acceleratie verltluffenJe Voor de?[Huiskamer J r LUCHTVAART BINNENLANDSCH NIEUWS TWEEDE KAMER t' KERKNIEUWS Mgr. J. H. G. Jansen naar Rome Instellen van Bedrijfsraden r Valsche recepten afgegeven Prof P. Groenen GEMENGD NIEUWS Moordaanslag op een veldwachter P. Bernardinos Klumper O.F.M. f De werkloozenagitatie In Schiedam Het recht en de macht ONZE OOST Indische Dienst Een aak gezonken Belgisch vaartuig opgepikt Rechtstoestand militaire ambtenaren RUksbegrooting en ambtenaarssalarissen Oud-Juvenlsten van Bergen-op-Zoom Nederlander te Antwerpen aangehouden f Vliegtuigen van de R. A. F. in botsing er. C lei m vr dc Tc vo re! St Clemensretraitenhuis te Noord wlfkerhout J degelijke deugd en hem buitengewone het «50 en Jongelln- Jonge- en mannen 6.50 en Jongelln- 650 en Jongelln- en Jongelln- Provinclaal Tegen dader proces verbaal opgemaakt K. en Jongelln- Aanvaller neergeschoten De vliegers door de parachute gered De kalmte teruggekeerd (Een volksverhaal uit Bosnië) In den Donau ingediend sullen 250. Maar onze stuurman, een geslepen jongen, wist raad. Snel 240. Wat wü zagen was verschrikkelijk. Verbeeldt jullie, wü he vn Ex-minister-generaal vast As Minder- broedersorde i 1 I 1 I VUUREN (RK.) zegt, dat er r in het BegrooUngsmoeUijkheden en het vraagstuk der dekking 6.50 6.50 6.50 650 gehalveerd. Wat betreft den verkj hollsche dranken, maas Z. H E. Mgr J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, zal morgenochtend naar Rome vertrekken om daar deel te nemen aan de Rerum Novarum-herdenking. Z. H. Exc. zal de reis naar de Eeuwige Stad zonder particulier gezelschap aanvaarden. 1 1 i l r Bemanning zonder voedsel of drinkwater aangetroffen gJ fa «J Ja 01 m K 1 I t 0 t e: z n d Jf d rl di v< vei bei vai he 6.50 6.50 10.— 6.50 6.50 Een gewijzigd voorontwerp van de A. R. K. W. V. ,en een vra, zich te i de» war één 5-to grot waa Een Q wag Ned als 1 den brei enoi bove omd brac plaa van Nieuwpoort komende, is gisteren op Ter. blnnengebracht door het rUksbe- jsvaartuig, schipper Drijver. Het Bel. vaaftulg was hulpeloos aangetroffea Te Schiedam is een detachement mare chaussee. zestien man tellende, aangekomen, dat door de stad surveilleert. Op straat is de kalmte teruggekeerd. De politie moest Woensdag enkele malen samen scholende werkloozen verspreiden. Inciden ten deden zich daarbij niet voor. Den com munist Frenay is Woensdag geen gelegenheid gegeven de werkloozen bij het stempelen in het Beursgebouw toe te spreken, zooals hjj den dag tevoren gedaan had. Langs dacht Bond van oud-studenten, waarvoor zich Ud kunnen opgeven allen, die korteren voortgezet. Voor hij in Bussum betrapt werd, is hij.ii. doovende gebruikte 650 10- 650 10.— In het Intern, college 8. Antonio te Rome is gistermorgen overleden de hoogsteerwaarde pater fr. Bemardinus Klumper OEM. Mart in us Hermanns Joseph Klumper werd geboren te Amsterdam 19 Maart 1864. Zijn gymnasiale sUidten maakte hij aan het gymnasium van de paters Minderbroe ders te Venray. Op 3 October 1882 ontving hjj te Maastricht het kleed van Bint Fran- Bil de Antwerpsche politie heeft zich een 25-jarige Nederlander uit IJsselmonde aange meld. Hij verklaarde een Nederlandsche Ven nootschap voor 1000 te hebben opgelicht. Hij bleek in het bezit te zün van valsche papieren, waarmee hü over de grens was ge komen. Christus Konlng te Helmond. Doel van dezen Bond is; door onderlinge actie zooveel moge- lUk elkaar hulp te verleenen in de eigen aardige moeilijkheden, waarvoor ze bUna al len komen te staan, alsmede het werk van de Congregatie der Priesters van het H. Hart te steunen. Zü. die zich nog niet als Ud hebben opgegeven, worden dringend verzocht