Rechtszaken Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen DOODT! i N. V. „VRIESIA” JAN DE VRIES Voor den Alkmaarschen Kantonrechter Strafzitting van Vrijdag 8 Mei FINANCIËN 9 PROVINCIAAL NIEUWS Een vlsschers-autobus SOCIAAL LEVEN R. K. Handelsrelzlgers KERKNIEUWS Intieme huldiging op het Begijnhof 23 i%7o r i De Internationale Suiker- vereenkomst ÓUDORP r 8 R V Hoogeerw. Heer Deken Dr. G. C. van Noort 70 jaar 1017,. 10c*/, 101% 101»/, 37a, BERGEN 4 alle vliegen, muggen, kortom alle insecten, op de meest radicale en voordeelige wij'ze, door toepassing van het eenig radicale middel „VRIESIA RADICAAL INSECTEN DftOOENDE STRAAL” busei vm f 1.-, f 1.50, f 2.75 N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel ZAADMARKT 74 - TEL. 3^4 - ALKMAAR 1 1 En beswaren tegen een concessie. by deze 2 oooowaoooaww«o» (cable) Z( Rede Prof, van Rooy lei 56% 7% niet die 113’ 310 betreft, Prolongatie •tden c vldueel waar bleef, 'ooien werd Staateleeningen 5% Nederland 1919 5* Nederland 1818 4K Neder! 1818 «H Neder! 181*1 4K N.Ind. 1828 B 109% 112 131 22% 232 33 70 Koers 2.15 R Z1 81 *1 I I I Gezellig en emotievol kerkritje. Een natuurmenseb geeft niet om *n stootje. De 22-jarige landbouwer J. B. te Graft, wilde het zich onlangs wat gemakkelijk maken en liet zich op zijn rijwiel op de Noorder- vaart, door een motor medesleepen, tot op een gegeven moment een kink in den kabel kwam en de wielrijder op waarlijk elegante wijze Oker den kop sloeg en op den weg neer kwakte. Hij bekwam echter nigt het minst letsel, maar brigadier Talsma, die equilibris- tische toeren van dezen natuuracrobaat vanuit de verte had gadegeslagen, maakte een keurig procesverbaaltje op en zoo werd heden vriend Jan, die het gebeurde van weinig beteekenis achtte, veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen. Gemeenteraadsverkiezing. Als datum voor de gemeenteraadsverkiezing is thans vastge steld 10 Juni. EEN ADRE8 AAN DEN RAAD de en Vorige Koersen 172% 14 5»/. De 8. A Ter Z. Ta hebt uw en on- na- 45 32 37, 84% 60 42 Xe B. 33% 71% 132 Scheepvaart Holl Amerika Min llto Gem Elgend Kon. Ned Stoomt) Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. Tabak lel) Batavia >ude Den ostkust fenembah laxweU - 170*/, 14 5% 33% 25 Spoorwegen Jnion Pacific Wabash fhic Mliw 8t Paal 'ansar City South trie Railr Petroleum Dortsche Petr. Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union Oil Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. B. Leather intern. Nickel Q. Z. E. 8« J. U. 9.70 34.55 12.10 2.46% 99.25 47.90 13.— i 24.95 66.55 66.65 66.55-, 7.30 34.95 27.— 251 283' S3: 328 MAANDAG 11 MEI De geest van Caruso zweefde door de duistere dorpswegen. De 20-jarige visscher Engel H-, te Egtnond aan Zee, had in den nacht van 29 April zijn van zalige ontzetting verstijfde dorpsgenoo- 'en onthaald op de pracht van zijn metaal klankrijke heldentenor, waarvan heel het Pompplein en omgeving beefde en trilde. De rij fa veldwachter Bergsma genoot even eens van deze enorme muzikale praestatie, maar her was helaas in den voor de nachtrust bestemden tijd dus moest hij met bloedend nart procesverbaal opmaken ter zake buren gerucht. De groote solist stond voor dat feit dan heden terecht, maar bleek de bescheidenheid ;n nersoon te zijn. Zelfs ontkende hij een stem 1017.4 100’/. 101% 101% 98»/, 98», O Aja D Paa zaai hoe: Uit en 1 een Kol, weei dry, oorc boel in moo Reei Mal, oord kun< te van trap wegt onge op t die hy 1 Heer: te w na 1 in de al te oord boot zy den □reel -ia e gei 1 bal t in di Boer in Bare: vallei den d.-iks .iopbi mfhu Bel ten. vallei Baret er nc ultkoi van t Heya den t Dai der j mooie Feestelijke bijeenkomst in het Concert gebouw. Zaterdagavond is bet feest by den 70sten verjaardag van den Hoogeerw. deken van Amsterdam, Dr. G. O. van Noort. in intte- men kring ingezet. Om 8 uur vereenlgden zich in de Begijn - hotpastorie verschillende leden van het Hul- dlgingscomlté teneinde aldaar de komst van den jubilaris, die ten huize van een bevrien de familie vertoefde, af te wachten. Om ongeveer half negen verscheen dr. van Noort in gezelschap van den secretaris-pen- nlngmeester, den heer G. Olsthoom. By ontstentenis van den voorzitter