ONS BLAD LEEKEPREEKEN El r I I I H.H. ADVERTEERDERS AAN ONZE ABONNE’S I I I W.M.H. Pels Zoon, Alkmaar WITTE BORDEAUX in l JOH. LAUWERS dit nummer bestaat uit drie bladen ZATERDAG 25 APRIL 1931 VLIF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 177»! f40 VOORNAAMSTE cNIEUWS Audiëntie Pastoor J. J. G. Hafkenscheidt De post vluchten naar en van Indië De vaarweg ZaandamAlkmaar Zeeman te IJmuiden verdronken Auto in brand geraakt De herziening der Gemeente-wet II I en Pater Ignatius O.CAP. t Het cultlveeringswerk in de Wie ringer meer In tegenwoordigheid van Z. H. den Paus Groote brand te Vriezen veen De verhouding tusschen Vaticaan en Litauen Proefrit voor de directie PAVGLOP 3 ALKMAAR Scheermessen F. Herder 2^ St Clemensretraitenhuis te Noord w ijker hout AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEBEN BITERUJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN MA HET ONGEVAL Katholieke Jeugddag Patronaatsdisirict Beverwijk De inzegening van het College der Propaganda De electrificatie der spoorlijn Amsterdam- en Velsen - Alkmaar Vraagt: Chat. Ceatet, deal aec,. KOORSTRAAT 49-51 TEL. 207 f NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 21. 38. F 22. Ernstige braad te Vrtesorveen. 38, NIET MOEDE WORDEN f>el> Kabinetavorming tn Bulgarije mislukt In acht dagen van Batavia naar Amsterdam 19. 48, De de maatregelen ter verbetering Voorbereid, Baromterstand 9 uur vm.; 756. Achteruit. De bestuurder bUWda gered Door onvoorzichtigheid 14, U. klaard 30.000 ten laste in :n f 630 Jonge- en Bezocht door den Minister van Waterstaat f AM ZIJN BROEDER GEDOOD? f 650 Drama te Halten r f van HOMO SAPIENS. P. Ignatius f f ejo 650 Bezoek van Z. H. den Paus aan het Prapa* gandacollege. Een grooteehe demonstratie Patronaats Jongens. i SAO 10.— i i weinig lende niet alsof de groote apostel onzen tijd geschreven heeft? wij waken tegen dien zoo men- Vijf perceelen een prooi der vlammen Weigering tot hervatting der relaties Henderson over Engelaad's positie tegen-* over het vredesprobleem. Pater Ignatius O.Cap. in Borneo ptoterltng overleden. Wijzigingen in de uitslagen der Provinciale Staten verkiexingen. Mi een breuk van arm bij veriiea vna *a anderen vinger 650 f 10— f f f f 650 650 In een rondschrijven aan besturen vestigt de Minister De nuntius van Litauen niet door den pre sident ontvangen. Een huis op de Lindengracht te taant er dam ingestort; twee zwaar- en drie licht gewonden. de te «aken, ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar L Voor bulten Alkmaar f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger De douanevoorstellen in Duitechland vaat Minister Schiele. Verhooging van bet in voerrecht op boter. t" t- iir e- :n CD te Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal as Woensdag geen audiëntie verleenen. 650 650 10— 650 6.50 Minister Rujjs dringt aan op sa menwerking. ADVERTENTIEPRIJS: Van 5 regels f 155: e*e regel meer/9J». RECLAME per regel é.75 voor de eerste pagina: voor de overige pagina’s f SAO. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bU vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer f 0.12 Gistermiddag vond te IJmuiden een tra gisch ongeval plaats, tengevolge waarvan een te Vlaardlngen wonend zeeman om het leven kwam. Een akntal zeelieden wilde zich met een nabij de Zuldersluls liggend motorbootje naar hun schip, het bij de hoog ovens liggend stoomschip „Stad Zwolle”, be geven. Twee van hen waren zoo onvoorzich tig. op de verschansing te gaan zitten. Op een gegeven oogenblik verloren beiden het evenwicht en vielen achterover in het water. Een van hen kwam spoedig weer boven en kon worden gered; de andere, de 27-Jarlge ongehuwde A. Bruggeman. wonende te Vlaardlngen, verdween in de diepte. Met be hulp van een dreg werd de drenkeling spoe dig door de politie uit het water gehaald. Dr. van Haselen trachtte met behulp van een zuurstofapparaat 's mans levensgeesten op te wekken. Het slachtoffer bleek echter reeds te zijn overleden. Zijn Hjk werd naar de Algemeene Begraaf plaats te IJmuiden overgebracht. f3000- LeTen’l«n«e Keheele ongeschiktheid tot werken door f 750 Mj een ongeval met fOEft btl verlies van een hand f 1 9E bij veriiea van een f 50 - <Jer uitkeeringen: WWW. „rIle, „n ormeIK wde t„nen of beide oogea doodeliiken alloov KOU.