OFFICIEELE MEDEDEELINGEN -.^7 PROVINCIAAL NIEUWS W a terschapsbesturen KERKNIEUWS ZE Een droeve Kerstmis >E MARKTNIEUWS VEILING-OVERfCHT Tfj.f.c.raftsch Weerbericht De verwoesting van Sapara ur- OPPERDOES KROMMENIE MEDEMBLIK OBDAM Nationale Noveen ter eere van de Kleine H. Theresia SCHAGEN OUDENDIJK WORMER VEER NIEUWE NIEDOR Borgerlljke stand Geboren: Johannes, zoon van J. Dekker en Cath. Stam. WERVERSHOOF WINKEL ZWAAGDIJK VOLENDAM VENHUIZEN WORMER UITGEEST HEEMSKERK EGMOND-BINNEN WARMENHUIZEN SCHAGERBRUG •tow NEDERLAND EN ZUIDSLAWE Nederland levert veel beter eh goedkooper Ingek omen: Hendrik de CM rno- winnaars uitgaven met een klein de d. «dT en te er 1- al- ln de afdeellng jeugdklasae 4. M J. Gle- it van div. Giro No. 39730. i t 896 per f 130 per koe. t a s J t i i et ui tr ie in Ie i i Onderhandsche verkoop Door den heer D Schermer Is ondershands aangekocht het huis met erf. gelegen aan den Middelweg en eigendom van C. Waagmeeater. drielingen 1.601.90. ALKMAAR, N. V. Alkmaarsche Exportvel- op het beheer van het -1l (gemeenteblad op den Keuringsdienst 4 gebied Alkmaar (ge swaar regen. voor •da ge de >U ot rs st n 1600 kool ideel VU- wel uit- noe- van weg ver- □dlg. een to ut, A. oor or Ha ard rid >e- gedeelfe, samen- R. K. Vrouwenbond Mevr. L. Klaver- Croot heeft bedankt als presidente van den R. K. Vrouwenbond, alhier. Uit- Oe- huis- nde ra- 4e- Op de voordracht. Onze plaatsgenoot. eieren 325—425 per 100 stuks, Eendeieren 3.30 per 100 stuks. NOORD-8CHARWOUDE 12 Mei K.G. Wortelen 1.40—1.60; 16200 gele 5.10—6.80; 6100 Deensche Witte Kool 1830— 19.30; 16.400 uien 5.40—730, grove 6.30—7.60, betreffende het Oe- nr. Burgert, stand Geboren: d. van A. F. W. de Valk en F. Kok; a van J. A. Ursem en T. Greeuw; z. van L. van Montfoort en E. Roest. Gehuwd: O. Vader en M. Bloedjes ..Gevonden en verloren voorwerpen vonden: een overjas. Verloren: een sleutel Inlichtingen by den gem. veldwachter, hier. Inbrekers aan het werk Dezer dagen kwam dec heer van Heeringen, woonachtig op t Weiver alhier, tot ontdekking, dat ongewenschte personen hem een bezoek hadden gebracht met medeneming van eenige liters teer en eenlg gereedschap. De groentehandelaar Dekker miste dienselfden morgen zyn rijwiel. Veefonds In de gehouden vergadering »*n het Veefonds alhier, werd de omslag over het afgeloopen kwartaal gesteld op van het ftnancleele gedeelte, hetwelk aan ontvangsten en batft saldo sloot. BH de rondvraag werden nog enkele in terne aangelegenheden besproken. Na sluiting van het officleele werd nog eenigen tijd in gezellig zijn doorgebracht. Vacature Gemeenteraad Door het M. vertrek van den heer Th. Overtoom komt er een vacature in den Raad nog in de tegen woordige zittingsperiode. Opvolger op de ka tholieke lijst is de heer P. Klaver. Sweeessen Onze plaatsgenoot J. W. Ol- denhof behaalde op de Internationale Hon dententoonstelling te Amsterdam een 2den en een speclalen prijs met zijn Bouvier hond Burgerlijke Stand van 1—7 Mei Gebo ren: Johannes Adrianus Marta, s. van Adria- r.us Bchouteen en Maria Marwérethe Mrbvvn R. K. Schoolfeeateommisaie. Vrijdag 8 Mei des avonds 8 uur vergaderde de R K. School- feestcommissie in het Gezellenhuis. De op brengt was gering. Na opening door den voor zitter. den heer H. Vrouwe, werd t bestuur in zyn geheel bij acclamatie herkozen, en aanvaardde zijn herbenoeming. Besproken werden verschillende feestplan- netjes. maar aangezien het aantal leerlingen dit Jaar wederom met een 25-tal is toegeno men en alles afhangt van de bijdragen op de aan te bieden inteekenlljsten, werd slechts het besluit genomen ook dit jaar weer een kinderfeest te organlseeren. Na teekenlng der lijst door de aanwezige commissieleden werd de vergadering gesloten. Voetbal Victoria I speelde JJ. Zondag vriendschappelijk tegen de kon pioenacl ub ..Sparta" I uit Wognum. Veel publiek heeft dezen wedstrijd, welke van beide zijden slecht jcspeeld werd, bjjgewoond. Ondank» de vele kansen, wisten de spelen niet te scoren, soo- dat de strijd onbeslist bleef. Bparta wilde 2 strafschoppen, haar toegekend, niet benutten. Victoria II won van St. Bavo II (Uraem) met 80 Een spelletje van kat en muis. van hun aanslag in de RUksinkomstenbe- lastlng. Deze aanslagen in belde belastingen zijn in den loop van 1924, 1925 en 1926 door den directeur der directe belastingen te Amster dam, met hanteerlag van het le lid van art. 109 van de Wet op de Inkomstenbelasting, ambtshalve vernietigd op grond dat de aan- geslagenen ten onrechte waren beschouwd als behoorende tot de categorie van art. 244a sub 3 der Gemeentewet. De gemeente stelde in haar dagvaarding, dat het genoemden directeur niet vrijstond krachtens art. 109 van de Wet op de Inkom stenbelasting te beslissen over vragen be treffende art. 244a sub 3 der Gemeentewet. De Haagsche rechtbank verklaarde de