Van huid tot schoen i J I V TWEEDE BLAD DINSDAG 12 MEI 1931 Het centrum der Nederlandsche schoenindustrie PROVINCIAAL NIEUWS Boerderijbrand te Assendelft t Een interessant bedrijf II (slot) HOORN Waterschapsbelangen en verkeerswegen DE STREEK W0GNUM WIERINGEN WARMENHUIZEN - - 2 langjarige de Dankbaar had e rijen in de opgesteld. 19 stanz- overhaal- den daar in te eenlging toonde (Ugproductie van in nagenoeg alle De fabriek van de Gebr. van Arendonk te Tilburg in vogelvlachL De foto laat duidelijk alen, welk een enorme oppervlakte de fabrieksgebouwen in beslag nemen. Een uitvoerige beschrijving vindt men in bijgaand artikel. Dienstplicht De dienstplichtige A. Ba ring, lichting 1926. van het lé Reg Infante rie, is opgeroepen om op 10 September te Asren voor 17 dagen op te komè\ voor her halingsoefeningen. droeg en op 31 33 leden «ijn In II men 795 ziekende Volgens de rekening en verantwoording is in 1930 aan ziekengeld uitbetaald f 802.79 én aan bodeloon t 154.26. Batig saldo per 1 Januari 1930 was t 300 33. batig saldo per 31 Dee. f 386.06. Verllessaldo f 23.28. Bij monde van den heer W Molenaar Ja. werd namens de reken tngcommissie geadvi seerd tot goedkeuring van de rekening en veiantwoording. Aldus besloten. die verschillende onderdeden gelang de gebruikswaarde. en maakt men den nerfkant glad rimpels» losheid enz. verdwijnen. hebben we in werking gezien. Interessant vooral was de ververij, waarin bijna elke gewenschte kleur aan het leer wordt aange bracht en als men den voorraadzolder over ziet, waar elke stapel leer een aparte kleur heeft, krijgt men den indruk van een ge weldigen regenboog in de meest denkbare kleuren en schakeeringen. Natuurlijk vereischt zoo’n geweldig be drijf een organisatie, waaraan niets mag ha peren. Men staat in bewondering voor den geest, die hier leiding geeft en elk onderdeel in het daaropvolgende laat grijpen, zonder dat ook maar ergens stagnatie optreedt. Daarbij is „safety first" ook hier het pa rool, zoowel voor degenen, die er dagelijks moeten arbeiden, als voor de gebouwen, magazijnen, kantoren, enz. Zoo heeft men er b.v. een prachtig georganiseerde, eigen brandweer, welke iedere week oefent en over het modernste materiaal beschikt, een brandweer tenslotte, welke menige provincie plaats dit bedrijf zal benijden. Een cantine met licht en frissche lucht in overvloed biedt den arbeider^ 's middags een welkome gelegenheid, hun twaalfuurtje te gebruiken, wat vooral van belang is voor degenen, die niet in Oisterw.jk zelf woon achtig zijn en anders dus aangewezen op min of meer dure ververschingeslokalen. Als onzen totaal-indruk zouden we willen weergeven: een wereldbedrijf, dat op zijn gebied toont, waarin een klein land groot kan zijn. Overwerkvergunning verleend Aan P. van Heteren en D. Kop alhier is, ten 'be hoeve van het maken van een boordvoor- zienlng In het kanaal van De Haukes naar Sluis I, overwerkvergunning verleend, gel dende voor pijn. 30 mannen (rüswerkers) en voor 10 uur per dag en 55 uur per week, gedurende het tüdvak tot en met 5 Septem ber aa. Drankbestrijding De afdeellng Wlerin- gen van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zal In de komende Blauwe Week weer, als vorige jaren, een verkoop van „blauwe bloempjes" organi- seeren ten bate der drankbestrijding. Blankedaal, A. Nleuwland en P. Mink wer den met groote meerderheid van stemmen herbenoemd als plaatsvervangend lid der rekenlng-commlssle werd door den voorzit ter aangewezen de heer A. Morsch Pz. Voorstel tot aansluiting bü den bond van Ziekenkassen Noord-Holland boven het IJ. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat in een Bestuursvergadering besloten was tot afscheiding van het N. V. Z. en tot aanslui ting bij den Bond van Ziekenkassen Noord- Holland boven net U. Deze bond moet nJ. nog opgericht worden, waarbij 17 onderlinge ziekenkassen zich zullen aansluiten. De con tributie bij het N. V. Z. bedroeg voor de .kas 23 ct. per lid per jaar. De contributie bij den nieuwen bond zal per lid per Jaar 15 cent bedragen. De heer Stnjbis vraagt eenlge inlichtingen betreffende het aandeel van Warmenhuiaen In het reservefonds van het -N. V. Z. Volgens den voorzitter schijnt het nog al bezwaarlijk dit bij uittreden los te krijgen. Het Bestuursvoorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Bü de rondvraag deelde de penningmees ter mede, dat eiken Woensdag- en Zater dagavond van 67 uur gelegenheid bestaat het ziekengeld te halen. steenen tafels te zijn