van het comité, mr. A. Hendrix, nam mr. Kropman 59’/, 49% 77, 1571. ulker B V A oerworedjo Vorstenlanden Actions idem gelegenheid gegeven tot voorbijrijden. Een en ander werd door den motorrijder, benevens twee tuinders uit Castncum, de H.H. Kuys en Zonneveld, ooggetuigen van het ongeluk weersproken. Hun verklaringen klopten echter niet geheel, daar de tuinders vermeenden dat de motorrijder door het voorgedeelte van den auto was aangereden, terwijl deze zelf verklaarde door het achter- spatscherm te zijn geraakt. De auto van Dr. Str. vertoonde trouwens alleen op het achter- spatbord een schram die op den wagen voor ieder belanghebbende nog te zien was. Bo vendien bestond er een aanmerkelijk ver schil in de observatie derbe wuste wielrijders. Volgens Dr. Str. waren dit wielrijdsters, terwijl de getuigen a décharge verklaarden dat het jongens waren. Eindelijk ontkende Dr. Str. een verklaring te hebben afgelegd aan den agent die hem had gehoord, zooals door dezen ambtenaar was gerelateerd en op grond van alle die tegenstrijdigheden werd het wenschelijk geacht de verdere behande ling te schorsen en tot het houden van een nader onderzoek de zaak voor ombepaalden tijd aan te houden. Schrijven van Z. H. E. Mgr. Aengenent. De heer Olsthoom deed hierna voorlezing van den volgenden brief van Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent: 212% 22% 232% 1M71. 5*»/,. 7“/„ 5*7,. MAANDAG 11 MEI Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel-MU- - 184*/, 111% 82% 42% ÖO Zg 290% De dood en verderf- brengende handrem. Een te Wijk aan Zee en Duin wonende uitvoerder, de heer Cornells A., was in den avond van 29 April te Alkmaar door de politie aangehouden, ter controleering van de door hem bereden motor, een Simplex 1926. Dit onderzoek viel niet al te gunstig uit, zooils kon worden gedistilleerd uit de ver schijning van den heer C. A., als verdachte voor den kantonrechter, ter zake het berijden van een motorrijwiel, niet voorzien van twee- krachtig onafhankelijk van elkander wer kende remmen. De verdachte toonde zich bepaald onvol daan over het optreden der Alkmaarsche agenten, die hem hadden verboden om op zijn motor de reis naar huis voort te zetten, en hem den raad hadden gegeven, verder maar van een autobus gebruik te maken. Hij ver dacht hen sterk aandeelhouders van een autobusonderneming te zijn. Ook beweerde de heer A. een gewe'igden tegenzin te hebben in het gebruik van de handrem. Hij had eens de handrem aangeroerd en het funeste ge volg was, dat hij zijn bewustzijn verloor en ettelijke weken in een ziekenhuis had moeten doorbrengen. Nadat de heer A. op deze onderhoudende wijze den Kantonrechter eenige oogenblikken aangenaam bezig had gehouden, veroordeelde deze autoriteit hem tot f 5 boete of 5 dagen, en ontvingen de heeren daarop direct de kennisgeving dat de veroordeelde booger beroep zou aanteekenen, hoofdzakelijk gericht tegen de geuniformde aandeelhouders van de autobus. was nog gewas- Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubo Roti Tapanoell Serbadjadl Sllau m«..,..«. V. L O. O. Allied Intercontln Rubber te hebben, om te praten, minder om te zingen, doch de heer Kantonrechter liet zich niet verlakken en gaf blijk die valsche nederigheid te doorzien, door de zingende Engel te ver- oordeelen tot f a.50 boete of 2 dagen. ndmtrleén Unilever Calve Delft Alg. KunstzUda Van Berkel's Pat Nieuwe Philips Kuch. Accousttek Ned. Ford Mijnbouw Boeten Mynbouw Alg. Exploratie 179»/, 109% 78 43% 166 67% 282 De rempannen waren te vet en de bestuurder was zuur Volgens afspraak werd de zaak tegen den handelsreiziger S. G. uit Wormer, die op 36 Maan te Bergen op den hoek Breelaan en Russenweg een aanrijding veroorzaakte, om dat hij den regels van ’t verkeer, die voor schrijft dat rechts den voorrang heeft, ver waarloosde. voortgezet met het hooren van den verbalisant, den rijksveldwachter Ver meulen. De verdachte zelf was ditmaal misschien wel in den geest, doch niet op stoffelijke wijze vertegenwoordigd. De rijksveldwachter verklaarde dat hem bij nauwkeurig onderzoek was gebleken, dat de rempannen te vet waren en de remmen onvoldoende werkten. Aan de verklaring van den monteur dat de 4 wielrem