Buitenlandsch. oJ^Cieuws FEUILLETON Hi KU KLUX KLAN r RADIO-OMROEP Onthulling van een standbeeld Na den opstand op Madeira Vier leeuwen ontsnapt Onrust in Birma KORT NIEUWS Gebrek aan scholen in Spanje Het Noorsche kabinet afgetreden FAILLISSEMENTEN De stakingsonlusten in Kentucky Debat in de Fransche KÏbier De Vlootbesprekingen „Leve Oranje!" LANDBOUW EN VEETEELT Wie wordt voorzitter? De toestand in Spanje Overstroomingen en hoog water Humoristische Avonturen r >man De Internationale Ontwapeningsconferentie De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie Het overwinnen van de werelddepressie Kardinaal Mercier’s nagedachtenis gehuldigd Studeritenbetoogingen te Leuven Geihenède (Buitenlandsche cBerichten Verdere steun aan de veenkoloniën? M var hal Eik R Eerst moet de landbouwkrisis eindigen Nederlaag der Engelsche regeering SB er station Besigheim zijn alle rails ■G> Gevluchte rebellen {even zich over Paniek in de tent. het in Politiemannen wejjevoerd 50.000 kinderen sender voldoende onderwijs Na votum van het Odelstlng Nieuwe incidenten verwacht 1 Voortzetting der gedachtenwisseling Oassner, volgens Fouger de Tegen communistische propaganda HOOFDSTUK XI VERLOREN OF GESTOLEN. spoor bekend maken. daan worden (Wordt tervolgd). O Genève wel weer in aanmerking zal komen als conierentiestad. Wat in de bultenlandscbe pers meermalen opgedoken plan om de Ontwapeningsconfe rentie uit te stellen, vindt te Genève geen gunstig onthaal. James zat voor een oogenbllk te van het wrakhout, meer gewond draalde vervolgens vastbesloten zijn sleutel In het slot om en opende de deur. ..Neen, dat is niet noodig," zei hij. En toen vervolgde hjj op zijn onbezorgden toon: „t Is een oud hemd, en Ik vermoed, dat het merk er wel ultgewasschen zal zijn.” De staatscommissie-Lovink zal bet tenminste aan de regeering voorstellen bovt Alki I I 1 ..He Jaap, of je klaar bent. Hier is een heer en dame, die willen varen!” (Passing Show Pi pk KI nl in Di nc grinnikte Theophilus, veel van in dat st kt ge or I 1 tl n b VI begon nemwl dinaal Z. H. Exc. van mgr. Or aedi een <nelk teg •an 1 V* kaï Te „C< ma Vi het Ma- Naar uit New York gemeld wordt, hebben de staklngsconflicten in het kolengebied van Kentucky zich dermate toegespitst, dat men nieuwe botsingen verwacht. In de stad Evarts hebben een reeks bloedige incidenten plaats gehad. Troepen met pantserwagens artillerie en cavallerie zijn onderweg naar Evarts. Alls vrouwen en kinderen zijn uit de stad ver wijderd. De Britsche en Itallaansche vlootdeskun- digen hebben in het Foreign Office te Lon den beraadslaagd over den stand van het vlootvraagstuk na de ontvangst van de Ita- liaansche en Britsche antwoorden op het Fransche memorandum van 20 April. Uit het gepleegde overleg blijkt het verlangen der drie regeeringen om de tegenwoordige moeilijk heden te overwinnen en te dien einde zullen de mondelinge gedachtenwisselingen worden voortgezet. De de volgende week te Genève plaats heb bende samenkomst zal benut worden voor di recte onderhandelingen tusschen de drie Mi nisters van Bultenlandsche Zaken. De Fran sche en Itallaansche deskundigen zuilen spoe dig naar Genève vertrekken. Het Noorsche kabnet is afgetreden, nadat 'het Odelstlng (de Tweede kamer) zich met 57 tegen 55 stemmen had uitgesproken tegen de door de regeering voorgenomen verleening van de zg. concessle-Lilleborg. In Wurtenberg. Door den hevigen regenval zijn op tal van spoorlijnen in Wurtenberg ernstige verkeers- storingen ontstaan. Tusschen Hlrsau en Bad Llebenzell is de spoordijk op twee plaatsen verzakt, waardoor de Ijjn versperd is. Tus schen Llebenzell Caly moet het verkeer met postauto's in stand gehouden worden. Op het onder water geloopen. Tusschen Bietigheim en Besigheim is eveneens een postautodienst ingesteld. Bij Waldenburg is het terrein aan het verschui ven. Hier moet met het oog op mogelijk ge vaar zeer langzaam worden gereden. Gisteren heeft te Leuven in tegenwoordig heid van het Belgische Koningspaar en ver tegenwoordigers van Bultenlandsche Unlver- sitelten de Inwijding plaats gehad van het monument ter nagedachtenis van