ONS BLAD El f3000.- «re».- hsstsk f250.- «■57=“ fiis.- &s,sistsfw.- DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND’ JOH. LAUWERS MAANDAG 11 MEI 1931 - DIT NUMMER BESTAAT UIT BLAW3N f40. J VOORNAAMSTE c^CIEUWS R. K. Handelsrelzigers Platen en Films Prov. Staten Noord-Holland een De aanranding te Klarenbeek Twee kinderen blind geslagen AmsterdamBerlijn te paard 3*1 o t? I Ernstig verkeersongeval te Heemskerk droevig ongeval bij ontploffing Hoogeerw. Heer Deken Dr. G. C. van Noort 70 jaar DE AFDEELINGSKAS IN DE ZIEKTEWET De aartsbisschop in Rome aangekomen Intieme huldiging op het Begijnhof - V PAYGLOP 3 ALKMAAR VUF EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 199 AMtinE BOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAR ALLE RECHTER, GESCHIEDER UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWIRTIR URER RA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD AAN DE HUN TOEVERTROUWDE GEESTELIJKHEID EN GELOOVIGEN is dag het gecelebreerd woord. Jaarvergadering te Utrecht. al- Barometerztand 9 uur TXU 768. Vooruit. spraak het Nederlandsche Priester- Dr. Vos maakt plaats vóór mr. Guépin f De dader bekent voor Sk De dader van den moordaanslag op een onderwijzeres te Klarenbeek heeft hakend. Levenslangs geheels ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen LAAT ONS BIDDEN. God die gewild hebt, dat op de boodschap des Engels uw Woord het vleesch zou aan nemen uit den schoot der H. Maagd Maria; verleen ons, op onze smeeking, dat wij. die gelooven, dat zij de Moeder Gods is, by U door hare voorspraak geholpen worden. Door denzelfden Christus, onzen Heer, Amen. Licht op De lantaarn* moeten morsen worden opgestoken om 8.11 uur. o Huldiging Hoogeerw. Heer dr. O. C. van Noort, deken van Amsterdam. Ernstige vechtpartijen ”P Groninger kermis. Caféhouder doodgeslagen. hebt uw i en Schrijven van Z. H. E. Mgr. Aengenent. De heer Olsthoom deed hierna voorlezing van den volgenden brief van Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent: Algemeene vergadering R-K. Vi im miglng van Handelsreiziger». ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal, voor Alkmaar V— Voor buiten Alkmaar 2X5 Mei Geïllustreerd Zondagsblad hooger bil verlies vaa anderen vinger bij een breuk ven of arm ADVERTENTIEPRIJS: TJan 1—5 regels IJS: elke regel moer/6J8. RECLAME per regel 6-79 «oor de eerste pagina; voer de uvertge pagina s f RUBRIEK VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 9M per advertentie van 5 regels: Ieders regel meer f 9.12 tegen ongevallen verzekerd voor 2. In alle vastgestelde Missen zal de preek gehouden worden over Maria de Moeder Gods. 3. Na eiken preek zal van den preekstoel af gebeden worden onderstaande geloofs belijdenis met gebed. 4. Onderstaande geloofsbelijdenis met ge bed zal ook gebeden worden na het aflezen van deze circulaire. 5. Het beeld der H. Maagd zal prijken te midden van Noemen en kaarslicht. 6. Plechtig lof zal worden met Te Deum. En zal dit ons schrijven In alle kerken en alle kapellen, waaraan een Rector Is ver bonden, worden afgelezen op Zondag, den lOden Mei. Z. H. E. Mgr. 3. H. G. Jansen, Aarstbls- schop van Utrecht Is Zaterdagavond in Rome aangekomen en heeft zijn intrek ge nomen in college. Gegeven te Utrecht, 6 Mei 1931. t 3. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. schouwing latende, mogen wij zéggen, dat de Wet over het algemeen zonder veel bezwaren en bevredigend werkt. WIJ ontmoeten echter In de praktijk van de nieuwe Ziektewet één bezwaar, hetwelk ons van tamelijk ernstlgen aard lijkt en dat wjj dan ook zoo spoedig mogelijk zouden willen zien opgeheven. De Ziektewet draagt de uitvoering op aan Bedrijfsvereenlgingen en aan Ra den van Arbeid. De Bedrljfsvereenlgln- gen kunnen verder bepalen, dat voor de verzekering van de arbeiders, in dienst van een bepajalde onderneming, een af- deellngskas gevormd kan worden. De vorming van zoo’n afdeellngskas is aan allerlei bepalingen onderhevig, o.a. moet de meerderheid der arbeiders, die den leeftijd van 18 Jaar hebben bereikt, en tenminste 1 jaar onafgebroken in vasten dienst der onderneming werk zaam zijn, zich bij stemming vóór de vorming der afdeellngskas hebben ver klaard. De stemming moet schriftelijk geschieden en Is geheim, t Bestuur der afdeellngskas wordt voor tenminste de helft gekozen uit en door de arbeiders, bij de afdeellngskas verzekerd. De afdeellngskas Is belast met het toekennen van het ziekengeld, met de contrólc op de verzekering, en met de inning en het beheer der premlën. Men ziet dus dat zoo’n afdeellngskas een belangrijke taak heeft en dat hare tot standkomlng en hare werking door den Wetgever met verschillende waar borgen is omringd. Nu meenen wij te weten, dat er In feite verschillende van die afdeelings- kassen bestaan, welke echter niet dien naam dragen. Men noemt ze „eigen ri- sicodragers”. Maar de Wet kent dit In stituut niet, en de zorgvuldige bepalin gen, welke voor de afdeelingskassen door den Wetgever zijn vastgesteld, wor den door deze z.g. „eigen rislcodragers” ook niet In acht genomen. Toch treden deze „eigen rislcodragers” in de praktijk als een afdeellngskas op. De werkgever Is aangesloten bij een Bedrijfsvereenl- glng, maar keert zelf (voor eigen reke ning) het ziekengeld uit, oefent zelf de eontróle uit en Int zelf de premiëh, voor zoover hij zulks wenscht. Men gevoelt, dat hier een zeer ernstige misstand aan wezig is, want de Wetgever heeft uit drukkelijk gewild, dat de arbeider, die verzekerd Is bij de Ziekenkas van de onderneming, waarin hij werkzaam Is, ten aanzien van de zlekengeld-ultkee- ring volkomen onafhankelijk zou zijn van den patroon. Met dien eisch der Wet wordt naar het schijnt door de z.g. „eigen rislco dragers” geen rekening gehouden. De arbeider wordt In dit verband, ten aan zien van zijn zekerheid, geheel en al af hankelijk van zijn werkgever, weliswaar bezit hij een recht van beroep, doch hiervan zal hij uit vrees voor ontslag of andere onaangename gevolgen chlanen u van harte toebidden. Leve lang, in onverzwakte kracht van geest lichaam, onze voortreffelijke Deken, Dr, Noort.” (Daverend applaus). Ontroerd dankte Deken van Noort den spreker en allen die hem vandaag op zoo’n Rede Prof, van Rooy Prof. Dr. van Rooy wijst er in zijn rede op hoe de grootste zaal van Amsterdam geheel gevuld is met een breede schare van perso nen. van wie hij zegt; „Zij allen voelden zich gedrongen jegens u op dezen, uw zeventigsten verjaardag, getui genis af te leggen van den eerbied en de bewondering, de aanhankelijkheid en hoog achting. die zij koesteren voor uw persoon en uw werk. Zij allen, en zeker velen nog die hier niet tegenwoordig konden zijn, wa ren volmaakt eensgezind in deze gedachte; de zeventigste verjaardag van Deken van Noort kan en mag niet onopgemerkt voor bijgaan. Aan hem moet getoond worden, dat Katholiek Nederland zijn waarlijk groote mannen te eeren en te waardeeren weet. Tot die mannen figuren, die ver uitste ken boven de menigte rekent het in een echte en volkomen communis opinio, ook U. Waarom? Omdat Uw leven rustig en har monieus in steeds stijgende lijn ontplooid, zoo rjjk was, zoo buitenmate rijk, aan daden en werken met een groote innerlijke waarde.” Na iets verteld te hebben uit de jeugd van Deken van Noort, het vroegtijdig verlies van rijn beminde ouders, kwam spreker aan bet De afstandsrit volbracht Mevr. Kaars Sypesteyn en de heer P. de Jagur Jzn. hebben hun afstanosrtt te paard volbracht en zijn Zaterdag om 2 uur in Berlijn aangekomen. De geheele rit leverde geen moeilijkheden met de paarden op. De rit had plaats onder auspiciën van den A. N. W. B., het telegram luidde dan ook: .De blauw witte