Door ARDATT Laatste Nieuws nm Burgerlijke Stand v. h. JAN DE VRIES ALKMAAR „VRIESIA” BLAUW WIT I, Awsterdaw Voorverkoop tot Zaterdagavond 9 uur bij Hartland en Porsius 1 raakt men direct z’n Zomersproeten kwijt Arrondiss. Rechtbank te Alkmaar E.D.O. I, Haarlem en van Alkmaar DERDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 8 MEI 1931 ALKMAAR Bij een zilveren feest De stroomtarieven TEL. 324 „De Wandelaar” Een jubiieum-geschenk De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie 700 huizen afgebrand Waarschuwing Raad Vlaanderen van BOEKBESPREKING B PROVINCIAAL NIEUWS 1 De gevaarlijke stroom RECHTSZAKEN Expres-trein ontspoord RS Proeven in Londen Een goede vangst Bijlagen tot den Raad De kankerbestrijding MARKTNIEUWS Beëedigd Twee belangrijke ondekkingen Japansche badplaats gedeeltelijk verwoest In potten van f 0.50 - f 0.75 en f 1.50 Auto-giro-toestellen op ’t dak Reisbureau Kok. Tuinman en Wilken De „Technische Gids” voor onze Katholieke Instellingen Kinderkerkmeubelen w. ZAADMARKT Motie tegen het Belgische mUitairlsme ’T ZAND HEERHUGOWAARD- Coolidge tegen annuleering der schulden BERGEN r voor Leden Katholieke'illustratie 65e Jaargang No. 32. 18457 A mej. G. Mühren, onervaren Adviseur gevestigde waardige ote: Besprekingen in de Fransche Kamer C. V. ou de wordt eerst Op de voordracht ni- d» ter gehuwd met Op de lijn Bombay-Peshawar Kestein-rij wielen (Vervolg? Moordenaar aangehouden o t dit l oog ege- van rei. 208 Ige De moeder die vervolging leed ter wille van haar kind moeten kunnen 1151 2993 5557 6784 7731 9083 10290 11702 14713 16537 17733 van een ook deel, beer 0^-. over Ge- t ■erd be- sres Zij: ..Hoor je dat, schat? De jazz band speelt: „Aan den schoon!) blau wen Donau” Krijg jij ook geen gevoel ot je nou dansen moet?" (Everybode’s Weekly) Chr. Bos- 1754 3250 5704 6871 7871 9454 ede- men van bet o. Uge weg an- ook beer i bet eves- Smlt moet t het takje hou tslag r la- 544 2453 4934 6441 7267 8906 89. 2227 3442 6153 7225 8196 9591 11017 13134 15744 brengt die zijn. en groot-, st), 4g.n, zijn belastingen, andere Inwoners o een Ie in- Iders- sd in runen rzoek 44 2172 3307 5985 IJJO sld. |e- iw- rosten eer- werd Ichti erden de rlt wijzl- ■t ■30. gebo- en voor- 18233 roor- tsiag ‘den, zijn toed. te an- ran Uge en- er- ont- n de mge- over- N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel (Wgeleverd. Pleiter [In den geest van Zondag ss. 2 uur Beslissingswedstrijd op het sportpark te Alkmaar tusschen NOORD-8CHARWOUDE, 7 Mei. Awvoer 11900 KG Wortelen 140—3.60, 9000 K. G. Gele Kool 2.40—530. 44 300 KG. Dsenacbe Witte Kool 11.10—12.60. 14 000 K.G. Uten 3.605.80, idem grove 4.606.60, Drielingen 1.00—190 De bloembollenhandel is door alle eeuwen heen In Holland een speculatieve en riskante onderneming geweest. Mr. A. Prins Jr„ die door omstandigheden onafhankelijk van zijn wil. dus juridisch *n nauw contact kwam met een dergelijk? negotie, zei het zeer snedig en van pas, dal handel zeer v van Zondag 6 hoofdbestuur, de J Installeeren In‘het bijzonder vragen de aandacht de plannen der redactie van den Olds betreffen- de^ultstepjes voor gebrekkige en zieke kinde ren. Een enorme brand heeft het grootste deel van de bekende Japansche badplaats Jama- □aka verwoest. Ongeveer 700 huizen en 30 hotels zijn een prooi der vlammen geworden. De materieele schade wordt op 5 millloen pond sterling geraamd. 1381 3176 5564 6851 7827 9142 10351 10494 12337 12560 14870 15317 16836 17271 17847 18336 19454 19653 17034 1000. 