J. B. Koster Cheque-koersen Laatste L/ieuws I SNELDOOD C. O Amsterdamsche Beurs o KLEEDING NAAR MAAT o o o o o f 58.- f 78.- o Alkmaar o o o o f Burgerlijke Stand f 68.- 3 o „VRIESIA” V. h. JAN DE VRIES Arrondiss. Rechtbank te Alkmaar van Alkmaar TWEEDE BLAD bLAuóiJUi> I DONDERDAG 7 MEI 1931 STADSNIEUWS RECHTSZAKEN De stroomtarieven 1 0 0 0 MEDEMBLIK Een goede vangst KROMMENIE OPPERDOES BEEMSTER De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie 0 Op de voordracht 0 0 Waarschuwing 0 0 0 PROVINCIAAL NIEUWS I Kestein-riJ wielen Expres-tfein ontspoord ENKHUIZEN 1%% Bijlagen tot den Raad dood wandluizea eo hn broedsel f 1.- per groote flosch ZAADMARKT - TEL. 324 - ALKMAAR It Reisbureau Kok, Tuinman en Wilken n T ZAND M. KATER XKl_K MXXAP MIENTZ'V 3?'- 25 2-/„ Coolidge tegen annuleering der schulden HEERHUGOWAARD- BOVENKARSPEL ANNA PAULOWNA 98*»/„ ANDIJK 0 BERGEN 0 (Vervolg) Bl BIJ een zilveren feest Maart 1906 belegde het Moordenaar aangebonden 8t. O. DONDERDAG 1 MEI (cable) Krulsverbond werden DONDERDAG 7 MEI mej. G. Mühren, Adviseur waardige onervaren 132 IC Besprekingen in de Fransche Kamer C. V. 5% wordt eerst de De gevaarlijke stroom ter 110% Beëedigd 305 Moederdag 320 bezoeken het aantal 170 plaatselijken vertegenwoordiger gehuwd met Op de UJn Bombay-Peshawar 1%% Prolongatie 4 Koers XI# B Wilt U “n chique en degelijk maatcoetuum Bekijk dan eens onze modellen en stoffen. Reclame-serle Chr. Boe tenden verkocht Dinsdagmorgen is bij het stoomgemaal te Heerhugowaard weder om een partij opgevangen eenden verkocht, welke door de politie en het personeel van den polder waren opgevangen. is baron Personalia Mej. J. A. Bakker, onderwij zeres te KrommenlediJk, is in gelijke betrek king overgegaan naar Oostenneer (Fr.). 311 20 82 50,10 185% 111% 83 198 67% 295 110 111 130% 242 276 30 70 mededeelt meester vroegere Congres van de Internationale Kamer Koophandel Theunis wordt verklaard, de Commissie in het Amerikaansche gres verlaging der Amerikaansche tarieven zal elschen. Robber A’dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubo Rott Tapanoell Serbadjadl Sllau V I C. O. Allied Intercontin Rubber Union Pacific Wabash Jhic Mliw St Paul Kansas City South Erie Rallr Tabak Dell Batavia Oude Dell Jostkust Senembah Uaxwell Indnstr. BnHenland Anaconda Bethlehem Steel O. 8. Leather Intern. Nickel 13 H% 44% 112*/, 9*/, 9*/t. Vorige Koersen 83% 62 42 die zijn, o Solker B» V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 45 32 2«/, Personalia. Tot onderwijzeres aan de O. L School alhier, is benoemd mej. G. Wezeman te Oostvoome. 244% 275 50% 317% 42 169 14“'» 5% 35 25 23 232 117% 182 111 83 44 193% 66%'" 292 31 70% Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-Mi). N I! 14 Parijs Brussel Londen New-Vork Berlijn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 55% 46*/„ 7% 14*/M Zondag ba zal door de fa. Kok. Tuin man en Wilken wederom, bij voldoende deelname, een drietal auto-tochten worden georganiseerd en wel naar de Betuwe, de Boltha en de bollenvelden van Noord- en Zuid-Holland. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de in dit nummer voorkomende advertentie. 102 100»/,, 102»/, 102»/, 98»»/,. 56 46% 7% 9.72% 34.61% 12.10% 2.48**/,, 59.28 47.97 13.04 25.95 66.86 66.75 66.66 7/57% 35.05 Burgemeesterswoning Naar men ons door onzen nieuwen burge- Mackay aangekocht het woonhuis van burgemeester Zim merman in de Westerstraat. van Zondag 6 van hoofdbestuur, de installeeren Mond- en Klauwzeer Wederom is een geval van mond- en klauwzeer aangegeven en wel door den landbouwer O. Kooi), al hier. Scheepvaart Holt Amerika t4jn dito Gen Eigend Kon. Ned Stoomt Scheepvaart- O nle Marine comm. Marine pref. Staa tekeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4H H. Neder! 