Cl blijft bij er (DE) Bmtenlandsch cJ^ieuws 20rts Vooreens en altijd FEUILLETON KU-KLUX-KLAN DE POLITIEKE SITUATIE IN OOSTENRIJK DERDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG. 25^PRIL 1931 Redevoering van Henderson De Bulgaarsche Kabinetskrisis Het Volksbegehren van „Stahlhelm” Schiele’s tolplannen Een waardevolle schoen De onrust in Portugal Overstrooniingen te Moskou Het burgemeesterschap van Lyon Een gentleman-dief Sir Eric DriuAÓncTs besprekingen KOPT NIEUWS J Humoristische Avonturen-roman Ontwapening en Vlootverdrag Gemengde ^Buitenlandsche ‘Berichten O.m. verhooging van invoerrechten op boter Algemeene verkiezingen vóór 21 Juni De staking aan de Brusselsche couranten Het nieuwe Spaansche bewind De strijd tegen den godsdienst in Rusland maar dan, I uit de oudste Jriesche, Tabaksfabriek van, et)cuwe tyfcerts te, Jfoure üc JriesiastcC OpyerichtTf55 tekte Jriesdte \^eereK-!fyaai F verschaft U ivoikeii vm genot! ook Kerk en Staat De Stromboli werkt weer Geen rede tot ongerustheid Malinoff geeft zün opdracht terug. Nadere bijzonderheden. eveneens ISO» Mark er in Oproeping van reservisten-lichtingen? Bedrijven rtilgWrgd Ontbinding van den gemeenteraad’ SCHIELE Niet veel auocee Atheïstische speelkaarten Mislukking voor de typografen HOOFDSTUK VI. LEVENSLOTERIJ. de antiquiteiten kwam; hij heeft getwijfeld te bemerken zün bü de parle- op- Lerroux naar Genève De ministerraad heeft besloten het actieve zoowel het passieve kiesrecht van 25 jaar op 23 jaar te brengen. Verder werd besloten, dat de minister van Bulteniandsche Zaken, Lerroux. Spanje op de komende zitting van den Volkenbondsraad zal vertegenwoordigen. Het socialistische orgaan, de „Peuple” deelt mede, dat de staking bü de Brusselsche bla den kan worden beschouwd als mislukt te zijn voor de typografen. De dagbladdirecteu ren melden, dat talrijke arbeiders naar de werkplaatsen terugkeeren. hooge in Een technische ontwapenings conferentie dergeljjke wordt be- „Zeker, ,.O Beëediging van leger en marine In de laatste dagen vinden te Madrid groote parades plaats van de verschillende regimen ten van het Spaansche leger, die den eed van trouw aan de republiek afleggen en vervol gens een nieuw republikeinse!» reglments- vaandel krijgen. Ook bü de marine vinden dergelijke plechtigheden plaats. Bij de burgerlijke ambtenaren wordt van een dergelijke formaliteit afgezien, behalve bij de ambtenaren van het diplomatieke en consulaire corps. Volgens het voorloopig officieel resultaat hebben zich te Berlijn 438.862 personen uit gesproken voor het Volksbegehren van Stahlhelm tot ontbinding van den Prulsl- schen Landdag. Een 254-tal handteekenln- gen werd ongeldig verklaard. Stahlhelm deelt mede, dat het eindresul taat morgenochtend bekend zal zijn. PFR HAU POND De voornaamste punten. Omtrent het program van Schiele verneemt het W. B. oa. dat de voornaamste punten zijn de verhooging van de invoerrechten op vleesch en vooral op boter. In het brandpunt der discussie staan de invoerrechten op boter, welker verhooging men in agrarische kringen onder alle om standigheden noodzakelijk acht, daar de zui- velproductle speciale bescherming elscht. Schiele verlangt een verhooging der in voerrechten op boter van 50 tot 100 mark per 100 K.O. Dit zou een verhooging van den prijs tot 150 mark beteekenen. Ook in de kringen van het departement ontveinst men zich niet, dat een verhooging van den boterprüs zekere moeilijkheden op het gebied der handelspolitiek zou veroor zaken, daar in de eerste plaats Finland een contingent van 5000 ton tegen een recht van 50 mark gewaarborgd zou moeten blijven, terwijl Denemarken. Nederland en tot op zekere hoogte ook Zweden, In weerwil van eventueele verhooging der Invoerrechten, op grond der meestbegunstiging eveneens aan spraak op zulk een contingent