11.839 100, Prijzes 126 2238 3842 6213 7250 8225 9592 10044 11043 11050 13157 13767 15948 16013 17389 17421 18637 18675 van dat Con- douane- Personalia. Tot onderwijzeres aan de O. L. School alhier, is benoemd mej. G. Wezeman te Oostvoorne. en N. J. In verband met het 50-jarig jubileum van de fabrieken der N. V. Handelmy. Gestetner te Londen en Bloomfield U.S.A., beeft de hoofddirectie bepaald dat in alle landen waar haar kantoren gevestigd zijn, een aan tal van haar electrische duplicators (in to taal 220 machines, n.l. voor elk kantoor één) ten geschenke zullen worden gegeven aan hospitalen, liefdadige instellingen en andere lichamen ten dienste van de Gemeenschap, die uit vrijwillige bijdragen hun onkosten bestrijden, en welke de machines gebruiken voor hun propaganda campagnes en drukwerken. De machines worden toegewezen door lo ting, waarvan de kansen zijn naar gelang de verhouding van het aantal binnengeko men aanvragen en adviezen. De loting geschiedt op den jubileumdag, 2 Juni, onder toezicht van notaris J. B. van de Berg, Keizersgracht 810 te Amsterdam. Tot en met 1 Juni kunnen aanvragen wor den ingezonden. Degenen, die de firma in een bepaalde richting willen adviseeren worden verzocht hun correspondentie te richten aan Over toom 2125, Amsterdam, in couverts waar op de woorden: Jubileum-machlnes Directie Amsterdam. reeds in 1930 waarschuwing: la^verband met den laatsten tijd herhaal delijk voorkomende gevallen, waarbij onder aanbieding van zendingsblaadjes gelden worden ingezameld voor evangelisatie- en zendlngsarbeid, terwijl mag worden betwij feld. ot deze ook maar ten deele voor dit doel bestemd «orden, geeft de Commissaris van Politie der Centrale Recherche te Rot terdam het publiek ernstig In overweging, goed te «jntróleeren, of de zendlngsarbeid uitgaat van een bonafide instelling. Een dergelijk optreden is ook hier stede gesignaleerd De „Daily Herald" kondigt twee belang rijke ontdekkingen op het gebied van kan kerbestrijding aan. Een is gedaan door een Londenschen dok ter. die ontdekte, dat kanker een gebrek in het bloed is en die goede resultaten be reikte met injecties met een uit parathyroid- klieren gewonnen preparaat. De andere ontdekking is gedaan door den Zeister dokter Bendien. die eveneens vast stelde, dat kanker in bet bloed zit. Binnenkort zullen proeven worden geno men met landen van auto-giro-toestellen pp de daken van groote gebouwen te Londen. De deskundigen zijn er van overtuigd, dat spoedig de tijd zal komen, dat vliegtuigen van dit type in raat zullen zijn verticaal te stijgen en te dalen en de mensch'in tot in het hart van de stad te brengen. Er worden geen moeilijkheden verwacht voor de con structie van de daken. Er zijn daken van 100 yards en een auto- giro-toestel kan volstaan met 50. Voor de demonstratie zullen speciale lichte toestellen worden gebruikt. De toestellen, die thans worden gebouwd zullen in staat zijn 6 personen mede te nemen. Getrouwd: Nicolaas Vlootman en Cathari na Groenland. Klaas Örotewal en Christina Haring. Jan van Twuyver en Gerrltje P:- ters. Laurentlus Dekker en Anna Scholl- meier. OverledenPetje Gaastra, Wouter Faber, 50 jaar. Gids voor schoolreizen Verschenen is de negende jaargang van den „Gids voor schoolreizen Deze gids bevat evenals vorige jaren de beschrijving van een groot aantal plaatsen in Nederland, die bezoekers tot zich trekken terwijl tevens enkele reisplannen uit België. Luxemburg. Duitschland en Zwitserland zijn vermeld. Als bijzonderheid mag zeker vermeld wor den. dat de „Gids voor schoolreizen 1931," grootendeels geïllustreerd is door de Neder- landsche schooljeugd. Onder elk plaatje is de naam van den jeugdigen kunstenaar ver meld. Wy gelooven. dat de Gids, die zich vooral in onderwijskringen reeds een groo te bekendheid heeft verworven, door deze wijze van illustreeren nog aan aantrekkelijk heid gewonnen heeft. „De gids voor schoolreizen” verschijnt in een oplage van 12.500 exemplaren en wordt gratis en franco toegezonden aan alle scho len in Nederlanl. terwyi ieder, die aan de administratie Goudsbloem laan 191, Den Haag) een exemplaar vraagt, ei- een gratis ontvangt. donateurs- en seizoenkaarten niet geldig. ris Komen, 68 jaar. echtgen. van M. Korver (overl. te Alkmaar). Jan Witsmeer, 78 jaar, wednr. van P. Hittema. Afra Gezina Smit, oud 2 jaar. dochter van S. A. Smit en C. Tak (overl. te Alkmaar). Cornelia Snyders, wed. van J. Groencveld, 75 jaar. De K. van K. besloot in haar Woensdag te Den Helder gehouden vergadering het volgen de adres te zenden aan B. en W. van Alk maar: „De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, heeft de eer uw E-A. College te