ONS BLAD r dit nummer bestaat uit twee bladen MAANDAG 27 APRIL 1931 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 91 f40 VOORNAAMSTE cWEUWS Motorraces te Alkmaar Z. K. H. Prins Hendrik 2000 menschen dakloos en Mgr. H. J. M. Taskin Een bloedbad op Formosa Kostbare meesterwerken ontvreemd Bijgeloof in onze „verlichte” 20 eeuw Defecte stuurinrichting Een historische vondst 7 De overstroomingen bij Wilna Schilderijendiefstal te Londen De K. R. O. zendt uit „België- Holland” Liberale politiek godsdienst JOH. LALJWERS PAYGLOP 3 alkmaar Tooveriaa«aarns ea Project VERKIEZINGS-DWAASHEDEN AANGIFTE MOET, OP STftAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Gevechten tusschen leden van verschillende stammen NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Bezork »n Den Helder Een bloedbad op Formosa. De nabij offtderacazpa in het van weekblad. Hei textielconflict te Enschede opgetaat. De herdenking van zijn zilveren jnbilé Trein rijdt te Apeldoorn op een rtoatblik. wederom de liberale Nondover,. Den Haag moet bij Barometerstand 9 uur vin. 753. Vooruit. De autobus AaltenBochoit verongelukt DE PARTEI NASIONAL INDONESIA Tot ontbinding besloten het defect "n d. Heyden. Nellen Man Twoacl deae ren." Engeland sou tegenvoorstellen In zake de Fransche vlootvoorstellen ingediend hebben. De .Partei National Indonesia zal Werden ontbonden... De viering van het zilveren jubileum van Praeaes Mgr. H. J. M. Taskin. Vermindering Spanje. Voorloopig geen verhooging der Dniteebe invoerrechten op boter. bij een breuk van arm bjj bij wrliea van'n anderen vinger Dr Eckener Franschen Ml voortzetten en f Op Zondag. 3 Mei a.s. zal door den K RO. worden uitgezonden de Internationale Voet balwedstrijd „BelgiëHolland”, die gespeeld zal worden van 2.454.45 <Holl. Tijd) in het Groote Stadion te Antwerpen. Deze wedstrijd zal worden gerapporteerd door den Sport- medewerker van den K.R.O.. den heer S. P. Ucht op De lantaarns moeten worden opgestoken om 7.48. Ernstig auto-ongeluk op den Rtjkastrrtrt- weg onder Buaaunx. Door de overstroomingsramp te Wilna zjfci 2000 personen dakloos geworden. Herriot is als burgemeester van Lyon her kozen. I de den SchUderjjendiefstai te Londen ter waarde van 3MAM. Naar aanleiding van den uitslag der jongste Statenverkiezingen heeft „De< Maasbode” klaagzangen aangeheven. Het blad schreef: ABGNNEMENTSPRIJSi Per kwartaal, voor Alkmaar X— Voor buiten Alkmaar 235 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger lin-Oceaanvlucl nabijheid van 1 worden aange hechten groot landingen, en 1 deze wenachen De berichten de .Graf Zeppe CS Gisteravond te *s Hertogen in dolle vaart van dr. Duurt autobus een t aan tpe HU we voerd. waar ble ben had gebroki De roekelooze glaasje had ge slot en grendel De algemeene vergadering van de P(artel) N(asional) I(ndonesl^) te Batavia besloot de nortii Pz» Anthinrlan Friedrichshafen nog niet vast of pelln” naar de Noordpbol dit jaar vei plaats vindt Zaterdag werden uit eenige kantoorloka len In het gebouw Oxfordstraat 10 te Lon den eenige kostbare schilderijen en tapijten gestolen. Onder de ontvreemde schilderijen bevinden zich twee schilderijen van Gains borough, nl. het „Portret van een Heer” en het portret van Gravin Chesterfield, voorts een Van Dyck. nJ. het portret van Hen rietta Marta, en een Reynolds, het portret van Miss Grant. De gezamenlijke waarde wordt geschat op 25.000 pond sterling. „Dat de S. D. A. P. kreeg bij de Sta tenstembus In 1931 