V riesia Koud water verf alkmaar DE STRIJD TEGEN DE KATHOLIEKE ACTIE STILLE OMGANG ALKMAAR Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJ Dn. i TWEEDE BLAD DINSDAG 28 APRIL 1931 Geen gelukkige oplossing LANDBOUW EN VEETEELT OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Landbouwwerktuigen-demonstratie Auto-ongeval Paardenmarkt Auto-ongeluk De Alkmaarsche Kegelbond Stemming Politiek Advies Keuring voor den dienstplichj KUNST EN KENNIS De eerste perziken Vertrokken personen De mislukte SO-jarig jubileum BERICHTEN UIT ONZE De oorzaak der mislukking VORIGE OPLAGE Groote luchtmanoeuvres MARKTNIEUWS BRIEVEN UIT ITALIË Leerboeken in beslag genomen Prijs behaald Van een stelling gevallen Tot ontbinding besloten Gemeentelijke Arbeidsbeurs Concert van ’t Hollandsch Strijk kwartet te Bergen Een FranschRussisch Handels- verdrag? Heropening Boek- en Handelsdruk- kerlj Van Putten Oortmeijer M.KATER XXLK MAAR MIENT2V 1 De Partei Nasional Indonesia Vlootbespreking- n Van Putten&Oortmei jer, Payglop 18, Alkmaar JAN DE VRIES - VERFWAREN ZAADMARKT - TEL. 324 - ALKMAAR Meisje te water In den Wleringermeerpolder. Hinderwet De auto werd later op het droge gebracht Ingekomen personen Zaterdag en Zondag had de Eere-korps- i feeste- schrijft Drie arbeiders zwaar gewond Ondrrhandelingen te wachten niet g. I r was het X raadslid Bulens. die er ons wees dat sommige borden zoo hoog 13. 13. 5. 6. enkele worden 129 34 13 19 123 17 89 1 126 43 17 9 1 Dames-korpsprtfs. „Onder Ons" 283. Eereprijs tor was nagenoeg geheel vermeld. De politie stelt een onderzoek in. bekomen. De politie stelde een onderzoek in. Gisteren werden door den heer J. Noort, Heilooërdljk aan de Exportveiling alhier, de eerste perziken aangevoerd. AMSTERDAM, 27 April Aardappelprij zen De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 2 ladingen. 1735 H. L. den capa- De Directeur voomoemd. D. SCHENK naar n.h.. «o» op- de laag 8. 9. 1. 2. 3. Volgens ,Xa Republlque" zouden binnen kort onderhandellngen te wachten zijn tus- schen Frankrijk en Sovjet-Rusland over het sluiten van een Fransch—Russisch handels- verdrag. Men heeft in Frankrijk lang geaarzeld, al vorens hiertoe over te gaan, maar mede op aandringen uit de kringen van industrie en handel zou men het voorbeeld van Engeland, Italië en Duitschland willen volgen. Burgemeester en Wethouders van Oudorp hebben aan Jb. Bult te Alkmaar, vergun ning verleend tot het plaatsen van een elctromotor van 5 P.K., tot aandrijving van een tegel pers, op het perceel kadastraal be kend gemeente Oudorp, Sectie A, nr 785. Alkmaar. 27 April 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. WENDEL. burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Propaganda vrije baan-wedstrijd, uitslui tend voor niet-leden van den A. K. B. Uitgeloofd zijn fraaie kunstvoorwerpen. Heeren: P Oolders Jr. 35 N Schermer 34. Dames Mej R. Geus 35. mej Hellemsen 8K De dagprijzen vrije baan. Baan D A. Köllmann 44. Baan E M Jamming 45. Baan A Mej. A. Elzas 38, 36. De algemeene vergadering van de P (artel) N(asional) I(ndonesia) te Batavia besloot de partij té: ontbinden. te Am- Sack-land- in de De keuringsraad voor de ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1932 dezer gemeente, zal een eindzittmg houden t-* Haarlem op Vrijdag 15 Mei as, vm. 10 uur uur in de lokalen van het gebouw de Doelen. Gasthuisstraat 32. Ingeschrevenen dezer lichting, die nog niet gekeurd zijn, zullen in de gelegenheid wor den gesteld, zich op gemeld tijdstip aan de keuring te onderwerpen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwe zen naar de openbare kennisgeving van 5 Maart jJ„ welke aan de afdeellng Militaire Zaken ter gemeente-secretarie ter Inzage ligt. Alkmaar. 27 April 1931. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. en had eenlge schade bekomen. De auto daarentegen, bestuurd door den heer Groot, was zwaar beschadigd. De mo- Onze Romeinsche correspondent ons: Sinds de laatste twee maanden is er weer, na een lange periode van rust en stilte, een groeiende agitatie merkbaar van het fascisme tegen het Vaticaan. De meenlngsverschillen tusschen den H. Stoel en de partijleiding zijn betrekkelijk talrijk, maar de beweging con centreert zich voornamelijk om de Katholieke Actie, welke er van beschuldigd wordt zich te bewegen op een terrein, dat Mussolini voor zichzeiven wenscht te reserveeren en wier werkzaamheio n»ast en vooral tegen het fascisme men vreest en bij voorbaat onder drukken wil Talrijke vergaderingen en bij eenkomsten heeft men in alle deelen van Italië met polltie-geweld verboden of uiteen gejaagd, een krachtige campagne door het grootste deel der fascistische pers tegen de Vaticaansche bemoeizucht is nog niet heele- maa! verstorven en de klap op?tle vuurpijl kwam van den secretaris-generaal der fascistische partij, die in eer. Zondagmiddag te Milaan gehouden rede de bepaling van 7 Concordaat omtrent de algeheele vrijheid der Katholieke Actie, alsmede het regeeringsbe- sluit van November 1927, waardoor dezelfde vrijheid officieel erkend werd, eenvoudig loo chende. Ongeveer te zelfder ure, dat Giuriatl, de secretaris-generaal. o.a. verkondigde, dat het katholieke geloot der Italianen al lang door het fascisme gered en behouden was en dat er dus van den kant van den H. Stoel geen enkele reden kon bestaan om „met een mis schien nuttelooze. misschien gevaarlijke ac tie” deze redding en dit behoud nog eens te verrichten ontving Z. H. Paus Pius XI de bestuursleden der Katholieke Actie in bij zondere audiëntie en hield voor hen een ma gistrale rede, welke twee uren duurde en welke wjj, om redenen van plaatsruimte, hier alleen in de hoofdpunten kunnen samenvat ten. Na een hartelijke begroeting, zelde de H. Vader het wezen en het doel der Katholieke Actie niet te verwarren met de Katholieke Sociale Actie welke in Italië natuurlijk zon der meer verboden is niet beter te kun nen samenvatten dan in deze, reeds eerder door Hem gegeven definitie: deelneming der leeken aan het apostolaat der Kerkelijke Overheid Als Zoodanig is de Katholieke Actie De Bricsche regeering heeft de Fransche voorstellen tot wijziging van het Engelsche Fransch-Italiaansche vlootaccoord afgewezen. In de offlcieele nota die door het Foreign Of fice aan den Franschen ambassadeur werd overhandigd, wordt verklaard, dat de redactie van de nieuwe voorstellen onaanvaardbaar is. Een dergelijke nota werd den Italiaanschen ambassadeur ter hand gesteld en het is te vreezen, dat hiermede de beperking van de vloten in de Middellandsche Zee is mislukt, er. dat de .bewapeningswedstrijd opnieuw be gint. Het voornaamste bezwaar van Engeland gold den eisch van Frankrijk, om van 1934 1936 36.000 ton meer, dan de in het Fransch- Italiaansch verdrag van 1 Maart jl. toege- stane 136.000 ton aan nieuwe schepen, bij te bouwen. Onder geen enkel voorwendsel was Enge land bereid aan dezen eisch tegemoet te ko men. Pa ren-wedstrijd. Voor dezer, wedstrijd zijn uitgeloofd prach tige kunstvoorwerpen. Mevr. P. J. Oolders—L. Trijbetz 53. Mevr, en Mr W. Scheepmaker 52. 48 2x Mevr. Met G. Geus 52. Mevr. P Kokkes— A. Köllmann 51. 51 2x. Mevr. v. d. Heuvel—J. C. Olie 51. 49. Mej v. d Laan—J. v. Spanje 51. Mevr. Met-Swager—G. J. Genefaas 50 3x. naar keuze>. 1 M d. Schilden 45 44 Mashee 45 44 43 4en: 4. J.Eichl 44. 43 42 5. M. Bak 45 Zaterdag j.l. herdacht de heer W. F. Krug, machinist en zeepstoker aap de Zeepzieder^ „De Ankers" alhier, den dag, waarop njj voor 50 jaar bij deze firma in dienst trad. Ten zijnen huize werd hij des middags door den heer J. J. de Lange toegesproken en gelukgewenscht. De directeur herinnerde aan den 50-jarigen dienst van den jubilaris; 50 jaar geleden werd nog met 14 man, thans door 4 man gewerkt; de machinerieën brachten ook hier vereenvoudiging. In die halve eeuw had de jubilaris 300 wagon kolen verstookt, terwijl de fabriek 40 mlllioen K.G. zeep geproduceerd heeft. Als blijk van waardeering bood zijn na troon hem een geschenk onder couvert aan. De waarnemend voorzitter van de Mij.. fot Nut van het Algemeen, de heer J. H. Mas- sink, bood hem de gebruikelijke gouden medaille voor trouwen dienst aan. Voorts had de jubilaris nog vele geschen ken en bloemstukken, os. van het