zouden kunnen maken. Zelf» verluidt, dat zij deze 5000 ton niet als een absoluut, maar als een relatief con tingent zouden beschouwen en zouden eischen, dat hun een hoeveelheid zou wor den toegewezen, die in dezelfde verhouding tot hun productie zou staan als de 5000 ton tot die van Finland. Dat zou het meervou dige van dit quantum zijn. Zulke aanspraken zouden De rijksminlster van landbouw en voedsel voorziening Schiele heeft gisteren een lang durig onderhoud gehad met den Rjjkskanse- ller ter voorbereiding der heden in het kabinet te houden bespreking over de douane- en agrarische kwesties, waarmee ook de loon politiek en de uitvoer van fabrieksgoederen in nauw verband staan. Men verwacht, dat Schiele s plannen in het kabinet wel op ver zet zullen stuiten. In het Engelsche Lagerhuis heeft Henderson meegedeeld dat de bijdragen der Britsche regeering aan den Volkenbond en het Int. Arbeidsbureau in totaal beloopen 107.770 pond sterling in 1929 en 115390 pond sterling in 1930. van de landbouwproducten der beide landen toch altijd nog op de tweede plaats staat. In bet kabinet zal men de voor- en na- deelen ongetwijfeld breedvoerig overwegen. In goed ingelichte kringen verwacht men niet, dat beden reeds een beslissing inzake het invoerrecht op boter zal worden geno men. maar veeleer, dat eerst met de betrok ken landen van gedachten zal worden ge wisseld. afgezien nog van bet verzet In het land zelf uitvoer commissaris een vcegd krijgen. DE NIEUWE MARGARINE Monarchistische aanslagen beraamd De burgerlijke gouverneur te Valencia had vernomen, dat men in een fabriek van mili taire kleedingstukken bezig was 5000 cocar- des te vervaardigen met leliën erop, het mo narchistische symbool. De cocardes waren be steld door een jongmensch van 17 jaar, zoon van een artUlerle-officler. Er hadden twee aanhoudingen plaats. Naar gebleken is, bereidden de monarchis ten verschillende aanslagen voor, oa. tegen den zoon van Blasco Ibanez en tegen den tegenwoordlgen gouverneur van Cordova. slechts schijnbaar; *t Is een groote vraag, of hü er wel een woord van hoorde. Zijn blik was ernstig, doch op een gegeven oogenblik krulden zich zijn lippen, alsof hij een of andere nieuwe gelukkige ingeving kreeg. Het was een opluchting, toen zij bij een kruispunt afscheid van Wellaby namen „Nu stoomt hl) op Brickie los." lachte oom Chipperton. .Jk wou. dat Ik een muis achter het behangsel was om te kunnen hooren. wat hü daar nu weer vertelt ■Jk heb u iets te zeggen, oom. Ik ben er volkomen zeker van wat die man bedoelde, toen hij beweerde den sleutel van het geheim te hebben. Het is een knoop van mijn over- John James gaf nu een verslag van zjjn ontdekking in de garderobe. „Och. dat is gewoonweg belachelijk." riep Theophilus ..Hij vertelde, dat hij de politie den naam en het adres van den dief zou geven; welnu, jouw naam en adres staan toch niet op de knoopen van je overjas?" „Neen. maar als ik hem aangetrokken ban en hij zou het bemerkt hebben dan ..Beste Jongen, wjj zullen het spoedig vei- helpen. Als wjj thuiskomen, zuilen wij er een knoop bijzoeken, dan kan je hem er zeil aanzetten. Er moet hier of daar in huls een doos met oude knoopen zijn. Vertel mU nu eens iets over de nieuwe pier, die men van plan is te Southsands te bouwen." Toen zü op Cedar Mount teruggekeerd wa ren. was bij Jonn James alle stijfheid in de De leider van de Democraten Malinoff. die belast was met de vorming van een Kabinet heeft deze opdracht, na haar ^4 uur in beraad te hebben gehouden, leriig ge geven. De Spaansche regeering heeft besloten on- middellijk over te gaan tot het in orde ma ken van de kiezerslijsten en zoo noodlg ge heel nieuwe kiezerslijsten te doen opstellen. Wanneer geen onvoorziene omstandigheden zullen optreden, zullen de algemeene verkie zingen voor de