Liuf fen<le acceleratie ver £>ÖJ& Voor de Huiskamer LUCHTVAART O w BINNENLANDSCH nieuws TWEEDE KAMER KERKNIEUWS Mkt. J. H. O. Jansen naar Rome Instellen van Bedrijfsraden Valsche recepten afgegeven Prof P. Groenen GEMENGD NIEUWS Moordaanslag op een veldwachter P. Bernardlnus Klumper O.F.M. t De werldoozenagltatie In Schiedam Het recht en de macht ONZE OOST Indische Dienst Een aak gezonken Belgisch vaartuig opgepikt ■<echtstoestand militaire ambtenaren Oud-Juvenisten van Bergen-op-Zoom Rijksbegrootlng en ambtenaarssalarissen Nederlander te Antwerpen aangehouden f i Vliegtuigen van de R. A. F. in botsing St Clemensretraitenhuls te Noord wljkerhout 7 io - 650 650 degeiyke deugd en 650 en JongeUn- Jonge- 6 50 en Jongelin- 650 en Jongelin- 6.50 en Jongelin- en Jongelin- Aanvaller neergeschoten De vliegers doer de parachute gered 18 De kalmte teruggekeerd le n (Een votarerhaal uit Bosnië) In den Denau t In het geheele gewijzigd voor- aange troffen nog zullen 350. Maar onze stuurman, een geslepen jongen, wist raad. Snel greep hij een touw, dat hü voor alle gevallen bij zich droeg op be- i 1 l r ber daarmede 249. Wat wij zagen was verschrikkelijk. Verbeeldt jullie, wjj zagen een geweldige groote slang, die met zyn kop onze f 6.50 650 6 50 6.50 ne nn er Ze V >r n It i i i Z. H E. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, zal morgenochtend naar Rome vertrekken om daar deel te nemen aan de Rerum Novarum-herdenking. Z H. Exc. sal de reis naar de Eeuwige Stad zonder particulier gezelschap aanvaarden. hem van ■8 het de tag te re L t Wetsontwerp by de Tweede Kamer ingediend Een gewyzigd 'voorontwerp van de A. R. K. W. V. I. k r. d an th en le de ler de ag ar De n- m, il- dt e- cn er en d- rt. sr is ig het gen en- 'an lek ran in til ing in 3Ot re- 50. an ur- ten sar ve- tby ■si er de m. Ex-mlnister-generaal van de Minder- broedersorde In het intern, coUegeJL 10.- het rijk schijnt 1932 in elk geval, evenals voor de gemeenten Amsterdam en Rotterdam, een moeilijk jaar te zullen wo. den. 650 7 10.— 650 6.50 de de slechtst geredigeerde wet te zijn. Wat den Antonio te Rome Is gistermorgen overleden de hoogsteerwaarde pater Ir. Bernardlnus Klumper OEM. Marttaus Hennanus Joseph Klumper werd geboren te Amsterdam 19 Maart 1864. zyn gymnasiale studiën maakte hy aan het gymnasium van de paters Minderbroe ders te Venray. Op 3 October 1882 ontving hy te Maastricht het kleed van Sint Fran sen met tarwe geladen aak, die met nog drie andere aken door de sleepboot .Amster dam’* van Passau naar Uns getrokken werd, is op een linker Donau-oever gestooten en gezonken. De lading, bestaande uit veertig of vyftlg wagons tarwe, kon gedeelteiyk ge red worden. De schade is nog niet opge maakt. Te Schiedam is een detachement mare chaussee, zestien man tellende, aangekomen, dat door de stad surveilleert. Op straat is de kalmte teruggekeerd. De politie moest Woensdag enkele malen samen- scholende werkloozen verspreiden. Inciden ten deden zich daarby niet voor. Den com munist Frenay is Woensdag geen gelegenheid gegeven de werkloozen by het stempelen in het Beursgebouw toe te spreken, zooals hy den dag tevoren gedaan had. De veldwachter P. Leenen te Mlerlo werd Maandagavond herhaalde malen lastig ge vallen door een 20-jarigen koopman uit Helmond. Tegen dezen bad hy Zondag procesverbaal opgemaakt wegens zedenmis drijf. Des avonds tegen elf uur, toen de veldwachter bezig was met het controleeren van de caféslultlng, kwam hy den koopman op „het Hout" tegen. Deae nam direct een uitdagende houding asm en wilde den veld wachter met een mes te lijf. Met zyn gum mistok wist de politieman zyn aanrander