berichten, dat in haar laatste ledenvergadering het tarief voor de levering van electrischen stroom in uwe gemeente ter sprake werd gebracht. De leden waren alhoewel erkenteiyk voor het raadsbesluit d.d. 23 Mei 1929 waarby o.m. voor de verlichting van win kels. etc. de mogeiykheid tot het nemen van een vastrechttarief werd geopend vsn oordeel, dat de tydaomstandlgheden van dien aard zyn, dat het zeer raariwam is een verdere verlaging van den prijs voor electrischen stroom vooral zoover deze aan handel en Industrie voor de uitoefening van hun bedrijven wordt geleverd, ernstig onder pogen te sien. Zi) grondt deze meenlng op de volgende overwegingen le. de winsten, die getrokken worden uit de vrijwel monopolistische overheidsbe drijven. zyn geleideiyk aan grooter gewor den. Volgens het prospectus uwer gemeente bij de uitgift* van 4 pct. obligation der laatste leenlng, bedroegen de ultkeeringen van de bedrijven wegens winsten en retri bution in 1928 reeds ƒ291000, in 1929 336.000 en in 1930 324 000.—, terwyi de electrlciteits-statisUek van in d. stroomopbrengst be- Een te Bandoeng by een inbraak gearres teerde Inlander werd door twee familieleden herkend als Karoeng. de moordenaar van den ondercommissaris van politie te Batavia Van Rees. Naar gemeld wordt, is de expres-trein Bombay-Peshawar ontspoord. Nadere gegevens ontbreken nog. voor de handelaren doorgaans de met zich, dat als belastingschuldigen progressief. Woensdagmiddag tusschen 5 en 6 uur is de ongeveer 24-jarige G. W lege ring, werkzaam In het nieuwe transformatorstatlon alhier, in aanraking gekomen met den electrischen stroom. Op advies van Dr. Schröder werd de man per ziekenauto naar het Stadsziekenhuis vervoerd. Op de alphabetize!» aanbevelingslijst voor rechter aan de rechtbank te Amster dam is als tweede geplaatst mr. L. van Lookeren Campagne, advocaat-procureur te dezer stede. Stadsrevaren voor plattelanders. De 21-jarige slagersknecht Cornells V.. uit H. H. Waard, uitgegroeid als een reusachtige zonnebloem, was in betrekking gekomen als knecht bij den heer De Roover te Alkmaar, 'n degeiyk patroon, maar die niet kon ver hinderen. dat zijn werknemer wiens lichaamsvormen zyn geestelijk bezit ver over troffen op *t verkeerde pad terecht kwam en zich begon over te geven aan minder aan- bevelenswaardige stedeiyke verstrooiingen. Daarvoor was echter extra geld noodig en om dit te verschaffen begon het jonge mensch zich schuldig te maken aan verduis teringen. die echter door den patroon wer den opgemerkt, waarop een ernstige waar schuwing volgde. Niettemin verviel Corne lls weldra weer in zyn oude en zelfs erger zonden en elgend: zich op een valsche, door hem zelf geschreven nota een bedrag toe van f 5.24 hem ter hand gesteld door een cliënte mevrouw Scholten. Het geduld van den patroon was nu ten einde. Ontslag volg de, aangifte werd gedaan en de beangste knaap nam de vlucht en zwierf door het land zonder geld of huisvesting en werd na rondzendlng van het bekende radio politie bericht ten slotte aangehouden en in voor- loopige hechtenis gesteld. De reuzenknaap stond heden terecht, iet wat suffig en bedremmeld. Hy erkende de feiten en onthield zich van iedere nadere toelichting. Verdachte had echter een fllnken steun genoten in den heer Wiggers, ambtenaar der reclasseering en niet minder in Mr. Schenke- veld, zyn verdediger die zich veel moeite voor het afgedwaalde jonge schaap had ge lieven te geven. De benadeelde was inmid dels grootendeels schadeloos gesteld. Na vele besprekingen ook met den vader, -n 50-jarigen pluitnveefokker. aan wiens krachtig ouderiyk toezicht wel eenlger mate werd getwyfeld. stelde de heer officier on der aanvoering van zijns inziens deugdeiyke motieven een gemêleerde veroordeeling voor en wel 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorw. met 3 proefjaren en on der toezichtstelling van het leger des Hells. Mr. Schenkeveld verzette zich krachtig te gen de definitieve gevangenisstraf van ver dachte, die bereids 2 maanden in voorarrest had doorgebracht, wat voor hem een vree- selUke tjjd was geweest