ONS BLAD V SPAANSCHE REIS-INDRUKKEN L aaagifte moet, op straffe var verlies var alle rechter, geschiedeh biterlijk rriemaal vier er twihtig urer ha het orgeval DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN f40 I VOORNAAMSTE cMEUWS II. DE KALME REVOLUTIE n. Gillette mesjes en apparaten 200 dooden en gewonden? Een Don Alfonso-incident In het Engelsche Lagerhuis Valsche munters voor de rechtbank Prinses Juliana naar Londen? Een zwaar, twee licht gewonden i VRIJDAG 1 MEI 19» Chemisch laboratorium in de lucht gevlogen w- Honderden nomaden door dorst omgekomen Gecompliceerd spoorweg ongeluk bij Apeldoorn Koninklijke Nederl. Vereenlging voor Luchtvaart JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR 0 o o o o o o w VIJF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 1«1 bij verlies van *n anderen vinger r De nieuwe re£eerin& meer socialistisch dan uitsluitend republikeinsch SL Clemensretraitenhuls te Noordwijkerhout Bewijs van Nederlanderschap voor Frankrijk voldoende f750.- f250.- f 125.- f50.- Aanhoodatide droogte oorzaak NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Vlieten in de West i De nieuwe tarieven in Dultschtand. Operaties op Madeira betonnen. Het Roemeenscbe parlement ontbond». 0* i Barometerstand 9 uur vjn. 765. Stilstand. i M. f men geneigd in Tijdens de Koloniale tentoonstelling Valsche rljksdaaiders in omloop gebracht 6.50 Jonge- en De behandeling voor de rechtbank GSM van graaf en gravin van Athlone 630 630 630 Arckei, lii* 1 bUeenonaevslmst verwonderlijke kalmte deerd. e- er l. Maar zoo straks jd aanvangen, en fitheid, die In het gal overbiyven, 630 630 650 630 6.50 630 De gestaakte voetbalwedstrijd te Blokzijl o tö w- no he BH een ontploffing in een laboratorium te Nictherog by Rio de Janeiro zijn tweehon derd dooden en gewonden. De Belgische Kamer heeft een verlaging der schadeloosstelling van Kamerleden ver worpen. Gecompliceerd spoorwegongeluk te Apel doorn. #0. tó. en en 13 29 P- ABGNNEMENTSFRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar V— Voor buiten Alkmaar 3.65 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 booger mannen van Schiedam ea plaatsen 4— 7 Juli: Mannen en Jongelin gen tl14 Juli: Mannen en Jongelin gen 14—17 Juli: Demes Middenstand 1831 Juli: Mannen en Jonge!In- «en 21—24 Juli' Meisjes 35—36 JUU: Mannen en Jongelin gen 1— 4 Aug: Onderwijzers 630 lo er O. ie 174 30 f 10.- In ons vorig nummer meldden wij reeds, dat gisteren voor de Zwolsche rechtbank be handeld werd de bekende voetbalgeschiede nis te Blokzijl en gaven toen een kort over zicht van de zaak. Omtrent de behandeling dlene het volgende: Terzake geweldpleging tegen den gemeen- te-veldwachter J. Hoedemaker rijn zes ver dachten gedagvaard. nX P. Koopmans, R. Klelstra, H. Klinkert, Brands, B. Oosten en J Zootjes Jr.. den eersten twee verdachten is bovendien ten laste gelegd bet plegen van verzet tegen dep gemeenteveldwachter. zy soudm den veldwachter op zy» rug gespron- Reeds 45 dooden geborgen Omtrent het ernstige ontploffings-ongeluk in het Laboratorium der BrazUiaapscbe Ma rine wordt nog gemeld, dat er tot dusverre reeds 45 dooden en 70 gewonden geborgen zijn. manifeste loopt zij zjj te veè| afzakken, kou zich verre heette nisten geen Spanje zouden kui wonderlijk het scht Spanje kent, juist, arm ontevreden land. In vaart verstoken dorpen, doorgaan, zien wij meer Iaat dan In de meest wel’ by ons ten plattelande. De het 10- 650 630 Te Nlctberog in de Bocht van Rio de Ja neiro is het chemisch laboratorium van bet Braziliaansche Ministerie van