Büitenlandsch c^Cieuws FEUILLETON HEVEA DE WERELDSTAD BERLIJN KU-KLUX-KLAN RADIO-OMROEP BRIEVEN UIT DUITSCHLAND De toestand op Madeira Voorlooplg nog geen verhooglng Communistische 1 Mei-viering De typografenstaking in Brussel h. u De vlootonderhandelingen Bij tweede stemming herkozen Na Moulin’s arrestatie Zamorra te Barcelona De nieuwe burgemeester van Berlijn Droevig familiedrama Het Volksbegehren in Duitschland KORT NIEUWS Roofoverval in bet Saargebied Humoristische Avonturen-roman De Duitsche invoerrechten op boter Gemengde (Buitenlandsche (Berichten Engelsch antwoord op Fransche voorstellen De DuitschOostenrijksche Tol-Unle Rusland en de Pan-Europa- conferentie Groote dorpsbrand in Opper- Oostenrijk -FIETSBANDEN hebt loop end yier sterft Herriot weer burgemeester van Lyon Zijn broertje spelende doodgeschoten Uit de nieuwe republiek 9 Een aanval voorbereid sien voort- Te München verboden stuk zal bezighouden. be- ,Xeve de De nieuwe Duitsche gesant btf Miklas ZU duurt voort de den Studentenbetooging voor den Dnce HERRIOT^ Steam der banken. Hy stelt zich per radio voor. In een vlaag van waanzin gehandeld iM miUioen handteekenlngen. Zeventien huizen afgebrand De Sovjet-ataat uitgenoodigd n den genomen als Een dader met den bult ontkomen maar Benstone, OE sta sotterde 'Wordt vervolgd). 9 4 Berlijn, 34 April 1931. mogen geen al te (et k«s Vermindering offieierskorps De Minister van Oorlog Is voornemens, bet officierskorps te verminderen en beeft een Zaterdagmiddag hebben twee jongelui een roofoverval gepleegd op de kas van de Dil linger Htltte. Zjj overvielen twee employés. gesloten van de beide eerste punten van de agenda. T» Ri b ti a I s dere Frankrijk, Uit Madrid wordt gemeld, dat alle bank instellingen over geheel Spanje haar ouvoor- waardeiyken steun asm de republikeinscbe regeering hebben aangeboden. De politie te München heeft, volgens een bericht van de B. A. Z., de door de commu nistische party en haar hulptroepen aange- kondlgde betooglngen en meetings op 1 Mei a.s. alsook alle voor dien dag aangekondigde vergaderingen verboden. in ro CX mi wi 40 in st n P er nog geen be- 'erhooging der invoer- e besprekingen zullen bé- principieels zitting. -w- aan- tot een parodie op Mendelssohn s ge- op bet on- De taalstrijd der Basken. De Baskische vereenlgingen voor cultu- reele doeleinden hebben zich tot den minis ter van Onderwijs gericht om hem te verzoe ken de bepalingen met betrekking tot bet gebruik van twee talen, -welke in Cataloniè worden toegepast, tot de Baskische landen uit te breiden. Een hoeveelheid morfine, tot een geschatte waarde van een half mlllioen dol lar. is in New-York in beslag Deze morfine zou 33 April door een passa giersschip als katoen zijn ontscheept. vaderlandschen plicht hebben vervuld, zfjn dank over. Het Volksbegehren is evenwel slechts de eerste aanval. De beslissing zal nog meer krachten behoeven. Er zal op de manier der ware Duitsche soldaten verder moeten worden gestreden om Pruisen en, in vereenlglng met alle an dere bondsstaten, voor bet Rijk. Een resolutie Het Partijbestuur der Stahlhelmorganisa- tie heeft een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat het Volksbegehren van den Stahlhelm de eerste aanval beteekent tegen het huidige systeem en uitgevoerd is met eigen middelen in nauwe samenwerking met onze bondgenooten. In Oost en West hebben de Frontsoldaten uit alle beroepen een front gevormd, dat de kern vormt van bet Volksdom, bet hechte blok van het Prulsendom. De Stahlhelm brengt allen die daarbij hun Volgens een Kxchange-bericht uit Funchal zijn daar de Britsche kruiser ..Curlew" en de Portugeesche kruiser „Vasco da Gams’’ aan gekomen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat een destroyer en een hulpkrulser naar Porto Santo, een klein eiland by Madeira, zyn vertrokken, waar de regeerlngstroepen concentreerd worden voor den aanval Madeira. BU de verschillende Brusselsche bladen te een klein deel van het zetterspersoneel terug gekeerd. In een vergadering van de stakende typo grafen te echter met algemeene stemmen be sloten den strijd door te zetten, zoodat een spoedige oplossing van het conflict nog niet te verwachten is. De zetters