en voorzeker voor hem voldoende straf had r-- verzocht een veroordeel!.ig het reclasseeringsrapport Nadat een verzoek tot invrijheidstelling was afgewezen, werd de behandeling geslo ten en de uitspraak in alle zaken bepaald op sa. Dinsdag. Burgerlijke Stand over April. Geboren: Theodorus, z. van C. Danenberg en G. Rood. Willem Fredrik, z. van W. F. Kuiters en L. van Noort. Johanna Catharina, d. van P. Hes en T. Appelman. Agnes, d. van A. Vree- ker en Th. de Boer. Margaretha. d. van G. Tam is en M. E. Koopman. Nicolaas Gerar dus, z. van K. Oudeman en G. Bruin. Nico laas Theodorus, z. van L. A. Commandeur en A. Orooteman. Immerentlana. d. van C. Dekker en D. van Behagen. Adrianus Mei nardus Jocef, z. van A. Zut en E. Ligthart. Gerrit Bernhard, z, van Jb. Klaver en H. J. Korporal. Cor, z. van N. Broers en A. Kieft. Cornells Elias, z. van A. OU en A. Kramer. Gerardus Nicolaas, z. van P. Oude man en Cath. Groot. Pieter, z. van 8. Bak ker en A de Boorder. Cornelia, d. van Ant. Berkhout en C. Tromp. Hendrlka, d. van A. F. Meriyn en A. Snyders. Johannes Simon, z. van Th. Zuurbier en M. Schilder. Anna Oeertruida. d. van J. Kroon en A. Telle- man. Johanna Catharina, d. van N. Hooiveld en M. Buter. Aaf je, d. van D. Wagenaar en S. Hoogland. Cornells Adrianus, z. van C. Koppes en D. Delis. Wilhelmus Theodorus, z. van M. Groot en J. A. Oudhuis. Maria, d. van J. Groenveld en M. Bakkum. Immetje, d. van D. Gootjes en E. den Hartigh. Ondertrouwd: Klaas Modder, 26 j. en G. v. Twisk, 23 J. L. Swinkels, 29 j. en A. E. Groot, 21 jaar. F. P. van Saaze, 24 jaar Zd. en N.- Schermer en C. M. Buis, 23 jaar. N. Brink, 25 jaar, Hensbroek en C. de Groot, 24 jaar. P. Schuit, 25 jaar, Wognum en M. Beers. 26 Jaar. P. Docter. 26 jaar, Barsingerhorn en Joh. Slotemaker 25 Jaar. C. J. Wyters 36 J. te Tilburg en Adr. Koomen, 32 Jaar. Joh. Komen, 29 Jaar en Br. Stet, 22 Jaar. W. Ap pelman 23 j. en O. OoUevaar, 21 J. te Nrd.- Scharwoude. Getrouwd: J. J. G. Konijn en G. Offerin gs. Joh. Snoek en C. A. Laan. K. Modder en G. van Twisk. L. Swinkels en A. E. Groot. N. Brink en C. de Groot. Overleden: Jantje Kok, 71 jaar wed. van K. Helder (overl. te Kwadyk). Adriaantje Klaver, 84 jaar, wed. van P. Hoogeboom. Jo- De Commissaris van Politie vestigt nog maals de aandacht op de, namens den Hoofdcommissaris van Politie te Rotterdam gepubliceerde navolgende Hij zegt, dat kanker wordt veroorzaakt door of gepaard gaat met een onstandvastigheid in de eiwitten In het bloed. Jan Marsmen. echtgenoot van Guurtje Kos ter. oud 62 jaar. Gehuwd: Laurentlus Hendrik Cornells van Eyk, oud 40 Jaar. horlogemaker, wonende te Alkmaar en Elisabeth Maria Sophia van Ruiten, oud 29 jaar, zonder beroep, wanen de alhier. Jacobus Siykerman, oud 21 jaar, smidsknecht, wonende te Egmondblnnen en Suze Allda Briefjes oud 20 jaar, zonder be roep. wonende alhier. Jan Smit, oud 26 jaar.' koopman, wonende te Alkmaar en Anna Tiebie, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Henri André Marie Bottemanne, oud 29 jaar. boekhouder, wonende te Rotterdam en Anna Maria Beekman, oud 23 jaar, zon der beroep, wonende alhier. Johannes Slik ker, oud 29 jaar, schoenmaker, wonende te Wognum. onlangs te Bergen en Martha Rui ter. oud 24 jaar, dienstbode, wonende alhier. OndertrouwdTheodorus Johannes van der Steen, kleermaker, oud 27 jaar. alhier en Maria Allda MooU, zonder beroep, oud 22 jaar, wonende te Alkmaar. Johannes .Mar tin Gustav Schneider, ingenieur, oud 28 jaar, wonende te Düsseldorf en Maria Jo hanna Kerkmeer, zonder beroep, oud 25 jaar, wonende alhier. Hugo Kurt Finkensieper. koopman, oud 23 jaar. wonende te Alkmaar en Elisabeth Wilhelmina Kerkmeer, zonder beroep, oud 24 jaar. wonende alhier. Evert Asjes, pluimveehouder, oud 30 jaar. wonen de alhier en Adriana Heere, zonder beroep, oud 24 jaar, wonende te Egmond aan Zee. Johannes Schotten, kruidenier, oud 24 jaar. alhier en Magdalene Louise Elisabeth Vosz, zonder beroep, oud 22 jaar, wonende al hier. Egbert Noorman, kleermaker, oud 25 Jaar, wonende te Zijpe en Roelof je Dol, zon der beroep, oud 23 jaar. te