FEUILLETON E s I w KU KLUX KLAN ■i HEWA -FIETSBANDEN RADIO-OMROEP T Briand's contraplan Groote wlsselzwendel ontdekt Nieuwe Spaansche maatregelen Dr. Bruening spreekt Een groote rede van dr. Curtlus Weer een nieuwe protestmethode Samenzwering in Griekenland Muiterij op een kruiser Kannibalisme in Congo Meerderheid bij eerste stemming? KORT NIEUWS v< )e bindend verklaring van het tarief Rooverbende gearresteerd Briand’s presidentschap verzekerd? Ongeregeldheden te Madrid Gemengde ‘Buitenlandsche berichten Woedende menigte lyncht koningsgezinder! „Wij zijn de slachtoffers van den vrede” E Jack Diamond’s vrijlating geweigerd Een gedenkteeken voor luchtheiden Politieke.aanslagen in Finland van „Vereenigds Staten De leden der monarchistische partij een Bultenlandsche Vier Russen gearresteerd minister zal Mijnwerkers blijven onder den grond I>oor een krügsltet verijdeld Ontevredenheid over het voedsel Twee vrouwen als slachtoffers correspondent van het DR. CURTIU8 van De Duitsche mjjnwcrkersbonden er voor Vele overvallen gepleegd meerderheid 1 hoe Humoristische Avonturen-roman e 4 ■99 sb I I i i E Beland absolute eenigen sal en een 400—600 stemmen zal behalen De openbare gebouwen te Athene worden door politie en militairen bewaakt. De minis ter van blnnenlandsche zaken deelde mede, dat hjj Inlichtingen had ontvangen over een samenzwering, welke was gesmeed. Een vlieg tuig zou over de stad vliegen en dit zou voor de samenzweerders het signaal zijn voor den opstand, en voor het bezetten der openbare gebouwen. De regeering heeft daarop van een list ge bruik gemaakt, door aan een militair vlieg tuig opdracht te geven over de stad te vlie gen. De samenzweerders kwamen daarop op een der pleinen van de stad bijeen, maar wer den toen onmlddellljk door de gereedstaande troepen omsingeld en gearresteerd. Trotsky toch niet welkom De voorlooplge Spaansche regeering heeft den autoriteiten hier ter stede medegedeeld, dat zij Trotski. die den wensch had te ken nen gegeven zich in Spanje te vestigen, nu dit een republiek geworden is, daartoe op *t oogenbllk geen vergunning kan verleenen. gedenkteeken is geplaatst ter eere -r en 706 onderofficieren en manschappen* dje voor hun vaderland ge- door Bob Scholte. 14.4 M. 8 35 Morgenwijding. mei DE 4 tal thi f v< r d< ernstig revlsle- vallen zijn. Het monument is het werte van prof. dr. Victor Heinrich Selffert. 1 I het E. Be: K Al dc fti u n< ga en >gU Het feest van de bk .enlandsche persvereenl- ging dr. Bruening de waar van het naders lakt Je Ondersteund door HerrioL Herriot heeft een bezoek gebracht aan den Minister van Bultenlandsche Zaken en hem medegedeeld, dat hü Briand's candidatuur voor het Presidentschap der Republiek steunt. Pangaloe weer de leider den kruiser en diens afzetting eischten, wer- De samenzwering werd geleid door gene raal Pangaloe Diens vroegere adjudant is met verscheidene vrienden van Pangalos, gearres teerd. Uit alle' waren afgevaar- De Berlünsche recherche is er in geslaagd negen leden van een rooverbende te arrestee- ren. Zij hebben reeds bekend een groot aan tal overvallen te hebben gepleegd. Alle leden waren bü hun strooptochten zwaar gewapend. Het tiende lid van de bende is voortvluchtig. den in hechtenis genomen. De autoriteiten hebben besloten een diep gaand onderzoek naar het gebeurde in te stel len en de raddraaiers gevangen te nemen. 'Naar uit Tiflis gemeld wordt is op 8 Mei opnieuw een heftige aardschok ge voeld in de geheele republiek Nachitsche- wan. De seismische bewegingen van den grond duren nog steeds voort. de strijd om deze kwestie van tactiek thans een einde heeft genomen, dat de prestt«n- Berenguer niet vervolgd. De minister van blnnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de hooge raad van le ger en vloot besloten heeft af te zien van de vervolging van generaal Berenguer. Hij in vrijheid worden gesteld. De „Humanitê” verboden. De Spaansche regeering heeft het Fran- sche communistische blad de „Humanité” in Spanje verboden. Het blad protesteert tegen dezen censuur- maatregel en verklaart, dat een vroegere medewerker van het blad thans lid van het Spaansche kabinet Is. Geen ontslag van Maeia. De regeering van de generaliteit van Ca- talonlë geeft een officieel démenti van de geruchten, volgens welke kolonel Maria zijn ontslag