uitgezet. Door buizéif' t ge- men voor Zondagavond, omstreeks half acht, werd er een begin van brand ontdekt In de kapitale boerderij van den beer J.Mooy, bewoond door den pachter den heer j. Havik aan den Veenpolderdijk te Assendelft. De vrijwillige brandweer was binnen eep minimum van tjjd aanwezig en met de twee automotorspuiten werden groote hoeveelhe den water In den vuurhaard gespoten, en binnen korten tijd bleven er rookende puln- hoopen over. De bewoners waren ‘s morgens om elf uur vertrokken, terwijl de knecht 's middags om 6 uur de koeien had gemolken, en daarna was heengegaan, zonder iets te hebben be- n.t rkt. Op het terrein van den brand, dat voor een gedeelte was afgezet, waren de burge meester en wethouder BUI, en honderden uit verren omtrek aanwezig Alles was verzekerd; de boerderij op beurs- polls. Vuur in de tulpen. De eerste week van Mei kenmerkt zich door bijzondere vochtig heid. Met groot verlangen zien In zonder heid de landbouwers uit naar zonnig, hel der, frisch. droog weer. Al is het dat tal van gewassen nog niet onder den regenval 1U- den. met de tulpen is Ut wel het geval. Meer dan eenig ander jaar hoort men kla gen over „vuur". Waarschijnlijk heeft de late felle vorst van begin Maart in dezen wel wat voorbereidend gewerkt, doordat de blaadjes, welke toen boven den grond waren, eenlgszlns zün beschadigd en daardoor zwak ker geworden. Hoe dit echter ook zü, het „vuur” treedt In erge mate op. vooral in de dubbele tul pen, terwijl het schijnt, dat de bollen, welke met molm of mest zijn gedekt, meer last hebben dan die, welke met zand of bagger, kunstmest of in het geheel niet zün bemest. Tal van bloembollenbouwers zijn dan ook de laatste dagen bezig met het verwijderen van vuurknoppen en bladen, terwUl ver schillende hoeken om die reden ontijdig vroeg worden af gesneden, vodral nu er zoo veel water valt. Een algemeen overvlTedige oogst wordt door niemand begeerd, gezien het spook der overproductie, doch ieder kweeker ziet toch voor zich zelf zün pro ductie zoo hoog mogelUk op te voeren. Onze tulpen. Onze bloemenliefhebbers behoeven nu niet meer naar Haarlem en omstreken om te profiteeren van bloemen weelde en kleurenpracht. Daarvoor kunnen ze korter bü huis terecht. Maar zü moeten zich haasten, want onbarmhartig is T scher pe snijmes van den bollen- en tulpenkwee- ker. Nogpmaar nauwelijks is de tulp een tulp te noemen of men kruipt op de knieën langs de baantjes en velt de bloem. En Het men er nu nog flinke steelen aan zitten, dan zou den Flora’s kinderen ons nog In potten en vazen kunnen dienen. Maar dat ook duldt de bloementeelt niet, t Is om den bol te doen en om den bol alleen. En daarom moeten alle krachten uit lucht en grond op den bol worden samengetrokkenwaarvoor de bloem dus als zoodanig moet wijken. Maar enkele dagen kunnen wij toch van zün schoon ge nieten. Daar komt bij, dat niet alle soorten ge lijk bloeien en het beruchte mesje niet de vaardigheid bezit om alle bloemen gelük met haar kleur aan ons oog te onttrekken. Niet in marschtempo, maar In kalme wandeling geniet men ten volle van dezen aanblik. Och ,och, wat een kleurenpracht! Rood en geel, wit met oranje en voorts alle denk bare bükleuren. Let men daarbij op het scherp afteekenen- de rechthoekig perksysteem en het vlakke regelmatig bloeiende gewas, dan komt men onwillekeurig onder de bekoring van ons tulpenland. Men moet ook hier het ijzer smeden, als het heet is, want over twee weken is er njets meer van over, dan wat groen, dat weldra overgaat in een minder mooie bruine verwelkende massa, die 't oog allerminst bekoort Laten we nu een chronologisch overzicht van de excursie geven. Nadat wij Maandagmorgen om lo uur in hotel „Suisse” te Tilburg, namens de Commissie voor Werkverruiming in de Schoenindustrie, door den heer Klijberg verwelkomd waren, volgde onmiddellijk het bezoek aan de fabriek der N.V. Van Arendonk. Daarna bood ons de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken in hotel „Riche” een voortref- felijken lunch aan, tijdens welken de heer D: Pont, voorzitter, zijn groote ingenomen heid met het journalistenbezoek betuigde en overigens een rede uitsprak, waaraan wij in ons vorig artikel reeds een en ander ont leenden. In een tiental, door fabrikanten welwil lend ter beschikking gestelde auto's, ging het daarop naar Rijen, waar ons bezoek de N.V. Lederfabriek „Noord-Brabant” gold, om vervolgens door te rijden naar Dongen, wur een bezoek aan een drietal fabrieken op het