z DOODT! s r BESTRIJDING VAN ZWENDELPRAKTIJKEN „VRIESIA” JAN DE VRIES bladzijde. Kalenderblaadje L i t heemskerk TWEEDE BLAD MAANDAG 11 MEI 1931 ALKMAAR PROVINCIAAL NIEUWS Enorme postzegelvervalschlng R De toestand in Kaïro BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De Fransebe buitenlandscbe politiek MARKTNIEUWS i onderzoek uitwees f f f f f ZIJPE alle vliegen, muggen, kortom alle insecten, op de meest radicale en voordeelige wijze, door toepassing van het eenig radicale middel „VRIESIA RADICAAL INSECTEN DOODEHDE STRAAL” Ir bassen vm ff 1.—ff 1.50, f 2.75 N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel ZAADMARKT 74 - TEL. 324 - ALKMAAR MEDEMBLIK Wat een ’T ZAND TEXEL BLOKKER UITGEEST WERVERSHOOF WARMENHUIZEN URSEM ANDIJK HOOGWOUD ST. MAARTEN SPANBROEK SCHAGEN WINKEL i - VOORDRACHT PAUL HUP Cornells Vader en Marga- I-aat taarten uw tolk zijn. oud begroeting „HIT SINT ALFON8U8-ORATORIUM” Van Hnb. Cuypers de voor aangewezen zakenman Totaal 10941.21% 4382 48 146 383 FEESTVERLICHTING OP DE LAAT 37 verdachten gearresteerd C. In BEDEVAART NAAR BRIELLE Barricade opgericht o Doelenstraat 30 - Telefoon 838 Het beleid der regeering goedgekeurd 1 I 4 il Do Alkmaarsche bedevaart naar Brielle wordt gehouden den 13dbn Augustus. 1 GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS DISTRICTS ARBEIDSBEURS II 5 '~*7. bereid deze plaats te verwisselen met tolk zijn; laat rozijnenbroodjes uw tolk laat Haarlemmer Halletjes uw tolk zijn, óf: laat Boerenjongens uw tolk zijn. Waar een moederdag al niet goed voor 1st 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1928 1927 1928 1929 1930 9 12 15 15 14 14 15 15 16 16 14 Aafje, d. Anne, Joannes Anna Johanna, d. sterboer en zoon Stand van 1—7 Mei Oe- Gerardus, x van Petrus DE RANGSCHIKKING DER R. K. CANDIDATEN 2202.08 2261.08 690 72 779.52 614.93 917.13 535.48 600.78 1003 82 f tuk f 535.82 gen aan belde beenen, en werd naar Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Naar wij vernemen, is de toestand van C. naar omstandigheden goed. Leerlingen uit Hoog- Nieuwe 1 Niedorp 26 27 27 28 25 19 21 23 29 29 29 te Alkmaar. Aatje Smit, oud 51 overl. te Alkmaar. Swart. De in het geheim gevoerde onderhandelin- gen en het plotselinge van de onthulling daarvan, doen in Frankrijk de vraag reizen of de eerste stap tot aansluiting van Dultsch- land en Oostenrijk niet reeds gezet is. Zooals uit bovenstaande blijkt, is over die Jaren voor rekening van Hoogwoud gekomen 5470.60. Gemiddeld aantal leerlingen over die jaren van Hoogwoud 146, zoodat de ge middelde kosten van een leerling over die Jaren voor Hoogwoud waren f 5470 60 145 is 37.72, voor Nieuwe Niedorp is dat be drag 5470 60 283 Of 1933. De volgende Jaren worden de koeten hoo- ger door betaling van rente en aflossing van een geldleenfng en wordt het aantal leerlingen voor Hoogwoud minder. In verband met den gespannen pohtleken toestand, patroilleert cavalerie door de straten van Kaïro. Het verkeer in de omgeving van het Koninklijk Paleis ligt geheel stil. Op verschillende plaatsen zijn barricades en draadversperringen opgericht, die dooi de politie worden bewaakt. Zand werven: P. Klaver en 3. Konlng. Zo merdijk en Toevlucht: A. Stam en 3. Stuijt. Wadway en Ooetelnde: C. Schipper en Jb. Groot. De Kaag-buurt tot en met den heer van Roosendaal: Jb. Boots en O. Vriend. Waterkant: G. Wittenberg en P. Krijnsen Vanaf Burgemeester tot RK. kerk: A. Rui ter en N. Beerepoot. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met den gebruikelUken groet. De Poolsche politie is te Lodz een zeer omvangrijke vervalschlngsaffalre op het spoor gekomen. Sinds eenlgen tijd werd nJ. op de postkantoren ontdekt, dat brieven waren voorzien van valsche postzegels. Na een onderzoek, dat ge ruimen tijd duurde, werden te Lodz de valsche postzegels ge vonden, die daar werden verkocht. In ver band hiermede werden te Lodz vier winke liers en 27 personen, die zich bezig hiel den met den verkoop van valsche post zegels, In arrest gesteld. Bij het verder on derzoek werden nog 6 personen aangehou den. Het is de politie echter nog niet gelukt, den vervalscher zelf In handen te krijgen. Reeds is vastgesteld, dat voor meer dan 1 mllioen zloty valsche postzegels In omloop zijn gebracht. ALKMAAR, 9 Mei 1931 Veemarkt 25 Paarden per stuk f 225—350. Hitten per stuk f 125—300. 