ONS BLAD S. KROM MGR. H. J. M. TASKIN I STOOMERIJ EN VERVERIJ TAPIJTREINIGING vin 1 te DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 28 APRIL 1931 f40. TEGEN GODSLASTERING VOORNAAMSTE cN'IEUWS ver- naam Benoemingen Een vergissing hersteld Verdachte bekent Telegrafisch Weerbericht Stelling ingestort Twee zwaar- en twee lichtgewonden Een schrijven van Z. H. 8 dooden Motorbotsing te Twee dooden De verkiezingen in Brabant JOH. LAUWERS PAYOLOP 3 VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. W Zonnebrillen - Pince nez LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken cm: 7.40. Hevige ontploffing te Maagdenburg Verven van alle lederwerken Schoenen belangrijk laa&d tot f 1. Onze naam zegt U alles De broedermoord te Aalten Z. H. de Paus en Katholieke Actie 13000.- «?59.- ÏÏSSK7K 1250.- 1125.- 150.- M99IFH MOET, Of STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEOEH UITERLIJK DRIEMAAL VIER El TWIRTIS OREI RA HET OH GEVAL Levering van Itaiiaansche waren 25 jaar President van hèt Groot-Seminarie NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD V ■I t BegrooUngsrede van Bnsaëiu. De B. K. Staatsparty wint drie zetels barometerstand 7693 dlM. te barometerstand 751.8 mM te te Aan Rusland e r Het Nederiandsch elftal tegsn België eage- wtfrtgd. bij een breuk en arm De bekende kunstschilder Doras Hermeen Portegeesehe regeeringstroepen rijn Madeira geland en hebben het radio statten vernield. I Opgericht te een Bond van R. K. «adte vereenigtagen In het Bisdom Haarlem. Barometerstand S uur v_m. 757 voort* I I I openbaar, die den een tijd geconstateerd onduldbaar te «Un niet Ml verlies vee andersa vismr Schrijven van Z. H den Paas I"—de Katholieke Actie. Z. Doorluchtige Taskln A. J. Collier z. g aan toe- be- had STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen ooi 7.45 aan de posten van Delfzijl tot IJmuiden: Weest o* uw hoede! B(j een ontploffing te Maagdenbwg zga personen gedood Te Helmond te een stelling ingestort, waar door vier arbeiders gewond werden. A bonnementrprus - Per kwartaal, voor Alkmaar s.— Voer buiten Alkmaar V as Met Geïllustreerd Zondagsblad 9M booger Suikersmokkelaars voer het Haagsch Ge rechtshof. Hoogste Biarritz. Laagste Hamburg. Verwacuuug; aaadge tot kracbtigen, later afnemende Noard-Westeiyke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, aanvankelijk nog regen- of hagelbnttjes, later iets zachter. door die nette menschen, die Godslaste ring o foell natuurlijk heel leelljk en eigenlijk ook wel onduldbaar achten, maar uit een verkeerd vrijheidsbegrip of uit vrees voor bijkomstige moeilijk heden maar liever Gods water over Gods akker zouden laten loepen, en God in Gods naam! dan maar gelasterd willen laten worden. De R. K. Staatspartij wint In Haard Brabant drie statensetelsvergteaingen Mj da officieuze berekening. volbracht, de nooge De verdachte van den breek Aalten heeft bekend. vorm gebezigd, waarin men zich zelf bulten de geloofsvoorstellingen plaatst, dan kan dit in eigenlijken zin niet als Godslastering worden aangeduld." WU hopen van harte, dat de minister zijn wetsontwerp zoo spoedig mogelijk als wet In de Staatscourant zal zien Prijken, en dat hij In zijn streven daar naar niet te zeer gehinderd zal worden held te werk gaan; strafrechterlijk op te „krasse uitdrukkingen", godsdienstig terrein terschap zoo uitstekend. Want hij beseft wél en begrijpt zijn allermoeilijkste taak. Van hem hangt voor een zeer groot deel af, hoe de latere priesters zullen worden. En algemeen dan ook eert men zjjn voor beeld en meester-zljn. Met onverdroten ijver arbeidt hij eiken dag. in gebed en meditatie aan het geeste lijk leven der studenten, hen steeds wijzend op Christus den Hoogeprlester. In Wiens dienst zy eenmaal zullen moeten arbeiden. Zelf heeft hij de vergelijking aangedurfd, dat hij op het Klein-Semlnarie meer de taak van „moeder" had