Laatste Nieuws OFFICIEELE MEDEDEELINGEX Burgerlijke Stand van Alkmaar Duiven PROVINCIAAL NIEUWS Crisis In het bloembollenbedrijf K. J. M. V. Agenda Bliksem in een kathedraal geslagen Rijkspostspaarbank De ongeregeldheden te Madrid Succes 1 Vï Het nieuwe Noorsche kabinet Postduivenvereniging „Steeds in Spanning” s. Een kwart-eeuw drankbestrijding HOORN SPANBROEK ’T ZAND STADSNIEUWS bZ^rdunm^dacUe’ wekt *pr’ allen op te houden meeting. (Applaus). Het zilveren jubilé van AL V. en K. V. gevierd Vertrokken personen ANDIJK De huldi&in& van Amsterdams Deken Ét •4j 9 Dlortl/<-**•/ t Inkrimping der teelt gewenschi ult waar zoo C. Venneker Mededeelingen nn de regeering en 1. De religiewse orden aft het land? ELEKTRIFICATIE SPOORWEGEN Feestelijkheden georganiseerd Jn. Verwint het Al." (Applaus). I gemeenten allen, die twee het eenling (y at. Domlnlcus) van het hoofd- de Laat te Alkmaar, naar het pakhuis. 4 8. 10—48—34 10 -40 54 10—50—13 10—51—14 10—45—10 10—53—30 10-53—43 10—55—55 10—65— 7 10—55—30 bestuur der M. V. in het bisdom Haarlem en van den heer H. B. van der Sande. voor zitter van het Diocesaan Kruisverbond. de van Gemengd heer Jac. Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „8L Raphael" Buitengewone ledenvergadering op Maan dag 11 Mei, des avonds 8 uur, in het ge bouw St. Wllllbrordus aan de Oudegracht. Agenda: Opening. Voorlezing der notulen. Ingekomen stukken. Belangrijke n.ededeeling aangaande voorstel contributieverhooglng Z. en O.-fonds. Rondvraag. Sluiting. Niemand verzulme deze belangrijke ver gadering. Het Bestuur Bjj den heer P. Spierdijk, Eerste Land- dwarsstraat 33 is een postduif aan komen vliegen met een ring om de poot no. 3 30. A 8003. Verder is bij den heer G. Kaai. Vogelen zang 10, een zwart-met-witte duif komen aanvliegen. BIJ den grooten nationalen zangwedstrljd. welke gisteren te Zandvoort gehouden is, be- Thans leurt: 8. 0. 10. „Een goede zaak beginnen. Gelooven en beminnen. Volharden kloek van zingen Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld- boekjes bedroeg 3. Overleden: Steen, 70 j. -2- meus Hulberts, 71 j. Geboren: Jan Gerrit, z van Gerrit Veld man en Hendrlka Langenberg Johann, z. van Carl Blrekoven en Theresia Hünmel- relch Wilhelmina Adriana, d. van Petras Homberg en Hendrlka van den Brink George, z. van Johannes Lina en Geertrulda Telleman Johannes Marla, z. van Clemens Schneider en Wilhelmina Wildeman. betreffende het Ge- nr. Men schrijft ons: Daar het lokaal van den heer Bos, Waag- plein, niet beschikbaar is, wordt morgen- Dinsdag-)avond de bijeenkomst gehouden in de bovenzaal van de „Unie”. Koorstraat. Deze bijeenkomst zal de laatste van dit seizoen zijn. Tusschen den gewonen gang van zaken door zullen er verschillende buitenge wone dingen gebeuren, die aan dezen slot- avond bizonderen luister zullen bijzetten. Mannen, allen present! u 1 Te Castellamare is de bliksem tijdens een dienst in de kathedrale kerk geslagen. Twee personen werden door vallende steenen ernstig gewond. Een paniek ontstond, waarbij vele perso nen werden gekwetst. bedrijf der Gemeentewerken nr. 1317): De wfjzigingBbestuiten zijn heden afge- kondigd en liggen gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie ter lezing. Zij zjjn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar. 8 Met 1031. Burgemeester en Wethouders voomoemd. WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Het genootschap „Atones” te Madrid heeft gisterenmiddag een vergadering be legd, die vrij druk bezocht werd. De vergadering nam een motie aan. waar in onder ander opheffing der gendsirtnérie, aftreden van den minister van binnenlanif- sche zaken, Maura en uitwijzing van afie religieuse orden