61 Melkkoeien f 225400. Gelde koeen f 280—340, Stieren f 150275, per stuk f 6 Vette Schapen Overhouders f 3035. 399 Lam- 1825, 39 Schrammen f 1430.' en Voor bovengenoemd werk, dat door het R. K. Gemengd koor zal worden uitgevoerd, schrijven we gaarne een iJmbevellng. te meer daar het een interessante avond belooft te worden; immers een groot werk van een Hollandsch componist Is hier ter stede wel ’n gebeuren van muzikale beteekems. Van deze boeiend en melodieuze compositie, zullen de toehoorders ongetwijfeld veel kun nen genieten. Als bijzonderheid kunnen we vermelden, dat door den componist, een me lodie van Alfonsus zelf, in zijn werk heeft aangewend. De bekende tenor, den heer Marcus Plooljer die reeds vroeger hier veel succes had, aal In de hoofdpartij, zijn artistieke reputatie we derom komen bevestigen. Velen zullen hem zeker nog weer eens gaarne hooren. De sopraan mej. Annie Tullenaar, zal hier voor het eerst optreden, de bariton-party wordt door den heer A. Roest, alhier vervuld. Dirigent Al staat ons borg voor goede koor zang, zooals we steeds van hem gewend zijn. De pianiste mej. Rle Vermeulen aan den vleugel en een strijkorkest maken de uitvoe ring van den partituur volkomen. Laten inzonderheid de Katholieke muziek liefhebbers den moelte-vollen arbeid van hun R. K. Gemengd koor waardeeren, door Dins dag az. in groot aantal het religieuze-kunst- wert van Hub. Cuypers te gaan hooren. Burgemeester en Wethouders hebben aan buurtvereenigingen van Laatbewoners en aan particulieren, wonende aan de Laat, ter gelegenheid van de opstelling van de Laat op 15 Mei aa. toegestaan om op den avond van dien dag gratis electricitelt te betrekken, voor zoover deze gebruikt wordt ten behoeve van de aan de buitenzijde der gevels of boven de straat aan te brengen feestverllch- ting. Belanghebbenden zullen zich voor aanslui ting van de feestverlichting aan het elec- trlsch kabelnet hebben te wenden tot de directie van het gemeentelijk electriciteitriie- drjjf, kantoor Helderscheweg 18. meer zorg j overwe- Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond onder voorzitter schap van Burgemeester P. Schoutsen. Af wezig met kennisgeving Wethouder W. Snel. Van de ingekomen stukken en mededee- lingen vermelden wjj o.a., dat de Rjjksult- keering voor de gemeente over 1931-1932 is bepaald op f 26917 99 Op advies van Ged. Staten worden in de gemeentebegrooting 1931 eenlge administra tieve Wijzigingen aangebracht, waardoor het eindcijfer der begrootlng f 179.610.42 wordt. Het ter visie gelegen hebbend uitbreidings plan (gewijzigd) der gemeente, waartegen geen bezwaren zijn Ingebracht, wordt voor- loopig vastgesteld. Een voorstel tot het aangaan van een rekenlng-courant-overeenkomst met de N V. Bank van Ned Gemeenten tot een bedrag van f 150000.— wordt goedgekeurd Besloten wordt tot aankoop van Op voorstel van den premier Laval werd de zitting der Kamer hedenmorgen om 1.40 uur opgeheven en in verband met de aan staande bijeenkomst van den Volkenbond te Genève tot 28 Mei ax. verdaagd. Voor de stemming over de motie van ver trouwen in de regeering. welke zooals gemeld is met 430 tegen 52 stemmen werd aangeno men, had minister-president Laval een be roep gedaan op de regeeringspartijen en ten aanzien van de aanstaande bijeenkomst van den Volkenbondsraad verklaard: De vertegenwoordigers van Frankrijk te Genève zullen tot uiting brengen, dat de op winding in Frankrijk over de Dulteche po ging tot economische aaneensluiting met Oostenrijk, nog steeds niet is verdwenen. Frankrijk kan niet toelaten dat de Volken bond een zoo bruusk aangekoodigde toi-unte zal goedkeuren. Burgerlijke boren: Cornells. Adrianus de Wit en van Gertruda Zomer dijk Jacob, z. van Adrlaan Baken en van Neeltje Kalverboe? Nlcolaas Cornells, z. van Gerardus Nlcolaas Verduin en van Ali- da Dapper. Ondertrouwd: Adrlaan Bakker, 19 jaar, landarbeider te Barsingerhorn en Wilhel mina Klaslna Buijl. 18 jaar Antonie Wilhelmus van Oosten, 35 jaar, kleermaker te Wagenlngen en Janna Meijer, 32 jaar. Getrouwd: Hendrik van Gastel, 24 jaar, timmerman te Behagen en Cornelia van Schalk, 24 jaar Johannes Visser, 26 jaar. veehouder en Maria Johanna van Schalk. 