van het Gentsche socialistische blad „Vooruit", waar de „Peuple" werd ge drukt, hebben geweigerd het Brusselsche partyorgaan nog langer te drukken, doch in middels is een groot deel van het eigen per soneel van de „Peuple" weer aan het werk gegaan, aoodat bet blad bljjft verschynen. Verschillende Fransch-schryvende bladen worden gesteund door de .jBoir”, waar, zooals men weet, het personeel aan het werk is ge bleven. - Engelsche tegenvoorstellen? De Zaterdag te Londen overhandigde ant- woord-nota der Britsche regeering op de Fransche voorstellen inzake het Vlootver- drag, is Zondag aan den Quai d’Orsay ont vangen. Hoewel de tekst der nota voorlooplg nog niet bekend is gemaakt, en geen officieele informatie over den inhoud wordt verstrekt, verluidt met groote stelligheid, dat de nota een in zeer beleefde termen gestelde weige ring Inhoudt. Naar verluidt, houdt zy zekere Engelsche tegenvoorstellen in. Uit Rome is nog geen antwoord ontvangen, naar verluidt, omdat de Italiaansche regee ring de publicatie der Britsche nota wenscht af te wachten. Leve de republiek Vanaf bet balkon van het generaliteits- palete hield Macia een toespraak, waarin hij zeide, dat na een strijd van 35 jaar de zege was behaald. wy staan op den drempel der Catalaan- sche vrijheid en zullen de harteiykste trekkingen met Spanje onderhouden. Hy besloot zjjh rede met een bond van de Iberische volken." Vervolgens nam Zamora het woord en zei de: .Mijn grootste genoegen sinds ik aan *t hoofd van de republiek sta, is geweest U Ca talanen te maken, dat te U aan Uzelf terug te geven (lulde toejuichingen). Uw vrijheden, uw souvereiniteit, uw histo risch verleden, uw traditie werden nooit door den konlng. die slechts zyn persooniyke macht liefhad, erkend. De republiek echter, die de vrijheid te, te geboren om u recht vaardigheid te bewyzyn. Een uur van harte- Ujke bespreking is voldoende geweest om een overeenkomst te bereiken, hetgeen onder de monarchie in geen eeuwen is tot stand ge komen. Hy besloot met: „Leve de Cata- laansch-Spaansche Republiek." Vervolgens werd het koninkiyk paleis aan de stad overgegeven. De Duitsche consul te Nyborg op het eiland Fünen (Denemarken), baron von Haxthausen, is in de Wallgraben te Byborg dood gevonden. Men vermoedt, dat hem een ongeluk te overkomen. Zamora ie Barcelona Vergezeld van den minister van economie, is gistermiddag de president van de voorloo- plge regeering Alcala Zamora te Barcelona aangekomen. Hy werd zeer enthousiast ontvangen; vele republikeinscbe en Catalaansche vereenlgin gen defileerden met vaandels. Op het station werd Zamora door kolonel Macia ontvangen, die hem onder hoera-ge- roep der menigte omhelsde Zamora, Macia en de kapitein-generaal namen plaats in hetzelfde rijtuig om zich naar het paleis der generaliteit te begeven Langs den weg zagen de balkons zwart van de menschen. die luide juichten. dagorder uitgevaardigd, waarin wordt mede gedeeld,. dat alle generaals, hoofdofficieren en officieren binnen vier weken hun ontslag kunnen aanvragen. Den officieren, die van deze gelegenheid gebruik maken, wordt hun volledig pensioen gewaarborgd, terwyi in an dere gevallen de overtollige officieren ont slagen worden met een wachtgeldregeling. De aanstelling van cadetten voor de officiers opleiding wordt voorlooplg voor den tyd nn een jaar stopgezet. De leider der Belgische socialisten Emlle Vandervelde, voorzitter der Socialistische Arbeiders Internationale, arriveert heden avond te Madrid. De Spaansche socialisten hebben hem een grootsche ontvangst voor bereid. Professor Unamuno, die rector van de Uni- versitelt van Salamanca is geworden, te be noemd tot voorzitter van den Raad voor het Hooger Ondenrijs. Herriot is gisteren by tweede stemming door den gemeenteraad van Lyon weer als burgemeester der stad herkozen. Hy verteeg 39 stemmen, zyn tegenstanders 17. Te Neufelden by Linz aan den Donau brak brand uit In het huis van een bakker. Het vuur breidde zich snel uit en tastte de belendende perceelen aan. De brandweer kon weinig uitrichten en in eenlge uren tyd brandden zeventien perceelen, waaronder het postkantoor, geheel uit. In antwoord op de studentendemonstratie te Brussel in verband met