zou hebben Ingediend. De p o l 1 t i e te Lissabon heeft ruim 200 groote bommen gevonden, hetgeen sfcs een aanwijzing wordt beschouwd, dat er plannen bestaan voor een nieuwe revolutlon- nalre beweging. Er is een groot aantal per sonen gearresteerd. De Parijsche correspondent van de „Evening Standard” meldt In staat te zün de hoofd- HJnen van het plan mede te deelen, dat Briang^>p 15 Mei aan den Volkenbond zal voorleggen om het plan der Duitsche regee ring voor een douaneverdrag met Oostenrijk te vervangen. Frankrijk beschouwt het Duitsche plan als een stap in de richting van den .Anschluss”, die naar de meenlng der Fransche politici onvermijdelijk tot gevaarlijke verwikkelingen met de buren van Dultschland en de bond- genooten van' Frankrijk moet leiden. Briand wil met zijn plan komen tot de „Vereenlgde Staten van Europa”. Het p!an bestaat uit twee deelen, landbouw-, en een industrieel gedeelte. Krachtens de overeenkomst op het gebied van den landbouw zouden de Industriestaten, namelijk Dultschland, Frankrijk, België, Oos tenrijk. Tsjecho-SIowaklje, Italië en zoo mo gelijk Groot-Brittannië zich bereid moeten verklaren het overschot aan graan, van de landbouwstaten Hongarije, Roemenië, Joego slavië. Bulgarije en Polen op te nemen, waar bij dit graan aan deze landen (de industrie landen nJ.) overeenkomstig hun opnemlngs- vermogen onder een stelsel van voorkeur- tarleven zou worden toegewezen. Er wordt beweerd dat het overschot dezer Europeesche graanlanden niet zoo aanzienlijk is, dat de overzeesche landen, die graan uitvoeren, aoo- als Canada, de V. 8. of Argentinië, er ernstig onder zouden lijden. Als speciale concessie aan deze landen zou den Europeeschen land bouwstaten verzocht worden hun tarieven voor bepaalde fabrikaten te verlagen. De industrieele voorstellen zouden hierop neerkomen, dat de Industriestaten van Europa zich bereid verklaren toe te stem men In een beperking der productie en een toewijzing van markten. Er zou algemeen door deze staten een werkdag van korter dan acht uur, te regelen door het Interna tionale Arbeidsbureau te Genève, worden aanvaard. Ten slotte zou er een verlaging en gelijkmaking der tarieven volgen. Er zouden internationale overeenkomsten moeten wor den gesloten nopens goedkooper credlet zoo wel voor de industrie als voor den landbouw. De correspondent voegt er aan toe. dat al gemeen wordt aangenomen dat de Kleine Entente met het plan van Briand zal in stemmen. De houding van Groot-Brittannië en Italië zou echter nog niet duidelijk zijn. Aanvankelijk waren belde landen er toe ge neigd het D.-O. plan welwillend te beschou wen. doch men gelooft, dat deze landen ten gevolge van lange diplomatieke besprekingen met Frankrijk thans ietwat weifelen. Het zou echter vaststaan, dat Frankrijk en Tsjecho-SIowaklje en waarschijnlijk ook Roe menië, Joegoslavië en Polen te Genève alle pogingen zouden in het werk stellen om Oos tenrijk en Dultschland er toe te brengen het dljkbeeld eener douane-unie op te geven. Pressie op Briand. In het Kamergebouw hebben verscheidene linkergroepen vergaderd om zich met de kwestie van de Presidentsverkiezingen bezig te houden, inzonderheid over de vraag of een gemeenschappelijke démirche bij den Minister van Bultenlandsche Zaken in staat zou zjjn hem een candidatuur voor het Pre sidentschap te doen aanvaarden, de links radicalen stelden de vorming van een bij zondere delegatie voor, dié zich naar Briand zou begeven, in samenwerking met de ande re groepen. Er werd een resolutie van den navolgen den inhoud aangenomen; „De vrienden van Briand. die behooren tot dè onderscheiden Republikelnsche frac ties van Kamer en Senaat hebben Zater dagmorgen een bijeenkomst gehouden om de omstandigheden na te gaan, waaronder op 13 Mei de verkiezing sal plaats hebben. Zij zijn eenstemmig van opvatting, dat een stap bü den Minister van Zaken onvermüdelük is.” Met het oog op een zeker aantal republl- keinsche groepen van beide hulzen, inzon derheid die der democratische linkerzijde, die nog steeds geen gelegenheid heeft gehad bVeen te komen, werd besloten deze démar che Maandagmiddag te ondernemen. weg loopen en versnelde zijn pas aanmerke lijk. „Oude scheepsroeper, ik moet niets van je hebben”, was duldelük uit zijn beweging op te maken „Hola, wacht eens even!” riep