van zich verwijderd te houden tot dat dese met het geopend mes op hem afvloog. De veldwachter trok zyn revolver en loste op zyn aanvaller een schot, waardoor deae in het bovenbeen getroffen werd en neerviel. Na door een ontboden geneesheer te zyn verbonden, werd de getroffene naar zyn woning vervoerd. Het mes werd in beslag genomen en van het voorval pfoces-verbaal opgemaakt. hy verschillende en zat in 1925 het Nederlandsche pro- een van de voornaamste Provinciaal Bestuur Een koning had twee zonen. De een was sluw en onrechtvaardig, de andere zacht en goed. Na den dood van hun vader zei de oud ste tot zyn broeder: „Ga. ik wil niet langer met Je leven. Hier zyn driehonderd dukaten en een paard. Je deel van de erfenis, neem ze, dan zijn we van elkaar af." De jongste nam het geld en het paard en antwoordde: „God zegen je, broeder en lelde je schre den op het rechte pad.” Daarna vertrok hij. Eenlgen tyd daarna ontmoetten de beide broeders elkaar op een eenzamen landweg. De jongste groette en sprak: „God sta je by, broeder.’* De oudste antwoordde: „Wat praat je altyd over God. In onzen tijd gaat macht boven recht.’* Naar het „Ctr." verneemt, zal prof P. G. Groenen, hoogleeraar in de bybelwetenschap- pen aan het Groot Seminarie te Warmond, eerlang als zoodanig aftreden. Als zyn vermoedeiyke opvolger wordt ge noemd de Weleerw. heer N. Greitemann, ge boortig uit Tiel, die na de seminaria te Voorhout en Warmond te hebben doorloo- pen. thans te Rome aan het Bybel-instltuut studeert waar hy begin Juli 1929 met gun stig gevolg de boccalaureaats-examen in de H. Schrift aflegde. In Juli aa. hoopt hy zyn doctoraal examen te doen waarna hy voor de aanvaarding van zyn nieuwe functie ter voltooiing van zyn studies voor vier maan den (JuliNovember) een reis zal onderne men naar den Orient waarby hy Grieken land, Turkye, Syrië. Palestina en Egypte zal bezoeken. Drankwet. Voortgezet wordt de behandeling van het nieuwe drank wet-on twerp. De heer BOON (V. B.) betoogt, dat drankwet van 1904 de reputatie hejjft inhoud aangaat, meent spr, dat er in prin- Vergadertag van Woensdag. De heer DE VISSER (O. P.) vraagt verlof te mogen interpelleeren over de toostenden by de werkverschaffing, met name over eten «O huisvesting. Over dit verzoek wordt beden beslist. Toen antwoordde de jongste: ,.Ik wil met je wedden, dat dit niet waar is; dat het recht veel heilzamer is dan het onrecht.” De oudste nam de weddenschap aan. Men bepaalde een som, waarom gewed zou wor den en besloot de beslissing over te laten aan den eersten .man. dien ze op hun weg zouden ontmoeten. Ze reden nu eenlgen tyd naast elkaar en ontmoetten Satan, die zich in een monnikspy had gestoken. Toen ze hem zyn oordeel vroegen, antwoordde de aartsvyand van God en de menseben zonder aarzelen.Het onrecht”. De jongste broeder had dus verloren en betaalde de vastgestelde som. Hy was echter niet overtuigd en wedde op nieuw verschillende malen, maar de Satan nam telkens een andere gedaante aan en besliste natuuriyk telkens ten gunste van den oudsten broeder. Toen de Jongste nu al zyn geld en zyn paard bovendien verloren had. zei hy: „God zy geloofd, ik heb geen geld meer, maar Ik heb nog mijn oogen en deze durf ten gunste der rechtvaardigheid op bet spel zetten." Op deze woorden trok de oudste broeder, zonder een beslissing af te wachten, zyn dolk, stak zyn broeder de oogen uit en riep: „Nu heb je geen oogen meer; ga ze maar aan de rechtvaardigheid terug vragen.’