DE JUISTE BRIL TEGEN LAGEN PRIJS te FEESTELIJKE OPENING LAAT N. V. „VRIESIA” JAN DE VRIES ZAADMARKT SS - Tel. 324 - ALKMAAR S3» fes BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD MAANDAG 18 MEI 1931 ALKMAAR Si De electrificatie De toestand van de „Sumatra** Raad van Arbeid Benoemd Personalia De Merapi De gevechten in China I BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Coöperatieve Boerenleenbank 32.000 arbeiders er bij betrokken Weer een ernstige brand Verzoek van Doumer aan Briand Gemeentelijke Arbeidsbeurs 3 De werklooze visschers te IJmuiden AFDEELING OPTIEK De Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie Algemeene staking in Zweden Tochten fa. Kok. Tuinman en Wilken i naar f 149795. Uitkeerlng sit de werkloozenkaasen •<?ewwe vloedwolken eerwacht dezer Kinderfeeste n i l werden Overwinning: der Kanton-troepen en Thans In een Poolsch dorp Om in Genève te blijven I3M leert. De nieuwe standplaats veer bassen tn den Bcrgerbout bUJkt een roede vertetcrinc ,1 a» - s i i Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30 Telefoon 838 Op den hoek Geestersingel—Bergerttrag is door het afsnijden ran den hoek een roede verkeersverbetering tot stand gekomen Advies van het Permanente Hof van Justitie. Muziektuln werd getrokken. Hier liep het al aardig verf; later op den i aan- De toestand van Hr. Ms. kruiser „Suma tra”, Is ongewljzlg 1 gebleven. Verschillende shepen en sleepbooten zijn ter plaatse aan wezig of daarheen onderweg. Wanneer hij echter zijn besluit handhaaft en onmiddellijk na het einde van de zitting der Europeesche commissie uit Genève ver trekt, zal, naar officieel van Fransche zijde wordt medegedeeld, minister-president La val als leider der Fransche delegatie Genève vertrekken. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de IJmuider Federatie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, na het besluit van den Raad van Beheer, om de uitkeeringen van 1 Juni a.s. af met 50 pet. te verminderen, besloten, alle leden, die 3 November den datum waarop de be kende fusie tot stand kwam, lid waren van de Umulder Federatie, in de werkloosen- kas op te nemen. Het bestuur denkt nog deze maand met de administratieve werkzaamheden gereed te zijn, zoodat van 1 Juni af aan alle leden van genoemde organisatie, voor zoover zij 1 December 1930 waren ingeschreven, behalve de door het fonds te verstrekken uitkeerlng, de reglementaire uitkeerlng uit de werkloo- zenkas zal worden verstrekt. Voor de na dien datum ingeschreven leden gelden de ver plichte zes maanden lidmaatschap der kas. alvorens recht op uitkeerlng ontstaat. KWALITEITSCHOENEN koopt U bij Voorman, Boterstraat 16. Koopt onze „Monta-Boy", ’t zijn de sterkste, goed koopste en daarom de voordeeligste Jongens- schoenen. Bij Koninklijk besluit van 13 Mei zijn be noemd tot voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen alhier de heer P. J. C. van Toornenburgh, lid van dit college en tot lid van voornoemd college de heer mr. E. H. HUmans, officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te stede. Ondanks het minder gunstig weer hadden zich zeer vele belangstellenden op de Laat verzameld om getuige te zijn van de volks spelen. Het is ongetwijfeld van de feestcommissie een gelukkige gedachte geweest dergelijke feesten waaraan de geheele Alkmaarsche jeugd kon deelnemen, te organiseeren. De kleine deelnemers(sters) hebben hun kansen op bewonderenswaasdige wijze ver dedigd; de prijzen zagen er ook zoo aan lokkelijk uit. De Laat was in verschillende vakken ver deeld, terwijl op borden duidelijk werd aan