dit zoo spoedig mogeljjk te doen. Kent ge adressen van oud-studenten, die waarschijn lijk nog geen lid zün. stuur ze ons. Om een krachtige actie te kunnen voeren moet onze beweging sterk staan. Allen moeten toetre den. Wacht niet tot morgen. Doe het heden. Algemeen secretariaat J. A. v. Hllst, Peel- landstraat 2, Den Bosch. Een met tarwe geladen aak, die met nog drie andere aken door de sleepboot „Amster dam" van Passau naar Linz getrokken werd, is op den linker Donau-oever gestooten en gezonken. De lading, bestaande uit veertig of vUftlg wagons tarwe, kon gedeeltelük ge red worden. De schade is nog niet opge maakt. Naar het „Ctr." verneemt, zal prof. P. O. Groenen, hoogleeraar in de bijbelwetenschap pen aan het Groot Seminarie te Warmond, eerlang als zoodanig aftreden. Als zUn vermoedelUke opvolger wordt ge noemd de Weleerw. heer N. Greitemann, ge boortig uit Tiel, die na de seminaria te Voorhout en Warmond te hebben doorkro pen. thans te Rome aan het BUbel-instituut studeert waar hü begin Juli 1929 met gun stig gevolg de baccalaureaats-examen in de H. Schrift aflegde. In Juli as. hoopt hü zün doctoraal examen te doen waarna hü voor de aanvaarding van zijn nieuwe functie ter voltooiing van zijn studies voor vier maan den (JuliNovember) een reis zal onderne men naar den Oriënt waarbU hU Grieken land, TurkUe, Syrië, Palestina en Egypte zal bezoeken. Drankwet. Voortgezet wordt de behandeling van nieuwe drankwet-ontwerp. De heer BOON (V. B) betoogt, dat drankwet van 1904 de reputatie heeft slechtst geredigeerde wet te zijn. Wat Vergadering van Woensdag. De heer DE VISSER (C. P.) vraagt verlof te mogen interpelleeren over de toestanden b(j de weikverschaffing, met name over eten en huisvesting. Over dit verzoek wcrtt heden beslist. ber daarmede tot een van de voornaamste raadslieden in het Provinciaal Bestuur verkozen. In 1898 riep de toenmalige Generaal van de orde, Pater Aloysius Lauer, hem naar Rome, om aan het internationaal College der Mldderbroeders San Antonio, Ker kdijk Recht te onderwijzen. Op 3 Oc tober 1898 vertrok hü van Weert naar Rome, waar hü tot aan zün dood zün standplaats hield. Weldra in 1899 volgde zün benoeming tot president van hetzelfde college. En met een korte onderbreking was hü 16 jaar (1899 1915) lang de onpartüdlge, voorbeeldige, tactvolle en strikt rechtvaardige Overste, die geacht en geliefd was door alle leer lingen van elke nationaliteit en eiken leef- tüd. Hoezeer de, ondanks alles, uiterst beschei den Minderbroeder het algemeen vertrou wen genoot, blijkt wel uit het feit, dat hü meermalen tot visitator werd aangewezen. Zoo was hü os In 1909 generaal-visitator van de Custodle van het H. Land. Door het generaal-kapittel werd hü 29 Mei 1909 tot definitor gekozen. En van 25 Mei 1915 tot 14 Mei 1921 was hü Procurator-Generaal, de eerste waardigheid na het Generalaat. 14 Mei 1921 verkoos het generaal-kapittel hem tot de hooge waardigheid van Minister- Generaal der Orde. Persoonlük bezocht hü verschillende provinciën van de Orde en zat in 1925 het voor van de Nederlandsche pro- De veldwachter P. Leenen te Mierlo werd Maandagavond herhaalde malen lastig ge vallen door een 20-Jarigen koopman uit Helmond. Tegen dezen had hij Zondag procesverbaal opgemaakt wegens zedenmis drijf. Des avonds tegen elf uur, toen de veldwachter bezig was met het controleeren van de cafésluitlng, kwam hü den koopman op „het Hout” tegen. Deze nam direct een uitdagende houding aan en wilde den veld wachter met een mes te lüf. Met zün gum mistok wist de politieman zün aanrander van zich verwüderk te houden tot dat deze met het geopend mes op hem afvloog. De veldwachter trok zün