overigs personeel van „De Ankers”, in ontvangst te nemen. De dag werd in huiselijken kring lijk doorgebracht. M. Pranger. nJi., hulp In de wasscherjj, van Noord-Scharwoude naar Wilhelmina- laan 11. De recherche te Medan stelde plotseling een onderzoek in naar de leerboeken in ge bruik op de Chineesche Middelbare en La gere scholen, waarvan een groote hoeveelheid naar bet politiebureau werd overgebracht. De resultaten van het onderzoek zijn nog niet bekend. De Berger Kunstkring organiseert Woens dag as. in „De Rustende Jager" een concert te geven door het Hollandsch Strijkkwartet. Het kwartet bestaat uit Herman Leydens- dorff le viool; Julius Röntgen Jr., 2e viool; Jos. 'de Clerk, alt en Thomas Canlvez, cello. Het programma luidt als volgt: 1. Kwartet C-dur, Mozart; 2. Kwartet (Op 18 No. 4; c. kl.-t.» L. v Beethoven; 3. Kwartet F-dur Op 96 Dvorak. Zooals men ziet een prachtig programma. Nu door de radio de muziek meer begre pen wordt mag verwacht worden, dat velen de gelegenheid zullen aangrijpen dit concert bij te wonen, aangezien een radiouitzending in vergelijking met een concert toch maar surrogaat is. Voor niet-leden is de toegangs prijs slechts f 1.50. Voor leerlingen van M. O.-inrichtingen f 0.75. Zondagavond omstreeks half zeven geraakte de 19-jarige mej. B. door een auto, die den verkeerden kant van het Verdronkenoord bereed, met haar flets in het kille gracht water. Het gelukte eenigen voorbijgangers de drenkelinge op het droge te brengen, die, hoewel hevig geschrokken, geen letsel had Melden wij de vorigen week, dat door den heer Van Vegten, werkzaam bjj den heer Burger, banketbakker alhier, op de tentoon stelling „de Suiker" met een Inzending koekjes een derde prijs werd behaald, thans meldt men ons, dat op dezelfde tentoon stelling genoemde persoon in den wedstrijd Moccataarten, zijn werk eveneens met een derden prijs zag bekroond: voor deze Jongen werker en zijn patroon een mooi succes. Op 20 Mei as. beginnen de groote lucht manoeuvres van het Amerikaansche leger Hieraan zullen ruim 500 vliegtuigen van verschillende typen deelnemen. Er zullen op de 6 groote steden van de Vereenigde Staten, nJ. op Chicago, New-York, Boston, Atlantic-City, Philadelphia en Washington, schijnaanvallen worden gedaan, waarbij zal worden nagegaan in hoeverre het mogelijk zal zijn, deze steden tegen luchtaanvallen te verdedigen. Verkrijgbaar Het Devotieboekje voor bet Mirakel van het H. Bloed met MM-, Biecht* en Communiegebeden, de geschiedenis van het Mirakel, alle liederen en speciale gebeden ter eere van bet H. Bloed. Roodsnee f 0.86. gondsnee f I-Z5, leeren band f2.00. Franco p. post met 10 ct. verb. Form. 8X12 c.m. dikte 228 pag. iets nieuws, maar oud als de Kerk-zelve, daar de Apostelen reeds de leeken opriepen om met hen mee te werken en deze roepstem door de eeuwen heen tot alle leeken steeds door alle opvolgers der Apostelen is gericht geworden. Tweevoudig noemde de Paus de doelein den, de ideëele en zedelijke beweegredenen van het Apostolaat der leeken: vormen en verspreiden. Vormen moet men het verstand, den wil. de gedachten en gevoelens der leeke- aposteien omdat niemand geven kan wat hij zelf niet bezit. Verspreiden moet men daarna zijn eigen vorming onder de anderen, op de eerste plaats natuurlijk door het gebed, maar daarnaast ook door woord en geschrift, het goede voorbeeld, goede werken en hulp, overal en altijd. Uit het wezen-zelf der Katholieke Actie vloeit voort, dat zU zich geen oogenblik van de leiding der Kerkelijke Overheid kan los maken. zonder haar reden van bestaan te verliezen, en dat haar werkzaamheid om de Wet Gods té doen kennen en naleven, geen grenzen van plaats of tijd kent. Vooral hierbij bleef de H. Vader, klaarblijkelijk doelende op de omstandigheden in Italië, langen tijd stilstaan, om te besluiten, dat de Katholieke1 Actie, onder de leiding der Kerkelijke Over heid zich niet bepalen kan tot het individu, maar haar werkzaamheid noodzakelijk moet uitbreiden tot heel de maatschappij. Als zoodanig is de Katholieke Actie niet a’leen wettig en noodzakelijk als het aposto laat zelf, maar