DE JUISTE BRIL TEGEN LAGEN PRIJS Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Laatste Nieuws „VRIESIA” JAN DE VRIES ZAADMARKT 58 - Tel. 324 - ALKMAAR binnenlandsch nieuws Het wrak van de „Tubantia” De Koningin naar Parijs? GEMENGD NIEUWS ONZE OOST De Culemborgsche moordzaak Weer branden op Sumatra Berooving De Encycliek „Rerum Nov arum” VRA GENBUS FINANCIËN 1 Vlotgekomen KERKNIEUWS St. Vlncentius-Vereenlglng RECHTSZAKEN Door een autobus aangereden PROVINCIAAL NIEUWS in De Voor het Int. Hof van Justitie? Ontevreden soldaten De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie Nederiandsche Journalisten In Joego-Slavië werktijd der winkelbedienden en de vacantles De moeilijkheden bij de Kredit-Anstalt M di h 52% Muzlekconcours te Schoort (Vervolg van pag. 2 Tweede Blad) Eere-wedstrtJd van Hemelvaartsdag 2de afd. fanfare: T. A. V. E. N. U„ Op perdoes, 75 p. Doodelijke val van een parachute-springer Hr- Ms. „Sumatra” Vechtpartij tusschen schoonvader en schoonzoon BERGEN BERGER OMMEGANG AFDEELING OPTIEK WERVERSHOOF ZUSTER ADELBERTE Onderzoek door Engelse h bergingzvaartwlg? De wetuch veder der gedachte Aeke Opdam weer vrij Kwaadwilligheid in het spel gesteld 1 Herdenking te Amsterdam MAANDAG U MEI (cable) Brief van den H. Vader n t Landbouwer zwaar gewond 12, 130 als tot 1ste 5»/,. 297% Een verzoek aan de directie van 'den arbeid 160 en 4“/, O Prolonratie -X 1 1 i Proces-verbaal wegens huisvredebreuk opgemaakt het der Hr. Mr. kruiser .Sumatra" Is vlotgekomen. Het plan bestaat, heden op eigen kracht naar Soerabaja op te stoomen. met heid Wegens het verstrekken van ondeugdelUk brood. I Eerstgenoemde door meststeken levens gevaarlijk gewond het den onderzoek uit nood- H. te Tabak □el) Batavia Oude Dell lostkust ïenemöah taxwell Staatsleeningen 5% Nederland 191» 5% Nederland 1818 Nederl 191» 4H Nederl 191? 4K NJnd.l92»B 31 69 Suiker H. V Aa ’oerworedjo Vorstenlanden Actions idem 11% 10% 45 112% 9% 9% 245 27t 50 321 23 214% Koen 3.18 dat van b tl g' h< rt g< k< e« m nl nl v< in de 45 32 2«/h r d n b d P b I 1 1 i 1 1 1 1 1 1 i 9 e c s d 85% 64 44 no ah ge I en ba ov sle lo< ho bil he ga be vo m< mi tig 1 tis me lar lai ml die teg scl de 2 vrt UJ> brt lar bej de st ju de m kc nl dl ba nl uil nc be ve De f U11 Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubb Rott Tapanoell Serbadjadl Sllau - V 1 O O. Allied Intercontln Rubber tndustr. Buitenland Anaconda - Bethlehem Steel O. 8 Leather Intern. Nickel Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel-Ml). Spom wegen Jmon Pacific Waoaab Jhlc MUw 8t Paui Kansas City Soutr Erie Rallr 9.70 34.60 12.11 2.48% 59.30 47.90 13.— 25.15 66.60 66.70 66.60 7.30 34.97 MAANDAG U^WEI Vorige Koersen 101% 100«/„ 1021/, 102*/, 98 55*/,. 46*/, 6*/, 12% 159 105% 67% 45 135% 60% 276 164% 104% 40 44% 146% 62*/, 277 Moeilijkheden met een raadslid Scheepvaart Holl Amgrika t4Jn dito Gem Eigene) Kon. Ned Stoom c Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref. cieuse Dultsche verklaringen, dat de tegen stellingen vrij scherp zijn en dat de uitweg ■- van vln- afd. fanfare: Texel's Fanfarecorps, Texel, 63 p. Afd. Uitmuntendheid fanfare: De Herle- Zwaag, 54 p.; Concordia, Abbekerk, KANTONGERECHT te alkmaar Mondelinge uitspraak 15 Met 1931 P. L. te Castrlcum. Straatschenderij, te ruggave aan de ouders. 3 O-, A. O., S D. te Egmond aan Zee, loopen over verboden grond; de le f 6 boete of 1 week tuchtschool; de 2e teruggave aan de ouders; de 3e f 3 boete of 1 week tucht- school K. W. te Egmond aan Z<*, J. B, N. K. te Vr. Waar kan ik mjj vervoegen voor een abonnement op een aanbestedingscourant, welke hoofdzakelijk bestemd is voor buiten landsche aanbestedingen? Antw. Een speciale aanbestedingscourant voor alle buitenlandsche aanbestedingen be staat niet, wel voor ieder land afzonderlijk, de Kamer van Koophandel in die betreffende landen zal u nadere Inlichtingen verschaf fen. Vr. 1. Bestaat er in Hilversum of Am sterdam gelegenheid om kosteloos voor po- litle-agent te worden opgeleid, als men ge heel onbemiddeld is? 2. Wanneer worden op die scholen nieuwe leerlingen aangenomen? 