n e DE RIJKSMIDDELEN IN APRIL (40.- VOORNAAMSTE cXIEUWS De motorbestuurder gedood AFBLIJVENI Pastoor Hafkenscheidt Telegrafisch Weerbericht Hij vertrekt Donderdag uit Genève Over Tekort op de Indische begrootlng Arrestaties van christenen in Irak De Rijksmiddelen in April 1931 Een wetsontwerp ingediend Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart Pogingen tot berging van den goudvoorraad Instelling economischen voorlichtingsdienst 1 tö 9 De Bolsjewistische propaganda in Engeland Briand handhaaft zijn ontslag als minister Het vergaan van de „Tubantia” JOH. LAUWERS PAYGLOP#3 ALKMAAR Brillen en Face’s a main DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 19 MEI 1931 VUF FN TWINTIGSTE JAARGANG No. 115 ONDERSCHEID De ondergang van de „Noordpool” IJM. 132 een bolsjewistisch blad AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA NET ONGEVAL Zeven personen door kaas vergiftigd Botsing tusschen auto en motorfiets Doodciyk verkeers-ongeval te Halfweg. Barometerstand 9 uur vm.: 758. Vooruit. Bespreking In het Lagerhate. Stijging tot 7!4 mfllioen. Politieke onrust in Mosoel. WIJ i de bij een breuk ven arm Jen het rste re- l L« I I Besprekingen In den Volkenbondsraad over de Dultsch-OostenrUkscbe Tolunlo. De eontröle-commissie heeft goedgekeurd dat Oostenrijk de Kreditanstalt met 150 tnll- lioen schilling financieele hulp verleent. De parlementaire verkiexingen In Spanje sullen 28 Juni worden gehouden. Besprekingen in het Engelsche Lagerhuis over bolsjewistische propaganda. Tweedaagsch Congres ran de A.KKA Bergen op Zoom. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9 23. Mi rertlm ree snSerea vinger che met loe ren oen 18 nen het De ramp der „Noordpool” door den Baad voor de Scheepvaart. Een Nederlandsche hulde bij het gouden priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. Th. L. Heylen, Bisschop van Namen. Z. H. de Paus heeft aan H. M. Koningin Wilhelmina een volledige serie Vaticaansche munten aangeboden. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar t. Voor buiten Alkmaar 2.85 Mot Geïllustreerd Zondagsblad 8.60 hooger Economische RjjksvoorUchtingsdlenat. Wetsontwerp ingediend. Hof ten len, en keiyk”. leze net >en, seft Ier- 5' en- pw van rin- dat van ar- >oa- >re- be- *er- te men niet ren, Uit Bagdad wordt aan de „Times” gemeld, dat in geheel Irak opwinding is veroorzaakt door de arrestatie op instigatie van de regee- ring van verscheidene bekende Christenen te Bagdad en Moeoel. en ook van twee Koer dische politici. Het te niet geheel duidelijk waarvan zij beschuldigd worden, doch de eos- respondent verneemt, dat de gearresteerden worden beschuldigd van .samenzwering te gen de eenheid van Irak". De arrestaties zijn gevolgd op een periode van vrij acute poli tieke onrust in het gebied van Mosoel, waar revolutlonnalre drijvers aan het werk zouden zijn om de toetreding van Irak tot den Vol kenbond in gevaar te brengen. De Regeering beeft bij de Tweede Kamer .en Wetsvoorstel ingcdiend, om een supple toir credtet aan te vragen ten einde bij bet ministerie van Arbeid. Handel en Nijverheid een nieuwen Econtxntechen Voorlichtings dienst in te stellen, welke zich tevens zal bezig houden met de handelspolitiek en met de uitvoering van diverse economische wet ten. Voor nadere bijzonderheden zie men rubriek rBlnnenlandsch Nieuws.” ..De Ontwapeningsconferentie In Februari 1932, zal waarschijnlijk te Genive worden gehouden onder voorzitterschap van Hen derson. naar voren in het dezer dagen door