Theophilus. „Onze vriend hier heeft vannacht een avon tuur beleefd, dat even wonderbaarlijk is als jouw Inbraak." De woorden „Jouw Inbraak” werkten op Wellaby als een toovermlddel. HU zwenkte om en kwam met een uitdrukking van aelf- v ergenoegdheld op zjjn gelaat naar het ge zelschap toe. „Het spijt mü. dat ik van uw ultnoodl- ging geen gebruik kon maken”, riep de scheepsroeper. „Toevallig ipbest Ik juist enfin, u weet het wel ik heb het in mijn briefje meen Ik voldoende 'toegelicht en dan. „O ja”, onderbrak hem Wellaby. ,,’t Was jammer, maar komt u maar eens aanloopen. als het u schikt. Het had maar weinig ge scheeld, of ik was mijn heele verzameling antiquiteiten kwüt geweest, enfin, dat zal Chlpperton u wel verteld hebben. En wat is er bü u gebeurd?" Manch stelde hem niet In de gelegenheid, om zün vraag te volelnden; hü zette zün scheepsroeper in werking en met de kracht van 'n loudspeaker verhaalde hü omstandig hetzelfde, waarmede hü eenlge minuten te voren oom Chipperton's ooren geweld had aangedaan. „Het spüt mü.” besloot hü. „dat Ik mün raam geopend heb. Als ik stu naar beneden was gegaan en sender leven te maken de o Het herderlijk schrijven van den kardinaal-primaat. De minister van justitie heeft verklaard, dat het herderlijk schrijven van den kardi naal-primaat naar zün meenlng een bü uit stek politiek karakter had. ZEm. had oppositie, zooal geen vijandig heid, getoond tegenover het nieuwe regime. De regeering zal niet dulden dat een der- gelüke houding zal blijven getoond worden. De voorzitter van de vereeniging, Max Blokzijl, hield een begroetingsrede, waarin hü een .Jioch” op den president der Repu bliek uitbracht, waarna de aanwezigen staan de het „Deutschlandlied” zongen. Spr. her dacht wülen rijksminlster dr. Stresemann en den tegenwoordigen Kardinaal-staatssecre taris Pacelli. Hierna gaf spr. een overzicht van het werk der Bultenlandsche Persver- eeniging, die deze week 25 jaar bestaat en waarin door de goede kameraadschap der leden, de meest hartelüke verhoudingen be staan. Hierna sprak de rijksminlster van Buiten- landsche Zaken, dr. Curtlus, die dank bracht voor de vriéndelijke begroetingswoorden van den voorzitter en op de goede samenwerking wees, wejke bestaat tusschen de, bultenland sche journalisten en de Rüksregeering. Ko mende tot de bultenlandsche politiek, behan delde spr. de kwestie van de Tolunie en De Berlünsche politie heeft een bende-Rus- slsche wisselvervalschers gearresteerd. Bü «en Berlünsche dame werden voor eenigen tüd zeven wissels van de Sovjet-Handelsvertegen- woordlging te Berlün, ten bedrage van 83.000 Dollar aangeboden. Zü stelde zich voorzich tigheidshalve met de Handelsvertegenwoordi- glng In verbinding en daarbü bleek, dat in derdaad eenigen tüd teven 7 wissels tot hetzelfde bedrag aan Duitsche afnemers wa ren gezonden. Het zakelük aanzien van de betrokken firma’s maakte het echter onwaar- schünlük. dat zü de wissels op een dergelüke wüze opnieuw in de circulatie zouden hebben gebracht. De Sovjet-handelsvertegenwoordl- glng mengde de Berlünsche recherche, in het geval en toen bleek, dat het hier bedrieglük nagemaakte wisselbrieven betrof, die precies op de echte wissels geleken. De handteeke- nlngen, vervaldagen en bedragen stemden geheel overeen. De vervaardigers van deze valsche wissels, vier Russische emigranten, werden gearresteerd. Waarschünlük behoo ren zü tot een groote Internationale bende. Gebleken is, dat de oplichters het voornemen hadden na het gelukken van deze truc een groot aantal andere wissels in circulatie te brengen tot een bedrag van wel 5 mlllloen Mark. In „Höte! Adlon" heeft het banquet van de Bultenlandsche Persvereenlglng plaats ge had, waaraan deelgenomen werd door den Rükskanseller en verscheidene rüksmlnlsters, leden van het corps diplomatique en andere autoriteiten, benevens vertegenwoordigers van de Duitsche dagbladpers. kwesties bulten spel blüven en dat deze aan gelegenheid met rustige zakelükheid zal wor den afgehandeld Spr. begroette Briand’s zin speling op het zuiver economisch karakter van de Dultsch-Oostenrüksche Tolunie. De economische nood, welke door Oostenrijk ge leden wordt, Is door den Oostenrükschen vice-kanselier de laatste dagen uitvoerig uit eengezet. Dultschland staat onder den geesel van de felste werkloosheid en zucht