precies 55.619 lees: vijf-en-vijftigdulzend zeshonderd- en-negentlen stemmen minder dan bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1929. Ook de R.K. Staatspartij ging sedert *29 in stemmenaantal terug, maar lang niet zooveel, n.l. slechts met 5.040 stem men. Alle „perspraat" van „Het Volk” kan nuchtere cijfers niet wegredenee- Zondagmiddag is de Bocholtsche autobus even voor Aalten op den Bocholtschen weg tegen een boom gereden. Het geheele voor- gedeelte van de bus werd in elkaar gedrukt en van de ruiten bleef niets over dan een hoop scherven. De chauffeur bleek vrij ern stige verwondingen aan het hoofd te hebben en ook de eenige passagier, de heer P. F„ fabrikant te Bochoit. had een hoofdwonde en wonden aan de armen. Een arts, die spoedig ter plaatse was, heeft belde gewon den verbonden, waarna zij per auto naar Bochoit werden vervoerd. De oorzaak is waarschijnlijk raken der stuurinrichting. De autobus is door de marechaussee In beslag genomen. steld. Zaterdagmorgen tegen 10 uur arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik te IJmuiden per auto aan den toeristensteiger, waar de tor pedojager „Van Nes" gemeerd lag. Ter plaat se waren dr. W. van Haselen in uniform van kapitein van het Roode Kruis en de heer L. Dijkeen, secretaris van het Roode Kruis afd. IJmuiden. aanwezig. De Prins onder hield zich eenlgen tijd met genoemde de putatie en feliciteerde dr. Van Haseslen met zijn dezer dagen verkregen onderscheiding, waarna Z. K. H. aan boord ging van den torpedojager. Al spoedig werden de trossen losgesmeten en vertrok het schip naar Den Helder. „De Tijd" daarentegen heeft evenals wij geconstateerd, dat de verklezlngs- cijfers voor ons heusch niet ongun stig zijn: het blad vraagt, wat die nuchtere cijfers wel leeren, en het ant woord luidt: ADVERTENTIEPRIJS: Va» 1— regels 1-25: elke regd meer 6-tX RECLAME per regel 0.75 voer de eerste pagina: voor ge overige pagina’s 0J0- RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" vooruitbetaling per plaatsing .60 per advertentie van S regels: iedere regel meer 0.12 f 3000 - «eheele ongeschiktheid tot werken door f 7rn bij een ongeval met ff OM bij verlies ven een hand f19R_ bij verlies ven een f 50 tegen onze venezero voor een der volgende ultkeerinoenuuuu. «srlls. armcIU bejd. boenen of bcjde o^,, I lull.- doodelijken «floot I ZOU,- „,n xoet of „n I I Zu.- duim o< wijsvinger been of Hat Nederiandsch elftal dat tegen de Dwitecherz een gelijk spel wist te behalen. V. L n. r.s Paauwe. J gpydagl, Anfceirsen, Adam, v HeeL V Kal» Tap, kn en v. d. Meulen. de zigeunerin van deur tot deur, verkoopt amuletten te gen het slecht gezicht, „beleest" goede en boosaardige gezwellen, geneest en knoeit op dezelfde manier, welke reeds ten tijde der kruistochten gewild was en goed betaald werd. En weer een paar kilometer verder komen boeten 's avonds in de dorpsherberg bjj elkaar en houden zich bezig met de vraag, waarom het vee plotseling ziek is ge worden, den eenen buurman een paard ont viel en den ander een ongeluk overkwam, dat evenmin te voorzien was. Als alle verklaringen van het gezond ver stand te kort schieten, dan komt het ook thans nog voor, dat men de een of ander tn het dorp meestal een oude vrouw, beschul digt. het vee behekst of het gezin van dezen of genen boer betooverd te hebben. Zulk een verdenking te moeilijk uit den weg te rui men; ze leidt er toe, dat 1. Van de terbaan. 3 i veld, 4 min. Lange afstandsrace tot 500 cM.3: 1. Van Hamersveld. 