programma stond, t.w. die der firma Van Boxel en Co., de Holland-Amerika schoenenmaatschappij en de N.V. Stoom- schoenfabnek J. A. Ligtenberg. De tijd was zeer beperkt en dus zag de regelingscommissie zich genoodzaakt, ons gezelschap in drieën te splitsen. Alle drie oe fabrieken door allen te laten bezoeken, was ondoenlijk, maar een ieder nam toch den indruk mee, dat ook de Dongensche schoen industrie op een zee hoog peil staat en een eyen deugdelijk als sierlijk product af levert. Het was intusscben vrij laat geworden en met spoed werd nu naar Waalwijk ge reden. welks gemeentebestuur het bezoek van de persmenschen zoo hoog op prijs stelde dat het den gasten die uit alle deelen van het land naar het Brabantsche schoenindustrie gebied gekomen waren in hotel Verwiel aan een diner vereenigde, uitmuntend toebereid door den Brabantschen In de „Roskam" werd een huishoudelijke vergadering gehouden van Waterschapsbe- langen en Verkeerswegen. Na een harteljjk welkom van den voor zitter, den heer de Goede, bracht de secre taris, de heer Maas het jaarverslag uit, dat getuigde van weder opbloelend leven. werd herdacht, wat de heer 8 Groot Sz. Sr., die als bestuurslid be dankte vanaf de oprichting voor de ver- gedaan Het ledental ver- eenlge stijging Vervolgens deed de heer Maas rekening en verantwoording van het beheer der geldmiddelen. Wel sloot het dienstjaar 1930 met een tekort, doch men vertrouwde dezen achterstand door het toe treden van nieuwe leden te zullen Inhalen Na uitgebracht rapport van de Commissie tot onderzoek, werd de penningmeester ont heven van het gehouden beheer. Daar het huishoudelijk reglement eenlge wijziging behoefde, werd een geheel nieuw Reglemént behandeld en vastgesteld. Voor nieuwe leden werd de contributie bepaald op f 1 per jaar; voor banne- en polderbe sturen en Vereenlglngen met watersehapsza - ken In verband staande zal zü voortaan .f 2.50 bedragen. Het bestuur zal uit min stens 5 leden bestaan. Jaarlijks sullen min stens twee vergaderingen worden gehouden In de najaarsvergadering zal steeds een deskundige een of ander actueel onderwerp behandelen. Het bestuur legde zün mandaat neer. De heer C. Rood had te kennen gegeven niet meer voor herbenoeming In aanmerking te willen komen. Herbenoemd werden de heeren G. J. M. Goede. C. G. J Maas. Joh. Stapel. J. Kamp en K. Bruün Volgens op- gemaakten rooster zal de heer Maas aftre den In 1933, de heeren Kamp en Stapel in 1933 en de heeren de Goede en Bruün In 1934. Daarna kwamen In bespreking de wüzi- glngen van het algemeen Reglement voor de waterschappen, waarover Ged. Staten de meening der besturen vraagden. De omslag - heffingen en de verkiezingen werden be- sproken. Heffing van belasting van gebouwde ei gendommen, kan de algemeene goedkeuring wegdragen, daar deze uitbreiding van be- lastingobjecten de polderlasten van de tegen woordige Ingelanden zal verlagen. De zan den daarvan het gevolg zal zün; dat de be- rijke vermeerdering van het aantal Ingelan den daarvan het gevolg zal zijn dat de be- lastingpllchtigheld der nieuwe Ingelanden meebrengt, dat hun *t stemrecht zal worden verleend en het recht om gekozen te worden dat de belangen der nieuwe Ingelanden niet steeds dezelfde zijn als die der landeigena ren, wat aangaat het waterpeil, waarin een gevaar schuilt, en dat t niet billijk zal zijn Men heeft in Brabant niet alleen afzon derlijke leer- en afzonderlijke schoenfabrie ken, doch men heeft er ook gecombineerde bedrijven. fabrieken dus, welke zelf de runderhuiden looien en dat doof eigen middelen verkregen leer in dezelfde fabriek verwerken bij de schoenfabricage. Op onzen tweedaagschen tocht hebben wij beide soor ten in bedrijf gezien men begrijpt echter, dat behoudens missehien enkele onder deden de bewerking in vrijwel alle fa brieken dezelfde is. We zullen den lezer dus een beschrijving van MIe door ons bezochte fabrieken besparen, omdat we daarbij telkens in herhaling zouden moeten vallen. Daarom beperken we ons tot een meer uitvoerige beschouwing van het groot ste combinatie-bedrijf, n.l. dat der N.V. J. van Arendonk's schoen- en lederfabrieken te Tilburg. Vooraf ga evenwel de verklaring, dat alle andere fabrieken voor dit bedrijf niet onder behoeven te doen, wat outillage en inrichting betreft. Men werkt er met wat minder personeel, het iantal machines is er niet zoo groot, maar de degelijke af levering van het product lijdt er niet onder. Men krijgt overal Nederlandsch, dus goed fabrikaat. r Dit