wetgevende vergadering op 21 Juni as. gehouden worden. Het parlement zal den geheelen zomer zonder onderbreking bijeen blijven, waama de regeering zal aftreden. Er zal dan een re geering van republlkelnsche concentratie worden samengesteld, waarin de socialisten geen zitting zullen nemen. De eerste daad van het parlement zal zijn de verkiezing van den Staatspresident. In alle gemeenten, waar op grond van de samenstelling van de kiezerslijst tegen den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen is ge protesteerd, zullen ten spoedigste verkiezin gen worden gehouden. een poosje te gaan wandelen. Wjj zjjn direct terug." De spreker overhandigde zjjn bezoeker de „Morning Post” en wenkte zjjn neef om hem te volgen. Zü gingen de hal door naar de garderobe „Nu. wat zeg je me daarvan", grinnikte oom Chipperton. „De gist begint te rijzen hé? Jij ziet natuurlijk de vreandering bij Wellaby niet, maar ik verzeker je, dat hij er een ander mensch door geworden is.” ..HIJ heeft iets gevonden", lispelde Ben stone, Jijj zegt, dat hij den sleutel tot het geheim heeft.” ..Bah! Grootspraak en onzin; dat zei hij alleen maar om effect te maken. Ik heb niets verloren, daar ben ik zeker van en ik voor onderstel. JU ook niet" .Hiets behalve de kaars, en die behoorde aan het huis. Toch beweerde hjj iets gevon den te hebben.” .Jliets dan komediespel, evenals die dikke stok. Ha. ha! Ik had werkelijk moeite om mu «oed te houden, toen hjj over dien dik ken stok begon! Neen, je behoeft nergens bang voor te zijn. Trek nu je schoenen aan.” Benstone ging bet laatst de garderobe uit. Hjj was er blijven talmen om een beetje van de emotie te bekomen en zijn gedachten te verzamelen. Nu hjj Wellaby gesproken had. vond hjj de imitatie-inbraak nog afschuwelijker dan ooit. Indien bet slachtoffer iemand was ge weest. die in staat was om de grappenma kers te pakken en hen desnoods af te ran- De Bond der Goddeloozen te Moskou heeft atheïstische speelkaarten in den handel ge bracht. Het doel van deze „goddelooze" kaar ten, zooals de Russen ze noemen, is, atheïs tische propaganda te voeren. De vier kleuren zijn aan de vier belangrijkste godsdiensten gewijd. Harten stellen de katholieke gees telijkheid voor (in caricatuur-vorm natuur lijk), ruiten caricaturiseeren de Joodrche gebruiken, schoppen zjjn aan de Orthodoxe kerk gewijd en klaveren aan de Mohamme- daansche derwisjen en Boeddhistische pries ters. De azen zijn in tweeën gedeeld: de onder ste helft stelt „het sombere kapitalistische verleden” voor en de bovenste „de lichtende socialistische toekomst”. Beneden staat te lezen: ,2oo is het geweest" en boven: „Zoo zal het worden". De Pool sche Landdag heeft een door de oppositie tegen den voorzitter Swl- talskl ingediende motie van wantri t zn met groote meerderheid van stemmen verworpen. t is zeer vriendelijk van u. maar pro‘ L James, die op hetzelfde onbedwingbare neiging voelde roeke- Konlng Alfonso tijdens den oorlog In bet nummer van 19 April van „La Ré- publlque", was de vraag opgeworpen, of ko- nlng Alfonso van Spanje gedurende den oor log geen mededeellngen. welke hem door den Franscben militairen attaché onder geheim houding waren toevertrouwd, telegrafisch aan* den Duitschen keizer had overgebracht. De in het artikel genoemde generaal Des- vlgnes, die van September 1916 tot Februari 1918 militair attaché was bij het Spaansche hof, verklaart thans in de „Echo de Paris”, dat de toenmalige ministerpresident Clemen ceau hem nooit had opgedragen onjuiste be richten aan den Spaanschen konlng mede te deelen. om te controleeren, of deze ze in het geheim naar Berlijn doorstuurde. HU, generaal Desvlgnes, had den konlng wel in April 1917 op het feit opmerkzaam gemaakt, dat de hulp van de Vereenlgde Sta ten voor de geallieerden het verlies van Rus land te