- een voet of een oog 1*3.- duim of wijsvinger OU* been ol Gistermorgen heeft Z. H. de Paus, geheel onverwacht, met Zijn hofstoet in auto's het Vaticaan verlaten om bij de inzegening van het nieuwe college der Propaganda, het in ternationale priesterseminarie op den Jani- culus. tegenwoordig te zijn. De H. Vader werd op den drempel van het gebouw ontvangen door kardinaal Van Ros- sum, den gouverneur der Vatlcaansche stad en den rector van het college. Mgr. Dlni. Onder de zuilengalerijen hadden de kardi nalen Pacelll, Bisolatl, Gasparri, Ehrle, 3e- rafinl, Capotcstl, Lega, Mundelein, Frühwlrt, Marchetti en Verdier en de talrijke aartsbis schoppen en prelaten plaats genomen, bene vens de studenten van het college en dele gaties van verschillende steden. Er heerschte een geweldige ontroering bij het verschijnen van den opperpriester. De H. Vader werd met geestdrlftlgen jubel door de aanwezigen begroet. In antwoord óp de begroetlngsrede van kardinaal Van Roesum, zelde de H. Vader verheugd te zijn, dat hij niet enkel met woorden, doch met daden van zijn groote liefde voor het Propagandawerk kon doen blijken. Nadat de Paus geantwoord had, verrichtte Z. H. zelf de inzegening van enkele lokalen. Daarna hief de H. Vader in-db kapel het „Te Deum” aan. Na afloop der plechtigheid gaf de H. Vader allen Zjjn zegen. Langen tijd verwijlde de Paus, na een rondgang door het gebouw, neg op het ter* ras, om het panorama van Rome in oogan* schouw te nemen. Het bezoek was streng onofficieel, zoodat van een afzetting der wegen door Tt»ll»«r>- sche troepen geen sprake was. Gistermiddag ongeveer vijf uur reed op den Amhemschen weg nabij de Ginkel te Ede de heer J. J. van Oudenallen, uit Voorburg (Z.-H.) met zijn auto. Van dezen weg zijn de kanten nog steeds niet afgewerkt. De auto raakte met de wielen achter den beton- rand en bij het weer op den weg rijden sprong een band. Hierdoor geraakte de heer O. zijn stuur kwijt en reed tegen een boom. Onmiddellijk stond de gehavende auto in brand. Een passeerende automobilist heeft den bewustelooaen heer Van O. uit den auto gehaald. De auto is geheel uitgebrand. De heer Van O., die in het gelaat was gewond, en inwendige kneuzingen had gekregen, is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgeetoken om: 7.4fc overmorgen 746. De Hoogeer» P. Provinciaal der PP. Oa- pucljnen ontving een radio-telegraflach be richt uit Borneo, dat P. Ignatius O. O. (v. d. Putten), pastoor der statie Nazareth- Bika, plotseling is overleden, r was sinds 1908 werkzaam In de missie van Borneo en was 56 Jaar oud. Zij, die wenseben' deel te nemen aan «wn retraite, gelieven zich te wenden tot de Di- kerhout. (Telefoon 6048 nederig te zijn behoeven wij naar geen gelegenheid te zoeken; die hebben wij den geheelen dag door; het kost geen tijd, maar moeite. Om een troostwoord te plaatsen; een naar den geest zwak ken broeder of zuster met een gepast woord In het rechte spoor te houden of nieuwen levensmoed te geven, daarvoor is gelegenheid te over, zonder dat het ons tijd kost. En wie durft zich te beklagen wel tijd maar geen gelegenheid voor goede werken te hebben? Zijn er geen zieken. Het dorp Vriezen veen is gistermiddag