ontzet was door de aanrijding, hechtte de heer Vermeulen zeer weinig waarde. Hiermede was het lot van den verdachte bezegeld en werd hij ver oordeeld tot f 25 boete of 25 dagen. De feestelijkheden op Zondag Zondagmorgen droeg Deken van Noort een plechtige H. MIs In de Begynhofskerk op. Hierby assisteerden de Zeereerw. heeren L. Stolk, als presbyter-asslstens, J. Th. Lager- wey, diaken, N. Colla, sub-dlaken, terwyi kapelaan 8. Linthorst als ceremonlarlus fun geerde. Het kerkgebouw was ryk versierd. Na het H. Misoffer sprak Deken van Noort de geloovlgen toe. In het ryk-verslerde concertgebouw is Dr. van Noort des middags gehuldigd geworden. De groote zaal was geheel bezet met verte genwoordigers van alle Amsterdamsche Ka tholieke vereenlglngen. Onder spontaan ap plaus werd de jublleerende Deken binnenge leid, en nam hy plaats voor het podium, waar onder palmen de eere-zetels uit het Amster damsen Stedeiyk Museum geplaatst waren. Na een kort openingswoord van den voor zitter Mr. A. J. M. Hendrix, voerde een kna penkoor van het 8t. Ignatluscollege onder leiding van Dr. A. J. Wessels, SJ. uit: Sicut servus van Palestrina. Chanson Soldatesque en Pastorale van F. A. Oevaert. Onder per- söoniyke leiding van Dr. Willem Mengelberg speelde het orkest op sublieme wyze de ouverture uit „Die Meistersinger” van R1-' chard Wagner en Karfreltag-Zauber uit de „Parslfal”. Dr. Mengelberg en zyn orkest hadden een langdurig applaus In ontvangst te nenjen Hierna was het woord aan prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, tot het uitspreken der feest rede en aanbieding der feestgave. Deze be stond uit een stel gebrandschilderde ruiten voor de Begynhofskerk en een achlldery van den jubilaris, geschilderd door Matthleu Wiegman. Parijs Brussel Londen New-York Beriyn Zürich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Onder voorzitterschap van senator Bau- duln werd Zaterdag de plenaire vergadering van de internatlonale_sulkerconferentte te Brussel gehouden. Door Thomas U. Chad- boume werA de tevredenheid van de ver gadering uflgedrulrt over 'het welslagen van de conferentie. Hy stelde een ontwerp- begrootlng over het eerste jaar van bet internationaal sulkercomité voor. De uit gaven werden geraamd op 84.000. Dit voorstel werd door de vergadering aangeno men. Eenparig werd volmacht verleend aan den heer Francis Powel, president van het internationaal suikercotnité o«n met de landen, die nog niet tot het sulkeraccoord zyn toegetreden, onderhandellngen te voe ren. Vervolgens teekenden alle delegaties het accoord. De president Bauduin. alsook de voorzit ters van de diverse delegaties, waaronder dr. v. Aalst van de Ned. Handel-My., spraken dankwoorden uit. Den president van de in ternationale suiker-conferentie werd hulde gebracht Het intematonaal sulkercomité aal zyn zetel hebben in Den Haag. 86»/, 60 42*/, 20 42 15% 47% 31 Habemus Confitenten? reum Het gebeurt niet al te dikwerf dat een rechter kan zeggen wij hebben een schuldige die bekent, maar hier kwam dan toch in den persoon van den 18-jZrigen heer J. N. V. uit Alkmaar, een jonge nun zich melden, die nederig toegaf de schuld te zijn, dat op 28 Maart nabij het beruchte kruispunt bij de Groote Kerk aldaar, met zijn rijwiel een aan rijding werd veroorzaakt, ohidat hij in de drukte van het verkeer de kluts kwijt raakte en verzuimde, een auto bestuurd door zekeren heer Roorda, als van rechts komend, de voor rang te verleenen. Rekening werd gehouden met zijn openhartige bekentenis en f 3 boete of 3 dagen opgelegd. De dader in Zuid-Afrika en een onschuldige op de zondaarsbank. D« melkrijder en handelaar J. C. S-, lid van de firma Gebr. St. te Velscn-IJmuiden, bereed op 21 Febr. met zijn melkbussenauto het al zeer benauwde Sweerespadje te Uit geest, en had het ongeluk daarbij een voor het perceel van den heer M. Duin staand houten hekje aan brandhout te rijden. Aan de uitnoodiging voor reparatie zorg te dragen, werd geen gevolg gegeven en dus deed de heer Duin aangifte bij veldwachter Borne- broek, en stond de vermoedelijke dader dan ook terecht.Hij beweerde nu echter dat niet hij maar een hem onbekend persoon, die in middels naar Zuid-Afrika was vertrokken, de auto bestuurd had. Waar echter den heer St., teneinde zijn geniale vinding 1 schijnlijker te maken, in gebreke I naam en volledig adres van dien gr, onbekende wereldkundig te maken] zijn verweer niet al te serieus genomen en verdachte werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen, benevens toewijzing der civiele vor dering ten behoeve van den heer Duin ad f 7.33. 