1916 454 Nederl 1917 NJnd. 1936 B is tot advocaat en Ir. N. J. Jaarvergadering G.V.O. De jaarverga dering van de voetbalvereenlglng G.V.O. zal worden gehouden Vrijdag 8 Mei as. in het getouw. In verband met de belangrijke agenda worden de leden dringend verzocht, des avonds 8 uur aanwezig te zijn. 211% 21'/» 230% 117 57/i, 7% 5“/» 83 61 41 17% 38 15 45 32 Petroleum Dortsche Petr.- Gaboes - Kon Olie Perlak m,.,... Peudawa Continental OU Shell Onion OU Gistermiddag tuschen 5 en 6 uur is de ongeveer 34-jarige G. Wlegerlng. werkzaam in het nieuwe transformatorstation alhier, in aanraking gekomen met den electrischen stroom. Op advies van Dr. Schröder werd de man per ziekenauto naar het Stadsziekenhuis vervoerd. veel kon winnen, doch nóg zooals bleek uit de talrijke 'an inverse bollenhandelaars. 39.70 4.60 12.10% 2.48% 59.25 47.90 12.95 27.90 66.60 66.65 66.60 7.30 34.90 27.— De vroegere president Coolidge schrijft in een uitvoerig artikel in de „New York He rald”, dat het onjuist is. dat de wereldhandel door annuleering der schulden door Amerika zal opleven. Daardoor wordt alleen dè- bpin^ del van vreemde volken gediend ten koste van de Amerikaansche belastingbetalers. Een aantal vooraanstaande persoonlijk heden uit de City, onder wie economen, fa brikanten. juristen en journalisten, organi seert op het oogenblik een „Commissie voor gematigde douanetarieven". In een brief aan den president van bet van dat Con- douane- Een te Bandoeng bij een inbraak gearres teerde Inlander werd door twee familieleden herkend als Karoeng, de moordenaar van den onderconunlssaris van politie te Batavia Van Rees. Vacature onderwijzeres. Voor de bestaande vacature van onderwijzeres aan school 1 (KI. Sluis), hebben zich 9 sollicitanten aange meld. zoowel de valsch- Ing als wettig en i gevorderd 75. Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie industrieën Unilever-- Calve Delft - Alg. Kunstzijde Van Berkel-s Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned, Ford Een adres van de Kamer vwn Koophandel aan B. en W. Burgerljjke Stand over April. Geboren: Theodorus, z. van O. Danenberg en G. Rood. Willem Fredrik, z. van W. F. Kuiters en L. van Noort. Johanna Catharina, d. van P. Hes en T. Appelman. Agnes, d. van A. Vree- ker en Th. de Boer. Margaretha. d. van G. Tamls en M. E. Koopman. Nicolaas Gerar dus, z. van K Oudeman en G. Bruin. Nico laas Theodorus, z. van L. A. Commandeur en A. Grooteman. Immerentiana, d. van C. Dekker en D. van Behagen Adrianus Mei nardus Jozef, z. van A. Zut en E. Ligthart. Gerrit Bernhard, z. van Jb. Klaver en H. J. Korporal. Cor, z. van N. Broers en I A. Kieft. Cornells Ellas, z. van A. Ott en A. Kramer. Gerardus Nicolaas, z. van P. Oude man en Cath. Groot. Pieter, z. van 8. Bak ker en A. de Boorder. Cornelia, d. van Ant. Berkhout en C. Tromp. Hendrika, d. van A. F. MerliJn en A. Snijders. Johannes Simon, z. van Th. Zuurbier en M Schilder. Anna Geertruida. d. van J. Kroon en A. Telle- man. Johanna Catharina, d. van N. Hooiveld en M. Buter. Aafje, d. van D. Wagenaar en 8. Hoogland. Cornells Adrianus, z. van C. Koppes en D. Deljs. Wilhelmus Theodorus, z. van M. Groot en J. A. Oudhuls. Maria, d. van J. Groenveld en M. Bakkum. Immetje, d. van D. Gootjes en E. den Hartigh. Ondertrouwd: Klaas Modder, 26 j. en G. v. Twisk, 33 j. L. Swlnkels, 29 j. en A. E. Groot. 21 jaar. F. P. van Saaze, 24 jaar Zd. en N.- Schermer en C. M. Buis, 23 jaar. N. Brink, 25 jaar, Hensbroek en C. de Groot, 24 jaar. P. Schuit, 25 jaar, Wognum en M. Beers. 26 jaar. P. Docter. 