de arrestatie van den Belg Moulin in Italië, vond Zaterdag in de Unlversiteit te Rome een vergadering van Italiaansche studenten plaats. Na afloop der vergadering begaven de studenten zich in looppas en met vliegende vaandels naar het gebouw der Fascistische Party en van daar naar het Palazzo Venezia, waar zy Mussolini een stormachtige ovatie brachten, die haar hoogtepunt bereikte, toen de Duce zelf op het balcon verscheen. Op het her haalde geroep der studenten keerde Mussolini voor de tweede maal naar het balcon terug en sprak als zyn overtuiging uit, dat de Italtkansche academische jeugd steeds bereid zou zyn de fascistische heerschappy en de fascistische revolutie tegen alle domme aan vallen uit het buitenland te verdedigen. Eenige leden van de Italiaansche Kamer hebben den minister van Buitenlandsche en van Binnenlandsche Zaken vragen ge steld over de voorvallen te Brussel. Hun 15 spoedige behandeling toegezegd, zoodat het antwoord misschien nog hedenavond gepu bliceerd zal worden. Het 14-jarig zoontje van een der knechts op het landgoed Jaegersdorf te Brieg, speelde samen met zyn broertje met een geweer, toen het geweer plotseling afging. Het 11- jarig zoontje werd midden in het hart ge troffen en was op slag dood. Den dader kon men aanvankeiyk niet vin den, maar elndeiyk werd hy ontdekt op het kerkhof, waarheen de jongen in zyn angst was gevlucht. zeer goed,” zei juffrouw Weston, „en wal die mislukking betrefte vrees ik, dat die fout voomamelyk aan den uitgever is te wyteu. Hy had er meer reclame voor moeten ma ken.” Benstone schudde glimlachend het hoofd, maar toch smaakte hy een oogenblik het genot te gelooven, dat zy waarheid spras Als Chelmsford en Zoon er wat meet went van gemaakt hadden zou het stellig succes gehad hebben. .Ben groot deel van uw verhaal speelt ia een dorp, dat u Vancross noemt; ik heb my dikwyis afgevraagd, of Vancross soms Ebi>- church in Sussex was ..Neen, het was louter fantasie.” „Werkeiyk? dan moet u Elmchurch in uw droom gezien hebben. De beschryving van de plaats is zoo goed en precies geiyk aan die van Elmburch, waar ik als kind dikwyis gelogeerd heb.” Er kwam een eigenaardig gevoel over John James; alsof zyn hart verteederde. Het was de eerste maal, dat iemand eenlge belang stelling in zyn armzalige poging stelde. Hd probeerde zich de beschrijving van het dorp je voor den geest te halen. Voor een oogen blik scheen hy opgevoerd naar een andere wereld, doch met ‘n schok werd hy tot de werkelijkheid teruggebracht. „U heeft zeker ook al van de inbraak ge hoord?" vroeg juffrouw Weston. „Wat wat, inbraak zegt u,” Benstone. „Wat moet ik toch een groote gek geweest «jn, om ooit te kunnen veronderstellen, dat een novelle van my een succes zou kunnen zyn,” bromde hy „Ik geloof niet, dat er éen mensch is buiten myn vriendenkring, die het ooit beeft gelezen. Men heeft my toen aan geraden om niet zelf de kosten van uitgave M dragen, maar het scheen my toe, dat er voldoende redenen waren om te hopen....” John James werd uit zyn mijmering op geschrikt door een tik op de deur van zyn slaapkamer, en Theophilus trad binnen. „Kan deze soms dfpnst doen?” vroeg hy. „Uit een vaas in de bibliotheek gehaald Hy hield tusachen vinger en duim een knoop, ter grootte van een twee-shllllngstux, ta de 'kleur van melkchocolade. Jfeen," zei Benstone met n flauw glim lachje Mh te te groot en de knoopen van mijn jas zyn zwart.” jO, dat te niets, ik sal ergens wel een andere vinden.” antwoordde oom Chipperton op den meest vriendeiyken toon. Jnfiiserhen kan je van my wei een regenjas leenen; In het dorp Neufelden in Opper- Oostenryk, te een brand uitgebroken, waar door 15 huizen, ook het postkantoor, ver woest zyn. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft in een schryven aan het commis sariaat van Buitenlandsche Zaken de Sovjet unie uitgenoodigd. deel te nemen aan de be raadslagingen over punt 3 der agenda (het economisch probleem) van de pan-Europa commissie. In het schrijven wordt er op ge wezen, dat de vertegenwoordigers van de Sovjet-^geering alleen worden uitgenoodigd voor de beraadslagingen over de economi sche zakém De Commissaris van Buitenlandsche Za ken, Litwinow, heeft een antwoord gezonden waarin hy verklaart, dat de Sovjetregeering bereid te mede te werken aan de oplossing van de wereldcrisis, ook al doet het de Sovjetunie onaangenaam aan, dat zy te ult- ter*inen aan de Peripherie den raad der gemeente gekpcht, die misschien nog wel eens dubbele waarde voor de gemeente kon den hebben. Eigenaren en makelaars voeren er buitengewoon wel by de gemeente ambtenaren soms ook. In elk geval zy, grondbezitters, makelaars en hooge ambte naren, leefden in schoone harmonie. Ze had den het heilige „Pu” gewyd met echte champagne A 36 Ryksmark de flesch. Som migen in eere, anderen in oneer, enkelen ook in onnoorelheld, zooals de eigenaardige voorganger van den tegenwoordigen hercu- Ilschen opperburgemeester. De raadsvergaderingen der 30 steden, die de gemeente Beriyn vormen, zullen niet lan ger den communisten gelegenheid geven voor hun kwajongens-theater tot onderhou ding en uitbundige pret Van het janhagel, dat gewoonlyk de tribunes vult. In besloten vergaderingen zal worden beraadslaagd, on geveer zooals in de commissies. Het nieuwe wetje brengt evenwel geen ver andering in een asmgelegenheid, waarover in Beriyn algemeen geklaagd wordt. Beriyn krijgt niet zyn rechtmatig aandeel in de uitkeeringen van Ryk en Staat. Een mll- lioenen-stad heeft grootere lasten dan een provincie met meer dan het dubbele aantal inwoners, terwyi de stad belangrijk meer aan belasting opbrengt. Hierop vooral wees Dr. Sahm de nieuwe burgemeester in zyn rede. Hy is zich bewust van de gewel dige verantwoordeiy kheld. die hy op zich nam n een stad, die naar burgeriyke begrippen bankroet was. Hy ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. Hy, vroeger Danzig’s be proefde burgemeester, toonde zich optimis tisch. Deze Hercules zal den gemeenteiy ken Augias-stal reinigen. Zonder de rechtmatige uitkeeringen van Ryk en Staat zal ’t ook hem echter niet gelukken het budget in evenwicht te brengen. Beriyn geniet in de parlementen van Ryk en Staat weinig lief de, wat een getrouwe afspiegeling te van de algemeene gevoelens in Duitschland voor "Beriyn. In Duitschland over bet algemeen, maar ook in het byzonder in Pruisen, is de bevolking direct tegen Berlijn. Ze vindt Ber lijn een parvenu, een waterhoofd, een on- Duitsche stad, een Babylon. Een parvenu is *t zeer zeker. Vóór 1870 had Beriyn ongeveer een half mlllioen in woners. In 1878 was het aantal tot over het mlllioen gestegen. In 30 jaar steeg het tot 4 mlllioen. Nu is Beriyn een stad van 4S mil- lipen inwoners, waarby het mlllioen bewo ners der directe omgeving nog wel geteld mag worden. Geen andere stad in Europa is zoo Amerikaansch gegroeid en heeft zoo Amerikaansch gewerkt en gebouwd. Nergens wordt de Amerikaan in houding en kleeding zoo graag nageaapt als in Beriyn. De Ber- lyner is zoo trotsch op het vele schoons zyner stad als de parvenu op de schitteren de dingen, die hy met zjjn contanten kon koopen. Is het niet typisch, dat hy zoo graag prentbriefkaarten naar buiten zendt, die een denkbeeld moeten geven van het kolossale Beriynsche verkeer. Het zyn photo’s, die op genomen zyn op drukke punten, juist op een oogenblik, als een groot aantal voertui gen samengedrongen is voor het roode licht. Heel naief-pralend staat op al die kaarten met dezelfde groote letters gedrukt: „Berli ner Verkehr”. Je leest er by „was sagste nun dazu? Staunste nicht?” wat zeg je daar nu van? Vind je t niet verbazingwekkend? Wel mag hy met rechtmatigen trots wij zen op het opgewekte leven zyner stad, zyn heeriyke parken, zyn uitstekende verkeers middelen onder, op en boven den grond, zyn onovertroffen instellingen op alle kunstge- Mt had het in myn hand, toen juffrouw Weston door het dienstmeisje werd aange diend,” helderde Theophilus op ..en ik dacht, dat het haar zou interesseeren te hooren, dat jy de schrijver bent.” .Maar ik ben de schrijver niet." protes teerde Benstone, „dit boek is niet mijn werk.” „Ik dacht wel, dat er een vergissing tn het spel was,” lachte de bezoekster, terwyi zy naar den gekleurden omslag keeklx kan my tenminste geen enkele passage her inneren, waar een gemaskerde dame in vooi- kwam." Joh James stond als met stomheid ge slagen. ,Js het heusch