Rechtszaken oor den Alkmaarschen Kantonrechter s GEMENGD NIEUWS Hoog water PROVINCIAAL NIEUWS HANDEL EN NIJVERHEID Intern. Kamer van Koophandel DF.N HELDER HOORN OPMEER ’T ZAND ■oota OUDORP ENKHU1ZEN SCHAGEN HEEMSKERK CALLANTSOOG ANDIJK Enorme drukte aan het pontveer te Velsen Het autobusverkeer in het gedrang HOOGKARSPEL BERGEN GROOTEBROEK WERVERSHOOF Maandag weer Strafzitting van Vrijdag 8 Mei 1 E N H Sterke was op-Rtfn en Waal Zl Leistikow Fr. Popy De Resldentie-marsch, Zf« Radiorede van den nieuwen voorzittter aldus door .ieni niet die op 8 C. Baltus 6364. 9 8. ledenvergadering in van buiten de gemeente kwam veel publefr zich tegen Dl Fr Aj Ten EX H L b A 2 E. Larue. Fr>opy Rentzsch Z. Zei EERSTE ZOMER CONCERT te geven door de Harmoniekapel Winnubst, Directeur de heer H. B. Schenkels op Dins dag 12 Mei des avonds van 8 uur tot 930 in het Jullanapark (bij ongunstig weder Woens dag 13 Mei) Programma: voorrecht openen D. Xer B. 1 D Hl Nagekomen kerkberteht Burg. Stand. Geboren: Klaas, z. van Simon Bant en van Wilhelmina Lojengs. Ondertrouwd: Willem de Boer en Jacoba Baas van Hoorn. Q- Z. E. A. Swi J. De 8. I R. Zil 810 T. D. 8. Rs Vr R- K. Rywielclob Uitgaande van de jon- gens-congregatie werd alhier ten huize van den heer G. A. de Wit, onder leiding van den Weleerw Pater Wbndelinus Wildenburg op gericht een Rijwlelclub. Tot patroon werd ge kozen de H. Christophorus. Het bestuur be staat uit de heeren G. SUjkerman Pz voor zitter; Jn. Boots, secretaris; Gebr. de Haan, Penningmeester. Doel is jaarlijks een bede vaart maken naar Heiloo per fiets, terwijl in X verschiet werd gesteld: deelname aan den Stillen Omgang te Amsterdam. Echter, dat is nog toekomstmuziek van omstandigheden zal het afhangen of ook dit laatste punt door den tijd op het programma komt. Voorts kan worden’ medegedeeld, dat bin nenkort zal worden opgericht een Folly-club voor jongens, terwiil voor de oprichting van de oprichting van de Korfbalclub voor meisjes uitgaande van de Maria-Congregatie, alles vrijwel geregeld is. Uit dit alles blijkt, dat bij eenige medewer king van den kant der parochianen hier nog veel te bereiken valt. Men moet pater Wildenburg’ om zijn ijver en moed bewonderen. Moge hy hier steeds de noodige mewerking zoowel van jeugd, als van ouderen, ondervinden. Dan komt hier onge twijfeld nog zeer veel goeds tot stand. On Ajax De >kau hoefc Utt en F een i Kol. weer drjjvi oord- hoeks in dt mooi Reent Male oord- kundi te i van I trap wegtr ongel op Vi die di hij h Reent te we na 11 in de al te oord’s hoofd Zy den breekt Na ee gel vi bal gc in de Boer in d Baren ’allen den b driks kopbal minut Het len. E valleni Barem •r nog uitkoa van de Heyzei den ba De geest van Caruso zweefde door de duistere dorpswegen. Daarna sloot de voorziter de feestelijke bij eenkomst met een harteltfk tot weerziens. EEN ADRES AAN DEN RAAD Vivat Europa, Marsche. Lc Diamant Nolr, ouverture. In Schoner Maiennacht, walzer. Max. Myosotte, Andante, pour clarinet Sib. L. Solist de heer J. J. Schenkels. Fête au Trianon, Fantasle-Sulte, Fantasie La Favorie Opera de Donizetti. W. Schootemeyer was nog gewas- De dader in Zuid-Afrika en een onschuldige op de zondaarsbank. De melkrijder en handelaar J. C. S., lid van de firma Gebr. St. te Velsen-IJmuiden, bereed op 21 Febr. met zijn melkbussenauto het al zeer benauwde Sweerespadje te Uit geest, en had het ongeluk daarbij een voor het perceel van den heer M. Duin staand houten hekje aan brandhout te rijden. Aan de uitnoodtging voor reparatie zorg te dragen, werd geen gevolg gegeven en dus deed de heer Duin aangifte bij veldwachter Borne- broek, en stond de vermoedelijke dader dan ook terecht.Hij beweerde nu echter dat niet hij maar een hem onbekend persoon, die in middels naar Zuid-Afrika was vertrokken, de auto bestuurd had. Waar echter den heer St., teneinde zijn geniale vinding waar schijnlijker te maken, in gebreke bleef, naam en volledig adres van dien grooten onbekende wereldkundig te maken, weid zijn verweer niet al te serieus genomen en verdachte werd veroordeeld tot f IS boete of 15 dagen, benevens toewijzing der civiele vor dering ten behoeve van den heer Duin ad f 7.33. De dood en verderf- brengende handrem. Een te Wijk aan Zee en Duin wonende uitvoerder, de heer Cornells A-, was in den avond van 29 April te Alkmaar door de politie aangehouden, ter controleering van de door hem bereden motor, een Suftplex 1936. Dit onderzoek viel niet al te gunstig uit, L .oils kon worden gedistilleerd uit de ver schijning van den heer C. A., als verdachte voor den kantonrechter, ter zake het berijden van een motorrijwiel, niet