uit Spanje wordt geéisobt. Witte Kruistentoonstelling Door den burgemeester van Hoorn is welwillend een verguld-zllveren medaille ter beschikking van het Comité der Witte-Kruis-Tentoon- stelling gesteld. Cornells Johannes van dér Gerrit Kes, 69 j. Bartholo- nlet geopend is. Verzocht werd nader be richt af te wachten. Men is dus genoodzaakt het papier te be waren en nu doet zich de vraag voor welke vrachtman dien voorraad kan bewaren. Be sloten wordt met de daarvoor aangewezen Vergadering L. O. P. Dezer dagen ver gaderde deze vereeniging in café Groskamp, Voorzitter Groot opent de bijeenkomst met den Christelijken groet en heet allen harte- Ujk welkom, in het bijzonder de nieuwe le den. De notulen worden zonder op- of aan merking goedgekeurd. Ingekomen is een rondschrijven van Ce Centrale te Alkmaar, dd. 38 Februari JJ., waarin medegedeeld wordt, dat tengevolge van malaise de papierprijzen tamelijk zijn gezakt. zoodat het papier voortaan voor minder zal moeten worden geleverd, althans voorloop ig. De secretaris deelt mede plm. 300 zakken van de Centrale Alkmaar te hebben ont vangen voor op te zenden papier. Spreker ontving tevens het verzoek met de opzending nog eenigen tijd te wachten, wijl .nog Aan het postkantoor te Alkmaar werd in den loop der maand April op spaarbankboek jes Ingelegd f 36.00552 en terugbetaald 48.889.86. Derhalve minder ingelegd dan te rugbetaald 13.884.34. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 31. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op Staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 3300 en afgeschreven 1500.Derhalve meer in- dan afgeschre ven 800. Aanrijding De heer Joh. Commandeur, met paard en wagen rijdende aan de stol pen, werd aldaar door een luxe-auto aan gereden, met het gevolg, dat hü van den wagen werd geslingerd. Hij bekwam een armbreuk, en onderhuidsche bloeduitstortin gen aan beide beenen, en werd naar Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Naar wij vernemen, is de toestand van C. naar omstandigheden goed. spreken om deze te kalmeeren. Plotseling werden uit „het publiek schoten op het venster gelóst. De menigte wierp zich op degenen, die de schoten hadden gelost en doodde ben met revolverschoten. Het offer der drankdervlng voedt op tot zelfbeheerschirig en levenseenvoud en zal als een krachtserum uitwerken op heel ons le ven. De offergedachte moet nieuw leven bren gen in de vereeniging; een Roomsch leven zonder offer is als een H. Mis zonder Hos tie, als een altaar ronder kruis. Wilt ge mijn leerling zijn, was Christus’ woord, neemt dan uw kruis op en volg Mij. Aan de offemoodzakelljkheid ontkomen we niet. Het vrijwillig offer maakt ons leven tot een hostie. Het offer der drankdervlng krijgt wereldbeteekenls; dit offer is van be teekenls voor ons zelf en voor de gemeen schap. We moeten anderen, die in gemoedelijke onverschilligheid toekijken er van overtuigen, dat door ons drankdervingsoffer ons leven uitsteekt boven het middelmatige. Door onze matigheid en soberheid, door ons bidden en offeren verdrijven we den duivel van het alcoholisme en de genotzucht. Onze organisatie gaat stroomopwaarts; en daar is kracht en moed toe noodlg. Daarom, allen aan den slag, om onze zieke mede broeders te redden en te verplegen, om eer herstel te geven voor de misdadige wereld. Met eerbied en respect kunnen we getuigen van de resultaten, gedurende 35 jaar drank bestrijding verkregen. Vooral wil spr. de vrouwen en meisjes op wekken. het meisje is machtig; de vrouw is machtlger en de moeder is het machtigst, want heeft men de moeder, dan heeft men het Itlnd. Laten we aldus besloot de spreker volhouden en volharden, gedachtig de