den Aartsbisschop van Tarragona uitge vaardigd herderlijk schrijven, waarin de kerkvorst o.a. zegt: Bevestigd wordt, dat getracht sa! worden, den goudvoorraad van de „Tubantla” te bergen. De opbrengst f 5.000.000 minder dan in April 1930. Men ziet: er te zelfs keuze In verantwoor- delljkhek dragers. De opbrengst der rijksmiddelen over April bedroeg in 1931 5.073.479 minder dan in 1930; over de eerste vier maanden In 1931 14.388812 minder dan in 1930. Pastoor Hafkenscheidt van de Kwakel !s onder de stille hulde zijner parochianen in zijn parochie teruggekeerd uit *t Maria- paviljoen te Amsterdam, om verder thuis verpleegd te worden. De pastoor maakt bet naar omstandigheden zeer goed en de hoop ie gewettigd, dat hij binnen afzienbaren tijd wederom hersteld zal zjjn. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD E ONS BLAD Hoogste barometerstand 764 3 te Seydls- fjord. Laagste barometerstand 747.0 te Marseille. Verwachting: Zwakke tot matigen. Noor delijke tot Oosteiyken wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Uit het resumé, dat van de nieuwe encycliek gepubliceerd werd, blijkt, dat Z. H. de Paus opnieuw ten stelligste het socialisme heeft veroordeeld. Blijkens een Reutertelegram heeft dit In Engelsche Labourkringen nogal on rust gewekt, vooral in verband met een tusschentljdsche verkiezing, welke in Getershead moet plaats hebben ter ver vulling van een vacature, ontstaan door het overlijden van een sociallstischen afgevaardigde. Zullen de Katholieken In dit geval nu de Paus zoo uitdrukkelijk verze kerd heeft, dat niemand tegelijkertijd goed katholiek en trouw socialist kan zijn - nog op een sociallstischen La- bourcandldaat willen stemmen? zoo vraagt men zich bezorgd af. Maar zoo luidt een mededeeling in „Sunday Times’* de socialisten onder hen stellen zichzelf gerust: de Engelsche socialisten zeggen, dat de Paus natuurlijk de socialisten op het vasteland en niet de Labour-soclallsten bedoeld heeft. Tableau I Het onderscheid is gemaakt, door de Engelsche socialisten zelf! zij zeg gen: wij zijn heel anders dan de vaste- landssocialisten! zij begrijpen het blijkbaar, dat de Paus deze laatsten ver oordeelt, maar zij beroepen er zich op, dat zij „niet zijn als dezen”. WIJ twijfelen natuurlijk niet, of voor- zoover de Labour-richting echt socia listisch is, zij ook door den Paus veroor deeld wordt (de Paus sluit bij Zijn ver- oordeellng trouwens ook nadrukkelijk het „verzachte" socialisme in), maar dat het Engelsche socialisme over het alge meen anders en niet zoo Marxistisch is als het vastelandsche, dat blijkt uit het door de Engelsche socialisten zelf ge maakte onderscheid nu opnieuw toch wel heel sterk. Wij hebben nooit anders beweerd. De rijksmiddelen hebben over de maand April 1931 opgebracht 39.073.41395. terwijl geraamd was f 39.158 030.83. Over April was het vorig jaar was de opbrengst f 44 145.89353. De opbrengst over de eerste vier maanden van 1931 was f 154 858 23694 tegenover denzelfden rijd van 1930 f lW231MB.0n. De inkomsten ten bate van het Wegenfonds bedroegen over April 1931 f 4 05890651 te gen 389610696 in April 1930. De inkomsten ten bate van het Leenlng- ftods 1914 bedroegen over April 193» A 8517838.19 tegen 8511800.15 in April HB<>. Bij de Tweede Kamer te Ingekomen een wetsontwerp tot goedkeuring van de wijzi ging en aanvulling van verschillende afdee- lingen der Indische begrootlng voor 1931. DestrUds is het tekort op den gewoner? dienst der Indische begrootlng 1931 geraamd op f 