waar, dat u het boek heen gelezen?” vroeg hy. ,4a zeker, niet dit, maar het uwe.” De schrijver vroeg zich af, wie het haar toch geleend kon hebben: maar plotseling viel hem iets in. .Misschien behoort u toi een beoordeelingscommissle en heeft een of ander dagblad u een exemplaar toegezon- dne?” vroeg hy aarzelend. „O, neen, volstrekt niet; ik ben niet thuis in de litteraire wereld. Ik zag het by ae aanbiedingen staan en bestelde het by myn boekhandelaar.” Wat zy vertelde, was waar, doch zy had er aan toe kunnen voegen, dat het by on geluk gebeurd was, daar zy meende, dat het van een anderen schrijver was. Meeft u nog meer boeken geschreven?" infoimeelde zy. .Het spyt my u te moeten gemeester boegemt vertrouwen L_ krachtige, slanke, 3 meter hooge gestalte gaf den communisten in de eerste t! die hy de eer had te mogen by wonen, leiding r-- lied „Wer hat dlch, du schoner Wald, auf- gebaut A> hoch da droben?” Overigens begroetten ze hem met groot spektakel en een driewerf „Nledef-gebrul Het gelukte den voorzitter niet, den nieu wen „Ober” van Beriyn ongestoord gehoor te verschaffen. In plaats van een bel had hy een peloton uitsmyters te zyner beschikking ^moeten hebben. De hulp der politie kan slechts in uiterste gevallen worden ingeroe- ten. Toch bood deze zitting wel geen plech ten, maar toch een we mogen zeggen ongewoon fatsoenlijken aanblik. Alle aanwe zigen waren zich bewust van het groote ge wicht van dezen dag. Het bestuur der groote stad op een keerpunt! Beriyn heeft niet alleen een nieuwen opper-burgemeester ge kregen, de Pruisische Landdag zegende de rykshoofdstad ook met een nieuw wetje, dat den eersten burgemeester als eenig verant- woordeiyke, zware lasten op de schouders legt. De gemeenteiyke bedrijven zullen niet anger elk op eigen houtje langs en tegen elkaar hunne plannen kunnen uitvoeren. Hoofdambtenaren zuilen niet langer „voor- deellgezaakjes kunnen afsluiten met huis- en grondeigenaren, zooals het geval was in alle eere o.a by den aankoop van per- oeelen voor de groote afbraak ter uitbreiding van den Alexander-Platz. Het voordeel was hier niet aan de gemeente, want etteiyke(l) millioenen zyn te veel betaald. Ondershands en allergemoedeiykst werden JEeregasten der republiek." Majoor Sediles, die door den krygsraad ter dood werd veroordeeld, doch wien de konlng gratie verleende, te heden met eenige ande re, eveneens in bet proces te Jaca veroor deelde officieren, te Madrid aangekomen. Zy werden by hun aankomst door den ka- pitein-generaal van Madrid uit naam der regeering begroet. De regeering heeft ben tot „eeregasten der republiek” benoemd. De Britsche regeering heeft aan de Fransche ambassade te Londen het ant woord doen toekomen op de jongste Fran sche vlootvoorstellen. Tevens werd een af schrift aan de Italiaansche ambassade ge zonden. Over den inhoud der Engelsche nota Wordt nog een absoluut stllzwygen in acht genomen. Naar verluidt, bevat zy echter een compromisvoorstel misschien is hy een nummer te groot, daar zal minder op gelet worden.” Hy liep naar de toilettafel en pakte het boek op. ..Wat zie ik! is van je boek een nieuwe oplaag verschenen?" Benstone verklaarde, dat dit zyn boek niet was. Oom Chipperton stond vol verbazing naar den omslag te staren, hy scheen by zonder veel belang te stellen in die sware- gemaskerde dame. ,Jk sou het gaarne eens inkyken," mom pelde hy. ..Als je het kan missen, wil ik het na de lunch eens doorlezen Theophilus ging met het boek in zyn hand de kamer uit. John James bleef nog eenlge minuten drentelen om de diverse dingen, die hy uit het handkoffertje had gelegd, in een lade te bergen. Toen ging hy de trappen af. doch bleef in de bal stilstaan, want hy hoorde het ge luid van stemmen. Voor hy echter den tijd had om te luisteren, kwam Theophilus met veel drukte en gebaren het salon uit. .Ah. bier is hy. de boosdoener,” riep hy.' Mom mee ventje, geef rekenschap van het geen je misdaan hebt.” Och hemel! Wellaby had dus reeds ont dekt. wie de aansprakeiyk persoon was voor de Inbraak-affalre, en kwam hem nu ter ver antwoording roepen. Toen deze afschuweiyke gedachte door zyn brein flitste, onderging Benstone een gewaarwording, alsof er een zak met