terzijde. as. De looting. Dit geschiedt in groote looikuipen, waarna verdere behandeling geschiedt in looivaten die mechanisch gedreven worden en het door- looiing proces de z.g. gaarlooiing beëindigen. Deze looikuipen en looivaten zijn nu gevuld met de extracten van de diverse houtsoorten en zijn van verschillende sterkte, dichtheid uitgedrukt in Beaumé graden. Vervolgens worden de huiden, door hydrau lische persen ontdaan van overtollig, met gebonden looistoffen en worden gecroupon- neerd d.w.z. gesneden m deelen naar gelang de meer of mindere gebruikswaarde. Deze deelen zijn de rug, de buikdeelen en de hals. De rug wordt verdeeld juist over de rugge streng in a z-g. croupons. Na deze voorloonng heeft de nalooiinp plaats Deze nalooiing behandelt de verdere bewerking van en wel naar Beschrijven we thans Van Arendonk's groot-bedrijf. Reeds het exterieur der inrichting ge legen aan de Nieuwstraat te Tilburg, geeft een indruk van grootheid. Aan weerszijden en achter het gebouwep-cotnplez dringt de oude'arbeiderswijk op, die zich de laatste jaren, als één met de fabriek, geheel mo derniseerde en zich nog gestadig uitreidt. Rondom zindert het van rumoerig leven. Overal klinkt gonzende' bedrijvigheid. Te gen den gouddoorstraalden hemel teekent zich rood het baksteenen silhouet af van den a5 Meter hoogen toren van het hoofd gebouw. Boven de laagdakige arbeiders woningen, temidden der roet-beladen schou wen van de textielfabrieken der omgeving, in heel de duizelingwekkende polyphonic van den arbeid dezer werkstad, heft de ranke toren een adelaar in top, als het sym bool van durf en ondernemingsgeest. Bij het binnentreden der fabriek houdt het aspect van het exterieur onze indrukken nog vast. Ook hier dezelfde massale rang schikking, dezelfde harmonie van lijnen en kleuren. Ook bij den rondgang door kan toren magazijnen en fabrieken, blijft de suggestie van den indruk, dat deze onder neming tot een der grootste bedrijven op het gebied behoort. De totaal bebouwde oppervlakte is 13500 M.a Het personeel bestaat uit ongeveet 600 arbeiders. Het hoofdgebogw bevat aan de eene zijde een administratiekantoor van 300 M.a opper vlakte, terwijl aan de voorzijde 8 ontvang- en monsterkamers ten dienste der bezoekers staan. De monsterkamers geven een over zicht van het fabrikaat, hetwelk hier wordt vervaardigd en wij vernamen, dat een pro ductie. zooals hier bereikt wordt, in ons kleine land slechts mogelijk is door de fabricage van schoenwerk van verschillenden aard. Om de verkoopkosten zooveel moge lijk te reduceeren zonder nochtans de specia lisatie van het bedrijf uit het oog te verliezen, wordt de productie van taooo paar per week vervaardigd in a afzonderlijke fabrieken, waarvan de eene het dames- en heerenwerk levert, terwijl de andere de fabricage van jongens- meisjes- en kinderwerk verzorgt en •en afzonderlijk seizoen heeft voor winter- pantoffels. Hierdoor heeft men tevens be reikt, dat beide schoenfabrieken regelmatig kunnen doorwerken. Het hoofdgebouw sluit onmiddellijk aan bij de magazijnen en de expeditie-afdeeling der schoenfabrieken, waar het gereedge komen fabrikaat uit beide fabrieken wordt aangevoerd om gezamenlijk te worden ver pakt en verzonden. Alvorens de fabricage der schoenen in onderdeelen te bezichtigen werd ons de gelegenheid geboden het productieproces van huid tot leder te volgen. De N.V. ex ploiteert, gelijk gezegd, namelijk eigen leder fabrieken zoowel voor zoollcder als voor overledër, alwaar jggkelijks 3500 huiden worden bereid. Het proces om leder te fabriceeren kan men in 4 deelen onderscheiden. BLOEMENTENTOONSTELLING. Zaterdagavond had In het lokaal van De vier Heemskinderen" alhier, de officieel® opening plaats van de tentoonstelling in af gesneden tulpenbloemen en andere bolge wassen, uitgeschreven door de afd. Wognum, Nibbixwoud en Omstreken van de vereenl- ging voor Bloembollencultuur. Verschillende autoriteiten hadden aan de ultnoodlging om deze opening bü te wonen gevolg gegeven, terwül ook de voorz., direc teur en leden van het Harmoniegezelschap ..Ons Genoegen” aanwezig waren om na de openingsrede de feestelijke stemming te ver- hoogen. Ook bet publiek had zich niet onbetuigd gelaten en velen waren opgekomen om de voor deze omgeving voor het eerst te houden tentoonstelling te komen bezichtigen. Te ongeveer 7H uur verkreeg burgemeester Wlering het woord. Aan bet vriendelük verzoek van het comi té om deze tentoonstelling met een enkel woord te willen openen, had spr. zeer