Zype. onlangs te Bergen. Jacob Hendrik Bogtman, timmer man. oud 25 jaar, wonende alhier en Marie Kroon, zonder beroep, oud 21 jaar, wonende alhier. Nicolaas Koolhaas, ambtenaar Ned. Spoorwegen, oud 38 jaar. te Alkmaar en Maria Helena van ’t Hof. zonder beroep, oud 27 jaar. alhier. Cornells Kleveriaan, bloemist, oud 23 jaar, alhier en Catharina Bakker, zonder beroep, oud 25 jaar wonen de te Harenkarspel vsa 63: I 1063 I 2651 I 5323 I 6459 7473 9028 I 10151 1 11514 13894 I 16518 17644 18778 18891 Ben adres van de Kamer van Koophandel aan B. en W. Onze plaatsgenoot* mej. M A. Schmidt, laatsteiyk onderwijzeres te koop, is benoemd tot onderwyzeres aan de St. Adelbertusschool alhier. uitgebreid geïl- veel technisch Door de Arrondissementsrechtbank gistermorgen beëedigd tot advocaat Procureur, alhier, de heer mr. ir. ••n Leeuwen De vroegere president Coolidge schryft in een uitvoerig artikel in de „New York He rald”. dat het onjuist is. dat de wereldhandel door annuleering der schulden door Amerika zal opleven. Daardoor wordt alleen de han del van .vreemde volken gediend ten koste van de Amerikaansche belastingbetalers. Een aantal vooraanstaande persooniyk- heden uit de City, onder wie economen, fa brikanten. juristen en journalisten, organi seert op het oogenblik een „Commissie voor gematigde douanetarieven". In een brief aan den president van het Congres van de Internationale Kamer Koophandel Theunis wordt verklaard, de Commissie in het Amerikaansche gres verlaging der Amerikaansche tarieven zal eischen. Van den plaatseiyken vertegenwoordiger van de Kestein-rDwlelen. den heer P J. a« Graaf alhier, ontvingen we een uit -ebreide catalogus over de door bedoelde firms in den handel gebrachte rijwielen De indruk, dien men na lezing van desen ca talogus krijgt te dat de rijwielen uiterst so lide en betrouwbaar zyn. Burgerlijke Stand. GeborenJohannes Wilhelmus, zoon van Nicolaas Vrasdonk en Catharina Wilhelmina Leering. Andries, z. van Joannes Theodorus Maria de Vries en Geertruida Maria Elisabeth de wys. Maria Anna, dochter van Eldert Groenewoud en Maria Admiraal. Johannes Walter, zoon v. Jozef Herman Maria den Broeder en Cor nelia Afra Marla van *t Hoff. Cornelia Jo hanna, d. van Petrus Druiven en Wilhel mina Catharina Hoppener Piet, zoon van Piet Winder en Guurtruida Schotten. Wil helmus Nicolaas, zoon van Dirk Vlaar en Catharina Oeertruida Klaver. Overleden: Cornells Rampen, weduwnaar van Leuntje I.angerveld, oud 47 jaar. Cor nells Bywaard. gehuwd met Petronella Zon neveld, eerder weduwnaar van Catharina Doffer, oud 46 jaar. Levenloos aangegeven kind van Petrus Druiven en Wilhelmina Catharina Hoppener. Geertje Ruiter, wedu we van Cornelia Schenner, oud jaar. HOORN. 7 Mei Kaasmarkt Kleine f 33; commisle t 33; fabriek f *1; fa- briekscommtesie geen, aangevoerd 30 stapels, wegende 34575 kilo. Handel goed. toor te Alkmaar en atetoen kwam aan het licht, dat bedoelde brief buiten voorkennis van haar echtgenoot, door de moeder van Plet was geschreven en ter post bezorgd. Het feit kwam ter oore van de Justitie, die een onderzoek instelde met het voor de 55-jarige juffrouw M. H. geb. O. treurige resultaat, dat zy terecht kwam te staan als verdacht van valschheld In geschrifte, het schrijven en onderteekenen met haar mans naam van den brief en de gebruikmaking, het depo- neeren van dit valsche schrijven In de brie venbus. Het vrouwtje ontkende stenig te hebben gehandeld onder instigatie van haar soon en beweerde geen kwaad opzet te hebben gehad, zy had stellig gemeend dat alles te recht zou komen, doch Integendeel had men alles verloren en de heer H. senior beweerde zelfs geheel geruïneerd te zijn door de han- detebetrekkingen van zyn zoon. Ook de heer Visser gewaagde van de be- langri<ke schade door hem geleden, omdat hij volkomen had vertrouwd op de famUle, met wie hy vriendschappelltk had omgegaan en by wie hij selfs ter maaltyd was genoo- digd. Door den Officier werd zoowel de valsch held als de gebruikmaking als wettig en overtuigend beschouwd en gevorderd 75. boete of 30 dagen. Mr. Prins Jr„ die van deze