Marine in de lucht gevlogen. De explosie ontstond in de ladlngafdeeling van de torpedobootenhal. Zij was zóó sterk, dat een in de nabijheid staand drie verdiepingen hoog huls eveneens verwoest werd. Men neemt aan, dat de helft van het uit 400 man bestaande personeel gedood en gewond te. De Tweede Kamer heeft zonder hoofde- Hjke stemming het ontwerp wijziging Vls- scbertjwet aangenomen. De Nederlandsche delegatie ter Arbeids- conf eren tie te Genêve. Naar de „Tel.” aan de ..Evening News" ontleent, is prinses Julian» voornemens deze maand een bezoek aan Londen te brengen. Het Engelsche blad acht het waarschijnlijk, dat prinses Juliana tijdens haar verblijf in Engeland* hoofdstad de gast zal sUn van den graaf en de gravin van Athlone. die. zooals bekend te, geparenteerd zijn aan onus konlnkljjke familie. Lord en lady Athlone en hqn dochter Mary Cambridge zijn gisteren uit Constantinopel vertrokken en worden in het begin van de volgende week te Londen verwacht. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1X5: elke regel meer 6X5. RECLAME per regel 6.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 3 regels: Iedere regel meer 412 weg van hét paleis geplaatst en gekleed in uniformen, die aan den Napoleon- tlschén tijd deden denken wy stonden er samengedrongen met vele anderen op dienselfden ochtend, dat in het paleis de beraadslagingen tusschen Koning Alfons en zijn verantwoordelijke mi nisters plaats hadden, die zouden leiden tot het besluit van vertrek uit het land, dat voor geheel Spanje een verrassing was. Wel niemand dergenen, die daar stonden, kon vermoeden, dat dit de laat ste maal zou zyn, dat de aflossing van de wacht plaats had, en dat nog dien selfden avond over de Plaza de las Armas, die het mooie uitzicht over de Manzenares en de vlakte toestaat, de auto zou ryden, die den koning zou voeren naar Cartagena, om zich in te schepen naar het buitenland. Voor hoe lang? Neen waarlijk, men kan dit geen revo lutie noemen, want een revolutie wyst op iets gewelddadigs. Men zou eer van een verandering van gezag willen spre ken, en wat daarby opvalt, is, dat die verandering te kalm Is. Van de linker- zyde heet het nu, dat men dezen uitslag van de stembus heeft voorzien, en de vlugheid, waarmede onmlddellftk na het vertrek des Konlngs de samenstelling der voorloopige republikelnsche regee ring werd bekend gemaakt, wyst er op, dat men in het republikelnsche kamp niet te zeer verrast was. Maar toch, dit nobele gebaar, dat ook van republikein- sche zyde als nobel wordt erkend, is een geste van den Koning. die lang zal biy- ven leven. Spanje heeft moeilijke jaren doorgemaakt; Primo de Rivera kon het niets anders zien dan overgeleverd aan de grillen en de Intriges der politici. Met forsche hand greep hy in; schafte mis bruiken af, maar schiep tegelijkertijd nieuwe. Zijn dictatuur was wellicht voor Spanje niet te verwerpen, maar zij duurde te lang. Het is het groote gevaar van elke dictatuur, dat deze uit vrijen wil niet beëindigd kan worden op straffe dat de te lang samengebonden kracht zich zal uiten. Het glorieuze jaar 1929, toen de blikken van geheel de wereld zich naar Sevilla en Barcelona richtten, schonk afleiding, maar nauwelijks was deze veorby of de actie van Primo de Rivera deed zich zoq scherp gelden, dat deze moest aftreden. Beter had men ge daan de dictatuur vrij te laten dan een opvolger te kiezen, die nog minder dan Primo voor deze zware taak was bere kend. De gebeurtenissen thans over ziende, aanschouwt men daarin een snelheid, die verwonderiyk is. Want Spanje, al