ge meente niet ontvankelijk in haar vordering. De gemeente ging van dit vonnis in hoo- ger beroep. Het Haagsche Gerechtshof oordeelde dese grief gegrond en besliste, dat de rechtbank op onjuiste gronden de nlet-ontvankeiykheid heeft aangenomen. Verder overwoog het Hof dat art. 109 van de Wet op de Inkomstenbelasting aan de Rtjksadmlnlstratle zonder eenige beperking de bevoegdheid geeft de door haar gedane aanslagen te vernietigen indien zij onjuist zijn, terwijl uit geen enkele wetsbepaling een beperking van die bevoegdheid blijkt, ook niet uit art. 2651 der Gemeentewet, waarop de gemeente een beroep deed. Het Hof was derhalve van oordeel, dat de directeur der directie belastingen geenszins in strijd heeft gehandeld met de wetsvoor schriften, zoodat van een onrechtmatige daad ook geen sprake kan zijn. De gemeente Wormer werd door het Hof dan ook op andere gronden nlet-ontvankelljk verklaard. De Hooge Raad heeft thans overeenkomstig de conclusie van den procureur-generaal het tegen dit arrest Ingestelde cassatieberoep ver worpen. De nieuwe gezant van het koninkrijk Zuidslavle in Den Haag, prof. dr. Mlkorad Straznlckl, die drie weken geleden de leiding van het gezantschap op zich heeft geno men. heeft meegedeeld, dat de economische betrekkingen tusschen Zuldslavié en Neder land zich meer en meer ulttrelden. De ten toonstelling van Nederlandsche bloemen li> Zagreb is, zoo zeide hij, ongetwijfeld een groot succes geweest. Zuldslavië heeft bloe men noodlg en tot dusverre werden deze betrokken uit Italic. Het is echter thans ge bleken, dat Nederland de bloemen veel beter en goedkooper kan leveren, en het was den gezant dan ook bekend, dat deze ten toonstelling geleid heeft tot belangrijke zaken tusschen Nederland en Zuidslavle. In dit opzicht verwachtte prof. Stfitznickl nog veel van de naaste toekomst, hij voorzag een levendig handelsverkeer tusschen beide landen. De gezant was van meerling, dat de crisis in zijn land niet zoo sterk gevoeld wordt als In "vorige staten. ir- id- Be bt Vernietiging van ferensenbelastinr-aansla gen. De gemeente Wormer had van den Staat schadevergoeding gevorderd op grond van een aantal onrechtmatige daden, waar door de gemeente schade beeft geleden en voor welke daden de Staat aansprakellJk is als daden van hem zelf. Immers gepleegd door den directeur der directe belastingen te Amsterdam als zijn orgaan. Er was een aantal personen als forens In de plaateelljke in kransten belasting van Wor mer aangeslagen en ten behoeve dier gemeen te belast me*, de cre-rnten op 1e hoofdsom Omset Postkantoor April 1931 Ontvan gen expressen 83, ontvangen aangeteekende stukken 119, verzonden aangeteekende stuk ken 46, stortingen giro 842, stortingen post wissels 243. uitbetaalde postwissels 434, ge ïnde kwitanties 917, gedeponeerde borderellen 28, Inlagen Rykspostspaarbank 193, terug betalingen Rykspostspaarbank 58. stortingen ziektewet 12, stortingen Ryksverzekerlngs- bank 15. belastlngstortlngen 63, uitbetaalde ouderdomsrente 156, verkochte zegels f 841.89%, geldelljke omzet f 138.066.23. Het zou een prachtig Kerstfeest worden, dit jaart Ver in den omtrek woonden al christenen; te Moira had ik onlangs 40 vol wassenen gedoopt. Ze wilden allen Kerstmis komen vieren op de hoofdstatie Sapara. Ze waren welkom. Een nieuwe kerk had ik ein delijk kunnen bouwen; smaakvol was ze ver sierd met palmen en groen. Gouden en zil veren sterren stonden te glinsteren in het licht der altaarkaarsen. Maar vooral de kribbe zou aller belangstelling trekken. Daar zouden ze omheen gaan staan, die natuur kinderen, met glinsterende oogen: en de beeldjes begroeten, of ze hun levende Jezus en hun levende Moeder Maria waren. De christenen kwamen al dagen tevoren naar Sapara toe. Ze wilden biechten en de H Communie ontvangen. Zoo waren er 24 December veel menschen bijeen, opgewekt en gelukkig. Niemand vermoedde iets van de ramp, die ons dreigde. Ik had de H. Mis ge lezen, en het ontbijt gebruikt. Juist wilde Ik mijn christenen gaan voorbereiden op het Sacrament der Biecht, toen één mijner kate chlsten verschrikt kwam aanloopen en riep: „De zee! De zee! We zijn verloren!” Daar kwam de zee. Een machtige golf rolde aan, en wrong zich over den oever tot tegen mijn buis en de nieuwe kerk. Dan sloeg ze terug met geweldig gedrulsch. De koraalriffen in de haven stonden bloot als stijve, machtige muren. Het water kolkte en schuimde er tus schen uit, en brulschte terug tot ver in zee. We stonden vol schrik naar dat ontzettend natuurtafereel te zien. We vermoedden niet, wat het was, en dachten niet aan het drei gend gevaar, dat In die terugtrekkende gol ven verscholen lag Toch gaf ik terstond de opdracht, om wat levensmiddelen uit de lagerliggende schuur in veiligheid te bren gen. Het was te laat! Nauwelijks waren mijn twee katechlsten weg, of