gegeven, welke wedstrijden daar werden gehouden. De talrijke cotnmissie-leden had den hun handen vol aan de enthousiaste kinderen, die popelend van ongeduld het oogenblik afwachtten, waarop zij hun kunne aan vader, moeder of andere familieleden konden demonstreeren. Dank zij de goede regeling kon alles op correcte wijze worden uitgevoerd, zoodat de wedstrijden geen hinderlijke vertraging ondervonden. Op deze plaats mag zeker wel een woord van waardeering worden gericht aan de politie, die zooveel tot den goeden gang van zaken heeft bijgedragen. Na afloop der wedstrijden had in „Amici- tia” de prijsuitdeelng plaats. De Burgemeester heeft met ingang van 18 Mei 1931 benoemd tot lijdelijk agent van politie A. Kap, wonende te Hellevoetsluls. •AST Gedurende den geheelen avond bleef het gezellig druk op de Laat en in omliggende^ straten, waartoe de muziek, die allerwege weerklonk, ongetwijfeld veel heeft bijge dragen. De feestviering mag over het geheel ge nomen, geslaagd worden genoemd, terwijl ze zeer zeker voor de idee „De Laat, Alk- maars tweede winkelstraat” veel propaganda heeft gemaakt. te werkzaam zou mogen zijn. Voorts bracht spr. dank aan den heer Margadant, die er steeds het zijne toe heeft bijgedragen, om de winkeliers zoovel mogelijk ter wille te zijn, hoAvel soms een enkele maal een con flict heeft bestaan. Spr. uitte in dit verband deze zoo typeerende woorden U zult nu geen last meer hebben van Jan van der Pol en mij I (gelach). De heer v.d. Oord werd eveneens in deze dankbetuigingsreeks be trokken, waarbij de heer Koel wees op de moeilijke taak, die hem was toebedeeld, waar het werk zooveel moeilijkheden ondervond, van de zijde van de jeugd en het publiek. Verder dankte spr. den heer Schenk voor de groote bereidwilligheid, door hem steeds ten opzichte van de Laat-bewoners betoond, den commissaris van Politie, de V.V.V en de Kamer van Koophandel. Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan het „Noord-Hollandsch Dagblad”, dat, aldus spr., heeft getoond met z’n tijd mede te gaan. Spr. gaf de verzekering, dat de spon tane medewerking, die de Laat-bewoners van dit blad hebben mogen ondervinden, altijd dankbaar zal worden herdacht en ten gunste van hetzelve zal blijken uit te vallen. Na vervolgens als zakenman even op het groote belang van adverteeren te hebben gewezen en de wensch te hebben uitgespro ken, dat het andere plaatselijke blad in den vervolge wat meer soepelheid zou betrachten, richtte spr. eenige erkentelijke woorden tot den nestor van de Laat, den heer Lewijt, daarbij er zijn vreugde over uitsprekende, dat deze bij de feestelijkheden tegenwoordig kon zijn, (applaus). Wethouder H. Klaver noemde den dag van heden een dag van het verkeer, van de wegen en van al wat daarmede samengaat. De ope ning van de Laat is voor de winkeliers onge twijfeld van groote beteekenis. Indien men de ontwikkeling van de stad nagaat, dan moet men constateeren, dat vroeger het water vrijwel de eenige verkeersweg was, waarlangs men Alkmaar kon bereiken. In lateren tijd kwamen hiervoor verharde wegen althans voor een gedeelte in de plaats, terwijl de straat van de patriciërs-woningen, de Lange- straat, thans een zakenstraat is geworden. De uitbreiding van de stad is dermate ge weest, dat het noodig werd, een tweede win kelstraat aan te leggen, hetgeen door de bevolking aanstonds werd begrepen. Cp de bewoners van de Laat rust thans de plicht,om met energie te arbeiden en te trach ten de straat tot steeds grooter bloei te brengen, waardoor beantwoord wordt aan het gestelde doel, (applaus). De heer Lewijt