heeft het een drietal republi- kéinsche jaren gekend, is monarcnie door en door, en in zooverre kan men van een te kalme revolutie spreken, dat de monarchistische tegenstelling te wei nig tot uitdrukking komt. Nog eens toch heeft een Koning Madrid verlaten; het was in 1873 Amadeus van Savoye. Na zijn vertrek verklaarde het Congres Spanje tot republiek, maar In 1875 kwam deze republiek, onderling voortdurend verdeeld, ten einde en de vader van materieelen zin; hy is ook wei nig gewend. By zulk een volk vindt het communisme niet spoedig ingang, en de industrie is In Spanje niet ontwikkeld genoeg om het een voedingsbodem te verschaffen. Maar toch, wanneer men eenmaal zekere democratische tenden- zen heeft vooropgesteld en men gaat niet steeds in die richting voort, krijgt het uiterste vat, ai moet men by Spanje oppassen met vergelijkingen met Wes telijk Europa, waarop het in niets ge lijkt. De andere moeiiykheid die dreigt is deze, dat Spanje ook niets minder be hoeft dan in de vroegere fouten der po litieke leiders te vervallen. Men heeft zoo getoomd tegen de dictatuur van Primo, maar heeft men wel eens nage gaan wat deze om hals bracht? Een verpolitiekt stelsel zonder weerga. Primo toomde wellicht tegen de politieke lei ders, wijl zy den verderen veldtocht ta Marokko tegenhielden, maar hij kon te recht ook tegen hen toornen, omdat ae door hun onderlinge tweespalt verbete ringen uitstelden, en liberalen en demo craten en conservatieven elkander om beurten den bal toewierpen. Wanneer het z.g. nieuwe geluid te spoedig zou vervagen, en men zou vervallen In de oude fouten, zou het waarlijk de moeite van de verandering niet waard blijken. In elk geval, wat er zal gebeuren, ligt in de toekomst. De Spanjaard, hoezeer ook voor politiek geïnteresseerd, maakt zich niet al te druk om den dag van morgen. Hij wacht af, rustig, naar het uiteriyk bijkans onbewogen. Zoo wacht men blijkbaar nu in Madrid en elders. Nu zal er spoedig een nieuwe Cortes komen; dit moet wel het eerste pro grampunt van de nieuwe regeering zijn. Welke kleur zal zij hebben? Welke da den zal zij verrichten? Spanje weet het niet; noch de Koning. die is heenge gaan, noch het voorlooplg bewind, dat is gekomen, kan antwoord geven. En wij, vreemdelingen in Madrid en in geheel Spanje, wij kunnen slechts ernaar gla sen en het beste hopen voor aoó'R mooi, aoo*n sympathiek land. van Justitie, Mr v. Arcke*. teder der beide verdachten, wegens valsche munterO. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 734. Alfons Xm, de zoon van Isabella kwam op den troon, dien hy tot zijn dood, ruim tien jaren tater, bleef in nemen. Hoe zal het den zoon met het ongelukkig naamcyfer gaan? Ten allen tijde heeft men in Spanje de tegenstelling van monarchaal en republikeinsch gekend. Er hebben ten allen tijde republikeinen in de Gortes zitting genomen. Maar de ontevreden heid over de dictatuur, het persoonlijk aandeel, dat men den Koning daarin toeschreef, heeft geleid tot een gewéldige uitbreiding van het republikelnsche kamp. Nog niét zoo heel tang geleden, toen Koning Alfons XIII pogingen on dernam tot vorming van een soort par lementair kabinet^ moest de conserva tieve minister Sanchez Guerra zich naar de centrale gevangenis van Madrid be geven om daar te spreken met de achter kerkertralies aanwezige politieke leiders. Men stelle zich overigens die straf niet al te erg voor, want Alcala Zamora, die nu hoofd van de Republiek Is, ontving er eiken dag de tal van aanhangers, die hem wilden komen bezoeken. Met Fer nando de los Rios, bekend