* De Jongste leed hevige pynen maar loofde toch God. „Ik heb m’n oogen verloren,” sprak hy, „voor de goddeiyke rechtvaardigheid. Be- wys me nog één dienst, broeder, en geleld me naar den pynboom. die by de bron staat, opdat ik myn wonden kan wasschen." De slechte broeder voldeed aan dit ver zoek en Het toen den ongelukkige alleen. Deze ging by de bron zitten en viel in slaap. In het midden van den nacht werd hy wakker en hoorde de Vilas (feeën) komen, die zich by de bron nederzetten en met el kaar spraken: „Weten jullie al. zusters.” zoo begon één der feeën, „dat de dochter van den koning door een ongeneeslljke ziekte is aangetast? De koning heeft de bekwaamste genees- heeren ontboden, doch niemand kan baar helpen. Als de koning eenige druppels water uit deze bron nam en er zyn dochter mede waschte, zou ze In een dag en een nacht ge heel genezen zyn; een doove. een blinde of een stomme sou eveneens door dat wonder bare water worden genezen.” Toen het eerste hanengekraai weerklonk, gingen de Vllas op de vlucht. Zoodra ze ver trokken waren, kroop de ongelukkige prins op handen en voeten naar de bron, waschte zich de oogen en herkreeg terstond het ge zicht Hy vulde vervolgens een kruikje met By de Antweipeche politie heeft zich een 25-Jarige Nederlander uit Usselmonde aange meld. Hij verklaarde een Nederlandsche Ven nootschap voor 1000 te hebben opgelicht Hy bleek in het bezit te zyn van valsehe papieren, waarmee hy over de grens was ge komen. Bil de Tweede Kamer is ecu wetsontwerp n8ediend houdende regelen betrefiende den ^-Mistoestand van da militaire ambtenaren. Hieraan wordt hét volgende ontleend: eer historisch overzicht te hebben ge- zegt at, regeering. dat het onderhavige ontwerp het g e h e 1 e gebied van het mlll- ~lre ■mbtenarenrecht bestrijkt Het betreft Ou» nlel slechts de rechtspraak, doch ook de ’’’«Idelen tot bewaring en verwezeniyklng **0 recht en het materleele recht. °e regeling van de rechtspraak in het ont- wykt van die der Ambtenarenwet m vodzaak In 2 onderdeelen af: a. de bevoegd- »an den rechter Is voor de militaire *'ab‘«naarszaken enger gesteld, ten einde te Het Belgische vlsschersvaartuig „Notre Dame de Lourdes N. 30”, schipper Desgant. Verlofgangers (O.-Indlë): W. Stetabuch, aas. ree. b. h. Binne.nl. Best, ’s-Gravenhage; A. J. L ten Kroode, le comm. m. d. titel van hoofdcomm. b. h. korps ambt beh. tot bet leger. Voorburg; L. van Davelaar, lid der Weeskamer te Medan, Amsterdam; B. Jong ste, loods le kt, ’z-Gravenhage; A. Weiland, adj. insp. b. d. P.T.T., ’s-Gravenhage; P. Schram, kantoorhoofd b. h. Dep. v. Blnn. Best., ’s-Gravenhage; A. A. W. den Teultag, comm. b. d. Alg. Rekenkamer, Rotterdam; W. Abrahamsz., le conun. b. h. Dep. van Blnn. Best, Wagenlngen; F. H. Th. Oeschger, 2e werktuigk. b. d. Gouv. Marine, ’s-Graven hage; J. W. Busscher, adsp. tech, instructeur b. d. Pandhuisdienst, 's-Gravenhage; M. Samson, klerk b. d. P T T.-dienst, ’s-Grave»- bnge. Gepensionneerden (O.-Indië): mr. J. A. J. Jansen, president v. d. Raad van Justitie te Makassar, 's-Gravenhage; J. W. P. v. d. Rest, hoofdinsp.. hoofd van den dienst der opium regie. Brussei het genezend water en begaf zich naar het paleis van dén koning, wiens dochter ster vende was. „Ik kom,” zei hy, „om de prinses te ge nezen. In een dag en een nacht is ze weer geaënd.” Toen de koning dat hoorde, geleidde hy den vreemdeling naar de ziekenkamer. Deze besprenkelde haar met het water der won derbare bron, en in een dag en een nacht was ze genezen. De koning was zóó verheugd, dat hy den jongen prins de helft zyner staten en de hand zyner dochter schonk. Het gerucht dezer gebeurtenis verspreidde zich weldra wyd en zijd en kwam ook den slechten broeder ter oore. Hy begreep, dat zyn broeder dit geluk onder den pynboom aan de bron gevonden had, en begaf