gaarne gevolg willen geven om wille der belangrijk heid. welke er voor Wognum, Nibbixwoud en omstreken in is gelegen, dat een tentoon stelling als deze wordt gehouden. Wanneer we nog maar enkele jaren terug gaan, dan was er in deze streek met z(jn bouwvakken, omzoomd door bet vele groene welland en naast een zoo hier en daar be staande flinke fruitkweekerü. weinig cultu reels te bekennen. Alleen aan de Wijzend hadden we reeds jaren lang onze bloemen weelde, zü het dan hoofdzakelijk In vorm van zaadgoed Toch zag men reeds zoo hier en daar ook een bescheiden tulpenbed opduiken. Allengs is daar meer verandering in gekomen. We kregen aller eerst een periode waarin men zich meer op den tuinbouw ging toeleggen, welke zich weer regelmatig liet verfijnen in hoogere cultures op dat gebied; dra rezen dan ook als paddestoelen uit den grond de vele kas sen en warenhuizen en zag men groote op pervlakken overdekt met z.g. plat glas. Alles te zamen genomen een groote cultu- reele vooruitgang op gebied van land- en tuinbouw, waarbij vooral met is te onder schatten de hoogst beschavende Invloed en leerrijkheid welke van de cursussen en excursiën op dit gebied zün ultgegaap. Tusschen die bedrüven door begon ook de lust tot bloembollerkweeken op te incuwi De prüaen voor de gewone landbouwproduc ten werden zoo weinig loonend. dat enkelen het voetspoor van dezen en genen waaghals ging volgen om ook eens een stukje grond met bollen te bezetten. Er werden goede, soms beste prijzen gemaakt, en waar het nu de Westfriezen eigen is, dat wanneer er zlenderoogen wat aan valt te winnen, ze ook wel een vorkje willen meepikken, heb ben we langzamerhand ook hier onze bollen streek in miniatuur gekregen, echter niet minder mooi dan in de echte bollenstreken, wül onze bloemenvelden tusschen het groe ne weiland een schitterend effect geven. Van het grootste belang is bet echter, dat de kweekers zich hebben georganiseerd, want wanneer het ooit noodig Is dat een groep zich vereenigt. dan is bet de groep bollenkweekers. Daarbü komt zooveel te pas om onheil te weren en de cultuur zelf zoo wel als de prijzen op behoorlijk peil te hou den. dat een vereeniging onontbeerlijk is. Wie als bollenkweeker daarvan geen lid is en derhalve zich aan de ook voor hem nut tige wenken en voorschriften onttrekt, ts feltelük een onderkruiper. Na deze nogal uitvoerige introductie, breng ik u gaarne hulde voor het initiatief tot het houden dezer tentoonstelling. Deze tentoonstelling beoogt toch verschil lende resultaten te bereiken. Ten ie de kwee- ‘kers van bollen nog meer en vooral voor de verfijning van deze cultuur op te wekken; 2e. aan beginnende kweekers meer ervaring en kennis bü te brenven: 3e. bij diegenen, die nog maar wat afwachten, den lust tot bloembollenkweeken aan te wakkeren; 5e. het publiek kennis te doen maken met het geen ook op dit gebied in deze streek ia bereikt en nog meer sympathie voor deze "choone voorjaarsbloemen bü hen aan te kweek en. Met den wensch dat door uwe tentoonstel- ling al deze resultaten moren worden bereikt en de inrezetenen van Wocnum-Nibbixwoud en Omstreken more blük geven van hun overgroote belangstelling in uw streven, ver klaar ik uwe tentoonstelling officieel voor geonend. Hierna bracht het Harmonie-gezelschap onder leiding van den heer J. C. Stam een naar nummers ten gehoore. wat met een krachtig applaus werd beloond. Vervolgens verkreeg de heer O. Hoebe. voorz. der regelingscocnmissie bet woord, die nameps deze commissie een woord van dank bracITt aan de jurv-leden. die zich ten volle en op de juiste wijze van bun taak hebben rek weten tevens een woord vah dank aan de genoodf-den vore hunne aanwezigheid, en ten slotte aan de Voorz. der Harmonle- vwyn lying, die met de led-n zoo bereidwil- IferePn geweest mede te werken tot het sta ren dezer tentoonstelling. Sr>r. deelt dan mede, dat aan de navol rende personen prijzen zün toegekend. Voor de mooiste stand: ie nrjjs H. Stel tenpool. Woreium; 3e nrljs P Schipper, Spanbroek- eerv. vermelding N. Koopman. Nibbixwoud. Mooiste groep tulpen. Ie prijs W C. Bon- tekonlne Benningbroek3e prUs J. Slljker- man. Zwaag. Grootste sorteertng ie pr. H Steltenpool. Woreium: 3e pr. P Schipper. Snanbroek. Devoratieve opstelling. Ie pr. P. de Winkel, Woenum. Mooiste vaas. Ie pr. C. Hoebe. Wognum. Het publiek werd almu in de relerenheld gesteld bet tentoongestelde te bezichtigen. Alremeen was m-n vol bewondering voor '’«’gene wat men te zien kreeg. De coen- wtt-*ie