daar stormde de zee weer terug met oorverdoovend geloei. De menschen schreeuwden van angst en liepen wild dooreen, het land in, om zich voor de aanspoelende golven te redden. Ik liep hen achterna zoo snel ik kon. Op een kleine hoogte stond ik stil. Een vloedgolf sloeg door het dorp als een zeis en vernielde alles, wat haar in den weg kwam. Machteloos sta ik toe te kyken. Daar kraakt de kerk inéén en verdwijnt onder schuim en golven mijn huls tot puin.... het heele dorp in één oogenblik vernield en vernietigd. Maar ik moest verder om de naderende golven voor te blijven, en vluchtte in de richting van een naast bijzijnden heuvel. Nu brachten enkele menschen den katechist Michael, dien ik om levensmiddelen had uitgestuurd, toen de eerste vloedgolf kwam. Hjj was ernstig ge wond en verzwakt. Ik steunde hem onder den arm en de anderen hielpen mU Zoo vluchtten wij verder. Het water rees. Tot de knieën liepen wij er in. De gewonde kon zich nauwelijks meer bewegen; wjj sleepten hem voort. Telkens dreigde hy te vallen, maar dan zei ik hem: ..Michael, verder! Wij zijn nog niet op velligen grond!" We bereikten den heuvel, daar waren we in veiligheid. Arme Michael! Hjj had behulp zaam willen zijn en trachtte nog iets te red den. toen de zee met kracht tegen de wo ning sloeg en het heele gebouw met de twee katechlsten een ein< raakten verward tuz de spijkers sch: dachten in hoo ter trok zich tyi loswringen wonde op erger verooi hij a voor 4 Daar jongste Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dM in het Gemeenteblad van Alkmaar zijn opge nomen de besluiten van den Raad dier ge meente van 16 April 1931 tot wijziging en aanvulling van: a. de Verordenng op het beheer der Ge meentebedrijven (Gemeenteblad nr. 1213); b. de verordening betreffende het beheer van het gemeentelijk Sportparkbedrljf (ge meenteblad nr. 1214); c. de verordening oj voor Waren in het teblad nr. 1215); d. de verordening meentelljk Grondbedrijf (gemeenteblad 1216); c. de verordening c, bedrijf der Gemeentewerken nr. 1217); De wljzlglngSbeshilten zijn heden afge- kondigd en liggen gedurende drie maanden ter gemeente-secretarle ter lezing. Zfj zijn aldaar tevens In afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Alkmaar, 8 Mel»1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Wz aDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. In het Achterom Zondag geraakte een dochtertje van den heer Stroet. spelende met een bal, in het Achterom. Het meisje was reeds in zinkenden toestand, toen ae vader het bemerkte. HIJ sprong direct te wa ter, doch geraakte zelf ook in benarden toe stand, zoodat voorbijgangers moesten hel pen. De heer N. Beek wist den heer Stroet een stok toe te steken, waardoor het twee tal na veel moeite op het droge werd ge bracht. De moeder die mede aanwezig was. werd door dit geval zoo ongesteld dat zij bewusteloos geraakte De spoedig aanwezi ge dokter Doom verleende aan de drie slachtoffers hulp. Men hoopt, dat zij geen verdere nadeelige gevolgen zullen ondervin den Een bad in het vuile troebele Achter om is echter voor de gezondheid zeker niet aan te bevelen. Grondverkoop voor arbeiderswoningen y°°r den verkoop van den grond van den H p van Nuland gelegen aan het vei- lengde van de Cornells Bokstraat aan de Bouwvereenlglng .jBchagen’ is vandaag ae verkoopacte geteekend. Het plan bestaat op dit terrein groot 4000 M2. 18 eengezinswo ningen te bouwen voor arbeiden. B«I<- Stand. Overleden: Cornells Swa- «erman, weduwnaar van M. Noojj, 80 jaar. Bevolking. Jong van Texel. Vertrokken: Cornells de Reus naar Woor- lemmermeer; Willem Ram naar Haskerland; Jan Visser naar Warder; Pieter Otjee naar Avenhorn; Jan Schermer neer Berkhout; Jacob Koofj naar Berkhout; Antoon Kuiper naar Berkhout; Jacob Hameka naar geest; Pieter Stapel en Antje Stapel Hoorn; Wlerd de Vries naar 3dam. Aanbesteding Het dagelijksch bestuur van de Banne Nieuwe-Nlsdorp heeft aan besteed de levering van 850 M3, rivlergnnt. Gegund aan den laag’t'n inschrijver, den heer G. Bras te Schagen voor t 8.96 per M3. In aansluiting met ons stukje over de Thereslanoveen, in verschillende Katholieke bladen opgenomen, willen wij nog even er aan herinneren, dat zij, die nog hun inten ties willen opgeven en zich willen aanslui ten. gelieven te zorgen, dat hun schrijven ulterlljk Vrijdag 15 Mei in ons bezit is, daar de noveen dit jaar op Zondag aan vangt en het ons anders onmogelijk ia, tijdig het plaatje met gebedje als bewijs van deelne ming toe te zenden. De noveen begint op den verjaardag der Heiligverklaring, 1725 MeL Voor hen. die om inlichting vroegen: Geen enkele verplichting wordt opgelegd, behalve dan dat men het toegezonden gebed, ot iets anders, gedurende de noveen meebidt en zich vereenigt met de gebeden en goede werken, welke in die dagen in onzen Car mel. uitsluitend