vervuld, eh op het Groot-Semlnarle die van „vader". Zoozeer Z. H. Exc. de Bisschep van Haarlem heeft benoemd tot Rector van de St Jacobus St. te Wassenaar den Weleerw. heer A. Nlekei: tot kapelaan te A’dam (H. Bonlfatlus) den Weleerw. heer W. v Gastelt en te Venhulzne den Weleerw- heer W. van Lammeren, die kapelaan was te Wester-Blokker. Virdrag tusschen Italië en Rusland over de levering van Italiaansche waren. De vorige week werd de uitslag van de ver kiezing voor de Provinciale Staten van Noord- Brabont, zooals deze officieus was vastge steld van officieele zijde bevestigd. Thans deelt men ons van officieele zijde mede, dat bij het opmaken van den uitslag der verkiezing van leden der Provinciale Sta ten In Koord-Brabont een vergissing is ge- maakt. Bij de toewijzing der setels krachtens het bepaalde in het eerste lid van artikel 100 der Kieswet (deellng van den klesdee.er op de stemmencijfers der lijsten» werden toegekend 55 plaatsen, zoodat nog te verdeelen bleven 9 plaatsen. Deze 9 plaatsen zijn toegewezen overeen komstig het bepaalde in artikel 100 2de lid. (Grootste overschotten). Nn bevat echter het 3de lid van art. 100 van genoemde wet een uitzondering op de toewijzing van de zgjj. overschotzetels. indien het aanta) dier zetels meer dan bedraagt. In dit geval moet de verdeeling plaats hebben naar de grootste gemiddelden. Deze laatste bepaling is bij het opmaken van den uitslag over het hoofd ge zien. Het gevolg hiervan is. dat ten onrechte één zetel is toegekend aan de lijsten Arts IR. K Volkspartij), de lijsten der 8BAP eu aan «te ttfst De Broekert (Vrjjz. Den» Bond». Ia de plaats hiervan behoorden te zijn toe gewezen een zetel aan lijst 3 van kieskring I. aan lijst 3 van kieskring 5 en aan lijst 2 van Kieskring 7. De heeren Van den Bergh Wal der er. De B'oekert slin derhalve ter. onrech te benoemd verklaard tot leden der Provin ciale Staten, terwijl benoemd hadden moeten zijn de heeren G J. M. Wagenaar te Hees- wjjk, V. C. van Llth te Veghel en A van der Poel te Ginneken IR. K. Staatspartij). 4 Het Centraal stembureau zal Donderdag »A den uitslag met in achtneming der boven genoemde wijzigingen opnieuw vaststellen en in een openbare zitting bekend maken. Het gevolg van deze wijziging is. dat de R K. Staatspartij niet 50. maar 53 zetels krijgt; dat de S. D. A. P. slechts 1 Inplaats van 3 zetels wint, dat de R. K. Volkspartij geen winst behaalt en dat de vrijzinnige de mocratische bond den zetel kwijt raakt. De verklezlngs-dienst van het persbureau Vaz-Dlas deelt het volgende mede: Bjj de officieuze berekening zijn onmid- dellljk verdeeld op grond van de officieuze telling der stemmen 55 zetels, wat tengevolge had. dat de verdeeling der zetels plaats had volgens art. 100 2de lid. De verkeerde toepassing van de Kieswet te in dit geval geschied door het officieele stembureau in Den Bosch. De foutieve ver deeling by de officieuze berekening was het gevolg van een zeer klein verschil In het totaal aantal uitgebrachte stemmen, waar door onmiddellijk 56 en niet 55 sete»' •rerden toegewezen. hooggeachten priester, met zijn degelijke godsvrucht, energieken wil. diepe menschen- kennls, groote verstandelijke gaven, en met zijn nog grootere nederigheid. In den Hoogeerw. Heer Taskln bezit ons bisdom een Priester-Vormer by uitnemend heid. Praeses Taskln is een geboren opvoe der Hy doorschouwt de karakters dergenen. Ingediend te een wetsontwerp tot aanvte- ling W. v. Str. betreffende rtrafbaareteOta* bij godslastering In het openbaar. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1J5: elke regel meer RECLAME per regel f A7S vaar de eerste pagina; voor de overige pagina s S.59- RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD* b(j vooruitbetaling per plaat ring 7 Ut per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.13 kan zich echter niet uitstrekken tot bet in- divldueele. hulselyke en geestelijke leven. Het zou onzinnig en abnormaal zjjn, dat de staat zich ook met deze z\jde van het leven zou bezighouden. De zorg hiervoor Is door Christus uitsluitend aan de Kerk toe vertrouwd. De Katholieke Actie wenscht zich niet met politiek In te laten. Dit heelt Z. H. steeds verklaard en zijn aanwijzingen zijn steeds opgevolgd. Indien ergens kleine afwijkingen voorkwamen, heeft bij deze genoemd. Het is derhalve niet rechtvaardig in deze te genenüiseeren. De Katholieke Actie toch heeft het recht zich ook met sociale en arbeidskwestles bezig te houden. Het fascisme zegt, dat het Katholiek wil zyn. Katholiek niet volgens den naam, doch ook in feite beteekent. dat men de Kerk en haar Hoofd moet gehoorzamen. De Paus hoopt, dat zyn verklaringen ten gevolge zullen hebben dat het wantrouwen verdwijnt. Door tot nog toe onbekende oorzaak heeft hedenmorgen in de saccherinefabrieken te Maagdenburg een hevige ontploffing plaats gehad. Onmiddeliyk werd de brandweer ge alarmeerd evenals het commando van de Rijks weer en de politie. Tot nog toe zyn acht personen gedood en 4 zwaar gewond. De overige arbeiders zyn met ernstige ver- wontngen naar het ziekenhuis overgebracht. Kort na aankomst overleden vier hunner. trent den broedermoord te Aalten ver- n wy heden van den Burgemeester van n bet volgende: idagmorgen omstreeks zes uur heeft de ve Prinsen haar zoon Anten geroepen Ie koeien te melken. Deze beeft toen zeer onbehooriyke uitdrukkingen zyn moeder gebezigd, maar Is toch melken De melk der eerste koe hééft aarna ook nog gezeefd. Toen zijn sr hem tydens het melken der tweede riep om te komen eten, antwoordde Och olde, ik snle oow leever in reepen". »p heeft de andere zoon Dirk zyn broer vallen en een hevige worsteling ont- Ploteellng bemerkte Dirk, dat hy zyn te hard den hals dlchtgedrukt had. ep: J><ooder ik heb um dood emaakL och niks, mlek mie neet ongelukkig." len hebben toen afgesproken niets te ten. zy hebben een miae en scène be- bet zou voorgesteld worden, dat i gevallen was met het hoofd op een wiel van een iéagen en dat dit den dood tengevolge had gehad. Dit werd ook aan dr. Hartman en vervolgens aan den Burge meester en den chef-veldwachter verteld. Zaterdagavond scheen de weduwe zeer onder den Indruk te zyn geweest, doch een ver klaring werd niet gegeven. Gisteren werd de weduwe P. door Ds. Gerritsma bezocht cn aan dezen predikant heeft zy gevraagd aan den Burgemeester te vertellen, dat zy den laatste wat te zeggen had. Ds. Oer- rltsma heeft dit verzoek onmiddeliyk over gebracht. Daarop is de Burgemeester met den chef-veldwachter naar de weduwe P. toegegaan, waarna een volledige verklaring van hetgeen zich had afgespeeld, werd gege ven. Hedenmorgen zal de Officier van Justi tie verdachte een verhoor afnemen en na gaan of de verklaring van de weduwe P. daarmede In overeenstemming zal zyn. Naar wy nader vernemen heeft verd. gis terenavond reeds bekend den moord te heb ben gepleegd. Vast staat reeds, dat de verklaringen van de weduwe P. volkomen overeenstemmen met de reeds door de deskundigen gevonden aanwyzlngen. De teraardebestelling van het slachtoffer zal hedenmiddag twee uur geschieden. Op het kerkhof zal het publiek niet worden toegelaten. ALKMAAR TetefOM: Administratie Na. 433 Redartle Na. KU De onderteekening van een verdrag tus schen Italië en Rusland, omtrent de leve ring aan de Sovjet-Regeering van Italiaan- sche waren tot een bedrag van 350 millioen lire, wordt thans officieel bevestigd. Het nieuwe contract bevat een aantal wyzlgingen en aanvullingen, die op grond van de ervaringen van de afgeloopen maanden noodzakelyk zyn gebleken. Omtrent den Inhoud van het verdrag «- nader niets bekend. Morgen zal het 25 jaar geleden zyn, dat en Hoogeerwaarde Mgr. H. J. M Taskln door Z. H. Ezc. Mgr. benoemd werd tot presi dent van het Groot-Semlnarle te Warmond. Voor Mgr Taskln. die