rechtsch- philosoof en publicist, die eveneens in de gevangenis vertoefde en thans het ministerie van Justitie beheerscht, was hét al niét anders. En in de onmlddel- Ujke nabijheid vertoefde Cabalero, een der leiders van de socialisten, die er ook eiken dag deputaties ontving. Van ver strekkende beteekenls was het, dat de verschillende linkerpartyen zich ver- eenlgden; dat het anti-dynastiek gevoel socialisten en republikeinen by elkaar bracht. Want zy, die ontevreden waren ontevreden beweging soldaten, te paard langs den breede i gegeven hebben, zijn wél vogels van zeer diverse pluimage. Zamora en Miguel Maura vormden nog niet lang geleden de republlkelnsch-rechtech-Uberale par ty, terwyi Ortega y Gasset behoorde tot de republikeinsch radicaal-sociallstische partij, en Alexander Lerroux de ziel was van de radicaal-republlkeinsche party. Vermoedelijk hebben zich in den boezem dezer partyen veranderingen voltrokken reeds gedurende het bewind van Primo de Rlvera, maar dat kwam zoo niet naar buiten. Het overgangstijdperk van Ge- 1 neraal Berenguer heeft In elk geval dit 1 voordeel gehad, dat de opgekropte onte vredenheid een uitweg vond in politieke 1 demonstraties, al moest ook daarvan de worden gewaar- 1 Het.te in het Engelsche Lagerhuis tot op gewonden tooneelengekomen, toen het ver blijfsrecht van den ex-Konlng hran Spanje, Don Alfonso, ter sprake kwam. De Labour-afgevaardlgde Hardie vroeg den Minister van Blnnenlandsche Zaken, of hy in de toekomst kwesties, die betreking hebben op het asylrecht, door het Lagerhuis wil laten behandelen. De regeerlngsvertegen- woordlger achtte dit niet noodzakelljk Hardi schreeuwde daarop terug, of dit misschien ook van toepassing was op het geval van ,Mr. Bourbon”, vroeger in Spanje woonach tig. Van alle kanten werd ..Orde! Ordel" ge roepen. De voorzitter weigerde de beantwoor ding van de vraag van Hardi. De leider van de Onafhankelijke Arbeiderspartij maakte daarop den Speaker er op opmerkzaam, dat een reeks van vragen over ex-Konlng Alfon so den laalsten tijd geweigerd te. Toen de Speaker dit trachtte to motlvee- ren, riep plotseling de arbeldersaf ge vaardig de Kirkwood uit, dat deae kwestie in het Lagerhuis moest worden besproken. „Het be treft hier een man. die uit sljn land verdre ven te. Hy heeft de arbeidersklasse ver moord....” Groote onrust ontstond bjj het hooren van deze woorden op alle banken. De Speaker dreigde Kirkwood met scherpe maatregelen, indien hjj zich niet! betamelijk wilde gedra gen. Volms berichten utt Basnft «Qd honder den nomaden in de steppengebieden van Zuid-ayrie en Oentraal-Arablé omgekomen tengevolge van droogte. Tel van bronnen werden hierdoor volkomen uitgedroogd- De toestand te zoodanig, dat men vreest, dat alleen die nomadenstammen, die reeds die pere bronnen of nog waterhoudende stroo- men hebben kunnen bereiken, den zomer zul len doorkomen. De regeering te verzocht vaten water jen zakken graan per auto naar de stammen te zenden. weinig van althans In Aaaaieniyke materieele schade Gisteravond tegen acht uur had een em- stig spoortoeg-ongeluk plaats op den bewaak ten overweg te Apeldoorn by den Arahem- seben Straatweg Terwijl men bezig was met bet rangeeren van een locomotief, botste deze tegen een andere ondir stoom staande machine aan. Deze nam een drietal wagerjs mede en passeerde den bewaakten overweg *lW»sr juist een vrachtauto aankwam, die in volle vaart tegen den passeerenden trein reed. Op den vrachtauto bevonden zich, behalve de eigenaar, de heer B. van Asaelt, diens twaalfjarig zoontje en een knecht van