4 min. 5 3/5 sec. 2. Van Pelt. 4 mln. 6 2/5 sec. 3. Rijk, 4 min. 7 sec. 4. v. d. Pluym, 5. Van den Berg. De voetbalwedstrijd Nederland Duitoefc- land eindigt in gelijk spel. (11). Voor de rechtbank van gezworenen der Hannoversche stad Stade werden een boer en een veekoopman tot tn totaal jaar tuchthuis veroordeeld, daar ze getracht had den een vermeende heks in hun dorp te ver branden. Onze „verlichte" tijd glimlacht zoo graag over het onverstand en het bijgeloof der middeleeuwen. En toch zijn de menschen der twintigste eeuw In dit opzicht niet veel beter. In groote laboratoria. welke op machtige fabrieken lijken, zitten de dokters over microscopen gebogen en bestudeeren het wezen der ziekten, het leven der ge vaarlijke bacteriën, de gedanteverwisseling der bloedlichaampjes, al die duizend gehei menissen van het menscheljjk en dierlijk organisme. Maar enkele straten verder gaat BUREAU HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie Na. 433 Redactie No. 633 „Wle^jden eindstand der partijen over het geheele land beochouwt, zal niet zonder schrik ontwaren, dat ook nu weer de sociaal-democraten een flkschen sprong vooruit deden. Wel niet zoo groot als in 1927, toen ze van 107 op 120 zetels stegen, maar nu ze ditmaal toch maar weer 10 zetels In de wacht sleepten, hebben ze alle reden om zich in de handen te wrijven. De roode partij te wel niet de eenige. die aan deze stembus winst kon boeken, maar tegenover haar 10 zetels zjjn de enkele succesjes van geringe beteekenis. Tegenover het beduidende voorwaarts dringen van het roode front te het op gelijk niveau blijven van het katholieke cijfer beslist een verontrustend ver schijnsel te achten, naar welks oorzaken ernstig dient onderzocht te worden en waartegen het remedie niet te lang op zich mag doen wachten. Fanfares op de katholieke Staatspartij kunnen 0.1. in deze omstandigheden be ter achterwege blijven. Zelfinkeer en de vaste wil om gemaakte fouten te herstellen moeten hier de hoognoodlge correctie brengen." Naar uit Taipeh op Formosa wordt ge meld, te het aldaar tusschen de onderworpen stammen en leden van den stam der Moes- ja's die zich onder politiebescherming in een concentratiekamp bevinden, tot ernstige on geregeldheden gekomen. 184 leden van onderworpen stammen werden door stam der Moesja's onthoofd; dertien werden zwaar gewond en 104 worden vermist, terwijl drie zelf een elnde aan hun leven maakten. Ongeveer 80 boerenhofsteden werden in de asch gelegd. Zooals reeds eerder gemeld, zal de Hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin ax Woensdag het feit herdenken, dat Z. Hoog eerw. vijf en twintig jaar president te van het Groot Seminarie te Warmond. Mgr. Taskin zal morgenavond omstreeks kwart over zessen aan het Warmonderhek worden verwelkomd door Z. H. Exc. Mgr, J. D. J. Aengenent, blsschop van Haarlem, en door een eere-comlté, de professoren van het Groot Seminarie, den directeur van het Philoeophlcum en een deputatie uit de theo loganten. Burgemeester Ketelaar van War mond zal hier een welkomstrede houden. Voorafgegaan door de harmonie van War mond zal de stoet daarna een rondgang door het dorp maken, waarbij door de leer lingen der katholieke school aan den Heerenweg den jubilaris een zanghulde zal worden gebracht. Voor het Seminarie zal eere-poort worden opgericht. Daar zal prof. P. G. Groenen den jubilarte toespreken. Op Woensdagmorgen zal de Hoogeerw. beer Mgr. Taskin een plechtige