FEUILLETON Bui ten landsch ieu ws PUROL verzacht en geneest Doorzitten KU KLUX KLAN I RADIO-OMROEP De voorzitters-beqoeming Een nieuw voorstel van Briand De woelingen in Spanje Instructies Henderson’s lofrede op Briand Vermindering van militairisme Groote postkantoor-diefstal Een buit van 1% millioen francs Bruening en Curtius naar Londen De spoorlijn BrusselAntwerpen Dorp door rebellen verbrand KORT NIEUWS Zending „gedroogde vruchten" LUCHTVAART Vliegtuig neergestort Humoristische Avonturen-roman F De bijeenkomst der Europa-commissie De Ontwapenings conferentie Tegen de DuitscM Oostenrijkschë Tolunie Gemengde ^Buitenlandsche ‘Berichten Verschillende staatslieden aan bet woord De Landdagverkiezingen van Oldenburg Groote diefstal van Sovjet- edelsteenen De politiek der Chineesche regeering De toestand in bet Npord-Fransche Textielgebïed Nieuwe Fransche vlootvoorstellen? van den Aartsbisschop van Tarragona Snowden Minister van Koloniën? Voor een algemeene «taking bestudering van het memorandum. Fransche crltlek De Inbond f .24.069 waarde dat van rede. Wat Japanache leiden wenschen Vertrek op 4 Joni Een electriflcaUe-ontwerp. af- Drie politieagenten gedood. zy omvatte UM K.G opimn Drie dooden De uitslagen Versterking van eenheid den lands .Mijn tegenkanting vader als eens loon verdiende 4 O en een Henderson voor verdaging? Naar te Londen verluidt, zou Henderson voornemens zijn om voostellen te doen tot verdaging der zitting en tot het verwijzen van de Fransche voorstellen naar techni sche subcommissies. de welke moet worden aangemoedigd Het volk moet samenwerken, zoo besloot maarschalk Tsjang Kal-sjek, ter bestrijding van bandieten en communisten. Casa del aangelegde minister minister HOOFDSTUK XIII EEN VREEMD GEVAL In het postkantoor van Eghezee bij Na men is Ingebroken. De dieven hebben alles van waarde meegenomen. Hun bult bedraagt 1K millioen francs. OoatenrUksehe Schillingen si)n in omloop gebracht met de beeltenis van y^olfgang Amadeus Mozart. economische hulp zijde het die ook Antwerpen zijn vier a totaal 1300 K.G. ge veer trokken zijn. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten De onderhandellngen tusschen de werk gevers en werknemers in de Noord-Fransche textielindustrie zijn zonder resultaat ge bleven, daar de werknemers iedere loons verlaging afwijzen. De arbeidersorganisaties van Roubaix en Tourcoing. evenals die van twee Belgische steden, hebben in een gemeenschappelijke zitting besloten heden de algemeene staking af te kondigen. In totaal zullen hierbij on- 100 tot 130 duizend arbeiders be- Volgens te Parijs loopende geruchten sou de Fransche regeering zoowel te Londen als Rome een nieuw memorandum Inzake de vlootkwestle overhandigd hebben, dat voor- looplg echter geheim gehouden wordt. Dit memorandum wordt als een laatste Fran sche poging tot redding van de vlootover- eenkomst beschouwd De daarin vervatte voorstellen zouden op zichzelf niet nieuw zijn, doch wel den grondslag voor verdere onderhandellngen kunnen vormen. o.m. waaronder overeenkomst i haven v bevattende opium, in beslag genomen. De politie was er van in kennis gesteld, zending via Holland, door een Stamboul verzonden was naar voor verder transport naar de Vereenlgde Staten. De vrachtbrieven vermeldden een zending .gedroogde vruchten”. verloofde is het aardigste meisje ter wereld „Typisch de mijne ook." (Pages Gales) Bij het instellen van een onderzoek In ver band met de arrestatie van een postbeambte te Jeruzalem, die een brief met geldswaarde had gestolen, vond men een groote collectie edelsteenen, die een waarde van meer dan 3000 pond sterling vertegenwoordigden. De edelsteenen zouden afkomstig zijn uit Mos kou en moeten op een of andere wijze zijn ontvreemd. Men neemt aan, dat zij voor pro pagandistische doeleinden door de Sovjet- autoriteiten waren verzonden naar een com munistische organisatie. In de woning van een werklooze te Laubshelm (In den Palts) is een voorraad dynamiet en lonten, verborgen in leege ton nen, ontdekt Bi) onderzoek bleek een en ander gestolen uit een nabijgelegen kruit magazijn. De