24 Jaar Benedictus Waiboer, 20 Jaar. vee houder te Oude Niedorp en Immetje Kater. 22 jaar Johannes Petrus Paulus Kreuk. 23 jaar, landbouwer en Geertruida Martha Behagen, 23 jaar Overleden: Pieter van Bodegraven, 85 J.. weduwnaar van Aaltje Meijles. Burgerlijke Stand van 28 Mei Gebo ren: Jan, z. van Arle Bruin en Greta Hen- drlka Kroes Ronald, z. van Ellas Viering en Johanna de Miranda Wilhelmina Jan nette, d. van Kassen Zegel en Niesje Krij- nen. Ondertrouwd: Jan Smit en Anna Agatha Hln Arle Bakker en Annaatje Dulnker Ellze van Egmond en Trijntje Slot. Getrouwd: Cornells Merkx en Cornelia Wilhelmina Bakker Cornells Bakker en Martha Bruin. Overleden: Albert Bruin, 68 Jaar, weduw naar van Johanna de Blok Trijntje Dijk- sen, 72 Jaar, weduwe van Job Kikkert Marijtje List. 83 Jaar, weduwe van Pieter Paulus van Wessem. Geopend van 9—12 uur. Voor werkgevers van 91 en van 25 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag- en Don derdagavond van 7—8 uur. Voor vrouwelijk Personeel afzonderlijke ingang. Kostelooze bemiddeling. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden staan ingeschreven: 1 leerl. automonteur, 4 bakkers, 7 bank werkers, 1 boekbinder, 2 boerenarbeiders, 2 betonvlechters, 1 bouw, oprichter, 7 chauf feurs, 1 electro-technicus, 1 electricien. 17 grondwerkers, 4 kantoorbedienden, 2 kisten makers, 1 kellner, 3 ketelmakers, 2 klinkers, 3 machinisten, 2 mach, houtbewerkers, 2 magazijnbedienden. 7 metselaars. 2 meubel makers 1 metaaldraaler, 1 metaalsUjper, 1 monteur, 4 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 2 relrigers, 39 sigarenmakers, 1 scheepsbou wer, 1 smid, 2 steenbikkers. 2 stokers, 1 tandtechnlker, 7 timmerlieden, 2 tuinlieden. 1 verw monteur, 1 vormer, 1 winkelbedien de, 12 ijzerwerkers, 88 losse arbeiders, 1 huishoudster. Geplaatst; 1 electricien. 8 grondwerkers, 1 loodgieter, 2 maaiers, 4 opperlieden, 3 met selaars, 2 timmerlieden. 5 losse arbeiders, 1 dienstbode. Alkmaar, Mei 1931. Getrouwd: Bommer en A. M. Scheld. Overleden: Cornells Kwant, 80 Jaar, we duwnaar van Maartje Besteman. Jaar Tot. kosten verwarming woud 364 06 401 89 f 407.16 469 43 f 419 26 349.25 407 54 f 383.14 331 47 344.89 504.39 106 Nuchtere kalveren slacht 18, Idem fok f 1432, 252 f 25—30, meren f 207 Biggen 10 weken f 9—14, 21 Bokken geiten f 5—16, Kleine bokjes f 2—4. Handel matig. ALKMAAR, 9 Mei 1931. Boter- en Eieren - markt. Boter, fabriek 1ste soort f 0.65— 0.67%; idem 2e soort f 067%0.62%; Eie ren, groothandel f 3.70—4; Eendeieren f 3.25. ALKMAAR, 9 Mei. Piepkulkensmarkt. Aangevoerd 66. kisten en 5 korven. Pr< f 1-551.62 per Kg. Handel goed. dulsterlng van een naaimachine, een voor- waardeiyke straf, zonder de bijzondere voor waarde om met betaling door te gaan heeft opgelegd. Ten aanzien van beleenlng is het vermei- denswaardlg dat vele huurkoopers ten on rechte meenen dat, zoolang zij de afbetalin gen voortzetten, zij zich niet aan een straf vervolging bloot stellen. In verschillende ge vallen was stille armoede een der oorzaken van het delict en ging men tot beleenlng over, In de helaas niet verwezenlijkte hoop, tijdig het onderpand te kunnen in lossen. Aan den momenteelen geldnoM werd daardoor we! op een bijzonder noodlottige wijze tegemoet gekomen! Hoewel de credletgeefster tegen welke zoo veel klachten waren Ingekomen, reeds korten tijd na het verschijnen van de publicaties een onderhoud had met den voorzitter der Commissie, den heer Mr. P. G. Knibbe, werden de onverantwoordelijke leveringen op denzelfden laakbaren voet voortgezet. Zoo leverde men b.v op afbetaling aan een steuntrekkende, die „op een schoen en een slof” uit het buitenland met zijn vrouw naar Leiden was komen loopen en aan een failliet, over wlen de politie een boekje zou kunnen open doen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland stelde den betrokken buiten- landschen Consul met den zwendel In kennis. Het resultaat was. dat langs diplomatleken weg In het belang van den goeden naam van de producten uit het betreffende land „de; Leldsche Augiusstal" door ontslag van al het personeel bezemschoon werd gemaakt en de credletgeefster genoodzaakt werd haar verkooptactlek anders In te richten. IntUsschen verraste een van de Amsterdam- sche Kantonrechters In April 1931 de Com missie met een voor haren arbeid