zeide, met groot genoegen de uitnoodiging te hebben geaccepteerd. Spr. herinnerde vervolgens aan de door hem en wijlen den heer Ringers voor jaren terug gevoerde actie, om de bewoners te bewegen, de stoepen af te staan, en hiervoor trottoirs in de plaats te doen komen, welke actie mee een succes is geworden. Spr. somde vervolgens nog verschillende verbeteringen op, o.a. het plaatsen van de markt op de Laat en bracht hulde aan het gemeentebestuur voor de betoonde voortvarendheid, waardoor de beteekenis van Alkmaar aanmerkelijk werd verhoogd. Spr. eindigde met de wensch, dat de Laat-winkeliers tot in lengte van dagen op den ingeslagen weg zouden mogen voort gaan. (Applaus), Nadat de burgemeester nog een mooie doos bonbons aan Corry van Merwijk had overhandigd, was deze officieele samenkomst geëindigd. De avondfeesten. Het weer, tot in den middag zoo zomersch, begon tegen den avond dreigend te worden. Het regende weldra, geen fatsoenlljkje stort- De speciale correspondent van Havas ge looft dat het Juridisch advies van het Per manente Hof van Internationale Justitie te ’s-Gravenhage zal worden gevraagd om een beslissing te nemen tusschen het Fransche en Dultsche standpunt in de kwestie van het Dultsch-Ooatenrljksche douane-verdrag. bul, waar Je in een half uur vanaf bent, doch een miezerig drullregentje. De feeststemming leed er echter niet on der. Vrooljjk klonken de tonen van het ca rillon, terwijl om 7 uur in optocht naar den Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Kan- tontroepen onder bevel van Generaal Tsjnet Tsji Tang de Whampoa-versterkingen bjj Kanton na een gevecht van meer dan 13 uur hebben Ingenomen. De bezetting van 2500 man onder bevel van den Gouverneur van Kwantoeng werd ontwapend en de officieren gevangen geno men. De Kanton-troepen maakten veel wapens en munitie bult. Een hunner kanonneerboo- ten werd echter zwaar beschadigd. In totaal vielen b(j dit gevecht aan belds zijden ongeveer 100 doo.n en 200 gewon den. De waarnemers van den vulcanologischen dienst namen Maandag een nieuwe vloed- wolk waar op de helling van den Merapi. De wolk bewoog zich in de richting van de Semowo glijbaan, doch bereikte gelukkig geen lagere regionen dan 1600 Meter. De dienst verwacht meer vloedwolken in 3e naaste toekomst, wijl nog steeds lava uit vloeit. De wolken hebben ook een zeer lang zaam tempo. Geplaatst: 1 loodgieter, 4 grondwerkers. 2 metselaars. 1 schilder, 5 timmerlieden, 2 losse arijeiders. Alkmaar, 15 Mei 1931. De Directeur voornoemd, Ed. v. d. HEUVEL. De R. K. Coöperatieve Boerenleenbank te Alkmaar hield Dinsdag 12 Mei haar alge meene ledenvergadering in het café van den heer C. Bos, Waagplein. Aanwezig 108 van de 163 leden Om half 8 opende de voorzitter de ver gadering en heet allen welkom met den Christelijken groet, waarna de notulen wer den gelezen en goedgekeurd. Wat de directie betreft, deze heeft tot de electrificatie besloten, omdat zij naar het voorbeeld van AmsterdamRotterdam en HaarlemIJmuiden hierin haar belang zag. Toen men na deze successen zocht naar nieuwe objecten van electrificatie. dacht men allereerst aan de dichtbevolkte Zaan streek en aan de nijvere kaasstad Alkmaar. Spr. herinnert hier aan een bezoek, dat de burgemeester voor eenige Jaren bracht aan Utrecht om daar voor een betere dienst regeling te pleiten en indertijd zijn luid toe gejuichte speech met een dronk op den bloei en ontwikkeling van Alkmaar. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Arntz, voorzitter der Kamer van Koop handel in dit district. Uitvoerig wijdde deze uit over de bezwaren, die vele winkeliers aanvankelijk hadden tegen de electrificatie. Geestig herinnert hjj eraan, dat de Laat- wlnkeliers vandaag de electrlcltelt gratis ontvangen; de overige zouden het zeer aan genaam vlndèn als zij die in het vervolg voor een derde van den huldigen prijs konden krijgen. Ook hjj bracht dank en hulde aan allen, die tot de totstandkoming hadden mede gewerkt. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heeren Oldenburg, directeur van het P. E. N. en Prov. Waterleidingbedrijf; J. Wes- terhof. wethouder van Financiën; Jhr. van Fcreest. burgemeester van Heiloo; Mr. J. P. Bosman, voorzitter van V. V. V.; H. Klaver, wethouder van Publieke Werken: Baron v. Fridagh, burgemeester van Schoort; P. Lommen. burgemeester van Castricum; Kouwenaar, voorzitter der Amsterdamsche Persvereeniging; De Raat namens de Alk maarsche winkeliers, en ten slotte de heer Ohlen. Burgemeester Wendelaar dankte voor alle hulde, het gemeentebestuur en hem ge bracht. Vermeld mag nog. dat de heer Cramer, die dit noenmaal zoo keurig had verzorgd, als bijzondere attractie aan het dessert liet verschijnen een fijne nabootsing in nougat der electrische spoorwagens, alle gevuld met lis. Het gemeentebestuur had ook de kinde ren niet vergeten. Aan deze allen werd een chocoladereep uitgereikt, versierd met de afbeelding van den electr. trein. Ook de ouden van dagen in belde gestichten werden niet vergeten. ..Naar in politieke kringen verluidt, zal de nieuwe Staatspresident Doumer den Fran- schen minister van Bultenlandsche Zaken. Briand. verzoeken, tot het einde van de raadszitting te Genève te blijven, om de Fransche belangen tot het einde te verte genwoordigen. In welingelichte kringen hecht men zeer veel waarde aan dezen stap en men hoopt, dat Briand aan den wensch van den nieu wen President zal voldoen. Bij Kon. besluit is wederom voor den tijd van zes Jaren benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid hier ter stede met in gang van 1 Juni de heer M. J. Th. Vas Dias. Het aantal stakers bij de Noord-Zweed- sche houtzagerijen wordt op 20.000 geschat. Gisteravond is de algemeene staking af- gekondigd, waarbij nog 12000 arbeiders be trokken zijn In antwoord op een interpellatie der com munisten in den Rijksdag, waarbij het af treden der Regeerlng werd geéischt, be loofde de minister-president een streng en onpartijdig onderzoek der gebeurtenissen. Er heerscht thans volkomen rust. xZoo heeft Vrijdagmiddag te 4 uur, onder groote belangstelling, zoowel van de zijde van de plaatselijke autoriteiten, als van het publiek de officieele opening van de Laat door den Edelachtbaren Heer Mr. W. C. Wendelaar plaats gehad. Vroolijk wapperde de vaderlandsche drie kleur van bijna alle woningen aan de nieuw geasphalteerde straat, terwijl de verlichting, die dwars over de straat en de trottoirs was aangebracht, was ontstoken, hetgeen het geheel een feestelijken aanblik gaf. Onder de talrijke aanwezigen merkten we OJi-, behalve den burgemeester op den ge- meentereseciataris, den heer A. Koeltna, de wethouders H. Klaver, G. van Slinger land, J. Westerhof en T. Bonsema; de raads leden D. Govers, D. Woldendorp, J. Siets- ma, H. van Drunen, D. Geels, mej. Carets en mevr. Helleman-Hardebol; den directeur van Gemeentewerken, den heer D. G. Mar gadant, den directeur van het Marktwezen, den heer D. Schenk en den directeur van Plantsoenen, den heer B. Hoek; den voorzit ter en de secretaris van de Kamer van Koop handel, resp. de heeren S. W. Arntz en D. Scherfel; de voorzitters van V.V.V., den heer J. P. Bosman, van „De Hanze”, den heer J. Endel, van de;. Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand, den heer H. Raat; de commandant van de Brandweer, den heer F. Ringers en de Commissaris van Politie, den heer C. Walraven. Voorts vele comité- lecen en Laatbewoners. De voorzitter der winkeliersvereeniging „Laat-belangen”, de heer Jan v. d. Pol heette allereerst den Burgemeester hartelijk wel kom. Spr. schetste vervolgens de groote moeilijkheden, die door de vereeniging moes ten warden overwonnen, om tot de asphal teering te geraken en eindigde met het ge meentebestuur, en zeer in het bijzonder den burgemeester hartelijk dank te zeggen voor de ondervonden medewerking, otu tot dit resultaat te geraken. (Applaus.. Hierna nam de burgemeester het woord, Spr. constateerde allereerst met voldoening, dat in den 4egenwoordigen tijd zooveel ver beteringen tot stand komen ten gerieve van de talrijke verkeersmiddelen. Heden zijn de electrische treinen in gebruik gesteld, terwijl sedert ongeveer 3 weken de nieuwe beton weg langs het Stoomgemaal naar het Noord- zeekanaal voor het verkeer is opengesteld, waardoor een tijdsbesparing van 5 minuten wordt verkregen. Indien deze weg geheel klaar zal zijn, zal dit nog aanmerkelijk meer bedragen. Voorts voor het vervoer te water wordt een aanvang gemaakt met de uitvoe ring van het West-Friesche kanalenplan, terwijl aan den weg AlkmaarHaarlem aan merkelijke verbeteringen worden aange bracht. En tot slot noemt spr. den nieuwen Rijksweg LimmenZaandamAmsterdam. Al deze verkeerswegen zijn er om het ver keer tusschen de gemeenten te verbeteren en te vergemakkelijken. In deze verbeterin gen, speciaal die met Amsterdam en Haar lem, is door een deel van de Alkmaarschg be/olking, n.l. bij den Middenstand een gevaar gezien, welke meening spr. niet deelt. Het verheugde hem daarom, dat bij het noenmaal, dat in uen afgeloopen middag was gehouden, ter gelegenheid van de in gebruikstelling van de geëlectrificeerde baan vakken» ->t den kring van den Alkmaarschen- Middenstand een geluid was vernomen, hetwelk oordeelde, dat de electrificatie op den duur oo„ voor den middenstand goed zou zijn. In den eersten tijd mogen misschien cnk-le zaken nadeel van d-ze nieuwe ver binding onu.rvinden, doch op den duur moet het tot voordoden leiden. Om hiertoe te geraken, is het echter op de allereersten plaats noodig, dat de winkelstand een groote energie ontwikkelt, waarbij zij op de steun van het gemeentebestuur kan rekenen. Het treft ten zeerste, dat de ingebruik stelling van de electrificatie gelijk valt met de asphalteering van deze winkelstraat, daar zij in elkaar moeten grijpen en elkaar aan vullen. Toen er plannen waren, om tot as phalteering van de Langestraat over te gaan, was spr. hiervan een tegenstander, doch gezien de resultaten van die verbeteringen is hij van meening, dat ook de Laat hiervan successen zal ondervinden. Spr. herinnerde vervolgens aan de plannen van het gemeente bestuur. ona met de asphalteering voort te gaan en spdbrde de aanwezigen aan, op den ingeslagen weg voort te gaan, de winkelstand tot steeds grooter bloei te brengen, hetgeen enkel mogelijk is door energie, energie, energie I 1 I Vervolgens bood de 4-jarige Corry van Merwijk den burgemeester een schaar aan, welke op een in de stads-kleuren uitgevoerd kussen was bevestigd. Ond^r applaus en hoera-geroep van de aanwezigen knipte de burgemeester ver volgens het over de Laat gespannen lint door, waarmede Alkmaars tweede winkel straat officieel was'geopend. o Met muziek voorop trokken de aanwezigen vervolgens door een dichte haag van belang stellenden naar de