niet deed. Dit had hü echter gedaan, omdat hu in de meenlng verkeerde, dat Ho ning Alfons deze mededeellng aan zijn neef den keizer van Oostenrijk, zou overbrengen, hetgeen laatstgenoemde misschien had kun nen overhalen om vrede te vragen. Indien de konlng van Spanje nu inderdaad deze mededeellng aan Keizer Karei heeft overgebracht, dan heeft hij niets anders ge daan dan aan den wensch van Frankrijk ge volg te geven. Generaal Desvlgnes zegt verder, dat hij in derdaad wel eens onjuiste berichten in Ma drid heeft verspreid, doch wanneer deze naar Berlijn werden overgebriefd, dan is dat niet door toedoen van den konlng gebeurd. mtatische pogingen der Basken en het nooit zullen doen. Toen de gouverneur verklaarde dat de Orde aan de autoriteiten de wapenen dient uit te leveren, welke zij bezit, verzetten deze zich ertegen ontwapend te worden. De gou verneur zeide toen dat het geen zaak der burgerij is om haar eigen verdediging te ver zekeren. daar de zorg voor de bescherming der gemeenschap in handen van den Staat ligt Te Tempelhof gaf dezer dagen een huis vrouw een paar oude schoenen weg aan een bedelaar, zonder te weten dat haar man daarin een spaarduitje vn 1500 Mark had verborgen. Ook de bedelaar merkte niets van den kostbaren Inhoud van een der schoenen en verkocht het paar schoenen aan een me chanische schoenreparatleinrichtlng, waar het geld werd gevonden en bU de politie bezorgd, zoodat de rechtmatige eigenaar ztjn spaargeld weer terug kreeg. De minister van bulteniandsche zaken Lerroux heeft een nieuw en langdurig onder houd met den pauaelüken nuntius gehad. Het schijnt dat zeer gewichtige kwesties zUn besproken. De Stromboli heeft, na hevig onder- aardsch gerommel, een stortvloed lava uit geworpen. De bevolking werd door *n paniek bevangen en in de cmligende velden en tui nen werd groote materieele schade aange richt door de uitstrcomende lava. Menschen- levens vallen niet te betreuren. De laatste ultba'*3ng van de StramboU daeert van 1930. In de omgeving van Pistoia werden gis teren te 634 uur aardschokken waargeno men. die ehter geen schade aanrichtten. Te Prato werd de bevolking door aardschokken opgeschrikt. De directeur van het Florentiner Obser vatorium verklaart, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat. standpunt in dezen niet verlaten. Een officieel com muniqué omtrent Drummond’s Berlijnsche onderhandellngen zal morgen worden uit gegeven. Naar uit Moskou wordt gemeld, zün tan gevolge van den Ijsgang der Moekwa, In de stad groote verwoestingen aangericht. Verschillende stadsdeelen staan geheel onder water. Aan de monding van de Moskwa hebben pioniers van het Roode Leger ijsmassa** laten springen. De textielfabrieken Trechgorka hebben groote schade geleden. Verschillende bedrij ven moesten worden stilgelegd. Of menschenlevens te betreuren rijn. h nog niet bekend. selen dan zou het iets anders geweest zijn. Maar om een zwakkeling als Wellaby In het harnas te jagen, dat was gemeen. DergelUke kleingeestige menschen zijn dikwUls kwaadaardig en wraakzuchtig, wan neer zU een grief tegen iemand hebben. In dien de man ooit komt te weten, dat wij het geweest zUn, dan zal er iets verschrikke lijks gebeuren, wees daar zeker van. Met deze overdenking haalde John James zijn lichte overjas, die hij voornemens was op zün arm mee te nemen, van den kap stok. Terwijl hü dit deed, staarde hü naar iets, dat zün aandacht trok. Het was een eindje van een afgebroken draad.... de bo venste knoop van zlin jas was er af. Hü moest er met een ruk afgetrokken zün. „Goede hemel! nu weet ik, wat hü gevon den heeft. Ik voelde een ruk. toen ik van nacht over die helsche vensterbank gleed. Hü zal in de gang gevallen zün.” John James wierp een zenuwachtigen blik in de rich ting van de deur; toen hing hü vlug de jas weer aan