om streeks vier uur door een feilen brand ge teisterd, waarvan de oorzaak onbekend is. Het vuur ontstond in den kruidenierswinkel van H. Nyen Twllhaar. die In korten tijd In de asch werd gelegd. Van den inboedel kon slechts zeer weinig worden gered. De brand sloeg over op de naastgelegen boerderij, be woond door de familie J. Lambers en voorts door de familie H. Hopsters. Ook deze per- oeelen brandden In een minimum van tjjd geheel uit. Belde perceelen lagen aan het Oosteinde. Een brandenc stuk hooi schijnt overgewaaid te zijn naar den overkant van de straat. Het kwam terecht op het stroodak IA het achterhuis van den kruidenierswinkel vy> A. Dekker, dat eveneens vlam vatte. Nog kmi men aan het alles vernielende vuur geen Wfcerstand bieden en spoedig stond ook de lerij van P. Alberts in lichter laaie. Ook boerderij ging geheel in vlammen op. brandweer was wel spoedig met twee Mtobrandspulten aanwezig, doch kon tegen dm geweldigen brand weinig uitrichten. Zjj moest zich beperken tot het nathouden van aangrenzende perceelen om verdere uitbrei ding te voorkomen. Dit gelukte ten slotte. Behalve de perceelen zijn alle inboedels een prooi der vlammen geworden, terwijl tn de boerderij van Albert’s een paard, koe en een varken verbrandden. Voorts ging nog een bedrag van 150 gulden aan geld verloren. Verzekering dekt de schade, die men op on geveer 20.000 raamt. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. Er was buitengewoon veel belangstelling van de zijde der bewoners. Burgemeester Bouwmeester en Wethouder Pot waren op het terrein van den brand aanwezig. Een gedeelte van den Mnldü slraatwng voor fietsrijders gesloten verklaard. Op vermoeden van broedermoord is giste ren te Aalten gearresteerd de 21-jarige P. Zijn broeder werd gistermorgen onder ver dachte omstandigheden dood aangetroffen op den deel der woning, welke P. tezamen met zijn moeder en broeder bewoont. Het parket uit Zutphen en de polltie-deskundige dr. G. Hessellng uit Arnhem stelden, volgens de „TM.” een onderzoek ter plaatse in. Het Itjk werd voor sectie in beslag genomen. Te gen negen uur gisteravond was men hier mede gereed, waarna P. werd gearresteerd. Hij ontkent hardnekkig. Gistermiddag om kwart voor vier is het 14e vliegtuig op de terugreis, de P H.A.Q.R-, op Schiphol geland. Smirnoff was eerste be stuurder, tweede bestuurder Hulsebos en Westraete mecanicien. Smirnoff Is In acht dagen van Batavia naar Amsterdam gevlogen en heeft zoodoen de een nieuw record gevestigd. 19— 22 Mei: Meisjes 2336 Met: Mannen en Jongelin gen 26— 29 Mei: Meisjes 69 Juni: Mannen lingen 912 Juni' Gemeentewerklieden 1316 Juni: Jonge Dames 16—19 Juni: Politiebond 2023 Juni: Meisjes 2730 Juni: Gehuwde mannen van Schiedam ea_ plaateen 47 Juli: Mannen en Jongelin gen 1114 Juli: Mannen en Jongelin gen 14—17 Juli: Dames Middenstand 18—31 Juli: Mannen en Jongelin gen 21—24 Juli: Meisjes 2528 Juli: Mannen en Jongelin gen 14 Aug.: Onderwijzers die smachten naar een woord van troost en opbeuring? En dan: de armen zult ge altijd bij u hebben! Laten wij niet zoeken naar groote daden, daarvoor zijn er maar weinigen aangewezen. Zooals de druppel den steen uitholt, zoo kan een leven vol van kleine, dagelijksche goede werken een paleis van deugd zaamheid worden. De parabel van het penningske der weduwe is nog altijd een der ontroerendste verhalen van het evangelie. En het veroudert nimmer. Het eenvoudige, christelijke gezin, waar in men zijn Roomsche lectuur na ge bruik naar een arme of naar de zieken huizen zendt; waarin men postzegels en theelood voor de missie verzamelt; waar groot en klein zich beijveren voor den bloei der parochie en godsdienstige ge nootschappen; op die gezinnen is nog altijd Christus’ uitspraak