Kardinaal Mercier. De Vlaamsche Studenten van de Universiteit van Leuven hebben van de aan wezigheid van den Koning gebruik gemaakt om een Vlaamsche betooglng op touw te zetten. Ongeveer 300 studenten hadden zich in de straat verzameld, welke de Ko ning zou passeeren. Twee tegenover elkaar gelegen huizen waren geheel met studenten bezet en toen de Koning voorbijkwam, ont plooiden zij de Vlaamsche kleuren, terwijl zij uitriepen: „Leve Oranje!!” De politie, die geassisteerd werd door de gendarmerie, trad tegen de betoogers niet op. gegeven en werden onmlddellijk gevangen ge zet. De in opstand gekomen troepen die zich op 3 Mei overgaven, zijn Ingescheept op het transportschip „Nyassa” met bestemming naar Lissabon. Britsche resolutie over oorlogsschulden De ..New York Times" en de ..Herald Tri bune" publlceeren heden op opvallende wijze berichten over de bemoeiingen van de En- gelache delegatie van het Congres van' de Internationale Kamer van Koophandel Om een resolutie te formuleeren. waarin aan een studie-commissie van de I. K. v. K. zal wor den opgedragen de revisie ter hand te ne men van het schuldenvraagstuk Deze pogingen van de Engelsche delegatie worden door de Dultsche gedelegeerden ge steund, doch ontmoeten, volgens de ..Herald Tribune”, tegenstand van Fransche zijde. In krihgen der I. K. v. K. verwacht men van een herziening van de oude schulden een krachtige opleving van het economische leven. In de Fransche Kamer begon gistermid dag bet debat over de interpellatie inzake de Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. Op de regeertngsbank zaten de premier Laval en de minister van bultenlandsche zaken In het district Prome in Birma zijn een hoofdinspecteur en tien agenten van politie door een bende opstandelingen aangevallen en weggevoerd. Wat met hen verder is ge schied is onbekend. Een politletroep, die een onderzoek in stelde, trof een bende van honderd rebellen aan en doodde er zeven van. Ook op andere punten in hetzelfde gebied hebben gevechten met opststhdellngen plaats gehad, waarbij eveneens dooden en gewonden vielen. Na het grafmonument in de St. Rombouts- kathedraal te Mechelen is nu een standbeeld tn de tuinen van het hooger Instituut voor wijsbegeerte te Leuven onthuld. De hulde van de Leuvensche Alma Mater iet een academische zitting, welke [ewoond door de Belgische souverel- kardinaal-primaat, Z. H. Em. Kar- 5^ Roey, den Pauselijken nuntius _igr. Micara, de bisschoppen van Doornik en Gent, de wijbisschoppen Luik. Namen. Brugge en Mechelen, Baudrillart van het instituut cathollque te Parijs, de rectoren der unlversitelten van Brussel en Luik, famllie-leden van den over leden kerkvoogd, tal van oversten der Lgu- vensche kloosters, het professorencollege en tal van andere autoriteiten en belangstellen den. Mgr. dr. Noël, de tegenwoordige president van het hooger instituut voor wijsbegeerte was de eerste spreker. Hij schetste Mercier als professor en geleerde. Vervolgens voerde prof. De Wulf het woord die als een der eerste studenten van Mercier tal van herinneringen wakker riep aan de eerste jaren van het Instituut. Daarna bracht het buitenland zijn hulde aan den geleerden kerkvoogd: Jacques Marl- tain huldigde Mercier als hoogleeraar. Drie bultenlandsche oud-studenten van X insti tuut herdachten zijn wetenschappelijken ar beid. Het waren Peter Goffey. hoogleeraar aan de National University of Ireland, mgr. Juan Zaragueta. lid van de Spaansche aca demie der wetenschappen en, als woordvoer der van de Nederlandsche vereerders van prof. Mercier, dr. Frans Roels. hoogleeraar aan de rijksuniversiteit van Utrecht, die de beteekenis schetste van Mercier als psycho loog. Daarna sprak mgr. Ladeuze, de rector- magnificus, over Mercier’s rol In het univer sitair leven. Hiermede nam de academische zitting een einde en werd in den tuin, In tegenwoordig heid van de reeds genoemde autoriteiten het standbeeld onthuld, by welke plechtig heid nog het woord werd gevoerd door mgr. Noèl. Naar het <Hdbd.” verneemt, zal de Land- bouwcrisls-commlssie-Lovlnk binnenkort wederom voorstellen doen aan de regeering tot