kleuren in Berlijn gearriveerd”. De dader van den Vrijdag te Klarenbeek op een 25-jarige onderwijzeres gepleegden moordaanslag heeft Zaterdagnacht bekend, zijn slachtoffer te hebben aangerand met oneerbare bedoelingen. De man zelde te hebben getracht het meisje te dwingen, onder bedreiging met moord, niets van het geval aan de politie mede te deden Het bebloede mes is gevonden, verborgen in het rieten dak der woning van den dader, die een bebloeden zakdoek in den grond had be graven. De toestand der getroffene is vrij goed. De dader wordt gevangen gehouden. Met de hulde, die den hoogvereerde» de ken van Amsterdam op zijn 70sten verjaar dag zal worden gebracht, stemmen wij van heeler harte In. Het verheugt ons zelfs ten zeerste dat op zoo spontane wijze da drazw zich heeft geopenbaard, om Zijn eminente verdiensten op verschillend gebied openlijk te huldigen. Allereerst om den jubilaris, die met de groote talenten hem door God geschonken, gewoekerd heeft op een wjjze, die ons aller dank ten volle verdient en die dan ook een staat van dienst achter zich heeft, zooals maar weinigen. Maar ook, omdat uit die huldiging blijkt, het groote en levendige geloof der katho lieke Amsterdammers. Want een volk, dat de behoefte gevoelt om zóó zijn priesters te eeren is een volk, waarop de Kerk en ook de Maatschappij kunnen bouwen. Het is dus om meer dan een reden, dat wij volgaarne In den geest aanwezig zijn bij deze feestelijke huldiging, die wU tot ons leedwezen niet persoonlijk kunnen bij wonen, wegens een reeds lang te voren vastgestelde reis naar Rome. De feestelijkheden op Zondag Zondagmorgen droeg Deken van Noort een plechtige H. Mis in de Begijnhofskerk op. Hierbij assisteerden de Zeereerw. heeren L. Stolk, als presbyter-assistens, J. Th. Lager- wey, diaken, N. Colla, sub-diaken. terwijl kapelaan S. Linthorst als ceremoniarius fun geerde. Het kerkgebouw was rijk versierd. Na het H. Misoffer sprak Deken van Noort de geloovigen toe. In het rijk-verslerde concertgebouw is Dr. van Noort des middags gehuldigd geworden. De groote zaal was geheel bezet met verte genwoordigers van alle Amsterdamsche Ka tholieke vereenlgingen. Onder spontaan ap plaus werd de jublleerende Deken binnenge leid, en nam hij plaats voor het podium, waar onder palmen de eere-zetels uit het Amster- damsch Stedelijk Museum geplaatst waren. Na een kort openingswoord van den voor zitter Mr, A. J. M. Hendrix, voerde een kna penkoor van het St. Ignatluscollege onder leiding van Dr. A. J. Wessels, SJ. uit: Sicut servus van Palestrina, Chanson Soldatesque en Pastorale van F. A. Gevaert. Onder per soonlijke leiding van Dr. Willem Mengelberg speelde het orkest op sublieme wijze de ouverture uit „Die Meistersinger" van Ri chard Wagner en Karfreltag-Zauber uit de „Parsifal”. Dr. Mengelberg en zijn orkest hadden een langdurig applaus in ontvangst te nemen. Hierna was het woord aan prof, dr A. H. M. J. van Rooy, tot het uitspreken der feest rede en aanbieding der feestgave. Deze be stond uit een stel gebrandschilderde ruiten voor de Begijnhofskerk en een schilderij van den jubilaris, geschilderd door Matthleu Wiegman. grootsche wijze huldigden Hierna voerde het koor van de R. K. Ora- torlumvereeniging onder leiding van Theo van der Bijl met medewerking van het con certgebouworkest het „Te Deun» van H Berlioz uit. Na afloop had in een der bovenzalen van het concertgebouw een zeer druk bezochte receptie plaats en ’s avonds in het Amatel- hotel een intiem diner. Onder de talrijke aanwezigen bij de hul diging in het concertgebouw aanwezig noe men wij nog: als vertegenwoordiger van Mgr. J. D. J. Aengenent, die te Rome vertoeft. Mgr. M. Móllmann. vicaris van het Bisdom, Dr. TT» Vlaming, Mgr. Henzon, Mgr Taa- kln, prof. R. Welschen, O. P., Dr. A. J Wessels. 