lunchroom van Vroom en Dreestnann. Het einde van den stoet werd gevormd door een viertal bestelwagens van V. D. benevens de Alkm. Brandweer, een drietal versierde auto's van den heer H. van Woerkom, vertegenwoordiger van de Heinekens bieren. Nadat in de lunchroom de thee was geser veerd, nam burgemeester Wendelaar ander- m^d het woord. U heeft u zoo iuist kunnen overtuigen, welk een groote verbetering is tot stand gekomen en hoezeer dit door de winkeliers wordt gewaardeerd. Ik acht het dan ook wel op zijn plaats, om hier eenige woorden van waardeering te spreken tot degenen, die aan deze totstandkoming heb ben medegewerkt. Dit werk is tot stand gekomen onder het wethouderschap van den heer Klaver, terwijl doo» den directeur van neentewerken. den heer D. Marga dant. de plannen zijn opgemaakt. Als opzich ter fungeerde de heer v.d. Oord. Het leggen van de asphaltblocs werd uitgevoerd door de Natuursteenhandel van Gent, te Nijmegen, waarvan de oudste firmant helaas, enkele dagen nadat de gunning was bekend ge worden, door een auto-ongeluk overleed. De bouw van de trottoirs en de rioleerings- werkxaamheden werden verricht door de fa. Wessel J. Boltje. te Heerenveen, terwijl onder-aannemer van den onderbouw was, de fa. de Moei Hermes, alhier. Al deze werkzaamheden zijn tot algeheele voldoe ning van het gemeentebestuur uitgevoerd. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter van de Feest-commissie, den heer <oel, die allereerst den burgemeester hartel jk welkom heette en enkele woorden van dank richtte die degenen, die hadden bijgedragen tot de totstandkoming van dit werk. Spr dankte tn het biizonder het gemeen- meentebestuur voor de ondervonden spon tane medewerking, waardoor steeds meer benaderd werd het doel, om Alkmaar te doen zijn het centrum van de omgeving. Spr. uitte, onder luide instemming van de aanwezigen, den wensch, dat de burgemees- De kassier bracht verslag uit van de reke ning en balans. De balans gaf aan: inhoud der kas 31 Dec 1930 f 22.433.72, uitstaande voorschotten f 376953.28. loopende rekening f 10.077.06. aandeelen Centr. Bank f 140—, waardepapieren koers 31 Dec. f 549.10, meu bilair f 200.nog te vorderen rente f 268836. Totaal f 413.04152. Schuld aan de spaarbank f 308.481.41, tn loopende rekening Centr. Bank f 96.184.67, reservefonds f 7201.17. reserve dub. R. deb. t 67633. saldo winst f 149735. Totaal f 41304132. De financleele commissie brengt verslag uit en adviseert de rekening en de balans goed te keuren; met algemeene stemmen aangenomen. Het aftredende bestuur en leden van den Raad van Toezicht worden met meerderheid van stemmen herkozen. Als afgevaardigden naar de Centrale Bank worden benoemd de heer H. Klaver en 8. P. Kaptejjn In de financleele commissie werd benoemd de heer J. Duin. Hierna sluiting. ij, Zooals wjj Vrijdag reeds meldden, werden de gasten van het Alkmaarsch Gemeentebe stuur na den tocht, vanhet station door den burgemeester ten stadhulze ontvangen. Mr. Wendelaar hield hier een hartelijke toespraak tot de talrijke aanwezigen. Spr. heette alle genoodigden welkom en verheugde zich over de groote belangstelling. Ook de Commissaris der Koningin In Noord- Holland was voornemens hier aanwezig te zijn, doch was op het laatste moment door ambtsbezigheden verhinderd. Vervolgens herinnerde spr. er aan. dat de directie te Utrecht niet van plan was aan de opening der electrische tractie eenige fees telijkheden te verbinden. Misschien dacht men aan het woord van Faust: de daad is alles, niet de roem. Het gemeentebestuur dacht er echter an ders over. Geïnspireerd door het