tot intentie der deelnemers, worden opgedragen. Ook worden voor hen H H. Missen gelezen in onze Kapel. De deelname is kosteloos. Zij, die vrijwil lig een aalmoes wenschen te geven, kunnen dit doen voor de Theresia-kapel en ons toe komstig klooster te Egmond-Binnen of tot bestrijding der onkosten der noveen. Moge de kleine H. Theresia, de machtige Heilige, u allen verhooren! ZUSTERS CARMELITESSEN Warande 125, Schiedam. Pater Engelmundus van Baar, missionaris op Nieuw-Gulnea, schrijft ons over de droeve ramp, die zijn missie onlangs getroffen heelt. Wjj katholieken, die zooveel belangstelling toonen voor de uitbreiding van Oods rijk, die de vreugden der missionarissen deelen, als ze ons berichten over hun succes; wij willen ook meeleven en meevoelen met de droefheid van een priesterhart. dat ginds In een ver land te midden van nieuwe christe nen lijdt onder een ramp, die de hoop van zooveel jaren In één slag heeft vernield. Wfj nemen het volgende over uit een brief, dien hy aan zijn familie schreef. Ouderavond Zondagavond werd in het R. K. Vereenlglngsgebouw alhier een ouder avond gehouden, waarop de Zeereerw heer Pastoor J. J. M. Rombouts als spreker op trad. Nadat de Zeereerw. heer Pastoor de vergadering met gebed had geopend, deelde Z. Eerw. mede, dat hl) een rede zou houden over de opvoeding van het kind. Op de vraag: „Wat Is opvoeding?” krijgt men de meest uiteenloopende en tegenstrydlge ant woorden. Naar de opvatting van vele wereld- sche menschen lykt opvoeding slechts het grootbrengen van kinderen, waardoor de taak van opvoeden dezer ouders niet veel verschilt van die der oppassers in Artis. Opvoeding, naar katholieke opvattlrig, Is de vorming van het karakter van het kind, waardoor het op lateren leeftyd op een voor hem geschlkten weg door het leven gaat ten einde te komen tot het eenige doel, waarvoor de mensch geschapen Is, den Hemel. Naar Christus’ model moet het kind op gevoed worden en wie het Christenkind an ders opvoedt, vergrijpt zich aan Christus’ goddelijk recht. Sterk werd er bU de ouders op aangedrongen om steeds de grootste voor zichtigheid in acht te nemen. eHt voorbeeld der ouders werkt als een zaad In een vrucht baren akker, dat slechts op ontkieming wacht. Het kind geeft slechts een afdruk van een indruk. Nadat de Zeereerw. spreker vele belang rijke wenken voor de opvoeding van het kind had gegeven, wekte hij de ouders om het welslagen der opvoeding te bevorderen door gebed en door het ontvangen der H. Sacra menten, waardoor zy van God de genaden verkrijgen,die voor een goed opvoeden der kinderen noodzakelijk zijn. Nadat de vele aanwezigen door hun ap plaus hadden te kennen gegeven, dat het woord van hun Herder als een zaad in vruchtbare aarde was gevallen, deelde de Zeereerw. heer Pastoor mede, dat de afd. Wormerveer van het Centraal Genootschap pertinent geweigerd had de katholieke kin deren te Wormerveer te verplegen in R. K. Herstellingsoorden. Daarom had de Zeer eerw. heer Pastoor besloten, dat de St. EH- aabethsvereenlglng met het bestuur van de R. K. Propagandaclub de uitzending van katholieke kinderen naar Katholieke Her stellingsoorden zou ter hand nemen. Als elk van de 400 Roomsche gezinnen der parochie daarvoor 2 cent per week geeft, kunnen dc katholieke kinderen uitgezonden worden. De beer Jeerepoot deelde mede, dat door het R. K. Werkliedenverbond ook pogingen worden aangewend om katholieke kinderen in R K. Tehuizen te verplegen, waarop de voorzitter van de afd. Wormerveer, de heer E. H. C. Janssen, repliceerde dat hem hier van niets bekend was en dat hy de zaak, zooals de Zeereerw. heer Pastoor die voor stelde, zeer goed geregeld achtte. Nadat dc Zeereerw. beer Pastoor nog had opgemerkt, dat aansluiting gezocht Is by het R. K. Dio cesaan Comité tot uitzending van katho lieke kinderen naar katholieke Inrichtingen, werd deze drukbezochte vergadering met ge bed gesloten. Plechtige H. Mis Ag. Zondag zal de Eerw. Pater Paschalls (Nlc. Ant. Apeldoorn) een plechtige H. Mis opdragen In de kerk van den H. Adalbertus te Rlnnegom uit dankbaarheid voor zijn familie en weldoe ners alhier. Op Hemelvaartsdag doet ZJCerw zyn eerste plechtige H. MIs te Haarlem Bü Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 1 Mei sa tot heemraad van den polder Waard Nieuwland op Wleringen M. HeUblok Mzn. te Wleringen, en met Ingang van 1 Juli as. tot heemraad van den Anna Pau- lownapolder C. Tysen te Anna Paulowna Overleden: C. van den Klooster, oud 72 ’sar, echtgenoot van G. Buis; T. Mak, oud 11 jaar, wed. van C. Apelman Jubileum „Bparta” In het verslag van dit jubileum op Zaterdag 11. is uitgevallen dat tijdens de receptie door de „Harmonie” een serenade werd gebracht. Terwyi er te vens tal van bloemstukken, felicitaties en telegrammen waren Ingekomen van verschil lende voetbalvereenlglngen