ook onvervangbaar. In alle menschelijke aangelegenheden immers is steeds de noodzaak van de heiliging der zielen en al kan de Kerk zich buiten louter stoffelijke dingen van productie en techniek verre houden, waar het, ook in deze louter stoffelijke dingen, er om gaat het goede te doen en het kwade te ontvluchten, kan Zij niet werkeloos toezien en het zielenheil toe vertrouwen aan menschelljke stelsels, die maar al te dikwijls verkeerd bleken en tot zedeHjke catastrofen leidden. Sprekende van Italië, achtte Z. H. Pius XI het onmogelijk, dat een land, hetwelk zich katholiek verklaart en het katholicisme als Staatsgodsdienst huldigt. deze zending van Christus’ Kerk loochenen kan. Blind vertrouwen op menschelljke kracht was maar al te dikwijls de rechte weg naar het hcld0e dom. Bij de Zondag door de RK. Klesvereenl- glng gehouden stemming voor de candidaat- stelllng voor de as. gemeenteraadsverkie zingen werden totaal uitgebracht 827 stem men. van onwaarde 6, anatal geldige stem men 821. Op het politiek advies waren uitgebracht 242 stemmen. De volgorde is nu aldus: G. van Slingerland H. Klaver D. Woldendorp 8. Keesom V. Keijsper C. Venneker 7. D. Geels H. Krielen P. van Doornik 10. H. Koopmeiners 11. J. WeiJling W. Groot C. Rams 14. J. N. Ranzjjn Op den heer Raat waren 3 stemmen uit gebracht. Deze candidaat had zich echter terugge trokken, zoodat de stemmen van onwaarde zijn. De Directeur van het Marktwezen te Alk maar brengt ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Paardenmarkt op Woensdag 29 April as., de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de Prieschebrug en de Korte Nieuwsloot van de Handelskade af. De paarden over de Boombrug bij het Zeglis naar de markt gebracht moeten den weg volgen langs de Voormeer en de Bier kade, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Prieschebrug. Alle dieren, die niet over de Prieschebrug de stad binnenkomen, moeten zoodanig worden vervoerd, dat zij door de Korte Nieuwesloot van de Handelskade af ter markt komen; alle overige toegangen tot de markt worden af gezet. Bli de Korte Nieuwesloot en de Friesche- brug zullen de aan te voeren dieren deskun dig worden onderzocht en zal het verschul digde marktgeld moeten wordën voldaan. Vóór des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt, die des namiddags vier uur eindigt, terwijl nA ’s mor gens 10 uur geen paarden meer ter markt worden toegelaten. Voor het plaatsen der paarden worden aangewezen de Dijk, de Marktstraat, het Waagpleln en de Ged. Nieuwesloot. Voor het plaatsen der veulens een gedeelte van het Waagplein. dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een luxe auto, gehuurd bij den garage houder Witte, alhier, en bestuurd door den heer Af. eveneens alhier woonachtig, reed plotseling, waarschUn’ijk doordat de heer Af. de macht over zijn stuur kwijt raakte, tegen een boom. De auto werd daarbij zwaar beschadigd, terwijl de beide inzittenden, n.l. de bestuur der en zijn verloofde, enkele verwondingen bekwamen. Nadat deze door dr. Cohen waren verbonden, begaf men zich huiswaarts. De auto werd in den loop van hedenmorgen weg gesleept. Zondagnacht tusschen twee en drie uur heeft op den RUksstraatweg. even voorbij de Regullerslaan, een auto-ongeval plaatsgehad. Aan den Omval heeft Zondagavond te circa half tien een auto-ongeval plaats ge had Een tweetal luxe-auto’s, respectievelijk bestuurd door de heeren A. Poel, wonende Wykermeer. en J. Groot, wonende Purmer- end, kwamen, doordat bij het passeeren niet ver genoeg werd uitgehaaid, met elkaar in botsing, waarna de auto, bestuurd door dca heer Poel, van den vrij hoogen dijk naar beneden reed en in de sloot terecht kwam. De bestuurder en diens echtgenoote kwa men met den schrik en een nat pak vrij. In den Wleringermee:polder op het proef bedrijf nabij de Haukes, werd dezer dagen een demonstratie gehouden met eenige land bouwwerktuigen. welke tot nu toe in ons land nog niet in gebruik konden worden gesteld, omdat de te bewerken akkers voor de mees te landbouwbedrijven voor deze machines te klein zijn. Men heeft bü vroegere verkave