zaak een spe ciale strafrechtstudie had gemaakt, bestreed aan de hand van arresten en uitspraken van beroemde strafreehtgeleerden het requi sitoir en achtte valschheld noch opzet bewe zen. alzoo concludeerende tot vrijspraak, waarop nog een geanimeerd juridisch debat volgde. NIKT OFFICIEEL 456e STAATSLOTERIJ iiekkiax vaa Doaderdag 7 Mal 1'51 4e Klasse, 4e Lllst Hooge Prilzca: Benoeming onderw«seres Undenschool Ter benoeming van een onderwyzeres aan de Lindenschool in verband met de vorming van een 6e klasse, bieden B. en W. den Raad de navolgende voordracht aan. opgemaakt In overleg met den Inspecteur van het lager on derwijs In de Inspectie Alkmaar na Inge wonnen bericht van het hoofd der oetrokken school: 1. Mej A. E Kooy onderwyzeres U Heer- hugowaard 3. Mej. M. RenooU. onderwyzeres te Lul- Jswlnkel (gem Winkel); 3. Mej. M. C. Scbeffener. onderwijzeres te Jlsp dat men met een dusdanlgen veel kon winnen, doch nög meer verliesen. zooais bleek uit de talrijke faillissementen van diverse bollenhandelaars. Ook de heer Piet Hte Castricum, 'n nog onervaren jongeman, had zich vol illusies gewaagd op dit gevaarlijk terrein en op cre el iet van den heer J. Visser, een 40-jarig bollenkweeker uit Opperdoes, een party bol len gekocht ten bedrage van wel f 7000.—. f 5000 waren bereids aan den heer V. vol daan doch de laatste loodjes wogen het zwaarst en de betaling van het restant bleef uit. maar de heer Visser maakte zich niet bezorgd, want hij was m het bezit van een ochrijven van den vader. C. H. die daarin kenbaar maakte dat zoowel hoofdsom als rente zouden worden voldaan. Maar toen echter verder aan deze belofte niet 1 minste gevolg was gegeven en de heer Pieter H. was gefailleerd stelde de verontruste crediteur zich in verbinding met een advocatenkan- Benoemd. Tot onderwyzeres aan de St. Ursulaschoo’ in deze gemeente te benoemd mej. A. M de Haan uit Boskoop. Wordt er wel genoeg aandacht besteed hoe de kinderen in de kerk kunnen knielen en zitten? Het kinderlichaam verhoudt zich zoo geheel anders in de stoelen en banken voor groote menschen. Voor hun godsdien stige vorming te deze aangelegenheid van evenveel belang als voor hun gezondheid. Dit laatste te op de school reeds door wet- teiyke voorschriften voor de schoolmeubelen geregeld. Daarom bepleit Ir. Job. Cuypers. de bekende kerkenbouwer, in het pas versche nen nummer ven den „Technische Gids” (uitgave N. V ...Diligentia”. Heerengracht 32, Amsterdam) het vervaardigen van kinder kerkmeubelen. Rev. B. P. H. Saraber behandelt de radio en radio-uitzendingen in verband met de Missie. Ir. Chr. Kluiters schryft over sanitaire installaties In onze gestichten. Job Kueter, de directeur der Haagsche Katholieke Am bachtsschool, wydt een artikel hieraan. Hans Schnabel vertelt van een goedkoop en aller vlugst werkende waschmachlne voor de pastorieën. B. stelt de vraag: Electrische keuken of gaskeuken voor onze Katholieke gestichten? terwyi de oud-Inspecteur der Directe Belas tingen P C. M. Domensino X)e cynspen- ning”-rubriek voortgezet. Het nummer te weer lustreerd en biedt voorts nieuws. Den 21 sten Maart 1906 belegde het Plaateeiyk Comite der K. 8 A. te Alk maar, een groote byeenkomst voor Roomsch- Katholleken, om te komen tot oprichting van een afdeellng van het Krulsverbond, Msria-vereeniging en St. Anna-vereenl- ging. Ik heb in de door my geraadpleegde notu lenboeken niet kunnen vinden, welke re denen de K. 8. A. hebben bewogen bedoel de vergadering te beleggen. Vermoedelljk te het veelvuldige gebruik in die dagen van alcoholische dranken er niet vreemd aan geweest Waarschyniyk te het ook, dat het beroemde woord van den toen maals regeerenden Paus Pius X z*„ dat ..onder de werken van socialen aard, de drankbestrijding wel de meest dringende is”, mede den stoot heeft gegeven. Hoe het zy, voor een overvolle zaal met luteterstille hoorders trad' als spreker op de heer O. Bruna, redacteur van het Centrum, Voor eenlge jaren. kort voor zyn overlyden, had ik het genoegen dezen veteraan der Katholieke Drankbestrijding te ontmoeten. Toen hy 'hoorde, dat