1593971, welk bedrag door een reeds eerder Ingediende aanvuIUngsbegrootlng na der op f 1.602871 werd gebracht. Door bet huidige ontwerp zal dit tekort opnieuw met f 8.002.657 stijgen, waardoor het f7.605528 zal bedragen. Conservatieve resolutie verworpen Reuter meldt, dat het Lagerhuis met 343 tegen 223 stemmen de door Austen Cham berlain ingediende resolutie, voorstellend om de begrootlng van het Foreign Office met honderd pond sterling te verminderen, heeft verworpen. Deze resolutie opende de gelegenheid tot het debat over Rusland. In de Europeesche Studiecommissie beeft gisteren om. minister Beelaerta van Blok land het woord gevoerd. Gelukkig leert een nadere beschouwing der afzonderlijke posten uit de middelen staat, dat niet alle verlaging aan con- Junctuur-invloeden te wijten is. Dat b.v. de grondbelasting anderhalf mlllloen minder opbracht dan vorig jaar April, komt eenvoudig hierdoor, dat door de nieuwe wet op de ftnantieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten deze bate slechts een vierde der hoofdsom uitdrukt; de overige drie vierden worden uitgekeerd aan de gemeenten. Voor de personeele belasting geldt dit nog sterker, daar met Ingang van het belastingjaar 1931 deze belasting gehe ven wordt ten bate van de gemeenten. De in dezen staat vermelde opbrengst van f 399.000 betreft uitsluitend betalingen uit vorige belastingjaren. De vermogensbelasting is deze maand nog niet kwaad; zoowel het Aprilcijfer, als dat over de eerste vier maanden, is gelijk aan vorig jaar. Slechter staat het met de dividend en tantiéme-belasting, den conjunctuur barometer bij uitstek. De ontvangsten over 4 maanden bedragen met f 3.300.000 slechts de helft van de raming! Al ge- looven we niet, dat deze ongunstige ver houding tot het einde van het jaar zal blijven vele ondernemingen immers hebben in den zomer eerst haar jaarver gadering en dlvidend-uitkeering toch behoeft men maar even het lijstje der voorgestelde dividenden in te zien, om met zekerheid te constateeren, dat dit middel ver beneden de toch al voorzich tige raming zal blijven. De dezer dagen gepubliceerde sta tistiek van in- en uitvoer deed al ver moeden, dat de invoerrechten, welke zoo langen tijd onafgebroken stegen, be langrijk zouden terugloopen. *t Is zelfs minder erg; dan we naar aanleiding van die statistiek hadden gevreesdf 5.366.000 tegen f 5 833.000 vorig jaar. Maar intus- schen is men over 4 maanden zoowel bij de raming, als bij vorig jaar toch reeds 2 mlllloen achter. *t Is natuurlijk de vraag of deze vermindering voorname lijk veroorzaakt wordt door minder ver bruik, óf dat de actie „Steunt de Neder- landsche Nijverheid” eindelijk vrucht begint te dragen. Na hiervan kenhis genomen te heb ben, zal de bultenland-deskundlge van de „Zakenwereld" toch moeten erken nen, dat hij zich schromelijk vergist heeft. Maar ADVERTENTIEPRIJS: Vsw 15 f 185: elke regel meer 098. RECLAME per regel 8.78 voor eerste pagina: voor de overige pagina*» f 9.98. BRISK „VRAAG EN AANBOD” vooruitbetaling per plaatsing per advertentie van 5 regels: iedere regel meer f 8.12 Alle sbonoe'. op dl« Mad sim Inaevolae de versekerinesvoorwasrdra f «aan Lsvsnslsaas «eheele onmeeblktheld tot vrerken door f TEfl bij em onaevsl met f OCfl Mi verlies vsn stm baad f 14£ Mj verlies van een f Cf) tegen ongevsllen versekerd voor een der volaende ultkeerlnaen 1 WWW». verlies vso belde srmen. belde beenen of belde onara doodflliken afloop a3U.