zich daarheen, in de hoop, dat hem eveneens een groot geheim zou geopenbaard worden, waar mee hy z'n voordeel zou kunnen doen. Hy nam een kruikje mee en stak zich met zyn dolk de oogen uit. By het aanbreken van den nacht kwamen de Vllas weer aan de bron en spraken over de genezing der prinses. „Iemand moet ons gesprek beluisterd heb ben.” zeiden ze, „laat ons daarom zien of zich hier iemand verborgen heeft.” zy zochten en vonden den slechten broe der en hakten hem in stukken. Aldus werden zyn boosheid en zyn mis daden gestraft en moest hy ondervinden, dat het recht boven de macht ging. en lingen 912 Juni* Gemeentewerklieden 1316 Juni: Jonge Dames 16—19 Juni: Politiebond 2023 Juni: Meisjes 2730 Juni: Gehuwde 19—22 Mei: Meisjes 2326 Mei: Mannen gen 26—29 Mei: Meisjes 6— 9 Juni: Mannen Begrootingsmoeiiykheden en het vraagstuk der dekking Twee vliegers van de Royal Airforce, die deelnamen aan oefeningen, welke door twee, escadrilles tn de nabyhetd van Aidershot gehouden werden, hebben bun leven te dan- ken aan het gebruik van de parachute. De twee machines botsten tegen elkaar op en stortten van een hoogte van ongeveer 3000 voet neer. De bestuurders sprongen per parachute over boord en daalden behouden op den beganen grond. mannen van Schiedam eju plaatsen 47 Juli: Mannen gen 1114 Juli: Mannen gen 14—17 Juli: Dames Middenstand 16—21 Juli: Mannen gen 21—24 Juli: Meisjes 25—28 Juli: Mannen gen 14 Aug.: Onderwyzers clscus. Zyn eenvoudige geloften legde hy te Maastricht af den 4den October 1883. 28 Februari 1884 werd hy naar Rome ge zonden, om aan het College van de Pro paganda de lessen te gaan volgen in Wijs begeerte en Theologie. Op 3 Augustus 1885 doctoreerde hy in de filosofie en op 13 Juni 1889 promoveerde hy summa cum laude tot doctor in de Godgeleerdheid. Intusschen had hy te Rome in het klooster San Isidoro zyn plechtige professie gedaan op 4 Octo ber 1886 en was hem door Mgr. Lenti, pa triarch van Constantino[>el, in de St. Jan van Lateranen op 22 September 1888 de H. Priesterwydlng toegediend. Op 13 Augustus 1889 keerde hy uit Rome terug en werd benoemd tot lector en magister te Venray, waar hy tevens als leeraar aan het gymna sium werd verbonden. Op 20 September 1892 werd hy overge plaatst naar Weert, om daar het Kerkeiyk Recht te doceeren, terwyi hy tevens als magister de zorg had voor de studeerende fraters en als secretaris van den Hoogeer waarden Pater Provinciaal uitmuntende diensten bewees. Hy was er tevens redac teur van het maandschrift „Sint Francis- cus." Pas 31 Jaar oud, werd hy op 14 Septem- 1895 in het kapltter tot definltor en tot raadslieden in het verkozen. In 1898 riep de toenmalige Generaal van de orde. Pater Aloysius Lauer, hem naar Rome, om aan het internationaal College der Mldderbroeders San Antonio, Ker keiyk Recht te onderwyzen. Op 3 Öc- tober 1898 vertrok hy van Weert naar Rome, waar hy tot aan zyn dood zyn standplaats hield. Weldra in 1899 volgde zyn benoeming tot president van hetzelfde college. En met een korte onderbreking was hy 16 jaar (1899 1915) lang de onpartydlge, voorbeeldige, tactvolle en strikt rechtvaardige Overste, die geacht en geliefd was door alle leer lingen van elke nationaliteit en eiken leef- tyd. Hoezeer de, ondanks alles, uiterst beschei den Minderbroeder het algemeen vertrou wen genoot, biykt wel uit het feit, dat hy meermalen tot visitator werd aangewezen. Zoo was hy o.a in 1909 generaal-visltator van de Custodie van het H. Land. Door het generaal-kaplttel werd hy 29 Mei 1909 tot definltor gekozen. En van 25 Mei 1915 tot 14 Mei 1921 was hy Procurator-General, de eerste waardigheid na het Generalaat. 