woor den van Dr. Schaepman: De Noorsche kabinetsformateur Kotstad it er thans in geslaagd, zijn nieuw kabinet sa men te stellen, dat hjj heden den konlng ter goedkeuring zal voorleggen om bet morgen aan het parlement voor te stellen. In het nieuwe kabinet beheert Kotstad portefeuille van financiën, terwijl hij tevens minister-president is. Majoor Broadland woedt minister van buitenlandsche zaken en Majoor Quisling minister van Oorlog. Of dit kabinet zich lang zal kunnen hand haven, valt te betwijfelen, temeer omdat bet is voortgekomen uit een der kleinste par tijen van bet parlement. uitmaken de heeren: mr. J. p. Bosman, B. Kuyper, D. G. G. Margadant, A. Ohlen, F. H. Ringers, D. J. Scheffel. A. Sletsma, Th. J. H. Vermeulen en H. F. W. Kolb. Het ligt in de bedoeling dezer commissie, op verschillende pleinen der stad concer ten te laten geven door Alkmaarsche mu ziekkorpsen; in de muziektent tracht men een vrooljjken. voor iedereen toegankelijken avond te organlseeren van muziek, zang en voordrachten, terwijl men zich voorstelt, aan de Handelskade een toepasselijk vuur werk af te steken. Zooals men weet, wordt denzelfden dag de opening van de geasphalteerde Laat ge- ▼tercL De feestelijkheden daarvoor georganiseerd door de bewoners van de Laat, sluiten zich bjj bovengenoemde aan. Het gemeentebestuur verwacht, dat de in woners der stad hun Instemming met deze belde feestelijkheden zullen betuigen, zoowel door het uitsteken der vlaggen als op andere wijze. Hedenmorgen vroeg heeft de regeering een communiqué gepubliceerd inzake de gebeurte nissen van gisteren. De regeering verklaart, dat de uit het gebouw van het dagblad A. B. C. gevallen schoten niet z^jn gelost docr .eden van de Quirla ivllla, doch door employé s van genoemd dagblad. De politie beeft in het gebouw tevens wa pens gevonden en heeft derhalve het dag blad voorlooplg verboden en een arrestatie bevel tegen den directeur uitgevaardigd. De regeering deelt mede, dat elke herha ling van demonstraties van dergelijken aard ten strengste worden verboden. Het kabinet zal zich hedenavond over de gebeurtenissen beraden. Tot nog toe zijn 13 personen gearresteerd. Nadat de voorzitter dank had gebracht •an mej. Sam en den heer Kenter voor hun waardeerende woorden heette hjj den in middels ter vergadering gekomen feestrede naar van harte welkom. Verschillende toespraken De heer H. Kenter herinnerde aan de oprichting van M. V. en K. V. door het plaatseljjk comité der K. 8. A. op initiatief van Deken Hornink zg. Twee zaken achtte spr. In dien tijd voor Alkmaar noodlg. nJ. haalde in de derde afdeellng gemengde koren „Schoorl’s Gemengd Koor” het hoogste aan tal punten (334). ^T. de Vries, geen, chemisch analyste, van Geesterweg 17 naar Amsterdam W. Smit- Stoop. rk.. van Heemraadstraat 3 naar Hel- loo Wed. J. L. G. Belonje. rem., van Nas- saulaan 41 naar Egmond aan Zee. H. Houter en echtgen., n. h. en geen, van Visscherslaan 7 naar Bergen. J. Moetjes en gez., nJi.. sla gersknecht. van Laat 2 naar Oudorp. J. M Fluit en dochter. n.h., huishoudster, van Nieuwpoortslaan 170 naar Haarlem. P. M. H. Duffhaus, r.k., religieuze, van Van Everdln- genstraat 18 naar Delft. A. T van Elten. r.k.. religieuze, van Van Everdingestraat 19 naar Amsterdam; G. M. Soecker, rk., onderwijze res. van Langestraat 39 naar Groningen; J. Smith. n.h dienstbode, van Nassaulaan 18 naar Stadskanaal; A. Duijkersloot. rk. dienstbode, van Verdronkenoord 9 naar Llm- men; R. Hart, n.h.. dienstbode, van Dijk 9 naar School; J. Bijlo, d.g„ bloemlstknecht. van Vamebroek I naar HUlegomA. J. J. van der Knaap, n.h.. slager van Payglop 14 naar Castrlcum; J. W. T. Scheffel. ej. z.b., van Wildemanstraat 20 