zand over zyn hoofd werd leegge stort en nog voor hy voldoende van den Op uiterlijkheden groot gewicht leggen, maar reeds de ver schijning van Beriyn’s nieuwen eersten bur- boejemt vertrouwen in. zyn slanke, bieden, zyn musea, zyn vorsteiyke hotels en restaurants, zyn winkelpaleizen. wier uitstal lingen het werk zyn van kunstenaars, en. zyn kleine keurige „Stuben", waar je voor zoo weinig geld zoo uitstekend kunt dinee- ren. ten slotte ook op de goedhartigheid en voorkomendheid der Beriyners, ondanks alles. En weer ondanks dat alles is Beriyn een Babylon, evenals elke groote stad een opeenhooping is van veel goeds en ontzet tend veel kwaads. Pohtlek-economisch is Beriyn verre van bolsjewistisch, maar het kultuur-bolsjewisme maakt hier school. Dat haast elke Dultscher en daaraan vooral is toe te schrijven het geweldige succes der radicalen van de an dere richting. Ik heb aanvankeiyk dit succes als een soort tegengift ook toegejuicht. Het te evenwel een teleurstelling geworden en millioenen hebben den nazi's weer den rug gekeerd. Beriyn lacht in den zonneschyn van dezen eersten mllden voorjaarsdag. Het te alsof alle kommer, ellende en boosheid ondergrondsch zyn. Zoo lykt dat hier in het Westen en Zuidwesten, en in het Centrum gonst het als om een byenkorf. Maar in bet Noorden der groote stad hebben kommer en ellende hun stempel gedrukt op menschen en hulzen en tn krotten en kroegen en in wynlokalen kuipt allerhande boosheid. Het waardige hoofd, de burgervader van zoo’n stad te zyn! Algemeen is hier deze verwachting van Dr. Sahm. Niet alleen het materieele gaat hem ter harte, hy wil een atmosfeer scheppen, die de hoofdstad van het rijk ook gezocht en gewild om maar niet te spreken van „geliefd” zal maken voor alle Duitschers in Pruisen en in de an- Dultsche staten. Wat Parijs is voor zal evenwel Beriyn nooit voor Duitschland kunnen zyn, omdat de histone het daartoe niet verhelpen kan. bekennen, dat „Levenslotery” het eenige boek is. dat ik ooit van u gelezen heb." „John heeft nog een heel merkwaardige schets geschreven,” verklaarde oom Chip perton. „welke u beslist eens moet lezen. John James wierp den spreker een ver nietigenden blik toe. ,Mm, ik vrees, dat ik u die schets op het oogenblik niet kan geven." vervolgde Theo philus, ,jk verzeker u echter, dat het de moeite waard is om te lezen.,” en toen van onderwerp veranderende, vroeg hy: „U kwam zeker eens naar Nancy informeeren?” Uit het gesprek, dat nu volgde, bleek, dat juffrouw Weston terugkeerde van haar moi - genwandeling en nu Nancy’s adres kwam vragen. Oom hCipperton verklaarde, dat hy her zelf ook niet wist, .maar.” sprak hy, .gaat u even zitten, dan zal ik haar briefkaart even halenen meteen was hy de kamer uit. Hoe lang is dat werk gepubliceerd," vroeg de dame, terwyi zij het boek op een tafel tje naast zich legde. Mog pas kort, geloof ik.” .Maar u kunt toch zeker wel voorkomen, dat een nieuw boek onder uw titel wordt uitgegeven. Kunt u niet uw auteursrecht handhaven of boe men dat noemt?" „Ik vrees, dat het er wetnlg op aankomt." bekende Benstone laconiek. .Myn boek was een totale mislukking en niemand zal het zich meer herinneren." „O pardon, maar ik herinner het my nog schok hersteld was, werd hy by den arm genomen en door de hal heen in het salon geleid. „Dit te de man," kondigde oom Chipper ton plechtig aan „Dit is myn neef John Benstone, mag ik je voorstellen? Juffrouw Weston.” Oef! dus er was geen sprake van Wel laby! John James boog als een schooljongen, die voor het eerst een prijs in ontvangst neemt. Het was in de eerste oogenbllkken van ver warring moeiiyk voor hem om den leeftijd van de bezoekster te schatten. Haar grijsblauwe oogen en ovaal gezichtje deden aan een schoolmeisje denken, maar het zwarte haar was eenlgszins zilverachtig genuanceerd; zy was niet groot en toch forsch van gestalte en scheen iemand te zyn, die een atmosfeer van kalmte en zelfbewust heid met zich medebracht. Dit werkte er in hooge mate toe by om de revolutie in Ben- stone’s brein tot rust te brengen. Het'eerste, wat hy opmerkte was, dat zy de nieuwe novelle in haar hand bad. .Meneer Chipperton vertelde my zoo juist, dat u de schrijver te van „Levenslotery”, sprak