definitieve offlcleele uitslag der Land- dagverklezlngen in Oldenburg luidt als volgt: D. V. P 5598 2 zetels; 8. P. D. 54878, 11 zetels; D. 8. P. 8513, 1 zetel; Nat. soc 97778, 19 zetels; Öomm 18953, 3 zetels; Econ. Partij 4374, 0 zetels; Landvolk 5403, 1 zetel; Christ. Soc. Volksdlenst 3934, 0 ze tels; Centrum 48193, 9 zetels; D. Nat. 13889, 2 zetels. In minder dan 12 uren zijn 14 oceaanstoomers uit de haven van New-York vertrokken, met bestemming naar Europa. In totaal bevinden zich meer dan 7000 pas sagiers aan boord. Maarschalk Tsjang Kai-sjek heeft de zit ting der Volksconventie besloten met een slotte heeft Oostenrijk geen ander gezien, dan een tol-unie met Reactie tegen het terrorisme Te Santa Fé in Spanje heeft een aantal personen, die per auto van elders waren ge komen. het klooster der Jezuïeten aldaar in brand gestoken. r’ De politie greep in en er ontstond een vuur gevecht tusschen de politie en de brandstich ters die tenslotte de vlucht namen. De politie waarschuwde de omliggende dor pen, waarvan de bewoners zich op den weg begaven om de brandstichters tegen te hou den. De eerste de beste auto, die arriveerde werd aangeroepen om te stoppen. Hieraan werd echter geen gevolg gegeven en de auto gaf vol gas en reed met groote snelheid verder. Vier personen werden overreden, van wie er 2 gedood en 2 gewond werden. De auto zelf kwam tegen een boom terecht. Toen bleek, dat de Inzittenden niet de brand stichters waren, doch een fabrikant, diens vrouw en diens dochter. De bestuurder verkeerde in de meening, dat de dorpelingen den auto hadden willen aanvallen en achtte het daarom hef beste zich uit de voeten te maken. Van de brandstichters zelf heeft de politie tot nu toe geen spoor kunnen ontdekken. Later werd nog gemeldt, dat ook de fa brieksdirecteur, die den auto bestuurde, om het leven is gekomen, terwijl de twee andere inzittenden ernstig gewond werden. De directeur trok nog, hoewel zwaar ge wond. een revolver en vuurde daaruit op de menigte, die op hem aanstormde. moest van geboden werd. De toestand van Oostenrijk was ondrage lijk. Oostenrijk is echter bereid, ook tot ^andere plannen dan een tol-unie, zijn toe stemming te geven. Indien de geboden hulp snel en zeker zal zijn. rede, waarin hij de toekomstige politiek der nationalistische regeering besprak. De regeering is voornemens zoo zeide hij, alle pogingen te doen om de eenheid des lands te versterken. Het nationale radicale bewustzijn het Chineesche volk moet worden aangekweekt, zoolang de Chlneezen door de rest van de wereld niet op basis van volkomen gelijkheid worden behandeld. De massa-agitatie moet dienovereenkomstig O preeken en in geheel J zich stellen bulten lek en alles vermijden, wat jen geVen, om hun gedra gingen in den zin van politieke inmenging te Interpreteeren. Ook in hun particuliere leven zullen zij de grootste omzichtigheid moeten betrachten. De kerken, klokken, godsdienstige emble men en alle andere gewijde voorwerpen vallen als zoodanig onder de kerkelijke jurisdictie. Zaterdag heeft in de nabijheid van Vaes- teras (Zweden) een ernstig vliegtuigongeluk plaats gehad, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. De macAtne stortte van 100 Meter hoogte neer en werd geheel ver nield. Twee inzittenden waren direct dood. De bestuurder, de officier-vlleger Svensson, die indertijd aan de expeditie tot redding van generaal Noblle heeft deelgenomen* is later aan de bekomen verwondingen over leden. Zooals dezer dagen reeds werd gemeld, heeft de aartsbisschop van Tarragona on langs een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarin hij de geloovlgen van zijn aartsdio- cees aan de hand van verschillende teksten van het Evangelie en uitspraken der laatste «Genève niet meer gehouden worden. Pausen er op wijst, dat zij aan het nieuwe regime eerbied en gehoorzaamheid verschul digd «jjn. Aan het slot van zijn herderlijk schrijven vaardigt de aartsbisschop verschillende be palingen uit, waarvan er hier eenige volgen: De geestelijken, die met de zielzorg belast zijn, zulten de hun toevertrouwde geloovlgen aansporen, God