onder den druk van zware reparatieverpllchtlngen. De onafhankelükheid van Oostenrijk wordt dcor de richtlünen van de Tolunie niet be ïnvloed. zoodat de Duitsche en Oostenrüksche regeeringen de beraadslagingen van den Vol kenbondsraad met de grootste gemoedsrust tegemoet zien. Natuuriük zal de Duitsche de legatie alle andere voorstellen en verstrek kende plannen voor saneering van het Euro peesche economisch leven begroeten en In tensief aan dergelüke werkzaamheden deel nemen. Verre van naar radicalisme, beoogt de Rijksregeering een verbetering van den algemeenen toestand van het Duitsche volk en streeft tegelükertüd naar vergaande sa menwerking met andere naties. Dultschland is onvoorwaardelük voorstan der van vreedzame bülegglng van geschillen verbetering van den econom lachen toestand der wereld en vooruitstrevende gelükrechtig- held der volkeren. Gevangenen gelyncht. Omtrent het ernstige gevecht, dat giste renmiddag te Madrid tusschen monarchisten en republikeinen heeft plaats gehad kan nog gemeld worden: De politie trachtte met man en macht de orde te herstellen en arresteerde verscheide ne monarchisten. Toen twee celwagens verschenen om de gearresteerden weg te voeren, deed de woe dende menigte een aanval op een der cel wagens, sleurde de gevangenen er uit en lynchte ben. Op hetzelfde oogenbllk deed het bericht de ronde dat de door de monarchisten aan gevallen taxi-chauffeur tn het ziekenhuis was overleden, waarop de gevechten met hernieuwde hevigheid begonnen en talrüke personen ernstig gewond werden. Toen de civiele garde op het gevechtster rein verscheen, trok deze de sabel en oefende «enige charges uit. doch na tusschenkomst van de socialistische commissie staken de gar disten de sabel weder op. Om 4 uur gister middag duurde de strijd tuaecben kleine ver speelde groepen nog voort. t die Ik ooit heb gehoord", zei Theophilus. ..Maar me dunkt, zoo iets moet toch een grap geweest zün; het kan haast niet anders ge weest zün dan een onzinnig spookjespelen.” „Neen", zei Manch met overtuiging en In een houding van iemand, die zich geen be haalde lauweren laat ontnemen. „Waarom denk je dat?" „De man moet een vreemdeling geweest zün. anders zou hü niet bü den verkeerde gekomen zün. *H*j kwam uit een andere plaats namens één der hoofdkwartieren van het geheime genootschap en de Inlichtingen, waarnaar hü handelde, waren ook verkeerd." ..Hü moet zich vergewist hebben, dat er een zekere Manch op „Laverton" woonde en niet gedacht hebben, dat er zich twee te Hlgh-Rusting bevonden.” x „Indien het in de bedoeling had gelegen van den een of anderen grappenmaker hier uit de plaats om L. W voor den gek te hou den, dan zou hü niet bü mü gekomen zün.” „Hm. ja, daar er veel waars in hetgeen Je zegt”, gaf oom Chlpperton toe. „Maar die Ku-Klux-Klan, zün daar soms al vertakkin gen van In Engeland?" „Er moeten er we! zjjn. heb Ik geleaen Ik zal Je dat uitknipsel leenen, dan kun je zien, wat L. W. Manch hun in da schoenen schuift.” „t Is een eigenaardig geval", ging Theo philus door. „Wat denk Jü er van, John?" Benstone weigerde zün meenlng te kennen te geven; als hü rich zelf veroorloofd zou hebben te zeggen, wat rijn hart hem Ingaf, dan zou zün antwoord, bü wjjae van spreken, Volgens een bericht uit El Ferrol is de be manning van den Spaanschen kruiser „Jalme I" naar aanleiding van het slecht klaar gemaakte v^pdsel aan bet muiten ge slagen. De matrozen trokken In gesloten ge lederen naar het gebouw der republlkensche autoriteiten, die aan de leiders der matro zen beloofden hun klacht aan de regeering 1» zullen overbrengen. Na een bespreking te hebben gevoerd met de leiders der opstandige matrozen van de ,4aime I” heeft de burgemeester van El Fer rol de regeering telegrafisch van ’t gebeurde op de hoogte gesteld Enkele leden van de be manning. die ook hadden geprotesteerd tegen het optreden van den ondercommandant van Geen verplicht Mxderwüs op de scholen. De Spaansche ministerraad heeft een ver ordening uitgevaardigd, volgens welke het godsdienstonderwüs op de Spaansche scholen niet meer verplicht za! zün. Het onderwijs sal echter op verzoek van de ouders wel gegeven worden. achterdeur was uitgegaan, dan sou ik mü op het individu hebben kunnen werpen en hem gekneveld hebben, voor hü geweten had, wat er aan de hand was." ..Precies, wat