3. Waar en bij wlen kan ik mjj daarvoor opgeven? 4. Is een jongen van 16 jaar belasting plichtig; hij verdient 18 gulden In de week. Zoo niet, tot wien moet ik mjj dan wenden om het reeds betaalde terug te krijgen? Antw. 1, 2 en 3. Een door u bedoelde school, waar kosteloos wordt opgeleid, be staat niet. Antw. 4. Voor de Rljksbelastlng is leder- dereen belastingplichtig, die t 800 of meer per jaar verdient. Eventucele reclames moe ten worden Ingediend bij den inspecteur (zie achterzijde van het aanslagbiljet). ving. 78 p. Eere-afd. Fanfare: „Ons Genoegen", WJj- denes, 80 p.; Hugo, H.H. Waard. 72 p. Eerewedstrjjd van Zondag 17 Mei: 3de afd. Fanfare: „Eensgezindheid", Heiloo, 74 p. le afd. Fanfare: Kunst na Arbeid, Groo- tebroek, 68 p.; Volharding, Berkhout, 79 p. le Afd. Harmonie: Schagen’s Harmonie - Kapel, 66 p.; De Eendracht, Kolhom, 81 p. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Winkel’s Harmonie, 72 p. Eere-afd. Fanfare: Andante Oosthuizen 68 p.; Oefening kweekt Kennis, Oost woud. 65 p.; Onder Ons, Dirkshom, 81 p.; West- Frisia, Twisk, 84 p.; Kunst na Arbeid, Zuid- Scharwoude, 82 p. Totale uitslagen Fanfare: Twisk le pr.; K. en A. 2de pr.; Dirkshom 3de pr.; Ons Genoegen 4de pr. Harmonie: 1ste prijs Eendracht; 2de pr. Winkel; 3de pr. Behagen; 4de pr. Dirkshom Extra-prjjs hoogste aantal punten geheele concours Dirkshom. Gisteren werd te Epemay bij Reims een vliegfeest gehouden, waarbij oa. een zeven tienjarige Fransche parachute-sprlngster met een valscherm uit een vliegtuig zou springen. Toen het vliegtuig, waarin zj) zich bevond, op 500 Meter hoogte vloog, spreng zij eruit Door tot nog toe onbekende oor zaak opende de parachute zich niet en het meisje kwam verpletterd op den grond te recht. ZIJ was op slag dood. Gisternacht kregen de 59-jarige J. Wieg man en zijn 23-jarige a.s. schoonzoon C. N. van der Meljden te Zaltbommel twist. W. wilde het natuurlijk kind van zijn dochter bjj zich houden, doch van der M., die reeds bruidegom was, wilde het kind ook bij zich hebben. De twist liep zoo hoog, dat beide mannen slaags geraakten. V. d. W. door vier messteken in het onderlijf ge bruikt, want op een gegeven oogenblik zakte* W. door vier messteken in hte onderlijf ge wond ineen. Dokter mevrouw van Llere en dokter Stheeman waren spoedig aanwezig en verleenden de eerste hulp. De toestand van den getroffene is levensgevaarlijk. De politie stelt een voorloopig in. De dader verklaarde, dat hij weer heeft gehandeld. M|)nbouw EJbeton Mijnbouw Alg. Exploratie industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel’s Pat Nieuwe Philips Kuch. Accoustlek Ned. Ford T. 305% 21% 84 52 tjjd aanwezig is, hebben bezwaar tegen ver lenging van den arbeidsduur tot 58^ uur per week en constateeren. dat het verlangen naar ontheffing is terug te brengen tot het drijven van een zeer kleine minderheid der winkeliers. Den Dlrecteur-Generaal wordt dus ver zocht aan dezen aandrang van enkele onder nemers geen gevolg te geven. Petroleum □ortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Shell Union OU Gistermiddag is de landbouwer Jansen nabij Doesburg door de autobus van de Gel- dersche Tramwegmaatschapplj aangereden en zwaar gewond. Omtrent de oorzaak van het ongeval ver nemen wjj nog, dat Jansen met twee kinde ren op de fiets in de richting Dieren reed en door de bus werd Ingehaald. Om onverklaarbare redenen stak Jansen plotseling den weg over, waarbij de fiets door de bus werd gegrepen. Jansen werd in hopeloozen toestand naar het 8t. Ellsabeths- ziekenhuis te Doesburg overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Den chauffeur, die voldoende signalen gaf, treft geen schuld. De kinderen werden niet gewond. 