voorzien van twee- krachtig onafhankelijk van elkander wer kende remmen.' De verdachte toonde zich bepaald onvol daan over het optreden der Alkmaarsche agenten, die hem hadden verboden om op zijn motor de reis naar huis voort te zetten, en hem den raad hadden gegeven, verder maar van een autobus gebruik te maken. Hij ver dacht hen sterk aandeelhouders van een autobusonderneming te zijn. Ook beweerde de heer A. een gewetigden tegenzin te hebbel in het gebruik van de handrem. Hij had eens de handrem aangeroerd en het funeste ge volg was, dat hij zijn bewustzijn verloor en ettelijke weken in een ziekenhuis had moeten doorbrengen. Nadat de heer A. op deze onderhoudende wijze den Kantonrechter eenige oogenblikken aangenaam bezig had gehoudefi, veroordeelde deze autoriteit hem tot f 5 boete of 5 dagen, en ontvingen de heeren daarop direct de kennisgeving dat de veroordeelde hooger beroep zou aanteekenen, hoofdzakelijk gericht tegen de geuniformde aandeelhouders van de autobus. te hebben, om te praten, minder om te zingen, doch de heer Kantonrechter liet zich niet verlakken en gaf blijk die valsche nederigheid te doorzien, door de zingende Engel te ver- oordeelen tot f a.50 boete of a dagen. Wel liefhebbers Voor de vacante be trekking van agent van politie 3e klasse al hier, hebben zich 91 sollicitanten aange meld. Onder deze bevond zich een reserve le luitenant der Infanterie. De ao-jarige visscher Engel H., te Egmofld aan Zee, had in den nacht van 39 April zijn van zalige ontzetting verstijfde dorpsgenoo- ten onthaald op de pracht van zijn metaal- klankrijke heldentenor, waarvan heel het Pompplein en omgeving beefde en trilde. Habemus Confitentem reum 1 Het gebeurt niet al te dikwerf dat een rechter kan zeggen wij hebben een schuldige die bekent, maar hier kwam dan toch in den persoon van den 18-jarigen heer J. N. V. uit Alkmaar, een jonge man zich melden, die nederig toegaf de schuld te zijn, dat op 28 Maart nabij het beruchte kruispunt bij de Groote Kerk aldaar, met zijn rijwiel een aan rijding werd veroorzaakt, omdat hij in de drukte van het verkeer de kluts kwijt raakte en verzuimde, een auto bestuurd door zekeren heer Roorda, als van rechts komend, de voor rang te verleenen. Rekening werd gehouden met zijn openhartige bekentenis en f 3 boete of 3 dagen opgelegd. De pempannen waren te vet en de bestuurder was zuur Volgens afspraak werd de zaak tegen den handelsreiziger S. G. uit Wormer, die op 36 Maart te Bergen op den hoek Breelaan en Russenweg een aanrijding veroorzaakte, om dat hij den regels van 't verkeer, die voor schrijft dat rechts den voorrang heeft, ver waarloosde, voortgezet met het hooren van oen verbalisant, den rijksveldwachter Ver meulen. De verdachte zelf was ditmaal misschien wel in den geest, doch niet op stoffelijke wijze vertegenwoordigd. De rijksveldwachter verklaarde dat hem bij nauwkeurig onderzoek was gebleken, dat ue rempannen te vet waren en de remmen onvoldoende werkten. Aan de verklaring van uen monteur dat de 4 wielrem ontzet was c'oor de aanrijding, hechtte de heer Vermeulen ier weinig waarde. Hiermede was het lot ui den verdachte bezegeld en werd hij ver- ■rdeeld tot f 35 boete of 35 dagen. Een natuurmensch geeft niet om *n stootje. De 22-jarige landbouwer J. B. te Gtaft, wilde het zich onlangs wat gemakkelijk maken en liet zich op zijn rijwiel op de Noorder- vaart, door een motor medesleepen, tot op een gegeven moment een kink in den kabel kwam en de wielrijder op waarlijk elegante wijze over den kop sloeg en op den weg neer kwakte. Hij bekwam echter niet het minst letsel, maar brigadier Talsma, die equilibns- tische toeren van dezen natuuracrobaat vanuit de verte had gadegeslagen, maakte een keurig procesverbaaltje op en zoo werd heden vriend Jan, die het gebeurde van weinig beteekenis achtte, veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen. I Dat varkentje I niet behoorlijk I schen I De eerste verdachte, heden voor den Kan- I nrechter verschijnende, onderscheidde zich I langrijk onder het gewone genre van weke- I ksche diënteele, voornamelijk bestaande uit I rachtauto-chauffeurs en wilde melkrijders, I ant het was niemand minder dan de te Alk- I nar algemeen geachte enpop ulaire medicus I 'f. Str., zdie zijn praktijk moest onder- I '.’