den kapstok. Het was een gelukkige beschikking van het noodlot, dat hü de jas niet had aange trokken ten aanschouwe van den man, die ongetwijfeld den bewjjsleverenden knoop van zün jas in zün zak had. Er ging hem een vreeseljjke herinnering door zijn reeds zoo gemarteld hoofd van een welbekend feit in de geschiedenis, dat een halve knoop voldoende bewijs geleverd om iemand in de gevangenis te werpen. ,Jk dacht, dat je altüd een overjas droeg”, merkte oom Chipperton op, toen de drie heeren de laan uitwandelden. „Ezel”, dacht Benstone, en toen overluid: „Het weer is zoo zacht, dat ik dacht hem dezen morgen we! te kunnen missen.” Hü verbeeldde zich, dat Wellaby naar hem keek, en niet alleen met een blik van ver rassing. maar zelfs van verdenking. Waarom heeft hü zün overjas niet mede gebracht? was de vraag, die hü in den wan trouwenden blik van Wellaby meende te le zen. Toen zü op den hoofdweg waren geko men, probeerde John James het gesprek op slapeloosheid te brengen, maar Wellaby was met geen mogelükheid uit zün inbraaksfeer te krijgen. Hü kwam er telkens op terug en vertelde de geschiedenis wel driemaal met de gebruikelüke uitweidingen; wat Robert gezegd had, wat de politie gezegd had, wat hü verwachtte, dat zün vrouw zou aeggen, als zü thuis kwam. enz. Het geklets van Wellaby begon Benstone dermate te vervelen dat hü zün vroeger ge koesterd medeli’den sterk voelde verminde ren en er zelfs büna over verheugd was, dat hü had medegewerkt o«n dezen aelfverge- noegden sukkel te foppen. De beleefde belangstelling, waarmede oom Chipperton naar het verhaal luisterde, was gewrichten verdwenen en gevoelde hü. dat hü zich bü de lunch niet onbetuigd zou laten. Het was verwonderlük, hoe de fris- sche lucht van High-Rusting zijn eetlust had bevorderd. ,Jk had die jas beter niet in de garderobe moetin laten hangen.” sprak hü bü zlchzel»: „juffrouw Searl of Moore mochten eens mer ken. dat er een knoop af was.” Hü nam de jas mede naar zün slaapkar mer én stond een oogenblik te overwegen, waar hü hem het best kon verbergen. Er was plaats genoeg in de kleerkasten. maa|r daar waren geen sleutels op. Tenslotte ber sloot hü om hem op te vouwen en in zün handkoffer te deponeeren. „Daar is hü volkomen veilig.” mompelde hü. terwijl hü den sleutelbos in zün zak stak. Om voor zün jas p’aats te maken, bad hü eenige snuisterijen, die er nog in lagen, uit zün koffertje genomen. Onder andere bevond zich daar ook het boek bü. dat bü te Southsands aan het station had gekocht, voor hü op reis ging. Hü bekeek den kleurigen omslag even en wierp het toen, zooals de Voorzienigheid bet hem zeker op dat oogenblik ingaf, op aün toilettafel. Raad van State ontbonden Het Staatsblad publiceert een decreet, het welk de ontbinding van den tegenwoordlgen Raad van State aankondigt, met uitzonde ring van de permanente commissie, welke geheel gereorganiseerd is. De regeering is voornemens het commissariaat in Marokko te wüzigen een civiel commissariaat. Wordt dit plan ten gebracht, dan zal de civiele hooge militair aan zich toege- Naar gemeld wordt, heeft de Portugeesche regeering besloten de reservisten van de lichtingen 19261930 op te roepen. Deze be dragen te zamen ongeveer 50.000 man. In politieke kringen schrüft men dit besluit toe aan de vrees der regeering voor een opstand in Portugal, terwül anderszüds beweerd wordt, dat het hier slechts een versterking van de weermacht geldt, ter bestrijding van den wapensmokkelhandel aan de Spaanach- Portugeesche grens. De nieuwe maatregelen der regeering. Bü de Portugeesche Ambassade te Londen was van de beweerde regeeringsmaatregelen nog niets bekend. Naar uit Parijs wordt gemeld is het te Oporto, volgens de laatste berichten, bü een demonstratie tegen de dictatuur tot botsin gen gekomen. De politie moest ingrijpen en