14 Mei 1921 verkoos het generaal-kapittel hem tot de hooge waardigheid van Minister- Generaal der Orde. Persooniyk bezocht provinciën van de Orde kapittel voor van de vlncie. Tydens zyn generalaat werden door da Orde tien nieuwe missles aanvaard, terwijl andere in rang werden verheven. Er ver trokken 580 missionarissen naar verschillen- de gebieden. By het generaal-kapittel, 4 Juni 1927, trad P. Bernardlnus Klumper af als algem. Overste. Niettegenstaande een wankele ge zondheid, bleef hy te Rome yverig werk zaam in velerlei eervolle posten en gaf aan allen, met wlen hy tezamen woonde, een schitterend voorbeeld van ware godsvrucht. van Nleuwpoort komende, is gisteren op Ter schelling binnengebracht door het rijksbe- tonningsvaartuig, schipper Drijver. Het Bel gische vaartuig was hulpeloos aangetroffen in het Vllegat en is daar opgepikt. De be manning van drie koppen had geen voedsel of drinkwater meer. Het schip, dat slechts veertig ton meet, was viaschende by kaap Skagen toen de motor defect raakte. De schipper besloot toen met een paar stukjes zeil den terugtocht te aanvaarden. Hy was echter reeds drie weken op zee, voordat hy Terschelling bereikte, terwijl de reis gewoon- UJk slechts enkele dagen duurt. De motor wordt op Terschelling hersteld, vanwaar de schipper heden weer hoopt zee te kiezen, dank zy de hulp van de Eilanders, voorzien van nieuwe provisie. Tegen dader proces verbaal opgemaakt Gedurende eenlgen tyd haalde een Amster damsen jongmensch by de apotheek van de firma Koning en Mooy te Bussum op recep ten pantapon, een verdoovend middel De recepten waren geschreven op receptpapler van een Amsterdamschen arts. Ten slotte kwam het den apotheker verdacht voor en hy stuurde het recept naar den betrokken arts; deze antwoordde dat de recepten ver- valscht waren. Hy was nJ. gewend de door hem afgegeven recepten van een stempel te voorzien. De apothekers-assistenten kregen opdracht direct te waarschuwen, wanneer het Jong mensch wederom een recept voor pantapon aanbood. Zoo liep de man in de val. toen de politie ter plaatse verscheen, was hy echter verdwenen. Op het station en in hotel „Nieuw Bussum” waar hy vaak logeerde, werd een onderzoek Ingesteld, doch nergens was meer een spoor van hem te vinden zyn adres was echter spoedig bekend, zoodat proces verbaal tegen hem kon worden op gemaakt. Intusschen heeft hy zyn practyken voortgezet. Voor hy in Bussum betrapt werd, is hy ta vele apotheken in ons land rijn ver- doovende middelen machtig geworden. HU gebruikte het geneesmiddel, waar hy aan verslaafd is, voor zichzelf. Waarschyniyk zal de man worden vervolgd wegens overtreding van de opiumwet en niet wegens valschheld in geschrifte. Christus Koning te He'mond Doel van deasn Bond is; door onderlinge actie zooveel moge- iyk elkaar hulp te verleenen in de eigen aardige moeliykheden, waarvoor ze byna al len komen te staan, alsmede het werk van de Congregatie der Priesters van het H. Hart te steunen. Zy, die zich nog niet als lid hebben opgegeven, worden dringend verzocht dit zoo spoedig mogeiyk te doen. Kent ge adressen van oud-studenten, die waarschyn iyk nog geen Ud zyn, stuur ze ons. Om een krachtige actie te kunnen voeren moet onze beweging sterk staan. Allen moeten toetre den. Wacht niet tot morgen Doe het heden. Algemeen secretariaat J. A. v. Hilst. Peel- landstraat 2, Den Bosch. &e geen verschil is tusschen den Minister en hem, nameiyk, dat de wetgever alleen daar moet ingrijpen, waar dit noodlg is, in verband met misbruik. Echter ontkent spr., dat er een bler-alcoholisme en een wyn-al- coholisme bestaat. Wanneer men de sta- ttatiek nagaat, ziet men, dat