-eken om terecht te staan in verband met I e aanrijding van een motorrijder, op 15 I iaart op den Beverwijkerstraatweg tusschen I everwijk en Castricum. Dr. Str. reed als- I xn in gezelschap van zijn echtgenoote I iet zijn tweezitter in de richting Alkmaar I t wenschte een motorrijder, die eveneens I :n paar wielrijders of rijdsters (die quaestie I -• nog niet duidelijk) wenschte voorbij te I ten, voorbij te rijden met gevolg dat de I 'Otorrijder, de heer O. de Wit uit Amster- I im, werd aangereden en op den asphaltweg I recht kwam. Gelukkig had deze smak voor I en man geen nadeelige gevolgen en be- I oefde Dr. Str. die natuurlijk plichtmatig I s'opte, niet medisch in te grijpen. De motor- I jder scheen evenwel de meening toe gedaan I zijn, dat de autobestuurder door te gering I ter links uit te wijken, de schuld was van de I nnjding. Dit nu werd heden door Dr. Str. I irtinent ontkend. I Volgens de voorstelling van Dr. S. was I ’t de motorrijder die een onverwachte wen- mg naar links maakte, zoodat hij ver moe - elijk het achterspatscherm van de auto had I '.raakt. De medicus had die wending zelf aargenomen, als ook mevrouw Str., die 00 verzoek van den dokter als getuige i dé charge werd gehoord. Verkeer van de andere zijde was er niet en Dr. Str. had naar zijn meening voldoende Jegenheid gegeven tot voorbijrijden. Een en ander werd door den motorrijder, enevens twee tuinders uit Castricum, de ’l.H. Kuys en Zonneveld, ooggetuigen van I het ongeluk weersproken. Hun verklaringen lopten echter niet geheel, daar de tuinders - ermeenden dat de motorrijder door het oorgedeelte van den auto was aangereden, terwijl deze zelf verklaarde door het achter spatscherm te zijn geraakt. De auto van Dr. Str. vertoonde trouwens alleen op het achter- spatbord een schram die op den wagen voor ieder belanghebbende nog te zien was. Bo vendien bestond er een aanmerkelijk ver schil in de observatie derbe wuste wielrijders. Volgens Dr. Str. waren dit wielrijdsters, terwijl de getuigen i décharge verklaarden nat bet jongens waren. Eindelijk ontkende Dr. Str. een verklaring te hebben afgelegd cin den agent die hem had gehoord, zooals door dezen ambtenaar was gerelateerd en op rrond van alle die tegenstrijdigheden werd et wenschelijk geacht de verdere behande- ing te schorsen en tot het houden van een -iider onderzoek de zaak voor onbepaalden jd aan te houden. aanbesteding, daar het betonwerk steeds goed is afgeleverd met bevredigende uitkom sten. Wethouder Jong heeft nog genoeg van de Broekerhaven waar het betonwerk een mis lukking is Het voorstel aanbesteding komt in stem ming. BH aanneming hebben B. en W. vrij mandaat omtrent de gunning. De stemming echter staakt, tegen de heeren we th. Jong, weth. Berkhout, Kool, Buysman en Broer- aen. De voorzitter zegt dat as. Maandag weer vergaderd moet worden, daar het werk haast heeft. Na eenige vragen bjj de rondvraag volgde sluiting. JUBILEUM V. V. „SPARTA” Ter gelegenheid van haar 20-JBrig bestaan, alsook om het feit, dat zU het kampioenschap behaalde in de le klas N. H. V. B., waardoor zij promoveert naar de 4e klasse K. N. V. B., hield de V. V. „Sparta" Zaterdagmiddag van 35 uur een druk bezochte receptie in café De Beurs. Door den voorzitter van den N. H. V. B. werd het woord gevoerd namens bet bonds bestuur, door den beer A. Deutekom namens de Hanse, de R. K. Tooneelvereeniging „Oon- stantia” en namens zijn broer, den heer P. Deutekom, die gedurende 7 jaar geregeld de elftallen met zjjn autobus vervoert, en bood hierbij een voorzittershamer aan, terwijl de Hanze voor een te spelen wedstrijd alsnog een medaille aanbood. Uitslag proefstemmlng De uitslag der op 22 April vanwege de R. K. Kiesvereeniging gehouden proefstemming voor de candidaten van den gemeenteraad werd Zondagavond bekend gemaakt. De uitslag is als volgt: No. 1 J. v. Duivenvoorde met 8517 punten. 2 J. Hennejnan met 7295 punten. G. de Ruljter 7090 4 P. Klaasse 6695. 5 J. de Wit 6643 6 Ant. de Wildt 6640. 7 C. Beentjes 6366. d. Kolk 6294. 10 L. V. Roon 6046. 11 J. Kloes 5589. 13 Nic. Henne- 14 H. v. d. 16 P. Lub- Burgeriyke Stand Geboren: Maart je, d. van K. Blom en M. Kampen; Jan. z. van A. Belles mi M. Brommer; Nlcolaas Jacob, a van K. Tensen en G. Visser Getrouwd; C. Schouten te Den Helder en Cath. M. Roi; P. O. de Lang te Wormer en M J. Kos; N. Scholten te Spanbroek en J. M. Koojjman; J D. de Graaf en N. Zander. y Overleden: G. Bakker, 64 >ar, wed. van M. Jimmlrik. Uitspraak inzake termjjnmarkien WASHINGTON, 9 Mei. (N. T. A.) In de zitting van heden van'de Internatio nale Kamer van Koophandel, werd een resolutie aangenomen, waarin de funda menteels diensten worden erkend, welke de termijn mark ten bij de georganiseerde dis tributie van landbouw- en Industrieproduc ten bewijzen. Door deze markten wordt een regeling van wereldvraag en -aanbod, een gelijkmatige geldprijs, een continuïteit der transacties, een zoo groot mogeljjke ver mindering van