te bidden, dat zij d$n regeer ders en hun onderdanen de kracht mogen geven, om den vrede te bewaren en bet wel zijn van Kerk en staat te bevorderen. Te dien einde zullen zij een godsdienstplechtigheid mogen houden met uitstelling van het Aller heiligste. In hun Instructies en p hun optreden moeten zij en boven de politiek aanleiding zou ktSini Is boven allen twijfel verheven. Een politiek die er op uit is feiten te scheppen, waardoor men de wereH verrast is een een ontkenning van de gron f igen. waarop de eerbied voor de bestaande verdragen en voor den vrede berust. Er bestaan reeds lang plannen, cm de spoorlijn AntwerpenBrussel te electrlflcee- ren. Thans is een Ingenieur der Maat schappij van Belgische Spoorwegen met een electrtficatle-dntwerp gereed gekomen. De treinen zouden om de 30 minuten uit Ant werpen en Brussel vertrekken, en den stand in 32 minuten afleggen. In de kisten, I De arbitrale uitspraak In den loonstrijd in de Rljnlandsch-Westfaalscho steenkolenindustrie is door den Rljksmlnlster van Arbeid bindend verklaard. De leiders van de regeeringspartt in Japan zullen het ministerie aanbevelen het het leger met drie divisies te verminderen, verschillende militaire instellingen af te schaffen en een aantal cadettenscholen samen te voegen. Harriet Hopkins bleek niet te zijn een at andere dame, maar een nieuw patlëntleepel. en de beide dames stonden er op. dat John James het ook zou leeren. In het begin kon hij er geen touw aan vastknoopen; hij had niet het flauwste begrip van een afloopende reeks van wisselende kleuren, maar hij deed zijn best om voor het probleem een zoo groot mogelijke belangstelling aan den dug te leggen. „Ja, ja. Ik begrijp het”, mompelde hij; en In de overtuiging het bij het rechte eind te hebben, zei hij: F.n nu moet natuurlijk die schoppen vrouw onderaan op het middelste rijtje liggen." „O. neen!" verbeterde juffrouw Weston, rij gaat bij de stokkaarten.” Harriet scheen er echter niet niet uit te willen komen en zij waren reeds in het midden van de derde ronde om te probee- ren haar uit haar schuilhoek te halen, toen Brickie en oom Chipperton uit de biljart - Vemomen wordt dat de Dultsche Rijks- kanselier. dr. Brünlng. en de Dultsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius, begin Juni een bezoek aan Londen zullen brengen. Het program is reeds vastgesteld, doch voor enkele bijzonderheden zal Henderson te Genève schikkingen treffen met Curtius. De Dultsche minister zullen, vergezeld van hun secretarissen, den 4den Juni uit Hamburg vertrekken en den volgenden dag te Londen arrlveeren. Te hunner eere zal een banket worden aangertcht in het ministerie van Buitenland sche Zaken. Zaterdag 8 Juni zal het gezelschap zich naar de Chequers, het buitenverblijf van den Britachen premier, begeven, waar het het weekend zal doorbrengen. 's Maandags zal in de Dultsche ambassade een officieel diner worden aangeboden. Alfonso’s bezittingen Gelijk gemeld, zijn niet alleen de onroe rende eigendommen van konlng Alfonso tot staatsbezit verklaard, doch zal ook op zijn conto’s en deposito’s bij de bankinstellingen en particuliere bankiers beslag worden ge legd. Vooral is van belang dat het Campo, het onder Philips II koninklijk park, voor het publiek toegankelijk ia verklaard. Het is in een der Madrileen- sche voorsteden gelegen en diende tot parti culieren tuin voor de koninklijke familie, t Meer, waarop de jeugdige prinsen en prinsessen plachten te roeien, zal in een zweminrichting worden veranderd Voorts zal het Pardo, het koninklijk jacht terrein in de nabijheid van Madrid, openbaar wandelpark worden. Het domein van Granja, het „Spaansche Versailles”, dat ten tijde van Philips V, den kleinzoon van Lodewjjk XIV, werd aangelegd en welks fonteinen beroemd waren, zal voort aan als vacantiekolonle voor kinderen worden gebruikt. Het terrein heeft een uitgestrekt» held van 125 H.A. De civiele lijst des konings, in 1888 bij de geboorte van Alfonso door de Cortes vastge steld, bedroeg in Nederlandse!) geld 1.800.000 gulden; de koningin ontving 45.000 gulden, de prins van