uit den cmtrek. De gespeelde eere-wedstrijd Sparta I to gen Oud-Sparta werd door Sparta I gewon - nen met 12—2. Rust 3—2. I le heer D. de Leeuw, komt als no l voor °P de voordracht ter benoeming van een leeraar aan de ambachtsschool te Amers foort. Burgerlijke Stand Geboren: Martina, d. van M. C. van Enkhulzen en A Kok Maartje, d. van K. Laarkamp en J. Kore- man Dirk Jan, z. van R. J. Meyer en J. Meyer Antonie Johannes Egbertus. z. van J. Renes en E. Spykerman Ondertrouwd: J. A Bas en E. de Vries M. Geluk en W Bakker. Getrouwd: L. Sluljs en J. de Boer. Overleden: Grietje van Regtezen, 84 j„ wed. van P. van der Kolven Maartje Pot, 23 J., d. van J. Pot en M. Dlk. Gemeenteraadsverkiezingen De stem ming voor den gemeenteraad te/ Wervere- hoof is bepaald op 3 Juni as. Diamanten Jubilé Op den 14 Mei as. hoopt het echtpaar P. Wit 'en K. Ridder zyn 60-jarige echtvereenlging te herdenken De oudjes zyn nog beiden flink en lezen nog zonder bril, terwyi de bruidegom 84 jaar is en de bruid 80 jaar. Ze zullen dien dag veel gelukwenschen ontvangen en zul len met hun 7 kinderen, en 18 kleinkinderen en 9 achterkleinkinderen een feesteiyken dag doorbrengen. Personalia Mej/ M. Renoolj, onderwij zeres aan de O. school te LutjewinkeL kemt als no. 3 voor op de voordracht voor onderwyseres aan de Llndeschool te Alk maar. 1 Waardeering. Door de jongens- en meis jescongregatie werd kapelaan Knots by zyn vertrek naar Warmenhulzen als bewijs van waardeerlng een schrijfmachine aangeboden. VerfrtteKng Deze week zyn aan de Schippersgracht tuintjes aangelegd, waar door het aanzien van de buurt veel is ver beterd. Op geiyke wyze zal dit ook aan de Calkoengracht geschieden. Een en ander natuurlijk zeer ten genoege van de beweners. Stemming. Aan de stemming voor de volgorde candidaten gemeenteraad te Ven huizen, welke op Zondag 10 Mel JJ. plaats had, werden uitgebracht: 485 stemmen, 52 ongeldig, totaal 433 geldige stemmen. De uitslag was als volgt: 1. P Konyn met 2347 punten; 2. Jac. Ruyter Pz. 2020 punten; 3. PURMEREND, 12 Mei. Aangevoerd pl.m. 21.000 K.G. kaas. 9 part. Kleine Fabriekskaai f 3150, 16 part. Kleine Boerenkaas f 32 50 per 50 K.G. Handel matig. 1 2926 Boter. Melkboter f 1—1J0, Welbeter f 0.55—1.15, alles per K.G. 1091 Runderen, waaronder 210 vette 0.76—102 per K.G. Handel nuttig. 886 melk- en gelde koeien f 160—380 per stuk; 55 stieren f 0.750.85 per Kg handel stug; 42 paarden f 80—200 per stuk handel matig; 45 vette kalveren f 1—1.20 per Kg., handel stug; 698 nuchtere kalveren f 10—30 per stuk, handel vlug; fokkalveren f 20—32 per stuk, handel vlug. 373 vette Varkens 0 36—0 40 per kilo, han- del stug, 105 magere Varkens 9.0025.p. stuk, handel vlug, 302 Zouters 037—038 per K.G., handel vlug. Biggen 6.0012.p. stuk, handel vlug, 509 Schapen 24.0036.p. stuk handel vlug, 509 Schapen 24.00—36.— per st. handel matig. 608 Lammeren 16.00—25.— p. stuk. Piepkuikens 130—135 per KG, Klp- R. K. Volksbond. Zondag hield de R. K. Volksbond, afd. Wormer. in Ons Huis 8t. Joseph zyn Jaarfeest. Voor een volle zaal opende te ongeveer half acht de voorz. deze feestvergaderlng en merkte op, dat in ver band met het 40-jarlg jubileum der Ency cliek ..Rerum Novarum” dit feest op zoon laten datum was gesteld. Daarna trad het bekende Duo Busch uit Amsterdam op. dat direct allen in de verelschte feeststemming bracht. Het bestuur had echter ook ge meend om tusschen de scherts en luim een plaatsje te moeten ruimen voor een erftstlg woord. Hiervoor was aangezocht de heer Van Slingerland van het Oentraal Bestuur, die een rede hield, betrekking hebbend op het 40-Jartg jubileum der Encycliek en waarin spr de 40 gepasseerde jaren besprak, alsmede onzen tyd. en de middelen aanwees om den geest van deze encycliek over de wereld uit te dragen. Na de pauze zorgde het Duo Busch voor een geduchte training der lachspieren en gaf de heer G. Kroon gratis eenige nummertjes op zyn accordeon Met dat al was op gezel lige en vrooiyke wijze het einde genaderd waarna de voorzitter op gebruikelijke wfjae dezen feestavond sloot. Opbrengst K.R.O. speldjeedag De ver koop van KR.O.