mü ook zoo spüt ten opzichte van mün Inbreker," kake'de Wellaby. „Als Ik maar geweten had. dat hü in de keuken vts, dan zou ik in 't donker naar binnen geslo pen zün en hem met mün dikken stok zün hersens tngeslagen hebben.” .JHet een stok!” galmde Manch, „als Ik een geweer onder mün bereik gehad had, wees er van verzekerd, dat ik hem in ieder been een kogel gejaagd zou hebben. Maar voor een volgende maal ben ik nu gewapend.” „Ik ook." blerde Wellaby. „Ik ben van plan, als er ooit weer een op mün antiquiteiten af komt. om hem een paar looden boonen mee te geven: ik heb een revolver besteld." „Nou. nou! de liefhebbers van avonturen behoeven niet meer naar de Wl'.d-West te gaan om afleiding te zoeken, zou ik zeggen.” lachte oom Theophilus, terwül hü op zün horloge keek. „Als Je soms nog iets omtrent deze geschiedenis hoort, dan het mü wel weten, niet waar?” Hü wuifde hun met de hand een afschelds- rroet toe, maar de twee lotgenooten bemerk ten het haast niet eens. zoo druk waren zü met de kwestie bezig, wat wel het beste vuur wapen ter zelfverdediging zou zün. Wellaby meende, dat een eerste klas automatische re volver het allerbeste was; niet zoo'n gewoon prul, maar een met kogels, die zwaar genoeg waren om den vijand neer te leggen. Manch daarentegen hield een lange redevoering ten De Parijsche aHbd." meldt: Aristide Briand, die Vrijdag een van zün beste degene had en buitengewoon op dreef waa, heeft met zün groote rede In de Ka mer het succes gehad, dat hü zocht. Al la het waar, dat het aantal tegenstemmers rechts, een vüftlgtal, ditmaal grooter was dan *t laatste jaar het geval placht te zün, kan men niettemin zeggen, dat de over- groote meerderheid van de Kamer opnieuw zün verklaringen, en daarmede zün poli tiek, heeft goedgekeurd. Ik kan uit d4 beste bron verzekeren, dat dit succes zün beslissing omtrent het pre sidentschap van de republiek heeft meege bracht. Op het aanbod, dat door de llnk- mhe groepen uit de Kamer, waarschünlük tn verbinding met die van den Senaat, aan hem zal worden gedaan om zün candida tuur voor het Elyseé te laten stellen, zal hü een bevestigend antwoord gaven. Daar mee Is de verkiezing dan tevens beslist, want zelfs indien de heer Doumer thans rijn candidatuur niet Intrekt en de nota, die hü aan de pers verstrekt heeft, wekt d«\ indruk, dat hü dat niet zal doen lükt het zeer waarschünlük, dat reeds bü de eerste stemming de in het congres op zich ver- Het verzoek om vrijlating tegen borgstel ling, ingediend door Jack Diamond, den beruchten bendeleider, die zwaar gewond in het ziekenhuis der gevangenis ligt, is van de hand gewezen. Na de schoorsteenzltters-ult-protest heedt Japan nu weer iets anders, wad lager bü der grond, sterker nog, er onder. 200 stakende münwerkers in een mün te Takano op Kioes- joe hebben namelük, zoo melden de tele graaf agentschappen. geweigerd weer naar boven te komen. Zü hebben de in de mün werkende vrouwen naar boven gezonden met de mededeeling. dat zü zoo lang beneden zouden blüven, tot hun elschen Ingewilligd zün. Hun families brengen hun eten. De oor zaak van de staking is het ontslag van eenlge arbeiders van een andere mün. Rüksmlnlster Treviranus heeft In een redevoering verklaard, dat Rükspresident Von Hindenburg 19 Mei den pantserkruiser A zal omdoopen in „Deutsch land”. Berenguer vrü Generaal Berenguer te gisterenavond uit de gevangenis ontslagen. De vervolging. Ingesteld tegen de gewe- zen kapltelns-generaal Fernandez en Here dia Is gestaakt. Te Berlün heeft Zondag de plechtige onthulling plaats gehad van een gedenk teeken ter eere van de gevallen helden der voormalige luchtschepen-groep. U— - deelen van Dultschland digden aanwezig. Als vertegenwoordiger van den Rükspre sident, verscheen de Infanteriegeneraal gunste van een ollfantsgeweer met scherpe puntkogels. „Wel John, wat denk Je van Manch; vind Je hem?” „Hü lükt mü we! wat langdradig.” bromde Benstone, wiens beenen pün deden van hst lange staan op den weg. „Langdradig! Ik moet je zeggen, dat ik er over versteld gestaan heb, dat hü van daag zoo kort van stof was bü zün verhaal. Zoo Is hü anders nooit. Begin maar sens met helh over Devonshire, dan za! je eens wat hooren! maar neem dan een stoel mee!” „Komt hü dan uit Devonshire?” „Welneen, maar als jongmensch heeft hü eens met een