Asturië 50.000 gulden. Rust terug gekeerd Volgens mededeeling van de Spaansche regeering, heerscht in het geheele land vol komen rust. Nog steeds worden in verschil lende provincies radicale elementen ge arresteerd. De buitengewone voorzorgsmaat regelen zijn echter aanzienlijk Inge krom- pen. Het ministerie van financiën beweert, dat de inbeslagneming van de particuliere bezit tingen n den konlng een maatregel van voorzichtigheid is, die alleen daarom is ge nomen voor het geval de vroegere konlng ter verantwoording zal worden geroepen. De konlng heeft zijn geheele vermogen in veiligheid gebracht. De regeerlngsmaatregelen zullen worden gehandhaafd, totdat de Nationale Vergade ring baar oordeel in deze zaak zal hebben gevormd. volgende nachten. Het bleek nu duidelijk, dat hij in zijn n eenlng niet bedrogen was. .JCjjk eens, dit heb ik van Nancy ont vangen”, zei Theophilus en schoof John James een prentbriefkaart toe. Zij schrijft, dat zij zich best amuseert en hoopt, dat wij het goed maken, maar de gekke meld geeft alweer haar adres niet op.” „ZU zal denken, dat zij het el gegeven heeft, toen zU vanuit Southampton schreef", mompelde Benstone. HU nam de kaart ep bleef er een paai' minuten zwijgend op turen. Het zien van het handschrift Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat In de besprekingen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken ook uitvoerig is gesproken over de ontwape- ningskwestie. Hierbij *erd het denkbeeld geopperd, de verkiezing van een voorzitter voor de alge meene ontwapenlngs-conferentie uit te stel len tot September a.s„ aangezien de Engel sche regeering haar houding ten aanzien van de tot nog toe alleen aan de orde zijnde candidatuur van Henderson nog niet had be paald. Overwogen zou .zijn, om In het geval, dat Henderson zich om een of andere reden niet beschikbaar stelt, ter conferentie een presidium uit meer personen te verkiezen. Een verdere bespreking van de Fransch Itallaansche vlootkwestle zal voorloopig te „Ik heb geslapen als een os. in ëën stuk door”, was de morgengroet van oom Chip perton, die er zoo frisch uitzag als een kampvechter voor den wedstrijd. John James moest bekennen, dat ook hij een uitstekende nachtrust genoteiT had Hij had zich te slapen gelegd, met het vaste voornemen er tusschen twaalven en eenen uit te komen om zich te vergewissen, dat de grootmeester veilig en wel in bed was; maar niet zoodra had hij zijn oogen ge sloten, of hij wist van niets meer, totdat hij den volgenden morgen wakker werd, toen het meisje zijn scheerwater bracht. Hij was met een angstig gevoel opgestaan, ofschoon hU niet geloofde, dat zelfs het ijzersterke lichaamsgestel van oom Chip perton opgewassen zou zijn tegen de in spanningen der avonturen van twee opéén- dat deze firma te Antwerpen Dertig met geweren gewapende opstande lingen deden een aanval op een voorpost in het district Hanzada (Engelach-Indlë), dien zü gevangen namen. Drie politie-agenten werden gedood. De rebellen staken daarop het dorp in brand. DINSDAG 19 MEI 1931. HUIZEN. 1875 M. Uital. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonpl. 10.001130 Gramo- foonpl. 11X0—13.00 Godsd. Halfuurtje door Pastoor Perquln. 13.00—12.15 PoUtleber. 13.15 1.45 Concert KRO-trlo oj.v. P. Lustenhou- Wer. 1.453.00 Gramofoonpl. 3.003.00 Vrou wenuurtje. 3.003.30 Gramofoonpl. 4.006.00 Gramofoonpl. 5.006.30Concert K. R. O.- Kunst-Ensemble oJ.V P. Lustenhouwer. 630 7.00 Rector H. B. Lauwaart: „Plnkste- ren”. 7DO Th. Arts: „Bietenverpleglng”. 730 PoUtleber. ^7.45 VerbondskwarUertje. 8.00 Gramofoonpl 8.1511.00 Aansl. Gem. Con certzaal Haarlem. KRO.-orkest o. 1. van J. Gerritsen, mej. J Immlnk (sopraan). 11D0— 13.00 Gramofoonpl. HILVERSUM. 298 M. Ultsl. AVRO-Uitzen- ding. 8.00950 Gramofoonpl. 10.00—10.15 Morgenwijding. 103012.00 AVRO-kwartet oj.v. D. Groeneveld. 13.003.00 Kovacs La- jos en zijn orkest. Refrelnzang Bob Scholte. 3.003.00 Nonny Wiemeyer „In en om Cai ro" en „In het Klooster der dansende f>r- wlschen3.004.00 Knipcursus. 4.00—430 Kamermuziek door het Concertgebouwtrio. 4305.30 Klnderuurtje. 