31% 69% 101*/, 100»/,, 102*/, 102*/, 98 105% H2% 132 88 62% 44 20% 39 18 47’/, 32 3 Ernstige aanrijding Zaterdagmiddag had alhier een ernstige aanrijding plaats. Door 251% 281»', 50 Zaterdagmiddag had het communistische raadslid C. te Schiedam zich met vrouw en kinderen naar het stadhuis begeven om te trachten den burgemeester te spreken te krijgen en te vragen hoe hij het moest san- leggen om voor zich en zijn gezin aan brood te komen, daar de steunuitkeering voor hem was opgehouden. Daar de burgemeester niet voor hem te spreken was, had hjj plaats genomen In de vestibule en weigerde het stadhuis te ver laten. Toevallig kwam de commissaris van politie binnen en toen hij op diens sommatie na mens den burgemeester evenmin wenschte te vertrekken, hebben eenige middelerwijl ont boden agenten den onwillige het stadhuis uitgezet, waarbij hij zich heftig verzette. Gevolgd door vrouw en kinderen is hij naar den politiepost op de Groote Markt ge bracht, vanwaar hij evenmin wenschte te vertrekken en wa*r hij dan ook ettelijke uren heeft doorgebracht. Zijn vrouw en kinderen gingen echter heen en liepen 's middags door de stad, waarbij zij bordjes meedroegen, waarop geschreven stond, dat zij honger hadden. Om rijf uur heeft C. uit eigen be weging den politiepost verlaten, nadat pro- ces-verbaal wegens huisvredebreuk was op- gemftakt. 201% 22% 219 Te Klsaran ontstond, naar uit Medan gemeld wordt, een brand, welke echter tijdig kon worden gebluscht. BU het ingestelde onderzoek, werd een po ging tot brandstichting ontdekt, daar lappen werden gevonden, welke gedrenkt waren In petroleum en otterolle. Een Chineesche bewoner van een kedeh. werd, in verband hiermede, aangehouden Op de onderneming Bindjei is een ta- baksschuur afgebrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. Kwaadwilligheid is uitgesloten. het ongeoorloofd hard rijden van J. Horse mans, bediende van de firma O. J. Koomen, werd het 5-jarig dochtertje van den Rljks- veldwachter J. H. van der Llegte van An ri ijk aangereden. Het kind bekwam ernstige wonden en werd direct naar het St. Jans- Gasthuis te ‘Hoorn vervoerd. Dr. Plnxter verleende de eerste hulp. Reuter meldt uit Londen, dat de ber- gingsstoomboot ..Reclame", een modern vaartuig, voorzien van de nieuwste toestel len voor werkzaamheden op groote diepte, Zaterdagmorgen vroeg onder geheimzinnige omstandigheden uit de haven van Sunder land is vertrokken. De bestemming werd ge heim gehouden tot zelfs voor de leden der bemanning. Men gelooft, dat de-boot gaat zoeken naar het wrak van het Nederiandsche ss. „Tuban tia", dat tijdens den oorlog bjj de Belgische kust in den grond werd geboord. De „Tubantia" (toebehoorendé aan den Kon. Holl. Lloyd) had volgens dit Reuter- bericht voor een waarde van meer dan een millioen pond sterling aan baar goud aan boord. van den Stillen Omgang een H. Mis werd op gedragen, waaronder toepasselijke liederen werden gezongen. De Weleerw. Pater, die het Veertigurenge bed had geleld, hield een predikatie over 't H. Sacrament des Altaars, waarin hij her innerde aan’t wonder hier 5 eeuwen geleden gewrocht en aanspoorde tot meerdere devo tie jegens de H. Eucharistie. Nagenoeg alle deelnemers aan den omgang naderden tot de H. Tafel. Des avonds werd tot sluiting van het veer tigurengebed een plechtig Lof met assistentie gecelebreerd door den Zeereerw. Heer J. Roovers, pastoor te Rinnegom, waaronder predikatie, processie en Te Deum. Een stampvolle kerk was getuige van de treffende plechtigheid. Zooals lederen laatsten Zondag voor Pink- steren werd gistermorgen wederom de Ber ger Ommegang gehouden. Om 4.40 uur vertrok het jaarlijks grooter groeiende groepje deelnemers van de Ruïne. Er waren er ditmaal naar schatting 150 200; de leden van de St. Josephgezellen-ver- eeniglng namen in hun nieuwe verkenners- tenue dit Jaar gezamenlijk aan den omgang deel. Het weer was In den vroegen morgen nog mooi en af en toe deed het zonnetje zijn best door de grauwe lucht,te breken. Na den blddenden tocht van een goed uur. langs den weg, die voor vijf eeuwen in plech tige processie ter eere van het H. Miraculeus