250% 278 53% 323*/, 48 De 20-iarige tuinder R P- te Heiloo, is zoo menschhevend de kerkgangers per auto te vervoeren, en zorgt er dan ook wel eens voor, dat bet zijn passagiers aan prettige sensatie ^niet ontbreekt. Zooals Op 15 Maan, toen hij /rijn wagen lier keeren op den overweg, op 't moment dat een trein in aantocht was. De machinist van de locomotief, die niet kon vermoeden dat het hier alleen 'n vertooning was, om de inzittenden aangenaam bezig te houden, was zoc vriéndelijk re stoppen, ten einde een ai te realistische slotscène te voor komen Niettemin echter werd procesverbaal opsemaakL Krachtens het desbetreffende artikel van het spoorwegreglement stond het ionge mensch heden terecht. Den heer Kantonrechter toonde zich ten zeerste ver- onrwaaxuLZu en’ ovefro in animositeit dit- maa zelfs den ambtenaar, die 15 boete of 15 dagen requireerde. door den verdachte te veroordeelen tot f 20 boete of 20 dagen. Dat varkentje niet behoorlijk schen De eerste verdachte, heden voor den Kan tonrechter verschijnende, onderscheidde zich belangrijk onder het gewone genre van weke- hjksche cliènteele, voornamelijk bestaande uit vtachtauto-chauffeurs en wilde melkrijders, want bet was niemand minder dan de te Alk maar algemeen geachte enpop ulaire medicus Dr. Str.. zdie zijn praktijk moest onder breken om terecht te staan in ^erband met de aannidmg van een motorrijder, op 15 Maart op den Beverwijkerstraatweg tusschen Beverwijk en Castncum. Dr. Str. reed als- toen in gezelschap van zijn echtgenoote met rijn tweeritter in de richting Alkmaar en wenschte een mo<orrijder, die eveneens een paar wielrijders of rijdsters (die quaestie is nog nier duidelijk) wenschte voorbij te gaan, voorbij te tijden met gevolg dat de motorrijder, de heer O. de Wit uit Amster dam. werd aangereden en op den asphaltweg terecht kwam. Gelukkig had deze smak voor den man geen nadeelige gevolgen en be hoefde Dr. Str. die natuurlijk plichtmatig stopte, niet medisch in te grijpen. De motor rijder scheen evenwel de meening toe gedaan te zijn, dat de autobestuurder door te gering naar links uit te wijken, de schuld was van de aanrijding. Dit nu werd heden door Dr. Str. pertinent ontkend. Volgens de voorstelling van Dr. S. was het de motorrijder die een onverwachte wen ding naar links maakte, zoodat hij vermoe delijk bet achterspatscherm van de auto had geraakt. De medicus had die wending zelf waargenomen, als ook mevrouw Str., die op verzoek van den dokter als getuige 1 dé charge werd gehoord. Verkeer van de andere zijde was er niet en Dr. Str. had naar zijn meening voldoende Vanmorgen werd voor *n commissie uit Ge deputeerde Staten behandeld de zaak van C. Bellekom, te Bergen en van de N. V. Auto-Car Onderneming te Amsterdam, hou dende verzoek de aan eerstgenoemden on dernemer verleende vergunningen tot het uitoefenen van autobusdiensten van Esmond aan 2tep naar Bergen en terug (gedurende de zomermaanden), van Egmond aan Zee naar Alkmaar en terug en van Egmond aan Zee naar Umulden en terug over te dragen aan laatstgenoemde Vennootschap. Het Waterschap Egmond-Blnnen maakte bezwaar, omdat de buslijn gaat over de sg. Natte Laan, die ten «enenmale ongeschikt is voor groot vervoer. Het Waterschap had In één Jaar f 810 extra kosten gehad, door het autobus-verkeer. Ook de heeren De Graaf ca. maakten be zwaar, omdat zy reeds een dienst LJmuiden- Egmond met succes exploiteeren. De voorzitter en secretaris van de Veree- nlglng van Reeders van Vtsschersvaartuigen hielden een warm pleidooi voor den dienst van De Graaf. Zy rijden ongeregeld, hebben geen officieele concessie, maar halen de vis- schers in Umu’.den af. wanneer de sche pen aankomen. Het gaat hier dan ook om een maatschappeiyk belang. Door dezen dienst winnen de vlsschers een nacht uit en dat is van groote beteekenis. De heer