prijsschommelingen en de mogelijkheid van credietverleening groote schaal verkregen. Daarom wordt in de resolutie ook hand having der termijnzaken geëischt, al moet dan ook verlangd worden dat de termljn- Iharkten alles zullen doen om zelf preven tieve maatregelen te treffen, in staat alle uitwassen te vermijden. Daartegenover moeten de termytunarkten onder alle om standigheden vrij rijn van Inmenging van den staat en mag bet „verwijt van spel en weddenschap" niet zoo opgevat worden, dat daardoor aan schuldenaars de mogelijkheid wordt geboden zich aan hun verplichtingen uit termijnovereenkomsten te onttrekken. eens van deze enorme muzikale praestatie, maar bet was helaas in den voor de nachtrust bestemden tijd dus moest hij met bloedend hart procesverbaal opmaken ter zake buren gerucht. De groote solist stond voor dat feit dan I heden terecht, maar bleek de bescheidenheid I io persoon te zijn. Zelfs ontkende hij een ste B Na de hevige slagregens van Donderdag en Vrijdag IJ. zijn de Ryn en de Waal sterk gestegen. De Rijn, die sinds Vrijdag bij Keulen ongeveer 3 meter gewassen was. toonde het laatste etmaal nog een staging van bijna 70 c.M De Waal bij Nijmegen is sinds Vrijdagavond van 10 meter tot gister avond gestegen tot 11.25 M De uiterwaarden staan geheel blank, een feit, dat voor de pachters van dese weilanden niet alleen een groot ongerief, maar ook een groote schade beteekent. Het vee kam in de uiterwaarden M. 11 Mei niet blijven grazen, terwijl het gras voor de eerste snede zoo goed als verloren is. Dit hooge water laat zich ook gelden in Betuwe en Maas en Waad, waar gisteren nog vele laaggelegen weilanden en akkers voor een deel blauik stonden, omdat het kwel- en regenwater niet voldoende kon geloosd worden op de hooggaande rivieren. De Ooy by Nijmegen was sinds eenige dagen grooténdeels overstroomd. Nu de regenval op houdt, kam het gematel den toestand weer meester worden. Hierna werd een uiteenzetting gegeven van het doel van den bond of laten we liever zeggen „een werkprogram”. Vervolgens werd nog een en ander be handeld over het verzenden van aardappels in kistjes, benevens enkele andere pun ten. De uitstekend geslaagde vergadring werd met een dankwoord aan de opgekomenen gesloten Het mankeert altijd aan de viool of den strijkstok. De wet is steeds bedacht op bescherming van den jeugdigen arbeider en immer bezorgd, dat het kind voor al te groote afmatting be-s waard blijft. Maar toen de 14-jarige bakkers knecht van der Zande, in dienst van den heer G. M. te Oudorp, op 15 Maart, toen hij brood naar Alkmaar moest brengen, liever gebruik maakte van een driewielige transportfiets, inplaats van een logge bakkerskar, kreeg de patroon een procesverbaal aan zijn pantalon, aangezien het verboden is, dat een 14-jarig jongmensch van een dergelijk voertuig ge bruik maakt. De bakker stond dan ook heden secuur terecht van zijn verweer, dat hij den knaap streng had verboden op dit rijwiel plaats te nemen, werd slechts in zbover notitie genomen, dat de gevorderde straf tot f 2 boete of 2 dagen gereduceerd werd. Zilveren jubileum In de mooi versierde zaal van Jn. Dekker vierde de vereenlglng Bloembollencultuur haar 35 jarig bestaan. Aanwezig waren os. burgemeester Groot Jnz., de beide wethouders, verder verschil lende besturen der alhier bestaande organi saties. Verder waren er ongeveer 150 tnen- schen. De heer Jb. Koolman, voorzitter der ver- eenlging Bloembollencultuur hield de ope ningsrede. spr. heette eerst van harte wel kom de leden en aspirantleden, daarna bur gemeester Groot .Wethouders Prins en Groot. Mhr. de Boer, hoofd der Ohr. school. Daar na zette spr. uiteen het belang van het bol lenvak en het ontstaan en voortbestaan der vereenlglng. Ook besprak spr. de ontwikkeling der Bollencultuur hier ter plaatse. Spr. zegt, laten wij de nieuwe 25 Jaren met moed ingaan Daarna werd het eerste gedeelte van de film vertoond welke zeer mooi en leerzaam was. Ook het tweede gedeelte was zeer prac- tlsch en leerzaam. De vlce-voorztter, D. Jon ker. zegt, dat niet alleen de vereenlglng jubi leert, maar dat er 2 bestuursleden hun 25- Jarig jubileum vieren, n.l. de voorzitter Jb. Koolman en de penningmeester W. Kooi man. Beide Jubilarissen ontvingen een mooie bloemenvaas. Daarna werd een mooi jaarverslag uitge bracht door den sceretaris. den heer Jn. Mantel. De vereenlglng is opgericht in 1900 met 45 leden. Spoedig daarna werd de eerste Groene veiling gehouden en wel van 900 roede ge plante bollen. Het eerste jaar werd druk ver gaderd. De eerste veilng had opgebracht 11.000. De grootste kweekers hadden toen 200 k 300 roede. De