toepasselijk, dat de in stilte maar met zuivere bedoe ling geschonken penning van veel meer waarde is dan het rammelende goud van den farizeeër. Niemand zegge dus, dat hij geen goed kan doen omdat hij arm is of te druk met zaken bezet. Ieders leven kan rijk zijn aan goede daden. Alleen: wij moe- I ten maken dat ons geen stemmingen van wrevel en afkeer van het goede overvallen en aldus groote depressie perioden vruchteloos voorbij gaan. En dat gevaar is overvloedig aanwezig, zeker in onzen tijd. Het drukke leven eischt vetl van onze zenuwen en bet Jachten naar geld, genot en vermaak om ons heen, verlokkingen van een wuften wereldgeest tn duizenderlei vormen, ma ken ons prikkelbaar. Van de christenen, die hun naam waardig zijn, wordt al maar meer geëischt. Neem maar het ééne voorbeeld van den aanval, die met de regelmatigheid van een mitrailleur op onze beurzen wordt gedaan. Als wij een Zondagsmis bij wonen komt er een geestelijke bedelaar op den preekstoel voor een nieuwe kerk, voor een verre missie, voor een noodlijdend liefdewerk. Wanneer wij een katholieke krant of weekblad opslaan, schreeuwt ons een noodkreet tegemoet om steun, om geld. In onze brievenbus vinden wij bij iede re post een bede om hulp met een blanco girobiljet, gezwegen nog van al de persoonlijke aanvallen, die op onze milddadigheid worden gedaan. Is het wonder dat ons dikwijls een stemming bedreigt: nu is het uit: ik doe nergens meer aan? En toch, het woord van den apostel klinkt boven allen menschelijken wre vel uit: laten wij, het goede doende, niet moede worden! Hoe dikwijls hebben wij dat woord gehoord en hoe weinig heb ben wij dat begrepen. Het bevat toch zulk een (liepen zin. 1 Is alsof Paulus het gevaar van onze wisselende stem mingen, het gevaar voor onze deugd beoefening doorzien heeft en daarom voor alle tijden met kracht heeft ver maand: christenen, het spreekt vanzelf, dat gij goede werken doet, maar wacht u voor inzinkingen, voor depressie-stem- mingen. Wordt niet moede het goede te doen! Want, wanneer gij het goede doet, zult gij te zijner tijd maaien. Is het dit voor Laten schelljken wrevel, die ons van tijd tot tijd overvalt, wanneer harde plicht, wanneer deugd en naastenliefde altijd maar om meer roepen en nooit verza digd schijnen. Maar als het waar is, dat ons aardsche leven een voorbereiding is voor een eeuwig geluk, dan mogen er in onze deugdbeoefening ook geen pauzes Intreden, evenals ware vriendschap, ware liefde nooit tot den geliefde zegt: vandaag zljt gij mij onverschillig. Het goede doende niet moede worden, dat lijkt voor den christen van onzen tijd een kostbare lijfspreuk: een levens leus! De Minister van Waterstaat, Mr. P. J. Reljmer, vergezeld van zijn 'administrateur, den heer Rosenwald, de ingenieurs S. Sme ding, P. P. Messu en A. Roebroek, directeu ren der voorlooplge directie van den Wierin- germeerpolder, en den heer A. Minderhout, Inspecteur van den Wleringermeerpolder, brachten gisteren een bezoek aan de culti- veerlngswerken aldaar. Verscheidene werken, zoowel met de hand als met de machine uit gevoerd. werden bezichtigd, o.a. het maken van slooten, kanalen, greppels, sluizen en woningen, zoomede het in aanbouw zijnde P. T. T.