zeer be langrijk vonnis, waarbij een eisch tot beta ling van restant-huurpennlngen van een aan een oncredietwaardige verkochten stofzuiger werd afgewezen, op grond dat Z. E. A. een zoodanige transactie In strijd met de goede zeden achtte. Dit vonnis zegt duidelijk, hoe de Kantonrechter denkt over het In huurkoop toevertrouwen van dure artikelen aan pau pers. De te Leiden gevoerde actie heeft wel be wezen dat, vooral door middel van gepaste publiciteit, zeer veel ongerechtigheid de kop kan worden fngedrukt. Scherp Is uttgekomen, dat de positie van termijnzaken zeer precair Is en dat zij zich ten aanzien van hun slachtoffers niet meer alles kunnen veroor loven. Toezicht vanuit de burgerij op de praktijk van het afbetallngsstelsel is zeer wel mogelijk en geeft voor degenen, die zich daarmee willen belasten, uitermate veel vol doening. Indien men doorzet durft niet één afbetallngszaak, tegen wie ernstige klachten Inkomen, zich tegen dat toezicht verzetten. De sanctie Is en dat beseffen zij spoedig algeheele stilstand van hun verkoop. Mogen in vele plaatsen, waar daartoe aan leiding bestaat, commissies als te Leiden worden gevormd. De afbetalingszaken zul len alsdan gedwongen worden uiterst scherp op hun personeel toe te zien. Daardoor zal zeer veel ellende kunnen worden voorkomen. Met dit alles mag en kan echter verduis tering niet worden goedgepraat. De open bare orde en goede zeden eischen on voor waardelijk dat vooral degenen die een of meerdere voorwerpen in huurkoop ontvan gen en deze artikelen onmiddellijk te gelde maakten, niet straffeloos kunnen uitgaan. Hiernaast staat echter de wenachelljkheid dat t. a v. degenen, die op een onverant woordelijke wijze hun producten aan on- credietwaardigen laten opdringen, een straf bepaling )n het leven wordt geroepen; de heler is even slecht als de steler! Aanrijding De heer Joh. Commandeur, met paard en wagen rijdende aan de stol pen, werd aldaar door een luxe-nuto aan gereden. met bet gevolg, dat hij van den wagen werd geslingerd. Hij bekwam een armbreuk, en onderhuldsche bloedultstortln- het Onder auspiciën van het Comité voor Töo- neelvoorsteUlngen trad Vrijdag de voor drachtkunstenaar Paul Huf uit Amsterdam op voor de leerlingen van Lyceum en Gym nasium, RUkskweekschool, R. H B 8, Han- delsschool en R. K. Mulo-school. De groote zaal van de Harmonie was goed bezet. Van Vondel droeg Huf eenlge treurzangen en Oldebarneveltlana voor, om na een korte pauze Geaelle te herdenken met diens ge dichten over Gods mooie natuur. Veel succes oogstte de declamator met de Dulteche militaire humoresk „Raps” van Von Schlicht. Hij eindigde met het lange gedicht J>ie Glocke” van Schuier, waarna hem een lang durig en spontaan applaus ten deel viel Wij Juichen deze declamatie-middagen voor de leerlingen der middelbare schol»n van harte toe; zij sullen het onderwijs zeker ten goede komen en kweeken verder het artistiek bewustzijn van het Jongere geslacht aan, dat na een dergelijke opvoeding later de Kunst met de groote K zeker zal stellen boven het vele surrogaat, dat onder den naam van kunst wordt aangeboden. Paul Huf gaf Itlijk van zijn rijke Uienten als voordrachtkunstenaar; nimmer faalde hj en de spanning onder zijn Jeugdige toehoor ders (essen) bewees wel, hoe zijn declamatie op prijs werd gesteld. Gemeenteraad De raad dezer gemeente zal Woensdag 13 Mei een vergadering ko men houden ten raadhulze, des namiddags 3 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. Mededeellngen 2. Goedkeuring begrootlng Alg. Wees huis 1931. 3. Idem balans en winst- en verliesreke ning N. V. T. E. M. 1930. 4. Regeling uitbreiding netten N.V.T.E.M. 5. Uitbreiding Centrale idem 6. Verbouwing voormalig gymnastieklo kaal te Den Burg. 7. Winkelsluitingswet. 8. Exploltetle Noordzeestrand. 9. Kosten vervanging gemeente-arts te De Cocksdorp. 10. Ontslagaanvrage P. Vijn als directeur Zeevaartschool. 11. Bijdrage opleldlngsvaartulg Zeevaart. 12. Verkoop grond en credleten voor bouw eigen woningen te Oudeschild. 13. Onderhoud weg naar ’t Horntje. 