er werden verscheidene personen gedood of gewond. Gemeld wordt, dat een viertal stoomtrawlers bewapend naar Madeira ts gedirigeerd, waar de regeeringstroepen den toestand nog steeds niet meester zün. Twee torpedojagers liggen gereed voor vertrek. De hulpkrulser „Njassa” is vandaag vertrokken om bü Madeira deel te nemen aan de troe penontschepingen. Gisteren hield op het drukst van den das voor een juwelierszaak bü Victoria Station te Londen een luxe-auto stil, bestuurd door iemand die uitstapte en naar den winkel liep. Toen hü voor het winkelraam stond nam hü een hamer uit zün zak, sloeg daarmee da ruit stuk en greep naar een kussen met rin gen. Het gelukte hem echter niet het kussen mee te pakken, omdat het aan een ketting vastzat. Slechts met een enkelen ring, ter waarde van 220 pond sterling, vluchtte hü in zün auto, die in alle snelheid wegreed, achtervolgd door de politie in een taxi. Na een verwoede achtervoglng verdween de auto in de drukte, maar de dief had den ring niet durven houden, want die werd later op den dag teruggevonden op zü van de straat, waardoor de auto was gereden. Met het oog op de, door de douane- unle-plannen vei oorzaak te, netelige situatie der bulteniandsche politiek van Oostenrijk verdienen de gebeurtenissen der binnenland- sche politiek in dit land büzonder de aan dacht. Een leidende persoonlijkheid derOon- tenrüksche politiek geeft de volgende op merkelijke verklaring omtrent de interne si tuatie van Oostenrijk. Het beeld, dat de Oostenrüksche bUmen- landsche politiek op het oogenblik biedt, verdient bijzondere belangstelling. De wln- terzitting van het Parlement stond in het teeken der regeling van de zoogenaamde afglften-verdeelmg; er moest een nieuwe sleutel worden gevonden, volgens welken de gemeenschappelijke belasting-inkomsten van den Bond tusschen dezen en de landen in de toekomst zullen worden opgedeeld. Deze, in federatieve staatsvormen bijzonder lastige) kwestie werd door de politieke handigheid van den Bondskanselier, Dr. Ender, op een bevredigende wüze opgelost. Hierop volgde een soort rust-pauze, ech ter slechts schijnbaar, daar ze werd gebruikt voor voorbereidingen der nu beginnende voorjaarszitting. Twee thema's, die nauw met elkaar verband houden, moeten worden afgedaan. Aan den eenen kant moet het evenwicht der staatsfinanciën worden be waard, daar de economische crisis zich na- tuurlük ook in Oostenrijk doet gevoelen. Hieromtrent zün onrustbarende geruchten verspreid; de werkelijkheid ziet er echter heel wat kalmer uit. Om het budgetalre evenwicht te behouden, zullen ongeveer 100 millloen schilling noodlg zün. En om dit be drag te dekken, denkt men verschillenne maatregelen te nemen, daaronder een sa- laris-belastlng voor allen, die een vaste be trekking hebben; deze belasting zal van een half percent tot 4 percent bedragen. Belangrijk is ook, dat men er in zal slagen, in de kwestie der werkloosheid hervormingen te vinden. Hier gaat het in de eerste plaats om de werkloozen-verzekertng. waarvoor de staat tot nu toe voorschotten heeft gegeven, welke een aanmerkelüke hoogte hebben be reikt en die men Ingevroren credieten zou kunnen noemen. Bü de aanstaande bespre kingen met de sociaal-democratische oppo sitie zal men vooral trachten, deze voor schotten in te trekken, de algemeene verze- kerings-basis der Oostenrüksche sociale politiek beter te onderleggen en zoo misschien met de een of andere inkrimping voor de ver zekerden het, mln of meer luchtig gewor den, gebouw der sociale politiek te stabill- seeren. Dit programma moet tot de maand Juli in het Parlement worden afgewerkt. Het zal tot moellüke en langdurige onder handellngen komen, maar over het algemeen zal men wel tot een bevredigend resultaat komen. Tot het resultaat zullen ook misschien gebeurtenissen bijdragen