Ik voorzitter was van het Alkmaarsche Krulsverbond, kon hy niet nalaten zyn vreugde uit te spreken over het groote succes, dat zyn optreden In 1906 te Alkmaar had gehad. Het resultaat was dan ook meer dan be vredigend. Er zit geestdrift in het verslag van den later gekozen secretaris van het Krulsverbond. die vermeldt: „Meer dan hon derd mannen en jongelingen, zonder onder scheid van rang of positie, geesteiyken, zoo wel als leeken, schaarden zich om de Kruisbanier, door zich op te geven als lid van het Krulsverbond". Ook de gewenschte Maria-vereeniging kwam tot stand. Staande de vereeniging van 31 Maart gaf zich een 50-tal dames op voor het lidmaatschap.. Den 28en Maart d. a. v. hielden beide jonge vereenlgingen haar eerste vergadering Tot bestuursleden van het Krulsverbond werden gekozen de heeren C. W. Keysper, voorzitter. J. van Eyck, secretaris; J. J. Bloemer, penningmeester; A. Smits, commis saris. Het eerste bestuur der Maria-vereeniging bestond uit de dames: mevrouw M. Ken ter—Van Baar, presidente; mej. C. Upma, secretaresse; mej. G. Mühren, pennlng- meesteresse en mevrouw Snel. Door den Bisschop van Haarlem werd als Oeesteiyk Adviseur benoemd de Weleerw Pater fr. E. J. Jansen O. P.. Op de ledenvergadering v;r Mei kwam de heer H Ammerdorffer Ursem, ate lid van het I leden van het Krulsverbond mevr. Burcksen van Rotterdam, deed het zelfde in de vergadering van de Maria-ver eeniging van 8 Mei. Zoo vieren dus dezer dagen beide vereeni- glngen haar zilveren feest. Zy zullen dit doen op zeer eenvoudige, doch wyze. A. s. Zondag zal er in de 8t. Josephkerk om half acht een H. Mis worden ogedragen voor de levende en overleden leden der beide vereenlgingen. Na deze H. Mis algemeene H. Communie der leden. De leden, die natuuriyk allen tegenwoor dig zyn, zullen zich tooien met het Insigne, de vaandels zullen in het Priesterkoor prij ken. Des avonds heeft in het Gulden Vlies een feesteiyke byeenkomst plaats. Het program ma vermeldt: feestrede van den Eerw. Pa ter Theophanes Notenboom O. F. M., zang door het R. K. Gemengd Zangkoor, dir. Jac. N. Al, afgewisseld met declamatie en voordrachten door mevrouw C. Meermans Verbeek uit Amsterdam. Men zou de vraag kunnen stellen, of het, gezien het feit, dat de toestanden op het gebied van drank en drankmisbruik in 25 jaar een geweldige verandering hebben on dergaan. nog wel sin heeft, om feest te vieren, of het misschien niet beter ware, tot liquidatie te besluiten. Op deze vraag hoop ik, in een kort slot- artikeltje een antwoord te geven. In een te Antwerpen gehouden vergade ring van den Raad van Vlaanderen ia een motie aangenomen, waarin geconcludeerd wordt, det de eerste daden van het zelf standige Vlaanderen behooren te zyn: 1. de erkenning van het zelfbeschikkings recht der bevolking van Eupen, Malmedy en St. Vith om desgewenscht zich opnieuw aan te sluiten oy haar Dultsche vaderland; 2. de afbraak der forten en militaire versterkingen, die op Vlaamschen bodem zyn gebouwd; 3. de afschaffing van het leger, dat ver vangen behoort. t« worden door een beperkte veiligheidsmacht. Zondag aa. zal door de fa. Kok, Tuin man en Wllken wederom, by voldoende deelname, een drietal auto-tochten worden georganiseerd en wel naar de Betuwe, de Boltha en' de bollenvelden van Noord- en Zuld-Holland. HU heeft een preparaat uitgevonden, waardoor de stabi liteit van de eiwitten wordt bevorderd en waardoor in sommige gevallen zelfs genezing van kanker in vergevorderd stadium wordt bereikt. De „Daily Herald” voegt hier aan toe. dat beide geneesheeren niet zeggen het geneesmiddel voor kanker te hebben ont- Zooeven verscheen by den uitgever A. o. Schoonderbeek te Laren de Mei-aflevering van ,J3e Wandelaar” maandblad, gewyd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. O. H. J. H. Veldkamp brengt de lezers nader tot het boeiende leven der nyverg byen, terwyi Jan van Mourlk een slotartikel wydt aan kinderspel en kinderrijmpjes. A. Hallema vraagt nogmaals aandacht voor een prachtig stadspark: het Bredasche Valken berg en Chr. A. C. Nell maakt duideiyk, dat aan het