“ w roeI of een ons duim of wifa.lnaer wU.” been of „Elke oppositie moet met geweld de kop ingedrukt worden in zulke benarde tijden. En waarschijnlijk zal het de re- geerlng wel gelukken de monarchisten en de geestelijkheid tijdelijk tot zwijgen te brengen." signaleeren hier een geheel on juiste voorstelling van zaken: het gaat toch waarlijk niet aan, de geestelijkheid hier in een adem te noe- met de monarchisten en daarbij onduidelijk te laten doorscheme- dat de geestelijken met de mo narchistische heethoofden te zamen op de eerste de beste gelegenheid zaten te loeren om de republiek weer om hals te brengen door middel van een tegen- revolutie. De feiten logenstraffen deze voorstel ling van zaken volkomen: van het be gin af aan heeft de geestelijkheid de voor den katholiek in revolutiedagen éénig juiste gedragslijn aangenomen; nadrukkelijk decreteerden de geestelijke autoriteiten, dat de geestelijkheid zich bulten en boven de politiek moest hou den: zulks komt vooral heel sterk „Het kan zijn, dat enkele monarchis tische heethoofden den tijd niet hebben kunnen afwachten, op eigen houtje aan het demonstreeren zijn geslagen. Het te mogelUk, dat de aanhangers van Alfons bevreesd waren, dat zjj bjj nog langer talmen de republikeinsche regeering te veel gelegenheid gaven, wortel te schie ten. In elk geval werd er weer officieel een monarchistische party opgericht. En dat was natuurlijk een provocatie.... Het staat wel vast, dat enkele mo narchisten relletjes hebben uitgelokt De relletjes moeten ernstig geweest sljn.” Natuurlijk mogen de bladen van „de monarchisten en de geestelijkheid” nu niet verschijnen, zoo gaat de schrijver voort: In het Lagerhuis deed Austen Chamber- lain een aanval op de regeering, omdat deze heeft toegestaan dat de Sovjetregeering de plechtige belofte inzake de communistische propaganda tot een bespotting maakt. H(| zeide, dat de regeering voor de Sovjets een voorwerp van geringschatting en de risée der overige naties wordt. MacDonald, die antwoordde, verklaarde, dat alleen ernst, wijsheid en geduld Oroot- Brittannlë moeten lelden. Hij heeft nimmer zjjn oordeel gewijzigd omtrent degenen in Rusland, die klaarblijkelijk meer geïnteres seerd zijn bi) het handhaven van de vijan digheid tusschen het Russische volk en de overige wereld dan bij het medewerken aan het effenen van den weg naar vrede en toenadering. Frankrijk en Duitschland handhaven beide diplomatieke betrekkingen met Rusland, ofschoon Frankrijk erger dan Groot-Brittannlë Is behandeld en Dultsch- land veel meer nog onder woorden en ge baren heeft geleden. De „I.tmb- Koerier zegt nu van het malle geval: „Waimeer Tribune” nu meent noch den steller te mogen noemen, noch de ver antwoordelijkheid op een redactie-iid durft laden, dan te *t toch waarlijk geen heksentoer, om desnoods door vakkun- digen te laten uitmaken, op welke druk kerij het nummer te gedrukt dat de geïn crimineerde uitlating bevatte. Die druk kerij heeft in elk geval een chef. Ook dat zal, in weerwil van alle communtetteche uitvluchten, uit meerdere feiten gemakke- Hjk genoeg zijn vast te stellen. Men ver volge dan eenvoudig den hoofdpersoon dier drukkerij. Een flinke straf zal hem er. zjjnen ver vangers dan wel leeren zich niet te lee- De Raad voor de Scheepvaart heeft he den een onderzoek ingesteld naar de scheeps ramp, welke op 1 Maart jj. overkómen te aan stoomtrawler .Noordpool" IJm. 132. Naar men zich herinneren zal te de Noordpool" op dien datum bij Rosehearty aan de Schotsche kust gestrand en geken terd. waarbij de geheele bemanning, be