revolver en loste op zün aanvaller een schot, waardoor deze in het bovenbeen getroffen werd en neerviel. Na door een ontboden geneesheer te zün verbonden, werd de getroffene naar zün woning vervoerd. Het mes werd In beslag genomen en van het voorval proces-verbaal opgemaakt. schelling tonnings1 glsche 1 in het VUegat en is daar opgepikt. De bel manning van drie koppen had geen voedsel of drinkwater meer. Het schip, dat slechts veertig ton meet, was vlsschende bü kaap Skagen toen de motor defect raakte, n. schipper besloot toen met een pasu- stukja zeil den terugtocht te aanvaarden. Hü vu echter reeds drie weken op zee, voordat htl Terschelling bereikte, terwijl de reis gewoon. UJk slechts enkele dagen duurt. De motor wordt op Terschelling hersteld, vanwaar de schipper heden weer hoopt zee te kiezen, dank zü de hulp van de Eilanders, voorden van nieuwe provisie. Bü de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende regelen betreffende den rechtstoestand van de militaire ambtenaren. Hieraan wordt het volgende ontleend: Na een historisch overzicht te hebben ge geven zegt de regeering. dat het onderhavige ontwerp bet geheele gebied van bet mili taire ambtenarenrecht bestrijkt. Het betreft dus niet slechts de rechtspraak, doch ook de middelen tot bewaring en verwezenlijking van recht en het materieele recht. De regeling van de rechtspraak in bet ont werp wükt van die der Ambtenarenwet in boofdzaak in 2 ooderdeelen afa de bevoegd heid van den rechter ie voor de militaire innr —etrirt tan einde te het genezend water en begaf zich naar het paleis van den konlng, wiens dochter ster vende was. ,Jk kom,” zei hü, „om de prinses te ge nezen. In een dag en een nacht is ze weer gezond.” Toen de konlng dat hoorde, geleidde hü den vreemdeling naar de ziekenkamer. Deze besprenkelde haar met bet water der won derbare bron, en in een dag en een nacht was ze genezen. De konlng was zóó verheugd, dat hü den Jongen prins de helft züner staten en de hand zijner dochter schonk. Het gerucht dezèr gebeurtenis verspreidde zich weldra wijd en zijd en kwam ook den slechten broeder ter oore. Hü begreep, dat zün broeder dit geluk onder den pünboom aan de bron gevonden had, en begaf zich daarheen, in de hoop, dat hem eveneens een groot geheim zou geopenbaard worden, waar mee hü z’n voordeel zou kunnen doen. Hü nam een kruikje mee en stak zich met zün dolk de oogen uit. Bü het aanbreken van den nacht kwamen de Vilas weer aan de bron en spraken over de genezing der prinses. „Iemand moet ons gesprek beluisterd heb ben," zeiden ze, „laat ons daaiWtn zien of zich hier iemand verborgen heeft.” Zü zochten en vonden den slechten broe der en hakten hem in stukken. Aldus werden zün boosheid en zün mis daden gestraft en moest hü ondervinden, dat het recht boven de macht ging. dezen weg wordt nogmaals de aan gevestigd op bet bestaan van een "f als of langeren tüd hebben gestudeerd aan bet Ju venaat der Priesters van het H. Ha t te Ber- gen-op-Zoom, eventueel aan het MlssWutis Het Belgische visschersvaartuig .Jïotre Dame de Lourdes N. 30”, schipper Desgant, Verlofgangers (O.-Indlë): W. Stelnbuch, ass. res. b. h. Binnenl. Best., 's-Gravenha*; A. J. I. ten Kroode, le conun. m. d. titel van hoofdcomm. b. h. korps ambt. beh. tot het leger, Voorburg; L. van Davelaar, lid der Weeskamer te Medan, Amsterdam; B. Jong ste, loods le kl., 's-Gravenhage; A. Welland, adj. insp. b. d. P.T.T., 's-Gravenhage; P. Schram, kantoorhoofd b. h. Dep. v. Birm. Best., 's-Gravenhager A. A. W. den Teullng, comm. b. d. Alg. Rekenkamer, Rotterdam; W. Abrahamsz., le comm. b. h. Dep. van Binn. Best., Wageningen; F. H. Th. Oeschger, 3e werktulgk. b. dj Gouv. Marine, 's-Graven- hage; J. W. Busscher, adsp. tech, instructeur b. d. Pandhuisdienst, 's-Gravenhage; M Samson, klerk b. d. P.T.T.