zy met zachte altstem. ..Pardon, neen, dit is niet myn boek,” ant woordde hy senuwachtig en met de overtui ging. dat oom Chipperton wei eens voor zyn domheid mocht boeten. ,Jk ik kocht het alleen, omdat het denzelfden titel draagt, welken ik eens voor een boek ge bruikt heb." De nieuwe Beriynsche burgemeester dr. Sahm heeft zich met een Voor de microfoon gehouden rede aan de bevolking der hoofd stad voorgesteld. Met het oog op den flnancieelen toestand der stad drong hy aan op de uiterste zuinig heid op alle gebieden en op de medewerking en den krachtigen steun van alle medebur gers, opdat er een nieuw tijdperk voor Ber lijn zou kunnen beginnen. Myn vurige wensch, aldus Sahm, is, dat Duitschland op zyn hoofdstad trotsch zal zyn. DINSDAG, 28 APRIL HUIZEN, 1875 M. UitcL KJLO.-Uitaea- ding 8.009.15 GramofoonpL 10.00— 1130 GramofoonpL 1130—12.00 Godsd Halfuurtje door Pastoor Perquin 13 00 Politleber. 13.15—1.45 Concert KR.O.-tria o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.453.00 Gra- mofoonpl. 3.003.00 Vrouwenuurtje 3305.30 Bllnden-ultzendlng. S. Ankersmtt (zang). dHr'. Kok (plano), dHr. Krijger (ac cordeon) en Dameskoor v. d. Blindenbond die met een cassette. Inhoudende 70 000 francs aan loongelden, op weg waren naar het kantoor, zy verwondden een hunner en maakten zich met de cassette uit de voeten. Een wachtmeester achtervolgde de beide roovers, van wie er een door een revolver schot ernstig werd gewond. De andere, een Italiaan, wist met den bult te ontkomen. DAVENTRY, 1554.4 M. 935 Morgenwij ding 10.05 Lezing 1120 Orgelspel door E. O’Henry 1320 Orkestconcert I.15 Televisie 125 Ultz. voor scholen 3.50 Orkestconcert 4.35 Klnderuurtje 520 Lezing 535 Berichten 6.00 Vlool-reci- tal door W. Small 620 Lezing 6.46 Le zing 7.05 Vaudeville 720 Lezing 7.50 Vervolg Vaudeville 8.15 The Weekly Thea trical Cartoon 820 Berichten 835 Be richten 8.40 Lezing door The Rt. Hon. Philip Snowden. M. P. 9.05 Kamermuziek The English Ensemble 10.051120 Dans muziek. LANGENBERG, 473 M. 635—720 Gra- mofoonpl. 935—1020 GramofoonpL 10251035 GramofoonpL 1130 Gramo foonpL 12251.50 Orkestconcert 420— 520 Orkestconcert 7208.15 Orkestcon- cert 820 Orkestconcert, zang en toe spraak KALL'NDBORG, 1153 M. 1120—120 Orkestconcert 220—420 Orkestconcert en declamatie 7207.40 Orkestconcert 7.409.10 „Tiberius”, drama in 5 bedrijven van C. Hauch 9.10925 Plano-recital 9.4010.30 Orkestconcert en zang. BRUSSEL, 5083 en 3382 M. 5083 M 420 Orkestconcert 5.05 Klnderuurtje 6.05 GramofoonpL 7.20 Cabaret-program- ma 8.50 Kamermuziek 3382 M.: 4.20 Orkestconcert 6.05 GramofoonpL 7.20 Orkestconcert en causerie. ZEESEN, 1635 M. 6.05 Tydseüi 5.50 Gymnastiek. Hierna GramofoonpL 930— 11.50 Lezingen 11.5012.15 GramofoonpL 12 151.20 Berichten 1202.20 Gramo foonpL 3203.50 Lezingen 3.50—430 Concert 430630 Voordrachten 630 Dansavond 820 „Die Föhre”, monoloog- spel van M. Hausmann 9.00 Soltetenccn- cert 9.40 Berichten. Daarna tot 1120 Con cert. Uitzending 10.00—10.15 AVRO.-kwartet, o. 1. v. D. Groeneveld 12.012.00 AVRO.-octet o. 1. V. L. Schmidt 2.00230 Mevr, de Quesnovan Gcgh: „Volkslied en Volksgedicht” 3.004.00 Knipcursus Mevr. I. de Leeuwvan Rees 4.00430 Solistenconcert. Sophie Vos (pla no), Martin Wolters (viool) 430ö.JO' Klnderuurtje 530—6.15 Kovacs Lajoa en zUn orkest 6.15635 Landbouw-lezing 635—7.00 Kovacs Lajos en zyn orkest 7.00—730 Engelsche Iqs Fred Fry 730— 8.15 Muzlek-halfuurtje. Herman Rutters spreekt over Bach. Endre Gertler (viool) 8.158.45 Lezing ever de planeet Pluto door Dr. C. H. Sluiter 8.459.30 Omroeporkest o. 1. V. N. Treep 93010.00 AVRO.-Radio- tooneel scène uit het 2de bedryf van .Aan den Blauwen Donau”. C. v. d. LugtMelaert en Annie v. d. Lugt MelsertVan Ees 10.00 Vaz Dias 10.15—11.00 Omroeporkest 11.0012.00 Gramofoonplaten. Volgens berichten uit Alma-Ata (Turkestan) is de Irtusch buiten haar oevers getreden, waardoor de stad Ust-Karenogorka geheel onder water is gezet. s Zes personen zyn om het leven gekomen. cordeon) en Dameskoor St. Odllla, Amsterdam 530—6.30 Gramo^ foonpl. 6.30720 Schriftverbeteringscur- sus 7.00—7.30 J. Poels: ..De Katholieke Mensch” 7.30 Politleber. 7.45—8.00 Verbondskwartiertje 8.0011.00 Concert KRO.