Hoogmis opdragen, terwijl hij des middags van drie tot half vijf uur hoopt te recipleeren. Inderdaad! Wij schreven het reeds: men moet bij de tieschouwing van dezen verkiezingsuitslag niet letten op de aantallen al dan niet behaalde ze teltjes, maar op de verklezingscljfers, op de pantaiten behaalde stemmen. En als men dat doet, dan mogen wij ook In vergelijking met de S. D. A. P. zeer tevreden zijn. Waar de zetelverdeeling niet beant woordde aan de aantallen behaalde stemmen, dus aan de sterkte der par tijen. daar was dit het gevolg van de Tsak zonderlinge en wisselvallige wijze, waarop de zetelverdeeling plaats heeft. Het gemis van enkele Statenzeteltjes berouwt ons niet al te zeer; verminde ring van de sterkte der partij zouden wij ernstiger betreuren. Maar dat Is voor ons nog geen reden, om niet In verzet te komen tegen een zetelverdeellngssysteem, dat de beoogde evenredige vertegenwoordiging tot een aanfluiting maakt. Verkiezlngsdwaasheden zijn in dit op zicht dezen keer al bijzonder rijkelijk te plukken. In Overljsel kregen wij één zetel min der, omdat de katholieken er 17 stem men.... méér hadden uitgebracht, dan aanvankelijk berekend was. In Friesland bleek het stemmencijfer van den Plattelandersbond met 11 ge stegen, en daarom moest de RJC Staats partij alweer een zetel Inboeten. In Noord-HoUandafijn, daar hebben we al genoeg over geschreven. De soclaal-demokraten kregen sinds 1927 over T heele land ‘n 140.000 stem men méér en werden daarvoor beloond met 9 zetels; de katholieken zagen hun stemmencijfer sinds 1927 stijgen met ’n 134.000 stemmen en de beloonlng daarvoor washet verlies van 2 ze tels. Is het niet al te dwaas? Vanwaar al deze misère? al deze on billijkheid? Wij gelooven, dat de oorzaak van dit alles voor "n goed deel gezocht moet worden in het hinken op twee gedach ten, het dualisme, waaraan de wijze kieswetgever zich indertijd heeft schuldig gemaakt, In het feit, dat bjj de zetelverdeeling eerst het stelsel van de grootste overschotten wordt toe gepast. en dat het stelsel d’ Hondt in aanmerking komt, precies wan neer er nog meer dan 8 zetels te verdeden overblijven. Dit laatste Is natuurlijk een willekeu rige greep, en iedere willekeurigheid Pleegt onrecht voort te brengen. Is het gezien de jongste gebeurte nissen niet hoog tijd, dat men zich bezint op een correctief in de kieswet, waardoor althans deze daverende ver- kiezingsdwaasheden tot het verleden gaan behooren? Véél zoude er o.i al verbeterd zijn, als men het willekeurige getal 8 van de nog ter verdeeling o verblijvende zetels afschafte, en eenvoudigweg voorschreef, dat direct na de eerste zetelverdeeling volgens den vollen kiesdeeler het stelsel d’ Hondt werd toegepast, ongeacht het aantal nog ter verdeeling resteerende zetels. Dan werd althans bet ergste het De heks gemeden wordt en in sommige gevallen kan zelfs een poging tot moord het gevolg zijn. Een dergeltfk geval is onlangs door de rechtbank van gezworenen te Stade behan deld. Een boer, die door het ongeluk ach tervolgd werd, kon er maar geen verklaring voor vinden, waarom juist zijn vee vaker ziek werd dan dat van xyn buurman. Hij sprak er dikwijls over met zijn zwager, een veekopotnan en beiden kwamen ten slotte tot de overtuiging, dat er tooverij in het spel was. De verdenking viel op een oude boerin, die in December 1930 weer eens in den veestal keek en den volgenden dag lag een varken ziek. Nu was het voor de beide mannen duidelijk, wat er moest