26 jaar, Barslngerhom en Joh. Slotemaker 25 jaar. C. J. Wijters 36 J. te Tilburg en Adr. Koornen, 32 jaar. Joh. Komen, 29 jaar en Br. Stet, 23 jaar. W. Ap pelman 23 j. en G. Oojjevaar, 21 j. te Nrd - Scharwoude. Getrouwd: J. J. G. Konijn en G. Offerin gs. Joh. Snoek en C. A. Laan. K. Modder en G. van Twisk. L. Swlnkels en A. E. Groot. N. Brink en C. dw Groot. Overleden: Jantje Kok, 71 jaar wed. van K. Helder (overl. te Kwadijk). Adrlaantje Klaver, 84 Jaar, wed. van P. Hoogeboom. Jo ris Komen, 68 jaar, echtgen. van M. Koever (overl. te Alkmaar). Jan Witsmeer, 78 jaar, wednr. van P. Hlttema. Afra Gezina Smit, oud 2 jaar, dochter van S. A. Smit en C. Tak (overl. te Alkmaar). Cornelia Snijders, wed. van J. Groencveld, 75 jaar. Opdracht Door het bestuur van de Broekerhaven is aan de fa. Last te Enkhul- zen opgedragen het herstelwerk aan den overhaaL Getrouwd: Nicolaas Vlootman en Cathari na Groenland. Klaas Grotewal en Christina Haring. Jan van Twuyver en Gerritje Pi ters. Laurentlus Dekker en Anna Scholl- meier. OverledenFetje Gaastra, Wouter Faber, 50 jaar. Een goede vangst Door de politie werd alhier aangehouden een koopman in klee- den, doeken enz., waarvan hij de menschen mededeelde, dat deze afkomstig waren van een grooten brand te Winterswijk. Het bleek, dat de man voor dit venten geen vergun ning had en hiervoor werd een proces-ver- baal opgemaakt Bij nader onderzoek bleek nog, dat de aangehoudene, zekere D. v. D. van Arnhem, stond gesignaleerd in het Algemeen Politie blad voor het nog moeten ondergaan mm een vonnis Ook bleek, dat hij werd gezocht om gehoord te worden in een zaak betref fende schending der openbare eerbaarheid te Bergen op Zoom en rijn aanhouding werd voorts nog verzocht door den burgemeester van Heinkenszand als verdacht van oplich ting. Burgert, stand Geboren: Johannes Cor nells, z. van J. A. Konijn en L. A. Dekker. Willem, z. van O. Bas en Gr. Bleeker. Duifje dochter van A. Knap en A. Nierop. Aaltje, d. van P. de Heer en L. M. Honsbeek. Ondertrouwd: L. G. Brouwer van Zaandijk en Joh. M Kroonstuiver. GetrouwdF. de Boer en J. A. Blommen. Overleden:' Maart je Kort 76 jaar, onge huwd. J. Jaaples, 76 jaar wedn. van C. Vee- nls. Tentoonstelling. De fröbel- en handwerk- tentoonstelling van de O. L. V. v L. School Is een succes geworden. Er is druk bezoek geweest en zjj heeft voor de bewaarschool een bedrag van ruim f 300 opgeleverd. Opening Badhuis De zweminrichting aan de Ham zal voor het publiek worden opengesteld op 15 Mei as. des namiddags 3 uur. Coöp. Boerenleenbank. Met ingang van 9 Mei as. zal door den kassier der boeren leenbank om de veertien dagen zitting wor den gehouden in Breezand, De personeelskamer der R. K. School is hiervoor beschikbaar gesteld. Zituren van half 11 tot half 12. Voor de vele aangeslote nen In Breezand zal dit een groot gemak t^Jleveren. 102 100»/,, 102*/. 102»/. Zij: „Hoor je dat, schat? De; jazz band speelt: „Aan den schoonij blau wen Donau”. Krijg jjj ook geen gevoel of je nou dansen moet?” «Everybode's Weekly) Marktbericht Op de laatstgehouden eiervelllng werden aangevoerd 5300 stuks klpeieren. De prijzen varieerden van f 3.50 4.10 per 100 stuks. Benoeming onderwijzeres Lindenschool Ter benoeming van een onderwijzeres aan de Lindenschool in verband met de vorming van een 6e klasse, bieden B. en W. den Raad de navolgende voordracht aan, opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Alkmaar, na tnge- wonnen bericht van het hoofd der betrokken school: 1. Mej. A. E. Kooü, onderwijzeres te Heer hugowaard: 2. Mej. M RenooU. onderwijzeres te Lut- J«winkel (gem. Winkel); 3- Mej. M. C. Scbeffener, onderwijzeres