Bloed gevolgd werd, kwam «de stoet om kwart tegen zes uur bij de parochiekerk aan, waar voor de levende en overleden leden Gisteravond om half acht is Auke Opdam die in voorlooplge hechtenis zat, in verband de Culemborgsche moordzaak in vrij- Onmiddellijk na deze in vrij- heidsstelllng had de correspondent van de „Crt." te Tiel een kort onderhoud met hem, waarbij hij op een desbetreffende vraag mededeelde, zelf niet precis te weten, waar voor hij indertijd in arrest gesteld was. Vol gens zijn uitlating zou in het bevel tot ge vangenneming alleen sprake zijn van „ge gronde redenen". In het voor-ondérzoek is hem gevraagd door den rechter-commissaris of hij de schrijver was van een der destijds geschreven anonieme brieven. Hij ontkent zulks echter ten sterkste. Naar zijn verklaring heeft hij met deze aangelegenheid absoluut niets uit staande. Begrijpelijkerwijs toonde hij zich ver- verheugd met dezen gang van zaken en be gaf h|j zich onmiddellijk per trein naar Culemborg. Telegrammen van dank en erkentelijkheid. Een bericht van de Matin, volgens het welk de aangewezen President van de Fran sche Republiek met den chef van het pro tocol de détails van een bezoek zou hebben geregeld, door Koningin Wilhelmina aan Parijs te brengen, berust, naar de correspon dent van het „Vad.” te Parijs meldt, blijk baar op een misverstand. In elk geval is het in hooge mate voorbarig. Te be voegde r plaat se althans is daarvan niets bekend. Het spreekt voor het overige vanzelf, dat een dergelijk bezoek ter gelegenheid van de koloniale tentoonstelling en de eereplaats, die Nederland daar inneemt, op den hoog- sten prijs zou worden gesteld en allerwegen diepen indruk zou maken. Men kan zelfs zeg gen, dat daarmee de wensen zou worden vervuld van allen, die zich metterdaad voor de totstandkoming van het Nederiandsche paviljoen geïnteresseerd hebben. Een bezoek van een lid van het Koninklijk Hui^zou een nieuw bewijs zijn van het saamhoorigheids- gevoet van Groot-Nederland en van de ban den, die het Vorstelijke Huls aan de over- zeesche gewesten binden. Naar ons door de hoofdbesturen van ..De van Handels- en Kantoorbedienden wordt medegedeeld, heeft de Dlrecteur-Generaal van den Arbeid het voornemen, om den werkgevers toe te staan in den vacantietyd af te wijken van de verplichting tot het geven van een halven vrijen dag aan het winkelpersoneel. Deze afwijking kan tot hoogstens over acht weken voor groote bedrijven, die veertien dagen vacantie geven, wortlen toegestaan. De drie, ten deze samenwerkende bedien denorganisaties, hebben den Directeur-Ge- neraal doen weten, de voorgestelde maatregel cunoodig en ongewenacht te achten. Zi) ortkronen, dat er bijzondere omtsandlghe- den of opeenhooplng van werk in vacantie- ■■■■■■■«■■■■■■■■■■■■■■■■I -TT- Alkmaar, dronkenschap; de le f 5 boete of 5 dagen hechtenis; de 2e f 3 tjpete of 3 dagen hechtenis; de 3e f 12 boete of 12 dagen hechtenis. K. J. H. te Egmond aan Zee, N. B. te Castrlcum. P. A. te Bergen, H. C. M., J. v. d. V., H. B-, 8. H. te Alkmaar, P. G. te Noord-Scharwoude, G. J. H. te Zwolle, F. J. v. A. te Rotterdam, overtreding Politiever ordening; de le en 2e ieder f 6 boete of 6 dagen hechtenis; de 3e f 4 boete of 4 dagen hechtenis; de 4e teruggave aan de ouders; de 5e, 9e en 10e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis; de 6e f 3 boete of 3 dagen hechtenis; de 7e f 1.boete of 1 dag hechtenis; de 8e f 12>boete of 12 dagen hechtenis. A. B. te Heiloo, A. v. H. te Haarlem, J. K., A. G., P. E. te Castrlcum, Th. L. M. IJ., G. B. te Alkmaar, D. M. te Winkel. J. B. Wervershoof, P B. te Hugowaard. P. L., 8. de L. te Schermerhorn, C. J. 8. te Ztjpe, J. V. d. B. te Wijk aan Duin, J. B., W. B. te Koedijk, A. de G. te Ursem, overtreding Mo tor en Rijwielwet, de le 14e en 15e ieder f 2.boete of 2 dagen hechtenis, de 2e, 4e, 6e, 10e, He, 13e, 16e, 17e en 18e leder f 4. boete of 4 dagen hechtenis, de 3e f 8boe te of 8 dagen hechtenis, de 5e en 7e ieder f 5.boete of 5 dagen hechtenis, de 8e f 7.boete of 7 dagen hechtenis, de 9e f 6.boete of 6 dagen hechtenis, de 12e f 15 boete of 15 dagen hechtenis. 