UIT ONZEN RAAD OBDAM HEILOO VAN AMSTERDAM NAAR BERLIJN TE PAARD ZWAAG DE WEERE PJROVINCIAAL NIEUWS l O. L. Vrouw ter Noodstlchtlng BOVENKARSPEL ZUID-SCHARWOUDE ENKHUIZEN HEERHUGOWAARD- ANNA PAULOWNA OUDORP *T ZAND ZWAAGDIJK ANDIJK DEN HELDER KOEDIJK (Zuldeinde) SPANBROEK KROMMEN1E SCHERMERHORN HEM TEXEL SCHAGERBRUG UITGEEST Uitgeest, 26 April 1931. MEDEMBLIK ASSENDELFT HOORN stuks reputatie per over d. breiden. het die C. heer per auto naar Bollen veiling. uitrusten zijn. o den Heer can- I op ia opgericht een als Personalia. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool is benoemd de heer Delahaij te Maastricht. uitgaaf rekening rekening Gemeenteraadsverkiezingen De Anll- Revolutionnairen, die bij de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen met een eigen iüst uitkomen, hebben als No. 1 daarop geplaatst den heer A. Koopman. Verlenging telefoonuren Naar we ver nemen zal de telefoon, welke dagelijks van 13 uur 's namiddags en van 56 uur des avonds gesloten is, een uur langer voor bet publiek worden opengesteld. Opheffing Symphonic „Concordia" In de vergadering van de leden der Symphonic- vereenlging „Concordia" is besloten tot op heffing van deze vereenlging. Er schijnt te weinig belangstelling van het publiek te be staan. Voetbal Woensdagavond vergadert de voetbalvereenlglng in café Klaver tot teor- ganisatle oer vereenlging. Uitbetaling De zuivelfabriek ..De Hoop" betaalde uit over het tijdvak 1327 Maart 1931, gemiddeld per K.G. melk 6.06 cent, d.i. per liter 625 cent. Mond- en Klauwzeer Naar wij verne men, heeft deze gevreesde ziekte wederom haar intrede In deze gemeente gedaan en wel onder het vee van den landbouwer B„ alhier. Personalia Naar wjj van officieele zijde vernemen, is de heer Ohms, hoofd der R. K. school aan den Hondenweg, alhier, benoemd in gelijke functie te Maassluis. Vervol.r Gemeenteraad De voorzitter leest voor een Ingekomen schrijven van de fa. O. en S. Rood, waaruit blijkt, dat de firma niet ingaat op de voorwaarden, aan het over- nemen van de Gasstraat gesteld, n.l. het in goeden staat opleveren van dezen weg. De voorzitter deelt mede, dat de fa. bij het in werking treden van de Wegenwet verplicht is voor onderhoud een jaarljjksche subsidie te geven. De heer Frankena deelt mede, dat het re sultaat der bespreking teleurstellend is. Het is een algemeen belang niet enkel voor de firma, maar ook voor de bewoners van die 'straat. We zijn nu niets verder gekomen en staan wederom op het doode punt. Spreker is van meenlng, dat een regeling dient te wor den getroffen. Deze zaak moet zoo spoedig mogelijk van de baan en sou daarom willen voorstellen onder protest de straat over te nemen. De voorzitter deelt mede, dat hij aan dit voorstel een voorstel zou willen verbinden door eerst dit punt in de volgende vergade ring te behandelen, om te informeeren wan neer de Wegenwet in werking zal treden. De heer Frankena kan zich hiermede ver- eenigen, mite B. en W. in de volgende ver gadering met een definitief voorstel komen. De heer O. Rood: De heer Frankena vindt de houding der firma niet passend, maar er werd van ons te veel geëischt, nJ. het geheel bestraten van de Gasstraat. Dat wij daar niet op in konden gaan heeft zijn oorzaak ge vonden in het feit, dat de koeten dezer be strating veel te hoog waren. De voorzitter heeft ons voorgesteld om de bermen dan met basalt in te walsen, doch dit materiaal was niet meer te bekomen. Wij kunnen voor dien prijs de straat niet bestraten. De koeten zijn ons te hoog. De heer P. RoodDen geheelen weg bestra ten was niet de bedoeling van het College van B. en W., doch procentsge wijze bijdrage in de kosten. Bovendien worden In het schrij ven voorwaarden gesteld, die ik niet kan ac- cepteeren. Vooral ten aanzien van de steenen palen bij den ingang zouden volgens het schrijven moeten blijven staan. Hiertegen zou ik zeker stemmen, wijl se naar mijn meenlng moeten verdwijnen, wanneer het blijkt, dat ze hinderlijk zijn. Zonder stemming wordt besloten dit punt in de volgende vergadering te behandelen. Hierna wordt de pensioengrondslag vastge steld van de heeren K. Kulne en H. Kelj. Bij de rondvraag vraagt de heer Frankena wanneer met de bestrating van de Statlons- laan wordt begonnen. De voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten de beslissing tot aankoop van die straat heeft verdaagd. Zoodra de straat eigendom is, ral deze grondig worden herzien en de sloot wor den gedempt. Hierna sluiting. in en werden werden Benoemd De heer J. P. O. Kroon, b benoemd tot len ambtenaar ter secretarie ie Brielle. R.K. Bewaarschool Het parochiaal kerkbestuur heeft plannen gemaakt, om, bij voldoende medewerking van de parochianen, binnen afrienbaren tijd een bewaarschool te laten bouwen. HOORN, 25 April. Veemarkt. 