vriend een voetreisje gemaakt en is toen, door den mist, in de omstreken van Dartmoore verdwaald geraakt en het was te voorzien, dat zü den geheelen nacht zou den hebben moeten ronddwalen. Gelukkig hebben zü toen een boer ontmoet, die hen naar een hotel heeft gebracht, waar zü goed middernacht aankwamen en logies konden krügen. Dat is de eenlge merkwaardige ge beurtenis in zün leven geweest en hoeveel maal hü mü die al verteld heeft, weet ik op geen dozünen na. Hü heeft er uren voor noo- dig, zoodat Je denkt, dat hü nooit sal op houden. Bü zoo’n ge’egenheid nu. verloor Brickie ens zün geduld en wenschte, dat Manch te Dartmoore maar in een sloot terechtgekomen was. Dat Is gedeeltelük de reden, waarom zü elkaar niet goed kunnen zetten. Maar ik heb nu al reden om te hopen, dat de /üandschap tusschen hen uit is.” (Wordt vervolgd) In Finland zün wederom twee politieke aanslagen gepleegd. Oe eene betrof een bom aanslag op de drukkerij van een voormalig communistische blad te Wasa. Er explodeer de in de drukkerij een bom, waardoor de drukpersen zwaar beschadigd werden. In deze drukkerij zou binnen korten tüd *n sociaal democratisch blad gedrukt worden. Tevens is een nieuwe ontvoertnjsaffaire bekend ge worden. Gisterochtend vroeg ontvoerden eenlge onbekend gebleven mannen een voor malig aanhanger der Lappobeweglng. die den laatsten tüd artikelen tegen de Lappo- organisatle heeft geschreven. De man werd naar Lappo gebracht, waar zün ontvoerders hem midden In de stad een rood hemd aan trokken. De menigte nam een vüandlge hou ding tegen den ontvoerde aan. zoodat hü door de politie In bescherming moest worden ge nomen. moet door geen worden ge- „oor- log” geheel uit hun vocabulaire verbannen, zün voor het overige die politici, welke den vrede het meest dienen. Wü zün, aldus dr. Bruening, niet alleen de soldaten van den vrede, doch eveneens de slachtoffers van den vrede. Wü zün het, die dagelüks ons voor den vrede opofferen. de bakkebaarden van oom Chlpperton ver schroeid hebben. Manch profiteerde van dit stilzwügen om zün longen te vullen. Vüf minuten lang bazuinde hü zonder op houden, en bewees, tenminste wat hemzelf betrof, dat het volgens zün opgedane onder vinding geen spook lespeler, maar een echt lid van de Ku-Klux-Klan was geweest.” „Wat ben Je van plan te gaan doen”, vroeg Theophilus. .Niets", was het antwoord. „Ik ben half van plan geweest om L. W. Manch een be zoek te brengen en hem te vragen, als hü weer eens in de krant schrijft, dan zün vol ledig adres er onder te plaatsen. Maar ik geloof, dat ik het toch maar niet zal doen. Wat heb ik aan al die drukte. Elgenlük ben Ik...." De spreker keek over den schouder van oom Chlpperton heen, en hield toen op met praten „Ik veronderstel, dat je gisteren naar Berry croft bent geweest", sprak hü nu fluis terden. „Ik was ook uitgenoodigd maar dat gezanik, ik weet me niet goed meer te herinneren, welk ultvluchtje ik heb opge geven." Benstone draaide zün hoofd ook toevallig in de richting, waarheen Manch had ge keken, en zag toen Wellaby met groote pas sen en in echt zwierige houding aan het einde der laan op hen afkomen. Toen hü naderbü kwam, vertraagde hü zün tred, met het klaarblükelüke doel om nog eens breed voerig met oom Chlpperton over zün Inbraak te komen boomen; toen hü echter Manch in het oog kreeg, ging hü **n den kant van den mofoonpl. Orkest en Orkest en zang LANGENBERG. 471 M. 6^5—7 20 Gramo- foonpl. 9.3510.20 Gramofoonpl. 1150 Gra- mofoonpl. 1255—750 Orkestconcert en zang. 4.20—550 Orkestconcert. 750750 Gewijd concert. 7.50 .Der Prlnz von Homburg", Tooneelspel van H. von Kleist. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—150 Or kestconcert. 2 20—450 Orkestconcert en de clamatie. 750—11.20 Radlo-Bal. BRUSSEL, 5065 en 3385 M. 5085 M.: 450 OrkostconÓert. 5.05 Klnderuurtje. 550 Gra mofoonpl.; 750 Sollsten-concert; 850 Gra mofoonpl.; 3385 M.: 450 Orkestconcert; 5.00 Klnderuurtje; 550 Gramofoonpl.; 7 20 Orkestconcert en causerie. ZEESEN, 1835 M. 5.06 Tüdsein. 550 Gym nastiek en Gramofoonpl.; 9501150 Lezin gen; 1150I2-I5 Gramofoonpl.; 12.15J150 Berichten. 