kan dan ocA met trots on het doo- haar verrict-te werk tenireien. wnt al ten <*rele is br'nor-d d-n-Hyt d- 3^ Tan tm'oonstelllng zoo uitstekend is ge- slszed. Stemming remeenteraad. Door B en W. dezer gemeente is de stemming voor de ver- klerlng van leden vzn den gemeenteraad be paald op Woensdag 10 Juni as Baadsvrrgadrrihe. De raad dezer remeen- te komt in openbare vergadering h‘Json op aa. Vrijdag nam. 3 uur. Burgertüke Stand Geboren: Andries Pe trus, z. van J. Tb. Boots en M. Blok Ja cobus Maria, z. van Th. Dekker en A. Stroet Seger, z. van S. Lakeman en N. Zwaan Hendricus Maria, z. van H J. Brandt en M Bakker Pieter, z. van M. v. d. Gracht en G. J. Lichthart. Ondertrouwd: Cornells Griffioen en Wil lem Ina Verbeek IJme Dikker boom en Foekje Gaastra Hendrlkus J. M. Schou ten en Anna E. Brautigam Jan Wonder en Margaretha van Berkum. Getrouwd: Jan de Boer en Johanna Ca tharina Groen Jan de Graaff en Marütje Koer Johannes de Jong en Johanna Wil- leman. Overleden: Catharina Molenaar, 34 j„ echtgen. van Jb. Koeman te Zwaag Rens- je v. d. Veen. 71 J„ wed. van H. Drost, KI. Oostvest 25. Met de beste indrukken van onze vader- landsche schoen- en lederindustrie, hebben wij afscheid genomen van al degenen, die ons op onzen tweedaagschen tocht hebben voorgelicht en den weg gewezen. In het Brabantsche wordt alles in het werk ge steld en hooge kosten worden daarbij niet ontzien om het echt-Brabantsche product, de schoen, steeds meer te vervol maken, zoowel wat deugdelijke uitvoering als sierlijkheid van model betreft. We behoeven niet meer onze toevlucht te nemen tot het buitenland, om verzekerd te zijn, goede waar voor ons geld te bekomen. Sterker nog als andere landen onzen uit- vocr niet belemmerden door het heffen van hooge invoerrechten, dan zouden de buitenlandv* ons, inwoners van het lage land aan de zee, door hun inkoopen bij onze Nederlandsche schoenindustrieelen, metterdaad bewijzen, dat de Nederlandsche schoen kwalitatief niet alleen kan wecl- ijveren met, maar zelfs staat boven het pro- ^jict van vreemden bodem. In ons welbegrepen eigenbelang en in het belang van de talloos velen, die bij dezen tak van nijverheid een bestaan vinden, diene men algemeen het Nederlandsch fabrikaat te koopen. De commissie voor werkverruiming in de schoenindustrie moge haar ijveren spoedig met groot succes bekroond zien. Iedere Nederlander drage daarom Ne derlandsche schoenen. het gebouwd over de volle lasten In de be- 1 Den penningmeester werd voor zün «e- malingskosten aan te slaan. curaat beheer dank gebracht. De bestuurz- Gewenscht werd het geacht bü stemming leden, die periodiek aftreden óo heeren J. voor leden van *t dagelüksch bestuur en Hoofdingelanden gelegenheid te geven tot het stellen van candldaten en aan alle ingelan den oproepingsbriefjes te doen toekomen. zooals In de Purmer. de Beemster en in Wijdenes geschiedt. Voor enkele kleine wa terschappen zal wellicht een uitzondering kunnen worden gemaakt. Hierna volgde sluiting. als burgemeester van een gemeente, waar een zoo groot- en wereldbedrijf gevestigd is, als zijn wensch kenbaar wilde maken, dat het Nederlandsche publiek niet alleen de Ne derlandsche schoenindustrie zou steunen, doch dat deze ook op haar beurt gebruik zou maken van de producten van een anderen tak van volksbestaan, n.l. die der Neder landsche lederfabricageHet ideaal moet zijn Nederlandsche schoenen, vervaardigd uit Nederlandsch leder. De heer Klijberg verzekerde in zijn ant woord, dat zulks zeer zeker zooveel mogcl jk zou geschieden, en de nestor van onze col lega's zeide in een eenvoudig en oprecht gemeend woord harteltjk dank voor de gulle ontvangst en het uitstapje, dat besloten was met een bezoek aan deze heerlijke om geving. Het laatste bezoek gold nu dev„Oister- wijk," de fabriek, speciaal voor net ver vaardigen van kalfsleder. Niet minder dan 900 man vinden hier dagelijks werk, om te kunnen komen tot de 6000 huiden, aangekocht deelen van Europa. Afrika en Amerika. Kapitalen worden er omgezet, als men na gaat, dat iedere huid gemiddeld f 10.op brengt. Tienduizenden „ramen** zijn in gebruik, om te kunnen voldoen aan de vraag enkel al naar lakleer, dat een speciale oehandeiing moet ondergaan en waarmee het beste resultaat bereikt wordt, als het gedroogd wordt door de zon. Kunstmid delen zijn hierbij uit den booze en zoodra een regenbui dreigt,wordt elke werkkracht, die elders maar eventjes gemist kan worden, aangewend, om de „ramen.” waarop het lakleer