eerste droge veiling werd gehouden in 1909 en bracht op f 2200. Daarna wordt het tulpentrekken bespro ken enz.; ook gaf spr. den crisistijd weer. Spr. eindigt zijn verslag met het overrei en van een bloemenruiker sen den penning meester en voorzitter. De voorzitter dankt den f Tot yoo^jtte,. van de Internationale Ka- secretaris voor zyn mooin verslag. Daarna werden de twee laatste gedeel ten van de film „Van Bol tot Bloem” ver toond. Een telegram van het hoofdbestur was binnengekomen met een felicitatie voor de jublleerende vereenlglng. Darna verkreeg de Burgemeester het woord. Spr. feliciteerde de jublleerende vereenlglng en hoopte dat zij nog zal mogen bloeien en groeien. Zachte meester* maken onwelriekende wonden. De agent Agricola te Alkmaar, bemerkte in den avond van 5 April omstreeks kwart over tien uur, op de Steenenbrug bij de Mient een opstootje, dat werd veroorzaakt door een automobilist, die zich al heel wonderlijk aan stelde. De agent trad direct handelend op en bespeurde weldra dat het jonge mensch onder den invloed van sterken drank verkeerde. Hij trachtte een auto achteruit te rijden, niet tegenstaande een andere auto direct daar achter stond en kraamde allerlei dwaze dronkemanstaal uit. Daarop reed hij weer vooruit, beschadigde een gemeentemuurtje en reed bijna een 15-jarigen knaap aan. De heer Aqricola haalde hem toen minder zoet sappig achter het stuur weg en vorderde zijn rijbewijs, dat echter door den beschonkene niet getoond kon worden. Ten slotte werd hij naar het politiebureau gebracht ter ontnuch tering en kreeg eerst laat in den nacht van den inspecteur vergunning Zich naar zijn woonplaats te begeven, echter onder de zorg van een vriend, die de besturing op zich nam. Ter zake verschillende verkeersovertre dingen stond het jonge mensch, J. B., 'n zoon van een aannemer uit Wieringen heden terecht. Hij toonde zich nu zeer volgzaam en be rouwvol. Erkende niet goed te hebben ge handeld. Hem was het drankgebruik door een geneesheer verboden, doch -op gemelden datum was hij uit geweest met een vriend en een paar jonge dames. Hij had toen gedanst en zich weer aan drankmisbruik schuldig gemaakt. De agent verklaarde, dat de ver dachte zich dien avond zeer onbehoorlijk had aangesteld. Ook de burgemeester van Wieringe gaf geen loffelijk getuigschrift, doch gaf toe dat het de laatste maanden wel beter ging. Hoewel verdachte natuurlijk zijn uiterste best deed voor het behoud van zijn rijbewijs, dat hij beweerde moeielijk te kunnen missen, had bij zich toch te veel misdragen om op vesl consideratie te kunnen rekenen de Kantonrechter veroordeelde hem tot f 50 boete of 50 dagen, met ontzegging rij bevoegdheid voor den tijd van 6 maanden. echtgenoot, die door ziekte verhinderd wa\ by haar felicitatie een enveloppe met inhoud. De heer C. Blauboer sprak namens de Gymnastiekvereenlglng „Lycugus”. De heer Mr. Buiskool sprak namens eenige vereenigingen en bood een stel doelrwtten aan. De heer Leguit sprak als oudste lid en oprichter, waarby hy tevens een voetbal aan bood, wat eveneens geschiedde door de too neelvereeniging „Eigen Kring”. Namens supporters en donateurs sprak ten slotte nog de heer Lutjeharms Sr. Tijdens de receptie bracht de „Harmonie" een serenade. Alle sprekers werden den heer Watertor beantwoord. Des avonds was er een feestavond geor ganiseerd in het Noord-Holl. Koffiehuis waarby het eerste elftal gehuldigd werd door den voorzitter en namens supporters en donateurs door den heer Lutjeharms Sr. waarby aan alle elftalspelers een gouden dasspeld werd aangeboden. Tevoren had de voorzitter aan elke speler een fraaie foto aangeboden, eveneens aan den competitielelder en tevens scheidsrechter van den laatsten wedstrijd tegen Texel I. den heer van Brussel. Ook den heer Leguit oprichter en oudste lid werd gehuldigd. Het Hawaian ensemble onder leiding van den heer T. v. d. Mey zorgde voor eenige mooie nummers. Na het officieels gedeelte werd de avond besloten met een gezellig samenzijn. Een enorme drukte was er gistermiddag aan het pontveer te Velsen merkbaar. Voot- al tegen half vyf toen de terugtocht van auto’s die het Noorden der hadden bezocht begon, bereikte de drukte haar hoogtepunt. Een onafzienbare ry auto’s maakte queue voor de steigers, daar de bei de groote ponten niet voldoende bleken om een geregeld overvaren mogeiyk te maken. Somtyds stond de achterste auto tot voorbil dt Melklaan. Toen bleek, dat de autobussen hun dienst zouden moeten staken indien geen bijzon dere maatregelen werden genomen, en wer den deze langs den Koningsweg gedirigeerd. De passagiers stapten vervolgens by de pont uit, om te voet met de pont naar de overzyde te gaan, waar ze door andere bus- sen werden opgenomen. Met Hemlvaartedag drie ponten In de vaart. Naar wy vernemen zullen met het oog op de te verwachten groote drukte op Hemel vaartsdag drie ponten in de vaart worden gebracht. man 4951. 