verderen steun aan den noodlijdenden Veenkolonialen landbouw. Deze voorstellen zijn reeds besproken in een op Zaterdag jJ. gehouden vergadering van genoemde staatscommissie. Zooals'men zich herinnert, heeft de com- mlssle-Lovlnk Indertijd aan de regeering voorgesteld, een renteloos crediet van 6 millloen ten behoeve der aardappelmeel- Industrie te verleenen; de regeering heeft toen echter een rentedragend crediet ge geven (rentevoet 2 gebonden aan vrij bezwaarlijke aflossing-voorwaarden. Ook wat betreft den tweeden sulkerbie- tensteun heeft de regeering het advies dezer staatscommissie geenszins opgevolgd. BIJ de stemming in het Hoogerhuls over het ontwerp landontelgenlngswet in rapport- stadlum heeft de Engelsche regeering een minderheid gekregen van 31 tegenover 82 stemmen. In geheel Badon. Door de in de laatste 24 uur losgebroken wolkbreuken bestaat In alle deden van Ba den hoog-watergevaar. Overal is het tot overstroomingen gekomen Vooral in Baden-Baden rijn da aangerichte verwoestingen aanzienlijk. De Oost is hier belten zijn oevers getreden en heeft groote landerijen onder water gezet. In Baden- West staat het water een M. hoog. Het tram verkeer tusschen BadenBaden en Baden Alle rebellen, die gevlucht waren op Britsche oorlogsschip „Curlew”, zijn op Ma deira, aan land gegaan. Zij hebben zich over- In welingelichte kringen verluidt dat het meerendeel van de in den Volkenbondsraad vertegenwoordigde regeeringen voorstander is van de verkiezing van den Engelschen Mi nister van Bultenlandsche Zaken Henderson tot voorzitter van de Ontwapeningsconfe rentie. De ondersteuning van Henderson's candidatuur door de Dultsche en Itallaansche regeeringen is zoo goed als zeker. Het gerucht loopt, dat Frankrijk liever niet zou zien, dat Henderson benoemd werd en wederom Benesj wenscht te candideeren. Mocht er geen sprake kunnen zyn van een eenstemmige benoeming, dan zou een neu trale candidaat in aanmerking komen. Als candidaten worden in dit verband ge noemd de vroegere Nederlandsche Minister van Bultenlandsche Zaken Jhi. Mr. Dr. Van Kamebeek en de voorzitter van de Geneef- rche Douaneconferentle Dr. H. Colijn. Sedert de revolutie In Spanje zijn de kan sen van Barcelona aanzienlijk verminderd, zoodat onder de gegeven omstandigheden Briand mengt zich in de discussie. Toen Ybamegaray in de Kamer uiting gaf aan zijn teleurstelling over de onverschillige houding van Engeland en Italië ten opzichte van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie, meng de Briand zich In de discussie en verklaarde, dat Henderson te Parijs had verlangd, dat de heele kwestie aan den Volkenbond zou war den voorgelegd. In dezen elsch zag hij nóch een onvriendelijk gebaar, nöch een verlangen van Engeland om met Frankrijk te breken. Italië had de byeenroeping der in 1922 ingestelde flnancieele contröle-commlssie verlangd. Ten opzichte van al deze kwesties heerschte volkomen overeenstemming en er kon wor den geconstateerd, dat de overige geallieer den om Frankrijk een nauwen kring van solidariteit hadden gevormd. Men zou erken nen. dat Frankrijk geenszins geïsoleerd stond. Te Helston, een plaatsje in Cornwallis, slaagden vier leeuwen er in, uit een rondrei zend circus te ontsnappen door een gat tus schen twee Ijzeren staven van de kooi. De ontsnapping veroorzaakte onder het publiek een paniek: vrouwen begonnen te gillen, en iedereen stortte zich naar den uitgang van de tent. Een der leeuwen ging door het la waai verschrikt weer in de kooi, een tweede, die een runderstal binnensprong werd daar in opgesloten en later gevangen, een derde sprong in een tent waar hjj een ponnie in den nek beet, doch direct gevangen kon worden, de vierde kwam In een park terecht, waar hy In een vijver sprong en met een lasso gevangen werd. waren; waarschijnlijk heeft hjj gedacht, dat zij op hem loerden; daarom is hij als een haas er van doorgegaan „Ik dacht zeker, dat het Manch was, die ons met den hond was gevolgd.” steunde Benstone nog geheel ontdaan. In het volgen de oogenbllk kwam zijn gemoed tn opstand tegen het onwaardige van zijn eigen positie. Hij scharrelde tusschen