te BloemeutentoonstelUng Vrijdag begint de 3-daagache BIneme.ntentoonstelling uit gaande van de Vereenlglng Bloembollen cultuur. De Harmonie zal de tentoonstelling alle dagen opluisteren. reeds in 1930 waarschuwing In verband met den laatsten tijd herhaal delijk voorkomende gevallen, waarbij onder aanbieding van zendingsblaadjes gelden worden ingezameld voor evangelisatie- en zendingsarbeid, terwijl mag worden betwij feld, of deze ook maar ten deele voor dit doel bestemd worden, geeft de Commissaris van Politie der Centrale Recherche te Rot terdam het publiek ernstig in overweging, goed te contröleeren, of de zendingsarbeid uitgaat van een bonafide instelling. Een dergeljjk optreden is ook hier stede gesignaleerd Naar gemeld wordt, is de expres-trein Bombay-Peshawar ontspoord. Nadere gegevens ontbreken nog. >BCDBaBaBQBQBCD«QEQBOE)ECD8QBCDBCDBQBaBaBCD8aE ■8 De moeder die vervolging leed ter wille van haar kind. De bloembollenhandel Is door alle eeuwen heen in Holland een speculatieve en riskante onderneming geweest. Mr. A. Prins Jr., die door omstandigheden onafhankelijk van zijn wil, dus juridisch in nauw contact kwam met een dergelljk? negotie, zei het zeer snedig en van pas, dat men met een dusdanigen handel zeer veel kon winnen, doch meer verliezen, r~" faillissementen van Ook de heer Plet H., te Castricum, ‘n nog onervaren jongeman, had rich vol illusies gewaagd op dit gevaarlijk terrein en op cre- dlet van den heer J. Visser, een 40-jarig bollenkweeker uit Opperdoes, een partij bol len gekocht ten bedrage van wel 7000. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen apothekers-asalstente mej. W. ViJn, alhier. Stadsgevaren voor plattelanders. De 21-jarige slagersknecht Cornells V., uit H. H. Waard, uitgegroeid als een reusachtige zonnebloem, was In betrekking gekomen als knecht bij den heer De Roover te Alkmaar, ■n degelijk patroon, maar die niet kon ver hinderen, dat Ajn werknemer wiens lichaamsvormen zijn geestelijk bezit ver over troffen op 1 verkeerde pad terecht kwam en zich begon over te geven aan minder a^p- bevelenswaardlge stedelijke verstrooiingen. Daarvoor was echter extra geld noodig en om dit te verschaffen begon het jonge mensch zich schuldig te maken aan verduis teringen, die echter door den patroon wer den opgemerkt, waarop een ernstige waar schuwing volgde. Niettemin verviel Corne lls weldra weer in zlin oude en zelfs erger zonden en eigend? zich op een valsche, door hem zelf geschreven nota een bedrag toe van f 5.24 hem ter hand gesteld door een cliënte mevrouw Scholten. Het geduld van den patroon was nu ten einde. Ontslag volg de. aangifte werd gedaan en de beangste knaap nam de vlucht en zwierf door het land zonder geld of huisvesting en werd na rondzending van het bekende radio politie bericht ten slotte aangehouden en In voor- loopige hechtenis gesteld. De reuzenknaap stond heden terecht, iet wat suffig en bedremmeld. Hij erkende de feiten en onthield rich van iedere nadere toelichting. Verdachte had echter een flinken steun genoten in den heer Wiggers, ambtenaar der reclasseering en niet minder In Mr. Schenke- veld, zijn verdediger die zich veel moeite voor het afgedwaalde jonge schaap had ge lieven te geven. De benadeelde was inmid dels grootendeels schadeloos gesteld. Na vele besprekingen ook met den vader, "n 50-jarigen pluimveefokker, aan wiens krachtig ouderlijk toezicht wel eenlger mate werd getwijfeld, stelde de heer officier on der aanvoering van zijns Inziens deugdelijke motieven een gemêleerde veroordeeling voor en wel 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorw. met 3 proefjaren en on der toezichtstelllng van het leger des Hells. Mr. Schenkeveld verzette zich krachtig te gen de definitieve gevangenisstraf van ver dachte, die bereids 2 maanden in voorarrest had doorgebracht, wat voor hem een vree- selijke tijd was geweest en voorzeker voor hem voldoende straf had opgeleverd. Pleiter Verzocht een veroordeeling in den geest van het reclasseeringsrapport Nadat een verzoek tot invrijheidstelling was afgewezen, werd de behandeling geslo- teri en de uitspraak In alle zaken bepaald op as. Dinsdag. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de St. Ursulaschool in deze gemeente Is benoemd mej. A. M. de Haan uit Boskoop, De Commissaris van Politie vestigt nog maals de aandacht op de, namens den Hoofdcommissaris van Politie te Rotterdam gepubliceerde navolgende Aanbesteding De uitslag der aanbeste ding van verbouwingswerken aan het Martlnusgestlcnt la als volgt: A Timmer- en metselwerken, enz.: Breed f 7785.00; H. Geuzebroek f 8800.00. B. Schilderwerk: E. Breed f 2066; Joh. Vermeulen f 2410; B. Olim f 2668; H. Ver meulen f 3450. De gunning zal nader wor den bekend gemaakt. de dat als belastingschuldigen Jan Marsman, echtgenoot van Guurtje Koa- ter, oud 62 jaar. Gehuwd: Laurentlus Hendrik Cornells van Eijk, oud 40 Jaar, horlogemaker, wonende te Alkmaar en Elisabeth Maria Sophia van Ruiten, oud 29 Jaar. zonder beroep, wonen de alhier. Jacobus Slijkerman, oud 21 jaar, smidsknecht, wonende te Egmondbtnnen en Suze Al Ida Briefjes oud 20 jaar, zonder be roep, wonende alhier. Jan Smit, oud 36 jaar, koopman, wonende te Alkmaar en Anna Tiebie, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Henri André Marie Bottemanne. oud 29 jaar. boekhouder, wonende te Rotterdam en Anna Maria Beekman, oud 23 jaar, zon der beroep, wonende alhier- Johannes Slik ker, oud 29 jaar. schoenmaker, wonende te Wognum, onlangs te Bergen en Martha Rui ter. oud 24 jaar, dienstbode, wonende alhier. Ondertrouwd: Theodorus Johannes van der Steen, kleermaker, oud 27 jaar. alhier en Maria Alida Mooi), zonder beroep, oud 22 jaar, wonende te Alkmaar. Johannes Mar tin Gustav Schneider, Ingenieur, oud 28 Jaar, wonende te Düsseldorf en Maria Jo hanna Kerkmeer, zonder beroep, oud 25 jaar. wonende alhier Hugo Kurt Finkensleper. koopman, oud 23 jaar, wonende te Alkmaar en Elisabeth Wilhelmina Kerkmeer. zonder beroep, oud 24 Jaar. wonende alhier. Evert Asjes, pluimveehouder, oud 30 jaar. wonen de alhier en Adriana Heere, zonder beroep, oud 24 Jaar wonende te Egmond aan Zee. Johannes Schotten, kruidenier, oud 24 jaar, alhier en Magdalene Louise Elisabeth Voez. zonder beroep, oud 22 jaar, wonende al hier. Egbert Noorman, kleermaker, oud 25 jaar. wonende te Zijpe en Roelofje Dol, zon der beroep, oud 23 jaar, te Zijpe, onlangs te Bergen. Jacob Hendrik Bogtman, timmer man, oud 25 jaar, wonende alhier en Marie Kroon, zonder beroep, oud 21 jaar, wonende alhier. Nicolaas Koolhaas, ambtenaar Ned. Spoorwegen, oud 38 jaar, te Alkmaar en Maria Helena van *t Hof, zonder beroep, oud 27 jaar, alhier. Cornells Kleverlaan, bloemist, oud 23 jaar, alhier en Catharina Bakker, zonder beroep, oud 25 jaar. wonen de te Harenkarspel. 80IQ80IOIOIO«OI080Ii|OIOIOIOIOIOIOIOIO|T Onze plaatsgenoote mej. M. A. Schmidt, laatstelijk onderwijzeres te koop, is benoemd tot onderwijzeres aan de St. Adelbertusschool alhier. Van den plaatselijken vertegenwoordiger van de Kestein-rijwlelen, den heer P. J. de Graaf alhier, ontvingen we een uitgebreide catalogus over de door bedoelde firma In den handel ge' nchte rijwielen. De indruk, dien men na lering van dezen ca talogus krijgt is, dat de rijwielen uiterst so lide en betrouwbaar zijn. We verwijzen onze lezers naar een in dit nummer voorkomende advertentie, betreffen de den moederdag op Zondag as. Op de alphabetische aanbevelingslijst voor rechter aan de rechtbank te Amster dam Is als tweede geplaatst mr. L. van Lockeren Campagne, advocaat-procureur te dezer stede. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Wilhelmus, zoon van Nicolaas Vrasdonk en Catharina Wilhelmina Leering. Andries, z. van Joannes Theodorus Maria de Vries en Geertruida Maria Elisabeth de Wijs. Maria Anna, dochter van Eldert Groenewoud en Maria Admiraal. Johannes Walter, zoon v. Jozef Herman Marla den Broeder en Cor nelia Afra Maria van ’t Hoff. Cornelia Jo hanna, d. van Petrus Druiven en Wilhel mina Catharina Hoppener. Piet, zoon van Piet Winder en Guurtrulda Schotten. Wil helmus Nicolaas, zoon van Dirk Vlaar en Catharina Geertruida Klaver. Overleden: Cornells Rampen, weduwnaar van Leuntje Langerveld, oud 47 jaar. Cor nells Bijwaard, gehuwd met Petronella Zon neveld, eerder weduwnaar van Catharina Doffer, oud 46 jaar. Levenloos aangegeven kind van Petrus Druiven en Wilhelmina Catharina Hoppener. Geertje Ruiter, wedu we van Cornelia Schermer, pud 73 jaar. 5000.waren bereids aan den heer V. vol daan, doch de laatste loodjes wogen het zwaarst en de betaling van het restant bleef uit, maar de heer Visser maakte zich niet bezorgd, want hij was in het bezit van een schrijven van den vader, C. H-, die daarin kenbaar maakte dat zoowel hoofdsom als rente zouden worden voldaan. Maar toen echter verder aan deze belofte niet t minste gevolg was gegeven en de heer Pieter H. was gefailleerd stelde de verontruste crediteur zich in verbinding met een advocatenkan toor te Alkmaar en alstoen kwam aan het licht, dat bedoelde brief bulten voorkennis van haar echtgenoot, door de moeder van Piet was geschreven en ter post bezorgd. Het feit kwam ter oore van de Justitie, die een onderzoek Instelde met het voor de 55-jarige juffrouw M. H. geb. G. treurige resultaat, dat zij terecht kwam te staan als verdacht van valschheld In. geschrifte, het schrijven en onderteekenen met haar mans naam van den brief en de gebruikmaking, het depo- neeren van dit valsche schrijven In de brie venbus. Het vrouwtje ontkende stellig te hebben gehandeld onder instigatie van haar zoon en beweerde geen kwaad opzet te hebben gehad. Zij had stellig gemeend dat alles te recht zou komen, doch Integendeel had men alles verloren en de heer H. senior beweerde zelfs geheel geruïneerd te zijn door de han- delsbetrekkingen van zijn zoon. Ook de heer Visser gewaagde van de be- lar.grtlke schade door hem geleden, omdat hij volkomen had vertrouwd op de familie, met wie hij vriendschappelijk had omgegaan en bij wie hij zelfs ter maaltijd was genoo- digd. Door den Officier werd heid als de gebruikmaKn overtuigend beschouwd nh boete of 30 dagen. Mr. Prins Jr.. die van deze zaak een spe ciale strafrechtstudie had gemaakt, bestreed aan de hand van arresten en uitspraken van beroemde strafrechtgeleerden het requi sitoir en achtte valschheld noch opzet bewe zen, alzoo concludeerende tot vrij spraak, waarop nog een geanimeerd juridisch debat volgde. A. s. Zondag zal er in de St. Josephkerk om half acht een H. Mis worden ogedragen voor de levende en overleden leden der beide vereenigingen. Na deze H. Mis algemeene H. Communie der leden. De leden, die natuurlijk allen tegenwoor dig zijn, zullen zich tooien met het insigne, de vaandels zullen in het Priesterkoor prij ken. Des avonds heeft in het Gulden Vlies een feestelijke bijeenkomst plaats. Het program ma vermeldt: feestrede van den Eerw. Pa ter Theophanes Notenboom O. F. M., zang door het R. K. Gemengd