KAMER VAN KOOPHANDEL -HOLLAND’S NOORDERKWARTIER PROVINCIAAL NIEUWS VEILING-O VERZICHT Keuring van groene partijen narcissen De r SCHAGEN HOORN OUDORP Vereenlging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier WIER1NGEN ST. MAARTEN WER VERSHOOF HOOGKARSPEL Ha t t ot Kuner mn Koophandel vergaderde e» sprake geanl- en vergadering Koophandel er meer te voornemen gistermiddag te Den Helder. stelsel, in den Eenige mededeellngen werden voor kennis geving aangenomen. besloot i den Hierna werd veroordeeld zekere O. B. te Blokker wegens het zonder noodzaak op pijn lijke wjjze vervoesen van een kalf, n.l. in een zak over den bagagedrager van een flets. Veroordeellng conform den elsch f 25 25 dagen. va M de hi I d een Na wei Om lid ter tl her ve uil sa ge in op ge bo wil bei kei va iff Kr sec de en Vakteekenschool. Het diploma, verbonden aan de Vakteekenschooi alhier, is uitgereikt aan de navolgende leerlingen: J. Ranzjjn, 't Zand; G. Buys, Behagen; A. Ligthart, Scha- gerbrug; P. Ott. Schagerbrug; J. Bas, Bar- singerhorn; J. Pool, St. Maartensbrug. o Markt Hemelvaartsdag. B. en W. brengen ter algemeene kennis van belanghebbenden, dat wegens den Hemelvaartsdag op 14 Mei 1931 de gewone Donderdagsche markt aldaar in die week zal worden gehouden op Woens dag. Een van dl zijn t< ding v lingen bond 1 Hierdc •er» ti Hi< heer gedai De op et batig aangi passi droeg elndli Na. toellc poste; goeds Het f 131 oude 184 op h« i.h.s. Nai reken décha werd W. voor- J. d mei van hee te I Tea m uitk ties van tljdi hen ki «tut het dup dc zam de 1 redli gen de c rich sing ons ling mak een in h regei gede De gevn om t do eenlj drag slaag cond men. Al nisge In 1 jaarvi slecht en oj de vo en bij mogel woord duet De tuurljj De on 788. het i 623. 1929/1 Een onze fteun z«n p De daarbi tenlan van hi gunst! geerlh ging v In 1 velld. vorige Uit tering In aar aanvoi kool 1; doch i hier o; De k toegep De appele gekeur Duit balen; balen; balen i Er z plombi eerste komen, moet de keu- een aanrnoe- .--i en de par- cotnmissionnair HANDELT OP EIGEN De i NAAM, (en u Kolater. Afwezig de heeren Arntz. Endel. De Raat en Nobel. Tegenwoordig was ook burgemeester Driessen van Den Helder, die door den sitter speciaal werd verwelkomd, spr. heette aan de Mlddenstandsvereeniging te Den Hel der te zenden. Bü de rondvraag bracht de heer G ronds- man in herinnering de verdiensten van den heer Hoogland tn.v. de Kanal Isa tieplannen. Spr stelde voor bü de bevoegde instanties te verzoeken een sluis In de nieuwe kanalen naar den heer Hoogland te noemen. De voorzitter zegde toe. dit te gelegener tijd nader onder de oogen te zuilen zien. Na sluiting der openbare vergadering, werd overgegaan tot huishoudelijke zitting. De voorzitter vroeg na deze toelichting het oordeel der vergadering en zei, dat op de vergadering van de A.-R. Kiesvereeniglng deze overeenkomst was goedgekeurd. Het bestuursvoorstel, om met de A.-R op één lijst uit te komen, wordt na eenige be spreking aangenomen met 1 stem tegen. De voorzitter feliciteerde de leden met het genomen besluit, hoopte dat de aamwerigen propaganda zullen maken voor deze «a men werking en sloot de vergadering. Tertiaire wegen In antwoord op een schrijven van het be stuur kwam van Ged. Staten bericht, dat voor ultkeeringen aan *-g tertiaire wegen, plannen worden ontworpen in overleg met de afd. N.-Holland van de Ver. van de Ne- derlandache gemeenten en de vereenlging van N.-HoU. Waterschappen, die beide zeer spoedig advies hebben toegezegd. In dit sta dium kunnen Ged. Staten met andere orga- Staten verzocht om uitbreiding van de steun regeling tot een zoo groot mogelUk wegen net,. daar bet wegenonderhoud door bet toenemende autoverkeer voor den landbouw een veel te zwaar drukkende zorg is gewor den, waarvoor meer hulp gevraagd mag worden om de financieels 1«W verminderen dan thans in het ligt. makelaar HANDELT NIET OP maar „op order” en „op i d”« voor rekening van) zijn Kantongerecht In de gister (Woensdag) - middag gehouden zitting van het Kanton gerecht werd veroordeeld de 18-jarlge J. K. te Blokker, die uit baldadigheid een der spoorboomen, toen deze afgesloten was, had vastgehouden, waardoor groot gevaar voor de veiligheid kon ontstaan. Elsch f 15of 15 dagen. Vonnis f 10.of 10 dagen. De chauffeur J. W., eveneens uit Blokker, had te Zwaag gereden met een vrachtwagen zonder twee onafhankelijk van elkaar krach tig werkende remmen. Het 15 jaar oude ve hikel was juist dezen dag verkocht om te worden gesloopt. De elsch luidde ‘f 12.of .12 dagen. Vonnis f 10.of 10 dagen. De volgende twee zaken betroffen over tredingen der Drankwet, waarvan de laatste al heel ongunstig uitpakte voor een der ge tuigen, die wordt verdacht van meineed. Verdachte was D. de H uit Hoorn, die werd beschuldigd aan zekere E. D. Dito, tap per te Helder, een hoeveelheid van 5 L. cognac te hebben verkocht, zonder daartoe vergunning te hebben. Vend, beweerde, dat dit overal gebeurt, hetgeen de Ambtenaar van het O. M. betwistte op grond van het feit, dat overal zeer streng op naleving der Drankwet wordt gelet. Spr. noemde het ook oneerlijke concurrentie tegenover personen, die wel minder dan 10 L. sterken drank mo gen verknopen. De elsch luidde f 80.of 50 dagen. Vend, beweerde wel verkocht, doch niet ge leverd te hebben, hetgeen aan de strafbaar heid echter niet veel afdeed. Het vonnis luidde f 30.