120—220 Gramofoonpl.; 2.20—350 Lezingen; 350—450 Concert; 450-750 Le zingen; 750 Concert Orkest en solisten; 850 Lezing; 950 Berichten en lezing; 9.50—1150 Populair concert. Opgewonden stemming in Madrid. In de avonduren gisteren trokken ontzag gelijk* menschentnenigten opgewonden door de straten der stad. De transportarbeiders hebben gepoogd de algemeene staking te proclameeren als gevolg waarvan talrüke tramwagens het verkeer stop zetten. Een krantenkiosk van het dagblad „El Debate" werd door de demonstranten In brand ge stoken. De minister van blnnenlandsche zaken heeft gepoogd de opgewonden gemoederen te kalmeeren, door van het balkon van het de partement van blnnenlandsche zaken een toespraak tot de menigte te houden, waarin hü tot kalmte en rust vermaande. Deson danks poogden de demonstranten telkens opnieuw de bureaux van het dagblad JUBC” binnen te dringen. De daar gesta- tionneerde wachtpost der guardla civile moest versterkt worden. De eoc.-dem. partü heeft groote aanplak biljetten doen vervaardigen, waarin de be volking tot kalmte wordt gemaand en waarin de transportarbeiders aangespoord worden het werk weer op te nemen. De stemming der bevolking is zeer opge wonden. DINSDAG 12 MEI. HUIZEN, 187S M. Uitat KRO.-Ultaen<Bng. 8.00—9.16 Gramofoonpl. 10.0011.30 Gram<> foonpi. 1130—12.00 Coded. Halfuurtje Pas toor Perquin. 12.00 PoUtleber. 12.15 Concert KRO-Trio o. 1. van P. Lustenhouwer. 1.45 2.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.00—350 Gramofoonpl. 4.004.30 Gramo foonpl. 4.306.00 Concert KRO-Kunst-En- semble o. 1. van P. Lustenhouwer 6.00—650 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6.30— 7.00 Schriftverbeteringscursus door Mevr. Relber-Nan. 7.00750 Causerie. 7.30 Politie-' ber 7.46 Verbondskwartiertje. 8.00 Concert KRO-orkest o. 1. van Joh. Gerritsen met m. v. Ko van Dük (declamatie, ca. 9.00 Vaz Dlas. 1150—12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 398 M. UitaL AVRO-Uitz. 8.009.00 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgen wijding. 10501100 Gramofoonpl. 11.0012.00 Concert. A. de Ridder, plano; Jo Meeuwse, viool; M. Olsen, zang. 12.002 0Ó AVRO-' kwartet o. 1. van D. Groeneveld. 2.00250 A. Radix: „De Nederlandsche Vereeniging voor Hulp aan Zieken Vat. Geest". 3.00— 4.00 Knipcursus. 4.00450 Piano-studie-mu ziek door Egb. Veen en Louis Schmidt. 450 6.00 Radio-Klnderkoorzang o. L van J. Hamel. 5.00—5.15 Gramofoonpl. 5.15—6.30 Omroeporkest o. I. van Nico Troep, m. m. van G. v. van Renesse, plano; J. Stotün, hobo; Fr. Schuurman, piano. 7.00750 En- gelsche les Fred Fry. 7507.45 Gramofoon- platen. 7.458.15 Inleiding Beethoven-pro gramma door A. de Wal. 8.151050 Aan sluiting Concertgebouw Amsterdam. In dt pauze voordracht door Dr.» P. H. Ritter Jr. 1050 Vaz Dlas. 10.4012.00 Kovacs Lajos en zün orkest. Za; daventrV, 10.05 Lezing- 1120 Orgelspel door E. O’Hen- ry. 12.20 Orkestconcert. 1.15 Televisie. 125 Uitx voor scholen. 350 Orkestconcert 455 Klnderuurtje. 520 Lezing. 5.35 Berichten. 6.00 Trio-concert. 6.20 lyezlng. 6.45 Lezing. 7.06 Orkestconcert. 720 Lezing. 750 Vervolg concert. 830 Berichten. 855 Berichten. 8.40 Lezing. 9.00 Concert. Llcco Amar. viool; Ph. Jamach, ulano. 10.10—1120 Dansmuziek. PARIJS ^RADIO PARIS’*. 1725 M. 7.05 Gramofoonpl. 1150 Gramofoonpl. 1225 Gra- 520 Gramofoonpl. 720 Concert, viool. 8.06 Zang. 8.50 Concert, Het aardige van bet geval was, dat de buldog van mün buren, wiens hok vlak tegen mün heg staat, vervaarlük begon te blaffen en aan zün ketting te rukken. Hü is zeker wakker geworden van mün stem, dacht ik; en dat gaf mü een idee. Dc riep: Als Je niet binnen twee minuten weg bent, aal ik den hond op je loslaten. Dat hielp; want hü maakte zich in vlie gende vaart uit de voeten." „Dus die hond, waar je van spreekt...."’, begon oom Chlpperton. Zün verhaal vervolgende, beschreef hü hun toen, dat hü een brief had gevonden, welken voor een geheel ander persoon be stemd was. Ook gaf hü een beschrijving van de Ku-Klux-Klan en bet bleek uit de aan gehaalde büzonderheden over dit genoot schap, dat hü dit ontleend had aan een in onbruik geraakte encyclopedie. Behalve bet uitknipsel van de krant was er nog een pa pier in den brief, waarop met rooden inkt stond gedrukt: JDot bet niet meer." „t Is de meest osalsrttande geschiedenis, Nabü Luebo in den Belgischen Congo heeft een aantal wilde krijgers van den Ba- lubasstam een dorp van een anderen stam overvallen. De BsüutMS voerden twee vrouwen «n twintig mannen gevankelük weg. De vrouwen