eerst genoemde, de heer Bomhof. De vrachtauto wvrd teruggeslagen en kwam tegen het wachthuisje van den overwegwachter aan, waarin zich de spoorwegarbeider H. van der Velde bevond, die zich echter bijtijds in vei ligheid kon brengen. Door den schok werd de vrachtauto verbrijzeld en het wachthuisje een tiental meters weggeslingerd. De inzit tenden werden tusschen de ruïne wegge- haald en door de spoedig ter plaatse zijnde doktoren F. J. Hagen en J. Hermanides ver bonden. De toestand van den heer Van As- selt was zoodanig, dat hy terstond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, daar hij zware hoofdwonden en inwendige kneu zingen had bekomen, terwijl de overigen, na verbonden te zijn, per politle-auto naar huls konden worden gebracht. De inmiddels doorgeloopen machine mét wagens Uep tegen een gaswagen aan. waar- by een wagen derailleerde en een andére in elkaar werd geschoven. Onder leiding van den hoofdinspecteur van politie, J. Helder, zorgde een sterke pó- ilUemacht voor omlegging van het Duitsche •Uitrei, aangezien de chaos zeer groot was en niemand den overweg kon pasaeeren. On- middellUk Het de stationschef de beer P. H. v. d. Born met bet oprulmlngswerk een aan vang-namen. De schade te zeer aanzieniyk. Spanjaard vraagt leven, weinig d. Waals had een onderzoek ingesteld naar de geestvermogen* van de ve dachten. Z L zijn zll wel toere keningsvatbaar. De gebroeders hadden aan get. meegedeeld dat zij In 1928 krankzinnig waren verklaard, zy hadden er volgens eigen verklaring een schepje opgelegd, omdat zt? liever een jaar in een krankzinnigenge sticht zaten dan vijf jaar in een gevange nis. De officier eischte tegen terecht staande drie jaar gevangenisstraf. zydta weribehen deel te nemen aan een neieltn.rilteim zich te wenden tot de IX- Icerbout. (Telefoon 6068). 19—33 Hel: Meisjes 33—36 Mei: Mannen en Jongelin gen 36— 39 Mei: Meisjes 69 Juni: Mannen Ungen 912 Juni Gemeentewerklieden 1316 Juni: Jonge Dames 1619 Juni: Politiebond 3023 Juni: Meisjes 3730 Juni: Gehuwde Er te reeds medegedeeld, dat Frankrijk, ten einde de paspoortformalltelten te ver eenvoudigen. van» vreemdelingen die de Int. Koloniale tentoonstelling te Parijs wenschen te bezoeken, slechts elscht een door eten Franschen consul geviseerde identiteits kaart. Deze maatregel geldt niet voor Nederland, daar tusschen ons land en Frankrijk weder zijds het pasvisum te afgeschaft. Daar evenwel de Fransche regeering toch soort gelijke faciliteiten aan Nederlandsche on derdanen wil verleenen, heeft zij, volgens de „Tel.", besloten om van Nederlanders ge durende de genoemde tentoonstelling, der halve van 6 Mel tot 1 November as. geen paspoorten te else ben. doch genoegen te nemen met een bewijs van Nederlander schap, voorzien van foto. Nederlanders die tijdens de Koloniale tentoonstelling naar Frankrijk gaan, worden derhalve in dit land toegelaten op vertoon naar keuze, hetzjj van een geldig paspoort, hetzij van een be wijs van Nederlanderschap, welke beide geen Fransch visum behoeven. Na de slui ting van de tentoonstelling, kan men Frankrijk dus alleen weer binnenkomen op vertoon van het gewone paspoort. Gisteravond hebben de heeren H H. D. J. de Vries en U. F. M. Dellaert, *n het Kolo niaal Instituut te Amsterdam een voor dracht gehouden over een door hen, in op dracht van de Nederlandsche Regeering. gemaakte luchtvaartkundige studiereis naar Curasao en Suriname. Deze avond was gearrangeerd door de Ko ninklijke Ned. Vereenlging voor Luchtvaart en het „Comité Vliegtocht Nederland-Indlë." Zijne Excellentie Generaal