den hoütrommel uit en beefde van woede, toen hjj opstond. „Ik heb er genoeg van,” snanwde hij. „Ik ga weg! Er gebeure, wat wil, maar ik bluf geen minuut langer hier.” Toen zij den hoofdweg bereikten, was er noch van Manch noch van zijn hond eemg te bekennen, en zu arriveerden op Cedar Mount zonder een levend wezen ont moet te hebben. Theophilus John James had. voor hjj ging ontbijten, zijn ademhalingsoefeningen vergeten. Zijn gedachten waren op het oogenbllk van een veel belangrlJker onderwerp vervuld, en hij ging den tuin in. om daar de zaak, die zijn geest in beslag nam, aan een verdere be schouwing te onderwerpen, alvorens hij zijn besluit als onherroepelijk vaststaande zou bekend maken. f „Wat moet In deze omstandigheden ge daan wordenmompelde hjj. De vraag, waarover hl) te beslissen had, was, of hu dien middag naar Southsands zou terugkeeren of niet. Hij gevoelde, dat hü geen herhaling van de ontberingen en kwel lingen zou kunnen verdragen, zooals die, waaraan hU den vorigen dag was blootge steld. „Wat moet ik met dien man beginnen!” zuchtte hij. „Ik kan hem toch g«en dwang buis aantrekken en hem op zijn stoel vast binden! ten een volkomen negatieve houding aangeno men en zich niet bij de houding van Frank rijk hadden aangesloten. Hij maakte er Briand een verwijt van. dat hij de houding van den Britschen minister van buitenland- sche zaken, Henderson, als zeer gunstig had uitgelegd. Italië had verklaard, dat de aan sluiting van Duitschland en Oostenrijk oor log beteekent, maar thans maakt het een zwenking. Duitschland eischt voor Iedere concessie die het geddan wordt een nieuwe. Eerst heeft het het Saargebled en Malmedy geëischt en nu verlangt het het douanevev- drag. Straks zal het Dantzig en nog meer verlangen. Men moet z.i. tegenover Duitsch land een vastberaden politiek volgen, in nauwe vereenlging met de vrienden in Oost Europa. De veiligheid van Frankrijk eischt. dat het geen verdere misslagen begaat. Na de rede van IJbamegaray werd debat tot Vrijdagmiddag verdaagd. stak zijn hand uit om den sleutel in het slot te steken, doch trok met verschrikte beweging zijn hand terug. .Allemachtig! Waar is mijn nachthemd gebleven?” bromde hij. „U wilt toch niet zeggen ,Jk had het nog onder mijn arm. toen dat vervloekte kavalje van een voederbak In elkaar stortte. Ja ik weet zeker, dat ik het in de schuur ben kwijtgeraakt.” „Was het gemerkt?” vroeg Benstone scherp. „Is uw naam er op blijven staan?’ „Ja dat sal wel,” antwoordde oom Chip perton. „Hm Ja, daar heb ik, eerlijk gezegd niet aan gedacht.' „Willen wfl teruglAopen en het gaan ha len?” Theophilus dacht eenige oogenblikken na. teruggeroepen. Het was de eerste uitdaging der overwinnaars door de overwonnenen. Het verbaasde spr. alleen, dat de Fransche am bassadeurs te Berlijn en te Weenen hun regeering niet hadden ingelicht. Hoe komt het. vroeg sprdat zij nog niet van hun post ontheven zijn? Duitschland was vól gens hem niet te goeder trouw met zijn be wering. dat zijn politiek strookte met de Europeesche Unie. IJbamegaray sprak er voorts zijn be vreemding over uit. dat Engeland en Italië aanzien van het D.-O. douaneverdrag ZATERDAG MEI HUIZEN, 1875 M. Ultal. KJLO.-nite. 8.009.15 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gra mofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquln 12.00 Polltleber. 12.151.46 Concert K.R.O.-sextet, o. 1. v. p. Lustenhouwer 1.45—1.50 Postdulvenberich- ten 1.503.15 Gramofoonpl. 230439 Kinderuurtje. „De Fee aan de Bron", 'door het gezelschap A. Klljman 4305.qq Zwemcuzsus 8. P. J. Borsten 5.006.00 gramofoonpl. 6.006.15 Esperanto Nieuws berichten 6.15—6.35 Journ. Weekoverzicht door P. de Waart 6.35 J. B. Otte: „Belas tingwetten en wat iedereen daarvan weten moet (II)" 7.00 Roestam E. Perpatih „Mlnangkabau” 7.30 Polltleber. 7.46— 8.00 Sportpraatje. N. H. Smits 8.0011.00 Dansmuziek door „The Dutch Gentlemen Band” o. 1. v. Fred. v. Zanten ,9.00 Vaz Dias 9.10 H. V. Esch: „Horloges" 11.00 12.00 Gramofoonplaten. 3de KRO.-Mneaiek HILVERSUM, 298 M. 8.00 Gramofoon platen 12.00 Concert VARA.-septet o. L v. Is. Eyl en gramofoonpl. 