werden gedood en gebraden, waarna de man nen gedwongen werden de vrouwen op te eten. verscheen Von Hesse. Het van 73 offlcteren De Duitsche Münwerkersbonden hebben in een conferentie met groote meerderheid be sloten het loontarief. dat bü de arbitrage- onderhandelingen voor de münen in het Roergebied is tot stand gekomen goed te keuren en voorgesteld, dat de scheidsrechter- lüke uitspraak bindend zal worden verklaard. te Madrid hebben gisteren in hun clubgebouw een vergadering belegd, waarop Artülano een belangrüke redevoering hield, waarin hü aaneensluiting der monarchistische vereenl- gingen vroeg om de verkiezingen te bestrij den. Verscheidene honderden communisten woonden dese bijeenkomst bü. na afloop waarvan jeugdige monarchisten hoera’s op het koningschap uitbrachten. Toen een taxi chauffeur ,Deve de Republiek” riep, werd hü door monarchisten aangevallen, die hem met stokken sloegen. Toen voorbjjgange-s het voor den chauffeur opnamen ontstond een heftig gevecht, waarbü verscheidene per sonen werden gewond. Aanvankelijk werd van beide sjjden met steenen geworpen, doch toen de republikeinen woedend werden, schoten zü op drie auto’s der monarchisten, die tegen het trottoir stonden. De politie te voet en te paard greep in. voerde eenlge charges uit, doch het gevecht duurde voort. Rükskanseller dr. Bruening heeft Zater dagavond in een drukbezochte büeenkomst van ds Centrumpartij te Cloppenburg, het woord gevoerd. Ten aanrien van het zich uit den Rüks- dag terugtrekken der Nazi’s, legde de Rükskanseller er den nadruk op. dat de Nazi's hiermede niet hun doel hebben be reikt. Voorts wees de Rükskanseller op den door het Centrum voor de kiezers verrichten arbeid. Daarom is het Centrum ook de eenig partü, die op leder oogenbllk van de moeilijks te politieke beslissingen bereid is geweest, de verantwoordelükheld op zich te nemen. Vervólgens besprak economische politieke vraagstukken, bü hü er op wees, dat de leiders bedrijfsleven wel critlek op den staat en de openbare bedrijven leverden, doch evenzeer reden hebben zich op de eigen borst te kloppen. Niet alleen politici en staatslieden, doch ook de leiders der groote economische organisaties hebben fouten gemaakt. In het vervolg züner redevoering zeide dr. Bruening nog. toen hü te spreken kwam over een verlaging der prijzen, dat men van een actie, die zulks ten doel heeft, niet kan verwachten, dat daardoor de prjjxen direct met 30 pet. verlaagd zullen wor den. Uitvoerig behandelde spreker de flnan- cieele kwesties, waarbü spr. er op wees, dat het belangrükste Is. dat niet de geraamde inkomsten de uitgaven dekken, doch de feltelüke inkomsten. Het bedrüfsleven moet weten waaraan het toe is, omdat anders nieuw kapitaal niet in het bedrüfsleven wordt belegd. Alles moet gedaan worden om de koopkracht in Dultschland niet te verminderen en het bedrüfsleven in staat te stellen werk te verschaffen en arbeiders In dienst te nemen. Er moet gespaard warden, ten einde de flnancteele moellük- heden te overwinnen. Op welke wüze zulks kan geschieden, zal door de regeering bin nen veertien dagen worden bekend ge maakt. Er zün op het oogenbllk motieven, waarom wü op het oogenbllk nog niet met onze maatregelen naar voren komen. Ten aanzien van de bultenlandsche poli tiek, legde dr. Bruening er den nadruk op, dat wanneer men meent succes te hebben in de herstelpolltlek voor men het eigen huls In orde heeft gebracht, men zich vergist, zooals gebleken Is bü het probleem, dat In het jaar 1928 aan de orde is geweest. Het is onverantwoordelük voor Anlge regeering, de op zich zelf door deze regee ring als noodzakelük beschouwde stappen tot verlaging der reparatlelasten te onder nemen. zonder tegelükertüd de basis te leg gen voor een moeilüken strijd en de moei lijke onderhandellngen over deze repara ties. Ik betreur In hooge mate, dat bü het vraagstuk der Dultsch-Oostenrüksche tol unie in het buitenland een zekere nervosi teit is ontstaan, waarbü onze geheele poli tiek in deze richting In een geheel ver keerd licht Is geplaatst. Het woord „oorlog" staatsman of politicus meer bruikt en de politici, die het woord wees de verwüten over den vorm van de actie der Duitsche en Oostenrijksche regeeringen ten stelligste van de hand. Spr. hoopt, dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2