8. J., Wethouder Mr. O. C. Krop man. Mr. O. M. Geseling, de heeren C. W. H Baard, O. N. Olsthoorn, secr. van bet comité, prof. Dr. Kleintjes. Alle pastoors en kapelaans uit Amsterdam, broeders en ww- ters van Inrichtingen van onderwijs, de leidsters van ,De Graal”, afgevaardigden van de Amsterdamsche kath. vereenlgingen op leder gebied en vele anderen. jaar 1884, waarin de jubilaris de H. Wijding van bet Priesterschap ontving. En toen ving dat rijke veelzijdige prieMer- leven aan, dat zoo kostbare en kostelijke vruchten bracht aan ontelbare velen, In al le kringen van Kerk en Maatschappij. Ver volgens schetste spr. Deken van Noort als kapelaan te Medembllk, later In 1892 als ka pelaan te Amsterdam in een groote artet- derz-parochie op de WlttenburgergracM. Ba 1882 klonk het beslissende woord van dan Bisschop en werd hij te Warmond benosm* tot professor in de leerstelling Godgeleerd heid „Toen brak voor u die levensperiode aan waarin gij tot de voUe ontplooiing van uw groote talenten komen ging. De echte geest van de wetenschap werd over u vaardig. Tbt 1908 waart gij in Haarlems groot semina rie de hooggeprezen onovertroffen docent, die aan honderden toekomstige preister» de schatten der Katholieke Dogmatiek I ontvouwd en hen, door uw woord en voorbeeld, hebt gevormd tot het hooge heilige ambt, waartoe zij zich geroepen voelden. Die levensperiode bracht u een eereplaats in de rij der beste Godgeleerden van de wereld. In 1908 eindigde voor u het professoraat te Warmond. De stem van uw Bisschop riep u tot het Pastoraat aan de parochie van St. Willibrordus binnen de Veste. Ook u moet het wel moeilijk gevallen zijn de professorale toga, die gU, zij X tn figuurlijken zin 18 jaren met zooveel eere en met zooveel rijke verdiensten gedragen had. af te leggen. Maar langer nog en dichter bij het hart, had de priestertoga u getooid. In 1929 zaagt gij u, door het Bisschoppelijk ge zag bekleed met het gewichtige hooge ambt van Deken der Hoofdstad. Zoo ooit de Vat episopi een echo was van de Vox populi, dan zeker bU die benoeming. Geheel katholiek Amsterdam heeft gejuicht, toen gij gesteld werd op de eere-plaats onder de katholieke waardlgheidsbekleeders van Nederlands grootste stad. Ruin» twee jaren zjjt gij nu Deken en gij hebt 't vertrouwen en dewaar- deering van alle leeken en priesters gewon nen. Hoewel gij geen huldiging wenschte, hebben wij allen gemeend tegen dezen wensch van u te moeten ingaan. En bij dB overhandiging van dit huldeblijk zoude ik willen zeggen: als na vele jaren ,/te oude dag” voor u komen mocht, laat dan bet zacht-gele licht der nieuwe vensters in de Begijnhofskerk. laat het aanschouwen van uw beeltenis, laat het bladeren in dezen al bum, u binnenvoeren in een paradijs van schoone, boeiende en opwekkende herinne ringen herinneringen bovenal aan de zen dag. waarop gij het voorrecht en geluk had te mogen beleven een echte, onge veinsde dankbaarheid en waardeering te ontvangen; laat deze herinneringen u doen vergeten leed en last, waarvan uw leven, hoe rijk gezegend ook. natuurlijk niet gevrij waard bleef. Moge de liefde en erkenning, die u heden in zoo ruime mate wordt toe gedragen voor u als zonnewarmte zijn in de vele jaren, die wjj allen uwe vrienden en vereerders, uw oud-leerltngen en oud-paro- en van Bij jacht op vossen zijn twee kinderen zóó zwaar gewond, dat zij het gezichtsver mogen hebben verloren; twee andere kin deren werden eveneens ernstig gekwestst. De kinderen hadden in een vossenhol ver scheidene met carbid en water gevulde fles- schen neergelegd en wilden deze tot ont branding brengen. Toen dit niet direct ge lukte, streken zij eenige lucifers af met het gevolg, dat de flesschen ontploften en de kinderen eenige meters ver werden wegge slingerd. I Bü de laatstgehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten in Noord-Holland verloor de Vrijheidsbond één zetel, waardoor