b. d. C. J. Snij ders opende dezen avond en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Ver volgens sprak Z.Exc. eenige woorden over de onderwerpen .Het Luchtverkeer" en de „West Indische Koloniën.” Deze avond, aldus spreker. Jcan u misschien het verband tusschen deze twee zoo zeer ulteenloopende onderwerpen duidelijk maken. Reeds In het begin van den tijd dat Ne derland iets begon te beteekenen in de lucht vaart, schonk het aandacht aan de lucht-, vaart in West-Indië. Onze regeering is echter teruggedeinsd voor de groote kosten, die het luchtverkeer In West-Indië In zijn eerste sta dium met zich mee zou brengen. Onze West- Indische Koloniën verkeerden destijds als het ware in een isolement. Door de energie van verschillende Amerütaansche Maatschappijen te daar echter verandering in gekomen en te er luchtverbinding met deze koloniën ont staan. Het was voor de Nederlandsche Re geering niet pleizlerlg, dat de Amerikanen haar voor waren. De Nederlandsche lucht vaart heeft toen toch getracht een zekere reputatie te verkrijgen en heeft een vlieg tocht NederlandWest-Indië willen arran- geeren. Het comité vliegtocht West-Indië heeft toen bijdragen gevraagd om een afge vaardigde te kunnen zenden gelijk met den Nederiandachen vertegenwoordiger. Aldus is geschied. De hedren H. H. D. J de Vries en U. F. M Dellaert werden door de Nederland sche Regeering uitgenoodlgd een studiereis naar de West-Indlsche Koloniën te maken en belden verklaarden zich bereid deze op dracht op zich te nemen. Deze avond, aldus besloot spreker, moge er toe bijdragen de belangstelling voor het luchtverkeer en voor onze koloniën te versterken. Vervolgens was het. woord aan den heer U. F. M. Dellaert. Spreker verhaalde de on dervindingen, welke be’de heeren tijdens hun studleiete hadden opgedaan. Beiden hadden een andere route gevolgd, teneinde zooveel mogelijk ervaring op te doen. De heer De Vries was gegaan via de Groote en Kleine Antillen, de heer Del laert vla Panama en Colombia. Spreker zette uiteen, aan de hand van verschillende clj- fert aa gegevens, welk een groote plaats de luchtvaart in Amerika in het verkeer in neemt. „Nederland, aldus spreker, dat toeh een groote plaats in de luchtvaart inneemt en zich op dit gebied met bijna alle landen kan meten, heeft hier nog niet veel verricht.” Hierna gaf de heer H. H. D. J. de Vries nog.een korte beechouwlng van zijn onder vindingen. ,J>e Nederlandsche Regeering mag te traag geweest rijn met het Invoeren van de luchtvaart In West-Indië, toch te er wel de noodige activiteit betoond. De K.L.M. heeft zich in de eerste jaren van haar be stcan reeds in contact gesteld met de Gou verneurs van Curasao en Suriname." Spreker had van den Minister van Koloniën opdracht gekregen, te gaan zien welke kansen er voor Nederlandsch luchtverkeer In West-Indië zijn. HIJ was na zijn onderzoek tot de over tuiging gekomen, dat uit financieel oogpunt de resultaten te slecht zouden zijn. Spreker had speciaal onderzocht hoe groot het passagiers-vervoer tusschen Curacao en Suriname te, omdat by de luchtvaart het eerste-klas passagiersvervoer de hoofdzaak is. Spreker was tot de overtuiging gekomen, dat het vervoer tusschen Curacao en Suri name vrijwel nihil is. Maar uit politiek oogpunt acht spr. het zeer gewenscht, dat er in West-Indië een Ned. Luchtvaart Mij. komt. In de eerste plaats te de tijd niet ver meer af. dat de luchtvaart in het wereldverkeer de eerste plaats In zal nemen. In de tweede plaats is ons nationaal bewustzijn tn West-Indië da nig aan het tanen. Het is zelfs