— of 30 dagen. Een geval van meineed? Dezelfde de H. werd van hetzelfde feit be schuldigd in de volgende zaak, nJ. de leve ring van cognac aan L. de Kok, tapper te Helder. Zoowel verd. als getuige ontkenden dit. De Kantonrechter wees De H. zeer streng op het gewicht van den eed. De H. beweerde de cognac te hebben gekocht van den tapper E D. Dito, die wel vergunning daartoe heeft. Deze laatste ontkende dit echter ten stellig ste, waarom het O. M. aanhouding der zaak verzocht, cm na onderzoek zoo noodlg proces verbaal wegens meineed te doen opmaken tegen getuige L. de Kok. De verklaringen van De H. worden schrif telijk opgemaakt en door hem ook ondertee- kend. De zaak wordt voor onbepaaklen tijd aan gehouden Burgeljjke Stand. Geboren: Johanna An- thonla, d. van Gerrit Mejjerlng en Johanna van der Peet. Ondertrouwd: Lambertus Kuiper, tuinman oud 23 jaar en Guurtruida Jonk, zonder be roep oud 22 jaar, beiden te Oudorp. Getrouwd: Theodorus Nanne, koopman, oud 30 jaar te Zijpe en Cornelia Maria Heddes oud 23 jaar te Oudorp. schen een dat 1------ IAIR GEHEEL VRIJ 18. Ieder die dat wil yan rich als commlssionnalr vestigen. Met de makelaardij is dat anders. Iemand makelaar W ANN EER HIJ ALS ZOODA- OG BEèEDIGD 18 en eerst van dat oogen- blik af zijn de voor makelaars geschreven wetsbepalingen op hem van toepassing. In- tusschen is het beroep van makelaar door BEVERWIJK. Spinazie domineert als hoofdproduct aan de veilingen. Ofschoon de inzetten der laat ste dagen wel eens belangrijke inzinkingen te zien gaven, was toch bij deze sterk toe nemende aanvoeren over het algemeen de prijs nog al bevredigend. Het koele weer heeft voor dit product juist altijd deze goede zijde, dat niet alleen een geregelde vraag blijft bestaan, doch ook het vervoer naar andere plaatsen minder te lijden beeft. De handel vertoonde dan ook, ondanks schom melingen, die zoo nu en dan voorkwamen, voortdurend een willige stemming. Niet al leen voor de verschillende markten wordt zeer veel afgenomen, maar ook voor fabrie ken werd de laatste dagen flinke partijen gekocht. De prijzen die in het laatst der vorige week nog zoo ongeveer schommelden van f 0.801.30, konden zich niet hand haven en varieerden zoo pirn, van 5075 ct. voor goede kwaliteit. Sla kwam de afgeloopen veek al in ruime aanvoeren aan de veiling, vooral Vrijdag en Maandag was het aanbod voor dezen tijd nog al van beteekenis. Voor goede soort zonder gebreken is veel kooplust met behoorlijke prijzen. De noteeringen varieeren van 39 ct. per stuk. Bloemkool begint meer en meer af te komen. Wel zün de aanvoeren niet zoo groot, maar het aantal inbrengers neemt iedere veiling toe. De prijzen voor dit artikel loopen tenge volge van de verschillende kwaliteiten sterk uiteen en sommige veilingen gaven een ver- schllprijs van 1230 ct. per stuk. Bospeen werd eveneens iets meer aange boden. doch het aanbod bleef toch nog zeer beperkt. De belangstelling voor dit artikel is nog zeer levendig en het vond dan ook gretig koopers voor prijzen van 3038 ct. per bos. Rabarber, die thans in groote kwantum» wordt aangevoerd, onderging een sterke prijs verlaging en het wanen voornamelijk tweede soorten, die het meest in verdrukking kwa- enm. De prijzen schommelden voor I van 710 en II van 48 ct. per bos. De aanvoer van asperges bepaalt zich nog tot kleine partijtjes. Het koele weer is voer dit product een rem en alleen warm weer kan de oogst bevorderen. De prijzen waren uiteraard nog zeer hoog, n.l. van dik wit 95115. dik blauw 6570 ct. per bos. Witlof begint in aanvoer sterk in te krim pen en is weer grootendeels geruimd. De prijzen bleven tot dusverre stabiel en kwa men steeds voor le soort tot 30 ct. per K.O. Van nieuwe producten kwamen deze week reeds peulen en dikke boonen aan de veiling, die natuurlijk tegen luxe prijzen van de hand gingen. Zuiderzeewerken. Vanwege den directeur- generaal van de Zuiderzeewerken is aanbê- «teed de Jjanlwu van verkeerswegen binnen de Wierlngermeer van de Haukes naar Oostpunt, en van Oostpunt naar Nleuwe- sluis, het uttvoeren van grondwerken nabu Oostpunt, en langs de kade tusschen Oost punt en Nieuwesluis, met bijkomende wer ken. Het laagst was ingeschreven door de N. V. Aann. Bedrijf H W. Klos, te Baam met f 112.900. Beemster, Purmerend en Omstreken. De laatste dagen kwam de vollegronds- spinazje aardig los. Wij konden zelfs van flinke aanvoeren spreken. Dit had tengevol ge, dat de prijzen sterk daalden, goede kwa liteit kwam de laatste dagen zoo in den prijs van 8 A 10 gulden, meerdere partijen bleken nogal van hagelslag geleden te hebben en ook zagen wij nog wel een enkel blauw blaadje e.d. Zulke afwijkende soort werd be taald met prijzen vanaf f 4. Hoewel iets ruimer