naar Helloo; A. J. van den Burg-Dik, geen, van Lamoraalstraat 3 naar Krommenie; J. Schipper, rk., slagers knecht. van Hoeverweg 11 naar Velsen; J. N. Burger en gezin, rk., stucadoor, van Nieuw poortslaan 138 naar Velsen; R. A. Klinker, geen. 1.1. machinist N.S.. van Grensstraat 12 naar RotterdamA. Lackner, rk., dienstbode, van Nleuwesloot 49 naar Bergen; A. J. van Schoten, geen, tijd, opzichter wegenaanleg, van Molenbuurt 1b naar Hoorn; J. 8. E. Schwarzer, eJ. z.b., van Kennemegpark 7 naar Zaandam; W. Meilink, geen, onderwij zer. van Boezemsingel 55 naar Helloo; Wed. K. Oud. rk., van Geest 47 naar Berkhout; F. Zllversmlt, nJ., huishoudster, van Lange- strsat 41a naar Rotterdam; J. M. M. WeU- mar Schultz-Hagenberg. artiste, van Heilig land 10 naar Dordrecht; W. den Ouden. nJi. schilder, van Heiligland 10 naar Dordrecht: M. Mante, geen, verpleegster, van Koorstraat 33 naar Rotterdam; J. A. Cottaar, rk., mon teur, van Nieuwpoortslaan 71 naar Haarlem; J. de Bont, rk., winkeljuffrouw, van Fnidsen 86 nqpr Helloo; A. Bakker en gezin, geen, op zichter, van Comansstraat 24 naar Hillegers- berg; A. Wijtman en gezin. nJi. en geen, landarbeider, van Hoeverweg 8 naar Sijbe- karspel; J. Balder en gezin, nJi., wegwerker, van Boom kampstraat 38 a naar Castrlcum. W. M. Bouman-Elema. nil., van Nleuwlan- derslngel 8 naar Groningen; W. J. Vogelpoel en kinderen, rk., koopman in suikerwerken, van Landstraat 38 naar Oudorp; A. van der Pol, rk., spoorwegarbeider, van Leegwater- straat 15 naar Bergen; B. W. O. Reosslngh van Iterson-Schoen. rk.. van Limmerhoek 28 naar Haarlem; M. E. Stokman, geen, hotel- hOudster. van Kraanbuurt 4 naar Arnhem; J, O. Met. geen, kantoorbediende, van Nieuw poortslaan 149 naar Velsen. Ingekomen personen: P*A. Lammes, rk., dienstbode, van Amsterdam naar Laat 87; M. T. Blankendaal-Rijsemus en dochter, rk., van Rotterdam naar Vogelenzang 2; M. Fil mer, rk., dienstbode, van St. Maarten naar Oudegracht 287; B. C. Panhorst en gezin, rk., controleur autobusdienst Noord-Holland van Amsterdam naar Nieuwpoortslaan 114; B. H. Buers, r.k.. van Culemborg naar Em- mastraat 84; J. H. de Wit en echtgen., n.h., wagenvoerder conducteur NB., van Stomp- wijk naar Hoeverkade 7. oruikelijke wijze, alle aanwezigen, speciaal den Zeereerw. heer Pastoor A. Baetsen OJ» en den Weleerw. Pater A, Oonk OJ*., Gees telijk Adviseur, alsook de afgevaardigden van het Hoofdbestuur, de dames Sam, Koeman en Slnnema, welkom heette. Ook heette spr. welkom de vertegenwoor digsters van den Vrouwenbond, den heer Al met zijn koor, mevr. Meersmans-Verbeek en den pianist, den heer Llgthart. Aan de oprichting van M. V. en K. V. her innerende, noemde spr. dit een daad van groote beteekenls; de oprichting op 21 Maart 1908 was een initiatief, dat hulde verdient, want er was in die dagen moed toe noodlg om tegen den stroom op te gaan en te strijden tegen het drankmisbruik. Spr. brengt hulde aan de mannen vrouwen, die toen het inltlatief^namen. Op dien eersten avond telde de M. V. 50 leden en het K. V. 100 leden. Op dit oogenbllk aldus vervolgde spr. past ons een gevoel van dankbaarheid; eer stens jegens O L. Heer, onze patrones de H. Maagd Maria en onzen patroon den H. Bernardus. Spr. uitte er zijn voldoening over, dat aan de kerkelijke viering in de St. Jo- sephkerk zoovelen hadden deelgenomen. Voorts is dank verschuldigd aan de oud- advteeurs. Pater Jansen OJ»., de Kapelaans Van Adrichem en Bilars, de Paters v. d. El zen, Preller en Oonk. In Pater Oonk dankt spr. alle geestelijke adviseurs, voor wat ze voor de drankbestrijding in Alkmaar hebben gpdaan. Spr.herdenkt voorts met dankbaarheid den pioniersarbeid van mej. Mtlhren (wegens ongesteldheid