het biergebruik voor volwassenen neerkomt op twee glazen bier per week en per persoon. Voor wyn is dit een 4 anderhalf glas per maand per per soon. Als men hier moet ingrypen, kan men even goed ingrypen in het koffie- en siga rettengebruik. Het groote gevaar zit ook niet in het aan tal. maar in de soorten van café's. Men deed daarom goed met het maxtmum-stelsel te breken en hoogere eischen te gaan stellen. Hierby zouden alleen de goede café’s blyven en de kroegen verdwynen. De heer BMEENK (AR.) meent, dat de beteekenis van de wet door verschillende sprekers is onderschat. De drankwet heeft excessen weten te voorkomen en een toezicht oo de verschillende inrichtingen mogeiyk gemaakt. De wet-Kuyper heeft voortreffeiyk gewerkt, al te er nog velerlei ellende op dit terrein. Mede op grond van de veranderde volks zeden kan men thans iets verder gaan dan 25 jaar geleden. Het ontwerp heeft intus- achen eenige goede bepalingen. Zoo os. het behoud van het maxlmum-stelsel. Hleragn kleven fouten, dat ontkent niemand. Maar een beter stelsel heeft nog niemand gevon den. Ook uitbreiding van dit stelsel tot de verloven Juicht spr. toe. Ben groot nadeel is. dat het onderscheid tusschen tap- en slytvergunntagen is ver vallen, evenzeer het ontbreken van plaatse lijke keuze. Het gebruik in het gezin acht spr. niet zoo gevaariyk ate in café's. De heer SURING (R.K.) constateert, dat de huidige herziening niet is geïnspireerd door den geest der fanatieke drankbestry- ders, al is het noodzakeiyk. dat de wet zóó ver gaat als de propaganda in het volksle ven heeft bereikt. Zoo zou spr. het niet vreemd gevonden hebben als het maximum aantal vergunningen in dit ontwerp was gehalveerd. Wat betreft den verkoop van swak-alco- hollsche dranken, meent spr., dat men een 1»-9 D. 7 Mei stap vooruit is gegun door de opheffing van de verplichte splitsing van tap- en riytver- gunnlngen. De heer v. Vu UREN (RK.) zegt, dat er een gelukkige omkeer ia geweest ta het drankgebruik. De eer daarvan komt *t aller eerst toe aan de drankbestryding. Nu het misbruik echter is gekeerd, gaat men zich richten tot het gebruik. Daarmede wordt te ver gegaan. De heer Slotemaker de Bruine acht een drooggelegd Nederland een ideaal. HJ wil daarheen sturen. De meeste menschen kunnen er niet buiten op hun tyd eenlg ge notmiddel te gebruiken. Dit mag van boven af niet verboden worden. Mevr. BAKKER-NORT (VD.) verheugt «ich over het schrappen van de plaateeiyke keuze, evenals over de schrapping van de verbodsbepaling inzake den verkoop van swak-alcoholische dranken in winkels. De leeftydsgrens voor verkoop aan kinde ren van zwak-alcoholische dranken wenscht spr. te brengen van 16 op 18 jaar. De heer SNOECK HENKEMAN8 (CB.) betoogt, dat reeds tweemaal de Kamer in meerderheid zich heeft verklaard vóór de plaatseiyke keuze en hy meent dat de weeg schaal thans wefcr sal moeten overslaan naar aanvaarding van zulk een voorstel. De heer DE VISSER (OP.) erkent, dat dit' ontwerp eenige goede bepalingen bevat ta bet belang der drankbestrijding. Overigens beschouwt spr. het alcoholisme een kwaad aardige vrucht van het kapitalisme. De heer v. HELLENBERG HUBAR (RK.) heeft ta menig opzicht met genoegen kennis genomen vsn het voorstel. Vooral juicht hy de schrapping van de plaatseiyke keuze toe. Echter is spr. tegen de uitbreiding van het maxlmumstelseL Voorts had hy gaarne een andere houding gezien tegenover de exploi tatie van vergunningen door anderen dan de eigenaren. Spr. erkent dat verpachtingen tot misbruik aanleiding kunnen geven. Daarom zou hy het toejuichen als het ver- pachtingstelsel zou kunnen worden geregeld B|j afschaffing