13 Jac. Schuyt 4749. Does 4170. 15 H. Lammers 3453. bens 3400. Tuindersbeiangen De alhier gevestigde afdeellng van de Vereenlglng Tuindersbe iangen. hield een ledenvergadering in „Bantam” De voorzitter. de heer A. Schenner, spreekt zyn genoegen uit over de goede opkomst, nl. 37 personen. Hy herinnerde er aan. dat by de oprichting 27 leden toe traden en dit aantal thans tot 76 te geste gen Doel dezer vergadering te den leden in kennis te stellen met het werken der vereenlglng en in werk stadium de tuln- dersactle zich thans bevindt. Daarna gaf de voorzitter verslag van den toestand der hoofdvereenlglng. waaruit bleek, dat van uit de 23 aangezochte ge meenten aanvankeiyk slechts Venhuizen. Wij denes, Bovenkarspel en Hoogkarspel op de eerste vergadering aanwezig waren. Later sloot Benningbroek-Slibekarspel zich nog aan. Op een volgende vergadering, waren echter meerderen opgekomen, waaronder ook veehouders. Aanvankell k ehter was be doeld alleen tuinders in de organisatie op te nemen, maar nadien kwam men tot bet besluit, dat de belangen van tuinders en veehouders dikwyis paralel gaan. zoodat van toen af ook veehouders lid-konden worden. Deze week lederen avond te 7 uur Mei- n-.aandoefenlng Maandag, Dinsdag en Woensdag, Kruis dagen. Vpor de H. MIs van 7.30 en 9 uur zal de Litanie van Alle Heiligen In het Hol- lar.dsch gebeden worden om Gods zegen over de vruchten der aarde. Allen worden verzocht mede te bidden. HEDEN-AVOND ta 8.15 uur Congregatie der vrouwen. DINSDAG te 930 Veni Creator en gezon gen huwelUksmis voor Joannes de Jong en Joanna Welleman. WOENSDAG van 58 uur gelegenheid om te biechten. Te 8.15 Congregatie der meisje. DONDERDAG feestdag van 's Heeren He melvaart. Te vieren als Zondag. De stille H.H. Missen te 7 uur en 830. Te 1030 Hoogmis met preek, welke zal worden uitgezonden door de radio. Te 7 uur Melmaandoefening. VRIJDAG te 8.15 Congregatie der mannen ZATERDAG te 11.30 uur biechthooren voor de kinderen, te 4 uur voor de overige geloo- vigen. A.s. ZONDAG 3 uur lof alleen voor de deel nemers aan de Jeugddemonstratie. De vie ring van den Euchartettechen dag wordt uit gesteld tot Zondag 34 Mei. Gezellig en emotievol kerkritje. - De 20-jarige tuinder R. P. te Heiloo, is zoo nenschlievend de kerkgangers per auto te ervoeren, en zorgt er dan ook wel eens voor, ■at het zijn passagiers aan prettige sensatie niet ontbreekt. Zooals op 15 Maart, toen hij zijn wagen liet keeren op den overweg, op '4 moment dat een trein in aantocht was. De machinist van de locomotief, die niet kon rrmoeden dat het hier alleen 'n veriooning ■B, om de inzittenden aangenaam bezig te xiden, was zoo vriendelijk te stoppen, ten ■nde een al te realistische slotscène te voor- imen. Niettemin echter werd procesverbaal gemaakt. Krachtens het desbetreffende’ De njksveMwachter Bergsma genoot even* tïkel van het spoorwegreglement stond .rt jonge mensch beden terecht. Den heer .kantonrechter toonde zich ten zeerste ver- ontwaardigd en overtrof in animositeit dit maal zelfs den ambtenaar, die f 15 boete oé 15 dagen requireerde, door den verdachte te veroordeelen tot f 20 boete of 20 dagen. De bewoners van de Uilsterstraat alhier hebben een adres aan den Raad gericht, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen »ot opheffing van den noodtoestand betref fende de waterloozing in genoemde straat. mer van Koophandel, te gekozen de heer Franz von Mendelsohn, die te Beriyn voor de microfoon een rede heeft gehouden, welke telefonisch naar het congres te Washington werd doorgezonden. Door gemeenschappelyke pogingen moet alles gebeuren om den werkzoekenden weer werk, den nooddruftlgen een aandeel in de goederen van dit leven te geven, spreker. Het economisch verband der wereld biykt sterk uit de gemeenschappelijkheid der economische crisis, wy moeten er alles op zetten om deze internationale economische crisis niet ook tot een crisis van de ver standige economische gezindheid by de menschen te doen worden. Wy gelooven, dat met hun persoon en hun vermogen ver antwoordelijke ondernemers nog steeds het economisch leven beter in overeenstemming met de behoeften der menschen leiden dan de staat. Het economisch leven te nog nooit haast zoo buitengewoon in het nauw gebracht als tegenwoordig. Maai- even buitengewoon zyn de mogelijkheden der leiders van het econo