afwezig), van mevr. Kenter- v. Baar (overleden) en mej. Bruno (naar t klooster), welke vanaf het eerste oogenbllk in de voorste gelederen van de M. V. ston den. (Applaus). Van het K. V. herdenkt spr. met dank baarheid den eersten voorzitter, den heer C. W. Kejjsper, dezen avond aanwezig (Ap plaus). Verder de oud-voorzitters Meeuwsen en Van Dijk, de oud-secretarlssen Tander, C. H. Schneiders, W. Schneiders. Vlaming, Dekker, Van Zandvoort en Mulbrecht. Komende tot het bestuurskader van het oogenbllk brengt spr. een woord van dank en hulde aan de presidente der M. V. mevr, v. Diepen, die spr met een handdruk namens alle aanwezigen dankt voor wat ze voor de drankbestrijding heeft gedaan. (Applaus). Spr. wijst er voorts op, dat bij de debat ten in de Tweede Kamer over de Drankwet gebleken is, dat het drank-kwaad nog niet van de baan is en dat van alle kanten met waardeering gesproken werd over het werk der drankbestrijders, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat de Drankbestrijding haar werk zou blijven voortzetten, daar de drank nog groote verwoesting aanricht in *t Gisteren vierden de Alkmaarsche Vereenl- ----t j Nadat de voorzitter den feestredenaar dank had gebracht voor zijn heerlijke rede en er eenigen tijd gepauzeerd was, kreeg de heer Koopmeijners nog gelegenheid een woord te spreken namens Herwonnen Le venskracht. Spr. betoogde hoe het sociale werk van de Drankbestrijding hand in hand gaat met dat van Herwonnen Levenskracht; want het leed dat Herwonnen Levenskracht tracht te verzachten, vindt heel vaak zijn oorzaak in hét drankmisbruik. Spr. eindigde met de beste wenschen voor den bloei van M V. en K. V. Vermelden we nog, dat deze feestavond opgeluisterd werd door voordrachten van me vrouw C. Meermans- Verbeek uit Amsterdam en zangnummers van het R. K. Zangkoor, coder leiding van den N. Al. Met een woord van dank aan hadden medegewerkt tot het welslagen van deze feestviering sloot de heer Venneker den avond. Het gemeentebestuur verzoekt ons ter ken nis van onze lezers te brengen, dat het de invoering van electrische trekkracht op de spoorlijnen van Amsterdam en Velsen (HaarlemAlkmaar) van zoodanig belang acht, dat er aanleiding is te dier gelegen heid eenlge feestelijkheden te organlseeren. Zoo zal het gemeentebestuur Vrijdag as. een noenmaal aanbieden aan de directie en een aantal ambtenaren der Ned. Spoorwegen, die de vele werkzaamheden, aan de elec- trificatie verbonden, hebben geleid. Met het oog op het belang, dat ook vele andere gemeenten der provincie bij die electrlficatie hebben, zijn ook de Commissa ris der Koningin en een aantal burgemees ters van naburige gemeenten tot dezen maaltijd genoodigd. De gasten worden te 11.40 uur aan het station verwacht en vandaar onder muziek naar het stadhuis geleid. De verdere feestelijkheden zijn op' den avond gedacht, om de geheele bevolking in staat te stellen, er aan deel te nemen. Ztj worden voorbereid door een feestcommissie, waarvan met den burgemeester en de wet houders Bonsema en Van Slingerland deel leven Vhn ons volk. Tot de leden van M. V. en K. V. zegt spr. houdt vol; houdt moed; en aan de an dere aanwezigen vraagt spr.: geeft ons uw sympathie! en zoo mogelijk: ga een stapje verder. Hulde en dankbaarheid wil spr. daarna brengen aan die acht menschen, die van het begin der oprichting hebben meegestre- dsn. Drankbestrijder worden valt wel mee; maar het 25 jaar vol houden, daar is moed en volharding toe noodlg. Van de M. V. zijn de vier JubUaressen de dames Mtlhren, Melten, Wagenmeester en Groot; van het K. V. zijn de Jubilarissen de heeren D. Groot, Vlaming, H. Kenter en L. Beelenkamp. Onder applaus van de aanwezigen reikte