voorbeeld der Laatbewoners, die op dezen dag de as phalteering hunner straat feestelijk vieren. heeft ook de gemeente gemeend volksfeesten te moeten organiseeren. Vanzelfsprekend moeten deze feestelijkheden worden geopend met een officieele ontvangst van hen, die het werk tot stand brachten. Misschien is de electrificatie niet door leder met vreugde begroet; er zijn winkeliers, die vreezen voor schade door een grooten trek van koopers naar de hoofdstad. Het gemeen tebestuur staat echter op een ander stand punt, omdat het hierin een algemeen belang ziet, dat het verplicht is hoog te houden. De directie der Spoorwegen heeft door dit werk de lijn der traditie gevolgd, want de spoorlijn HaarlemAlkmaar behoort tot de eerste in den lande. Voor de stad niet alleen, maar ook voor de heele streek ziet spr. in dit werk een groot voordeel.omdat het Alkmaar en zijn schoone omgeving dichter brengt In het bereik der hoofdstedelingen, die hier ontspanning en natuurschoon komen zoeken en wellicht deze streek gaan kiezen als woonoord. Wjj kunnen nu proflteeren van meer trei nen, grooter snelheid, beter materiaal jn kunnen het lastige spoorboekje bijna ontbe ren. Ondeugend merkt spr. op, dat dit alles vroeger wel eens anders is geweest, waarbij hij vooral wijst op het hoogst onaangename overstappen in Uitgeest. Uit het feit dat hier zooveel burgemeesters uit den omtrek aanwezig zijn, blijkt voldoen de, dat voor geheel noordelijk Noord-Holland deze electrificatie van belang Is. Voor Alkmaar ziet spr. nog een bijzonder voordeel. Deze stad is nu eindstation ge worden. Niet alleen brengt dit mee, dat veel per soneel zich hier moet vestigen, maar men kan met redelijkheid verwachten, dat de be langstelling der directie voor het station Alkmaar hierdoor sterk zal stijgen. Spr. herinnert aan de streeknetten der te lefoon en vergelijkt daarmee Alkmaar als Centraal Station voor noordelijk Noord- Holland. Nog meer In de advertentie, voorkomende in het nummer van Zaterdag staat bij Tocht t geen tijd van vertrek gemeld. Het vertrek van de garage vindt ‘s ochtends te 8 uur plaats. Geopend van 912 uur. Voor werkgevers van 91 en van 35 uur. Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorpersoneel op Maandag- en Don derdagavond. Voor vrouweljjk personeel af zonderlijke Ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden staan ingeschre ven: 1 leert, automonteur, 4 bakkers, 1 bad meester, 3 bankwerkers, 3 boerenarbeiders, 1 betonvlechter, 1 bouwk. opzichter, 7 chauf feurs, 2 electriclens, 1 electrotechnlcus. 27 grondwerkers, 1 Incasseerder, 6 kantoorbe dienden, 3 kistenmakers, 1 kellner. 3 ketel- makers. 2 klinkers, 1 machinist, 2 mach, houtbewerkers, 2 magazijnbedienden. 5 met selaars, 1 meubelmaker, 1 metaalslijper, 2 metaaldraaiers, 1 monteur, 7 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 2 scheepsbouwers, 1 schoen maker, 40 3. garenmakers, 1 slager. 2 steen bikkers, 4 stokers, 7 timmerlieden, 1 ver- warmingamonteur, 1 vormer, 1 wlnkelbedlen- de, 14 ijzerwerkers, 1 tandtechniker, 4 tuin ter hier nog vele jaren als hoofd der gemeen- lieden, 87 losse arbeiders. Het «am werk Een dichte haag van belangstelling had zich tegen het tijdstip, dat het vuurwerk nou worden afgestoken, op de Handelskade ver zameld, waar de politie voor een goede af zetting had zorg gedragen. Hetgeen hier dezen avond werd geboden heeft Alkmaar sinds tientallen Jaren niet meer aanschouwd. Het programma was in derdaad grootsch van opzet. zoodat het ten zeerste te betreuren valt, dat door het blad stille weer de rook zoo lang bleef hangen, waardoor