het aftredend lid. mr. C. H. Guépin niet herkozen werd. Dr. I. H. J. Vos, die herkozen werd, zal zijn benoeming niet aannemen, om het zoo doende mogelijk te maken, dat rrfr. Guépin weer in de Staten terugkeert. Sinds 1 Maart van het vorige jaar de Ziektewet volledig In werking getre den en gedurende dien tijd hebben wij de gelegenheid gehad, om ons een oor deel over de werking dier Wet te vor men. Men weet hoeveel Jaren de Ziektewet van Minister Talma onuitgevoerd Is blij ven liggen, hoeveel jaren na den oorlog er strijd Is gevoerd over het stelsel van ziekteverzekering} hetwelk eindelijk In de Wet zou^moeten worden opgenomen. Het ging daarbij vooral om de kwestie van de organisatie der uitvoeringsorga nen, over de vraag of uitvoering door overheidsorganen, dan wel door organen van het particulier Initiatief op den vóórgrond zou moeten staan. Na veel beschouwingen over en weer, hebben wy eindelijk gekregen het stel- sel-Talma, zooals dat Is gewijzigd door de Wet Slotemaker de Bruine. Het stelsel Is niet mooi. Het kon moeilijk anders, waar een geheel nieuwe gedachte op het oude stelsel moest wor den geënt. Het stelsel is niet alleen niet mooi, maar het Is ook niet erg practlsch. In zichzelf reeds is het ietwat vreemd, dat een stelsel van indlvldueele verzekering bij algemeenen maatregel van bestuur wordt omgevormd tot een stelsel van collectieve verzekering. WJj moeten er ons dus niet al te zeer over verbazen, wanneer de pas in wer king getreden Ziektewet binnen niet al te langen tijd weer eens op de helling zal komen, om dan grondig te worden gerepareerd in het parlementaire dok. Niettegenstaande dit alles willen wij toch gaarne erkennen, dat wij den In druk hebben, dat de Ziektewet In de praktijk goed voldoet. Natuurlijk zullen er klachten zijn, welke men In den be ginne bij Iedere nieuwe Wet ontmoet, en zeker zal dat het geval zijn met zoo’n belangrijke Wet, welke onder zulke om standigheden en met zooveel compro missen tot stand kwam. Maar dergelijke Concilie werd onder Celestlnus I. In deze Kerkvergadering werd tegen de dwaalleer van Nestorius het geloofspunt van de ééne goddelijke persoonlijkheid tn Cl.ristus en het goddelijk Moederschap va» Maria plechtig verklaard en bevestigd. Aan zijn afgezanten ter Kerkvergadering had de Paus opgedragen: Wij gelasten u het gezag van den Apostolische!» Stoel te hand haven, zoodat gij, als het tot woordenwlsse- llng komt, ov$r hun meenlngen moet oor- deelen, zonde? bestrijding te gedongen. Daaruit blijkt, dat de dwaalleer van Nes torius door den Paus van Rome reeds was veroordeeld, voordat daarover in de Kerk vergadering Toen dan Man zwaar gewond Zatedagavond om 7 uur stak de 24-jarige ongehuwde Alb. Meyland, woonachtig op breeslang te Heemskerk op den Alkmaar- schenstraatweg in de richting Kleine Hout weg over, zouder eenig teeken te geven of zich vergewist te hebben of den rijweg vrij was. Juist kwam op dat moment van oversteken een luxe auto met vrij snelle vaart aange reden, waarvan de bestuurders om een aan rijding te voorkomen, krachtig remde. Een aanrelding was echter onvermijdelijk. De jonge man werd door den auto gegrepen en zoodanig gewond, dat hij In hoogst zor gelijke toestand, met een ingedrukte borst kas en zware hersenschudding naar een ziekenhuis werd overgebracht. Daar is de ongelukkige van het H Oliesel voorzien. Zondagavond was het slachtoffer nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. Voor het behoud van zijn leven wordt het ergste ge vreesd. Zaterdagmorgen werd te Utrecht de gemeene jaarvergadering van de Ned. R.K. Vereeniglng van Handelsrelzigers en Han delsagente» ,jBt. Chrlstoffel” voortgezet. De verschillende opmerkingen gaven het bestuur aanleiding bij monde van den voorzitter een verklaring af te leggen van den volgenden Inhoud: .Het bestuur verklaart dat door de alge