gebeuren, s Nachts slopen zij nara het hule der boe rin en staken bet in brand, in de hoop, dat tie .heks" levend tn de vlammen zou om komen. Voor bet gerecht bleek, dat beel het dorp aan heksen, toovenaars, booae geesten geneeskrachtige „belezingen”, amuletten en allerlei gespook van den duivel geloofde. Aldus geschiedde tn Maart 193111 willekeurige dualisme vermeden, dan zoude het steeds van belang zijn, de lijsten, zooveel mogelijk te verbinden, dan zou het r kansspel veel méér dan thans uitgesloten zijn. Ook dan zouden er nog moeilijkheden rijzen en blijven bestaan, maar om deze moeilljkhede/i op te losaen hebben wij juist onzen .'wijzen wetgever. Op een stuk heidegrond, toebehoorende aan den heer G. J. te Hennepe te Eerbeek, waar men bezig was een zandheuvel af te graven, bleek dit een tumulus te zijn. Men vond een tweetal urnen, waarvan één geheel gaaf en met asch er in. De urn is van figu ren voorzien en vermoedelijk uit het vóór christelijke tijdperk. Men vermoedt, dat er Zondag werden de motorraces, welke de vorige week zoo jammerlijk verregenden, verreden. Ofschoon het weer bepaald drei gend -was, bleek dit toch niet de motoren liefhebbers te hebben tegengehouden. Naar schatting was er 6000 man publiek aanwe zig De renners gaven bijna allen acte de pre sence. Slechts twee rijders bleven Thuis. Het programma werd zoo vlot mogelijk af gewerkt, maar het was bijna zes uur. toen de laatste race was afgeloopen. Over het algemeen is er goed gereden. Het merkwaardigste is misschien wel. dat Van Hamersveld in de 350 c.M.3 klasse in Van den Berg zijn meerdere moest erkennen, terwijl In de 500 c.M.3 klasse Van den Berg niet zoo snel was als Van Hamersveld. Een paar ongelukjes moechtcn niet uit blijven. De populaire Van Gent kneusde zijn been bjj het trainen, terwijl Hulsebosch In een serie zijn heupbeen blesseerde. Van Ha mersveld verbeterde tot tweemaal toe het baanrecord en bracht dat op 80 K.M. per uur. De uitslagen luiden als volgt: Eerste serie nieuwelingen tot 250 cMJ: Van Adelsbergen (Amsterdam, Excel- 4 mln. 35 1/5 sec. 2. Roos (Hoorn) Zooals men weet, hebben vele liberalen zich den laatsten tijd bijzonder beijverd in verklaringen, dat ook het liberalisme gods dienstig is. De „Vrijheid”, het liberale schreef echter onlangs: „Wij houden vol, dat de godsdienst en de kerkleer betrekking hebben op de verzeke ring van het zielehell der individuen; maar niet op het Staatsbeleid onzer dagen”. De „Nederlander" «-merkte in verband hiermede op „Wij zijn voor dit klare woord zeer dankbaar. Zoolang de Vrijheidsbond daarbij blijft, is er in de situatie niets veranderd en springt de scheidingslijn tusschen rechts en links aan ieder in het oog. Volgens dit liberalisme spreekt de gods dienst tot ziel en binnenkamer. Volgens ons geldt de Godsopenbaring mede voor het gan- sche openbare leven. Volgens dit liberalisme zwijgt de godsdienst op het staatsterrein en is men dóór dus aangewezen op iets anders: vermoedelijk gelijk Cort van der Linden het klaar gezegd heeft op de Rede. Vol gens ons draagt de Godsopenbaring ons de normen, de richtlijnen en de krachten aan, die ook op het staatsterrein gelden, WU zijn ,De Vrijheid” dankbaar voor het klare woord. Ongeacht wat groeien kan en komen mag: thans staan de liberalen en wij leder aan een verschillenden kant van de scheidingslijn.” Hierop antwoordt „Avondpost”: „Durft „De Nederlander werkelijk de con clusie aan, dat „de" liberalen op het stand punt staan