5307.00 Omroep orkest oJ.v. N. Treep. 8.008.30 Lezing van A. de Wal over het Beethovenprogramma. 7.00 Engelsche les, Fred. Fry. 7308.00 Mu- ziekhalfuurtje door W Pijper. 8D0 P. Aerts: ,X>e tentoonstelling v d. Mij. Rembrandt in het Sted. Museum A dam.” 8.151030 Aan sluiting Concertgebouw Amsterdam. 1030 Vaz Dlas. 10.4513.00 Gramofoonplaten. DAVENTRY. 1554.4 M. 1035 Morgenwij ding. 1105 Bijeenkomst. 13.30 Lezing. 12.35 Orgelspel dr E O’Henry. 130 Orkestconcert. 2.15 Televisie. 235 Ultz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 535 Klnderuurtje. 8.20 lezing 635 Berichten. 7DO Zang door Mary Ogden en Herbert Heyner. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.06 Orkestconcert. 830 Lezing. 850 Vervolg concert. 930 Berichten. 9.35 Berichten. 9 40 Lezing. 10.00 Lezing. 1035 .Die Walktire” van Rich. Wagner (derde bedrijf). 11.451230 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 8 06 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gra mofoonpl. 6.30 Gramofoonpl. 830 Gramo foonplaten. LANGENBERG, 473 M. 7 25—830 Gramo foonpl. 103511.20 Gramofoonpl. 13.30 Gra mofoonpl. 135350 Orkestconcert. 530— 6.30 Orkestconcert en zang. 830—9.00 Zang door Mannenkoor 9.10 Orkestconcert en plano. KALUNDBORG. 1153 M. 1230—2.20 Or kestconcert. 3 30—5 20 Orkestconcert en de clamatie. 830—950 Radio- Tooneel. 930— 10.05 Liederen-voordracht. 103011D5 Or kestconcert en zang 1105—1250 Dansmu ziek. BRUSSEL, 5083 en 3383 M. 5083 M.: 5.30 Orkestconcert 6.06 Klnderuurtje. 8.20 Orkest concert en zang 9.05 Causërle. 930 Vervolg concert. 338 2 M 5 30 Orkestconcert 6 05 Ktnderuurtje. 630 Gramofoonpl. 830 „Faust” van Gounod (op gramofoonpl.) ZESSEN. 1635 M. 650 Gymnastiek en Gramofoonpl. 10 30 12 20 Lezingen. 1230- 1.15 Gramofoonpl. 1.15150 Berichten. 230 —330 Gramofoonpl. 330450 Lezingen. 450550 Concert 5 508.20 Lezingen. 8.20 Met de microfoon door Brandenburg. 930 Blaasconcert. 10.45 Lezing en Berichten. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. Brickie het recept van u. t zenuwdrankje te geven, dat Jij hier den laatsten tijd ge regeld hebt ingenomen; hij kan er beslist niet bulten!" „Ik vind het geheel niet om te lachen”, *1 John James bitter; „u heeft die men- schen zoo kunstmatig opgewonden en in zulk een staat van overspanning gebracht, dat de een of de ander binnenkort nog iets vreeselijks zal doen. Daar ben ik zeker van, en u is er verantwoordelijk voor!” Gistermorgen heeft de Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, den se- cretaris-generaal van den Volkenbond allen leden van den Volkeabordsraad memorandum doen toekomen, dat algemeen beschouwd wordt als een nieuwen en onver- wachten set tegen de Dultsch-Oostenrijksche Tolunie. In dit memorandum wordt voorgesteld, om In tegenstelling tot de Engelsche opvatting In den Volkenbondsraad niet alleen de juridi sche^ maar ook de politieke en economische zijde van de Dultsch-Oostenrijksche overeen komst te behandelen. De Dultsche delegatie heeft zich gisteren bezig gehouden met de zijn zwaar Ichaam oom Chipperton op zijn eksteroog. „O, jë!” hijgde Brickie. De grootmeester, die onmiddellijk op de beleediglng van zijn -likdoorn reageerde, be gon plotseling een aUerzonderllngsten dans uit te voeren, die, ofschoon van algen vin ding, toch niet van dien bevalligen aard was, om er in een balzaal veel opgang mee te maken. Hij scheen absoluut geen partner noodig te hebben, want op één voet sprin gende. botste hij, al door één toon fluitend, de kamer rond. De slotmaat van deze hulde aan Terpsichore, was het omvergooien van een theetafeltje met al de gevolgen, welke zoo’n aardigheid in den regel met zich sleept. „Beste Chipperton!” schreeuwde Brickie, op hem toeschietende om hem te hulp te komen. Er volgde nu een uitwisselen van een kerncollectie verontschuldigingen, en gelei delijk kwam de storm van wanorde en schrik weer eenlgszlns tot bedaren, maar Theo philus hinkte nog bedenkeljjk, toen hjj en zijn neef afscheid namen en huiswaarts keerden. Zwijgend liepen zij een eindje door; leder was blijkbaar in zijn eigen gedachten verdiept. Eindelijk Volgens