staande uit elf personen, te omgekomen. De voorzitter van den Raad, prof. B. M Taverne, herinnerde aan de groote ontstel tenis, welke het bekend worden van deze ramp in ons land heeft teweeggebracht. Alle slachtoffers zijn thans teruggevonden, be halve de zoon van den schipper. Wij zijn ge troffen aldus spr. door de vele be wijzen van deelneming, ook uit het buiten land. en vooral ook door de daad van piëteit van de N V. Exploitatie Mij. te IJmulden, die een schip beschikbaar heeft gesteld om de omgekomenen terug te brengen naar het vaderland. In al de betoonde deelneming wü ook de Raad voor de Scheepvaart niet ach ter blijven. Spr. herinnerde aan den tijd van het mij nengevaar, toen vele schepen als gevolg daarvan te gronde gingen. Die tijd te thans voorbij, doch niet voorbij te het gevaar, waar aan zeelieden steeds blootstaan: het gevaar van vernietiging op zee door de woeste na tuurkrachten. Daaraan Benige dagen later dan gewoonlijk is, verscheen de staat van de opbrengst der middelen over April 1931. Zooals wij In een vorige beschouwing over de rljkslnkomsten van Maart JJ. reeds voorspelden, heeft de toen gecon stateerde daling zich nog verder voort gezet. Op het eerste gezicht lijkt die In zinking zelfs catastrofale afmetingen aan te gaan nemen: met een totaal- opbrengst van ruim 39 miUioen blijven de April-ontvangaten over 1931 niet minder dan vijf mlllloen onder die van dezelfde maand in 1930. In totaal is in de 4 eerste maanden van het loopende Jaar al ruim 14 mll- lioen gulden minder ontvangen, dan in hetzelfde tijdvak van het vorige Jaar. Erger nog wordt de zaak, als we deze totaal-opbrengst vergelijken met de ra ming der ontvangsten, met de basis dus, waarop het geheele begrootlngs-systeem berust. Dan blijkt, dat 4/12 der raming bedraagt t 156.632.083, waartegen de werkelijke ontvangsten een cijfer toonen van f 154.856.236. Een tekort dus van bjjna 18 ton! Hier is wel het bewijs ge leverd, dat de gouden tijd van zoete overschotjes voorlooplg tot het verleden behoort. Ondertusschen is het niet ge heel zeker, dat dit feit alleen aan de malaise te wijten is. Immers, Minister de Geer heeft meermalen verzekerd, dat hij gebroken heeft met het systeem van z.g. voorzichtige ramingen d.wz. dat ze ietwat aan den lagen kant waren en dat hij er naar gestreefd heeft, ook de inkomsten zoo Juist mogelijk te schatten, rekening houdend met alle op dat moment bekende omstandigheden. Op de gronden, die we reeds in een vorig overzicht aangaven, zijn we van meenlng, dat het laagterecord van ont vangsten nog niet bereikt is. Al is het waar, wat sommige deskundigen bewe ren, dat het dlepte-punt der economische depressie dit voorjaar gepasseerd is, dan nóg zullen in dit en de twee volgende belastingjaren de funeste gevolgen zich doen voelen. Of nog Juister gezegd: dan pas zullen ze te bemerken zijn, want de belastingen van het vorig jaar, hoewel ze betaald moesten worden uit een nood lijdende beurs, werden toch geheven van de inkomens uit het goede Jaar 1928 en het gedeeltelijk goede 1929. Er is dus reden te over om met groote bezorgdheid den toestand der landflnan- tiën gade te slaan. Geen wonder dat er geruchten liepen, dat de regeering. naar het Indische voorbeeld, drastische maat regelen overweegt, om deze finantlen gezond te houden. Wel Is tegengespro ken, dat deze saneerlng zou bestaan in een nieuwe verlaging van de ambte- naars-salarlssen, maar we twijfelen er niet aan, dat er in September zoo niet reeds vroeger allerlei