14. Aankoop gronden te Den Burg. 15. Plnancleele regelingen dienst 1930. Spreker ontving tevens het verzoek met de opzending nog eenlgen tijd te wachten, w«i de Laat te Alkmaar, naar het pakhuis, nog niet geopend la. Verzocht werd nader be richt af te wachten. Men Is dus genoodzaakt het papier te be waren en nu doet zich de vraag voor welke vrachtman dien voorraad kan bewaren. Be sloten wordt met de daarvoor aangewezen personen te reonfereeren. Als dag van ophalen wordt Dinsdag 12 Mei a s. Thans komt de wykverdeellng aan de beurt: BorgerilJke Stand 'Geboren: t. van C. P. Sleutel en Geertje Bart; M Landstra en J. Visser; Johannes, z. van K Koelemeljer en M Doo- deman; Nlcolaas Petrus Maria, z. van J. C Karsten en Joh. Inunlng; Cornells Johannes, k van Jac. Sljm en G Hoek. Ondertrouwd: Petrus M. de Wit, van Edam, en Maartje Bot; Adrianus van der Lee, van Hoorn, en Martha Buis; Adrianus lAngedljk. van Venhuizen, en Joeephtna Dekker; Dirk Dekker en Antje Karsten, bei den te Blokker; Dirk Koster, van Wognum. en Nantje Zijp; Rejjer Nelssen, van Zwaag, en Antje Street; Jacob Lambertus van Hat- tum, van Wonseradeel, en Maria Street; Arlen Street en Catharina Zwemmer, belden te Blokker; Meindert Koomen, van Zutphen, en Geertje Zijp. Getrouwd: Petrus M. de Wit, van Edam, en Maartje Bot; Adrianus van der Lee. van Hoorn, en Martha Buis; Adrianus Langedijk, van Venrulzen. en Joeephina Dekker; Dirk Dèkker en Antje Karsten, beiden te Blok ker. Overleden: Geertruida M. Koomen, oud 21 jAAr. d. van K. Koomen en M Sachs; Pleter Klef ten burg, oud 96 Jaar. wedn van Geertje Ruitenberg. AMS’l'ERDAM, 9 Mei Amsterdamscne aardappelprijzen Zeeuwsrbe bonten f 7—7.5b, Zeeuwsche blauwen t 6.75—7.50. Bevelan ders f 66.75, Reostar t 6.757, Bonte stars f 6.75—7, Drielingen f 360—3 75 IJ polder bravo’s f 6.50—6.60, alles perHX Malta's 18—19 cents per kilo. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 1608 HX. Koninginnedag en HarddravertJvereeniging Vrijdag vond de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniglng In café Flora. De heer P. Klaasse brengt een keurig verslag uit van de gehouden draverijen. Uit het verslag van den penningmees ter blijkt, dat nog een kassaldo aanwezig is van f 184.60 ongeacht de bezittingen. Het aftredende bestuurslid D. Wentink wordt met algemeene stemmen herkozen, terwijl In de vacature van den heer A. van Lieshout welke zich niet herkiesbaar stelt wegens drukke werkzaamheden, met meer derheid van stemmen wordt gekozen de heer J. Koe. De heer Bergfeldt uit nog den wenscb dat leden welke voor de kinderspelen gevoelen hunne medewerking willen verleenen. Het bestuur zal een onderzoek Instellen of een honden-ren gehouden kan worden. Vrijdagavond te half 6 had op de laat, bij de Keetgracht een korte plechtigheid plaaü- onder veel belangstelling werd toen het laat ste asphaltblok ter plaatse aangebrwcht. Hiermede was de asphalteering van AIV- mara's tweede winkelstraat een feit, en res ten slechts nog eenlge bijkomstige werk- zaamheden. We leven In een tijd van leuzen en slag woorden. Vooral In de reclame wordt van een pakkende leus een dankbaar gebruik ge maakt. Wie heeft nooit gelezen het: eet meer brood; eet meer visch; eer meer fruit; eet meer worst; eet meer bananen, enz. enz. Me dunkt, het wordt zaak, dat er weer eens een bond wordt opgericht. Een Antl-Ket- meer-Bond, die een dam zal opwerpen tegen den vloed van tot onmatigheid aansporende leuzen. Stel je voor, dat je aan al die goed bedoelde Imperatieven gevolg moest geven. Heusch, Ik verorber op zijn tijd al een aardige portie van deze aangeprezen levensmiddelen. Zou ik die portie vergrooten. een indigestie, met als gevolg een dure doktersvlsite CA. zou niet uitblijven En Ik vrees met groote vreeze. dat deze eet-meer-campagne gevolgd zal worden door een drlnk-meer-campagne en dat we straks zullen krijgen: drink meer melk; drink meer ranja-met-een-rletje; drink meer Haarlem mer-olie; drink meer champagne; drink meer pils; drink meer Ouwe Bols; drink meer water (hetzij spuit-, Emser-, Victoria- of spraakwater). Wat 'n natte boel zou dat worden I Waar zou dat heen moeten? Ter voorkoming van griep-epidemie zou, den Anti-Eet-meer-Bond een Anti-Drink- meer-Bond. met als drltte lm Bunde de drankbestrydersvereenlglng goed werk kun nen verrichten. Nog andere suggestieve leuzen staan ten dienste van de reclame. „Laat bloemen uw tolk zijn”, klinkt ons al even bekend In de ooren als „Van Alkmaar de Victorie”. Ook deze leus vindt navolging. Als