gespannen^is. in allerijl van de om liggende velden ’naar enorme pakhuizen over te brengen. Speciale, voor dit doel g- reed gehouden lorrie-treinen verleenen hierbij uitstekende diensten. Vrijwel elk onderdeel van het bedrijf Gemeent>reeadsverMexinc De stemming voor de verkiezing van den gemeent.raad zal alhier plaats hebben op Zaterdag 13 Juni aanstaande. Z >?kteverlof Het ziekteverlof van mej E. M. Mulders, onderwüzeres aan de O. L. school te Hlppolytushoef, is op haar venoek verlengd tot 1 Juli aa. Motorbrandspolt De nieuw aangeschafte motorbrandspult voor Den Oever zal worden gestatlonneerd in de garage van den heer J. Boeraen aan de Voorstraat, w de magazijnen den verkoop. De inrichting der beide lederfabrieken is er op gebaseerd om het fabricageproces in den kortst mogelij ken tijd te volbrengen, hetgeen bijzonder tot uiting komt in de overlederfabriek, alwaar de nieuwste sys temen zijn toegepast. Veréere rondgang over het fabrieksterrein brengt ons aan den stoomketel ten behoeve der verwarming en de krachtcentrale, waar een installatie is opgesteld van 550 P.K.. (die inmiddels reeds te klein geworden is). De waterzuiveringsinrichting met water toren heeft een capaciteit van 13000 L. per uur. Een smederij, timmerwerkplaats en garages voor de 6 geregeld in gebruik zijnde vrachtwagens sluiten zich hierbij aan. Van de lederfabrieken komen de pro ducten zoolleder en overleder naar de maga zijnen der schoenfabrieken, welke evenals het leestenmagazijn midden tusschen beide schoenfabrieken zijn gelegen. De totaal oppervlakte hiervan bedraagt 8000 M.3, geheel gelijkvloers. De aanvoer van warme lucht des winters, alsmede van frissche lucht des 1 geschiedt door middel van thermons, een Duitsch systeem. Het is een frisch gezicht het geheele per soneel in uniforme werkkleeding aan hun machines te zien, die in lange r" verschillende afdeelingen zijn Zoo zien wij niet minder dan machines, 9 zwikmachines, 4 machines, enz. De geheele organisatie is na ervaring gebaseerd op het stukwerksysteem, dat zoo ver doorgevoerd is als economisch en practisch mogelijk is. Het transport der werkstukken langs <je machines geschiedt door middel van rol- rekken. De nieuwere vindingen op dit ge bied worden door de technische leiding voort durend bestudeerd en aan het bedrijf ge toetst, doch naast de voordeelen, welke als regel voor buitenstaanders overwegend zijn, stuit de toepassing in vele gevallen op groote nadeelen. Ook voor de verpakking, welke natuurlijk voor een dergelijke productie een groote rol speelt, is men onafhankelijk van anderen. Een eigen cartonnage-inrichting voorziet naar behoefte de beide fabrieken van verschillende formaten schoendoozen. Goed deed het ons Roomsch hart, alle afdeelingen een Mariabeeld aan treffen, dat ter gelegenheid van de Mei maand omgeven was door bloemen en was licht. Het Rootnsche gemoed spreekt nog dui delijk in ons mooie Brabant. Keuring dienstplicht Bü de keuring der dienstplichtigen van de lichting 1932 zün voor deze gemeente 17 ingeschrevenen ge schikt verklaard en 8 voorgoed, ongeschikt Dienstplicht De dienstplichtige kok, die den Hollandschen smaak terdege bleek te kennen. Als tafelpresident fungeerde Waalwijk’s sympathieke burgervader wiens martiale gestalte den oud-officier verried die de gasten van het gemeentebestuur op Bra- bantsch-gemoedelijke en Brabantsch-harte- lijlfe wijze verwelkomde,'’hierbij tevens ge bruik makende van de gelegenheid te wijzen op hrt groote belang, dat zijn gemeente bij de schoenindustrie heeft en de warme be langstelling voor dit bedrijf inroepende, een bedrijf, dat thans met eenige moeilijk heden te kampen heeft, doch dat men door vergrooting van het binnenlandsch afzetgebied er spoedig weer geheel en al bovenop hoopt te hebben. Aan tafel hebben voorts het woord ge voerd de heeren Klijberg, Spapens wiens rede wij in ons vorige arfrkel reeds memo reerden en Donkers(schoenmakerpatroon) en een tweetal collega’s, die namens het gehele gezelschap het gemeentebestuur van WaMwijk dankzegden voor de buitengewoon hartelijke en gastvrije ontvangst en hun beste wenschen uitspraken voor de geheele vaderlandsche schoenindustrie, en die vaq Waalwijk in het bijzonder. Eerst laat brak het oogenblik aan, waarop de maaltijd eindigde, doch niet mochten wij onze legersteden opzoeken, alvorens ge ïntroduceerd te zijn op de plaatselijke socië teit, waar wij ons met de Brabanters al spoedig Brabanters voelden en alle Noor delijke stijf- en stugheid verdreven