-dlenst, 's-Graven- bnge. Gepensionneerden (O.-Indlë)mr. J. A J. Jansen, president v. d. Raad van Justitie te Makassar, 's-Gravenhage; J. W. P. v. d. Rest, hoofdinsp., hoofd van den dienst der opium regie. Brussel. kapittel vlncle. Tüdens zün generalaat werden door de Orde tien nieuwe missles aanvaard, terwül andere in rang werden verheven. Er ver trokken 580 missionarissen naar verschillen de gebieden. Bü het generaal-kapittel, 4 Juni 1927, trad P. Bemardinus Klumper af als algem. Overste. Niettegenstaande een wankele ge zondheid, bleef hü te Rome üverig werk zaam in velerlei eervolle posten en gaf aan allen, met wien hü tezamen woonde, een schitterend voorbeeld van ware godsvrucht. 19— 22 Mei: Meisjes 2326 Mei: Mannen gen 26— 29 Mei: Meisjes 6— 9 Juni: Mannen llngen 912 Juni* Gemeentewerklieden 1316 Juni: Jonge Dames 1619 Juni: Politiebond 2023 Juni: Meisjes 2730 Juni: Gehuwde van Schiedam ex plaatsen 47 Juli: Mannen gen 1114 Juli: Mannen gen 1417 Juli: Dames Middenstand 1821 Juli: Mannen gen 2124 Juli: Meisjes 2528 Juli: Mannen gen 14 Aug.: Onderwüzers ciscus. Zün eenvoudige geloften legde hü te Maastricht af den 4den October 1883. 28 Februari 1884 werd hü naar Rome ge zonden, om aan het College van de Pro paganda de lessen te gaan volgen in Wüs- begeerte en Theologie. Op 3 Augustus 1885 doctoreerde hü in de filosofie en op 13 Juni 1889 promoveerde hü summa cum laude tot doctor in de Godgeleerdheid. Intusschen had hü te Rome in het klooster San Isidoro zün plechtige professie gedaan op 4 Octo ber 1886 en was hem door Mgr. Lentl, pa triarch van Constantinopel, in de St. Jan van Lateranen op 22 September 1888 de H. Priesterwüdlng toegediend. Op 13 Augustus 1889 keerde hü uit Rome terug en werd benoemd tot lector en magister te Venray, waar hü tevens als leeraar aan het gymna sium werd verbonden. Op 20 September 1892 werd hü overge plaatst naar Weert, om daar het Kerkelük Recht te doceeren, terwül hü tevens als magister de zorg had voor de studeerende fraters en als secretaris van den Hoogeer waarden Pater Provinciaal uitmuntende diensten bewees. Hü was er tevens redac teur van het maandschrift „Sint Francls- cus.” Pas 31 jaar oud, werd hü op 14 Septem- 1895 in het kapitter tot definitor en tot Twee vliegers van de Royal Airforce, dis deelnamen aan oefeningen, welke door twee escadrilles In de nabüheid van Aldenbot gehouden werden, hebben hun leven te dan ken aan het gebruik van de parachute. De twee machines botsten tegen elkaar op en stortten van een hoogte van ongeveer 3N0 voet neer. De bestuurders sprongen per parachute over boord en daalden behouden op den beganen grond. In vele apotheken in ons land zün ver- mlddelen machtig geworden. Hij -- het geneesmiddel, waar hü aan verslaafd is, voor zichzelf. WaarschUnlUk zal de man worden vervolgd wegens overtreding van de opiumwet en niet wegens valschhetd in geschrifte. Gedurende eenigen tüd haalde een Amster- damsch jongmensch bü de apotheek van ds firma Konlng en Mooy te Bussum op recep ten pantapon, een verdoovend middel De recepten waren geschreven op receptpapier van een Amsterdamschen arts. Ten slotte kwam het den apotheker verdacht voor en hü stuurde het recept naar den betrokken arts; deze antwoordde dat de recepten ver- valscht waren. Hü was nJ. gewend de door hem af gegeven recepten van een stempel te voorzien. De apothekers-asslstenten kregen opdracht direct te waarschuwen, wanneer het jong mensch wederom een recept voor pantapon aanbood. Zoo liep de man in de val, toen <te politie ter plaatse verscheen, was hü echter verdwenen. Op het station en in hotel „Nieuw Bussum” waar hü vaak logeerde, werd een onderzoek ingesteld, doch nergens was meer een spoor van hem te vinden. Zün adres was echter spoedig bekend, zoodat proces verbaal tegen hem kon worden op gemaakt. Intusschen heeft hü xün practüken Een konlng had twee zonen. De een was sluw en onrechtvaardig, de andere zacht en goed. Na den dood van hun vader zei de oud ste tot zün broeder: „Ga, ik wil niet langer met je leven. Hier zün driehonderd dukaten en een paard, je deel van de erfenis, neem ze, dair zijn we van elkaar af.” De jongste nam het geld en het paard en antwoordde: „God zegen Je, broeder en lelde je schre den op het rechte pad." Daarna vertrok hü- Eenigen tüd daarna ontmoetten de beide broeders elkaar op een eenzamen landweg. De jongste groette en sprak: „God sta je bü, broeder.” De oudste antwoordde: „Wat praat je altüd over God. In onzen tüd gaat macht boven recht.” Toen antwoordde de jongste: „Ik wil met je wedden, dat dit niet waar is; dat het recht veel heilzamer is dan het onrecht" De oudste nam de weddenschap aan. Men bepaalde een som, waarom gewed zou wor den en besloot de beslissing over te laten aan den eersten man, dien ze op hun weg zouden ontmoeten. Ze reden nu eenigen tüd naast elkaar en ontmoetten Satan, die zich In een monnikspü had gestoken. Toen ze hem zün oordeel vroegen, antwoordde de aartsvüand van God en de menschen zonder aarzelen: „Het onrecht". De jongste broeder had dus verloren en betaalde de vastgestelde som. Hü was echter niet overtuigd en wedde op nieuw verschillende malen, maar de Satan nam telkens een andere gedaante aan en besliste natuurUjk telkens ten gunste van den oudsten broeder. Toen de jongste nu al zün geld en zün paard bovendien verloren had, zei hü: „God zü geloofd, ik heb geen geld meer, maar Ik heb nog mün oogen en deze durf ik ten gunste der rechtvaardigheid op het spel zetten.” Op deze woorden trok de oudste broeder, zonder een beslissing af te wachten, zün dolk, stak zün broeder de oogen uit en riep: ..Nu heb je geen oogen meer; ga ze maar aan de rechtvaardigheid terug vragen.” De jongste leed hevige pünen maar loofde toch God. „Ik heb m’n oogen verloren,” sprak hü. „voor de goddelüke rechtvaardigheid. Be- wüs me nog één dienst, broeder, en geleid me naar den püütxxxn, die bü de bron staat, opdat ik mün wonden kan wasschen." De slechte broeder voldeed aan dit ver zoek en liet toen den ongelukkige alleen. Deze ging bü de bron zitten en viel in slaap. In het midden van den nacht werd hü wakker en hoorde de Vilas (feeën) komen, die zich bü de bron nederzetten en met el kaar spraken: „Weten jullie al, zusters,” zoo begon één der feeën. ,.dat de dochter van den konlng door een ongeneeslüke ziekte is aangetast? De kontng heeft de bekwaamste genees- heeren ontboden, doch niemand kan haar helpen. Als de konlng eenige druppels water uit deze bron nam en er zün dochter mede waachte. zou ze in een dag en een nacht ge heel genezen zün; een doove, een blinde of een stomme zou eveneens door dat wonder bare water worden genezen." Toen het eerste hanengekraai weerklonk, gingen de Vilas op de vlucht. Zoodra as ver trokken waren, kroop de ongelukkig» prtns op handen en voeten naar de bron, waschte zich de oogen en herkreeg terstond bet ge zicht, Hü vulde vervolgens een kndkje met heerlüken eenvoud, mooie bescheldenneid De Mlnderbroedersorde verliest in een man van buitengewone gaven van geest en^hart. de de den inhoud aangaat, meent spr dat er in prin cipe geen verschil is tusschen den Minister en hem, namelük, dat de wetgever alleen daar