lingen van polders er zeker geen rekening mede kunnen houden, dat er nog eens land bouwwerktuigen souden komen als eggen en zaalmachines, die een spoorbreedte zouden hebben van tusschen vijf en twintig meter. Met de gewone zaai machine van twee meter werk breed te was men vroeger en is men nu nog overal tevreden. Doch sinds de tractor ook by de landbouwwerkzaamheden in de groote bedrijven de paardentractie heeft ver vangen, kon men verwachten, dat er ook machines van grootere afmeting zouden wor den geconstrueerd. De firma Louies Nagel en Co., hem, importrice van de Rud l bouwwerktuigen toonde nu Wlerirjgermeerpolde allereerst citelten en de resultaten, welke bereikt kun nen worden met een Rud Sack-unlversal- trekbalk, welke op het proefbedrijf al gerul- men tijd in werking is. De werkbreedte in deze machine is vijf meter, doch kan tot vijftien meter worden opgevoerd. De akkers zün juist vijftien meter breed, zoodat in één gang met zoo’n machine de geheele akker zou zijn geëgd. Achter den trekbalk bevin den zich bij deze vijf meter-machine acht eggen, die scharnierend met elkaar zijn ver bonden. Een bedieningsmau loopt over een loopplank en kan zich aan een borstwering vasthouden als bij een der eggen soms iets verholpen moet worden. Met deze machine werd gewerkt op zand grond. waarover voor eenige maanden een kleilaag was gestort van 15 tot 20 cM On der deze omstandigheden leverde de machine vlug en afdoend werk In een minimum van tijd werden ultgestrekte akkers zaaiklaar ge maakt. De 20 pk. „Caterpillar" kende geen vermoeienis. Direct achter den trekbalkvolgde de zaai- fnachine, die een werkbreedte heeft van zes meter. In vijf gangen werden twee akkers van 15 M. breedte bezaaid. De machine heeft ih< het midden een scharnierende koppeling tus schen beide helften, zoodat ook op rondlig gend land overal even diep gezaaid wordt. Het middenwiel is natuurlijk extra hoog en versterkt om het dubbele gewicht op te nemen. Het spoor, dat de tractorbestuurder bij den volgenden gang moet volgen? wordt tegelijkertijd gemarkeerd met een schijf. Deze machines zijn Ingericht, zooals alle Rud Sack-zaalmachines, met een schuif- rad-mechanisme, terwijl voor de bezaaiing van de poldergronden mede rekening is ge houden met het feit, dat naast gerst tege lijkertijd gras en klaver wordt gezaaid. Dit alles geschiedt in één keer. In vier uur wordt 10 H.A. bezaaid met deze machine. Volgens mededeelingen van den Impor teur loopen op de groote Russische graan- boerderljen honderdtallen Rud Sack „Mam- tnout"-tractanaaimachlnes met een werk breedte vim twintig meter. Wanneer derge- lijke werktuigen in gebruik kunnen worden gesteld zal dit een verlaging van exploitatie kosten beteekenen Ooit werd een demonstratie gegeven van het bulsdraineeringssysteem. De demonstratie werd door vele belang stellenden bijgewoond. Gedeponeerd Koudwaterverf in poedervorm is gemakkelijk te verwerken en wordt de laatste jaren veelvuldig toegepast o.a. ter vervanging van behangselpapier, en niet alleen uit een oogpunt van hygiëne verdient het gebruik voor dat doel aanbeveling, doch bij een goedgekozen kleurencombinatie verkrijgt men een veel smaakvoller en artistieker effect dan met behangselpapier. Aan VRIESIA KOUDWATERVERF kan 5 tot 10 pCt. kleurstof aardverf toegevoegd worden ter verkrijging van verschillende tinten S. Huiberts en gezin, d.g., caféhouder, van Wagenmakerstraat 12 naar Utrecht. M. J. van Amstel, gk., onderwijzeres, van Steijn- straat 17 naar Texel. F. Groot en echtgen., geen, z. b„ van Bergerweg 66 naar Hoorn. W. G. Sluijter, r.k., dienstbode, van Ver dronkenoord 76 naar Heemstede. M. van DaalenBos en kinderen, n.b., van Krelage- straat 37 a naar Heemskerk. K. A. Dane en gezin, ha., reiziger, van C. W. Bruinvisstr. 31 naar Amersfoort. M. C. Verschuur, geen, dienstbode, van Keetgracht 4 naar Amster dam. J. C. Moojjen, geen, los werkman, naar Amsterdam. E.