de .Bunday Express" zou Lord Passfleld voornemens zijn af te treden als van Koloniën, terwijl de huidige van Financiën. Philip Snowden, gepolst zou zijn voor een eventueels opvol ging met gelijktijdige verheffing In den adelstand. De minister van Handel. Graham, zou dan opvolger worden van Snowden. zaal terugkwamen. De eerste was blijkbaar nog niet van zijn teleurstelling bekomen; hij had zoo vurig gehoopt de eerste te zijn om de geschiedenis van de Ku-Klux-Klan te vertellen, en het was hem duidelijk aan té zien, dat het hem nog geweldig dwars zat. „Waar wij in alle geval dankbaar voor moeten zijn, is. dat die twee menschen. al hadden zij een geweer of revolver, ze toch niet zouden durven afschieten, want zij zijn zoo zenuwaciitlg. als twee katten op z'n ergst maar kunnen zijn.” De geleipudding ging op het haardkleedje staan en drilde van leedvermaak. Na eenige oogenblikken werd hij gelukkig weer kalm. „Ik ben nooit bang voor vuurwapens ge weest”, blufte hij. ,3>lfs toen ik nog een kleine jongen was, had ik niet de minste vrees Pang Benstone had eenige minuten te voren op verzoek van de gastvrouw versche kolen op het vuur gedaan, en zonder het te be merken er ook een kei bij opgeschept. Door de hitte van het vuur barste deze met een slag, die zeker niet minder was dan die van een 22-revolver! De schok, welke de explosie bij den moe digen Bricke veroorzaakte, was geweldig. HU maakte een niet onbelangrijken lucht sprong, en toen de geleipudding bij een poging tot evenwichtsherstel vooruitwag gelde, trapte hij met het volle gewicht van O De Europa-commissie begon Zaterdag met de algemeene economische beraadsla gingen. Dr. Curtius, de Dultsche minister van buitenlandsche zaken, wees in een rede <m de verdeeling van Europa, in verschillende economische gebieden, welke door den oor log in de band is gewerkt, in plaats van dat "men tot een algemeen gebied geraakte Aan de hand van een omvangrijk feiten materiaal wees hij op de ongewenschte toe standen, welke er op tarlefgebied in Europa bestaan, en op het geringe succes, dat tot nu toe op de economische conferenties is bereikt. Het is daarom gewenscht, met het werk van den wederopbouw van onder af te be ginnen door regionale overeenkomsten, welK denkbeeld de laatste jaren meer en meer ingang heeft gevonden. In deze lijn bewegsn zich de overeenkomsten tusschen Estland en Letland, tusschen de staten der kleine entente en ook het streven tot toenadering tusschen Frankrijk en Duitachland. Het deed een beroep op de vergadering om ook bet plan van de tolunie tusschen Duitschland en Oostenrijk in dit licht te bezien en bet plan onbevooroordeeld te be- studeeren. Briand, antwoordende op Curtius’ verklaarde, dat voor hem de Dultsch-Oosten- rijksche Tolunie een punt is, dat hij be- treurf-te moeten aanroeren. Er bestaat nog altijd kans, dat de kwestie van de multila terale verdragen wordt opgelost. Er kan op nieuw naar een oplossing gestreefd worden en het is dan ook daarom, dat er nieuwe Fransche voorstellen zijn gedaan. De Duitsch-OostenrUksche Tolunie is, volgens spr., slechts in staat ongerustheid te kwee- ken, wat voor de Europeesche samenwerking niet heilzaam kan zijn. Een en ander maakt, dat het thans aan den V. B -Raad staat een oordeel uit te spreken over de rechtmatig heid van de tolunie. Na deze vrij scherpe rede van Briand, welke in Dultsche kringen een buitengewoon slecht onthaal vond, was weer het woord aan Curtius, die een korte verklaring aflegde, waarin hjj bet door Briand Ingenomen standpunt nadrukkeljjk bestreed. Verder werden groote redevoeringen ge houden door Grandl. Francois Poncet en Bchober. Grand! betoogde, dat een tol-unie econo misch in het geheel geen belangrijke verbe tering voor de twee betrokken staten brengt, of een verandering juist in het nadeel van den zwakkeren staat. Bovendien hebben tolunles in politiek opzicht dikwijls het nadeel, het vertrouwen tusschen de volkeren te verstoren. Verder kunnen tol-unies ook aanleiding geven tot volkenrechtelijke moeilijkheden. Hu bepleitte namens de Itallaansche regeering het sluiten van