zoo sterk, dat onze taal langzamerhand gedoemd is te ver dwijnen. Men kan thans nauwelijks met Hol- landsch op Curacao terecht. Daarom is een eigen Ned. Luchtvaart In West-Indië. uit po litieke overwegingen, zeer zeker aan te be velen. En dan welk nut heeft een vllegdlenst niet voor landopmetlngen, het bepalen van grenzen en het aanleggen van kaarten van het binnenland. Thans wordt weer een expeditie uitgezon den tot het vastleggen van de juiste grenzen. Twee maanden zal deze expeditie onderweg zyn; dezelfde tocht kon per vliegmachine in drie uren gemaakt worden. Het binnenlandsche luchtverkeer wordt nu waargenomen door Fransche Maatschappijen met Fransche vliegtuigen. Nederland had hier een prachtig afzetgebied kunnen vin den. Thans te dit waarschijnlijk te laat. Laat ons althans nog overwegen een kleine kern van Nederlandsch luchtverkeer op Curacao te stichten." Met deze woorden besloot spr. zijn interes sante voordracht. Ten slotte werd nog een film vertoond, welke de heeren tijdens hun reis zelf had den opgenomen. Deze film gaf ons ook een goed beeld van de groote plaats, welke de luchtvaart in het verkeer In Amerika in neemt. gen zyn, om hem vervolgen* op den grond te werpen en bloedend te verwonden. Het eerst wordt de verdachte Koopmaa* gehoord. HM verklaart, dat alleen donateurs en leden vrijen togang hebben en*geen en tree werd geheven. Er waren 140 menachen. Plotseling kwamep acht veldwachters het ter rein oploopen; op dat oogenbjik stormde een groep toeschouwers het speelveld op. Er werd geschreeuwd: .Jjoorloopen") Opeens stond de veldwachter Hoedemaker voor hem gereed om met zijn sabel te slaan. De verdachte Klinkert kreeg één klap en de tweede zou voor verdachte zyn. Verdachte heeft toen H. by pols en keer gegrepen en hem op den grond gedrukt. Geslagen en gestompt heeft hy niet, maar hjj kan wel hard geduwd hebben. Verd. Klel stra is eveneens het veld opgeloopen. Hy ont kent geslagen of gestompt te hebben. Veld wachter Hoedemaker was zeer zenuwachtig. Nadat tien getuigen gehoord waren, werd de zitting tot half drie geschorst. Na de pauze nam de officier van Justitie het woord tot het uitspreken van zijn requi sitoir. Hy eischte tegen P. Koopmans ze* maanden gevangenisstraf, tegen R. Klelstra, H. Klinkert en B. v. Oosten ieder drie maan den gevangenisstraf, voor verdachte J. Zoot jes een geldboete van 25 sub. 15 dagen hechtenis, terwijl vrijspraak werd gevraagd voor Brands. Mr. Duys pleitte clementie. Uitspraak 14 Mei. Zuid-China zoa zich onafhankelijk ver klaard hebben. BUREAU; HOF' 4. ALKMAAR Telefoon: Administratie Na. - 433 Redactie No. 633 Madrid, 20 April 1931. Kalm, vooral heel kalm, Is de Spaan- sche revolutie verloopen. Zeker, er was enthousiasme, er was belangstelling, men klom-op trams en In boomen om toch goed het oogenbllk waar te nemen, waarop het voorlooplg Republikeinsch Gouvernement op het balkon van het paleis van het Gouver nement zou komen om de proclamatie der Republiek voor te lezen. Maar er was zoodanige eensgezindheid, en het ging alles zoo gemoedeiyk, opgewekt en vroo- lyk, dat men eerder aan een grooten feestdag dan aan een belangryke poli tieke verandering kon denken. Ja, als men ons niet mln of meer op de hoogte had gesteld van den gang der gebeur tenissen, zouden wy wel gemerkt hebben, dat er let* byzonders gaande was, maar wij zouden wellicht het allerlaatst aan een omwenteling hebben gedacht! Geheel zonder uiteriyke kenteekenen is de revolutie niet voorbygegaan, want men vindt het ook aan andere stand beelden. Maar alles by elkander Is Ma