zeer veel slechts ten deele tot zjjn recht kwam. De prachtige kleur-schakeerin- gen, die In de verschillende nummers, vielen waar te nemen, ontlokten den toeschouwers meermalen kreten van verbazing, terwijl de talrijke „kanonades", die somtijds een oor- verdoovend, helsch kabaal veroorzaakten het geheel nog imposanter deden zijn. De afbeeldingen van het vervoer uit vroe ger dagen en thans waren zeer luisterrijk, terwijl „de electrische t:ein" -een spontaan applaus ontlokte. Ook dit onderdeel van de feestviering is volkomen geslaagd. Na afloop werd door de Arbeiders-muziek „Excelsior" op het Hofplein een concert ge geven. Tegen 12 uur werd het stiller op straat. Ondanks electrificatie en asphaltee ring zfjn de Alkmaarders. wat het laat haar bed gaan betreft, gelukkig nog geen wereld- stedellngen geworden. perspectief zit hierin, als we denken aan de verbinding over enkele jaren met Friesland. Een voordeel van zoo n knooppunt is ook. dat men mag verwachten dat tusschen die knooppunten meer sneltreinen zullen loopen Om dit alles Is het gemeentebestuur van daag zeer verheugd. Het heeft reeds eerder die blijdschap getoond, door den Stationsweg in orde te brengen en door den aanleg van de bloemenklok. Ook de particulieren deden mee door de verfraaiing van hun bezittingen aan dezen weg. Spr. wil eindigen met een woord van waar deering en dank voor den durf en energie der mannen, die dit moeilijk werk wilden aan pakken, en wat meer zegt, het op tijd kon den afleveren. Dit zal er toe bijdragen ie Spoorwegen nog meer populair bij de bevol king te maken. (Luid applaus). Hierna werden ververschingen rondge diend. Vervolgens bood de gemeente in het ge bouw „de Unie" den genoodigden een feeste lijk noéhmaal aan. Ook hier werden vele en hartelijke speeches gehouden. Na verwelkoming door den burgemeester, voerde allereerst de heer v Maanen, direc teur der Ned. Spoorwegen, het woord. Deze bevestigde, dat de directie geen feest heeft gewild. Dit is geen gebruik. Het Alkmaarsche gemeentebestuur heeft echter anders gewild. Spr. is daarvoor zeer erkentelijk. Het hoogtepunt der feestelijkhe den was voor spr. de rede van den burge meester. De directie wordt niet verwend met lofredenen; meer gewoon is critlek, soms terecht, soms ten onrechte. Want men vergeet wel eens de moeilijkheden, waarmee de Spoorwegen te worstelen hebben, zooals het tot elkaar brengen van tegenstrijdige belangen en de zware concurrentie. Vandaag echter was er niets dan vriende lijkheid en waardeering. Gaarne wil spr. die aanvaarden maar dan vooral als zij gericht zijn tot den technischen dienst, die In den krap toegemeten tijd alles zoo keurig tot stand bracht. avond waren er zeker eenige duizenden wezigen. Een zeer varieerend programma werd af gewerkt: muziek van St. Louis, zang van de Chr Zangvereeniglng Asaf, De Stem des Volks, Pro Arte, de Vereenigde Zangers en Orpheus. Het hoogtepunt voor velen was ongetwij feld het optreden van 1en bekenden humo rist, conferencier en zanger Kees Pruis. Drie groote luidsprekers maakten het gesprokene bijna oventl verstaanbaar. Voor zoover we het konden bijwonen had de heer Pruis met z’n grappen en liedjes veel succes. Ook in de binnenstad was feestvreugde. Daar concerteerden St. Caecllla en Alcmaria Victrix. Een hevige brand heeft gewoed in bet Poolsche dorp Molodjatyn nabij Lublin 35 hulzen brandden geheel "f. 20 personen liepen bij het blusschlngswerk brandwonden op; 8 hunner moesten m le vensgevaarlijken toestand naar het zieken huis te Chalmo worden overgebracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 5