3 Jonge stieren f 150200 6 nuchtere kalveren f 10 f 14; 14 zeugen f 5090 73 schrammen f 18 f 30; 322 biggen f 7—14; 105 schapen f 30— f 40. Handel vlug. alhier een ultrendavond geven. KRO.-orkest onder leiding tenhouwer, zal medewerking den. stegen zijn, alsmede dat de rekening balans, welke m 1930 respectievelijk aangaf en en o.a. de' bedragen over het jaar 1930 treffende omzet en winst aanmerkelijk ge en een van balans balans practischen maatregel, waafdoor de controle op het ter markt aangevoerde vee beter kan geschieden, hetgeen vooral van belang ia in verband met het risico van mond- en klauw zeer. werd tevens bereikt, dat bet marktter rein afgesloten was. De aanvoer bedroeg gisteren 1529 i vee tegen 1163 in 1930 en 1251 in 1929. geleden opgenchte -s" hield Vrijdag 34 eerste vergadering, dageiykach bestuur als Van den Benkenkant. Volgens alhier Inge komen berichten zijn te Den Helder aange bracht 7000 K.O. ansjovis. Meerdere vlsschers gaan zich voor de ansjovisvangst. Verloting Zondagavond had tijdens de muziekuitvoering van het R. K. Fanfare korps in de zaal van den heer Jb. Wester, alhier, de verloting plaats, welke door dese vereenlging was georganiseerd, in verband met het aankoopen van nieuwe instrumen ten. De belangstelling hiervoor was groot. De hoofdprijs, zijnde een he eren-rij wiel, viel op no. 955 en werd gewonnen door den heer G. Wijnker, alhier. Onderzoek inenting Woensdag 29 April, des namiddags te 2 uur, zal in het oude Raadhuis, gelegenheid bestaan voor de kin deren. die onlangs zijn Ingeënt, te doen controleeren. Des namiddags 3J4 uur vindt dit plaats In de O. L. School IH aan het Noordeinde. Aanbesteding. De aanbesteding van een te bouwen woning voor den heer Manshanden alhier had den volgenden uitslag: Beemsterboer Wervershoof f 2.839.P Bart, Medembllk f 3.360—, F. de Pie, Mc- dembllk f 2.750—, M. Winnubst (zonder schilderwerk) f 2.589.—. Het werk is niet ge gund. Stille Omgang Alkmaar Donderdag avond vergadert het Genootschap van den Stillen Omgang by den heer W. Alkemade. Dien avond bestaat er gelegenheid zich op te geven voor deelname aan den Stillen Omgang te Alkmaar. De Statenverkiezing Ook voor onze ge meente was deze verkiezing van belang. Het klezersaantal was veel grooter dan bij eenlge voorgaande verkiezing en verondersteld mocht worden, dat ook de k’eur rich gewij zigd had. Zoo zaten we in spanning op den uitslag van deze verkiezing te wachten. Wa ren er bij de laatste gemeentcraadsve klezing 485 kiezers en klezeressen, die aan hun plicht voldeden, thans was het aantal gel dige stemmen 635. De vorige verkiezing ver kreeg de R. K. Staatspartij 329 stemmen, de geheele andere groep 156 stemmen. Deze verkiezing verwierf de R. K. Staatspartij 385 stemmen, de geheele overzijde 250 stemmen. Zou deze stemming dus gelden voor den ge meenteraad, dan zouden de zetels verdeelo worden als volgt: R. K. 8. P. 4 zetels met een overschot van 23. De geheele overzijde 2 zetels met een overschot van 70. zoodat de samenstelling van den raad dan zou worden 4 R. K., 3 anderen, waardoor de R. K. dan 1 zetel zouden verliezen. We sullen echter af wachten en zeker kan men verwachten, dat de gemeenteraadsverkiezing weer andere cij- 1 fers aal geven; gezien de groote verdeeldheid der overzijde. Maar vooral dient verstaan- R. K. Kiezers weest op uw hoede en vooral weert eensgezind. Stemt allen zonder uit zondering no. 1 der Katholieke lijst, ook bij de gemeenteraadsverkiezing. Gegund Het timmerwerk, waaronder het maken der muziektent voor het muziek concours 1931, is gegund aan den heer G. W. Engel, alhier. De aanbesteding geschiedde bij uitnoodlglng. Door Z. H. Exc. den Blsschop van Haarlem is benoemd tot lid van het bestuur van de O. L. Vrouw ter Noodstlchtlng te Heiloo, de heer dr. J. A. J. Barahoom. aldaar. Brand in een kippenhok. Zaterdag o-~l wam de heer D. M. alhier tot de voor hem minder aangename ontdekking, dat zijn kippenhok In brand stond. Ramen waren reeds gesprongen en een paar plan ken verbrand. Met behulp van buren wist men den brand te blueschen en konden een 100-tal kuikens bijtijds word?n gered. Ver- moedelijke oornaak is kortsluiting bij de lamp van de kunstmoeder. Eerste H. -Mis Op 31 Mei zal onze oud- plaatsgenoot, de We’.eerw. Heer O. Bakker, zijn eerste H. Mis in onze parochiekerk plechtig aan God opdragen. Den vooravond zal den neomist een plechtige Intocht in o:'te parochie be—'ld worden. Daartoe heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren 8. Langedyk. P. Steltenpool, C. Neef jes. J. Ruiter, C. M. de Keijzer, L. Vlaar. J. Neefjes en A. de Lange. De Zeereerw. Heer Pastoor en de leden van het R K. Kerkbe stuur vormen het eerecomlté. Kookcursus Vanwege de gemeente Ucht- bedrijven