thans In het 43ste Jaar na zyn H. Priesterwydlng is. beteekent dit een tydperk van grootschen vruchtba- arbeid en om onze lezers en lezeressen eenlgszins een beeld van dien geweldigen arbeid, door één persoon verricht, te geven, zullen wy hieronder In een korte, doch veel zeggende schets het leven en streven van Mgr. H. J. M. Taskln, den jubilaris, laten volgen. niet, tegen welke ons op vaak zoo harts- tochtelljk volk zich nog al eens gemak- kelijk veroorlooft; de bestrijding, hoe kritisch ook, van het Godsgeloof zoo zegt hij is hier niet in het geding; zoolang in den vorm daarvan niet een bepaalde ^rens wordt overschreden, blij - ve de beoogde wet bulten werking. In de beruchte „Tribune”-artikelen en -plaatjes is die grens echter verre over schreden, en de minister haalt juist deze voorbeelden aan, om aan te toonen, wanneer d? bepaalde vorm van kren king aanwezig Is en wanneer de wet dus wèl van toepassing moet zijn. De Godslastering, dat is die vorm van krenking, en hiermede Is volgens den Minister de in de toekomst straf baar te stellen vorm van openbare mee- ningsuitlng genoegzaam omschreven, vooral waar hij er aan toevoegt dat van Godslastering eerst dan kan worden ge sproken, .Jndien de schimp of hoon naar de gebezigde woorden of voorstellingen z»iva zich tegen God richt; wordt een De „Osservatore Romano" publiceert een schryven van den Paus aan Kardinaal Schus ter. Aartsbisschop van Milaan, waarin hy zich bezighoudt met dë op 19 April te Mi laan door den Secretaris van de fascistische Party gehouden rede. Naar men weet heeft Gluratl in die rede de Katholieke Actie be sproken. Indien men, aldus de Paus, de jeugd In bet geloof wil opvoeden, dan is dit goed Nie'te- mln is het niet overbodig er op te wijzen, dat juist dit gebied onder de bevoegdheid van de H. Kerk ressorteert, en dat de overheid den plicht heeft, niet slechte de leer van de Kerk, die haar door God te opgedragen, te volgen, doch bovendien de Kerk In de uitoefening van haar leer behulpzaam te zyn. Het tegendeel ts het geval. Indien men de jeugd haat en ondoelmatigheid by brengt, waardoor men de volbrenging van geloofsplichten be moeilijkt als gerolg van het feit, dat men ten tyde van de godsdienstoefeningen andere oefeningen doet houden en schoonheidswed- strijden voor vrouwen organiseert, welke zelfs door het heidendom gevaariyk en onbetame- lyk werden geacht. Indien Z. H. niet nalaat de Katholieke Actie te redden, dan geschiedt dit In hoofd zaak tot redding van de jeugd De opmer king van Gluratl, dat het Concordaat van den Heiligen Stoel met het fascisme geslo ten is leidt naar bet oordeel van den Paus logischerwyze tot andere conclusies dan die, waarop Gluratl doelt. De Paus vei wet pt ten stelligste de ten deele in Italië en ook In bet buitenland getrokken conclusies. Z- H. gaat dan nader in op de opmerkingen van Gluratl over den staat. Hy verklaart <tat aEes. wat onder de bevoegdheid valt- den r* - ressorteert. Den 4den Februari 1864 werd Mgr. uit hoogrt achtenswaardlge ouders te Haarlem geboren. Reeds vroeg rijpte by hem de schoone op offerende gedachte voor God zielen te win nen en te leiden op het rechte pad. door de enge poort en langs den smallen weg, die tot het .Jeven" (den hemel) leidt; om priester te worden, om zich geheel onbaatzuchtig aan God te geven voor het zleleheil zyner naas ten. Gevolg gevende aan zyn verheven ideaal, zyn priesterroeping, werd hy na op de meest schitterende wyze zyn studiën aan de se minaries „Hageveld" te Voorhout en „War mond” te hebben volbracht, den 15den Augustus 1888 tot de nooge priesteriyke waardigheid verheven. Zyn eerte benoeming was kapelaan Overveen. Zes jaren heeft de stille yverige priester daar op den vruchtbaren bodem met succes gearbeid. Veel heeft hy daar tot stand gebracht en in stand gehouden. Zjjn dierbare parochianen zagen hem, dien zy zoozeer hadden liet gekregen, niet