tegeerings- voorstellen te, wachten' Zijn, niet om de Inkomsten te verhoogen, doch eerder om de uitgaven te verlagen. Tot onze spijt moeten wij de redactie van de „Zakenwereld” weer eens tot de orde roepen: veroorloofde de redactie zich eenlgen tijd geleden de vrijheid door haar bui- tenlandsch overzichtschrijver enkele partijdige en bovendien onjuiste opmer kingen te laten maken over het tus schen het Vatleaan en Malta gereeen conflict, thans laat de redactie haren medewerker weer een geheel onjuiste voorstelling geven van de houding der Spaansche geestelijkheid ten opzichte van de republiek. Het was te voorzien, zoo schrijft de bultenland-deskundlge, dat het nog tot ernstige onlusten in Spanje zou komen: in *t eerst hielden de monarchisten zich kalm, „vooral ook omdat de mo narchistische geestelijkheid er de voor keur aan gaf de kat eens uit den boom te kijken”; en intusschen hebben „de monarchisten en de geestelijkheid” niet te klagen gehad: bun bladen mochten blijven verschijnen, kritiek was toegelaten, enz. Plotseling echter kwam er een om wenteling; ofschoon de overzichtschrij ver voorzien zegt te hebben, dat het in Spanje nog tot ernstige onlusten zou komen, moet hij echter erkennen, dat hjj niet weet, hoe die omwenteling zoo ineens gekomen is: ,De geestelijken, die met de zielzorg belast zijn, sullen de hun toevertrouwde geloovigen aansporen, God te bidden, dat hij den regeerders en hun onderda nen de kracht moge geven, om den vrede te bewaren en het welzijn van Kerk en staat te bevorderen. Te dien einde sullen rij een godsdienstplechtig heid mogen houden met uitstelling van het Allerheiligste. In hun Instructies en preeken en in geheel hun optreden maeten zij zich stellen buiten en boven de politiek en alles vermijden, wat aanleiding sou kunnen geven, om hun gedragingen in den zin van politieke inmenging te in- terpreteeren. Ook in hun particuliere leven zullen zij de grootste omzichtig heid moeten betrachten.” Na het eten van kaas vertoonden zich in een gezin te Stockum (nabij Osnabrücki bij zeven personen, drie kinderen en vier vol wassenen, symptomen van vergiftiging. Dris kinderen zijn reeds aan de gevolgen over leden, twee der volwassenen bevinden steh in levensgevaar, terwijl de twee overiaen weer herstellende zijn. Gisteravond omstreeks half zes uur had in bet dorp Halfweg een ernstige aanrijding plaats tusschen een auto en een motor. Een auto van den heer K. te Zwanenburg kwam van Amsterdam en wilde de Wllhelmlna- straat inrijden. Van de tegenovergestelde richting kwam een motor met duo-passagler Terwijl K. de bocht nam, botste de motor rijder In volle vaart tegen den auto op. De motorrijder was op slag dood. Zjjn hoofd was In elkaar gedrukt en de halsslagader. waarschijnlijk door scherven van de voorruit doorgesneden. De duo-passagier werd ge wond opgenomen. Zijn toestand was niet levensgevaarlijk. Dr. J. P. Baumann was spoedig ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. De politie heeft de zaak in onderzoek. De verongelukte was zekere L. v. Eysden uit ’s-Gravenhage. Hjj is gehuwd. Ooggetui gen verklaren, dat de motorrijder tr.et groote vaart gereden heeft. dit Is niet het ergstevoor de „Zakenwereld”. Erger Is het voor dit zakenblad, *t welk toch door een ieder gelezen wil worden, dat er al weer een partijdige politieke tendenz in zijn kolommen tot uiting kwam, hetgeen aan de zake lijke waardeering voor het blad aller minst ten goede kan komen. De „Zakenwereld" blijve Af van wat niet der „Zakenwereld" Is. De geruchten, die de ronde deden, om trent de bestemming van het schip „Reclai mer”. dat Zaterdag met verzegelde or«’ers de haven van Bunderland verliet, waren, zooals thans uit de verklaring van de ree- deril blijkt. Inderdaad juist. De reederij deelt officieel mede, dat de ..Reclaimer" een poging zal doen, den goudvoorraad te ber gen. die zich aan boord bevindt van het in 1916 in de Noordzee ter hoogte van der. Noord-Hinder tot zinken gebracht zijnde Nederlandsch stoomschip „Tubantla” van den Hollandschen Lloyd, welk schip een lading aan boord had van een mlllloen pond sterling aan goud, bestemd voor aflossing van Duitsche credleten In Zuid-Amerika. Het schip was op weg naar Buenos-Aires en volgens mededeeling van de reederij zou het goud In een lading Hollandsche kaas zijn geborgen. De Tubantia ligt op het oogenblik op ongeveer 40 M. diepte en bij het onderzoek zal tevens kunnen blijken, of het schip Indertijd op een mijn is geloopen. De .Reclaimer” zal voorlooplg tot 5 Juni a-S. in zee blijven. Naar uit betrouwbare bron uit de omge ving van Briand vernomen wordt, zal de Fransche Minister van Buitenlandsche Za ken Donderdag definitief uit Genève vertrek ken om naar Parijs terug te keeren. Te Pa rijs wordt dien dag een Ministerraad gehou- en. waarin Briand aan den President der Republiek en den Minister-President zal mededeelen. dat hij zijn ontslagaanvrage handhaaft. Den hootdredacteur van bet betrokken een anderen de redacteur, die het crimlneerde stuk ter zetterij had afgege ven; weer een ander maal de uitgever of de drukker; in de meeste gevallen de stel ler van het artikel zelf. nen tot het klakkeloos afdrukken van al hetgeen hun ter publicatie wordt toege stuurd door scribenten, die zelf te laf sljn om de verantwoordelijkheid van hun da den op zich te nemen. En waar we ons herinneren, dat een Brabantsen uitgever ir«8 rtijd door gijze- zehng gedwongen werd den schrijver te noemen, wiens naam hij had willen ver zwijgen, vragen we ons af. waarom te gen individuen van het Tribune-soorr zoo’n schamel ln-de-schelp-krulpen wordt toegepast, als door den Amsterdam schen officier tegenover hun brutale afwijzing geschiedde Als de Communistische Party Holland volgens de Tribunlsten eigenaar is van hun blad, heeft men de verantwoordelij ken slechts voor het grijpen Geen rechts persoonlijkheid te hebben, ontheft niet van hun aansprakelijkheid; maakt de leden van het hoofdbestuur al- een-iegeiyk hoofdelijk aanspra- BUREAU: HOF 6. ALKMAAR Tele loan: Administratie Na 483 Redactie No. 633 Het bericht, dat de lasterpraatjes der „Tribune” niet vervolgd kunnen worden, deed aan een Kamper ui denken. De gebruikelijke manier der parketten in geval van aanbreng van een persdelict te steeds geweest, dat zij een der perso nen, die voor de publiciteit verantwoor delijk kunnen gesteld worden, deden dag vaarden. Den eenen keer was het de blad: ge In werden wij opnieuw herinnerd, toen de tydlng van de ramp bekend werd. De Raad voor de Scheepvaart vernam deze tijding met groote droefheid en hij te ver vuld van deernis met 49 nabestaanden der slachtoffers. Gehoord werd vervolgens de schipper van den stoomtrawler „Gelria” Um. 4. Volgéns zyn verklaringen hebben de „Gelria" en nog een aantal andere Nederlandsche trawlers, waarby zich ook de .Noordpool” bevond, in elkanders nabijheid aan de Schotsche kust gevtecht. Het was selzoentyd. In den nacht van 28 Februari op 1 Maart, te één uur de „Gelria" lag toen te steken in Oost-Noord-Oosteiyke