Zangkoor, dir. Jac. N. Al, afgewisseld met declamatie en voordrachten door mevrouw C. Meermana Verbeek uit Amsterdam. Men zou de vraag kunnen stellen, of het, gezien het feit, dat de toestanden op het gebied van drank en drankmisbruik in 25 jaar een geweldige verandering hebben on dergaan, nog wel zin heeft, om feest te vieren, of het misschien niet beter ware, tot liquidatie te besluiten. Op deze vraag hoop ik, in een kort slot- artlkeltje een antwoord te geven. Hedenmiddag begint In de Fransche Ka mer de bespreking van de interpellaties over het Duitsch-Oostenrijksche Tol-verdrag. Het aantal interpellaties, dat eerst zes bedroeg, is tot negen gestegen. Het antwoord van Briand morgen verwacht. Volgens de „Petlt Parislen" la een groote meerderheid voor de regeering te verwach ten, doch de discussie belooft warm te wor den. Vóór de stemming zal Laval het woord nemen, om te verklaren, dat de regeering X geheel met Briand eens is. Den 21sten r-- PlaatseliJk Comité der K. 8. A. te Alk maar, een groote bijeenkomst voor Roomsch- Katholieken, om te komen tot oprichting van een afdeellng van het Krulsverbond, Marla-vereeniging en 8t. Anna-vereenl- ging. Ik heb in de door mij geraadpleegde notu lenboeken niet kunnen vinden, welke re denen de K. 8. A. hebben bewogen bedoel de vergadering te beleggen. Vermoedelijk Is het veelvuldige gebruik in die dagen van alcoholische dranken er niet vreemd aan geweest Waarschijnlijk Is het ook, dat het beroemde woord van den toen maals regeerenden Paus Plus X z.g„ dat „onder de werken van socialen aard, de drankbestrijding wel de meest dringende is”, mede den stoot heeft gegeven. Hoe het zjj, voor een overvolle zaal met luisterstille hoorders trad als spreker op de heer G. Bruna, redacteur van het Centrum, Voor eenige jaren, kort voor zijn overli/den, had ik het genoegen dezen veteraan der Katholieke Drankbestrijding te ontmoeten. Toen hjj hoorde, dat ik voorzitter was van het Alkmaarsche Krulsverbond, kon hij niet nalaten zijn vreugde uit te spreken over het groote succes, dat zijn optreden in 1906 te Alkmaar had gehad. Het resultaat was dan ook meer dan be vredigend. Er zit geestdrift In het verslag van den later gekozen secretaris van het Krulsverbond, die vermeldt„Meer dan hon derd mannen en jongelingen, zonder onder scheid van rang of positie, geestelijken, zoo wel als leeken, schaarden zich om de Kruisbanier, door zich op te geven als lid van het Krulsverbond”. Ook de gewenschte Maria-vereenlglng kwam tot stand. Staande de vereenlglng van 21 Maart gaf zich een 50-tal dames op voor het lidmaatschap.. Den 28en Maart d. a. v. hielden belde jonge vereenigingen haar eerste vergadering Tot bestuursleden van het Krulsverbond gekozen de heeren C. W. Keysper, voorzitter. J. van Eyck, secretaris; J. J. Bloemer, penningmeester; A. Smits, commis saris. Het eerste bestuur der Maria-vereenlging bestond uit de dames: mevrouw M. Ken terVan Baar, presidente; mej. C. Upma, secretaresse; mej. G. Mühren, penning- meesteresse en mevrouw Snel. Door den Blsschop van Haarlem werd als Geestelijk Adviseur benoemd de Weleerw. Pater fr. E. J. Jansen O. F.. Op de ledenvergadering Mei kwam de heer H Ammerdorffer Ursem, als lid van het leden van het Krulsverbond mevr. Burcksen van Rotterdam, deed het zelfde in de vergadering van de Marla-ver eeniging van 8 Mei. Zoo vieren dus dezer dagen beide vereeni gingen haar zilveren feest. Zij zullen dit doen op zeer eenvoudige, doch wijze. Zusterfeest Naar wij vernemen, zullen ax Zondagavond om 6 uur nogmaals de voordrachten der schoolkinderen plaats hebben, welke verleden week gehouden wer den In verband met het feest der