1.45 Onderbreking 2.15 gramofoonpl. 2.45 Paedagogisch concert m. m v. Holl. Kamermuziekvereen. o. 1. v. P. Tlggers 4.40 gramofoonpl. 5.35 gramofoonpl. 7.00 Vooravondconcert VARA.-Mandoline-Ensemble o. L v. J. B. Kok, m. m v. mevr. Timmy B. Zwager— Baert (zang) en gramofoonplaten 1030 Vaz Dias 11.0012.00 gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 9.35 Morgenwij ding 10.05 Lezing 1230—130 Concert 2.504.05 Licht orkestconcert 4.05 Oon- certorgelbespellng. Reginald Foort 435 Kinderuurtje 5.20 Concert 535 Nleuws- en weerber. 5.55 Pauze 6.05 Pianomu ziek van Brahms 630 Tuinpraatje 635 Actueele causerie 6.50 Vaudeville. Jack Payne “n zijn orkest, solisten 830 Nieuws- ber. 8.40 Lezing: The Ideal Holiday 9.10 Concert. B. B. C. Orkest 10.05—1130 Dans muziek. LANGENBERG, 473 M. 630—730 en 9.3510.05 Gramofoonmuziek 10.4011.15 Gramofoon 1235150 Orkestconcert I. 552.45 Gramofoon 430530 Beetho venconcert 730 VroollJke avond. Eysoldt- kapel. Daarna tot 1030 Dansmuziek 1030 1230 Dansmuziek. BRUSSEL, 5083 M. en 3383 M. 430 Dansmuziek 5.05 Orkestconcert 6.05 Gramofoonmuziek 730 Gramofoonmuziek 8.05 Lezing 830 Dansmuziek. Orkest Chantilly 930 Nleuwsber. KALUNDBORG, 1153 M. 230—430 Or kestconcert en zang 4.20450 Gramo foonpl. 7308.10 Orkestconcert 835 8.50 Vlool-recital 93510.15 Harmonlca- muziek. Oellin en Borgström 10.15—1135 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS”, 1725 M. 7.05 Gramofoonpl. 1130 Gramofoonpl. 5.20 Gramofoonpl. 8.06 Radio-Tooneel 8.50 Zang en Gramofoonmuziek. ZEESEN, 1635 M. 5.05 Tijdsein 550 Gymnastiek. Dan Gramofoonpl. 9.20 Ope ning der Bouw-Tentoonstelllng Berlijn II. 25 Schoolultzending 12.15—1.20 Berich ten 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20330 Lezingen 330450 Concert 430730 Lezingen 730830 Volksllederen-avond 830 Vroolfjke avond 930 Berichtenden daarna tot 1130 Dansmuziek. ding in elkaar, en wel met zulk een gewel dig geraas, dat het leek of de schuur zelf instortte. Krak-l^pem John midden naar ziel dan naar lichaam, in een toestand van totale onverschilligheid voor hetgeen er nu gedaan of gezegd moest worden. Toen hij viel, had hij zijn oogen dicht geknepen en nu hij ze weer opende, zag hij.... niets! Het was, of de donkere gestalte, die daar als een engel der wrake verschenen was. weer in de Ijle lucht was opgenomen; zelfs geen zweem van schaduw was tusschen hem en de deuropening te bespeuren. Een paa« seconden hield hij zijn adem in en toen ontsnapte hem de zuchtende vraag: „Waar is hij?” ..Hij zal nu wel halverwege het open veld zijn,” grinnikte oom Chipperton, terwijl h(j uit den wirwar van afbraak oprees. „Waar achtig, ik dacht, dat het Manch was. maar toen hü dien lucifer aanstak, zag ik bUii gezicht." „Kent u hem dan?" „Het laatst dat Ik hem zag, stond hij voor mfj in de rechtzaal wegens stroopery; en daar kwam hij nu natuurlijk ook weer voor. Het zou mjj niets verwonderen, of hij heeft hier eenige van zijn stroopersbenoo- dlgdheden tusschen de dakspanten geborgen en is gekomen om ze te halen.” „Zou u denken, dat hij u heeft herkend?” „De hemel beware me, neen! Al wat hfj gezien heeft, is. dat er twee mannen hier Besprekingen in Tsjecho-Slowakije. Gisteren werden door de commissie voor bultenlandsche zaken van den senaat de debatten voortgezet over het rapport van den minister van bultenlandsche zaken van 23 Aprü j.l. De Dultsche Christ.-soc. senator FeierfeU verklaarde, dat de door Benesj tegen de Tolunie aangevoerde gronden geen steek hielden. De Tolunie beteekende geenszins een opgeven van de onafhankelijkheid van Oostenrijk, en heeft met de Anschluss- kwestie niets te maken. Het is Integendeel in het belang van Tsjecho-Slowaklje zich bjj de Unie aan te sluiten. De Tsjechische soc- dem. Krejci was van meening. dat men er kennen moest, dat niet alle Duitschers met de gedachte rondloopen Tsjecho-Slowaklje van zijn bestaansmogelijkheden te berooven. De Tolunie is inderdaad alleen een econo mische kwestie. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, kwam de minister van bultenlandsche zaken aan bet woord. Hij legde er den nadruk op, dat bet noodza- keljjk was een accoord te vinden met Oos tenrijk en Duitschland Spr. is onschuldig aan het Boekarestische incident Nadrukke- I Hjk wees hjj op de beteekenis van de confe rentie van Boekarest en de daar bereikte volkomen overeenstemming. Spr. is voor een algemeene Europeesche oplossing. Vervol gens besteed Benesj de beweringen als zou Tsjecho-Slowaklje altijd tegen Duitschland werken. Integendeel wordt gepoogd alle con flicten te vermijden. De belangen van den staat moeten echter onder alle omstandig heden worden vertegenwoordigd. De in Tsjecho-Slowaklje wonende Duitschers zul len geheel worden bevredigd, maar moeten den. Tsjechlschen staat dan ook voor 100 pCt. dienen. West Is stopgezet. Op eten Bernhardusplatz Is een tramwagen ontspoord. Persoonlijke onge lukken hadden hierbij niet plaats. Ook de Alb. die bij Karlsruhe in den Rijn mondt, is buiten zijn oevers getreden. De weg Karlsruhe Hermalb staat op verscheidene plaatsen onder water. De Alb-Tal-baan heeft het verkeer moeten stopzetten. Door een aardverzakking Is op de Pforzhelmerstrasse een vrachtwagen em- gevallen. Ook het spoorwegverkeer onder vindt op tal van plaatsen storingen. vragen, of je ,.Het verloren Paradijs” ge lezen hebt. John?" „Bah." bromde John. „Waarom gaat u er 's avonds op uit om by de menschen de ruiten in te gooien? Dit is al de tweede, die u gebroken hebt." „'t Is mogeiyk. dat die ruit gebarsten is,” antwoordde de Grootmeester, met een stem, die trilde van humor. „Daardoor begon die hond zoo te blaffen." „Wist u, dat hy een hond had?” ,.Ik wist wel, dat hy een kat had, maar ik heb hem nooit met een hond zien loe pen. Hy heeft hem zeker pasgeleden aan geschaft; het leek wel een bul of een bloed hond. Kunnen wy hier niet ergens gaan zitten?" Zy gingen nu naar het achtereinde van de schuur en zetten zich neer op iets, dat voederbak voor het vee was ge- eens een weest. „Het is maar gelukkig, dat ik u heb in gehaald.” begon Benstone. .Anders was u in volle vaart in de armen van den politie agent geloopen. Wat zou die er van hebben moeten denken?.U de kantonrechter!” .Heste John, je laat Je door je vruchtbare verbeelding veel te veel in de war brengen." - moest elgeniyk dankbaarder zijn over het resultaat deze proefneming. Ik zeg Je, wy hebben High-Rusting een licht doen opgaan, over velen rijn weldadige stralen zal verspreiden." Benstone begon te merken, dat hy voor dergeiyke nachtellike manoeuvres veel te J"** Plenaire zitting van het Congres van de Internationale Kamer van Koophandel heeft zich bezig gehouden met êe referaten over het vraagstuk der goederenverdeeling. P* belangwekkendste spreker van den voormiddag was de heer Russell, vroeger ver bonden aan de agrarische faculteit van de t Universiteit (Wisconsin), die in een uitvoe- ri< referaat betoogde dat de werelddepressie eerst kan worden overwonnen, wanneer de landbouwcrisis zal zyn geëindigd. De spreker weet de moeiiykheden van den landbouw aan het feit, dat aan het verbruik van levensmid delen een natuuriyke grens is, terwyi by toenemende koopkracht een onbeperkte be hoefte aan industrieproducten ontstaat. Een ander gevaar noemde spr. de onbe perkte uitbreidingsmogeiykheden op het ge- bied van den graan- en katoenbouw. De afzet is voider door voortdurende verhoogingen der douanetarieven bemoeiiykt. vooral in Duitschland, waar de Invoerrechten op graan het dubbele bedragen van den prijs op de wereldmarkt. De eenige oplossing is beper king van de productie*in overeenstemming met de behoeften. De leider der Poolsche delegatie. Alfred Falter, beval tot opheffing van de landbouw- krisis een Internationale overeenkomst inzake de productie en verdeeling en verder betref fende de financiering van de oogsten en het verleenen van credieten voor landbouwdoel einden aan. De douanetarieven moeten ver laagd en de uitvoerpremies moeten verhoogd worden De Rockefellerstich'ting heeft 710.000 dollar geschonken aan de schooi voor politieke en economische wetenschappen te Londen. Hy liep naar het gebouwtje en het bleek een oud schuurtje te zyn. met een deur zonder hengsels, die er los voor stond. Toen zy binnen