-speldjes heeft Zondag in totaal f 44.90 opgebracht. verlangen geult, gedoopt te worden. Weer hoorden we zeggen, dat er een vrouw uit Moira en twee schoolkinderen werden ver mist. Zijn ae gevlucht, of liggen ze begraven onder balken en puin? We zochten met koortslgen yvjr. Welk een droevig gezicht! De menschen waren van ver gekomen, om r het biyde Kerstfeest te vieren. Ze hadden maanden verlangd naar dien bhjden dag. En nu! Door een onverwachte ramp was alles veranderd in dood en lyden en droefheid We zochten den geheelen dag, maar te vergeefs. Het werd donker en we moesten terugkeeren. De stervenden vroegen om hulp. Regina had den we reeds naar hare laatste rustplaats bracht. Mlchaël scheen wat beter te worden. Beatrix bleef nog steeds in haar hopeloozen toestand. Na den middag hadden wy bet tabernakel terug gevonden, maar in welken toestand! Terstond moest ik alle Heilige Hos ties in het water leggen: ze waren alle be dorven. De pyxis met H. Olie vond Ik onge deerd. Zoo kon Ik Beatrix in haar lyden het Sacrament der Stervenden toedienen. Het werd donker en de lucht betrok. Moe en treurig lagen we onder den blooten hemel. Glnds^Vp&de staties van myn medebroeders werd muTKerstmis gevierd. Ze wisten niets ^.van myn ongeluk, zy trekken nu in een op tocht van licht en kaarsen naar de kerk, waar de versierde kribbe staat. Blyheid in hun oogen en in de oogen der inlanders, die van ver zyn gekomen, om samen met hen het Kerstfeest te vieren. Het Kerstkindje is gekomen met vrede en vreugde voor ieder een. De katholieke wereld jubelt, want Kerstmis is de dag van geluk. En wy, wy zaten hier in rouw by elkaar: zonder huls, zonder kerk, zonder H. Mis, arm en ellendig, zooals we voor de zee waren weggevlucht. Maar de goede God heeft het toegelaten. Hy heeft van ons het offer gevraagd in plaats van de grootsche eer, die wy Hem in den Kerstnacht wilden geven. En ik sprak met een gelaten hart: ,X>e Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zy gezegend!” ’s Anderendaags vonden we het lyk van Philomena, geheel verminkt en onkenbaar. Een droevige begrafenis op den H. Kerstdag! Op dien Kerstdag heb ik den droeven toe stand van myn statie overzien. Alles was weggeslagen. Myn boeken lagen verspreid, bedorven en verscheurd. Myn kleeren waren door het siyk gehaald. De misgewaden waren bedorven, het schoone velum aan flarden ge scheurd. Kasten en tafels lagen door elkaar, vernield en gebroken. Er was nauwelyks iets bruikbaars over gebleven: geen kaarsen en kandelaars, geen meubels, geen levensmidde len en keukengerei. Myn mooie kelk aan stukken gebroken. Het harmonium verbrtj- zeld, alles door den geweldigen vloed meege nomen en weggeslingerd tot 200 M. ver in het rond. Alleen myn monstrans, het ge schenk van een missiezuster, was behouden gebleven. Ook myn tuin, dien ik 4 jaar ge leden had aangeplant en die nu zyn eerste vruchten beloofde, was met één slag ver nield. De tranen kwamen my in de oogen, toen ik die groote verwoesting aanschouwde. Niets bezat ik meer; niets had ik kunnen redden dan myn leven. Den volgenden dag ging ik naar de om liggende dorpen, om te zien, of zy onder de ramp geleden hadden. Onderweg werd my bericht, dat er weer een doode gevonden was. Het was een schooljongen uit Moira. By het wegruimen der puinen vond men nog het lyk van een vrouw uit Moira en van een kind uit Sapara. Den volgenden dag stierf ook Beatrix na lang en verschrikkehjk lyden. Zoo is myn bloeiende mlssiestatle Sapara totaal vernield zyn zwaarbedroefde misso- naris zit treurend te midden zyner christe nen, beroofd zooals zy, van alles wat hy bezat. Mocht ik van u. Katholieken van myn vaderland, een hartelyk gebed en een teeken van troost ontvangen. Met uwe hulp kan de verwoeste kerk worden opgebouwd en de geleden schade eenlgszlns worden hersteld. Myn christenen zullen u dankbaar zyn. Ze zullen voor u bidden en ik zal u gedachtig zyn by het H. Misoffer. „Wat Gy aan een van deze annsten ge daan hebt, dat hebt Gy Myzelven gedaan!" Pater E. VAN BAAR. Postoff. Madang Sapara Australisch Nieuw-Gulnea. Voor eventueele correspondentie kan men zich richten tot: Pater C. v. Baar, Missiehuis, Teterlngen (NB Hoogste barometerstand 7679 te Le Havre, laagste barometerstand 7473 te Torsba- ven. Verwachting: Zwakke tot matigen, later wellicht toenemende, Zuld-Westeiyke tot Zuldeiyken wind. Half tot zwaar bewolkt, aanvankeiyk weinig of geen regen, weimg verandering in temperatuur. jiet land in sleurde. Ze :hen balken en planken; ragden hen over het lijf. Ze >ge zee te zyn, maar het wa- 'en terug. Zoo konden zy zich vluchten. Cyrlllus had een (et achterhoofd. Mlchaël was er toe. Een kneuzing in den hals ■z^dkte hem veel pyn. Ik vreesde, dat pöedig sterven zou en bereidde hem >p den dood. kwam zyn vrouw Amalia met haar kind in haar armen. Haar oudste kind werd vermist. Ook de vrouw van Cyril- lus riep om haar kleine Lucia, die ze verlo ren waande. Daar kwamen enkele inlanders met een gewonde aandragen. Het was Regina, de vrouw van een katechist. By het zien der golven was zy in haar huis geloopen om nog enkele dingen te redden. Maar de vloed had haar spoedig bereikt; het huis stortte ineen, en zy werd onder de puinen neergesmakt. Ze was stervende. „Pater, Pater, Pater!” kreunde ze. Ze was nog by verstand en ik hielp haar zoo goed het ging. Arme Regina! Ze was het eerste offer van dit ongeluk. Nauwelyks had ik haar op den dood voorbereid, of ze stierf, om bo ven in den hemel met de engelen haar kerst feest te vieren. Daar kwamen weer enkele mannen met een