speciale regelin gen tusschen twee of meer staten, die zon der een tol-unie met elkander aan te gaan, elkander wederkeerig economische voordee- len verzekeren, met betrekking tot tarieven, verkeerswezen en crediet-verleenlng. Poncet wees om. op de bereidwilligheid van de Fransche regeering om deel te nemen aan Internationale crediethulp, ook voor buitenlandsche industrleele doeleinden. Het zou zX onjuist zijn, de Fransche voorstellen wegens de politieke bijgedachten1 die er aan verbonden zijn, niet ernstig en objectief in overweging te neme». Bchober gaf een uiteenzetting van de lij densgeschiedenis van de economische be moeiingen van den volkenbond en van de vergeefsche pogingen van Oostenrijk om hulp te vinden op economisch gebied bij de meeste zijner naburen. Ten middel Duitschland. Oostenrijk aannemen. naar de prentbrief- doodmoe naar bed ging en geen lust meer had om zich met nachtelijke avonturen te vermaken. Maar hü moest voorzichtig te werk gaan met de uitvoering van zijn plan, anders zou het natuurlijk tegenkanting ondervinden Nog eens keek hij kaart. „Dat is een prachtige, oude kerk", begon hij op gemoedelijken toon, „"eg oom, ik zou wel eens zin hebben om naar Bassett te wandelen, om de ruïne van de abdij te bezichtigen. U moest eens met mij mee wandelen om mij den weg te wijzen en de bijzonderheden laten zien.” ,,’t Is een lange wandeling; als Martin niet ziek was, zouden wij er met den auto heen kunnen rijden.” „Ik voor mU zou liever wandelen: wij kunnen het immers op ons gemak doen. U bent mi) in het loopen ver de baas, dus kunt u het tempo aangeven.’; „Nu, ik vind het uitstekend”, stemde oom Theophilus toe. .Dat is dus afgesproken.” ZU bleven dientengevolge ’s morgens thuis en gingen na de lunch op weg In het be gin was oom Chlpiwrlon ongewoon stil, doch spoedig werd hl) weer spraakzimer. *..Ik liep Juist weer aan je Boek te denken”, begon hl) „t Spijt mjj, dat het niet meer opgang heeft gemaakt „Ik denk riet het zijn was”, antwoordde de aut°ur 'Wordt vervolgd). van het meisje en de overweging, dat zij gelukkig onkundig was van het wespennest, waarin haar vader zich had gestoken, deden bij John James de neiging ontstaan hem bU gelegenheid eens duchtig de waarheid te zeggen. .Misschien was het nog beter, als ik er heelemaal maar niet over sprak; ik moet er zün gedachten maar zooveel mogelijk van af zien te trekken. Hij is nu toch ten minste vier en twintig uur practischer- wijze gesproken normaal geweest Als ik er in slaag, hem zoo te houden, bestaat er kans, dat hu weer in geestelijk evenwicht kotnfc.” Dien morgen onder het aankleeden was hij tot het besluit gekomen, dat de beste manier om oom Theophilus 's nachts in bed te houden waa, hem overdag zooveel 11- chaatnsbewe^^ te geven, dat hij 's avonds verbrak oom Chipperton de stilte, door in een luiden schaterlach uit te barsten „John! je bent in geweten verplicht om De rechtsche bladen oefenen scherpe cri- tiek op de toespraak, welke Henderson in de vergadering van de Europa-commissie tot Briand heeft gericht. De .Figaro" ziet in deze rede een betreu- renswaardige inmenging in de blnnenland- sche Fransche politiek. Tertinax ergert zich in de „Echo de Paris" vooral aan de woorden van Henderson, binnenkort in de Fransche delegatie een wij ziging zal plaats hebben, die als het Jiem en zijn collega's had afgehangen, ach terwege gebleven zou zijn." ,Le Journal" daarentegen vindt de rede van Henderson zeer tactvol, hoewel hjj zéér ernstige punten aanroerde. De linksche bladen danken Henderson voor zijn indrukwekkende toespraak en ves tigen vooral de aandacht op de verklaring van Briand. dat hjj den veldtocht voor den vrede zal voortzetten. I In het memorandum wordt o.m. gezegd. I dat de omstandigheden, waaronder de I Dultsch-Oostenrjjksche overeenkomst werd gesloten, in geheel Europa groote beroering I hebben gewekt en een pijnlijke herinnering aan de oude methoden, zoodat de Volken bondsraad. als de hoogste beschermer van den wereldvrede, zich met de rechtsgeldig heid van de gesloten overeenkomst en het gevaar, dat daaruit voortvloeide voor den I vrede, möest bezig houden.. De Fransche regeering zag zich tevens gedwongen haar houding ten aanzien van de overeenkomst te bepalen. In het bewustzijn van haar ver antwoordelijkheid zet de Fransche regeering nogmaals haar standpunt uiteen en wil zij in loyale en openlijke besprekingen de oor- zaken van de huidige malaise nogmaals on« der het oog zien. In het eerste deel van het memorandum wordt dan uitvoerig de juridische kant van de zaak onderzocht.’ op grond van de ver dragen van Versailles en van St. Germain, alsmede van het Protocol van Genève van 1922. waaruit de conclusie wordt getrokken, dat de Duitsche overeenkomst met Oosten rijk niet gesloten kan worden zonder toe stemming van den Volkenbondsraad. Voorts wordt gewezen op een resolutie van den Hoogen Gealll«wrden Raad van 1919, waarin de geallieerde mogendheden verklaren, zich te zullen verzetten tegen eljten maatregel,9 die direct of indirect een poging is om de politieke en economische onafhankelijkheid van Oostenrijk aan te tasten. Ook het Vredesverdrag en het Pro tocol van Genève bevatten dergelijke bepa lingen. De Fransche regeering Is van meening, dat het aanhangige tolverdrag met Duitschland de onafhankelijkheid van Oos tenrijk aantast, aangezien Oostenrijk niet meer zelfstandig handelsverdragen zal kun nen sluiten' Het taemorandum noemt dan het eigenlijke doel der tolovereenkomst de uniformiteit der fiscale wetgeving, het dóén wegvallen der tolgrenzen, het gemeenschap pelijke afsluiten van handelsverdragen. alles i dmgen, die. wanneer zij geschieden door ’n zwakken staat in samenwerking met een sterken staat, slechts in het voordeel van den grootsten staat kunnen zijn, waardoor ous het Protocol van 1923 geschonden zou kunnen worden. In het tweede deel van het memorandum worden de economische gevolgen van de tolovereenkomst onderzocht. Deze overeen komst zou tot ernstige meenlngsverechillen kunnen leiden inzake de toepassing van de X - meestbegunstigingsclausule en de opzegging der bestaande handelsverdragen. Met kraoht wordt in het memorandum ontkend, dat de tolunie zou kunnen bijdragen tot oplossing van de huidige economische moeilijkheden van Oostenrijk De afschaffing van de on derlinge tolgrens zou slechts den Dultschen landbouw voordeel bieden, terwijl een aantal Oostenrijksche industrieën, die dank zij de hooge invoerrechten in Oostenrijk nog in leven gehouden konden worden, na open stelling der grenzen voor de Duitsche indus- trie-producten ten doode gedoemd zouden zijn. Het natuurlijke afzetgebied voor Oosten rijk lag niet in Duitschland, maar In de Oost-Europeesche, agrarische staten. Naar 'de meening der Fransche regeering zou de tolunie slechts leiden tot nieuwe groeps vorming van elkaar bestrijdende, vijandige statenblokken, die de economische grond- slagen van den Volkenbond ondergraven zouden. In het derde gedeelte behandelt het me morandum de politieke gebeurtenissen, die tot de tot stand koming van de douane- overeenkomst hebben geleld. De vljz/ waar op de overeenkomst tot stand kwam heeft twijfel gewekt aan het zuiver economisch karakter van het verdrag. Indertijd heeft de Pruisische regeering op ren dergeltfke wijze een tolunie opgericht, tegenover de Fransch- Belgische tolunie. Deze Dultsche tolunie droeg aanvankelijk ook slechts een econo misch karakter, doch leidde ten slotte tot t Dultsche tolparlement en ging vooraf aan de stichting van het Duitsche rijk. Ten slotte concludeert de Fransche regee ring in het memorandum, dat er een dui delijke tegenstelling is tusschen de plech tige verklaringen van Duitschland en Oos tenrijk inzake de beteekenis van de overeen komst en de methodes van onderhandellng die bU haar totstandkoming zijn gevolgd. De pijnlijke Indruk is gewekt, alsof men door ge heime onderhandellngen de publieke opinie voor een voldongen feit heeft willen stellen. De Volkenbondsraad zal thans hebben te be slissen of door deze tolunie de onafhankeljjk- heid van Oostenrijk wordt aangetast. De be voegdheid van den Volkenbondsraad daartoe

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 2