^. H. Riedweg, r.k., zonder beroep, van Nassaulaan 13 naar Amsterdam. S. P. MeijerHelsdlngen, geen, z. b., van Ridderstraat 17 a naar Schoort. C. J. Ho man, geen, los werkman, van Ridderstraat Het verkeersvraagstuk is moeilijk. Vooral n een oude stad als Alkmaar. Op de aller eerste plaats mag men eischen veiligheid roor alle categorieën van weggebruikers Daarvoor is we. eens noodig dat itraten geheel voor het snelverkeer afgesloten en dat andere slechts in één "rich ting mogen bereden worden. Dat alles geeft aanleiding tot ingewikkel de problemen, welker oplossing echter bij onze Alkmaarsche politieautoriteiten in goede handen is. •t Is dan ook niet op deze hoofdzaak dat we doelden toen we boven schreven* Geen gelukkige oplossing” doch op een kleta on derdeel: de aanwijzing met borden van deze verkeersbeperkingen. Die zaak is ook al weer niet zoo gemak- kelljk als ze lijkt. Als we ons niet vergissen, was het X raadslid Bulens. die er ons op wees, dat sommige borden zoo hoog zijn aangebracht, dat een passeerende automobi list ze onmogelijk zien kan. Die opmerking was zeer juist, maar even juist was het antwoord, dat te laag aange- brachte borden een ernstig gevaar voor het verkeer zouden beteekenen. Men moet dus ook hier, als bjj zoovele andere dingen den gulden middenweg be wandelen. Wie echter de laatste dagen de Nleuwer- sloot, hoek Hoogstraat passeerde, zal gemerkt hebben, dat daar ter plaatse juiste verhouding tusschen hoog en niet al te best bewaard is. Inplaats van de gebruikelijke borden aan den muur Is er nJ. in de straat een fel-roode paal met dito bord neergepoot. Inderdaad, die aanwijzing is voor ieder weggebruiker heel goed zichtbaar, maar is zoo’n ontsiering, dat we er hier toch wei even tegen op willen komen Deze hoek is. door verbouwing der belde hoekperceelen. héél aardig verfraaid en ver dient niet zóó mishandeld te worden. Bo vendien is het gevaar niet denkbeeldig, dat bij avond een onvoorbereide bezoeker van het sigarenmagazijn van den heer Aarden burg tegen dit obstakel zijn neus en volgens het spreekwoord dus ook, z’n aangezicht zal schenden. Wanneer onze stedelijke autoriteiten niet tot andere gedachten komen, raden we den betrokken winkelier ernstig aan in plaats van het verouderde: „Wacht u voor den hond,’ in z’n winkel te plaatsen: „Wacht u voor den paal!” Overleden: Catharina Johanna Homan, gehuwd met Johannes de Rooij, 42 Jaar; Pie- ve» Willem Nicolaas Nap, 66 jaar; Willem Frederik stoel. 61 jaar; Dieuwertje Beek, weduwe van Jacob Blokker, 86 jaar; Elisa beth Bakker, gehuwd met Pieter Punner, 81 jaar. Geboren: Theodorus Johannes Gerardus, z. v. Theodorus van Santen en Maria Zan- djjk; Elisabeth, d. v. Hendrik van Veen en Maria ven de Ven; Allda Maria, d.v. Johan nes Smit en Lucia Abbes. Gisteren opende de firma Van Putten en OortmeUer alhier haar Boek- en Handels- drukkerij. die van den Achterdam verplaatst werd naar het Verdronkenoord no. 30. waar in voorheen het Pius-gesticht gevestigd was. Om 11 uur vanmorgen verzamelden zich velé genoodigden m de ontvangkamer van het gebouw. De heer Oortmeiier heette na mens zijn compagnon, den heer Van Putten en namens de heele firma de genoodigden welkom in dit gerestaureerde pand. Spr. wierp een terugblik in de 19 jaren die ach ter ons liggen en herinnerde eraan, dat 19 jaar geleden het bedrijf op bescheiden voet begonnen werd aan den Achterdam. Als blijk van den groei van het bedrijf beleven we thans de verplaatsing naar dit grootere en ruimere pand, dat deels gerestaureerd, fleels door nieuwen bouw voor ’t doel geschikt gemaakt is. Het feit, dat zoo’n groot gebouw betrokken is kunnen worden, stemt tot groote dankbaarheid: eerstens aan den Ge ver van alle goeds Die ons, aldus spr., kracht en gezondheid gaf om voor ons bedrijf te werken. Verder dank aan al degenen, die ons in de eerste jaren van ons bedrijf met raad en daad hebben geholpen; voorts dank aan cliënteele die ons haar orders toever trouwde; aan personeel en leveranciers, met wie we prettig samenwerkten. Door al die samenwerking konden wij ons in dit per ceel vestigen. Het is onze plicht -ook in de toekomst te toonen, dat we waardeeren wat ons geschonken is. We willen met ijver en volharding voortgaan op den ingeslagen weg en vragen weer den steun van allen, die ons in de