Eerw. Zusters, alhier. Ongetwijfeld zal groot zijn. Door de Arrondissementsrechtbank hedenmorgen beëedigd procureur, alhier, de heer mr. van Leeuwen. De K. t. K. besloot In haar gister te Den Helder gehouden vergadering het volgende adres te zenden aan B. en W. van Alkmaar. ,j)e Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, heeft de eer uw E.A. College te berichten, dat in haar laatste ledenvergadering het tarief voor de levering van elëctrischen stroom in uwe gemeente ter sprake werd gebracht De leden waren alhoewel erkentelijk voor het raadsbesluit d.d. 23 Mei 1929, waarbij om. voor de verlichting van win kels, etc. de mogelijkheid tot het nemen van een vastrechttarief werd geopend van oordeel, dat de tijdsomstandigheden van dien aard zijn, dat het zeer raadzaam is een verdere verlaging van den prijs voor electrischen stroom vooral zoover deze aan handel en industrie voor de uitoefening van hun bedrijven wordt geleverd, ernstig onder oogen te zien. Zij grondt deze meening op de volgende overwegingen le. de winsten, die getrokken worden uit de vrijwel monopolistische overheidsbe drijven, zijn geleidelijk aan grooter gewor den. Volgens het prospectus uwer gemeente bij de uitgifte van 4 pet. obligatiën der laatste leenlng, bedroegen de ultkeerlngen van de bedrijven wegens winsten en retri- butlën in 1928 reeds ƒ291 000, In 1929 f 336.000 en in 1930 324 000.—, terwijl blijkens de electriclteits-statlstlek van Nederland over het jaar 1928 de winst in dat jaar 5657 v. d. stroomopbrengst be liep; 2e. dit brengt industrieelen, verbruikers die reeds naar draagkracht”, aangeslagen in de in verhouding tot voor de handelaren en doorgaans de groot- met zich, dat zjj, ,^«n. en progressief, zijn directe belastingen, de andere inwoners door deze indirecte belastingen veel en veel meer moeten bijdragen in de lasten der gemeenschap; 3e. dat de huidige conjunctuur op vrij wel elk gebied tot verlaging van de prijzen noopt; 4e. dat een lagere stroomprijs zal bevor deren, dat handel en industrie, die reeds In uwe gemeente zijn gevestigd beter, het hoofd zullen kunnen bieden aan de elders gevestigde concurrentie, terwijl het lager tarief de vestiging van nieuwe zaken in de hand zal werken; 5e. dat de hooge stroomtarieven nog steeds velen afschrikkep voor meerdere doeleinden electrischen stroom te gebrui ken, zoodat de tallooze practische electri- sche toestellen, waarvan het P. E. N. gere geld In zijn maandblad het gebruik pro pageert, hier slechts sporadisch worden gebruikt, hetgeen ook den handel in deze toestellen ten zeerste tegenwerkt; 6e. dat elders in den lande is gebleken, dat verlaging van prijs zoowel de stroom- afname, als het gebruik van allerlei toe stellen, belangrijk bevordert. In verband hiermede besloot de Kamer zich tot Uw EZ. College te wenden, met het verzoek te willen overgaan tot verlaging van het tarief van electrischen stroom. Wanneer onverhoopt niet tot verlaging van de bedrijfswinsten zou kunnen worden overgegaan, zou de Kamer ten opzichte *an de levering van electrischen stroom toch in elk geval gaarne een meer gespecificeerde tarieveering willen zien toegepast en wel in dier voege, dat handel en IndusWte voor wie deze stroom veelal tot hun „gereed schap” gerekend kan worden, daardoor minder zwaar belast zullen worden. De Kamer zou het voorts zeer op prijs stellen Indien eenige leden der Kamer op een nader door U te bepalen tijdstip terzake een onderhoud met Uw College mogen heb ben, waaromtrent zjj Uw bericht gaarne tegemoet ziet”. (Men zie verder het verslag van de ver gadering der K. v. K. elders in dit blad).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11