9>4«/, 34.67 I2.11»/t. 2.49 59.28% 47.02 13.04 25.40 66.67% 66.72% 66.67 7*37% 35.— 27.— Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zilrlcb Rome-- Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag - Weenen Warschau - De politie te Heerlen heeft twee vrouwen gearresteerd, die in een café aan de Wll- lemstraat aldaar een man van 350 hebben beroofd. Een gedeelte van het geld werd nog teruggevonden. uit de huidige moeilijkheden in den zin wederzijdsche toenadering nog niet te den is. Van Engelsche zijde werd verklaard, Henderson onmtddellijk na de opening de zitting een verklaring zal afleggen, waar in hij zal elschen, dst de kwestie, of Oos tenrijk op alle gebied gerechtigd is, bespre kingen met Duitschland te voeren, ter be slissing zal worden voorgelegd aan het Per manente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. Het advies, dat men van het Dultsche Hof zal vragen, zal de volgende twee punten omvatten Ten eerste: Is het Duitsch-Oostenrijksche Tolverdrag van 19 Maart 1931 in strijd met de internationale verplichtingen van Oos tenrijk en het protocol van Genève van 1922? Ten 2de: Welke bepalingen en paragrafen van de internationale verdragen en van bet protocol van Oenève zijn. Indien de eerste vraag bevestigend beantwoord wordt ge schonden? Waarschijnlijk zal het voorstel, om deze vragen aan het Hof voor te leggen, met algemeene stemmen worden aangenomen, omdat ook Duitschland zich bereid heeft verklaard, de zaak aan een dergelUk onder zoek te onderwerpen. Het is een merkwaardig toeval, dat, op het oogenblik. dat In Oenève de beraadslagingen beginnen, of Oostenrijk binnen zijn tegen woordig economisch gebied kan leven, óf dat zijn economische aansluiting bil Duitschland noodzakelijk en geoorloofd is, in Oostenrijk zelf een financieele catastrophe heeft ge dreigd, die alleen door het ingrijpen der regeering belet is Kunnen worden. De Oester- reichische Kredit-Anstalt ftlr Handel en Ge- werbe, het grootste geld-instituut van Oos tenrijk, waarvan ongeveer zestig percent der geheele Oostenrljksche industrie afhangt, heeft aan de regeering moeten verklaren, dat bij de opstelling der balans voor 1930 het buitengewone verlies is gebleken van 140 millioen Schilling, dus rond 50 millioen gul den. De verliezen zijn een gevolg van de fusie met de Bodenkredit-Anstalt. van het waar deverlies der effecten-portefeullle en van de noodzakelijk geworden afschrijving bij debi teuren. Om onafzienbare gevolgen, een fi nancieele catastrophe voor de economie van heel Oostenrijk, te voorkomen, is de regee ring gedwongen geweest, een reddingsactie voor het instituut door te zeten. Terwijl bet aandelenkapitaal der Kredit-Anstalt met 25 pet. wordt verminderd, worden bet instituut nieuwe middelen toegevoerd en wel in zulk een mate, dat het ingetreden verlies geheel gedekt wordt en het eigen vermogen van 166 millioen Schilling niet alleen hersteld, maar zelfs nog verhoogd wordt. Om de vereisch- te middelen hiervoor op te brengen heeft da Bond honderd millioen Schilling, de Natio nalbank en het Huis Rothschild elk dertig millioen Schilling verschaft. Hoe geruststellend de officleele verklarin gen ook mogen klinken, toch werpen ze een schel licht op de situatie van de Oosten» rijksche economie en het Oostenrljksche era» dietwezen, veroorzaakt door de versplinte ring van het oude economische eenheldsge- bied. De Kredit-Anstalt is, evenals de Bo denkredit-Anstalt, welker treurspel zich twee en een half Jaar geleden heeft afgespeeld, een slachtoffer der verdesverdraaen geworden die, zonder op de economische voorwaarden te letten, een nieuw Mldden-Europa hebben geschapen, dat niet in staat is te leven. Dé oude industrieën werden van hun afzet be roofd, een economische vernietiging heeft plaats gehad, zooals men nooit voor moge- Hjk zou hebben gehouden. Bij