-orkest o. 1. V. J. Gerritsen. Bletske Bolte (alt-mezzo), Fr. Boshart (plano), ca 9.00 Vaz Dias 11.00—13.00 GramofoonpL HILVERSUM, 298 M. Ultel. A.V.R.O.- 8.009.50 Gramofóonpl. Morgenwyding 1030—12.00 Naar gemeld wordt heeft in het op de Zuidslavisch-Oostenrykscbe grens gelegen plaatsje Koetach een' herbergier zyn drie zoontjes van 11 tot 14 jaar doodgeslagen. Nadat hy zyn vrouw zwaar letsel had toe gebracht, beroofde de man zich van het le ven. Hy heeft het misdrijf in een vlaag van waanzin gepleegd. De vrouw verkeert in levengevaariyken toestand. Een streng stllzwygen. Officieele instanties bewaren een streng stllzwygen over den inhoud van het laatste Engelsche memorandum over het Fransche vlootbouwprogram. Ook de bladen onthou den zich dienovereenkomstig van ieder com mentaar, zoodat men hier voorlooplg aange wezen is op de berichten van de Partjsche correspondenten der bladen, uit wier berich ten valt op te maken, dat zy verwachten, dat Italië een definitief weigerend antwoord zal geven. Verlaging der ministerssalarissen De Spaansche Ministerraad besloot de sa larissen der ministers te verlagen van 45.000 peseta's tot 30.000 peseta's per jaar. Voorts te een verbod uitgevaardigd voor den ver koop van koninkiyke eigendommen zoolang de kwestie van de schadevergoeding en de be stemming der koninkiyke goederen nog niet definitief geregeld is. Het gaat er voorna- meiyk om, welke goederen als persoonllik eigendom van den konlng en welke kroondor-»ln beschouwd moeten worden. De monarc. „>usche pers wyst er op, dat de re geering de paleizen, die den konlng zyn ge schonken te Santander en te Barcelona, we- derrechteiyk in beslag heeft genomen. Het hoofdbestuur van den Stahlhelm deelt mede, dat het aantal handteekenlngen voor het Volksbegehren tot ontbinding van Prulsischèn Landdag ruim 5.83 mlllioen be draagt. Enkele cyfers ontbreken nog. Dit aantal beteekent ruim een half mlllioen meer handteekenlngen dan de wet eischt. De nleuw-benoemde Duitsche gezant te Weenen. dr. Kurt Rleth. heeft den Oosten rijkse hen bondspresident Miklas zün geloofs brieven overhandigd. „Myn ambtsaanvaarding, aldus de nieuwe gezant, valt samen met een voor de gemeen- schappelyke betrekkingen der beide landen gewichtige gebeurtenis Onze regeeringen hebben, tot leniging van den economlschen nood onïêr beide landen. tevens in het be lang van het onder de economische desorga nisatie zwaar lydende-Europa, besloten, een begin te maken met het neerhalen der tol muren. Ik moge uiting geven aan de overtuiging, dat het welslagen van dat groote plan zal bydragen tot de pacificatie der wereld. Bondspresident Miklas antwoordde om. 1 volgende: Het oogenblik uwer komst ten onzent te, ook naar myn meening, zeer ge wichtig. Op een tot dusver in de geschiede nis van den laatsten tyd ongekende wyze bedreigen nood en gebrek aan werkgelegen heid de fundamenten van het bestaan der Furopeesche volken. De leiders van Oostenrijk en het Duitsche ryk welke landen meer dan andere door den nood der tyden zyn getroffen, hebben om die reden, ter bevordering van het econo misch herstel, gemeenschappelyk en in het bewustzyn hunner verantwoordelykhcid je gens hun volken, een stap gedaan, die er toe bydragen moet, den wensch van gansch furopa naar een betere economische samen werking tot verwezeniyklng te brengen. Het Duitsche Rykskabinet beeft in te genwoordigheid van den president der Ryks- bank zyn beraadslagingen over de op agra risch gebied te nemen maal gezet. Zooals werd verwacj slisslng omtrent de^-v rechten genomen. Dt Dinsdag worden voortgezet. Zaterdag handelde het kabinet slechts quaesties. g Het voornaamste punt der discussie vorm de natuuriyk het Invoerrecht op boter, waartegen ernstige bezwaren werden ingé bracht. speciaal in verband met Duitach- lands op de handelsverdragen geirsrer Jo be trekkingen, den uitvoer van fabrieksgoede- ren en de daling der loonen. In welingelichte kringen acht men met het oog op deze moeilijkheden waarschyniyk, dat Dinsdag zal worden be sloten het Invoerrecht op boter te verhoo- gen. Verwacht wordt, dat men zich voorlooplg met een diepgaand ondersoek van bet vraag-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2