spr. aan deze Jublleerende leden een fraaien gecalllgrafeerd diploma uit. Voorts deed de voorzitter mededeellng, dat bloemstukken waren Ingekomen van den Vrouwenbond en Volksbond; en schrjjvens van gelukwensch van de 8t. Catharina-ver- In verband met de crisis in het bloembol lenbedrijf schrijft de ,.R. K. Boerenstand”: De vraag, of een uitbreiding van de bollen- eultuur onder de huidige omstandigheden nog wel aanbeveling verdient of niet, is een vraag. Welke op t oogenbllk wel eens nader mag Worden bekeken. Begrijpelijk zijn de bollen kweekers. die reeds Jaren in deze cultuur hun bestaan vonden en goed geoutilleerde bedrij ven hebben, van oordeel, dat elke verdere uit breiding In ons land sterk moet worden ont raden. ja zelfs is men van meenlng. dat het hoog tijd is om maatregelen te nemen ter Inkrimping van de bollenteelt. Al is het waar, dat er tot voor kort nog kon worden gezegd, dat de bollenteelt goed als niet van de algemeene malaise had geleden en er dus nog redelijke uitkomsten werden geboekt, als iedereen daar naar grijpt blijft er evengoed niets van over. In 1929 en 1930 werden massa's bloembol len aan den man gebracht. De afnemers van toen worden echter thans op hun beurt pro ducenten. En. nu de resultaten van de op deze wijze uitgebeelde cultuur binnenkort aan de markt zullen komen en de handel het dreigende te veel reeds als een lawine ziet aankomen is het vrij zeker, dat de prijzen tot een ongekende laagte zullen kelderen. Uit verschillende lancen komen talrijke verzoeken binnen om kortingen op de uit staande vorderingen van leveranties van ver leden jaar. in verband met de nu he>aas vast staande onvoldoende Jaar-opbrengst der ge forceerde heibloemen. In de verzoeken, welke uit Duitschland en Engeland komen wordt als hoofdoorzaak van de lage bloemenprijzen de lage prijzen nJ. die de buitenlandsche afnemers van hun getrokken bolbloemen maakten altijd genoemd de enorme export van geforceerde bolbloemen uit ons land op hun markten. Op het oogenbllk worden er reeds Neder- landsche tulpenbollen in Duitschland ver kocht tegen een doorsneeprijs van 40 Mark per duizend franco, zollfrei en op credlet, d.i. dus bruto even 2 cent per stuk. Degenen, die deze koopen afsluiten, moeten wel de vaste verwachting hebben, dat dit artikel dezen zomer voor niets te krijgen zal zijn. Het is de overproductie van bloembollen, en, zoo wordt er in exporteurskrlngen gezegd, deze op haar beurt is weer het gevolg van de overproductie van akkerbouwproducten die de nieuwe kweekers uit den grond stamp te. waardoor thans een crisis wordt veroor zaakt. Bovengenoemde vereeniging hield gisteren een wedvlucht vanuit Baarle Nassau. Af stand 133 KM. Gelost om 9 uur met Z.W.- wind. Aankomst als volgt: C. J. Paulisse Idem G Htjmans M. Kroese Jn. Hulberts Jzn. O. J. Paulisse H. Moojj O. J. Paulisse M. Kroese O. Steinvoort De zaal was geheel met leden en belang stellenden gevuld toen de voorzitter de heer O. Venneker, na opening op de ge- Omtrent de te Madrid piaats gehad heb bende onlusten kan nog gemeld worden: Gisterenavond laat was de toestand seer ernstig. Ongeveer dertig wapenwlnkels waren ge plunderd en de gestolen wapens werden te gen de politie gericht, terwijl ook bloedige gevechten werden geleverd tusschen de monarchisten en republikeinen. De politie zal een huiszoeking doen in bet gebouw van het monarchistische blad ,A- B. O.”, daar men meent, dat daar wapens zijn opgeslagen en dat verscheidene monarchisten, die deelgenomen nebben aan de onlusten, daar verborgen zijn. De sociaal-democratische partij Bet auto's door de stad rijden met plakkaten, waarbij de arbeiders worden verzocht zich niet tot deelname aan de