meene beschouwingen hem niet is gebleken dat het In zijn beleid heeft gefaald, in het bijzonder wat aangaat zijn houding tegen over de bekende commissie Uit de afdeellng Amersfoort. Verder verklaart het bl) de benoeming van den buitengewoon bestuurder geheel reglementair te hebben gehandeld.” Door deze verklaring met 69 van de 95 stemmen te aanvaarden, sprak de vergade ring haar vertrouwen in het bestuur uit. Hierop volgde de verkiezing van een al gemeen voorzitter. Bij enkele candidaatstel- Ung werd de heer J. B. Tilman te Nijmegen, die deze vergadering reeds als waarnemend voorzitter leidde, aangewezen. De verkiezing van vijf commissarissen we gens periodiek aftreden van de heeren J. J. A. Cales en J. P. M. Klljnman en wegens definitieve verkiezing voor de zetels, welke thans bezet zijn door de plaatsvervangende bestuursleden de heeren M. F. Schenkes, J. G. M. Schutgens en S. J. Blaas, had tot resultaat, dat gekozen werden de heeren M. C. W. M BUfs, Amsterdam» (vakgroep H. 4, v. d, Berg. Rptterdoto (vakgroep II): 3. f. M. Klljnman, Halfweg (vakgroep V); 3. O. M Schutgens, Maastricht (vak groep vm); M. C. CorpeleUn Rotterdam (vakgroep IX). De propaganda-commlssie zal worden samengesteld uit leden van het dagelijkse!» bestuur, aangevuld met eenige gewone le den. De spoorweg- en de retraltecommia- sie zullen samengesteld worden uit leden van het dagelljksch bestuur, terwU^ de commissie van redactie gevormd werd door de heeren W. B. Hulslng, Utrecht; F. M. Jansen, Den Bosch en C. G. Bekkering, bui tengewoon bestuurder. Tot leden der ftnan- cleele commissie werden de heeren Van Ge- mert, De Wit en Verlaan benoemd ver klaard. Een verkiezing van twee leden van het dagelljksch bestuur wegens het periodiek af treden van de heeren F. M. Jansen. Den Bosch en J. B. Tllman, Nijmegen, had ten gevolge. dat de genoemd* heer Jansen en de heer F. 3. Kokshoorn, Den Haag, geko zen werden. Hierna werden de verschillende voorstellen der afdeellngen in behandeling genomen. Daarna landde men aan bij het bestuurs voorstel tot aansluiting bij den zgn. „Werk- nemenden Middenstand." De afgevaardigde van Amersfoort gaf als zjjn meening te kennen, dat aansluiting bij een W. M. of by het R. K. Werklieden verbond veroorzaakt, dat de handelsagenten niet meer bij ,J3t. Chrlstoffel” thuis be ll ooren. Volgens den afgevaardigde van Tilburg is het toe te juichen, als de vereeniglng zich bij den W. M. zou aansluiten. Bjj de werklie den behooren de leden niet thuis. De geestelijk adviseur, de weleerw. heer kapelaan H. H. B. Mulder te Utrecht, gaf de oorzaken aan van de débacle der eer ste W. M -actle. Verder wees hy erop, dat by het Episcopaat niet de meening heerscht dat er geen vakcentrale mag worden opge richt, maar dat het oude standpunt, dat de vorming van een standsorganisatie vooraf moet gaan, gehandhaafd wordt De actie groeit den laatsten tyd weer, doch de on- derwyzers zoeken eerst nog naar een na tionale organisatie van hun bonden als fe deratie. Wat de handelsagenten betreft, wees kapelaan Mulder er op, dat de invoering van leden colectlef doch het lidmaatschap indi vidueel is. Spr. oordeelde, dat de aansluiting by een W. M. ook aan de vakbelangen der reizigersbelangen ten goede zal komen. De voorzitter zei het er mee eens te zyn, dat om reglementaire redenen thans geen beslissing over het bestuursvoorstel kan ge nomen worden. Na de rondvraag, waarvan een ruim ge bruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de algemeene jaarvergadering. -1 aaarover in ae Kerg- een beslissing was genomen. Cyrillus van Alexandria in de eerste vergadering, waarin hy als vertegen woordiger van Paus Celestlnus I voorzat, be vestigde, dat Maria waariyk de Moeder Gods is, spraken de aanwezige bisschoppen in hun vonnis tegen Nestorius zich uit overeen komstig de opdracht van Z. H. den Paus. Zoo