der binnenlandscbe politiek, welke zich in de laatste weken in Oostenrijk hebben afgespeeld. Er heeft een leeks verkiezingen plaats gehad, voor den Gemeenteraad in Salzburg, de Boerenkamers van het Burgenland en vooral de verkiezin gen voor den Landdag in Boven-Oostenrifk. Alle deze verkiezingen toonen hetzelfde beeld: een sterk voortdringen der chrlstelük- soclale partü, een stilstand, om niet te zeg gen een af brokkelen van de sociaal-democra tische stemmen, een buitengewoon sterken achteruitgang der midden-partüen en een Ineenstorting van het, uit de Helmwehr-be- weging ontstane, Heimat-blok. De chnstelük- soclale partü schünt de gevolgtrekkingen uit haar nederlaag van 9 November van het vorige Jaar te hebben gemaakt; ze heeft haar innerlijke organisatie beëindigd. Deze partü heeft daardoor haar oude aanzien herkregen en haar versterkte poeitle zal on- Het Opperste Gerechtshof te Warschau heeft in laatste instantie het be roep verworpen van den |n verband met bet grensincident van Neuhofen wegens splon- nage ten gunste van Duitschland tot 11 jaar kerkerstraf en 50.000 Zloty geldboete veroor deelden Duitschen landeigenaar Fude. Met betrekking de gedachten wisselingen tusschen Duitschen Rüks- mlnister van Bulteniandsche Zaken en den Becretaris-Oeneraal van den Volkenbond, wordt van welingelichte züde medegedeeld, dat bü deze besprekingen niet de kwestie van een technische voorconferentie inzake de ontwapening behandeld werd. Volgens vroegere voorstellen van Drum mond. zou in den herfst van dit jaar, in aansluiting op de bijeenkomst van den Volkenbond, een technische ontwapenings conferentie worden gehouden, die het mate riaal voor de hoofdconferentie zal voor bereiden. Van Dultsche züde is men hier steeds tegen geweest, daar een büeenkomst als ondoelmatig sebouwd. De Rüksregeering heeft haar Morgen is de verkiezing aan de orde van een burgemeester van Lyon wegens de ontslagneming van Herrlot. die Zondag jl- opnieuw tot raadslid werd gekozen. Een denotatie van socialistische gemeenteraads leden is dezer dagen bü Herrlot geweest «n hem mede te deelen dat zü bereid waren op hem te stemmen mits zü aanspraak zouden kunnen maken op twee wethouderszetels. Gevraagd, of zü bereid waren hun stand punt van critlek en stelselmatige obstructie te laten varen, antwoordden de socialisten, dat zü zich hun volledige vrijheid van han delen voorbehielden. Naar aanleiding van dezen socialistischen stap heeft Herrlot verklaard, dat hü rich in geen geval wilde afscheiden van de rijf radi cale wethouders, die gelük met hem hun ont slag hadden genomen. Het ,Jou-nal" verwacht, thans, dat de gemeenteraad zal worden ontbonden. echter, naar Dultsche opvatting, reeds om zuiver juridi sche redenen, gemakkelük van de hand kunnen worden gewezen. Buitendien mag men van Nederland en Denemarken wellicht verwachten (zoo zegt de aan bet W. B. verstrekte mededeellng verder), dat zü grooter voordeel zien in een schikking met Duitschland, dat als afnemer II. „Neen, *t is duidelük, dat hü speciaal voor de antiquiteiten kwam; hü heeft van de minderwaardige voorwerpen geen notitie ge nomen." „Ik zou het ten zeerste op prijs stellen, als mijn neef je collectie ook eens mocht be wonderen”. dat moet hü bepaald doen!" mentaire onderhandellngen. De nieuwe komst der chrlstelük-sociale partü is onge twijfeld te Wüten aan de politiek van den tegenwoordlgen Bondskanselier. Dr. Ender. Dr. Ender, een rustige, beheerschte fiersoon- lükheld. is het type van een modern, demo cratisch politicus, die bü de afzonderlijke dingen het algemeene doel nooit uit betoog verliest. Dr. Ender is niet voor verkiezings- verbonden; hü is van meenlng. dat zoo'n groote partü-groep als de chrlstelijk-soclale het best zonder verbindingen haar verkie zingsstrijd kan bestaan. De overige