staking der taxl-chauffeurs te laten verleiden. In het ministerie van binnenlandscbe za ken waren te middernacht verscheidene mi nisters bijeen om over den toestand te be raadslagen. De minister van blnnenlandsche zaken liet een zijner ambtenaren door een venster vah het ministerie de opgewonden menigte toe- WerkstaMnTe» Ondanks den oproep der regeering, om b werk oi.middellljk te herwen en elke sh munstraUc na te laten, heeft de gis-eien tc Madrid begonnen staking rich verder uitge breid Met uitzondering van de arbeiders ih de sieutelbedrijven. werkt niemand. De tram.« loopen slechts gedeeltelijk en in het centrun. der stsd in bet geheel niet. Ook de taxl-chauffeurs staken, hoewel k'. tot werken bereid zjjn. maar zij vreezen, dat hun wagens op straat door radicale elemen ten zullen worden lastig gevallen en ver brand. Op straat verzamelen zich overal groepe: menschen rondom sprekers, die ultschake ling van radicale elementen uit bet kablne verlangen. Op sommige plaatsen worden de nvmscher aangezet tegen de kerken en speciaal teger. de kloosters. De politie grijpt slechts af en toe in. V meeste winkels en groote zaken zjjn geslof uit vrees voor plunderingen. een R. K. blad en een Drankbestrijdersver- eenlging. De Roomsche krant kwam er met Ons Blad, thans uitgegroeid tot een blad, dat we allen lezen, het Noord-Hollandsch Dagblad, een blad van beteekenls. Aan de oprichting van M. V. en K. V. heeft spr. met Mr. Kraakman, als bestuurs leden van de K. 8. A. medegewerkt. Toch aldus spr. is mijn werk voo^ het K. V. nooit groot geweest en daarom was ik wel 'ets verlegen, toen ik ook bij die acht hoorde, die gehuldigd werden. Spr. brengt voorts hulde aan de besturen van M. V. en K. V. bovenal aan mevr. Van ’’Iepen en den heer Venneker. den wensen 'Itsprekende, dat beiden nog lang voor de ~ankbestrijding mogen gespaard blijven. 'Applaus). Nadat de H. E. Deken E. P. Rengs, die Inmiddels ter vergadering gekomen was, door "en voorzitter was verwelkomd, sprak mej. ^•m, presidente van de Noord-Hollandsch Propaganda-Commissie van den Mariaoonc. voorden van gelukwensch. Spr. TOOJ" '1 de jongeren op om meewerkend Ud Orten. er op wijzende, dat. zoolang er ge- uikers van drank zijn, er misbruikers van °“en; daarom zijn drankbestrijders nog steeds noodlg. Na een woord van dank gebracht te heb- be° aan het bestuur van <le M. V. vw ce sloten wordt met de daarvoor personen te confereeren. Als dag van ophalen wordt aangewezen Dinsdag 13 Met aa. komt de wükyerdeöing aan de Feestrede van den Eerw. Pater Theophanus Notenboom O.F.M. S^ö-j^b^ta^118 Krulsv'I^‘d I ^^Nledo^a^'rd":ht de0*»1^! van a ÏÏ?d,Mre actlvlt«1t. der jublleerende veree- Joeephkerk ’'‘gingen, die daarvoor van de menschen ^SneX dH. WW’ E£L<ta’ï_OntVln8en' doch van God eens i. b‘J.ee"^o<Qst plaata. ter viering van 8^- wenscht de vereenlgingen een blijven- dit zilveren feest W,u’t Jubilé-uur is geen w.pen- °P«*higsrede. doch een spoorslag tot nieuwe geestarlit. R' Drankbestrijding heeft een bij zondere beteekenls als saneeringsmiddel te gen de genotzucht van dezen tijd. Sw-. schildert de genotzucht, de Zondag viering, de luxe en overdaad in kleeding en vermaak, de sportvergodlng en de recordjage- rij van dezen tjjd. Ondanks de malaise zijn de gebouwen van spel en vermaak steeds vol en stijgend in getal. Door het wekelijksch Moscoopbezoek maakt de mensch zicti aan overdaad schuldig. Ons volk gebruikt in zijn geheel een hoe veelheid drank, die schadelijk uitwerkt op rijn lichamelijke, geestelijke en redelijke krachten. Geen kermis zonder borrel, geen •eeet^zonder toost; geen gelegenheid zonder “Tank; de drank die 's menschen vijand is, moet ieders vriend zijn. Het