te Beverwijk uil alhier, by genoeg zame deelneming, gegeven worden een cur sus in burgerkeuken en cursus Ir. fijne keu ken. Het doel daarbij is de gasverbruikers be kend te maken met het zuinig en practisch gebruik van gas. Verlaging gaspriJs Zooals wij indertijd mededeelden, zal de gasprijs met ingang van 1 Juni met 3 cent per M3, verlaagd wbrdett De bezitters van muntgaspennlngen zullen echter iedere maand 50 cent installatiehuur moeten betalen. Deze zullen, dus meer dan 16 M3, gas moeten verbruiken, willen zij van de gasprijsverlaging profiteeren. Samenwerking gezocht. In zake de candi- daautelluig voor den gemeenteraad, besloot de Chr. Historische Kiesvereeniglng samen werking te zoeken met de A. R. Kiesve nlging. Voorgesteld zal worden, dat Se dldaat der Chr. Historische partij no. 4 de gemeenschappelijke lijst zal zijn. Bollenveiling. Woensdag 5 Mei zal een groene veiling van bolgewassen plaats heb ben op het land van mej. van der Martel <v. h. J. Brouwer Ra.) Burgerlijke Stand Geboren: Hulbert Theodrus Adrianus en Klazina Wilhelmina, z. en d. van H. Kwint en M. van Tuil. Bietse^ s. van J Delcour en D M. BobeldUk. Fran- clsca Wilhelmina, d. van N. J. Lieshout en A.<M. Vleugel. Johannej Bochus, z. van M. J. v. Gasteren en A. J. C. Neefjes OndertrouwdJan de Boer (Oost zaan) en Johanna Catharina Groen., Jan de Graaff en MtriJtJe Koer. Johannes de Jong (Warmen buizen) en Johanna Welleman. Willem de Boer (Opmeer* en Jacoba Baas. Hlllebrand Hansen (Wijdenes* en Jantien Koning. Getrouwd Jan Hendrik Appel en Martftje Pranger Harm Pol en Johanna van Roojj. Overleden: Jacobi Oudejans, 78 Jaar, echt genoot^ van P. J. Koppies. Groote Oost 143. Cornells H. J. Andringa, 5 Jaar, Kerkplein 32. Geertje Visje. 70 jaar, echtgenoote van C Dudlnk, wonende te Zwaag. Marla The resia Bode, 80 Jaar Achterom 15. Aaltje ton Hove, 25 Jaar, Oude Doelenkade 36. CandidaatetelHng Vrijzinnigen In de vergadering van de Vrijzinnige Klesvereenl- ging werd de volgende candldaten-lUst op gemaakt. 1. Dr. J. l. Labberte (aftr.), 2. G. Schut (aftr.), 3. J. Ofman. 4. Jb. Caro 5. R. Stuurman (aftr.), 6. K. Peeke. 7. J. Hart, 8. G. J. van Leyden, 9. J. Noom. 10 C. RaUne Ha, 11. J. W. Kriek. De heer R. Stuurman had te kennen gegeven niet voor de eerste plaatsen in aanmerking te wüler. komen. Personalia Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft benoemd tot president der 8t. Josephgezellenvereeniglng de Zeereerw. Heer Pastoor A. Koopman, alhier. bouw aan de Oude gracht te Alkmaar De H. MIs wordt gehouden in de 8t. Joaephkerk. Naar aanleiding van een besluit van den Bond werd vastgesteld dat voor bijdragen in de te maken kosten 0.40 per persoon zal worden geheven. Wordt goed gevonden. Besloten wordt de insignes te veranderen en aan den Bond het voorstel te doen om een insigne te vervaardigen, dat gedragen zal worden door de leden der diverse ver» cenlgingen. Na rondvraag volgde sluiting. Stemming voor de ».s. gemeenteraadsver kiezing Op Zondag 25 April werd alhier de stemming gehouden, voor de samenstel ling der groslijst voor de a-s. gemeenteraads verkiezing met hei volgende resultaat: De heer A. Groen (aftr.) 60 st., J. Commandeur <»ItrJ 46 st., A. Brammer 38 st., P. Zut 38 st., Jb. v. Etten 24 st.. Jn. Bijpoot 19 st., K. Ür- sem 8 st. Van mej. J. Commandeur-Beers Is bericht Ingekomeh, dat zU haar benoeming tot be stuurslid der R. K Kiesvereeniglng (vaca ture F. Hes z.g.) aanneemt. Hoogte-zon Zooals algemeen bekend is, is onlangs in de vergadering van de afd. „Witte Kruis", alhier, een besluit genomen tot aanschaffen van een hoogte-zon. Als be zwaar werd toen naar voren gebracht, dat er voor dit doel geen lokaal beschikbaar was. Na overleg met het gemeentebestuur is toestemming verkregen deze behandeling in het oude Raadhuis te doen houden, dat na eenige restauratie zeer goed voor dit doel geschikt bleek te zijn. Thans kunnen wij melden, dat de perso nen die voor deze behandeling m aanmer king komen, zich op Maandag en Donderdag, des namiddags te 2 uur, kunnen aanmelden. Zuster Smit draagt voor de verdere regeling zorg. Ter verduidelijking melden wij, dat deze behandeling alleen op medisch advies kan geschieden. Baltus; G. Groot. Aan bot einde van de vergadering sprak de Zeereerw. Heer Pastoor seer waardee- rende woorden tot den voorzitter. Verder spoorde Zljneerw de aanwezigen aan krach- 1 tig mode te helpen bij de a i verkiezingen, opdat wij ons kunnen verheugen in den uitslag. Daarna werd de vergadering gesloten. Uitslag proefztemming De uitslag van de op Zondag gehouden proef stemming voor den gemeenteraad is als volgt: Uitgebracht zijn 121 stemmen, van on waarde 12 stemmen, geldig 109 stemmen. Op het politiek advies werden uitgebracht 94 stemmen, 15 biljetten gaven een andere rangschikking. De volgorde van de candlda- ten blijft dus zooals het P. A. aangaf: 1. W. Komen. 