misch leven om t’ uit deze moeilijkheden te doen geraken, om de vorderingen der tech niek tot vorderingen van de welvaart te maken en den door haar ontstolen rijkdom der aarde, die by de huidige overspanning der ontwikkeling schier een vloek sclMlnt te zyn. werkeiyk tot een rijkdom en tot een zegen voor de menschen te maken. Daarvpor willen wy samen opkomen met dat leëele idealisme, met die nuchtere fantasie, die het wezen van den werke- lyken econoom vormt. Museum In den loop van 1930 werden ten behoeve van het gemeente-museum aangekocht: verhandeling over de bevrijdlng der stad Alkmaar 1817, uit de Noordhollan- der; generale privilegiën en de handvesten van Kennemerland, 1652; handvesten enz. der Stadt Enckhuijsen; een hoorn van een stierenleider, in gebruik tot ongeveer 1907. De volgende schenkingen werden ontvan gen: van de afd. Kunsten en Wetenschap pen van het Min. van Onderwijs, K. en W. verslagen omtrent 's Rijks Verzamelingen van Geschiedenis en Kunst, deel L II 1929; van het West-Frieech Museum te Hoorn, verslag over het jaar 1929; van den heer Dirk Swaan Jbz. Kerkedyk te Bergen, rood koperen ta baksdoos en rooster voor strykyzer; van mej Geertje Hoogvorst te Bergen zwart on dermutsje; van den heer D. Boom te Am sterdam, krjjtteekening gezicht op de boer derij de Franschman; van den heer P. Besse te Bergen, zetmes, rijtuigstoof. boterteln, kliender, zoutnap, karntje, boterkop, enkele kaaskoppen met volgers, zetters. Gemeenteraad De raad kwam Vrijdag avond in openbare vergadering byeen onder voorzitterschap van burgemeester SchriJnder. Afwezig Th. Roosje. De notulen werden goedgekeurd, waarna de ingekomen stukken en mededeelingen aan de orde kwamen. De Bond van Mobilteatieslachtoffers ver zocht om steun te verleenen voor het ver krijgen van wettelijke steunmaatr^elen voor - Mevr. Van Ketel overhandigde namens haa mobilteatieslachtoffers. B. en W. kunnen niet adviseeren tot dit streven mede te werken. K. Neuvel te voor steun daar het een al gemeen belang te. De voorzitter te zeer tevreden over den steun door de regeerlng. Het departement vraagt adviezen van de gemeentebesturen welke steeds worden geac cepteerd. Het is tevens een teere kwestie, daar ook gezonde menschen (zakenmen- schen enz.) geheel gedupeerd zyn door de mobilisatie). De heer K. Slagter: zeer juist. De heer K. Neuvel bedoelt alleen de men schen, die buiten schuld door de mobilisatie invalide zyn geworden. De voorzitter te van meening, dat hoe grooter de staatsruif wordt opengezet, des te meer kans te, dat de verkeerden worden ge steund. Na re- en dupliek maakt de heer K. Neu vel er een voorstel van waarby de stemmen staakten (55). De af- en overschrijving en suppletoire begrootlng 1930 en de suppletoire begroeting 1931 werden goedgekeurd. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan tot het bedrag benoodigd voor de uitbreiding van de R. K. Meisjesschool k pari tegen een rente van ten hoogste 1 pCt. boven het promessedlsconta van de Neder- landsche Bank. De raming der totaalkosten was ongeveer f 29000. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. en de lichtcommis- sie om overeenkomstig het verzoek van de Hanze den stroomprys buiten de lichturen te stellen op 10 cent per K.W.U. By een gega randeerde afname var* 1000 K.W.U. f 90.— en voor elke volgende K. W. U. 7 cent. Ac- coord bevonden. Verzoek van de vertegenwoordigers van L.T3., Middenstand en Arbeidersvereenlglng om hier den zomertijd niet in te voeren, al thans voor zoover dit wettelyk toelaatbaar te. B. en W. hebben geen enkel bezwaar om de secretarie open te stellen van 101 uur in plaats van 912 uur. Accoord bevonden. Aanbod van de gemeente Hoogkarspel om aan deze gemeente een jaariyksch subsidie aan te bieden in de overbiyvende kosten van de R. K. Tuinbouwschool tot het bedrag dier kosten, berekend per leerling, voor eiken leerling uit Hoogkarspel. Burg, en Weth. stellen voor aan den Raad dit aanbod niet te aanvaarden. De heer K. Neuvel kan zich geheel met het advies vereenlgen. De school te aan geweste- iyk belang, dus ook voor Hoogkarspel. Spr. vindt de houding van den raad van Hoog- karspei sjacherpolitiek. De Voorzitter zegt, dat dit reeds een pyn- lyke zaak te geworden en wil daarom de zaak niet meer toescherpen. Algemeen te de raad bet eens met B. en W. er niet op in te gaan, temeer daar het adres by de onderwysooauntesie thuishoort. Voorstel vernieuwing der brug in de Com- pagniestraat. De staat van landhoofdenvleugels en dek is dusdanig dat geregelde reparatie aan brug en straat wordt gevorderd.' Vernieu wing in gewoon beton kost ongeveer f938. in