toch komen de vergunningen weer aan de verpachters die de vergunnin gen sullen verkoopen aan den meest bieden de, dit zyn de groote brouwerijen. De kleine brouwerijen zullen daardoor het loodje moe ien leggen. Mej. WESTERMAN (Lib.) bespreekt de goads zyden van de geheelonthouding. Ech ter acht zy plaataeiyke keuze geen goed middel ter bestrijding van drankmisbruik. MINISTER VERSCHUUR heeft den m- druk gekregen, dat het ontwerp zich In een te“i8 midden bevindt. Er mogen groote te genstellingen zyn, toch zyn er belangrijke overeenkomsten te copstateeren. Vele eden «chynen. zy het zonder enthousiasme, de wet te willen aanvaarden. Het maximum- ttelsel voor de verloven heeft aan den eenen tont veel bestrijding ondervonden, maar an derzijds zyn er leden, die de wet niet zouden aanvaarden zonder die uitbreiding. En in 1904 én nu is de bedoeling geweest, de voortgeschreden ontwikkeling van de drankbestrydlng te verwerken Htemand heeft ta de plaats van het hul dig» stelsel der wet een beter stelsel kun nen plaatsen ton een ideale drankwet zullen wy overi gens niet mogen denken. De vergunning houders zyn ta ’t algemeen vóór de uitbrei ding van het maxlmum-stelsel. De groote en °e kleine brouwers riet men hier echter uit ééngaan. De meenlngen loopen echter zóó uiteen ta de verschillende groepen, dat min *»n een Ideale wet niet behoeft te denken. °e vergadering wordt verdaagd tot heden. De studiecommissie uit de Alg. R. K. Werkgevers-Vereenlging heeft een ontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie samen gesteld 1 welk een poging bevat om het voorontwerp van wet op .iet Instellen van bedrijfsraden, dat de minister van Arbeid, Handel en Nyverheld heeft gezonden om advies aan den Hoogen Raad van Arbeid te amendeeren Deze proeve wenscht, blykens de toelich ting, vooral tegemoet te komen aan een ernstig bezwaar, dat tegen het voorontwerp van minister Verschuur wordt gevoeld en aldus, kort geformuleerd, kan worden voorontwerp-Verschuur Overheids-organen in, permanente Bedryfs- worden gewenscht. Het vooront- vertoont te zeer de karakter-elgen- schappen van de Kamers van Raden van Arbeid en te weinig van de Bedrijfsvereenl- gtagen bedoeld In de Ziektewet, zy geiyken te veel op de Kamers vsn Koophandel en te weinig op de lichamen als den Midden stands- en Nyverheidsraad. Het zyn te veel organen van zelfbestuur en te weinig autonome bedrijfsorganen geworden. By de totstandkoming er van speelt de minister een te groote. en spelen de vakvereenlgta- gen van werkgevers en arbeiders een te kleine rol. zy voorziet niet ta een bestaande behoeft, maar laat een door den minister ultdrukkeiyk In de Tweede Kamer erkende rechtsnood bestaan. In dit gewyzigd voorontwerp Is uitgegaan van de gedachte, dat de bedrijfsorganisatie sal moeten groeien uit het overleg tusschen de vereenlglngen van werkgevers en arbei ders en dat de taak van de Overheid daarby niet moet zyn om self de organen In het leven te roepen maar om die vrijwillig tot stand gekomen organen te erkennen, nadat zy eerst zoowel door deze Wet op de bedrijfs organisatie, als door tal van speciale wetten de oprichting van die bedrijfsorganen krach tig heeft bevorderd. Heeft de Overheid aldus haar taak verricht, dan mag worden ver wacht een verwachting, waarvan dezer- sijds zeer stellig Is uitgegaan dat het bedrijfsleven reeds terstond In beteekenen- den omvang van deze wetteiyke mogeiykhe- den gebruik zal weten te maken, gelijk zulks op het terrein der Ziektewet met de stich ting van volwaardige bedrijfsvereenlgingen ta zoo verheugende mate het geval is ge weest. Door ta tegenstelling met het voorontwerp van den