2. G. v d. Berg. 3. H. Op T Veld. 4. P. Lange laan, 5. J. W. Btolte. 6. G. v. d. Park. 7. A. L. Kloosterman, 8. A. C. Steen voorden. RJJwielclub ,St. Bonifacius" Bovenge noemde club hield een vergadering in café Ryman, speciaal belegd voor den op 3 Mei te houden Stil'en Omgang natr Alkmaar. De heer Rood bracht als afgevaardigde pe heer Rood bracht als afgevaardigde Verslag uit van de laatstgehouden Bonds vergadering te Alkmaar en ontving voor zijn verslag een woord van dank. Thans kwam het voornaamste punt in behandeling nJ. de Stille Omgang. Men besloot als plaats van vertrek aan te wijzen café Bijman. Vandaar rijdt de afUeeling om 2 uur. Als ontnuchte- ringslokaal koos men bet R. K. Bondsge- Penona'ia Z. H. Exc. de Blsschop van benoemd tot Geestelijken R.K. Prop. Culb de Pastoor C. van Baa- R.K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" De R.K Kiesvereeniglng „Recht en Orde” alhier, hield een huishoudelijke vergadering ter bespreking van de as. raadsverkiezin gen. Ingekomen was een verzoek van de A. R. Kiesvereeniglng alhier, om samenwerking met de gemeenteraadsverkiezing. n» breede bespreking achtte men het toch beter om zelfstandig te blijven. Gemeend werd, dat dit voor de A. R zelf waarschijn lijk ook beter zou zijn. Immers stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen te dezer plaatse de Chr. Hist, op de A. R. lijst. Bi) samengaan zou de kans op een der den katholieken zetel aanmerkelijk vergroot worden, evenwel werd met 27 tegen 21 stem men besloten om niet samen te werken. De voorzitter deelde in dit verband nog mede, dat met de A. R. nog onder het oog was gezien een eventueel samengaan met de Vrijzinnigen, doch gevoeld werd dat dit in het geheel niet mogelijk zou zijn. Alsnu kwam aan de orde het bestuurs voorstel om candidaten te stellen voor de sa. gemeenteraadsverkiezingen. Besloten werd over den eersten, tweeden en derden candidaat afsonderjijk te stem men. Het resultaat was, dat de heer K. Mo lenaar eerste candidaat werd met 40 stemmen, de heer A. Winter tweede candi daat met34 stemmen en de heer Jb. Neele derde candidaat met 28 stemmen. De overige candidaten werden gesteld vol gens het bestuursvoorstel, zoodat de offi cieele candldatenlijst er als volgt luidt: Pastoor G. J. B’ankenauw Met leedwe zen vernamen de parochianen, dat hun he'der, de Zeereerw. Heer O. J. Blankenauw door Z. H. Exc. den Blsschop van Haarlem werd benoemd tot pastoor te Wester-Blok- ker; echter mogen wij Z. Eerw. deze promo tie niet mlsgunnetf, maar wenschen hem van harie „proficiat." Pastoor Blankenauw is geboren, te Mulden oo 2 Augustus 1830 en priester gewijd te Haarlem op 15 Augustus 1905 Z. Eerw. was achtereenvo,|rens kapelaan te Orerschle. Den Burg. Den Haag. 8pierd,*k. Lisse en Heer- Hugowaard en werd op 30 Januari 1925 ge- insta'leerd als pastoor te Schermerhorn als opvolger van den pastoor-stlchter der parochie, den Zeereerw. Heer G. van Nle- kerk. Ondanks de geringe financieels draag kracht der parochie is onder zijn pastoraat veel tot s’and gebracht, en wel' de stichting eener R. K. Begraafplaats, welke reeds was begonnen onder het pastoraat van pastoor Van Nlekerk. Verder de oprichting eener parochla'e bedevaart naar „Onze Lieve Vrouw ter Kt*od" te Heiloo. welke bedevaart later is uitgébreid met de drie buurtparo chies Beemster. De Rijn en Schermer. Voor de organisatie der schoolvrije Jeugd zijn Jongenspatronaat en Maria-Congregatle en voor de rijpere jeugd is een Studieclub opgericht. Ten behoeve van het ve-eenieings- leven is een keurig patronaats-lokaaltje tot stand gebracht. Door de stichting der R. K. school ,.8t. Jozef" heeft pastoor Blankenauw de kroon op het werk gezet, want grooter weldaad kan aan sen parochie moetlpker gegeven worden, dan goed Roomsch onderwijs en een goede organisatie voor de Jeugd. Het leven van pastoor Blankenauw ken merkt zich door groeten eenvoud en een heerlijke liefde voor de jeugd. De armen en noodlijdenden vinden bij hem steeds hulb door raad en daad en aan menig ziekbed was Z. Ee. w. eën goede trooster. Heeft Z. Eerw. Zon'’--: j.l. vanaf den kan sel afscheid genomen van zijn parochianen vergezeld met een woord van dank voor de ondervonden steun en medewerking: de pa rochianen zijn niet minder dankbaar voor al hetgeen hun pastoor gedurende zijn ruim S-’arlg verbllif a’hler heeft gedaan. Moge hët Z. Eerw. gegeven zijn nog tal van jaren I nieuwe parochie te arbeiden veiling van Bangert en Omstreken aange voerd. Onder een wagen Maandagmorgen ge beurde alhier een tragisch ongeluk. Twee kinderen, een Jongen genaamd R. Resclaar. en een mei'te H. Olrt geraakten onder den wagen van