voorbije periode steunden, om ons be drijf naar behoefte uit te breiden en zoo doende een bijdrage te leveren aan de uit bouw van den Industrieelen middenstand in Alkmaar. Na een woord van dank gespro ken te hebben voor de tegenwoordigheid, noodlgde spr de aanwezigen uit een rond gang door het bedrijf te maken. Namens de federatie van de Alkmaarsche drukkerspatroons sprak de heer Bonsema woorden van gelukwensch. Niet alleen voor de firmanten, aldus spr., maar ook voor de federatie is dit een gelukkige dag. Deze uit breiding zij de fa. van Putten en Oortmeljer van harte toegewenscht. Namens de fede ratie bood spr. een fraai bloemstuk aan. den wensch uitsprekende, dat eenmaal de tijd mag aanbreken, dat ook dit groote bedrijf te klein zal blijken te zijn, hetgeen een belang is, niet alleen voor de firma, maar voor den geheelen middenstand. Hier na werd een rondgang door het bedrijf ge maakt. In de beneden-étage is de drukkerij ondergebracht, terwijl zich op de boven étage de piagazijnen bevinden. Na afloop werden ververschlngen aange boden. Vele bloemstukken mocht de firma van leveranciers en andere belangstellenden ontvangen. Districts-Arbeidsbeurs. Doelenstraat no. 30 Telefoon. 838. Geopend van 912 uur. Voor .werkgevers van 9—1 en van 2—5 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag- en Don derdagavond. Voor vrouwelijk personeel af zonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: 1 aanhouder. 1 auto-monteur. 3 bakkers. 1 badmeester. 5 bankwerkers. 2 betonvlechters, 1 boekbinder. 1 bouwk. opzichter. 7 chauf feurs, 3 electriciens, 15 grondwerkers. 1 in casseerder. 5 kantnorbed'enden 1 kellner. 3 kete'makers. 1 kistenmaker. 3 klinkers 2 loodgieters. 2 machinisten. 2 mach houtbe werkers. 3 magazijnbedienden. 3 metselaars. 1 meubelmaker. 9 opperlieden. 1 orgelmaker 4 pakhuisknechts. 1 pianostemmer. 2 p.aat- werkers 2 reizigers. 22 sigarenmakers. 1 sla ger, 2 smeden, 1 steenbikker. 2 stokers, 10 tinunerlleden. 1 verwarmingsmonteur, 15 ijzerwerkers 86 losse arbeiders. Geplaatst1 boerenarbeider. 1 colporteur 6 grondwerkers 2 kantoorbedienden. 2 met selaars. 2 sige - nmakers. 1 steenbikker. - timmerlieden. 22 losse arbeiders, 1 dienst bode en 1 werkster. Alkmaar, 24 April 1931. De Directeur voomoemd: Ed d. HEUVEL. 17 naar Schoort. A. Mulder, rlc, s. b., van Meerweg 1 naar Heüoo. A. C. Bruinsma, n_h., kellner, van Stuartetraat 59 naar Hoorn. A. van Dijk, |k-, dienstbode, van Oudegracht 227 naar Kampen. W. F. G Wiese, geen, on derwijzeres. van Tuinstraat 48 naar Haren karspel. E. E. Melker, rX, rijksontvanger. van Geesterweg 17 naar Groenlo. K. Boot en echtgen.. geen. z. b., van Geesterslngel 55 naar Deventer. H. HermanldesPlaisant en kinderen, nii., zonder beroep, van Linde gracht 6 naar Amerika. Wed. N. GroenDe Boer, geen, van Hoeverkade 11 naar Pijnac- ker. M. N. J. Wolf, nl„ rtjksklerk, van Ken- nemerstraatweg 96 naar Rotterdam. G J. RoozendaaJ en echtgen., geen, slager, van Kenn.str weg 88 naar Amsterdam. J. van Gulik, g.k., reiziger, van St. Antoniusstraat 7 naar Amersfoort. G. H. J. L. Ploeger, nji., van Wilhelminalaan 11 naar Amersfoort. A. TJjsen, d.g„ leidster, van Verl. Stuartstr. 84 naar Zijpe. W. R. Steur, geen, van Hooft- straat 15 naar 's-Gravenhage. J. T. Balk, n.h., journalist, van Patemosterstfaat 5a naar Amersfoort. M. Mienls, nJi., winkel- juffr., van Dijkgraafstraat 23 naar Ede. A. N. Llnd. geen, Onderwijzeres, van Heeren- straat 5 naar Amsterdam. A. Krul. nJi., dienstbode, van Westerw ,g 101 naar Me- demblik. H. Beets, geen, boerenarbeider, van Overdiestraat 15 naar Schermerhorn. A. PlulmgeaaffRus, n.h., huishoudster, van Kenn.str.weg 114 naar Z. en N.