aangeboden, viel er toch allesbehalve van groote sla-aanvoeren te spreken, trouwens zooals wij in een vorig artikel al eens aanhaalden, zijn wij die ook niet te wachten. Dit kon geen reden zijn voor stevige prijzen, al werd dan de markt gemakkelijk geruimd. De allerbeste partijen van 10 A 11 pond moesten zich nog met f 5.A f 550 per 100 kroppen tevreden stel len. Bij uitzondering kon een enkel partijtje het nog tot f 6.10 brengen. Mindere kwaliteit noteerden vanaf f 150. Dit zijn prijzen waarvan men zegt dat het noodlg zoo moet zijn. Inmiddels begint hier en daar de kas sla al aardig te ruimen. Zooals te verwachten was, liep de andijvie- aanvoer zeer sterk terug en zal stellig niet veel meer dan 1/3 A 1/4 van den aanvoer der vorige week hebben bedragen. Dit bleef op den prijs niet zonder Invloed. De handel toonde bepaald een zeer willig karakter en zooals het dan gaat, dan neemt men met genoegen ,.een pijpje" en dergelijke op den wij nog tot Mededeellngen KanalencommiMie De plannen voor de kanalen Kolhom, Schagen-Stolpen en Alkmaar. Oudkarspel- Kolhoro zijn goed gevorderd en het ka naal Medemblik-Hoorn, begint door het be sluit der Vier Noorderkwartieren om gedu rende 40 Jaar eene Jaarlijksche bijdrage van f 2000 te geven, belangrijk betere kansen voor verwezenlijking te krijgen. De wenschelijkheid door den heer Don ker bepleit om een kanaal Medemblik Alkmaar te maken, wanneer het kanaal Me demblikHoorn geen kans van slagen heeft, zal volgens de commissie geen kans van slagen hebben omdat deze richting ten aanzien van de ligging der Provincie min der gunstig is en er ook bezwaren bestaan in verband met het dwars doorsnijden van een deel der landerijen. Wel voelt de commissie voor het bevor deren van vaartverbetering OpmeerRus tenburg en zal zU gaarne zien dat in deze medewerking wordt verkregen. De voorzitter "dankt mr. Moens voor dit goedgedocumenteerd rapport. Nadat de heeren Schmalz en Bcheffel rap port hadden uitgebracht over de gehouden cursussen voor winkelpersoneel te Behagen en Alkmaar, deelt de heer Coltof mee, dat ook te Den Helder zoo n cursus zal worden gehouden. De heer J. Ringers bracht rapport uit van de vergadering van afgevaardigden der Noord-Hollandsche Kamers van Koophandel inzake de tarieven van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf. Spr. deelde mee, dat in deze vergadering een commissie is benoemd, die cijfers zal verzamelen omtrent bet gebruik door groot industrie en klein-lndustrie. Aan de hand van deze cijfers zullen op een volgende ver gadering voorstellen worden gedaan. Aan de orde was de vaststelling van het adres, te richten aan de colleges van B. en W. te Alkmaar en andere gemeenten in het district der Kamer, strekkende tot verlaging van den electrischen stroomprijs. De heer Kuiper uit zijn waardeering over den inhoud van dit concept-adres en uit den wensch, dat de Raad de daarin geuite wen- schen vervult. De he*r Ringers zag gaarne meerdere pre- ciseering van de wenschen, om meer te be reiken. De heer Bcheffel betoogt, dat tijdens een onderhoud met B. en W. die wenschen ken baar gemaakt kunnen worden. Besloten werd de heeren Amt» en De Raat en Kuyper aan te wijsen, om een on derhoud te hebben met B. en W. van Alk maar. Voor den inhoud van dit adres verwijzen wjj naar het Stadsnieuws. werd een afschrift van dit adres oen loop der tijden meer vrij geworden dan het oorspronkelijk was. Vóór 1922 werden makelaars door het plaataelijk bestuur aan gesteld. Een verandering is hierin gekomen door de wijzigingen, die de desbetreffende bepalingen van het Wetboek van Koophandel ondergin gen krachtens de wet van 5 Mei 1922. De aanstelling door het plaatselijk bestuur kwam te vervallen, alleen de beeedlging door de Arrondissements-Rechtbank bleef bestaan. Alvorens de Rechtbank over het al ot niet toelaten tot de beeedlging beslist, moet zij eerst het Openbaar Ministerie hooren en bovendien het advies vragen van de Kamer van Koophandel binnen welker gebied de woonplaats is gelegen van dengeen, die wenscht te worden beèedigd De Kamer zal steeds tot toelating tot den eed moeten advlseeren tenzij: er gegronde vrees bestaat, dat de aanvrager de eer van den stand der makelaars zal schaden, óf in dien de aanvrager de geschiktheid mist ver placht voor de uitoefening van zijn beroep. Alleen Indien één van deze twee bezwaren aanwezig is. mag de Kamer advlseeren niet tot beeedlging over te gaan. Het gaat er niet meer om of iemand mag worden AAN- GE8TELD. maar het gaat er om of iemand moet worden GEWEERD. In twijfelgevallen zal men dus nu niet zoo spoedig een afwij zend advies mogen geven als voorheen. Het is niet de vraag of de Kamer overtuigd ia. dat iemand de standseer der makelaars zal ophouden, maar OF ER GEGRONDE VREES IS. DAT HIJ DIE NIET ZAL OPHOUDEN. Wanneer de Kamer tot toelating advi seert. behoort daar heelemaal niet zoo iets bijzonder gunstigs in gezien te worden; het is alleen een verklaring, dat naar de mee- VBn de Kamer bepaalde voor de toe- i aanwezig It punt te Ia 't Landbouwhuis te Alkmaar