dan met bloedend hart uit hun midden weggerukt, toen de Jonge priester in September 1894 zijn benoemingsbrief ontving, welke hem tot leeraar aan het seminarie „Hageveld" aan- stelde. Na anderhalf jaar reeds werd hy door den blsschop, wel wetend, dat deze taak zoovele moeiiykheden onderhevig, hem vertrouwd was, tot sub-regent aldaar noemd. In dien korten tyd als leeraar hy door zyn zacht en vriendeiyk karakter aller genegenheid op Hageveld gewonnen. Tien jaar heeft ..Hageveld" zyn emlnenten sub-regent mogen bezitten, in welken tyd zy hem hadden leeren waardeeren. Onmiddeliyk volgde hierop zyn benoeming tot president van het groot-semlnarie „War mond" Van sub-regent, president van War mond! Zyn grootsche levenstaak zou hier elgen- lyk pas aanvangen. Wat Monseigneur Taskln als praeses voor zyn Warmondsche studenten was en. hopen wy, nog vele jaren zal zyn, zullen wy in eenlge korte trekken uit zyn leven als prae- ses onzen lezers en lezeresen voorleggen. „Pie, juste et sobrie vivamus: Laten wy vroom, rechtvaardig en matig leven” de woorden van Mgr. Taskln. die hy eens sprak en tot zyn spreuk koos. Dit zyn de woorden waarmede men het geheele leven van Mgr. Taskln zou kunnen samenvatten. Hy, een man, niet van 't woord doch van de daad, trekt zeer juist de conclusie, dat, als hy vruchtbaar arbeiden wil, hy niets met het woord alleen bereikt, doch door de daad zal hy reverentie afdwingen en eerbied en res pect niet alleen, doch ook navolging. Wat kan hy meer doen als hoofd eener communauteit. waaruit gevormd moet wor den de Haarlemsche geesteiykheld, waarop de haar toevertrouwde geloovlgen hun steun vestigen; hy. die de groote verantwoordelijk heid van zulk een verheven, maar niette.rjn zware taak van priesters vormen aanvoelt, die zich ook eens voor den troon van zynen goddeiyken Meester moet verantwoorden, wat kan hy anders doen, dan met de stu denten te leven volgens de reglementen, hen opgelegd? zyn meditaties, die hy eiken morgen den studenten voorhoudt, behelzen geen loutere beschouwingen en bespiegelingen, neen, praktyk die in beoefening kan gebracht worden, daaruit bestaan zyn leerzame och- tendmedltaties. Slap of futloos is hy niet In zijn regeeren van een paar honderd studenten. Stipt In alles en zonder aanzien des persoons loont en straft hy In recntvaardlgbeld. al leek het den studenten natuuriyk dikwyis bar on recht. Maar hoe is een menach op dien leef tijd? Hy beseft niet en wil graag den band ontspringen. Daarom juist is zyn voorbeeld, zjjn meM- Hedenmorgen omstreeks negen uur heeft op de werkplaats van de Konlnkiyke Ne- derlandsche Machinefabriek vJ». E. H. Be- gemann op den Kanaaldyk te Helmond, een ernstig ongeluk plaats gehad. Op dat mo ment waren arbeiders bezig eea brug te monteeren, toen een stelling Inste-rtte. Drie arbeiders vielen naar beneden, terwyi een vierde Cox die onder de stelling stond eveneens onder de neervallende balken ge raakte Ijlings toegesnelde hulp slaagde er spoedig in de vier mannen van onder de stelling vandaan te halen De arbeiders Dankers en Cox waren ;r het ergst aan toe. Zy werden met zware verwondingen naar het St. Antonlus-Zlekenhuis te Hel mond overgebracht, waar zy ter verpleging zyn opgenomen. De twee andere arbeiders kwamen er beter af en konden zich naar hun woning begeven. De oorzaak van het Instorten der stelling is nog niet opgeheT derd Minister Donner heeft woord gehou den. HIJ heeft zich door de voorbarige agi tatie tegen zijn plannen een agita tie, welke hier en daar in de pers het karakter van Intimidatie had niet van de wijs laten brengen. Ingediend te nJ. het aangekondigde wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met voorzienin gen betreffende bepaalde voor godsdien stige gevoelens krenkende uitingen. Wordt het ontwerp tot wet, dan zal voortaan strafbaar zijn: „hij, die zich in het openbaar monde ling of bij geschrift