richting heeft get. de ..Noordpool” achter zijn schip om zien varen in Zuld-Oosteiyke richting Er stond een storm uit de richting Oost-Noord- Oost, terwijl het dik sneeuwde. Get. kende de .Noordpool" aan haar boordvuren op de bnig. haar lage masten en haar lage top- vuur. Er was geen gelegenheid het schip te praaien. Ook Zaterdagmiddag heeft get. de .Noordpool” bU gunstig weer in zijn nabij heid zien drijven. Voorgelezen werd vervolgens de verklaring van den schipper, die vroeger op de „Noord pool” heeft gevaren. Vóór het schip in 1930 vier meter verlengd werd, waa hei een echte waterbak, luidt het tn deze verklaring. Na dien ging het beter. Stuurgerei en nrWngs mldelen waren in orde. Volgens dezen schipper viel er niets op de „Noordpool" aan te merken, wel beeft hij geconstateerd dat het schip met booge zeeën dwars In meer drift had dan andere trawlers. Vóór het vertrek uit IJmulden van de „Noordpool", voor de reis, waarvan zij niet te teruggekeerd, beeft deze schipper het fchlp aan den nieuwen schipper overgegeven. Hij zelf te aan boord van een anderen trawler aan de Schotsche kust geweest, in de buurt van de .Noordpool", die hij op 23 Februari gepraaid heeft, om haar op 28 Februari, te vijf uur njn„ voor het laatst te zien. Het oordeel van dezen schip per over de ramp te, dat men aan boord van de .Noordpool” te weinig met wind en tij heeft rekening gehouden, hoewel hU natuur- lyk niets met zekerheid zeggen kan. Ook de hoofdinspecteur voor de Scheep vaart, vlce-admlraal b. d., Fock. merkte op dat de juiste oorzaak van de ramp wel nooit met zekerheid zal kunnen worden vastge steld. Echter te het zeer wel mogelUk. dat de Noordpool", daar de opvarenden door den dichten sneeuwstorm geen kust zagen, daar met volle kracht op te geloopen. De Raad zal later uitspraak doen. Wat de accijnzen betreft, verdient vermelding de belangrijke daling van die op het geslacht. Twee redenen zijn hiervoor aan te geven: ten eerste heeft de ongekend lage prijs van het var- kensvleesch (accijnsvrij) het gebruik daarvan gestimuleerd, maar op de twee- /e plaats zal het goedkoope bevroren vleesch in dezen malalse-tijd meer ge bruikt worden dan vroeger. „Suiker” en „Tabak” hielden zich goed, .JBier” daalde iets, doel) „BLnnen- en Buitenlandach Gedistilleerd” gaven een verhooglng te zien. Iets wat geluk kig niet op méér gebruik wijst, doch wel gevolg zal zijn van de accijnsverhoo- glng, deels misschien nog van grooter Inslag vóór die verhooglng. De niet onbelangrijke daling van ze gel- en registratierechten toont aan, dat de bedrijvigheid op de beurs en het aantal emissies flink zijn gedaald. De altijd wisselvallige successierech ten hielden zich goed: bijna evenveel als April 1930, voor de eerste 4 maan den zelfs in totaal iets boven het vorig jaar en boven de begrootlng. Ook hier echter zal in de toekomst een kentering moeten komen. We willen nog even memoreeren twee middelen, die hoewel ze per saldo weinig Inbrengen toch een duidelijk licht werpen op de tijdsomstandighe den. Het zijn de belasting op gouden en zilveren voorwerpen en de loodsgelden. Beide daalden en bleven onder begroe ting en opbrengst over 1930. Hierbij is commentaar overbodig. De Inkomsten voor het .Jeeningfonds 1914”, voor een groot deel bestaande uit opcenten op de andere middelen, daal den vanzelfsprekend eveneens. Ten slotte zij vermeld, dat de wegen belasting opbracht 4.015.971 en de rUwielbelastlng 42.031.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1931 | | pagina 1