Belle- kotn heeft van zijn concessie een handeltje gemaakt. De zaak komt echter in hooger beroep en sprekers hopen, dat Oed. Staten de overdracht zullen uitstellen, totdat deze beslissing is gevallen. Mr. Lange veld wees nogmaals op het by- zondere van de concessie. De heer Kraait Steeman achtte de geopperde bezwaren bui ten de zaak omgaande. Het gaat alleen over het overdragen van een dienst. Tegen den nieuwen exploitant bestaat geen bezwaar, omdat deze reeds lynen exploiteert. Overi gens bestaat er buiten den dienst van Belle kom geen wetteiyke dienst tusschen Umul den en Egmond. Ged. Staten sullen ngder beslissen. 3C9 21 80% 50 10 13% 11% 45 10»/, Museum In den loop van 1930 werden ten behoeve van het gemeente-museum aangekocht: verhandeling over de bevrydlng der stad Alkmaar 1817, uit de Noordhollan- der; generale privilegiën en de handvesten van Kennemerland, 1653; handvesten enz. der Stadt Enckhuysen; een hoorn van een stierenleider, in gebruik tot ongeveer 1907. De volgende schenkingen werden ontvan gen: van de afd. Kunsten en Wetenschap pen van het Min. van Onderwijs, K. en W. verslagen omtrent 'sRyks Verzamelingen van Geschiedenis en Kunst, deel L II 1929; van het West-Friesch Museum te Hoorn, verslag over het Jaar 1929; van den heer Dirk Swaan Jbz. Kerkedyk te Bergen, rood koperen ta baksdoos en rooster voor strijkyzer; van mej. Óeertje Hoogvorst te Bergen zwart on- dermutsjef van den heer D. Boom te An^- sterdam, krljtteekening gezicht op de boer derij de Franschman; van den heer P. Besse te Bergen, zetmes, rijtuigstoof. botertein, kliender, soutnap. karntje, boterkop. enkele kaaskoppen met volgers, zetters. Het mankeert altijd aan de viool of den strijkstok. De wet is steeds bedacht op bescherming van den jeugdigen arbeider en immer bezorgd, daf het kind voor al te groote afmatting be-s waard blijft. Maar toen de 14-jarige bakkers knecht van der Zande, in dienst van den heer G. M. te Oudorjx op 15 Maart, toen hij brood naar Alkmaar moest brengen, liever gebruik maakte van een driewielige transportfiets, inplaats van een logge bakkerskar, kreeg de patroon een procesverbaal aan zijn pantalon, aangezien het verboden is. dat een 14-jarig iongmensch van een dergelijk voertuig ge bruik maakt. De bakker stond dan ook heden secuur terecht van zijn verweer, dat hij den knaap streng had verboden op dit rijwiel plaats te nemen, werd slechts in zoover notitie genomen, dat de gevorderde straf toe f 2 boete of 2 dagen gereduceerd werd. het woord, om den Jubilaris de gelukwen- schen aan te bieden. Bulten op het Begynhof had zich een groote drom menschen verzameld rondom de Harmonie ,jBt. Caecllla" van Nleuwendam, die, toen mr. Kropman zyn toespraak had ge ëindigd, met een feestlied Insette. Toen het uit was begaf de deken zich naar bulten, waar hy met luider stem allen harteiyk voor deze attentie bedankte. Weer In d? ontvangstzaal teruggekeerd, nam de Deken het woord, waarby hy zyn groote verrassing uitsprak over deze huldi ging. Hierna nam de heer De Vilder het woord om een zeer byzonder geschenk van deken J. M. Lucassen te Beverwyk aan te bieden In het bezit van deken Lucassen was ml. de orl- glneele aquarel, welke Derklnderen destijds ontworpen heeft In opdracht van Mgr Klönne, toenmalig deken van het Begynhof. voor de wandschildering der Kapel. Dit ont werp Is echter niet uitgevoerd, doch nu bood deken Lucassen de aquarel aan Dr. van Noort aan. Deze toonde zich door dit prachtig ge schenk zeer getroffen. Na afloop had in een der bovenzalen van het concertgebouw een zeer druk bezochte receptie plaats en 's avonds in het Amstel- hotel een intiem diner. Onder de talryke aanwezigen by de hul diging in het concertgebouw aanwezig noe men wy nog: als vertegenwoordiger van Mgr. J. D. J. Aengenent, die te Rome vertoeft Mgr. M. Móllmann vicaris van het Bisdom, Dr. Th. Vlaming. Mgr. Hensen, Mgr. Tas- kln, prof. R. Welschen, O. P., Dr. A. J. Wessels. 