is gemakkelijker de Zuiderzee droog te leggen, dan een volk, De laatste jaren is er voor 360 millioen gulden per jaar aan drank verbruikt in ons 175 millioen gulden werd verrookt. Ieder jaar stijgen deze cijfers met mll- lioenen. Ondanks de malaise stijgt de ver makelijkheidsbelasting met 16 f>ct., de en- tree's der amusementspalelzen met 20 pet.; voor de film zjjn er 47 verhuurkantoren en 270 bioscopen in ons land. Spr. overdrijft niet als njj beweert, dat het menschdom is aangegrepen door de genot zucht als door de kanker. De buitenwereld heeft zooveel vat op ons, als nooit tevoren; de menschen hebben de zelftucht verloren. Tegenover de genotzucht van deren tijd stelt spr. de Drankbestrijding. Het offer der drankdervlng voedt op Zilveren jubileum J In de mooi versierde zaal van Jn. Dekker vierde de vereeniging Bloembollencultuur haar 25 jarig bestaan. Aanwezig waren oa. burgemeester Groot Jnz., de beide wethouders, verder verschil lende besturen der alhier bestaande organi saties. Verder waren er ongeveer 150 men schen. De heer Jb. Koolman, voorzitter der ver eeniging Bloembollencultuur hield de ope ningsrede. Spr. heette eerst van harte wel kom de leden en aspirantleden, daarna bur gemeester Groot.Wethouders Prins en Groot. Mhr. de Boer, hoofd der Chr. schooi. Daar na zette spr. uiteen het belang van het bol- lenvak en het ontstaan en voortbestaan der vereeniging. Ook besprak spr. de ontwikkeling Her Bollencultuur hier ter plaatse. Spr. zegt, laten wij de nieuwe 25 jaren met moed ingaan. Daarna werd het eerste gedeelte van de film vertoond welke zeer mooi en leerzaam was. Ook het tweede gedeelte was zeer prac- tisch en leerzaam. De vice-voorztter, D. Jon ker, zegt, dat niet alleen de vereeniging jubi leert. maar dat er 2 bestuursleden hun 25- Jarig jubileum vieren, nl. de voorzitter Jb. Kooiman en de penningmeester W. Kool man. Belde jubilarissen ontvingen een mooie bloemenvaas. Daarna werd een mooi jaarverslag uitge bracht door den sceretaris, den heer Mantel. De vereeniging is opgericht in 1900 met 45 leden. Spoedig daarna werd de eerste Groene veiling gehouden en wel van 900 roede ge plante bollen. Het eerste Jaar werd druk ver gaderd. De eerste veilng had opgebracht f ihQOODe grootste kweekers hadden toen 200 8 3W roede. De eerste droge veiling werd gehouden in 1909 en bracht op f 2200. Daarna wordt het tulpentrekken bespro ken enz.; ook gaf spr. den crisistijd weer. Spr. eindigt zijn verslag met het overrei en van een bloemenruiker aan den penning meester en voorzitter. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn mooin verslag. Daarna werden de twee laatste gedeel ten van de film ..Van Bol tot Bloem” ver toond. Een telegram van het hoofdbestur was binnengekomen met een felicitatie voor de jublleerende vereeniging. Dama verkreeg de Burgemeester het woord. Spr. feliciteerde de jublleerende vereeniging en hoopte dat zij nog zal mogen bloeien en groeien. Daarna sloot de voorziter. de feestelijke bij eenkomst met een hartelijk tot weerziens. Burgemeester en Wethouders y^n Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opge nomen de besluiten van den Raad dier ge meente van 16 April 1931 tot wijziging en aanvulling van: a. de Verordenng op het beheer der Ge meentebedrijven (Gemeenteblad nr. 1213); b. de verordening betreffende het beheer van het gemeentelijk Sportperkbedrijf (ge meenteblad nr. 1214); c. de verordening op den Keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar (ge- teblad nr. 1215); d. de verordening meentelijk Grondbedrijf (gemeenteblad 1218); c de verordening op het beheer van het gemeen teblao 4- 'ff

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 10