wordt hier bevestigd het Opperherderschap van den Paus van Rome. Verder dient vermeld, dat het Concilie van Ephese ook veroordeelde den ketter Caeles- tlus en daardoor verwierp de dwalingen der Pelagianen en plechtig bevestigde het leer stuk der erfzonde en der noodzakeiykheid van de genade. Na deze korte uiteenzetting zal het voor ieder duidelijk zyn, waarom Z. H. Paus Plus XI de Kerkvergadering van Ephese na die van Nlcea de meest beroemde heet en waarom onze H. Vader vurig wenscht, dat het eeuwfeest van het Concilie van Ephese door geheel de katholieke wereld zal worden gevierd. wy uiten den wensch, schryft Z. H. aan Z. Eminentie Kardinaal Sincero, dat In alle christeiyke landen, waar men zich over de moederiyke bescherming der H. Maagd ver heugt, de Kerkvergadering van Ephese aal worden herdacht, wy vertrouwen, dat deze viering zal bydragen tot bevordering der Marlavereering en tevens dat door bemid deling der allergoedertlerendste Maria bet volk van het Oosten zal terugkeeren tot den schoot der Kerk van Rome, wier primaat behalve door andere gedenkschriften ook dook do «Mchtedonls der Kerkvergadering van Ephese neer duidelijk wordt aangetoond. Des te vaster moet ons vertrouwen zyn op de voorbede der Allerheiligste Maagd voor den terugkeer der Oosterlingen, die door scheuring van ons zyn afgescheiden, daar ook zy de Heilige Moeder Gods feeder be minnen en godvruchtig vereeren. Dezen te rugkeer moeten wij allen door onze gebeden tot God helpen verhaasten. Dewyi volgens getuigenis van den sterven den Jezus alle menschen kinderen zyn van de H. Maagd en Moeder Gods, is het ook passend, dat allen zich over Maria’s ver- heeriyklng verheugen. Te allen tyde heeft het christenvolk Maria met Innige godsvrucht vereerd, zoodat be waarheid wordt het profetisch woord der Moedermaagd: Zie, van nu af zullen alle geslachten mU zalig prijzen. Met groote vol doening mogen we erkennen, dat ook de tegenwoordige tyd zich kenmerkt door by- zondere godsvrucht tot de Allerheiligste Maagd en haar vereering zich biyft ontwik kelen niet In het minst in ons dierbaar vaderland, waar de geestelykheld en de ge loovigen In den loop der eeuwen altijd door vurige godsvrucht tot de verheven Moeder Gods hebben oiltgemunt. Naar den wensch van den H. Vader heb ben wy besloten met onze geesteiyken en onze geloovigen het vyftlende eeuwfeest van het Concilie van Ephese op passende wyze te vieren. Dienvolgens verordenen wy, dat op Zon dag, den 17den Mei. den dag waarop veel Katholieken uit Nederland de herdenkings plechtigheden zullen bywonen in Santa Marla Maggiore te Rome, de volgende oefe ningen zullen geschieden. 1. pe geloovigen worden dringend verzocht dien dag te communlceeren. Laat ons nu neerknielen om onderstaande geloofsbeiydenis met gebed te verrichten. Heer Jezus Christus, In diepen eerbied neergeknield voor het heilig tabernakel, waar Gy waarachtig tegenwoordig zyt, willen wy openiyk getuigenis afleggen van de geopen baarde waarheden, welke de Kerk vooral in het Concilie van Ephese ons te gelooven heeft voorgehouden. Wy aanvaarden met het verstand en be- lyden openiyk met den mond, dat Gy, Heer Jezus Christus, zyt de Zoon van den leven den God, waariyk God en waariyk mensch; dat beide naturen, de goddeiyke en de men- acheiyke, zyn vereenigd in één goddeiyken Persoon, dat Gy geboren zyt uit de Maagd Maria en dat Maria derhalve is de Moeder van God. Als geloofspunt aanvaarden en beiyden wy, dat alle menschen als afstammelingen van Adam met de erfzonde worden besmet, uitgezonderd alleen de Allerheiligste Maagd Maria. Wy erkennen en beiyden. Heer Jezus Christus, dat wy volgens Uw plechtige ver zekering zonder U niets kunnen doen on dat Uw genade volstrekt noodzakeltjk te om werken, verdienstelyk voor den hemel, te kunnen verrichten. Al deze waarheden gelooven wy vast, om dat