deze bijzon der ongunstige situatie van Oostenrijk kwam dan nog de economische wereld-crlsls. Reeds voor de fusie met de Bodenkredit-Anstalt sleepte de Kredit-Anstalt verschillende nood lijdende ondernemingen mee: deels groote be drijven, die onder de vroegere omstandighe den gunstige productie- en afzetkansen had den gehad, maar door het verlies van een groot gedeelte hunner markten wel in moei lijkheden moesten komen. De ontwikkeling bij de Kredit-Anstalt werd in den laatstbn tijd verhaast door de ineenstorting van ver schillende aanzienlijke firma's, waardoor de verliezen tot 140 millioen Schilling werden verhoogd. De hulp der regeering voor de Kredit- Anstalt is geen aangelegenheid van finan cieele techniek, geen hulp voor de groote aandeelhouders, maar het is een Oostenrljk sche aangelegenheid van algemeene draag kracht. Er moet nadruk op worden gelegd dat het geen lichtzinnigheid of mislukte speculaties zijn geweest, waardoor de Kre dit-Anstalt is geschokt Dit is het spiegel beeld der situatie van duizenden grootere en kleinere Oostenrljksche ondernemingen, die het slachtoffer worden van de algemeene economische krisis. De Kredit-Anstalt zelf verklaart in een mededeellng aan de pers, dat het Instituut na de reconstructie het volle vertrouwen heeft op een gunstlgt ver dere ontwikkeling van de onderneming, daar de resultaten der laatste jaren afgezien van het ingetreden enorme verlies vol komen bevredigend zijn geweest en het in stituut besloten heeft, door een vergaande bezuiniging aanmerkelijk te sparen. De groote openbaarheid, voor welke deze gebeurtenis uiterst onverwacht is gekomen, heeft het feit zonder paniek opgenomen; ook voor het buitenland bestaat geen aan leiding voor verontrusting. Maar wel ver klaart men hier, dat het buitenland Juist op dit oogenblik den moreelen en politieken plicht heeft, Oostenrijk in zijn hachelijke si tuatie bij te staan, in de eerste plaats daar door, dat de buitenlandsche schuldeischers niet overhaastig handelen en hun gelden in Oostenrijk rustig verder laten werken. Er wordt op gewezen, dat de Kredit-Anstalt in haar nieuwe constructie geen uitzondering is en dat de geldgeschledenis een reeks ge vallen kent, dat banken, na zoo'n grondige operatie, een nieuw tijdperk van voorspoed zijn Ingetreden. Er wordt in dit verband herinnerd aan de Fransche Landenbank. die na de Bontoux-débacle in een periode van bloei kwam: eveneens is voor het Comptoir d’Escompte en de Amsterdamsche Bank na kritieke incidenten weer een nieuwe bloei tijd aangebroken. Maar toch heeft de zaak der Kredit- Anstalt. een beteekenis, die boven de grenzen van Oostenrijk uitgaat. Deze gebeurtenis kan niet zonder Invloed blijven op de besprekin gen te Oenève; men zal hierdoor duide lijker dan door alle redevoeringen moe ten gaan inzien, dat het er nu werkelijk om gaat, een cultuurvolk de mogelijkheid te verschaffen, om te leven. Misschien zal dit zeer ernstige Oostenrljksche incident er ook toe bijdragen, dat de ooeen der wereld open gaan voor de gevaren, die uit het hart van Mldden-Europa kunnen dreigen. Oostenrijk is dank rij de energie van het Kabinet- Ender en vooral ook door de vaste hand van den minister van financiën, Dr. Jucb, Een aantal Nederiandsche journalisten hebben, op initiatief van de Nederlandsch- Joegoslavische Kamer van Koophandel te Rotterdam, een veertiendaagsche studie-reis door Joego-Slavië gemaakt, onder leiding van een lid van het Presse-bureau te Bel grado, welke reis beoogde ook met het oog op de wederzijdsche handekbetrekklngen het nog zoo jonge rijk meer bekendheid te geven in bet buitenland. Na afloop van deze veelzijdige leerrijke reis werden door het gezelschap telegrammen van erkentelijkheid en dankbaarheid ver zonden aan Z. M den Konlng van Joego slavië het Regeeringspersbureau te Belgrado, de Joumalistenvereeniging in de Joegosla vische hoofdstad en den Minister-President van Joego-Slavië. In het SL Stanislausgestlcht te Moergestel is in