moet ingrijpen, waar dit noodig is, in verband met misbruik. Echter ontkent spr.. dat er een bier-alcohollsme en een wün-al- coholisme bestaat. Wanneer men de sta tistiek nagaat, ziet men. dat het biergebruik voor volwassenen neerkomt op twee glazen bier per week en per persoon. Voor wün is dit een k anderhalf glas per maand per per soon. Als men hier moet ingrijpen, kan men even goed ingrijpen in het koffie- en siga rettengebruik. Het groote gevaar zit ook niet in het aan tal. maar in de soorten van cafés. Men deed daarom goed met het maximum-stelsel te breken en hoogere eischen te gaan stellen. Hierbü zouden alleen de goede café s blüven en de kroegen verdwünen. De heer SMEENK (AR meent, dat de beteekenis van de wet door verschillende sprekers is onderschat. De drankwet heeft excessen weten te voorkomen en een toezicht on de verschillende inrichtingen mogelijk gemaakt. De wet-Kuyper heeft voortreffelijk gewerkt, al is er nog velerlei ellende op dit terrein. Mede op grond van de veranderde volks zeden kan men thans iets verder gaan dan 25 Jaar geleden. Het ontwerp heeft intus- schen eenige goede bepalingen. Zoo oa. het behoud van het maximum-stelsel. Hieraan kleven fouten, dat ontkent niemand. Maar een beter stelsel heeft nog niemand gevon den. Ook uitbreiding van dit stelsel tot de verloven juicht spr. toe. Een groot nadeel is. dat het onderscheid tusschen tap- en slütvergunningen is ver vallen, evenzeer het ontbreken van plaatse- lüke keuze. Het gebruik in het gezin acht tpr. niet zoo gevaarlijk als in café's. De heer SURING (R.K.) constateert, dat de huidige herziening niet is geïnspireerd door den geest der fanatieke drankbestrü- ders, al is het noodzakelük. dat de wet zóó ver gaat als de pronaganda in het volksle ven heeft bereikt. Zoo zou spr. het niet vreemd gevonden hebben als het maximum- aantal vergunningen in dit ontwérp was De studiecommissie uit de Alg. R. Werkgevers-Vereeniging heeft een ontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie samen gesteld 't welk een poging bevat om het voorontwerp van wet op net instellen van bedrüfsraden. dat de minister van Arbeid, Handel en Nüverheid heeft gezonden om advies aan den Hoogen Raad van Arbeid te amendeeren Deze proeve wenscht, blükens de toelich ting, vooral tegemoet te komen aan een ernstig bezwaar, dat tegen het voorontwerp van minister Verschuur wordt gevoeld en dat aldus, kort geformuleerd, kan worden samengevat: het stelt permanente terwül dezerzüds organen werp van zwak-alco- _^r., dat men een 13-8 D. 7 Mei x stap vooruit is gegaan door de opheffing van de verplichte splitsing van tap- en slütver gunningen. De heer v. een gelukkige omkeer is geweest drankgebruik. De eer daarvan komt t aller eerst toe aan de drankbestrijding. Nu het misbruik echter is gekeerd, gaat men zich richten tot het gebruik. Daarmede wordt te ver gegaan. De heer Slotemaker de Bruine acht een drooggelegd Nederland een ideaal. Hü wil daarheen sturen. De meeste menschen kunnen er niet buiten op hun tüd eenig ge notmiddel te gebruiken. Dit mag ran boven af niet verboden worden. Mevr. BAKKER-NORT (VJ3.) verheugt ztch over het schrappen van de plaatselüke *euae, evenals over de schrapping van de verbodsbepaling inzake den verkoop van zwak-alcoholische dranken In winkels. De leeftijdsgrens voor verkoop aan kinde ren van zwak-alcoholische dranken wenscht spr. te brengen van 16 op 18 jaar De heer 8NOECK HENKEMANS (CU.) betoogt, dat reeds tweemaal de Kamer in meerderheid zich heeft verklaard vóór de plaatselüke keuze en hü meent dat de weeg schaal thans weer zal moeten overslaan naar aanvaarding van zulk een voorstel. De heer DE VISSER (CR.) erkent, dat dit ontwerp eenige goede bepalingen bevat In bet belang der drankbestrijding. Overigens beschouwt spr. het alcoholisme een kwaad aardige vrucht van het kapitalisme. De heer v. BELLENBERG HUBAR (RK.) heeft in menig opzicht met genoegen kennis genomen van bet voorstel. Vooral juicht hü de schrapping van de plaatselüke keuze toe. Echter is spr. tegen de uitbreiding van het maxlmumstelsel. Voorts had hü gaarne een andere houding gezien tegenover de exploi tatie van vergunningen door anderen dan de eigenaren. Spr. erkent dat verpachtingen tot misbruik aanleiding kunnen geven. Daarom sou hü het toejuichen als het ver- pachtingstelael zou kunnen worden geregeld. Bü afschaffing toch komen de vergunningen weer aan de verpachters die de vergunnin gen zullen verkoopen aan den meest bieden de, dit zün de groote brouwerijen. De kleine brouwerijen zullen daardoor het loodje moe- ten leggen. Mej. WESTERMAN (Lib.) bespreekt de goede züden van de geheelonthouding. Ech ter acht zü plaatselüke keuze geen goed middel ter bestrijding van drankmisbruik. MINISTER VERSCHUUR heeft den in- *druk gekregen, dat bet ontwerp zich in een veilig midden bevindt. Er mogen groote te genstellingen zün, toch zün er belangrüke overeenkomsten te constateeren. Vele leden sehünen, zü het zonder enthousiasme, de wet te willen aanvaarden. Het maximum- stelsel voor de verloven heeft aan den eenen kant veel bestrijding ondervonden., maar an derzijds zün er leden, die de wet niet zouden aanvaarden zonder die uitbreiding. En in 1904 én nu is de bedoeling geweest, de voortgeschreden ontwikkeling van de drankbestrijding te verwerken. Niemand heeft in de plaats van het hui dige stelsel der wet een beter stelsel kun nen plaatsen Aan een ideale drankwet zullen wü overi gens niet mogen denken. De vergunning houders zün in t algemeen vóór de uitbrei ding van bet maximum-stelsel. De groote en de kleine brouwers ziet men hier echter uit ééngaan. De meeningen loopen echter zóó uiteen in de verschillende groepen, dat mm aan een ideale wet niet behoeft te denken. De vergadering wordt verdaagd tot heden. voorontwerp-Verschuur Overheids-organen in, permanente Bedrijfs- worden gewenscht. Het vooront- vertoont te zeer de karakter-eigen schappen van de Kamers van Raden van Arbeid en te weinig van de Bedrijfsvereenl- gingen bedoeld in de Ziektewet, zü gelüken te veel op de Kamers van Koophandel en te weinig op de lichamen als den Midden stands- en Nüverheidsraad. Het zün te veel organen van’ zelfbestuur en te weinig autonome bedrijfsorganen geworden. Bü da totstandkoming er van speelt de minister een te groote. en spelen de vakvereenlgin- gen van werkgevers en arbeiders een te kleine rol. Zü voorziet niet in een bestaande behoeft, maar laat een door den minister uitdrukkelük in de Tweede Kamer erkende rechtsnood bestaan. In dit gewüzigd voorontwerp is uitgegaan van de gedachte, dat de bedrijfsorganisatie zal moeten groeien uit het overleg tusschen de vereenigingen van werkgevers en arbei ders en dat de taak van de Overheid daarbü niet moet zün om zelf de organen in het leven te roepen maar om die vrijwillig tot stand gekomen organen te erkennen, nadat zü eerst zoowel door deze Wet op de bedrijfs organisatie, als door tal van speciale wetten de oprichting van die bedrijfsorganen krach tig heeft bevorderd. Heeft de Overheid aldus haar taak verricht, dan mag worden ver wacht een verwachting, waarvan dezer- rijds zeer stellig is uitgegaan dat het bedrijfsleven reeds terstond in beteekenen- den ontvang van deze wettelüke mogelükhe- den gebruik zal weten te maken, gelük zulks op het terrein der Ziektewet met de stich ting van