God ze geopenbaard heeft, die de onfeil bare waarheid is, en ze ons door de H. Kerk te gelooven voorhoudt. Heer, vermeerder ons geloof en schenk ons moed en kracht om overeenkomstig ons ge loof te leven in diepen eerbied voor en ne derige gehoorzaamheid aan den Opperher der der Kerk, den Paus van Rome, die door Christus is aangesteld om de H. Kerk te besturen en die onfeilbaar is, wanneer Hy als hoofd der H. Kerk een beslissende uit doet over geloof of zeden en alle Christenen verplicht die uitspraak aan te nemen. Heer, Wees Gy Konlng, niet enkel over de getrouwen, die nooit van U zyn afgeweken, maar ook over die zondige kinderen, welke U hebben verlaten; doe hen spoedig terug- keoren tot bet huis huns Vaders, opdat zy niet van ellende en honger omkomen. Wees Gtf Konlng over hen, die ofwel door dwaling misleid ofwel door scheuring van ons ge scheiden zyn en roep h«n terug tot de haven der waarheid en de eenheid des geloofs, op dat het weldra één schaapstal en één herder worde. V. Bid voor ons, H. Moeder Gods. R. Opdat wy de beloften van Christus waardig worden. Een dag van hooge beteekenis voor de Katholieken Is aanstaande. Weldra zullen we vieren het vyftlen<fe eeuwfeest van het' van Ephese, dat In 431 gehouden Pontificaat van Paus Zaligheid en vrede in den Heer Bij een aute-ongeluk te Wageningen zQb een doode en drie swaar gewonden te be treuren. BUREAU: HOF ALH.L1AR Telefoon: Administratie N«. U3 Redactie No. U3 slechts zelaen durven gebruik maken. Men hoort daarover in de praktijk aller lei klachten, en het komt ons voor, dat aan dezen misstand zoodra mogelijk een eind dient te komen. De Ziektewet werkt uitstekend. Be drijfsvereenlgingen en Raden van Ar beid vervullen In het algemeen hun taak op een wijze, die tot geen ernstige klachten, althans voor zoover ons be kend Is, aanleiding geven, maar het nlet-officieel Instituut van de z.g. „eigen rislcodragers” is een misstand, welke zoodra mogelijk dient te verdwijnen. Wetswijziging is daarvoor ol. niet noodig; het eenig noodlge Is, dat het College van Toezicht op de erkende Bedrijfsvereeniglngen, bedoeld In art. 119 der Ziektewet, zich met deze aange legenheid eens gaat bemoeien. Feestelijke bijeenkomst in het Coneert- 4 gebouw. Zaterdagavond is het feest by den 70sten verjaardag van den Hoogeerw. deken van Amsterdam. Dr. G.VC. van Noort, In intie- men kring Ingezet. Om 8 uur vereenigden zich in de Begyn- hofpastorie verschillende leden van het Hul- digingscomité teneinde aldaar de komst van den jubilaris, die ten huize van een bevrien de familie vertoefde, af te wachten. Om ongeveer half negen verscheen dr. van Noort in gezelschap van den secretaris-pen- ningmeester, den heer G. Olsthoom. By ontstentenis van den voorzitter van het comité, mr. A. Hendrix, nam mr. Kropman het woord, om den jubilaris de gelukwen- schen aan te bieden. Bulten op het Begijnhof had zich een groote drom menschen verzameld rondom de Harmonie „St. Caecllla" van Nieuwendam, die, toen mr. Kropman zyn toespraak had ge ëindigd. met een feestlied inzette. Toen het uit was begaf de deken zich naar bulten, waar hy met luider stem allen harteiyk voor deze attentie bedankte. Weer in de ontvangstzaal teruggekeerd, nam de Deken het woord, waarb'y hy zyn groote verrassing uitsprak over deze huldi ging. Hierna nam de heer De Vilder het woord om een zeer byzonder geschenk van deken J. M. Lucassen te Beverwyk aan te bieden. In het bezit van deken Lucassen was nj. de ori- glneele aquarel, welke Derkinderen destyds ontworpen heeft In opdracht van Mgr. Klönne, toenmalig deken van het Begynhof, voor de wandschildering der Kapel. Dit ont werp is echter niet uitgevoerd, doch nu bood deken Lucassen de aquarel aan Dr. van Noort aan. Deze toonde zich door dit prachtig ge schenk zeer getroffen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1