verga derde gisteren bovengenoemde vereenlging onder voorzitterschap van den heer J. Best - die opende met een woord van welkom speciaal tot burgemeester Mr. W. C. Wen- delaar van Alkmaar en de pers. In de eerste plaats, aldus spr., gevoel ik mij gedrongen namens de vereenlging ’n woord van eerbiedige nagedachtenis te wij den aan den heer K. Breebaart Jz. Door den beer Breebaart werd altijd met grooten ijver deelgenomen aan de werkzaamheden dezer vereenlging. Meermalen was hjj be stuurslid en voorzitter. Zijn groote be kwaamheid en zijn voortreffelijke karakter eigenschappen waren voor ons allen een voorbeeld. Daarvoor past ons een woord van dank. In eere zij zijn nagedachtenis. De vergadering hoorde deze woorden staan de aan. Hiema wees spr. op de moeilijkheden waarmede de landbouw, veeteelt, tuinbodw enz. te kampen heeft, welke moeilijkheden voor een groot gedeelte worden veroor zaakt door de invoerrechten, die door de landen waarheen de Nederlandsche pro ducten gaan, worden geheven. Duitachland verhoogde nog dezer dagen, die invoerrechten en nog wel onder leiding van den Dultachen minister voor Voedsel voorziening Schiele. Een groote opklaring zou het in de hui dige omstandigheden geven, wanneer in de geheele wereld alle Invoerrechten werden afgeschaft. Daardoor zouden de volkeren tot elkander worden gebracht. Spr. stipte hierna aan, wat door onze Regeering voor de landbouwbelangen wordt gedaan; hü noemde de bevordering van het Landbouw onderwijs, de oprichting van het Btaatsvee- artsenijkundig onderzoekingsinstltuut, de Tarwewet den steun aan de suikerbietenteelt den verderen uitbouw van de werking van de landbouwultvoerwet, ojl de contröle op zui vel, akkerbouw, tuinbouw en pluimvee-pro ducten en de bacon-contróle. Door eerste klas producten met garantie moet ons land zijn reputatie in het buiten land handhaven. De Ver. Holl. Noorder kwartier heeft gedurende 60 Jaar met bui tengewonen ijver en zeer zeker met zicht baar resultaat gearbeid aan de technische verbetering van den landbouw, daarbij ge steund door de onderscheidene consulenten en heeft in dit opzicht zeer zeker een goe den staat van dienst. Spr. wekte op, het ge volgde voetspoor te blijven volgen en sprak de hoop uit, dat voor den landbouw spoedig betere tijden mogen aanbreken. Met dezen wensch verklaarde hij de vergadering voor geopend. Burgemeester Wendelaar dankte den voor zitter voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden, om daarna namens de flnancieele commissie rapport uit te brengen van het nazien der kas en de boeken. Spr. heeft be vonden dat de rekening in orde was en dat het financieel beheer met accu ratesse is gevoerd. De rekening 1980 werd hiema goedge keurd in ontvangst en uitgaaf op een be drag van f 3064.80% met een batig saldo van f 469 67. De hierna door den heer Nobel gelezen zeer uitvoerige notulen worden goedgekeurd. Bericht van verhindering was ingekomen van den inspecteur van den Landbouw Ir. Kakebeeke, Dr. v. d. Zande, Ir. de Vries, D. de Boer, Mr. Offers. Mr. Langeveld, Dr. Moi- hulzen en Ir. Smeding. »e aa. gemeenteraadsverkiezing In de R. K. school te T Rijp Je kwamen de leden der R. K. Kiesvereeniglng *n bijzondere ver gadering bijeen. De voorzitter, de heer O. Stoop, zette na de opening uiteen, waarom deze bijeenkomst was belegd. De uitslag van de onlangs ge houden Prov. Statenverkiezing was oorzaak, dat door het bestuur der Anti-Revolution- nair^ Kiesvereeniglng de vraag werd gesteld of het misschien w'enschelijk kon zijn, om bij de as. gemeenteraadsverkiezing de lijsten der R. K. en A.-R. samen te voegen, om daardoor de kans te krijgen dat de twee rechtsche partijen 3 zetels zullen bezetten. Naar aanleiding van deze vraag is een be stuursvergadering gehouden, en daarin is be sloten, om, wanneer de kiezers zulks zouden wenschen en wanneer door beide kiesvereenl- gingen- een overeenkomst kon worden goed gekeurd. bij de as. verkiezing met één HJst uit te komen, dit omdat beide partijen er niets bü zouden kunnen verliezen, maar wel er by winnen. Gaan de partijen niet samen, dan behalen beide één zetel en hebben een te klein overschot van stemmen om nog een tweeden zetel te krijgen. Gaan zij echter wel samen, dan krijgen zü beslist ieder een zetel en hebben door een grooter ovei schot kans, dat er nog een zetel bij komt. Dit staat niet vast, maar het zou kunnen gebeuren. Op een later gehouden gecombineerde vergadering van candldaat-raadsleden en bestuursleden van beide partijen is een concept-overeen komst behandeld en goedgekeurd. Volgens deze overeenkomst zullen de A.-R. candidaten geplaatst worden op 1, 3. 5 en 7, en de R. K. candidaten op 2, 4, 6. 8 en 9 van de officieele candidatenlijst. Wanneer er dus 3 zetels zullen worden behaald, dan hebben de A.-R. de Nos. 1 en 3 en de R. K. No. 2 in der. Raad. Door de samenwerkende partijen zal wor den gestreefd naar een wethouderszetel en wordt die toegewezen, dan zal deze worden bezet door een R. K. Mocht, door welke reden dan ook. een A.-R.