Jac. Schoenmaker, bestuurd door Llgthart Zij moesten beiden naar de zieken inrich ting ,X*e Villa" te Hoorn wo-den vervoerd. Den bestuurder treft geen scbuld. Genees kundige hulp wm spoedig ter plaatse. Bloemententoonstelling Zaterdag. Zon dag en Maandag is onder zeer groote be langstelling te Den Burg een tentoonstel ling gehouden van afgesneden Narcissen. De tentoonstelling had plaats In de Lagers Landbouwschool te Den Burg. De voorzitter van de afd. Texel van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, de heer H. Leber, opende de tentoonstelling met een woord van welkom aan de genoojfgden. b*j- ^zonder aan burgemeester Oort Verder bracht spr. dank aan de afd. Texel van H. B. G. voor haar medewerking en aan de heeren Lubbe, Dix en Zandberge voor hua bereidwilligheid om de jury te vormen, waarvoor ze de moeilijke reis naar Texel ondernamen. Spr. hoopt, dat de poging om het cultuur product te verbeteren, gewaardeerd zal wor den en dat den heeren de aanbllk van het Texelsche natuurschoon het tekort aan bol lenschoon mag vergoeden. Het betreft hier veredeling van de Narcis alleen. Na nog dank gebracht te hebben aan den heer H. Klimp, hoofd der Lagere Landbouw- voor zijn medewerking, verklaarde Haarlem heeft Adviseur van Zecreerwaarde ren. alhier. De heer P. de Jager Jr. drecteur der Ken- nemer Manege en Instructeur der Landelijke Rijvereenlging ..Heiloo en Omstreken" en mevrouw Kaars-Sypesteln uit Krommenie, lid van bovengenoemde Rijvereenlging, ondernamen Zaterdag te paard een rit van Amsterdam naar Berlijn. 's Morgens werden de paarden door den heer P. Bakker, secretaris der Rijvereenlging naar Amsterdam gebracht, terwijl de in structeur en zijn begeleidster per trein naar de hoofdstad togen. De start zou aanvangen bij de Manege aan de Vondelstraat en begrijpelijkerwijze was er groote belangstelling. Aanwezig waren liet hoofdbestuur van den A. N. W. B., vele bestuursleden der Rijvereenlglngen uit den lande en vele ruiters en amazones. Het hoofdbestuur der Kon. Ned. Rijvereenlging was verhinderd. Voor de manege werd ge sproken, foto's werden genomen en onder de beste wenschen werd de groote reis aan vaard. Alle voorzorgen zijn genomen om de reis tot een goed einde te brengen. Mocht voor dat de grens bereikt is, oen der paarden uit vallen dan zal de heer Bakker voor een ander dier zorgen. Men denkt in etappes van 50 KM. te rijden en in pl.m. 20 dagen In Berlijn te arriveeren. Na aankomst zullen de ruiter en amazone per trein terug gaan, terwijl de heer Bakker de paarden per auto terug zal halen. Met groote belangstelling wordt het resultaat van dezen grooten al- standsrit tegmoet gezien. K K. Volksbond. Alhier een R. K Voetbalvereenlglng. Ruim 50-tal liefhebbers gaven zich reeds lid op. Werkasanslnst De Mannenzangvereenl- glng „Werkmanslust dir. George Robert, tel Maandag 4 Mei een concert geven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Medewerking zal worden verleend door mevr. Jo Vincent sopraan en den hear P. Bakker, orgel. Installatie burgemeester. De Raad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeen geroepen tegen Zaterdag 2 Mei 1931 des na middags 3.30 uur, ten gemeentehulze. Als eenlgste punt vermeldt de agenda: In stallatie nieuw benoemde burgemeester Ba ron D. Mackay. Jubileum R. K. Tulnbouwver. „Isidores" De R. K Tulnbouwvereeniging vierde Zater dag haar 12 X-jarig J. bileum. De voorzitter, de heer K. van Luit, opende met een harte- UJk woord van welkom en overhandigde den heer C. Verkooijen met een toepasselijk woord een boekenkastje voor diens 12'4- Jarig jubileum als penningmeester, dankte voor de bewezen diensten en sprak den wensch uit, den Jubilaris nog vele jaren In het bestuur te zien. Hiema namen de fees telijkheden een aanvang. Het strijkje Groot verzorgde op keurige wijze het muzikale ge deelte en het duo Bos hield de aanwezigen aangenaam bezig. Jubileum. Den Bden Mei zal de afdeellng Andijk van .Bloembollencultuur haar 26-ja- rig bestaan In een feestelijk samenzijn met de leden herdenken. Op dezen avond sul ox. de film ..Van bei tot bloem” vertoond worden. Ingezet met de zoo goed geslaagde tentoonstelling van bol bloemen, zal de avond van 8 Mei een waardig slot zijn van de herder ng van he 25-jarig bestaan van deze zoo belangrijke afdeellng. De „klokken". 