8. J., Wethouder Mr. G. O. Krop man, Mr. C. M. Gosellng, de heeren C. W. H. Baard, G. N. Olsthoom, secr. van bet comité, prof Dr. Kleintjes. Alle pastoors en kapelaans uit Amsterdam, broeders en zus ters van Inrichtingen van onderwijs, de leidsters van ,De Graal”, afgevaardigden van de Amsterdamsche kath. vereenlglngen op leder gebied en vele anderen. Een hondenren geoorloofd was Een te Bergen woonachtig landbouwer J. C. K. B„ maakte ambtshalve kennis met zijn magistraten dorpsgenoot, den Kantonrechter op grond van het feit dat hij op 27 April had plaats genomen op een hondenkar, waarmede de melk van het land werd gehaald. En aangezien nu de heer B. niet stokoud noch gebrekkig is. kwam hij voor dit voorrecht niet in aanmerking en werd hem die ver gunning onthouden. Nu dat wist de land bouwer zelf ook wel, doch zijn hond was zoo treklustig en vurig, dat hij niet was bij te houden en de baas om het dier niet tegen te werken, dan maar op de kar had plaats genomen. De klachten die door eenige bewoners van bet tuindorp over het gebeurde waren gedaan, beschouwde de gedaagde meer ais een uiting van antipathie tegen den boe renstand. De Kantonrechter liet niet onduidelijk uitschermer, dat de trekhondenwet niet zijn onverdeelde bewondering afdwingt en veroordeelde de landbouwer tot f 3 boete of 3 dagen. wensch van u te moeten ingaan. En by de overhandiging van dit huldebiyk zoude ik willen zeggen: als na vele Jaren „de oude dag" voor u komen mocht, laat dan het zacht-gele licht der nieuwe vensters in de Begynhofskerk. laat het aanschouwen van uw beeltenis, laat het bladeren In dezen al bum. u binnenvoeren in een paradys van schoone, boeiende en opwekkende herinne ringen herinneringen bovenal aan de zen dag. waarop gy het voorrecht en geluk had te mogen beleven een echte, onge veinsde dankbaarheid en waardeerlng te ontvangen; laat deze herinneringen u doen vergeten leed en last, waarvan uw leven, hoe ryk gezegend ook, natuuriyk niet gevry- waard bleef. Moge ae liefde en erkenning, die u heden In zoo ruime mate wordt toe gedragen voor u als zonnewarmte zyn In vele jaren, die wy allen uwe vrlendea vereerders, uw oud-leerlingen en oud-paro- van harte toebidden. Leve nog en van Zachte meesters maken onwelriekende wonden. De agent Agricola te Alkmaar, bemerkte in den avond van 5 April omstreeks kwart over tien uur, op de Steenenbrug bij de Mient een opstootje, dat werd veroorzaakt door een automobilist, die zich al heel wonderlijk aan stelde.'De agent trad direct handelend op en bespeurde weldra dat het jonge mensch onder den invloed van sterken drank verkeerde. Hij trachtte een auto achteruit te rijden, niet tegenstaande een andere auto direct daar achter stond en kraamde allerlei dwaze dronkemanstaal uit. Daarop reed hij weer vooruit, beschadigde een gemeentemuurtje en reed bijna een 15-jarigen knaap aan. De heer Aqricola haalde hem toen minder zoet sappig achter het stuur weg en vorderde zijn rijbewijs, dat echter door den beschonkene niet getoond kon worden. Ten slotte werd hij naar het politiebureau gebracht ter ontnuch tering en kreeg eerst laat in den nacht van den inspecteur vergunning zich naar zijn woonplaats te begeven, echter onder de zorg van een vriend, die de besturing op zich nam. Ter zake verschillende verkeersovertre dingen stond het jonge mensch, J. B., 'n zoon van een aannemer uit Wieringen heden terecht. Hij toonde zich nu zeer volgzaam en be rouwvol. Erkende niet goed te hebben ge handeld. Hem was het drankgebruik door een geneesheer verboden, doch op gemelden datum was hij uit geweest met een vriend en een paar jonge dames. Hij had toen gedanst en zich weer aan drankmisbruik schuldig gemaakt. De agent verklaarde, dat de ver dachte zich dien avond zeer onbehoorlijk had aangesteld. Ook de burgemeester van Wietinge gaf geen loffelijk getuigschrift, doch gaf toe dat het de laatste maanden wel beter ging. Hoewel verdachte natuurlijk zijn uiterste best deed voor het behoud van zijn rijbewijs, dat hij beweerde moeielijk te kunnen missen, had bij zich toch te veel misdragen om op veel consideratie te kunnen rekenen de Kantonrechter veroordeelde hem tot f 50 boete of 30 dagen, met ontzegging rij bevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. Prof. Dr. van Rooy wyst er In zyn rede op hoe de grootste zaal van Amsterdam geheel gevuld is met een breede schare van perso nen, van wie hy zegt: „Zy allen voelden zich gedrongen Jegens u op dezen, uw zeventigsten