uitvinding van «hen tijd hebben wa den „Moederdag In dPzen tijd, waarin een vader met .jn'n ouwe heer' en een moeder met .jn'n ouwe vrouw” wordt betiteld en het „Jij-en” en „jou-en" tegen vader en moeder in de paedagogie geduld wordt, heeft men gemeend op een extra-dag de moeder te moeten eeren. En dit eeren gaat zich uiten in een stoffelijke hulde. De geestelijke ver wantschap, de liefde en dankbaarheid van kind jegens ouders gaat zich uiten m iets zuiver materieels; en men vergeet, dat men daardoor een onreëel karakter aan een „Moederdag” geeft. Intusschen heeft de handige zich ook hier reeds op geworpen. Het vorig jaar zoo lazen we dezer dagen werden er 5000 moederdag-taarten afge leverd (Wat zijn dat voor taarten?) We krijgen dus wellicht aanstonds te le zen: laat taarten uw tolk zijn; laat bonbons uw tolk zijn; laat Alkmaarsche Jongens uw tolk zijn; laat rozijnenbroodjes uw tolk zljoj laat Haarlemmer Halletjes uw tolk zijn, óf: een ware maag- ln samenwerking met een lm Burgerlijke Stand Georen Christina Ellsaeth, dochter van August Wilhelm Fre- derik de Valk en van Feitje Kok; Jacob, zoon van Johannes Antonlus Ursem en van Trijntje Greeuw; Carel, zoon van Leonar- BU de op 26 April JJ. gehouden stemming over het politiek-advies, waarbij de heer V. Keysper plaats 5 bezette, is na gevoerde besprekingen de heer V. P. Keysper gevonden c plaats 7. De heer Keysper deed dit, om meer bevre diging te verkrijgen onder ons klezercorps en daarmede het algemeen belsmg te dienen. Auto-botslng Vrijdagmiddag omstreeks half 5 ongeveer had alhier een autobotslng plaats die nog goed afliep. Toen de heer Van Bracht, van Wijk aan Zee en Duin, op den Lagendijk den hoek wilde passeeren, kwam er een andere auto aangereden van Iemand uit Medemblik. Om een aldaar loopend meisje niet aan te rijden was een botsing onvermijdelijk. Eerstgenoemde auto werd ernstig beschadigd. Het meisje kwam er echter goed af. Burgerlijke Stand ever April Geboren. Cor, zoon van Jacob Hernan en Aagje Moer beek; da Maria, dochter van Johannes Hen- dricus Mosch en Petronella Takken; Henrl- cus Adrianus, zoon van Aijonlus Petrus Pronk en Catharina Antonia Vlugt; Eer- brand Adrianus, zoon van Arie Mosch en Alida Stet; Roelof, zoon van Tjitze Donia en Tjeudje Harkema. Ondertrouwd: Eerbrandus Vis, oud 24 Jaar, wonende te De Beemster en Catharina Ali da Pronk, oud 23 jaar alhier; Cornells Bommer, oud 28 Jaar en Anna Maria Scheid, oud 22 Jaar beiden alhier. G. Vis en C. A. Pronk; Reeds vóór gerulmen tijd wezen de door den Rijksagent der Reclasseerlng te Lelden Ingestelde onderzoeken, verdulsteringszaken betrenende, uit, dat men aan oncredletwaar- dlgen op een onverantwoordelijke wijze luxe artikelen In huurkoop had laten opdringen. Het gelukte een commissie van onderzoek te vormen en deze stelde een ultgebrelde enquête In. Thans zijn wy In staat aan een namens deze commissie uitgebracht ambte lijk rapport een en ander te ontleenen. Vooraf ga de opmerking, dat het onderzoek zich alleen beperkt heeft tot den naaima chinehandel. Het is, aldus het ambtelijk rapport, op vallend, dat het tegen één bepaalde Maat schappij klachten .regende”. De credletgeef ster vertrouwde haar producten In huurkoop toe aan paupers, In wier woningen een blind paard geen schade kon aanrichten. De ge volgen van deze hoogst onverantwoordelijke wijze van credletverleenlng bleven niet uit; vele naaimachines werden verduisterd. Geconstateerd werd dat een groot aantal huurkoopovereenkomsten niet waren geba seerd op consumptieve behoeften, doch dat de oorzaak van het aanschaffen van een naaimachine dikwijls te vinden was In door werkloosheid en andere moeilijke omstandig heden veroorzaakten geldnood. De colpor teurs gaven den huurkoopers adressen op van een Leldschen koopman In naaimachi nes, die deze artikelen grif opkocht, zonder na vraag naar de herkomst daarvan te doen! Ter illustratie van de wijze waarop men .zaken deed” moge vermeld dat men leverde aan een minderjarige, die wegens verduis tering kort geleden voorwaardelijk was ver oordeeld; op naam van een ongehuwden man, die n.b. op sterven lag; aan een oude vrouw die geen naaimachine kon hanteeren; aan een stokdooven Jongen, die de machine per abuis kocht voor een oude moeder, enz. enz. Men ging zelfs