minister als taak der Overheid aan te wyzen dat zy vrijwillig tot stand geko men bedryfsorganen erkent, kan daaren boven aanstonds aan deze organen een veel belangrijker en uitgebrelder terrein van werkzaamheid worden toevertrouwd, dan uit den aard aan speclalejoverheldsorganen kan worden gegeven. Het i>erspectlef. dat een aldus opgezette bedrijfsorganisatie aan de vakvereenjging van werkgevers en arbeiders biedt, is belang rijk ruimer dan ta het voorontwerp Is ontworpen. Doordat ontwerp de eigen werkdadlgheld en de eigen aansprakeiykheid van de organen der vak beweging op den voorgrond is gesteld, bevat het gewyzigd voorontwerp veel minder dwingende bepalingen dan het voorontwerp- Verschuur. Zeer veel zal kunnen worden overgelaten aan de Statuten van het be drijfsorgaan, welke niet worden vastgesteld door de Wet af door den minister, maar door de vakbeweging self. dat samengevat: het stelt permanente terwyi dezerzyds organen werp voorkomen, dat de militaire discipline en tucht door beroep op den ambtenaren-rech- ter zouden kunnen lyden; b. de organisatie van de gerechten is aan de behoefte van kennis van de militaire verhoudingen ook binnen de gerechten aangepast. Wat het sub a. gestelde betreft, wordt nog medegedeeld, dat evenals voor de burger ambtenaren geldt, ook aan den militairen Ambtenarenrechter de rechtspreek ta pen- sloenzaken onttrokken biyft Hetzelfde geldt voor disciplinaire en aanverwante zaken. In eersten aanleg ta Militaire zaken zal steeds optreden het Ambtenarengerecht, tot welks rechtsgebied de gemeente 's Graven» hage behoort. Voor dit Ambtenarengerecht wordt door den minister van Defensie een militaire le- deniyst vastgesteld. In hooger beroep zal de Centrale Raad gelden. heerUJken eenvoud, mooie bescheidenheid De Mtaderbroedersorde verliest ta een man van buitengewone gaven geest en hart. Het „Hdbd" maakt melding van het te 's-Gravenhage .loopende gerucht, dat het In het voornemen van de regeering zou lig gen, met ingang van 1 October as., de ambtenaarssalarissen met een zeker percen tage te verlagen. Te bevoegder plaatse, waar men zulks zou kunnen weten, deelde men den corresjxmdent van het blad mede, dat men principieel geen mededeelingen wenschte te verstrekken over een los ge rucht, dat ta een tyd als dezen uiteraard zeer gemakkeiyk ontstaat. Aan de ,J4. R. Ct.” is dit gerucht ter oore gekomen, doch het blad heeft er geen geloof aan kunnen schenken, dat bezuiniging voor de tweede maal in de ambtenaarssalarissen van het rijk, op welke ook de volle 8J4 pet. pensioenkorting wordt verhaald, zou worden gezocht. Het gerucht moet ontstaan zyn ta verband met de moeliykheden, welke de regeering heeft, om de begrootlng voor 1933 op welke, naar verluidt, voor 50 millloen dekking moet worden gezocht te doen sluiten. Behalve het gerucht omtrent een verlaging van de ambtenaarssalarissen, de den nog geruhten betrefende versterking van de middelen de ronde, waaraan voor- looplg evenmin veel waarde Is te hechten. Voor I --- - Langs dezen weg wórdt nogmaals de aan dacht gevestigd op het bestaan van een Bond van oud-studenten, waarvoor zich als Ud kunnen opgeven allen, die kprteren of langeren tyd hebben gestudeerd aan bet Ju venaat der Priesters van bet H. Ha t te Ber gen-op-Zoom, eventueel aan bet Missiehuis hadtjen genomen. Ze konden niet vluchten want de boom was te hoog om zich te laten vallen. En langzaam naderde de groote kop van bet groote dier, om ze te verslinden. Ik begreep dadelijk waarom ze angstig waren. Het ia dan ook geen pretje als je kans hebt om door een slang te worden verorberd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12