-zetel komen open te staan, dan zal die worden bezet door No. 4 van de lijst, een R. K Echter moeten beide partijen tenminste één lid in den raad heb ben. zoodat wanneer de «enigste R. K. zetel komt open te staan, deze weer wordt toe gewezen aan een R. K.. ook al zou volgens de lijst een A.-R. aan de beurt zijn. De over eenkomst wordt voor 4 jaren aangegaan. MAKELAARDIJ! In behandeling kwam hierna het in de vo rige vergadering aangehouden rapport van Mr. Moens, omtrent de beèedlglng van per sonen tot makelaar en de taak van de K v. K. in dezen. Mr. Moens gaf in dit rapport een korte uiteenzetting van de makelaardij in het algemeen en meer in het bijzonder van dat gedeelte, waar de Kamers v. Koophandel er aan te j»s komen. Wjj onöeenen er het volgende aan: De vraag wordt wel eens gesteld: Wat is eigenlijk het verschil tusschen een makelaar en een commlssionnalr? Een der kardinale verschilpunten Js.^dat een NAAM. EIGEN naam” diént. Een tweede voornaam verschilpunt tus- commlssionnair en een makelaar HET BEROEP VAN OOMMISSION- rekenwerk voor de toelating niet maken, hoewel zij van te voren werk waren geadviseerd. De scholen worden paleizen, maar de re sultaten van het onderwijs verbeteren niet. In de middagvergadering werd de begroe ting In ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 2500. Hierna werd een film vertoond van de de- monstratiebedrijven van het Prov. Electr. bedrijf voor de veeteelt en de pluimveeteelt. Op de film zag men alle bedrijfswerktui- gen en huishoudelijke apparaten, welke op de bedrijven worden gebruikt In werking. Naar de ..Boltha Vooraf werd door de leden een bezoek aan de „Boltha' gebracht. Daar werd het gezelschap ontvangen en rondgeleid door de heeren H. Nypels. W. Vetthuijs, 8. Jaring. P. H. Maas en H ran comité-leden van deze ten toon- Dinsdagavond werd door notaris Van Houweninge in het café de Roos publiek verkocht in eigendom van Jhr. J. b. van Merlen te Potsdam (Duitachland) thans in gebruik bij Jn. Bierman, een boerenbehui zing bestaande uit: woonhuis en veestalllng en twee perceelen bouwterrein, gelegen in de kom der gemeente, te zamen groot 11.60 aren. In commissie werd alles ge kocht door B. J. Heusmann voor f 800050. Deze verkocht het huis ondershands aan de wed. Botman. Districtaversaderinc „Witte Krais’* In het Medemblikker Tolhuis werd de voorjaars vergadering gehouden van het district Hoog- karspel van „Witte Kruis '-afdeelingen, on der leiding van den heer D. Schoenmaker van Hoogkarspel Vertegenwoordigd waren de afdeellngen Hoogkarspel, Hoorn. Schel- Uukhout, West woud. Andijk. Nlbbtxwoud, Hauwert, Grootebroek, Blokker en Enkhui- zen. De flinke opkomst was een bewijs van belangstelling in de a.s. Witte Kruls-ten- toonstelling, waarover de secretaris de heer Maas, tal van belangwekkende mededeelln gen deed, die de vergadering tot tevreden heid stemden. Daarna werd het propagan damateriaal (reclame-plaat, sluitregels, be drukte briefkaarten) door de afgevaardig den der afdeellngen in ontvangst genrenen De reclameplaat, ontworpen door den heer 8. Hens tra te Amsterdam werd algemeen gercemd als een waardige reclame. Vervolgens deed de penningmeester, de heer J. Breebaart van Schelllnkhout, reke ning en verantwoording. De ontvangsten bedroegen in 1930 met inbegrip van batig saldo van vorige jaren f 93.20; de uitgaven beliepen f 39 4a, alzoo een batig slot van f 53.80. Na rapport van de commissie van onderzoek werd de penningmeester onthe ven van het gehouden beheer. Daarna deed de heer Baas van Enkhul- zen, als voorzitter der loterij-commissie, de mededeeling, dat bij Ministrleel besluit van 18 April het uitgeven van 5000 loten k 50 cent was toegestaan. HU riep de medewer king der afdeellngen in om dit aantal aan den man te brengen. Elke afdeellng nam een aantal ter verspreiding onder de Witte Kruisvrienden mede huiswaarts. Nu kwam het stellen van candidaten voor *t Hoofdbestuur aan de orde in de vacatures Dlbbits en v. d. Berg. Van de afd. Westwoud was bericht Ingekomen dat zij in de vac. Dibbits candidaat gesteld had, den heer Schoenmaker te Hoogkarspel en verzocht den steun van het district voor deze candidatuur. De heer de Boer (Hoorn) verdedigde met vuur de candidatuur Schoenmaker, die èn als voorzitter van de afd. Hoogkarspel én als voorzitter van het district Hoogkarspel zich steeds met en thousiasme aan den Witten Kruisarbeid wijdde. De afd. Grootebroek wees er op. dat het vorige jaar de heer A. Ruiter, can didaat was gesteld voor het H.B. Dit was geschied om den Kath. een zetel in het H.B. te bezorgen, wat gelukt was door de verkiezing van Dr. Splerings te Heer Hu- gowaard, wat hem zeer verheugde. Het stellen van 2 candidaten in het dis trict Hoogkarspel moest voorkomen worden. Hjj had geen mandaat van zijn afdeellng. latlng ongunstige factoren niet zijn. Om alle misverstand op dit voorkomen is destijds door de Rotterdamsche Kamer geadviseerd, dat de Kamers van Koophandel een vaste formule zouden ge bruiken wanneer aan de Rechtbank tot toe lating <ot de beeedlging wordt geadviseerd, welke formule dan als