23 Mei zal de door de griep uitgestelde herhaalde opvoering van ,X>e nokken van OornevlUe" door O, K. K. Vergadering Boerenleenbank. In het lo kaal van mevr, de wed. J. Broer alhier, werd een al^emeene vergadering gehouden door de leden der Co5p. Boerenleenbank. De heer K. Kant voorzitter, opende de vergadering onder mededeellng, dat het, ondanks de malaise een goed jaar voor de bank is geweest. Volgde het rapport der commissie belast met het nazien der rekening en balans over 1930. Bij monde van den beer P. Breed werd hierom'rent medegedeeld, dat alles In goede orde was bevonden. Na mededeellng doorden voorzitter, dat - i be hoeft de Si. Joeefgezellenvereeniging het patronaatsfeest gevierd. De dag werd begon- nen met een algemeene H. Communie voor de leden, 's Avonds vonden de overige fees telijkheden plaats, voor gezellen, verloofden en ouders. De groote zaal van het gebouw was tot in alle hoeken bezet, toen de vlce- praeses peter Haarmans OFM. een wel komstwoord sprak. Onder begeleiding van bet muzlek-ensemble „Ons Eigen Strijkje”, onder leiding van den heer J. Jak, dat voor de eerste maal voltallig uitkwam, werden eenige Gezellenlied^ren gezongen. Vervolgens had de installatie van elf ge zellen plaats, wien onder belofte van trouw aan het devies van Vader Kolplng, het in signe op de borst werd gespeld. De hoofdschotel van het programma werd gevormd door de film, getiteld „Is het een jongen of een meisjewelke duidelijk tot baar recht kwam. Hierna sprak de praeses. pastoor Nagel, nog een kort woord tot de nieuwe gezellen, hun wjjzend op de plichten, die zij tegenover de vereenlging hebben te vervullen, en óp den plicht zich ook daarbuiten als echte ge zellen te gedragen. De pauzes werden verkort door muziek van het strijkje. Samenwerking A. R. en K K. Naar wij vernemen, worden er pogingen aangewend om te komen tot een samenwerking tusachen de R. Katholieken en Antl-Revoluttonnalren te Koedijk en 8t. Pancras bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Deze samenwerking ral dan bestaan hierin, dat de katholieke kiezers van St. Pancras zullen stemmen op de A. R. candidaten te St. Pancras en de AR kiezers te Koedijk zullen steunen de Kath. candidaten te Koedijk. Gisteravond hadden hierover besprekingen plaats ten huize van den heer Jb. Zom, voorzitter der R K. Kiesvereeniglng, alhier. Burgerlijke Stand, van 1725 April. Ge boren: Theodorus zoon van Martlnus Manshanden en Cornelia Visser. Ondertrouwd: Elzoo Zuur en Jantlna Geezina Zweep. Koenraad Koert Rusten burg en Helena Maria Berta van Dijk. Overleden: Theodorus, z. van Martlnus Manshanden en Cornelia Visser. „Kerk en Vrede” Men verzoekt ons bet volgende mede te deelen: De voor twee weken l afdeellng „eKrk en Vrede' April 's avonds naar Daarbij werd jfet volgt samengesteld: voorzitter. Ds van Peur- aem; secretaresse: mej. G. Zoet, penning- mecsteressemevr. G. Jansen Haitmaijer— Rol. De afdeellng telt thans 22 leden en heeft besloten door huisbezoek de afdeellng uit te tegenstelling met de korte en po.ere agenda duurde de Raadsvergadering van jj. Donderdag buitengewoon lang. De raad ge lijkt dan ook af en toe meer op een gezel lige sociëteit dan op een bijeenkomst van wijae raadsleden Een korte, zakelijke behan deling der agendapunten met vermijding van al te veel onnoodlg gepraat in de ruim te. aou het prestige van onzen raad aanmer kelijk verhoogen ende pers zou hem daar ongetwijfeld zeer dankbaar voor zijn. Dezen keer misten wij het raadslid W. Kortekaas op 't appèl. Nu. in de kanende, nieuwe periode zullen wy dit raadslid ook moeten missen. Een verlies voor den raad of voor de R. K Party beteekent dit. gezien de ondervinding der laatste Jaren. in 't ge heel niet. De raad begon met de pochtverlaglng van eenige gemeentegronden. Het verwijt van het raadslid Kingma. tijdens deze besprekingen, welk verwyt ge richt was aan het adres van zjjn collega Apeldoorn, was niet alleen ongegrond maar ook misplaatst. Een vergelijking tusschen het geval van den Kommer en dit voorstel van B, en W. gaat in zijn geheel lang niet op. Een ieder, die de eerste kwestie geheel gevolgd heeft, vanaf het oogenbllk waarop van zekere zijde alles In T werk werd ge steld. om ooderhandsche verpachting van het vischwater door te drijven, zal het daar mede geheel eens zijn. Men moet in dit op zicht de „vox popull" maar eens beluisteren. Dat Kingma ook voorstander was van pacht- verlaging voor gemeentegronden, spreekt van zelf. In dit geval moest hij consequent blijven. De vacature in de Schattlngscom- mlssle, door het bedanken van den heer A. van Llth ontstaan, werd aangevuld met t raadslid Kingma. De opmerking van een der raadsleden, dat de leden dier Schattlngs- commlssie ook bulten den raad kunnen ge zocht worden, waz gelijk aan de stem van een roepende in de woestijn. Het begint langzamerhand regel te worden, dat de leden van dergeljjke commissies en besturen (we denken daarbij nog aan de recente benoe ming van *t raadslid Kabel in het Burger lijk Armbestuur) uitsluitend worden gere- cruteerd uit de raadsleden. Een veelzijdige samenstelling van dergelijke lichamen wordt daardoor natuurlijk niet bevorderd. Van de zijde der leden VoorenVlottes en Kingma