den ouderdom van 66 jaren overleden de eerw. zuster Maria Adelberta (in de wereld onze oud-plaatsgenoote mej. B. Schoutsen). maar juist aan een catastrophe ontsnapt. Maar uit deze actie blijkt ook. hoe sterk Oostenrijks staatsfinanciën zijn. De ope ratie is echter moeilijk geweest en het was niet de eerste. Minister Juch heeft in een toespraak aan de vertegenwoordigers der pers gezegd, dat het voor den tweeden keer een rit over dun ijs is geweest. Tweemaal is het gelukt, maar herhaald mag de proef neming niet meer worden. Op intieme wijze is Zondagmorgen 40-jarig jubileum van de uitvaardiging Encycliek „Rerum Novarum” te Amsterdam herdacht. De vertegenwoordigers van alle R. K. Sociale Organisaties hadden zich in de kapel van het 8t. Ignatiuscollege ver- eenigd, waar een plechtige H. Mis werd op gedragen, waarbij een knapenkoor onder leiding van Rector Wessels S.J. uitvoerde missa in honorem „Jesu nostri Redemptor" van Palestrina, en het Paaschlied van Alph. Diepenbrock De deelnemers naderden allen ter H. Tafel en na afloop vond een geza menlijk ontbijt plaats Hierna volgde in de versierde aula een vergadering, waar als sprekers optraden prof. F. J. M. Heskens, van het Groot seminarie te Warmond, en mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Arbeidszaken te Amsterdam. De voorzitter van de afd. Amsterdam van den Nederl. R. K. Volksbond, de heer W. Steinmetz, herinnerde in een kort openings woord aan de beteekenis van dezen grooter. dag, hoe duizenden pelgrims zijn opgegaan naar Rome, om dit feest mede te maken. Onder hen bevinden zich onze Bisschoppen en honderden Nederlanders en in den vieren wU deze groote gebeurtenis met mede. Het woord was vervolgens aan prof. Hes kens. 8pr. had als onderwerp van zijn rede gekozen: „Hernieuwt U in den geest”. In zijn breed opgezette rede, die herhaaldeljjk door applaus onderbroken werd, gaf spr. een overzicht van den opzet en de gevolgen van .Jterum Novarum’. Leeft de geest van de Encycliek in ons, aldus spr.. of is net er slechts een zwak beeld van? Den geest van saamhoorigheid en solidariteitsgevoel, een der voornaamste punten van „Rerum Novarum", zette spr. uitvoerig uiteen. Re rum Novarum Is geen feestpreek, doch een woord, dat om daden riep in de maat schappij, en nauwkeurig aanwijst wat een ieder te doen staat. De daad echter, door Rerum Novorurtf gevraagd, te tot op heden in menig onderdeel niet gevolgd en laat nog steeds op rich wachten. Uitvoerig stond spr. stil bil de vraag: wat wordt dan door Rerum Novarum verlangd? Te pleiten voor het recht van eigendom is een recht, dat de natuur aan den mensch heeft gegeven. Spr. schetste vervolgens het misbruik maken van het eigendom en den plicht van de werkgevers, om te zorgen voor een behoorlijk levensonderhoud van hun werknemers; den plicht van den werk nemer tot den werkgever en het te zamen opbouwend werk, in het belang van 0e ge heele maatschappelijke samenleving. Spr eindigde zijn rede, met hulde te brengen aan den uitvaardiger der Encycliek, den grooten Paus Leo XIII. Mr Kropman, hierna het woord verkrij gend, bepaalde ri«h tot het geven van een overzicht van den invloed, welken de En cycliek in deze afgeloopen veertig Jaren gehad heeft. Paus I^o XIII heeft 38 En cyclieken geschreven, doch de „Rerum No- varum” verscheen in een tijd, dat het woelde en bruiste In de maatschappij. Veel goeds heeft Rerum Novarum voor de arbei- beidersklasse gebracht, met name loonsver betering, gewijzigde arbeidstoestanden, be tere huisvesting en tot op heden doet rich de zegenrijke Invloed van de Rerum Nova rum gelden. Wij staan aan den vooravond van een nieuwe Encycliek, aldus spr. Alle totholleken. doch ook de andersdenkenden, zien dit verschijnen met groote belangstel ling tegemoet. Spr. spoorde allen aan, krachtig te blijven werken onder de leuze: „Ad majorem Dei Gloriam". in eendracht en liefde om zoo Christus te brengen bet volk, en het volk tot Christus. Z. H. de Paus heeft aan den heer Henrl