-kantoor. In het cantlnegebouw. ge legen btj sluis L waarin thans het post- en telefoonstation gevestigd is, gebruikte het gezelschap de thee. Ook werden hier prent briefkaarten gekocht. De Minister verzond er enkele prentbriefkaarten, welke hU zelf af stempelde. Het bezoek heeft gerulmen tijd geduurd. In den laten namiddag aanvaardde het gezel schap weder de terugreis.. De pauselijke nuntius in Litauen, mgr. Barrtollni, die kort geleden uit Rome terug keerde. wilde dezer dagen den president Smetona bezoeken, om hem de nieuwe Va- ticaansche goudmunten als een geschenk van den H. Vader aan te bieden. Hl) werd echter niet ontvangen. Door deze officleele weigering, om de re laties tusschen Rome en Wowno te hervat ten, kan men in de naaste toekomst een vol ledig afbreken der diplomatieke betrekkin gen tegemoet zien. wu meenen gsed te does nog eens onder de aandaebt te brengen, dat onze administratie naast bet plaatsen van Uw adverteatiên tn onze eigen uitgave, gaarne haar bemiddeling verleent voer bet plaatsen van Uw gelegenbeids-advertentlën ook te andere Naden. D kunt van onau bemiddeling gebruik maken sender 8a* Pril* vak Uwe annonce daardoor maar eenigs- stns wordt verhoogd. Wö honden asm gamrae aanbevelen. DB ADMINISTRATIE Nadat Donderdag reeds, in tegenwoordig heid van verschillende Ingenieurs, een proef rit had plaats gehad, is gistermiddag op het traject Amsterdam Alkmaar Velsen een officleele proefrit gereden voor de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Tegenwoor dig waren hierbij de directeuren de heeren Mr. H. van Manen en Ir. E. C. J. van Dijk, Verder merkten wij op den chef van vervoer T. M. F. C. Jorissen. den chef van exploi tatie J. D. Evers, den chef van tractie Ir. H. E. Hoekstra en den chef van weg en werken Ir. H. P. Maas Geesteranus. Onder de verdere ingenieurs, die den proef rit meemaakten waren Ir. H. Goedhart en Ir. P. M. Quist, van de electrificatie-werken en verder de heer J. D. Cox van de inspec tie te Alkmaar. Om 9.49 vertrok de trein, die uit een vier- wagenstel van geheel nieuwe rijtuigen be stond, van Amsterdam naar Alkmaar. Aan alle tusschengelegen stations werd gestopt. Van Alkmaar vertrok de trein naar Velsen- Llmulden-Oost. Bij de Velserbrug werd ge stopt om even de electrlsche apparaten aan de brug te kunnen bezichtigen. Ook te Be verwijk werd gestopt en verliet het gezel schap even den trein. Om 1514 vertrok de trein weer naar Uit geest om vervolgens naar Amsterdam te rij den, waar men om 15.49 arriveerde. lijken staat zij. Hier moet, voor zoover de draagkracht eener gemeente te kort schiet, in samenwer king met naburige gemeenten uitkomst wor den gezocht. Het is de overtuiging van die zegenrijke werking, die voor de gemeenten van samen werking zal uitgaan, dat de Minister ge meend heeft, de gemeentebesturen te moe ten opwekken van dit instituut ruim gebruik te maken. De gemeentelijke kracht, zoo be sluit de Minister, zal hierdoor worden ver sterkt- Zondag 17 Mei moet een gloriedag war den voor de Katholieke, schoolvrije manne- lüke jeugd van het Dekenaat Beverwijk I Want dien dag zullen 900 Patronaatajcn- gens van het Patronaatsdistrict „Beverwijk” in IJmuiden door demonstratie en défilé openlijk getuigenis afleggen, dat ook zij niet aan hun lot worden overgelaten, maar wor den opgevoed tot degelijke mannen voor .Hu toekomst" om Kerk en Vaderland te dienen Op bet groote sportterrein „Stormvogels" zal een plechtig lof worden gehouden, waarbij door deze 900 jongens tegelk door gemeen- schappelUken zang, voordracht en gebed aan °Penb*re hulde wordt gu- brachL Door turn- en andere sportoefenln- gen zullen ae toonen. dat naast de geest ook Een der fijnste geesten, welke katho liek Nederland In de laatste halve eeuw beeft opgeleverd, de Dominicaner pater dr. J. V. de Groot, werd als hoogleeraar In de Thomistische wijsbegeerte aan de Amsterdamsche Hoogeschool door zijn discipelen steeds lastig gevallen met vragen over de grenslijn tusschen goed en kwaad, tusschen schoon en leelljk, tusschen waarheid en valschheid. De Jeugd is van aard radicaal en be slist. ZU houdt niet van lange overwe gingen en voorzichtige bedenkingen. Zij wil absolute uitspraken, waaromtrent niet te twijfelen valt. En nu moge nie mand beter dan de katholieke