grenenhout f 450.B. en W. adviseeren met het oog op langen levensduur en minder onderhoud, vernieuwing in beton. De heer K. Slagter vraagt of voor één be langhebbende de onkosten opwegen en ten tweede of aanbesteding geen betere uitkomst kon brengen. Spr. wil echter het werk voor de gemeentenaren houden. De Voorzitter zegt, dat de begrootlng be vredigend is en de aannemer soiled. De beer P. Buüsman vraagt hoe hoog de brug wordt gemaakt, waarop de voorzitter antwoordt: 1.70 M boven Bannepeil, Indien confereeren met de Banne niet zou baten. De beer Kenter meent, dat in de gemeente wel meer gegadigden sUn en steunt daarom het voorstel van aanbesteding. Wethouder Berkhout verset Een hondenren geoorloofd was Een te Bergen woonachtig landbouwer J. K. B., maakte ambtshalve kennis met zijn ■agistralen dorpsgenoot, den Kantonrechter o grond van het feit dat hij op 37 April had laats genomen op een hondenkar, waarmede e melk van het land werd gehaald. En „angezien nu de heer B. niet stokoud noch ebrekkig is, kwam hij voor dit voorrecht tiet in aanmerking en werd hem die ver dunning onthouden. Nu dat wist de land- ouwer zelf ook wel, doch zijn hond was ■00 treklustig en vurig, dat hij niet was bij te ■ouden en de baas om het dier niet tegen te verken, dan maar op de kar had plaats enomen. De klachten die door eenige :woners van het tuindorp over het gebeurde aren gedaan, beschouwde de gedaagde meer ■s een uiting van antipathie tegen den boe renstand. De Kantonrechter liet niet onduidelijk itschermer, dat de trekhondenwet niet jn onverdeelde bewondering afdwingt en roordeelde de landbouwer tot f 3 boete of 3 jen. Een resolutie inzake de werkloosheid. De Internationale Kamer van Koophandel heeft haar goedkeuring gehecht aan een door den vroegeren Duitscben Ryksminteter Hamm Ingediende resolutie, waarin een com promis met de Amerikaansche opvattingen inzake het werkloosheidsvraagstuk tot stand wo dt gebracht. Hierin wordt gezegd, dat tengevolge van de enorme technische ontwikkeling der industrie en van den landbouw, ten deele ook als ge volg van den oorlog, geen overeenstemming gebracht kon worden tusschen productie en verbruik. Om de crisis te overwinnen is het noodzakeiyk, dat de Bank voor Internatio nale Betalingen en soortge’yke instituten medewerken om bet kapitaal te verhoogen. Alle te nemen maatregelen moeten op ge zonde economische grondslagen gebaseero zyn. alle overdreven belastingen van het volksinkomen moeten worden vermeden. BloemboUententoonstellins Door het be stuurt der algemeene vereenlglng Bollencul- tuur hier ter plaatse is een Bloembollenten- toonstelllng georganiseerd, welke wordt ge houden in de ruime tooneelzaal van Jn. v. Velsen. Vrijdagavond om zes uur had de ope ning plaats. De voorzitter, C. M. de Boer, heette lalen hartelijk welkom. Daarna was het woord aan burgemeester Raat, die de tentoonstelling officieel opende. Spr. achtte het een bijzonder deze tentoonstelling te mogen openen en haar een byzonder middel om de vakkennis en de animo voor de bollencultuur hooger op te voeren. Door vakkennis en liefde voor de cultuur te veel te bereiken. Het is volgens spr. van het bestuur een goede daad, thans een tentoonstelling te houden. Het te een goed middel om de saamhoorigheid onder de menschen te bevorderen, want eendracht 'maakt macht. Namens het gemeentebestuur bracht spr. hulde aan het bestuur voor het initiatief. Ook hulde aan de bloemisten Gebr. Nugter. voor de mooie inzending planten en bloemen ter opluistering. Spr. was er van overtuigd dat de gemeente deze tentoonstelling op hoogen prUs stelt en eindigde met den wensch dat zy naar wensch zou mogen slagen. De voorzitter dankte het gemeentebestuur en den burgemeester voor de hartelijke woor den. Ook de jury voor de werkzaamheden en het toekennen der prijzen De jury, bestaande uit de heeren M. de Jong te NOordwyk. J. J. Singer te Andyk en J. Fit te Bovenkarspel, kende de volgende personen een prijs toe: le pr. D. Sym: 2« pr. P. Schipper; 3e pr. C. Boon; 4e pr. D. Dol; 5e pr. Jb. Hauwert: 6e pr. 8. Tensen; 7e pr. J. Steltenpool; 8e pr. C. Schouten; 9e pr. C. Dol—sym; 10e pr. Jn. Koomen. De eerste 4 prijzen bestonden uit verguld zilveren medailles, de overige pryzen uit planten. De expositie heeft by de leden der afdee llng volle belangstelling verworven, gezien de croote inzendingen, n.l. 750 vazen De stan den zyn keurig verzorgd in den schitterenden natuurtuin, naar een ontwerp van Gebr Nugter. Op den dag der opening, alsmede Zaterdag, was er groote belangstelling. Ooa u r i. i m - ■■■Ftl*llr

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 6