van bedoeld citaat uit ,J)e Vrij heid?” Is het blad dan blind en doof voor alles, wat zich in den laatsten tijd onder liberalen bezig is te voltrekken? Wordt niet van vele zijden onder hen erkend, dat de godsdienst, het christendom, algemeene normen biedt, ook voor het politieke en staatkundige leven? Ziet het niet, dat de band tusschen de er kenning van die nonnen en de liberale poli tiek steeds nauwer wordt aangehaald, dat de verwantschap met rellgletue beginselen steeds meer wordt toegegeven? In woord en geschrift is daarvan In den laatsten tijd herhaaldelijk gewaagd.” Intueechen zweert nu zelfs ,J3e Vrijheid” in haar laatste nummer bet liberale kopstuk oud-mlnlster Cort van der Linden af. Zfj deed het in vragenden vorm als volgt: .Met bijzondere instemming hebben wij, die (evenals mr. Bellnfante in ,de „Vrijheid” en de heeren Hans De Ridder en anderen bulten de „Vrijheid”) meermalen hetzelfde in bet licht gesteld hebben, den heer De Vries de volgende vraag hooren stellen: „Zouden velen onder ons nu nog durven aanvaarden de stelling van Cort van der Linden: Naar liberale beginselen heerscht de rede opper machtig”? Deze en dergelijke uitlatingen, waarvan de „Vrijheid” ditmaal wemelt, zullen we wel met een korreltje zout moeten genieten: het blad verscheen daa^s vóór de Statenverkiezingen. overstroomingsramp nabij Wilna neemt nog steeds in omvang toe. Vooral de stad Wilna zelf is zwaar getroffen. De VUlJa-rivler heeft een stand van ongeveer 9 meter bereikt. Het Is den militairen troe pen ondanks groote inspanning niet gelukt, de electrische centrale, die eenige honder den meters afstand van de rivier verwijderd ligt, tegen het water te beschermen. De opgeworpen dijk brak door en het water stroomde in de turblnezaal, zoodat de machines stopgezet moesten worden. Geheel Wilna is dientengevolge zonder licht. Ook de hooger gelegen stadswijken worden thans bedreigd. Dreigend spoelen de golven ron dom de oude Kathedraal van Wilna. Meer dan 150 huizen 6taan tot over het dak in het water en ruim twee duizend menschen zijn dakloos. De Orthodoxe Aartsbisschop Theodosius van Wilna heeft tengevolge van de ontstel tenis een aanval van beroerte gehad. Zijn toestand is zorgwekkend. De Minister van Arbeid. Generaal Hublcky heeft zich heden naar Wilna begeven om verdere maatrege len te beramen. Aankomst te Den Helder Te omstreeks half twaalf is Hr. Ms. tor- pedobootjager „Van Nes’ in de haven van Nieuwedlep aangekomen. De prins was, be halve door zijn adjudant, den lult, ter zee Termytelen, vergezeld door de heeren lult.- gen. Röell en Ten Bosch, beiden lid van het hoofdbestuur van het Roode Kruis. In gezelschap van den burgemeester van Den Helder, bereikte het gezelschap te 12 uur het stadhuis, paar de Prins ontvangen werd door de leden van het plaatselijk be stuur van het Roode Kruis, nl de heeren mr. Ledeboer uit Alkmaar, kring-commissa ris, de voorzitter, de heer J. Kamman, ge meente-sec rta ris van Den Helder, de secre taris L. Bandsma, de penningmeester A. ten Klooster, en de leden dr. Rienks, dr. Van Driel en Winter. Ook was hier aanwezig de militaire commandant van de stelling Den Helder, de heer 8. Jaring, alsmede de ka pitein ter zee Hulk, lid van het hoofdbestuur en directeur van het marine-hospitaal. De burgemeester richtte een kort wel komstwoord tot de nPrins, darbij tot uit drukking brengend, dat de gemeente dit be zoek en zeerste op Prijs stelt. Prins Hendrik dankte den burgemeester voor