optreden der ysheiligen allerlei meteorologische problemen vastzitten. A. Jo- man koos een aardige oeverplant, het kal moes, tot onderwerp eener- onderhoudende causerie; Oerlof Kalma op zyn beurt staat stil by de slangensoorten, die in ons land voorkomen. Het feit, dat de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging dertig jaren bestaat, gaf den redacteur, Rinke Tolman, een hooggestemd herdenkingsartikel in de pen. Tenslotte licht H. P. Wiegman in over den aanleg van zoogenaamde vogelboschjes. Uitgebreid is weer de rubriek „Van en voor de lezers” (natuurhistorisch allerlei), waarin onder meer een nachtegalentocht wordt beschreven. Als steeds is ook dit nummer weer ver lucht met een groote reeks uitgelezen foto’s en teekenlngen. By de intrede van den biyden Mei is de voorplaat van deze aflevering gewijd aan de lelie-reine Meikoningin. J. de S. G. be- 7155 schryft op prettlgen toon „Een stukje Span- 8176 je". Joh. Wilgo geeft een kort bekeerings- 9477 verhaal, terwijl T. Pullr ok In een geestige 16669 satyre „Den ryken buurman" tentoonstelt. Van Helene Wulff treffen we een rijk ge- 1'7793 17308 lllustreerd artikel ..Humor in hout” aan. 18441 Hierna begint een kort vervolg-verhaal „Op 20609 20647 leven en dood", uit het Engelsch door A. M Onder het met zorg gekozen foto-materiaal treffen we als Rerum Novarum-herdenking een fraaie afbeelding aan van het grafmo nument van den Paus der arbeiders. Met de bekende rubrieken is het ook deze week wederom een interessant nummer. biykens de electrlciteits-statisUek Nederland over het jaar 1928 de winst dat jaar 56.57 liep; 3e. dit industrieelen, verbruikers die reeds naar draagkracht”, en aangeslagen in de directe in verhouding tot de door deze indirecte belastingen veel en veel meer moeten bydragen in de lasten der gemeenschap; 3e. dat de huidige conjunctuur op vrij wel elk gebied tot verlaging van de prijzen noopt; 4e. dat een lagere strootnpry» zal bevor deren. dat handel en industrie, die reeds in uwe gemeente zyn gevestigd beter, het hoofd zullen kunnen bieden aan de elders concurrentie, terwyi het lager tarief de vestiging van nieuwe zaken in de hand zal werken; 5e. dat de hooge stroomtarieven nog steeds velen afschrikken voor meerdere doeleinden electrischen stroom te gebrui ken. zoodat de tallooze practlsche electri- sche toestellen, waarvan het P. E. N. gere geld in zyn maandblad het gebruik pro pageert, hier slechts sporadisch worden gebruikt, hetgeen ook den handel in deze toestellen ten zeerste tegenwerkt; 6e. dat elders In den lande is gebleken, dat verlaging van prijs zoowel de stroom- afname. als het gebruik van allerlei toe stellen. belangrijk bevordert. In verband hiermede besloot de Kamer zich tot Uw K A College te wenden, met het verzoek te willen overgaan tot verlaging van het tarief van electrischen stroom. Wanneer onverhoopt niet tot verlaging van de bedrijfswinsten zou kunnen worden overgegaan, sou de Kamer ten opzichte van de levering van electrischen stroom toch in eik geval gaarne een meer gespecificeerde tarieveerlng willen zien toegepast en wel in dier voege, dat handel en Industrie voor wie deze stroom veelal tot hun „gereed schap" gerekend kan worden, daardoor minder zwaar belast zullen worden. De Kamer zou het voorts zeer op prijs stellen Indien eenlge leden der Kamer op een nader door U te bepalen tijdstip terzake een onderhoud met Uw College mogen heb ben, waaromtrent zy Uw bericht gaarne tegemoet ziet”. (Men zie verder het verslag van de ver gadering der K. v. K. elders in dit blad). Hedenmiddag begint in de Fransche Ka mer de bespreking van de interpellaties over het Duitsch-Oostenrijksche Tol-verdrag. Het aantal interpellaties, dat eerst zes bedroeg, is tot negen gestegen. Het antwoord van Briand morgen verwacht. Volgens de „Pftit Parisien" is een groote meerderheid voor de regeering te verwach ten, doch de discussie belooft warm te wor den. Vóór de stemming zal Laval het woord nemen, om te verklaren, dat de regeering 1 geheel met Briand eens is.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 9