-Schermer A. Th. J. BennekomVan Loon, rJc., 1. b., van K. van ’t Veerstraat 38 naar Amster dam. A. w. Tieleman, n.h., verpleegster, van Wilhelminalaan 11 naar Schiedam. P. A. Baars, r.k., kleermaker, van Baansiugel 14 a naar Wervershoof. C. Hartog. geen, scheeps werken van -1ste Landdwarsstraat 5 naar Den Helder. J. E. M. Cremers, geen, huis houdster, van Schoutenstraat 8 naar Heüoo Hedenmorgen omstreeks 11 uur had In de Phosfaat-fabriek van de MEK OG. te IJmuiden een zeer ernstig ongeluk plaats. De drie arbeiders. Bontekoe, Krab en Post, wonende te IJmuiden, waren op een stel ling bezig met bet schilderen van het ijzer werk van een hljschkraan. Doordat een houten balk van de stelling brak, vielen de arbeiders van een hoogte van vijf meter. De arbeider Bontekoe kreeg een ernstige schedelfractuur, Krab zware inwendige kneuzingen en Post werd aan zijn handen verwond. Laatstgenoemde werd per auto naar zijn woning vervoerd. Dr. Büler geassisteerd door de verband- meesters van de fabriek) verleende de eerste hulp, waarna de ernstig getroffenen per zie kenauto naar het Roode-Kruis Ziekenhuis te Beverwijk werden vervoerd. wedstrijd plaats met de volgende resultaten. Heeren. De Burg I 335, Z. E. K. Z. 325, De Club I 312, Onze Club I 302, Onze Club II 299, Centraal I 285. Op de Lat 281, Alcmaria Victrix 266, Unie I 264, Twee Duifjes 250. Dames. Onder Ons 283, Ophouden wint 272. Men heeft ze niet aan een touwtje 250. De wedstrijd is geëindigd en uit onder staande uitslag blijkt dat er enorm hout ge gooid is. Bjj het sluiten dankt de heer Diepen allen voor de medewerking en herinnert aan de prvsuitdeeling van as. Zondag. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Korpswedstrijd. 1 Wlsselbeker op voetstuk ..Alcmaria Vic trix II”, 327. 2 Een groote zilveren lauwer krans met verg nopjes „Twee Duifjes" 314. 3 Een groote zllve’-en keeel „Onze Club I” 306, 5 Een zilveren lauwerkrans met vergul- 306. 5 E enzllveren lauwerkrans met vergu- de strik ,Onze Club II" 304. 6 Een zilveren lauwerkrans met vermilde strik „Z. E. H. Z. I” 302 (48 tr.). 7 Een zilveren lauwertak .De Unie I” 302 (47 tr.) 8 Een zilveren lau wertak ,De Burg I” 294 (49 tr.) 9 Een ver guld zilveren medaille „Centraal I” 294 (48 tr.) 10 Een zilveren medaille „Op de Lat I" 289. Extra korpspriJs voor twee vijftallen: Een zilveren Distinctief „Onze Club" 612. le KorpspriJs Dames. Een zilveren lauwer krans „Onder Ons" 294. 2e. Een zilveren lauwertak „Ophouden Wint” 271. 3e. Een verguld zilveren medaille „Men heeft ze niet aan een touwtje" 250. Extra ko-psprijs voor twee vijftallen: Een geëm. Kruis „Ophouden Wint” 482. Eeereprjjs Heeren voor den hoogsten korps- gooier: Een groote gouden kegel. S. Krom, 77. Eereprijs Dames voor de hoogste korps- gooister: Een gouden kegelspeld. Mevr. v. d. Heuvel, 66. - Extra Eereprijs heeren: Een gouden kegel, A. J. Baart, 69 Extra Eereprüs Dames: Een gouden kegel Mevr. Carels, 53. Zessenprijs. C. v. Son 5x6. Negenprijs A. Köllmann 4x9 Eerekorpswedstrijd. le. Een groote zilveren palmtak. De Burg I, 335. 2e. Een zilveren lauwertak met verg, strik. Z E K. Z. I. 425. 3e Een zilveren medaille. De Club I, 312. Een züveren medaille Heeren. Een gouden kegeldas- speld C. H. de Lange 76. Eereprijs Dames Een zilveren taartprlkker Mevr. C. H. de Lange 66. Consolatieprijs Heeren. S. Trjjbetz 53 (5). Dames Mevr de Wit 52. Kampioenwedstrijd. Kampioenprijs 1931: Een groote zieren beker, A Köllmann 86; 2e prijs Een groote gouden kegel B. Masée 82 (999.)3r> prijs een groote gouden kegelbal E. Hamburger 82 (799) Vrije baan-wedstrijd. Uitgeloofd zijn 8 prijzen (prachtige kunstvoorwerpen naar keuze der winnaars). 1 G. J. Genefaas 45 16 x; 2 A. Köllmann 45 14x; 3 W. Scheep maker 45 6x: 4 C H. de Lange 45 3x; o J, Diejjen 45 3x; 6 Q. Jonker 45 2x; 7 J. Met 45. 44 43 3 8 J. Metz 45 44. Vrije baan (Junioren). Uitgeloofd 14 prij zen (kunstvoorwerpen Jimmink 45 2x: 2 H. v 2x; 3 B. holt 45, 44 43 41 2x; 6 G. A. Blauw 45 41 2x; 7 B. W. G. Lienesh 42 2x. 43 3x; 8 W. Nordemann 44 2x, 42; 9 C. A. Witte 44 43 2x; 10 J. Blokker 44 42 41; 11 R. Brugmann 44 43; 12 H. Schuurman 44 42 41 4x: 13 G. de Wit 44 42; 14 S. Bouma 43 2x, 42 2x. Dames Vrije baan Uitgeloofd zijn 8 prijzen (kunstvoorwerpen naar keuze der winnaars). 1. Mevr. P. J. Oolders 45. 2 mevr. A. Hek- ket 44. 3 mevr. Met-Swager 43 2x, 42 3x. 4. mevr. H Buijs 43 2x. 42. 6. mevr. G. Geus 43. 42 2x. 5 mevr Scheepmaker 43 2x, 41. 7 mevr. Met-Smorenburg 43. 42. 8. mevr. P Kokkes 42 3x.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5