drid zooals het een week tevoren was, en wij, die als toeristen hier zyn, bemerken niet de minste stoornis, wy hebben natuuriyk het Konlnkiyk paleis niet kunnen bezoeken, maar wy hebben het nog juist waargenomen, dat wy de wacht zagen aflossen. Dat gebeurde eiken ochtend om 11 uur, enisteeds stond een dichte menigte samengedrongen om het te zien. De wacht bestand uit in fanterie, cavalerie en artillerie en het aflossen ging eiken dag met muziek en groot ceremonieel gepaard. De eigen aardige paradepas trok niet minder de aandacht dan de klcedy der garde- zyn er dan, zoo is deze dagen te vragen, in Spanje geen monarchale partyen meer? Niets Is min der Juist, maar deze partyen, de demo cratische, de liberale en de conservatieve, hebben zich als een bond der constitu- tionallsten vereenlgd. Deze telden een democraat als Alvarez naast den con servatief Sanchez Guerra en naast den liberaal Vllanueva tot leiders, zy allen streden voor een geheel vrye verkiezing van de niéuwe Cortes; vormden oppo sitie tegen de gedachte van Berenguer om als het ware onder rijn leiding ge heel een Cprtes te doen verkiezen en stllzwygend aan te nemen, dat deze de monarchale gedachte zou handhaven. Men kan zonder vrees voor tegenspraak aannemen, dat de const! tutionallsten eigeniyk de beteekenls van dit eigen op treden hebben onderschat. Zij zyn te veel aan de monarchale gedachte ver bonden om te kunnen aannemen, dat zy de bon coeur aan het ten tooneele ver- schUnen van het Republikeinsch regime hebben medegewerkt. Neen, zij hebben begrepen, dat in de gegeven omstandig heden niets anders Viel te doen dan er rich by neer te leggen zal de verkiezlngsstrtl wat er dan van de eei negatieve is getoond, moet worden af ge wacht. Dat Is zeker, het te niét waarachljn- iyk, dat het zoo zal biyven. De nieuwe regeering te meer socialistisch dan uit sluitend, republikeinsch, en vele barer •n dragen dit kenmerk. Nu reeds dadel Uk het gevaar dat l in extremistische richting zal en reeds verluidt, dat Mos niet onbetuigd laat. Tot dus- >et altyd, dat de Commu- öet aan den grond in ten krUgen, en hoe it, dit lykt, voor wie Vant Spanje te een land, maar geen ongelukkig, geen van elke wel- 41e wij hier zon op het ge barende dorpen Een niet alledaagsche zaak diende giste ren voor de Vijfde Kamer der Amsterdam- sche Rechtbank. Twee broers, de 49-jarige koopman H. W. en de 42 jarige meubelma ker H. W. hadden rich nJ. te verantwoor den verdacht van valsche mpnterij. Aan het tweetal was ten laste gelegd, dat zij in of omstreeks de tweede helft van 1930 hebben nagemaakt Nederlandsche rijk*- daalders met het oogmerk, die als echt utt te geven. Ten tweede voorhanden hebben van valsche munterswerktuigen In een per ceel aan de Bloemgracht. Voorts was hun tenlaste gelegd, dat zd in November 1936, in een perceel aan de graaf Florisstraat val sche rljksdaaiders in voorraad hadden met het oogmerk deze als echt uit e geven. Dit wat de gezamenlijke tenlastelegging betreft. Aan H. W was bovendien ten laste gelegd dat hij op 8 November valsche Rljksdaaiders had uitgegeven althans dat hij op dien dag drie valsche rljksdaaiders by zich droeg wier valschheid hem bekend was. Er waren 21 getuigen opgeroepen. De hoofdinspecteur van politie K. H. Broekhoff, chef van de Nederlandsche Cen trale van Falsification werd als getuige ge hoord Gel. verklaarde oa. dat hij had ge zien. dat de werkplaats van de verdachten uitsluitend was Inzericht tot het maken van va’-che riiksd a alders. De 'de'kunéige Dr.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1