volgt zou kunnen lulden: .aangezien der Kamer feiten of om standigheden. waaruit zou blijken, dat er reden is voor gegronde vrees, dat de aan vrager als makelaar de eer van den stand van makelaars zal schaden, of waaruit valt af te leiden, dat hij de voor de uitoefening van zijn beroep verelschte geschiktheid mist, niet bekend rijn, wordt tot beeedlging geadvi seerd." Het sou den rapporteur zeer juist lijken. Indien ook onze Kamer zich voor het ver volg van deze formule bediende. De rapporteur acht den toestand, zooals die nu is, niet bevredigend. Er worden nu allerlei personen door de Rechtbank als me- kelaar beèedigd (zonder dat de Rechtbank uit kan tegenhouden) die eigenlijk beter niet beèedigd hadden kunnen worden. Die beèediglng verleent in de oogen van het groote publiek aan de makelaars een schijn van een betrouwbaarheid en zaken verstand, welke hem op grond van die beèediglng niet toekomt. Minister Heemskerk had het voor stel van wetswijziging van 1922 geheel an ders geredigeerd. Hoofdzaak van zijn ont werp was. dat zoowel de officieele aanstel ling door den gemeenteraad als ook de be eedlging zou komen te vervallen. Indien het wetsvoorstel van Minister Heemskerk ongewijzigd was aangenomen, zou de makelaardij een geheel vrij beroep zün geworden. Ieder zou zich dan als ma kelaar hebben kunnen vestigen, maar een officieel tintje sou daar niet aan verbonden geweest zijn. Dat zou beter geweest zfjn dan, zooals het nu is. wél een officieel tintje, maar toch niets geen waarborg, bijna even weinig tenminste als bij een geheel vrij be roep. Of de cplossing van Minister Heemskerk de beste geweest zou zijn, wordt tegenwoor dig nog wel betwijfeld. De Rotterdamsche Kamer ijvert nog steeds voor het standpunt het geheel vrij geven van het beroep en zoo ook de Kamer van Koophandel voor Friesland. Tegenwoordig gaan er intusschen ook weer nogal stemmen op, ook uit kringen der makelaars zelve, voor beperking van het beroep dus hog steeds handhaving van het officieele tintje, het officieele cachet, maar dan een cachet, dat WEL wat beteekent. wel waarborgen geeft. Men wil, dat iemand alleen tot de ma kelaardij toegelaten zou kunnen worden, wanneer hij blijk heeft gegeven goed aange schreven te staan, voldoende routine te be zitten en de noodige vakkennis Van dit laatsta-zou dan blijk gegeven moeten zijn door net te voren met goed gevolg afgelegd hebben van een examen. De landelijke organisaties van makelaar» i eiken thans reeds dlplomaés uit aan wie met goed gevolg het door haar Ingestela examen heeft afgelegd, maar geen enkele makelaar of adspirant-makelaar is verplicht om zich aan dat examen te onderwerpen. De rapporteur concludeert, dat het het beste zou Zijn, wanneer het beroep niet geheel vrij gegeven werd, maar dat in een noodzakelijk heid van het vooraf verwerven van een di ploma mede de waarborg werd gevonden, dat geen te weinig bevoegden tot de beèedl- gipg werden toegelaten en dat voorts meer positieve gegevens zouden worden geèlscht in plaats van het tegenwoordig waarbij het voldoende is. dat men candidaat geen kwaad weet. De vorige week hield prof. Dr. E. van Blog- teren een lezing voor de leden van de afdee- ling Texel van de Algemeene Vereenlging voor Bloembollencultuur ten einde de kwee kers op te wekken, meer aandacht te gaan besteden aan het verkrijgen van Narclssen- kramen, die behalve vrij van aaltjes, vlieg, zwam, enz., ook uitmunten door het ont breken van grijze of mozaïekzieke planten. Prof, van Slogteren achtte Texel een goed oord om met selectie te beginnen, te meer, omdat hem gebleken Is, dat de gezondheids toestand van de meeste Texelsche Narcls- senkramen de vergelijking met andere Nar cissencentra kan doorstaan. Hij wees er op. dat „grijze" partijen steeds grijs blijven en dat onze beste Hyacintensoor ten door grijs uit de cultuur zijn verdwenen. Tegen de virusziekten bestaan volgens prof. Van Slogteren geen geneesmiddelen. De eenige methode om het grijs te bestrijden is door middel van „selectie”. De kweekers moeten er dan ook zoo spoe dig mogelijk toe overgaan, uit de partijen te gaan selecteeren. In overleg met het bestuur van de afdee llng Texel heeft Prof. Van Slogteren daarna een vooeloopige regeling ontworpen, volgens welke regeling certificaten voor .groene” partijen Narcissen door een keuringscom missie van de afdeellng kunnen worden ult- ge reikt Een certificaat A zal gegeven worden, wanneer de party rondom goed is, dus vrij van aaltjeszlek en van vlieg, zwam er uit verwijderd, vry van bol rot en gezuiverd van twijfelachtige planten, terwijl hoogstens 1 pCt grijs in de partij mag optreden, welke grijze planten verwijderd moeten worden. finn certificaat B zal gegeven warden, wanneer niet meer dan 4 pCt. grijze plan- opgetreden zijn, die verwijderd moeten worden. Een certificaat C zal gegeven worden, wan neer het percentage grijze planten niet hon ger dan 7 is geweest. Voor A zullen waarschijnlijk het jaar weinig partijen in aanmerking doch dat hindert niet. Men ring vooral beschouwen als diging om het