moralist in staat zijn vaste normen voor goed en kwaad in het algemeen te ge ven, geen godgeleerde, die zichzelf res pecteert, zal de pretentie hebben te beweren, dat in ieder afzonderlijk geval heel gemakkelijk de omvang van persoonlijke schuld is vast te stellen en scherpe lijnen tusschen goed en kwaad, waarheid en valschheid, schoonheid en schijnschoon te trekken zijn. BIJ de behandeling nu van de objec tieve waarheldsnormen was genoemde professor de Groot steeds gewoon te waarschuwen voor één factor, die bij het menschelljk oordeel zoo gemakkellJk vergeten 'wordt, njn. de stemming, waarin men verkeert. Er zijn maar zeer menschen die aan geen wisse- gemoedsstemmingen onderhevig zijn en die bij hun oordeel steeds alleen maar hun verstand laten werken. Dit is trouwens voor een zuiver oordeel ook heel vaak onvoldoende. Een kunstwerk moet n.m. eerst ontroering wekken. En daarna komt het critlsch verstand, dat de opgewekte emotie gaat ontleden, afweegt, wat er zuiver en onzuiver is in ons gevoel. Bij zulk een eerlijk onder zoek wordt bij ware kunst de waardee- rlng nog veel grooter dan het gevoel alléén kan opwekken. Weinigen echter laten bij hun oordeel alleen hun verstand spreken of brengen verstand en gevoel in zuiver evenwicht. Al te vaak overheerscht het gevoel en wat nog erger Is, komt een oordeel on- dei een bepaalde stemming tot stand. Die wisselende stemmingen zijn zeer gevaarlijke dingen in ons leven. Zij ver troebelen niet enkel ons oordeel, doen niet alleen ons geheel of gedeeltelijk valsche beslissingen nemen ten nadeele van onszelf of anderen, maar zij tap pen, wanneer wij niet oppassen, onze beste levenssappen af zij doen ons uit gelaten zjjn zonder reden; temeergesla* gen zonder oorzaak tot smart; zij ver gallen de ware, gezonde levensvreugde en maken ons In tijden van rouw en droefheid tot onuitstaanbare wezens voor onszelf en voor anderen. En het allerergste is, dat zij de deugdbeoefening zeer hinderlijk in den weg staan. Normale menschen van goeden, chris- telljken huize loopen niet licht gevaar een misdaad te begaan. Hun omgeving is meestal zóó, hun opleiding en opvoe ding, geheel hun leven zóó ingesteld, dat het groote kwaad buiten hun le venssfeer blijft. Het leven gaat zijn ge leidelijken weg. Een wereld, waarin pistolen knallen, fortuinen aan een sjieeltafel worden verkwanseld, echt breuk als de gewoonste zaak wordt be schouwd en nachtelijke brasserljen tot de onmisbare behoeften behooren, zulk een Wereld bestaat voor normale chris telijke menschen hoogstens In romans, die rij liefst nog maar ter zijde leggen. Hun leven is een aaneenschakeling van plichten, plichten tegenover God en den godsdienst; plichten tegenover gezin, maatschappij, den evennaaste, het dage- HJksch beroep. Toch blijven ook zij allen menschen en wat de groote kardinaal Newman eens genoemd heeft „de verve ling van den godsdienst” Is een gevaar, waaraan allen bloot staan, n.m. de ver veling van plichtsvervulling. Wij allen zijn menschen en maar weinigen kun nen zich tegen het overvallen van stem mingen hoeden. De voortdurende en vaak harde plichtsvervulling kan wer ken als een grijze, trieste regenlucht dagen achter elkaar. Wie krijgt dan niet eens het verlangen om die grauwe wol ken uit elkaar te vegen en door de rafels heen een tipje hemelblauw en een zonnestraal te zien? De christen weet, dat hij het niet mag laten bij enkel het vermijden van groot kwaad. Hij moet ook daden van deugd stellen; zjjn geloof moet een levend ge loof zijn. En dan vindt hij op zijn le vensweg de eischen van gebed en gods dienstoefeningen; van vasten en ver sterven; van werken van naastenliefde, van verdraagzaamheid en zelfverloo chening, van aalmoezen geven en het verrichten van