verjaardag, getui genis af te leggen van den eerbied en de bewondering, de aanhankeiykheid en hoog achting, die zy koesteren voor uw persoon en uw werk, zy allen, en zeker velen nog die liter niet tegenwoordig konden zyn, wa ren volmaakt eensgezind in deze gedachte; de zeventigste verjaardag van Deken van Noort kan en mag niet onopgemerkt voor- bygaan. Aan hem moet getoond worden, dat Katholiek Nederland zyn waariyk groote mannen te eeren en te waardeeren weet. Tot die mannen figuren, die ver uitste ken boven de menigte rekent het in een echte en volkomen communis opinio, ook U Waarom? Omdat Uw leven rustig en har monieus in steeds stijgende lyn ontplooid, zoo ryk was, zoo buitenmate rijk, aan daden en werken met een groote inneriyke waarde. Na iets verteld te hebben uit de jeugd van Deken van Noort, het vroegtydig verlies van zyn beminde ouders, kwam spreker aan het Jaar 1884, waarin de Jubilaris de H. Wyding van het Priesterschap ontving. En toen ving dat rüke veelzydige priester leven aan, dat zoo kostbare en kosteiyke vruchten bracht aan ontelbare velen, in al le kringen van Kerk en Maatschappy. Ver volgens schetste spr. Deken van Noort als kapelaan te Medembllk, later in 1893 als ka pelaan te Amsterdam in een groote arbei ders-parochie op de Wittenburgergracht. In 1892 klonk het beslissende woord van den Bisschop en werd hy te Warmond benoemd tot professor in de leerstelling Godgeleerd heid. „Toen brak voor u die levensperiode aan waarin gy tot de volle ontplooiing van uw groote talenten koenen ging. De echte geest van de wetenschap werd over u vaardig. Tot 1908 waart gy in Haarlems groot semina rie de hooggeprezen onovertroffen docent, die aan honderden toekomstige prelsters de schatten der Katholieke Dogmatiek ontvouwd en hen, door uw woord en voorbeeld, hebt gevormd tot het hooge heilige ambt, waartoe zy zich geroepen voelden. Die levensperiode bracht u een eereplaats In de rij der beste Godgeleerden van de wereld In 1908 eindigde voor u bet professoraat te Warmond. De stem van uw Bisschop riep u tot het Pastoraat aan de parochie van St. WUlift-ordus binnen de Veste. Ook u moet het wel moeliyk gevallen zyn de professorale toga, die gy. zy 't in flguuriyken zin 18 Jaren met zooveel eere en met zooveel ryke verdiensten gedragen had. af te leggen. Maar langer nog en dichter by het hart, had de prtestertoga u getooid. In 1928 zaagt gy u. door het Blsschoppeiyk ge zag Mkleed met het gewichtige hooge ambt van Deken der Hoofdstad. Zoo ooit de Vox episopl een echo was van de Vox popull, dan zeker by die benoeming. Geheel katholiek Amsterdam heeft gejuicht, toen gy gesteld werd op de eere-piaats onder de katholieke waardlgheldsbekleeders van Nederlands grootste stad Ruim twee jaren zijt gy nu Deken en gy hebt ‘t vertrouwen en de waar deerlng van alle leeken en priesters gewon nen. Hoewel gU geen huldiging wenschte, hebben wy allen gemeend tegen dezen L. 8 Met de hulde, die den hoogvereerden de ken van Amsterdam op zyn 70sten verjaar dag zal worden gebracht, stemmen wy van heeler harte in. Het verheugt ons zelfs ten zeerste dat op zoo spontane wyze de drang sich heeft geopenbaard, om Zijn eminente verdiensten op verschillend gebied openlyk te huldigen. Allereerst om den Jubilaris, die met de groote talenten hem door God geschonken, gewoekerd heeft op een wyze, die ons aller dank ten volle verdient en die dan ook een staat van dienst achter zich heeft, zooals maar weinigen. Maar ook, omdat uit die huldiging biykt, het groote en levendige geloof der katho lieke Amsterdammers. Want een volk, dat de behoefte gevoelt om zóó zyn priesters te eeren is een volk, waarop de Kerk en ook de Maatschappy kunnen bouwen. Het is dus om meer dan een reden, dat wy volgaarne in den geest aanwezig zyn by deze feesteiyke huldiging, die wy tot ons leedwezen niet persooniyk kunnen by- wonen. wegens een reeds lang te voren vastgestelde reis naar Rome. Zaterdagmorgen werd te Utrecht de al- gemeene jaarvergadering van de Ned. R.K. Vereenlgtng van Handelsrelzlgers en Han- delsagenten .J8t. Chrlstoffel" voortgezet. De verschillende opmerkingen gaven het bestuur aanleiding by monde van den voorzitter een verklaring af te leggen