grijs te bestrijden tijen te verbeteren. Willigen, stelling. De „Boltha". die sinds de opening reeds 10.000 bezoekers trok, is momenteel een be zoek overwaard. De hyacinten, narcissen en vroege tulpen «taan thans in heerlijken bloei. Vooral op een mooien dag als gisteren is een verbiyf op het rlant-gelegen tentoonstellingsterrein heei aangenaam. Vooral het plateau midden op het terrein en de plek rond den vijver zyn byzonder aar dig. Nadat een rondwandeling op het terrein gemaakt was. verzamelde het gezelschap •loh in het paviljoen, waar de heer Nvpels de heeren welkom heette en de K. v. dank bracht voor den flnancleelen steun de medaille, alsook voor den moreelen steun. Spr. dankte voor de dubbele belangstel ling, bij de opening en deaen dag en ultte den wensch dat de samenwerking tusschen der zoo doch zal haar de candidatuur Schoenma ker mededeelen. De vergadering 1 met op één na algemeene stemmen heer D. Schoenmaker in de vacatures Dib bits en v. d. Berg. Door afwezigheid van de afgevaardigden van Westwoud werd het rapport over het gebruik van het aldaar gestationneerde W.- Krulsriekenrytulg uitgesteld tot de October- vergaderlng. Het district Hoorn van de N. Holl. Ver. tot bestrijding der tuberculose bestaat, doch doet niet anders dan het verkiezen van een lid voor het H. B. Meerdere acti viteit was gewenscht Het H B was bereid het district Hoorn, dat zich tot Purmerend uitstrekte. te verkleinen. De vergadering meende de zaak der t.b.c.-bestrijding beter te kunnen dienen door het district Hoog karspel van W. Kruisa fdeelingen ook te dcen zijn het district Hoogkarspel der N.- Holl. Ver. tot bestrijding der tuberculose. Het onlangs gekozen lid van het H.B.. de heer K. Schuitemaker te Hauwert zal deze aangelegenheid in het H. B. ter brengen. Hierna volgde sluiting der zeer meerde vergadering. de leden verder welkom in Den Helder. Burgemeester Driessen ze 1de, met genoegen de uitnoodiging te hebben aanvaard en ultte de beste wenschen voor een goede samen werking tusschen de K. v. K. en de gemeen te Den Helder. Na vaststelling der notulen werd op voor stel van den heer Grondsma adhaesie toe gezegd aan bet schrijven van de Nederland- ache Organisatie van de Internationale K v. K. inzake het vergemakkeiyken van douane-onderzoek voor spoorwegrelzigers. Van den Inspecteur van het vervoer der Nederlandsche Spoorwegen kwam nxi. een verzoek der Kamer, bericht in, dat. aange zien de opbrengst van het te verwachten meerdere vervoer de kosten van aanleg, be diening, enz. van een laad- en losspoor te Zijdewind geenszins zal dekken, niet kan worden overgegaan de wagens te Zijdewind te doen lossen, resp. laden. Gedurende dit jaar kwamen slechts 4 wa gens steenkool te Noord-Scharwoude aan en werd aldaar geen enkele wagen geladen, be stemd voor of afkomstig van personen, te Zijdewind wonende. Voor kennisgeving aan genomen. Door Mr. Moens werden toegelicht adres sen der K. v. K. te Amsterdam en Dordrecht aan de Tweede Kamer, inzake het vooront werp van wet: Werktijdenbesluit voor Kan toorpersoneel. Spr. herinnert eraan, dat de arbeidswet-1919 ook voor de kantoren in werking zal gaan treden. Het voorontwerp werd ook in bovengenoemde Kamers behan deld. Het lijkt spr. juister, dat deze kwestie, die voor de Kamers nogal moeilijk is. door de landelijke patroons-vakorganlsatie behan deld werd. Het adres vraagt om soepelheid, terwijl Dordrecht voor scheepvaartkantoren een uit zondering vraagt. In Alkmaar zal (evenals in enkele andere plaatsen) des Zaterdags tot 4 uur gewerkt mogen worden. In zooverre is aan de geuite wenschen tegemoet gekomen. Spr. stelt voor deze twee adressen voor kennisgeving aan te nemen. De heer Wagenaar uit zijn teleurstelling er over, dat voor export-kantoren ook geen uitzondering gemaakt is. De heer Valkering voelt veel voor een voorstel van den voorzitter om aan de Re geering te vragen, zooveel mogeiyk rekening te houden met de verzoeken van de vakver- eenlgingen. Dit voorstel werd aangenomen. Door den beer Hoogland werden toege licht opmerkingen van de schlppersvereenl- glngen in Nederland omtrent het verslag der Commissie inzake wettelyke regeling van het binnenscheepvaartrecht. Spr. wees er op. dat de door de commissie-Molengraaf voorgestelde wettelyke regeling voor de bin nenscheepvaart veel moeliykheden oplevert. Ox is de tekst van de wet onleesbaar en onbegrijpeiyk voor schippers. Dit punt werd na eenige discussie aange houden tot de volgende vergadering. Van de Ver. D. O. G. te Barslngerhorn was een verzoek om adhaesie-betulging in gekomen aan het door haar gezonden ^res aan de directie der Nederlandsche Spoorwe gen tot verandering van den naam der halte „Heerenweg" van den tramweg Behagen— Van Ewjjcksluis in dien van „Barslngerhorn". De heer Schmalz stelt voor adhaesie te betuigen, welk voorstel door den beer Jm Blaauboer werd gesteund. Aldus besloten. De heer J. Hoogland bracht op de hem eigen wijze verslag uit van de algemeene vergadering van „Schuttevaer". Spr. brengt nog een woord van dank aan de K. v. K. voor