Oostenrüksche partijen zullen rekening moeten houden met dezen gewü- zlgden koers der christelijk-sociale partü. want, wanneer deze sterke moreele factor in de Oostenrüksche binnenlandscbe poli tiek over het hoofd wordt gezien, kan het licht tot algemeene nieuwe verkiezingen komen. Onder leiding van den tegenwdordl- gen Bondskanselier kan wel als zeker wor den aangenomen, dat de christelUk-socia- len boven hun posities van 9 November 1930 zullen uitgaan. Gedeeltelüke verkiezingen, zooals nu in Oostenrijk hebben plaats ge had. oefenen wel geen onmlddellüken in vloed uit op de kracht-verhouding in den Natlonalen Raad, maar ze hebben een be slist moreele uitwerking. Men kan deze stroomlngen karakteriseeren als het voor- waartsdringen der positieve staatsgedachte, in den geest van Dr. Ender’s jx>Iitlek. Deze richting zal verder de politieke ontwikkeling in Oostenrijk beïnvloeden. De houding der geestelükbeid Een delegatie der Jezuïeten heeft, volgens een B.T_A.-bericht, haar opwachting ge maakt, bü den civielen gouverneur om hem de verzekering te geven dat zü nooit me dewerking hebben verleend aan de autono- lk wU u volstrekt niet derangeeren”. testeerde John James, die op h- oogenbllk een - om zün oom een schop te geven loore idioot! „O u derangeeert mü to het geheel niet riep wellaby opgetogen. ,Jk zal 'n tijd v~r u bepa'en, zoodat ik u de collectie zelf kan laten zien. Nu moet ik gaan. Ik heb gedacht om even bü Maneb en Brickie aan te loopen om het hun te vertellen, want ook zij moe- ten gewaarschuwd worden, dat er inbrekers hier in High-Rusting rondloopen. ..Nu. wü loopen een eindje met X zei Theophilus, „wü waren toch van P“n Gisterenavond heeft de Engelsche minister van Bulteniandsche Zaken, Henderson, aan het jaarlüksch banquet van de Bultenland- sche Persvereeniglng het woord gevoerd. De Minister zeide daarbü. dat wü In een over gangsstadium zün tusschen de oude indivi dualistische diplomatie en de nieuwe diplo matie van verzoening en samenwerking. Er wordt veel gedaan om de internationale be trekkingen weer op een betere basis te bren gen. De regeering. aldus Henderson, heeft veel gedaan door arbitrage en ontwapening. Zü had de facultatieve clausule geteekend en 34 andere mogendheden hebben zich hierdoor gebonden. Ook heeft de Britsche regeering adhaesie betuigd aar. de algemeene actie tot vreedzame beslechting van geschillen. Het is onmogeiük. aldus vervolgde de Minister, het belang te overschatten, dat de regeering en naar zün meenlng alle partüen to Groot- Brittannië. hechten aan het welslagen van de as. ontwapeningsconferentie, welke meer dan eenig ander afzonderlijk feit zal berei ken bü het streven om uit de economische depressie te geraken Gelukkig is voortgang gemaakt op den weg van ontwapening. Onlangs is te Genève een ontwerp'chema opgesteld, waardoor t mogelük wordt gemaakt begin van het vol gend jaar een Ontwapeningsconferentie te houden. Henderson vervolgde: Het ta nutteloos te beweren, dat de geest van wantrouwen en onveiligheid, welke de oude diplomatie heeft vertroebeld, ta verdwenen. De minister zei de niet te gelooven. dat dit zou kunnen geschieden, tenzü het werk der Ontwape ning. dat beoogd wordt door het Verdrag van Versailles en artikel 8 van het Volken- bondsstatuut. wordt gecompleteerd en tot de naties grooter vertrouwen krijgen in de door den bond opgelegde verplichtingen. Ten aanzien van de Fransch-Italiaansehe vlootbesprekingen zeide Henderson, dat het welslagen hiervan de Ontwapeningsconferen tie zou ten goede komen, terwül een mis lukking de waarde van het Londensche Vlootverdrag zou schaden. Spr. eindigde met te verklaren, dat de Engelsche regeering handelt ta het belang van den wereldvrede en vriendschappelüke internationale relaties.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9