draagbed. Ze droegen Beatrix, de vrouw van een katechist uit de statie Korak. vyf maanden geleden waren ze gehuwd en leefden zoo gelukkig te zamen. Reeds nu kwam het droevig uur van schei ding. Hoe verschrikkelijk voor hem; en ook voor my. die alles machteloos moest aanzien. Ik bereidde Beatrix voor op den dood. Maar God had haar nog een tyd van lyden voorbe houden.... Daar kwam Aloyslus Sayo. een katechist uit Sapara. zyn drie kinderen had hy in veilig heid gebracht. Hy vroeg, of zyn vrouw Philomena op den heuvel was, maar nie mand had haar gezien wy gingen op zoek. Spoedig vonden wy een lyk, maar het was Philomena Riet. Het was een jieidensche vrouw. We hopen, dat God haar genadig is geweest, want zy bezocht yverig bet gods dienstonderricht en had reeds dikwyis het Gemeenteraadsverkiezingen Ook de Vrijzinnig Democratische party alhier, zal met een candidateniyst u t komen. Zij Is als volgt: No. 1. G. A. de Jong; 2. Mevr. Hollander-Swep. 3. J. C. W. Groenendaal. De candidateniyst der A. R. Party is als volgt samengesteld: 1. J. Bos, 2. W. Kra mer Oz 3. IJ 8. Bakker; Hnk. 5. J. Guttéta. 6. K. Smit. Vaccinatie Woensdag 13 Mei as., des namiddags te 3 uur, bestaat gelegenheid tot kostelooze koepok-inenting in de openbare school B aan de Goudastraat. De gevacci neerde kinderen worden terugverwacht op Woensdag 20 Mei a.s„ des namiddags te 3 uur, In genoemde school. Volgens den Ge zondheidsraad verdient het aanbeveling de kinderen te laten Inenten op een leeftyd van 3 tot 9 maanden. De kans op minder goede gevolgen is dan zeer gering. PrUsoitreiking Burgerwaht Maandag- rülld in het R. K. Vereenlglngsgebouw de uitreiking der prtjzen plaats aan de win naars der schietwedstrijden in de afgeloo pen wintermaanden. De voorzitter, de heer W. Meyer, opende met een woord van welkom de byeenkomst en hield dan een betoog over het nut der Burgerwacht, hetwelk aan de vergadering een hartelyk applaus ontlokte. Alsdan werd overgegaan tot het uitreiken der pryzen. Het hoogst aantal punten werd behaald do^r de navolgende schutters. geschoten ling. Aardbeien f 2—290; Bloemkool I f 22— 32; idem II f 1520 per 100 stuksj Gele kool f 750 per 100 stuks; Kropsla f 490— 7.90 Id. II f 2—330 per 100 etuks; Kom kommers f 12—23 per 100 stuks; Prei f 930 12.50 per 100 bos; Perziken 5 ct. per stuk; Postelein dubb bakje f 130—136; Rabarber f 3—10; Raapstelen f 190—2.70; Radijs f 490 790 per 100 bos; Selderie f 1.704.79 per 100 bos; Spinazie groote bak f 0330.79; Dubbele spercieboonan f 059 per pond; Uien per 100 Kg. f 730—730; Witlof I f 13—23; idem II f 1014 per 1QP pond. x SCHAGEN. Mlepaardenmarkt. Aangevoerd 49 stuks; 114-jarige f 150—300 2%-jarige f 200—325; Rytulgpaarden f 300—400; Werk paarden f 225350; Slachtpaarden f J50 325; itten f 110—325. Handel vlug. WOGNUM. De Volharding. Witlof per Kag. le soort f 0.37—0 45; 2e soort t 0 25—033; 3e soort f 0.180.23: bloemkool f 0.13038; Spinazie f 7.10—1090; sla f 1.50—6.10; aard beien f 2.302.50; postelein f 025030. BROEK OP LANGENDUK. 12 Mei 1200 uien f 6.90820; grove 6.607.10. HEILOO, 11 Mei. ,JBt. Wllllbrocdus". Aard beien 035050 per doosje. Brusselsch wit lof 022034 per K.G., Rabarber 0.450.70, Wortelen 1.101.40 per 10 bos. Spinazie 0.75 120 per kist. Kropsla le soort 5.406.10, idem 2e soort 2304.10 per 100. Asperges, dik wit 0.64—0.82. Idem, dik blauw 0.41—0.63, idem, dun wit 0.15028 per bos. HEM. 11 MeL Zulder-Koege. Sla 090— 4.50, Spinazie 6.00—9.40, Wortelen 45—17. Bloemkool I 1724, idem II 1120, idem ni 9—13. BEVERWIJK, 11 Mei. Bloemenveiling „t Centrum”. Aangevoerd en betaald werd per bos van 12 stuks de volgende soorten en pryzen. Tulpen: Prlncesse Elisabeth 2848, Mad. Krelage 2436. Fame. Sanders 2334, Wm. Copland 2048. Bartigon 2844, Bou ton d’Or 2334. Baron de la Tonnay 2837, Inglesc. Yellow 24—39. Caledonia 2738. Clara Butt 20—34. Moonlight 3341. Sultan 2232. Irissen: Imnerator 2.404.65, Pog- genbeek 1903.80, White Excelsior 2.60 4.80, Huchtenburg 2.35425. V. Everdingen 3.30—4 65, The First 520—6—, In de Wint 1.80—3.10. Frans Hals 1.75—2.75. Yellow Oueen 3.25—4.75. David Bless. 