werd door de Zuidelijke onbolligheid. En den volgenden morgen om 9 uur waren allen weer present. Toen was het de beurt ter bezichtiging van de vakschool voor schoenmakers en van de volgende fabrieken: N.V. E. W. Klijberg Pemot’s Sroomschoen- fabriek „Hollandia”; de Kon. Stootnschoen- fabriek A. H. van Schijndel; N.V. J. C. Spapens’ Schoenfabrieken en het bedrijf der firma Timmermans van Turenhout. Ook hier liet de tijd niet toe, dat allesn de vier genoemde fabrieken en school in oogenschouw .namen, want om kwart na elf verwachtte men ons in Kaatsheuvel, ter bezichtiging van de N.V. M. Zachts’ Stoom- sc hoenfa brie k en de bedrijven der firma P. H. Vloemans en der firma Vesters en Roesten- berg. Ons werd deze laatste fabriek aange wezen. Met gepaste fierheid lieten de beide zomers, firmanten ons hun bedrijf in werking zien. Orde en regelmaat heerschten alom; uit alles sprak discipline, waaraan de leden der directie zelf ook gewend waren. Nog niet zoo heel lang geleden waren beiden nog werk zaam als meesterknecht in een der Bra bantsche fabrieken door zuinigheid en vlijt wisten zij zich tot eigen baasjes op te werken en na een luttel aantal jaren zien zij zich geplaatst aan het hoofd van een fabriek, waar een honderdtal arbeid-.rs(sters) hun brood verdienen. Men behoeft niet naar Amerika te gaan, om het via een gevonden speld tot millionair te brengen. Ook Holland biedt degenen, die werken willen, gelegenheid vooruit te komen in de wereld. Met eerbied in het hart voor zooveel energie namen wij met een handdruk af scheid van de firmanten, die ons bovendien in hun woning gastvrij hadden ontvangen. En verder gingen we weer, door een van Brabant's mooiste streken, rijk aan bosch, hei en vennen, naar Brabant’s lustwarand: Oisterwijk. We passeerden het typische, traditioneele „trouwlaantje”, om onzen tocht voorioopig te eindigen in hotel „Bosch en; Ven,” te midden van een wonder-mooie nctuur, waar de zonnestralen dartel speel den op het kabbelende ven, de „Klomp.” Het was hier, dat de directie van de N.V. Lederfabriek „Oisterwijk” ons een lunch aanbood, waaraan mede aanzat Oisterwijk’s nog jeugdige burgemeester, de heer J. Ver wiel. Deze zeide in zijn tafelspeech, ver heugd te zijn over het bezoek, omdat hij 3e. De machinale uitzetter^. In deze afdeeling treft men verschillende machines aan, alle voorzien van roteerende cylinders, waarop koperen messen zijn be vestigd. Door deze cylinders wordt bet leder uitgezet, daardoor verwijdert men de rek 4e. De drogerij. De droogzalen dienen om het leder te drogen, na eerst nog eens met de hand op wordt over die zalen de warme lucht voerd en door zijbuizen en kleppen kan overal of plaatselijk de warme lucht 1. droging benutten. Al het leder gaat na dro ging naar de centrale magazijnen, waaruit het verder wordt gedistribueerd over de walsmachines, d.z. machines waarbij een .massieve stalen rol met eep grooten druk dat leder walst. Hierdoor wordt het glan zend, vast en glad. Vandaar gaat het naar 1 en wordt het gesorteerd voor ie. De bewerking in het nathuis. Hier worden de huiden geweekt, ont- zout in groote waterbakken (kuipen). Ver volgens worden de huiden ge kalt in kuipen met verdunde kalkoplossing en chemicaliën om de huiden te doen zwellen en het haar te doen lossen. Uit deze kuipen worden de huiden onthaard en ontvleesd, zoodat een Zuivere bloot, dj- huid ontdaan van haar, en spiervleesch, bloed enz. te voorschijn komt, die na weder ontdaan te zijn van die chemicaliën, die voor dit proces waren benut, Z.g. ontkalken, klaar is voor de eigenlijke plantaardige looiing. Deze afvalproducten haar en 't z.g. lijm- vleesch worden verwerkt voor filtfabrikatie en hjmfabrikatie. Onderlince Hulp bü E'ekte Bovenge noemde Vereeniging hield Vrüdagavond In het lokaal van den heer O. J. Misch een algemeene ledenvergadering. De voorzitter de heer H. O Rüs opende met een haxtelUk woord van welkom, waarna de notulen der vorige algemeene vergade ring onder dankzegging zonder eenlge op- ot aanmerking werden goedgekeurd. Door den voorzitter werden eenlge rnede- deelingen gedaan betreffende groote verga deringen welke laatst gehouden zün. Spe ciaal sprak de voorzitter over de reden van de afscheiding van het ,N. V. Z." Door het Bestuur is in den herfst be noemd tot bode de heer D. Ooüevaar. Aan het jaarverslag ontleenen wij oa dat het ledental op 1 Januari 1930 115 be- ember 1931 107 leden, ziek geweest, met teza-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5