waren, onderzocht de Grootmees- •ter, wat er met zyn bretels was gebeurd en verhielp het euvel met een kleinigheid. Na op dit punt gerust gesteld te zyn, liet hy zjjn blikken over het veld gaan. „Wat een prachtige nacht," mompelde hij. Aan het hemelgewelf stond de maan aU ■dwidsrechter. jk behoef jou als letterkundige niet te In het zuidwesten van Rusland zyn vele steden en dorpen door groote overstroo mingen geteisterd. De overheid heeft om- vangryke hulpmaatregelen genomen. De Spaansche minister van onderwys heeft in een onderhoud met persvertegen woordigers verklaard, dat 50.000 kinderen in Madrid geen geregeld schoolonderricht kunnen ontvangen wegens het gebrek aan scholen. In verband hiermede zyn maatregelen genomen terstond met den bouw van nieuwe schoolgebouwen te doen beginnen, waartoe zoowel het rijk als de gemeente de noodlge gelden ter beschikking zullen stel len. De Minister van Binnenlandsche Zaken spreekt het in de bultenlandsche pers ver schenen bericht over zyn aftreden tegen en verklaart, dat hy in leder geval tot de bij eenkomst van de Nationale Vergadering in functie zal biyven. Voorts dementeert hy het gerucht over oneenlgheid in den boezem van het Kabinet. Communistische propaganda ral hy met kracht verhinderen. Naar verder bekend wordt, wil de Madri- leensche regeering disciplinair optreden tegen de civiele garde van Barcelona, wegens het bekende protestschryven. De socialistische schrijver Gabriel Palomas Is tot gezant in Argentinië benoemd. 21 Oom Chipperton had niet zooveel succes met zyn sprong. „O, jé, ik heb iets gebroken!” „Gebroken? Wat? Uw been?" tuigde Benstone. „Neen, ik denk myn bretels; er is iets losgesprongen," antwoordde Theophilus, toen hy weer overeind sukkelde JKom mee, dat ding daar lykt wel een soort schuur te zyn. wy zullen er in krui pen en even rusten." Opgeheven wegens gebrek aan actief: A. J. B. Punte yoorh. Enschede, thans Ol- denzaal. 4 Mei. F. Schülz, Den Haag. - 4 Mei. R. Hoogenkamp, Hoogeveen. 6 Mei A. Valk. Weesp. 6 Mel. A J. Derking. Markelo; G. H. ter Doest, Hengelo (O.); F. W. Gassner, En schede; A. Wynand, UtrScht; J. J. Dirkzwa ger. Utrecht; H. Slot. Boesterberg; A. van den Bosch, Vreeswyk. Te Koblenz. De hevige regenval heeft in -Koblenz en omgeving aanzieniyke schade aangericht door hoog water. P. J. Michè, drukker. Utrecht, Ooft- straat 23. Rx. Mr. J. E. v. d. Meulen. Cur. Mr. R. van Genochten, Utrecht. G. de Jong, rijwielhandelaar, Amers foort, Hoogeweg 47. Re. Mr. J. E. V. d. Meulen. Cur. Mr. R. P. v. d. Mark, Amers foort. De eerste spreker, de radicaal Nogaro ver klaarde, dat men niet van plan was de tol-unie als een politieke gebeurtenis te be schouwen. Het plan inzake een D.-O. tol- unie was z.i. in strijd met de verplichtingen die Duitschland en Oostenrijk hebben aan gegeven tegenover de naties die de clausule van meestbegunstiging hebben. Overigens beweegt, zoo betoogde spr., het Oos ten rijk- sche goederenvervoer zich in hoofdzaak naar het Oosten. Oostenrijk heeft er dus in het geheel geen belang by zyn heele economische bedrijvigheid op Duitschland te richten. Van economisch standpunt be zien was volgens spr. het plan onverdedig baar. De tweede spreker, de voorzitter der Kamercommissie voor de douane, Fouger, sette uiteen, dat degenen die het initiatief hadden genomen voor de D.-O. tol-unie, zich bereid hadden verklaard de overeen komst ter onderzoek voor te leggen aan den VrUkv-nhondwaad maar dat zy niet van hun plan hadden afgezien. Duitschland beoogde aansluiting by Oostenrijk. Het wil zyn hegemonie uitbreiden. terwyi Oostenrijk een open flank dekt. Spr. drong er op aan, dat men niet sou toegeven. De Europee sche unie moest op de solidariteit der vol ken berusten. Duitschland en Oostenrijk «ouden, als zy hun plan uitvoerden, ge dwongen zyn, al hun hand els verdragen op te zeggen. De D.