de Vergès, algemeen-president van de ver- eeniging van Sint Vlncentius A Paulo, den volgenden brief gezonden: Het is met een innige voldoening, dat wij kennis hebben genomen van uw laatste ver slag over de zoo heilrijke werkzaamheid van de Vereenlglng van Sint Vlncentius A Paulo, en van de kinderlijk toegenegen hulde, waar van gij u den welsprekenden vertolker ge maakt hebt in naam van den Algemeenen Raad en de geheele Vereenlglng. Hoe zouden wij u niet gelukwenschen met een zoodanigen ijver in den dienst van de* lijdende ledematen van het Lichaam van Christus Jezus? Alle vorderingen, die gU te boeken hebt door de nieuwe vereenlglngen en de Ingestelde Raden in alle landen zijn een hoopvolle verwachting en een troost te midden van de economische crisis, die op heden woedt over de gansche wereld. Maar omdat de mensch niet alleen van brood leeft, zult gij niet nalaten uwe werken, die voor al het zedelijk heil beoogen, op te voeren, bij zonder in overeenstemming met onze Ency clieken omtrent de christelijke opvoeding der jeugd en over ’t christelijk huwelijk, t Ver- loopen Jaar was 'n jaar van rouw voor de ver- eers'glng van 8t. Vlncentius A Paulo, die ver loor den door u en ons aoozeer betreurden Kardinaal Vannutelli. Zijhe gedachtenis zal in bijzondere zegening blijven bij uwe. Hem toegenegene. Medebroeders, aan wie wij een nieuwen Beschermheer/hebben gegeven, wel geschikt voort te zetteh de werken van lief de van zijn verheven voorganger. En al zoo zult gij naderen, in gebed en toewijding aan de armen, het Eeuwfeest van de stichting der Vereenlglng van St. Vin- centlus A Paulo, door Fredenk Ozanam. WU kunnen niet anders dan met uye vurige wen- schen instemmen om bij deze gelegenheid te zien vorderen het Proces van uwen Eerwaar- dlgen Stichter. Bidt God aan uwe zoo ver dienstelijke Vereenlglng de uitnemende ge nade en den bijzonderen troost te geven van zijne Zaligverklaring. In afwachting daarvan toont u altijd de onvermoeibare medewerkers van Christus' liefde, „die ons dringt" en maakt overal de evangelische woorden bekend, door welke wij besloten onze boodschap aan de geheele we reld: .Komt tot Ml), gij allen, die lijdt, en Ik zal u vertroosten.” Als bewijs van Onze vaderlijke welwillend heid verleenen Wij u, dierbare Zoon, alsook aan alle leden van den Algemeenen Raad en aan alle Medebroed ?rs van de vereenlglng van 8t. Vlncentius A Paulo, den Apostoll- schen Zegen. Hedenmorgen tegen 11 uur is de met zoo veel spanning tegemoet geziene 62ste zitting van den Volkenbondsraad te Oenève ge opend. Zooals altijd, werd begonnen met een zit ting met gesloten deuren, waarin zooals ge woonlijk de agenda werd vastgesteld. De zitting werd onmlddelliJk gevolgd door de openbare openlngszittlng. Het voornaamste punt op de agenda is de behandeling van de Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie. Uit het gisteren gepubliceerde memoran dum van Briand blijkt, evenals uit de offl- In twee compagnieën van het 22ste regi ment Infanterie te Ede werden klachten ge- uit over de samenstelling van het brood, dat niet in den smaak viel. In andere compag nieën werd het brood echter zonder bezwaar genuttigd. In het andere regiment, dat eveneens te Ede heeft gelegerd werd hetzelfde brood verstrekt en ookdaar kwamen geen klachten voor. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek dat het brood eenigszlns zuur was, overigens volkomen normaal. In den loop van eenige dagen deed zich niets bijzonders voor. Vrijdagmorgen echter kwam in een andere compagnie van het 22ste regiment opnieuw ontevredenheid voor; ze scheen toen wat kractiger en de kapitein maande de manschappen aan, zich rustig te houden en niet tot verzet over te gaan. Het onderzoek wees uit, dat twee personen in het bijzonder als unstokers waren opgetre den. ZU werden in arrest gesteld. 40 man schappen kregen kamerarrest voor eenige dagen. Te Ede heerscht thans volkomen rust.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 12