andere goede werken. En niemand, die zich daaraan onttrekken kan door verontschuldigingen van geen tijd of geen gelegenheid te hebben. Om De toestand van den Zeereerw. Heer J. J. G. Hafkenscheidt. die deze week m het Mariapavlljoen te Amsterdam werd opgeno men Is Iets beter. Op voorstel van een commissie, die daar toe in 1925 reeds verslag heeft uitgebracht, hebben Ged. Staten van Noord-Holland zich bereid verklaard de verbetering van den vaarweg tusschen Alkmaar en de Zaanstreek over het Alkmaardermeer ter hand te ne men. In haar rapport wijst de commissie er op, dat de verbinding van de Zaan met het Noord-Hollandseh kanaal in de'richting van Alkmaar langs Tapsloot en Markervaart en verder langs Stierop en Alkmaardermeer over Akersloot of langs het Koogerpolder- kanaal door haar ondiepten reeds sedert ge rulmen tijd tot gegronde klachten aanleiding heeft gegeven. Prov. Staten vereenigden zich met het denkbeeld, mits de kosten, tftt op f KMO worden geraamd, zouden worden gedragen door het RUk en de provincie, elk voor een derde gedeelte, door de Zaanlandache ge meenten voor een zesde gedeelte en door de gemeente Alkmaar voor het overige een zesde deel. B. en W. van Zaandam hebben zich toen tot de gemeentebesturen van Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer en Wormer ge wend. Doordat verschillende dezer gemeenten niet wilden medewerken, is de verbetering enkele jaren blijven hangen. Sedert hebben Ged. Staten zich bereid ver- van het Provin ciaal Wegenfonds te brengen, mits het uit te baggeren zand uit de vaargeul op het Alkmaardermeer en van den rijzendam bij Akersloot gratis beschikbaar werd gesteld om te worden gebruikt voor de verbetering van wegen In de omgeving van Alkmaar. Dit is door den Minister van Financiën toegezegd. De gemeente Alkmaar heeft zich bereid verklaard het nog ontbrekende gedeelte der bijdrage van de Zaansche gemeenten voor haar rekening te nemen. Thans hebben Ged. Staten opdracht ge geven de noodlge voorbereidende maatregelen te treffen. Naar aanleiding van bovenstaande hebben B. en W. van Zaandam bij den gemeente raad een voorstel Ingediend om een een zesde deel in de kosten, na aftrek der 30.000 van het Wegenfonds en met inachtneming van het eerder vastgestelde percentage voor wer ken ter verbetering van de Zaan ad 40 pet. bij te dragen, zijnde een bedrag van 3333.33 BUREAU» HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie Na. 433 Redactie No. 633 per fl. f 130, per 24 fl. f 28.— de gemeente- van Binnen- landsche zaken en landbouw de aandacht op de herziening van de gemeentewet, welke 15 dezer In werking is getreden. De Minister herinnert er aan, dat in het blzonder ten aanzien van de samenwerking van gemeenten de drang tot herziening der bestaande regeling zich sedert Januari wel zeer sterk deed gevoelen. In de eerste plaats wordt hier gedacht, aan de politie en de brandweer: naarnaast aan havens, kanalen, wegen, armenzorg en zoovele andere onderwerpen. De nieuwe wetteluke regeling nu opent een ruim veld voor ontplooiing van gemeen telijke kracht. Met den vinger zijn de gevallen aan te wijsen. waarin door Intercommunale samen werking de belangen beter zouden zijn be hartigd. dan tot dusver geschiedde, nu door de stroefheid van de thans geldende wette- lijke regeling, de gemeentelijke, regelingen naast elkaar stonden Wat in het bijzonder het brand weerwezen betreft- de branden die in den laatsten tijd zoo groote offers heb ben gevergd in het leven van mensch en dier, maar ook op gebied van geschiedenis en kunst, afgezien nog van de geleidelijke verliezen hebben getoond hoe ernstig plicht der gemeentebesturen is t - dat hun brandweerwezen In zoo goed moge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1