de getoonde belangstelling. Ten Raadhuixe begon om half 4 de ver gadering onder voorzitterschap van den heer koop toe. Vanaf f 2.40 zagen f 5.50 per 100 stuks betalen De rhabarber-aanvoer onderging een be- langryke uitbreiding, wat wel wat ten koste van den prijs ging, kwaliteit en prys liepen nogal tamelyk uiteen. We zagen namelijk pryzen van f 6.tot f 17.per 100 bos. Het» gemiddelde voor goede bossen was 13 a 15 cent per bos. Raapstelen verdwynen zacht aan van het tooneel en de prijs begon ook nog te dalen wy noteerden van f 250 tot f 4.00 per 100 bos. Bü beperkten aanvoer vond radijs een goe de markt. Hier trad eenige prijsverhooging op. Van 4 gulden liep de prys nog tot f&.70. In aanvoer en prys kwam niet veel verande ring by het artikel witlof, zooals ook de no- teering van f 6.tot f 27.doet zien. Enkele bloemkooltjes vonden hun weg voor prijzen van 9 tot 31 cent per stuk. wy zagen op den len Mei door den beer Ramkema de eerste tomaten aan onze vei ling aangeboden. Aardbeien gingen voor pryzen varieerende van 32 cent tot 1 gulden per doosje. Aanvoer en prijs van prei gaf niet veel verandering te zien By gelyke aanvoer dep de prüs der uien iets naar boven, dank zei het koele weer. Van f 250 werd tot f «0 per 100 K.G. betaald. Inmiddels raakt het met dit artikel aan het eind. Postelein werd met 24 k 40 cent per Kilo betaald. Aardappelen hadden weer geen bizondcr» aandacht en waren over het algemeen tegen iets afbrokkelende prijzen slecht te plaatsen. Ontegenzegiyk speelt hier de kwaliteit een belangryke rol en vaak liet die wel iets te wenschen over. het noordelük gebied van het district Kamer en het Zuidelük gedeelte steeds prettig mocht zün als tegenwoordig De beer Schmalz. namens de Kamer spre kende, brach dank voor deze ontvangst, en «eitje, dat de werkeiykheld van de ..Bol tha” de verwachtingen zeer overtroffen had. Spr. hoopte, dat het succes ook mag beant woorden aan de door het comité gestelde verwachtingen. Spr. wenschte de ..Boltha nog veel bezoek toe. N. Holl. Ver .„Het Witte Kruis" Op 1 Jan. 1931 bedroeg het aantal leden 82952 tegen 79142 op 1 Jan. 1930. Het aantal afd. bedraagt thans 115. De beide grootste af- deelingen zün Alkmaar met 6043 en Hil versum met 5934 leden. De twee kleinste Pelhem met 96 en Watergang met 117 le den. Rijksweg AmsterdamWieringen De wegencommissie is in overleg getreden met de Directie van den Rükswaterstaat over het tracé Rüksweg AmsterdamWie ringen. Zü hoopt in deze op enkele ver beteringen In het tracé. De heer Veenstra, landbouw-consulent deed hierna eenige mededeellngen over proefnemingen met bemesting van grasland. Spr. concludeerde dat goed met koemest bewerkte graslanden bü nog een bemesting van kali en Thomasslakkenmeel geen meer dere productie hadden Op het zure bouwland geeft kalkbemes- tlng een goed resultaat. Bü proefnemingen met aardappelen is ge bleken, dat de niet voor wratzlekte vatbare soorten Friso. Furore en Noorderling voor de consumptie minstens even goed zün als de oude en bekende Bravo. Op een vraag van den heer Dr. Scheü deelt de heer Veenstra mede geen gegevens te kunnen geven omtrent bet kalkgehalte van het hooi uit de Schermer; spr. hoopt in samenwerking met het Veevoederbureau daaromtrent in de toekomst proeven te kun nen nemen. - Besloten werd de e.k. najaarsvergadering te Hoorn te houden. Tot ondervoorzitter werd benoemd de heer C. Kramer, Glynis. In de vacature van de heeren J. Best Ns., Jn. Blaauboer Gz. en N. Koppes werden tot lid van het bestuur gekozen de heeren P. J. Visser Wieringerwaard, P. Stapel Cz. Hoog karspel en E. Covers Dz„ Alkmaar. De heer J. de Heer. Behagen, betreurde het', dat de wegencommissie niet over heeft willen nemen de zlenswüze van de verga dering te Behagen, waarin de wenscheiyk- heid sterk naar voren kwam, dat de Pro vincie alle wegen overnam. Volgens spr. was dit de eenigste juiste weg omdat Iedere weg gebruikt wordt door auto’s, die wegenbelasting betalen. Een uniform wegbeheer, had volgens spr. groote voordeelen. De provincie kon dan be ter op de hoogte komen van de kosten van het wegbeheer en zal dan zeker tot wegbe- scherming komen. Spr. verzocht dit punt op de agenda van de volgende vergadering te plaatsen. De voorzitter zegde dit toe. De heer Kramer Glünls deelde nog mede, dat te Oterleek een melkmachine was ge plaatst, die op de lichtleidlng kon worden aangesloten en waarmede het mogelük was twee koelen tegelijk te melken. Dr. Bcheü deelde mede, dat in overleg met HN.U. en HM.V. L. en den L.T5. nog dit jaar een cursus voor voormelkers zal worden Ingesteld. In October konden 6 leerlingen van de 33. die den 14den cursus van de vak school voor kaasmakers, die in twee parallel- jrlRjgaMi was gegeven, niet tot het tweede deel worden toegelaten. 188 lesuren waren gegeven en 95 uren in practiache oefening voor het melkonderzoek. De nieuwe cursus ving met October 1930 aan met 20 leerlingen. 18 moesten worden afgewezen, omdat zü het eenvoudig taal- en -•-» konden over dit

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6