartog. Beemster. 7. Emmas Wodan Jan, D. Ruyter, Nibbixwoud, Fokker J. Ruiter, Beemster. 8. Jan 2, J. Koeman, Bobeldijk, Fokker, A. Brak, 8t. Maarten. 9. Hoover, P. Wijnker. Opmeer, Fokker. C. N. Laan, Berk hout. 10. Frans Nicolaas 12, Wb. v. d. Oord Cz., Barsingerhom. Fokker: C. v. d. Oord. Barslngerhom. 11. Blok Wodan 9. H. J. Bruyn, Stompetoren, Fokker Jc. J. Bakker, Venhuizen. 12. Wodan 2 van Anna 8. P. Jon- ges Dz„ Beemster. 13. Wodan 2 J. Stapel ea. Lambertschaag, Fokker K. Peereboom. Hoog karspel. 14. Frans 152, P. Schuytemaker en C. Laan, Berkhout. Fokker F. A F. Grone- man, Wleringerwaard. 15. Aafje'e Wodan. C. Donker, Schelllnkhout. Fokker C. Stapel Pz.. Hoogkarspel. Groepen keuring. Van de groepen van zoons, bestaande uit minstens vier dieren, afstammend van één vaderdier, verkreeg den len prijs (medaille). Groep IX. Vader Jonge Meine 23, Ftokker, P. Zeeman. Tot deze groep behooren: Max Meine. Jonge Meine #4. Meine Wodan. Mina’s Mei ne, elg. Firma Ruyter. Ooster-Blokker; Wo dan Meine, elg. D. Kaan. Wleringerwaard, Meine van Juliana 12, elg. W. Zilver, Bln- nenwyzend; Rudolf, elg. P. Langedyk, Oos ter-Blokker. 2e prys: Groep IV, Vader. Blok Max 8, Fokker C. Stapel, Hoogkarspel. Tot deze groep behoorenBlok Max 9. Blok Max 10, Blok Max 11, elg. C. Stapel. Hoogkarspel; Blok Max 9. elg. Jb. J. Bakker. Venhuizen; Blok Riek. elg. D. Ruyter. Nib bixwoud. De driejarige stieren kwamen niet voor de keuring. De handel was heel traag; enkele van de beste eenjarige stieren werden verkocht voor pryzen van 1100 tot f 1200. Bestuursverkiezing Periodiek aftredend waren de heeren J. H. Jacobse. A. E. A Bulsslnk en W. van Westen, die zich wederom herkiesbaar stelden. De aftredenden werden met groote meerderheid herkozen. De heer C. W. Keysper werd als lid van den Raad van Commissarissen met groote meerderheid herkozen. Tot plv. bestuurslid werd gekozen de heer Ja Dlngerdis. Contributie-verlaging De voorzitter deelt mede, dat het bestuur voorstelt de huurders, leden. 5 cent en de nlet-leden huurders 10 cent contributie te betalen, ter bestrydlng van de onkosten en het vormen van een reserve. De heer Bruinenberg was van meenlng. dat de bestaande toestand later gehandhaafd kan worden. De voorzitter verdedigde het bestuursvoor stel. De contributie zal elk jaar worden vastgesteld. Het voorstel werd z.hxt. aangenomen. De penningmeester deelde nog mede, dat de verlaging Maandag as. reeds ingaat. Hierna kwamen een tweetal bestuursvoor stellen in behandeling. n.l. het verleenen van machtiging tot het aangaan eener leenlng van f 5000 (voor extra onderhoud) btj de gemeente Alkmaar en tot aankoon van grond en tot het stichten daarop van 42 woningen en voor all* handelingen die in verband met dit nieuwe bouwp’an worden verelscht. De voorzitter deed eenige nadere mede- deelingen aangaande bedoelde voorstellen. Het bouwplan Is ontworpen door den heer P. Smit, architect alhier. De huurprijs zal varieeren tu«schen f 5 en f 8 00 mits by- dragen worden ontvangen voor de woningen voor de groote gezinnen. Als dit laatste niet wordt toegestaan, zal een rendabele exploi tatie van de groote woningen niet mogelijk zf’n. daar de huurprijs f 7 50 zal bedra gen. De woningen zijn ruimer, dan een an dere nlaatselflke vereeniging worden ge bouwd De heer Bruinenberg vroeg of het bestuur plannen koes»erde woningen te bouwen aan den Bergerweg. De voorzitter antwoordde, dat dergelttke olannen Inderdaad door het bestuur zijn besproken doch Iets definitiefs daaromtrent Is niet bes”ten De voorstellen werden hierna met alge- meene stemmen aangenomen. Geiyk vorige jaren, zal op 11 Mei as en de volgende dagen het examen worden gehou- ter verkryglng van het diploma der makelaardy. In het Americalnhotel te Am sterdam. Tot lid van de examencommissie is we derom benoemd de heer J. Weyilng. alhier, 2e voorzitter van de Nederlandsche Broeder schap van Makelaars. De regeertng te Lissabond dementeert alle geruchten over bloedige onlusten te Oporto. Ook spreekt zy tegen, dat zy de reserve-llchtingen van de jaren 19261928 zou hebben opgeroepen. In het geheele land heerscht rust. In „De Vryzinnlg-Democraat”, officieel orgaan van den Vryz. Dem. Bond, schryft de 'heer J. W. Sprenger utt Ginneken o.m. bet volgende: „De stembus heeft gesproken enwy zyn onzen tweeden afgevaardigde naar de vergadering der Provinciale Staten van Bra bant weer kwyt. Alleen de Broekert keert behouden terug, terwyi Mr. van Leeuwen op wachtgeld gesteld wordt, totdat we weer...., maar daarover straks. Op zichzelf is deze uitslag voor onze pari ty teleurstellend; een zetel verloren en, wat erger is. een daling in stemmenaantal van 8637 (In 1927) tot 4642 (in 1981), d.wx. met bijna 4000 stemmen. Is niet voor de poes. Be- kyken we de cyfers nader, en dan niet alleen die van 1927 en 1931. dan biykt onze val toch niet zoo erg, als bet lykt. In 1925 en in 1929 behaalden de vrijzinnlg-demo- craten in Brabant 4271, resp. 4094 stemmen. Door het ontbreken van vele lysten zonder positieve beteekente, die alleen maar stem men afsnoepen van de lysten, wier candlda ten in de Kamer komen is het stemeijfer. dat by de Statenverkiezing wordt behaald, allicht iets hooger dan dat van de Kamer verkiezingen. Uit de <L atemcyfers van 1925, 1929 en 1931 zien we dus, dat onze par ty kan rekenen op een vier tot vier en een in de provincie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 13