3 30—435. Precose 255—3.70. Dr. Haerlng 2 80—3.10. Antoon Mauve 1.65—2.40, Galla’s 82033. Lllium Umbellatum 13.2028.50. Lathvrus 18 46. Fitularia’s 751 30. Anemoon Fulgens 60—130. De Caen 55—1 75. Hollandia 60— 1.20. St. Bavo 40—75. St. Brigltt 60—130. diverse Narcissen 181.40, div. Darwlnnen van 7 onen veld 803.70. BEVERWIJK 11 Mei CoOp Tulnbouw- vereen. „Vrije Ve'llng” W A. 81a 0.60 2 50; Postelein f 140—1 60; Spinazie f 055— 1.15; Witlof, stek, 0 20 per kist; Asperges, dik f 0 60—0 84. id. blauw f 0.29—0 55, dun f 0 170.26; Peen f 0 33; Boen en pieterselie f 0.03—005: Prei f 0 07—0.12; Uien 003: Rabarber f 0.060.11; Raapstelen en radijs f 0030.07 per bos: Snlnazie f 007014; Postelein f 0 28—0 34: Holt Witlof 0 20— 0 31. ld. stek f 0 02—0 04; Uien f 0 02; Bleten f 003—004: Slalotten f 005—066; Aard beien 100330: Asperges 050090: Komkommers 0.100.15: Bloemkool 0.14 030: Kropsla 0 030.10 per stuk. BEVERWIJK, 11 Mei R. K. Coöp Tutn- dersvereeniglng Kennemertand” Spina zie 0.50—120 per kist Sla f 0.601.75 par kist; Bloemkool 0.10—0.28 per stuk; Worte len 024—035 Selderie 0 03; Prei 0.07— 0.12; Pieterselie f 0 05; Raapstelen 0.04— 0.06; Radijs 0.03—0 06: Rabarber 1/037 0.08; Rabarber II 0.040 05; Asperges D W. 0.75—090; Asperges D. BI. 050— 0.68; Asperges. Dun f 0.250 40; alles pe» bos; Witlof 030—0.42 per K.G. Peulen 0.75 per K G. PURMEREND, Maandag 11 Mei Bericht van de „Afslagvereeniging Bremster. Pur- merend en Omstreken” Aardbeziën f 020 f 120 per doosje. Tomaten f 036 per doos je. Bloemkool f 6—34 per 100, Savnye kool t 6.40—720 per 100, Spinazie f 028—0.72 per mand van 6 kilo. Postelein f 026—034 per kilo. Sla f 0.40—6.70 per 100 krop. An- dyvie f 2.40—390 per 100 krop, Radys f 3 40 530 per 100 bos. Selderie f 12 per 100 bos. Raapstelen f 230—420 per 100 bos. Rabar ber f 5.60—11 eo per 100 bos. Wortelen f 030 —0 42 per 100 bos. Uien f 130 per 28 kflo de navolgende schutters. 50 beurten (10 x 5) met als maximum 500 punten. Nlc. de Ruyter Czn., 471 punten. L. Dlemeer Czn„ 471 punten. R. V. d. Werf, 470 punten. Jac. Castricum, 467 punten. Nlc. Llmmen, 462 punten. Aan bovengenoemde heeren, en boven- dlenaan 29 andere schutters, werden de prtjzen. bestaande uit luxe-voorwerpen uit gereikt. De voorzitter feliciteerde de "met de behaalde resultaten. De heer G. Dlemeer bracht verslag uit Wijziging Polderreglement Ged Staten stellen ingrypende veranderingen voor in de Bijzondere Reglementen voor het Bestuur van verschillende polders. Indien de wyzl- glngen worden aangenomen, zal een grond bezit van 1 HA. voldoende zyn om tot lid van het bestuur gekozen te kunnen worden en elk grondbezitter zal slechts één stem kunnen uitbrengen, hoe groot zyn eigendom ook 13. Tot heden kon één persoon soms 4 stemmen uitbrengen. Het bestuur van het Waterschap de On- ingepolderde Landen, dat belast is met de Inning van Hoogheemraadschapelasten ook bulten zyn gebied, zal van deze verplich ting In zooverre ontheven worden, dat elk polderbestuur voor de inning zelf moet zorg dragen. Overzicht „C. V. V.” van 4 tol en met 9 Mei 1931 Daar JJ. Zaterdag aan deze veiling in dit seizoen voor het laatst veiling is gehouden zal ook dit bet laatste overzicht zyn. Indien het noodlg biykt, zal te zynertyd rhabarber- veiling gehouden worden. Inmiddels valt over het verloop van déze velllngwertf zeer wei nig te zeggen. Roode kool Is in het geheel niet verkocht. Gele kool. De aanvoer van gele kool be droeg in deze week slechts 1600 K.G. tegen 9100 K.G. In de vorige week. Eerste kwaliteit werd verhandeld voor f 7 tot f 790 per 100 K.G en tweede kwaliteit voor l 5.70. Deensche Witte kool. J1 Zaterdag werd eerste kwaliteit Deensche witte kool verkocht voor f 9 20 per 100 K G. Aangevoerd werden slechte 425 K G Gele uien. Gewone gele uien werden op Dinsdag en Woensdag verkocht voor f 2.60 tot f 520 en de grove gele uien voor f 2.70 tot f 320. Aangevoerd werd in totaal 6875 K.G. tegen 13700 K.O. in de vorige week. Peen. Groote peen is verkocht voor t 1.70 tot f 110 en kleine peen voor f 0.70 tot f 1 per 100 K.G. Aangevoerd werd 3550 K.G. tegen 2300 K.G. in de vorige week. Laten wy hopen, dat het seizoen 1831 1932 voor onze tuinders financieel gunstiger moge zyn dan die van het seizoen, hetwelk pas tot het verleden behoort. Ten concourse. De Chr. Harmonievereent- ging .Bursum Corda”, dlr. P. N. Jooeen, zal Donderdag (Hemelvaartsdag), deelnemen aan het concours, uitgeschreven door den Noord-Hollandschen Bond van Chr. Harm, en Fanfare-vereenlglngen, dat zal worden gehouden In den muzlektuin te Alkmaar. Aan dit concours wordt deelgenomen door 16 vereenlgingen. waaronder 4 uit de Zaan streek. De vereenlging komt uit In de 1ste afdeellng Harmonie met als verplicht num mer „Ouverture Symphoniyue” van Sam VTesslng en als vry werk met „Ouverture de Joseph” van Mëhul. Tevens zal worden deel genomen aan den te houden marachwvd- strljd met den marsch .Reveille” van J. Werkman. L. Bruinenberg 1922 4. Jn. Besseling 1665; 5 G Bot 1640 6. C. de Moei 1625 7. T. Laan Jacz. 1391; 8 D. Elders 985 punten. Aftredenden waren de heeren Jac. Ruyter Pi. en C de Moei, zoodat eerstgen. niet meer in den Raad terugkomt. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer A Nap, is te Haarlem geslaagd voor bet le gedeelte van bet eramen ..gemeente-adml- nlstratle”. Benoemd onze vroegere plaatsgenoot, de heer N. Nap, thans werkzaam ter secre tarie van Gouda, is benoemd tot chef van de afd. financiën ter gemeente-secretarle van Naaldwyk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 7