zóó ver. dat op afbetaling geleverd werd aan Heden, van wie de ver- kooper wist dat zij reeds vroeger huurkoop- artikelen hadden verduisterd en vertrouwde zelfs aan dezen binnen korten tiid meerdere machines In huurkoop toe. Desondanks be weerde de credletgever dat vóór het afslui ten van elke huurkoopovereenkomst op be hoorlijke wijze nauwkeurig naar de credlet- waardigheid van de aspirant-klanten werd geïnformeerd. De reizigers deden den koopers allerlei fraaie beloften, doch de nakoming daarvan liet steeds op zich wachten. Werd de cre dletgeefster op die beloften gewezen, dan verschool zij zich achter de onbevoegdheid van de reizigers om haar te verbinden. De colporteurs betaalden geregeld uit hun eigen zak de eerste afbetaling, hetgeen zeer wel mogelUk werd gemaakt doordat zij na het sluiten van den verkoop de provisie grootendeels kregen uit betaald. BU verduistering geraakte de kooper in de macht van den huurverkooper en van diens vaak minderwaardige agenten, waardoor de betalingen verzekerd werden. Het is alge meen bekend dat lieden, van wie geen In- casso-bureau kans ziet ook maar iets los te krijgen, ongekende vrees voor de Justitie koesteren en dat een simpele bedreiging met een klacht vaak voldoende is om hen met geld over de brug te doen komen I Zelfs drong de credletgeefster bij de Jus titie aan op een voorwaard olijke veroordee- llng, met het oog op dfe bijzondere bepalin gen dat de afbetalingen moesten worden voortgezet. Hierdoor werd de Reclasseerlng het onbezoldigd Incasso-bureau van den min der scrupuleuzen verkooper! De Commissie heeft het daarom zeer toegejuicht dat de Haagsche Politierechter in November 1929 een verdachte, die terecht stond wegens var aan de gemeente Opperdoes. Daar de ge meente Twlsk zich had teruggetrokken, moesten vanzelfsprekend de voorwaarden voor Opperdoes ongunstiger worden. Gere kend wordt op 200 aansluitingen met een gegarandeerd gasverbruik van 60.000 M3. De prijs voor vastrecht zou dan worden ge steld op f 0.80 per maand en verder f Q.12 per M3. Over den muntmeter zou de prijs f 0.13 per M3, worden. Deze regeling zal de gemeente geen ander voordeel kunnen bie den. dan dat bij een afname van 60.000 M3, de kostprijs lager zou worden. Zoowel de voorzitter als wethouder Bos spreken de hoop uit, dat de gemeente Twlsk alsnog zal besluiten tot gasafname. Aan de orde was hierna een verzoek van den heer Mulder om in openbare raadsver gadering eenlge vragen te mogen stellen over de Volkshuisvesting In de gemeente, waarvan de verbetering voor hem nog steeds actueel blijft. Spr betreurt het. dat de bouw van een 25 tal arbeiderswoningen In handen is ge geven van de Woningbouwvereenlglng en tevens, dat deze vereeniglng het huurkoop- systeem heeft toegepast. Velen worden hier door gedupeerd, terwijl systematisch ook alle huurprijzen tn de gemeente op peil blijven. Spr drong tevens aan op nog ruimer bouw van arbeiderswoningen en dan liefst in gemeentelijke exploitatie. Den voorzitter bevreemdt het, dat hetgeen de Woningbouwvereenlging doet» geen goedkeuring kan vinden. Als het streven om den arbeider aan een eigen huis te helpen, door B. en W. wordt gesteund, moet men dit op prijs weten te stellen. Voorzitter gelooft wel, dat n voor Volkshuisvesting, ten volle ging verdient. Daarom zullen B. en W. In de volgende vergadering met voorstellen komen. Na deze mededeellng sluit de voorzitter de vergadering. DB ASPHALTEERING VAN DE LAAT Burg- stand Geboren: Jacoba, d. van Nlcolaas van Etten en van Lijntje Boots, van Johannes Beem- Marla Agatha Niele. Willem, van Nlcolaas Kuin en van Maria Ursem Bernardus Wilhelmus, z. van Theo- dorus Koomen en van Henriette Louise Plaggenborg. Geertruida Johanna, d. van Arle Floris en van Adriana Limmen Mar- garetha Joeephina. d. van Joannes Rood en Trijntje Veenboer. Overleden: Nlcolaas Appel, oud 19 Jaar, zoon van Klaas Appel en Maartje de Wit. Immetje Sljm. weduwe van Pleter Schoen, oud 69 Jaar. Cornells Beerepoot, oud 70 Jaar, echtgenoot van Ariaantje Groot. Getrouwd: Petrus Theodorus van Diepen en Klaartje Langedijk. Wilhelmus Buis van Blokker en Anna Katrina Schipper. Nlco laas Schipper van Wognum en Alida Kla ver Franciscus Hulberts van Sybekarspel en Geertruida Loos. Burgert stand Geboren: Dieuwke, d. V. Dirk