van den volgenden Inhoud „Het bestuur verklaart dat door de alge- meene beschouwingen hem niet is gebleken dat het In zijn beleid heeft gefaald, in het byzonder wat aangaat zyn houding tegen over de bekende commissie uit de afdeellng Amersfoort. Verder verklaart het by de benoeming van den buitengewoon bestuurder geheel reglementair te hebben gehandeld.” Door deze verklaring met 89 van de 95 stemmen te aanvaarden, sprak de vergade ring haar vertrouwen in het bestuur uit. Hierop volgde de verkiezing van een al gemeen voorzitter. By enkele candidaatstel- ling werd de heer J. B. Tilman te Nymegen. die deze vergadering reeds als waarnemend voorzitter leidde, aangewezen. De verkiezing van vyf commissarissen we gens periodiek aftreden van de heeren J. J. A. Cales en J. P. M. Klynman en wegens definitieve verkiezing voor de zetels, welke thans bezet zyn door de plaatsvervangende bestuursleden de heeren M. F. Schenkes, J. G. M. Schutgens en S. J. Blaas, had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren M. C. W. M Biys, Amsterdam (vakgroep I) H. J. v. d. Berg, Rotterdam (vakgroep II) J. P. M. Klynman, Halfweg (vakgroep V); J. G. M. Schutgens, Maastricht (vak groep VIII M. C. Corpeleyn Rotterdam (vakgroep IX). De propaganda-commissle zal worden samengesteld uit leden van het dageiyksch bestuur, aaflgevuld met eenige gewone le den. De sjworweg- en de retraitecommis- sle zullen samengesteld worden uit leden van het dageiyksch bestuur, terwyi de commissie van redactie gevormd werd door de heeren W. B. Huising, Utrecht; F. M. Jansen, Den Bosch en C. G. Bekkering, bui tengewoon bestuurder. Tot leden der finan- cieele commissie werden de heeren Van Ge- mert, De Wit en Verlaan benoefnd- ver- klaard. Een verkiezing van twee leden van het dageiyksch bestuur wegens het periodiek af treden van de heeren F. M. Jansen, Den Bosch en J. B. Tilman, Nymegen, had ten gevolge. dat de genoemde heer Jansen en de heer F. J. Kokshoom, Den Haag, geko zen werden. Hierna werden de verschillende voorstellen der afdeelingen in behandeling genomen. Daarna landde mep aan by het bestuurs voorstel tot aansluiting by den zgn. „Werk- nemenden Middenstand." De afgevaardigde van Amersfoort gaf als zyn meening te kennen, dat aansluiting by een W. M. of by het R. K. Werklieden verbond veroorzaakt, dat de handelsagenten niet meer by J3t. Christoffel" thuis be- hooren. Volgens den afgevaardigde van Tilburg is het toe te juichen, als de vereenlgtng zich by den W. m. zou aansluiten. By de werklie den behooren de leden niet thuis. De geesteiyk adviseur, de weleerw. heer kapelaan H H B. Mulder te Utrecht, gaf de oorzaken aan van de débacle der eer ste W. M.-actie. Verder wees hy erop, dat by het Episcopaat niet de meening beerscht dat er geen vakcentrale mag worden opge richt, maar dat het oude standpunt, dat de vorming van een standsorganlsatie vooraf moet gaan, gehandhaafd wordt De actie groeit den laatsten tyd weer, doch de derwyzers zoeken eerst nog naar een tlonale organisatie van hun bonden als fe deratie. Wat de handelsagenten betreft. wees kapelaan Mulder er op, dat de invoering van :tlef doch het lidmaatschap indi- Spr. oordeelde, dat de aansluiting by een W. M. ook aan de vakbelangen der relzigersbelangen ten goede zal komen. De voorzitter zei het er mee eens te zyn. dat om reglementaire redenen thans geen beslissing over het bestuursvoorstel kan ge nomen worden. Na de rondvraag, waarvan een ruim ge bruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de algemeene jaarvergadering. De bewoners van de Uilsterstraat alhier hebben een adres aan den Raad gericht, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen tot opheffing van den noodtoestand betref fende de waterloozing in genoemde straat. ch lanen u lang, in onverzwakte kracht van geest Mchaam, onze voortreffeiyke Deken, Dr. NoOTt.” (Daverend applaus). Ontroerd dankte Deken van Noort den spreker en allen die hem vandaag op zoo*n grootsche wyze huldigden. Hlema voerde het koor van de R K. Ora- torlumvereenlglng onder leiding van Theo van der Byi met medewerking van het con certgebouworkest het „Te Deum” van H. Berlioz uit.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 11