waa. buiten de agenda om, een schrijven ingekomen, waarin het oordeel vau den raad v.erd gevraagd over een eventueel door den raad op te richten Gem. Fonds, ter bestrijding van ziekenhuiskosten De motieven, welke belde voorstellers daartoe geleld hebben, waren tweevoudig. Ten eerste waren, aldus de voorstellers, velen niet in staat de hooge ziekenhuiskosten te betalen, waardoor deze genoodzaakt waren om steun bij het Burg. Armbestuur aan te kloppen en ten tweede bestond bij hen de vrees, dat de beide hier ter plaatste bestaande ziekenhuis fondsen, in de toekomst niet aan hun ver plichtingen zouden kunnen voldoen. Gelyk hadden zy, waar zy beweerden, dat steeds de mogelijkheid biyft bestaan, dat een con tribuant van een dier fondsen een tever- geefsch beroep doet op uitkeertng. En ook deze onzekerheid hoopten zij door instelling van een gemeentelijk -fonds op te heffen. Hoewel de bedoeling der beide voorstellers sympathiek werd aangevoeld, toch werden van verschillende zijden ernstige bezwaren geopperd, als vrees voor ambtenarij; duur der beheer in handen der overheid, enz. Nu ia 1 ook waar, wat het raadslid Krom aan voerde, dat men, wanneer er een waarachtig algemeen belang valt te behartigen, niet steeds algemeenheden als ambtenarij, moet aan voeren. Enfin, de raadsleden kregen op hun ver zoek het voorstel mede om dit te doen be spreken In hunne verschillende fracties. We zullen er dus nog wel meer over hooren. Ook een mededeellng van den voorzitter betreffende het vuilnisophalen, zullen we in een volgende raadsvergadering als een voor stel op de agenda aantreffen. Deze tak van dienst. *t Is voornamelijk daarom dat de voor- gemeentewerklleden aan den gewonen dienst, t Is voornamelijk daarom dat voor zitter den raad in overweging geeft, evenals vroeger, het ophalen van vuilnis te doen aanbesteden. Gehoord de uiteenzetting des voondtters en de daarop gevolgde besprekin gen, gelooven we het niet mis te hebben, wanneer we vóórspellen, dat hier het werk in eigen beheer weer aan particulieren zal worden overgedragen. Bij de rondvraag kwam ter sprake een verzoek van de bewoners over de sluis om ook van gas te worden voorzien. En ook wij hopen met den raad dat het Polderbestuur niet op zijn starre stand punt zal blijven staan, maar den raad toe stemming zal verleenen om ook de medebur gers over de sluis van gas te voorzien. Ten slotte werd den voorzitter, als hoofd der politie nog verzocht voldoend toezicht te willen doen uitoefenen ter voorkoming van geregeld en heftig nachtrumoer. Wel veree- xert de voorzitter, dat de politie hare uiter ste krachten in dit opzicht inspant, maar ■t is toch wel teekenend, dat 1 niet de eerste maal is, dat een dergelijk verzoek door een der raadsleden tot den voorzitter wordt ge- richt. En hiermede nemen wij wederom afscheid van onze lezers tot een volgende raadsver- gadering. HANS VAN REWUK. Concert „8L Caeellla" Aa, Zondagavond 8 uur concerteert de gemengde zangvereem- ging ,jBt. CaecUla" in het R. K Veresni- flngsgebouw alhier Medewerking zal worden verleend door het Symphoniegezelschap „T. A. V. K N. U". Inwijding nieuwe kerkhof Maandag 4 Mei des morgens te 10 uur zal door den Hoogeerw. Heer Deken het dezen winter nieuw aangelegde kerkhof worden ingewijd. Des morgens zal een H. Mis worden opge dragen tot intentie van degenen, werk hebben tot stand gebracht. De eerste tomaten. Door dan in de beste gezondheid In zijn Quant alhier, zyn de eerste tomaten op de -i_ t t g/jziiincr* vezvz Ho v'icvzsv.t ("leviet rzïlrnH x, vu pixr-iu-U ,.a<i ma’orem Del gloriam”, tot meerdere eer en glorie van God. Vrijdag vertrekt Z. EefW. We'ter-Blokker. De nieuw-benoemde pastoor, de Zeereerw. Heer A. v d. Oord zal eveneens Vrijdagmid dag arriveeren en het zou niet anders dan passelijk zyn, dat dan (ongeveer 4 uur) van de huizen der parochianen de vlag zal wor den geheschen, want wy katholieken eeren onze geesteiykheld niet al’een om hun per soon maar vooral als priester. Des avonds te 7 uur zal een Lof worden gecelebree-d, waaronder de Installatie zal plaats hebben door den Hoogeerw. Heer A. Hollenberg, Deken van Purmerend. Mocht de A. R. Kiesvereeniglng hierop niet Ingaan, dan zal de Chr. Hist. Kiesveree niglng niet tot samenwerking bereid zijn. Het aantal kiezers bedraagt 1900. GezellentooneeL De tooneelclub „Mutua Fides” onderafdeellng van de St. Joaeph- Gezellenvereeniging alhier, gaf Zondag een zeer goed geslaagde uitvoering van bet In- disch tooneeistuk van Jan Tromp „Oessin Blanda" De zaal was geheel gevuld met een aandachtlg en dankbaar publiek. Het Gezellentooneel heeft zyn hoog gehouden. K. R. O.-avond. Op 11 Mei zal de K.R.O. Aa nAn/4 armXMiTV TT OOI" van P. Lus- verleend wor- Aanbestedingen Gemeentewerk 1. Le vering van troittolrbanden, basaltine tegels, tresbuizen, enz., 15 biljetten. Laagste in schrijver de heer W Heerdt, te Medembllk voor f 4295. Gegund. 