Bom en IJtje Brulnsma. Ondertrouwd: Hubertus Lentlng en Emma Margaretha Geertruida Marla Slstermans. Theodorus Jacobus Blom en Geertruida Maria Leek. Getrouwd: Hubertus Lentlng en Emma M. G. M. Slstermans. Burgerlijke Stand over de maand April Geboren: Dora Anna. d. en Gerrit, x. van Jb. Schultemaker en M. Brandaen; Cornelia d. van E. Lleuwen en C. Vriend; Nlcolaas, z. van H. Prikkel en M. Scherpenhuizen; Cornells, x van C. Meester en Ed. Boer; Wijnand, x van Th. Hooiveld en M. Blnlge; Bantje, d. van R. de Graaf en C. Boa; E11- sabet, d. van A. Kistenmaker en A. Douma. Ondertrouwd: 8. Visser, 26 j„ en N Ten- “P. 21 J.; A. Abbekerk, 23 J., en C. Kterop, 34 J.; P. Leyen, 52 J.; wedn. van G. de Orxaf en C. Dekker, wed. v. H Tenaen; 3. Koster, 33 J., en G. v. d. Linden, 39 J.; P. Groot, 24 J„ en T. Vosslamber, 25 J. De Kamer keurde met 430 tegen 43 stem men de verklaringen der regeering nopen» de bultenlandsche politiek goed en sprak I daarmee haar vertrouwen in de regeering uit. De Kamer werd vervolgens verdaagd tot 28 Mei. ®e O. X-school aan de Langerels Ter voldoening aan het verzoek van den heer P. de Wit, raadslid alhier, heeft de burgemees ter aan de raadsleden doen toekomen een staat, waarop zijn aangegeven van 1920 af de volledige kosten, die voor rekening der gemeenten Nieuwe-Niedorp en Hoogwoud gebleven zijn van de Openbare Lagere School aan de Langerels. De kosten van verwarming enz. (reeds be grepen In de totale kosten) en een opgave van leerlingen, die de school bezochten uit Nieuwe-Nledorp en Hoogwoud. Die staat luidt als volgt: dus Adrianus van Montfoort en van Elisa beth Roest.. Getrouwd retha Bloedjes. Burgerlijke Stand over de maand April 1931. Geboren: Janny Dieuwertje, d. van Reindert Bljpoet en Maartje van der Ham. Simon. X. van Lourentius Roosendaal en Anna Cornelia Praat. Jacob, x. van Otto Koedijk en Cornelia Rus. Ondertrouwd: Gerrit Groenveld, oud 29 jaren. wonende te Zijpe en Maria Cathari na Wit, oud 30 jaren. wonende te Sint- Maarten. Dirk Snip, oud 26 Jaren, wonende te Zjjpe en Klazlna Zijdewind, oud 24 Ja ren. wonende te Sint-Maarten. OverledenHermanus Leading, oud 58 jaren, ongehuwd. Nlcolaas Cornells van der Stoop, oud zes maanden; X. van Cornells van der Stoop en Agatha Snijders, overl. Jaren, echtgenoot* van Dirk aankoop van een perceel groot 51 A. 55 C.A. van den heer van 't Heek voor de som van f 12600. De daarop staande zouterjj blijf eigendom van den heer van t Heek en zal binnen 2 jaar worden verwijderd. De gemeente krijgt het recht een gedeelte van. de zoutery weg te breken in verband met de uit te voeren werken aldaar. Deze grond is noodlg voor het uitbreidingsplan en voor de aldaar te stichten O L School. Voor de regeling van verschillende za ken, het Sportterrein betreffende, wordt op voorètel van den voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Snel, Kooy en Mulder, waarvan eerstgenoemde voorzitter zal zijn. Mededeellng wordt hierna gedaan van een ontworpen regeling voor gaslevering Vergadering L. O. P. Dezer dagen ver gaderde deze vereeniglng In café Groskamp Voorzitter Groot opent de bijeenkomst met den christelijken groet en heet allen harte- HJk welkom, In het bijzonder de nieuwe le den. De notulen worden zonder op- of aan merking goedgekeurd. Ingekomen is een rondschrijven van de Centrale te Alkmaar, dd. 28 Februari JJ.. waarin medegedeeld wordt, dat tengevolge van malaise de paplerprijzen tamelijk zijn gezakt, zoodat het papier voortaan voor minder zal moeten worden geleverd althans voorlooplg. De secretaris deelt mede pijn. 200 zakken van de Centrale Alkmaar te hebben ont vangen voor op te zenden papier Burgerlijke Stand Geboren: Marie, d. van Jan Zwaag en Aaltje Kult. Getrouwd: Albert de Boer en Hendrlka Catharina Hellingman; Jacobus Adrianus Dekker en Anna Visser Overleden: Aafje Elisabeth Ranken. 50 Jaar. Burgerlijke Stand Geboren: Lamber tus, z. van H. J. Groenewoud en A. Visser; Fran?oise Neeltje, d. van Chr. van Voorde en L. de Pouw; Jacoba, d. van W. Boertje en O. Hoogekamp; Andries, x. van H. van Rlesen en A. van der LeU; Antje, d. van P. Kuiper en A. Kuiper. Getrouwd: C. Harik en C. Berger. Overleden: A. van Rlesen, 4 weken, x. van R. van Rlesen en J. Donker.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5