of afbeelding, door smalende Godslasteringen op voor gods dienstige gevoelens krenkende wijze uit laat"; als straf zal hem kunnen wor den opgelegd hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden. *t Is treurig, dat in onzen veelgeroem- den nieuwen tijd een dergelijk wetsont werp noodig te; het moest niet noodlg zijn: zoo men dan al den eerbied voor God miste, zoo men dan al het Gods bestaan beliefde te ontkennen. men behoorde God tenminste ongemoeid te laten en in leder geval moest men zoo veel innerlijke beschaving, althans zoo veel burgerlijk fatsoen bezitten, dat men den godsdlenstigen medeburger niet brutaal krenkte In wat hem het heiligste en het dierbaarste te. Maar heel terecht merkt de minister op, dat de strijd om den godsdienst den laatsten tijd vormen heeft aangenomen, welke den wetgever niet onverschillig kunnen laten, en dat meer bepaaldelijk het hoonen of smalen van God, zooals het In den tateren moest worden, als beschouwen te: „Uitingen In het vorm dragen van een rechtstreeksch smalen van God. kunnen In een staat, die in meer dan één opzicht de erken ning Gods handhaaft, niet worden ge duld. Uit de openbare sfeer moeten zul ke uitingsvormen geweerd blijven". Het zullen onder ons volk uitzonde- rtngs-lndlviduen zijn, die deze meening niet onderschrijven en tegen hen juist richt zich natuurlijk het wetsontwerp. Van dit handjevol anti-godsdienstige heethoofden, die de vrijheid tot God- lasteren in het openbaar voor zich op- etechen, zal de minister al zullen de heeren ook een hetech, Ja, inderdaad een h e 1 s c h geschreeuw aanheffen niet veel last hebben. Méér gevaar voor het wetsontwerp duchten wij van de „voondchtlgen”, van de „bedachtzamen”, van de paladijnen voor vrijheid tot het uiterste, van de genen, die moeilijkheden vreezen bij de practische uitvoering der wet en die, öm die moeilijkheden, zelfs het wette- HJk streven naar beteugeling van het kwaad zouden willen prijsgeven. BIJ voorbaat heeft de minister in zijn toelichting van het wetsontwerp al de zulken reeJs van antwoord gediend. t Is Juist ter bescherming van de geestelijke vrijheid, dat hier tegen ban deloosheid moet worden opgetreden; ge schiedt dit niet, dan ontstaat, sneller dan men zou denken, het gevaar, dat als terugslag met de bandeloosheid de vnjheld wordt beknot; en hiertegen dient gewaakt: de overgroote meerder heid van ons volk te christelijk, te ge- loovlg, het gezag wordt bij ons nog steeds uitgeoefend bij de gratie Gods; onze staat is, zegt de minister, „ook bij de ruimste erkenning van godsdienst vrijheid niet een Etat athée, niet een atheïstische staat”; juist zij, die de ware voorzichtigheid en de ware be dachtzaamheid willen betrachten, zullen de Godslastering strafbaer gesteld moe ten willen zien. De minister wil bij het optreden daar tegen echter met groote behoedzaam- hij bedoelt 'reden die zich willen voorbereiden voor bet Pries terschap en weet met ongemeene vastheid hunnen aard en aanleg te bepalen. Nooit zal E*raeses Taskln iets van ondergeschikten eischen, wat hy zelf op nog véél volmaakter wyze beleeft. Nooit zal Hy zich by zyn besluiten en beslissin gen laten lelden door andere dan atreng- zakeiyke motieven. Praeses Taskln Is een overste, die arbeidt en zorgt voor de hem ondergeschikten, on vermoeid en onophoudelyk: een man van groote liefde voor allen, die zyn hulp in roepen en zyn steun vragen. Hy ia niet Iemand van een slechte oppervlakkig blin kende vriendeiykheid, van een louter vorme lijke hoofschheld. van een genadig neerbui gende welwillendheid neen. In zyn woor den en daden ligt, vast en diep als een be ginsel. een algeheele toewydlng aan of een oprechte belangstelling voor belangen van anderen Hy openbaart zyn grootste goed heid zóó ongekunsteld, dat het den schyn wekt, alsof 1 zoo vanzelf spreekt, alsof het zoo behoort. Mgr. Taskln behoort tot die persoonlijk