volwaardige bedrijfsvereeniglngen in zoo verheugende mate het geval is ge weest. Door in tegenstelling met het voorontwerp van den minister als taak der Overheid aan te wüzen dat zü vrijwillig tot stand geko men bedrijfsorganen erkent, kan daaren boven aanstonds aan deze organen een veel belangrüker en ultgebreider( terrein van werkzaamheid worden toevertrouwd, dan uit den aard aan speciale overheidsorganen kan worden gegeven. Het perspectief, dat een aldus opgezette bedrijfsorganisatie aan de vakvereenlglng van werkgevers en arbeiders biedt, is belang rijk ruimer dan in het voorontwerp is ontworpen. Doordat in het geheele gewüzigd voor ontwerp de eigen werkdadlgheld en de eigen aansprakelükheid van de organen der vak beweging op den voorgrond is gesteld, bevat het gewüzigd voorontwerp veel minder dwingende bepalingen dan het voorontwerp- Verschuur. Zeer veel zal kunnen worden overgelaten aan de Statuten van het be- driJfsorgaan, welke niet worden vastgesteld door de Wet of door den minister, maar door de vakbeweging zelf. Het „Hdbd” maakt melding van het te 's-Gravenhage loopende gerucht, dat het in het voornemen van de regeering zou lig gen. met Ingang van 1 October »z, de ambtenaarssalarissen met een zeker percen tage te verlagen. Te bevoegder plaatse, waar men zulks zou kunnen weten, deelde men den correspondent van het blad mede, dat men principieel geen mededeellngen wenschte te verstrekken over een los ge rucht, dat in een tüd als dezen uiteraard zeer gemakkelük ontstaat. Aan de „N. R. Ct." is dit gerucht ter oore gekomen, doch het blad heeft er geen geloof aan kunnen schenken, dat bezuiniging voor de tweede maal In de ambtenaarssalarissen van het rijk, op welke ook de volle 8J4 pet. pensloenkortlng wordt verhaald, zou worden gezocht. Het gerucht moet ontstaan zün in verband met de moellükheden, welke de regeering heeft, om de begroeting voor 1932 op welke, naar verluidt, voor 50 millloen dekking moet worden gezocht te doen sluiten. Behalve het gerucht omtrent een verlaging van de ambtenaarssalarissen, de den nog geruhten betrefende versterking van de middelen de ronde, waaraan voor- looplg evenmin veel waarde Is te hechten. Voor het rijk schünt 1932 In elk geval, evenals voor de gemeenten Amsterdam en Rotterdam, een moeilük jaar te worden. voorkomen, dat de militaire discipline en tucht door beroep op den ambtena ren-rech ter zouden kunnen lüden; b. de organisatie van de gerechten is aan de behoefte van kennis van de militaire verhoudingen ook binnen de gerechten aangepast. Wat het sub a. gestelde betreft, wordt nog medegedeeld, dat evenals voor de burger ambtenaren geldt, ook aan den militairen Ambtenarenrechter de rechtspraak in pen- sioenzaken onttrokken blüft Hetzelfde geldt voor disciplinaire en aanverwante zaken. In eersten aanleg in Militaire zaken zal steeds optreden het Ambtenarengerecht, tot welks rechtsgebied de gemeente 's Graven- hage behoort Voor dit Ambtenarengerecht wordt door den minister van Defensie een militaire le- denlüst vastgesteld. In hooger beroep zal de Centrale Raad gelden. kameraden naderde, die hun toevlucht in een palmboom hadden genomen. Ze konden niet vluchten want de boom was te hoog om zich te laten vallen. En langzaam naderde de groote kop van het groote dier, om ze te verslinden. Ik begreep dadelük waarom ze angstig waren. Het is dan ook geen pretje als je kans hebt om door een slang te ex we en bond daarmee, door mü geholpen, het dier vast, zoodat het niet verder tegen den boom kon klimmen, om on» kameraden op te peuzelen. Wü gunden het dier zulk een brokje eenvoudig niet.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 8