2. Afrastering om het Van Houweninge- park. M. Winnubst, Medembllk, f 865. Niet gegund. A Verpachting 'Reinigingsdienst voor het jaar 1931 Hosekamp, Medembllk. t 1726; Rulgewaard, idem, f 1990; Ui. Pronk, Idem, f 2250; Muller, idem, f 2000. met paard f 2600; P. Loots, idem, f 2450: Ursem, idem, f 2600, met paard f 3000; D. Dop, Idem, f 2548. Gegund aan Th. Pronk voor f 2250. 4. Onderhoud Schilderwerken Stadhuis, 2 gemeente-woningen, 2 bruggen. W. Bos. Me- demblik.f 635; J. C. Helllngs, idem, f 609; B. Glim, idem, f 597; E. Breed, idem, f 555; Joh. Vermeulen, Idem, t 549: Roest. Opper does, f 395. Gegund aan Roest, Opperdoes. ontvangst f 831 098.62. f 831.08.62. goedgekeurd Daarna zelde de voorzitter, dat het be stuur de rente voorloonlg had vastgesteld, voor spaargelden van de led»n op 3% pCt. en voor een jaar vast 4 pCt.. voor nlet- leden op 3!4 pCt. en voor een jaar vast op 3% pCt. en de rente van voorschotten, als mede loopende rekening debet op 4J4 pCt.. voor loopende credit op 3K pCt Hierna werd voorgesteld de gemaakte winst over het afgeloopen jaar ad f2494 74 by de reserve te voegen. Dit voorstel werd door de vergadering aangenomen. Na eenige besprekingen over het oprich ten van een cri-lsfonds van Boerenleen banken, waaromtrent in de eerstvolgende algem. vergadering een beslissing zal wor den genomen, volgde benoeming van een bestuurslid, wegens aftreden van den heer K. Kant en benoeming lid van den Raad van Toezicht, wegens aftreden van den heer D. Jinunink Jz., welke beide heeren werden herbenoemd. Daarna was aan de orde het voorstel van het bestuur om eenige leden, die uit het ressort der bank zjjn vertrokken, te royee- ren. Overeenkomstig het voorstel werd be sloten. Door den kassier werd het jaarverslag uit gebracht. Op 31 Dec 1930 hadden 28 leden in loo pende rekening een schuld bij de bank In totaal groot f 133.167.14 en een tegoed van f 7.064.48. Per 31 Dec. 1930 was door de bank op rekening by de C. B. gedeponeerd f 100.48924. Aan dsp.-obllg., uitgegeven door de C. B. was per 31 Dec. 1930 f 57.000.— belegd en in vast depot f 140.000. Het batig saldo over 1930 bedraagt f 2404.74,'* waarmee de reserve werd ver hoogd tot f 22.170.44. Op de post ..meubi lair" werd dit jaar f 50.afgeschreven, zoodat deze post voor f 150.te boek staat. Op 1 Jan. 1930 waren er 215 leden van de Bank. Negen leden zijn door overiyden, uittreding of vertrek afgeschreven, terwijl er 28 nieuwe ledsn zyn bijgekomen; 31 Dec. 19?0 dus totaal 234 leden. Het Dagboek der Leenbank sloot in to taal met een ontvangst en uitgaaf van f 4255.738.03. Hierop sprak de kassier woorden van dank en waardeering tot den voorzitter, die binnenkort de gemeente gaat verlaten. Volgde bespreking stichting eigen Bank gebouw. Er werd besloten het bestuur te machtigen omtrent grondaankoop een on derzoek in te stellen. Bij de rondvraag richtte de heer Oord, bestuurslid, harteiyke woordsn tot den voorzitter, voor het vele en goede werk dat hij voor de Bank heeft gedaan. Hierop werd den voorzitter een mooie ruststoel aangeboden. Nadat de voorzitter harteiyk dank had gezegd voor de waardeerende woorden en voor het mooie cadeau, volgde sluiting der vergadering. school. spr. de tentoonstelling voor geopend, den wensch uitsprekende, dat haar een druk bezoek ten deel zal vallen. Hiema werd de uitslag der keuring me degedeeld: Mooiste groep: 1ste prijs verg. zllv. me daille Gebrs. Leber, 2de id. Gebr. Kalis, 3de id. H. Bruyn, 4de ld. J. Flens, 5de ld. J. List. Mooiste bloem: 1ste prils „Fortuna", j. List, 2de Actaea, Gebrs. Kalis (eveneens me dailles). Fraaiste opstelling: 1ste prijs 8. J. Flens, 2de prijs H. Bruyn tmedallles). Hierna namen we een kijkje op de ten toonstelling. t Is verwonderiyk de groote sorteering Narcissen te zien, die hier ge kweekt worden. Pi achtige exemplaren trof fen ons oog, die op smaakvolle wyze la manden, vazen of bakjes waren neergezet, terwijl de donkere drapeering der zaal (zwart met groen) alles uitstekend deed uit komen. Bijzonder fraai was ook een mand met Hyacinten, ter opluistering ingezonden door den heer H. Briuln. Tusschen al het wit, geel en oranje der Narcissen deed het stem, mlg paars dezer ploemen prettig aan. Niemand verzuimde een kykje te nemen. Zondag liep het zoo vol, dat het op sommige oogenbllkken ónmogelijk was alles te bezlch. tlgen. Tot 11 uur ‘s avonds heeft men toen de zaal opengesteld. Ook Maandag was er nog veel publiek. Het bestuur van de Vereen, v. Bloembol lencultuur mag tevreden zijn én over de tentoonstelling, èn over de belangstelling van het publiek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6