heden. wie te kennen een voorrecht is. een voordeel van hooge orde. Ad multos annosl Een motorfiets van de veldpolitie te Pa- dang botste tegen een losloopenden sapie op. agent Mas Wira en de detarhemen»»- ues. wat onder de bevoegdheid valt van commandant Van der Wall werden ernstte 8t“t ïeWO°d «ön -n gevoI^T^ teert. De bevoegdheid van den staat komm verwondingen overleden. is hy overtuigd van zyn intiem contact met zyn studenten, die hem dierbaar"iyn. zyn eenig streven is de studenten tot de- geiyke studenten, aanstaande priesters, pries ters met plichtsbesef en nauwgezetheid te vormen. Teekenend is zyn persoon als een onver moeid werker. Geen oogenblik van den dag gaat voor hem verloren. Hy woekert met den tyd. Ondanks de strenge opvatting van zyn ingetogen leven voor Christus, leeft hy als een vader te midden van een groot huisge zin. Prettig weet hy met zyn studenten om te gaan en waar iemand In moeiiykheden verkeert, daar treedt hy op als de uitkomst brengende persoon Waar verkeerde dingen te bespeurenzyn, daar zal hy optreden als de voorzichtige leidsman. Waar geleden wordt, daar weet hy mede te lyden.... Uit bovenstaande biykt reeds overduidelyk, hoe hy is een geesteiyke leidsman en op treedt als een vader onder zijn toever trouwde kinderen en met welk een ernst hy die verantwoordeiykheld op zich neemt. Naast de vele bezigheden, die hy als Proost van het Kathedrale Kapittel heeft, weet hy toch steeds als praeses van het groot-semlnarie de belangen van zyn semi narie te behartigen. Belangen zoowel op geesteiyk als op materieel gebied. Vooral het laatste baart hem groote moeiiykheden, maar door zyn voorzichtigheid en goed be leid. leidt hy steeds alles In goede banen. Welke voortreffeiyke verbeteringen heeft de kapel ondergaan! De veranderingen en verbeteringen, die hy telkens aanbracht vout het practise!» gebruik, zooals de mooie lees zaal, de brand vrije kluizen naast de bl- blloheek.... wy kunnen aan het opnoemen blijven. Dit alles weet hy tot het einde toe vol hardend te volbrengen en door zyn wys, voorzichtig en streng beleid in stand te hou den. Streng is hy voor zyn studenten, maar „wie zyn kinderen liefheeft, kastydt ze". En hy is alleen streng daar, waar hy streng moet zyn. De studenten zyn hun praeses een groote dankbaarheid verschuldigd, zy moeten hem danken voor de groote en moeiiyke geeste lijke opvoeding, die zy van hem ontvangen. Zy moeten hem danken voor zijn lessen, die hy steeds zoo aangenaam mogeiyk weet te maken. Kortom, zy moeten hem hun in nige dankbaarheid betoonend voor alles, wet hy In die vele jaren voor hen gedaan heeft en hopeiyk nog zeer vele jaren zal mogen doen. Doch hun dankbaarheid konden zy nooit met iets stoffelijks uiten. Hun praeses wei gerde steeds alles behalve het gebed Doch nu is de dag, het feest van hun be minden praeses, gauw aangebroken, waarop Warmonds studenten voor een deel hun schuld aan hun praeses kunnen terugbeta- len, althans hunne Innige dankbaarheid je gens hem kunnen betoenen. En dat zullen zy ook doen. Op den heeriyken gedenkwaardlgen dag zal hun dankbaarheid, hun eerbied en lief de waarvan hun gemoed in al die Jaren als het ware opgepropt was, tot volle uiting komen. Dan zal ook de Jubilaris zien, hoe vrucht dragend zyn arbeid op Warmond Is. als daar tal van priesters in dankbare herinnering hem hun gelukwenschen komen aanbieden, als hy de groote veelbelovende schare pries terstudenten zal aanschouwen, hem hun hulde brengend! Doch de hoogwaardige Jubilaris maakt aanspraak cp ons aller gebed een gebed, om God te danken voor de zegeningen, die Hy over Zyn Kerk en over ons hoeft ge bracht door dien Priester-Vormer by uitne mendheid, eu om God te smeeken, dat Hy nog vele jaren spare voor het Katho lieke Nederland in het algemeen en bet Haarlemsche diocees In het bijzonder dezen a n n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9