-O. tol-unie zou volgens spr. het heele Europeesche economische leven onver werpen en de Fransche indus trie schaden Frankrijk voert naar spr. be toogde een breede politiek van internatio nale solidariteit en samenwerking. De volgende spreker, de radicaal Mar- galne, noemde het douaneverdrag een poli tieke overeenkomst, die in strijd was met de verdragen. Het tot de groep-Marin behoorende Kamerlid IJbamegaray zeide, dat de over eenkomst de ergste tyden van de kelzeriyk- Dultsche politiek in de herinnering had 6 Mei opgegeven door v. d. Graaf Co. N V. (Afd. Handelsinformatles) Uitgesproken 4 Mel. J. W van Houten, koopman, Den Haag, Stuyvezandstraat 80. R.c. Mr. A. S. Rueb. Cur. Mr. N. Heemskerk, Den Haag. 4 Mei. H. Warns, makelaar, Den Haag, Statenlaan 49. R.c. Mr. H. W. E. Klomp. Cur. Mr. M. van der Sluys, Den Haag. 4 Met. N. V. Haagsche Meubel- en Tim merfabriek, Den Haag, Van Ostadestraat 1. Rj. Mr. J. H. van Laer. Cur, Mr. C. J. de Vries. Den Haag. 4 Mei. H Jounet, echtgenoote van J. de Zwart. Den Haag, Vogelkersstraat 9. R.c. Jhr. Mr. H. O. Feith. Cur. Mr. W. de VoogV— Tamminga, Den Haag. 4 Mei. E. Wolf, huisvrouw van J. Schön- berg, openbare koopvrouw, handelende onder den naam Schonbergs Heerenkleedlngfa- briek, Den Haag. Witte de Withstraat 4a. Rc. Mr. A. N. Kuhn. Cur. Mr. F. A. Roeper Bosch. Den Haag. Uitgesproken: 6 Mei P. ter Hall, Amster dam, Nlc. Beetstraat 83. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman Cur. Mr. C P. Kalff, Amsterdam, Keizersgr. 4)7. 6 Mel G. J. J. Rusche, Amsterdam, Zocher- straat 6911. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. C. P. Kalff, Amsterdam, Keizers gracht. 497. 6 Met W. G van Kelmpema, chauffeur. Amsterdam, John. Franklinstraat 44 I. Rx. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. C. P. Kalff. Amsterdam, Keizersgracht 497. 6 Mei J. M. Jochems, commisslonnalr in ef fecten, handelende onder de firma Jochems A Co., kantoorhoudende N. Z. Voorburgwal 318, wonende Paramarlbostraat 55. Amster dam. R. c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. G J. Salm, Amsterdam, Heerengracht 473. 6 Mel W. F. Smit, havenarbeider, en win kelier in kruidenierswaren en klompen, Am sterdam, Haarlemmerweg 77 hs. R.c. Mr. B. de Gaay Fortman. Cur. Mr. H. Boekel, Am sterdam, Keizersgracht 330. Uitgesproken: 6 Met, J. A. Schelbergen caféhouder en winkelier, Bergen (L.), School straat. R.c. mr. Vollgraff. Cur. mr. B. Per- ridon. Eindhoven. H Zegkamp, meubelmaker, Almelo, Hagen- gracht 8. Rx. mr. A. Ikman van Burck. Cur. mr. G. D. B. ter Braake, Almelo. B. J. Drenth. Almelo, Bomebroekschestr. 84 R.c. mr. A. Ikman van Burck. Cur. mr. G. D. B. ter Braake, Almelo. G. J. Kroeze, fabrieksarbeider, Ol- denzaal, Helminkstraat 22. R.c. Mr. A. Ik man van Burck. Cur. Mr. Baron Sloet tot Everlo. Oldenzaal. C. L. van Wyk, boter- en kaash*- delaar. Soest, Schoutenkampweg 9. R.c Mr J. E. v. d. Meulen. Cur. Mr. G. A. van Hou- wenlnge, Utrecht. dun gekleed was; zyn tanden klapperden van de kou. ,,'n Beetje kil, hè?" zei oom Chipperton. „Wy moeten hier niet langer blyven, nog een paar minuten en dan gaan wy verder. Ik denk, dat Manch nu wel weer goed en wel in zun bed zal liggen." Geen tien seconden later gebeurde er iets Het werd zoo plotseling zichtbaar, dat John James voor een oogenbllk zyn eigen oogen niet kon gelooven. Een zwarte gedaante was het, die voor zyn verbysterden blik als uit den grond scheen opgerezen te zyn. Zwart afstekend tegen den helderen maan hemel en als omlyst door de deurposten, geleek zy een levende silhouet. Het was een man, die met zyn rug naar hem toegekeerd. In de opening van de deur stond. Uit de vlugge bewegingen van zyn hoofd bleek, dat hy naar rechts en links speurde. Zyn lichaam bleef bewegingloos; hij scheen te luisteren, alsof hy de herhaling van een of ander geluid, dat hy meende waargenomen te hebben, kon hooren. Plotseling keerde hy zich om en kwam de schuur binnen. Hy deed drie passen vooruit, lichtte vervolgens één been een weinig op, alsof hy iets uit zyn broekzak haalde en streek toen met de handigheid van een geroutineerd rooker een lucifer aan. Krak! Door een onwillekeurige beweging gaf het zware lichaam van oom Chipperton aan de wrakke ruïne van den voederbak, waar op zy gezeten waren, een ongeiykmatlgen duw. In bet volgende moment zakte het heele

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2