zijn hartelijke woorden en releveerde de stijgende belangstelling, die in Den Hel der voor het werk van het Roode Kruis bestaat. Daarna begaf het gezelschap zich naar Huisduinen, war de lunch werd gebruikt. Te twee uur vingen de oefeningen aan van de afdeellng van het Roode Kruis op het strand te Huisduinen en na afloop daar van werden op een terrein in de nabijheid de oefeningen van de padvinders-vereenl- ging bjjgewoond. Omtrent het voorgenomen bezoek van den Prins aan de .JBoltha” te Den Helder, kan nog worden gemeld. dat een geweldige stortbui oorzaak was. dat het gezelschap halverwege het terrein moest terugkeeren en eert schuilplaats zoeken in een ver- verachingstent. Des avonds werd in de Marineclub gedi neerd. Hierbij zaten aan de hierboven ge noemde heeren. alsmede mr. Pens, hoofdbe- 1 stuurslid van de Vereeniglng van Padvinders, de commandant van bet vliegkamp „De Kooy kapt, ter zee Remijnse, schout btf nacht Brutel de la Rlvlère, met zijn adjunct, den lult, ter zee Molenburgh, de garnizoens commandant ridder Van Rappard. Prins Hendrik reikte hier het kruis van verdienste van bet Ned. Roode Kruis uit aan den heer L. Brandsma, secretaris van de afd. Den Helder. stor Ariel. Tweede serie: Pollée (IJmuiden), Ariel. 2. Schuyt (Soest) Bridge W. Tijd van Pollóe 3 min. 25 1/5 sec. Finale: 1. Van Adelsbergen, 3 mln. 20 4/5 sec. X Pollée, 3 min. 23 1/5 sec. 3- Schuyt, 3 min. 24 sec. Nieuwelingen 251350 c.M.3; Eerste serie: 1. Roestenburg (Eindhoven), Raleigh, 3 mln. 6 3/5 sec. 2. Rehorst (Den Haag), Royal Enf. 3. Surink, 3 min. 21 2/5 sac. 4. Van der Steeg, 3 mln. 32 3/5 sec. Tweede serie: 1. Merkelbach, Bultenveldert, B. 8. A., 3 mln. 16 2/5 sec. X Scheffer, Hil versum (Matchless), 3 mln. 20 3/5 sec 3. Keuris, Den Haag (Velocette), 3 min. 38 sec. Finale: 1. Roestenburg. 3 mln. 3/5 sec. 2. Merkelbach, 3 min. 11 sec. 3. Rehorst, 3 mln. 23 2/5 zee. 4. Scheffer, 3 min. 23 4/5 sec. Nieuwelingen 351500 cM.3: Eerste serie: 1. Techen, Krommenie (Drla- ge W.), 3 min. 15 1/5'sec. X d. Steen, 3 min. 15 2/5 sec. Tweede serie: 1. (Imperial), 3 mln. 20 4/5 sec. X De Boer (Hoorn), Bridge W. Finale: 1. Techen, 3 min. 14 sec. 2. Non dover, 3 mln. 15 sec. 3. Van der Steen, 3 mln. 24 4/5 sec. Juniores tot 250 cM3: Einduitslag: 1. G. A. de Ridder, Alkmaar (Ariel), 2 mln. 59 4/5 sec. 2. J. de Ridder (Alkmaar), 3 mln. 4<5 sec. 3. Moejis, H. Hu iswaard (Ariel), opger-ven. Juniores 251350 c.M.3: Einduitslag: L Van Dijk, Tlel (Royal B.). Van der Vaart, Rotterdam (Sunbeam), 3 min 11 4/5 sec. 3. Wüsten, Den Haag (In dian), 3 mln. 19 1/5 sec. 4. De Haas, Den Haag (Royal E.). Juniores 351500 C.M. 1. Schot, Amsterdam (Ariel), 3 min. 2 1/5 sec. 2. De Graaf. Julianadorp (Ariel), 3 mln. 4 4/5 sec. 3. Van Joolen, Amsterdam, 3 min. 4 sec. 4. Vermeulen, Alkmaar F, N.), 5. Wüsten, Den Haag, Triumph). Seniores tot 250 c.M 3: 1. Rijk, Den Haag (Ariel). 3 mln. 1 sec. 2. Kuyper, Rotterdam (DKW), 3 min. 2 3/5 sec. 3. Jansen, 3 min. 28 sec„ Amsterdam (Motosacoche). Seniores 251350 c.M.3: L. van den Berg. 2 min. 57 2/5 sec. 2. Van Hamersveld, 2 min. 57 4/5 sec. 3. Kuyper, 3 mln. 42/5 sec. 4. Breeman, Rotterdam (FJL), 3 mln. 5 2/5 sec. 351500 CM3: Seniores: 1. Van Hamers veld, 2 mln. 54 sec. 2. Rijk, 2 mln. 55 sec. 3. Van Pelt, 3 mln. 4/5 sec. 4. v. Dijk, 3 m. 11 1/5 sec. Lange afstandsrace Seniores tot 350 c.MJ: Berg, 3 min. 51 sec. 2. Oos- n. 54 2/5 sec. 3. Van Hamers- 1/5 sec.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1